Rusia ka vendosur të ndalojë importin e perimeve dhe frutave nga Shqiperia duke filluar nga 8 dhjetori i këtij viti, pasi dyshon se prodhimet shqiptare përdoren si mbulesë për ato të vendeve të BE. Rusia vendosi embargo ndaj prodhimeve evropiane që në muajin gusht, në kundërpërgjigje të sanksioneve të BE ndaj saj.

Lajmin e bëri të ditur drejtuesi i Agjencisë Federale Ruse për mbikëqyrjen bujqësore, Sergei Dankvert. Ai tha se ‘Rusia i ka kërkuar Shqipërisë dhe disa vendeve të tjera, shpjegime për shumëfishimin e eksporteve gjatë vitit 2014, por Shqipëria nuk arriti të ofrojë shërbimin me informacion mbi prodhimin e saj të frutave dhe perimeve, për t’i krahasuar ato me sasinë e shtuar të furnizimeve për Rusinë. Eksportet nga Shqiperia rezultojnë me rritje 4 fish ne krahasim me vitin 2013. Pala ruse thotë se ka identifikuar nje kompani qe flasifikonte certifikata fito-sanitare shqiptare në një shtypshkronje ne Çeki. Më pas malli kalohej tranzit nëpër Bjellorusi dhe hynte në Rusi si prodhim shqiptar. “Faza tjetër është Maqedonia, Bosnja dhe Zvicra. Ne do të mbajmë një takim edhe me to”, tha Dankvert.

Sipas tij, “Shqipëria është përdorur si mbulesë per prodhimet e importit nga Bashkimi Europian, nepermjet Bjellorusise. Vendimi u mor bazuar ne punen e perbashket me palen shqiptare, deklaroi Dankvert.

Në gusht, Rusia ndaloi importet e mishit të viçit, derrit, pules, peshkut, djathit, produkteve te qumështit, frutave dhe perimeve nga Australia, Kanadaja, Norvegjia, SHBA dhe BE për një vit, në shenjë hakmarrje kundër sanksioneve perëndimore.

26 Komente

" ....pasi dyshon se prodhimet shqiptare përdoren si mbulesë për ato të vendeve të BE..." 

  pastaj me poshte thote; 

" ....Pala ruse thotë se ka identifikuar nje kompani qe flasifikonte certifikata fito-sanitare shqiptare në një shtypshkronje ne Çeki. Më pas malli kalohej tranzit nëpër Bjellorusi dhe hynte në Rusi si prodhim shqiptar..." 

 

Qe ruset jane budallepsur/amerikanizuar, kete gje tani po e mesojme. Edhe kane vene re shtim te prodhimit "shqiptar" ne tregun e tyre, edhe i kane zbuluar se prodhimi ishte me dokumenta fallco, pra qe do te thote se eshte prodhim i EU, edhe i kerkojne Shqiperise te dhenat e rritjes se prodhimit dhe te eksportit te saj ne drejtim te Rusise, kur vete Shqiperia nuk e di se sa prodhon, se nuk regjistrohet gje. 

Se pse e ndeshkojne Shqiperine, kur asnje valute nuk hyn nga kjo lloj tregtie me dokumenta fallco, kete vetem ruset nervoze duhet ta dijne. 

kerkoje pergjigjen te kta gazetarucat ton

shqiperia jep emrin per tranzit (mnjf trangullit te prodhuar ne spanje apo hollande apo france i vihet etiketa, made in albania), prandaj. sa i perket valutes, ku e di ti qe nuk hyn asgje ? 

ruset jane treguar korekte, i kane kerkuar shqiperise prova mbi prodhimet qe eksporton. pra nuk e moren masen direkt, ne menyre arbitrare. 

rrace e cuditshme , rob koti 

elba,kjo Rrac po i ve mastarin botes. ...ty te duken rob kotismiley

Haje ket Corben e gazetarucit shqiptar e mos bzoj mo se e dhjeve...

c'faj kemi ne se te duken ruset te mire ty e fillon e shkul floket ti

pa merak, s shkulet kollaj qimja derritsmiley sidomos ato posht brezit,   mer nai brisk astra t vaktit  ene maro punsmiley

Te dal rama ne deklarate per shtyp e te thote: na u prish gjiza.

Nuk u mjaftuan me prodhimet tona keta pekmezet importuesit tane. E kemi kondrabanden ne gjak..Te rrijne dhe bejne sehir tani. Ky ishte nje rast i arte per bujqesine shqiptare qe nuk ditem ta shfrytezonim dhe i rame me shkelm.

Pala ruse thotë se ka identifikuar nje kompani qe flasifikonte certifikata fito-sanitare shqiptare në një shtypshkronje ne Çeki.

Po sigurisht, shpirti" kapitalist" i shqiptarit kujton se gjerat mund te ecin mire me mashtrim, dhe fasllcifikim ! Sic kane fallcifikuar dokumeneta dhe pasaporta dikur , ne kohen e Kjoskave Maqedonese !

Rusi i ka bllokuar mallrat nga Europa por edhe Shqiperia ka thyer embargon europiane per tregti me Rusine.Le qe ne sjemi akoma ne BE smiley

Ne qoftese Rusia ka bllokuar tregun e permive frutave ne Rusi, keta tonet ti vejne gishtin kokes se mbas antarsimit ne BE nuk te lejon njeri te fallsifikosh patenten tregtare, certifikat ose dokumetat e origjines  se  mallit, produktit sepse pastaj do te haj gjoba te medha, qe nuk ja vlen fare, te marresh mundimin e fallsifikimit !

Reputacioni eshte shume here me i rendesishem se cdo gje tjeter ne tregti, se sa nje fitim i madh financiar i perkohesh !

Nje lajm me te vertete surprizues per shume dhe i gezushem per mua.Eshte nje lajm qe duhet te vere ne levizje tere politiken, gjer sot antikombetare, per te hedhur tere vemendjen nga bujqesia.Sistemi i kaluar ka lene trashegimine me te madhe ,duke i kthyer tokat  ara ne "Uzina potenciale " me te cilat Shqiperia e viteve 30-50  do te jete edhe para Izraelit ne tregun Evropian , pse jo dhe ne ate botror...

Une, qe njoh  ne detaje cdo fshat te vendit tim, karakteristikat e cdo masivi fushor, kodrinor e malor,e kam enderr  dhe besim te patundur se ky vend behet perla ballkanase.Do te behet,  kur te behet " Doktrina e Bujqesise"! Mjerisht qeverisja qe une pata besim se do ta niste kete pune eshte komplet jashte faze ...Po jashte fare !

Sa qe as ky lajm,  qe vjen nga sipermarrja nuhatese, nuk e ben te ndjeshme.Perkundrazi ka rrezik ta shofin si problem te thyerjes se embargove ..nga ca tregtare qe duhen  vene ne din..Idiotesia ne veprim ..!

Do te ishte mire sikur gazetari apo gazeta ne fjale te kerkonte nga organet shteterore e te na e sillte ketu sesa ne te vertete jane eksportuar perime "made in Albania" ne drejtim te Rusise. Une them qe as edhe 1 kg eshte eksportuar. Prandaj i jap shume te drejte Rusise per vendimin qe ka marre. 

Kuazimondo; " .... Prandaj i jap shume te drejte Rusise per vendimin qe ka marre..." 

 

smiley kuazooooo, nuk po i besoj syve, edhe ti kundra qeverise smiley qe je me socialistet. 

Po ç'peshe ze Shqiperia ne tregun gjigand rus smiley 

Si llogjika jote, ashtu dhe llogjika ruse, bien poshte, nuk ka asnje baze, thjesht çfryrje emocionesh negative. 

Zoti Pierre, Rusia perpara se te merte kete vendim, pyeti shtetin tone se sa ton ishte eksportuar ne drejtim te Rusise. Shteti yne i tha : as edhe Nje Ton. Atehere, Rusi konkludoi se hyrjet ne Rusi me "made in Albania" kane qene fiktive dhe zbuluan se prodhimet e perendimit falsifikoheshin me "made in albania". Kaq nuk kupton ti? E ku e shikon ti qe jam kunder qeverise? 

Me duket se shteti jon, nuk u pergjigj fare, keshtu thoshte gazeta te pakten. 

Vendimi u mor bazuar ne punen e perbashket me palen shqiptare, deklaroi Dankvert.

Disa firma hollandeze qe mirreshin me ekportin e prodhimeve bujqesore drejt Rusise, u pikasen nga agjentet e EU ne Turqi, para 1 muaji, ku çonin drejt Rusise me dokumenta fallso (sikur ishin prodhime turke) me qindra tone drejt Rusise. Se Turqia, ashtu si Shqiperia, akoma nuk eshte me te drejta te plota ne EU. 

Siduket, u pre rruga nga Turqia dhe u gjet nepermjet çekise. Fermeri turk, ka me mijra tonelata prodhim qe do te donte ti eksportonte, e s'ka lujt menç ti kalbet prodhimi ne Turqi, nderkoh qe sheh se prodhimi i Europes i kalon mu para hundes drejt Rusise. 

Rusia, kot i kerkon Shqiperise nje informacion ekonomik, se ajo nuk e di qe ne krye te ekonomise eshte nje Braçe qe s'ka asnje te dhene dhe qe vegjeton ne ate post. 

Une them që as edhe 1 kg(  nuk ) është eksportuar. smiley

Ndoshta e keni gabim .Sepse eksportin Miljona tonësh të perimeve tona drejt Rusisë e frenoi Antikomunisti Berisha sepse fuqizonte Bio poujt Sllavë smiley Dolën ca " tregtarë" të zotë që e morrën përsipër me ndarje Fitimesh me " familjen"  . Kot nuk e kemi Vllam ..smiley

Rusi me të vërtetë spekulon dhe e Tepron kur përmend SHQIPËRIA  e cila  eksporton vet kashtë dhe Domate nga Maqedonia e Pula qafrjepura nga Greqia..

Përse i duhej kjo Deklaratë ?  Mbikqyrja Bujqësore smiley Mos është Homoloqe me këtë Tonin e ZMK   o ju q.nënën Beisha me seli në Bathkinë e LulathdathKurbanit të Bathkisë !

As edhe 1 kg produkete vendi  nuk jane exportuar ne Rusi

  E besoj.

Flacifikimi ne pergjithsi ne Shqiperi eshte nje fenomen i rrenjosur dhe i kultivuar shume, ne keto 23 vjet shkerdhato kraci !Merite e politikaneve kjo kam pershtypjen ! Dhe ska se si te jete ndryshe ! Ata marrin rroga te medha por duhet te kene edhe pergjegjsi te medha !

Fallcifikime gjithe andej, mashtrime, bile edhe me historine,  Te gjitha keto fallcifikime  jane jane lejuar qellimisht per te perfituar kredibilitet te pa merituar, qofte ekonomikisht qofte edhe politikisht ! Te dyja keto kredibilitete te keqija , ekonomike dhe ai politike, kane demtuar rende popullin shqiptar !

Kemi pare ne TV qe fermeret shqiptar, Lushnje Korce Diber Kukes ,ect kane hedhur produktet  e tyre buqsore se nuk ju merrete njeri, nuk kishin treg per ti shitur, sepse shume produkte te ngjashme si keto vinin nga jashte , per tregun brenda dhe per "Export " Maskarallik i modh apo jo !

Politikanet shqiptar, jane ne ate fuksion te ndihmjne popullin e vet me futjen dhe aplikimin e politikave (reforma ) qe ndihmojne prodhimin vendas, por sic shihet , importet jane me shume se exportet, (qe ne fakt duhet te jene te ballancuara)  me diferenca te medha ndryshimi !

Mund ta kem gabim por duke lexuar kete shkrim, qe permendet "fallsifikkimi " i produkteve, mu kujtuan fermeret shqiptare qe te deshperuar hidhnin prodhimet e tyre , sepse nuk kishin treg, ose produktet e tyre vlersoheshin pa te drejte shume ulet, per te mos thene falas . dhe shkaku besoj eshte pikerisht, konkurenca e padrejte ne treg midis privat shqiptar dhe privatit te huaj, kur ky i fundit eshte shume here me i favorizuar !

Na rrofte Marveshja e Mukjes pastaj, me gjithe Lubonjen, anal-istin e situatave politike,qe ushqen popullin perdite me histori burgu, komunist dhe me luftrat me gjerman partizan dhe ballista ! smiley

 

 

ilir-jani, nen emrin e produkteve nga Albanie, po perfitojne shum firma perendimore, te cilat po shesin mallin e tyre ne tregun rus. Shqiperia, fatkeqesisht, ashtu ka per te vazhduar, me braçe e kompani, rrakapjekthi. 

Ivetmi sektor qe mund te kemi fitime ne si shqiptar eshte investimi  dhe konkurimi, ne Buqesi, Blektori dhe Agrikulture ! Edhe Hurshovi kete porosi ka thene me kohe qe ne 1960 ! Ju shqiptaret duhet te zhvilloni agro kulturen buqsore , keni nje vend dhe klime shume t pershtatshme " Hurshovi kishte mbaruar Institutin Buqsor ne Mosk, ishte specialist e njihte zanatin ! smiley

Po ne sikur i beme embargo Rusise per Ukrahinen !!!

Hej c'na u qepen kto amerikont.

I here embargo Sllobodanit, e thym ..

I here embargo Putinit, prap po e thynim. Mirpo Putini na i nxorri lakrat n'shesh.

Ku te futemi nga Arvizu.. Turp...

 

*Dmth na ngelen prape trangujt ne dere smiley

Po na prishen trangujt ere  smiley

Po kungujt?

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).