Publikohet lista e dytë radhazi e ish të përndjekurve të cilët përfitojnë këstin e tretë të pagesës për vitet e burgut të kryera para viteve ’90. Ministria e Mirëqenies Sociale ka bërë publike listën me 953 ish të dënuar politikë që do të përfitojnë këstin e tretë. “Me publikimin e kësaj liste nis zyrtarisht shlyerja e këstit të tretë për ish të përndjekurit politikë dhe ky është një tjetër premtim i mbajtur i Ministrisë së Mirëqenies Sociale për këtë kategori” thuhet në njoftimin zyrtar të këtij institucioni.

Sa i përket listës ajo është hartuar në bazë të dokumentacionit që vetë ish të përndjekurit kanë dorëzuar pranë Ministrisë së Financave dhe asaj të Mirëqenies Sociale, rezultojnë se mes 953 emra ka edhe persona publike të cilët kanë marrë dëmshpërblimin. Një prej tyre është edhe Skënder Tufa, ish i dënuar politik i cili në grevën e zhvilluar nga ish të përndjekurit vite me parë ka kërkuar dëmshpërblim për vitet e burgut. Po kështu, edhe gjatë këtyre muajve të fundit, Tufa nuk i ka kursyer deklaratat e tij ku ka kërkuar të dëmshpërblehet.

Në listën aktuale rezulton se Skënder Tufa do të marrë këstin e tretë me një shumë prej 782.387 lekësh. Po kështu në këtë listë rezultojnë se janë të tjerë persona “VIP” të cilët do të marrin dëmshpërblim. Mes tyre është edhe opinionisti Fatos Lubonja i cili do të përfitojnë një pagesë prej 1 milion lekësh. Po të njëjtën shumë do të përfitojë edhe këngëtari Sherif Merdani, si dhe ish-gjenerali Rahman Parllaku. Në këtë listë përfitues janë edhe Telat Agolli, Maks Velo, Visar Zhiti, Kasem Trebeshina, Eduart Ypi, Bashkim Shehu, Besa Dume, Uran Kostreci, Lajde Kokalaj, Fatos Paçrami, Adem Allci etj.

Sa i përket vitit të ardhshëm, Ministria e Mirëqenies Sociale ka parashikuar që fondin për dëmshpërblimin e ish të përndjekurve ta rrisë me 11 për qind; nga 18 milion dollarë që ishte këtë vit, në 20 milion dollarë.  Gjithashtu në këtë vit, do të ketë edhe përshpejtim të me disbursimin e kësteve, sidomos për ata ish të burgosur që jetojnë.

47 Komente

Po pse e kane marre te gjithe te tjeret kestin e pare e te dyte?

një tjetër premtim i mbajtur i Ministrisë së Mirëqenies Sociale

Eh, mer Ron, aq shume premtime jan mbajt, sa po vje koha qe per te gjet nji te pambajtur duhet te ngasesh kemben.

Nji premtim i pambajtur eshte bere me i rralle se nji kerpudhe tartufi (truffle). As me qen me er s'e gje dot!

Thx, Edi! Thx, Ilir!

Tete vjet sala e s'pagoi as ish-te perndjekurit, nuk demshperbleu as ish-pronaret, as nuk legalizoi gjerat qe premtoi, por vetem lejoi ndertime te tjera te paligjshme, dhe nuk pagoi as per rruget qe u ndertuan e me te cilat mburrej duke i peruruar nga dy-tri here pa dhene kokerr leku. Te gjitha borxhe qe po jepen tani.

e ke gabim, edhe ne kohen e Sales jane marre demshperblime,me siguri kjo,mos shif ata qe i vetedogjen se ishin mbyt me borxhe (me siguri edhe kjo)dhe bene figuren me te shumtuar te ndihmuar nga makinacionet e socialisteve,thjesht per show,si gjithmone ,jo ndonje gje e re....panvaresisht pislliqeve qe me siguri jane bere,dmth hajdutet moren me shume se te perndjekurit(s'kish si te ndodhte ndryshe), do informohem per keto kistet e treta,nqs s'ka pisllik,bravo ju qofte!

Kot e keni! 

As Tos Lubonja, as ai gojendyri nuk shiten per 5 aspra! 

 

shumica jane ish komuniste keta ''antikomunistet''!

velos dhe lubonjes jo vetem nuk u duhet dhene shperblim ,por duhet tu hiqet edhe shtetesia shqiptare!

Kjo eshte e papranueshme. Duhet me ardh kamunistat ne pushtet me demshperbly antikamunistat. Ncq ncq ncq...po hunderri ku eshte ne kete mes? He pinok pinok s'u bere qe s'u bere njeri e le me shtetar.

Po kto qi po fusin si kope ne burgje e ne konteniera ( po perzotin ne konteniera i fusin ne Tirane se ska vend) e i pushojne nga puna pa asnji baze ligjore kur do i demshperblejne?

 

Po ata qe s'kan marre akoma kestin e pare, kur do ti marrin. 

hyn edhe ti te keta te ''kestit te pare'',  Pjero?

Jo Belulo, vellai, dy here per tentativ arratisje dhe eshte grupi A1 . 

Pjero, mbase kane bo kete hesap. Vellai jot donte me u arratis prej Enverit. Ti tashti thu qe Enveri qe i mire, dmth vellai e kishte gabim. Ne ato sebep dune mos me pagu, aq me shume qe ua ka mledh dhe Arvizu per ket punen e e Enverit. Psh Lubonja ka c'ka, Enverin e sha te jete mrena.

Plus qe Pjeri ka share edhe Palloshin, edhe Bracen.

Vallai Bracja do ja kete bo, se ate e sulmoi rond fare. 

Edhe une ate dyshim kam.

Pjer, vendimi i qeverise eshte qe ata qe nuk e kan mar kestin e pare nuk kan qene te denuar per arsye politike por per arsye ordinere. 

 

Me nje fjale qeveria keshtu mendon, eee po athere te shk.... qeverine dhe Palloshin. 

Pjer, kshu kish thene Erion Velia, ata qe te vetmit nuk e kan mare kestin e pare jane te denuarit ordiner te cilet kan fallsifikuar letrat dhe jane hequr sikur kane qene te denuar politik.

Me nje fjale, ata qe jane denuar per tentativ arratisje, quhen ordiner, se ndoshta donin te vidhnin ujtin e detit smiley

Nuk e di Pjer, por thone qe ka pas shume abuzime me ket tentativen per arratisje. P.sh. kapej tjetri dhe bente burg per vjedhje dhe pas 90-tes i fallsifikonte letrat sikur ka bere burg per tentative arratisje. 

 

 

Pjero nqs eshte denuar ne baze te 47/gj quhet politik. Njerez te mi jane denuar ne baze te ketij neni dhe kane marre paret. 
 

Patrioto, ne fillimet e demokracise, ish te perndjekurit i ndane ne disa kategori, ne A1 , A dhe me radhe. Vellai ishte ne grupin A1 , nje grup qe qendronte me larte se grupet e tjera, ku hynte Hysen Shoshori (Ceni) , Grigor Zaharia (Ligori), vellai im e te tjere disidente. Me mbrapa seç filluan pislliqet, filluan te spostoheshin emrat e te vuajturve te vertete dhe u futen emra te tjere. Korrupsioni ishte ulur kembekryq ne instancat e shtetit dhe qeverive shqiptare. 

   .... keta  po i japin demshperblim vetem komunisteve dhe pinjolleve te tyre o Pjer: shife kush eshte ne lista ; Rahman Parllaku, Maks Velo, Bashkim Shehu, Besa Dume, Fatos Lubonja , Fatos Paçrami e kompani dmth viktimat e luftes per pushtet brenda llojit 

e kon zakon te poshter kte. 50 vjet do rrin ne hyqem tani. shif kur te fillojn kongreset i her ne 5 vjet, ne nentor - cudi si s'kon fillu. do filloje edhe olimpiada dhe spartakjada dhe sec behej ne Maj nje gje tjeter, me artistike migjeni... 

Shtet serioz . Di kë duhet vlerësojë megjithse mund të ketë rezerva . Të paktën nuk e përzieu Turmën e Kriminelëve , Teroristëve dhe Hajdutëve  ordinerëve që përkarte PD-hi .Ndoshta ka një gabim por edhe mund të shikohet . Po a mund të krahasohet ?????

Shkatërrimi i njl admin të tërë nga iBerisha nëpërmjet ligjit fashist të 24 /1 që nxorri nga puna e flaku në mëshirë të Fatit paralel me shkatërrimin e çdo vëndi pune , qindra mijë të specializuar me diploma të Rregullta ,arsim të fituar me Ligj , dhe kryesorja Të pastër e Familjarë ..Krim nga më të tmershmit i ndodhur ndonjëherë në Shqipëri dhe akoma i pandëshkuar !  E  këta njerëz janë të pa shpërblyer për sakrificat e punën e tyre .

 Një shifër prej o, ooooooo 1 % e ishërve = 99% e admin iBerishajve  ,   njehsohet  me gjithë këtë maskaradë iBerishiste nëpër administarta për këto 25 vjet.

Hajdutë Mashtrues e të pakulifikuar , mitmarrës e mitdhënës , të paaftë , dembelë e llafazanë ,ku mund të veçosh Kikikirikiki të Kapo-ve Gëlasshumë , ...dhe akoma ka në administratë prej të iBerishës smiley

 qenveria kujsdes se mos te harroje  Nexhmijen dhe Fatos Nanon pa demshperblim per burgosje politike se mire dekoratat nuk i ka akoma gati po demshperblimi nuk duhet lene mbas dore

ne shqipri nuk ka pas te persekutum e te burgosur politike, kjo eshte vendos njehere e mire. Ktu ne ppu

Shume dakort. Po pse s'ja paskan thene qeverise re Rilindjes kete gje? Kushedi sa do jene merzitur shoket qe qeveria po pranon qe ka patur te persekutuar e denuar.

e kalove invisible fence

Kesti I fundit eshte ky??

...dhe pyetja tjeter; kush ua ka dhene dy kestet e para.??.smiley

Shoku Ramiz

po i treti i verteti thone. dy te parat ua kane dhene sa per t'i mashtruarsmiley

 gjonat e mira bohen me countdown, treshi eshte i pari.

Në Shqipëri ka pas të dënuar mbi Ligjin . Nga servilë , xhahilë , Pisa dhe Arrivistë që janë sot edhe tek PPU të fshehur nën Nikë ose nga ata që mbushën Rradhët e PD-hit.

Shqipëria as ka pas dhe as nuk mendohej të ketë të Përndjekur dhe të pReskutuar . Ka një Grup të tillë që e kanë vuajtur familjarisht pa të drejtë sidomos nga pjestarët e familjve ish komuniste Graduatë . Ka pas edhe të dënuar të tjerë nga Politika represive në momente të caktuara ,e një kaste që shkëputej nga Populli e Hallet e tij !

Në Shqipëri e vetmja Përndjekje ka ndodhur pas ardhjes së barbarëve të PD-hit  dhe Sikarëve të saj . Jo vetëm që pushuan qindra mijra nga Puna me një urdhër POLITIK vetëm se ishin " të ndryshëm "por i përzunë me Dhunë duke aplikuar krimin e Urisë  

Krijuan dhe aradhë kriminelësh e Banda për ti përdorur për Vrasje e Linçime siç ndodhi me ngjarjet e 97dhe skalione që u shfaqën hapur si Vrasës në 21 Janar ndaj popullsisë paqsore në protesta të Ligjëshme . 

Një shtet serioz di të bëjë anlizë ndryshe nga Bythat e laureshave që dominohen nga maritë  e " burgjeve dhe kampeve me  Gjëmba smiley

Për të diferencuar Banditët dhe Terroristët që shpërblente Berisha, të tjerë  duhet ta përfitojnë  pavarësisht në se është zgjidhje e Drejtë Historike para Popullit apo jo . Një vendim që është marrë zbatohet me dinjitet jo për syfryrë bLoqesh .

Jua pame hajrin spiuneve komuniste. Per gomarlleqet e tyre po paguajme sot me taksat tona ne qe skemi lidhje fare me ate.kohe.

Le te hape e restauroje qeveria cdo veper te komunizmit burgje kampe etj dhe te peshkoje si vizitor spiunet e idhtaret e atij sistemi. Te vendose pagese te kripur per te vizituar keto vende dhe me te ardhurat te paguhen te perndjekurit.

Po ti taksat nuk ja jep Obames? 

Jo. Ja jap sorosit si ti.

Sorosi nuk ka nevoje per taksat e tua. POR me behet wejfi qe qe nga amerika paguan taksa per Ramen . Bravo!

Po tani a ka nevoje per taksat e mia?

Kështu ka lezet kur mbllaçiten e rimbllaçiten me bar si Lopët bebushët qurashë ,  se lekët ja hëngrën Hajdutët dhe Vrasësit e iBerishës .. dhe thotë robi pastaj

gjynaft pastë edukatorja e kopshtit për tye , që nuk të dha ndonjë karamele Zana... si kalama i dalluar për InteliDjencë LlamBatitëse smiley

.

Prisni prisni se nuk keni pare akoma asgje...dite me te ngrysura do vijne!!!

Maestro jane me rob shpije kta kamunistet. Te rrafin te zhdapllojne per 50 vjet pastaj te thone na lupi kape cupi demshperblimin se mduket se te kam rraf me shum sec duhet. Eh po po ja pret ish i persekutuari po ama e kuptove gabimin e me demshperbleve. Ca komunistash mer jahu. Na ndan nga evropa per 50 vjet pastaj morren 1 milion e kusur vota dhe na futen prape ne evrope me mareveshje asocimi. Specialista jane kodoshat, xhonglere. Ja kshu ta prishin mendjen kta. 

Mediat legene shqiptare (po dhe cipa e plasur e Peshkut per pakez komente dhe kontroversalitet) ia rendisin Lubonjes dhe te tjereve paret e burgut, fet e fet e fet, tha.

Po pronareve dhe kryeredaktoreve te mediave shqiptare ia ka botuar kush n'media paret dhe shpenzimet? P.sh. Anila "24 ore pa salcice" Basha qe ka botuar kete lajm sa e ka rrogen dhe cfare derdhje ka pasur kohet e fundit n'llogari te bankes (dhe fondit te salciceve) te saj? 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).