33 kryebashkiakëve e kryekomunarëve të vendit po u bien zilet e alarmit, këtë radhë jo nga votuesit, as nga qeveria, por nga OSHEE. Pasi janë kontrolluar pagesat e energjisë për 385 drejtues të njesive vendore në mbarë vendin, ka rezultuar se 122 prej tyre janë debitorë. Pas njoftimit, një pjesë e mirë e tyre paguan me shpejtësi, por mbetën edhe 33 drejtues, që ende s’e kanë future dorën në xhep.

OSHEE njoftoi sot se 122 drejtuesit vendorë debitorë zotëronin 166 kontrata në total, ç’ka do të thotë se disa prej tyre kanë më shumë se sa një kontratë debitore me kompaninë. Në kuadër të këtij procesi verifikimi, Operatori njoftoi se që prej ditës së shtunë është ndërprerë energjia për 83 kontrata debitore, prej të cilave është rilidhur më pas në 42 raste, pasi u likujdua debia në arkat e kompanisë.

Sipas të dhënave të deri mbrëmjes së të dielës, për 41 kontrata që u përkasin 33 drejtuesve vendorë, energjia vazhdon të jetë e shkëputur deri në shlyerjen e detyrimeve të mbartura ndaj Operatorit të Shpërndarjes.

Gjatë ditës së dielë, në arkat e OSHEE-së janë arkëtuar 10 milionë lekë të reja detyrime të mbartura nga kontratat individuale të drejtuesve të njësive vendore. Siç është paralajmëruar dhe publikisht, për rastet që nuk do të shlyejnë detyrimet apo nuk do të lidhin aktmarrëveshje, OSHEE-ja do t’i drejtohet Këshillit të Ministrave për marrjen e masave të mëtejshme deri në shkarkimin e këtyre drejtuesve të njësive vendore.

36 Komente

Po pse nuk na thone emrat e ketyre hajduteve? 

Dakort, por nuk e kisha llafin per kriminelet. Ky eshte bashibozuk, kriminel safi dhe e ka vendin ne kaush!

Jo, ai eshte me poste te larta drejtuese jo vetem ne lazarat por edhe ne kryesine e gjirokastres me partine qe beri protesta per dekriminalizim te parlamentit e madje shkoi deri ne parlamentin europian. lol

A do emrat e atyre qe s'jane hajdute ? 

1.

2.

3.

E veme me bast qe shumica derrmuese e ketyre qe s'kane paguar jane te PD?

A te shkretet ju. Ata iu kane lone vetem breket ne bythe, ju do gjeni nji menyre te politizoni edhe kongen " Sa te kom dasht mi gjysma panines". 

carin ose dollarin!!.smiley

Edhe Ministri i Energitikës Damian Gjiknuri nuk ka paguar dritat smiley

"Kemi sot rastin e Ministrit të Energjisë, Damian Gjinkuri. Në vitin 2010, ai ka qënë deputet, por debitor i paralajmëruar nga kompania në atë kohë, me 3 muaj pa paguar. Për Edi Ramën, ky është hajdut energjie. Sot cdo qytetar në këto kushte do të kishte përfunduar ose në errësirë, ose në burg. Por Damiani është ministër. Dhe janë mijëra familjarë që trajtohen si qytetarë të dorës së dytë, pa të drejta, pa mundësi apelimi, askush nuk dëgjon zërin e tyre.

O Kapobande, po te pakten na e cito se e kujt eshte kjo deklarate. Apo eshte e jotja? Se mos me thush se eshte e vagabondit ish kryetar te KQZ-se, hajdutit ordiner Ristan pushti. 

    Sigurisht, qe ky kopuk me tere ato biznese, me tere ato funksione partiake, me tere ato karshilleqe hapur ne publik, me tere ate miqesi e shoqeri me Sali Berishen, qeverisesi i nje fshati i gjithi i kriminalizuar, nuk ja kerciste hic nga ai fare shteti,  kusaresh e kopukesh! 

  Eshte me te vertete e turpshme kur ish qeverisesit per tete vite guxojne e flasin pa piken e turpit, duke e quajtur " policore " masen detyruese per te paguar detyrimin e energjise vjedhur ne tere keto vite.E quajne padrejtesine  me te madhe, te bere ndaj tyre , pagesen  e energjise.

   Kam mendimin, qe derrat,  si ky dashi te vene ne burg dhe per 10 vjet te mos kene te drejten e marrjes posteve te cdo lloi.Ky eshte ai qe fliste live ne telefon me Salihun , kur policia kish vene daren shtigjeve te " kalase fortifikuar " lazaratase! Ne burg te cdo krahu, bilezme para kush eshte i krahut qe qeveris sot.Ne te tralos, ndryshe nuk do kemi kurre shtetin qe duam.

I dashur kapo! Nuk behet fjale per dy tre apo dhe kater muaj, por per ...23 vite ..! Dhe jane 260.000 familje ore mik ! Ju me mire se cilido e kuptoni kete ! 

Po nuk thonë kot që peshku qelbet nga koka

Hahaha. 

Ej po une i kisha qee nonen. Me punu tre vjet me kursy 150 mije dollare, normal qe do thojsha: s'ka gjo, m'hiqni nga posti, e mi xerroni ato borgjet! smiley

Amon mer ku i ka gjet keta bandite ky malsuri? Me qiri mer me i kerku neper burgjet e Greqise dhe t'Italise, s'kishe me gjet kaq kriminela dhe keqberes sa jane meshtjell ne PD! 

Ej, si thojn? 

S'ka mer poplli me pagu! Me qiri tu lexu fmija Max Weberin dhe vepren e tij per Protestantizmin! smiley

Me qiri tu lexu fmija Max Weberin

smiley

PS: O Rono... Achtung! 

Do me kish pelqy me teper po te ish se do lexojshin "Burokracine" e Weberit. 

 

Fatura e tymjake s'ka

Eshte populli fukara

Jetojne me lakera smiley

33 krerë me arrestu  / 33 vigaj të Lirisë / 33 shtylla  kem me ndërtu  / 33 shekuj me i nderu ...

U mësuat keq me prerjen e Gishtave të kavajës , po me Herojt e Demokracisë së Dritës së Lirisë që montum nëpër shtylla tensioni të Lartë nuk do ta keni kaq Lehtë.

flm Popullit që diti kë Opozitë të zgjedh në këto ditë terri !

Djema, kjo gje na ben te mendojme se , pse kjo gjendje keshtu. Pse me mijra njerez, familje, nuk paguajne energjine elektrike. Mos ka ardhur koha (ne fakt po kalon) per politika sociali. 

Pse shum komuna, bashki, institucione, jane debitor tek Energjia, pse. Mos valle shum drejtues te tyre jane te paafte, natyrisht qe jane, por iu duhet hapur drita jeshile qe ata te lozin me asetet e tyre ne burse, ashtu siç kam rekomanduar une para shum viteve. 

Leke me bo vila dykatshe kan kta. Lek per energji skane? Ska politika sociale me hajdutet lale, mvje keq. 

Do ishte interesante te na tregonin sa % e Komunes se Parisit paguajne energjine.

Pse nuk lexojne VQ, pse.

Ju lutem gazetare, mund te na jepni ndonje statistike se sa qytetare* po jetojne pa energji elektrike keto kohet e fundit? Se per kreret, na behet zemra mal, dihet! 

*dmth ai llumi i zakonshem: te varferit, verioret, romet, etj., etj.

Gardianët e shkarkuar: Na hoqën se jemi me PD smiley

Një ditë pas publikimit të lirimit nga puna të 8 punonjësve nga Burgu i Drenovës, 6 gardianët dhe 2 oficerët e pushuar e kanë cilësuar këtë veprim si politik, pasi ata thanë se janë simpatizantë të Partisë Demokratike. Ata u shprehën se nuk janë debitorë të energjisë elektrike ndaj OSHEE-së, pasi 5 prej tyre i kanë shlyer të gjitha detyrimet, ndërkohë që 3 të tjerët kanë nënshkruar një marrëveshje me OSHEE-n për t’i paguar me këste, debitë e prapambetura

He mer Kapo, ju shkoji Jeta tu mbrojt hajdutat. Skeni dhe shume faj se i keni hajdute militantat prandaj. Kta plehrat gardianet sumpatizantat e Shqupit, ne nje jave morrin aq lek e favore prej te burgosurve sa me pagu elektrikun e nji viti ...po si le zakoni.... Vjedhin cdo gjo publike.

prandaj sduhet te sjellin me ne pushtet Shqupin poplli....se veq rrumpalle ka ....me PeDeistat ne krye. 

Kapo distancohuni shpejt nga krimi e hajduteria se nuk ju voton mo njeri sado fatura afrofe apo shtepi te prishi palloshi. Jemi ne 2014 dhe ende spagujme elektrik e uje....Gjermania duhet me na hudh ne gjyq per njollosje te vendit te dyte.

Gardianët e shkarkuar: Na hoqën se jemi me PD 

mire tu behet o kapo! LSI-ne aty e kan pas. I ra goja liderit duke thene se dera e LSI-se eshte e hapur per te gjithe, pa dallim feje, krahine, dhe ideje. Nji regjistrim dhe ishin ne pune sot. 

 

na quanin qeveri e rigonit...

...dale , dale ...! 

...." na hoqen se jemi me PD..!" 

Justifikohet largimi i tyre vetem nga ky vetdeklarim prej idiotesh.Ata kur kan filluar pune jane deklaruar pa perkatesi partiake, sipas ligjit te policis shtetit.Asnje gjykate administrative nuk mund tu japi te drejten e rikthimit ne pune, pikerisht nga ky vetdeklarim, kur ata te jene ...paditesa.

   Une di nje rast tipik kur Drejtori Policise Shtetit vepron tamam si nje kapter injorant, me keto shkarkimet e largimet.Ai largoi nga puna Komisar Gazmend Nogen, ish shef komisariati ne disa te tille, ish zv drejtor i policis qarkut Lezhe  e Fier dhe se fundi komisar ne Drejtorine e Policis Shtetit. Nip i heroit Telat Noga i djegur ne furrat e Buhenvaldit.Babai i Gazmendit, Dino Noga, luftetar per liri, oficer, i futur ne burg dhe i denuar per politike dhe internuar gruan me kater vajza e nje djale, Gazmendin.Dinua eshte i prej atyre 57 intelektualeve qe u liruan nga Burgu Sp. pasi Asambleja Parlamentare e Evropes i permendi me emra  ne rezoluten e vitit 1959.

   Pikerisht kete kuader e heq pa asnje motiv Artan Didi.Diten qe e larguan Gazi ma tregovi shkresen  e shkarkimit te tij, komplet hartuar nga nje i paafte ne pakufi .

 Qysh neser ne gjykate e keshillova.Nuk besoj mu pergjegj.Por ai e fitoi gjyqin, te formes prere, te kthimit ne vendin e punes dhe urdherues vendimi edhe pervurdherin e egzekutimit permbarimor per marrjen e pareve kokerr me kokerr pa kohekufizimi.Nje vendim model prej tete faqesh..! Jam mahnitur kur kam lexuar ate Formulim exelent Dhe argumentim te qarte

  Por ka dy muaj qe Didi nuk po e zbaton...Vendimin e Gjykates Apelit nje me te shkalles pare..! Ky drejtues e ka vendin ne burg ! Ky nuk vlen asnje fije dhe Edi Rama duhet ta shkarkoje duke ja hedhur musteqet ..ne ...! Nuk mund te sillesh keshtu me njerzit, me fatin e tyre , me kokfortesine e idiotit , vetem e vetem se je titullar i larte.Ky smund te beje trup policie te rilindur .Kete rast e njoh ne detaje .Ja kam thene dhe Saimir Tahirit , por dhe atij ...i jan zgjat shume musteqet ...! 

Duhet te jemi korrekte me vetvehten pasi po tregohemi gjitaret me te habitshem dhe me te shumtit mes botes se gjitareve, qe po hame njeri tjetrin..per verberite partiake..! 

Nip i heroit Telat Noga i djegur ne furrat e Buhenvaldit.Babai i Gazmendit, Dino Noga, luftetar per liri, oficer, i futur ne burg dhe i denuar per politike dhe internuar gruan me kater vajza e nje djale

Kishte shtet or tie! (TM Vlera). C'thua grava, e kemi vulosur qe s'ka patur te denuar politike ne Shqiperi. Me siguri Telati do kete qene kolaboracionist, se vec ata u denuan.

  Por ka dy muaj qe Didi nuk po e zbaton...Vendimin e Gjykates Apelit nje me te shkalles pare..! Ky drejtues e ka vendin ne burg !

...ja ky eshte ndryshimi midis demokrateve dhe komunisteve o Grave 

Sun e kuptova dallimin midis komunisto-demokrateve e demokrato-komunistave....Kapo....pse i mbron gardianet qe u kapen pa pagu dritat...e ca i pagun kur u pushuan nga puna e ca bon marreveshje  me i pagu me keste???? Kur pensionista te shkrete gjoja e pare qe bojne eshte qe pagujne dritat nga Turpi keto 20 vjet kurse nepunsat nuk pagujne???? Mbushni mor burgjet me militante e nepunsa se po e shkaterrojne ate ven. Me mire mrena se jashte...

p.s. Cfar Hyn Didi mustaqja Tek gardianet...atta i pushonte Naco. Her mer Kapo kamunist ngele ...veq politik kuadri do me bo si i pa- afte

un nuk e shikoj ne ate aspekt kapo ..! 

Me gazetare idiote qe hane lajme te tilla si te verteta. lol

Debilë të të gjitha Kombeve.Bashkohuni ! ..Tashmë " Na kem feisin e Bukit or tie " smiley

Grava i nderuar ...Të gjithë i duan komisarët , edhe unë e du atë Nogën po jo kaq shumë sa e njef tie smiley Mirë që ke lexu vendimin exelent të  Gjykatës , po argumentin e Didit e ke lexu ? Unë nuk du me mbrojtë arrogancën , në çdo nivel që vë të parat Kopetencat , po duhet me qenë më i ekuilbruar në prezantimin e personaleve . Ndoshta njihen ata të dy ? Nga një nahije janë ! Gazit ju realizofshin qëllimet !

Pastaj Grande kaka pse është ? Ja për këto demaskime duhet . Ndryshe na kishte përpirë kamunizma edhe PPU . Rrnoftë Gr-Kaka , Njente - Kapo që na ban me dije !

Dhe patjetër ..Gjëmbi foli smiley , të ndodhte ndryshe nuk kish se si .

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).