Aksioni për prerjen e lidhjeve të paligjshme, penalizimi dhe ndalimi i abuzuesve po pasohet tashmë me pushimin nga puna të debitorëve që punojnë në administratën shtetërore. Ministria e Drejtësisë ka njoftuar sot pushimin nga puna të 131 punonjës burgjesh, pasi rezultonin debitorë të energjisë elektrike, pa e paguar ate prej 13 vjetesh.

Pas verifikimit të kryer në të gjithë personelin e burgjeve në Shqipëri në raport me pagesën e energjisë elektrike, është vënë re se rreth 650 punonjës të policisë së burgjeve nuk kane paguar rregullisht energjinë elektrike, duke shkelur në këtë mënyrë Kodin Penal. Për të mos rrezikuar në asnjë moment sigurinë në burgjet shqiptare, Ministri i Drejtësisë ka urdhëruar lirimin nga detyra të fillimisht 131 punonjësve të Policisë së Burgjeve, të cilët rezultonin të ishin debitorët me të mëdhenj me vlera të papaguara të energjisë deri në 23 milione lekë, në një periudhe mospagimi deri në 13 vjet. Ky verifikim është duke u kryer në çdo institucion shtetëror, pas një urdhëri të dalë nga Kryeministri që kërkon zbatimin e ligjit me korrektësi për të gjithë nëpunësit e shtetit,” thuhet në njoftimin e ministrisë së Drejtësisë.

Qëndrimi i  Ramës 

Kreu i qeverisë, Edi Rama ka paralajmëruar punonjësit e administratës se nuk do të marrin rroga nëse nuk paguajnë faturat e energjisë elektrike. "Kush abuzon me energjine s'mund te marre rroga me leket e taksave! Te punosh ne shtet dmth te jesh shembull ne pagesen e dritave, ujit"- shkruan Rama. 

45 Komente

kush eshte minister i drejtesise, Nasip LSI-ja..smiley    po keshtu thuaj me mire o derman:  po i pushojme  se do fusim ''djemte tane''... 

se tani qe i hoqet nga puna, keta kane nje arsye me te forte per te mos paguar energjine, jane te papune..smiley

 

 

+131. Falemnderit.

Forca. Edhe 280 vota na duhen smiley

Normale, gjithe votat e hajduteve tek ju jane.

...ndersa te qeveria e rilindjes jane vetem ato te te ndershmit Meta me LSI..smiley

S'ishin kaq shume deri para i viti. Hajdutet tone memxi prodhuen 30 deputet.

Po kto mujt e fundit marshallah po shtohen, ca nga lufta e klasave, ca mga paqja e shkollave.

Ne dy vjet do te ket me shume Gavrosha sesa piktore Parisi smiley

Pashe sot ne ekran krimineli e Gerdecit, ish ministrin e mbrojtje Fatmir Mehdiu, i cili duke pasur ne krah deputetin e sajuar, biznesmenin Duka, kerkonte ti mbushte mendjen vehtes se kishte te drejte per tu futur ne parlament, ne kundershtim me urdherin e komandantit. Te shohim pak gallate kete fund viti. Eshte edhe pa leke, pre free of charge!  

Te gjithe keta, do fitojne nja 20 rroga ne gjykate, plus dhe atyre qe do paguhen harxhohen me miliona lek kot fare. E fituar del LSI qe hap ankandin e rradhes per 130 veta. 

Kane nga mbi 10 vjet pa paguar, keshtu qe cfare do marrin nga gjykata do tua marre permbarimi per te likujduar faturat e korentit sebashku me kamatevonesat.  lol Sipas llogjikes tuaj ekonomike hajduti nuk duhet ndeshkuar. Apo nuk quhet vjedhje mospagimi i energjise elektrike? Po ne te tjeret qe e paguajme regullisht cfare jemi rrota k***? 

E kishe fare te thjeshte qe leket tja mbaje nga rroga dhe jo ti hedhesh ne rruge , duke ja berre me te veshtire pagimin e borxhit. Po kur hiqen kaq shume nga puna dhe ne mes eshte LSI eshte lehte ta kuptosh pse. 

Po si mund te mbahen ne pune me fondet publike njerez te tille? Keta lloj robsh qe vjedhin me vite nuk e kane problem te abuzojne me cdo gje. Ndaj nuk e meritojne te sherbejne ne administraten publike. Sa per detyrimet qe kane akumuluar ne vite, nese nuk i shlyejne brenda nje kalendari shlyerjesh qe do te bihet dakort, plasen brenda ne kaush. 

Si the Likja, une jam i lopatessmiley, jo i kazmes. 

131 veta me nje borxh prej 230 milionesh. Dmth, mesatarisht nga 17 milione per koke, dhe me rroge njesoj si ata qe keto miliona i kane paguar nder vite. Pra, i kane lene pa paguar se jane hajdute, jo se s'kane. e 

Tani, po te mos i hiqnin e t'ua mbanin nga rroga, nese e kane rrogen 400.000, do te detyroheshin te linin gjithe rrogen per me shume se 3 vjet rresht, gati 4. Normalisht, me mire te ikesh se sa te punosh pa rroge per me shume se 3 vjet. 

Dmth, justifikimi me idiot eshte per ata qe i mbrojne apo qe thone se tani qe jane pa pune s'do t'i paguajne.

Nuk jam dakort , keto jane aksione per te mbuluar krime me te medha

Filloni arrestoni Andis Harasanin po jua mbajti , shoket e tij te KESH-it , pastaj na tregoni perralla me mbreter dhe ushtare

Kur si kane paguar keta qe kane qene me rroge, vaj hallit ata pa rroge, te papunet, ç'tu kerkosh atyre. Ke te qash me pare. 

Pierre, keto probleme te vogla ne dukje, por qe te bejne gjemen, pasi te geryejne avash avash, me duket se nuk i ke trajtuar tek VQ-ja. Apo nuk kane lidhje me ekonomine?

Natyrisht, Kuazo, ajo qe te gryen dalngadal, ajo te rrezon. 

Dora e rende e drejtesise popullore nuk do te fal askend!

 

O Rono, Zegna osht ne tratativa per emrin e linjes se fundit: "stato albanese"

13 vjet pa pagu?! Damn. C'ja paskan bere mire! Ec aty Rilindje! 

Vidh te vjedhim.baba likja qe ka vjedh 7% te koncesioneve behete KK ,luli qe vetem ne rrugen e kombit coi nja 200 milione euro per lesh Behet KB .hallexhinjte qe s'paguajne dot dritat humbin punen.drejtesi shqiptare ku ligji eshte nje per te gjithe.

Gjysma t'keqes , mire qe si paskan fut ne burg.

Merni shembull nga Bradi, djal qe ecen me kohen, djal koherent. E kupto realitetin si askush tjeter.

smiley

MIREKUPTIM!

Ka lezet. Po vazhdoi kshu, do meritoje medalje mirenjohje

Clidhje ka mospagimi i faturave me punen?

Nese nuk paguan faturat mund te te konsfiskohen leket ne banke, te mbahen nga rroga etj .Si do ti paguajne parate tani ata qe jane pa pune. Ndoshta ne Ramistan gjerat funksionojne ndryshe.

Ore koqe, po eshte punonjes i administrates shteterore. Duhet te jete shembull per te tjeret. Po kur ai vjedh energjine elektrike mere me mend se cmund te beje me pasurine publike. Le te gjeje pune tek privati. Administrata publike duhet te jete shembull per te gjithe. Pse, ku jemi ne kohen e shpellarit sali?

Shembulli jepet duke bere punen.

Per faturat e papaguara ka mekanizma te tjera qe sic duket kalif Rama nuk do ti zbatoje.

Po me cfare morali mund te beje punen nje i tille, aq me teper ne institucionet e riedukimit, kur per vehte vjedh energjine elektrike per mbi 10 vjet!!!!!!!!!!!!! A e kupton ti apo jo? Po pse mer Devolli une i njerkes jom qe kom gjithe jeten qe e paguj korentin ene ujin?

Ketej nga ne nuk te pushojne nga puna por te mos paguash faturat.Ti marrin parate ne menyre tjeter,te marrin parate nga banka pastaj mund te te presin dritat etj etj, por jo te te pushojne nga puna.

Megjithate ke te drejte.

Rrofte shoqja Vito Kapo.

Rrofte Partia!

Ti qenke me enverist se idrizi.

Mjere toka qe mban mbetje si puna jote.

Cke me ne devollinjte,se nuk jane te gjithe metalare.Duhet mirekuptim,cave u ka hyre thelle rrumpallesia e Doktorit e veshtire me e heq.

as per 4 breza nuk ka me dal e keqja qe futi sala. kto qe shef ktu jon vetem maja ajsbergut. kto jon t'moderumit gja. ata qe vrapojn me pagu dritat te alidemi (ishte bo radh pa fund nigjova). prit se s'ka fillu ala, tha i madhi. do i shofim te gjitha, me muerto e me koncerto!

ishte bo radh pa fund nigjova

edi cfare ndodh, dmth pse ka radha ?

1-eshte i njeti stil pagese, si ne vitet 80-90.

2-Lokalet, ku behen pagesat jane po ato qe kane qene ne vitet 80-90, me gjithse popullsia e Tiranes, eshte 4 fishuar ! dmth Radha eshte 4 fishuar, dhe mileti qe paguan sherbimet u merret fryma nga qe hapsira e lokalit eshte e pa mjaftueshme, dhe gjyma rri brenda, gjysma tjetere jashte ! smiley

3- As nje refome teknologjike ne 24 vjet nuk eshte bere per menyren e pagese, se billave te elektrikut, telefonit, dhe te marjes se pensioneve,

Cdo lloje pagese behet me metoda te vjetra cerek shekulli me perpara , me gjithse thueht ka hy teknologjia, moderne smiley ne telekomunikacion, akoma paguhen kesh , e gjitha sherbimet !

Itorturojne ato pensionistet dhe njerzit me aftesi te kufizuar , si ne vape ashtu edhe ne te ftohte, u vjedhin kohen, u vjedhin jeten, ne rradha, u ngrejne nervat !

Kam marr vesh nje metode tjeter per pensionistet, ua cojne pensionet ne shtepi kesh !!! smiley dhe kjo qe i con pensionet, u merr ndonje bakshish , per "nderin" qe i ben ! smiley

Sitem kapitalist ala shqiptarce me te rrjep nga te gjitha onet nga xhepi dhe shpirti !

Per 24 vjet rrejesh, si skane gjet noi metode tjeter me i lehtsu qytetare, e shkret edhe kur i pagujne sherbimet ju a marrin shpirtin, le cmimet, dhe koston e jeteses !

"Ju jeni te paret " -ka thone ai Naltmadhenia qe osht bo si shejton,

 por ne fakt qytetaret kane ngel akoma ne radhe, tu prit ho mo, se mase e rregullojne kete ven !

Frika eshte tjeter gje dhe ndergjegjesimi tjeter.Frika eshte basic instinct,te kap sa cel e mbyll syte,por ndergjegjesimi aha,lips kohe

Goditja e  xhepit,  eshte metoda me e mire ne kapitalizem, per te ndergjegjsuar njerzit, por duhet te dish sesi !

Ky ka gjet kete menyre jo te mire, largim nga puna smiley p ka dhe metoda te tjera !

Te evidentoj njerzit, dhe jo ti largoje nga puna, por tu japi nje fature tjeter, dhe ti zbresi leket nga rroga ! Pra te marrin me pak !

, duhet te krijosh kushte, nepermjet reformave dhe detyrimeve edhe kompanive qe japin sherbimet publike !

Ja kshu behet shteti me ta lumsha. Jo si deri dje me shtetin e malokve, Pali nga bathorja spaguante me shekuj energji se elektricist ishe Nduja nga tropoja dhe polic qe kulic ciftelia nga arusha mamit vet. 

Likja vodhi me bllok ne TV, u denua nga bashke-maxhoranca me 4 deputete ne bashke-maxhorancen me 16 deputete + Min e Drejtesise se Rilindjes. Ai po qe ishte denim...keta te dritave s'jane hic gje krahasimisht. 

Plus qi, keta te punesuarit e Rilindjes qi vjedhin dritat s'kane pse denohen me heqje pune sepse, sic tha i madhi fare s'e kane fajin ata, "Fajin e ka sistemi...edhe Merkel po te vinte ne Shqiperi do vidhte dritat".

Kshu qi, me mire le tia presen dritat sistemit.

Po u dalin të palarat njerëzve me këto raprezaljet që po bëhen për debitorët e energjisë elekrtike. Familje që shisnin dëngla duke u hequr si "bosa", dolën debitorë të energjisë dhe në shumë raste ikin te të afërm të tyre, përsa kohë që nuk e  kanë shlyer, që mos të bien në sy për mungesë të energjisë elektrike.

Ku ishe o Edi Rama, Hallall vota! smiley

 

Leter ngushëllimi nga SHQU - Popullore dora vetë Komandant sali Qnef berisha

I dashur popull dritëdashës !

Gajret dhe protesta . Së shpejti vijmë na në Pushtet dhe do dhjesim mu në Drita .Ma mirë në kohën e bishtukve , kandilëve e pishave .I paimagjinueshëm zjerrmi në votër ...

 Këtë ma ka thanë dhe baba mue se flejshim ma shumë dhe nuk kishim kaq të mënçur , përveç bajraktarit . Fajet i ka njajo " se diktatura zotrie " që donte me ndriçu Vuçidolin dhe në stallën e bagëtive dhe me pru Radio mes fshatit ku na mësuem kangët e PilaFit  

Gajret burra !

 Demokracia është në ditën e saj më të vështirë, kur shikon se neodiktatura nuk ndalet së burgosuri edhe fëmijë 5-vjeçarë, kur nuk ndalet së burgosuri edhe të mitur jetimë vetëm, se nuk kanë para të paguajnë detyrimet e faturave të energjisë elektrike.

Shqiperia shndërruar sot në vendin, ku pushteti është mishëruesi i shkeljes së të gjitha të drejtave dhe lirive të njeriut. Është sot, vendi ku mijëra qytetarë përfundojnë në mënyrë antikushtetuese në burgje, duke i tejmbushur ato njëlloj sikurse 24 vite më parë me të dënuar për agjitacion dhe propagandë. smiley

Çfarë thotë kushtetuta për këta që vjedhin energji e nuk paguajnë faturat?

..sipas kushtetutes cdo qytetare qe shkel ligjin duhet ti provohet ne gjykata se ka bere  "krimi" dhe jo pse mendon keshtu  nga nje mustaqelli enverist nga tepelena.

"pse mendon kështu"

Dmth janë hamendesime, jo se qëndrojnë ë ?

problemi kryesor ne gjithe keto vite ne shqiperi ka qene ushtrimi perzgjedhes i ligjit.  nese populli shikon qe ligji zbatohet per te gjithe njelloj ,do i mbeshtese keto levizje shtetformuese.

e gjithe admininstrata eshte ne pergjithesi e korruptuar.  shumica e tyre te kerkojne leke hapur per cdo sherbim.  duhen masa te forta por edhe drejtesi ne zbatimin e e tyre.

 

Grande Kaka ..

Kur do e bini kete Demokracine ? E late rrugeve e late . He sot he neser vajtet TRIDHJET Vjet ... Kush e ka ne dore .Thujni mutit ta bjer Demokracine ,desha te thoja ta Misheroje ..smiley mos ta Ngjalerojne e Peshkojne ose Shpenderojne ,  se do ikesh nga kjo bote e do te mbetet daramet se nuk ta prune smiley

Mos e rrezikoni kaq shume po mundet smiley

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).