Më 18 dhjetor Parlamenti do të mblidhet për herë të fundit në seancë plenare këtë vit, çka do të thotë se ky është momenti i fundit brenda rrjedhës normale parlamentare që Partia Demokratike të mos djegë mandatet e deputetëve të saj, që skadojnë më 10 janar. 

"Ne nuk bejme llogari aritmetike.Vendimi yne per te dale nga Parlamenti eshte vendim politik dhe ne nuk mund te rrime e te shohim daten se kur do skadoje mandati. Ato llogari le t'i beje Rama me Meten. Kemi marre nje vendim politik dhe do t'i qendrojme deri ne fund", tha kreu i grupit parlamentar të Partisë Demokratike, Edi Paloka.

Edi Paloka eshte shume i qarte edhe se çfare do te thote "deri ne fund". 

"Nese nuk zbatohet ajo qe ne kerkojme, pra, nje marreveshje nen monitorim nderkombetar qe kjo Qeveri, kjo mazhorance te zbatoje ligjin dhe kushtetuten, atehere, ne me ate te ashtuquajtur Parlament s'kemi asnje lidhje', u shpreh Paloka.

Gjate 3 javeve te fundit mazhoranca ka miratuar dy prej kerkesave te opozites, zbatimin e vendimeve te Gjykata Kushtetuese me ngritjen e Komisionit Hetimor dhe Ndryshimin e Rregullores per te drejten e fjales nga opozita menjehere pas Kryeministrit. Por per opoziten keto veprime jane jo vetem te vonuara, por edhe tallje me shtetin ligjor.

"Kushtetuta nuk eshte per t'u zbatuar sipas tekave te Rames dhe Metes. Kur eshte ne humor Rama, ta kalojme dhe kur nuk eshte ne humor, ta pengojme. Jane veprime qe duhet te ishin bere shume me perpara dhe sot situata eshte e tille qe nuk rregullojne dot gje me farsa te tilla", tha Paloka.

Por edhe humori brenda grupit parlamentar demokrat ka nisur te pesoje luhatje. 

Top Channel: A e keni marre parasysh qe ndoshta disa deputete te PD-së mund te thyejne vendimin politik te opozites?

Edi Paloka: Une flas per vendime politike dhe opozita, Partisë Demokratike, funksionon ne baze te ketyre vendimeve. Gjithsecili pastaj le te beje zgjedhjet e tij personale. Nese mendon se ate mandat nuk ia ka dhene PD, por e ka marre per merite te vet, atehere le te shkoje ne parlament.

Kjo eshte ende per t'u verifikuar dhe ende e paqarte, por tani per tani, per Partine Demokratike jo parlamenti, por protestat jane zgjidhja.

"Mandatet na i kane dhene njerezit jo per t'u bere farse ne nje vend ku mblidhen gjoja deputetë dhe një gjoja qeveri. Ne do te merremi me njerezit dhe sigurisht qe pergjigja do te jete vetem protesta. Proteste ndaj nje qeverie dhe ndaj nje Kryeministri, qe nuk ka fjale tjeter veç burg. Burg per gjithçka. Ky eshte Rama, keshtu qe me nje njeri te tille une mendoj qe vetem me protesta dhe forma te tjera mund te merresh vesh", tha Paloka.

54 Komente

Po pra, po. Me t'ju vene rrogat ne rrezik, do te kthehen te gjithe ne parlament me nje justifikim idiot. Ketu do te jemi. Pastaj, sapo te munden, do fillojne bojkotin prape.

Nese mendon se ate mandat nuk ia ka dhene PD, por e ka marre per merite te vet, atehere le te shkoje ne parlament.... Njishtas .. OU ..i lexon ky mejtimtaret e PPU per partite Pulitike ? Partia qeka si firme Biznesi qe te punsoka smiley

Nonje rapadam dipidam apo dind dang - dung dong nuk ka te na sqaroje cfare eshte kjo larg fantazise tyre te fluturimit me Presh per Partite ? XhiBOLJA sikur ka qene shume kritike .Nuk them edhe Gjembi se nuk e ka ate Nivel

"Nese nuk zbatohet ajo qe ne kerkojme, pra, nje marreveshje nen monitorim nderkombetar qe kjo Qeveri... Dyshtas

Ndonje rapadams Historik dhe dingi gong LlamBatites nuk ka me na sqaru ..pse akoma Partite jane nen Diktatin e PK . te Jugosllavise ne Mukje smiley... plus dhe ndonje me Pajk smiley Ketu mund te ndihmoje dhe Gjembi se e ka kete nivel , xhiBolja jo dhe shume ..Them se ..

Prandaj ka problem me borxhin ne Shqiperi iFiqo - se populli nuk i depoziton te ardhurat ne nje llogari te perbashket, qe ti manaxhoje qeveria. Krijohen keto pengesat e pakuptimta. Do ta detyrojne qeverine te filloje dhe sekuestrimet qe ti shpetoje prej paaftesise. smiley

 

Jan do gjana qi Statusi i Partise i percakton me qarte se Kushtetuta.

Plus qi tashti qi popullit i dha ne dore Partija nji arme te fuqishme si imejli dhe kutia per te luftuer korrupsjonin dhe burokracite e panevojshme vetem minjte e labirintheve do te kane nevoje per te zhbiriluer ato skuta te mjerimit socialo-shoqnor.

 

..tani per tani, per Partine Demokratike jo parlamenti, por protestat jane zgjidhja.

tik tak tik tak

punon ora mbi oxhak  smiley

edhe per armet kimike nuk u pyt parlamenti, derisa doli populli ne shesh per te marre vesh te verteten.

Nese eshte e vertete atehere shkon pertej skandalozes. Dikush ka nevoje per psikiater.

e vertete duket perderisa thuhet edhe nga vete MB.

Gruaja ka kerkuar te marre vajzen me vete dhe nuk ka ndenjur ne qeli me te tjeret, por ne zyra te mira, sipas policise.

si i bika kshu, me i thone policise du te mar edhe kalamojt e vegjel ne burg, mire te thote policia meri se deshira jote eshte.

mire e ka dajoshi,

ehhhh dhoma me flutura

Nqs Paloqja i qendron kesaj qe thote atehere ky eshte lajm i mire. Disa funderrina me pak ne parlament nuk bejne keq. Keta njerez jane atje vetem per shkopinj nen rrota dhe nuk kane kurrfare deshire te kontribuojne ne mbarevajtjen e vendit.Synimi i tyre i vetem eshte kthimi sa me pare ne pushtet i rrangalles shpirtkalbur. Por une thom qe ata do kthehen ne minutat e fundit te skadimit te mandatit sepse nuk kane patur e nuk do te kene kurre burreri. Te shohim. Paloqes zoti i shtofte inatin.

ne nuk mund te rrime e te shohim daten se kur do skadoje mandati.

smiley  Keni pune shume me te medha e te rendesishme juve.

Salia po dashka me e egzekutu politikisht kupolen e vjeter. Dashka me ja u heq edhe mandatin e deputetit. smiley

Si dele do shkoni po he. Se me protesta qe jane kunder shtetit ligjor, trapin kene per tja dale po he.

Edi Paloka: Une flas per vendime politike dhe opozita, Partisë Demokratike, funksionon ne baze te ketyre vendimeve. Gjithsecili pastaj le te beje zgjedhjet e tij personale. Nese mendon se ate mandat nuk ia ka dhene PD, por e ka marre per merite te vet, atehere le te shkoje ne parlament

 

Perse me duket sikur ketu Paloka ne nje fare menyre i thote Deputetve troç fare se votat nuk i keni fituar aspak per figurat qe jeni, por sepse ne (PD) vodhem sa kishim mundesi e ju u bete Deputet?

 

 

Po mire, nese deputetet e PD-hit nuk shkojne ne kuvend deri ne fund te seancave plenare per vitin 2014 cfare ndodh ligjerisht? Perjashtohen nominalisht? Dhe pastaj u lind e drejta te tjereve sipas listes te behen deputete? Nese eshte keshtu, atehere kjo behet me qellim per te zbythur ca syresh aty. hahahahahhahahahahha! 

Dmth me 1 Janar B'risha mbetet pa mandat? Ket priste Llalla!!!!

 

Me siguri do rikthehen. Presin nje ftese per dreke nga Arvizu...

Amon te lutem Edi P mos i digjni mandetet se ju dhimbset Kushtetuta e ketij vendi qe e shitet nga deti deri te malet e nalta te bjeshkeve te namuna kur na linden trima vatani qe nuk u tuten nga partia komuniste..Niveli opozitar i ketij paralmenti mund te jete ne nivelin me minimal qofte kontributor por dhe intelektual qe mund te kete pasur ndonjehere ai kuvend.Shto ketu dhe nje disfate e cila po paraqitet ne horizont ne zgjedhjet lokale e cila do jete akoma dhe me e thelle sesa kjo e kaluara.Atehere natyrshem qe do haj shpulla ne zonat lakuriqe te kokes G.S dhe do prishet Jozi duke pare fotot e rinise se saj qe ishte aktive seksualisht.Shkurt me kete deklarate partia demokratike eshte zyrtarisht ne menopauze.Priten crregullime te tjera te ketij lloj tipi.

Ishalla ja merr zoti ment dhe e bojne. Ishalla o zot, merrja ment.  smiley

+1000

Mirë bëjnë që nuk vijnë në parlament, se boll i dëgjuam broçkullat e tyre 8 vjet rresht. Të paktën mos të ishin po këta që kanë qenë.

S'kane faj dune dhe keta nei dreke ke krokodillua.

Nje shartim mes S.Berishes dhe F.Nanos e paska quejt Ramën Muçi smiley

 

Kush ben ue-ue gjithe diten, ne darke duhet te beje supe pule.

Fjale e urte e popullit te fb-se

Biznesmeni dhe filantropisti amerikan, George Soros, i njohur si mbështetës dhe sponsorizues i të majtës shqiptare dhe kryeminsitrit Edi Rama, është ndalur për një vizitë surprizë  në Partinë Demokratike.Burime brenda takimit, i thanë “Ora News”, se biseda është përqëndruar kryesisht në situatën poltike dhe marrëdhëniet mes Partisë Demokratike si udhëheqëse e opozitës, me mazhorancën, por dhe mbi shkaqet që e mbajnë këtë forcë poltike jashtë parlamentit.

...ah te prish ai qerata leke o Paloka ..te prish...

Ta gezoje dekoraten Vito Kapo, la e më la.

Qeverija i jep “Medaljen e Mirënjohjes”, ish-anëtares së Komitetit Qendror të PPSH-së, Vito Kapo.

TURP !

Dhe duan te shkojne ne Europe keta plehra me Viton e Shokun Hysni,qe ishte krahu i djathe i kriminelit  Hoxha.
Pinjollet komunist qe trasheguan pushtetin dhe pasurine e vendit i japin popullit Shqipetar me rastin e 70 vjetorit mesazhin e tyre te hapur dhe te qarte.
Ne ishim dje,ne jemi sot,me fotografite e Enverit ne te kater anet e vendit por edhe me shume mjerim, varferi e burgjet mbushur plote me armiqte e pushtetit. Same shit again.

Vito eshte qytetare amerikane nder me te parat.Babai saj ka qen amerikan, nderuar prej andej pervmerita te vecanta.Vito dhe familja e saj ishin me te paret qe moren pasaportat nga dora e Rajrsonit....! Pse nuk e sulmoi kush gjer sot familjen Kapo ? 

Dmth llapen per 40 vjet kunder imperializmit american ,burgosen mijera njerez si agjente te tij.sa ra sistemi u bene te paret qytetare americane.

sot e more vesh pragmatizmin e " te tuve " ?

Pragmatiste te medhenj Jane .ngordhen popullin per buke se u prishen me kinen se ajo u lidh me ameriken.nashi behen per vete qytetare amerikane dhe qeveria iu jep medalje mirenjohje.

kina e prishi me ne dhe jo ne me kinen. dhe nuk ishte vizita e amerikanve po vizita e TITOS, ne 78-ten, qe e çmendi enverin. prej kesaj date, enveri humbi dhe llogjiken minimale dhe vendin e drejtoj Nexhmija me Ramirezin. 

nga kinezet kemi dhurate, ashpersimin e luftes kundra shfaqjeve te huaja qe filloi pas festivalit te 13 ne RTSH. kinezet qe  aplikonin revolucionin kulturor ne ate kohe, te gjithe vishnin uniforme ushtarake si kryetari Mao, na terhoqen vemendjen per shfrenimin e rinise dhe luksin e jeteses (stolite dhe zbukurimet e femrave) filloi fiskultura me detyrim perpara ministrive, qe ne mengjes e te tjera çudira kineze. 

Moj po paska qene shume e thelle kjo pune. Prandaj ra komunizma, mperializmi i paska patur spaunat mu ne rreze te Partise. 

Lexo, lexo pak raportin " Hambo " te vitit 1976 kur e kishte parashikuar renien esistemit ne Shqiperi ! 

Me kaq spaune te forte, cudi si e ka shtyre dhe kaq. U mundua Xhaxhi i shkrete, vrau sa plasi, por mesa duket jo aq sa duhej. Ia paskan futur keq mperialistet. Ku kam kohe te lexoj une ore, po pjatat kush do m'i laje pastaj, Marika, apo Gjembi. Per ate pune thone qe Nostradamusi e pat parashikuar qe ne kohe te ... fares se qepes.  

xhaxhi pordhi qe pas 78-tes. u marros. 

vendi u udhehoq nga nexhmija me aline (te dashurin sekret te saj) qe rinte ne hije. mehmetin, qe e quante "kalemxhi" aline kur i dilte perpara neper koridoret e Komitetit, e eleminuan keta te dy. 

se eleminimi zotrie smiley...

Bashlkangjitju dhe atij me Fore vërr vërr vërr vërr dhe  se mos lini pajata me lyrë ..e hanë të ftuarit e Uturkaut dhe  Palo..a në to dhe na i zë barku smiley Mjer Populli !

Se Nexhmija zotrie ..smiley

Vallai me c'hiqte prej Verit kjo (ke ai dokumentari i famshem mo) e meriton, gjithe ai persekutim ose minimumi ngacmim secual. 

Kushedi sa eshte merzitur Nexhmija. Dhe ka shume te drejte, ajo duhet ta kishte marre e para!

Jo jo se Nexhmija eshte bere fetare tashme, dhe nuk beson me ne keto vleresimet tokesore.

Nexhmija eshte bere fetare?! S'e kisha degjuar kete. U prish bota thuaj!

Po, fetare e forte, ishalla nuk i bashkohet isis thuaj. Globalizim hesapi, tashti diversantet kapen me rrjete, if you know what I mean.

Gjembi, nuk e ditke pse nuk u varros te pasnesermen? Se beri sherbimet Hoxha...! Kjo u mur vesh qysh ate dite...

Jo grava nuk e dija dhe nuk e di a e ke seriozisht apo po ben shaka.

Kujton se pak oferta pati ? 

Ti gëzojë Familja Mbretërore që Luftoi nëpër Bordellot e Parist dhe sot i Këndojmë cicave të Geraldinës në Maternitetin e krijuar nga VITOT .

Si Vitua e mijra nëna ti gëzojnë e mbajnë si Lavdi e Femrës Shqiptare që dha gjithshka deri  dhe Jetën  për të mos u Kthyer kurrë ai regjim Satrap i Zogut .

 Por ....që Regjimi po aq Injorant , Anadollak e Antishqiptar i sali Qenef berishës , ngriti në peidestale lloj lloj Kurvash për tua kundërvënë këtyre Luftëtareve për Liri ! Dhe sot buzëshpërvjelurit kanë teren për të fshirë Lyrën nga faqet pas sallameve që u ofroi sali qëni e të lëshojnë nga një gromësimë .

Kush ka qene ne Diber tek lagjja e Nexhmijes . Me dy Xhami .Tek njera mbillnin Gjëmbeçë

Ou ..Po pse ? ..

Hoxhë Efenia - Ne jemi besimtarë të vjetër dhe mbjellim Gjëmbeç dhe i korrim për tua hedhë këreve  si ushqim i preferuar .  Gomarin e kem i pas simbol Urtësie dhe na pjell Kërre për trashëgimi.

Tek tjetra kishin Trima që mbllaçitnin sallam dhe lëshonin nga një Vërrr Vërr  Vërr Vër .katër ( 4 )  herë , pastaj pauz . Pastaj prap . Po këta  ?..

Hoxhë efenia - Këta duhen për të trembur laraskat se vijnë na hanë farën e  Gjëmbit . Dhe i kemi kombinuar si pjesë të të njëjtit shërbim . Fetar të devotshëm !

E çuditëshme filosofia e Fetarëve .U mbështeska në gjëra Reale ! Nga njëherë dhe nuk besohet smiley

Ps Gjëmbi nuk ka lidhje me asnjë Nik në Blog ! Edhe ndonje ngjashmëri tjetër !

Rrofsh Gjëmb se nga njëherë të nxit kujtesën e NdoLLive !

Dhe mendja e Palokes ishte mangut per ta prure...! Nje kobure qe pellcet ne ....klluf ! 

Këtu po këllcasin Pordhët si misër Kokosh-shi ose Kapo -shi ..Ty të ha meraku për Këllcitjet e Palo..es që në fund të fundit për Partinë e tij i bën !

E çfarë të bëjnë tjetër tek SHQU-Popullore ku komandanti tyre Qëllon me Pordhë gjithë Shqipërinë nga mëngjesi në darkë , si sinjal për të gjithë Ushtarët kudo që janë për tu bërë Pjesë e tyre . Dhe... bam .bum dhe këtu  smiley

 Se mos kanë punë tjetër këta të SHQU - popullore . Le  ti këllcasë dhe Paloka ! Urof Ju bëfshin !smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).