Ligjbërësit francezë i kërkuan qeverisë së tyre njohjen e Palestinës, një veprim simbolik që nuk do të ndikojë menjëherë qëndrimin diplomatik të Francës por demonstron padurimin Evropian me procesin e ngecur të paqes. Ndërsa shumica e vendeve në zhvillim e njohin Palestinën si shtet, shumica e vendeve të Europës Perëndimore nuk e kanë bërë, duke mbështetur qëndrimin e Izraelit dhe SHBA-ve që një shtet i pavarur palestinez duhet të dalë nga negociatat me Izraelin.

Vendet evropiane janë të irrituar me Izraelin, e cili që nga dështimi i bisedimeve të fundit sponsorizuar nga SHBA në prill, ka vazhduar me ndërtimet e vendbanimeve në territoret që palestinezët duan për shtetin e tyre.

Mocioni ka marrë mbështetjen e 339 ligjvënësve me 151 kundër.

Votimi vjen pasi Suedia u bë vendi më i madh perëndimor evropian që njohi Palestinën, dhe parlamentet në Spanjë, Angli dhe Irlandë kanë mbështet rezoluta jo-detyruese në favor të njohjes.

Ministri i Jashtëm Laurent Fabius dhe Kryeministri Manuel Valls nuk morën pjesë në votimin në parlament. Qeveria ka thënë se nuk do të jetë e detyruar nga rezultati.

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu e ka cilësuar votën franceze si një "gabim të rëndë".

 

Për më shumë Reuters

24 Komente

Vertet nje gjest per tu pershendetur, nga keto vendet e tjera dhe sidomos nga Suedia qe e nisi kete valle n'Evrope.

Le te shpresojme qe kjo s'do irritoje shume mendjet e ndritura muslimanurrejtese te Peshkut qe e kane inat Albin Kurtin sepse eshte terrorist smiley

Tashti e erdhi rradha ti bjere dhe njehere me dore , dmth te pershendes me njeren se me tjetren ka ca pune nen vete , me Parlamentin Francez qe njohu nje shtet me te Perndjekur e te pResekutuar ...smiley

Shpreh dhe keqardhjen e pResekutitmit te mendjeve myslymane njekohesisht .Amin

U shtofshin pa kufij megallomanet Idiote tek PPU smiley

Po ç'jane keto tema o derzinj, po veshtroni ore Shqiperine qe po katandiset ne nje vend te denuar nga klasa politike aty. 

Pjer, perpjekjet e tua monumentale me peshq-intervisten ne fakt nenvleresohen nga keto komentet Pjer-centrise si ky me siper...Peshku eshte blog, dmth sofer virtuale, s'eshte qeveria e Shqiperise qe te fokusohet vetem tek ceshtjet e para-Pjer-aprovuara.

Plus, do sugjeroja qe gjate kohes se lire t'i hedhesh nje sy dhe problemeve te Evropes...normal qe memedheu eshte i pari, por dhe Evropa ka probleme...le qe ti aty je dhe i di me mire xhanem.

Ok i nderuar, po a nuk te bie ne sy nje poshtersi, qe Intervista nuk duket tek faqja e Peshkut. 

Do beje mire ta lexoje intervisten se do perfitoje diçka. 

nji verejtje shoqerore, xhib:
mos u perplas kot me Pjerin per inat te gjembit! nuk jemi ne shekullin XIX kur femra trajtohej si placke. Sot ajo zgjedh vete me ke dhe se si.

Flm!

Jane shume te shqetesuar Monda dhe Xhibi per shtetesine e Palestines, prandaj edhe ka zene ballet e vendit nje lajm pa pike rendesie, o Pjer.

Jepni ca ndihma o gijotineze, te hapin ca tunele...

p.s: Tek parrukieria lexova, para ca kohe, se Hollandin e kishin kap mat prap paparazzzzet me te dashuren e vet.

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu e ka cilësuar votën franceze si një "gabim të rëndë".

sa turp!..smiley

 

e meqe ra fjala, Netanjahu paska  shperndare  qeverine e parlamentin dhe kerkoi zgjedhje te reja.

E liroi doren e majte dhe filloi te perdore te Djathten ..

Ka probleme Europa Pjer , ka Probleme . Ka shprehur pakenaqesine per deodorantin dhe qeni i signora Betinit per aromatizim  te pasmesh  dhe nuk eshte pak per mejtimtaret e P .

Le te rrjedhe celiku i informacionit per kalane e Blujte !

Bravo Franca

Teper vone ka ardhur njohja e shtetit palestinez dhe ne ate gjendje qe eshte Palestina, me nje diaspore disa-miloneshe e cila nuk lejohet te kthehet me ne atdhe, me nje ekonomi te izoluar, nje bujqesi tejet te copezuar dhe nje popullesi te larte, pavaresia eshte pak e dobishme. Izraeli ka bere te munduren te okupoje sa me shume toka palestineze dhe tani qe i ka mbetur vetem gjenocidi, flitet per njohje te shtetit palestinez. Nje déjà vu fatkeq.

pyetja tani eshte.. a do kete renie ekonomike tani franca? smiley

pse, mos pati Suedia renie ekonomike, kshu..?!.smiley

Hmmm po mendoj kur e kam degjuar per here te fundit emrin e Suedise qe te kete peshe politiko-ekonomike ne gjeopolitiken nderkombetare, dhe me rezultoj qe kemi degjuar shpesh lajme te rendesishme nga ai vend vetem atehere kur behej gjyqi i madh ndaj faqes "Thepiratebay" smiley

Bravo Franca!!

Netanjahu hodhi shashken dhe po kerkon zgjedhjet e reja tani.

Ky ligji i fundit i Kombit-Shtet i perngjan ligjeve naziste te viteve 30 i cili po kritikohet ashper dhe nga vete Izraelitet (hebrenj)

 

Israel's Jewish nation-state bill

The bill defines the State of Israel’s identity as "the nation-state of the Jewish people.” That not only means that the country's national holidays are Jewish religious holidays or that the flag is the Magen David; it also means that Jewish law will be the inspiration for Israel's legal system and it enshrines the automatic citizenship granted by the Law of Return.

Crucially, while the bill affirms “the personal rights of all [Israel's] citizens according to law,” it reserves communal rights for Jews only. In other words, individual Arabs are equal in the eyes of the law, but their communal rights are not recognized.

Elkin's original version went even further. It would have defined Hebrew as Israel’s only national language, reducing Arabic to secondary status, and it affirmed the importance of settlement throughout the country's borders — without defining what those borders were.

Me kete ligj Izraeli do kthehej gjithmone e me shume ne simotren e ISIL, ndryshe JSIL (Jewish State in Izrael and the Levant).

Reagimi i Jewish Voice for Peace ndaj projekt-ligjit

Jewish Nation-State Law is Anti-Peace, Anti-Equality

The multiple versions of a “Jewish nation-state” bill currently moving through Israel’s Knesset would further enshrine into law the second-class status that is already the reality for Israel’s Palestinian citizens.

Jewish Voice for Peace strongly opposes the proposed legislation, which would cement the disenfranchisement of the nearly 25% of the population in Israel who are not Jewish. It is profoundly detrimental to any progress towards a future based on equality and justice. Indeed, Prime Minister Netanyahu's version of the bill, the most likely to move forward, specifically omits the word "equality," which is found in other proposed versions.

Rebecca Vilkomerson, JVP Executive Director: “Jewish Americans are a tiny religious minority in this country, so we should all profoundly value the principle of equality of citizenship.  That Israeli politicians are competing over how extremely to further codify its discriminatory and exclusionary policies based on religion and ethnicity is a very troubling reflection of the current reality in Israel.” 

The proposed legislation has been called racist, anti-democratic and an impediment to peace by Palestinian civil society groups. A spokesman for Adalah, the Legal Centre for Arab Minority Rights in Israel, warned that the bill’s passage would mean “the institutionalization of racism, which is already a reality on the street, in both law and at the heart of the political system.” Adalah maintains a databasedocumenting over 50 laws already on the books that discriminate against non-Jews.

Hundreds of Palestinian citizens of Israel have protested the proposed law by replacing their Facebook profile photos with a photo stamped “second-class citizen,” while hundreds of Israelis, including several MKs, protested in front of Prime Minister Netanyahu’s house this week.

The US State Department and Israeli President Rivlin have termed the proposed legislation “unnecessary,” because the bill would codify a system of discrimination that already exists. While the versions of the bill currently under discussion vary slightly, they all would serve the purpose of enshrining the legalized inequality and discrimination against Israel’s non-Jewish citizens.

 

Bravo Franca. Po ne a e kemi njohur? Nese jo, bejme shume gabim. 

E kemi njohur qe ne kohen e xhaxhit smiley

e pse ta njohim ne..?  -Palestina, eventualisht kur te behet shtet i njohur,  ka deklaruar nepermjet diplomateve te saj qe nuk do ta njohi Kosoven.

megjithse edhe Izraeli xhanem, po nguron qe ta njohi Kosoven...  por sidoqofte ne te tilla raste pershtatet  reciprociteti.

Merci France.

Shpresoj se nisma te tilla nga vendet Evropiane do te ushtrojne trysnine e nevojshme ndaj Izraelit per ta marre seriozisht ceshtjen e arritjes se marreveshjes se paqes me palestinezet dhe per ti dhene fund (me ne fund) grabitjes se tokes palestineze dhe roberimit te tyre si popull.

ti sikur me qene palestinez mer. E ke parasysh boten arabe, u ca duke ta njoft Kosoven e pavarur, kush e kush me pare. Dhe ty po t'qan zemra per drejtsi ne palestine...

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).