10 arsye 'objektive' për një Top-10 'subjektiv'

 

Sipas tradites se fundvitit:

I permbledhur vetem nepermjet dy foto-filmash krejt te ndryshem te 2014-es (ardhur nga dy vende po aq te ndryshem: njeri belg e tjetri taivanez), viti ne ikje do te 'dukej' keshtu :

Foto nga "Dy dite e nje natë"- film belg i vellezerve Dardenne

 

Foto nga "Stray Dogs" (Qent e rrugeve) - film taivanez me regji te Tsai Ming-Liang

Dhe qe me duket se perkthehet: ne shek. e XXI e kemi humbur gjumin. Na mbetet te shtrengohemi fort ne krahet e njeri-tjetrit.

 

Top 10 'subjektiv' dhe 10 arsye 'objektive'  per secilin:

1- Adieu au langage (Goodbye to laguage) (regjia: Jean-Luc Godard, France) : Rifillojmë nga Fillimi... 

2- Maps to the stars (regjia : David Cronenberg, USA/Kanada) : Po sikur monstrat e Hollywoodit, më teper se sa djaj, te jene zombi dhe ne nuk i shohim?! 

3- Sunhi (regjia: Hong Sang-soo, Corea e Jugut) -Ky film mund te komentohet permes kesaj tabloje.

4- 2 dite & 1 nate (Deux jours, une nuit) regjia: Jean-Pierre & Luc Dardenne, Belgjike : - Eppur si muove!

5- Grace of Monaco (regjia: Olivier Dahan, France/USA) - Kur Nicole Kidman luan rolin e vetes ne nje film...

6- 3 motrat nga Yunnan-i (regjia: Wang Bing, Kine) - Ah sikur dhe kinezet te kishin nje Fatmir Koç e te benin ndonje "Amsterdam express" -më erdhi ne mendje kur pashe kete film

7- O Som ao Redor -Neighbouring sounds (regjia: Kleber Mendonça Filho, Brazil) -Ndofta nje film mund te 'shihet' edhe ne radio!

8- Nymphomaniac (regjia: Lars Von Trier, Danimarke) - Prova se filmat e mire nuk kane te bjene me imagjinatën, por me ... imagjinaren

9- Noah (regjia: Darren Aronofsky, USA) :  filmi me i mire autobiografik i vitit, ne sensin qe: mu tamam si Noah qe heq dore te perzihet ne punet e Perendise (pra dhe te Parajses) per te krijuar parajsen e tij (dmth ate te njerezimit), ashtu edhe Aronofsky i lë pozat dhe  braktis endrrat e tij per filma globalë "qe-do-ti-ndryshokan-faqen-njerezimit" (kujtoni “The Fountain”, kulmi i marrezise se madheshtise!)

10- Stray Dogs (Qent e rrugeve) - regjia: Tsai Ming-liang, Taivan : Kemi humbur deri dhe gjumin... .

87 Komente

ku eshte blogu juaj? duam blogun e kinoditarit

+ 1

go ahead e pyete vet, square. mua zor se me pergjigjet njeri

lejohet perdorimi i bombave molotov, djegia e makinave etj etj smiley

smiley

smiley

Une pelqeva (pa ndonje renditje te postaçme):

Boyhood

Chef

Birdman

Bota - Film shqiptar

A theory of Everything

Adieu au Langue

The hundret feet journey

A most wanted man

Gone girl

Nightcrawler

 

Skam pare asnji.Por te fusesh ne Top-10,Nymphomaniac?Me fal 2014 po kthem ne vitin e arte 1994.

ti shtoje, por Nuriu kesaj rradhe... na vuri vertet ne nje "winter sleep" smiley

pyetje: ku e ke pare:  ne ciné apo ne pécé ?

Ne nje nga keto sitet ne internet qe hedhin filma.

Vec Noah kam pa. Dhe kete prej Russell Crowe! Si dobet hollivudi kete vit. Oh well, kam fillu me showtime nashti! Much better. lol

qe mos harroj:

Te 11-tin do vija : INTERSTELLAR
Me kete koment: edhe pse filmi bazohet mbi nje premise konservatore dhe reaksionare (planeti Toke eshte bere i pajetueshem ndaj hajde te shkojme te 'trasportojme' jetë ne nje planet tjeter- zgjidhja eshte gjetiu dhe jo ketu), fatlumturisht "Interstellar" arrin ta kaperceje kete stad fillestar, padyshim fale talentit te nje regjizori (Christopher Nolan) nga i cili nuk prisja ndonje gje te madhe ( "Inception" per mua eshte NCUK ; ndersa nga 3 Batmanët, vetem "Dark Night" kalon klasen).

Ose thene ndryshe: Interstellar ben martesen e "Sign" me "Mission to Mars", me nje doze te lehte "Solaris", e gjitha kjo e bere "me zemer ne dorë" (film i ndjerë, i bere me ndjenje, me zemer, pra jo vetem me tru).

ps: nese Matthew McConaughey merr ne 25 shkurt te 2015 Cmim Oscar, ketyre te fundit do fillojne tu rritet per here te pare kredibiliteti pas dekadash e dekadash

Oskar?? Rosamund Pike ( Gone Girl )  !!

Heeee .....une do te shtoja se ndryshimi dhe teza e tij ne kete filem eshte pak me e madhe ...dhe me beri pershtypje ne fakt tek INTERSTELLAR . Pyetja kuptimplote ne filem : "A quhet valle dashuri per dike kur eshte i gjalle ? Atehere pse mos te dashurojme dhe te vdekurit ?" 

 

 

 

Pyetja te Interstellar eshte: çfare eshte koha?

Stonehearst Asylum

Gone girl

Nightcrawler

Interstellar

Lucy

Il capitale Umano (ita)

Noah

stalker, m'u mpelqen kur flet per filma. Po sikur ta ilustroje me naj link ku t'i shkarkosh nuk do beje keq. Tema do behej shume popullore, mendoj

br3dh, une jam analfabet per shkarkime, edhe pse, ne princip, nuk kam asgje kunder (perderisa jam dakort me kete)

Ato filmat me regji kineze ma do mendja te jene falas per publikun. Atyre te kapitalizmes s'ke si ua ben se te hedhin ne gjyq. smiley

20.000 Days on earth
nymphomaniac
ida
___
hollywood-i tashme i ka perthithur ca regjisore te mire. me kane pelqyer:
edge of tomorrow
nightcrawler
gone girl
boyhood
the babadook

ndersa Noah it's a no-no, s'me ka lene mbresa fort te mira.

Square, per "Gone girl" kam dashur te shkruaj diçka (por fiks ne ate kohe kur pashe filmin -ka qene fund tetori- kuçedra preu burimin e blogut timsmiley )

Mendoj se nuk eshte aq film i mire (siç mund ti quajme me mirekuptim filmat qe na pelqejne) sa duket. Fundja, "Gone Girl" nuk e kalon stadin e nje filmi qe transmtohet zakonisht ne perndim nje mbremje te djele ne ora 20.30; ose siç i thote frengu : nje film i se djeles. E qe zakonisht jane thriller qe harrohen po aq shpejt sa edhe jane pare.

C'fare do ti kritikoja "Gone Girl" ? Po ja, po ta permblidhja me nje fjali te vetme : mu duk se ishte kollajshmerisht cinik (dhe jo dhunshmerisht cinik). Ose po deshe edhe ne terma skenaristike: dakort, ekzistojne sociopatë te tille si ajo goca, po prit dreqi e mori, se çik si e kollajshme kjo pune: pasaniket na e paskan kollaj te bejne dengla te tilla ne jete, ndersa klasa e mesme (ai çuni) u terhiqka aq kollaj per hundesh ! Shi shi ! Dhe ja ku arritem ne konkluzionin se martesa na qenka kompromis! Moç mole..
C'est un peu facile... -thote frengu.

Ose akoma dhe me shkurt: ne nje rast te tille, preferoj "Marnie" e Hitchcockut

nuk e di, mund te them qe eshte film qe me ka tronditur kur merr kthesen andej nga mesi. film per simbiozen ne kohen e neoliberalizmit.

sigurisht, ne 'teori' jam ku s'ka te shkoje më dakort, por me imazhe, permes atij filmi, sikur nuk i besova shume atyre qe më pane syte. Disi po, por jo shume... . Cik si shume i kollajte (siç thash me lart...)
 

Stalker, filmi Gone Girl kishte imazhin filmik (cinematography) teper te arrire. Dhe i pershtatur me mjeshteri me rrjedhen e ngjarjeve. Ftohtesi, ambjent steril ne hyrje te filmit , ngjyra te ndezura, nje vetmi, zagushi kur mberrijne ne Mississipi, erresire, hije gjate kohes se akuzes etj.

Pike te tjera te forta te filmit ishin:

Performanca e aktoreve, gjithe ansambli i aktoreve e ka qare rolin e vet.

Humori i holle qe e shpetoi filmin mos te behej nje thriller melodramatik hollivudian.

Ritmi - per kete eshte mjeshter Fincheri, vetem ai te ben te mbash vemendjen ne ekran 3 ore rresht.

Personazhe te spikatura. 

filmi Gone Girl kishte imazhin filmik (cinematography) teper te arrire

Jo jo, jo 'teper te arrire'.Cinematography e arrire deri diku, po (se dreqi e mori, e ka bo Fincher ate film, nuk e ka bo anonimi XXX i Hollywoodit). Por jo 'teper e arrire', he te keqen

Performanca e aktoreve
 

Po, aktoret luajne mire, po nashti, kjo gje quhet e padiskutueshme per nje film 'me pretendime'.

 

Ritmi - per kete eshte mjeshter Fincheri, vetem ai te ben te mbash vemendjen ne ekran 3 ore rresht

Ketu po, per kete jam goxha dakort. Sidomos montazhi paralel (per shembull, per te treguar dy ane te te njejtes medalje, per shembull dy ane te marteses : njera, qe i takon nje te kaluare fantazmatike, dhe tjetra, aktualja, goxha deprimuese). I vetmi problem pastaj eshte fakti qe, keto filmat qe te mbajne vemendjen ne alarm gjithe kohen, kur i rishikon per here te dyte..., me mire mos i rishiko fare smiley (flas per vete, sigurisht)

 

Lista e paraqitr me siper eshte nje liste me filma qe nuk i shikon askush meqe nuk ka gje per te pare brenda... disa rob mendojne se duke pare gjera qe te tjeret nuk i shikojne ato jane automatiksiht me te mira... tip mode, por e kane gabim.

Masat kane nje zgjuarsi intrinseke... dhe ballafaqimi i zgjedhjeve qe bejne filmashikuesit, familjet, individet konsumatoret gjthnje jep nje perfundim te arsyeshem.

Disa nga filmat me te mire qe kam pare kete vit, pa ndonje renditje preference...

- Stonehearst Asylum

- The Grand Budapest Hotel

- Prisoners (... Edhe pse ne disa skena ishte i lodhshem ndersa ne te tjera teper horror)

- Lone Survivor

- Captain America, The Winter Soldier

- Dawn of the Planet of the Apes (Ia kalonte edhe filmit te pare - tematika ekonomike eshte teper realiste, per ata qe e kuptojne.)

- Dracula (Ishte ok.)

- The Judge (Nje nga me te miret e vitit)

- Sin City

- Edge of Tomorrow (Kete, pavaresith tematikes fantastikoshkencore, do ta fusja tek kategoria Roze smiley )

- Robocop (Remake qe mund te kishte dale edhe me mire...)

- Snowpiercer (Ma keshilluan... Teper ok.)

Nuk e kam gjekundi Intersellar sepse nuk e kam pare akoma... Por jam e sigurt, duke njohur regjisorin dhe aktoret, per mos te folur per pergjegjesin e tingujve, se do te jete padyshim nder me te miret e vitit dhe nder me te miret e viteve te fundit.

The Equalizer më pëlqeu shumë. 

jo per polemike, por zgjuarsia intrinseke e masave nuk del fort mire ne pah kur produkti qe konsumohet "is being heavily researched" qe t'ju shkoje per shtat ne menyre qe te hedhin xhixhat.
---
+ per grand budapest hotel

Nuk i marr vesh keto frazat klishe te tipit masat ushqehen si derrat etj...
Dmth si i lexojne mendjet e njerzve keta tipat e filamve amerikane?

(Nuk po flas per budalleqet majtiste dhe antikapitaliste qe e kane mesyr keto dekdat e fundit, sepse konsumatori eshte sovran dhe vjen nje moment kur duke pare dok e Moore-it thote:"ik o propagandist socialist!; Amerika eshte si shpirt")

Grand Budapestin e pash dhe u argetova... smiley

ja ta them une më shqipçe : te gjithe filmat qe ke permendur ti (me perjatim te "Robocop") i kam parë, dhe nje pjese te mire te tyre u kam bere review edhe ketu ne peshk. Pra e shikon qe nuk bej pjese tek "disa rob mendojne se duke pare gjera qe te tjeret nuk i shikojne ato jane automatiksiht me te mira... tip mode" ? (te citova)

 

 

ja ta them une më shqipçe : te gjithe filmat qe ke permendur ti (me perjatim te "Robocop") i kam parë, dhe nje pjese te mire te tyre u kam bere review edhe ketu ne peshk.

Une nuk thash gje qe nuk i ke pare. Une thash ate qe kam thene , por qe ti duket se nuk e kupton dot. Ne thelb eshte qe, ti ke sjelle nje liste me fila qe publiku i gjere nuk i njeh fare, mbase nuk i ka pare, mbase nuk i kane rene ne sy, etj etj, dhe po na (me) thua se jane me te miret e vitit. Nuk jane! Per ty mund te jene; per kete jemi dakord. Dhe arsyeja se perse ti mendon se jane me te miret eshte sepse masat kokepalara te "kapitalizmi" perendimor nuk i kane pare keto apo nuk i pelqejne keto lloj fiilmash qe ti ke rreshtuar.

Nuk e di nese isha e qarte. Ajo qe anashkalohet nga turmat jo doemos eshte e mire. Ndodh qe te jete e mire, por shpesh, dhe kjo eshte norma, eshte kot.

Ne fund, nuk ke pse acarohesh. Listat kur nuk i ben publiku jane personale. Po ti bente publiku me votim, nuk do te ishin personale, dhe keta te tute veshtire se do te ishin aty - kushedi pra, sepse turmat nuk dine t'i vleresojne.

Ja me te votuarit: http://www.imdb.com/search/title?at=0&so...

po t'kishin vu edhe ndonje film amerikan tek ajo lista e imdb, sa mos me prish syun e keq

 

smiley

GB hotel qe film i deshtum komplet, gjys ore e shtyva dhe e lashe. Me mire rerunet e bb theory. Kurse lone survivor qe akoma me katastrofe. Te 10ste hiperbolizimi heroik i ushtarit te fundit. Per turp. 

Do doja te shihja nje postim te ngjashem, Stalker, mbi serialet me te mire dhe te shoqeruar me komente objektive sigurisht. 

Jam injoranti me i madh i planetit Toke per sa i perket serialeve !! Biles mund te them edhe se cilet kam pare : kam pà vetem 3 serite e para te "Twin Peaks" te David Lynch (nga 30 qe ka gjithsej seria, e cila perbehet nga 2 sezone). C'est tout !!! smiley

Serite (me perjashtime fort te rralla), bazohen mbi skenar, mbi intrigë (perderisa dialogu eshte themeli i tyre).
Por une nuk e kam skalitur "dashurine per kinemane" nepermjet "dashurise per skenarët", por permes diçkaje tjeter - dashurise per imazhin (ta themi keshtu...), edhe pse ka plot regjizorë, ne filmat e te cileve ka dialogje me kunjtale -psh, Tarantino, e qe me pelqejne qamet.

Kam miq qamet kinofile qe shikojne qamet seri ! Haem me ta si qen smiley , pasi sipas tyre, gjerat mund te ndahen: kinemaja eshte krijuar per te na folur me imazhe, ndersa serite, permes skenareve (dialogjeve -per ta thjeshtezuar), dhe na qenkerkan dy gjera qe  mund te shihen ne menyre te ndryshme (différemment) , gjithmone sipas tyre. Une them jo : syte jane bere per te pare vetem imazhe (po ç'eshte nje imazh se ?? smiley), dhe jo per te pare "letersi te kthyer ne pseudo-imazh" 

Jam dakord me miqte e tu Stalker. Mund te shikohen ndryshe dhe kjo eshte ne vartesi te vullnetit tend (momental ose jo) si shikues. Ndersa ti do eksperiencen me imazhin apo bukurine koncise qe lejon kjo forme, une dua eksperiencen humane : zhvillimin e karakterit dhe intimitetin apo perfshirjen qe mundeson seriali. Nese do te beja nje krahasim, do te thoja qe dy format jane si proza me poezine apo poezia klasike (jo qe i perket periudhes klasike) me haikun. Hape zemren dhe bashkohu me ne omnivoret qe duam edhe filmin edhe serialin per nje formim te plote filmografik...smiley

 

Vertet do te doja qe te shihje ndonje serial e te fillosh me Rectify, House of Cards, Penny Dreadful (e mrekullueshmja Eva Green eshte ne te), Top of the Lake (miniserial) dhe Mad Men. I pari qe kam permendur me ka lene pershtypje shume te mira dhe do shikosh vete qe hedh poshte ate qe thua per imazhin meqenese harliset ne te.  

Oooooo, "Top of the lake" e pashe çik !!! E pat dhene TV 'arte' ! eshte serial i australianes Jane Campion.
Pra i bie qe nuk kam pare vetem 3 seri nga 'twin peaks' por paskerkam pare edhe nja dy ore nga 'top of like' (qe ne nje fare menyre, eshte nje far' 'twin peaks'-i australian !!!)
Me kujtohet shume mire si 'reagova' : pashe treçerekun e dy episodeve te para, dhe pastaj e lash... . Fillova te merzitem..., bof bof... . Pa anen artistike (qe e ofron vetem fiksioni), intriga nuk me interesonte... . as karakteret njerzore qe permend ti. Nuk i ndaj dot k'shu siç mund ti ndash ti.

Jo, krahasimi midis poezise dhe prozes nuk eshte e njejta gje sikur te krahasosh fiksionin me serialet (by the way, prozen dhe poezine e pelqej njesoj, jam i sigurt per kete). Sepse une, te njejtin problem kam edhe me filmat vizatimore, te cilet nuk 'di' ti shikoj, nuk arrij t'i besoj.  Nderkohe qe i adhuroj dokumentaret !! (te miret, kuptohet).  Ose dhe me sakt : adhuroj dokumentaret artistike. Fiks siç e quanim ne shqip per fiksionin : film artistik ! Por aman, s'kam degjuar njeri te thote : serial artistik !!
smiley

ps: nuk do kisha asnje problem te zgjidhja seriale te mire; psh, e di qe 'house of cards' eshte i mire. Dua te them se i kam burimet e duhura (dhe qe u ze besë) per serialet qe mund te meritojne te shihen, por me mungon tjeter gje : deshira smiley

Ca ke pa ndonje serial t'bukur ti Zhardin? smiley po deshe t'rekomandoj une nja 3 qe kam pa. Qe ja vlejne. Goxhaaa mire. Jo rastesisht keta qe paskesha piketu, studiuar, shikuar dhe pelqyer na qenkeshin nominuar per golden dhe best tv shows per 2014. Dmth nuk shoh kot. lol

Kam pare Rectify dhe Penny Dreadful. Homeland me zhgenjeu per here te dyte megjithese pashe tete episode. Arsyeja e vetme pse vazhdoj ta shoh eshte sepse jam e fiksuar te karakteri i Saulit. 

Kete Homeland e kam pare te jepet para The Affair, po sikur sme ka terhequr. Do tentoj ta shoh qe nga episode I pare, se jane ne demand ne showtimes. Neser episodi I fundit per ket serialin Tim. Mezi po pres. Great show!!! shife ta remomandoj. Shume tense, loja e aktoreve so real and great, love, affair, sex investigim, vrasje...Te gjitha permblidhi  bashke, oh boy! smiley http://www.sho.com/sho/the-affair/home

american sniper, kur te dal..i kam qejf keta rekordmenat me pushke me dylbi mbuluar me gjethe fiku!

Filmi me i mire amerikan qe kam pare sivjet (duke llogaritur qe ky eshte viti ne te cilin kam pare me shume filma amerikane) ka qene "August: Osage County".

Faleminderit si gjithmone Stalkerit per listen.

Jo, s'e kam pare. Problemi im me kinemane amerikane mbetet qasja ime (akoma) europiane. Pres prej tyre te bejne filma europiane, nderkohe qe ata e kane qartesisht dhe masivisht nje lloj krejt te tyrin. Ne Itali, gjate nje jave do e gjeje me patjeter nje film pak a shume te mire per te pare. Dhe e kuptoje ne ishte i pershtatshem per ty apo jo, menjehere, pa e vrare fare mendjen. Kurse ketu, sinqerisht, me duhet te kujdesem aktivisht ne zgjedhjen e filmit. Plus kinemaja, ne kuptimin e vendit ku shfaqet filmi, konceptohet ndryshe: spektatoret hane kokoshka dhe ngrene kembet maje sediljes. Fat i madh qe jam mesuar ta shoh filmin ne radhet e para fare!

Serialet amerikane e meritojne me te vertete nje analize. Une s'i kam honepsur me pare, kurse tani me duken produkti me i mire qe ofron filmografia amerikane.

ok, ja te propozoj une nje qe eshte ende ne kinema dhe meriton te shihet : INTERSTELLAR !

Stalker, Grace of Monaco??? Ti do me cofesh mua.  I parashikueshem gjithesesi; po qe se vleresohet nje film shume keq ne kete ane te Atlantikut, e ngre Stalker ne piedestal ne anen tjeter te Atlantikut smiley

Per Noan, beautiful images.  Minus, po minus i madh ama, CGI i gjigandeve tip "Transformers" a pemet tek Lord of the Rings.  Russel Crowe gjigand, restoja cka. 

@ finis

Plus kinemaja, ne kuptimin e vendit ku shfaqet filmi, konceptohet ndryshe: spektatoret hane kokoshka dhe ngrene kembet maje sediljes.

smiley.  Me kujtove heren e pare ne c'sinema mo c'sinema ne US.  Pjese e "culture shock" dhe kjo.  Por te lutem kokoshkat mos m'i shaj.  S'i blej kurre ne shtepi, ama e kam tradite qe s'shoh filma ne kinema pa kokoshka (ameriqenizueshem.)  Qe te mos i mbetet hatri damarit te Evropit, mbaroj pune me to gjate reklamave qe zgjasin pak a shume 20 min.

Serialet amerikane e meritojne me te vertete nje analize. Une s'i kam honepsur me pare, kurse tani me duken produkti me i mire qe ofron filmografia amerikane.

Amen.  Te dielen qe shkoi ishte finalja e Newsroom.  No more Sorkin smiley.  Kete te djele finalja e sezonit 4 te Homeland. Po shyqyr qe ka dhe Netflix per te gjithe.   

Minus, po minus i madh ama, CGI i gjigandeve tip "Transformers"

 

Merde, s'qenka e thene ! Nese flasim per te njejten gje, une kam pas shkrujt kur pata pare filmin :

Kryesorja me duket mua eshte se regjia nuk eshte delirante, megalomane, perkundrazi eshte gati-gati mrekulluese (per shembull: nuk jane vetem dilemat e Noes qe i japin filmit karakter realist-ne sensin bazinian te 'realizmit ontologjik'- por edhe elemente te tjere, psh mimika e gjgandeve prej guri (per mua, gjeja me e bukur ne film !!)

smiley

 

ps: ku e ke pare ti Gracen e Monacos ?? ai film nuk ka dale asnjehere neper kinemate e USA!

 

Per te njejten gje po flasim.  Po s'merzitemi per aq smiley

Le qe, ueee, c'do kthejme permbys.  Puqemi te "Gone Girl."  Per mua "good movie" por jo "great."  Nje "social commentary" per Nancy Grace-et e medias (personazhi Ellen Abbotte) dhe median ne pergjithesi. Por jo me tej.  Dmth ne fund, dhe duke pasur parasysh edhe superlativat per kete film, sikur nuk ma mbushi mendjen.  

Grace s'e kam pare.  Reviews ketej kane qene beterr. 

@ Finis, jemi ne rregull ne bashke.  As une s'ulem ne radhet e para smiley.  Po fakti qe kokoshkat i perdor vetem per reklamat nuk te preku fare? smiley.  Mizore smiley

PS per Stalker: Leave Nolan alone!

PPS per Finis: Dark Knight he?  Mbaj mend qe refuzoja qamet ta shihja.  Ne princip.  Pasi e pashe 180 grade ndryshim.  Pastaj, cfare preku Hans Zimmer dhe s'e qau.  

Monda, une do ta lija filmin nese do isha e shtrenguar ta shikoja me dike qe me pertypet ne vesh smiley.

Interstellar me pat terhequr, tre oret gjys ne sinema nuk u ndjene shume. Filmi rimer temen magjepsjes se vjeter te njerzimit per hapsiren.

Nuk mund te them te njejten gje per gone girl qe nuk mu duk ne nivelin e Fincher, qofte dhe sa i perket teknikave te tij filmike shfaqur ne filmat e meparshem. 

ah ok, e paske pare Interstellar ! Film i mire. Ne thelb, eshte gjithmone i njejti univers i regjizorit si dhe ne disa filma te tij te tjere (koha, si t'ja bejme kohes? c'te bejme me kohen?? si ta memorizojme ate ??  -keshtu ka bo Nolan qe ne fillimet e tij, që me "Memento" -n). Vetem se kesaj rradhe, duket sikur i ka flakur ca fiksime per narrativa super te komplikuara (me demek, sa me i nderlikuar skenari, aq me i trullosur spektatori); po ashtu, ka evituar dramaturgjite aksiomatike (si psh tek "Gravity" : metoda dramatrugjike survival si kusht 'sine qua non' per nje thriller : pffff).
Shkurt, film 'i lehte', 'me ajer', jo 'i rende', pra qe te rendon (film-migrenë i quaj nganjehere ato lloj filmash). Per shembull, skenen e depertimit neper "Rugen e Qumeshtit" ne kerkim te nje planeti tjeter te banueshem ke qef ta shofesh, s'ka piken e tensionit alla survival, por eshte skene e magjishme, e 'lehte'.
ej etj (por dhe ca te meta ka, por flasim neser smiley)

ky film ka ndoshta me teper poeticizem se filmat e tjere te tij, sidomos krahasuar me inception. Koha eshte nje aspekt i rendesishem i tij, por si mund ta pershfaqte me mire?, kam parasysh nje review te shkurter qe i ben zizek stalker'it te tarkovskit.

Ne fund vjen dhe zgjidhja me e mire e Interstellar, kur protagonisti del ne perfundimin se vrima e zeze nuk ishte nje  krijim allien po i vete atyre. Pra ka me teper besim te njerzorja.

Ne pergjithsi mu duk nje film i ndertuar mire, vizualisht jepet mjaft bukur pa sforcime te medha.

E pashe mbreme Interstellar. E meta me e madhe qe i gjeta qysh mbreme dhe qe ma prishi shijen e mire te filmit, ishte fundi. Ndoshta ne jemi mesuar me maratonomakun, qe kalon fusha e male se e mban ne kembe "detyra" "lajmi" etj etj, por ama ne fund vdes, kurse ky tipi s'desh t'ia dije hic e ia hipi prape anijes nje dite pasi ishte zgjuar. Vizualisht me pelqeu, po ate e marr, pa te drejte e di, si te mireqene.

Rastesisht kapa sivjet ne tv The Dark Knight Rise, i cili me beri pershtypje.

Qe ky tipi (siç e quan ti) nuk vdes por vdes e bija (e plakur !!) per mua eshte nje nga gjetjet e rralla (te reja) ne kinematografi. Qe ky pastaj niset prap me mision... hajt mo, por mua kjo nuk me bezdis, se eshte 'muhabet skenari'. Edhe pse, tamamçe tamamçe, ti ke te drejte (rastesisht ? jo rastesisht ?) ne kete sens : ne pergjithesi, ky eshte problemi i kinematografise qe propozon Nolan me filmat e tij, pra mos shkuarja deri ne fund e gjerave. Mos pasja e nje vizioni. Edhe skena e ndarjes babe-bije ne shtratin e vdekjes se kesaj te fundit, edhe pse ideja me pelqeu, nuk ma mbushi mendjen : per mua eshte konvencionale (po pertoj me e sqaru pse me duket e tille...)
Nolan mbetet regjizor i papjekur (emocionalisht). Ose çik kastravec, si te thuash. Eshte pjekur ca, por prap.. . Ja nje tjeter shembull per te ilustruar kete qe them: kur astronautet shkojne ne hapsire dhe gjejne atje Matt Damon-in, ideja eshte çik debile : te shkosh deri ne fund te Hapsires, per te rizbuluar veset e natyres njerezore (xhelozine, burracakllekun, ... etj) eshte ca si shume cheap...

smiley Si eshte kjo pune! Mua ajo pjese (Matt Damon ne rolin e pionierit qe cmendet nga frika e vdekjes vetem ne nje planet te pabanueshem) me pelqeu. Pak e cuditshme (mos)koherenca e metejshme e sjelljes se personazhit, por ne gjithe ate gravitet misri, lotesh, dashurie e miresie, dr. Manni m'u desh.

Videot e djalit, ndersa Cooperi ishte larg, ishin per mua pjesa me e bukur e filmit. Bashke me hapesiren qe shtremberohet ne doren e dr. Brandit ndersa kjo prek doren e Cooperit (sic marrim vesh me pas) nga nje permase tjeter.

Takimi i Cooperit me te bijen ishte qesharak. Cooperi palosi leteralisht hapesiren qe te mbante fjalen e te piqej me femijet dhe kur ia del, cfare ben? Shkemben dy batuta me te bijen (i biri s'duhej te ishte shume i rendesishem ne ate pike) dhe gjeth i lehte niset te ripopulloje nje planet te ri.

Filmat e ri zakonisht i keqyri tek mistreci.com ( smiley ) , por per "Nymphomaniac" bera perjashtimin dhe e nxorra bileten.

C'fare zhgenjimi!Une nuk  besoj qe skena e filmit te kete ekranizuar ndonjehere seksin ne ate menyre : pervers, joerotik dhe cerebral.Te mos flasim per dialogjet monotone dhe te   bajatosura qe e shoqeruan filmin deri ne fund,e qe me hesap kishin intencen te dukeshin si dialogje intelegjente.Tash secili ka shijen e tij,por per mua ishte thjesht nje film neverites.

Ani, filmi amà ka meriten qe te detyroi te mos e keqyrje tek mistreci, por te shkoje ta shifje ne kinema! smiley  Per mire a per keq, nuk ke per ta harruar at film (siç harron apo siç harroj 1001 filma te tjere qe shofim) por do te te kujtohet gjithmone qe e ke kqyre ne kinema!

Ne nga europa do e shohim, Kim Jong-uni na ka xhan e nuk na kercenon smiley

smiley Po mire, ky Colin Administratori, andej nga fundi sikur nderroi mendje dhe tha qe filmjournal do vazhdoje ?! Prap nderroi mendje para dy muajsh ?
smiley

pyetje: keto arkivimet, i ke bere ti, Colini, apo i ben interneti automatikisht ?? Po rilexoja muhabetin tone per 'mamaja dhe putana' (si dialog i rinxjerre nga varri), dhe po me pelqente c'kishim thene;  papritmas mu kujtua shoku Enver qe vdiste fare kur lexonte ato qe kish shkruar vete
smiley

nuk di c'te them per kete administratorin. them se ka mundesi e kane vazhduar muhabetin ne ndonje post tjeter. Une madje, ngaqe ti vazhdoje postoje goxha gjate edhe pas ketij njoftimi (2011) mendova se do te te kishin lejuar ta mbaje blogun ne njefare menyre. Prandaj pyeta me siper, mos ka qene i yti vendimi per t'a mbyllyr, nisur nga kjo llogjike.

web.archive.org eshte site arkive, 'takes snapshots' ne data te caktuar qe shfaqen me bold ne kalendarin e tij. Duhet lexuar FAQ.

"po rilexoja muhabetin tone per 'mamaja dhe putana'...

desha me gjet, por s'i ka kapur arkiva, komentet per 'L'enfant', "Le gamin au velo", "Rosetta", te vellezerve Dardenne, per te cilet u be shkak t'i shifja pikerisht filmi i tyre qe solle atehere "dy dite & nje nate" me siper.

Kam pare une filma kete vit, por jo te 2014, prandaj s'dukem mire me listen tende Top 10 2014.

Fury another masterpiece of Brad pitt..........me tankun e famshem sherman ....

Meqe jemi te filmat here's nje rubrike per Isa Qosen ne Takimet e kultures:

"Tri dritare dhe nje varje" eshte nga realizimet me te mira ne kinemane e dy vendeve tona qe per here te pare perfaqeson Kosoven shtet per cmimet Oscar..
 

Kam pare "Kukumin" (e Isa Qoses).  Me kujtohet fort mire sa fort me terhoqen 10 minutat e para (qe jane gati-gati kryeveper!!) dhe se si, me pas, filmi merr tatepjeten, bie e rrokulliset gjithe e me poshte e me keq, deri sa ne fund, pasi lengon nga simptomat e filmave te bere nga regjizorë vendesh te vogla e qe-behen-per-te-terhequr-spektatorin-ekzotik-oxidental, jep shpirt ne menyren me patetike.

ca shef mer cun...

Ueee Stalker...kisha mendimin se Gone Girl do te te pelqente me te  vetmin difekt se do shaje para e mbrapa Ben Affleck..sa do e shihja mire nje Eduart Norton aty ne vend te nje Ben Affleck qe te njejten fytyre ben si do qe te jete roli apo ndodhia, sidomos kur e krahason me Rosamund Pike( me qe ra llafi..po kjo nga doli? ) ne kete film  !!

Ben Affleck eshte shume mire aty ku eshte (ne ate rol). Per mua, s'ke ç'i kritikon.

Me shume modesti,ai rol ne ate film nuk eshte per sureter te tipit "bravi ragazzi", Ben Affleck vetem ate surat di te bej.. tip Arben Imami  tek " Ne ç'do stine" ..smiley

une them se ti ngaterron pamjen fizike te nje surrati me "surratin qe ben nje aktor ne nje rol". nejse...

Po del prape ai taken. ne janar jepet treshi. Dini gja prape me shqiptar ka per te qene? E kan kap keq keta francezet e ktij filmit me ne.

Ahahahaha, vertet qe ka nje tresh ?? Nga ty po e mesoj !! smiley

"Keq me ne" nuk e kane kap francezet, por nje koqe kanari si Luc Besson (qe eshte jo vetem skenarist i dy te pareve, por dhe producent i te dy "taken", permes "EuropaCorp" ) dhe qe nuk i ka mbet më pike etike profesionale sepse ka per te vetme kishë (ku falet) materializmin makut. Ti thuash biles Luc Besson qe, (ne rastin me te keq) ka bere nje film racist (dhe ne rastin me te mire, nje film pa interes), ai as nuk ta beson, sepse vete ai as qe beson ne ndonje impakt moral, artistik..etj  te kinemase. Do qeshte po ti thoje se filmi i tij eshte racist (dhe eshte ne fakt).

ps1 Ky Luc-u eshte ai qe ka bere "Lucy"-n kete vit smiley

ps2 : Ky Luc-u, ka qene dhe eshte shume mik me Sarkozy-ne (pra eshte e njejta optike e te berit qofte politike, qofte kinema, qoftë qofté....  smiley)

http://www.imdb.com/title/tt0079002/?ref... coup de tete 

Gone Girl - pfff;

nightcrawler nuk eshte ne liste? nje lloj miksimi i natural born killers, man bites dog, memento per nga stili etj. 

Maps to the star - ishte i mire, e kam shprehur edhe diku tjeter, per te qene autoreferencial si Stalker - por jo nder me te miret e Cronenberg;

Noah (Nuhu ne arabisht) ishte i mire si persiatje (nuk i shkulet misticizmit te Tree of Life), por e kish xhiruar si Lord of the Rings, e ky me duket kot fare. 

nymphomaniak - duhet te kem qene nder te paret qe e kam shkarkuar, pjesa e pare ishte shume i bukur, ajo e dyta hajt mo me ca skena krimesh nga librat e verdhe nordike (qe s'i pertyp dot - prodhojne me shume libra me krime vendet nordike  ku ndodh nje krim ne vit, sesa brazili e meksika). 

te tjeret nuk i kam pare, keto filmat evropiane e aziatike kerkojne nje lloj state of mind qe vjen rralle ne koken time. 

pjesa e pare e Nymphomaniac-ut (me ato nenvizimet nga muzika eBethovenit, dhe jo vetem!) na merr çik me teper se c'duhet per budallenj, jo ? Ndersa pjesa e dyte,  per mendimin tim eshte shuuume me e perkorë dhe ka nje narrative per ti hequr kapelen !

meqe u paraqit mundesia (me kete teme) a mund te pyes si do te vazhdosh per te na sjelle ngjarjet e tua artistike (ato qe konstaton ti) ne te ardhmen? A ka plane per te patur perseri nje blog-stalker, apo jo? Shprehim deshiren e madhe per t'ju rilexuar njelloj si me pare, jo vetem prej kenaqesise se leximit per se, por si nje guide reale per sa dhe si ben sens nje film, dhe per te 'trajnuar' syrin me  punet filmike.

 

Stalker i nderuar .. Vazhdon për mua si gjithnjë të jesh NJËSH në këtë zhanër përsa i përket Infos dhe specialistit teknik të Kinematografisë . Në se mundesh ..

Përveç një " vrasje kohe " , me ca emocione sipas përjetimeve të ndryshme (përveç LefTKopesë e Grande Kakës që përjeton fjalimet e babasqapit ) smiley ..përse duhen Filmat SOT kur asnjë nuk i ka në referenca në jetën praktike .

Kam vënë re një dallim ndër breza . Në brezat tanë kur flitej për një film ( përveç anëve të brëndëshme profesionale të tij ) vlerësohej në atë që " ndikonte " " mesazhin " në dije apo mardhënie jetsore .

Sot në shumicën absolute të të  rijve ndigjon dhe lexon në këmbimet midis njoni tjetrit " e ke pa  atë filmin mer jahu " si punë Mode pa asnjë ndikim në Jetë .Kam idenë përveç filmave pornografikë asnjë nuk mëson më prej subjektit të tyre .

Në se je i vëmendshëm , një grup tralalash edhe këtu , të përmendin portretizime të ndonjë filmi si maja e gjësë , dhe pas pak po këta i gjen  si fjalimet e babasqapit për etikën në të folur smiley

Flm në se përgjigjesh !

Ok, te kuptoj. Kete qe thua ti, Godard e thote me nje fjali te vetme : "Në epoken tone, nje çift mund te ndahej per nje film (njerit i pelqente, tjetrit jo) ; sot nje gje e tille nuk ndodh, gje qe provon se kemi nderruar epoke. Per mire apo per keq, kjo ka pak rendesi, por qe kemi nderruar epoke eshte e sigurt, meqe kemi proven para syve" (punen e çiftit qe ndahej - çifti ne kete rast, i parë si uniteti baze i botes).

E kemi thene dhe here te tjera (e ndofta behemi bajat) : duke filluar nga vitet '70 (une them se nuk eshte rastesi qe ca filma te medhenj fare-fare jane bere fiks ne vitin '76, nje vit fatidique, prefetik, si te thuash dhe pastaj fillon tatepjeta) pra duke filluar nga mesi i viteve '70, kinemaja nuk eshte më "skena e Parë e Botës" (vitet '20 deri ne mesin e viteve '70 jane padyshim vitet e kinemase, ashtu siç kane qene dikur 'shekuj e romanit', ose te piktures... etj etj). Me pas jane vitet e televizionit. tani thuhet se ka filluar epoka e multimedias, por duhet pritur...

Keshtu qe, si forme arti, kinemaja ka humbur shume nga prestigji i saj. Ja qe kshu eshte, c'est comme ça, murit me koke nuk i bihet
smiley
Gjithe problemi pastaj eshte per te mos rene ne nihilizem te kollajshem te tipit "dikur ishte me mire"  : njeriu eshte konservator per nga natyra, per faktin e thjeshte se plaket dhe nuk rinohet - meqe rà fjala, ka nje film qe nuk eshte fort i keq e qe trajton historine e nje njeriu qe lind 80 vjeç dhe pastaj vetem rinohet : The curious case of Benjamin Button (e ka bere David Fincher, meqe e permendem ne kete teme disa here me rastin e "Gone girl" ). Dua te them qe, une nuk kam siguri nese dalja e kinemase "nga skena" e Historise se njerezimit eshte diçka e mire apo e keqe, apo as e mire e as e keqe. Por qe eshte shenje qe kemi nderruar epoke, eshte (dhe jam dakort me Godard-in, i cili, edhe pse kete e thote me jo pak melankoli, edhe pse para dy javesh mbushi 84 vjeç, ka gjenialitetin te beje nje film riosh qe do ja kish zili edhe nje regjizor 20 vjeçar !).
smiley

eshte e vertete qe kinemaja ka humb shume nga prestigji i saj i dikurshem. Gjithashtu hollivudi. Filmi sot nuk merret njesoj seriozisht dhe shifet me teper si forme e enterteinment.

Por ziz. qe e perdor mjaft cinemane si medium ka nje teze qe mendon se shek i 20 ishte cinema, thote se nese so te shikosh se ku jemi per sa i perket ideologjise, apo kush jemi sot, shif hollivudin, ende sot nje rol aktiv.

Ps. Le cinéma est mort, vive le cinéma !

x 2 flm per 2 vid. e Ziz. i cili ka te drejte kur thote se, filmat e Tarkovskit (sidomos tek dy te fundit -Nostalghia dhe Sacrifice -tek te cilet heroi, ne fund, ben akt sakrifikimi), propozojne vetmohimin si zgjidhjen e vetme per te dale nga ky qorrsokak shpirteror ku ndodhemi. Edhe vete, gjithmone kam menduar (dhe me duket se kam shpreh edhe ketu) se, nese Tarko do vazhdonte te jetonte dhe te krijonte edhe pas '90-es, filmat e tij do ishin reaksionare e konservatore tek zoti ! "shyqyr" qe vdiq kur "duhej"

Mirë po pse duhet me qenë dakort me Godard smiley ..shembull sinjifikativ po vetë Ju nuk mund të nxirrni të njëjtin përfundim pa lexuar Godard

Përse duhet të presim një Godard tjetër të na thotë për daljen nga skena të  Sallave kinemasë ..smiley Ju vetë nuk mund ta çmoni " mirë apo keq "

Përse të bihet në nihilizëm " dikur ishte më mirë " kur ju mund të vërtoni se Procesi nuk varet nga çfarë mendoj Unë ose ta zëmë lefTKopeja smiley

Pse Ju vetë , dhe e kam seriozisht të vetmen pyetje , nuk ini në gjëndje të bëni dallimet midis epokave në fushën e  zhvillimeve kinematografike .

Gjithsesi mos i merr me shaka pyetjet , por unë më shumë e kisha për Përmbajtjen e Filmit ..

A është më mesazh Filmi  , pa e analizuar në çfarë teknologjie Përcillet , Internet a salla etj ! Si është transformuar ky mesazh ? Cilat janë raportet e njerzve SOT me mesazhin

Përse është tapeti i kuq ku ndahen çmime që përfshijnë një Gamë të gjërë midis të cilave dhe Skenari ?

Etj etj ..që unë mendoj se Ju i kini kapacitetin pa rënë në këto vogëlsira teatrale " y none ça filmi i david Fincherit " smiley gjë që kanë bërë 99% e pjestarëve në prurjen tuaj të Vler !

Respekte !

oidrisi do kritike sociale he burre per filma, si kritiket e dikurshem, edhe nga ajo ka sa te duash, por ketu behet fjale per kritike estetike dhe te vleres argetuese qe mbartin filma - Stalker nuk para ben kritike sociale  -

po film me mesazh te forte social eshte ai nightcrawler - njeriu i ri kapitalist, self-made (nepermjet te mesuarit autodidakt nga materialet edukative te kapitalisteve "si te behemi milionere", "si te bejme miq") qe e shohin robin si mjet te qellimit te tyre per tu "kapur", se vetem "arritja"/kapja eshte vlere ne kete sistem te hiper-mediatizuar ku robi eshte nen vezhgim 24h/dite - ky i nightcrawler, filmi nuk paraqet nje kritike sesa nje fenomen  -

Ne kete linje eshte edhe ai i cronenberg, me nje kritike mbi pisllikun qe ekziston ne "familjen hollivudiane" ku njerezit perdoren e keqperdoren per jeten e mediatizuar - ku cdo gje e ndyre "moralisht" (ne nje moral ku nuk beson askush, vecse per faqe) fshihet nen "te bukuren" dhe "argetimin", dhe incesti (shkerdhimi qe i bejne krijesat e artit vete artit, arti qe nuk imiton por qe udhezon jeten reale) nxjerr ne pah konfliktin ndermjet vlerave dhe "roleve" qe duhet gjithsekush te luaj ne "kete teater te botes"

+1

Bulkth, kjo qe shkruan per te ashtuquajturen 'kritike sociale' ne kinema me kujton nje film, ndofta te vetmin ne llojin e tij : "Lotte in Italia" me regji te Godard, realizuar ne 1971. ka qene periudha e ashtuquajur Maoiste e regjizorit. Filmi eshte traspozim ne ekran i nje teksti filozofik ( "Ideologjia dhe aparatet ideologjike te Shtetit")  te filozofit francez Louis Althusser, ky i fundit po ashtu filozof i konsideruar si i majte; besoj se eshte i vetmi film ne bote qe traspozon (adopton) ne kinema nje liber filozofik (po me kujtohet se edhe rusi Eisenstein enderronte te bente nje gje te tille me "Kapitalin" e Marksit por nuk e realizoi asnjehere endrren e tij; nejse).
Po te shikosh "Lotte in Italia" (besoj se eshte ca e veshtire me e gjet ne rrjet...) konstaton se, edhe pse eshte adaptim i nje traktati fikozofik dhe haptazi marsist  (the film reveals how and why a supposedly revolutionary Italian girl has in fact fallen prey to bourgeois ideology) filmi vete eshte pure cinematography ! Gje qe konfirmon se, kinemaja eshte forme (e per rrjedhoje, automatikisht edhe permabjtje).

Ose nje anti-shembull : Michael Moore vertet e nxori neper kinema pamfletin e tij "Fahrenheit 9/11" fiks dy jave perpara zgjedhjeve presidenciale te 2 nentorit te 2004 per te demaskuar Bushin, por "filmi" i tij (e ve ne thonjeza, se sigurisht qe ai nuk eshte film, eshte thjesht nje traktat politik i ilustruar me pamje -por ky eshte tjeter debat), pra "filmi" i tij jo vetem qe nuk i beri dem Bushit, por ky fundit i rifitoi zgjedhjet duke e mundur edhe me fort se ç'ishte parashikuar kundershtarin e tij demokrat ! Pra parë ne kete prizem, filmi i Moore nuk e ndihmoi hiç Kerry-n qe te mundte Bushin.

Dua te them : 'kritika sociale' e kinemase nuk ka vlere nese eshte qellim ne vetvete. Provat jane dy shembujt qe citova me lart : i pari, filmi i Godard, edhe pse adaptim i nje teksti haptazi marsist, nuk bie per asnje sekonde te vetme ne propagande apo demonstrim (dhe filmin ke qejf ta shohesh edhe sot, pas 40 vitesh !!), ndersa i dyti, filmi i Moore, edhe pse i motivuar nga "qellime te mira", eshte thjesht nje objekt propagande e qe sot ka humbur çdo vlere (dhe qe ne fakt, nuk i ka patur ndonjehere)

Moore e dhjeu se mbeshteti kandidatin e pavarur (Ralph Nader) - ndau elektoratin tradicional demokrat ne gjysem duke tehuajzuar pjesen radikale ose esoterike e ambientaliste nga PD (e te mendosh se edhe Al Gore kish nisur me nje dokumentar per ambientin) - por filmat dhe librat e tij (se ky ka manine ti bej edhe libra dokumentaret - pervec Bowling for Columbine, jane teresisht propagande). Ka propagande te keqe e propagande te mire stilistikisht, sic ka p.sh. reklama televizive interesante per produkte budallaqe, apo reklama budallaqe per produkte te nevojshme me cilesi te pranueshme. 

I nderuar,

shiko se pergjigjen ta ka dhene vete Stalker (megjithse as ai vete nuk di ku eshte, sepse “tani nuk di ku jam dhe kush jam” eshte veti e Zones, dmth qe ke mberritur ne Zone ku Stalker heq udhen – ose udheheq si pellazg-shqip-kod-universal-kuptimor, domethene udhen e heq, ne kuptimin qe te le pa udhe, alias i Paudhi. Stalker i di mire keto se ka qene nga pellazget e pare ne Shqiperi, bile ka rrezikuar si disident pellazg):

Ok, te kuptoj. Kete qe thua ti, Godard e thote me nje fjali te vetme : "Në epoken tone, nje çift mund te ndahej per nje film (njerit i pelqente, tjetrit jo) ; sot nje gje e tille nuk ndodh, gje qe provon se kemi nderruar epoke. Per mire apo per keq, kjo ka pak rendesi, por qe kemi nderruar epoke eshte e sigurt, meqe kemi proven para syve" (punen e çiftit qe ndahej - çifti ne kete rast, i parë si uniteti baze i botes).

… duke filluar nga vitet '70 (une them se nuk eshte rastesi qe ca filma te medhenj fare-fare jane bere fiks ne vitin '76, nje vit fatidique, profetik, si te thuash dhe pastaj fillon tatepjeta) pra duke filluar nga mesi i viteve '70, kinemaja nuk eshte më "skena e Parë e Botës" 

Dmth qe nga mesi i viteve fatidic dhe profetik 70 çiftet filluan te divorcohen midis tyre se njerit partner i pelqente Felini ndersa tjerit Antonioni, njerit i pelqente nga mbrapa-moderni Viskonti, tjetrit i pelqente ngambrapa-moderni Pazolini, etj. Tani gjysma e te martuarve jane te divorcuar, dhe e sigurte se pa vdek akoma do te ndahen edhe keta mbas dy dhjetevjeçaresh multimediale qe duken ne horizontet e shtruara me tapet te kuq ku marshon çifti regjizor i modh mer jau (“y none sa i modh mer jau”) perkrah me nje star top model derr p… mer jau (fizikisht nje xhuxhmaxhuxh i shemtut perkrah me nje “shtati yll dhe menja fyell”).

Edhe pyetja tjeter:

Përse duhet të presim një Godard tjetër … 

e ka pergjigjen ne forme pyetje te riformuluar ne kod te pandryshuar:

Përse duhet të presim një Godo tjetër …, perderisa Godoja ka ardhe ne mos ardhjen e tij fatidike profetike ne menyre qe ne te tallim koqet artistike ne ameshimin Eternal Return te Zones?

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).