Një grup i militantëve islamik sulmuan një shkollë në Pakistanin veri perëndimor duke vrarë të paktën 126 dhe plagosur 122 të tjerë. Zyrtarët lokalë thonë se numri i të vrarëve mund të rritet dhe se mbi 100 prej të vrarëve janë fëmijë. Sulmi është marrë përsipër nga talebanët që shprehen se akti i sotëm ishte përgjigje ndaj operacioneve ushtarake ndaj sulmeve të ushtrisë në Viziristanin Verior

BBC News

296 Komente

hajde zhardin, maje me muhabet temen tashti

Prit sa te maroj se beri mut Shekspirin per misogjenizem ne nje teme tjeter dhe ketu e ke. Bashke me nja dy te tjere nga keto allafrengat.

shum kamuniste jon kto francezkat...vec se u bon na 200 e ca mij francez ne londer, vijn me vrap ktu se e dun fort shekspirin

francezet na sjellin nje cik kulture e mode.. por gjysem milioni italiane me national insurance number ku ti fusim ne Londer? 

ec aty shqipe! erdh dita kur shqiptari i kerkon hesap francezve e italionve pse po i shkojne ne token e vet. Ne Angli demek, qe den babaden ka qene toke shqiptare

londra ka restorantet me te mira italiane ne bote...pervec italise smiley keshtu qe pse ankohesh bre....

po na marin punet o noshe.. 

Bredh... o koq@.. smiley

kush eshte "na" vallai - neve poplli trim shqiptar, apo poplli britanik

po ca pune do t'morrin italionet ty o barbon!
Anglezet kane mesy boten per ate pune. Para 1 muji a me shume kish nji dokumentar ku thosh qe 400 angleze lejne angline cdo dite per te emigru. 700 mije ne US, 700 mije ne Kanada, dyfishin e ktyne ne Australi...

Se po nderhyj, po ne paris sa angleze ka? Nuk thu shyqyr vijn francezt ju sjellin icik arome kontinenti. 

sa te dush mer, ne jena per levizje te lire te robve me lek...

Me lek pra me lek se pabuksat si do as dreqi. 

ka per tu rrit tregu shpiave ne londer tashti qe kto ruskit dun me qit leket ka rusia, kshu qi ene mo shum rus do kena. 

t'llifsha Londren!!! Apartament 1+1 ne Chiswick £350k. verdhacuku qe ja jep vetes bam ketu. 

ke gjet nai brim ne Chiswick per £350,000...haha

pranej cuditna na kur ne amrike u blika mansion per 800,000 dallara

Bame, sa me shume vriten ne Peshawar, sa me shume forcohet ekonomia kineze dhe sa me shume i ngrefet muskli Putinit, aq me teper parallinj nga keto vende do vijne e do blejne real estate ne kryeqytetet amerikano-veriore dhe perendimore keshtu qe real estate eshte vetem per terpo. Ketu ne Toronto kinezet po blejne shtepia milion dollareshe like there is no tomorrow. Ne vend te dyte, beso apo jo jane iranianet.Nje shoku im qe ishte ne Nice kete vere me tha qe real estate adds kishin fillu me u shkrujt dhe rusisht dhe kinezce neper vitrina. Historite qe tregojne ketu per ne Vancuver kur Hong-Kongun e mori Kina jane si perrallat e 1001 netve. 

Une vllaznine me kinezet para 3 mujsh e rifirmosa me i te shitme shpie!!! smiley  

dollaro i ban vllazen tan popujt

Shum angleze, Bredharako, po blejne shtepia ne Itali, Spanje, Bullgari, etjer vende. Kriza i ka ulur çmimet e apartamenteve nga 20% deri ne 50% . 

Po, pse ta mbaj me muhabet une kur te kemi ty me keto dy-lekshat qe ke hedhur lart e poshte?!

Shqipoja s'i ndahet kollaj malit siç duket... smiley

Un jardin sur le nil, mos jemi pozicionuar shume periferikisht ne afirmimin e te drejtave te homoseksualeve dhe gjinise femerore? Flas per te dy ketu. 

“Is God willing to prevent evil, but not able? - Then he is not omnipotent. 
Is he able, but not willing- Then he is malevolent. 
Is he both able and willing- Then whence cometh evil? 
Is he neither able nor willing- Then why call him God?”

-Epicurus. ( filozof i lashte grek)

Do you have an answer, religious nuts ?

God is beyond good and evil - two concepts created by humans smiley

Edhe pastaj ka faj amerika qe ju fut dronin.. 

well, islomi osht feja paqes... po ai i verteti fare ama, se kta nuk jane te vertetet fare, kta jan te vertetet pergjys, i tha dhelpra lepurit qe po ikte i tmerruar. kshu qe mos ki frik, me i llaf. aksidente ndodhin... ja dje u shtyp njeri ne trafalgar square...

sa ta marr vesh une a jan prej verteti apo pergjys, iken allatet e mia, tha lepri, duke ia mshu vrapit edhe me fort, nga syt komet, lark lark nga qameti, nga brenga dhe shperthimet, nga rremuja dhe rremeti...

dhe shkoi e gjeti nje ferre te vogel e u fsheh.

Ore do e shofim nejher ate te vertetin apo do na iki jeta për shalesh pa pa gjo?

Po keta "trimat", meqe jane si bicim lufte, pse sulmojne shkolla, shkoni krujeni me ata qe kane arme ne dore, jo me femije shkollash.  

Keshtu eshte tradita andej nga lindja...
Tani edhe ata ke rripi i Gazes i leshojne raketat qe nga shkollat dhe spitalet...

Jane te mencur...

Para ca kohesh,t'u nigju lajmet, ipet ni lajm per nje sulm kamikaz ne kto zonat e kamikazllikut - nga shperthimi meten dy te plagosur - thoshte lajmi. Paska dal me humje -  ja prita une -  m'anen qeter te ekranit. smiley

smiley

smiley E te marrte e mira te marrte smiley  o Pjeter

Shiko...

... se prit tani...

...nje minut

... se shif tani...

po pse krishterimi...

... po xerron, kush e shpiku?...

Ne 1100-ten Kordoba ishte...

...kur ne ecnim mbi mermere, britaniket dhe frengjte shkelnin mbi bajga, tha edhe Komandanti tek gjenialet Shenime mbi Lindjen e Mesme... hellooo, menien ne msim...

e ka thone Komandanti ket?

pranej them duhet bo kujdes ne trajtimin e temave nderkombetare.

"ne" Komandanti e kishte per popujt e shtypur te lindjes se mesme.

ah, po, Komandanti tha edhe kete, qe per revolucionin iranian, nuk ishte puna hic te Allahu, as te Ajatollahu (ver re rimen e vullnetshme, shkrimtarin e lindur tek AI), por tek revolta e popujve te zones ndaj shtypjes e shfrytezimit imperialist... (amerikan dhe i vegles se tij, imperializmit izraelit - nga konspektimi me laps ne dore kjo).

pooo, i ka thon. po kujt ia tha se?

nuk paska qene per shqiperine Komandanti o Cim! Ati ju ka dash te drejtoje nje popull mbi 80 milion. me thuj ti, i bente dot Bethoveni simfonite me fyell dhe gajde? He me thuaj! 

nuk i bente. por edhe per kete, e ke mesimin (te gjitha mor, i ka thene!)

Pra, tha: A behet dot shkolla pa lapsa, fletore, libra, banka, klasa?

Behet!

S'ka kala qe nuk e marrin komunistet, na meson shoku yne i lavdishem Stalin.

Dhe shoku Dritan Shkaba iu ngjit maleve me besim te patundur...

Ron, Emo ,, Shih si shkruan "Lideri I Ri"   i juaji Edi Rama.. 

Nuk duket i ngjashem me : i juaji Enver..

i nderuari galile smiley

sa per muhabet peshku kshu, pa jo se ka naj renci, lideri im quhet fisher. do i isha fal 5 her diten, por s'ka tyrbe dreqi... smiley

klm!

Emo .

( Pertej shakave te peshkut ) , Satistika nuk ka qene shume e preferuar nga une , si ne shkolle te mesme , ashtu edhe ne te larten , megjithese kame pas fatin te kem mesues te shkelqyer matematike .

Kot te pyes: Me dukej mua apo "Ne ate kohe" nuk i jepej shume rendesi  Satistikes.

P.S: Gjyshja ime "ne ata kohe" theriste " ja abas aliu i tomorrit" smiley  dhe une hidhja syte ne Tomorr sikur doja te shihja ku ishte,

P.S kur venim ne Tomorr "zakonisht javen e dyte te shtatorit" vinim ne Maje dhe fshehur mesuesve vinim shikonim rrenojat e ' Teqese' ,,  

nuk i jepej. per dy arsye: e para se do bythe; eshte matematike e aplikuar bashkuar me filozofi. une nuk di shqiptar qe jetonte ose jeton ne shqiperi ta kete ket fakultet (aftesi/shkollim). e dyta, se edhe nuk kish nevoje per te: rezultatet diheshin te gjitha qe pa fillu puna smiley  megjithse thuhej qe ecim ne rrug te pashkelme hic smiley

go figure.

Rono, me thoshte plaku perher, rahmet past, mos dil ti te korigjonc ramis aline. ka te tjere plot per at pune.

po meazalla se degjonja na ai vesh... liria, thoshnja, liria. me mire pa buke, se pa liri...

po rri mo djale se ben vaki qe je pa te dyja hic, thoshte ai.

jo, jo, i hidhesha une per koke, a thu e kishte ai fajin, liria, liria...

te falet Cimo se ke qene i ri. 

po edhe islami i ri eshte, prandaj dhe mer kot...yyyyyy do pushtojme boten. Kadal me cuna se o shume e modhe kjo kodosh bote. E aq me pak mund ta pushtoni ju qe jeni mrapa ne cdo gjo: shkence, arsim, teknologji lufte, etc, etc. Po kot nuk thone i riu si veriu. Taksirati atyne kalamojve thuj.

po menojsha: 7 minuta me vonese ene te le avioni, ose edhe atobuzi xhanem... (ktu vje pytja rhetorike, bohu gati...: ) po 700 vjet vonese faze, o Ron, ca munet me bo?

smiley

I riu si veriu, por dhe i vjetri i prapambetmi : si me tha nje indiane, ne nje moment sinqeriteti : shyqyyyyyr qe kemi pakistanezet per tu grindur thuaaaj, se perndryshe, 1 miljard sa jemi, do kishim ngrene kokat e njeri-tjetrit !

Kur degjon gjera te tilla, te ben te aprovosh ato torturat e CIA-s

qe ishe gjemb e dija, po qe ja fut dhe pordhes kot...duhet ta kisha marr me mend. ke pa shum homeland me duket, apo nuk e shef se nuk e kupto

Me zellin qe kane keta dhe gatishmerine per te bere cdo gje, pa kufi, perplasja mbetet e pashmangshme. Evropa, Franca fronti i luftes.

Megjithse nje tragjedi njerezore, por mbase ka per te sherby kunder krimineleve ne opinionin publik te vendit te vet, dhe ne motivimin e ushtrise e shtetit perkates per t'i heq qafe. 

smiley You wish, tha.

It's the time of the year for best wishes. smiley

Qe atje bohet lufte bohet. E me dike e bojne luften keta. Ka raste qe nje masaker bohet sebep per kthesa.

Booo sa naiv. 

Kta besojne ala se burri ka vlere dyfishin e grus mer shok ca thu. 

E mydhe listen per Santen ti? Po qe shto dhe kete lutjen time. smiley

Ne Itali lajmi sillet i shoqeruar edhe me arsyhet e shprehura nga autoret e ketij sulmi...dhemb per dhemb..sy per sy..Ushtaraket qe na persekutojne te ndiejne  dhimbjen tone!! Me shume se sulm terorist i mirfillt me duket si hakmarrje tip zbatim kanuni !!

Shikoni kete islamikun e VV ne Prishtine juve pa lerini keta te Pakistanit.

Reagon Ipeshkvia e Kosovës ndaj Komunës

Prishtina ka mbetur kryeqyteti i vetëm evropian i pa dekoruar për festat e fundvitit.

Kryeqyteti i Kosovës, është hera e pare që po mbetet i zhveshur nga atmosfera festive e Krishtlindjes dhe Vitit të Ri, në vitet e fundit të pasluftës.

Dekorimet e ndryshme, dritat festive, fishekzjarrët dhe këndet e ndryshme për fëmijë në zonat më të frekuentuara të kryeqytetit për vitet të tëra ishin shndërruar në traditë edhe për banorët e Prishtinës, njëjtë si në çdo kryeqytet evropian.

Ndonëse, Komuna e Prishtinës vetëm pas raportimeve të medieve ka hapur një tender për dekorimin e kryeqytetit, fituesi i tenderit shpallet më 17 dhjetor. Ndërsa, sipas procedurave tjera që ndiqen pas çdo shpallje të fituesve, dekorimi i kryeqyteti i bie të kryhet vetëm pas festës së Krishtlindjeve.

http://www.rtklive.com/?id=2&r=13679

 

 

Cna i hap kto plage o PF!

Pak kemi?: Ne Australi llahtar, ne Pakistan kerdia. 

Cfare idiotesie!

Ai Shpezi keshtu?

Neveri pa fund. Asnjë strategji apo politikë ushtarake nuk mund të justifikojnë kurrë (qoftë edhe të shpjegojnë) humnerën çnjerëzore që është manifestuar në Pakistan me masakrën e fëmijëve në Islamabad.

Cilado të ketë qenë masakra e mëparshme për të cilën kërkohet të merret hak, rezultati është vetëm një tragjedi e madhe që do të sjellë të tjera, në një spirale të tmerrshme tragjike të vdekjes dhe shkatërrimit.

Nuk hyn në punë, por ndihmon për të kuptuar fakti se populli afgan që nga 1979 e deri më sot ka pësuar një holokaust të tmerrshëm, ndoshta 2 ose 1,5 milion të vdekur, duke mos numëruar të plagosurit dhe të gjymtuarit. Nuk është i nevojshëm, sepse çfarëdo që të jetë rezultati i këtyre luftërave të përsëritura dhe masakrave, është humanizmi i vetë këtij populli që është goditur aq rëndë, saqë ka pësuar plagë të cilat do të marrin shumë dekada për t’u shëruar, nëse do të shërohen ndonjëherë.

Dhe as nuk është e nevojshme të përmenden rregullat islame në lidhje me konfliktet, të cilat i përjashtojnë gratë, të moshuarit dhe veçanërisht fëmijët nga të qenët objekt sulmi. Asgjë nga këto që po ndodhin nuk janë islame.

Asgjë që kryhet sot nga ISIS apo ekuivalentët e tij në botë (qofshin ato veprime strukturash apo të njerëzish të çmendur siç ka ndodhur në Australi apo veprime të kujtdo që ngre një flamur islam mbi tmerret e tij), kurrë nuk do të konsiderohen me qëllim të pranueshëm nga ata që e shohin Islamin si shpresë për drejtësi dhe paqe për të gjithë njerëzimin.

Asgjë nga këto që po ndodhin nuk janë islame.

Nje minut...

Ne fakt ka pak te drejte...

Zoti perderisa na krijoi nuk do qe te vetsakrifikohemi ne emer te tij.
Prandaj Krishti u vetsakrifikua per mekatet tona, qe ne te mos sakrifikohemi per ide te tilla barbare si te ketyre apo si socializmia po utopi te tjera...

deshe me thone "utopi" te tjera, apo utopi te tjera? 

i paskan anullu krishtlindjet ne prishtine ahaha

Kosovart musliman o vlla ca peme do ti, sipas vendit kuvendi

i pem me 7 poca osht mer, car pune i prish kosovarve pema. plus qe e perdorin ene si pem vitiriu...

Ashtu thu ti po ca thote shejtoni? 7 poca sot 10 neser, sjan me te qelbta ato. 

si i thone mo katolik se papa ne arabisht? 

me ja mallar muftiut?

Se di po katolik mduket se i thone bicim qafiri.

Tani qe u formu qeveria ne krye me ate kerrmen e LDK-se ta shofesh tina!!!!

o po ti kur do emigrosh ne angli smiley

E me mire, pakistani 200 milion banor, ca i ka aq. 

plasi prape andej? ku eshte kapterri?

Komunistet tone qelibare' duke komentu per luftra civile qe as nuk u prish e as nuk u ndreq pune  smiley

Kto jane 'pishtaret'* e llogjikes smiley

*pishtare, se qeveria po le miletin pa drita 

T'pacim shnosh Gazo!!! Mos te raft me kry detyren anej!!! 

Dont worry man, we know who you are smiley

Gazmend, kush ka me shume rendesi nje femije qe nuk ka drita apo nje femije qe nuk ekziston?

thuje mo pra fjaline e magjike 'keta nuk jane mysliman te vertet'

Ku jane ata perkrahesit e VV tani?
Se kur ju thosha qe VV eshte vegel sllavo-arabe nuk me besonin.

Cfare thoni per islamikun Shpend Ahmeti qe refuzon te vendose pemen e Krishtlindjeve?

Mos u merrni me Pakistanin ore,se islamistet na kane ardhur mu brenda ne Prishtine dhe po bejne ligjin.

Mduket se po kalon ne ekstrem. 

Ca do pemen e krushtlindjeve ne nje vend me popullsi myslimane? Kta e kane fene edhe me devotshmeri kshu qe mos i shtri shume kembet se ske jorgan aty. Dhe e di ca? As une se honeps dot fene po demokracia liberale qe kemi mesuar ne perendim na meson qe ta pranojme tjetrin ashtu si eshte. Kulmi i demokracise eshte tolerimi i dickaje qe ta shpif, mos e harro kete mesim te pacmuar te amerikes e perendimit. 

Po mire meqe jane ne popullsi muslimane le ti prishin dhe ato kisha qe ka pakica dhe te mbyllet muhebeti.

 

Jo se ai quhet persekutim fetar dhe ndalohet nga kushtetuta. Ata 5 kosovar jomysliman apo ateiste le te vijne ne shqiperi, ne jemi vend me ndergjegje fetare te ulet dhe tolerante. 

Ku jeton ti që nxjer këso llafe? Cfarë stolisje kërkon ti ? Të varfënisë ? A stoliset mjerimi e varfenia mër? Kosova po perballet me problem mbijetese, për bukë goje, që nuk ka ditë të mos largohen cdo katergori, e sic po munden. Rregullime kotësirash janë ato, për gjendjen që kemi. Kjo quhet hipokrizi! Minimum 80 mijë euro janë shpenzuar për gomarllëqe dritash e bllla blla... vitin e shkuar, e të nesërmen lypsarët rrugën ta zënë, ankesat e popullit plasin nga cdo skutë. Kshtu që, uroj të mbledh mëndjen kryetari im dhe ose të bej krejt dicka modeste, ose fare! 

Plot Migjena paska qene ajo Kosove

Ato loqet e LDK kishin fillu me bone prap resmen e Bim Piettro Rugoves me Papen neper zyra t'qeverise! 

Ky loqja e Albinit nuk ngre peme se "paska harru" 

Kto jone mo karagjoza se ne per zoden! smiley

Nejse! Ishalla me kaq!

Se po vazhdune kshu kto kosovart me myslymonlliqe pordhi kali do ja nrrojme emrin bjeshkve - do ja bojme Bjeshket e Bekume. Dhe do i zbresim gjer m'Pogradect! smiley

Amon na i merr prifti, 

Na i bekon-e,

Amon kaurkat!

i tha krasniqja: haram votat e mia.

ene kur i bo haram krasniqi, lesht e currit prishtina, masanej. kaq thjesht, posi.

Cimo e ma men kur vriteshin femije ne Gaza?

Vuuuu komentet, vuuuuuu thirrjet: ne emer te njerezimit ndalni sulmet! Po vriten femije! Vuuuuu protestat neper Europe me fotot e femijeve te vrare. 

Pertej shakave, une nuk arrij as ta kuptoj as ta lexoj busullen morale te muslimaneve.

Very bizarre culture!  

Po ç'lidhje ka? Talibanët nuk i mban njeri për shembull të qytetërimit dhe të paqes dhe gjithmonë janë dënuar e nuk i ka mbrojt njeri veprimet e tyre. Kurse Izraeli mbahet pjesë e botës demokratike dhe rob si puna jote i kanë përkrah sulmet në Gaza, rrezik edhe në Peshawar, meqë viktimat nga një soj janë (punë jevgjish)

Ca ti boj qe nuk jam i talentume si Xhibi per arkivat se per zotin ja kish vlejt me i risjell ca komente te ktyne humanistave nga tema e Gazes

po pse vetem nga tema e Gazes? Po i ra goja xhibit mer; vllaznit qe shkojne n'Siri nuk kane asigjo mo pak se ata qe cute ju ne Spanje!!! Po po shkojne me cliru popullin vlla Sirian nga Asad krimineli!!

floket e verdhe te Mimi Kodhelit - ja cfare do shpallja flamur kombetar te Shqiperise.

Sa do i vete cmimi Mimit? O Gaz?

Palidhje, hap i tem tjeter meqe je i shqetesuar, ky diversioni qibist linkist o pes me hic. 

ehe ehe pa lidhje jane, ato me lidhje nuk i gjen gje.

smiley

smiley

ku i gje o burr!

nuk i le edukata e larte protestante te kene ferkime me ligjin. sa te rregullt qe jane, mer amon!!!

Lutz Bachmann - Leh Valesa i ri teuton! a ba ba ba

Wutbuerger - eshka digjet ngadale, por do e arrije barutin, sipas perkufizimit te xha Jahos.

Ketej nga ne fituan tek 13% zgjedhjet e ketij viti, keta e rrezuan qeverine pas pak muajsh ne fuqi dhe e futen vendin ne zgjedhje te reja ne Mars 2015. Shkaku ishte se refuzuan miratimin e buxhetit, KM ne ikje ju ka premtuar tu hape deren 100mije azilanteve sirjane dhe irakjane.

Ne fakt, afganasit (pashtunet me sakte qe perbejne shumicen e afganeve dhe qe banojne ne lindje dhe ngjitur me Pakistanin) i urrejne pakistanezet, sikunder dhe pakistanezet i urrejne pashtunet. Kete gje e shoh dhe ketu ne perendim tek keto dy komunitete. 

po pra po, kete gje shohim edhe ne perendim tek dy komunitete te tjera, shqiptare dhe kosovare.

Stop Die Islamisierung Europas! 

Kto thirrjet ne gjermanisht se c'kan nji tingull qe o nene o nene!

Hajde Gazo ne katunin tat se kohe te kqia po vine per muslimonet ne Europe.

ja dhe kjo, "angebliche" thot, per te qen politikisht korrekt. jo, mer, po ka lezet!

qe thu ti cimo, PEGIDA qeka akronimi i:  

Patriotische Europäer gegen die Islamisierung des Abendlandes

P.s. O Gazo, "Patriotische" po thon kta. Hajde mer budall sa nuk o vone! 

po s'mbaron me aq, or jo. pegida dresdeni, por pa shih legida, pagida, bagida, dagida, bogida, dugida, ogida... (nji poezi me tingullim te vjeter homerik ... briseida) kudo, ku flitet gjermanisht dhe bukes i thone Brot!

O Rono, Islamisierung des Abendlandes ka nji tingullim qe vetem gjuha e perpunume e Traklit dhe Celanit mund ta japi, o burre!

First they came for Gazi and his firends... smiley 

Ah qe nuk vini men ju joooo.

Kto thirrjet ne gjermanisht se c'kan nji tingull qe o nene o nene

rapsodi me bajloza, ky popull ka vdek gjermon safi ska mo 70 % jan nga koqet GI-ve dhe shumica homo. pjesa tjeter  turqeli hesapi qe i thot pashaportes gjermone pirdhu e si ha palla per ket shtet. Gjermania ti puthi bythen kolit  qe andej nga vitet 90  "i bleu" nja 2 Milion Rus, banor te Kazakstani/Uzbekistani/siberis, historikisht me origjin gjermane. I sollen athere t gjith me Aviona te organizum, fshatra komplet me kuc e me mac, familje me nga 5-8 Kalamoj...... Brezi i 2 i tyre po mbajn sot Administraten  dhe Bundeswehr. po ti pysesh e qujn veten "Rus"smiley

sa perqind jane me prejardhje pellazgo-ilire? 

Kontributi im personal esht shum modest per te hy ne statistikasmiley

Dresden = PEGIDA

Bayern = BAGIDA

Liepzig = LEGIDA

Darmstadt = DAGIDA

Bonn = BOGIDA

Dusseldorf = DUGIDA

Ostfriesland = OGIDA 

UBUBUJA NONE!!! 

 

si onderr me duket. ONDERR!

gjermania plot petrita

si kerpurdha cel PEGIDA 

mos dreqin, se du me bo naj gram pune smiley

ahahahahaaa

Një gjë me vërtet e habitëshme në komente

" Kallashi " po Çahet Bythësh për JU  morracakët bytheksiq ....e ju i mbani nëpër gojë për një Pemë që ka rrëxu era smiley

 Kallashi  mos duhet ta përdorë me plumba që të kuptoni Ju shokët antikomunistë ballëpjerdhur se po e përdor si Tunel- Lidhës miqsie midis Popujve ?  

Mosmirnjohës !

Xhibi dorarta ku është ? Ti mposhtim qafirët , në zift e kanë vendin !

Me ngaterrohet imagjinata dhe me behet lemsh duke u munduar te mendoj si njeri normal...... duke kerkuar pergjigje se ne c'fare state of mind duhet te jete nje qenie humane te arrije te vrase 100 femije ne "emer" te dikujt

ne emer te kujt vriten femijet ? na ndriconi pak 

cila fe e lejon kte se nuk dime jemi injorante ne kte drejtim , pak sqarime ju te fese islame please , c'jane keta talibane ne mesin tuaj ?????? meaning qe besojne islamin njesoj si ju  ca mut myslimanesh jane kta ? apo kta sjane myslimane ???...............

I don't get it. I really just don't get it. I am in shock and unable to write clearly.

Attacking a school? Killing children?! Over 126 people massacred?

For what? Who could do this? Are these people human?

If the Taliban is really behind this, I have no doubt in my mind that this one incident will be the end of this group, once and for all.

Those who defended other incidents in the past, all in the name of fighting drone attacks and American aggression and your long, never ending list: I'd really like to see you defend this one. Actually, scratch that, if you feel this act is defensible I don't think this world is a place for you to live in, and I don't want to hear anything from you or about you.

As the father of four children, my sympathies and duas go out to ALL of the families of that school.

For how long will we tolerate and defend fanaticism? Do people not see that when you open this door of allowing innocent deaths, the logical conclusion will be such an attack?! Do ISIS supporters and al-Qaeda types not understand that their rhetoric inevitably causes their own followers to become deaf, dumb and blind, and that this leads to such fanaticism and psychopathic bloodshed?

Who cares if the parents of these children were Pakistani military and that it was a school for the children of the army - WHAT HAVE THESE CHILDREN DONE TO DESERVE SUCH A CRUEL AND DASTARDLY DEATH?? Nothing, I repeat, NOTHING, justifies this massacre.

"And when the young girl buried alive will be asked: For what crime was she killed?" [Qur'an, 81 : 8]

Yasir Qadhi

Jane kriminele para se te jene njerez qe besojne ne Islam, ne Zot, ne te miren e nje diete vegjetariane dhe me radhe... Dakord, pse mos te vihet theksi te feja, por sikur eshte njeriu qe e krijoi fene, jo anasjelltas?

ahahaha, po ç'njerez aman. Vetem kriminele dhe pike. Ai ne australi s'kish lene kangur pa perdhunu, ti thu "njerez qe besojne ne islam, ne zot" ! Edhe ai norvegjezi "besonte" ne bibel, por dhe ai kerdine beri

Dakord, kete po them edhe une; duhen pare si kriminele para se te gjykohen per Islamizmin e tyre. Ka plot njerez te indoktrinuar nga ideologjira te ndryshme por jo te gjithe arrine ne ate pike sa te marrin jete njerezish. 

Mknaq kjo qasja he se jane kriminele. Tipike e shfajesimit human te verber dhe mungeses thellesise ne gjykim. Po keto ideologjite qe i japin jete ketyre instinkteve a kane faj a jo? Pse psh gjejne frymezim te islami per vrasje? Ca ka aty brenda te kurani qe i jep jete vrasjes? Pa ta pastrojm icik kuronin nga keto gjonat e mbrapshta si thua? Se i bi me thene gjithmone qe 'filani kriminel qe po ama arma e krimit skishte faj se ai e kishte nda mendjen per krim'. Prandaj pra bota moderne i ka nxjerre armet jashte ligjit, i perdor vec ushtria e policia. Se kshu i bi qe kta perher do bejn kasapana e ne do i shfajesojm duke then he me se kriminela feja ska faj. Ka mer ka edhe te madh madje. 

Islami nuk e frymezon vrasje zoteri. Ne islam nuk do te gjesh ne asnje nje vend te shkruar se Zoti ua ka lejuar vrasjen. Ashtu si ne te gjitha fete hyjnore vrasja eshe nje mekat i madh dhe denohet si nga Zoti si nga shoqeria. Edhe Kur'ani po ta lexosh para se te flasesh per te do ta kuptosh se ne asnje rast nuk e ka lejuar vrasjen. Prandaj edhe Zoti ka thene qe mos jepni mend para se te keni njohuri per nje ceshtje. Feja nuk ka asnje faj sepse feja eshte e paster jane njerezit ata qe e kane kuptuar gabimin.smiley

Lale, nje fe qe denon me vdekje infidelet dhe apoatasinë ka probleme shume te renda. Nje fe qe i kerkon mashkullit jobesimtar te konvertohet per tu maruar me femer myslimane ka probleme ekzistenciale me modernitetin. Ik ndreqini kto gjera ne kuron pastaj ajt flasim, deri atere ne do presim islamin e vertet qe na esht bo si loch nessi na esht bo smiley

Me falni zoteri por e para une nuk jam nje lale, e dyta a nuk po e shihni se si ata qe tradhtojne shkaterrojne shoqerine dhe boten ne teresi? Nje njeri qe tradheton familjen sipas jush i lumte bravo i qofte??????? Moderniteti nuk ka qene gjithmone rruga me e mire. E mesmja eshte rruga me e mire. persa i perket konvertimit ajo ka te beje me faktin qe gruaja eshte ne fene e burrit e nese burri eshte jomusliman atehere i bie qe edhe gruaja te jete e tille sepse gruaja duhet ta respektoje burrin.  Islami e vertete mund t'jua tregoj kur te doni edhe perderisa nuk po ju fyej mos me fyeni as ju mua. smiley

Tradhetojne? Akoma ska shkep gjysmen e lagjes? Cme duhet mua mer vella, zgjedhja e vet, mua edhe po sme pelqeu do ta pranoj pasi ky eshte thelbi i demokracise. Ky pra eshte problemi juaj, ju paragjykoni nuk pranoni. Sa per martesen, gruaja eshte e barabarte me burrin e ska pse ta respektoje fare ate me shume se cduhet meqe na qenka burre, nqs burri kerkon qe femra te nderroje fene kjo ka te drejte ti thote aty mbahu ti, do mbaj fene time. Puna eshte se ju e shihni femren se inferiore, qe do ti nenshtrohet burrit. Eshte viti 2014, keto koncepte si ha me kush si dikur 'fluturon gomari, fluturon. As dua aspak te te ofendoj po idete e tua jan fare te papranueshme ne ambientin perendimor liberal ku jetojme. Ndreqni infidelllikun, apostasine, pabarazine e deshmise gjyqesore mashkull v femer dhe ligjet e marteses qe tju marrim seriozisht. 

Ai eshte mendimi juaj dhe e repektoj. Nuk e di si e logjikoni ju por per mendimin tim personal tradhetia eshte dicka e pafalshme. Si mund ta pranoni ju nje grua qe ka fjetur me dike tjeter si pa te keq????????? Po familjen tuaj si e krijoni???? Cfare iu mesoni femijeve????????? Si do ndiheni ju kur femija juaj te degjeneroje krejtesisht????? Gjerat jane te lidhura me njera tjetren i nderuar. Mendoni pak se cfare shembullit do jepni juve??? Une nuk jam per vrasje. E repsektoj plotesisht ate vendim te fese por ka edhe rruge te mesme. Gjithsesi te jetoj perseri me nje person te tille se kisha pranuar sepse kam vleresim per veten dhe Islami e ka vleresuar femren aq shume sa ju besoj nuk e dini. Kemi nje thenie qe thote Parajsa (Xhenneti eshte nen kembet e nenes) per Zotin vleresim me te madh se te thuash kete sdi te kem pare. Femra nuk eshte inferiore ne islam sepse ne kemi rregulla e ligje qe e cojne ate ne grade me te larte se mashkulli biles kete mund t'jua tregoj me bashke me ligjet e marteses. Keni ndonje pyetje ne vecanti apo per martesen ne pergjithesi si funksionon?

Qe ta thjeshtoj kte muhabet se u zgjata e me erdhi koha bigmekut: kjo bote eshte e vogel per te gjithe ne kshu qe do sdo jemi te detyruar te bashkejetojme e te bejme leshime. Do njoni nga mysliman te behet satanist? Le te behet, seshte puna ime, mua dhe po sme pelqeu do ta pranoj per hir te tolerances dhe respektit per zgjedhjen e lire. Do njoni te behet nga budist ne anarkist? Bujrum. Te pelqen nekrofilia? Myte. Zoofilia? Ec aty. Operacion per nderrim seksi, martese homoseksuale? Vazhdo, per sa kohe nuk shkel ligjet skam goje te flas. Po kur ti vret per apostasi apo infedelllik ke shkelur ligjet, ke marre jete nheriu ndaj ideologjia jote eshte e paperputhshme me boten bashkekohore, kaq e thjesht o. Tani ju doni ta gjykoni boten me kutin tuj moral. Se bo dot pra, si imponohesh dot me zorr zgjedhjes se tjetrit, si thu dot tjetrit mos e ler fene, si thu dot aishes mos u marto me ateist se i hy ne hak, ka deshiren e vet, respektoje. 

Nje fe qe i kerkon mashkullit jobesimtar te konvertohet per tu maruar me femer myslimane

Kete e ka dhe Jewish

Pse jan burra me te mir ata?

Me vjen mire qe kenaqim njeri tjetrin, por ideologjia eshte nje gje dhe interpretimet e shumta te saj, nga ku hyne edhe ato radikale dhe te gabuara, jane nje tjeter. Ideologjia mbase eshte nje element qe nxit nje njeri te caktuar te kryeje vrasje ne emer te saj, por rrethanat psikologjike, socioekonomike dhe sociopolitike, jane faktore edhe me te rendesishem per t'u konsideruar ne shume prej ketyre rasteve. 

Pastaj, po te marrim linjen tende te argumentimit, te gjitha ideologjite jane potencialisht te akuzueshme per krimet e kryera nga njerezit. Madje edhe Liria ne emer te se ciles po vrahen njerez neper bote. Pse raporti yne me kete ideologji eshte me i shendetshem se le te themi Nazizmi? E thjeshte, sepse ne pergjithesi eshte nje ideologji qe thekson dhe frymezon nje sjellje te shendoshe tek ne. Islami, si Liria dhe çdo ideologji tjeter fetare ka per princip vlerat njerezore si dashuria, meshira, paqja, etj. Nese ka disa qe legjitimojne veprimtarine e tyre kriminale nepermjet saj, nuk do te thote qe e keqja gjindet te ideologjia. Aq me teper qe per Kuranin ka interpretime te ndryshme dhe qe shpesh here nje element i permendur ne te merret per udhezim kur mund te jete fare mire nje histori qe shkruhet te kete ndodhur. 

Rregullat janë të shkruar e zeza mbi të bardhë në librat në fjal , ku llogjikës dhe arsyes nuk i lihet asnjë lloj hapësire. Jo më kotë filozofia gjykohet si armiku nr 1 i fes, mbasi krijon shtratin për pyetje dhe dyshime mbi këto ideologji. Ajo që mundohen disa musliman të "moderuar" ti tregojnë të tjerëve se islami nuk është ashtu si duket ka dështuar me turp, sepse islami është ai që duket ashtu si ishte krishtërimi kur kishte kontroll mbi gjithëçka para se ti rrëshkiste kontrolli. Shkollarët islamik e thonë me gojën e tyre përherë se "nuk ka islam të moderuar por vetëm një islam" . Në vendet me shumicë muslimane dënohesh për një fjalë për mos të thënë që edhe ekzekutohesh nga turma "paqësore" që udhëhiqen nga motoja e dal boje që përdoret nga islamikët se "kush vret një njeri ka vrarë gjithë njerëzimi" 

Une nuk mund te mbroj tekstet fetare si Bibla dhe Kurani meqenese kam te njejtat rezerva si ti, por ne te njejten kohe nuk besoj se filozofia te jete armiku n°1 i fese ne nje kohe qe bazohet rendshem ne te dhe eshte a priori praktike e saj.

Dakord jam per shtetin-fe aq me teper qe ne disa shtete me shumice myslimane si Arabia Saodite, Jemeni dhe me radhe feja akoma interpretohet radikalisht. Por problemet kryesore ne keto shtete si shume te tjera me shumice jo myslimane jane mungesa e zhvillimit ekonomik dhe eksperiences se demokracise dhe lirise si parime te gdhendura ne kushtetutat e tyre. Flasim per shtete qe jo me larg se ne shekullin e kaluar  kishin akoma me ligj skllaverine

Seriozisht ...shokët antikomunistë nuk duhet ta lidhin me Fe asnjë krim , pavarësisht se shpesh bëhen nga sekte Religjioze .Ato janë kriminale nën çdo petk Fetar që të veshin .  Ndryshe do të duhej që edhe sulmin në shkollën e Konektikat e gjetkë ti lidhim me krishterët e Ndyrë dhe Gjaksorë , nga qëniet   më kriminale që ka njohur  Njerzimi në Historinë e tij , të paktën në Europë e Kontinentin Amerikan !

I nderuar Art .

Çfarë dihet për fondet që ka një Bashki për Festën e Vitit të ri dhe nuk po shpenzohen ? Dhe kjo nuk ka të bëjë me Bindjet Fetare . Ndoshta Kristmas .. Po pse kush e feston festën e Barjamit në vendet krishtere ?  Çfarë fondesh u lejohet Bashkive për këto Festa në ato Religjione jo myslimane ?

Jo kështu , sepse ka brënda thashetheme që Ju nuk para shquheni as me referime të kujtëdo . Të dënosh rëximin e Pemës së Vit riut nga një bandë krimineleshësh ekstremist, pa asnjë bindje fetare , më tepër të paguar ,  është e Natyrshme por të mbash nëpr Gojë një Bashki smiley ...ndoshta nuk ka shumë Lidhje dhe me fotot e kujtëdo buzëshpërvjeluri që i bën si sumë e zgjut ..që nxit Përçarje !

Unë i mbetem mendimit ..Burg jo më pak se pesë Vjet dhe Gjobë të majme kush bën aludime për Besime Fetare dhe boton në shtyp , përveç organeve të tyre të specializuara .

Privatisht i dënoj me rrahje Publike ..një pëllëmbë jo më shumë smiley

Idriz, nuk e di saktesisht se si eshte gjendja ne Prishtine, thjesht me sa po shoh ne media...sa per fondet nuk po flasim per nje qytet peliferik por per kryeqytetin e Kosoves i cili domosdo duhet te kishte disa fonde minimale per organizimin e festave te fundvitit. Uroj qe kjo te mos perfaqesoje realitetin por kam frike se ky eshte realiteti

Perderisa as nuk e paskan pastruar qytetin, nuk eshte nje shenje tjeter mungese fondesh?

Gjembo, mu kjo me duket me shume si fondamendalizem se sa si mungese fondesh. Se sa leke dashka nje druvar kosovar qe te presi nje bredh dhe ta vere ne qender te qytetit? Edhe Ed Rama jam i sigurte qe do ia conte nje bredh falas nga Shqiperia popullit prishtinar, po t'ia kishin kerku.

Po if it looks like a duck, swims like a duck, and quacks like a duck, then it probably is a duck, ka thone Nard Ndoka.

Mund te jete edhe ashtu si thua ti (dhe Arti e AC/DC) por mua me pelqen te shoh faktet perpara se te jap opinion. Po e them paraprakisht: nese del vertete qe nuk kane bere peme e zbukurime per te mos ofenduar myslimanet, turp!

Prizreni.

Te kishte marre urdhera nga Krasniqi, sic thote korenti, nuk do kishte zbukuruar as shtepine e tij.

Epo mire ashtu e leme o gjemb.

Tani cfare do qe te beje tjetri,ta nxjerre me urdherese qe ndalohet zbukurimi nga bashkia?

Me nje fjale cfare faktesh kerkon?

Prizreni e ka marre tatepjeten islamike,por kisha shpresa se Prishtina do te rezistonte,por aha sa te jene halet sllavo-islamike te VV ne krye,ske per te pare festime ne fundvitin.

Ate qe te tregova se shtepine e tij e kishte dekoruar, si e interpreton? Apo s'quhet?

Edhe Enver Hoxha qe ishte ateist e vendoste nje peme dhe festohej Viti i Ri dhe pema vihej qe ne 15 Dhjetor,para Krishtlindjeve..

Ne Prishtine me urhder te Shefqet Krasniqit,festat e fundvitit quhen harram dhe sejmeni i tij ne krye te komunes Prishtine,refuzon te vazhdoje traditen.

Ne Prishtine me urhder te Shefqet Krasniqit,festat e fundvitit quhen harram dhe sejmeni i tij ne krye te komunes Prishtine,refuzon te vazhdoje traditen.

Dhe ti ke prova qe pema nuk eshte vene pse ka thene Krasniqi?

Sa erdhi ky iku dhe festa e fundvitit,nderkohe qe arrestimin e Shefqet Krasniqit e denoi VV.
Gazetat ne Kosove e thane ate fjale,nuk e shpika une o gjemb.

Po edhe per kete e mbroni ate hale islamike ore.

Rrini se late nam.

Cfare do te beje heren tjeter?

Te heqe bustin e Skenderbeut se ajo i ka mbetur nga e kaluara e krishtere e paraardhesve te tij.

Le qe mund te jete mbetje turke,se ska mundesi qe nje shqiptar musliman te kaloje ne ekstrem.

Ku eshte ai Lizandri qe betohej se VV nuk merr urdhera nga hoxhallaret?

Ju kam thene qe ne fillim qe VV,qe ne fakt eshte Vetfundosje, eshte mashe e sllavo-arabeve,por nuk me besuat.

Ja shikoni tani,se ku e con Shpend Ahmeti Prishtinen....

Phtuu,hale islamike!

http://www.gazetatema.net/web/2014/12/16...

nga horri qorri katnari ska pa hajer njeri 

+100

Për fondet po flasim .Dhe këta "klysha kurve " të mediave gjëja e Parë është të kapin demin për Brirësh jo për koqesh . Qëllimi del pikërisht në se Kanë vënë fonde apo jo .kanë program apo jo . Atëhere mund të nxjerrim dhe një përfundim të tillë por përsëri me rezerva sepse Një Bandë e përkohëshme në Pushtet , kujto Berishën që imponohej me Festë për bustin e A.zogut , mundet në çdo kohë të Imponohet .

Por vit të ri si Koncept me sa dimë festohet dhe në Kinë . Ne jemi nëe Europë dhe Kosova jete mot ka qenë në Europë dhe nuk besoj se ndonjë Vit ka mbetur pa Festuar Vit Riun.

Këta "zëra" me ç'kuptoj janë të pjesës tjetër të krishterimit pisat e ndyrë ortodoksë , që si duket kanë çfrytëzuar për të denigruar atë popull , ..festimin  e Kristmas . Edhe unë po të më pyesësh nuk jam i një mëndje me ata që e festojnë në Shqipëri , pasi nuk ka asnjë Lidhje Historike me këtët Festë .Pro ..festojnë .Të tjerë Jo .

Më vonë ? Festat Gëzim janë por ndyhen nga sumat e zgjuara fetare të çdo krahu. Lexo këtë fëndyellin që vjen me acdc që i vë dhe një 1 mbrapa mos ta ngatërrojmë me Handikapatë mendor të tjerë në rradhë .

Pse ere të zihemi .Ham nga një tas ashure smiley 

Nuk kam fjale te te mbush mendjen ty o enverist islamik.

Por edhe baba yt shpirteror Enveri e festonte Vitin e Ri,cfare po ndodh tani,me qene se Gjermania e feston ne nuk duhet ta festojme?

Po turp ore qe i beheni paterice ketij haleje te Prishtines.

Ke plot spitale psiatrike që të kontrollohesh  . Vetëm paraqitu normal si i sëmurë nga rapëllima mendore .Mos vur njësh ( 1) prapa që të dallohesh . Dhe mos u merakos, dinë dhe anglisht smiley  Kur ta kuptosh që këtu është vend që bisedojnë njerëz normalë nga trutë , mbase është fillimi një kure për ty .  Ty nuk të thua dot as i currufjaksur . Do pak kohë se sipas popullit tonë fenadashës po pak veshderr

e kishin lënë për shkak të cquarsisë së madhe "  mirpo të rrezikon ajo tjetra " kur të vinë mëndt , nuk ti han as qentë " smiley Gjynah !

Bën si të bësh edhe këto që të kanë mbetur dhe mos leh shumë nëpët blogje si "Flamur Fitorje "

Anyone who dares to lay hands on the highest image of the Lord commits sacrilege against the benevolent creator of this miracle and contributes to the expulsion from paradise.

- Adolf Hitler, Mein Kampf Vol. 2 Chapter 1

I believe today that I am acting in the sense of the Almighty Creator. By warding off the Jews I am fighting for the Lord's work.

- Adolf Hitler, Speech, Reichstag, 1936

e kur malet mi mblon bora

per atdhe kanges ja mora 

Te thush i hengert mortja, ajo e ka bere punen e vet already. Gjynah keta femijet e shkrete. Shteti shqiptar duhet me cdo mjet (qofte dhe ato "perkedheljet" e CIAs) t'i ndaloje nxitesit a tru shplaresit.

Ju shkofte shpirti ne ferr thuaj.

Lere ferrin, po keta nxitesit duhen "bindur" persembari. Bile dhe drejtuesit e fese duhen nxjerre te sqarojne miletin qe keta jane hajvane, ose perndryshe edhe ata duhen "bindur".

Qe nga momenti qe pranojme se edhe varianti më radikal i (cilitdo qofte) besim nuk mund te predikoje vrasje masive femijesh, mjafton llogjika elementare per te konstatuar se akte te tilla jane thjesht nje puro çmendi. Ose thene ndryshe : edhe Virginia Tech shooting (32 te vdekur) + Sandy Hook Elementary School shooting (26) + Bath School disaster (45) + Columbine High School massacre (13) , ne total, nuk mbeten mrapa per nga shifra e viktimave. Dhe te gjitha jane akte te kryera ne vendin e "demokracise me te madhe planetare" dhe jo ne "Pakistanin e morrave"

ps: nese doni te mesoni se ne ç'fare "besonin" ata çunaket e Columbine, shihni "Elephant"

keto jane perjashtime...jane call of duty e antidepresive si karamele zana. po dronjes c'ti besh?

Eshte brengosese se si po zhvillohen ca veprimtari aspak te pranushme , per aspiraten evropiane te shqiptareve.Sjelljet e tyre me kujtojne nje perjetim te vegjelise time.Kish ardhur ne fshat nje plake e cila nuk ishte mire nga qelemendreja.Njerzve u vinte keq dhe cdo shtepi , me radhe e ushqente, e vishte , e lante, i bente dru per ngrohje e gjithecka, per te shtyre jeten.Mirepo kur Zoti u merr mendjen, me kot lodhen...Robte e Zotit , te ndryshojne drejtimin e Dekretit te Perendise.Plakes i thoshin Nen Zavua.

Si dendej me ushqimin qe i jepnin Krapanjotet , ajo delte ne fund te fshatit dhe bertiste me sa kish fuqi: " Rrofshin ....picariotet ! " 

Dhe keta harremsezet ne Kosove...me buke i mbane evropianet e keta, si Nen Zavua, bertasin : " Rrofshin ...arabet ..!" Tani mor miq, ajo e shkrete e kish " te keqen siper" keto shpendet , e shpendeve , ku ta kene valle ? 

+100

Nen Zavua? 

C'do te thote kjo Grave te lutem?

Emrin e ka patur Zavo

C'a jeni kapur mer kshu per bredh te Shpendit?

Sivjet nuk ishte senja e qarit,prandaj po kursehet ne tere Europen(Belgjka per shembull ka pergjysmuar dekorimet elektrike,si mbeshtetje per tejkalimin  e krizes energjetike qe po kalon vendi).

Aspektet dhe pistat tjera shkencore,veç i paska spjeguar ky An(g)us Young i peshkut.

Prishtina eshte kryeqyteti i  shtetit Kosoves ore zoteri dhe duhej dekoruar me drita.

Nuk duhet te ndalohet festa, se i do bytha islamisteve si puna e Shefqet Krasniqit.

Nuk besoj se Belgjika ka lene Brukselin pa drita dhe peme per vitin e ri.

Me fal por ne qofte se shqiptaret e Kosoves nuk kundeshtojne kete islamist te fshehur nen petkun e nacionalismit te VV,jane po aq fajtore sa Shpend arabi.
Pastaj thoni perse Europa ju percepton si muslimane.Po si duhet tju perceptoje kur edhe nje tradite te te pareve tane po e hidhni ne kosh vetem se ashtu ju thone imamet e shkolluar ne Arabi?

Po si duhet tju perceptoje kur edhe nje tradite te te pareve tane

Ti qenke Skandinav?

Jo jam shqiptar si ti, qe deri vjet e festoje Vitin e Ri ndersa sot paske marre mision te mbrosh nje hale islamike si SHA.

Mbrojeni dhe ta mbani me shendet!

Une po mbroj islamiket? Urdhero cmimin.

Se nuk po nxitohem si ti qe po thua "te paret tane" nderkohe qe tradita e pemes se vitit te ri eshte Skandinave, po mbrokam islamiket? Traditen e pemes ne Prishtine, ne mos gaboj, e filloi Rugova. Ty te eshte mbushur mendja qe VV-ja eshte islamike dhe s'ta ndryshon dot njeri, ashtu sic nuk te ndroshon dot urrejtjen qe ke per femrat dhe te zinjte.

P.S. e di ti qe Albin islamiku gruan e ka... wait for it... norvegjeze te krishtere, te bardhe si bora?

Ajo eshte thjeshte per mbulim. Dmth e bardhe si mielli me te cilin eshte lyer. 

PS. Thone qe dhe ti rri me ferexhe, keshtu qe ka te drejte ACDCja. 

E ngaterove pak. Nuk eshte ferexhe, por kokore se ben ftohte andaj. 

+1 smiley

Cowards and assholes

O Zot

O Zot sa krime behen ne emrin tend.ndoshta pakistanezet te cilet benin nje sy qorr e nje vesh shurdh kur bin ladini me talebanet sulmonin amerikanet mesuan sot the hard way se ata qe I bejne keq dikujt tjeter neser pasneser do te bejne keq ty.

he, si u nda pazari?

jane apo nuk jane musliman keta qe bene gjemen? 

 

Seshte aq e lehte ta dallosh. Se ashtu esh i muhabet

keto makabritete te lene pa fjale, mendo kur edhe talebanet afgane u distancuan. ketyre sdi ca fjale tu vesh ....

Qashtu Islamiku po mdokesh ti. Ku'ku bre, kejt rrebella Shqypnije kokshi' smiley

Skam lidhje me rebelt e kuq une o gaz.

Ok gjemb vazhdo krehi bishtin VV dhe islamikeve te Kosoves.

Ti thua qe pemen e Vitit te Ri e ka nisur Rugova.

Perse para 1999 es nuk kishte peme andej , se nga sa shikoja ne tv ka pasur feste per vitin e ri dhe mund te shohesh edhe videot ne YouTube .

Nejse me ju kot qe te besh debat se edhe ta thote hapur VV qe jemi islamike, akoma do ta justifikoni se " nuk ka fakte"

Ty te duket normale qe kryeqyteti i shtetit shqiptar te Kosoves te mos mos vendose peme te Vitit te Ri?

Juve ju ka bere lavazh truri Albin Kurti se nuk shpegohet ndryshe kjo miopi kur veprimet e VV bejne muuu si veprime joshqiptare dhe cojne uje ne mullirin e serbeve.

 

Ty do te shkoje jeta si "uji poshte ures" e prape te Pema do ngelesh smiley

Mos vrit. (10 urdheresat)

“Ti nuk duhet të vrasësh” në Bibël, Teurat (Exodus 20:13)

Fjala e Zotit: “kush vret ndokënd, që s’ka vrarë njeri ose që nuk ka bërë çrregullime në Tokë, është sikur të ketë vrarë të gjithë njerëzit. Dhe, nëse dikush shpëton një jetë, është sikur të ketë shpëtuar jetën e krejt njerëzve” (S. Maide: 32) 

Une nuk mendoj se duhet cilesuar si islamike njerez qe vrasin sepse cdo musliman i cili e ka besimin ne zemer e di shume mire se vrasja eshte mekat i madh dhe nuk ka te falur. Jo cdo idiotesi e bere nen petkun e islamit duhet pergjithesuar per islamiket. Fundja cdo popull ne kete bote ka vrare dhe masakruar nje popull tjeter.

 

Bile thone qe dhe viktimat ishin muslimane. Megjithate duhet nje qendrim i qarte i liderave te kesaj feje, perndryshe e pranojne balten qe u hedhin keta kriminele. 

 

Sikur te ishte aq e thjeshte.smiley

Po mire mer te fillojne nga e thjeshta. 

Ëhë ëhëë. Po aq gjo e bejne ata perhere. Dalin perhere denoncojn krimin, dalin dhe tubime paqesore dynjoja me parulla "ky seshte islami vertete". Ore ky islomi vertet ku eshte iher se na u bo si loch nessi, a do ta shofim nejhere a jo?

 

deri sa ndodh kasapana radhes, denoncimi i radhes edhe lather, rinse, repeat nga fillimi. 

Islami i vertete eshte nje menyre jetese. Mos nxitoni te gjykoni se me perpara duhet ta njihni mire ate per cka po flitni. A keni lexuar ndonjehere librin e vetem te sakte qe flet per Islamin? Mos besoni gjithcka qe shihni se nje nder fenomenet me te papare te koheve te sotme eshte mashtrimi mediatik. A keni lexuar per kryqezatat dhe inkuzicionin? A e dini se jezuitet kane torturur aq shum njerez musliman e jomuslimane duke ua shkermoqur kockat, duke iu ngulur gozhda ne trupat e tyre. A shihni se cfare ben Izraeli ne Palestine? Nje gje s'kuptoj une pse vetem kur vret ato qe e kane quajtur veten muslimane behet nami se kur e bejne te tjeret eshte krejt normale. smiley

Ti po akuzon NeoCons & NeoComms dmth ? smiley

Nuk dua te akuzoj askend. Dua te tregoj se eshte me mire te njohesh islamin para se te njohesh muslimanet. Ka nje dallim nga feja dhe njerezit qe e besojne ate. Une kam studiuar per shume fe ne kete bote por them ate qe thote nje frances sikur te kisha njohur muslimanet para islamit nuk do ta kisha besuar. Njeriu eshte njeri, gabon dhe ka mendjen e cila ndryshon nga njeriu te njeriu. Eshte njesoj si loja telefoni prishur ne fund te lojes ajo cka u tha ne fillim ka shkuar totalisht e transformuar.

E kisha me shaka por meqe ra fjala ktu ne kte 'Peshkatore' do gjesh eshte 'neo conservative' edhe neo communists'

Ka edhe nga ato te 'domixhanit apolitik' por Roni nuk ben pjese te kto smiley

Ti ke ca te drejte per vrasjet e bera nga te krishterat. Por po flet per gjera qe kane ndodhur para 800-500 vjetesh. Sot jemi ne shekullin e 21-te. Ti po thua qe meqe te krishteret vrane para 500 vjetesh, eshte mese normale qe edhe keta te vrasin tani dhe eshte e justifikuar? C'lidhje ka Izraeli me Pakistanin?

Kur te behesh prind vete, rishikoje perseri opinionin.

Jo aspak thjesht po jap nje shembull per te treguar se kjo nuk eshte hera pare qe perballemi me vrasje te tilla. Une nuk mbroj muslimane te tille une mbroj islamin fene time. E njoh ate sic duhet te jete dhe kaq me mjafton. Jam perpjekur dhe vazhdoj te perpiqem te bej ate qe kam ne dore per te ndaluar vrasjet por ka shume gjera sot qe mbulohen nga keto vrasje. dua te them vertet mendoni se nje shtet i "plotfuqishem" si SH.B.A me gjithe ato teknologji e te tilla gjera nuk arrin te kape po themi nje tube njerezish te pashkolluar. kete une nuk e kuptoj. ashtu sic nuk kuptoj se pse sheiket thjesht rrine e shohin si vriten njerezit ne Palestine. Jam kunder edhe kesaj. Por ne fund ajo qe dua te them eshte se ne gjykojme jo ate qe duhet .

Islami i vertete eshte nje menyre jetese...

Mos nxitoni te gjykoni...

A keni lexuar ndonjehere librin...

Mos besoni gjithcka qe shihni...

A keni lexuar per kryqezatat dhe inkuzicionin...

 A e dini se jezuitet kane torturur aq shum njerez...

A shihni se cfare ben Izraeli ne Palestine...

 

Ymer o Zot, YMER!!!

smiley  smiley  smiley

Nxitove te gjykosh. Kjo eshte arsyeja edhe pse kemi shkuar ne kete pike ku bota eshte sot smiley

Ndonje fjale per ata 148 femijet qe jane varrosur sot do na thuash?

Apo do na ndricosh njehere per krimet e kryqezatave?

"the navy of islam would attack coastal towns, kill, rob, rape, and then take slaves"

Ket me larte varet si e shef. Nje menyre per ta pa eshte kjo me larte. Nji tjeter eshte se "...eshte nje menyre jetese" smiley

Pranej po them, eshte i cik e koklavitme puna

Nje njeri qe beson cdo gje qe sheh a mos po e konsideron veten te zgjuar? si gjithmone shqiptari nuk di te beje nje diskutim. Puna eshte e nderlikuar vetem per faktin se njerezit shohin vetem ate qe ju ofrohet . Pa merrni e studioni ju njehere islamin ashtu sic duhet dhe po flasim bashke serish pastaj.

Po mire dakort. ja po ta degjoj fjalen. C'liber sygjeron?

Ka shume libra por per ate qe kerkon tend eshte nje liber qe me pelqen "Toleranca ne Islam" Shouki Ebu Khalil eshte i perkthyer ne shqip nga nje imam i Shkodres Lavdrim Hamja. Nuk jam e sigurt nese mund ta gjesh  ne librari. Por mund te jua dergoj ne email ose edhe ketu ta provoj njehere.

Lale, te kam ftu ne nje diskutim per kryqezatat, meqe kryqezatat solle si shembull . Une e solla pjesen time. Ku eshte pjesa jote e diskutimit? DH\de po nuk u besuam gjerave qe po shohim perdite me syte tane, kujt do t'i besojme. Apo ti po thua qe edhe vrasja e qindra femijeve te shkolles ne Pakistan ishte manipulim mediatik

Do ishte me mire te mos e perdorje fjalen "lale". Syte genjejne i nderuar.

The Crusades were penitential war-pilgrimages fought in the Levant and the eastern Mediterranean, as well as in North Africa, Spain, Portugal, Poland, the Baltic region, Hungary, the Balkans, and Western Europe. Beginning in the eleventh century and ending as late as the eighteenth, these holy wars were waged against Muslims and other enemies of the Church, enlisting generations of laymen and laywomen to fight for the sake of Christendom.

Crusading features prominently in today's religio-political hostilities, yet the perceptions of these wars held by Arab nationalists, pan-Islamists, and many in the West have been deeply distorted by the language and imagery of nineteenth-century European imperialism. With this book, Jonathan Riley-Smith returns to the actual story of the Crusades, explaining why and where they were fought and how deeply their narratives and symbolism became embedded in popular Catholic thought and devotional life.

From this history, Riley-Smith traces the legacy of the Crusades into modern times, specifically within the attitudes of European imperialists and colonialists and within the beliefs of twentieth-century Muslims. Europeans fashioned an interpretation of the Crusades from the writings of Walter Scott and a French contemporary, Joseph-François Michaud. Scott portrayed Islamic societies as forward-thinking, while casting Christian crusaders as culturally backward and often morally corrupt. Michaud, in contrast, glorified crusading, and his followers used its imagery to illuminate imperial adventures.

These depictions have had a profound influence on contemporary Western opinion, as well as on Muslim attitudes toward their past and present. Whether regarded as a valid expression of Christianity's divine enterprise or condemned as a weapon of empire, crusading has been a powerful rhetorical tool for centuries. In order to understand the preoccupations of Islamist jihadis and the character of Western discourse on the Middle East, Riley-Smith argues, we must understand how images of crusading were formed in the nineteenth and twentieth centuries.

ABOUT THE AUTHOR

Jonathan Riley-Smith

I nderuar. Ti nepermjet ketij autori i jep kryqezates nje kuptim krejt te ri. Kryqezatat kane qene luftra te organizuara kryesisht nga Kisha katolike per clirimin e Jeruzalemit. Jane afersisht 8 kryqezata ne Periudhen 1095 AD deri me 1300 AD. Pastaj po ti diskutosh gjerat me ate sy qe e sheh ti, edhe gjithe luftrat e komiteve shqiptare qe me Isa Boletin e deri me Cerciz Topull per shporrjen e turqve nga Shqiperia mund ti quash kryqezata. Ndaj ky diskutim ku fillojne e ngaterrohen sentimentet me faktet historike fut uje prej kohesh.

I nderuar une para se te jap nje mendim lexoj jo vetem ate versionin qe me pershtatet por edhe ate te tjeret. E di shume mire si quhen kryqezatat ne shume kendveshtrime. Nuk i ngaterroj ndjenjat e mia me faktet historike pasi kryqezatat sic thua ti do te clironin Jeruzalemin??? A ke ndonje fakt se Jeruzalemi po vuante????

A ke ndonje fakt se Jeruzalemi po vuante????

smiley Jo. Nuk kam. Ktu ma mylle gojen. Ika...ika.

Nje njeri qe beson cdo gje qe sheh a mos po e konsideron veten te zgjuar?

PF nuk ja vle me bo debat me ty! Ti je nji kokerr budalle qe beson cdo gje qe sheh! Pale na vje na bo dhe si zgjuar ktu tu na sjelle argumente shkencore. Hik ere pirdhu ti megjith argumentat e tuja shkencore! 

Kafirat si ti po e marrin ne qafe perandorine.

Per mua e kishit fjalen?

Jo jo, per PF. Ai eshte kafir, kaurr.

Jo mer Yahoooo smiley

PF & Co jon 'ku rafsha e mos u vrafsha' deri sa u bie shiu n'bahce. smiley

masnej bojn' kryqzate moderne ne emer te Lirise smiley

e para ishte fjala dmth smiley

ne emer te Lirise te thym ne mes!!!

O yeah, Zoti i njones pale osht pak me i mire se ai i pales tjeter ! I say fuck them both. How's that ? Dhe gjithe te tjerat. Pse po na shkoni ke kryqezatat juve te fese " me te fisme"? A nuk u shkelyt t'u u sakatu ne WW2 apo nuk ishin te krishtere ato. Na mushet menien.

Lavdi Marksizem-Leninizmit fitimtar.

This is my story and I'm sticking to it.

Mesa di une Zoti nuk ka pale. Zoteri sa here qe ndiheni ngushte kujt i drejtoheni? A mos valle "fuck" jua zgjidh hallet juve? "Fuck" jua mban frymen gjalle? Apo eshte "fuck" qe ju krijoi ne menyren me te persosur? Njeriu vertet qe eshte i verber per te kuptuar se sikur te deshironte do ta shihte te  verteten qe ne trupin e tij a e dini se cfare mrekullie eshte trupi i njeriut? Apo universi? Nuk ma merr mendja se asgjeja ose rastesia ose "fuck" te kete krijuar dicka te tille. Nuk po kerkoj te jua mbush mendjen se kjo nuk eshte ne doren time. Une nuk jetoj per te nxjerre te verteten e madhe ne drite se pavarsisht se sa dua nuk do mundja. Une besoj te ajo cka me duket e drejte dhe e mire, ndoshta ju nuk besoni por nese vertet ka nje Zot (ashtu si besoj) ka nje bote tjeter ka drejtesi kush do te dale i humbur?  Nuk dua aspak t'ju fyej por po kapem me shume me ate cfare perfaqesoni.

Njeriu tregon aq sa vlen i nderuar. Fyerjet tuaja qe vijne nga njerezit te tille nuk jane per tu marre parasysh. Faleminderit gjithsesi.

Nuk e kisha me ty m'i moter. Ty s'te qujn Shpia Qendrore Ushtris Popullore. Po me qe u pergjigje, ti e paske shume zet ket punen e seksit. Dashunin e vertete e lejon edhe vete feja, Rudine ... 

Une nuk e di c'a moshe ke ... but you need to get laid, like last month.

e tij a e dini se cfare mrekullie eshte trupi i njeriut? Apo universi? Nuk ma merr mendja se asgjeja ose rastesia ose "fuck" te kete krijuar dicka te tille.

Nuk e di si e keni stilin juve andej, po rikrijimi tek te gjitha kafshet qe kam pare une si dhe njerezit (jo te gjithe meqe tani ka avancuar teknologjia) me ate metode behet. Si tha ai xhaxhai ne tren "shoqe, mos ka dale ndonje stil i ri keto vite qe kam qene une ne burg?"

Me falni po a e dini ju se po per pune minutash edhe nese Fuck ndodh mund te mos ndodhe ngjizja??? Nuk e paskam ditur se fuck qenka i programuar ne ate menyre aq perfekte sa thjesht te ndodhe rastesisht. Faleminderit gjithsesi per informacionin.

Po ku ka si "fuck-u" mi moter.

Zaten ata talebanet e Allahut te kishin bo i cik "fuck" ma teper nuk do e kishin cu veten dhe te tjeret ne boten e perjetshme.  

Mendimi juaj e respektoj. Nuk di qe islami te jete kunder kesaj.

S_D, ketu jam me ty, por keshtu arsyetojne edhe pjestaret e feve te tjera. Tani (ju te gjithe thoni te njejten gje) ke te besoj une nga juve te gjithe. 

Ronin fuckun duhet te besosh, sepse ndjek moden, sot eshte fuck sipas modes, po te ishte me lesh kur ishte ne mode fuksi, do te ishte fuks.

 

Mendoj se duhet te besosh ate qe ti e quan te drejte. Duhet te studiosh , lexosh mbi te gjitha fete dhe pastaj them se do e kuptosh cila eshte e drejta

Gje qe besoj se ti vete e ke bere perpara se te vendosje qe te beheshe besimtar mysliman, apo jo?

Une kam lindur ne nje rreth shoqeror musliman por eshte e vertete qe kam studiuar edhe fete e tjera. Dituria eshte fuqi keshtu qe pse te mos kemi njohuri per te gjitha fete.

Interesant, c'medim ke per Taoismin. Une sikur kam filluar te anoj pak nga kjo fe megjithese jam lindur ne rreth kristian.

Taoizmi eshte nje sistem sjelljesh i cili bazohet ne balancimin mes te mires dhe te keqes. Nuk eshte se konsiderohet fe per shkak se fete hyjnore jane vetem tre : Krishterizmi, hebraizmi dhe islami por eshte nje menyre interesante qe po perhapet kohet e fundit per shkak te lehtesimeve qe ka. 

Po pse ti thu qe nuk behte dot pa hyjnoren? Pastaj sa hyjnore qekan keshtu, tre. Se ketu me ngaterrojne mu kto hyjnoret?

Une mendoj se cdo njeri duhet ta gjeje Zotin ne menyren e vet sepse ndryshe mendoj/ndiej une ndryshe mendoni/ndieni ju. Hyjnoret quhen ato fe te cilat jane te permendura ne librat e shenjte kane te derguarit e tyre. Taoizmi, budizmi, zoroastroizmi, konfucizmi nuk jane te tilla. Ne Bibel permenden hebrenjte dhe muslimanet pasi eshte feja paardhese e islamit. para krishterizmit ka qene hebraizmi. Ne islam eshte qe feja parardhese plotesohet dhe riorganizohet nga feja pasardhese. Islami eshte feja e fundit hyjnore prandaj ne besojme se ajo i ploteson dy te tjerat. 

Hyjnoret quhen ato fe te cilat jane te permendura ne librat e shenjte kane te derguarit e tyre.

Nuk e kisha degjuar asnjehere kete percaktim. Eshte i yti?

Ne Bibel permenden hebrenjte dhe muslimanet pasi eshte feja paardhese e islamit

Urdhero? Ne cilen Bible permenden muslimanet?

Islami eshte feja e fundit hyjnore

Keshtu thonin dhe te Krishteret para se te dilte Islamizmi. Keshtu thone dhe fe te tjera qe kane dale pas Islamizmit. Kush e percakton vertetesine?

. Ne biblen e vertete permendet si hebraizmi si islamizmi dhe ardhja e profetit Muhammed. Jo nuk eshte percaktimi im eshte i shume dijetareve se bashku. Vertetesia percaktohet nga ligjet dhe rregullat e fese. 

Une e kam pas dit

I pari me lule ari

i dyti me lule fyti

po keto e kan kthy upside down. Eshte si ajo loja e Babushkave po me llogjiken e Shvejkut qe thoshte se brenda globit tone eshte nje glob tjeter me i madh se ai i sipermi, por qe rrotullohet nga perbrenda. smiley E keqja me kete llogjike eshte se kushdo qe vjen mrapa ketyene ka te drejten te jete edhe me i plotsum se paraardhesi. 

And so on...and so forth...

Dmth vec rrymat Abrahamike qenkan fe? Po fete e tjera, edhe pse tokesore (jo hyjnore) nuk quhen? Cfare mund te thone psh Budistet apo Zoroastrianet kur lexojne qe besimi i tyre s'futet dot tek lista e feve?

Varet nese jane gluten-free.

Po te gjitha librat fetare, kane perngjasim. Tani ku duhet te bazohem une. 

Pjero, mos ju ndaj Deshmitareve te Jehoves.

Keta Gjembo, kane nje te mire, se nuk te vjedhin, nuk te ofendojne, nuk te vrasin, nuk te diskreminojne, dhe mbi te gjitha; nuk shkojne ne lufte te vrasin. Pra jane paqe-dashes. Pavarsisht se kam disa divergjenca edhe me ta, une i respektoj ata per integritetin dhe vlerat e larta qe kane. 

Varet se rreth cfare do te dish?? Nese do te dish rreth islam mund te ju orientoj me disa tituj librash.

Dua te di, se; nese eshte vetem nje Zot, pse ka kaq shum rryma fetare. Mos jane valle, partira. 

Bravo Pjero.  Kjo ishte pyetje 1 milion dollareshe. Te tjerat jane pordhe me rigon. Se per pak qeshe duke u ngaterru dhe une ne nje diskutim idiot teologjik me S.D. Sikur te pruni vete dora e Zotit ne kohen e duhur. 

Eshte vetem nje Zot. Po te studiosh te gjitha fete hyjnore po flas do ta kuptosh se ne fund te fundit eshte vetem nje Zot. Rrymat fetare jane nje ceshtje me vete dhe jane njesoj si parti pothuajse. Me mire eshte t'i qendrosh asaj kryesores se sa te perhapesh ne rryma fetare, kjo eshte dicka shume e rrezikshme sipas meje.

Dhe kryesorja eshte...?smiley

Kete pergjigjen time besoj se nuk ke per ta pritut hic smiley Kryesorja eshte per mua feja e plotesuar qe i bie feja islami. Nuk e them kete se jam muslimane por sepse ne kete rezultat kam arritur ne baze te asaj qe kam studiur dhe lexuar. Por i takon gjithsecilit te reflektoje mbi vetveten e tij. 

Kurse une them qe eshte Taoizmi dhe se ti nuk ke reflektuar sa duhet ne zgjedhjen tende.Mos i beso asaj qe te shohin syte, se syte te genjejne.  Pse nuk e provon te reflektosh edhe njehere pak me thelle. Po te duash une mund te te jap ca libra qe ti lexosh.

Une e kam bere zgjedhjen time dhe nuk ndaloj se reflektuari. Librat mund te mi japesh sepse dija eshte e pafundme dhe nuk e refuzoj. Edhe une mund te te jap disa libra. 

Gjithmone e kam pas kete ide qe islami eshte fe ne zhvillim. Ndaj ndjek perdite lajmet. Ishte kenaqesi sidoqofte.

Gjithashtu. smiley Uroj me te miren per ju

Shyqyr qe po reflekton pak dhe i paske kuptuar drejte disa gjera o kafir kaurr

Flm S_D , edhe une nuk po perhapem ne rryma fetare, po rrij ne te timen, qe eshte nje Zot dhe i ndeshkon ata qe abuzojne me emrin dhe parimet e tija. 

Faleminderit juve. Epo ajo eshte gjeja me e mire. Uroj me te miren per ju.

S_D mos harro te marresh pjese ne diskutim edhe ne tema te tjera, jo vetem ketu tek talibanet smiley

Pjero, pse s'po ja jep lidhjen per tek Intervista e Shekullit?

E palosen edhe nje besimtar tjeter. Ja myllen gojen me fakte.

Ho me ku eshte Zoti, pse nuk duket kur plasin bombat?

Pse nuk duket kur na çpohet ne prezervativa?

 

Ky eshte nje fillim qe ka filluar shume here ne histori. E kemi fillu nje here nje muhabet me PF per fillimin e bombaxhijve ortodokse ne Rusine pararevolucionare (ka bere edhe Kamu-ja nje drame per ta), pastaj me Briagate Rosse katolike, por PF e la pergjys muhabetin (se ashtu ishte nje pune) mbasi hudhi ca çashka kineze me jing e jang.

Sidoqofte fundi i fillimit dihet:

Mesim seksi kamasutra per kalamajte nje shkolle me kuklla plastike. Si ne vendet e zhvilluara mer jau, Zvicer, Kanada, Lisenshtejn, etj.

 

Tiko, me ty nuk haet as Kiri mor burre, jo une. Pranej nuk natarrohem mo me komentet e tuja.

S'ke nevoje te ngatrrohesh me komentet e mija, sepse ti (si shume nga shoket e tu moderne dhe ngambrapa-moderne) ngatrohesh vete me komentet e tuja. Cfar thu sot nuk thu neser.

Psh, me duket se je ankuar per gocen qe ka mesuese nje lesbike.

 

Ju te dosjeve nuk harroni kurre. Te pakten me be nje nder qe mos me permendesh me emer ne kometet e tua dhe sidomos mos me vesh mbiemra nga pas dhe do e shikosh qe gjithshka do shkoje fjolle. Tung.

Jo mer ne te dosjeve harrojme qe ç'ke me te. Psh kam harruar te ve ty ne dosjet e Peshkut, dhe ne vend teje kam vene veten time.

 

memento mori, hero

Feja eshte opium, tha ai njeriu. Ato minutat e Paradizit duhen paguar.

Aman moj, kush eshte kjo feja e opiumit se gati jom ti bashkohem. smiley

Per fene e opiumit eshte cike heret, por per ate te barit "ka Zot, ka" smiley...

Me fe, pa fe, mos i bej keq tjetrit, dmth cfare nuk do te te bejne ty.  Pastaj per diskutime te thella teologjike kemi ppu. 

ky problemi i feve te ndryshme duhet te zgjidhet, ne mos sot, neser.

pikesepari, duhet te organizojme nje banket, le ta quajme eucaristhic party i vellazerimit nderfetar, si mukja njehere e me nje kohe. le te marin pjese te gjithe: gollovare, kurvare, kurvica, te ndare/a nga burri, milfe e soccer mom, plus lojtare pokeri.

t'u hiqen burkat grave, dhe atyre qe kane bere lifting se ndryshe nuk duket rezultati, t'u prite mjekra imamve, t'i priten koqet ndonjerit te zene mend te tjeret, te thirret haremi i sheikut al- kodoshi e te na kendoje kengen " fuck o fuck te qofshim fale/ se nga ty ne kemi dale".

le te vijme te fete e ndryshme. kush eshte katolik, por e ndjen veten dhe mysliman i mire, lejohet perveç 2 grave, te shtoje dhe nja 4-5. plus, eshte i lire te legalizoje perveç pronave dhe lidhje te ndryshme jashtmartesore me nonje shoqe pune, shkolle, te njohura ne sezon pushimesh etj.

per induistet, parashikojme nja 30 lope azat e nje çoban me perizoma. do sillet kastile nje autobot muti ku me skafander ne koke, do zhyten besimtaret nje nga nje si te lumi gange, po ne version shtepiak.

protestantizmi? do shpikim nje kishe te re, kisha e Kapterrit do ta quajme. gospel, spiritualitet i ndjeshem, "roma, roma, te q***fsha motren", ftese per integritet moral dhe seksual, po dhe ndonje barcelete me kurva do jene me bollek.

me 2 rabina kaçurrelse te korruptuar nen dore, kush e ndjen veten çifut, as te mos e rruaj fare. te dhjefsha pellazget, direkt nga Moseja do ta kete prejardhjen.

budisteve, me moderimin, shpirtin kontemplativ, sensin e limitit, ushtrimin e dyshimit, durimin ndaj te tjereve dhe pranimin e urte te vdekjes, u tregoni nonje barcelete me nje kurve, nje shqiptar, nje kinez e nje gjerman e jeni ne rregull.

kush ka kawasaki, mos ta rruaj fare. do jete shintoist.

smileysmiley sa kom qesh.m`duket se ke pa benignin dje dhe pardje.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).