Vajzën që ende nuk ka mbushur 5 vjeçe e ka të vetme, por fatkeqësisht me probleme shëndetësore. Natasha N. është me arsim të mesëm, rreth të tridhjetave, e papunë prej vitesh, nuk merr asistencë sociale dhe ka një borxh prej 500 mijë lekësh për energjinë elektrike. Borxh që e ka çuar drejt izolimit në Komisariatin Nr. 3 për 8 orë, së bashku me vajzën e sëmurë, duke shkaktuar skandal. Shoqërimi i saj në polici për energjinë duket se është bërë selektiv, pasi në lagjen ku banon Natasha nuk ka precedentë të tjerë. Natasha aludon se për shkak të një konflikti të vjetër në lagje, dikush i ka orientuar me qëllim, me keqdashje drejt saj, pasi ajo nuk është e vetmja që nuk ka paguar energjinë. “Por nuk e pranoj që kam vjedhur energji, as që kam bërë lidhje të jashtëligjshme. Sahati i dritave ka punuar ndër vite dhe vijon të punojë. Do t’i paguaj sapo të gjej një punë”, – thotë Natasha, teksa flet për gazetën “Panorama”.

“Në datën 30 nëntor, rreth orës 13:00. Isha afër pallatit, duke shoqëruar vajzën që po lozte. Erdhën policët dhe më pyetën: “A je ti Natasha?”. U thashë po. “Atëherë do të vish me ne”, më thanë. I pyeta pse. Më thanë se jam e akuzuar për vjedhjen e energjisë dhe duhet të shkoja me ta në polici. Dakord, u thashë dhe mora vajzën për dore. Policët më thanë që duhet të gjesh dikë për t’i lënë vajzën.”- rrëfen gruaja.

Një ditë më parë Ministria e Brendshme sqaroi arsyet e shoqërimit të vajzës së mitur në komisariat, bashkë me të ëmën.
“Në datë 30 nëntor, në ora 13:00, grupi i punës së OSHEE-së, ka konstatuar një lidhje të paligjshme të energjisë elektrike në rrugën “Jordan Misja” Tiranë, pallati Gener 2, kati 5, pasi në datë 25 nëntor i ishte ndërprerë lidhja me energji për shkak të debisë së krijuar nga mospagimi i faturave në shumën rreth 500 mijë lekë. E dyshuar për vjedhjen e energjisë është shtetësja N.N. dhe këtë arsye është shoqëruar në Komisariat. Ajo me dëshirën e saj i ka kërkuar policisë të marrë me vete fëmijën. Për këtë arsye në ambientet e Komisariatit nr. 3, iu krijua mundësia që të qëndrojë në një ambient të përshtatshëm gjatë kohës së marrjes në pyetje, dhe jo tek dhomat e të shoqëruarve. Ajo sqaroi se kontrata rezulton në emër të bashkëshortit të saj. Shtetësja N.N, pranoi se në datë 30.11.2014 e ka rilidhur vetë në matës energjinë elektrike, të ndërprerë nga OSHEE.”- bën të ditur Ministria e Brendshme.

“Pas konsultimit me Prokuroren, shtetësja N.N u la e lirë, ndërsa materialet proceduriale në ngarkim të saj i kaluan për veprime të mëtejshme Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë. Policia e Tiranës ka shoqëruar me mjetet e saj për në banesë shtetasen N.N. së bashku me fëmijën.”- thuhet në njoftimin e MPB-së.

202 Komente

Autori i ketij shkrimi mos eshte ai gazetari qe po filmonte nga larg veten e vet gjate kohes se atentatit..

Pra, PD genjeu qe vajza ishte ne burg. Nejse, nje gje eshte e qarte: Po s'e vuri Rama ligjin kete here, s'e ve me asnjeri ne kete vend. Sepse s'ka politikan ne asnje vend te botes qe te pranoje humbje votash vetem per te zbatuar ligjin. Rama sapo e deklaroi hapur qe e di qe po humbet vota, por zbatimit te ligjit do te vazhdoje t'i meshoje. Edhe ata qe e kane inat Ramen, e dine mire kete, pavaresisht se s'e pranojne per arsye te tjera ose i kundervihen vendosjes se ligjit per arsye te tjera.

Dhe ne shqiptaret e kemi shume te qarte qe te gjitha problemet qe kemi deri tani, i kemi ngaqe nuk eshte zbatuar ligji, jane lene robt te bejne c'te duan, he se kete e kemi mik, he se keta s'kane, etj, dhe pasojat jane keto qe jane. 

Sulme te tilla ordinere ndaj perpjekjeve per te vene ligjin ishin te pritshme nga partia e Sali Berishes, e cila mbahej ne pushtet me njerez qe mbanin Lazaratin, apo nga zonat qe votojne fort per te dhe kane mungese totale ligji, ku dritat paguhen 20%. Ky stil politike duhet te marre fund, sepse ka sjelle vetem probleme ne 24 vjet.

Pasojat jane qe ne ato qytete ku dritat paguhen vetem nga 20% e popullsise me justifikimin e varferise, telefonat rimbushen rregullisht nga 90% e popullsise, dhe per sherbime si interneti, makinat, llotot e kafet paguhet rregullisht nga me shume se 20% e popullsise, e madje me shume se 50% e popullsise. 

Pasojat jane qe ne mes te Europes, nje fshat i tere si Lazarati nuk pyeste per ligin. Ne si popull ankohemi gjithe kohen qe ketu s'ka ligj, ketu s'ka ligj. Epo, ligji nuk vihet duke u kapur pas justifikimit te varferise, per te vetmen arsye sepse ketu figurojne te varfer dhe ata qe kane vila trikateshe, te paregjistruara, biznese e dyqane te medha, te paregjistruar. Dhe parate per energjine e tyre i paguajme ne te tjeret. 

Tjeter pasoje eshte qe ne nje vend ku njerezit nuk paguajne drita, ku nuk zbatojne ligjin, nuk shkon asnjeri te investoje. As te huaj, as biznesmene shqiptare, ndaj i bie te rrine gjithe jeten ne mjerim, sic paskan mbetur ende te varfer e ne mjerim dhe pas tete vjetesh qeverisje te PD-s, sipas stilit te tyre. Kemi 24 vjet pervoje per ta vertetuar qe nuk shkon kjo.

Humbet ose jo vota ai derdimen nuk i plasi toci njeriu ketu, ai llogarite e tij ka qe nga 1998 qe i ben shume mire, madje i ka plot ne Zvicer llogarite.

Keto jane veprime te nje shteti neo diktatorial, FASHIST, thellesisht FASHIST qe sillet me shqiptaret e varfer njesoj sikur te ishte pushtues serb

Nuk vihet "ligji" me terror, as 'barazia' nuk arrihet me dekretim. E provuam njehere Enverin por ky popull e paska marr malli prape per Envera e Robespierra.

Fundi do ta tregoje po cdo dite e me teper kjo qeverisje po del nga binaret e njerzillikut dhe asnje gje konkrete nuk po nxjerr ne drite. Lufta kunder korrupsionit po deshton, me gjithe "terrorin" qe perhapet, raporti i fundit nderkombetar e nxjerr Shqiperine me keq se viti i fundit i qeverisjes se djathte.

Nuk ka terror te thuash "po s'pagove do te zbatoj ligji". Justifikim kriminelesh dhe parazitesh. Nje njeri qe ha buke vetem nga partia, keshtu si ti flet, edhe pse sistemi yt ka 24 vjet qe na ka lene kaq keq. Une e kam per njerezit normale. Lefti, jo per parazite. Sigurisht qe dhe Rama i ka llogaritur sulme te tilla te uleta nga soji i atyre qe mbaheshin ne pushtet me Lazaratin dhe mjerimin e zonave qe i votojne.

Lefti hajduti...po luli, i pagu dritat apo do iki ne komisariat ene ai?

C'do femija ne polici more?

Dmth, kush ka femije, s'duhet te paguaje drita?

Mos me hudh vickla mu ! Po te pyes c'do femija ne polici , jo c'do nena  e femijes.

Pra, duhej ta linin rrugeve femijen, ne vend qe te kujdeseshin per te?

Pra je duke thene qe policia eshte e specializuar per trajtimin e femijeve kur prindi ben shkelje !?

Nuk do ishte keq sikur te ishte ndonje punonjes social qe te merrej me kete pune.

Policia mban shpesh femije qe kane humbur, ndaj eshte mesuar, ka police femra te specializuara. Te pasurit femije nuk eshte justifikim per te shkelur ligjin, sepse te gjithe kane femije. Femijet si justifikim per te perfituar para i perdorin arixhinjte, qe i rreshtojne neper trotuare, dhe prinderit ordinere.

E kam fjalen per femijen qe nuk duhet te shkonte fare ne polici, jo per kete gruan.

Shume e thjeshte : gruja ne qeli, femija ne sherbimin social qe kujdeset per ta ne raste te ngjashme. Une keshtu mendoj se do ishte me mire.

ku osht ky sherbimi social... apo e ke llafin per nai shpi jetimesh

C'grua ne qeli? Thjesht eshte marre ne pyetje dhe eshte liruar, as eshte kercenuar per qeli apo per ndonje gje tjeter? Nderkohe qe eshte marre ne pyetje, goca ka luajtur ne te njejten dhome, as qeli, asgje.

Aha, kujtoja se  i kuptoje cka shkruaja une. 

"...Rama pra, duhet të bëjë me qetësi disa përllogaritje.

Për kohën, mjetet, kuptueshmërinë dhe mbështetjen e Platformës së tij Reformatore.

 

Të cilën shqiptarët e votuan bollshëm në vitin 2013, por po japin fare shpejt shenja lëkundjeje. Shenja lëkundjeje që duhen lexuar dhe jo të refuzohen me lehtësi. Me përkujdesjen e atij, që kërkon realisht ta vërë në jetë këtë Platformë, Progresive dhe të shëndetshme në thelbin e vet.

 

Por kjo nuk mjafton. Sepse pas çdo shembjeje duhet ndërtuar diçka më e mirë. Mbas çdo korrigjimi duhet krijuar një alternativë e re. Më e leverdishme dhe që jep Zgjidhje. Pa harruar kurrë se shqiptarët janë përgjithësisht të varfër, por edhe inatçinj të paparë kur u mbushet mendja se nuk kanë një shteg apo një shpresë të dukshme.  Dhe të afërt."

Me siper, shkrimi i Artur ZHEJI-t qe prura ne PPU javen e kaluar.

Ku jemi sot me llogarite e KM aventurier? (Aventurier, ketu ne kuptimin qe ska asnje plan e ecen si anije pa busull).

Dite per dite kalojme nga skandali ne skandal, nga mega skandali ne mega-mashtrime, aq sa listimi i deshtimeve, skandaleve dhe bemave te kesaj qeverie vetem ne muajt e fundit do te ishte shume i veshtire e i gjate.

Lidhur me ceshtjen e energjise elektrike, trumbetohet se Ligji do te zbatohet njesoj per te gjithe. Kete duan dhe njerezit, kete do populli, vecse perseri te gjithe e kane te qarte se Ligji nuk zbatohet njesoj per te gjithe, sepse gjithmone ka nga ata qe jane me te barabarte se te tjeret.

Konkretisht burgjet jane mbushur plot e perplot me hallexhinj, fukarenj e fakir fukarenj qe skane buke te hane, ndersa ne CEZ apo OSHEE (sic e ri pagezuan me 95 Milion Euro Rilindasit e Korrupsionit), Drejtoret Rajonale jane hajdute per vete dhe abuzues kryesor. Ketu duhet pershendetur fort roli i Opozites, e cila me denoncimet e saja publike i ka demaskuar ata horra, qe me vone u detyruan, perpara gjese se bere fakt, (fait accompli) te japin doreheqje.

Burgoset nje nene e vetme qe rrit foshnjen e saj, bashke me te ne qeli, i behet terror psikologjik femijes dhe po perhapet terror ne popull, se keta njelloj si Enveri e kane politiken me sulme, vale, dallge, aksione, dhe mjere ata qe i kap dallga e cila nuk pyet as per njerezillek, as per moral, as per gjynah, as per drejtesi, meshire, rrespekt, dinjitet apo ndonje vlere tjeter njerezore.

Kjo ndodh vetem nga nje Qeveri FASHISTE !

pse nuk i jep shpi ke banesat sociale Basha ksaj...se robi qe s'puno, duhet ta mbaje shteti...jo te vjedhi.

Thuaji jo vjedhjes !!!

Kjo gruaja jetoka ne nje pallat te ri ne nje zone relativisht te shtrenjte te tiranes, me ashensor e me the te thashe, dhe s'paska leke, nderkohe pensionistet ne shtepi qerpici vazhdojne e paguajne. Te shese shtepine e shtrenjte e te bleje nje me te lire, ose te punoje. Poshtersia ketu eshte qe prej varferise se vertete te 10 vetave po perfitojne 300 hajdute te tjere.

Leri llafet o witcher, nuk mbulohet dielli me shosh

Ajo qe beri policia ne kete rast eshte monstruozitet, pak rendesi ka si i ka hallet personi ne fjale (ka lek, ska lek), femija 5 vjec nuk futet ne biruce, merr vesh ti qe ka Konventa Nderkombetare per Mbrotjen e Femijeve ? Madje njera nga me te rendesishmet eshte ajo e NY e vitit 1993..

Jemi vend qe aspirojme te hyme ne BE apo ne Bashkimin Afrikan ? Kesaj pyetje pergjigju

Nuk ka gje me te ndyre se te manipulosh veprimin e drejte te policise duke mos lene rrugeve nje femije por duke u kujdesur per te, vetem per te fituar pike politike, vetem per te mbrojtur hajdutet qe e kane katandisur shqiperine ne te njejtin nivel me vendet afrikane per kaq vjet, . Ky mentalitet ka mundesuar lazaratin, korrupsionin e gjithcka tjeter eq ka pasur te keqe shqiperia ne kaq vjet.

po poplli hajdut bo si i pervujt...ja te vjedhi i cik xhaja

http://gazeta-shqip.com/lajme/2014/12/04...

shikon ti, ja qe gjyqet ne arbitrazhin nderkombetar u fitokan.. ateher pse qeveria i "dhuroi", si pa te keq rreth 90 miljon euro cekeve te CEZ..?!
mire keta qe vjedhin energjine duhet te mbajne pergjegjesi per demin qe i shkaktojne arkes se shtetit, po per demin 90 miljon euro kush e mban pergjegjesine?

Fitohet kur behen kontrata normale, jo kontrata si e sales, ne kembim te aplikimit per statusin kandidat, e cila i falte gjithcka cekeve dhe ia bente humbjen te sigurt ne arbitrazh.

Po ti nga e di qe kjo kontrata "normale" nuk eshte bere ne kohen e Sales ?

Nga e di qe nuk i falen keta te sotmit gjithcka Cekeve, duke u terhequr nga gjyqi (arbitrazhi) ku pala Shqiptare kerkonte qindra mijera euro demshperbleme ? Fakt eshte se djali i Stefan Fyle ka qene drejtues i larte ne CEZ Ceki qe kontrollonte Cez Shperndarje, dhe Fyle kishte dicka ne dore per statusin e vendit kandidat perpara se ti mbaronte mandati.

Pazarin e felliqur e bene keta

Sala shkoi ne Ceki, takoi kryeministrin cek dhe i fali qindra miliona euro nepermjet cez-it vetem per ta marre aplikimin per statusin kandidat me heret. dihej qe kot nuk dilte cekia kunder qendrimit te vendeve te tjera te BE, kishte perfitimet e veta, dhe fushaten elektorale te sales e paguan populli me qindra miliona euro broxh. Te njejten gje ka bere me kompanine ne dogana qe po rrjep popullin dhe do te vazhdoje ta rrjepe per dhjetera vite. Te njejten gje ka bere me aeroportin, ku nje fluturim per ne itali nga tirana kushton 120 euro, ndersa nga shkupi kushton 30 euro. sala i beri keto poshtersi

S'eshte hera e pare qe shet leket e popullit per fushate Sala, o Lefti. E beri dhe ne 1996-en, kur ia paguante reklamat xhaferri e gjithe firmat piramidale dhe i mori zgjedhjet me 99%, qe u cilesuan nga perendimi si zgjedhjet me te vjedhura ne gjithe historine post-komuniste

kontraten me CEZ nuk e beri qeveria e kaluar, por Banka Boterore, qe jo vetem dha OK, por asistoi ne perpilimin juridik te kontrates... dhe per kete sherbim BB u pagua 3 miljon euro nga ish-qeveria..

kur qeveria e tanishme vendosi dhe pagoi, kshu for fun, 90 miljon euro CEZ, BB u habit.. cpatet ju mo, thane, i keni parate te teperta?! kontrata ishte e kopsitur goxha mire juridikisht...
po ja qe na duhej ai Stabilizim Asociimi me BE, pastaj Fylja..smiley. ja, keshtu keshtu...

shkabe... po kete e lexove te linku qe solla une mo..?

"Ndërkaq, ish- administratori Dollapi kishte kontraktuar për të bërë përfaqësimin ligjor para Gjykatës së Arbitrazhit, një studio ligjore që kishte shërbyer edhe si konsulent i CEZ a.s. në procesin e privatizimit të OSSH (sot OSHEE)."

E lexova, Belul, dhe s'ka pse perseris veten. E dyta eshte kontrate normale, e bere nga drejtor dollapi, ndersa e para eshte bere nga sala ne ceku, plan per te shitur paret tona ne kembim te fushates elektorale

E ndersa per te arrestuar fakir fukarenjte per energjine, Policia nuk do ndonje shtyse te madhe se e ben me zell, per te kapur peshqit me te medhenj duhet denoncimi publik i opozites me dite te tera ne media, me fakte e dokumenta te pakontestueshme, qe me ne fund, ligji te veproje edhe per kete kategori.

Prandaj themi se nuk behet Shtet ketu nga momenti kur goditen ne prioritet vetem te vobktit. Ata qe e qelbin sistemin nga koka kapen vetem po t u dali nami ne lajme..

http://www.balkanweb.com/site/akuzat-e-b...

Ky eshte shtet, qe arreston njerezit e vet kur shkelin ligjin, jo sala qe vriste popullin rrugeve per te mos arrestuar njerezit e vet, njesoj si ne diktaturat me te egra afrikane e te lindjes se mesme. Sala ka vrare me shume protestues se Ramizi. Nderkohe, PD duhej te kishte raportuar dhe lazaratin, meqe e kishte nen komunen e vet, e meqe ata qe qellonin policine me arme ishin me mbiemrin aliko. Dhe pse s'i ka arrestuar PD keta kur ishte ne pushtet, meqe e ditka kush s'paguan?

Left, keni dite qe beni thirrje per mosbindje civile. 

Dritat duhen pagu o Lefti ne dac i varfer ne dac i pasur qofsh.

PD po e con ujin ne mullirin e gabuar. Po mbahesh ne shenim nga shoqeria qe po nxit , si gjithmone xhanem, moszbatimin e ligjit.

Kur arreston hajdutë të vegjël ankohen që s'arreston ata të mëdhenjtë.

Kur arreston të mëdhenjtë thonë që e ka bërë për interes personal e s'kap të vegjlit.

E hu ha!

Ajo me dëshirën e saj i ka kërkuar policisë të marrë me vete fëmijën.

Ouuu! Pse keshtu? Ne ate komisariat do ta bejne espresson e shkelqyer se s'ka mundesi tjeter.

Gruaja jetonte ne alamet pallati te ri me nga 1000 euro metri katror, dhe as eshte arrestuar sic genjeve, as eshte futur ne qeli, por thjesht eshte marre ne pyetje se pse ka vjedhur. Femijet perdoren per te perfituar para dhe favore vetem nga arixhinjte dhe prinderit ordinere.

Te lutem, mund te sjellesh ndonje link  qe e verteton sado pak kete qe shkruan? Qe jetonka ne nje alamet pallati? Faleminderit.

Dakord, faleminderit. Tani, mund te me japesh shpjegim se pse policia sheh te arsyeshme te dergoje nene e femije ne komisariat pa as edhe nje proces penal te hapur ndaj saj? Cfare ka te beje deshira e nenes (te papergjegjshme le te themi) me papergjegjesine e policise? E shoh mjaft shqetesues trajtimin qe i eshte bere femijes ( edhe gruas sigurisht) ne kete rast dhe mund te vendose nje precedent te rrezikshem per te drejtat e femijeve ne Shqiperi. 

A je ne rregull ti apo jo? 

Tani, mund te me japesh shpjegim se pse policia sheh te arsyeshme te dergoje nene e femije ne komisariat pa as edhe nje proces penal te hapur ndaj saj?

Po si te mos shkohet ne rajonin e policise nese ti kapesh ne flagrance duke vjedhur?????????? Po a di ti se edhe nese te ndalon nje polic ne rruge pasi dyshon per dicka dhe te kerkon karten e identifikimit (leternjoftimin, pasaporten) dhe nuk e ke, atehere te shoqerojne ne polici per te te identifikuar. Po cfare e di ti mi rajonin e policise? Eshte nje zyre shteterore si te gjitha zyrat e tjera te administrates publike. Dhe te shkosh atje nuk ka nevoje te kesh nje proces te hapur penal. lol

Ke degjuar ndonjehere per shprehjen "innocent until proven guilty"? Nese po, nuk eshte thjesht thenie robinhudiane, por precedent ligjor i cili nenkupton qe policia nuk ka te drejte te shoqeroje kend komisariat apo ta lere ne qeli paraburgimi pa lejen e nje gjykate. Leja e nje gjykate sigurisht jepet kur nje proces penal eshte hapur.

jardin, nuk e kuptoj cfare fiton duke genjyer qe ajo u shpall fajtore apo qe u mbajt ne paraburgim. gruas thjesht iu mor nje deklarate ne polici. Keto genjeshtra jane vertet te ndyra dhe te uleta, vetem pike plus qe nuk japin

Atehere mesoje, pavaresisht se nuk eshte ky rasti, qe, policia ka te drejte te te mbaje ne biruce deri ne 72 ore pa nje leje/vendim gjykate. Mbas 72 oresh nuk ka te drejte te te mbaje nese nuk ka nje leje nga gjykatesi. Po pse nese ti bertet dhe i turresh duke e goditur nje njeri ne rruge, policia nuk do te te ndaloje dhe te te shoqeroje ne zyren e saj? Ke nje kokefortesi pa llogjike. Uroj te mos e kesh me mesimet dhe mesuesit. 

Flitet per nje vjedhje te dyshuar, jo per nje person qe kapet ne flagrance duke vjedhur per te cilin detyrimisht ligji ngarkon policine per te bere raportim te krimit qe eventualisht gjykata shqyrton. Pastaj, 72-oreshi eshte ne varesi te krimit te dyshuar dhe ne kete rast gruaja nuk perbente rrezik publik apo per femijen e saj dhe nuk kishte shenja qe ajo do braktiste vendin per te evituar mospagesen. Ligji parashikon fleksibilitet persa i perke mbajtjes pa leje te gjykates, por ama parashikon arsye te mira nga ana e policise e cila ne kete rast nuk ka pasur. Gruaja ka te drejte te hedhe policine ne gjyq per kete perpos mbajtjes se femijes qe eshte shkelje me vete.

*pagesen jo mospagesen.

Un Jardin sur le Nil, nje grua qe jeton ne nje pallat me 1000 euro metri katror nuk paguan dritat, ia presin dhe i lidh ne menyre te paligjshme, dhe kur policia e therret per ta marre ne pyetje, thote qe do te marre dhe gocen me vete se s'ka ku ta lere, me shprese qe t'i beje bisht, dhe policia i ka ofruar specialistet qe te kujdesen me gocen per aq kohe sa po merret ne pyetje per krimin e kryer. Ndersa ti the qe goca e nje varfanjakeje u fut ne biruce, dmth, genjeve hapur pa piken e turpit dhe pret te debatosh. Ca kuptimi ka biseda ne keto kushte kur ti shtremberon realitetin me cinizem ordiner?

Nuk diskutohet fajesia apo pafajesia e gruas ketu, i dashur Shkabe, por trajtimi qe i ka bere policia asaj dhe femijes. Edhe une te isha ne vend te saj, nuk do ta lija femijen tim me specialiste policie pa prezencen time apo te bashkeshortit. Ne te tilla raste, femija ndahet prej prindit veten nese ai/ajo perben rrezik per te.

 

OK pra, ti nuk do ta lije me specialiste, por ajo ZGJODHI ta lere me specialiste. Femijet ndahet nga prindi cdo dite dhe shkojne te rrine me specaliste me ore te tera. E dyta, dmth, paske genjyer kur the qe nje varfanjake u la ne biruce?

Perseris, policia nuk ka te drejte ta ndaje femijen nga prindi dhe i vetmi rast qe mund ta beje eshte kur ky i fundit (dyshohet se) perben rrezik per femijen ose per publikun.

Po, kam genjyer. smiley

Perderisa genjen, s'ia vlen biseda. Prape po genjen, sepse policia nuk e ka ndare aspak. Policia i ka kerkuar te vije per deklaraten e ta lere femijen me dike, ndersa ajo ka kembengulur te marre femijen me vete, dhe policia i ka sherbyer duke i ofruar specilistet. Ndersa ti po thua qe nese nje handut thote "do te marr femijen me vete", policia duhet ta lere te lire te vjedhe. vzhdo genje e lire tani

smiley Grandioz!

jardin, ne fillim the qe femija e nje varfanjakeje ishte lene ne qeli dhe ishte detyruar nga policia te ndahej nga prindi. vete lajmi i pD tregon qe ajo s'eshte varfanjake, sepse jeton ne zone te shtrenjte, dhe po ky lajm thote qe s'eshte detyruar aspak, por i eshte ofruar e drejta ta lere femijen me te shoqin, por ajo ka kerkuar ta marre me vete. kete logjiken e te genjyerit per gjerat qe jane fare te qarta, vetem per t'i dhene debatit sensin sikur po shkon nga ana jote, vertet qe s'e kuptoj

Fotografite qe ke sjellur shfaqin nje salle pritjeje te modernizuar, por nuk dalloj te fotot tjera ndonje salle per femijet apo per familjet. Ne salle te pritjes mund te ndodhen kriminele nga me te ndryshmit, edhe pedofile qe paraqiten rregullisht per firme ne komisariat, por edhe tjere me te rrezikshem. 

Tani, perseris, ketu nuk shqyrtohet sa e varfer apo sa e pasur ishte gruaja, por per nje individ qe dyshohet per vjedhje qe duhej perndjekur penalisht, por nuk eshte ne jurisprudencen e policise ta denoje pa nje gjyq. E shumta qe mund te beje eshte te raportoje krimin dhe ta njoftoje. Nese do ishte kapur ne flagrance, atehere kushtetuta i akordon policise autoritetin ta arrestoje dhe te kerkoje hapjen e nje procesi penal. 

E dyta dhe me e rendesishmja, femija nuk duhej derguar ne komisariat ne ato kushte qe jane komisariatet ne Shqiperi dhe nuk lihet femija vetem me specialiste. Duhet patjeter nje adult me te. Perndryshe, policia thyen ligjin. Nuk eshte argument pra kjo deshira qe paska pasur e ema ta marre me vete femijen.

P.S. Te lutem evito te permendesh PS e PD sepse nuk kam asnje interes.

Jardin, ti ne fillim the qe ishte futur ne burg, pra s'e di c'interes pate, por genjeve. Tani permend ligje qe as e ke idene se si jane, dmth prape genjen. S'e kuptoj c'vlere ka debati kur ti je gati te genjesh per te zgjatur postimet. klm

Shkabe, i lodhshem je. Kam shkruar per ate qe eshte raportuar, qe gruaja eshte mbajtur ne qeli paraburgimi.

Sado te genjej une, fakti nuk ndryshon, ai femije eshte mbajtur per tete ore te gjata ne komisariat. Kjo eshte shkelje e te drejtes se femijes sidomos ne ato kushte qe ofrojne komisariatet ne Shqiperi. Ky rast mund te vendose nje precedent te rrezikshem per te drejtat e femijeve. Po ti vazhdo te argumentosh ne linjen partiake...

I lodhshem? smiley Mos e ngaterro kembenguljen. Ai i shkreti punon i palodhur e hap cdo dite nga 3 llogari te reja vec qe te edukoje gjindjen pa shkolle te peshkut.

Nese i referohemi njoftimit zyrtar, gruaja banonte ne kompleksin Gener 2 ne rrugen Jordan Misja direkt mbas burgut te vjeter te Tiranes; nje zone shume e qete dhe me infrastrukture . Cmimi ketu varion nga 700 - 900 Euro per m2.

Ne komisariat ndoshta jo, por shume prane tij ka bare qe e bejne kafene shume te mire; dhe kundrejt nje telefonate, kamarieri vjen e ta sjell. 

nga dy shembuj personal per dy situata te ndryshme;

Shembulli 1

Isha me i shok n'tr kur ky takoi i shok te vetin qe kishte nje vile tre katshe anej nga unaza e re.Ra puna e ngrohjes dhe ai thote se kishte kondiconer ne cdo dhome. Po duhet te harxhosh goxha i them,ja del? I futi  nje t'qeshme tallse dhe me at veshtrimin kuptimplote dhe po ne menyre kutimplote, m'tha:budall.

shembulli 2

isha te nje njeri i imi  per te bujt.me shtrojne me flet dhe me bine vetem nje batanie te holle. u shtrydha sa u shtrydha dhe me ne fund  detyrohem dhe i them qe s'i ndodhej dhe naj batanie tjeter se ishte ftohte mund te merdhifja.batanije kemi sa t'dhush,po mos kij gajle se s'ke me merdhif.m'pruni nje reflektor e m'tha,ke trshi te vapos,maje o ke dyshi o ke nishi,si te dush vete.po harxhon! hajt hajt,t'harxhoje sa te doje,s'asht problem.

------------------------------------

shembulli 1

Vallai im pagus i rregullt i energjise i vjen nje fature mujore 300 mije leke te vjetra (para dy vjetesh) qe e kalonte me 4 here e ca mesataren e pagesave mujore.Shkon ben ankese ne rruge zyrtare prane filjalit dhe nuk e pagun,nderkohe vazhdon e pagun muajt pasardhes qe vinin me rimin e zakonshem si para tre qintshes.Prej ketij faturimi abuziv- qe e merr vesh dhe kali se me qan dhe furre buke mund te harxhohen 300mije leke - sot i presin drita dhe i kerkojne te paguaje dhe kamatvonesen 600 mije leke,nderkohe ne sistem del dhe ankesa qe asht ba ne kohen e faturimit.asnje shpjegim,asnje arsyetim,vetem ngritje supesh,s'kemi ca me t'ba.

shembulli 2

me takon mrame nje shok dhe meqe me kishte pa t'u pagu dritat,pyti dhe ty t'i kane pre? jo,i thashe,pagova mujin e radhes. une kam 23 dite pa drita m'thote.S'e di si ja del ky shoku.Punon diku dhe merr nje rroge 300 mijlekshe,nderkohe qe pagun 240 mij leke kest mujor te kredise se shpise.Asht vete i katert ne shpi.Si duket familjaret e vet dhe te shoqes e ndihmojne,sic vazhdon te jete solidariteti familjare nder ne qe vejme shpatullat me majt njani-tjetrin n'kam. Ajo qe m'tha ai ishte me vu dy durt n'koke.kam pagu tha me banke nje pages 500 mije lekshe qe 2012 per 2011-en,kam fature me dat dhe vule te bankes dhe leket s'kane kalu te elektriku.Shkoj me fatur ne dore dhe ata me thone s'dime gja,hidhe banken n'gjygj.po ngjygj hidhe ti qe s'i asht permbajt kontrates  mes jush,tha u thashe,une e kam ba detyren time , e kam pagu,ja fatura. sdim gja.

 

 Femijet perdoren per te perfituar para dhe favore vetem nga arixhinjte dhe prinderit ordinere.

 Shkaba material.... smiley

 

Nje mik i huaj (nga europa lindore) me tha njeher qe "me vjen keq ta them kete qe do them, pasi kush jam une tju paragjykoj juve pasi ndajme te njejten te kaluar, por ne teresine tuaj ju shqiptaret nuk dini te ndani te miren nga e keqja".

Dhe me bindi qe kishte nje argument te forte, pasi bota perendimore ka ndertuar nje konsensus qe fjala bie te vjedhesh eshte gje e keqe. E kunderta ndodh tek ne. Kapin keta te vegjlit thone po e kane vjedhur nga halli. Kapin te medhenjt thone po ata te Sales kane vjedh edhe me shume (a thua se hajdutlleku ne shqiperi ka mbire me salen e jo qe ne kohen e ilireve pirat) dhe nuk ka nje konsensus pa dallim politik qe te vjedhesh eshte - me fjalet e Nard Ndokes nje fenomen negativ.

tani, ta maresh nje femije te semure ta mbash tete ore ne komisariat ku pihet duhani me oxhak dhe nuk i japin as per te ngrene ne rastin minimal eshte krim. Se dyti, te kapesh gruan ta maresh ne pyetje kur kontrata e dritave eshte ne emer te burrit, me se paku eshte shkelje e te drejtave te njeriut dhe kthim ne komunizem kur per gabimin e njerit paguante familja. Kaq gje duhet ta kete integritetin dhe karakterin e mjaftueshem ta pohoje cdo person me dy pare mend qe e lexon kete lajm. E nese biem dakort me kaq, jam i sigurte qe do kete me pak politizim.

Plotesisht dakort me ty!

+100

Reagimi i Rames per rastin konkret, si gjithmon nga FB ose Ciu Ciu:

"Te fusesh ne qeli nje femije eshte krim, po te besh politike duke sajuar monstruozitete te tilla cfare eshte?!"

Shoku Rama ndoshta do kishte preferuara qe kjo ngjarje mos te behej fare publike, keshtu kjo ngjarje "e sajuar" sipas tij, nuk do perdorej politikisht e per rrjedhoje s'do ishte "monstruoze", sepse llogjike epaster, asnjeri s'do merrte vesh gje per egzistencen e ketij skandali.

Njesoj mund te themi edhe per rastin monstruoz te Sarandes, seksi treshe qe kerkonte me 14 vjecaren sekretari i asaj kohe i K.K. per vend pune; Po njesoj mund te llogjikojme edhe per Dr. Arsimore Lushnje, e cila kerkonte 5000 euro per vend pune + seks per ngritje ne detyre apo transferimi nga fshati ne qytetet i mesuesve :

"Burime nga prokuroria tregojnë se mes dokumenteve të sekuestruar në zyrën e ish-shefes së Arsimit, u gjetën edhe dy lista me emra mësuesish. Gjithsej 73 emra. Anash tyre ishin të shenuara forcat politike, të cilës ata i përkisnin, LSI dhe PS. Vetë Tabaku ka pranuar se funksionarë politikë të dy partive i kanë kërkuar asaj që këta njerëz të punësoheshin"

Rast monstruoz edhe ky, qe i "sajuar" nga opozita perben monstruozitet sepse po behet ceshtje politike.

Mbyllni gojen pra, se do e hani si Artur Cani

nuk e kuptoj pse i fusin ne burg. Te hapin kampe pune, fjala bie ne bujqesi, ku kreditoret te kene mundesi te punojne dhe me parat e fituara nga puna ne bujqesi te paguajne dritat dhe kamat vonesat. Keshtu rritet dhe produkti i brendshem dhe cmimet bien. 

Prodhimet buqesore nuk na i ble as Rusi, veshtire te rriten te ardhurat. P s'do ishte keq ti piqnin ne ndonje furre ne kete menyre ulen shpenzimet, biles edhe borxhi jashtem ulet.

Patllixhona ne furre... fantastike!

Ne fak gabim policia,ne nje vend te evropes(e duam shqiperine si gjithe evropa) femija nuk duhej ti kthehej nenes,ne kushtet kur femijes nuk i garantohet energjia elektrike ne shtepi ( gatim,ngrohje etj ) nena perjashtohet nga e drejta per te qene kujdestar i saj.Zonja realisht nuk do apo nuk ka mundesi te paguaj,ka preferuar me mire te rilidh energjine qe i ishte shkeputur me pare sesa te gjej rruge te tjera per pagimin e saj.I keshilloj te paguaj e te falenderoj zotin qe jeton ne shqiperi qe po e lene me kaq...se ketej nga evropa.. 

110% Dakort, smiley 

 

"gjynaf, nga halli e ka, fundja te gjith vjedhin ku te munden.." ... se ska me honger apo ske me ble Pilula per dobesim? apo me fol m Celular tu pi kafe mas kafje , nejse, eshte e papune dhe Burrit si ecen biznesi,  e shkreta ...

 

O zbut, o zbut i biri i Malcise! smiley

Shokohet se mbahet nje fmi ne rajon masi e ka more e oma me vete. 

Kshu vje qytetnimi, nga nje episod ne dite.

Shume shpejt do filloni te ndjeni keqardhje per te tjere femije, te ngujuar ne te tjera rajone.  Uroj.

Presim te shokohet kur te marre vesh se ata te 4, qe u vrane ne mes te bulevardit me duar ne xhepa, i lane femijet e tyre jetim, pa babe...

Presim te shokohet kur te kuptoje sa femije la jetim Xeni , me ate Gerdecin e famshem...

Presim te shokohet me..., lere se mos cmendet fare dhe na mbeten peshqit pa Baba Sqap

Plot 8 ore paska nejt kalamoni ne shoqerim.

Rregjimi i felliqet i injorances.

Turp!

pavaresisht rastit per zonjen ne fjale, duhet te jesh shume koqe qe te besosh apriori, qe dikush meqe jeton ne nje apartament te shtrenjte me kaq e aq mije leke/euro m2, duhet te jet patjeter i pasur apo ne gjendje te mire ekonomike. kjo per arsyen e thjeshte sepse kete apartament personi mund ta kete blere kur ka qene mire ekonomikisht.. rroga e madhe, apo biznes te vet.. por qe tashme eshte pa pune. personalisht njoh plot njerez te tille qe jetojne ne shtepi te mira, madje vila.. por per momentin nuk i kane hic mire punet ekonomikisht...
nderkoh deklarata e ministrise te brendshme thote,po citoj:

" Ajo me dëshirën e saj i ka kërkuar policisë të marrë me vete fëmijën. Për këtë arsye në ambientet e Komisariatit nr. 3, iu krijua mundësia që të qëndrojë në një ambient të përshtatshëm"

pra nuk i eshte ofruar ndonje alternative zonjes... dhe reagimi i saj qe ta marre femijen me vete me duket mese normal.. pasi eshte ajo nena dhe ajo ka pergjegjesi direkte per femijen e vet! asaj i erdhi policia papritur, ne kete rast ajo eshte e papergatitur.. pse nuk priti policia , gjysem ore, 1 ore.... deri sa kjo te gjente nje zgjidhje, dike nga familjaret e saj bie llafi, te perkujdesej per femijen?

Jo pra, i eshte ofruar mundesia ta lere me dike, por ka preferuar ta marre me vete, dhe policia perderisa i ka kushtet per femijen, s'ka pse ta shtyje. E para, e dyta, vetem se s'ke para per momentin, s'do te thote qe duhet te te falen dritat. Te gjithe mund te themi qe s'kemi para per momentin. Ca do te beje policia pastaj? T'u shohe se ku punojne e se sa para kane ne banke?

or taj, keta nuk po kerkonin ndonje terroriste te rrezikshme, dhe e gjeten me ne fund,e te tjerat jane detaje... as ndonje kriminele te regjur qe ishte fshehur prej kohesh... pra priste puna, edhe te nesermen.
me kete zell policia, te arrestonte djalin e Luiza Xhuvanit, kriminel i denuar per vrasje qe sinjalizohet te kete shtene diku me arme... por nuk e bene megjithse kishin 3 muaj ne dispozicion.. perfundimi: te vrare cop 4.

Pse t'i shkonte te nesermen ajo, kur funksionoi sot "s'vij dot se kam gocen?". Prape te nesermen e njejta gje, dhe ja ku u zgjidh. tamam logjike idiote qe kjo po thua si puna e asaj "po terrorizojne familjet lazaratase". Cunin e xhuvanit e kapen per 6 minuta

shko mor,langaraq, paske vene dhe flamur amerikan per te humbur gjurmet...smiley flet per llogjik idiote ti, kokra e idiotit! te nesermen policia ti shkonte me punonjesit social zonjes, nese ajo skishte gjetur vet dike te perkujdesej per femijen...
ndersa cunin e Luizes nuk e kapen kur duhej kapur pas incidentit me arme ne Gjirokaster.. dhe ai beri ate qe beri..

p.s Bredharaku, ti sikur kishe sherr te hapur,duel, me kete shkaben diku ne Toronto..... -well, merr masat se po te afrohet.. heren tjeter do dal me flamur kanadez ky..smiley

Te njejten logjike perdoret per lazaratin, te njejten per gerdecin, e njejta logjike qe i bente fajtore protestuesit qe u vrane ne 21 janar. Dhe sa per dijeni, une s'jam perpjekur ne asnje koment te fsheh gjurmet. Thjesht sistemi prej te cilit shkruaj tani figuron keshtu. Por s'eshte se pres shume logjike nga njeriu qe e dinte flamurin shqiptar gjate komunizmit si vetem te kuq e me nje yll te verdhe, pa shqiponje, e madje kembengul qe eshte normale ta mbash mend ashtu. lol Po prita logjike nga ky nivel inteligjence, na mori lumi pastaj.

Nuk e beson as vete MB ate qe ka thene Belul. Kjo eshte nje GAFE te cilen po mundohen thjesht me e zbut.

Per mendimin tim problemi kryesor eshte mungesa e pershkallezimit. Duhet me i vene 1 apo 2 gjoba robit para se me e fut ne burg.

“Të fusësh në qeli një fëmijë është një krim, por të bësh politikë duke sajuar monstruozitete të tilla çfarë është?!”, – shkruan Rama.

A eshte krim, a eshte sajesë?

 

 

Heren tjeter tua marrin kalamojt ketyre qe s'pagujen dhe tua shesin ne ankand.

Egzakt! 

Dhe po dolen prinderit ne proteste per femijet, te dale Garda e Republikes dhe te shtije drejt tyre pa frike, se edhe po vrane njeri, s'ka per ti gjet gjo. Deri ne 4 veta, munnesh me i vra pa problem. Dro dhe 5. 

Pse do dalin ne proteste? Perkundrazi, pagujn korrentin dhe ngelet dhe per nei pare xhepi.

Njerez, nuk eshte fajsi pse ndenji 5 apo 8 ore ne nje ambjent te vecante te komisariatit policise, por se kjo femije dhe mijera si kjo jane jashte kujdesit te shtetit ne kete sistem te felliqur!Po beni me keto komentet, pa sens, si ai katundari qe la fucine me vaj ti derdhej sepse pa nje koqe ulliri, qe ra ...po rrokullisej   tatpjete ..! U kuputen derdimenet e PD duke bere " namin " nga keqardhja e madhe qe Rama .." futi ne burg " personalisht nenen dhe te bijen e mitur...! Politike injorantesh , pa asnje fije memorieje ! A thu se nuk ja u pame syfetet ! 

po ky s'osht kale beteje, mer djelm e vasha t'revoltum n'kulm.

kjo esht si me i hyp gamorit  ne Kentucky Derby.

Cfare pret te thone njerez qe thoshin se lazarati mbjell hashash se s'ka c'te haje, policia po nxjerr familjet e lazaratit ne rruge, po u vjedh plackat, etj, etj, etj, nderkohe qe kryetari i komunes se lazaratit u thoshte banoreve varfanjake te mos blinin makina te shtrenjta, por ta investonin me mend paren e madhe te droges,

thjesht po du me iu thon qe zhurm le te bojn, se ky osht misioni i kanoceve te lidh permrapa limuzines me "just married" te xhami, po t'mos kujtojn qe te gjith e morin at zhurmen per muzik.

Cte keqe ka qe nje femije te kaloje disa ore ne komisariat? E edukon dhe e kalit me procedurat e shtetit ligjore. Madje une do propozoja qe shkollat te organizonin eskursione ditore per klasat fillore ne ambjentet e paraburgimit. Keshtu rrisim breza te ndergjegjshem per shtetin e se drejtes. 

Hajde dëgjo PD për një vit rresht, këtë muhabet do ketë.

PD vuan nga premature ejaculation...nuk e majne dot nji vit. Deri tashti kan pas aq kauza sa ka pas gjith Europa ne 100 vitet e funit: kauza kunder vjedhjes se votave ne Korce; kauza kunder droges; kauza kunder ndalimit te furgonave 8+1; kauza kunder armeve kimike.......

Nuk ka shanse. Do dali ndonje gje tjeter. Eshte vend shume dinamik, prodhon ngjarjet si petllat.

Prite kur ta shpallin heroinë vajzën e  vogël. Zhan D'Arka e PD-së

Jo jo, heronjt s'duhet te jene te gjalle.

mo i shti llaf n'vesh Sales!

Bisha femijengrenese...

Denojne femijen per faj te prindit...dezhavy!!!

regjim satrap.

piktori injorant...

nuk ka pranu te njofi femine e vet...

kulshedra (ngjyren e di vet ti) don nga nji femije cdo dite, me e hap vec per 10 minuta burimin.

tim per tim nga nji berr me premun, tim per tim nga nji vash me ia djergun... smiley

nudist i pa cipe!!!

polica koketrashe.

ah dhe barkderra, se harrova.

Policet thjesht kane bo detyren

bravo cuna...!! s.t

Shume shpejt kjo pune e mire qe po bejne organet shteterore me hajdutet e energjinse elektrike, duhet ta bejne edhe per vjedhesit e ujit. Krahas ndeshkimit te hajduteve dhe nderprerjes se ujit per ata/ato qe nuk e paguajne, duhet rritur edhe cmimi (sidomos per ujin e larguar) pasi vetem keshtu displinohen njerzit per miremenaxhimin e tij. Bravo Qeveria! 

Po gjithe ato shoqata per mbrojtjen e grave dhe femijeve kane thene ndonje gje?

Ajo nuk hëngri asgjë, ndërkohë që rrinte në një qeli të qelbur.

“Hynin e dilnin dhjetëra policë burra, ku asnjëri prej tyre nuk e fiku cigaren. Dyshemeja dhe muret ishin të pista, ajri u bë gjithnjë e më i rëndë dhe vajzës i merrej fryma. Herë kishte ftohtë dhe herë kishte nxehtë.

Teksa kalonin orët, ajo po vakej nga ajri i rëndë dhe nga uria. Mendova se do më vdiste aty”.

Pasi iu lut policëve, ata i thanë: “Ky stan këtë bulmet ka”.

Vetëm në mbrëmje vonë, policët u bindën ta linin të lirë.

Ça ka per te qesh?

Thjesht po mundohemi te themi qe fajin e ka Saliu.

Nuk jemi aq te shkathet sa ju per ta bo lidhjen direkte, po ama po perpiqemi me aq sa na jepet.

Btw! 

Policia e bythes xerro pike per PR! 

Ja lene lemin te shijne keta vrasesit e PD - se qe normalisht tani duhet te ishin ose neper burgje ose ne mal ne arrati si Bajram Curri. 

xerro pike per gafen dhe per keqmanaxhim te gafes.

 

ka nga kto qe komentojn ktu, qe ne 21 janar kan thon literalisht i lumt dora gardes, me shume duhet te kishin vra. smiley

jeta osht e cuditshme. s'e di robi ku i vje ndjeshmeria, pa prit e pa kujtu. sensitiviteti, i bi ne shqip.

Presim te shokohet ai burri kur te marre vesh se ata te 4, qe u vrane ne mes te bulevardit me duar ne xhepa, i lane femijet e tyre jetim, pa babe...

Presim te shokohet kur te kuptoje sa femije la jetim Xeni , me ate Gerdecin e famshem...

Presim te shokohet me..., lere se mos cmendet fare dhe na mbeten peshqit pa Baba Sqap

s'ka gjo, e mulojn humoristat e peshkut at pun. 

by the way, kon nji humor qe te le pa frym.

Po e di o emo, e di se ca thojshin per 21 janarin. Ishin dhe nja dy cavije qe talleshin me jave te tera ketu me ato qyqt!

keto 500 mije leke te reja a te vjetra?

jo leka moj, dollaro

Te reja

so 5 milione. sa vjet kishte qe nuk i paguante? po ate personin qe ja lidhi prape e tregoi?! pse ska mashkull ne skene fare?! pse nuk punonte kjo kaq kohe? kush e suportonte? kaq njehere se kam dhe pyetje te tjera. 

Druaj se keto pyetje kane dhe shume gazetare te tjere, dhe do t'i qepen pas budallackes e kushedi c'do t'i nxjerrin ne shesh.

e paskan shit prap Kosoven o Cimo  smiley

haha rono mos lodhesh duke majt carcafin deri sa te vije cimi te thumboje

o rono ke harru ke mor edhe carcafin me vete

e more vesh ti qe enveri ka bizedue dy her me gjermont ne kohe te luftes? tinez.

po qe Titoja i kishte thon qe merre Kosoven, po ky gjinokasterliu pederasti gjekfemije piresi nuk kish pranu. bashkohemi kur te bohet e gjith bota komuniste kish thon. smiley

kurse kta maskarenjte sot, e heqin kosoven nga harta dhe thone bashkohemi ne BE...pthu fare e keqe...fare tradhetaresh!

eeehh, sa her te kom thon qe komunizmi esht i keq njisoj per te gjithe, or Ron!!! 

e pat thone bradi para teje ne fakt, qe shume shpejt do zhgenjeheni me Rilindjen. Si nuk i ra nji llaf ne toke mer?

me 25 dhjetor bi qeverija, tha. duhet me mor edhe cekun e funit, mu me vje me 24, por meqe qello x-mas, than qe do na i cojne me 23. meqe katolik kryetari. smiley

smiley

 

o rono ke harru ke mor edhe carcafin me vete kur ike.

Agron, ke shume te drejte. Librat e altertekstit te sales duhen hequr urgjent nga shkolla. Rama duhej t'i kishte hequr qe kete vit.

ate "urgjent" vetem arvizuja ta perplas ftyres daku. perndryshe do ishe me shall pionieri edhe ti.

Cuditerisht ketij Informacioni i mungon pika me e rendesishme e Vleresimit .

deklarata e te pesuares ... Mbase më vonë LefTGOPEJA do marr vesh që " nuk ishte me barrë "sepse Sindroma Roshi , eshte celesi i gjithshkaje ne Shqiperi ku shquhen InteliDjencat e Sikurit  te Sikareve .

Kori fëmijve erdhi  ..iiiii mami Policia mori vajzën ..dhe Vuu Ulërimat  Të kujt ? Kryekriminelëve që ishin të vetmit dhe të Parët që krijuan Trafikun e Fëmijve si burim pasurimi . Baza ekonomike e PD-hit të fanmshëm berishist !

Për vete mendoj është shumë e arsyeshme që ky fakt detyrimisht shqetësues , të ishte  nxitje për ritjen e Mundësive edhe në këtë Fushë të shërbimit Policor pasi raste të tilla të fëmijve që kërkojnë Kujdes në ambientet e Policisë ka pothuaj cdo ditë .

Dhe rrjedhimisht problemi do trajtohej ne Linjën e duhur siç dhe ka ndërhyrje nga njerëz normalë MINUS tangërllëkun që kanë " kuptu problemin or tie " smiley

Dhe këtu do dallonte e  vetme si zakonisht Artileria e SHQUP-it me katapultiste të makinës së Mutit , të përndertën LeftKope që vërvist Pampersat e Plakut Mere tek PPU !

Çfaqja  e katapultistes LefTKope smiley tregon që është një propogandë e Pastër kundër neobllokmenit Edver Kriminel kristaq rama ..smiley

 

Lexova qe edhe ajo gruja i hall e kishte pas qe i kishte lidhur dritat ne menyre te paligjshme e pa lejen e burrit. Donte te shihte patjeter serine e radhes te Bidait, telenoveles qe po cmend shtepiaket shqipetare. 

fajin me te madh e kishte bo goca vet, qe ishte ngrof me korrentin qe nuk paguente e ema.

Ende s'ka nisur ngrohja ne TR, Agron, dhe ato pallatet luksoze jane te izoluar mire.

edhe po te mos jete pallati i izoluar eshte burgu i izoluar mire, ky femi paska qene me fat

Kjo mënyrë ballafaqimi mba erë militantizëm . Ndërsa problemi është tjetër dhe për të Gjithë . As që duhet përmendur Puna e Qenefistëve salistë për krahasim .Kazmatorët e " projektit berisha " kanë lënë një Gropë haleje jo vetëm Materiale por së Pari Mentale dhe Morale që tmerron këdo që njeh pak nga Normat e Bashkëjetesës !

Kanë bërë përpjekje të heqin Gurët e Themelit të Moralit të shqiptarëve dashurinë për njëri tjetrin .Dhe deri diku në Politikë ja kanë harritur me kërma që Politizojnë edhe Ujët e Burimit kur mehet në ndonjë fshat .

Hidhini pas atë kategori dhe mbajeni për Referencë se si nuk duhet të funksionojë një Mekanizëm shoqëror . Gjëja më e dukshme dhe e pëlqyshme është që një  pjesë e PD-hit  , po merr pjesë në JETË jo me Ulërima pavarësisht se dominojnë Lopë ripërtypse si LefTKopeja me " se Edveri zotrie "smiley

Se çfarë simpathisëshish ka ajo Parti qurrashësh me trima Podiumesh si palo...a as Enveri po të ishte gjallë nuk do i jepte Dum .

Vetëm tek PPU mund ti gjesh  Kapitalistë  të ngashërueshëm për fatet e vegjëlisë më shumë se   Marksi me Leninin smiley

 ....rapadam rapadam dipi dopa , e Polici ra te gropa ..smiley

Jeni që jeni bëni nga një kontroll tek ata të shëndetit mendor se turpëruat dhe LefTKopenë e nuk ju përdor dot si Pampersa .

Shiko ca ndryshimi. Femijet me salen zberthenin me duart e tyre predha te stermedha dhe kur raportoheshin raste si ky qe thua, kjo qeveri i ka pushuar apo arrestuar, ndersa Berisha vriste rob rrugeve per te mos i denuar te vetet. ncncncnc

ca u bo me kete qe shpifi per kete rastin e femijes ne komisariat?
 

Femijet shqiptare smiley

 

E di kush do jete pjesa "fucked up" e ketij muhabeti? 

Kjo gruja ka per te perfundu pa pagu asi kokerr leku nga ato pese mije dollare qe ka borxh. smiley

Kush do bast!

perderisa nuk punon... ik se e fitove bastin. 

Dhe do dale sup me sup me Dashon ke protesta tjeter kunder keq qeverisjes se bijeve te eterve.

smiley

E meritojne ne fakt. 3/4 e bizneseve te PD-hit kane vjedh sa i kane ** zotin. Asnje rast kapje nuk kam lexu ne media per be.

 

E vjedhin nga nentoka ata, jo me tela po me kabllo te trasha...

dihen si e sa kane vjedh.  Sjellja n'shina fillo nga lokomotiva.

Po pse lodhesh me i mush mendjen o Bame. 

Ja ku e kane rastin e fresket. Dy jave e projektojti Rama mbledhjen 12 oreshe ku foli 10 ore per te zevendsu shefin e OSSHE me ket te riun dhe ky i riu paska qene nen hetim per " lov mi tendër " smiley

 

Nuk nigjojn nga ai vesh, nuk kane vesh per muzike smiley

M'vdiqe a Fiqo!

Te them se po ndeshkojne te vegjlit, m'thu ndeshkim selektiv! Te them se po ndeshkojne te medhenjte, m'thu ky sulm o hapi i pare drejt shtetzimit!!!!

Filma moo filma i kemi smiley

Masterpisa!

Te serija e fundit psh çoroditesh fare premisat këthehen se mbrapthi: Mr. Goldman is spared dhe Nene Ferideja gets taken down.

Hajde mos bosh si i çmen masnej smiley

Ku jane shoqatat qe mbrojne femijet ? 

Jane mbyt nga pedofilet.

Eshte bo mos me i besu as preshit smiley, tha nona plake

 

o i hengert nje mortje e mos i lente , sa shume i paska dash Zoti budallenjte , vetem ne Shqiperi  sa me shumice i ka bo

 3/4 e bizneseve te PD-hit kane vjedh sa i kane ** zotin. 

 ..."historikisht, ky është i njëjti ngërç apo bllokim që pllakosi Enver Hoxhën.Dështimi po vjen e po thellohet dita ditës, se ky kryeministër nuk gjeti dot para për ta nxjerrë vendin nga kriza financiare.
Remitancat e emigrantëve, që deri para dy vjetësh kanë qenë rrëth 25 përqind të GDP, janë në një rënië drastike, kurse prodhim s’ka – atëhërë, si do të jetojnë shqiptarët? Por këtu vjen e spikat naiviteti i një kryeministri që po bie edhe ky në injorancën e Enver Hoxhës, sepse e mendojnë pushtetin mashtrim.

Rama i ka hyrë të njëjtës rruge të marrë si Enveri: po i bie kapitalit me gjoba dhe me mjete të tjera represive, duke menduar gabimisht se kështu do të gjejë paratë pët të mdënjur në pushtet"....shkruan Avokati  ne FB

Nqs te paguash dritat dhe taksat eshte ti biesh kapitalit, i bie qe ti jetonke si Liza ne boten e cudirave. Ik ik futi nje tas dhalle dhe mos u merr me ceshtje qe shkojne pertej intelektit tend.

qyqeeeeee 

Ato qerune banken e kane thjesht detyrim paraqitje, ca te tjere me qindra mellone (edhe evro) e ishin/jane majave te qeverisjes. Dhe kalamoni i shkrete rri 8 sahat ne polici per korrentin e prinderve.

Fajin e ka e ema qe e mer femijen ne komistariat, sikur eshte duke e cuar ne kend lojrash. Prinder te papergjegjeshem

e ka marre (ndoshta) qe mos ta çonin ne polici.

te jesh me femije ne france nuk te çojne ne polici. njeren qe njoh, kur i qane vajzat e vogla, e lane te dilte dhe nga aeroporti, megjithese e kishin kapur me vize fallco dhe duhej ta kthenin prap ne greqi, nga kish ardh ne tranzit per te shku ne kanada. sot jane me apartament ne paris dhe double nacionalitet.

eshte "tolerante" bota kapitaliste. jo per gje, por me u ndodh gje femijve "te pafajshem", behet nami ne shtyp, dhe pushojne direkt nga puna kushedi sa funksionare. behen pra humane nga zorri, me rujt postin.

ne shqiperi per momentin kane gjithnje mentalitetin e vjeter. ligjin nuk e respekton asnjeri, as policet as funksionaret e as njerzit. dhe aq me mire. se ligji eshte pa zemer.

Po ta linte me 'specialistet' e policise, pse jo?! Jane po te njejtit qe e lane femijen per tete ore te gjata ne komisariat. 

ti sikur ishe prezent. mos i beso shtypit verberisht se me shit leter mundohet i shkreti. s'besoj se i kane keqtrajtuar.

anormalja ne kete ngjarje, eshte qe per faturen qe nje klient nuk i paguan nje ndermarjeje, merret direkt policia. puna shkon ne gjykate me pare, te pakten ketu ku jetoj une, dhe pastaj vendoset sesi e qysh vazhdohet me tej. 

por nuk te çon njeri ne burg apo polici edhe sikur mos te kesh paguar asnje fature gjate dy ose me shume vjetesh. keto t'i terheqin nga llogaria bankare diten kur shuma ta lejoje. 

5 miliard i hymbi njeri bankes  dhe e nxorren nga burgu pas disa muajsh, si te ishte ndonje hero. jo per 100 lek te qelbta.

Ka të dhëna  se ky Saliu me anji mbrapa , ka qenë prapa Policisë duke pritë sa të merrnin të omën e Gocës . Bote i dorë të mirë pare duke e rrëmbyer e shitur . E sa do i kërkonte saliu i madh ? Do e rrente se nuk e shiti shumë.

Dhe kam mejtim mëndjeje se ky po të hapet do ti nxjerrë ,dy variantet e ankesës

E rrëmbyen të ëmën zotrij se nuk kishin si rrëmbenin të bijën Tarfikantët e Edver Kristaq kriminel ramës në sulm për Instaliminsmiley e shtetit Kriminal të baballarëve ...

Mejtoj se do mungonin Fotot !

Varianti tjetër është ky që mbeti për tu lexuar nga Saliu i vogël i prurë për Salijtë e tjerë tek PPU !

Kishte dhe Foto !

 Të ishte jashtë kjo nënë, do t'ia kishin marrë fare fëmijën, do ia kishin dhënë ndonjë asistenteje socila dhe do e kishin dhënë për birësim. Thuaj shyqyr që është në Shqipëri dhe u mbyll me një xhiro të shpifur nga komisariati 

Plus qe do e kishin pushkatuar.

Per cfare do ja kishin marre femijen, pse s'ka paguar energjine elektrike?

jashtë ta marrin dhe për një xham të thyer, lol

 

ta marrin dhe kur i le pa lare, imagjino per dritat.

Moza genjen. Ne amish country ska elektricitet. smiley

dhe per tu la me kanoce smiley

Nje familje qe nuk arrin te paguaje energjine "jashte," ndihmohet nga shteti me ane te asistences sociale. Nese famlija prape nuk paguan nje fature te dhene, atehere dosja e saj shqyrtohet nga punetori/punetorja sociale per te pare çfare pengon pagesen. Kujdestaria e femijes mund t'i hiqet prindit vetem nese ka abuzim ( alkol, droge, etj.) nga ana e tij/saj. 

 

Po ja qe s'esht jasht. 

I ndriti fati.

nga 500 mije qe kane pas borxh kjo familje nja 200 mije do i kete pas femija borxh.

booo ca injorance, fut kalamonin ne izolim

njonin ta beko papa, tjetrin ta izolo policia. ky eshte fati kalamojve.

Pse këta që ka shit berisha si Lypsa nuk është fat ..

nc nc nc, prit prit se s'keni pare gje akoma tha.smiley

nuk ka ndihme sociale t'i shpetoje. po varferohen perendimoret me shpejtesi ne keto vite, jo me shqiptaret qe te varfer kane qene gjithmone. 

njerzit duhet t'i qepen fshatit si dikur. siç po bejne dhe francezet gjithnje me shume.

toka te pakten te ushqen.  

un, si i djatht qi jam, menoj ta vejm at gocen te shtyje gurin e mullirit deri ne 16 vjec

Mami mami leji llafet e mjaft na bone skena po paguj leket. Ske lek? Gjeji merri borxh, fillo hiq breket, boj ca te dush po paguj leket. Akoma ske vra veten femer torollake. Ata komshinjt e tu qe i paguajne detyrimet sjane me budallenj se ty. Lek me kref floket te parukjerja ke ti debile. 

ne fakt gabim ka bere dhe kjo. nuk duhej ta kish marre femijen me vete atje. 2 njerez besoj i ka atje. ose te kish refuzu per te shku derisa te gjente dike per te qendruar me vajzen. me dhune sdo e merrte njeri. drama kot me kot.

 Është taktikë nga ana e saj, se jo për gjë, por dikë duhet ta ketë në shtëpi ajo, përderisa nuk merr asistencë sociale. Nuk ka mundësi mos të marri, nëse nuk ka të ardhura të tjera në familje.

Nese ka 5 milione borxh, i bie qe ka te pakten 6 deri ne 8 vjet qe s'paguan drita. Dmth qe ka te pakten tete vjet ne ate pallat, pra qe kur eshte ndertuar pallati ose kur sapo eshte ndertuar. Pra, s'ka paguar drita as kur kishte leke per te blere pallat aq te shtrenjte, dhe nuk eshte se nuk i ka paguar ngaqe ka bmetur pa pune kohet e fundit. Dhe kur s'ka gjetur pune per tete vjet, as ka per te gjetur ndonjehere e te laje dritat, sic thote.

Aha, sa më shumë të interesohesh për jetën e kësaj, më shumë vjen erë muhabeti. Shkurt, kjo është thjesht një qytetare e papërgjegjshme dhe fëmija është thjesht mburojë që ajo po e përdorë për të mbuluar papërgjegjshmërinë e saj. Ka shumë që nuk e  paguajnë energjinë vetëm se askush nuk është ndëshkuar deri më sot dhe lekët e energjisë i kanë prishur për qejf të tyre.

Edhe kjo vajza nuk eshte pa faj. Embelsirat ler moshen e saj jan si kokaina per moshen madhore. Pra kjo vajze eshte nje drogaxhie gaxhie qe ka shpenzuar leket e dritave qe i takojne popullit shqiptar. Un them ta internojme bashke me te jemen. Po qysh eee. Ashtu eshteeeee.

Kesaj nje interviste i kane bere, asgje me shume. Ato pune i bejne keta te sales dhe enveri. Si tha Basha mbreme? Te perjashtohet nga PD kush nuk i bindet krietarit por futet ne parlament. Mire qe s'i vrasin si Olldashin, Pashkon e Hajdarin. Keni rene aq poshte sa shiko ca sajoni. Ketej thote kjo femra qe ka perdorur te bijen per perfitime se e ka vajzen semure, ketej thote qe po luante poshte pallatit ne dhjetor, ne mes te dimrit. Ketej thote qe s'ka leke se ka mbetur pa pune, ketej s'ka paguar drita as kur ka pasur leke te blinte nje apartament te ri ne nje lagje te shtrenjte te tiranes. Ketej u ka kerkuar ndihme policeve t'u mbajne femijen se s'ka pasur ku ta lere, pastaj i ka akuzuar. Te njejtat gjera sajuan dhe per familjet e lazaratit, gjasme po hidheshin rrugeve e cfare nuk thate. Kjo flet shume per nivelin e PD

Se kam lexuar intervisten e as kete shkrim te terin. Mua me mjafton fakti qe e mitura eshte mbajtur ne komisariat.
Shife rastin ekstrem te shokeve tane me unitet te hekurt. Ligji eshte dhe per.femijet.thote. pra dhe nese do futej ne burg femija.per keta tipat allahu akbar zgjohu enver cdo gje eshte.ok
https://twitter.com/ediramaal/status/540...

Po, eshte mbajtur ne komisariat qe e ema te mos vazhdonte ta linte ne rruge, sic ka thene vete, dhe sepse e ema e ka perdorur si justifikim per t'iu shmangur pageses se dritave, sic ka bere per tete vjet ne nje pallat te shtrenjte. Sa per femijet, i vetmi qe ka kryer de facto krime ndaj femijeve ketu eshte ai qe lejoi te mitur te qeronin predha me duar ne gerdec, e atehere ju qanit hallin e tij, jo te femijeve, keshtu qe dilni shume hipokrite.

...

Leje kete karten e berishizmit se le nam
Po te shohesh komentet e mia ne jete blog do dalesh bllof ne lidhje me berishen.
Un nuk ulem ne ate nivel sa te.me dobesoje gjykimin berisha. U mbajt 8 or ne komisariat kjo minorenja. Pfffffff edhe ca. Berisha ka fut adoleshent me pastru predha. Nuk logjikoj kshu un.

E di qe s'logjikon ashtu. Logjika jote eshte qe kush guxon e del kunder berishes esthe tip qe fut kalamaj ne qeli, ndersa per kalamajt qe vdiqen sepse u punesuan per te kryer punen me te rrezikshme ne planet pa asnje pike sigurie nga kompani qe drejtoheshini nga familjaret e berieshes, jo vetem qe s'ka faj berisha qe as nuk i kontrolloi c'behej e madje mbrojti njerezit e vet neper gjykata, njesoj sic mbrojti vrasesit e 21 janarit, por perkundrazi, e ka fajin kushdo qe del kunder berishes qe perdor vdekjet e gerdecit apo 21 janarit per politike. lol si s'e di logjiken tende une?

All God does is watch us and kill us when we get boring. We must never, ever be boring.

Chuck Palahniuk

biografia e ksaj nuk ka lidhje me papergjeshmerine e policise qe e ka mbyllur bashke me vajzen. Kaq mundohuni me e kuptu, lejeni pas partishmerine!

Era djers. Skan elektricitet robt e nuk bejn dush. U qelb tirana.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).