Kryeministri Edi Rama ka reaguar sot për shkarkimin e zëvendësministres së Mjedisit Diana Bejko, pasi rezultonte debitore ndaj OSHEE-së. Rama ka shkruar në faqen e tij zyrtare të “Facebook” se për mospagesën e energjisë s’do pranohet asnjë justifikim për askënd.

“E falënderoj Znj.Bejko për kontributin si zv.ministre por në mospagesën e energjisë s’do pranohet asnjë justifikim për askënd! As për 1 Lek!”, ka shkruar kryeministri Edi Rama.

Ai kërkoi shkarkimin e Bejkos si zëvendësministre e Mjedisit, pasi figuronte debitore për shtëpinë e dytë në Velipojë.

Burime brenda kryeministrisë thanë se shuma e debisë ishte modeste, por kjo nuk e ka ndaluar Ramën të kërkojë largimin e saj të menjëhershëm nga qeveria.

87 Komente

Hajde shtet hajde. O me rob shpije qe ky po kalo cdo parashikim. I modh si golat e indrit fortuzit paske qen o Edo i modh, respekt!!

Kokolepsi dhe Roni, si te rinj qe jeni, dihet qe fluturoni me pras ne b.... Po pse e shihni nje problem, vetem nga nje kendveshtrim, çfar ka ndodhur me mendjet tuaja. Nuk e njof kete zv,ministren, por njof gabimet e faturuesve, se me ndodhi dhe mua nje here. Faturuesi i ujtit, nje hajvan e gjysem, kish ngaterruar nje numer dhe kish vene 17 mij leke te vjetra, tek shtepia e plakes, ku nuk banonte njeri. Ky muhabet para ca vitesh. Bej ankesen, jo per 17 mij lekshin, por per gabimin. E kam kete te mete qe i dua gjerat perfekt, dhe kerkoj drejtesi kudo. Vjen grupi i punes e me jep te drejte. Edhe faturuesi e pranon gabimin dhe thote se do i paguaj ai, mirpo mua me vjen keq dhe i paguaj une. 

Tani sikur une te mos ti kisha paguar ato, dhe ai faturuesi jo, ato leke ngeleshin ne sistem/kompjuter (siç i thonin atje) dhe nuk hiqeshin. Une ngelesha debitor, per faj te faturuesit. 

Pse me ofendon pjerino thomai? Une lexova lajmin e bëra komentin perkates. Kur te lexoj lajmin qe zv ministrja e kish ngren gabimisht nga keqfaturimi do ndreq komentin. Juve zoteri pse me gjykoni para kohe si talebanet? Nuk eshte e ndershme. 

Nuk te ofendova dhe nuk te gjykova Kokolepsi, thjesht te terhoqa vemendjen te mos nxitohesh ne gjykim. Normalisht, nje njeri i pjekur, do kish thene; Faliminderit per verejtjen. 

Verejtja qe e pavend. Lajmi thote qe pushohet nje mospaguese e detyrimeve kontraktuale. Une e pergezova aktin. Ku eshte nxitimi? Te permbajtja nje me nje ndaj lajmit?

Vazhdo, merru me lajmin Kokolepsi, me njere ane te medaljes, dhe jo me anen tjeter te medaljes.  

Ne fakt, nje njeri normal, i sheh te dy anet e medaljes, jo vetem ate qe duket. 

Pjero, me duket se tani po i bi kot me qafe kokolepsit. Ai po thote qe nuk e shef dot. Ti qe e shef dhe anen tjeter, pse nuk ia thu cfare ka atje.

Nxitimi eshte qe po ti erreson syte "era shtet" dhe nuk po kujtohesh qe ne parlament ke ilir 7%-shin e dashuruar me thesarin, preng tutorin, vellain e ben frrokut i cili akuzohet per vrasje komisari etj etj.

Me bast qe je dhe feminist.

Vendosmeria ne zabitimin e ligjit: Themel graniti per nje shoqeri te qyteteruar. 

Faleminderit Kryeministri Rama!!!

Ca falemderit thu ti meeee mos i jep kredit aq pak si cingun korce, ky tamam si prometeu qe ha pjest e trupit vet per ti sjell zjarrin njerezimit, (ne ket rast Ligjin-rule of law- kaptincepshave shqiptar. 

Duhet te kemi kudes mos e marim ne sysh!

Me te permbajtur! 

E drejtë e drejtë

vetem e kam te veshtire, me kupto, sishim msu me kto gjera

Ai na paralajmeroi te gjitheve kur tha "...nuk keni pare gje akoma" 

E kuptoj veshtiresine per tu permbajtur, por duhet bere cmos mos te biem ne vetkenaqesi. Duhet te ruajme gjykim te ftohte dhe objektiv.  

AI....sikur te jete jezusi. Te jete me verte valle?

 

mu kujtua ajo vjesha qe na kan mesuar ne shkolle: cfare donte shqiptari ne jet/pak bukë, ligje dhe shtet...

 

ky dreq edhe vjershat i nxjerr nga ndergjegja kombetare, i dearshivon se i ben realitet. Kopuku

iu dha ondrrave te shqiptareve nji dimension te ri.

i boni te prekshme.

tangible, i thot englezi!!!

Si ka thon bajron inglizi mo

te rrept bijt e shqipes

te drejt

per pak ligj e shtet

kepusin kran' e vet

Ai kërkoi shkarkimin e Bejkos si zëvendësministre e Mjedisit, pasi figuronte debitore për shtëpinë e dytë në Velipojë.

Po sa muaj kishte pa paguar? Sa ishte mesatarja mujore e fatures? Ka te ngjare qe asnje nga familja te kete shkuar muajt e fundit  atje ne Velipoje dhe ja u krijua menjehere debia. Nuk ka pse digjet edhe i njomi me te thatin. 

ka te ngjare qe asnje nga familja te kete shkuar muajt e fundit  atje ne Velipoje dhe ja u krijua menjehere debia

 

kte mendova dhe une.

Shqiperia eshte bere me veqil .ti pushojne pa meshire maskarenjte pavaresisht se sherbyesi civil ka nje status e pushimi I tij nga puna behet ne raste te percaktuara qarte nga ligji e jo kur ti doje bytha km.

Keput mufka- zv.Ministri nuk eshte nepunes civil,  nuk gezon status, eshte i caktuar nga Ministri jo nga Departamenti i Administrates Publike.

kuadrot e larte te shtetit nuk hiqen per gjera te tilla thjesht thuaji te paguaje faturen a mbaji paret nga rroga.

 

ndersa mua me ben pershtypje qe zonja (ish)zevendesministre, socialiste,  paska 2 shtepi! socialiste e vojtur!.smiley
 

edhe zv.ministre mjedisi, zonja..si s'ka degjuar per "panelat diellore"?! 

Per panelet diellore, papyrus, kam folur tek VQ , sa me rane leshte. 

Pjero, panelet diellore tek shtepia jote besoj i ke rene para se te te binin leshte, apo jo?

me vjen mire Pjer qe e ke trajtuar edhe kete ceshtje tek VQ... mund ti kthehem ketij diskutimi kur ta lexoj

Prite kur te behet me LSI-ne e te futet direkt ne pune aty ku ishte.smiley

ca te bo frika, ta heqim para se te na e nxjerrin ne televizor si te tjeret.

Jo mo po mullinjte e eres.....apo s fryn ne Velipoje

mire beri qe nuk e fali....por ...ka haqe shume per te marre qe te hyje tek burre tirone...hiq lir meten, salen e te gjithe  ata qe kane vjedh e vra ashiqare pastaj hiq nga puna keto leprat qe vetem po i pe me sy shtremet ikin vet....

 

Keshtu vazhdo Rama. Tani nis ate aksioni per ujin e pishem se u kenaqen mileti duke ujit bacet dhe mos pagujte as nje lek. Ta marrin vesh qe malli i shtetit nuk eshte mall pa zot, se gjate 8 viteve cdo gje degjenoroj.

se gjate 8 viteve cdo gje degjenoroj.

Po shqiptaret e dinin se cfare te prisinin nga Berisha se e kishin provuar me pare drejtimin e tij, habi ishte ikja pa lufte nga pushteti, sa per rrumpallen qe la pas ja boj hallall.

E kishin provu, po jo deri ne keto nivele ku goca e vet fitonte 150milion ne vit vetem nga mesimdhenia ne universitete private ku nuk ja shihje deren shkolles dhe e kishe diplomen ne xhep. Nje gje skuptoj me cfare guximi del ai burri vet dhe denonco korrupsionin.smileysmiley

Cudi si s'e paskan denoncu ato te PD-se ket rast skandaloz! smiley

Tsk, tsk, tsk...

Ata plasen nga inoti qe se kapen para Rames. The kitha mendjen, po pitha ponth dje- ishte shfajesuar Paloka. 

po ca t'i thote PDja mer dhe ju se ngelet tu e bo si uji i gamorit. Kur dulen kto dhe than qe po t'ulen avionet per droge, thane jo, jane mushkonja. Kur ju prish helikopteri atij robit, than e kapem, masanej dul qe e kish ul berisha. Sa here thon qe X apo Y drejtor ka qene i denum, del km e bo naj tweet per me u tall, mas 1 jave shkon e heq...

Fatura.

Kjo arme e re ne duart e Partise.

Do qeverisim me forcen e shembullit, dhe jo me shembullin e forces ! 

Edi Rama KM.

Kaposh... per ke bien keto tupana ? smiley

Dmth zv ministrja ka hequr dore vullnetarisht nga detyra?

Jo nuk ka dhene dorheqjen vete .. por eshte bere Shembull !  

"Daullet bien per ke ka veshe" --populli

"Frika e ruan vreshtin" ---populli

Edhe lideri qe eshte gjithnje gju me gju me popullin nuk ka pse shpik rroten.. mjaton te ndjeki mesimet e popullit. 

Pra shembull me force.

Tani me seriozisht: e kuptoj dhe e vleresoj (pa ironi) qe KM kerkon te vere rregull. Por keto heqjet direkt nga puna pse s'kane paguar faturat e energjise duken me teper si show se shembull - megjithse te dyja fillojne me sh. Nuk mendon qe duhet t'i jepet njehere shanci tjetrit/tjetres te paguaje faturen perpara se te hiqet nga puna? Nuk behet dot krahasim por ketej nga une kur s'paguan, ne fillim te nderpritet sherbimi, pastaj fillojne procedurat e ndryshme per te te marre $.

Excuse me, po ato te grupit '99 qe u shkrine komplet duhet te mos u jepet shanci kshu ? 

 

Po ti nuk je zv ministre e as kryelleshe komune. Pra behet fjale per figura publike qe paguhen nga fondet publike.

Jo nuk jam dhe as do jem. Edhe cfare se behet fjale per figura publike qe paguhen nga fondet publike? Kompania te ciles i detyrohen sikur eshte private apo e kam gabim? Pa i dhene shanc fare tjetres apo tjetrit qe te shlyeje detyrimin e heq direkt nga puna? Jam shume dakort per zbatim te ligjit, po ta filloje me ish zyrtaret qe kane vjedhur miliona, jo per show kot hajde te heqim nga puna po s'pate paguar faturen e elektrikut.

Nuk me behet vone fare nese zonja eshte socialiste, socialdemokrate, lsi-iste apo pdeiste. Si shume gjera te tjera te Palloshit (TM Pjeri), eshte akt i nxituar.

Por Jo moj Gjembi, eshte forca e shembullit .

"desperate times call for desperate measures "  

Kete shtet la Doktorr peshtyma , duhet te futen njerzit ne brazden e ligjit me "Forcen e shembullit " 

zv. Ministrja ka marre "nje" per skuadren 

 

 

mire e ka partia, per energjine asnje justifikim, per te tjerat justifikime sa te doni.

 

hiq femra deputete, hiq femra ministre, jane bo si taleban

Po ju qe e keni bo lanet, Mesilen se kerkon te bej nje ligj per hapjen e dosjeve te komuzmit cfare jeni. Ju jeni ish-komunista te perzgjedhur nga Ramiz Alia qe na shiteni diten si demokrate.smileysmiley

As ne kohe te Dulles nuk te pushonin nga puna per mospagim fature thjesht te prisnin rrymen.Pushohet nga puna nje zv ministre per mospagim fature 120$ ndersa ata qe kane cuar per lesh zoti e di sa miliona euro s'iu ka hyre gjemb ne kembe.dhe palloshi krenohet se ligji ne shqiperi po zbatohet nje per te gjithe?!

te ka hyre e keqja ne shpirt

asgje ste kenaq

sa keq

 

P.s. Eshte poezi. 

tashi po i vje keq per zvministrat e socialisteve. osht prek thellsisht.

Gjasme po i keput koken maces, pra. Si tha ajo ke barcaleta, ta kishe bere shume kohe perpara. Per vete s'i kane lene kusur. 

per mospagim fature 120$ 

Nuk e di ku e lexove $120.  Diku lexova qe behet fjale per 12 mije leke te vjetra. 

Gjithesesi lajmi ka marre dhenë: NY Times 

diku thane 120 mije leke te vjetra.nejse kjo tingellon si denimi i asaj hankos 70 vjece per trafik droge ne kohe te sales.

hanko

Nene Ferideja, te lutem shume. 

Per shkarkimin e zv. ministres, nqs s'ka nja nje vit pa paguar fatura, por eshte vetem fatura e nje muaji, pak si veshtire ta fusesh ne kornizen "end justifies the means."  Ne kete rast mjeti qesharak, ne raste te tjera i paligjshem, ne raste te tjera dhe i dhimbshem per familjare me te ardhura te pakta.

Per hir te argumentit, ne opinion publik KM-ka ka akoma mbeshtetje nga paguesit e rregullt, nga njerezit qe i shohin me gjere keto hapa drastike si pjese e "te berit shtet." Por raste si keto, apo episode si ky i zv. ministres, apo dhe heqjet masive nga puna, do pasqyrohen negativisht ne opinion.  

Megjithemend qenka vetem 12$ .Njeriu qe i fali ilir metes gjtihe ato zullume behet parimor per 12$.Sa here mendon se i ke degjuar te gjitha...

qyqa qeka felliq gruja per 120 mije leke te vjetra ........po ma mer menja pune neglizhence do jete se per leke marshalla nuk jane keq.....behej fjale per NJE (kushedi sa ka ) nga vilat apo jo ??

nejse mire ja ka bere , keshtu e duam ne ,,,,,po do bente mire t'ja niste nga ministria e shendetsise , te pushonte te gjithe doktorret nga puna bashke me infermieret per RRJEPJE LEKURE ndaj popullit fukara

e veshtire e ??

Po keqkuptim do kete qene. Do I kete shpetu pa pare ajo fature. Kot Rama nashti. Po I kthehet ne obsession kjo gje. 

ne duhet te gzohemi per ket shkarkim. duhej te ishte shndrru ne feste pothujse.

E falenderoj Znj.Bejko per kontributin si zv.ministre por ne mospagesen e energjise s'do pranohet asnje justifikim per askend! As per 1 Lek!

Edvin Kristaq Rama

s'jon msu me disiplin gjermone. edhe dun gjermani masanej.

rrumpalles i erdh funi:

s'dashki te paguni rrymen ne fier, lac a puke?

s'ka buke!

Nderkohe per 8 vjet Media anashkalonin faktin qe ne Shqiperi mospagimi i dritave eshte kthyer ne sport kombetar. Jemi kthyer ne njerez hajdute qe refuzojme te shihemi ne pasqyre. Flitet per $1.1 miliarde borxhe te papaguara. Mbreti nuk ka tesha....Sa per zonjen ske cthua ....harbutesia ja hoqi mundesine ta mjelte mire ate pushtet. Njerez qe spaguajne drita...nuk ua heq njeri elektrikun diten e trete te mospagimit...por duhet me i heq nga puna. Meqe krahasoheshin me Njemcen ....cndodh ne Njemce kur se pagu elektrikun?

The two state companies responsible for electricity generation and distribution lost $550 million (433 million euros) this year, largely due to unpaid bills.

E mer vesh apo jo? $550 milion humbje...NE VIT!!!

Dmth per 2 vjet, 1 miliarde dollaro te vjedhur, ose nje autostrade Durres-Kukes! 

Me varje ne litare kush nuk paguan energjine...ne litare!!!

e pameshirshme dora e shtetit ligjor!

e rrepte, por e drejte.

Kuzhdi sa perrsona jane mar me gjet 12 dollarshin e ksaj smiley

Jam i tmerruar! I kontrollojne tjetres faturat e dritave ne seri tre vjet thelle. 

Vesi del me të ka lalin, kot skan pa than.

I wonder allahile kuzh e qet ket informacjon kontraktor kshu si mall pa zot.

 

ncuncuncuncuq, 1 miljon te papune dhe fill pas zgjedhjeve vendin e par qe hapet e marrkan ata me shpija pushimi. 

.... sipas burimeve konfidenciale mrena PS thuhet se nuk po ja dalin dote me  furnizu burgjet  me buke smileyPer ket arsy  një grup “ekspertësh” socialistë smiley i kanë kërkuar kryetarit Rama që valën e arrestimeve ta kthejë në valë internimesh, pasi kështu kurseheshin lekët e buxhetit , e njëkohësisht edhe forcohej roli edukativ ndaj elementit të gënjyer prej propagandës së opozitës.

Propozimi per internime eshte nje ide e shkelqyer!

Ul papunesine, rrit GDP, ul importet, rrit eksportet, ul borxhin publik, rrit zhvillimin rural, ul obezitetin...

Fushata persa i perket mbeldhjes se borxheve dhe shkeputjeve te lidhjeve te paligjeshme eshte e mirepritur dhe uroj qe te behet rregull dhe mos te mbese ne kuadrin e fushatave qe kemi pare deri tani.

Nje pyetje kisha persa i perket shkarkimit te punonjesve qe jane debitore (jo vjedhes) te energjise elektrike: 

Ne cfare ligji e bazon kryeministri kete?!

Nese keta te shkarkuar shkojne ne gjykate e kundershtojne largimin nga puna me argumentimin qe jane debitore per energjine a mos ndoshta gjykata ju jep te drejte dhe kostot ne buxhetin e shtetit rriten, ngaqe duhet te paguaje 2 persona per te njejtin vend pune?!

 

"Kurbani" i Ramës nuk ka qenë thjesht metaforë 

Nuk di pse, si, qysh, apo tek por une me keto veprime prej te cmenduri qe ben Rama kam filluar ta dashuroj ate njeri!  Bjeru ne kok te gjitheve! Pa dallime politike, ideologjike, patriotike! Keshtu e meritojne te gjithe ata qe shkelin ligjin. Jemi me ju cdo minute, cdo dite. smiley

Rama me këto raprezaljet " e drejta" ndaj hajdutëve dhe debitorëve të energjisë ka për të hyrë në histori, kjo thotë kam filluar ta dashuroj. Po kush je ti para HISTORISË mi, kush ? smiley

E kishte mire emigranti qe tha para disa muajsh qe Rama jo vetem po hyn ne histori por po e shkelmon fare deren.

Më fal, po në histori, po nuk hodhe ca shqelma, nuk hynë. Është derë e rëndë, nuk hapet kollaj

Napoleoni krenohej për kodet që hartoi, po ti e mban mend vetëm si ushtarak dhe pushtues, apo jo?

E drejte

E kuptova. Nuk ka nevoje Ai  per ndjenjat e mia. Ai ka nevoje per shpaten e Skenderbeut, qe ta caje I qete historine. smiley

Shko mer kar se jetet e njerezve nuk jane kukulla loder ne duret e tuja. Zv'ministrja te shkoje ne te sames po pat abuzu,por neqese shuma debite s'asht pasoj abuzimi por thjesh ceshtje mangsie proceduriale,kush je ti more moterqire (nanqime ne rastin tan) qe lun me jetet e njerzve si te doje bytha.

zonja qe ka dy shtepi, njeren per qef ne plazh, s'eshte se duket shume e vuajtur. Perderisa urdhri eshte qe kush s'paguan, pushohet, me mire qe ka pushuar kete me shtepi plazhi e jo nje nevojtar, them une.

smiley

Pjeter, te kane vjedhur fjalekalimin?! Cfare ndodhi me "I LOVE YOU EDI RAMA"?

sa sensibel je mi dreq,sa here shaj une Edi Ramen. smiley ...Prap do e lavdroj kur te jete rasti. smiley

L'etat c'est moi smiley kjo dreq France eshte breeding ground e diktatoreve , edhe dulla ne kafenete e parisit i mesoi hilete e zanatit.smiley

Arrestojnë plakun në vend të djalit për energjinë, vdes e ëma nga shqetësimi

Një familje në një lagje në periferi të Elbasanit kishte për të paguar 6 milionë lekë të vjetra, fatura energjie elektrike. Libreza e dritave ishte e regjistruar në emër të djalit, 30 vjeçar. Të martën ka shkuar policia për të arrestuar djalin dhe në mungesë të tij, arrestojne të atin, rreth 70 vjeç.</p>
<p style="text-align: justify;">Ndërkohë, po të martën, ishte nisur me urgjencë me paratë nga Greqia, djali tjetër për të paguar faturat e energjisë. Natën e arrestimit të babait, nga shqetësimi i krijuar, vdes gruaja e të arrestuarit, nëna e djemve, e cila u varros dje smiley

..keshtu sic e ka nis ky palloshi,me siguri nje dite do denohet per krime kunder njerzimit.

Vetem ti dhe Bredharaku e lexoni kete ekspres.al, sepse atje perdite vdesin robt prej dritave, ndersa ne lajmet e tjera jo. Ashtu sic vdisnin prej nderhyrjes se policise ne lazarat

I eger sistemi kapitalist kur vdes njeriu per faturen e dritave.

Ne nuk jemi per kete lloj kapitalizmi. Ne dum kapitalizem kanadez ku nuk pagun fatura per ca vjet e ne bon falimentin ene merr asistence sociale masanej...

Sipas meje , ky rast as qe ja vlen te shjellohet.Se ngjan me ate rastin e nje burri te sapo martuar , i cili per ta patur nden hudut grune e porsamarre i keputi koken maces....se ju afrua tasit me pershesh.

  Keto jane banalitete te cilat nje qeverises serioz nuk  duhet ti beje.Heq nje cope grua se nuk paska  paguar ca leke te nje hauri , makari dhe vile edhe pse nuk eshte se i bi zali dikujt te hyje ne ujet e buzdeteve tona, per te mos hapur goje opozita.Opozita flet me brek rene ne fund te kembeve kur ka dale sheshit ca  kusarie eshte bere me energjine.Jemi para nderjes telave faqe gjith botes shperdorimin e shtetit, shtetin langaraq te salistaneve dengeliste dhe kusare.Ku jemi ne te bejme nga keto gjera kaq qesharake kur duhet vene ligji nden hudut.Procesi ka nevoje per reflektim te thelle dhe jo per manikyre.Tallemi kur diskutojme si karagjozet, ndersa jemi fundurine e tere Ballkanit.Pysni nje maqedonas, i shkon kujt ndermend te mos paguaje energjine? E pra ne kemi jo me te thjeshtet " votues, ne shkembim te mospagimit" por derra kryetare te qeverrisje mavrise vendore, me  24 vite pa paguar energjine..! Modeli i dashove duhet te trondise kedo ! Shtet me kusare ! Ketij shteti i duhet nje ton C4 Ky eshte problemi jo nje fakire te ciles i duhet kerkuar FALJE ! 

Rruga per ta bere kete shtet, si e te gjith botes, qeka teper e veshtire ..Kete ma perforcon  karagjozlleku i shkarkimit te kesaj gruas dhe karagjozlleqet me  opinionet karagjoze ketej siper .Cili nga ju te merguarit mundet te mos e paguani energjine atje ku i qaseni gavetes? E pra ne kete vend 260.000 familje nuk e kane paguar...! Dasho kryetari " qeverris " Lazaratin , si salihu Shqiperine ...! 140.000 euro vjedhur vetem energji Dashua ....! 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).