A ju pelqen te beni dhurata apo t'u bejne dhurata?

Cfare dhuratash keni menduar per njerezit e tuaj te dashur? 

152 Komente

Te dyja edhe te japim edhe te marrim dhurata smiley

se c'fare me duket pak si personale

Cfare pa apostrof Elba. smiley

Me pelqen shume te beje dhurata, por po te kisha leke. Rrofte interneti dhe sherbimi i e-mail per ti uruar me llafe. Po ne fund te fundit ku ka me mire se nje fjale e mire dhe me shpirt? 

Keti te uroj nje vit te ri te mbare dhe me plotesim te plote te deshirave dhe pritshmerive tuaja! 

Flm kuaz! Gjithashtu edhe per ty!

Mua me shume me pelqen te bej dhurata te tjereve. Per festa jam personi (mendoj gjithmone vete edhe ma thone te tjeret) qe shpenzoj shume per dhuratat. Me pelqen te bej te tjeret te lumtur. 

 Per vitin e ri i bej dhurate vehtes time qe e dua shume.Kete vit kam vendosur te kaloj nje dite te mrekullueshme ne nje "centro di benessere"  Goces i jap nje shume lekesh ne dore dhe i them blej çfare te duash

p.s. si mund te thuhet shqip centro di benessere

Qender e mireqenies. Aty mblidhen njerzit qe e duan shume vehten dhe ...bej qejfin vehtes mo...

Ec atysmiley

 

Flm per pergjigjen jam meduar shume dhe nuk po arrija dot ti gjeja nje pershtaje...  te mendosh qe ishte kaq e thjeshte, kemi dhe ministrine e mireqenies sociale
 

Ja fusni edhe ju nganjëher. Si i thonë centro di benessere në shqip thotë kjo. Më kujtove një ngjarje ku djali u kthye nga Greqia dhe duke u takuar në shtëpi me njerzit i hidhet të jatit në qafë por stepet për një moment dhe pyet ata përreth. " si i thonë patera në shqip " Baba i thonë . Ju lëshua prap duke e përqafuar dhe thirrur "baba". Djali ishte 45 vjeç e kusur smiley

smiley loool.

eh ne te shkretet nuk dime se çfare te mbajme mend meperpara  
 

A ju pelqen te beni dhurata apo t'u bejne dhurata?

Nuk e di kush qe ai qe doli me parullen "eshte me mire te japesh se sa te marresh" , por sigurisht eshte shume me teper kenaqesi kur te bejne dhurata sa kur jep dhurata.smiley

dhenia-marrja e dhuratave per festat e fundvitit jane reciproke, me jep-te jap. Dihet kjo gje, se ska kuptim te japesh, e mos marresh, apo te marresh, e mos japesh dicka ( e gjithe bukuria apo romanticiteti (lol) eshte te shkembimi i dhuratave dhe suprizave). Kur kam ditelindjen pastaj, Yes vetem DUA te marr !! 

dhenia-marrja e dhuratave per festat e fundvitit jane reciproke, me jep-te jap

 

zbulohet mbesa e NN ne emigrim

Jo po se pyet: ju pelqen te jepni apo merrni?! si qen me ere je mo. bravo. 

pyte shkaben ne privat per emrin e vertete. Deri ne 75% mundsi qe jeni kusherinj

Penny: [after the tale of Saturnalia] Okay, well, thank you for that, but I got you and Leonard a few silly neighbor gifts, so I'll just put them under my tree.

Sheldon Cooper: Wait! You bought me a present?

Penny: Uh-huh.

Sheldon Cooper: Why would you do such a thing?

Penny: I don't know. 'Cause its Christmas?

Sheldon Cooper: Oh, Penny. I know you think you are being generous, but the foundation of gift giving is reciprocity. You haven't given me a gift. You've given me an obligation.

Howard Wolowitz: Don't feel bad, Penny, it's a classic rookie mistake. My first Hanukah with Sheldon, he yelled at me for eight nights.

Penny: Now, hey, it's okay. You don't have to get me anything in return.

Sheldon Cooper: Of course I do. The essence of the custom is that I now have to go out and purchase for you a gift of commensurate value and representing the same perceived level of friendship as that represented by the gift you've given me. It's no wonder suicide rates skyrocket this time of year.

Penny: Okay, you know what? Forget it. I'm not giving you a present.

Sheldon Cooper: No, it's too late. I see it. That elf sticker says, "To Sheldon." The die has been cast. The moving finger has writ. Hannibal has crossed the alps.

Zot si ishte sot nga dyqanet!  smiley

 how about no gifts

nje dreke ose darke te mire , tavolinat me ushqime nga te mirat e me te shijshme , party  me miq ose familjare .........shkon ne savings at list  $1000....per mendimin tim eshte idiotllik me i marr me rradh tashi te gjitheve .............nga nje kartoline dhe gezuar festat 

per femijet , sigurisht qe do t'u blesh se aty u rri menja gjithe 3 mujorshin e fundit te vitit

Cdo gje eshte me deshire dhe me mundesi. Kur i kam keto te dyja pse mos! Ne gjithmone mblidhemi cdo vite. Jemi tre familje, sigurisht njerezit e mi te dashur qe kalojme se bashku naten e Krishtelindjeve. Kurse Vitin e Ri e organizojme ne lokal. Sivjet jemi bere 100 veta. smiley

 

Per te afermit dhe miqte, nje kartoline dhe mbase diçka e bere ne dore, nje trikot,diçka e qendisur apo cupcakes te bera ne shtepi jane gjera te vogla por te kendshme te dhurojme sepse kemi kushtuar edhe kohe dhe energji duke i bere. 

Wowww jardin qenke goce per shpi me keto trikot dhe qendismat! smiley

Trikot nuk bej por qendisje po. Eshte qetesuese. smiley

Tre selfistick-sa kom çu ne Shqipni der me tashi smiley

Ma majn sekret se per çin i dun smiley

Na marojn shume pun mthojn.

se mos ja fusin noi diplomati krese

Une sapo e perdora dhuraten per keto krishtlindje.

Shkova ne bestbuy dje me ble nja 2 dhurata. Nuk duan me kalamajte makina e shpata lol, po 'lodra' elektronike, mundsisht teknogjjne e fundit, aniuej I bleva dhe vetes nje dhurate te paparashikuar ( nje gadget me shume) thjesht se m'pelqeu. Po shifja tani per dicka online, kur cte shoh?!!  60 dollars me pak sot. Asht on Sale! Epo t'emen! 1 dite nuk kaloi. 

Për vitin e ri !

Çfarë i kërkon Babagjyshit një shqiptar për vitin 2015?

-Pompa e ujit të prishet më rrallë
-Uji i pastër, i freskët Selitës të dielën të vijë pas orës 10
-Dritat t’i paguajmë kur të duam, sa të duam
-Të dëgjohet më pak fjala burg
-Të ketë ndonjë ndërtim pasi është shkatërruar shumë
-Të ketë fonde qeveritare për t’i blerë rroba Bleona Qerretit
-Të ndryshohet emri i superproduksionit Kënga Magjike, të bëhët Kënga Tragjike
-Të bëhet veza 10 lekë kokrra
-Të bëjë pula vezë
-Të mos u pritet qumështi i fshatarit
-Të na lënë në aeroport të marrim me vete djathë, vaj ulliri, byrek, kulaç për të afërmit që jetojnë në varfëri e skamje jashtë shtetit
-Të mundim Serbinë në Shkodër
-Të mos prishim stadiumin e ri që do ndërtohet në Shkodër
-Peshëngritja të jetë ‘negative’ -Forcim i marrëdhënieve me Kinën
-Komshinj që shohin punën e tyre -Punë për komshinjtë
-Një punë te gjendja civile për komshinjtë
-Të marrë Nobelin Kadareja
-Çmimet e artikujve në dyqane e supermarket të mos kenë të gjithë kaq shumë lidhje me çmimin e naftës
-Të humbasë stilolapsin Reis Çiço
-Fylja të marrë pasaportë shqiptare
-Artan Lame të pushoooooooojë kur debaton te Fevzo
-Në ballot presidenciale të këcehet ‘Ra Faja prej fiku’ nga deputetët e partisë që ka humbur zgjedhjet atë vit -Të mos u digjej skedina vetëm për një ndeshje
-etj

Anisa Kushta

"Të ketë fonde qeveritare për t’i blerë rroba Bleona Qerretit"

Kjo me inspiron te kerkoj edhe une dicka: qe njerezit te vrejne punen e vet nese duan te vazhdojne ta jetojne jeten te lire. Ky snobizmi eshte i lodhshem, babagjysh.

Fiksim t'u be dhe ty. Nuk guxon njeri me ja permend emrin, indinjohesh menjehere. Duhen fonde posi! Dimri I ftohte na pret kete vit. 

Po jo se s'indinjohem per Bleonen ( smiley ); aq me teper qe s'di gje per te. Por s'me pelqejne keto qasjet konservative dhe me hunde lart vetem dhe vetem se ka veshur rrjete. 

po ne s;e kemi te rrjeta me shume se sa per koqen e grurit

pse te genjeje ,mo !.Mua me pelqen te marr dhurata.Vet ndjesia e hapjes se dhurates dhe idea se cfare ka te fshehur ne te ,me tundon pa mase.

A bej vet ? Te jem e sinqerte jo ! Gjithmone justifikohem me pergjigjen , eshte e tejkaluar per mua kjo kurtizi ..

p.s

Se mos jam une fajtore pse tjeret dhurojne? Jo! Eshte forme e tyre qe deshirojne te shprehin dashurine , e po mire pra ,le ta bejne ! Kush jam Une ajo qe  ti privoj nga kjo knaqesi !

as kjo nuk shkon ......as kartoline ?

jo, as kete, sepse  nje kartoline nuk shkon pa nje pako befasie me dhurate mbrenda .A nuk quhet kjo materjalizim dashurije e respekti  ? ( dicka jashte parimeve te mia , e thash pra, aty ky hyn leku del ndjesia ,per mua )
 

Une e kam shtepine ne walking distance nga Yorkdale Mall qe mbahet si me trendi ne Toronto. Ne kohe festash, po sidomos ne fund viti, bllokohet gjithe qarkullimi nga makinat e pafund gjate gjithe dites. I hongert dreqi megjithe peshqeshet, se nuk dalim dot as per me ble vojgurin.

Uau, jetoke ne nje nga lagjet me te rrezikshme per nga krimi. E para ne toronto per vjedhje makinash, e dyta per grabitje, por edhe skene vrasjesh me arme zjarri vit pas viti. ncncncnc 

The area below the infamous Yorkdale Shopping Centre had bad crime problems when CBC publicized Toronto's crime stats in 2011: 1st in stolen cars, 2nd in robberies, 5th in major thefts. The Mall has seen its share of incidents - shootings year after year, and other strange incidents, such as a man running through the mall with a knife and a Scream mask - and the Mall likely serves as a magnet for visitors that the neighbourhood may not otherwise want. 

 

E o PF fol po deshe. Shkaba ti qendis nje me nje nga wikilikismiley

shkaba te q1 kocken me statistika. Shkabe, se rri qe rri gjith diten ke internet-kafeja, a mund te shofesh ne ja vlen me jetu ke ky postkodi, sw1w

Ik or toc kuklle. Mso te gjesh njehere vleren e vertete te shpise ne Gerdec, pastaj hajde te me tregosh mua vleren e neighborhooud ne Toronto.

ju ortodoksit s'e keni dit feste 24-en, m'duket? smiley

apo e kom gabim un?

ishte i her nje grup nga nje kompani analitike prej kebekut tek ne, ne atlanta, edhe erdhen te ftum nga puna ku punoja une ate kohe, majten leksionet ene do iknin back home. I mora deri te stacioni i trenit per aeroport. E mire, hypin ne makine kta, por i shof qe dicka nuk ecte. Se gjate leksioneve, yll fare, muhabete, shakara. Thash ca do ket, se ishin si te tensionum - ai dreq stacioni nuk ishte as 5 minuta larg, po prap u ndjete... I pys, a ka ndonje gje qe nuk shkon? Ishin dy zonja e i zotni... Kur me thote ajo me e reja, ja sa te arrijme deri ne aeroport, tha. Po pse, cfare ka, i pys un, me ter men i habit. Po kemi kexu, than, per atlantan dhe jo vetem, ketu ne US, kriminalitet, ta rrembejne canten ngas supi... smiley

s'po iu besoja veshve. ajo zona aty (quhet perimeter mall) eshte nur fare, vetetin mermeri qe te merr syte... robt e perendis po rrinin sikur po kalonim mes naj zone lufte ne rripin e gazes. 

s'di pse po sec kom i pershtypje qe kta te kebekut e majn veten pak si nolt kshu, mase gaboj. shum du me e pa kebekun ne fakt.

Kebeku eshte tjeter mentalitet Emo. Plus trongulliku francez. Po qe une kisha nje shef dikur qe kishte shku me grun ne Florida dhe gruja nuk pranonte te dilte nga makina se thoshte qe ketu eshte slum. Po ku e shef sllamin mi, qe te hongert - thoshte ky i shkreti. Po ja - i thoshte gruja, shif gjithe letrat dhe kanocet e hudhme ne toke ne trotuar. smiley 

Nejse, mu me kujtohet takimi im i pare me Ameriken. U "rehatum" ne Cikago ne nje dhome e guzhine qe na e pagunte tjeterkush sidoqofte. Apartamenti mu ne Rush dhe Division meqe ishim cift i ri. Qeraja per ate furrik ishte 680 dollaro ne vitin e larget 1997. Pordha modhe pra. Kur dal nje intersekshen me siper shof qe north nuk ngjitej asnje makine pervec ndonje furgoni me xhama te zinj. Dy pallatet mu ne buze ishin komplet te abandonuar, penxheret te mbyllura te gjitha me fleta metali ku shkruhej me grafiti Muhamet Ali. 2 pallatet e tjera me tutje e kishin hyrjen me metal detektor... U tmerrum. Do ti asgjo s'na ndodhi aq muj sa nejtem atje. As atyre qe shopnin per Valentino e Tifani dy rruge me east nuk i ndodhte asigjo. Po asigjo asigjo fare dmth. Me u cudit.

fjala "patchy" i bi kokes kesaj. eshte e cuditshme fqinjeria e komuniteteve te ndryshme nga pikpamja e $.

sic nuk eshte fare i cuditshem deshtimi i mender komuniteteve te perzjera, nji eksperiment idiot ne thelb... por hej, knej vetkorrigjohen mileti smiley

sic te thashe tek komenti qe qenka fshire, nuk e them une, thjesht citoj robt qe merren me ate pune. klm

Ta thash edhe njehere, mos u ngaterro me real estate dhe zoning te North Amerika nga Komuna e Parisit se bo shume gabime. Kaq se nuk ia vlen me shume.

Ate thuaja atyre qe sigurojne jetesen e merren gjithe jeten me ate pune, jo mua smiley

well, nigjoi te dyja palet, se te bi me mire. gjeja me e veshtire ne interpretim jane statistikat. te pakten per ket te fundit me beso mu.

Or toc, po ta them prap ty. Leje kete muhabet se nuk eshte per ty. Po te ishe cun nga Toronto apo North Yorku si Elba apo Bredhi mund t'ia vlente te diskutonim. Por me ato prapseprap diskutimi do ishte krejt ndryshe. Ndaj te them te merresh me ndonje shkence tjeter se kete nuk e ben dot.

...

...

Edhe njihere. Te dish shkrim e kendim dhe te lexosh Teorine e Relativitetit nuk domethone qe e ke zberthy Ajnshtajnin. Ndaj te them. Po ti si te dush. Une te dola borxhit.

Ops smiley ky komenti ishte pergjigje per ate komentin qe ishte ketu.

jo, jo, numrat i kane tamam ata. mbas numrave fillon muhabeti, dmth aty ku nxirren konkluzionet.

te te jap nje shembull: zona ku jeton bill gejts rezultonte si nje  nga me te pasurat e e Amerikes.

A eshte genjeshter numri i te ardhurave per familje? Jo.

A eshte nder zonat me te pasura ne US? Prape Jo. smiley

Zonat e Mira per t jetu e t'pasura duken te shkollat. Nje search aty e merret vesht niveli. Edhe boll sqaruat shkaben! Lol

Po shkollat e mira, si zgjidhen, ne baze te numrit me te voogle te shooting e numrit me te madh te mesueseve nimfomaniake-pedofile? smiley

You got it dude smiley

Se po rrime e po bojme llogje tani. Ne kanada eshte nje strukture e ndryshme e urbanistikes sociale. per te parandaluar getoizimin tipik te South Cikagos psh, ketu edhe ne lagjet me te shtrenjta i rrasin nga nje bllok pallatesh me rental qe te shkrihet poplli me njeri tjetrin. Po prap kopilat kane gjet nje lloj arkitektura urbane qe keto zonat problematike te jene komplet ishuj te izoluar pa impakt ne neighborhood. Kjo psh qe permend ky shkencetari eshte nje zone e vogel me 4 rruge paralele ku jane subsidized houses. Zona eshte e ndertuar ne forme veshke (me u dhi gazit eee) me vetem dy dalje te detyruara ne dy stacione metroje. Mrena nuk ka asnji dyqan, shkolle apo cdo lloj tjeter ndertimi social.Zero. Domethene ti po hyre atje o banon atje, o do kesh zone dashnore. Une vete e kam 'nok" kete zonen vetem 2-3 vjet masa kisha hy ne shtepi   Nejse histori e gjate... Po ta kam llafin se si mund te ndertosh ne nje menyre te tille qe jo druja e shtremet te prishi stiven, po qe druja e shtremet te filloje te drejtohet pak e nga pak nga stiva.

 ketu edhe ne lagjet me te shtrenjta i rrasin nga nje bllok pallatesh me rental qe te shkrihet poplli me njeri tjetrin.... me kenoqe Pf Qekan si Vekja se dhe ai per tu dhi tangerllikun InteliDjences u rraste ne kat te pare dhe te gjashte nga nje me ngjyre me nga gjasht kalamaj .

Ata te katit gjashte e hudhshin nga ballkoni ..keta te katit pare e bojshin ne hyrje ..InteliDjence e modhe ka Plas prej tyre pas 90 vallaj or tie  smiley

Paskan marre tamom shembuj Kanadezet smiley

Edhe ti mo, sa durim ke o PF. Malli qe kam une 10 min me maqine larg - distanca, asht me popular dhe ka xhiron ma t madhe n gjithe Usa! smiley

Mbase, @emigrant. por une s'e kuptoj prekjen, sepse une s'thashe qe jane si getot e frikshme te zezakeve apo lagjet e braktisura te detroitit, thashe thjesht qe ne Toronto eshte nder zonat me te keqija, sipas renditjeve te shume eksperteve kanadeze qe paguhen per ate pune. Nese ti thua qe mund te jene te paafte, te besoj. S'e ve aspak ne dyshim.

u beme lemsh. smiley

me siper pergjigja per kete ketu smiley

Festa te gezuara!

do iki ndonjeri ne shqiperi te cojme ndonje iphone? shiten 200$ me shume andej

Mua sot me erdhi ne jete nipi. Ku ka dhurate me te bukur se nje engjell! 

Jete te gjate nipit .

Hajde dhe ti me nje goce smiley

t'ju rroje. qenka i zgjuar, paska ardhur fiks per ta pasur ditelindjen me dy jave rresht festimesh e pushimesh

Flm te dyve! Gezuar festat! smiley

Icik jashte teme, por me qe jena prag festash, na boni i ner ju te Torontos : Mos na dergoni mo nga keto pleqt e Ontarios knej poshte se na e nxine jeten. Thanks in advance and happy freaking holidays.smiley

Nuk osht per te qesh. E kena me verte shume problem. Nuk ka rob me te qelbet.smiley

tre vjet me mor i kthes me ato kadillaqet e linkolnat bythmdhej. e kom parasysh. ene parkimin, vizen ndarse te dy veneve e morin si mesore ene e terezisin makinen mu siper smiley

o ca me ke kujtu.... ca kohe te lavdishme anej smiley

Don't get me started, please. Vetem nji rast se jane te perditshme : Ora nja 10:30 e notes po visha n'shpi. Rruga 3 korsi bosh fare. Futet njoni nga keto me SUV nga nji gaz station dhe nga te tre linjat gjeje me men ku u fut ( ke e mesit mu para meje) . Kishte qellu garip se i rashe burise dhe filloji duke me bo pordhe. M'u fut mrapa dhe ndez dritat e gjata. Long story short une shaj ai nuk m'u ndate.Kishte vendos me me ndjek deri ne shpi .  Derisa i qita ke xhomi nji Smith&Weson qe ta shifte sa e bukur osht. U fut me drit te kuqe kanuku, aq shpejt dote me ik, masanej,smiley

Nje gje m'ka bere pershtypje me ju qitetaret e sunshine state. 99% nuk besojne ne ndezje sinjalesh. Left - right apo exits. Mire qe jane rruget bosh ( free ways ) se do behej nami. Nje konstatim I imi ky ( Jo Google and Wikipedia) lol. Bera nje road  trip Miami - Orlando - Tampa kete fenomen konstatova. 

a kan ron cmimet e shpijave afer detit ala? se per ca vjet gjymsa e shtetit do jete nen uje than. si edhe lower manhattan.

ps. me ka zon meraku se atje (ne lower manhattan) gjindet florini i gjermonit. 

Shhhhhhh, mos ta mori vesh ai tyta siper qe e ka hal ne sy USA se aq do. Shume keq e kena punen, hahahaha...

Maj God! Skam ble leter me mbeshtjell dhuratat.

Ose shkruje My God, ose Maj Gad, se t'i shkula gershetat.smiley

merry Xmas Qemolo. smiley

Ik mi e pa udhe se Qemoli osht myslymon i nershem. Hahahaha. Edhe ju dhe tujve.

Festat dhe ditelindjet jane prishesit me te medhenj te lidhjeve-ka thene nje koke e zgjuar.

Dhe eshte e vertete,pasi lumi i ndarjeve peson nje bum,pikerisht pas festave dhe ditelindjeve.

Kishe prit deri per v-day, thuaj atij kokes zgjuar.

Sa me pak budallej per te gjithe pas kristmas .Gxum kush e feston dhe barkun Plot kush e trajto  per inerci si Pushim !

Po edhe ti, c'gerricesh Kot. Atheist, kamunist. 

Paske kalu ke te lindurit me " prirje seksuale alternative " Ne sallon keto trajtohen me delikatese si biseda midis Grave te telenovelave , duke levizur here pas here erashkat per fresk smiley

Eh keto festat katolike ..smiley Mire daVincin e kapen . Po mos kane kap dhe Kriston e gjore .Na i thuj ta dime cfare i ngulen me te vertete Kristos ? Gozhde apo ...

Te turbullon ti i nderuar heretik me perfytyrimet per te perMbrendeshmet .Gezuar dhe JU ! 

Emigranti me ka thene qe krishti nuk ka egzistuar fare. Gjithashtu ai thote se karakteri hyjnore i krishtit eshte vendosur me komision ne Kongresin e Niceas. 

Nga shoku Sulo i ka degjuar keto emigranti?smiley

Hala ju del ne onderr sulua juve smiley

bobobo c'paskish qen ky Sulua. Xhind!

Albo, shpejt ne shpi se ka dale sulua dhe do ju haje!

vrap albua... smiley

Rono, kshu besoj e ka pas mor nona vet ket kur errej, se ndryshe s'mlidhej ky. harrakat i modh. ja shihe vet, desh te vrau smiley 

Shoku Sulo eshte baba i shume skraparllinjve , pranej behen kaq defensive kur ua permend smiley

skraparllinjt defensiv? smiley

nigjo tani, me ter men e kom, qe ta msosh ene ti i gjo tamom, se mete tu i fut byk trunit:

ujku ha larg. smiley

 

 

ho me, ala je tu menu ca donte me thon ajo shprehja?

qe ktu u duken siguresat e trunit tu qit tym.

duke mos harru qe prap nji skraparlli eshte ai qe ta ka bo mendjen pordhe ty smiley

kur lujshim me kopaca para se te niste loja thojshim, i shame ai qe flet ne dore.

mos i fol tjetrit ne dore o vlla.

smiley

nuk di ku qe ajo dit e kadrit qe e pru ne peshk ket robin!

esht miniere.

MINIERE!

Kujdes ne detajet per kete alter egon tende emigrant .kopacat jane loje e viteve 70 .alter egoja jote ka qene rreth 7 vjec ne vitin 90.smiley

ja, kur bo sherlok holmsin, po. ka lezet smiley

pse s'thu ti kto niprit dhe mbesat e ballistave paskan rrojt me mire se ne!

Ne 92-shi na gjeti me kopaca, kurse kto paskan move on qe ne 70-tat.

P.s. se nje nick i vetem more sta nxe dot lavdine/te shtrine emigrante more, o emo te shtrine 

nji far te drejte e ka. po sikur?...

abas ermenji ka pas fol shum per kte fiziken e realiteteve paralele.

Sot po i shpjegoja nje katoliku ateizmin e detyruar te diktatures komuniste shqiptare dhe ardhjen e plakut te vitit te ri me date 31 dhe jo me 25 ne mengjes. Tunde koken i habitur. 

Koicindence interesante. Une po mundohesha ti shpjegoja nji mikut tim hindu pllenimin hyjnore te Maries. Edhe ai tunde koken i habitur.

Edhe une e tundja koken kur me shpjegonin karmen. 

Po per Viti riun i tregove? Ka pas qene gjithmone kalama. 

smiley  Shiko kur ta shkuli fare koken! 

I tregova dhe ishte situate shume sureale kur beja krahasimin e metodes ateiste dhe tjetres qe njef gjithe bota. them se sado qe donin te zhduknin fene per te ndryshuar formen e sundimit, endrren e njerezve nuk arrinin ta preknin. Shyqyr qe kishim endrra. 

po pse, atesiten s'e njifka gjith bota? smiley

biles, mu me duket se ate njef shumica ne fakt, se krishteret e devotshem meten tu u qa, jo ka hum shpirti i festes, jo u komercializu krejt etj etj...

konteksti eshte qe ketu feja (katoliczmi) nuk eshte i ndare nga shteti. Eshte Kisha pastaj vjen presidenti. 

Shen Nikolla vinte me 6 dhjetor hakshe-hakshe.

p.s. Ky qe vjen tani eshte yankee smiley .

Kjo eshte pjese me pikepyetje, kur feja nuk lejohej dhe babagjyshi ishte me preardhje fetare, dmth babagjyshi vendosi te behet ateist? smiley 

Babagjyshi u be protestant nje here, pastaj u be ateist. 

Gaia flet me kontekste. Lloji me i veshtire i bisedes.

me kontekst historik sikur edhe une... smiley 

une nuk flas me kontekste, thjesht harroj te them pjesen me te rendesishme per ate qe po flas, se e marr si te mireqene. smiley

Gaia, ti je jasht kontekstit ne menyre te pandergjegjshme sepse e harron pjesen me te rendesishme meqe po flet me persone qe harrojne ne menyre te ndergjegjshme, kurse ne menyre te pandergjegjshme kane "harruar" se dikur kane ngaterruar Kriston e Jeruzalemit me Kriston e Montpeljese, prandaj ju duken te dy pederaste.

 

ra krrapi ne grep!!!

hahahaha

C'ke o Ron, nuk e kisha me ty, ti ke lind ne demokraci, dmth ke lind pederast, ti je gjithmone brenda kontestit te pederastise, nuk kupton, e ke si ajri qe thith, nuk ke çfar harron me ndergjegje apo pa ndergjegje. Duhet nje ndryshim epokal qe te dalesh edhe ti nga Monpeljeja.

 

Paskan qene endrra me p..eshe ..Gjynof tua prishesh ..Mbase kushedi vjen Kristua dhe ua heq .

Bobobboobbo kush e gjen kur behen disa shqiptare bashke cfare ndodh? 

Kercet politika si zjarr bubulak! smiley

Kur vijn; ca te marre thuaj qe nuk ka rendesi kombesia . Ti do zjarr e pranon shkarpa ata vijne me kova Uji smiley

So eshte per Gezuar ...kush e Feston si rit .te tjeret

hani pini e kendoni  / diten e kristos festoni

E zbukuroi Prishtinen ai islamisti i VV apo vazhdon avazin?
Nesje me mire per ne se vijne kosovaret dhe harxhojne leket ne Shqiperi.

O Rono, a ke ne men me u perlesh ideologjikisht me heron, apo te iki. smiley

ps. if yes, don't be gentle... dmth gedep!

se kshu na meson edhe interstellari: don't go gentle ino that good fight...

eye for an eye and tooth for a tooth!

Ideologjine monoteiste do ta gjynjezoj ne diten e vet me te shenjte...po po gjynjezoj 

isha pothujse i bind.

po pe qe do filloje te luftoje me kartoni animati, dije qe ke fitu. shenj e sigurt.

sa me i gjate te jete zinxhiri i tyne, aq me e thelle fitorja.

me hajer!

fillimi ka qene i mbare!

Zefin e cmitizova dje...sot e ka rradhen Krishti!

s'duhet ta kishe bo.

thjesht per respekt te pruresit te temes.

nejse, iku tani... smiley

edhe 5 minuta i jap.

po nuk erdhi, shija e hidhur e disfates i mbetet heretikut, kurse mua me mbete nektari i embel i fitores

erdhi, por me nje pergjigje te dobet.

nuk shijo fitorja.

mire qe s'permeni 30 asprat, si miku i tij, Nikita Dogazhvili.

s'ka debat, o vlla. s'ka. msohu, pi nepente ne fund. per te mire te njerezise...

erdhi me nje agresivitet pasiv...po ndjek te njejten strategji ballafaqimi qe perdori Papa Leo I kundrejt Atilles. Atilla u tregua i meshirshem...kurse une JO! 

Nicea eshte shume larg... Asnje Kostandin neper orizonte, doruntinen nuk duan as ta martojne. burrat bohem jane te padurueshem, paskesh thene zonja Meme.

ndjekesit e dishepujt po mbushin varret masive te romakeve, Spacet dhe Bulqizat e tyre... durrsaku qe bente per perandor u semur nga tetanosi. he, si te duket si nje univers paralel ky? prape me idhujtarine e diellit do ngordhesh, me perbetimin e apollos...

Nuk ben dot Roni, dhe asnje tjeter nga ju, sepse edhe kur jeni me bakraund mysliman jeni te shitur te kaurret si elita shqiptare qe ka 100 vjet qe vjen verdalle si pordha neper breke sa nga Lindja ne Perendim. Kete akt tradhetie nuk mund ta harroni kurre, çfardo te thoni kunder krishterimit, ju pengon nenvetdija.

Pastaj per te fituar, dihet qe ju keni fituar me fakte dhe vepra, dhe ju-ja eshte kaq e madhe sa perfshin edhe mbeturinen qe ka ngel te krishterimit "... se Krishti zotrie ...".

 

pasive-agressive...po me pelqen teknika qe ke zgjedhur. 

Mu nuk me pelqen terminologjia qe ke zgjedhur "pasive-agresive", po te kishe lindur para 90-te do te kishe perdor termin "pasiv-aktiv".

 

heretik mos me ik si Hektori Akilit!

Qendro dhe perballu si burrat!!!

me artikuj nga wikipedia!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

C'qe kjo menxyre qe me bere???

 

po ca te boj, te sjelli vizatime? smiley

 

OK.

Mbremje te gzume, hero!

cheers!

por une do te tregohem i mshirshem heretik!

Shko heretik e thuaji te tjereve se komunsiti i ndyre ta fali jeten virtuale!

Kto thuja Albes & compani anticomuniste.

Jua kam thene edhe nje here tjeter, ju as komuniste nuk jeni, jeni ngambrapa-komuniste, si shumica mbas 89-tes jeni komuniste te zbythur, zbyth-komuniste, si te lindur ngambrapa kesaj date, ashtu edhe te lindur ngapara kesaj date.

Po te ishit komuniste, qe eshte vertet vlere po aq sa krishterimi, atehere muhabetin e benim ndryshe.

 

Kalofshi mire, edhe po s'festut.

Cheers!

e tregove veten qe je nje kristian impotent. 

por ne impotencen tende, duke u vetmartirizuar me hoqe kenaqesine e te embles fitore pagane.

me munde heretik, me munde! 

Gezuar krishtlindjet n'radh t'par smiley un tashi sa i hapa dhuratat.gjoja mo kurioze dhe qe se njifsha osht kjo lampeberger.shum interesante.kur menoj qe osht shpik n'1898, m'duket vetja mo i paditur nga sa jom.mo n'fun heqi dor nga ato kandelat e parfumosme qe t'intoksikojn me shum, per t'mulu tymin e cigares.

Dhuratat, ...per vitin e Ri. Se cfar, kam ende kohe per te menduar, sikurse varen edhe nga "uljet" smiley

Po vjen Viti I Riu! smiley

Gezuar vitin e Ri o peshq.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).