Në fshatrat e Vlorës, të Fierit, Elbasanit e Gramshit, por dhe në disa zona të tjera prej ditësh është përhapur një informacion se agjenci transporti organizojnë udhëtime për në Gjermani me synim marrjen e statusit të azilantit. Mashtrimi duket se ka patur efekt sepse janë me qindra persona që kanë prerë biletat deri në 150 euro për të udhëtuar me autobus për në Mynih. 

Këtë të enjte në portin e Vlorës ka pasur një dyndje të pazakontë të udhëtarëve që kanë prerë bileta për të udhëtuar në Gjermani. Ndërkohë që ka informacione se e njëjta gjë po ndodh edhe në Fier. 

Pjesa dërrmuese e udhëtarëve vijnë nga zonat rurale të qarkut të Vlorës dhe Fierit. Ata tregojnë jashtë kameras se me shpejtësi kanë siguruar paratë e nevojshme për udhëtimin edhe duke shitur sende të ndryshme. 

Policia është në djeni të kësaj situate dhe se kushdo që synon të kalojë kufirin me synimin për të fituar azil në Gjermani do të ndalohet. Ende nuk ka ndonjë informacion për persona të ndaluar mes grupeve që kanë organizuar këtë mashtrim me qëllim të pastër përfitimin ekonomik.  Ndërhyrja në Vlorë nga ana e policisë pritet të jetë shumë e shpejtë, teksa qindra persona janë duke u përgatitur për t’u nisur. 

152 Komente

po c'jane kto lajme mer...qindra veta thote ai. Kush iken nga ajo parajse? fol mer shkabe, sqaroje diasporen!

e pa besueshme smiley

Ti e ke zakon qe genjen si xhaxholeshent. lol Une s'kam thene qe shqiperia s'eshte parajse, ti thjesht modifikon ato qe them une e genjen. Ketyre u kane premtuar jete qyl, ndaj kush eshte ai qe s'e provon nje here? Andej nga amerika te shqyejne per black friday per 20 dollare te qelbura. Po normalisht, si gjithnje, ti do te genjesh per gjerat qe them une e do t'i modifikosh, e po s'te pelqeu pergjigjja, do te me qepesh si nimfomaniak ne cdo koment duke share si ordiner.

wow! jam ne shock shkaba. Nuk prisja kte reagim. Sinqerisht...
Ika tani se shitet nji makine rroje me 10% ulje dhe kushedi sa ka shku radha. Flasim kur te vij, mire? te lutem mos u zhduk me jave te tera sic e ke zakon. Une e vuaj shume largimin tend. Une dhe te tjeret xhanem...
Ose shifemi per 2 muaj kur te vish, ok?

smiley

 

Une s'kam thene qe shqiperia s'eshte parajse

Dmth vec Komuna e Parisit?

dhe te gjithe qytetet e Shiperise ku nuk ka veriore?

Sigurisht!

Se tani e kapa:

Une s'kam thene qe shqiperia s'eshte parajse

Dmth ke thene qe eshte parajse.

Ti s'do ta kuptosh qe, pervec Dr. Prof Ilias dhe ndonje tjetri, besoj se shumica duam qe Shqiperia te jete parajse. E keqja eshte se realiteti eshte ndryshe.

tipave si juve ju iken truri kur shihni rob qe jetojne ne shqiperi me mire se ju andej, ju gerryen perbrenda. vetem duke pare shqiperine keq ndiheni rehat, e kete e shprehni ku te mundeni, s'eshte se po e them une. 

Tamam. Por te paska ikur kot rasti t'i tregoje ketij shokut tend qe po te kishte kursyer dhe 50 mije euro kishte jetuar si princeshe ne Shqiperi.

s'qenka anglez, gjemb. qenka si ti

U ka zene e mira site.smiley

Alba, rruga per ne Gjermani eshte e lire, iken me autobus kur te duash dhe eshte 100 here me mire se amerika. Keta i kane mashtruar dhe u kane premtuar 600 euro pension falas, o Alba. Andej nga amerika ka rob ca s'kane bere per aq e ne pak se aq. rob te tille bejne mire qe i marrin. Neve na bejne pune, andej e keqja me e madhe qe do te ndodhe, rriten partite ekstreme te djathta. lol Rob qe per 600 euro jane gati te genjejne e te deklarojne se i perdhunon babai ndaj s'kthehen dot, le te ikin. Na kane rregulluar pune qe kane ikur deri me sot.

Prape u ringjalle ti?

Feniks. Nuk i ringjall, u #rilind

Ja ku ja dhashe dhe nje ide per nje llogari te re tek peshku. smiley

Si asa nga menga i nxjerr keto emrat e rinj. fap fap fap brenda sekondash.

Kush eshte ai qe s'do pension falas? Po si s'vune mend fshataret shqiptare nga keta mashtrues?

Te mbyllen kufinjte.

Border crossers should be shot on sight.

Mos. I lane tokat badall fshataret. 

tipa qe besojne gjera te tilla nuk eshte se jane ata qe punojne toka

Po cilet tipa jane? Te lutem na informo! smiley

Shikoji tek lajmet e kronikes se zeze neper Europe.

Ondrra e shqyptarit me mar statusin e azilantit dhe me jetu me asistence sociale.

kam taku disa te ardhur rishtaz ne Amerike nga Anglia dhe Gjermania. Ankohen si shpirti i keq qe Aemrika nuk eshte vend social. Ti shpjegojne perfitimet sociale ne europe me nje pathos si te konkuistadoreve kur flisnin per El Doradon. 

Ishte njoni prej Shkodre qe i numerote nji ka nji te mirat e asistences sociale ne Londer: shpia pa pare po, pare xhepi po, etc etc.

 

Me te ndyret jane boshnjaket. I pruni USA ketu dhe me paret qe kishin " vjedh" ne Gjermani, blene shpija qe mujin e dyte. Nuk i lejne gjo pa shajte Amerikes dhe te bojne karshillik me sa marka iu jepte gjermoni ne muj duke nejt ne bythe. Harrojne nji hollesi te " vogel" qe gjermani do i kishte nis mrena notes anej nga erdhen kur maroi lufta. Vetem keto i moren per meshire se " kishin vujt" shume. Njifsha disa ne ate kohe. Iu ndriste fytyra kur rane Kullat ne New York. Mosmirenjohes te pa ndreqshem. Zaten vetem ne dhe ato plehrat e ndrrune fene.

Po pra por u prishin pune atyre boshnjakeve te tjere te ndershem. 

Ket urrejtjen qe po tregojne boshnjaket dhe disa shqiptare te Kosoves karshi Amerikes nuk kom per ta kuptu kurre.Mbase serbi ka dit dicka qe ne te tjeret nuk e kemi dit? Who knows! 

Rono takoj nje Kosovar ne Aeroportin e Vjenes kur po vizitoja heren e fundit. Jetonte ne Irlande ky kosovari ,pyetja e pare qe beri...Sa eshte asistenca socjale andej? smiley

Mese e kuptueshne qe ikin. Varferi po, pune jo, gjithcka e shtrenjte po. Vetem Shkaba nuk do ikte. Do ta merrte denjesisht titullin "I fundit i Patrioteve." Ky titull do bente edhe nje film te bukur: shkaba qe dashurohet me nje vashe te huaj... aww.. smiley

Jardin, rruga e lire ka qene per kaq kohe, pse s'kane ikur me pare por iken pikerisht kur nje mashtrues u premtoi 1 milione leke ne muaj, te sigrta fare, shtepi falas, pa punuar asnje dite? lol Eshte premtim jete qyl per budallenjte. 

Po jo o njeri, jo. Keta njerez jane te deshperuar dhe jetojne ne varferi (ekonomike, kulturore) aq te madhe sa genjehen nga nje genjeshter e vobekte si kjo. Kane fjetur rrugesh e kampesh njerezit me shprese se nje dite do te mund te siguronin nje jete te sigurte per to dhe femijet e tyre. Ti vazhdo ne tenden si radio e prishur sepse e kemi marre vesh qe je intelektual i madh e qe jeton si njeri e jo si keto kafshet tjera.

Ata qe jane te deshperuar per pune, pse s'kane ikur me heret por iken vetem kur u premtuan jete qyl? 

Kur duhej shitur shtepia per te blere vizen e ke fjalen?

te mos flasim para kohe! te garantoj une qe kta kane te gjithe nga 2 shtepi. Minimumi!
Ky eshte fluks njerezish qe justifikohet nga festat e fundvitit.

C'vize, o rob. Kufiri per ne gjermani ka kaq vjet qe eshte hapur. Pse s'paguan 100 euro bilete te ligjshme e te rrinin pastaj neper kampe per te gjetur pune ne te zeze, po te donin te punonin, por paguajne tani nga 500 euro per te fituar nje pension qyl prej 600 eurosh ne muaj, sic u ka premtuar maqedonsi, po te thone se i perdhunon babai? I lexon ti lajmet per ca flet apo jeton en boten tende e kot sa lodhem une? 

I lexon ti lajmet per ca flet apo jeton en boten tende e kot sa lodhem une?

 

nje qytetar i pergjegjshem shqiptar, i ben thirrje diaspores te mos jetoje ne boten e saj

ik o ti merru me ndonje tjeter, se me je qepur si morr, bashke me gjembin. ndryshoni dhe emrat e flamuret e hapni llogari me emra te tjere sa per te share si kalamaj. 

ndryshoni dhe emrat e flamuret e hapni llogari me emra te tjere sa per te share si kalamaj

 

nje qytetar shqiptar qe i ben thirrje mashtrusave te mos mashtrojne me emra te ndryshem

Po dakord. Eshte hapur dhe ka pasur dyndje emigrantesh ne Evrope. Besoj se pikerisht kjo te shqeteson ty. 

S'me shqeteson aspak, sepse ka 5 vjet qe eshte hapur e s'ka pasur hic dyndje. Me shqeteson qe ti genjen se ka pasur dyndje. Me shqeteson dhe qe nga menyra si flet ti, pa e pasur idene fare, duhej te kishte pasur shume dyndje.

S'me shqeteson aspak, sepse ka 5 vjet qe eshte hapur e s'ka pasur hic dyndje

 

nje qytetar shqiptar qe pergenjeshtron thenien e ministrit te jashtem se me heqjen e vizave, shqiptaret do te dyndeshin Evropes

OK, e di qe s'behet fjale te me shqitesh. vazhdo. ti dhe gjembi mbeteni fansat me te mire ne bote

 ti dhe gjembi mbeteni fansat me te mire ne bote

 

Kim K. shqiptar qe falenderon fansat anembane

Dhe ankohen njerezit per Bleonen... Ku ka me attention whore se Shkaba?! 

Jardin, kur s'ke c'thua per argumentet, kthehesh dhe ti ne sharje. Ti do te te dale e jotja e je gati te sajosh cdo lloj gjerash, dhe per kete ta kane te tjeret fajin? smiley

Pse une nuk shikoj gjekundi Shkabe ?

iiiiiiiiiiii u bone pre e provokimit smiley

“Dua të iki në Gjermani, kam shpresa. Ka njerëz që duan të ikin në Novoselë, Fier, etj. Garanci ka vetëm për vajtjen në Itali, po pastaj jo. Nuk e dim as vetë se ku do përfundojmë”

"E kemi fatin shprese dhe marrezi" kendonte e madhja Aurela Gace! smiley

Persona të shumtë nga fshatrat e Vlorës kanë prerë një biletë udhëtimi me premtinin se në Gjermani, kur të mbërrijnë do të hyjnë në kamp e më pas do të marrin lejen e qëndrimit. 

smiley

Qef i modh, do hyme ne kamp smiley

Popull i Debillosur!!!

dy konklluzje me ket milet te rrotkarizum:

1. kerkohet mbeshtetje e letersis se mire (nga kta, se nga kush tjeter, ata "qe din shum", bohen a s'bohen 500 veta, qe s'e kalojn unazen e vogel) smiley

2. habiset si u instalua ajo diktatura me e tmerrshme ne planet (zotnie, tm NJONI) smiley

smiley

te treten konkluzje nuk po e them, se do fyente shume miq e dashamire, e ky nuk eshte aspak qellimi im.

mirupafshim ne takime e rrugetime te tjera nderkombetare!

zoterinj, 

Me jeni bere si Lubonja. Doni ta shembni patjeter mitin e turistit shqiptar.

Ambasadori me siguri ka kuptuar se sa mosmironjehes jane treguar amerikanet pasi ka lexuar ate artikullin qe solli Pjeri.   Une them qe do dole ne rruge dhe do hedhe dollare me grushta.

Debiliteti i rradhes Rono..

Nuk e di por ky lajm me Sjell ndermend  nje tjeter Debil-llek te popullit tone Heroik..: kur njerzit vraponin me fut leket tek " Sudja, Populli, Xhaferri etc.."

 

Nuk e dim as vetë se ku do përfundojmë”

Me thuj, a nuk e merito ky ti thushe: perfundofsh ne pidh te satome!

E merito pa nji pa dy.. 

 Eshte bo deti kos Rono, ene keta kan marre nga nje luge ne breze  smiley

Aventura te tilla te heqin petllen.

Keta do jene nga fshati I Xakessmiley

Normal qe qytetaret e vendit te dyte ne Evrope do te shkojne per shkembim eksperiancash ne te parin. 

 

Kete muhabet nuk kam per ta kuptuar kurre!! Kush me shpjegon, perse jane problem azil-kerkuesit shqiptar kudo ne evrope? Qe jane problem per shqiptaret  kuptohet..po pse jane problem per keta nuk e kuptoj. Dje rastesisht ndoqa nje kronike ne tv ku direkt live ndiqej kthimi i 20 shqiptarve nga Belgjika per shkak te kalimit te afatit te kohes per levizjen e lire, e ishte nje fuksionare belge qe intervistohej gjthe kohes e gjithe kompetence sqaronte pamundesine per leje qendrimi ne Belgjike..si nuk e pyeti dikush..po ku e ke hallin,se nuk po te marrim vesh?

Sepse duan te marrin padrejtesisht leket e dikujt tjeter qe jane ndare per ata qe e meritojne vertet? :o Ajo qe s'do te kuptoj ndonjehere eshte mentaliteti qe quan normale abuzimin, vjedhjen e prones se tjetrit dhe shkeljen e ligjit ne kete fare feje.

Nuk eshte fare si shkruan ti, askush nuk perfiton asgje pa patur nje leje qendrime per motive pune apo pa u njohur statusi per te cilin aplikojne, te vetmit qe humbasin ne kete histori jane shqiptaret...ajo qe nuk kuptoj eshte keta ku e kane hallin? I vetmi motiv qe percillet ne shqiperi  deri tani eshte..mos hajdeni se e keni te kote,vetem sa harxhoni parate tuaja e digjni shancin!! Flm qe na qani hallin..po halli juaj cili eshte?

E merr vesh qe kane shkuar brenda nje muaji me qindra me kete maqedonsin, e kane deklaruar qe te gjithe njeheresh se i perdhunojne baballaret ne shtepi, vetem qe te shpallen si viktima seksuale e qe te marrin 600 euro pension qe u eshte premtuar nga maqedonsi? T'i kthejne e me shqelma madje, t'i lene dhe ca muaj ne burg.

Po i kthejne,askujt nuk i japin statusin,shqiperia i pret,ata ndeshkohen..tani, muhabetin e kishim,evropa ku e ka hallin? Pa e morem vesh hallin tend..Qe te kuptohemi,eshte e padurueshme  kjo sjellje e tipit ..."ne per te miren tuaj "!!

Si ku e ka hallin Europa? Parate per viktimat seksuale kerkon t'i marre nje qe s'eshte viktime seksuale, e Europa s'duhet ta kete si hall kete? Ku eshte logjika? Pse duhet t'i paguaje Europa ata me leket qe populli i vet i heq menjane per nevojtaret?

Po he..ta thone mo vlla..s'kemi lek per kurvat tuaja..ku problemi? se ketej pikerisht keshtu shprehen !!

u ve dot faj?

C'eshte ai llaf...mos o zot,jane bere per gjynah !!

..."po leni me 'lla t'zhvillonet ene turinzmi narkomtar"... 

Po te donin te punonin prej varferise, do te kishin ikur me pare vetem me leket e biletes. Tani kane paguar 1 milion leke tek mashtruesi i maqedonise vetem sepse duan jete qyl, jo se duan te punojne.

PO ata qe ishin te zgjut kane emigru me kohe, tani dun me ik ene budallenjte. Ndersa une them le te ikin, do zoti integrohen. Ndoshta kthehen. Une per vehte shof vetem permiresim, dhe avash avash po bindem e po ndjehem shqipetar ne Shqiperi. 

sa me shume budallenj jashte vendit, aq me mire eshte. Por na nxjerrin namin, o kuazi. sepse ato "kampet" qe thone keta shiko ku jane, dhe shiko si quajne "shqiptare" nje tufe arixhinjsh, se keta jane shumica qe bejne abuzime te tilla. https://www.youtube.com/watch?v=N-WMLKD9Lwo

Dmth para per bileta per Munih paskeni, kurse per energjine elektrike nuk paskeni!

Te rihapen kampet e internimit dhe bashke me to edhe Spaci!!!

Ne burg, ne burg!!!

e tha mer ai, poeti i kombit:

s'paski para per rryme ne terbuf, maliq, puke?

s'ka buke!

ne burg! ne burg!!! 

Bo, si enderr e keqe po me duket 

Arvizu premton surprizen e fundit. Cila do te jete ajo?

Nga komentet e shumta në rrjetet sociale, dy janë pritshmëritë e komentuesve. Ata shkruajnë, duke shpresuar se njoftimi lidhet me fitimin e llotarisë amerikane nga të gjithë aplikantët e vitit 2014, ndërsa shumë të tjerë dëshirojnë që njoftimi të lidhet me një liberalizim të mundshëm të vizave me Shtete e Bashkuara të Amerikës.

smileysmileysmiley

 

 

E ca ka Kuba me shume se ne zotri? 

a nuk e ke pa qe tema me e marre seriozisht ketu ne peshk, me e sinqerta, me e megjithemendta, eshte ajo qe lidhet me llotarin amerikone?

a s'i ke pa robt me sa edukat i drejtohen njoni-tjetrit? i bo llotaria te gjithe si me qen danez...

ilaqim, sa kalo ne kto temat e tjera masanej, me ilir mete e sale e ed... a ke sy me lexu (dhe mushkri me qesh).

shtojce: dhe me Mukje.

Mukja...Mukja...Mukja

P.s. Krimineli gjithmone rikthehet ne skenen e krimit!!!

na duhet nji eksorcizem i forte per mukjen. 

greket e bon me homeret, gjermont me celanin... kurse ne, a-ha. laj-thaj, nji "mosmarrveshje" kemi, me ate mbretin e pikellum para 7 prillit...

pse nuk degjon fjalet e Jezu Krishtit: the truth shall set you free!

Kerko falje per Mukjen...do te ndihesh me mire dhe gjumin do ta besh me te rehatshem.

jom ala ne 40 ditet e shkretetires. me fanepset djalli, ne forme komentesh te te gjitha paleve.

here-here del fantazma prej rere e fallxhiut Imhotep dhe shungullon me nje vale te nxehte prej dragoi saharian: mukje... mukje... muuuukjeeee...

e para ishte Mukja...

thuhet se mustafa gjinishi kishte pire para bizedimeve. kendonte duke ikur per ne mbledhje:

ne mukje ne po vemi

kush s'beson, borxh nuk ia kemi

ore megjithmen...arti e ka trajtu tradhetine e Mukjes?

Te habitisin komentet e shokeve dhe shoqeve antikomuniste " pse iken Shqiptari "?

Ku te rrije ? Cfare ka garantuar keto 25 vjet me Ulerima "se diktatura zotrie " Cfare ka mbjelle me shume se Gjembece te xgjuar dhe ambasadore qe ngrijne nga Spaci ? Cfare vlere morale Historike i lane ketij vendi kur i behet Bust A.Zogut si Clirimtar i Atdheut . Cfare i mbeti ketij vendi nga pasja ne krye te nje sqapi me dhite e tij si sali Sqap berisha ? Kush Matrapaz e Mashtrues nga cdo vend i Botes nuk gjeti parajsen ne "te bukren e dheut " me bekimin e shokeve antikomuniste ?

Ikja e qindramije shqiptareve deri miljone e me shume , biles spektakolare ne nje mase me anijet , ishte nje sinjal per BOTEN , po aq sa dhe Krim i mbjellur nga ardhacaket gjithsesi me permbajtjen

Erdhen Barbaret ..e Saliut !

Eshte pikerisht ai Ferracak i mbrojtur nga Ligjet e Kohes dhe Institucionet e Shtetit qe perseri mbjell Faren e Panikut ne Popull dhe fton Rilindjen e Mashtruesve e Matrapazeve duke i Uleritur Popullit

Ikni se do vijme prap

 

Dun te hikin mileti nje sahat e me parë nga burgu i Edi Rames smiley

Tela me gjemba o Fiqo!!! Qeshje zotrote kur kaposhi paralajmeronte per kamp perqendrimi!

Per ate pune, ka Tarja nji gunë

Gjermanija ta veje edhe nje here doren ne zemer

Patjeter , ne me ta jemi rrote me rrote per vend te pare dhe te dyte,  Por meqe na u caktu vendi i dyte (me hile) ne do veme se s'ben tek veni i pare or taj..

nuk priten dot deri me 2 korrik, qeka me serioze puna

Tërp! Dun me ik robt nga syte komet.

Policia ne aksion per katnaret e mashtruar! 

po ti pse i shan? 

Emigracioni per ne albanezet eshte me dy presa. Nga nje ane ka bere te mundur mbijetesen, nga ana tjeter si valvul e ka lene gjendjen te hiqet zvarre. Pak a shume si nafta per arapt. 

Si tha AI smiley

" E duan Shqiperine si Han me dy Porta ku te hyje e te dale Derri e Dosa "smiley

Shqiperine deshet / Shqiperine ua dhane / te dhisnit  ne te / sic dhiet DYNJANE / Sqap deshet te pare / per 25 vjet ua lame / ...

Tjetra varg i rimezuar  plotesuar e recituar nga shoket antikomuniste

Shqipëria drejt revoltave popullore. Aleanca KuqeZi thirrje: Sot u rikthye në Vlorë komunizmi dhe eksodi 1991 smiley

Aleanca KuqeZi e ka cilësuar këtë një gjendje të jashtëzakonshme, duke shtuar se ky është një tjetër eksod popullor.

“Shqipëria është në gjendje të jashtëzakonshme. Qindra azilkërkues po pushtojnë portet, po rikthehet eksodi popullor pas 24 vitesh”.

Aleanca KuqeZi sqaron në reagim se shqiptarët kërkojnë azil politik kundër pushtetit. “Duan të ikin në emigracion, të shpëtojnë nga uria dhe varfëria. Vlora sot është e pashpresë nga kriza ekonomike”, thuhet në reagim.

 

janë me qindra persona që kanë prerë biletat deri në 150 euro për të udhëtuar me autobus për në Mynih.

 

o Fiqo,  keta  vene per te pare Bajernin e modh sa i modh je ti..smiley

hajde Gjermania Gjermania  ketu, edhe dy veta, u mbush  do ikim...

Goxha maskim, "Germania"smiley

PS. Prisni mer qafira se do ta beje kinezi xhenet do ta beje, si ne kohe te ...smiley

Prit sa te shkrije deti e te fillojn koncertet ne Lungomare

Cave u paskan thene qe ne Gjermani kane fonde te mbetura e po japin azile qe t'i shpenzojne pa u mbyllur viti. smiley 

shikon ti shkabe, kur njerezit  arrijne te besojne genjeshtra kaq te trasha,  ka vetem nje spjegim: -jane te pashprese!!

Ose jane kokrra e gomereve dhe dembele njekohesisht qe s'ikin per pune por ikin per pension 600 euro. Gje qe perputhet tamam me ate qe po bejne. smiley

po mor po, si te duash ti jane. 

Ma thuaj pra, c'u kushtonte te paguanin 100 euro bilete e te niseshin qe perpara per pune, por me t'u thene qe ka 600 euro pension falas sepse gjermanet s'i kane prishur te gjitha leket, paguan deri nte 350 e 600 euro per te ikur? lol

Ta them une Shkabe. Jan jashteqitjet e kombit ata pranej

Jashteqitje e kombit, spiune te sherbimit sekret komunist, lavire bulevardi... cfare ka tjeter fjalori sales?

Kam harru me te pyt. A i re ne koke Fotos se Vitit?

E dyta, kur kam thene ndonjehere une qe ne Shqiperi s'ka njerez te varfer sic ka ne cdo vend te botes, dhe deri ne amerike, apo qe numri i te varferve tek ne nuk eshte me i larte se andej? Perkundrazi, kete kam thene gjithe kohen. Por gjithashtu kam thene qe robt genjehen per emigrimin apo per "jashte shtetit" me lloj-lloj budallalleqe, dhe ja prova. T'u thuash atyre qe s'ka leke qyl andej, kthehen te gjithe.

Këta që duan të ikin në Gjermani, i kanë paguar dritat? smiley

Meqë ra muhabeti, po si azilant, paguan drita ? smiley

me autobusa do i kthejne prap me 21 qershor per te votu

Uau. Deklarate bombe: 

TIRANË – Ambasada e Republikës Federale të Gjermanisë në Tiranë deklaroi sot se “nuk ka azil për emigrantë ekonomikë në Gjermani”.

Duke ndjekur situatën e krijuar në Portin e Vlorës, ku ka një dyndje qytetarësh shqiptarë të mashtruar, të cilët duan të nisen drejt Gjermanisë me besimin se atje do t’iu jepet azil politik, Christiane Wolters, zëdhënësja e shtypit në këtë ambasadë u shpreh:

“Ambasada e Republikës Federale të Gjermanisë në Tiranë po ndjek me shqetësim, imigrimin ilegal të shqiptarëve për në Gjermani, i cili prej një viti është në një nivel shumë të lartë. Kohët e fundit duket se janë përhapur thashetheme me qëllim për të nxitur shqiptarët të udhëtojnë jashtë vendit duke iu servirur atyre fakte të rreme.

Të gjithë ata, të cilët çojnë ndër mend të paraqesin kërkesë për azil në Gjermani, duhet të dinë se: Kushtetuta dhe ligjet e shtetit tonë parashohin të drejtën për azil për t’ju ofruar mbrojtje qytetarëve, të cilët janë të kërcënuar nga përndjekja në vendet e tyre të origjinës. Por në të kundërtën, kush dëshiron t‘i shpëtojë një situate të vështirë ekonomike, nuk ka të drejtë për azil.

Thashethemet, sipas të cilave, për shtetasit shqiptarë ekzistojnë shanset për të përfituar azil politik dhe mundësitë për t’u punësuar, janë të pavërteta.

Kërkesat për azil të shqiptarëve në Gjermani ose në një shtet tjetër anëtar të Bashkimit Evropian praktikisht refuzohen në shumicën dërrmuese të rasteve. Njëkohësisht procedurat janë përshpejtuar ndërkohë, kështu që brenda një kohe të shkurtër pason rikthimi vullnetar ose në rast nevoje dëbimi.

Ne jemi të vetëdijshëm për gjendjen e vështirë ekonomike të shumë njerëzve në Shqipëri. Në kuadër të bashkëpunimit bilateral, së bashku me partnerët tanë në Bashkimin Evropian, ne e mbështesim Shqipërinë për përmirësimin e kushteve të jetesës të të gjithë qytetareve dhe qytetarëve të saj dhe për të për të ecur përpara në procesin e përafrimit në EU. Zgjidhja për shtetasit shqiptarë, që kanë nevojë për mbrojtje, nuk qëndron në një procedurë pa shpresë azilkërkimi në Gjermani, por në një jetë më të mirë në Shqipëri dhe në një Shqipëri me të ardhme evropiane.”

smiley booo si paskan shku punet

 ...ky eshte nje plan i mire organizuar nga Edi Rama qe po luan njesoj si Ramiz Alija ne 91 me shqiptaret, e njejta politike e ndryre e eksodit per te  perzen ne arrati popullin e tij e te mbaj pensonistet e militantet enveristo-edviniste qe te siguroje votat!Ndarja territoriale dhe perzenia e te pushurve nga puna I siguron erames maxhorance zgjedhjeje!Opozita duhet te ndaloje kete masaker ndaj shqiptareve.
 

me mire se te mbushen sheshet le te mbushen pamporrat smiley

Jermoni o te hapi portat, o te tundi xhixhat e reparacioneve, plus interesat. Perndryshe vec lufta i lan hesapet. E provoi njehere ai. 

Kush ua ka hedhur trute e gomarit ketyre te mjerve. Nuk e dine ata se çdo vit e me teper, Europa po i mbyll dyert per azelantet. Aq me teper tani, qe po fitojne partite e djathta. 

po fol mer Pjero, fol.. 

..aty se fitoi dot Pjeri azilin ne Gjermani qe kishte goxha  CV e VQ , si antikomunist dhe disident i oreve te para, do ta fitojne keta katnaret e rendomte..

ashtu thu ti Pjer, po sikur te jete e vertete me te vertete?
Ishte nji familje shqiptare ti Pjer ktu ne tv. Mas nja 6 viteve u kishin thon me ik se e kishin humb gjyqin. Po t'i shifshe si qanin mer Pjero...te vinte me dal vullnetar ne vend te atyne me u kthy ne Shqipni.
Nuk kena pune, nuk kena me honger, aty te vrasin thoshin ai burri me ate grun.
Kur lexoj sot ne gazete qe ja kishin hap prape ceshtjen. Du me thon qe asiher nuk i dihet, nuk e di a m'kupton

Nuk kena pune, nuk kena me honger, aty te vrasin thoshin ai burri me ate grun.
 

Imagjino ca sajojne per te mos punuar. ncncnc. 

Une njof plot veta e familje, qe pas nje qendrimi (edhe te gjate) ne Gjermani, i kane detyruar te largohen, dhe shume jane perplasur ketu ne Belgjike, dhe ketu kane marre letrat provizore. 

kjo eshte interesante, Pjer. Per c'arsye?
Po te isha ne vend te administratoreve do e redaktoja kte thenie te Pjerit sepse do i benin me faj per dyndje emigrantesh ne Belgjike

A ha, Bredharako, ketu kane fituar te djathtet dhe po i heqin azelantet, ata qe vijne ua shpejtojne proçedurat, per ti perciell sa me shpejt drejt vendit te tyre te origjines. Nga nje ane te vjen keq, por nga ana tjeter duhej nje mase e tille se jane dyndur shume keto kohet e fundit, sidomos nga Siria dhe Iraku. Nje dyndje e tille dhe e pakontrrolluar, destabilizon tregun e punes ketu. 

po edhe ktu Pjer, po rriten numrat e te djathtes. Jane bere shume anti-emigracion. Bejne nji propagande te ndyre per ne qe u paskemi marre punet, qe mezi kuptohemi etj...shkurt muhabeti gjerat nuk duken mire fare.

A kane filluar te vene tela me gjemba rreth North York?

Mbase jane ballista mer, dune t'i kthejne viziten aleatit.  

Prisni...prisni , akoma s'keni pare gje , tha smiley

Se shpejti nga Qeveria pritet te miratohet ligji qe cdo Shqiptar qe ka me pak se 100 mije euro te lere Shqiperine sa nuk eshte vone smiley

Po pse cfare te duken Gomeret buzebardhe te SHQU-popullore i nderuar Pjer , qe ulerijne tere diten ..

Erdhi Revolucioni smiley

Apo do gjesh ndonje mejtim mendjeje nga buzeshpervjelurit e PD-hit mbjelle BlOqeve si shakaxhij shokeni .smiley

Nje humor i piste me fatet e njerzve qe i tregon komplet lakuriq se cfare perfaqesojne por me teper se CFARE kane pas perfaqesuar kur kane qene nen "se diktatura zotrie " smiley Te kishte mundesi per keta do e kishin shite Shqiperine si babacaret e kombit me " buke kripe e zemer " kush tu ofronte me shume para .

Nepermjet mender Prof OLSIT , alias anonimit qe lyente kaken me vija te mos ta njihnim na , e kane dhene mejtimin prej Kohesh " Sa mire kur na pushtoi Italia "

S'ju mjaftoj #rilindja ktyre po duan edhe Gjermani tashti!  S'merret vesh ai milet, asnjiher nuk kenaqet.

Kto gjona piqen vetem kur te kerkoje strehim Ben Blushi 

Te emigrojne ku ti doje zemra, ta kerkojne ku ti doje zemra.
 

degjova se te gjithe keta qytetare kishin rreth 11 muaj qe mesonin intenzivisht gjuhen gjermane

a kthehet dot mo Kadareja tashti?

[US] Alba2265 - 18 Dhjetor 2014 - 19:28 Permalink

Keta do jene nga fshati I Xakes ..

Ta paska fshire Gjembi a u dereziu per Mukjen !

Tani po e kuptoj ate qe thone ne fashtin tim mbasi binin ne fshat tend ..Hanin Pinin ..Q..mirrnin c'kishin per te marre dhe iknin .

Heren e fundit i qelluan me plumba ..Pau nje Krsime ( jo pordhe si qemoti q e eshoqeroninme "na fal se te pordhem koqet )

Ngrehuni ikim tha ..Na qenkan rrite niprit

Ky funderrina zemermadh qe ka bere shkolle per Komuter , merr vesht apo jo , AI i famshmi fshesaxhi ,qe ta ka fshire dhe ty e nuk te la te te behet Krome smiley   me ka ngrire adresen e cmahileve smiley

Prandaj nuk ta ktheva cmahilin .digjove smiley

Cfare Lolosh mba ai kamp i shokeve antikomuniste eshte e paimagjinueshme !

e bukura eshte se ( pertoj t'i lexoj gjithe keto komente)...gjithe qe flasin e japin mend ose gardh ambasadash, ose llotatira ose eksod biblik me anije vlora me kuç e me maç.., tani na bojne si p****ra te bukur!!

apo iket se ishit bythe e squt.., tha kapitalizmi: 

amani ore ju keqen, hajdeni na beni derman se pa ju s'ka zgjidhje, jemi ne hall!!

me e habitshe nga vet lajmi duket se ata qe komentojne me shume jane te emigruarit e dikurshem qe dikur kan ikur si keta fatkeq sot !

 ...faleminderit shoku Rama !

...ne e dime nga kurrizi yne se cfare i punojne  komunistet popullit te vete por askush nga zyrtarët e Bashkimit Europian nuk kishte menduar përpara 23 qershorit 2013 se do të shikonin perseri skenat  eksodit te shqiptareve  si te 91  nga Vlora, qyteti që ka për deputet Kryeministrin e 23 qershorit, që premtoi 300 mijë.Kjo eshte pasoje e terrorit komunist tritolist.

ne momentin qe ti kapo i jep tone dramatike ksaj teme, une i kam bo kaken.

me shume respekt!

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).