Kampionia në peshëngritje, Romela Begaj rezulton pozitive në testin anti-doping. Lajmi bëhet i ditur nga Federata Ndërkombëtare e Peshëngritjes.

“Është gjetur dozë e lartë e stanozoloit në gjak. Romela Begaj e pezulluar përkohësisht nga të gjitha aktivitetet”, shprehet Federata Ndërkombëtare e Peshëngritjes mbi peshëngritësen shqiptare Romela Begaj.
Në raste të tilla veprohet me kryerjen e kundër-analizave, e nëse edhe këto konfirmojnë te njëjtën gjë, atëherë Romela Begaj rrezikon 2 deri në 4 vjet pezullim dhe duke parë moshën e saj mund të përkthehej në mbylljen përfundimtare të karrierës.

Në rast se kundër-analizat vërtetojnë se Romela është e pastër, kampionia ka të drejtë të apelojë vendimin e Federatës Ndërkombëtare të Peshëngritjes dhe të fitojë.

Federata shprehet se nuk do të bëjë asnjë koment derisa cështja ‘Begaj’ të mbyllet.

67 Komente

Ky vllai ngriti dhe Flamurin me 28 Nentor ne Vlore.

 

nje lajm shume i keq,vertete! smiley

Kur do mesoje rilindja te prese pergjigjen e analizave perpara se te beje nderimet zyrtare?

Mirë që s'i dha shtëpi, thuaj lol

nje lajm shume i keq,vertet! smiley

mosss. ne fakt mosha e kesaj (eshte nja 28 vjece mos gaboj) nuk i justifikon dot rezultate kaq te larta.. nje peshngrites i talentuar mund te qendroj ne top e shumta deri 25-26 vjec, pastaj fillon renia.. e lere me te perballosh e konkurosh per medalje me kinezet ne te tilla pesha..

kunder analizat nuk mendoj se do nxjerrin ndonje rezultat tjeter, pasi qoft gjak apo urine, behet fjale per te njejtin kampion qe eshte marre direkt pas gares, por qe ndahet ne dy shishe A dhe B.

vetem duhet shpresuar mos denojne dhe pezullojne gjithe ekipin kombetar te peshngritjes, pasi jane denuar 1 here si ekip para disa vitesh..

Sportistet Kinez kan  Ajken e Specialisteve  "mas bythe",  me urdher te komitetit partis duhet fitorjasmiley

masanej,(simas llogjikes time amatore ne ket fush), besoj se rezultati i nje analize te kryer para 3-4 javesh s mund te ket 100%  "Taban me shkenc " "smiley

 

edhe e dine qe do testohen edhe marrin 'red bull' keta lol. femer kjo dhe ngre pesha. gjej ndonje sport tjeter tani. shume zhgenjyese. ne nje sport shndrit Shqiperia, menjehere shuhet ajo drite vezulluese. smiley

... Dhe nje here qe mbolla drithe

m'u dogj gruaja ne bithe ...

Yeah, e kom nji pytje : Who the hell is Pjeri ?

Njoni qe ben intervista. Shtjellon cdo koncept, qe nga qoftja 200 lekshe der te aksionet e burses. 

me fal po c'dmth kjo? po flasim per Pjerin Thomain, autorin e librit Vizione te Qarta qe ti mbase nuk e di por eshte pjesmarres aktiv i blogut nen emrin Pjer Thomas

kush do largohet mo, Pjeri..?! po Pjeri per cik "atention" eshte gati te bej foto me veshje rrjete, si Bleona..smiley

Mos, po e bleka ndonje ekip tjeter. S'ka faj e lane te ngrofi stolin ketu. Une them ppu ta ngreje oferten, ne dollaro dhe vemendje. 

Pse prisni gjithcka nga adminet? Hidhuni, mblidhni dollaro (megjithse Pierre preferon euro) qe ta mbani ketu.

ose, duke respektu te paret tane ilire, te sakrifikojme naj goc te re jobythdrrase.
Ti vete je gati me u sakrifiku per te miren e perbashket?

Gjejeni nje te re ashtu sic e pershkruan ti.

...hallall ja bera te tera, shyqyr qe i shpetoi...smiley

Kush eshte ai gazetar idiot qe ka shkruajtur kte lajm. Jo stanozoloit mer klluf po stanozolol (ose winstrol). Enjof mire kte substance se e merr cdo cun ne palester. E di ca mbo pershtypje? Qe kta sportistet tane as steroide sdin me marre, marrin akoma nandrolone e stanozolol gjera qe merreshin 20 vjet me pare dhe qe i kap testi me i lehte. 

Winstroli eshte për thamje, kaq e beshme paska qene Romela ? smiley

ps: Ej, pse kerdia në steroide në palestra në usa, ë ? Ketu ku jam une, % e perdoruesve nuk e kap 10-20% të të abonuarve në nje palester. Në usa, mund të arrije 40-50% ?? (pa e ekzagjeru, kuptohet)

 

 

 kta sportistet tane as steroide sdin me marre, marrin akoma nandrolone e stanozolol gjera qe merreshin 20 vjet me pare dhe qe i kap testi me i lehte. 

e vertet, ndoshta dhe me heret akoma, m kujtohet kom qen kalamo  thujse perdit tu pa stangen e dinamos posht shkallve te qemal stafa. i pari aleksynder kondo,kokrrat me lopat vllai, plus kishim specialista qe e kishin bo shkollen ne DDRsmiley ,   kta t sotmit jan diletant.

Nje nga keto kampionet tane me nom tregonte qe perdornin "ilace" nga ato qe te kuajve.

po dhe kto steroidet qe ka mor A-Rod & co, prej atyne qe perdornin per kuajt ishin.
Poshte yankees!

Ishalla nuk kontrollojne Bleonen .

bobo sa keq,,,,po kjo e gjora sikur s;kishte asnje te ardhur , tashi i  doli halli tjeter

Femrat me mend gjithmone e kane nje te ardhur

te kishte mend kjo nuk kishte ikur ne kanada smiley

sot e ksaj dite cdo substance dopingu ka sportistin perkates ne shkall profesionale.kto analizat jan kot,  hiqja titullin lenes e jepja prenes....

Tashi me thene te drejten, edhe Braçio di Ferra e mate gjithmone i kuti spinaq me vete

..smiley     

edhe Akili me te hedhur na e kishte, Fiqo...   mbante shpirtin te thembra, maskarai..smiley   

nuk e kam kuptuar ansnjeher  perse e kane quajtur hero, madje nga me te medhenjte e lashtesise ever, Akilin...   nderkoh qe  Akili duhej skualifikuar nga cdo lloj dueli per loje te pandershme!

Nejse, Homeri e bere te veten, dmth rolin edukues, hileqari e hengri ne fund. 

hilja ishte pjese e lojes, po ashtu siç ishte dhe pjese e jetes. nepermjet hiles, kalit te trojes, greket fituan dhe luften.

akili ishte gjysem perendi. hero u be, ngaqe zgjodhi me vetedije, te beje nje jete te shkurter dhe te lavdishme, ne vend te jetes gjate dhe te pasurishme. (e dinte qe do vdiste qe para luftes dhe prap mori pjese ne te)

si dhe Iliada dhe Odiseja, qe vetem Kadareja e ka kuptuar nga shqiptaret dhe ata pak te huaj, eshte mesim moral (eshte analise morale e historise qe nuk eshte bere nga asnje popull tjeter deri sot), çfare duhet bere e çfare nuk duhet bere. qe te mos perseriten te njejtat budalliqe pafundesisht nga populli. 

nuk bene me luftra pushtuese greket, as genocide, Troja ishte e para dhe e fundit dhe i dhane fund. nxorren pra mesim prej historise. popull legjendar.

si dhe Iliada dhe Odiseja, qe vetem Kadareja e ka kuptuar nga shqiptaret dhe ata pak te huaj, eshte mesim moral.................

 

duket sikur po i ben vetes padrejtesi profilo..   pasi keto vepra, pervec Kadarese, i paske kuptuar edhe ti nder shqiptare..smiley

une prej kadarese qe thu ti.  tamam tamam nga bisedimi me nje te trete. dmth jemi veç tre shqiptare deri sot. po u bere dhe ti, i katri. 

Belul talluni ju talluni por Akili eshte shqiptar.Bejne ca sikur e kane lexuar Homerin por asgje skane kuptuar se gjithcka aty eshte safi shqip.Nuke keni kapur kur Homeri  thote: "Akil pordhaci " ? Apo mos jo Patrokli ...Ore lexoni dhe shifni se qindra flale perdoren dhe sot njesoj si  ahere ...

Skenderbeu kish ne koke perkrenaren e Piros se Epirit (e Piros) Pir = Bir. pasi e mbante veten nga e njejta prejardhje. (sipas disa burimeve). familja e Zogut po njesoj. Lek = Leka = Aleksander

Il fait l'objet d'un culte héroïque à Delphes. Olympias, et par conséquent Alexandre le Grand, ainsi que Pyrrhus Ier, membres de la famille royale d'Épire s'affirment les descendants de Néoptolème, ainsi que les Attalides, qui ont comme ancêtre Pergamos, un de ses fils.

nuk tallem une grava! 

Akili, (apo Arqilea nese do tja prononcojme emrin sipas greqishtes se vjeter) ,  nuk me eshte dukur kurre hero..  me kujtohet i vogel, kur shihja filma .p.sh Helena e Trojes, te skenat ku dyluftonte Akili, heroi pra, kisha simpati per kundershtarin e Akilit, Hektorin (apo te tjere). sepse ne fakt bente nje lufte te padrejte, te pamundur!  

gjithe trimeria e Akilit ishte sepse ishte i ''pavdekshem''.  po kjo nuk eshte trimeri!

 

Edhe ti nuk durove te lajmeroje dynjane se ajo eshte nga ai cike vend.urdho nashi.pak e kishim xaken PO edhe kjo na duhej.smiley

o Alba 2265, e dija qe do me zije prite te kthesa e paresmiley,  per Romelen...  mos me thuaj qe nuk u gezove cik qe ndodhi keshtu..smiley

shiko, se te gjithe marrin nga keto steroidet etj,  por kauret dhe qinezet kan jatronj  te mire, prandaj nuk i kapin..smiley

 

p.s  e mban mend Elisabeta Karabollin?  kjo qe thua ti ishte kampione absolute bote e evrope ne qitje me pistolete...  gjithashtu nga ai cik vend!!.smiley

Kot sa per kuriozitet cfare iu thote mendeja te marrin outdated steroids .ata e dine qe do kapen.

Armstrongu shojti dynjane mi, mire qe s'u be president i Amerikes me gjylpona. Si puna hajdutit, ai qe kapet quhet i tille.

Steroidet qe nuk Jane ne liste apo qe nuk kapen duan qindra mije $$.hysen pulaku ne londer doli pozitiv me doping kuajsh i ndaluar qysh me 1968.

Mbase mendoje qe jane aq te vjeter sa s'i kap aparati. Ta provojne njehere me ndonje ilac popullor a nuske hoxhe.

Po e provojne , ka dhe qe nuk kapen .

edhe po u kap, fiton fame (si amstrongu ne çiklizem). puna eshte mos jesh medioker, ose rob s'te zihet emri ne goje per asgje, as te keqe as te mire.  

pastaj te gjithe ata qe merren sot me sport, jane te dopuar. se eshte e pamundur ndryshe ta besh sportin profesion. dmth ta marresh zeriozisht.

Profil po ti ne c'fushe te veprimtarise njerezore e ke arritur famen tende?

ketu te peshku dhe forume te tjere. ku tjeter.

Qe te jesh I sukseshem nuk eshte e thene te jesh I famshem.ne fakt njerezit e thjeshte qe jane anonime por kujdesn per familjet e tyre ,comunitetin,punerat sado te thjeshta i bejne me pasion e ndergjegje Jane ato qe e cojne dynjane perpara.

dostojevski psh mendonte krejt ndryshe: per te pas bota nje Gete, te gjithe muzhiket le te jetojne ne skllaveri, thoshte ne nje liber nje personazh i tij. krejt ndryshe mendonte Kamuja, qe ishte humanist (njerzit e vegjel i dukeshin me vlere) prandaj dhe eshte shkrimtar me i vogel nga i pari.

mendimi jot me duket normal. ashtu do mendoja dhe une po te kisha te njejtat kerkesa nga jeta dhe vetja.

eshte si me filmat apo librat, lexojme ose shohim ato per te cilat kemi me teper nevoje.

dhe ne fakt dynjaja RROTULLOHET, nuk iken gje perpara. e rendesishme eshte ajo qe lejme mbrapa. kjo te ka bere ti dhe mu, te ikim prej shqiperise. se veprat qe kane prapa, te paret tane, jane me te vogla nga gjerat qe kane prapa te paret e vendeve tek te cilet ne jetojme sot. 

dhe veprat ndertohen mbi vuajtje njerzish. sa me e madhe vuatja aq me e madhe vepra e ngritur. problemi eshte kur vegjelia nuk do te vuaje, nuk ka si ndertohen vepra. vegjelia mos vuajtjen e justifikon te ajo qe paria nuk vuan, pra shtron pyetjen : pse duhet te vuaje vetem ajo ? 

tek tema talenti dhe leku, u arrit perfundimi qe edhe paria krijuese vuan, bile me shume nga populli i thjeshte. kush nuk vuan jane vetem sharlatanet. 

qe te kenaqe popullin, qe edhe paria vuan, diktatoret e ndryshem, ndertojne nje klime terrori ndaj parise. here pas here, presin kokat e dikujt. borgjezia kete strategji e ndjek me te kamufluar, prandaj dhe veprat qe nderton i ka me mediokre se ato te diktaturave apo mbreterive te shkuara.

 

mendimi jot me duket normal. ashtu do mendoja dhe une po te kisha te njejtat kerkesa nga jeta dhe vetja.

Sinqerisht te uroj fame and fortune.kur ti arrish keto na e bej te ditur qe te ndihemi edhe ne krenare qe dikur kemi kembyer llafe me nje njeri te cquar.

Alba pershembull ka arritur te ngase toyoten pa pedale gazi smiley 

po nuk e di.. kjo p.sh mund ta ket pare sinje  mundesi te fundit (pare moshen e saj)  per te perfituar dicka materjalisht nga shteti si kampione bote..

 

nejse, peshngritjen shqiptare  e krimben disa trajnere bullgare qe u shfaqen para 10- 15 viteve ne shqiperi.. keta sollen keto pislleqet qe u kishin mbetur nga koha e komunizmit te tyre..smiley 

Edhe amerikanet nuk mbeten prapa.marion jones hengri edhe burg per kete.

C'a thua o Belul. Kane bere sa kane plas qe ne kohe te Partise. 

e di Tirona, e di... mbaj mend Mirjan Hakanin qe u kap aso kohe e u denua. por  natyrisht, nuk u fol  kurre zyrtarisht per te.

po nejse, keta bullgaret e ngriten nje nivel me lart se e kishin si biznes.. nuk vonoi shume pas shfaqes se tyre, dhe brenda  nje kohe te shkurter  u kapen 4-5 raste.

 

p.s, meqe permenda Mirjan Hakanin.. e kam pare nga afer dikur kur kam qene te kampi i pioniereve ne Dajt.. stervitej ky atje. ishte edhe ekipi i futbollit te 17 Nentorit..smiley

Mirjani ishte gallataxhi i madh. Dmth mbase ishte i vetmi qe kishte tru vec muskujve.

Tregonte nje nga keto te diteve tona, qe per pak i kishte vdek atleti duke i bo gjylpona me nje eveniment boteror. 

Belul nuk mu Bo qejfi aspak.nje femer qe ngre 115 kg goes without saying se ka marre ca shiringa.

Ku ma ka mbajte Beluli mua Alba...se nuk po e lexoj ! Se mos ke kandar tjeter smiley Do e kesh antikomunist kandarin te perzier me nacionalizemin e xha Abazit . Sinqerisht ma trego ku ma ka mbajte Beluli ..

smiley oifiqoo

Kot sa behen gara sportive. Me mire te garojne keta prodhusit e "ilaceve" me minj laboratori psh.  

tani ti s'po meresh vesh;a asht t'u t'ardh mire,a keq?! smiley

pjetro, eshte per "konsum te brendshem".smiley ky koment.. ekskluzivisht per alidemsin.. e di vet ai..smiley

natyrisht qe me vjen keq per sportin e peshngritjes, me dhe pa rilindje!

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).