Pas me shume se gjysem shekulli embargo, me ne fund fillojne bisedimet per heqjen e embargos se Kubes nga pala amerikane. Personalisht I love Cuba dhe embargoja gjysem shekullore ndaj ketij vendi te mrekullueshem, vecanerisht pas renies se Perandorise se Kuqe Ruse mendoj se ka qene nje gomarllek me brire. Te vjen te qash kur sheh njerez qe akoma sot e kesaj dite jetojne si popull dhe jo si individ apo grup social, ne te njejtin fukarallik dhe shtypje totalitare qe kemi jetuar vete ne shqiptaret ne periudhen me te keqe te viteve '80. Megjithese nga pervoja dhe me c'kemi pare ne kete dynja, gjerat aty kane shans te behen per ca kohe me keq para se te behen me mire, i uroj nga zemra ketij vendi qe te behet prape perla e Karaibeve ashtu sic ka qene dhe sic e meriton te jete.

Pershendetje kundrarevolucionare

PF

59 Komente

Kur ka qene perla e karaibeve? Kur shfrytezohej nga korporatat e kallamit te sheqerit, qe i fusnin kallamin popullit e merrnin sheqerin? Rauli, ish-agjent i KGB, ka zene mend gjithsesi.

Kuban vllai? smiley

Zoti Lulush, me sa duket historia nuk ja qene lenda jote e preferuar ne gjimnaz. Amerika ka bere lufte me Spanjen per clirimin e Kubes ne 1989, dhe vullnetarisht i ka dhene pavaresine (Kuba ishte pjese e Amerikes) me pas. Ideja jote se Kuba ishte e shfrytezuar dhe ta degjenerosh muhabetin ne kallama sheqeri domethene te kesh shume pak njohuri per zonen.

 

Edhe perle e karibeve nuk ishte kur "shrytezohej per sheqer", ishte kur miljona dollare u investuan nga kompanite Amerikane per ta kthyer ne qender turizmi. E ndertuan hotele, rruge e infrastrukture. Deri sa erdhen komunistet ne pushtet Kuba kishte nje nga standartet me te mire te jeteses ne Ameriken Latine. Tani po qe se ti nuk kupton se si funksionon ekonomia e tregut apo kapitalizmi ne pergjithesi, normal qe do te te duket shfrytezim. Me sa duket ka disa lende, te cilave ua ke varur ne gjimnaz, jo vetem historise. 

 

Viva la revulicon.....

Kanadezet te nxitojne te shkojne me pushime ne Kube para se te ngrihen cmimet

po u hap Kuba do shtrenjtohen pushimet e pushuesve fukarej

Sa shkon nje 10 ditesh ne rivieren Kubaneze ne nje hotel 4ose 5 yje me all inclusiv?

Varet nga sezoni berbero. Cmimet variojne nga 700-1200 dollaro java per person.Shto dhe nje qindshe taksa e me the te thashe. Cmimet e Torontos keto, se varet ku jeton. Ate 4 yjeshin pastaj as mos e fol se nuk shkohet ne hotel nen 5 yje ne Kube, se yjet kubanez nuk jane si yjet e LA. smiley Jane pak me te vojtur.

po e zhysin rusin fare

Me shume se me rusin kam idene qe Amerika po e shef qe po i iken Amerika Latine prej duresh dhe me ne fund po ben nje levizje te zgjuar. Ishalla kane fillu me punesu rob te zgjut tek Departamenti i Jashtem.

no worries, presidenti i ardhshem di spanjisht

I zgjedhin komisaret. Ky i tanishmi iu duhej myslimon. smiley

Ehhh........Ola Cubano...che prendere...kenge e bukur

Po me bukur eshte te kalosh pushime ne Cube..por nje gje duhet te jetosh brenda ne Havana , te marresh nje shtepi me qera dhe....ohhhh ....fiesta lale ....ska te sosur...dhe ato kodosh cubanezet jane te dashura me europianet.

Oohhh cuba cuba

 

kam pershtypjen qe kanadezet shkojne per pushime vetem ne Kube..smiley

nejse, ta gezoj miqesia!

Jo te gjithe Kanadezet vetem emigrantet pjatalares.  Eshte njeri ketu qe i di mire keto pune.

Megjithmen enigme eshte kjo pune, dmth si e ka lone kaq gjate Kuben Amerika. Apo thuj duhet i gogol me trem kalamojt te hane e me mbledh goglat e votimeve.  

Virusi Pjetrit po bohet ngjites ktu tek PPU-ja smiley

Todos somos Pieros smiley

Interesant, nuk e dija. Bravo i qofte.

Qe te mos merzitesh, edhe nje medalje per GAT-in smiley.

Ne fakt, ka qene e pritshme. Presidentet amerikane, gjithmone ne mandatin e tyre te dyte (pra kur nuk kane më "ç'te humbin"), jane perpjekur te bejne diçka qe mbetet ne histori . (Clintoni e pat provu me palstinezet dhe izraelitet permes "2000 Camp David Summit"  -duke u mbyll per dy jave ne ate rezidence - por pa rezultat... )

ore ca behet keto kohet e fundit ne havana? .. se ne 1996 kur vajtem ne na kellciste p*** ballit!

Ne Kube mund te gjesh makina te vjetra te viteve 50-60, Caidillak, Ford, etjera makina amerikane smiley Tregu i makinave, tani po liberalizohet atje, por shum-shum shtrenjt, keto te rejat. 

pjer, s'ja vlejne.. vetem llamarinat i kane cadillac se nga brenda jane me pjese zetori..,helbetè embargo 50 vjet!

ahaha. Pervec kesaj doja te shtoja se makina amerikane te viteve 50-60 gjen plot edhe ne... Amerike dhe Kanada. Me pjese origjinale fabrike biles.

Nejse, nje belg me tregoi qe kish shkuar me pushime, Ballçekani dhe PF. Ishte shum lire ne periferi, por ne qender kishte dyqane ku shit-blehej vetem me valute, pakez shtrenjte ne krahasim me dyqanet e tjera por prap mire. 1 birre 0,5liter 1 euro. 

ka dy lloj tregjesh, pjer. me valute per turistet dhe pesos per kubanet. dhe cmimet jane te dyfishta, nje cmim per vedasit dhe tjetri per te huajt.

interesant...komuniteti kuban anti-castro eshte i akoma fuqishem. Ka naj reagim nga republikanet?

Ne te Amerikes nuk duhet te gezohemi perpara kohe:

* The overall travel ban can only be lifted by Congress, so tourism will not be allowed.

* Travel licenses will be available for family visits, journalists, professional research and professional meetings, educational activities, religious activities, performances and athletic competitions, humanitarian projects, and certain export activities.

Po larja e pjatave a futet tek humanitarian projects?

smiley

Diku ndermjet research dhe professional meetings. Pse je kaq i keq, dashke qe mos te marr rroge fare une tani, po ma ben profesionin humanitarian?

Peshoi mire njehere. Rrogen vs. Nobel price for peace.

Ketu me kape ngushte!
 

Jo per gjo, po ai robi i ADNse e shiti Noblin per miliona, dhe me duket ia kthyn prap.  

Kubanezet jane te vuajtur sic ishim neve ne 1989. 

Te jesh 25 vjet mbrapa shqiptareve, nuk eshte arritje e kollajte, prandaj duhen uruar shoket tane komuniste te grupit te peshkut.

Sa per sqarim,

Kuba dhe SHBA kane patur marredhenie,ne misione perfaqesimi qe ne mes te viteve 1970.

Eshte misioni i SHBA-se ne Kube dhe ata kane nje mision ne SHBA.

Ato tani mund te ngrihen ne nivele ambasadash.

Se dyti sic thoshin disa specialiste te fushes,nuk eshte se SHBA do te perfitoje ndonje gje te madhe nga Kuba,ato perseri bejne tregeti.

Sic thoshin ata sa tregeti ben SHBA me Kanadane per 1 dite aq perfiton,edhe nese hiqet embargoje,nga tregetia me Kuben per 1 vit.

Prandaj presidentet e SHBA-ve e kane patur te lehte te mbajne embargon,se nuk eshte se perfitojne ndonje gje te madhe.

Se dyti,nese vendosen marredhenie diplomatike kjo nuk do te thote qe Kuba do te ndryshoje kursin.

Dmth kjubens do shtrenjtohen ne Spanje, dhe do lirohen ne Amerike?! Flm president!!!

Me ne fund kubane te verteta... jo gjethe bananesh e kisha llafen. smiley 

Eh Bame, bleva nja 50 kubane te verteta javen qe kaloi ne Cube...hand rolled, te fresketa taze, 25 minuta me ore ne dore per ta pi njonen dhe vetem 2 dollaro copa nderkohe qe ke dyqani lagjet per te njejtin mall pagu 23 dollaro copa+tax. Secilit te veten ka pas thone Xhezuja, dhe per duhan nuk ua merr njeri.

Not so fast my friends. I would hold off on those vacations plans if I were you. 

Po iu la ky cuni i mamit t'bukur ... http://www.huffingtonpost.com/2014/12/17...

JERRY: They're real Cubans?! They're human beings, from Cuba?!

KRAMER: I said Cubans. What'd you think I meant?

JERRY: Cigars!

KRAMER: Jerry, Cuban cigars are illegal in this country. 

There's more than one way to skin a cat. 

Duke qene postim individualisti dhe duke patur parasysh emrin e faqes me erdhi ne mendje nje shprehje.
"Never forget that only dead fish swim with the stream"

Tani kubanitot do hapin peshkupapuro.com dhe do lavderojne revolucionin nga USA.

Shkuarja ne Kube me teper eshte turizem seksi se kuriozitet, nuk harxhohen shume pare etj.

Ketej nga ne ka dhe shprehje: Cubare.

Filani ka shkuar ne Kube per cubare.

  (edhe per cubarsi, qe te mos u ngelet hatri te tjereve ne seks-pesore).

 

Ah Cuba, muzike e bukur, njerez te çilter e dinamike, shendetesi falas, diell! Uroj qe te mos kete fatin e Shqiperise me Berishat e saj.

Ju rekomandoj të vizitoni "Kodrën e Gomares ". Një Gomaricë që pi birrë dhe vallzon . Tashti se di sa rrojnë Gomerët , dhe po qe se nuk ka lënë trashëgimtarë

I ndristë shpirti si Llambatinë .I përjetshëm kujtimi  ...Amen

Mbase nga shokët antikomunistë  që kanë qenë kohët e fundit në Kubë çoç do kenë biseduar për këtë punë smiley Embargua e përfshinte këtë ?

 Daj sami kishte shujt me pordh kuben se vetem 100 Km uj i nda, kjo puna Kubes me ameriken m kujton ato kartonat me tomin dhe xherrin. 

eeee mos na prekni Cuben se e kemi grup sherri - bonita servesa buke me speca smiley

Teper vone Amerika, plus qe merret me lojtaret e balancues-vegjel, nderkohe qi ne kemi kap te medhenjte:

Projekti i parë që do të çelë siparin e një epoke të re bashkëpunimi mes Shqipërise e Kinës do të jetë Rruga e Arbërit

 

PBS: The Fidel Castro Tapes

Emision interesant per ardhjen ne pushtet te Kastros...midis te tjerash tregon se ishte Amerika ajo qe vendosi ta armiqezoje Kuben (Kastro u perpoq me shume se nje here te krijonte mardhenie me SHBA, gjate dhe pas ardhjes se tij ne pushtet) duke i dhene Rusise gjate luftes se ftohte nje dericke mu ke pragu Amerikes.

Nje klase politike idiote ne kete vend! Prioritet rruga e kombit, prioritet rruga e arberit, qe te gjitha prioritete leshi ! Askush nuk mund te thote se nuk duhen, por vetem te marret dhe pordhamanet si salihu e sot rama, nuk kuptojne per cfare vuajne masat, shqiptaret.Prioritet  te pare te te gjitha rangjeve duhet te jene projektet zhvillimore prodhues! Kthimi i shqiptareve ne punen prodhuese, Bujqesi, agroturizem, eterovajore, zhvillim turizmi elitar ne tere bregdetin, shfrytezim i detit e cdo baseni ujor per prodhimtarite ne ujrat..Keto duhet te jene prioritetet more kusaret e ketij vendi qe fatkeqesia e tij ja u la ne dore banditeve ! 

 

Ne qeverisjen e ardhshme presim Rrugen e Pellazgut!

Kuba paska qene perle nden Batisten? Nuk duhet bere gjer ne kete kufi, ... shakate! 

Neise, po ketej nga Ballkani juglindor, pritet shpetimi  i kolapsit zhvillimor......prej Kines Komuniste! 

Ca thone ashtu e ca thone dhe keshtu .Nje gje eshte e sigurt.Dhe Kuba do behet ...si na ! 

     .Na ketej jemi shume te shqetesuar, si do sose  gara, per te parin e shtetit amerikan, mes dinastise " bush" dhe " klinton", pa c.q.t kesaj bote ! 

Castrot nuk do e leshojne pushtetin no matter what. Ne Kube nuk i pelqejne Amerikanet se i eshte ngulitur ne koke se vuajtjet per kaq vjet jane si pasoje e embargos Amerikane. Nga ana tjeter me ben habi pse Kanadezet bene ndermjetesuesin ne kete rast. Cubanezet jane si Shqiptaret, duan te pasurohen brenda dites, nuk e kane me shume qef punen keshtu qe cfare do qe te ndodh nga ana politike neser nuk besoj se do jene me mire nga sot. 

nuk e kane me shume qef punen

te paturit me qejf (ose jo) punen, per ty eshte thjesht fenomen kulturor dhe aspak sistemik, e kuptuam mire ?

Te mos pelqesh amerikanet eshte cool ne ditet e sotme.

Prandaj shoket kubaneze kane shume miq ne Europen Perendimore,Rusi,vendet islamike etj dhe shume kritikues ne Europen Lindore.

Interesant eshte se miqte e Kubes,nuk duan te ndjekin rrugen e Kubes ndersa kritikuesit e saj ne Europen Lindore e kane kaluar ne kurriz sistemin e tyre.

Sido qe te jene pas 15 vjetesh Kuba do te jete shume me mire se sa sot ashtu si ne jemi shume me mire tani ne kete qeverisje,se ne rregjimin e qoftlargut.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).