Ish-anëtarja e Komitetit Qendror të PPSH-së, Vito Kapo është dekoruar nga qeveria me “Medaljen e Mirënjohjes” për kontributin si pjesëmarrëse në luftën për Çlirimin e atdheut nga pushtuesit nazi-fashistë. Lajmi u pohua dje për “Gazeta Shqiptare” nga e veja e Hysni Kapos, ish-udhëheqësit të lartë komunist, e cila falenderon hapur ekzekutivin e në veçanti ministren e Mbrojtjes, Mimi Kodheli për vlerësimin. “Më në fund dikush u kujtua edhe për ne. Padyshim ndihem shumë e gëzuar dhe gjej rastin nëpërmjet kësaj mundësie që më jepni ju që të falenderoj qeverinë dhe në veçanti ministren e Mbrojtjes”, – shprehet Vito Kapo, ish-ministre e Industrisë së Lehtë në kohën e Enver Hoxhës dhe të Ramiz Alisë. Dekorimi i saj është bërë pa bujë. Madje siç pohon edhe vetë Kapo, “Medalja e Mirënjohjes”, i është dërguar në shtëpi me postë, pa ndonjë ceremoni zyrtare. Qeveria është kujdesur për të nderuar “në heshtje” një prej figurave kryesore të diktaturës komuniste, ndoshta në tentativë për të shmangur akuzat se po rehabiliton ish-drejtuesit e PPSH-së.

Por përpjekja për të mbajtur sekret dekorimin e Vito Kapos nuk e zbeh aspak faktin se tanimë kemi të bëjmë me të parin akt zyrtar të qeverisë në drejtim të vlerësimit të figurave kryesore të diktaturës komuniste për kontrubin e dhënë gjatë Luftës Nacional- Çlirimtare. E veja e Hysni Kapos, e cila për 35 vite me rradhë ishte Sekretarja e Parë e Bashkimit të Grave të Shqipërisë mund të mos jetë e vetmja ndër ishdrejtuesit e PPSH-së të dekoruar nga qeveria. Sikundër është bërë publike me rastin e 70-vjetorit të Çlirimit të atdheut janë dhënë 1000 “Medalje Mirënjohjeje”.

TRANSPARENCA

“Gazeta Shqiptare” i ka kërkuar prej dy javësh ministrisë së Mbrojtjes vënien në dispozicion të listës së emrave por përgjigjia ka qenë “nuk e japim”. Kjo i shton edhe më shumë dyshimet. Madje edhe për rastin e Vito Kapos ky dikaster refuzoi të ishte transparent. Ministrja e Mbrojtjes, Mimi Kodheli si edhe Shefi i Përgjithshëm i ushtrisë, Jeronim Bazo refuzuan t’i përgjigjeshin pyetjes së “GSH” nëse ishte dekoruar apo jo e veja e Hysni Kapos dhe për çfarë meritash. I vetmi reagim ka qenë i zëdhënëses së Kodhelit. “Janë dhënë medalje vetëm për veteranët e kategorisë “A” dhe kategorisë së Parë. Gjithçka është vendosur nga një komision i cili ka bërë shqyrtimin e detajuar të personave që duhet të merrnin medalje. Listën nuk e bën ministri”, – thuhet në reagimin për “GSH”, që kuptohet qartë se ka patur për synim të shmangë nga përgjegjësia politike e këtij akti, ministren Kodheli. Kësisoj na u rekomandua që personi që mund t’i jepte përgjigje pyetjes për rastin e Vito Kapos, nuk ishte ministrja e Mbrojtjes por Drejtori i Përkujdesjes Sociale në këtë dikaster, Kujtim Kadzadej. “Nuk jam në dijeni të rastit, pyesni në ministri”, – ka qenë përgjigjia e tij. Kësaj “loje ping-pongu” i dha fund pohimi i ishanëtares së Komitetit Qendror të PPSH-së: “Dua të përgëzoj dhe njëherë qeverinë që vendosi të nderojë luftën tonë por edhe mua personalisht për kontributin që dhamë për Çlirimin e atdheut”.

280 Komente

Ministria mban sekret listen e dekoratave. smiley 

Nga ta kapesh me pare thuaj.

Ministria mban sekret listen e dekoratave. 

Mimi e ka hedhur poshte kete lajmin e sekretit, ka thene qe pervec pistave ushtarate nga avionet e droges, NATO na siguronin edhe sovranitetin e dekoratave dhe Idrizit t'Peshkut, keshtu qe s'ka nevoje per t'i ruajtur sekretisht nga hajdutet. 

P.S. 

Keto shtigje dhe kodra u kthyen ne kala ne vitet kur gjemoi stuhia e luftes partizane. Cdo shtepi ketu u be nje keshtjelle dhe nje mbeshtetje e madhe per luftetaret me yll te kuq ne balle.

Rri ti ! Si kofini pas të vjelit . Ka folë smiley dhe e ka shtjelluar më poshtë sh Gjëmbi , gjërë dhe gjatë , posht e lart

Dhe ..Kur flet + Gjëmbi burokratët heshtin !

Por përpjekja për të mbajtur sekret dekorimin e Vito Kapos nuk e zbeh aspak faktin se tanimë kemi të bëjmë me të parin akt zyrtar të qeverisë në drejtim të vlerësimit të figurave kryesore të diktaturës komuniste për kontrubin e dhënë gjatë Luftës Nacional- Çlirimtare..

Po çfaqu  të shkretën se po zgërdhin dhe shokët antikomunist të Biroit të Ballit Kombëtar Ndonjë emër Ballistje me kontribute të " mbajtura sekret "  ke apo s'ke ..smiley

Çfarë ke dash të thuash ? Ta dekorojnë apo jo ?  Balli e ka dhënë versionin e tij me ..." la e më la " Ti Blusho si e ke ?

Titulli i ketij shkrimi mistrec duhej te ishte: 

Dekorohet Vito Kapo, qeveria i jep “Medaljen e Mirënjohjes” veteranes se luftes antifashiste nacional-clirimtare. Sepse, perpara se te behej ministre e Enver Hoxhes (e kush nuk do te donte te ishte minister, qofte edhe nepunes i shtetit ne ate kohe), shoqja Vito, ashtu si mijra gra e vajza te reja, perqafoi levizjen popullore per clirimin e atdheut nga pushtuesit Italo-Gjermane. E per kete veprimtari duhet te kete gjithmone respektin e brezave qe vijne. 

Do kesh lexuar Muc Nanon ti, se s'ka mundesi tjeter.

 

C'ne? Nuk ka lidhje fare. Ai, Muci flet dhe analizon kolaboracionistet ose bashkepunuesit shqipetare me pushtuesit; nderkohe qe shoqja Vito luftonte me are ne dore per te cliruar vendin prej tyre. Pse ti ke ndonje mendim ndryshe?

Nuk jeni aq larg jo: Muci thote qe kolaboracionistet, megjitheqe bashkepunuan me pushtuesin, duhen vleresuar per kontributet e tjera. Ti thua qe shoqja Vito, me gjithe pasluften, duhet vleresuar si ish-partizane.

Po nuk e thashe une mi Fini, e thote dekorata qe mori. Ndersa keta kolaboracionistet psh per cfare mund te dekorohen?  

qe nuk dorezun çifutet, megjithese gjermani i kerkonte kudo ku shkonte.

qe nuk bene terror, ose keq ndaj  bashkeqytetarve te tjere, duke perfituar nga situata (pushteti dhe fuqia qe u dha gjermani). ne france ka akoma padi nga populli, ndaj atyre qe kolaboruan me pushtusit, megjithese sot jane fare pleq.

Interesante kjo qasje! Ti themi Jarit se mbase i kane ngelur edhe ca dekorata pa dhene akoma. Jo per gjo, por Bamka i harxhoje te gjitha.

ne fakt perfundimi del prej thenies : me katolik se Papa. me i keq se pushtuesi, me komunist se Marksi, etj, etj. 

qe thu ti, ata komunistet e tu, prej partishmerise me te madhe se vete atij qe krijoi partine, rane ne kete gracke (te jetes). ndersa kolaboracionistet JO ! 

njeriu i vogel kur merr pushtetin behet i keq. ndersa njeriu i madh, behet i DREJTE !

si dhe komunistet nuk duhet te dekorohen me medaljen e luftes, se luften per çlirimin e bene per te marre pushtetin, pra per interes te vogel, per interes personal. nga kjo i bene dhe krimet me pas. 

duhet te dekorohen vetem ata qe luftuan dhe nuk u bene komunista dhe as drejtuan vendin me pas, por jetuan si me pare, ne fshat me dhente. ose dhane doreheqjen me vone kur pane se per çfare u perdor pushteti popullor.

duhet te dekorohen vetem ata qe luftuan dhe nuk u bene komunista dhe as drejtuan vendin me pas, por jetuan si me pare, ne fshat me dhente

hahahahhahaahahah, po pse po tu kishin ofruar poste e vende pune ne qytet e ne administrate a thua nuk do te pranonin? Por do te rinin me dhente e pastaj pa dhente kur u kastruan (kooperatizuar)? 

pse i shani atehere dhe kolaboracionistet duke i damkosur si tradhetare te kombit, kur perdorni te njejten llogjike : pse te mos i pranonin postet nga armiku ?

si nuk e kupton, qe kur pranon postin, ti e ben per postin luften dhe jo Atdheun, qe nuk eshte gje funksion. 

pse ta quash lufta per çlirimin e Atdheut, siç e quan, ne mesazhin e saj falenderues, kjo zonja partizone ? pse nuk e quan ajo me emrin e vertete, lufta qe bera per nje post nga Enveri, Komandanti i Pergjithshem ?

per te mos thene, qe atdheun e ka shkruar me germe te vogel, ndersa Çlirimin me germe te madhe ne mesazhin e saj. 

"njeriu i vogel kur merr pushtetin behet i keq. ndersa njeriu i madh, behet i DREJTE !"

Ti meqe dukesh njeri shume shume i vogel, s'kena me ta dhon naiher pushtetin! 

 

dukem i vogel ngaqe fluturoj LART.

se Lartesia zotrie ...smiley

Ndersa keta kolaboracionistet psh per cfare mund te dekorohen?  

Mund te dekorohen per shume gjera, si psh qe si bashkepuntore me fashiste dhe nazistet krijuan mundesi te mbeteshin hapur furrat e bukes per t’i dhene popullit te haje, dhe bashke me popullin edhe partizaneve dhe njesitit guerril (buka per njesitin guerril nuk mund te vinte nga Rusia dhe anglosaksonet nuk e hidhin dot me parashute), qe mbajten hapur Insitutin Femnuer Nana Mbretneshe ku studjoi Nexhi me Viton dhe shume gra te tjera me rendesi qe perkthyen librin komunist Shen Meria e Parist (me personazh pakicen kombetare Kuazimodo), qe i dha mundesi partizaneve te gjenin nje kundeshtar (se nuk luhet dot loja vetem) dhe sido qe te vinte puna, kushdo qe te fitonte, Aksi apo Aleatet, ne te ishim kaluar si fitimtare (deri edhe ketu nga ne ne Itali kemi fituar kunder fashizmit), qe mbas çlirimit kolaboracionistet u serviten si diversante ne kampet e Mynihut dhe Campuset e New Jorkut (si puna e Ronit sot) per te sjelle demokracine ne 89-te dhe per te aplikuar ne USA dhe Kanada, e pirdh se lirohesh … sa te duash dridhe Like se çfardo lloj maskaralleku i gjendet sebepi sa majtas djathtas.

perderisa nuk eshte denuar per ndonje gje deri tani, ta gezoje medaljen.

Nuk di shume per zonjen,perveç fakteve qe shkruhen ketu e qe dihen nga te gjithe..di diçka per te shoqin qe nuk shkruhet e nuk mesohet ne librat e historise..njeri i respektuar gjate e pas lufte,si nga  ish-partizanet ashtu edhe nga shume ish-balliste,ndoshta per faktin se shume  nga keta te dytet i detyrohen jo vetem jeten por edhe shume vuajtje me pas ne jeten e tyre te falur!!

,kjo me duket se eshte gjyshja e ''antikomunistit'' analist bushati.  ne fakt,dekoraten kesaj cuces duhet tja kishte dhene ''antikomunisti'' berisha  qe i nderonte pelenat burrit te vitos ne francesmiley

 

Tani, Bushatin e etiketojne shume si "antikomunist" por e shumta e shumta eshte nje centrist, qe anon nga statizmi. Keshtu qe nese do te kishte jetuar ne kohe me te hershme, edhe komunist mund te ishte.

si sala smiley

Ne qofte se osht cuni i Mehdi Bushatit nuk e ka Viton gjyshe. Mehdiu kishtenji nga motrat e kriminel Hysniut per gru.

Mehdiu kishtenji nga motrat e kriminel Hysniut per gru

smiley Terhiqe shpejt! Perpara se te ishte kriminel, shoku Hysni ashtu si qindra mijra burra e djem te rinj, perqafoi levizjen popullore per clirimin e atdheut nga pushtuesit Italo-Gjermane. E per kete veprimtari duhet te kete gjithmone respektin e brezave qe vijne. 

Jo me motren po me gocen e Hysniut

o roni, pash zotin mos e flliq debatin me ket zhabzi, ktij shkerdhate duhet me ja qi robt e boni shqipnin lomsh ky bastard i korruptum deri n palc. 

cdo gje po shkon sipas planit. Shume shpejt do filloje dhe kolektivizimi i parcelave bujqesore dhe i prones private. Triskezimi do jete hapi tjeter.

Zbulohet edhe sekreti dhenies Dekoratave .... Analisti Bushati , i biri vajzes se shoqes Vito ne nje artikull qe pritet te Botohet neser nder te tjerat shkruan per Grande Kakat

U prit sa te largohej komunisti Arvizu , qe shoket antikomuniste alais anetare te PK te reformuar , te deklarohen Kunder . Nje pegjegjesi te rende ka Komunsiti Arvizu qe rrexoi nga Pushteti neokomunsitin sali quzepin berisha dhe Komunsitet e Reformuar te denuar nga ish Partia e tyre per te cilen Linin dhe jeten .

Lavdi Nazisteve qe jane paralel me trimeri me Partizanet . Ballistet te presin dhe ca sepse ne fund te fundit Ushtere te Nazisteve qene , nuk qene te pavarur . Mo u Murzitni !

...patriotet Balliste dhe Zogiste dekorohen dhe nderohet nga Presidenti ne pallatet e Mbretit kurse keto mbeturina te komunizmit vrimave dhe skutave te fshehur nga frika e Arvizus smiley

komuniste trima 

dilni nga vrima...smiley

Pallatet e Mbretit thote ky, po ti e di kush ja beri Pallatin Mbretit ?  Me pasurine e vet, ta kesh te sigurt ti qe nuk e beri Mbreti, Pallatin  !

Rrofte Italia ! smiley

po me cilen pasuri ? he na e shpjego nese di.

Njente Kapo ...

Pallati eshte i Imperatorit Viktor Emanuelit qe ua morren partizanet , vune Meken ..u beri cu beri dhe e la me te shkruar me boje kafe .

Kur te des une Uturaket e mi perdorini si Fevzi per Dekorata .... Si duket nuk do e kesh lexuar kete amanetin . Te ka shkare po une nuk dua qe ti te Gabosh prandaj ta kujtova .

Kur ishte Ciano ate Pallat e perdorte per te ti ftu qejfleshat e Ushtarit A.Zogut per qejf , duke i thone .." Ke kurore Mbreterore . Je dhe dore  Gjate . Ke dhe Nuse "

Vjershe nuk po te bej se Ballistet trima i kemi pas Fis ...smiley Ngatrronin pak eren e Gjakut ne kohen e Luftes po do ti dekorojme dhe ata .
 

shko shif ça femrash ishin te ftuara te ai pallati. i ke pa fotot ? 

ti kenaqesh si ne ne ate kohe, me lugen bosh. nuk ke ndryshuar. meriton nje dekorate per kete. 

se ne ate Kohe zotrie ...

Ne kohen time i kishim Per Vete .Tani i kini per te tjere si ..ne ate kohe zotrie ..smiley Dhe une prap nuk them qe ke mbetur Gjytyrym ose Gjytyryme , sinonim i Cyryk ne te kuptuar ! Te pakten te jesh sa Grande Kapo ne ate kohe pavaresisht se piu nje grusht Ilace dhe ...Na La .Iku e Vate  ..

Nuk vleresohet si tani .. Njente Kapo - Grande Kaka

tullac i zgjute, kur te gjithe cane ferren ai u kthy, i meriton dhe ato ...

Ku paskej qene gjithe ajo para ne nje ekonomi qe nuk prodhon asgje...

Eshte e nendheshme. Lazot, skafistet, "ne" sklleverit moderne, pare Juropi e sorrollop. Po dhe keta dabicat nje grusht jane, ja te gjithe mbase jane ne ate salle.

Establishmenti yne demokratik.shqipot e ngrate si gjithmone shkojne per lesh e kthehen te qethur...smiley

Amon kape icik Liken. Dikur ky imitonte Mehmetin. Po pastaj i ra kalemit, qe ishte shembulli i gabuar. Me mire lopate se kazem tha. C'do ven krijon parine. S'eshte me inot kjo pune, eshte me zotesi, whatever that is.

Ate sikur e krahasuan me Napoleon Bonaparte nga pompinot e tij me sa di une.

Edhe ky sikur s'perfundoi aq mire. Ndonje shembull tjeter do ishte me i pershtatshem. Ka marre dore ne tale nga mjeshtrat Ay.smiley

Establishmenti smiley...

Paske hyre ne rradhet e te medhAnjeve dhe zotrote qe te dallohen oshkuret me dhjetra metra larg

lesh e...te qethur. Ketu maje se i ka lezet edhe krahines . Ja thone foli dhe

Alba brashnjehedhur mbi vete /  te krrusen ato halle e ato  zamete / Per njecike qeverim  te Mbrete / sos per ne  e per gjith Vilajetet ..

Shume u lodhe e shume u dogje / a me .....

Si i thoni Flokeve ne shumes ? smiley

ai pallati eshte fantastik, na nderon si shtet. 

fajtori i dyte kryesor, pas politikes, per ngaterresat dhe gjendjen e sotme te shq. eshte media dhe gazetaria e keqe, si kjo.

Medalje me se e merituar!

 

nuk eshte e keqe gjendja ne shqiperi. shko bej nje vizite ta shohesh

se vizita zotrie ...smiley

Ato komunistet me pozite ia hodhen bythes xake .ju lane juve te thjeshteve te mbani kandilin.

dhe ata ballistet me pozite nuk eshte se ja hodhen dhe aq keq jo...pas 45-es vazhduan luften me komunizmen nga Anglia dhe SHBA...juve ju lane te hiqnit te zezat e komunizmit ne Shqiperi. smiley

Te pakten ata se nderruan pllaken si bete ju qe lepite ate qe kishit peshtyre per 45 vjet.

nesje, komunistat te pakten u lane te vetve nga nje dipllome universitare, kurse ata te juajt opingat ju lane. Ju braktisen. smiley

Diploma qe su hyjne ne pune.pyet xaken nese ia njohen ne amerike diplomen e shkolles se partise .

ehhhh nuk eshte i pjekur, tha dhelpra per rrushin kur nuk e kapi dot! 

haters gonna hate.

urime sh. Vito! 

ka lezet. 

po Nexhmija kur do ta marri dekoraten me 5maj?

Nexhmine nuk e dun kto komunistat. Kurr nuk e kam kuptu se pse.

shi si bo, maloke pra mosmiley

duhet me i bo sa me shpejt dekorat Nexhit se osht per rruge

t'i japin dhe nje per burrin t'ia coje

Fiqo si shpjegohet gjith kjo urrejtje antikomuniste dhe Nexhmija si kokrra molles? 

Se kjo puna Nexhmies e hudh poshte edhe ate kerrcenimin qe ah si shpetute pa ja u bo si Caushesku. Kur nigjo kerrcenime te tilla meno me vete qe Nexhmia eshte arratis ne 90. Pastaj kur merr vesh qe ka 24 vjet qe jeto ne Laprake, fillo dhe kru koken nga hutimi. 

I rrespektumi Ztn. Ceka na i pat fajet smiley 

Jam tu shkrujt nji liber per kafen, "krypa" qi transformoi rendin tone shoqnor.

Mbameni se do zihem ...smiley

O bajgat " si la Ceka "... Ju dhe sot dhisni Gjak sa here ja  zini emrin .Jo mo atehere qe nuk shkrunit as Libra smiley

Jo per zotin sna e mbante. U desh te vinte kjo qeveri qe e beri te mundshme Pshurrjen smiley

 

Nderkohe Edi Rama ishte nder radikalet qe donte te futeshin ne burg (apo me shume) te gjithe bllokmenet, hetuesit dhe gjyqtaret politike.

Pshurrja eshte kthim restoje ....Me nje ndryshim ....Atehere ua bente me te Gjalle , tani ja beni si qent mbi varre .

Mos e fut ne kete Linje se mos te bien dhe Hunjte nga mbrapa smiley

kjo tregon madheshtine e popullit shqiptar ne fakt. ose indiferencen e tij, ose vjetersine e tij (ehuuuuu sa ka pa e degju), ose urtesine e tij (te gjitha ja len kohes, gjykatesit me te mire)

si dhe qe ti bazohesh tek komente, te nje njejtit nivel me gjykimet e tua. ndaj je larg realitetit. shpresoj te kesh ndonje zanat qe s'kerkon mprehtesi te madhe, per t'ja hudh fukarallikut.

Ka 1 vit e gjysem qe Saluk krimineli eshte pa roje zyrtare por ende ecen lirshem dhe ne kruajme koken nga hutimi. Me 21 Janar, sipas Liqenit, u nis nje grup nga Vlora per ta vrare por sic duket do kene ndaluar per ndonje gome rruges.

smiley

Gjembo, Cuni Sheqeres...Jo Saluk krimineli sic thu ti....nuk leviz i lire sic thu ti. Ka truprojat e rregullta dhe trupat e gatshme...eshte ende ai kryetari i PeDit. Ka burime financiare te konsoliduara qe i ka mjel Shqiptareve prej viteve aq sa te krijoje sipas skenarit Serb organe paralele me shtetin Shqiptar. Lulthimi ka celsat e kashtes se paraja rrjedh teper thelle. Dishoja me kompani,  thuhet qe ka gjysem miliard euro, e mendo sa para ka Cuni i Sheqeres per tu perdor per kauzat e duhura. Prandaj ene i rrjedh sic eshte ja mbajne pederat oturakun me gatishmeri....por ku te na e bashkoje zoti me Merhumin si doi bohet ASAj paraje te vjedhme??? Eshte shtet mrena shteti ai e prandaj ska paqe ai vend.

ajo i terrorizoi ne fakt. ishte Nena Mbretereshe.

pa te do kishin bere qejf, edhe do jetonin pa frike ne zemer. 

Nishani: Njerëzit e Sigurimit që kryen akte kriminale të përballen me ligjin

"...të provokosh sot qytetarët me teori, teza apo praktika për të justifikuar një platformë, një ideologji dhe veprimtari të mekanizmave për të testuar që a e pranon sot shqiptari konceptin e kufizimit të hapësirës, është e papranueshme dhe shumë e rëndë.

Krimet e kryera nga ish-Sigurimi i Shtetit janë konkrete, janë madje edhe në shkelje të rëndë të legjislacionit të kohës, të lirive themelore të njeriut dhe në dhunim të parimeve të humanizmit njerëzor. Unë besoj që përtej mekanizmit ideologjik që meriton gjykimin publik të shoqërisë, mekanizmat represivë, të cilët kanë kryer akte kriminale duhet të njohin përballje ligjore. Ky nuk është revansh. Kjo nuk është hakmarrje. Përkundrazi kjo përbën distancim dhe klasifikim të angazhimeve për të realizuar jo vetëm një platformë, por edhe një realitet të dhunshëm dhe kriminal.”- tha Presidenti Nishani ne Muzeun e Memorjes.

...me ne fund kriminelet e sigurimit do vihen ne bangen e te akuzuareve.

..me ne fund kriminelet e sigurimit do vihen ne bangen e te akuzuareve.

smiley  smiley

O kapo o rob zoti!!!

Nishani shkon deri   te   retorika politike, me shume, hic as i gjo,    nuk thote gje, se nuk eshte i afte, as ai dhe as krahu i tij politik qe perfason, qe te kthje fjalet ne vepra,   dmth `aktet kriminale, te njohin perballjen ligjore ! `

e per cfare i thote keto, per te lare gojen ?Me nje fjale bjeri fyllit me nje vrim qe te justifikosh ate vend qe te ka vene Partia dhe shoku, pika pika !

E di qe nuk hapen , se po u hapen do i coni atij dhe Sales Biskote e Cigare ke veni qenit smiley

Te tallme Loqesh  qe kane bere keta te babasqapit , me keta qe lane Babacaret e Kombit nuk ka bo Vaki as ne kohe te Vekes qe i rekrutonte me Lopata . Te pakten Ai i vinte ne pune , "raportonin ' dhe mershin dhe ndonji lek smiley po keta asigjo ..vetem "krype" per librat e Historise sikur me qene Pasterma per dimer !

Atje po dalin trima mbi trimat ku kulshedra e kuqe humbet shtate Koka e tete bishta , megjithse keta nuk kishin kepuce me kambale ...O oooooo brinja .smiley

pas vizites se k/ministrit ne Beograd ,dekorata per ''mirenjohje'' qe i behet shoqes Vito Kapoviç eshte krejt e natyreshme; familja e shokut hisni ishte celula Serbe ne Vlore !!!

priten dekorata te tjera shume shpejt0...

Kesaj thone qe i ka pas hyp Sala jone.

E me mire, mrena Partise ka qene, s'ka pas noi problem.smiley

Brando

Sala juaj ja ka hyp edhe Nexhmijes se ketyre, siç kemi degjuar ndoshta nuk eshte e vertet? 

Te pershnes !

Vito Kapoviç

smiley

Rono se nuk te kam pyetur , aty tek lapsi.al komenton njeri me emrin tend , je ti apo ndonje tjeter.

Mu rilindja me ka fut ne pune gjith fisin mer Brad. Ta mer menja ty se jam une ai? 

Ne fakt s'ma mori menja qe ishe ti , megjithate per siguri kam dhene urdher ta verifikojne smiley

Me thane qe e kishe shit makinen

Ehh ?  per ke te kane thene se kam tre .

Ate te kuqen.

kom harru me te pyt edhe une dicka. Si shpjegohet qe qe prej 23 Qeshorit te lavdishem nuk te kom pa mo te komentosh me flamur gjermon, por vetem kuq e zi?

Ajo e kuqja osht si shpirt dhe tani po fle , pas 23 Qershorit se mbaj mend me saktesi por besoj se nja 10 here kam qene , mos u merr me ket pune Rono se e kena bo i here ket muhabet , sa merr ti ne muaj une i du benzin  per makinat smiley

E veshtire me duket qe te harxhosh aq shume benzine... Megjithate mik i ngushte i Pjerit je, dhe sic e dime te gjithe Pjeri vetem me pezzo groso rri.

Po ja me ta boj une llogarine , sa dal nga shpija deri ne darke harxhoj diku tek 50 mije leke benzine ne dite, pra rreth 25 litra , e pakta , sepse asnjera nuk eshte me pak se 380 PS  , sipas asaj qe ti ke thene dikur ti nuk merr me shume se 1400 $ ne muaj , boji llogarite vete tani smiley

Brado per zotin qe une $5000 i paguj taksa ne muj

smiley

ca te thot vllai jot...vend i bekume amerika

Jo me i bekum se Shqiperia ama smiley

po ca thu o Brad...shqipnine e ka pa zoti...15% ju taksojne

nuk t'kupto, kot e ke.

Natyrisht Rono, 15% ne Shqiperi, jo 75% si ne Amerike smiley keshtu qe nese te mbajne 5000 dollare, i bie qe rrogen ta kesh 1500 dollare, aq sa tha Bradi, diç me pake se rroga ime, qe me rritet nga muaj ne muaj, nga bonuset smiley

Pse Ministria e Industrise Ushqimore ku Vito Kapo ka qene Ministre, mos ka kryer ndonje veprimtari   krimi, c`njerezor ?

Po pse me Berishen dhe ndonje tjeter te fandaksur do te meret shoqeria shqiptare ?  Kjo ska lidhje fare me anen poltike te aktivitetit te kesaj gruaje, sepse sektori ushqimor dhe social ishte dicka tjeter teknike dhe profesionale , per kete ndoshta edhe i jepet Medalje Mirnjohje !

Po po ti frysh tullumbacit politik sic i fryn krahu i djathte do os do do te plasi zhurma ! Do cahet populli me dysh ! Avazi Mukes pastaj ! smiley

Po po ti frysh tullumbacit politik sic i fryn krahu i djathte...smiley

Po pse cfare kane bere tere Jeten .Tullumbace kane bere dhe

Balona tauke e balona tabake / i kon hyp sates kan shku ne laprake ...

I njifte mire babasqapi te djathtet  smileymos e qeth nga si krah , vecse nuk i vuri te frynin tollombace ..I frynte dhe i cfrynte vete !

Vetem ne Ramistan dekorohen familjet e krimineleve.

Ku e bazon etiketimin " tend" familje krimenele .... ?" Ore jeni Amerike dhe flisni ....si afgane..! Kush je ti qe percakton juridikisht statusin e nje familjeje,  si kriminele, ne se asaj nuk i eshte komunikuar prej nje Vendimi Gjykate te Forme Prere..? Ketu dalim per te fole brockulla prej Amerike,  apo mend prej Kanioneve O..Sumase ? 

Pse ja dhane mceftas me poste keta rilindsat! Nga kush tremben? Beji mer vlla ceremoni.smiley

Kane fryke Arvizune.

Eh, Arvizuja vetem nje ka qujt burre shteti.

Komentet Tek fjala e Lulthimit shkuan Tek 50 ....minus komenteve per Themien e Lenken. Komentet per Pjeshken e Bleones 160.....komentet per Viton Tek 80 deri tani po trendi eshte per larte....si feministe qe jam ankohem pse diskrimoni nje femer si Vito ne diktature kur Shqupistat sot ne Dhemokracia drejtojen nga Cuni i Sheqeres si cdo drejtonte Merhumi Dora vete....PeDi ka nevoje per Catharsis.

Zonja Kapo per dekada ka qene drejtuese e larte e shtetit shqiptare. Medalja eshte e vonuar...i duhej dhene kohe me pare!

Cfare suksesi ka arritur zonja si drejtuese?kush shikon veshjet e shqiptareve ne vitet 80 pergjegjesi e ministrise qe mbulonte shoqja ne fjale llahtariset.as koreano verioret nuk Jane aq te pocaqisur.

se mos kishte gje ne dore ajo. asgje nuk varej prej saj. do vej nje video ku do shohesh qe enveri e ben te dridhet kete zonjen ministre, ngaqe nuk kishin realizuar pllanet.

https://www.dropbox.com/s/l89emdoshzs479...

Cdo fillim e ka nje fund smiley ti po shikon fundin ja keshtu qe vjen nje dite dhe njeriu bie me gjithe pushtetin, sa do gjate qe ai jete. Koha iken bashke me njeriun !  Ate kerkesen e llogarise do ishte mire qe shqiptaret ta mesojne, ne kushte te reja ! Pa llogari dhe pa hesap nuk mund te ecesh gjate, dmth llogari kam parasysh per detyrat shtetrore qe kryejne ministra te ndryshem, se sot mungesa e ketyre kerkesave (hesapi) ka bere qe shteti shqiptar te kaloje nga ekstremi diktatorial, ne ekstremin tjeter ,liberal dhe korruptiv ! Ku eshte ndryshimi pozitiv ketu ? Se athere futej ne burg, dhe vriteshe ne qoftese nuk kishe realizuar planin, ose kishe vjedhur, ose si rezultat i paaftesise kishe demtuar pronen e perbashket, po tani ? Tani vidhet, tani abuzohet me detyren, justifikohet paaftesia, korruptohet qeveria dhe ministrat e saj, dhe, dhe, dhe, askujt nuk i hyn gjemb ne kemb, askush nuk arrestohet per demet qe ka kryer, askush nuk futet ne burg ose hiqet nga detyra nga funksionet, nga aktivitete per cdo gje ka kryer gabim, Perkundrazi vazhdon ne nje detyre tjeter, vazhdon ne nje detyre edhe me te larte se ajo qe ka kryer dhe si behet vone askujt as edhe organeve pergjegjse, Ku ishim dhe ku jemi ? As gjekundi !

 

Si ministre e ushqimores duhet te marri medalje per cuarjen e popullit shqiptar drejt urise kolektive, sikur me qene ndonje cep Afrike ne mes te Evropes. Po kete medalje shqiptaret ua kane dhene me kohe asaj e ortakeve te saj qe kur i hypen anijeve ne ikjen Biblike.

Mos dil jashte teme. Behet fjale per kohen e luftes antifashiste nacional-clirimtare. Per kete periudhe i eshte dhene medalia. Ka sakrifikuar, mundet edhe te ishte vrare nga dushmani. 

Kush je ti mer filleronjsi i temes? smiley Edhe po qe i tille kape fijen ku te eshte ngaterru.

To her defense ajo mor nje cmim nga Mexico per ushqimin.

Pat thone njoni, s'e maj men ketu e me nje ven tjeter per ate cmim. Mire ne morem te parin, po ata qe moren te dytin c'a mutin hanin.smiley

Pergjigje test e Gjembit qe tregon se te dyteve u ka shijuar shume ..

Ka dhe merita lufte .ne kujtime tregonte se si hyri ne takim me ducen me canten plot me materiale komuniste.nuk do habitem kur te lexoj ndonje shqipo te tregoje se si shkoi me Neil Armstrong ne hene.

Ka dhe merita te cquara si home wrecker .smiley

Medaljen e ka morr nga ministria e mbrojtjes....si pushkatare ....sa per uri ne nuk kemi pas uri por kequshqim ne komunizem. Komunizmi e zhduku urine qe trashegoi por me cfare cmimi????? URIA u rikthye per nje pak ice mbas 90. Ne komunizem diskriminoheshim se nje cop buk e kishe te garantuar nga shteti, ndryshe nga sot.

pietja eshte sa ka luftu shoqja Vito gjate luftes se sa per Ministre besoj se ka qen prej Hysniut, besnikut te partise, si dhe propagandes me pas me shume gra ne qeveri. Si thu ti a ja boni Vito rrup sup mithatit e abazit?????

I lebetitmo, i bome pra nja 10 here keto muhabete mrena javes. Edhe ne ka luftu, une ne menjen time i jap dekoraten per kete, dhe masanej i vej litarin (moral, perndryshe bohem njesoj si ato) per diktaturen qe prune e ndertune.

Une dakort me Ty jom, por se di sa ka luftu kjo zonje apo sa ja kan zbukuru per hir te Hysniut????? A ka qit kjo pushke apo ka pas pushkatare ma te zoja si Liri Gega, Liri Belishova apo ene Nona e Lubonjes????? Kjo per mue ka qene sojlli Edhe ja prishi mendjen Hysniut. Tani ne sjena tu Bo histori mbretnie por pushkataresh. Mos me keqkupto por kena nje vit qe degjojme per Zaho Koken e aspak per Kajo Karafilin qe i futi tmerrin robve e per ta vertetu qe e kishin vra duhet ta mbanin ne publik me hu ne gjoks pas murit para popllit per me e cmitizu..,. Meqe po flasim per luften....

I Lebetitmo, vallai s'e di sa ka luftu. Ministrja qe ia ka dhone mceftas duhet ta dije mo mire.

Dakord jam dhe per Kajon, por keto te bab Myslimit e di ti mo, e kishin nje si pune yckle, s'qene kamunista prej tamomi. Ne baba vete, mire qe s'hongri nei tegel, sidomos kur mbrojti Beqirin. 

S'e harrova mo kryesoren. Keto te Pezes kane dhe nje "faj" te modh fare. Qisin apsajt ne Shokun Enver per luften. Se kur keta e kishin nis luften, Enveri gjute nxonset e veta te Liceut. Meqe e kishe ke pushkataret muhabetin. I di mire keto muhabetet e Pezes se kam pas robt e mi aty. Pervecse jon edhe mbi Shkumbin, dmth 10sin dhe thioremat mbi origjinen e trimave te kombit. smiley

Nuk kane faj kur te thone ty fashist (me ngjyra socialisti)! smiley

Qe na sjell pietjen, po shoqja e dekorume Vito cfare bente atehere, mesa u morr vesh ketu, zgjidhte breckat qe do vishte kur do i conte lule Duces. smiley

duhet te jesh Shekspir (se Kadareja s'mjafton, s'ka force psikologjike) per te pershkruar jeten e nje femre te amancipuar si kjo ketu, qe gjithe jetes ka mbajt breke plastike, vetem per te qene pjestare e asaj qe quhet Paria e vendit. 

e ka paguar shtrenjt dekoraten. ndoshta nga kjo dhe e meriton. ndodh gjithnje ajo qe duhet te ndodhe, ne fakt.

T'ia japim mer sa te dune, vec mos ia japin mceftas se lan nom vete me brek plastike, ministrja a Natjes dmth.smiley

Edhe Fecori me siguri prandaj eshte nderuar nga Mallakastriotet. Tani presim dekorim pas vdekjes dhe per shokun Mehmet.

I bie qe edhe Hitleri duhet te marre dekorate se po luftonte kundra forcave Sovjetike dhe Aleateve kur keta pushtuan Gjermanine.

Gjembo qeke Bo PeDeista perfundimisht se flet si ata. Hitleri u dekuru per luften e pare boterore ku u plagos dhe shpetoi fale ndonje nderhyrje mbinjerezore nga lart. Hitleri nuk u mbrojt nga forcat Anglo amerikane apo Sovjetike, por ishte agresori dhe coji popllin Gjermon ne shkaterrim. Vito kish qejf rehatin si pasanike Fecorri kishte qejf punanin.... Po as njeri as tjetri nuk kercenonin rendin nderkombetar....shqupistat Kane qejf krahasimin Enver Hitler se keshtu u ka thon Haxhi Qamili tyre por mund ta quanin Enverin me nje mije epitete te tjera ose thjesht Djalli i mberritur nga Gjirokastra.

Ah Tironci, meqe s'e paske kuptuar ku e kisha fjalen, nuk kam kohe te te shpjegoj gjere e gjate pse shkruajta ate per Hitlerin sepse po me pret mali me ene per t'u lare. Por ti te lutem me shpjego pak ku e si po fliskam "si ata".

Po flet si Mesila Doda e co, Enver Hitler, avni rustemi terrorrist etj , hitleri ishte vegjetarian , cocainoman, conte peshe turmat me fjalime te tij si para gjyqit ashtu edhe para popllit, e sja shkrute Spiro Dede, Hitleri sulmote boten kurse Enveri Edhe kur ja premtonte Tito Kosoven u menote dy here. Dulla jone ishte fems e jetonte me qiraxheshat e pasaniket kurse Hitleri ishte cmendur ndryshe e si thoshte popllit qe kish grua...etj. PAC fat me pjatat po une jam tu prit prej lizandrit lavastovilian gjithashtu.

Ty nuk te takon te flasesh si fashist qe je.

Gjembo Cke me fashistet, ata mund te jene po aq patriot sa te baraslargumit por ideologjikisht qendrojne me larte se te BARASLARGUARit. Apo ti mendon se fashistet hane femije? Po Vito nuk eshte baby....

I lebetitur, mos harro se edhe ti je ne grupin e te baraslarguarve, ose quasidistancuarve (TM grava) sepse kritikon si Salukun, ashtu dhe Palloshin.

Palloshin e ka idhull.

Zeqo une kam idhull shtetin e depersonalizuar, palloshi ose palloshat jane kalimtare si gjermani dikur por te mirepritur te vene nje tulle a nje mur ne krijimin e shtetit tone te munguar.

shteti i forte na la pa buke ti akoma vazhdon me shtetin.

Ti ske per te pas ndonjehere buk por  Kanun e Kuvend te  burrave e mundesisht nje mbret . 

me duket se po flitje per nje shtet te forte, qe na mungon dhe tek i cili ti i var çelsat e suksesit, apo jo ? sepse une dhe ti, nuk jetojme bashke, per rrjedhoje se cilin du apo luftoj une nuk te sjell ndonje fitim ne jeten qe ben. apo ti gjithnje merresh me biografine e tjetrit, vetem kjo te intereson ?

do ta vazhdoj debatin per shtetin e forte ? apo per biografine time ? daje mendjen.

Kritika ndaj te dy paleve e mban vendin ne boshllik ...une jam aleatja jote deri ne nje pike ...besoj se Shqiperia e ndare ne krahinarizem, anarkizem e korrupsion mund te shpetohet nga korporatizmi. Komunizmi e demokracia nuk po japin zgjidhje vec nxisin konflikte civile e fetare.

gjembi, beka shum ftoft andej ...! Kujdes , mbeshtillu mire, se ti e di nga ftofen me shum femrat ! 

Gjembo, thone se per ketu tek peshku ka dale ajo shprehja "bejne priftin me barre."smiley

Sidoqofte ajo shoqja s'ishte shume e sigurte socialist a fashist.smiley

u be si ne gjermania lindore. qe o puno gjermani o s'puno njeri ne bote. jo me shqiperia.  

 

Dekorate mirnjohje duhet te marre Vito Juvara dhe ca figura te tjera qi e majten ket popull ne binare ne kohen me te erret.

Po esht Tërp mor Turp i madh qi bojn kshu barbarizmash. Thirrini mendjes.

A i patë projektet per te zevendsu dy gishtat e kavajes?

Aman mossmiley ..Vetem Saliut mos ja futin ndonje Gisht ne BYTHE  , pa te tjerat rregullohen.

Fashiste Trima dhe Naziste Turiste ...mos u sekelldisni .U ka ardhe Koha qe te merrni te gjithe Dekorata per Kontrubutin e Madh qe dhate per pushtimin e Shqiperise .

Fundja le te marre dhe nje Partizan njecke sa per te prish syun e lig . Nuk Ju prish shume pune .Fundja duhet tu ini Mirenjohes  per Ju menduan 

.."po te mos u kishin Luftuar si qener nuk do paraqiteshit si Luane "

Uroni ne kor se lukunise i ka ardhe Dita .

Lavdi Musolinit , I perjetshem Kujtimi Hitos smiley

skeni turp qeveri e poshter , dekoroni Viton dhe keni harru salen

Se di kush ka qene ky Vito po ktu thuhet qe ka marre pjese ne lufte dhe i takon atere.  Po edhe sikur mos te ishte fare ne lufte e mos te i takonte, kush do na ndalonte? Pd me 25% te votave? Apo ballistat faqepula? Ja pra qe sna ndalo dot kush. Rrini urte, ciu, ashtuuu. 

Pushteti eshte i yni...rrjedhimisht dhe medaljet jane tonat...rrjedhimisht medaljet ua japim kujt tna doje bytha. 

Taksirat e keni por prisni deri ne 2017. Nese populli ju jep voten, jepini medalje kujt te doni. Deri atehere...may God enlighten your path to peace and prosperity. 

 

Rono po bytha (qe don) e kujt eshte?

 

E soros-it.

eshte e postierit qe futi dekoraten nga poshte deres

Pushteti eshte juaji e ty do te te jape medaljen "pompino d'oro".

Kjo duhet pare thjesht si nje tallje me shume e popullit nga kjo klase minjsh qe kuvendon. Besoj se tani tapeti u shtrua qe edhe Hoxha te dekorohet. 

dekorimin e hoxhes nuk ja u mban (si le ambasadori amerikan, kolona 5 qe e kane mbrenda). ate do t'ja beje populli pas edhe nja 50 vjetesh te tjere. do t'ja bejne shtatoren edhe dy here me te madhe, se ajo qe i ngriti ramis alia, siç ja bene skenderbeut. 

ne fakt enver hoxhen, nuk e donin as atehere, po nuk ja u mbante ta hiqnin qafe. pushtetin sot e kane vllehet ne shqiperi (dhe çifutet ne shumicen e vendeve perendimore). qe komunista, internacionaliste dhe mondialiste jane prej natyre, nuk i bente te tille enveri. ky bile e mbylli shqiperine e ndau nga internacionalizmi sapo pa qe rrezikohej dhe asgje nuk fitohej nga hapja. eshte si te flesh ne rruge, te kesh shtepi pa mure. 

vetem gabeli, vllau dhe çifuti i mbijetojne rruges, hapjes, se nuk kane pasur shtepi te tyren kurre. prandaj dhe duan ta hapin me çdo kusht per te tere popujt e tjere qe pa nje ATDHE (toke te tyren te kufizuar dhe te mbyllur) nuk mund te jetojne. 

Varet nga trajtimi qe i bejne historianet dhe politika figures se tij. Henry VIII nuk konsiderohet si hero nga britaniket pavaresisht se eshte kredituar per sjelljen e Reformes Angleze; nje mit i patriotizmit anglez. Varet gjithashtu nga rrethanat gjeopolitike dhe ekonomike qe mund te ndikojne te nje vleresim te Hoxhes si atdhetar i madh qe izoloi vendin per te evituar korruptimin e botes se jashtme...

si atdhetar i madh qe izoloi vendin per te evituar korruptimin e botes se jashtme...

ça thu mi m'qafsh ?

ti per çfare e izolon shtepine ? qe te mos bije era mut obori ?

kjo eshte tallje per te gjithe.. madje edhe per Vito Kapon  (pa i hyre fare diskutimit nese e meriton apo jo)  menyra si ja kane ''dhene''  dekuraten.smiley....  -dmth nuk ja kane dhene, por ja kane  vërvitur me poste medjalen.smiley  

nderkoh cdo lloj medalje qofte,  personit qe i jepet,  i dorezohet me nje fare ceremonie zyrtare nga institucioni perkates.

por puna eshte  se keta nuk dine, nuk e kane te qarte se cfare pozicioni duhet te mbajne  dhe keshtuqe u duhet te  ''improvizojne''.  shkurt: jane karagjoza!!

s'jane karagjoza jo, po njerez RRUGE. prandaj dhe s'i kane problem ceremonite. çmimi eshte dokument, nuk eshte gojedhene. (per me shume mbi çeshtjen : Shekspir - Tregtari i Venedikut)

heronjve te vertete te luftes, populli u ben kenge dhe behen keshtu legjende. pra s'kane nevoje as per çmime e as per ceremonira.

aman mer Profilo  qe je gjithmone stad-by  ketu.. i ke sqarimet  tak-fuck, gati...  c'lidhje ka Shekspiri ketu?!

(per me shume, per kete teme, ne lidhje me ate cka them une ne komentin me siper,  lexo ti paragrafin e fundit te shkrimit)    -nuk e merr asnje persiper nga ministria e mbrojtjes te pergjigjet... ''nuk dime gje thone'',  ''s'jemi ne dijeni te rastit''.

me kuptu se pse per disa njerez te dhene, nje çmim, medalje apo dokument ka me shume RENDESI sesa nje kenge, gojedhane, apo legjende. pra preferojne te paren nga te dyten, edhe pse eshte vetem e Dyta mundesi qe i rreziston Kohes, dhe jo e para.

apo nga thjesht nje fjale goje e dhene qe ne e quajme BESA. çifuti do leter te shkruar, dokument, nuk i mjafton vetem fjala ne ajer. nuk te ben Bese pra.

pra edhe kesaj shoqes apo ata qe vendosen per çmimin, me kete ata FAKTOJNE heroizmin e zonjes ne HISTORI. sepse e dine qe memoria kolektive nuk do ta regjistroje apo nuk i bejne besim kesaj. (enver hoxha do mbetet vetem nga ajo lufte, asnje tjeter)

ps: me i qarte se kaq nuk mund te behem dot me. pra po s'kuptuat, problemin e keni vete.

ore  mire, ti mund te besh  cfare do lloj spjegimi te duash e te vesh theksin ku te duash.. por ska fare lidhje me komentin tim dhe ate cka po them une...

edhe njeher nese se ke kuptuar: e kam me politiken me institucionin perkates:  menyra si ja ka dhene  ''deguar me poste ne shtepi''  dhe  pastaj nuk  duan, nuk guxojne ne fakt, te pergjigjen e te japin spjegime per kete  vendim zyrtar  te ministrise se mbrojtjes.  dhe perderisa  nuk  pozicionohen qarte, e nuk  jane ne gjendje te mbrojne nje vendim shteteror, institucional,  nuk jane serioze.. jane karagjoza!  (do thosh Niçja.smiley)

 

menyra sesi e qysh, s'me intereson (e para s'jam detektiv privat, e as i ngarkuar me pune) se jane yllinjte ne pjate apo sallata rrotull, une merrem me thelen vetem, se e shpjegon me mire problemin, dhe i permbledh edhe ato qe te shqetsojne ty.

pse si kerkon ti t'ja çonin ? apo vendosnin ? me votim popullor ? 

fakti qe nuk bejne zhurme, qendron ne, ky çmim i nevojitet vetem asaj VETE (se ndryshe nuk do ta pranonte) ose atij qe ka nderhyre t'ja jape per qellime po te tijat, apo te grupit shoqnor te njejte qe e kane mundesine sot ta realizojne meqe u erdhi rasti ne dore.  çfare ka ketu per t'u zgjat me shume ? po ta thote Roni lart me nje post te vetem, ne menyre te tij kategorike, si poston edhe Bradi per grupin qe perfaqson.

popullit as i rruhet e as do t'i rruhet se a luftoi apo nuk luftoi Vito Kapo (historianet vetem shkruajne histori letrash, bile prandaj edhe keto dekorimet kane vlere, se histori letrash eshte kjo e sotmja). ka halle te tjera plot. shpresoj bile t'i kene çuar edhe ndonje lek, se sot helbete kapitalizem, letrat vetem nuk mjaftojne. 

Vajze e re,ka marr pushken e ka dal malit per lirine e atdheut.Shume mire qe e kane dekuru dhe ajo, edhe per ditet qe i kane ngel ne ket bote, te jete perhere krenare. Kush perdor do artifice per qellime te tjera,une i pshurre ne turinj.

bravo kush e ka dekuru!

ne ate kohe, te paret e ketyre birbove qe komentojn ketu, hanin naj tas me kos kavaje smiley

O Pjetro!!! smiley

emo, a e ke ndjekur intervisten e Vitos, per vdekjen e te shoqit ? Vetem per ate budallallek qe shpertheu atu , un nuk i jepja as nje karamele pa le dekorate...!Jo beri insinuate, por e shprehu direkt se burrin ..ja vrane...Ec e degjo dhe dengelat e Vitos tani ! Sa per merita te luftes mund te radhitet nder me patriotet trungu i saj dhe ca me shume ajo vete..Ajo ...ishte nder me e para qe shkoi e takoi Ducen ne Rome ...prej Shkolles Bretnore Femrore ...!  

eshte moter e heroit te popullit ajo, derman. i lejohet. per keto dite e per kete demokraci kane luftuar te tere, si fis e dere burri, si nje grusht i vetem!

Epo 90 vjece ka kohe qe esht currufjapsur.

 

Po zotrote ne dhjetë komente ,  Nëntë e gjysëm i ke të currufjaksura . Sos  që thua jam dhe seksi dmth aty tek 50 , pa le më një që është e currufjaksur në 90 vjeç smiley

Dhe në fakt se çfarë Lidhje ka dekorimi " pas vdekjes " me një të currufjaksur , vetëm një e currufjaksur mund ta gjejë ...ose Gjëmbi smiley

A mos arrifsh dot në hale digjove ...të shpërtheftë shalëve nëpër çitjane  smiley

Unë thash se e keshe kaluar  të zitë nga kaposhi pëgërë nga mizat që keshe ngrënë për 29 Nëndorin !!!

Kontrollo njehere dhe vehtene ti babam.dementia nuk vjen me daulle e xurna.

Po, po ! Qani  hallin e Vitos, me kritika qaramane  ! Asaj i ...kane " vra " burrin, komunistet,   ju sulmoni te " persekutuaren" ! Skini turp! Prisni , prisni botimin e librit, qe thone se eshte derguar per shtyp bash ne Amerike, ku do mesoni ...per here te pare ...ca ka hequr familja " proamerikane ne shpirt, ... e me dokumenta ! Dy pensione merr e bija e botes .

pjeter, dekorimet i ka per sinor vetem ..jari !

shpresoj ta marresh dhe ti tendin ose ndonje shtese nga komenti ketu.

Pra grava, pervec medaljes, i takoka edhe demshperblim si ish e persekutuar!

c'i ke kto ironira mi gjemb?! at'here kur ishte momenti dhe vendi,ajo e kreu detyren e saj ndaj atdheut te vet dhe per kte,meriton te nderohet pa diskutim.ti qe s'e nderon,asht turpi yt,jo faji i saj.

pse nuk e shpallin pra, apo nuk e ftojne ne ndonje ceremoni zyrtare ? 

pastaj i ke mbajt gje kandilin ti se luftoi apo nuk luftoi apo e ke me te degjume, apo çfare te thote ai qe te paguan i beson ?

po te drejten qe te shurrosh te tjeret kush ta jep tu palloshit prej shkodret ?

po çfare te thote ai qe te paguan i beson ?

ti,si duket,je rrit e ba kaq, me ndjenjen e mercenarit dhe s'mund t'a kuptosh boten pertej kesaj mendsie.

s'te ndihmoj dot,je matane botes time dhe ne konceptet e mija per boten;i pa shprese.

po ajo qe u dekorua ku jeton ? deri dje bente ligjen dhe denonte kapitalizmen per KOMUNIZMEN, po sot ku jeton mor PUSHT ?

pergjigju skile, dhe argumento, apo te kane mesuar te biografia te hidhesh sapo zihesh ngushte ?

c'pate mo? te kane mbaru hapat? une ne asnje moment s'te devijova,po ti e shof se po jeton permes nje ekuilibri te brishte dhe me duhet te jem i kujdeshem qe te te mos sjelle deme.Nese denonte kapitalizmin,e ca? kush na e vertetoi se kapitalizmi s'meritoka te denohej,aq me teper nga kendveshtrimi i botkuptimit te saj.Botkuptimi nuk esht faj more pusht! smiley

Jo mo hic. Mire e kane ate qe vrasin njerez. Nuk eshte faji i botekuptimit.

Hajde mendje hajde...

smiley

s'te kuptova? ma shtjello me shkoqur po pate mundsi,se dhembet jashte spo me japin naj indikacion per ate ca ke dasht me than.

smiley

Më vjen keq që detyrohem të kundërshtoj JU i nderuar me musteqe . Ju po dëmtoni veten sepse ai nuk është pjesë e " rrugicës me Mut " Profili-im është pjesë e asaj që nuk di as vetë çfarë është

.Një copë Gëlasë ? Do ofendoim Kapuan që nuk i bën Cilësore pavarësisht se ushqejnë në Kanada smiley

Lere të rrjedhë..Profili -im është një nga të sëmurët e PPU .Është i sëmurë psikik ....dhe një përgjijge serioze ndaj tij dëmton JUVE në rradhë të parë ! Ai rrjedh ...rrjedh ..rrjedh ..

Se rrjedhja zotrie ..smiley

Flm !

sot, duke zgjedhur te jetoje pa vuajtje dhe ne bollikun kapitalist, po tregon se edhe dje u be komuniste e "lufterare" vetem per INTERES personal. dmth qe beri GJASME sikur ishte komuniste dhe sikur ishte luftetare, vetem ngaqe kuptoi se nga ç'ane ndodhej fituesi dhe jo per bindjet e saja ideollogjike apo partiake. 

tipa te tille quhen OPORTUNISTE, dhe jo patriote, aq me pak heronj apo deshmore te kombit.

+ Gjëmb

se oportunizmi zotrie ...smiley

po te mbroj partine nga degjeneratat e kombit dhe s'po kupton. kete gje duhet ta besh ti dhe jo une. 

po a di ti te besh diçka qe ka lidhje dhe vlere ?

Sinqerisht dhe unë si Heretiku që shquhemi për të lexuar çdo rresht , më ka ikur ose zbehur dëshira për të të kuptuar se çfarë do të thuash . Prandaj për çdo komentues të kësaj natyre është më e arsyeshme ta njoftosh me + Gjëmb si gjësend  që nuk kupton përse shkruan dhe çfarë e lidh me të kuptuarat e të shkruarave

+ Gjëmb

te pakten bere nje koment korrekt (te kuptushem e lexushem), mor derpederi. ajo qe te mungon ty e te tjerve ketu eshte NGRITJA INTELEKTUALE. ik nashti se boll tu drejtova si person.

se ngritja zotrie ..smiley

Pjeter me mustak (per t'u diferencuar nga Pierre), lexo pak me siper meje se ka shkruar grava sesi shoqja Vito po thote kam qene e persekutuar. Une thjesht e riformulova cfare shkruajti ai. Gjithashtu lexo edhe komentin tjeter te graves ku thote se shoqja Vito ka qene nder shume te paktat e te privilegjuarat qe te takonte Il Duce. Une kete gje s'e dija dhe falenderoj graven. Me siguri e kane derguar aty ngaqe ishte kundershtare e forte e Duces.

Pyetja eshte: cfare hante shoqja Vito ne ate kohe (se pas clirimit e dime mire cfare hante)? Meqe eshte fjala tek e ngrena, thuhet qe pas clirimit, disa nga ish-luftetaret e Myslym Pezes shkuan ta takonin ne shtepine e re e te madhe ne Tirane. I thane "o Babe Lymi, na pate thene qe pas luftes kur te merrnin pushtetin komunistet do hanim me luge floriri". Dhe Baba hapi duart duke treguar gjerat e bukura perreth tij dhe tha: "po pra shikojeni, me luge floriri po hajme".

drejt me than,nuk i kam lexu ato qe po thu ti,sa per merakun me m'dallu me te nderumin pjer,tham se e ke merak te kote.une s'e kam problem dhe me m'ngatrru,biles me bahet qefi,po nuk ngjasojme kerkund.

 

kur thote qe ka qene e persekutuar eshte e drejte (ata te birose ishin me te persekutuar se populli i thjeshte), shif videon qe kam vene me lart, e ke perball Hoxhes dhe i ka te njomura breket me shurre ne ate moment.

ka persekutim me te madh, se ky ? 

 

doli njoftimi i zyres per praktikat dhe koordinimin e shperblimeve, dekorimeve dhe triskave:

"Ishte i mrekullueshem dekorimi i zonjes Kapo. Le te tronditen damat diplomatike te Peshkut." 

o grave, s'di a e lexove nji koment te kapos nga kanadaja, qe thoshte se Ballin e sollen skraparllinjt e lavdishem, Abas Ermenji dhe Muharrem Kapllani (nga Gropovethi i Verzhezhes ky - qe t'merremi vesh). 

Skrapari iu solli Mbret, Ball e LSI. Keta te tjeret vetem komunizmin sollen smiley

edhe qahen nga Skrapari masanej...

po se kapo nuk ka lexuar asnje rresht nga libri i Piter Lukas ! U krijua nga disa tregtare Tiranas te cilet ftuan intelektuale per pjesmarrje.Un e kam trajtuar te plote kete ne romanin e fundit 

dora e djathte e enverit ishte skraparlli po ashtu. bile ai ja zhdukte kundershtaret. 

mnjf shekullin e fundit, skrapari eshte nyja nevralgjike e vendit. aty jane fijet e pushtetit. 

smiley

thjesht dhe paster, filozofia e krahines permblidhet ne: "meqe s'jemi afer detit, do jemi afer mbretit".

ka pas shkrujt nji episod te teorise se konspiracionit mbi skraparin aleksander dymaja yne, kastriot myftaraj. s'di a e ke lexu. vdekja e kahraman yllit pershkruhej me nota shekspiriane. me t'u duk shkomi kavajes elsinor. smiley

ama e ka thon kaci, llaf i sigurte ! 

emo , po te tregoj nje " sekret gjeografik" ; Maja e Tomorrit eshte pika  trigonometrike e baraslarguar, egzaktesisht , nga vija e ujit Detit , ku derdhej Devolli  dhe vijen e kufirit 2 km mbi Qaf Thane .Kete nuk e ke dit,  them.

Kush eshte rreze Tomorrit shte nden hijen e baraslarguar.S'jane kot gjonat ne kete dynjallik..

ne rreze te tomorrit ndodhet lagjia "mal" e verzhezhes. ca mbi te ndodhet teqeja zulmemadhe e kulmakut, ndertuar nga i shenjti dervish Iljas. florinjte e teqese ruheshin ne kohe rreziku ne mal (per njohesit e thelle te ceshtjes "gropoveth"). me konkretisht nga halla ime. ne arka druri. floriri i ndare ne shtresa plastike, nga ku doli shprehja "flori ne mushama". teorite kontemporane jane qe nen tomor ka nje piramide, qe natyrisht i le ne hije gjithe piramidat e ndertuara e te njohura deri me sot. egjiptianet dalin si kerthinj ne shpergenj para skraparllinjve te sotem, dmth desareteve me nam. lidhjet nentokesore te piramides dodonase me vjosen jane te vertetume deri dhe me prova empirike (cka shpjegon lidhjet e mepasme me klanin kapo - jo ky i kanadase, ai tjetri, qe ta kpuste koken si te zogut). kaq per momentin i nderuar. me duhet me pi nji kafe tjeter se me zu emocioni. 

Ajo cka te thashe eshte shume e sakte ...

Perjashtuar ty Grava ..qe di shume nga "Vrasjet ' smiley merr dhe mendimin e Saliut për to , si zakonisht respekte , por se kuptoj perse duhen keto qe shkruan ne nje Ngjarje ku te "kundertit " jane te sektorit Depilim - Qimesh ?  Të pakten si nahije perdorim gershere per lesh por me keta nuk ka mundesi sepse ..

Siç është mpleksur e është bërë /duhen njeqind pale Gërshërë /  e sos e hap dot nje VËRË

Vihet re nje aktivitet i plote i sektorit te Depilimit te Qimkave ne faqen e dashur PPU  .Tashme pincat kane kaluar nga leshi Gjebrese te vrare nga Komunistet si femer qe "nuk e lane te gezoje hiret ' tek Vito qe ne komunizem " i ka gezuar hiret "

Me pelqeu Kopshtaja smiley qe qendron e palekundur per mbrojtjen e Femres ne cdo situate . Keta te Ballit ose depiluesit  kë qime femrore veçojne nga Mustëket e Ballisteve Nacionaliste ? Kane ndonje ? Pervec Geraldines smiley

Dhe për çudi pincat i ka marre dhe Beluli , pa mire ai i peroit Psikik ne Profil ...se pincat zotrie . Qimtuesit Depilues tani kane Hallin e qeverise dhe karagjozeve qe Dekorojne apo  ne se "meritojne Dekoraten " nenat dhe Motrat partizane !!!

Pse keshtu ?  Po ah ju me keni keqkuptue mue ...smiley dhe askush prej JUSH te nderuar Nazi-Fashiste nuk e shpjegon perse e keni keqkuptuar GJEMBIN smiley

xake , kur fjala eshte e kufizuar me thonjeza, kuptimi eshte e kunderta!Rregull drejtshkrimi ky ! 

ahahaha, i qekan sul Ronit! smiley

mire kto te tjeret se dihet dollapi, po i qeka sul edhe heretiku qe mahet si i mencem kshu smiley

allall! ahahaha

ah, what the hell. fuck hope, tha.

Emigrant .

Sado që ti sulen z.Roni , ai nuk është Objekt i sektorit të Depilimit . Kërkohen Gërshërë për të . Plus që Koha e qethjes së leshit korespondon në muaj ku lulëzojnë dhe Gjëmbeçë dhe patjetër e rrit konkurencën e burave me Mustekë nga të nderuarit shokë antikomunistë . Le të presim prill-maj ...smiley

Këtu shoqet antikomuniste janë në konkurs , kush i përdor më mirë " pincat " dhe " pincetat " dhe i nderuari here Tak Tuk Tik nuk është shquar si i tillë . As në sektorin e rëndë të Darëve ( një zmadhim i pincave ) nuk ka llaf për z Roni . Ka kundër Qeverisë që pse ka vënë Min. Kodhelin dhe pse Kodheli nuk ndigjon burat e trimat Ballistë me Mustakë . Klëtu mendoj se Ju ngatërron ngjashmëria e Burrave me Mustakë në rastin e zhurmave të Pincave të sektorit Qimkë-Depilues të të nderuarve shokë antikomunistë të orëve të mesit dhe të fundit !

E per cfare mu sulen? 

Vetem se thashe se nuk ka azgje te keqe qe drejtuesit e larte te shtetit shqiptare te marin dekoratat perkatese. 

Ç’ke qe ankohesh Ron Teletaipi vete e ke fajin, je shprehur me sume si ngambrapa-modern dhe prandaj sulja. Mos bej sikur nuk do.

Po te ishe shprehur siç bere tani asnjeri nuk do te ishte sulur. Pse do ta bente kur nuk del gje.

 

Personalizmi dhe banaliteti ne bisedim jane karakteristika te mendjes provinciale. 

Dmth, njeriun nga provinca mund ta nxjerresh, por provincen nga njeriu nuk e nxirrke dot kurre.

Shume e vertete Ron, shif nje fraze e civilizuar e nje te civilizuari ne metropolin me te madh te botes:

[US]  Roni - 7 Dhjetor 2014 - 08:45 Permalink

përgjigju

Pushteti eshte i yni...rrjedhimisht dhe medaljet jane tonat...rrjedhimisht medaljet ua japim kujt tna doje bytha. 

"i yni"..."tonat"..."t'na doje"...nuk ka personalizime.

ok "bytha" mbase mund te ish menjanuar. Komenti i mesiperm mbase ka nota te tepruara arrogance, por tashme te gjithe e kemi pranuar se pushteti te ben arrogant. Ama per personalizime nuk me akuzon dot. Nga ana tjeter ti e con nivelin e bisedes aq poshte me "Teletaipi" sa qe mua po me vjen turp nga vetja (dhe ndjenja e pishmanit sa vjen dhe rritet) qe te ktheva pergjigje. Dmth a mund te shkembesh bisede me dike qe e ka te pamundur te ngrihet me larte se niveli i personalizimit? Ne kushte reale ne nje moment te tille personalizimi ne bisede do shikoja oren dhe do te thoja uuuuu me fal se harrova se kam nje takim per 10 minuta...ja kalofsh mire. Nga ana tjeter jam i sigurt se edhe ti ne kushte reale, dmth jo virtuale, nje bisede te tille te hamendesuar nuk ma merr mendja se do kishe "guximin" ta personalizoje ne nivelin e mesiperm. Athere perse e ben ne kushtet virtuale? E ben sepse ne kushtet reale ambienti i mbivendoset kultures tende proviniciale, dmth te detyron ambienti qe veprimet ti kryesh brenda nje kornize miresjelljeje te qyteteruar. Ambienti virtual nga ana tjeter nuk e ka te njejtin presion kulturore si ai real dhe si rrjedhoje mund te themi se ne ambientet virtuale njeriu tregon kulturen "xhenunine". Dhe kjo na nxjerr te hamendimi im se ti je nje nejri provincial me kulture te pergjithshme provinciale ku kultura e komunikimit dominohet rendshem nga banaliteti dhe personalizimi.    

Jo, aty eshte problemi qe "bytha" jo vetem qe nuk mund te menjanohet, por eshte çeshtje qendrore per metropolitanin e civilizuar, qendrore per te drejtat e njeriut, per epoken ngambrapa-moderne. Ti ke bere nje artikull per kete pune, sepse je lubonjist i nderuar, megjithse edhe shok i Emossmiley

"Teletaipi" nuk eshte vetem personalizim, eshte edhe objektivizim dhe dopioironi, meqe jeni bo nje dore e mire diversantesh qe po pregatiteni te parashutoni ne atdheun provincial nga metropoli.

 

Jam habitur kur mora vesh qe keta te.g99 jane gay. Ne gjuhen popullore 99-tesh dmth i ben 99 te.zezat pervec njeres. Pra jo 100. Nuk e ka pershtatur me traditen vendase nismen e tij sorros.

e shikon qe me pak sforco mund te shkembesh dy mendime dhe pa personalizime dhe banalitete?

Ti mundesh heretik!

Yes, you can!!!

ktyre puthjeve ne buze te dulles dhe mehmetit me ruset hollywoodi i rru trapin. Vec naj skene me seks te dhunshem mund t'i afrohet pak

"shfaqje e huaj" ruse smiley  Ti prit njecike, te  shohim si do i komentojne komentet e tua 'in 50 years time from today' (ne mos qe sot).

Bredho, mbaj mend ne nje interviste, Gorbi  u ankua  per puthjet pasionante, wet.smiley,  ne buze te Honcker te DDR. i papare ne frech, Honecker, tha..smiley

po kto te shokut enver me hrushovin dhe shokut mehmet me bulganinin ishin puthje me te thithme mer Belul...ti meno qe s'ka pas fare kontakt llape aty mren? t'i lejm kto, kjo ishte dashni e sinqerte, te 10fsha romeo dhe xhulieten!

llapa e ndate shapin nga sheqeri, po mos t'i fuste llapen do t'i fuste plumin.

Meno dilemat Hamletiane qe kane kalu keta liderat e lindje. Ma futi apo jo llapen, apo mu duk mua? Kurse besoj tragjedia arrinte kulmin po te shtyhej, kundershtohej futja e llapes me llape. Direkt viktima do duhej t'i jepte lamtumiren familjes e shoqnise. Si i ka shpetu Kadarese ky detaj, e cuditet pastaj pse s'i japin Noblin.

Nuk guxoj te imagjinoj se si me gjithe ate pasion te flakte u jane permbajtur denturat pa u rene nga goja ...

 

cfare jane denturat..?  -protezat?

ah, ok.  proteza qenka.

Vito Corleone, Kapo dei capi

Bredharako, doli fituesja e konkursit te Intervistes, lexoje. E kishe tek pergjigjet e pyetjeve te tuat. 

e pashe i nderuar, e pashe qe mbreme, sapo mu dha mundsia te futesha pas turnit te darkes.
E meritonte Gaia, tregon qe po e studion seriozisht VQ

Nga e paske gjetë këtë smiley Qeka mbushë sheshi Plot me shokë e shoqe Antikomunistë smiley

Po mirë mo i digjon Udhëheqja këto britmat " Poshtë Komunizmi " apo i duken sikur Brohorasin " Rrofte Partia " .Shurdhat . Japin dhe dekoratat tani në emër të tyre .Neobllokmenë mo ! Çfarë nuk pret !

Ua tregojmë ne me Ulërimat tona kur të vijmë në Pushtet . Do tu tregojmë me Vepra çfarë u bëmë këtyre " veprave " që ushqenin njerzit . Zjarrin ,Kazmën ! Po nuk keni parë gjë akoma ! Kujtoni se do ta kaloni aq lehtë sa këto tridhjet vjet !

Dekorata Jonë do jetë Zjarrmëtar ..i Kombit dhe ...kazmëtar Lokal . Pishtari ishte si Fillim !

Akoma me Luftën JU ?

Mua personalisht num.me shqetson dekorimi apo te qenit komunist i tjetrit por me shqetson kur nje komunist nuk e pranon hapur qe eshte i tille madje arrin deri aty sa ta etiketoje tjetrin si kominist per ta ulur. Jan bere komuniste si gabelt qe shajn me shprehje gaxhije.

Emigrant herë e parë që po e ndyj gojën i pari . Duke të kërku Falje ty dhe kush dëshëron ..

VK..buzëshpërvjelurve me gjithë kuptimin e fjalës KUFOMA që të vjen neveri edhe tu flasësh seriozisht si ky bebja e pallatiti që i kanë thënë

Leji lojrat me peta .hajde se ështël hapur TUBI Mutit të InteliDjencës mos hamë ndonjë gjë "

Po ke mundësi shko tek TCH ..po jep një emision në një fshat se çfarë ka ndodhur me këta Fëlliqsira " turistësh " që qelbin era të pëgërë dhish !

1. Smart is a learned application.

2. Smart is an earned status.

3. Intelligence is the measurement of your ability to become smarter through learning.

4. Smart can be applied to sarcasm.

5. Intelligence infers a higher degree of intelligence when compared to smart.

6. Smart can be used to describe appearances.

7. Intelligence implies higher learning levels, and higher education.

Nuk shoh ndonje nivel te larte inteligjence ketu. Shumica qe mbahen per elite e dine mire kete dhe rezervohen te rubrika "gjeni dixhituren"

Per nga rekordi i hajvanlleqeve mire jemi.  

Po te pakten c'do e keqe e ka nje te mire.  Do shpetojme nga fotot e Berishes me Hysni Kapon, se helbete, me cfare arsye.  

Ore të të thupte Vekja me Mehmetin hajde mo përballohej e shtyhej si shtyhej .edhe e fshije !

Po kur u fuste Gishtin sh Pali  smiley Apo kishte gisht të vogël . Njëra që më ka treguar , ka marrë mjekime edhe pas vitit 2013 nga zametet që kishte hequr smiley

Shtyheshim kush ta takonte se kishim dhe ndonjë cen , e lanim " njollën "...Si me lezet më tha " hajde bëjmë një foto ta kesh kujtim  . Mos u merakos se Saliu ka kujtim të birin "

Vajta me qejf dhe  . Dhe ja ç'më ndodhi ! Jam dhe me proteza tani po ,për denturat  rrëfejmë  njëherë tjetër smiley

ca kishte ber kjo tipja se pertoja te lexoja gjithe artikullin?

Ishte komuniste?

 

Ca prallisje karkalecash ! Kur Salih beu i jepte dekorate Hamit Matjanit dhe Zydi Tapise , qenka mekat se ju dha nje luftetareje te oreve te para kunder nazifashisteve ? Bejn shum shum mire qe nuk e ...cajne fare , nga lehjet ne hene,  keta te majtet! 

Ti japin dhe gabim qe nuk ja bejne prej ari safi! 

Pa le kur flet jar gjytyrimi dhe quan provokim nga veteranet e luftes se dalin me foto te projsit te tyre ! Dordoleci !Ja te provokuan, pa na thuaj ca do tu besh ? Apo me gagacin  e co do rrembeni dyfeqet qe tu ....

- gazetari : si e perkufizoni Shqiperine ?

- i intervistuari : si nje vend qe ka dale nga mesjeta dhe qe perpiqet te hyje menjehere ne shek XXI(link is external)

vijon; dhe per kete paguan sakrificat e duhura.

ndoshta nga perkufizimet me te goditura qe ka bere nje i jashtem

pytje; a ishte mjaftueshem per ta bere kete kapercim, duke verejtur gjendjen ne tranzicion.

Pse zogji nuk e la mesjete ? 

Ka thene te verteten,mjeku francez ,Enver Hoxha me diktature   nxorri Shqiperine nga gjendja dramatike, mesjetare, per ti dhene liri vendit por jo njerzeve, Fakt!

Ekemi thene edhe me pare Shqiperia para l2b ishte nje vend i ngjashem me Afganistanin e sotem, njerez me mentalitet te prpambetur, pasoje e 500 vjeteve roberi otomane !

Shume interesante kjo intervista me mjekun francez !

Flm per sjelljen stalker...interesant ne shume aspekte,ku mund te veçoj personalisht fjalet e  tonin gazetarve tv francez qe benin pyetje .. fiks si pas 90' e gjithe keto vjet..nje lloj nenqeshje e  hidhur..me shume te fala te gjithe atyre qe mendojne se ishin shqiptaret qe emigruan(me bemat e tyre) ata qe ndikuan ne opinonin evropian,dhe sa ne kontrakst eshte kjo me dashurine e madhe qe ne ato kohe  e ne kete kohe njerzit ne shqiperi kishin e kane per ç'do gje te jashtme!!

jane fort interesante te gjithe kapitujt e  "nje shqiperi ndryshe" (zone e ndaluar), te ndare ne '70-80  dhe '81-89. Ka shume filmime autentike dhe disa edhe te papara me pare. Secili dosier eshte i ndare ne 3 pjese; psh:  Zone e Ndaluar - Një Shqipëri ndryshe '70 - '80 - Pjesa e pare - e keshtu me rradhe pjesa e dyte, e trete )
I ka pergatit Andi *, nipi Vitos  (ja qe s'jemi jasht teme smiley)

* e vjetmja gje me mend qe ka bere ai djale ne keto 20 vjet

me kenge e valle para ambasades sovjetike..pas tre vjetesh, dimri vetmise se madhe. ci kane bere cirk ketij vendi. Enveri e ka dredhur si Ali Pashe Tepelena vaktit . Po ti rrofsh se kishim harruar emrat e gjithe atyre famBrikave te orizit, lekures, duhanit, panxharit.ne qitapet e PPSH me vone ato quheshin te ndertuara me forcat tona smiley

.

Vito Kondi moj jarane

me pasaporte amerikane.

Po nenshtetsine amerikone ku e gjeti Vito ? E dite i gjo ai karalloi i rrjedh, qe e pyeste per ato 300,000 dollarot .

ai karalloi nuk ka qen aq i rrjedh sa kujto ti dhe une bashke, por e ka pas pré Tirona filmin dhe nuk e ka dhon te gjifin.
Shife çik karalloin se ça thote tek e njejta mbledhje :

Ushtari yne eshte i rreckosur !

 

perderisa amerikani i ka aprovuar citizenship, aq me shume ne favor te saj, po te kihet parasysh politikat dhe background check-ups per figurat shteterore NRA.

guess, cfare dmth kjo per ne ... !!!

Apo nuk bojne background check keto, ere. Gjysmat e spiunave te sigurimit i ke knej. Bile edhe me biznese duke pastru paret e familjes Kapo. Keto deri dje pagushin social security payments ke nazistet e kampeve te perqendrimit. Iau dergonin edhe gjithe rronxave te Evropes. 

+1

tjeter nje i policise se fshehte, tjeter emri i saj, shpallur hapur, nder emrat qeveritare te atehershem.  nqse eshte e vertete kjo puna e pashaportes, mu me behet qefi qe e ka marre, plus paska bere gjene e duhur 

Kam degjuar per jo pak raste ku famije te implikuara ne sistemin e kaluar kane fituar azil per arsye hakmarrjeje ndaj tyre nga ish viktimat. Ketu ku jetoj une te pakten njoh disa raste por kam degjuar edhe per ne Gjermani dhe ne Mbreterine e Bashkuar. 

Kjo dmth qe te pyesni amerikont. Pse nuk e rrzut pushtetin komunist vitet qe enveri kishte ik per lesh dhe vitet pas vdekjes? Ene masanej ti thoni qe mos na shit mo sajesa me spiun te dyfisht rus e amerikon. Flas per at misionin qe gjasme deshtoi se ky spiuni amerikan ishte tradhtar dhe shiti informacion te rusi. E rusi lajmeroj enverin etj prralla si kto.

jashte teme edisono - Operen ne turbo mode e ke prape, ti? Se keshtu duket.

Nuk rregullohet dot, se edhe mua kete pune me bente sa isha ne Shq. ?

Kur jam me opera me nxjerr ne suedi. Kur jam me chrome ne android me nxjerr ne usa. Te dyja caktivizohen po deshe por i mbaj pasi hapen me shpejt faqet.

Babai i Vitos, dihej ku kishre punuar ne SHBA , por kjo ka qene edhe nje dileme, per llogjiken  e atyre te sherbimit te kunderzbulimit shqiptar...Njesoj si dhe mos cenimi i fisit " kapo " prej Sali Berishes ...

Kanceri I pankreasit shkaktohet nga helmimi sipas shoqes Vito .nese kjo nuk eshte currufjapsje atehere nuk di cfare tjeter mund te quhet currufjspsje (pervec komenteve te idrizit si moshatar I shoqes vito).

Nashi nje pietje per Rilindjen.pak dekurata ka marre shoqja Vito gjate 45 viteve monizem per kilikosjen me hysniun ferrave gjate luftes PO duhej edhe nje tjater?

     Dihen stadet e jetes , te cilat fillojne prej " masumit" ( femija i porsalindur) dhe perfundojne tek " kassumi" ( i sterplakuri/ e sterplakura) , kthyer prap ne " si femije ..! Kush nuk i di keto stade ....merret me c'thote e c'ben Vitua sot .

    Ndersa ky vellai i Mehmet Shehut,  qe do beje Viton te flasi me vehte, e ka nje dell te cenosur.I vellai i Mehmetit veshi pallton ushtarake ( sovjetike) te Mehmetit dhe dolli pazarit Fierit, me grada koloneli, duke tmerruar miletin.Mezi e merthyen e e ryren ne biruce, me urdher te  Mehmetit, ku e lane plot 12 ore.Them se Durua qe ka qene krejt ndryshe, ne kete moshe do jete prekur nga semundja e genit te vellait ...Ndryshe nuk ka si te ndodhte qe te fliste keshtu sepse Hysniu e Mehmeti ishin gjak me njeri tjetrin nga nenat .Durua gjat luftes ka qene ..radhiko 

Po ky Duro Shehu eshte thjsht nje figurant, province, perpara aktoreve qe kane marr pjese ne histori ! Se ky eshte gabimi, nuk mund te hysh ne histori me keto shkrime  dhe opinione fshatce !

Ky eshte vellai i Mhmet Shehut, yyyyyyyy.. njerzit se cdo te thote ky qoftja ,  per vellane apo per persona te tjere !

PASTAJ edhe mosh ben te sajen rrudhet truri ka dal ka dal ! Te le mendja dhe tregon endra pastaj me mbret ! Intelektual i madh ky Duroja, i dal nga Akademija e Kafeneve te Tiranes, dhe ato te Mallakastres !

Bure tepër i respektuar .Qind për qind Ndyshe nga i vëllai . Por ajo që thotë se nuk di gjë nga punët e shtetit ...smiley W ka pësuar patjetër Kot së Koti , e them duke e njohur çfarë tipi ishte .çdo gjë me meritë pa përfituar nga Mbiemri , vetëm pësuar . pse ? le ta thotë ..

Është jo e sinqertë ... ish sek kom partisë Mb K/Ajrore ( përfshi aviacionin ) Komisar i lartë në disa struktura . Koha bën të vetën Por si ky dhe Vitua që ka thënë ato duket " kanë rrjedhur " siç do rrjedhin dhe shumë pordhacër politikë , thashethemexhij e llapaqenë këtu .

Mos e paçin atë fat sa ti shtyjnë rrugëve kur të ecin duke Fol me vete e me dy gishtat lart .." na që denoncuem veprat edhe  në hale të Diktaturës "

Po thashe qe, i kane

rrejdhur trute nga qe edhe ky akuzon motren e Vitos dhe Ramizin qe kane helmuar Hysniun, smiley   bashke me banden e zeze te Byrose politik , prandaj, !!

 se kemi nje gje ne, shqiptaret, pasi behemi miq e shoke lufte , deri ne vdekje, fillojme nga thashe e themet dhe xhelozite e vogla, dhe behem armiq per koke, me mikun shokun e luftes qe kishim dje.

Kot eshte ajo shpreheja "` O zot me ruaj nga miku  e shoku, se nga armiku ruhem vet  ? ! " kane ngrene e kane pire bashke, dhe pergojojne njeri tjeterin ne media, me kuc e me mac !

pergojimi dhe kto thashe themet jane fenomen tipike shqiptare , prandaj `historia` jone e shkuar per "ta rishikuar "  nisur nga "deshmitaret " okular smiley  mbas vitesh e vitesh nja 35 vjet te shkuara, eshte pak e absurde kur i lexon ose digjon tani  ! Pa vlere !

Keto jane karaktere te dobta qe prishin pune vetes se tyre,

U prish uniteti i hekurt. Fajin e ka... 

Po pra po u prish nje gje, fillon dhe merr ere, smiley  po nuk eshte pune faji, se fajin nuk e gjen dot, rreshqet per shalesh, nuk kapet ! Mjere ai qe e ha thuaj !

Me siguri ajo gjeja qe po thua ishte vdekja e shokut Enver apo jo?

Jo jo ajo gjeja qe e ha, eshte ne pergjithsi, kur vjen puna e te futmes, ose prishjes ! Prishja  ajo e lidhjes ose e uniteti, qe kishe ti merak, ta thoje ! smiley

Po pra, u prish uniteti pas vdekjes se shokut Enver. Se perpara ishin grusht bashkuar rreth Partise - dmth tij.

 o gjembi, u prish u prish, jeta vazhdon, aty prishet aty ngrihet, prap ! Kjo pune eshte gjithmone ! Rendesi ka njerzit te shkojne mire me njeri tjeterin !

Nxjerr gje ne shesh nga grindjet ? smiley

 .

 

Shiko realisht Ju si dhe une nuk dime asgje ,pervec shoqes Gjembi qe besoj ka qene Brenda strukturave dhe i kujtohet sh Enver qe ruan Ekilibriat.

Problem tek ne  eshte i vete struktures se te menduarit tone qe e xhveshim gjithshka nga rrethanat , mentaliteti kohes dhe e percjellim sipas vesit Nr nje tonin Hakmarrjes ne cdo forme e permbajtje qe ajo cfaqet . Sipas intensitetit te te pesuarit personal . Shtoi kesaj dhe ambientin Politik dhe Makines se Mutiti qe ka funlsionuar perfekt nga Kryepercaresi Berisha dhe ke nje pasqyre se cfare Vleresojme .

Ky Blog po te shohesh me vemendje e percjell kete karakteristike tonen sipas Interesave duke mos lene asnje Hapsire Gjykimi por thjesht paragjykon . Si ambient "i mbyllur " vuri re se si percaktohen ne majen e Intelektit ( hiq Alben me zamete ) si .p.dhije ..qe ta fusin ne Politike smiley ose si thonim ne kohe tone "ta hedh kur se ke mendjen " smiley

Ne se duhet per te mos qene bardh e zi , jane pikerisht keto ndodhi ku Shqeto llapjashtet qe mbahen antikomuniste pervec shoqes Gjembi ,te habisin me zellin e tyre per tu qare hallinsmiley ish Elites seLarte Komuniste .Dhe sa kohe ? Ben hesap ne Gjykojme akoma me simbolet e Hamletit dhe Makbethit ...qe do te thote me kete InteliDjence do te duhet te pakten dhe Gjashte qind vjet te shkeputemi

E perse duhen bere Publike merite Personale ? Po shpjegove kete pa e trazuar me zgjuarsine natyrore te shoqes Gjembi ke afruar Vitet e ndryshimit te pakten 300 Vjet !

Vito Juvara merito i dekorate qe STOOD BY HER MAN alla Janay Rice, kur Hysa kapi me zor nji sherbetore ( governante) nga te Bllokut. Por kjo nuk oshte ke Veprat e realizmit socialist se helbete' chfaqje e huj.

+ Gjëmb ..

Si nuk reshtët njëherë për të treguar që u QAN shpirti për një çikë" bisht huri " nga ishët . Po bëheni më komunistë se ish komunistët e sh Enver smiley Mbetët duke i qarë hallin Figurave të partisë së Punës smiley

Po jeni Ballistë mo nuk jeni bisht tigani . U ka Kombi antikomunistë të orëve të para , pse ja lëkundni besimin Për hir të së vërtetës  Pol Miliez dha intervistën në Aeroport para se të Ikte ,,

Vdiq njeriu që i dha Popullit Lirinë dhe e nxori nga errësira , por NUK MUND tu jepte lirinë njerëzve ....

Faktet treguan që sh sali që nga Parisi ku kujdesej për sh.Hysni , na solli LIRINË të dubluar !

Vetë Vekja shkruan " Populli ynë është i PAPJEKUR për Demokraci "

Ju vazhdoni si aluçinantë me MUKJEN smiley + Gjëmb !

shoku Majko ta kete thene kete? si more lapsus dekorimi i shoqes Kapo?
Deri ne komitet qendror do te benet problem ki

ai zv.ministri i mbrojtjes ishte enverist i terbum, te pakten me ca e kemi nigju te opinioni.

Kishte bo i kenge dr Flori ..rp ..smiley

ca ka nodh? se kjo fjala dekorohet ka shume kuptime.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).