Te gjithe ata qe jetojne ne Shqiperi dhe i ka rene per te bere rrugen Tirane - Durres - Plepa, ka vene re punime anes rruges ose ne mes te rruges per mbjelljen e qindra pemeve te llojit Palma. Rruga Durres - Plazh (plepa) ka aktualisht nje numer jashtezakonisht te larte Palmash te mbjella ne borduren ndarese te dy korsive, me afersisht 7 metra distance njera Palme nga tjetra. Pra presupozohet qe te jene mbjelle aktualisht ne Durres mbi 300-400 Palma.

Gjithashtu, Palma kane filluar te mbillen dhe ne disa pika te vecuara anash rruges Tirane-Durres. Sipas disa informave, mesohet se komplet rruga Tirane-Durres do gjelberohet me Palma e bime te tjera. Ceshta nuk eshte tek oportuniteti i gjelberimit te rrugeve te Shqiperise, me teper se sa tek kostot ekonomike/financiare te cmendurive te tilla, sidomos ne kohe krize.

Ndaj pyetja eshte, sa kushton realisht nje Palme ne treg dhe nese di dikush me saktesi sa i ka kushtuar Bashkise Durres apo Shtetit prokurimi i nje Pame ? Kemi degjuar se nje Palme eshte tenderuar deri 5.000 Euro copa. Di njeri ndonje gje me konkrete ?

34 Komente

ne Itali nje palme Kanarie qe eshte cilesia me e mire e palmave dhe dimension i vogel qe mund ta trasoprtosh me makine kushton tek 50euro,  nuk di çte them per çmimin me shumice

bravo shteti

ketu publikohen te gjithe tenderat https://www.app.gov.al/

hidhi vete nje sy e na jep ndonje info me te sakte.

Për ju po i mbjell qeveria socilaiste, që të keni boll për të varur njerëzit. lol

 

u lodhe t'u nda zero mer Lefto po asnji nuk ta di ket sherbim te modh qe po i ben kombit

Lefti po shqetesohet sa para harxhohen per gjelberimin e Shqiperise. Mund te jem gabim por kam nje pershtypje qe shpenzimet jane shume me te pakta se ato qe u zhduken gjate, psh. ndertimit te rruges se kombit. Basha buzeqesh i lumtur.
 

Pyt shokun Mesila Doda, se ta tregon ajo sa leke bo nje palm. T'merr e t'varr prej oqesh ty ene te gjithe kanakaret e oborrit te sules. smiley

posi me palma, si kuba komuniste

Me kujtohet kur u shemb komunizmi ne Shqiperi nga antikomunistet. U dogjen bibliotekat se brenda ishin librat e Enverit.

rrezimi i komunizmit ishte i dirigjuar nga lart. se ke pas menjen ne mesim ti?
 

 Nga Lart ishte krijimi Partise .Turmat nga Poshte ishte krijimi antikomunisteve ...rapadam rapadim rapadapa dipi dopa e komunizmi ra te gropa smiley

Njeri  nuk me harrohet , me njeqind lutje mezi e kishin pranuar k/partise Punes..Por ajo kishte qene dite Historike e Madheshtore per turmen ... Ndaloi me biciklete para meje , me sy te ngazellyer , mbante era shkrum  ..

U dhjefsha Partine , mezi te pranonit . Tani kam partine time muve . Dogjem librarite dhe aty hodha dhe tesren e vjeter ..Dhe iku i gezuar smiley

Pale cfare niku ka neper BloQe !

Referoju doktorit "15.000 dollare nje kumbull e kuqe" thoshte per kumbullat qe bashkia kishte ble me 50 dollare copen. Kshuqe dil pyt verdalle, shumzoje me 300, thuje te Klan TV, dhe u bo lajmi

Ta bejme Durresin si Miami- eshte moto. Ca ka per t'u shqetesu kaq shume sa me nxjerr maqinat kalkuluese?!! 

Sado te jet vjedh, rruga e kombit ka ngel aty dhe e vetmja arsye qe shqiperia i ka shpetu nje recensioni te thelle eshte turizmi kosovar fale asaj rruge...a di te me shpjegoj dikush se qofte edhe 150 mije euro ne total nese jan shpenzu per gjelberimin e autostrades (dyshoj qe eshte dhjete fishi i kesaj shifre) ca prodhon per ekonomine e vendit????

Debat ne Shqiperi per palmat? ku kshu? smiley Vetem prej teje e kam degjuar.  Ca eshte kjo civitas? RD ne facebook?

Te duket cudi e madhe ty qe te jene blere 5-10 fishi i cmimit real ?

Shikoje pak sa jane cmimet ketu http://realpalmtrees.com/palm-tree-store/large-palm-trees/

Shkon pa frike te 900$ ato qe kan mbjelle keta, shto transport, TVSH dhe sidomos vjedhjen e pareve te qytetareve, nuk eshte cudi te jete tenderuar nje Palme 5 milion ose 5 mije euro.

Mimi Kodheli ka shpenzuar 1 milion $ rinovim te zyrave te saja (sipas informatave qe jep vete APP : Agjensia e Prokurimit Publik), nga te cilat 86.000 $ kushtoi banja e saj super luksoze ne Ministri, 500.000 $ mobilimi i zyres se Ministres dhe personelit te afert dhe 400.000 & rrjeti i transmetimeve (jo i sigurise se larte).

Ketij, populli 2 mije leksh rraset ne burg se ska paguar 1500 lek drita...

Lefti, me vjen keq qe s'ka me pune qyl e me rroge te mire, por mblidhe veten. Mos bej keshtu. Gjej ndonje gje tjeter. Sigurohu qe s'i kane mbjelle vete ne pemishtet tona e qe nuk kushtojne vertet 50 dollare, sic te kane thene me lart, dhe jo 900 apo 5000. Ka qindra lloje palmash, nga me te lirat, tek me te shtrenjtat. 

LefTKopesë ti vini anës për punë . La dhe vendin e punës tek POSTA me llapë jashtë për të lyjt mileti pullën para se ta ngjiste smiley

Si të duket puna e re  Hobeiste dhe përdoruse Katapultës së " na kemi feisin e Bukit or tie " ? Sikur vetëm  paratë që shpenzon përë blerje Pampersash ti llogarisësh , bëjnë qindrra rrënjë Palma .

Po  katapultat që ka blerë e vendosur tek SHQU-popullore për të vërvitur pampersat sa herë jep urdhër komandari ..Pampers Vërvit ! Le të ta qajnë hallin LefTKope ti vazhdo punën ..

Vërvit o Lefti vërvit /  Pampersat e Basqapit / armikun ma copto e vrit .. pa  varg më tej edhe sikur Poeti Kombëtar i PPU të vijë .

Haiku !

Sa kushton nje palme nuk eshte shume interesante ta di sepse tashme kush ka firmosur per blerjen e tyre s'ka pyetur kend, ajo qe mbetet eshte qe taksapaguesi duhet te shlyej ate shume. Por personalisht kam nje pyetje: A nuk do ishte me mire qe ne vend te palmave te kishte nje korsi emergjence!? Nje e tille mungon gjithandej ne infrastrukturen rrugore ne vend.

A nuk do ishte me mire qe ne vend te palmave te kishte nje korsi emergjence!?

Dmth, te mbjellesh ca palma qenka njesoj si te prishesh me mijera prona private e t'i demshperblesh, e pastaj te shtrosh qindra kilometra rruge? smiley Sigurisht qe duhet korsia e emergjences, por s'ka lidhje me palmat.

Tipik shqiptar smiley e ndryshe s'mund të bëhet! Fatkeqësi!  Jeta e një njeriu kushton më pak se sa një ndërtesë, palmë, apo ca më pak ndoshta! Nëse palmat kanë apo s'kanë lidhje me korsinë emergjente, personalisht do kisha preferuar këtë të dytën sesa palmat. Dje trafiku ishte me shumë se 4km në atë aks, dhe ambulancës i duhej një helikë të dilte prej andej, e mjerë kush gjendej në të. T'i gëzoni palmat!

Idiotet kane bjelle Palma e peme ne aksin Tr-Dr rreze asfaltit, nuk kane lene as gjysem metri distance. Pas disa vitesh keto peme do rriten e do jene shkak per vdekje njerezish...nje makine qe del nga korsia i bie pemes/Palmes dhe ...

Plus qe ska as korsi emergjence me, ske ku hap krahun...Tipik Idiota 

kishte lezet WC me kove e Saliut  ...  iken ato kohe te arta.. 

Ketu poshte dritares se Saliut ne kryeministri.. ishte banjo e vertet! 

 

Ma shume  shqetsohem kur qeveria   bo pushime vend e pa vend  vendeve tropikale e mos na ftofen allahile e ti qake hall plepash

Kete pune ka bo dhe me kumllat qe ka mbjell para maternitetit te vjeter smiley

 

Tiran - Durres nuk eshte autostrade...eshte rrug me dy korsi. Limiti shpejtesise duhet te jete jo me shume se 80km ne ore.

Deri ne Vore duhet te jete 60, me gjith ato pika shitje qe ka aty.

keq me i shkul pemet e akoma me keq me i mjell.perher do dalin ca karabusha me  corodit lulishten.

Ke te dashur/partner(e) Lefti? Me keto pyetje qe ben, dyshoj seriozisht qe je ne nevoje urgjente per nje. Mos ma merr per keq, te lutem. 

Lëshohu LefTKope .Si duket ka që nuk të kanë lexuar ..Rrëmbeni armët

Qajni hallin LefTKopesë Ju se mos roiti SOT . Ajo që kur ka ardhur erdhi e Ngarkuar me Tre Mastera  smiley Dy i kanë rënë për Liri e Demokraci po një ama i ka mbetur !

Gomarit ngarkoi Mastera sa të duash mbi kurriz / as mëndjen se ndrit as trutë i stolis

Ku ta dijë  i gjori kokë brokë / se Mastera a kërcuj ka mbi kokë ..

 Nuk ka rendesi se sa kushton nje fidanishte, se ajo e shlyen vetvehten me kalimin e muajve, viteve nepermjet obligacioneve te CO2 qe gjenerohen/çlirohen. Rendesi ka distanca nga rruga, siç e permenden edhe disa komentator ketu.  

Sa ti doje bolla e blen dhe ste jep llogari ty se ty ta futi mren 1 milion here e ben ca ti doje trapi. 

Po nuk e dite sa e kane blere palmen per cope cfare do te thuash?! Hajde akuze hajde, po sikur keto ti kene blere palmat me shume se c'duhet?! Dobet shume Shqupi... Kerkoji more qeverise PSE s'ka filluar Lungomare pas 2 vjetesh, Ku Jane 300 mij vende pune... po mbuloheni me gjethe palme

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).