Sipas Drejtorit për Zgjerim të Ballkanit Perëndimor, në Komionin Europian, Jean Eric Pacuet luftë ndaj korrupsionit do të thotë mirëfunksionim i të gjitha hallkave të shtetit ligjor. 

"Kur një vend ka statusit e kandidatit për ne BE, apo nis negociatat lufta kundra korrupsionit është një nga shqetësimet kryesore që e kemi diskutuar së bashku dhe duhet adresuar. Dua të theksoj se lufta kundra korrupsionit duhet të përfshijë një zixhir aktorësh siç janë policia, prokuroria dhe gjykatat, të cilat duhet të përforcohen se vetëm kështu mund të keni rezultate konkrete. Dhe në këtë kontekst, i nderuar zoti Kryeministër, mendoj se reforma në drejtësi që ka nisur Qeveria juaj dhe me kontributin e Presidentit të Republikës është një nga asetet kryesore të shtetit të së drejtës dhe që do të sigurojë efektivitetin e luftës ndaj korrupsionit", tha Jean Eric Pacuet.

Angazhimi politik i shprehur nga Qeveria shqiptare, tha kreu i OSBE-s Florian Raunig është një parakusht thelbësor për një luftë efektive kundër korrupsionit. Ai përbën një themel të fortë të punës efikase të qeverisë në interes të publikut.  

"Edhe pse numri i rasteve të korrupsionit të regjistruara në prokurori gjatë gjysmës së parë të 2014-ës është i konsiderueshëm,468 raste sipas Ministrisë së Drejtësisë,asnjë prej tyre nuk përfshin ndonjë zyrtar të nivelit të lartë. Sipas të dhënave ende nuk ka raste të identifikimi dhe dënimi të zyrtarëve të lartë për korrupsion", tha Raunig.

28 Komente

E di une e di. Tek Fullani ju rri mendja juve.

Mua me ri mendja te Likja.  Po kush te pyet thuaj.

E kam zili se eshte i suksesshem

Ish- kryeministri Sali Berisha e braktisi pritjen e organizuar nga OSBE me rastin e Ditës së të Drejtave të Njeriut.

Berisha u largua nga salla në kohën kur po fliste kryeministri Edi Rama.

“Po largohem se po flet dhunuesi më i madh i të drejtave të njeriut,” i tha Berisha zëvendësambasadorit të OSBE.

Berisha tha se Rama e ka shndërruar Shqipërinë në vendin e parë për të burgosur.

“Shqipëria ka më shumë të burgosur se Siria dhe Iraku,” tha ai 

Po mire mo Kapo, po kur ky nuk do, nuk e detyron dot familja me zor qe ti pije ilacet? smiley

o dun Salen keta po leje ate pune

He he , ç'iluzione qe paska ambasadori i OSBE smiley

Çudi Çudi Çudi ..

Po mbusheni mëndjen . Pa Kllounin Berisha me këtë skamje e çoroditje Totale , krim e Hale që ka mbjellë e përhapur me Klanin e tij , Jam i bindur që Shqipëria do paralelizohej me një Spital Gjigand psiatrik.

Thuaj shyqyr që shfaqet ky dhe Problemi personalizohet ...

Në vendin tim / në vendin tënd / një e i çmëndur  / çmend një Vend ..

Pena e artë e Agollit për Berishën !

Kishte kap i papagall dje smiley

Ku ka korrupsion ne qeverine e re! Korrupsion ka patur qeveria e Sales por nuk ka force njeri qe ti fusi ne burg! 

Rrofte kancelarja Merkel, udheheqesja, frymezuesja dhe organizatorja e te gjitha fitoreve tona!

Urraaaaaa! smiley

Po qe i shkoi rrot'm'rrot Berisha ksaj dhe per pak qe edhe duke e kalu?

fotofinishi e zgjidhi punen. Se me sy te lire, a-ha!

Ne jemi nr 14, gjermania nr 59

Une cuditem qe si e paskan ftuar xha Sulen..apo ashtu si deputet i thjeshte?  smiley

Nuk eshte cudi qe sapo Ambasadori permendi burgun, xha Sula, mori bastunin ashtu me lezet dhe u largua....thone se e ka alergji kur i permendin burgun....por megjithate ishte dhe ca i zene me ate projektin e Vucidolit

Dha sinjal i ziu Berisha për të vetët sa digjoi që "akoma nuk ka zyrtar të lartë të dënuar " ..Uli kokën  dhe duke Ju dridhur loqkëzat e këmbëve doli nga salla me  Ulërima

largasniu Burra !

   Në ditën ndërkombëtare të të drejtave të njeriu, Berisha i bëri thirrje organizatave ndërkombëtare të të drejtave të njeriut, Amnesty International, komiteteve ndërkombëtare kundër torturës, të angazhohen dhe të hetojnë situatën  dramatike të të drejtave të njeriut në Shqipëri dhe të mbajnë qëndrimet e duhura ndaj këtij dhunimi masiv. 
Dhunimi dhe arrestimet e qytetarëve, ku nuk kursehen as personat me aftësi të kufizuar, të moshuarit apo edhe fëmijët e mitur 5 vjeçarë janë shndërruar në statistikë për qeverinë. Përditë dhjetra qytetarë futen barbarisht në burg  e madje edhe dhunohen për arsye siç janë mos pagimi i dritave për shkak të varfërisë, e pamundësisë ekonomike apo për shkak se kundërshtojnë prishjet e paligjshme të banesave të tyre nga policia. 
Kjo ka bërë që numri i të paraburgosurve të rritet çdo ditë e më shumë, aq sa për shkak të mbipopullimit qeveria është duke shndërruar në qeli paraburgimi shumë godina të tjera madje duke mos kursyer as godinat që kanë funksionuar si spitale ushtarake. 

Kapo, Cuni i Sheqeres, ka kryer krime ndaj njerezimit. Ka pushkatuar 4 qytetare dhe plagosur 60 e ca  njerez me arme luftarake tipi Kallashnkov ne Bulevardin Deshmoret e Kombit....djali i tij ka hedhur ne ere nje fshat me civile e shume femije mes tyre. Nuk i takonte Cunit te Sheqers te ishte prezent ne nje eveniment te tille.

Turp per te ashtuquajtuaren opozite Shqiptare qe perfaqesohet nga nje Kriminel. Talibanet nuk bohen rob, ske ci bosh do i durojme se demokraci hesapi mo.

Do zoti nuk kthehen kurre ne parlament Talibanet e Shqupit me ate mentalitet qe kane.smiley

Rasti më flagrant i dhunes se policise dhe shkelja e konventave nderkombetare, sipas raportit te nje OJQ dhe  prokurorise se Tiranes, është kallëzimi i nenes se vajzes 5 vjecare izoluar ne polici dhe ai i dy vëllezërve nga Kombinati, të cilët kanë denoncuar punonjësit e policisë për shoqërim të pajustifikueshëm për disa orë në Komisariat dhe mbajtjen e tyre brenda këtyre dy kontenierëve.

Ata pretendojnë, se nuk kishte ambient të lirë brenda qelive të komisariatit, pasi ishin të tejmbushur dhe për këtë fakt ishin izoluar në kontenier transporti.smiley 

Cer konventash nderkombetare? Policia qe kemi nuk eshte profesioniste dhe gocen se arrestoi njeri....sic e paraqet Shqupi... Nona skish ku ta linte kur e THIRREN. Polica Shqiptar mo. Sa per paraburgimet nuk ofendohet aleati i madh Amerika se ka numrin me te modh te burgosurve per fryme ne bote. Me mire mrena Kapo se perjashta kjo eshte motoja e Demikracise e Jo Rrumpalles. Nejse turp qe opozita Shqiptare perfaqesohet nga nje ish President qe ka thyer embargot nderkombetare e u ka shit nafte si Rumania tankeve Serbe me shtyp Boshnjaket e Shqiptaret ne ish-Jugosllavi.

TURP

Ne nje ane te peshores ve zonjen qe e mori vete, me deshiren e saj, vajzen ne komisariat. Ne anen tjeter ver 4 vete qe per shkak te cadrave pistoleta dhe stilolapsave me helm, lane jeten perpara kryeministrise. Me thuaj si anon.

Babasqapsit pretendojnë, se nuk kishte ambient të lirë brenda qelive të komisariatit, pasi ishin të tejmbushur dhe për këtë fakt ishin izoluar në kontenier transporti...smiley

Grande Kaka ...je me te vertete Perle .Duket qe nuk ka qene Kot ajo pralla e gjysa Gjelit qe bente Florij ..smiley

Flori nxjerr nga ajo e shkrete ..smiley

hajduti nuk e kap dot hajdutin,,,,,as nuk e paragjykon , zakonisht zgerdhihet

Nga Muti vijme / ne Muti shkojme / te shkuaren tone / Pordhet e kapos na i tregojne ..

Ps . Mut  = Periudha e arte e Babasqapit smiley

Le te na i thone pra njehere keta te OSBE-se se kush jane politikanet e korruptuar ne politiken Shqiptare !

Sepse kur lexojme apo degjojme ato qe thone, te jepet pershtypja sikur dine gjasme 'dicka' !!!

Nuk kane sesi ta thone sepse mund te dekonspirojne hetimet qe po kryen Llalla qe do te ndryshojne fatet e ketij kombi..Ky muabeti i ketyre arrestimeve big me ngjason me shume me fabulat e la fontenit te gjithe gjerat mund te ndodhin ne kete vend por dita qe do shohim dike te mbaj pergjegjesi per abuzimet aq me teper do ti atribuohen dhe angazhimet politike mendoj se nuk do te vij kurre..Me kete shoqeri qe kemi ne me shume mundesi ka qe te futet Edi Rama ne burg sesa te futet Sali Berisha..OSBE eshte thjesht nje faktor me shume qe ky popull te zhvatet akoma dhe me shume..Nejse niveli intelktual i shoqerise tregon shume per realitetin ku jetojne..Lutem personalisht qe OSBE te dali te shikoj , jo me larg se Kamza ose Paskuqani per te pare se cfare duan realisht ketu..Nuk eshte Shqiperi vetem Pallati Brigadave , Rogneri, (si model suksesi) dhe Sheratoni ku na mblidhen forumet ekonomike te prasit dhe gavetes ushtarake..

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).