Ambasadori amerikan Aleksandër Arvizu, i cili ndodhet në përfundim të mandatit diplomatik në Tiranë, shpreh disa nga përshtypjet e tij rreth diktaturës komuniste që kaloi vendi, duke thënë se qendrimi në Shqipëri, e ka ndihmuar të thellohet në ngjarje historike. Duke veçuar një vizitë që kohët e fundit ai ka pasur në Spaç, ambasadori amerikan me anë të një komenti në rrjetin social “Facebook”, shprehet se ‘errësira që pllakosi Shqipërinë’ në kohën e diktaturës komuniste, ka qenë e ngjashme me gadishullin Korean dhe në Azinë juglindore. Më herët, ai ka dënuar ashpër shfaqjen e disa prej portreteve të Enver Hoxhës në ceremonitë e organizuara për 70-vjetorin e Çlirimit, duke i quajtur provokime të rëndë për shqiptarët.

“Tek përgatitem të largohem nga Shqipëria, mendoj se si qëndrimi im këtu e ka thelluar të kuptuarit tim të historisë. Deri tani, fokusi im profesional ka qenë Azia, përfshirë efektet e mëdha historike të zgjerimit dhe agresionit komunist – veçantërisht në gadishullin Korean dhe në Azinë juglindore. Errësira që pllakosi Shqipërinë gjatë diktaturës komuniste ishte e ngjashme por e ndryshme – ishte brutale, pa dyshim, por më e përqendruar dhe fokusuar së brendshmi sesa në shumicën e vendeve të tjera. Disa vende në Shqipëri ende e ruajnë shenjën e asaj kohe, dhe asnjë prej tyre aq qartësisht sa Spaçi.Javën e kaluar, vendosa që doja ta vizitoja. Kështu, edhe pse të lajmëruar në momentin e fundit, kolegët e mi në ambasadë organizuan udhëtimin dhe ndërkohë pyesnin “Pse po shkojmë?” “Sepse është e rëndësishme që të shkojmë,” u thashë. Jo për arsyet që na çojnë shpesh jashtë Tiranës: nisja e një projekti të ri nga USAID, takime me vullnetarët e Korpusit të Paqes, takime me zyrtarë të qeverisjes vendore për të diskutuar reformën territoriale, etj. “Thjesht duhet të shkojmë.” Dhe kështu u nisëm.Jam i lumtur që erdhi Anne me ne. Udhëtimi nga Tirana për në Spaç zgjat pak më shumë se dy orë. Nuk mund të flas për kolegët e mi, por mua kjo përvojë më la të mpirë, plot keqardhje të trishtë, madje edhe të nemitur. Nuk folëm shumë me njëri-tjetrin kur ishim aty; nuk kishte nevojë për fjalë. Bëmë mirë që shkuam dhe unë nuk do ta harroj kurrë atë ditë.Këtu janë disa foto nga ajo vizitë që unë doja të ndaja me ju. Një falenderim të veçantë kam për Mirian Bllacin nga Trashëgimia Kulturore pa Kufij dhe Z. Gjet Gjoni, i cili na udhëhoqi nëpër ato që kishin ngjarë, si dhe na hapi dyert e shtëpisë së tij pas udhëtimit tonë të paharrueshëm.”

24 Komente

Shyqyr qe po iken, te pakten erdhi trongull e po iken carace, ndryshim i modh ky.

Ne s'kemi pas as komunizem as diktature,ne kemi pas vetem armiq qe meritonin burgunsmiley smiley

Po iken prej verteti apo mund edhe te ndryshoje mendje?

Kujdes mos vizito burrelin se do te te bjere infarkt...

Dear Pierre!

We, American people, try our best to teach people around the world how to catch fish by themselves. 

Sincerely Yours

Arviziu

 

Tkishe prit edhe dy vjet e ta shifshe plot

Do vejë të vizitojë Guantanamon tani herë pas here  të nxjerrë mallin dhe të urojë fatin .

Arvizu sa ushqime ke honger BIO ne Shqiperi te as ne enderr s'e kishe pa me ato kanocet e qelpta qe preferoni ju afro=mongolet ,  nejse t'lumt,   bone qef e shtyve sa deshe , ime dashke ene fela permbi bisht , na the i gja qe s'e dishim smiley

mire tha idrizi ik e futi i xhiro iher nga guantanamo apo harlemi ny-kut naten,  t'ja fusesh vrapit si pela

zotni arvizut, ne shqiptaret e nershem dhe mirnjohes te amerikes, do ia bojm pazarin te fairway dhe trader's joe. cdo gjo bio!

jalla arvizo  jalla ku je tuj shkue

s'e kishe pa me ato kanocet e qelpta qe preferoni ju afro=mongolet

Edhe afro-mongolet do thoshte nene Tereza jane femije te perendise.

Vizita në Spaç më la të mpirë

...miro o vizo mire...por duket sikur te kan cue  me zorr ne diten e funit.

hemmm, dmth Arvizu-ja po largohet me pershtypjet me te mira nga Albanie...

dy emra shume te cuditshem.. Arvizu dhe Spaç** kurre mos'paç, Spaç!!

** c'dmth toponimi Spaç...?

Vallaj Spac nuk e di toponimin , po Arvizu kinezce m'duket dmth viza per ne amerike prej ari  smiley

Nje nga diplomatet me karagjoze qe Amerika ka cu n'ballkant! 

Karagjoz!

po jo mer mister Arvizu; nuk do ta kene shpjegu qarte. Spaci eshte prish kto kohe se para '90 ishte kamp pushimi ku robt shkonin per pushime 2 javore njisoj si ato kruizet nga florida.
Ajer i paster dhe ushqim bio i shoqerum me masazh terapeutik. Tamom per spartane te vertete (Spac-> Sparta->Spa)

Po pse Ballkani cfare  u paraqit pas 90 ? Shoqeri karagjozesh qe Ulerinin neper rruge si barbaret e mesjetes me diegje e shkaterrime , vjedhje e perdhunime . Dhe ata morren kreun e Drejtimit dhe bene propgrame TV "Opinion "

Dhe tani nje cop karagjoz ben te habiturin per Burgjet e Alkatrazit ..pasi pa Halimin qe kenaqej me Supen e Burgjeve . Ato pamjet e gardianeve bure - grua te Burgjeve  te famshme te tij ku i hidhnin te burgosurit Kapice , lakuriq mbi njeri tjetrin , quheshin ose Thiren nga karagjozet ane e mbane Botes Sot dhe  jo vetem nder na .. " skena hot seksi " smiley

Tani prit kur te lexojme ndonje pershkrim qe ne Spac ishte planifikuar Nderzimi artificial me "shtrengim topesh " .

si mund te ikesh pa e pa edhe Spanjen iher.

Thote tek Balla se kam bo ene gabime. Jo, mer jo, ke bo faje. Nuk ishe ti i pari qe mbrite ne Tirane dhe nuk e dije si ishte situata. Ambasador Withers te ka azhornuar me se miri, por je tip mistreci e pordhaci, deri sa dikush masanej ta shkuli veshin. Tani thuj ca te dush ene shaje sa te mundesh bishen, dmth berishen, por atehere kur duhej nuk e bone. Je legen.

ia futi dullen te dollapi kafes kongresmenve te ps-se

Hiqnji mer ket moterqim fucking monkey prej venit t'tem! 

Ky shkerdhate e kara-shkerdhate boni t'mundme qe vrases si puna e atij c'a quhet, t'ja hudhin bythes paq! 

Ik mer mytu moterqim!

 

Bravo i qofte Arvizuse smiley

Si duket  do me   qetsu shoket antikomuniste te BloQeve " nuk qe gjo ajo qe u ka fut Dulla "  Dhe tani qe po iken do me ua fut pipllave te cqut .Ne fillim kur erdhi ua futi me Burre Muti Shteti qe ua la brenda per pese  vjet .haVall Arvizuse !

Arvizu nuk eshte agjensi Lajmesh . Eshte percjelles vendimesh .Per sa i takon atij mund te ishte nje Raportim

Si ndikoi ne administraten e USA ndaj zerave Kunder , per te Liberalizuar Vizat me USA dhe pse e la per Tre ose Trembedhjete vjet smiley Kush u tha te rrisnin Fee dhe pse e reduktuan . Ndoshta e ka kuptuar tani nga fundi qe ka qene me mision Turistiko-Shetites - Vizitues te veprave te pese Vjecareve .

Mire AI qe i gjeti qe hanin ne tepsi me grushta dhe u tha "do hame me Luge Floririri " dhe te pakten i la me te nikeluara smiley  po ky nuk e di qe ne Shqiperi hahet me Luge vec e vec smiley

Mos e ka ftu PD-i per darke Lamtumire dhe i kane dhene te haje  me Luge Druri , si populli Vucidolit !

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).