Gjashtë vjet pas ngjarjes së Gërdecit, banorët e këtij fshati rezultojnë debitorë të energjisë në po atë vit ku shpërthimi u rrafshoi shtëpitë dhe i largoi për disa muaj. Banorët deklarojnë se kjo situatë është e papranueshme pasi shumica prej tyre qëndruan larg asaj zone prej gati 3 vitesh pasi nuk kishin ku të banonin ndërsa pjesa tjetër e banorëve ankohen për mbifaturim megjithëse kanë sahat.

Njëri prej tyre Avni Cane i cili shtëpinë e ka rreth 200 metra larg kraterit deklaron se rezulton debitorë për periudhën pas ngjarjes por në të vërtetë shtëpi nuk ka pasur pasi çdo gjë ju shkatërrua me themele. Ai thotë se prej 3 vitesh jetoi me qira në Sauk dhe këtë e fakton me dokumentet që ka marrë nga qiradhënësi.

“Ka qenë e rrafshuar fare, nga viti 2008 deri në 2011 që e kam ndërtuar dhe kam ardhur të banoj, kam dëshmitarë. Gjatë kësaj kohe është bërë faturim për energjinë elektrike, sikur nuk ka ndodhur asgjë”, thotë Avni Cane. Si kjo familje në këtë zonë ka shumë të tjera të cilat rezultojnë debitorë por që në të vërtetë shtëpia e tyre është rindërtuar pas disa vitesh në atë zonë. “Këtu çdo gjë është rrafshuar, por sipas CEZ-it, që ka qenë atëherë këtu nuk ka ndodhur asgjë, dritat kanë qenë në rregull. Faturat nuk vijnë nëpër shtëpi”, thotë një tjetër banor i Gërdecit.

Në këtë zonë ka edhe familje emigrantësh që jetojnë jashtë prej kohësh por sot janë debitorë, ndërsa qiriu mbetet prej gati një muaj ndriçuesi i familjeve pa energji. “Kam qenë familjarisht në Greqi. Nuk kam energji, që me 5 nëntor. Rezultoj debitor me 2 milion e 360 mijë lekë”, tregon një banor.

“Faturat nga 2007 e deri tani kanë qenë siç u ka dashur qejf. 70-80-90 një familje, pavarësisht se kemi sahat. Do t'i lë fëmijët pa bukë dhe do t'i laj dritat se s'kam nga t'ia mbaj. Me qiri rrimë”, thonë banorët.

 

65 Komente

Faleminderit Rilindje !

Po cfaje ka rilindja qe ne 2007 atyre i faturonin energji. Ata ne ate kohe kane qene ne opozite, vetem nje i zgjuar si ta mund ta kuptoj.

Faturat nga 2007 e deri tani kanë qenë siç u ka dashur qejf

 

Kam qenë familjarisht në Greqi. Nuk kam energji, që me 5 nëntor (2014)

 

ju kamikazet socialiste edhe lulelaker e beni ate materien gri vetem partine mos t'iau kritikojme, se bar e dime qe hani vetem te mos zihen ata larte per ngjala.

pastaj, une "Faleminderit" u thashe, pse u nxeve ti.

smiley Po ai shtepine s'e ber dje ne nentor o njeri. Shtepi duket qe ka qene ne kembe ne kohe te socialistes. Pa shtepi ka qene ne kohe te PD, dhe atehere i kane ardhur faturat. truri thote smileysmiley. Ai thote qe i kane ardhur dritat kur s'kishte shtepi fare. mendja e shkrete, c'te ben, te delendis. ben bold dhe "deri tani" smiley

ti edhe sikur 100 here ta lexosh komentin tim me siper, nuk do arrish te kuptosh, edhe pse do leshosh 100  topa muti.

nga 2007 deri tani ka brenda edhe periudhen e ringjalljes se trangujve si puna jote. po nuk ke faj ti kur textet e arithmetikes ne atdheun e roberuar jane per hibret. ku do mesosh ti.

kurse per periudhen 2007 deri ne 23 qershor, 2013, edhe sikur Sali berisha t'ia u kete dhene faturat gabim, kaq budallenj jeni ju te ringjallurit sa prape se prape i lejoni ato fatura?

pastaj, kur te them une qe rilindja lejon ilace te skaduara neper farmaci, ti nuk me degjon mua. nuk te ben qe nuk te ben derman ajo gjilpere e shkrete.

nejse, me ke merrem edhe une.

ik se le nam, re ne grope septike me kembt e tua smiley smiley

vetem dy topa kete rradhe?
 

Njëri prej tyre Avni Cane i cili shtëpinë e ka rreth 200 metra larg kraterit deklaron se rezulton debitorë për periudhën pas ngjarjes por në të vërtetë shtëpi nuk ka pasur pasi çdo gjë ju shkatërrua me themele. Ai thotë se prej 3 vitesh jetoi me qira në Sauk dhe këtë e fakton me dokumentet që ka marrë nga qiradhënësi.

welcome to bizarre-land!

nuk doli me protestu kur ja shemen shpine "me themel" por del e proteston per dritat. 

Q'aj Salia, q'ashtu si i keni kryte, q'ashtu ja u vuni ne kapelet. 

Duhet durim ne punen me njerzit, Ron.

E thote Kryetari gjithnji neper qarkore. Duhet durim i madh.

Njerzit tane jane te mrekullueshem, thote, dhe edhe me te mrekullueshem behen kur arrijne te kuptojne drejtesine e vijes sone.

Roni kujdes se keta tipa si ky jane edhe ketu ne blog se e njejta llogjike perdoret

Shikojini ne TV. Te gjitha shtepite dy deri ne kater kateshe. Keta emigrantet tane lene lesht me mortgage andej per shtepi sa gjysma e ketyre, e keta s'paguajne as drita. ncncncnc

i pe shpiat e Gerdecit Cimo? 

su fshat Austriak dukej. 

Kitzbuehel, Ron. Kitzbuehel!!! Aspen!

Me knoqen fare edhe robt, vetem se gjuha m'u duk e zbutme. Nuk di c'ka ndodh me gjuhen. Pritsha i tironce me te fort, nga ajo qe te knoq shpirtin. Dilshin gerdecallit sikur kon maru nga 3 fakultete per gjuh-lexim!

Lloyd: Some place warm, a place where the beer flows like wine, where beautiful women instinctively flock like the salmon of Capistrano. I’m talking about a little place called Aspen.
Harry: I don’t know Lloyd, the French are assholes.smiley

le qe ca them dhe un: cuni vogel si drit e t'i rroje, inteligjent, syni xix, shko e qu Nelson smiley

Po pra, pyste njoni se pse ne Manhatan shpite dykateshe bejne 20 meleon dollaro kurse ne Gerdec 200.000 leka. Pergjigja gjendet tek faqja e pare e cdo libri mbi real estate: LOCATION. LOCATION.LOCATION. Dhe asnje nuk e kupton me mire kete llaf se gerdecari i thjeshte. smiley

Gerdecaret kane kryeqytetin 20 minuta larg, qendrat tregtare me te mira 10 minuta larg, te gjiri i lalzit shkojne me shpejt se gjithe tiranasit, aeroportin me afer nga te gjithe, e qe aty per nje ore jane ne cdo kryeqytet europian qe te duan, durresin after fare, metropolin e zhurmshem ne njerin krah e natyren e gjelbert mu para shtepise, fabrika te shumta qe hapin vende pune mu buze autostrades, e tani u kane shkuar dhe televizionet e medha me studio afer...  tani qe iku dhe sala qe u zberthente predha tek dera, klima per qejf... cfare i mungon gerdecit per te qene location me i mire se... ta zeme, nje qe rri nente muaj nen bore ose mot kallkansmiley.

e vetmja gje e keqe ishin ato telat si rrjeta merimange...

po futini nen toke o u marrte e mire u marrte...

po kur te blejne helikoptera keta gerdecaret, ku do ti parkojne? ku do ulen njehere? mbi tela?

Whatever you're smoking man, pls send me some. Hell, that must be a blast!

Why doesn't everyone live in Gerrrrdec? Is there a better place on the whole earth?

Me i miri vend ne bote s'eshte, sigurisht. Perkundrazi. Por ka shume gjera me mire se DISA vende kallkanistani smiley

mendoje i her PF...sa mir do ishe ne Gerrrrdec, me gjith kto konita qi ti ka dhon partia

Ku eshte avokati i popullit. Ne fakt ka shum padrejtesi ne keto faturimet e energjise. Shteti aty, me mire ti fusi nje amnistim te pergjithshem, dhe ne janar te fillojne te gjithe te paguajne ne menyre te rregullt. 

Do kete qellu sahati i forte, ka vazhdu punen. Goxha reklame per firmen prodhuese.

Jo Jo Pjero. Ska tolerim! Borxhi eshte borxh. Ti je zemerbute, zemergjere..

Pjeri eshte i nje niveli te tille qe po thote me mire 100 te fajshem jashte sesa nje i pafajshem brenda.

Dmth e ka me teper te drejtesia sesa te falja e toleranca hje qe eshte veshtire te kuptohet nga tipat "era shtet".

Ca jemi t'supozume t'themi ne ktu admino? 

Mire jua boni Sala? 

Gjynof kshu lloj manipulimesh me lajmet! 

Si ka mundesi qe nuk degjohet per biznese te penalizuara?! Apo jane te rena nga qielli kshu? 

 

Nuk degjon ne peshk, e ke fjalen? Sepse lajmet u cane per biznesmene te arrestuar sepse nuk paguanin dritat.  Biznesmenet thjesht nuk ankohen dot neper lajme se s'kane justifikim. http://www.oranews.tv/vendi/aksioni-per-...

Nuk do ishte keq ta hidhnin CEZ ne gjyq. Mundesisht nje class action, qe te kerkohet llogari dhe demshperblim per te gjitha shkeljet jo vetem per keta qytetare. 

Kur shikojmë gjithë ato vila, pronarët e të cilave nuk paguajnë qiranë, kurse ne në një apartament 60 m katror, të cilin, mezi e kemi rregulluar, edhe pse nuk na është dëmtuar si këtyre që i ngritën e më të bukura e më të larta se ç'i kishin, kurse ne nuk lëmë ditë të na kalojë nga data e caktuar për pagesën e energjisë........hallall ai paraburgimi. Këta nuk vuajnë për lek, o jo, këta vuajnë për përgjegjësi ligjore, këta duan SHTET.

Hallall burgun pronareve te vilave qe nuk paguajne qirane.

nja ca pyetje nese dikush qe vjedh energjine elektrike dhe denohet me burgim:

cfare ndodh  me detyrimin e pashlyer?

kush i paguan mesatarisht rreth 30 Euro/dite burgimi per cdo te denuar?

a ka ndonje kosto sociale dhe sa eshte?

 

30 Euro/dite burgimi per cdo te denuar?

Ku e gjete kete shifer?

ke te drejte shkaba, shifra s'ka keshtu qe ia futa me perafersi.

korrigjohem:

kush i paguan x euro/dite per dite burgimi?

burgu s'eshte me menaxhim privat, si ne vendet ku e ke pare kete argument te perdoret. rojat, energjia dhe mirembajtja e burgut paguhen po njesoj, si me ca te burgosur me pak, si me ca me shume. 

ti denojme me vdekje. kursejme ca pare. perndryshe nuk ka shendetesi falas.  o njera o tjetra.

Dihet qe nga taksat pasi nuk ka punesime ne burg mesa di. Keshtu shkon grope vendi. Duke mbushur burgjet.

Cfare paguhet me saktesi me teper ne burg kur shtohen te burgosurit? Sepse energjia dhe stafi rri po njesoj, dhe ushqimin te gjitheve ua sjellin nga shtepia, rralle hane ne burg. 

Si ka mundesi qe e genjeni veten ne kete fare feje? Si prish pun sistemit nese populli rri i mbyllur ne nje vend pa pune. Hajde mendje hajde.

Nuk u pergjigje. smiley Faleminderit.

Tjeter gje eshte detyrimi i pashlyer, pra faturat e papaguara te energjise elektrike dhe tjeter gje eshte vjedhja e energjise elektrike; kjo e fundit realizohet duke bere lidhje te pa autorizuara nga organi kopetent. Ne rastin e detyrimeve te pashlyera nuk te fut njeri ne burg, por te kerkojne te negociosh per te paguar borxhin me keste dhe nese nuk pranon te nderpresin/shkepusin furnizimin me energji elektrike. Ndersa kur merr energji elektrike nga rjeti kryesor ne menyre ilegale (te pa autorizuar) dmth kur e vjedh ate perben veper penale dhe denohesh sipas dispozitave ligjore ne fuqi. Pra eshte njesoj si ai qe vodhi parate nga thesari i bankes.  

Shtriju mëngën Ed Rama .... Njësoj për të gjithë dhe më shumë këtyre të Ligjit dhe se Bixneset zotrie . Nuk hyn Gërdeci këtu as kush e ka bërë Gërdecin !

 E dinë sh.mirë që Mut Shteti i " porjektit berisha " ishte për Karrike dhe për të Mbuluar Vjedhjet për Familjen . Janë mësua ata mos ki merak , janë mësu me pagu qindarkë më qindarkë . E njofin Shtetin dhe ai i Intervistës e njef mirë . Kujtojnë se mos kushedi del ndonjë i baraztundur dhe u del në Krah nga këta qurrashët që janë në modë sot " ua mami do paguajnë energjinë " .

Hijet qe mbeten pas...

o belul na ndihmo me skenarin:

Edvini dhe Angela po jetojnë një fejesë të lumtur deri në ditën kur në një vizite te paparalajmeruar nga Lulezimi, dy personat e akuzuar për kriminalizimin e parlamentit  zbulojnë fakte që implikojnë edhe te fejuarin e Angeles. Angela vihet në mes të dashurisë së saj dhe detyrës. Pas një dileme ajo gjen kurajo dhe vendosmëri të refuzojë dashurinë me interes të fejuarit te saj.

ne imagjinaten e ndonji militanti po smiley 

rrespekt per kryepakun. njeri i mencur dhe me pergjegjesi. nje si ai te kishim per kryeminister, po vendin e ka uzurpuar nje fyell.

"Ka qenë e rrafshuar fare, nga viti 2008 deri në 2011 që e kam ndërtuar dhe kam ardhur të banoj, kam dëshmitarë. Gjatë kësaj kohe është bërë faturim për energjinë elektrike, sikur nuk ka ndodhur asgjë”- thotë Avni Cane.

What the fuck ! 

Kam qenë familjarisht në Greqi. Nuk kam energji, që me 5 nëntor. Rezultoj debitor me 2 milion e 360 mijë lekë”, tregon një banor.

What the fuck !

Në këtë zonë ka edhe familje emigrantësh që jetojnë jashtë prej kohësh por sot janë debitorë, ndërsa qiriu mbetet prej gati një muaj ndriçuesi i familjeve pa energji

What the fuck !

Populli do t'a haje sic e ka ngrene gjithmone

Gerdeci eshte nje zone qe ka nevoje per terapi kolektive. Mbasi djali i KM i hudhi ne ere me shtepi e katandi pa permendur femijet, fale parase se hedhur ne fushate zgjedh ore votuan perseri per Cunin e Sheqeres. Eshte rast per Guinness book. Edhe Majlinda Bregu nuk pushonte se permenduri me krenari Shqupiste. 

Erdhi demokracia  ne Shqiperi, Gerdecaret ankohen per faturat e Cunit te Sheqeres para 5 vjetesh Tek palloshi. I erdhi Memecit Goja.

Gerdecaret ankohen per faturat e Cunit te Sheqeres para 5 vjetesh Tek palloshi. 

Pështyu makinën e Palloshit, arrestohet i riu nga Kosova

Eskorta e kryeministri Edi Rama është përfshirë në një incident gjatë paradites së sotme në Tiranë.Truprojat e kryeministrit mësohet se, kanë shoqëruar një të ri, i cili është konsideruar si i rrezikshëm dhe është shoqëruar për në polici.

I riu Veton Podujeva, 20 vjeç  me motorrin e tij ka ndjekur  makinën e Kryeministrit Rama dhe e pështyu.Ngjarja ka ndodhur gjatë paradites së sotme në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit”.20-vjeçari nga Kosova mësohet se është rezident në qendrën e azilkërkuesve në Babrru të Tiranës.

Kapo, loqe ka plot....Kosovari i peshtyn makinen Palloshit ...se eshte shume i gjate????...Jo per taksat besoj apo per lidhje te paligjshme....kurse Gerdecart filluan te kerkojne te drejtat e tyre te abuzuara keto 5-7 vjet. Fillim i mbare i Palloshit....po ju kthen te drejten e shprehjes Gerdarecareve te abuzuar me barut e predha.....eshte nje Shkaba me siper qe i ben reklam Gerdecit per te jetuar. Ai vend ka ndotje toksike kancerogjene ....plus ndonje predhe ne kove pusi. Mjafton qe Zeni boni lek e Cuni Sheqeres drejton opoziten

kapo (banda )

.Ngjarja ka ndodhur gjatë paradites së sotme në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit”.20-vjeçari nga Kosova mësohet se është rezident në qendrën e azilkërkuesve në Babrru të Tiranës.

Kjo "Kosova"  dhe " qendra e azillerkuesve " ne  " Bulevardin e Deshmoreve " e ben lajmin me terheqes, per opoziten, eshte paka ashume si ti futesh gjelles, ca herbs & spicy, qe ta bej me te shijshme per lexuesit si ty ! 

Dhe nuk te ben pershtypje ana tjeter, qe parakalon me motor,  makinen e Kryeministrit duke ju afruar afer dhe provokon me  peshtym ! 

Dhe ti mendon se nuk duhet arrestuar ? Te pakten ta identifikoj kush eshte dhe perse provokoi "paraklimin me motor"  shume afer kryeministrit . 

...mire ja bon qe e arestun se i prishi gjakun palloshit,por te pakten te mos e ken mbyll ke kontenjeri i transportit smiley

Po cili Kryemister ne bote nuk do ta arrestonte ?!! 

ju prish gjaku -thua ti, ku i dihet mund jete nga ata te pakenaqurit e "vrimes se zeze " te kompanise "Alpine Bau

Sala i kapo loqe papagallit nuk kishte per ta arrestuar.Ama tontonmakutet e tij kishin per t'i bere formalitetet,jo per gje,po sa per ta ditur kush ishte

'Maloket' e gerdecit mos te bejne gam gam per disa fatura por te cohen e te marrin hakun ashtu sic i kane gjasme zakonet  po qe se i kane me verte zakone te tyret !!!

Mire ja u kane bere po hë se Sala ju plasi bumjen dhe ju prape e votuat. Derra. Paguni aty. 

Ministri i Drejtësisë, Nasip Naço ka deklaruar se heqja nga puna e 131 punonjësve të Drejtorisë së Burgjeve u bë sepse pas verifikimit të kryer, rezultoi se ‘kishin futur duart në xhepat e shtetit’

..bo bo bo ky eshte ministri me medioker i tranzicionit.

Vetëm pak ditë më parë, Avokati i Popullit dekalroi nisjen e një hetimi administrativ smiley për pushimin nga puna të këtyre punonësve, duke i kërkuar Minirtisë së Drejtësisë dhe Drejtorisë së Burgjeve t’i përcillte shkresat konkrete për secilin punonjës të pezulluar, motivacionin e shkarkimit dhe bazën ligjore mbi të cilën mbështete masa e marrë.

kapo, po jo me marsh ne te 5te qe me mengjes o derman!
Demton veshkat thone mjeket

Me aq shume energji sa ka konsumu gerdeci.....kush e di se sa megaton...

Drejtori i përgjithshëm, Ardian Çela zbuloi se janë me dhjetëra kryetarë komunash, të cilët prej vitesh nuk kanë paguar faturat personale të energjisë, me një dëm prej qindra mijëra eurosh. 

“Janë mbi 637 mijë dollarë detyrime personale të prapambetura të kryetarëve të komunave në rang vendi. Vetëm kreu i komunës Lazarat ka mbi 147 mijë dollarë borxhe të papaguara të energjisë. Shpresojmë që kjo marrëdhënie e turpshme e tyre me ligjin të përfundojë javën e ardhshme”, deklaroi Çela. 

Kreu i OSHEE-së i ka bërë thirrje zyrtarëve të zgjedhur që të shlyejnë detyrimet shumëvjeçare të energjisë, në të kundërt ndaj tyre do të kërkohen masa të forta ndëshkuese. 

Po vjen era shtet

Një tjetër grua humb jetën duke rilidhur energjinë për foshnjen

Vetëm në 10 ditë janë shkaktuar 7 viktima nga energjia elektrike. Të enjten, një grua 30-vjeçare ka gjetur vdekjen në Tiranë, ndërsa po rilidhte energjinë elektrike që i ishte ndërprerë nga OSHEE dhe policia. Lajmi është publikuar në një komunikatë të brendshme të Policisë së Tiranës në të cilën shkruhet: "Më datë 11.12.2014, në rrugën "Jordan Misja", në banesë, është gjetur e vdekur shtetësja N.K., 30 vjeçe, banuese në Tiranë. Nga veprimet e kryera dyshohet se, shkaku i vdekjes është kontakti me rrymën elektrike".

Asnjë nga mediat që kontrollohen nga Rama nuk e publikoi këtë lajm tragjik. 30-vjeçarja N.K., gjeti vdekjen, ndërsa po rilidhte energjinë që iu ndërpre nga qeveria, sepse nuk kishte asnjë mundësi të paguante faturat. Ajo e ndërmori një veprim të tillë vetëm e vetëm për të ushqyer foshnjën e saj edhe pse e dinte se po i rrezikohej jeta. Qeveria i preu dritat 30-vjeçares, ndonëse ajo ishte e papunë dhe pa asnjë mundësi për të paguar faturat. Me këtë veprim, qeveria e çoi drejt vdekjes nënën e një foshnje, që priste ushqim prej saj. Në vend që t’u japë një mundësi këtyre familjeve në nevojë për të paguar faturat e energjisë, qeveria i çon drejt vdekjes.smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).