Opozita do të rikthehet në Kuvend në seancën e fundit parlamentare më 24 Dhjetor, duke i dhënë fund kështu bojkotit prej mëse 5 muajsh.

Tashmë Basha ka pranuar ndërmjetësimin e përfaqësuesve të parlamentit europian Knut Fleckenstein dhe Eduard Kukan për të arritur në përkthimin e kushtit për dekriminalizimin e Kuvendit në një projekligj, të propozuar nga opozita dhe që do të ketë mbështetjen e mazhorancës në miratim, në muajt e parë të janarit 2015. 

Dy përfaqësuesit e Parlamentit Europian, Knut Fleckenstein dhe Eduard Kukan do të vijnë në vendin tonë para mbajtjes se seancës së 24 Dhjetorit dhe pse në axhenden e tyre të meparshme vizita ishte planifikuar në datën 7 Janar. Por për të mundësuar negociatat mes mazhorancës dhe opozitës për normalizimin e jetës politike në vend, Kukan dhe Fleckenstein janë shprehur të gatshëm të bëhen palë në një ndërmjetësim duke përfaqësuar PE me draft të hartuar me 5 pika, të cilat do të parashikojnë respektimin e opozitës për ngritjen e komisioneve hetimore, ndryshimin e rregullores së Kuvendit për të barazuar kohën e foljes së opozitës me të mazhorancës, zbatimin e vendimeve të Gjykatës Kushtetuese dhe faktin që qeveria nuk do të bëhet pengesë për drejtësinë në rast të hetimit të deputetëve.
 
Më kryesorja pritet që drafti final që do t’i hapte rrugën marrëveshjes ka të bëjë me haritmin e një drafti në muajin janar për dekriminalizimin e kuvendit.
 
Pas gjithë kësaj iniciative të ndërkombëtarëve për të asistuar në marrëdhëniet e brendshme politike të vendit tonë, u dhanë sinjalet e para pozitive nga kreu demokrat. Rikthimi i demokratëve ishte parashikuar të bëhej më datë 18 dhjetor, për shkak dhe të ardhjes së Presidentes së Kosovës Jahjaga në parlamentin shqiptar, duke shërbyer kështu si një mbulim, por një mbledhje e Konferencës së Kryetarëve e shtyu Kuvendin për këtë vit deri më 24 dhjetor. Në të njëjtën kohë edhe Presidentja Jahjaga shtyu vizitën e saj për në Shqipëri, vitin e ardhshëm. Përpos këtyre ngjarjeve, Opozita ka kohë edhe një javë më shumë për t’u bërë gati drejt përfundimit të ciklit të saj bojkotues 5 mujor. 

KËRKËSAT E OPOZITËS
1 Dekriminalizimi i Parlamentit
2 Respektimi i vendimeve të gjykatave
3 E dejta për ngritjen e Komisioneve Hetimore
4 Asnjë pengesë për hetimin e deputeteve
5 Kohë të barabartë me kryeministrin në seancat plenare

KËRKESA E SHUMICËS 
1 Rikthimi i opozitës në Kuvend brenda 24 dhjetorit

53 Komente

Kerkesa e shumices. Stop provokacija

Ja pra, nje kerkese te prere kishte shumica dhe opozita e zbatoi direkt. lol Sa per te tjerat, opozita i ka pasur te plotesuara qe ne fillim

Më 25 festë zyrtare, më 26 merren pushimet fundvitit. Do u lodhkan shumë më 24.

viti 2015 debatohet a te mbajme kriminele ne parlament apo jo, hajde injorance hajde

Dhe me e bukura, kerkesen per dekriminalizim e beri nje ish i denuar per korrupsion, si ristani. ka gje me qesharake, i nderuar AGron?

po ka, #rilindje

Ke te fala nga deputeti i Lacit,FUFI. Pastaj hajde bej gam-gam ketu. Si te dhjere po ktheheni.smileysmiley

une nuk e kuptoj:  pse duhet kerkuar nga dikush ''dekriminalizimi''  i  Parlamentit dhe nuk eshte standard normal nga vet partite qe  kandidat deputetet  te mos jene kriminela..smiley

Se vetem sjelljet kriminale i bejne te pellasin era shtet. Inferioret nga natyra e kane instikt nenshtrimin ndaj te fortit. Kot nuk esht dhe shprehje popullore. Q.. Nene te te thote baba.

Boni cboni u drodh e u perdrodh si ngjala dhe me ne fund, kur pilafi nuk mbante me uje, kurva PD u rikthye ne kuvend. Hajde te lala jot tina- thote elbasonsi. Mu ul pak tek preheri lales. Prisni, prisni se akoma nuk keni pare e provuar gje! 

Qenia e nje hajduti me cizme kryetar parlamenti eshte nje turp I madh per shqiperine.

perkundrazi, po te isha ne vend te kapos dhe kapos se kapos, ne vend te atyre deklaratave me pe e ppe, une do vija thjesht 2 foto te likes - para dhe pas rilindjes. Flet me shume se cdo deklarate. Si mund te propogandoje progres ky fakiri qe eshte bere meit...

I'll see your fiu and I raise you fap.

 lol smiley

Gono, sa me kujdes po e degjon Anxhela..... pale ketu,  komplet impressed.smiley, as e mendon qe duhet te shoh nga kamera..smiley

smiley e ka kap kamera me vargjet e Samiut ne goje:  "Shqiperia cka qene ceshte e cdo te behet"
 

no-brainer, ky qenka me i rismiley

KËRKËSAT E OPOZITËS
1 Dekriminalizimi i Parlamentit
2 Respektimi i vendimeve të gjykatave
3 E dejta për ngritjen e Komisioneve Hetimore
4 Asnjë pengesë për hetimin e deputeteve
5 Kohë të barabartë me kryeministrin në seancat plenare

Pervec pikes 5, te tjerat jan "shetitje ne kallamishte". Kerkesa pa brume politik dhe ligjore. Idiotesi pa mase. por gomarlliku i gomarlliqeve ishte kerkesa qe duam garantim nderkombetare. Garantimi pa fuqi egzekutive eshte tullumbac fjalesh. Ti japesh fuqi egzekutive nje force nderkombetare per punet e shqiperise do te thote te shuash sovranitetin e shtetit shqiptare. Me opozite debile se kjo nuk besoj se ka pasur ndonjehere Shqiperia. 

Nga regjistrimet e deritanishme te parlamentit, ka dale qe PD ka folur me shume minuta, kryesisht me salen. Kete kerkesen e kane ne dem te vetes. 

Paske 'rilindur' Rono, se ti kurre nuk flet kaq harbutshe 

mos u anko shume per opoziten smiley

ket shetitje ne kallamishte me duket se e di se ku e ke mor. jep bibliografin. se kto jon me copyright.

 

Tani ku do vene Komunistat.. e mori bekimin ene Grida,, Xhozi o bo xheloze smiley , s'ja var njeri mo,, kan ardhe "harabela" te rinje qe e cicerojne me bukur kengen" poshte komunizmi"

si hone e plote qeka bo grida

te 10-fsha Kim Kardashian  thuaj .. smiley

erdh e ama hapi deren

tha Xhemal c'me gjeti mue...

Po kthehen Vrasesit dhe Hajdutet ne Parlament.

Gjynof Femijet qe do ua pushtojne televizorin me mesazhe negative e te paturshme nga Banda e Shqupit. Sa rehat ishin njerezit keto 6 muaj ....larg Cmendurise e Krimit.

1 .- Dekriminalizimi i Parlamentit...smiley

Vetem kjo sipas Lubonjes me "dy banda e shume bandite  "   dhe bashkeperfundimit po aq te vlere te Xhiboles "as mish as peshk po edhe mish edhe peshk " pa  ngjala   ne duhet te mbetemi Pa Parlament smiley Shoqja Gjembi si e mollois kete ?

Luli ose duhet te kete bere kompromis me te huajt qe  nga kasta e krimineleve Vrases e berishes te mbetet vetem ai ...ose po i hap varrin vetes .

Kjo kerkese ne formen letrare  eshte tamam si vjershat e vjershetareve te PD-hit ,

"shkojme per Lesh e vijme te rruarr "

LefTKope jakni ne vete ! Po ua fut Lulashi ..Ini ne metro mo ?

skenes pulitike shqiptare i marrin te keqen dhe telenovelat turke te klanit per nga shterpesia e permbajtjes dhe kotesia karakterixuese.

Kerkesat e Opozites 

1

2

3

4

5

6  Luli eshte bere Kryetare i PD - se .

A thu  Luli eshte kryetar??smiley ,, 

C'ndryshim ka luli nga, Tritani dhe me para tije Eduart Selami ??

Eshte Super Milioner .

E Kishim llafin ke kryetarlleku Brad,,? C'ndryshim ka Ai nga Eduard Selami,dhe Tritan Shehu.

Une them se ai po mban kolltukun ngrohte per "Desidentin e Djathit"

jasha maduri... 

Shit! Shit! 

So close! So flipping close! smiley

 

Opozita, me shume ka humbur se ka fituar me kete bojkot..te pamotivuar per kogezgjatjen.Ishte strategjia e kryetarit real, me shpresen se do te rikuperonte shume prej faktoreve qe e deformuan gjer ne ate fare feje.Shfrytezoi goxha kohe per ta mbledhur partine e dekurajuar shume, por rruga larg kritereve demokratike, nxiti faktoret erozive  ndaj kohezionit te brendshem?Kryetari real e ndjen se c'pasoja pati qendrimi e ndikimi i tij dhe po lodhet te tregoje se pd, po udhehiqet prej modelit " Basha" , kur nje model i tille eshte krejt fallco ! 

Kalimi i partise ne evidentimin e faktoreve ekonomike e sociale,prej masave drastike e tipike te djathta, qe eshte e detyruar te marri qeverisja e majte, po e shndrron PD -ne ne parti social demokrate, njeheresh edhe me program krejt te pakuptimte, te deformuar, abstrakt e te goditshem fare lehte prej nje te ardhmjeje me sens krejt ndryshe nga si e imagjinon stafi haxhami i Pd se 

Tani po kthet " ne gavete",  me gjasme me nje shport dinga  suksesesh, te cilat i kaneare dhe ca krere ...ne Evrope...! Brockulla ! Ppolitike karagjozesh ! 

e ka me vjershë ai i nderuar Grava ..

Luli - Lulushi / brekët i mbushi / me buk Ljepurushi ..smiley

Po nuk ka Parti demokratike o derman .Ka një grup Lehëssih që as vetë nuk e dinë pse i kanë mandatet as përse duhen ato dhe ata vetë . Ama në fund të muajit çoku ngrohen pak nga xhepat smiley  E kishte në dorë disi Lulthimi , po të ngrihej mbi Veten si Kriminel e Hajdut dhe të Shkelmonte pa mëshirë Babasqapin si vjetërsirë e shek të Bajraktarëve .

Po halli që babasqapi ka brirë . Prandaj lulush -ankave u këndojnë atë këngën për bebushë smiley

Bohh ca lepurushash. Bojn burrat kshu? Burri ma inot der ne fund. Vjen i cop Eduard Kukar dhe i ve ne rradhe si dele. Yyyyyt. 

Tre fjale kam si i pavarur qe jam: Dum Prap Salen (DPS)

Ke te drejte por  nuk di pse shan ata..... qe e dun Enverin ? Te gjithe ata qe merren me " te vdekurit " sec kane ...atje siper ! 

....opozita e kreu misionin e sensibilizimit e ndergjegjesimit te perendimit per ket parlament te kriminalizuar .Perendimi e mesoj tashme aktivitetin e  krimineleve me imunitet dhe prandaj e mbeshteti kushtin e PD per hartimin e ligjit per dekriminalizimin e parlamentit.Femijet 5 vjecare te burgosur,apo qytetare te ndaluar pa te drejte e mbyllur ne conteniere transporti me shume se kush ju duhet mbrojtja e opozites .Ka pas ndodhur qe  të kërkonin para për vendin e punës, por nuk kishim dëgjuar kurrë qe të kërkojnë para për të mbajtur vendin e punës,njesoj si gjobat qe vene mafjozet.Mire qe u merte nga 6 mije euro per nje vend pune arsimtareve Mimoza por duhej edhe  te shkonin e shfrynin epshet e hamshoreve te Rilindjes. 

smiley Opozita u kthye me bisht nder shale per te mos humbur rrogat. 

Perkimi me afatin e skadeces se rrogave eshte vetem nje rastesi. smiley

verej nje ngritje cilesore ne komentet e kapos. way to go!

Bojkot koti ky i PD-se. Ishin krejt tjeter bojkotet qe bente PS, sidomos ai qe kulminoi me protesten e PS kunder fjales se lire para Kuvendit; kishte kauze, pasion, art, kink, te gjitha bashke wrapped in one sexy Gramoz Ruci package

Kush eshte ai tullaci anash Rucit te cilit i kane dhene maske insufiqiente, dhe kush ta kete organizuar blerjen e maskave? 

Shkabe, me ca nofka shkruaje atehere ti? smiley

Xhibo, thuj ca te dush po u bone robt e vitit ate te resmes.

Ku eshte nervi i PDH-it? Ku jane ata deli djem te paskuqanit kamzes e bathores qe i merrnin erzin dyerve te kryeministrise apo konviktoreve ne bulevard (ta hanksha pillin oj fjeraka, kthiji kryt). Si honepsnim dot po te pakten i respektonim. Ceshte ky fund spitullaq???(:

Më kryesorja pritet që drafti final që do t’i hapte rrugën marrëveshjes ka të bëjë me haritmin e një drafti në muajin janar për dekriminalizimin e kuvendit.

smiley 

kjo ceshtja e dekriminalizimit pune muti, se ngel parlamenti vetem me Erjon Bracen apo ca me keq, vetem me ata humbamener te PD qe nuk kane qullosur gje ne karrieren e tyre ose jane ende te virgjer.. perndryshe vlen se kush ben pune kryen edhe gabime. 

Budallik! Kur PDistat ishin ne qeveri, ato (dhe Une) i kemi kritiku te PS per ate bojkot te bajatshëm.

Ku e kanë gjetë keto stil bojkoti keto politikanet Shqiptar mor? Rroga u hecë besoj.

Hiqja lenes e venja prenes....te gjith njilloj, si pika uji.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).