Ashtu siç deklaroi Ambasadori Arvizu mbrëmjen e djeshme në një intervistë televizive, Ambasada Amerikane në Tiranë do të japë viza 3 vjeçare studentore, vizitori dhe punësimi, për të gjithë ata qytetarë shqiptarë që kualifikohen.

Sipas Ambasadës Amerikane, kjo do të thotë që nëse ju konsideroheni të kualifikuar dhe merrni një vizë për të vizituar Shtetet e Bashkuara, viza juaj do të jetë e vlefshme për 3 vjet në vend të një viti. Kjo periudhë e re vlefshmërie do ta bëjë më të lehtë për shqiptarët, të cilët bëjnë pushimet, studiojnë, bëjnë biznes apo vizitojnë familjet e tyre në Shtetet e Bashkuara vazhdimisht.

Është e rëndësishme të theksohet se kualifikimet për marrjen e një vize nuk kanë ndryshuar – secili aplikant duhet të tregojë se do e përdorë vizën ashtu si duhet dhe nuk synon të emigrojë ilegalisht në Shtetet e Bashkuara.

Mbrëmë, Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Alexander Arvizu, deklaroi në një intervistë televizive se, vizat amerikane për shqiptarët do të kenë një vlefshmëri prej 3 vjetësh. Arvizu deklaroi se ky është një hap i rëndësishëm dhe duhet që të vlerësohet. Përsa i përket liberalizimit të plotë të vizave, ambasadori Arvizu tha se, është ende herët dhe duhet shumë punë.

“Në këtë listë bëjnë pjesë një grup shumë i vogël vendesh. Në SHBA mund të shkojnë pa viza shtetasit e vetëm 35 vendeve”, -tha Arvizu.

106 Komente

Amrika esh si shpirt.

E ka pa te arsyshme ti lejoje robt tre te rrine vjet larg haluçinacjonit.

Dmth e dashka mbi kal per kohe te gjate? 

Ate pune e di kali. Po dhe ai i barcaletes e kuptoi keshillen e xhajes vetem kur u njoft perseafermi me thepin.

Po flisnim per deshiren e keshill-dhenesit, pa kali pastaj, bar ha. 

Simas thioremit tat, Salija del mo i deshirumi i Liderit. Mase dhe xhaja i barcaletes ate do ket pas ne menje. Ha mer ha bar, po vec se i fut dhe nei shqelm. 

Normal qe naihere e shlo noi shkelm, si me Salijen. Po kshu, kot me kot jo...

i rropen qitetaret per nja 25 vjet qirat...
populi duhet ta falenderoje edi ramen qe hoqi vizat me ameriken

ata qe do ikin po e po...
po ata qe do mbeten.. te shkretet. do shijojne vetem per vetem parajsen socialiste. smiley

Thx, Edi!

Do na mbushen oborret me vizitore e te dashmit e zemres, me te cilet na ndau per se gjalli saliu!

sa mire do ishte!

Tashme Amerika ndjen se me ne fund ka te beje me nje shtet te mirefillt. Relatat midis dy shteteve aleate mund te vine vetem duke u forcuar.

 Faleminderit qeveri. 

kishim gjth kta vjet qe e ndjenim se dicka s'shkonte... pa e kuptu tamom ca ishte!

Amerika e ka respektu gjithmone lirine e popujve per te zgjedh liderat e vet. Edhe kur liderat vinin nga zgjedhje te manipulume...Mbeshtetja ndaj liderave te caktuar pastaj, shifet me marrjen e vendimeve te tilla.

Plus qe edhe e kishin keshillu; mos u boj arrogant i kishin thone, dume me te pa ne pushtet edhe per 5 legjislacione te tjera. Sa te kesh kellqe dmth.  

faktet flasin qart.

i verber nuk osht ai qe s'ka sy, po ai qe s'do me pa.

Hajdutlliku merr kala'

Arroganca fort e mba'   or something like that ...

smiley

bota po bohet ven me i mire me jetu, ja me kuben i shkrim akujt, vizat knej vu.

edhe pse dun me na e prish gzimin kinemaja, jo interstellar, jo ai muhabeti me korean... kot e kon, just small bumpers on the road. flm dyshes mo sinergjike qe ka pa shqipnia: ilir-edi! smiley

Kam degjuar se po zihen kryebashkiaket. Jo do tabej une qytetar nderi te qytetit tim thote njeri, jo do ta bej une, thote tjetri.Nga ana tjeter Arvizu eshte shprehur se eshte ende heret per te folur per mirenjohje ndaj kontributit te tij; te behet njehere Bracja kryetar bashkie i Tiranes e pastaj flasim per kete teme, mesohet se ka thene. 

mire e ka, per menimin tim modest. maturia osht nji feature e fitimtarit, nqse e ke von re.

Mor po ca ka, kish pyt Meta Fleckenshtajnin. Po une erdha tju bej pikerisht ket pyetje i kish thone Fleckenshtajni, se mua nuk me thote gje. 

U bene 5 muaj qe presim te na tregoje si e ka hallin, ja kish kthy Meta; nuk mund te rrijme indiferent kur opozita perpelitet ne agoni. 

Thone se Fleckenshtajni i kish thene Barosos se eshte humbje e madhe qe nje njeri me potencial te tille ta leme te vegjetoje periferive te Evropes...

Arvizu is going to take over for Stephen Colbert. 

I paska ngel i kunj mo. Meqe u fol per deshira.

ky si me pas qene binjak me xhibin. Se dhe atij fixim i ngeli

Mos eshte xhibi mer.smiley Se ne ai s'o duk keto kohe, dmth po bo dorezimet e ploteso deshirat e funit. 

tpresim gjembin te na sqaroje. Kush tjeter me mire se ajo mund ta dije?

.

Mos u merzit se ke rast me taku Bleonen kur t'vish knej.

Booooo kush rri duke pritur dhe percjelle njerezit. Apo nuk e kane zakon vijne te gjithe si familje! smiley

Shame on you !!! 

Whatever happened to : Mikpritja e shqiptarit, si purteka e arit ... ?

Ne nuk qajme mikpritjen por kush I bredh lart e poshte! smiley

He mi ti mos bej si e rendesishme. smiley

Kur thuhet Arrogant kshu publikçe, imagjino ça thuhet lajvlikçe

shpresa vdes e funit o Fiqo... Ne librin e guinness ka per tu fut jetegjatsia e shpreses se Lulit per tu bo kryeminister. 

qysh tani o zgjat e hollu si camcakizi kur do me bo "brekën" smiley

e ka parashiku ne Nostradamus

Po patjeter qe do i bije rradha dhe Lulit per graduejshen party. Durim do kjo pune.

S1KQ-ja priti 16 vjet, e fillojti rradhen qyshkur bota mbahej mbi dy breshka smiley

Me Rilindjen vjen ne U Es Ej per plot 3 vjet. Nuk kish pa historia me pare kete arritje madheshtore.Thank you Rilindje!!!! 

Edhe nje premtim tjeter i mbajtur!

Imagjinoni sikur ti kishte hequr fare Arvizua! smiley

ky i ziu kur te iki ka per te pesuar krize mendore.  kur te ulet ne ndonje stol ne uashington me ndonje xhaje qe ben muhabet me qenin,do kujtoje kohet e arta ne shqiperi,kur ishte personi me i pushtetshem!

kur vente ne mengjes ne zyre,kishte perpara nje deng me ftesa.   7 nga stacionet televizive,3 nga kabineti qeveritar,2 nga shqup-i,nga guvernatori per golf,nga kryetari i shish-it per gjueti,nga rektori i ut per te dhene leksione,nga te perndjekurit,nga veteranet,nga ardit gjebrea(kur e kishte pushim pipua),nga unionet e pafundme,

le pastaj kushedi se sa zocka kane qene ne pritje te ok-it per nje one night stand me ambasadorin,per te forcuar miqesine ,,,

ehh te kishim ca qereste-thasmiley ndryshe do ishte puna

Jo 3 por edhe 30 ta bejne nuk shkel kush ne amerike.. 

Fol per vete! smiley

Kshu me tha dhe njoni iher o Liqo. E pash iher lart e poshte dhe i thash se ne Amerike ja vle te vish sikur vetem per kepucet e reja qe ti japin me detyrim ne aeroport. smiley 

Bame,

nderhyni i cike anej nga udheheqja se jeni tu e anashkalu muhabetin mbare-vizor. Keni gjujt larg ksaj rradhe smiley

O Gaz, 

Ne nuk ju harrojme kurr juve. Ju kemi vllezer e per ket arsye ju kemi gjithmone ne qender te vemndjes. Do vije dita, edhe ju do ta kuptoni dashurine qe ka departamenti per ju. 

Po nuk shkel o bame... Procedurat njelloj ngelen. U skandalizuan robte ne Shqiperi me fshataret e Vlores e te Mallakastres qe donin te iknin ne Gjermani per azil, por askush nuk hap gojen per skandalin me ambasades amerikane qe ka ndare familje per se gjalli e mashtruar me mijera veta duke ju mare 2 fishin e atyre qe ju moren ne Vlore e ne fund as nje sorry te thate nuk ju thone.. 

Nuk kam qene ne amerike jo, nuk mund te flas.. por histori horrori kam degjuar!

 

Bravo qeveria! Lehtesim per popullin smiley

po per te shkuar ne Kine duhen viza? se Kina eshte e ardhmja thone..

direkt reagimi amerikes mbas deklarates te ambasades gjermane. nuk e bo hasha shqiptarin amerika jo. amerika si osht si shpirt.

 

thu t'i bjeri amerika gjermonit se i ka korit mikun?

thjesht i tha qe shqiptaret jane si shpirt. nuk mund ti lejme me vujt. duhet liru valvula.
 

se mo na plas tenxherja m'dore dmth. dhe ec e co nei pelikan a pulebardhe masanej smiley

viza trevjecare, zgjidhja perfekte. as nuk ke nevoje me nejt refugjat gjithe kohen,edhe ke munsi qe per tre vjet, te zgjidhesh hallet e munshme po mujte.

Tre vjet punojne ne te zeza dhe kthehen miljonera ne Shqiperi. Taksa nuk paguajne, qirane e ndajne me shoket etj etj.. Rilindja paska qene e bekuar nga Zoti! 

edhe 1 here ne 10 vjet te shkelesh ne plazhet e shqiperise! tmerr vetem kur e mendon. smiley

.. edhe bar hamë ..

Win-win knej, pasurohet robi e shiten apartamentet e qeverise, te Shqiperise dmth smiley

Ku po shkon me trajse me punu, n'Gerqi apo Italy me ket attitude o mustaqekuq?! I like your accent though! smiley

Sa me shume ulet numri i abuzuesve, aq me shume lehtesohen gjerat. Ndaj e kane gabim ata qe mbeshtesin keta azilkeruesit abuzues.

Vallaji mas tre vjetesh, ne kthim, kan me ju qeth qysh ne Rinas smiley

Po tpakten vizitat do i kryni me shoqnus.

Me duket se po na meson keq Rilindja vetem me lajme te mira. Na jepni dhe ndonje lajm te keq, dreqi ta haje, sa per ta thyer. 

 

O Gaz, 

Po nuk mund te dali Arvizu nga linja e departamentit o burr! Akoma seshte marr vesh kjo?

Gazi o msu me ata sheiket qe gjithsekushi me kok te vet. 

Ka rregulla o Gaz!

Ka zyre qendrore qe dergo direktiva!

ti qe pytshe ca i lidh kto islamiket e pervelum me salen, ja me duket se si padashje e gjete po vet lidhjen:

Rrumpalla!

ca kodoshash jane kto amerikont. Demek e kane bo 3 vjet, si pune ushtrie.
Si thoshin robt njiher e njikohe: shkoi ne ushtri dhe u poq.
Ideja eshte e kjarte: te vijne gjith shqiptaret nga 1 here dhe te piqemi si komb.
Vec pastaj mund te flasim. Kush te rroje, do ta gezoje

...ai zgjodhi, ne rrafshin politik, te largohet thjesht si mik i pinjollit te bllokut Edi Rames dhe mbeshtetesve te tij. Per te faktuar kete, ai perdori termat me tipike si SHQUP, qe Edi Rama perdor per te fyer Partine Demokratike. Ne kesi rastesh, kur tjetri te fyen, ne shqiptaret, me vetpermbajtje i themi- fyerjen mbaje per vete. Kurse une i them ambasadorit Arvizu: fyerjet jane akte ekstreme ne diplomaci dhe se fyerjet ndaj opozites me fjalet e pushtetit, jo qe nuk nuk jane merite, por jane mjerim. Ato jane dobesi me shume se diplomatike. shkrun komandanti ne FB

..pervec kesaj Arvizu i paska hequr ene "Visa Ban" per kriminelin Gramoz Ruci smiley

Se paskshin bo Mukjen me ment e veta o kapo... smiley 

Me thuaj qofte edhe nje ambasador te vetem (me perjashtim te atij te parit me duket - Rajersonit) qe kur oshte bo gati me ik nga Shqiperia nuk e ka shajt apo tallur ket kriminel, ket ftyre tmerri, ket fterre te zeze te kombit tone. Po frymori nuk ze mend se eshte djalli vet.

Ne fakt edhe nje hap drejt vleresimit te Shqiptareve pa berishen. Hap pas hapi . Nuku keq sikur te shoqerohej kjo periudhe me nje Leje Pune . Dhe ndoshta kjo duhej te ishte Primare ." thithje e fuqise Punetore me afate Ligjore te ndryshme / hap pas hapi " . Keto me "y none isha ne Amerike " me duket se nuk kane me vlere . Llac e tulla si ne cdo vend te Botes ! Anthuziazem njemujor  LlamBatitesish dhe ...cfryrje !

Po kjo si e ka ? Kush e cpengon pse eshte ajo Nese ..Mos eshte sinonim i sikur smiley

Nëse ju, pra shqiptarët, kualifikoheni, ....atëherë vizat do të jenë të vlefshme për tre vite.

Mos eshte si ajo e G.Krujes ...Sivjet po te hapi birat e veshit , mot te blej Vathet dhe kur te martohemi po ti var te te tunden .

Tani do u lutemi robeve, aman hajdeni na vizitoni ne Amerike! Dhe keta duke na u pergjigjur vrengur. Nuk dua te vij! Erdhi dita e shqiptarit! smiley

me shume mungesen Arvizut do ja ndjejne familjet e shumta te turistave shqiptare te cileve Amerika u shperndante dhi dhe lope. Ky kujdes tregohej vec per popujt e perzgjedhur afrikane dhe shqiptar. Flm zoti ambasador!

Berisha eshte si vargjet e Epoese...

C'na ngordhi kali / i rane thonjt / Vrapon berisha / ti heq patkonjt ..

Kur e therresin me te "gjalle ' i thone ..." Mer pak shishet e shurres dhe coi per anlize "

Është e rëndësishme të theksohet se kualifikimet për marrjen e një vize nuk kanë ndryshuar 

Është e rëndësishme të theksohet se kualifikimet për marrjen e një vize nuk kanë ndryshuar 

Është e rëndësishme të theksohet se kualifikimet për marrjen e një vize nuk kanë ndryshuar 

Është e rëndësishme të theksohet se kualifikimet për marrjen e një vize nuk kanë ndryshuar 

Është e rëndësishme të theksohet se kualifikimet për marrjen e një vize nuk kanë ndryshuar 

Ambasadori i vogël i një vendi të madh

Ambasadori Arvizu ishte i ftuar në një emision televiziv dhe paraqiti edhe njëherë performancën e tij si një ambasador i vogël, (jo për nga shtati, por për nga statura), i një vendi të madh.

Zhgënjimi kur e dëgjon dhe e sheh këtë ambasador nuk është vetëm mënyra se si ai flet, por është mënyra se si na trajton ne shqiptarëve. Zoti ambasador ka zgjedhur të heshtë dhe të mos fajësojë qeverinë shqiptare pse ajo sillet si një qeveri autokratike, që është e pleksur me krimin e organizuar, që ka mbytur tregun dhe që e kontrollon atë me klientët e vet, që ka mbytur median dhe që e ka kthyer Televizionin Publik Shqiptar në një qendër zëri të shëmtuar të reparteve ushtarake të kohës së komunizmit.

..ne demokratet nuk mund te shajme ne kete fare feje edhe kur nuk jena dakort qe Arvizu eshte ne krahe te pinjolleve komuniste  smiley

[US]  emigrant - 15 Prill 2011 - 22:29 Permalink

përgjigju

mrrok, nder 10 gjonat me te veshtira ne boten moderne (trimnit e Herkulit te apdejtume) eshte edhe kjo: te te caktojne ambassador amerikon ne shqipni edhe ta dhjesesh muhabetin. Si e ka bo mer kopili.. 

[US]  Roni - 15 Prill 2011 - 19:13 Permalink

përgjigju

Me sa di une ky Ambasadori Arvizu ka nje "njolle" profesionale kur ishte me sherbim ne Tailande

[AL]  alidemsi - 15 Prill 2011 - 16:36 Permalink

përgjigju

 Ore, po ç'i ka gjet keta ambasadoret amerikone me shqipot??? Si delli, edhe ky arxhiu, pasi fusin hundet ne punet e shqipove, u vje keq, qe i shajne. Car e dine veten keta???  stalin, apo hitler, se vetem keta ishin te pagabushem dhe te pakritikushem...

smiley

O Rono, shife nje cik kte shife. Arkivi godet prap.

po pse mo Kapo, edhe ti ben nga kto kshu? smiley

Keta hermitet e dosjeve kane status te vecante ne parti emo...

..nuk u nisa per ju me thene te drejten, doja te shifja vetem  cfare xhevairesh kishte thene zikua ,por do ti qe ishte tregu i matur rufjani smiley Ti nuk ke thone ndonje gjo te modhe ,por Roni me ate punen e njolles profesional se ka mbajt dot inatin. 

E ke nga xhelozia Grande smiley

Na jetojmë me shqetësimet tuaja dhe të Komandarit . Memzi presim një koment prej feisit  të bukit or tie .. Po deri tani këtë sektor e kishte Mbuluar LefTKopeja me vërvitje Pampersash Tani ku u zihet besë JU .Nik pas Niku si Rryp pas Rrypi nuku rreshtni smiley

Më zu goja lesh edhe me vergjet Në fushë moj në fushë smiley Mbani rradhën ! Amani se nuk ua dal dot smiley

Incident i ronde diplomatik. Me keq se refuzimi i helmeve. Olta s'ia ka dhone Arvizuse. Kuptohet qe ka dore Saliu. 

Kjo eshte vetem nje gare mes SHBA dhe Gjermanise per te terhequr individet shqiptare me kapacitet...Gjermania e para, e ndjeu kercenimin tone, qe me te madherishmin SalyB arritem te dytet dhe per pak ia kaluam. Tani kerkon te terheqin eliten tone dhe ta marri ne Gjermani qe te mos i bejme me konkurrence.
Amerika reagon menjehere sepse nuk do te humbasi supremacine...

Na kerkon e gjithe bota.

Qekan rreshtu me lutje antikomunistet o gjemb. smiley Zoti Lu sigurisht qe do te vazhdoje sipas kahut te departamentit... smiley Ah mer kapo...

Ti s'po ve re gjerat e tjera me domethenese: edhe ky ambasador eshte aziatik dhe me syze. Duket dhe ca i shkurter. Presim ofendimet e rastit nga celula.

Thone qe opozita ka rujt "armen sekrete" per kete. 

Si tha, ato ushqimet me kavanoza qelqi, m'duket?

Me ne fund, smiley

Epo jane entuziazmuar vemjet e komunizmit, pas nje dallaveri te ketij bicimit ne ikje me surrat jevgo-aziatik , qe do zgjase disa prej vizave, pa ndryshuar kriteret dhe procedurat e tmerrshme te deritanishme dhe nëse kualifikohen. Po cjane te thekur per te bere zhurme "suksesesh". Ky ambasador u 'investua' komplet, ne sherbim te imazhit te Edi Rames, pasi mori 'pjesen' prej tij.

qyqe s'ka per te ngel kom robi atje mo 

Me kshu thashethemesh e i hapin pune shqiptaret vetes. Kshu thoshin dhe per evropen kur o hoqen vizat e nuk iku njeri ne mase. Mkujtoni anglezet kur iu dha bullgarit e rumunit e drejta per pune ne angli. Dolen media filmun aeroportin me dt 1 se ishte hap llafi qe do vishin 100 mije mrena dites se pare. shkun vete 20 veta gjithe mujin.

smiley

dialekti i sforcum qamet

Feste sot ne Shqiperi! Pa drita robte por te lumtur se e kishin marre haberin nga komshijte! 

Qenka zgjidhur problemi kryesor. Se planifikonin shqiptaret pushime 2-3 vjecare ne Miami dhe u duhej ti nderprisnin, te ktheheshin ne Shqiperi te rinovonin vizen.

Leku i madh per Zotin. Ne nje jave qe bejme pushime mendohemi nje jave te vemi apo mos te vemi?!

u ben shume pune atyre qe marrin prinderit

Ketyre qe u ben pune nuk u aprovohet viza.

Cfare te 10-me Arvizu Sales:nga burre shteti ne burre muti.Sthone kot,njohja eshte nje proces i gjate,kerkon kohen e vet.

Qeka rrit pazari. Nuk thone kot, pushteti e parja amplifikon. Psh shenderron nje zyrtaruc te humbur te perandorise ne nje Berlusk Tirone. Kurse per nerin e vendit prites ... ate e gjeta midis jush, tha.   

...me ne fund  ambasador Arvizu largohet pa keqardhje nga shqiperia pasi Arjan Cani i mundesoj nje takim koke me koke me  Olta Gixharin smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).