Kreu i ri i OSHEE-së ka njoftuar largimin nga puna të 234 punonjësve të kësaj kompanie, për shkak të detyrimeve të papaguara të energjisë elektrike për më shumë se 2 muaj. 

“Është e pafalshme që individë të punësuar në OSHEE, që për vite me radhë kërkonin nga qytetarët pagesën e rregullt të energjisë elektrike, të jenë vetë vjedhës të saj. Të tillë punonjës nuk kanë as moralin, por as të drejtën për të vazhduar punën pranë Operatorit të Shpërndarjes së Energjisë Elektrike”, u shpreh Ardian Çela, kreu i ri i këtij institucioni, i cili zëvendësoi vetëm pak kohë më parë të larguarin Arben Seferi.

Drejtuesi i ri i OSHEE-së tha se shumica e qytetarëve e kanë mbështetur aksionin dhe nismën e qeverisë për faljen e kamatëvonesave, çka ka dhënë sipas tij impakt të drejtpërdrejtë. Nga kjo kanë përfituar 1122 familje, që kanë bërë pagesë të plotë, të cilët në këtë mënyrë kanë përfituar edhe 80% ulje të kamatëvonesave, dhe për tri ditë janë lidhur 4131 aktmarrëveshje për pagimin e energjisë, deklaroi ai.

“Përfitoj nga rasti për të falënderuar edhe njëherë të gjithë qytetarët shqiptarë që po përgjigjen pozitivisht duke paguar detyrimin e tyre për energjinë elektrike të harxhuar, njësoj siç ndodh në çdo vend normal. Vetëm në këtë mënyrë do të jemi në gjendje t’u ofrojmë shqiptarëve një shërbim më të mirë dhe më cilësor”, deklaroi kreu i OSHEE-së.

69 Komente

ja u hapën dhe 234 vende të reja pune lol

Ti pervete I ke pagu? Se ju te arsimit jeni next. 

Unë futem tek ata që nuk e konceptojnë dot mospagimin e detyrimeve ndaj gjithkujt, jo më shtetit. Jam qytetare e përgjegjshme lol

PS: po mos t'i kisha paguar nuk do komentoja dot nga Pc smiley

Ate se dime je nga pc apo nga smartphon-i.lol. Dhe une se kuptoj si I ze gjumi naten kur kane faturat ne sirtar pa pagu. ( besoj I mbledhin per koleksion ato apo Jo?!) 

S'qenka vetem legjende urbane kjo qe punonjesit ne OSHEE vidhkan energjine. smiley 234 po me duken pak sidoqofte. 

Nejse, diçka me beri pershtypje, pra OSHEE-ja i konsideron vjedhes ata qe jane debitore apo qe kane me shume se dy muaj pa paguar?!

furtune ne administrate!

forconi rradhet shoke, regjimi i ka ditet e numrume. 
Elba, kujdesu per financat e partise, Belul, kujdes shaptilografin, iFiqo, siguro bazat ilegale, Tirona-4ever, mbaj kontaktet me shoket ne evrope ku terrori ndihet me i forte. Antaret e tjere, oburra te mos reshtim se punuari per asnje moment!

pershendetje revolucionare!

Nuk mund te flas me gjate, por "regjimi" punon per "ne." Eshte si puna e Verit qe shate Ameriken dhe i beri sherbimin me te madh duke perzone ruset. Ne litar hajdutet e vegjel, qe marrin pjese dhe nga ... Sidoqofte propodanda nuk duhet ndaluar. Perndryshe "ruset" mund t'i bien hiles.

Mire.  Po kesaj si ia behet? 

Tentoi të rilidhë energjinë e ndërprerë, vdes 26-vjecari. Hapet morti nën driten e qirinjve

Në zona të shumta të Mzezit ka pasur ndërprerje të energjisë elektrikeve për shkak se rezultonin debitorë dhe një prej tyre ka qenë dhe banesa e familjes Kasa. Sipas informacioneve të fundit, viktima dhe i ati kanë tentuar të rilidhin në mënyrë të paligjshme energjinë elektrike.

Dhe ndërsa në familjen Kasa ka rënë morti, viktima po qahet në heshtje nën dritën e qirinjve, pasi energjia vijon të jetë e ndërprerë.

+234.

Go!Go!Go! Edhe 46 na duhen per tlujt me qarin smiley

Bravo.

 

ps. Sot kurorzojm Revolushenin çampion!

Espn

Gooooooooooooool!

Cfare i ka bere ketij mavri shteti ardhja ogurzeze e Sali Berishes ne qeverisje , kerkon   10- 15 vjet te mund te vine ne sira gjerat .Themelin i kreu shtetit ky zullumqar i pare ! Vjedhjen e beri sistemin funksionues te shtetit 

Zullumet qe ka bere shpellari ja kalojne Enverit dhe Ahmetit sebashku. 

...as qe kane te krahesuar! shum me mire te kishte vra 50.000 e jo vetem 4000 plus 4 ,qu vrane nden presidencen dhe qeverisjen e tij,  se sa vrau tere te ardhmen e shtetit  dhe te  tre brezave..Tek i katerti mbase do vije shpresa 

 Nëse shteti të fut në burg për vjedhje energjie, qoftë edhe për shifra modeste, çfarë mund të thuhet për transparencën e munguar të çmimit të blerjes së energjisë në tregun ndërkombëtar nga hajdutet politikan ? Ka zëra që thonë se diferenca, e cila inkasohet nuk dihet se nga kush, ka qenë rregullisht 20-30 milionë euro në vit. Prandaj edhe  populli nxehet, sepse ka jetuar me kodin, ti qeveritar vidh, edhe unë ç’të kem në dorë do të bëj po ashtu. Nëse një kontratë e tillë do të prishet, dhe ka ardhur koha të prishet, atëherë duhet të prishet në të dy krahët. Jo vetëm për vjedhësit e vegjël pra, por edhe për vjedhësit e mëdhenj.smiley

Të lumtë PALLA Edi ...Shtrijua mëngën dhe mos e rruj Hiç atë Trap Hajdutëritë  dhe Hajninë po godet .Le të lehë bebushi nga SHQU-Popullore .

Këta janë llafazanë , hajdutë e llogjexhij shekullor . Asnjëherë nuk ka parë hajër Shqipëria nga këta buzëshpërvjelur përveç llogjeve me Mukje .  Mbasi u shpëton ndonjë kur i ke si thotë hertiku mbrapç ose post -moderne dhe përdorin " na fal Uratë se të *ordha *Oqet " Janë shakaxhij dmth bëjnë shaka smiley

Kur ta dorëzosh le shtet , pa këta një avaz kanë këtu e në Mukje . Kur ikën shikojnë njëherë majtas -djathtas dhe ua jep i pari tyre " Nuk ka roje " dhe fillojnë ulërijnë

" Olele partizanët " smiley

Era shtet! smiley

hallall! 

Shqipnia po i ngjan ati fshatit te Markesit te "100 vjet vetmi",Makondo m'duket se e kishte,ku sapo ka ardh guvernatori. smiley

+234

edhe kta nuk jane dosido por kavaleri e lehte qe punon me popullin anembane smiley

Nuk na ndodh me te dale nje politikan qe te pranoje te humbase vota per te vendosur ligjin e per te pastruar vendin. Cdo problem deri me sot e kemi pasur nga mungesa e zbatimit te ligjit.

urdheri eshte urdher, edhe femijet ne burg se ky stan kete bulmet ka.

Unë ju thashë se sa të gjeja një punë do ta shlyeja energjinë, ata nuk pranuan, më thanë do të fusim tek ajo dhoma, dhe se s’mund të bëjmë gjë”.

Sapo hymë aty, vajza dridhej, qante, sepse iu përkeqësua edhe gjendja shëndetësore. Në atë dhomë kishte më shumë se 10 persona, para se të hynim ne. Një nga të ndaluarit qau me lot kur pa një grua dhe një fëmijë që hynin në paraburgim në një dhomë ku këta burra kishin pirë pafund duhan. Më morën në pyetje me vonesë, pas 5 apo 6 orësh. Pasi kërkoja ndihmë për psikologe dhe ndihmë për ushqim për vajzën, nuk mu përgjigjej askush. Iu thosha që vajza do të hajë më thanë ‘Ky stan këtë bylmet ka’. Kërkoja ushqim për vajzën, por askush nuk më solli gjë”, thotë Natasha më tej.

...nderkohe qe Fullani dhe Rama marrin pjese ne promovimin e librit per zogun

Po kush eshte ajo nene qe e merr me vete femijen tek rajoni i policise me amon????? Ka shpetuar paq se jashte ja merr sherbimi social femijen. Nje gje me habit mua, kundershtimi qe shoh per pagesen e dritave tregon qarte qe vjedhja qe kthyer ne sistem dhe sa e veshtire do jete qe anormalia te kyhehet ne normale.

ke te drejte, ca nuk degjon ne shqiperi, aq rrumpalle eshte, po te thote nje i burgosur qe mi sillni kalamajt e vegjel ne burg te kaloj denimine me ta, shteti bylmet i albanistanit shkon ja con, se ky stan kete bylmet ka. urdhrat jane urdhra.

vjedhja ishte e dokumentuar me ze dhe me figure ne bllokun e famshem  por ja qe vjedhesit bene aleancen e ngjalave.

fullani ndan te njejten dhome pritje me ramen ne pallatin e brigadave nderkohe qe femija kerthi traumatizohet ne izolim.

espana, per sa kohe qe kemi mendjet kriminale antiligj dhe antikombetar qe genjejne e sajojne gjera te tilla per shqiperine, si ky tipi ketu, serbet s'kane pse lodhen fare. Vere re ngjashmerine per sa i perket antishqiptarise nepermjet shpifjeve. Serbet shpifen per vellain e rames me ta pare punen pisk, dhe keta po njesoj. Ku burgu e ku zyra e policise ku mbahen here pas here femije nga njerez te specializuar teksa prinderit ose kerkohen nga policia, kur kane humbur femijet, ose jane duke plotesuar ndonje formular e ndonje gje tjeter. Ketyre u intereson te genjejne sepse e duan shqiperine sa me keq te jete e mundur. I duan te keqen vendit, vetem qe t'u shkojne mbare xhepat e vet.

E ema e femijes per mediat:

“Vajza dridhej nga frika, sepse deshën të na marrin me forcë. I thashë do vijmë vetë në polici. Mendova se vetëm do më merrnin në pyetje se nuk e dija që do përfundoja bashkë me vajzën në paraburgim tek komisariati nr.3. Po ta dija që do më fusnin në burg do bëjë rezistencë deri me jetë. Vajza ime përjetoi një tmerr aty brenda. Qëndruam në këmbë për të gjitha orët, ambienti ishte shumë i pistë dhe i papërshtatshëm edhe për kafshët”, thotë ajo.

 

Unë ju thashë se sa të gjeja një punë do ta shlyeja energjinë, ata nuk pranuan, më thanë do të fusim tek ajo dhoma, dhe se s’mund të bëjmë gjë”.

Sapo hymë aty, vajza dridhej, qante, sepse iu përkeqësua edhe gjendja shëndetësore. Në atë dhomë kishte më shumë se 10 persona, para se të hynim ne. Një nga të ndaluarit qau me lot kur pa një grua dhe një fëmijë që hynin në paraburgim në një dhomë ku këta burra kishin pirë pafund duhan. Më morën në pyetje me vonesë, pas 5 apo 6 orësh. Pasi kërkoja ndihmë për psikologe dhe ndihmë për ushqim për vajzën, nuk mu përgjigjej askush. Iu thosha që vajza do të hajë më thanë ‘Ky stan këtë bylmet ka’. Kërkoja ushqim për vajzën, por askush nuk më solli gjë”, thotë Natasha më tej.

 

Imagjino ne c'genjeshtra arrijne antishqiptaret, marrin nena qe jetojne ne pallate luksoze qe te genjejne para medias e te shfrytezojne femijet e tyre per para dhe per politike. Vetem arixhinjte dhe PD i nxjerrin kalamajt per perfitime.Teksti nderkohe duket qe eshte shkruar nga nje njeri i zanatit, qe merret me sajime skandalesh, i njejti stil si tek Anabeli. lol

ca u be me ate qe shpifi per kete rast? te kujtohet ci ndodhi qani kapllanit? po nese kjo eshte shpifje atehere pse nuk vepron ligji mbi shipesin njesoj si me qani kapllanin? 

injoranca po thyn rekorde, burgos femijen 5 vjec. tërp!

Eshte nen hetim. PD, nderkohe, njesoj si me lazaratin, genjeu per dy dite qe po liheshin familje ne rruge e po keqtrajtoheshin, pastaj e qepi gojen e s'u ndie me, sapo u mor vesh qe kishin genjyer. Shfrytezojne familje e femije per dy dite propagande. Imagjino ne c'nivel kane arritur.

p.s

Agron, une e di qe brezi juaj qe keni ikur para viteve 2000 jashte, jo vetem qe ju ka ngecur ora ne ato vite, por keni traumat e burgjeve te saliut, ndaj mbani mend vetem birucat e sales kur ju kapnin per nje gje te vogel, ju plasnin brenda gjithe naten e ju traumatizonin perjete me lloj-lloj tmerresh qe vetem ju, zoti, gardianet dhe shkopat e tyre te gomes i dine, por kjo ketu nuk eshte policia e sales.  Ju mirekuptoj si viktima te dhunuara e te traumatizuara qe jeni, por s'eshte e njejta gje me ate qe njihni ju. shiko http://www.gazetaexpress.com/lajme/trans...

 

cfare hetimi, te verteten e dike dhe ti.

prandaj keto thuaja Natashes, nenes se viktimes 5 vjecare. po ashtu thuaja dhe femijeve te kesaj nene te moshuar qe perplaset ne shesh si dyshek leshi.

te verteten e lazaratit se kush i bente rezistence me arme policise tregoja familjeve te viktimave te djalit te miqve te ngushte.

injorance dhe tërp!

 

lexo ate qe thashe me lart per arixhinjte

ska nevoje te lexoje kush nga ty komente diskriminuese per te kuptuar si mendon/vepron injoranca me pushtet, sjellja diskriminuese shifet qarte ne injorancen e aksioneve politike te qeverise, burgosen 5 vjecaret dhe dhunohen te moshuarit.

 

Nese ke zgjedhur te besh debat me genjeshtra te uleta tipike serbe, njesoj sic shave shqiptaret plot vrull kur ndodhi skandali i ndeshjes me serbine dhe mbajte anen e serbeve, atehere, eshte puna jote dhe e sojit tend. klm, s es'kam c'i bej manise tuaj te semure.

injorances kur eshte ne veprim iu duken serbe grate e moshuara prandaj dhe duhen perplasur ne toke si dysheke leshi, po ashtu per injorancen femijet 5 vjecare nuk mjafton vetem te jene te  izoluar ne komisariat por dinjiteti njerezor iu duhet perdhosur fare me komente denigruese.

injoranca ne veprim. tërp, burgosin kalamonin 5 vjec dhe rrafin gra te moshuara, spurdhjaket.

 

 

Gono, i kane dhi fare burgjet kto rilindasit. Ne kohe te Sales kishte lezet me te fut mrena mer burre! Sherbim te specializum me transport dhe telefon free, kafe me biskote ose caj gjate kohes se rregjistrimit dhe sherbim lavanderie nese rrishe me shume se 24 ore ne biruce. Apo policet te pashem e te sjellshem si me qene aktore hollivudi. Leje se s'vine mo ato kohe ehhh!

nuk di a i ke lexu te fundit fare per burgim alternativ. Jane mbush plot thone kshuqe po t'pagush gjoben shtetit, e shmang burgun. Pervoje amerikane thoshin...

ashtu menojshim o pf-je se nuk vishin mo ato kohe, pse me rrejt kot, se kemi qajt nga gezimi kur u bo aleanca e ngjalave, edhe ja ku po po jetojme kohe te bukura ku ta rraskan edhe kalamonin 5 vjec ne burg, ja qe ta hidhkan pensionisten si dong leshi nga shkallet te ky filimi i Jan Calude Van Ramme-it meqe e kemi merak hollivudin. hiqe kamerran hiqe kaaaamerrrannnn- ndihej zeri melodioz i Jason Priestley-t te minuta 10:02.

 

 

Agron, edhe mamaja e saj tha qe u mbajt ne nje dhome, jo ne burg, vetem ti e serbet vazhdoni genjeni kunder shqiptareve.

lexo ate qe ke then per arixhinjte me lart.

E perseris, vetem PD dhe arixhinjte shfrytezojne femijet per perfitime.

nuk mjaftoi burgu per 5-vjecaren e shkrete por duhet edhe ti denigrojne me komente, injoranca ne veprim. urdheri eshte urdher

kam qene student anej nga 96-97 m'duket (para trazirave).
Ora 7 e mengjesit. Po bohesha gati per shkolle. Vjen furgoni i policise qe ne mengjes dhe i bijn deres se komshiut duke me kerku mu. Komshiu i sjell te dera ime. Do vish n'komisariat thone se nuk je paraqit per detyrimin ushtarak.
Po jam ne shkolle, i them. Shif librezen.
Ne s'dime gjo thane, polica jemi. Ec e sqaroji se nuk besoj te t'mbajne gjate.
E nejse, 7 cuna ne furgon, njoni kish qene ushtar dhe kish ik para afatit, te tjeret ishin ne vit 4 gjimnaz ose studenta ne uni.
Fillimisht plotsum nji dokument te nji tavoline aty, masanej mren ne biruce...deri n'oren 2 te pasdrekes.
Kshu dhe puna e ksaj fatkeqes...kena polici or ti, vete Tahiri mo i mire or ti!

Mire ja kan ber derrave. 

Ky o shtet. 

Pse si kane pagu keto njehere?!! Me rroge paskan qene! Apo  se konceptojne dot me pagu per energji e?! Oh well, who's next ?!! 

Shtriju mëngën i nderuar Rama.

Llogje kanë këta vetëm .Tërë jetën me histori pranë zjerrmit janë marrë . Dje me bajlozët , më vonë me " se sigurimin që i ndiqte " sot me Mukjen . I njëjti kallëp e njëjta prerje smiley

Si çeçua të paguajnë deri më një ose ...të ngrihen kundër Mashtruesve që i Torollisën me Ulërima " se diktatura zotrie " . Ta kapin Kryemashtruesin dhe makinën e Mutit mender profka  dokra sali Qenef berishën , ta vënë në majë të Pemës së Vit Riut të Lulathit si llambushkë , që të ndriçojë Shqipërinë si " Superfuqi Energjitike " në Ballkan Rajon e më Gjërë e Gjatë !

Rrotull pemës organizo ndonjë valle me këta ore -ore lule boret e Dhjerokracisë që i këndojnë babasqapit !

Perseri mendohet se behet shtet me zgjidhje te jashteligjshme.

Ne asnje nen te kodit te punes, as te ligjit per nepunesit civil, nuk parashikohet shkarkimi nga detyra per "mos pagese faturash" (dritash, uji, gazi, gjoba makine, kolaudim, takse televizori etj etj etj etj).

- Kjo per te thene troç qe keto largime nga puna jane arbitrare, te qellimshme dhe te paligjshme. 400 personat ne fjale (dr burgjeve dhe ata te OSHEE) i fitojne gjyqet qe te gjithe dhe marrin nga 12 - 24 rroga demshperblim, qe do paguhen nje dite nga paret tona.

- Kjo manover gjyqi kolektiv, behet per te hapur tender vendesh pune, komplet e paligjshme kjo per te futur ne pune militante te tyre. Ministri naço dhe kreu i OSHEE duhen ndjekur penalisht per shperdorim detyre.

Ndaj mos duartrokisni kaq shpejt o vemje injorantesh

shume mire, nese fitojne gjyqin, leket e gjyqit te shkojne per te paguar dritat. po s'fituan, te paguajne dritat nga xhepi i vet.

e mo mire ca ka te keqe? a e bot edhe ju te sales kete pune njehere me administraten? ta bejme edhe ne ngjalistat njeher

O Lefti mos bej sikur nuk kupton o burre i dheut se ke qen dhe oksident,,, ti andej e leje dot pa paguar energjine. E pra ajo eshte mall dhe si cdo mall ajo blihet e nese nuk paguhet eshte baraz me vjedhjen. Cfare pune pret ti te bejne ata kurre ata jane vete hajdut. Kjo eshte ti varesh ujkut melcine ne qafe. Tani po deshe me bo propagande 2 lekshe vazhdo beje,,,ama dije qe njerzit qe e paguajne duke filluar qe nga pensionistet dhe ata qe mezi e nxjerrin muajin e perkrahin me zemer kete aksion, se tani po ndihen te gjithe te barabarte.

Nuk e fitojne dot gjyqin se kane shkel kodin e etikes, kshuqe rri rehat lefti se ne kete rast leket e taksapaguesve nuk do shkojne kot

Kto futbollistat e Tirones jon tu lujt sikur skon pagu dritat mer jahu smiley

Tashi e kan rradhen ato demokratet e vertete qi vjedhin poçat e shkalleve

vret veten se e pushuan nga puna
Por le te shohim anen pozitive: qe ate dite, nje lsi-st patriot ushqen familjen duke kontribuar fuqimisht per zhvillimin e vendit

Vetem RD dhe ekspresi e kane lajmin hmm

po ty si shqiptar puntor qe nuk harxhon kohen kot, si te del koha me shkrujt komente ktu nen 4 emra dhe me lexu gjithe gazetat shqiptare?

Po ndoshta ajo eshte pikerisht puna e tij.

ket do e kete pt se ft ka tjeter pune

tragjike

rilindja e leshit 

lajmi vazhdon te mbetet vetem nga RD lol

Nese vec RD-ja po shpifka per dicka kaq te rende, pse nuk del Ministria e Me te Mirit ta pergenjeshtroje kete lajm?

RD e ZP ka kaq vite qe s'i lexon njeri, vec atyre qe u ka ngecur ora. S'ia vlen te merresh se tek RD ka lajme si "edi rama zihet me grushte me erjon bracen, brace ne spital", dhe pas nje ore, nje media normale e jep bracen duke folur diku si kokrra e molles. Dhe kjo vazhdon cdo dite. Ja pse. Kur ta japin mediat e tjera, atehere i jepet vemendje.

Doni me sqaru LefTGopenë kështu smiley

Në SHQU-Popullore ka ra zija Ju talleni me të qarat e LefTKopesë .Erdhën lokalet dhe do të duhet të hedhin para KESH se u janë prerë të gjith burimet .Depot plot i kanë me Grabitjet 25 Vjeçare ,  nuk thona Gjo , po do tu priten të ardhurat që i zëvendësonin smiley

Tani dunë Vota me Gjëndra Lotësh ...

Dhe kush ? Këta që hapën Varret dhe ngritën KUJE në gjithë Shqipërinë me kufoma që kishin dekada që ishin varrosur  . E përse ..vetëm  se nuk kishin asnjë lloj vlere përveç lehjeve nëpër Podiume . E çi kanë ca Lehje sot , Lehje prej Komunistësh të reformuar të Kapitalisteve Demokratë ..  oha sa gjynah iku dhe një !

 Ministria e Drejtësisë largoi nga puna 131 policë burgjesh, ndërsa Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike pushoi nga puna 234 punonjës debitorë. "Në këto raste, të pushuarit nga puna, të drejtën mund ta gjejnë vetëm të Gjykatë", thotë Çerekja. Sipas zëvendësdekanit i Fakultetit të Drejtësisë, largimi nga puna i qindra punonjësve, përbën një kosto të madhe financiare për shtetin, e cila do të paguhet nga paratë e taksapaguesve. smiley

..rrush e kumbulla ka me i bo paret ie shqiptareve ky dobican 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).