Mazhoranca nuk do e përdorë më shumicën e cilësuar, pa konsensusin e opozitës. Kjo është një nga pikat e rezolutës së propozuar nga europarlamentarët, e cila është publikuar sot nga ana e Eduard Kukan. “Mazhoranca në pushtet nuk do e përdorë shumicën prej 3/5 për të shmangur opozitën, por do të kërkojnë konsensusin e saj për reformat e rëndësishëm, kur është e mundur”, thuhet në rezolutën e publikuar nga Kukan.

Mazhoranca ndërkohë, ka konfirmuar se e ka pranuar rezolutën e paraqitur nga europarlamentarët dhe është gati ta votojë atë që nesër.

Tashmë mbetet të pritet nëse mazhoranca do ta zbatojë këtë pikë, duke qenë se opozita ka qenë kundër të gjitha nismave ligjore të rëndësishme të saj.

117 Komente

pinoku i paska tredh nga i pari deri te i fundit. mafiozet.

Ai togfjaleshi "...kur eshte e mundur" bo dallimin. Meqenese konsensusi apriori eshte i pamundur ne Shqiperi, mazhoranca do vazhdoj ti votoje ligjet si ti teket. Ajo pike eshte krejtesisht bosh, si gjithe pjesa tjeter e rezolutes. E gjitha kjo ishte nje farse sa per ti shpetuar faqen Lulushit qe te futet ne parlament pa u dukur krejtesisht legen.

Kush tha qe konsensusi me opoziten eshte i pamundur ne Shqiperi? Opozite eshte dhe PDIU.

smiley

po mire me, dikur thonin bene per albania, tani ca i bi me thon, bullshit for Albania? ho se bajn ata? smiley

ne gjermanisht ka i shprehje famoze fare: verarschen. qe pak a shum i bi me te perbyth... kupto ti, se ne themi me te perbuz, duke perdor buzen. tani ne vend te buzes, kalo te ai seni tjeter, ene ja ku dulem edhe te perbythur smiley

shqipni etnike, por evropiane ama! se te mos ishin kto sjelljet evropianka, nuk te vinte per vizite nenprefekti, tha smiley

“Mazhoranca në pushtet nuk do e përdorë shumicën prej 3/5 për të shmangur opozitën, por do të kërkojnë konsensusin e saj për reformat e rëndësishëm, kur është e mundur

Ah sikur te kishit sadopak njohje ligjore!

Pas gjithe atyre qe ka pare e ka hequr Rama prape ju desh t'i shpetoje fytyren Berishes. Unless of course eshte Meta ai qe e detyroi. Nje meleon votat iken per lesh. 

Po ta shikosh " në brendësi " kritikat ndaj kësaj pike janë të mentalitetit Bajraktarist që fare lehtësisht mund të komentohen si " tradhëri elektorati "smiley nga ata që votuan PS dhe " hej ty të lumtë pushka e sali Qenefi " që ja mbështolli Pozitës smiley

Në se është me të vërtetë i sinqertë ky vendim ,  , është treguesi i Parë Ligjor Moral i Forcave politike pa pordhë teorike " mazhoranca " etj , që jep pamjen e një Klase Politike tërësore  në shërbim të vendit . Le të ndjekim Vendimet Konkrete !

Në se Vendimet nuk merren në interes të vendit e përse duhen këto Mazhoranca ? Në se projekt - vendimet nuk analizohen me pjesët që ndikojnë në zhviillim dhe ato që frenojnë  , përse duhen këta palo mut burra si Opozitë për të thënë JO ?

Ky është me të vërtetë Hapi Parë i një Rilindje në Politikë që duhet dhe do të ketë pasoja Pozitive në të ardhmen jashtë , djallëzive , Intrigave , Kurtheve dhe babëzisë së strategut të Injorancës Politike në Shqipëri hale e papastruar  përjetësisht sali Qenef berisha .

Neser do jete nje seance ne parlament. Ka shume mundesi qe te flase dhe Berisha. Nuk e di a o largohen serish zonjat deputete te krahut te majte nga salla gjate asaj kohe, sepse keshtu kane vepruar deri ne seancen kur u grushtua ai robi me ate robin.

Mire bejne disa qe e harojne si detaj kete, po une pyetjen e kam paradhenie : ka ndryshuar Berisha, pra a do numuroje, sic di ai, gjesendet per femrat e majta ne Parlament?

Kush e ka mik Ramen le ti thote qe akoma rinia luan : a do beje gol Messi apo jo. Po kane lujtur me Ronaldon u ka dale me mire se te punojne se ky ka bere gol cdo ndeshje. Xhanem nuk ka as pune ...

Ne jemi popull komplet idiot. Ne krye jam vete.

 

I duhej opozites nje motiv per te lare carllikun e vet qe eshte mungesa ne parlament dhe mazhoranca ja hodhi nje kocke. Na kape lupi konsensusin 'kur te jete e mundur' qe perkthehet kur tme teket cari mua. Opozita uloke do rrij ne parlament ser kur mazhoranca te marre vendime sipas logjikes se votave se normal po qe ashtu sbeheshin fare votime, dhe opozita do iki prape nga parlament-o xhaxhi Kukani, Edi me Lirin prape sme pyeten mua dje ne vooootim". Rinse, lather, repeat. 

Legenat duan te perfitojne nga fakti qe Taulant Balla nuk di mire anglisht.

hahahahahahahahahahahahahahahahahahahah smiley keta te PD-se jane qe te gjithe si leftyyyy, pra trutharre. Po si e hongret mer ket reng qe ju boni pozita bashke me nderkombetaret mer? Po ca do me thone : "Mazhoranca në pushtet nuk do e përdorë shumicën prej 3/5 për të shmangur opozitën, por do të kërkojnë konsensusin e saj për reformat e rëndësishëm, kur është e mundur"? PO kjo domethone asigjo mer tuafe, mjerr ata/ato qe ju besojne juve. Po ket rezolute me mire ta kish bo Nardi mer kaqola. Kjo qe po ju bojne juve eshte nje tallje e modhe, por kesaj radhe eshte edhe tallje nderkombetare. Jeni bo gazi i botes. smiley

Kuaz, ne demokraci gjithmone "eshte e mundur" prandaj i takon shumices te gjeje gjuhen me pakicen. Imagjino kohen e humbur, shuuuuuum te humbur qe do te rezultoje nga "perpjekjet" e shumices per te gjetur gjuhen me pakicen. Te mos flasim pastaj per kohen pa limit qe Berisha e ka te premtuar nga Likja. Likja prape ishte faktori deciziv prapa kesaj "marreveshjeje". U msu rehat Rama pa kto mizat e kalit ne parlament, tani fillon prape kokecarja. Po thuj ishalla nej majtist ja palos me grusht nej djathtisti qe keshtu te filloje nje layover tjeter 6 mujor.

 

Pika e tretë: “Opozita dhe mazhoranca qeverisëse angazhohen të punojnë së bashku në mënyrë konsensuale, me ndihmën e Bashkimit Europian, për çështjen e individëve me rekorde kriminale, që kërkojnë të zgjidhen ose të emërohen për poste publike, bazuar në standardet europiane dhe me asistencën e Komisonit të Venecias”.

Mendoj qe kjo eshte pika me e rendesishme e marreveshjes! Tani te shohim si do kafshohen me njeri tjetrin kafshet e Rames!

Cfar mendojme per lidhjet e kryeministrit me krimin e organizuar ?

"Cfar mendojme per lidhjet e kryeministrit me krimin e organizuar ?"

Goxha hap perpara nga dje kur kryeministri ishte krimi i organizuar.

smiley   smiley  smiley

Ca mendojm? Mendojm qe i lumt khari ja ca mendojm. 

Une mendoj se lidhja e kryeministrit me krimin eshte qe kryeministri i fut ne burg tipa si fullani, PD i merr ne ballo, si dhe gjithe kriminelet votojne PD, ngaqe strehoheshin ne lazarat me Alikon e PD e s'i kapte policia. 

"kur është e mundur" smiley 

Bame mas ksaj marveshjes katastrofike, $120 ora pagu PD per konsulence ligjore. Ke ndonji menje? nese je i interesume me thuj dhe flasun me nji mikun ne PD. 

$120/ora??? Kaq pak? Po pranej paskshin ngel ne ket pike te hallit. 

 

Plus qe mos harro, je akoma ne retention me qeverine. I babzite je o Ron!

Ja pra, duhej te ishte PS ne pushtet qe te gjente konsensus shqiperia, edhe me kerkesa nga me qesharaket e me shumicen e popullit qe ende s'e dine se per cfare behej fjale. smiley

Nderkohe, shumices i mjafton miratimi nga PDIU "kur te jete e arsyeshme". 

Pse duhet te kete marreveshje, nese mazhoranca duhet te perdore 3/5 apo jo? Nese i ka 3/5, ka te drejten morale dhe ligjore te perdore ato. Problemi i vertete, eshte tek cilesia e njerezve te mazhorances dhe elektoratit qe i mbeshtet dhe menyres si ata vijne ne pushtet. Edi Rama kryeminister smiley, Taulant Balla eksponent grupi parlamentar smiley, elektorati: hajduta, kriminela, spiuna, ca me mastera me miq ose me diploma fallco. Zgjedhjet pjesemarrja ne votime 35 %, nga te cilet 60% ju blihet vota ose ju premtohet pune. Keto jane problemet e verteta, qe duhet te diskutohen me nderkombetaret.

Pra, PD i kerkoi PSs te mos perfaqesoje te gjithe popullin qe e votoi, sic do te ishte e drejte, ose do te krijoje trazira te dhunshme e do te demtoje ekonomine. Fundja, ka plot kriminele qe fshiheshin ne lazaratin e PDs qe i la PS pa gjithe ate droge qe u kap, nga jugu e deri ne veri te shqiperise, sepse e kishin bere shqiperine kolumbi keto tete vjet. Po ashtu dhe burgaxhinjte qe po drejtojne PD, si numri dy i tyre, Arben Ristani.

Prandaj dhe opozita po tregohet shume e dobet o maksi! Duhet rrevolucion popullor ore! Bijte e eterve duhen rrezuar nga karrigia. Po vjen 24 Dhjetori o maks!!!

Revolucioni eshte specialiteti i juaj.

Sa specialista(soc) u vrane gjate "grushtit te shtetit"? E keni konsideruar ndonjehere, qe ju vrate liderin e opozites dhe normalisht duhet te prisnit nje reaksion per kete?

nuk e paske mar vesh akoma se kush e vrau? smiley Nje jete e tere me rrena o maks! smiley 

Tani fillon funksioni i konspiracise.

Dmth, ti po spekullon per vrasesin e vertete te Azem Hajdarit, e te duket normale qe spekullimet te perdoren per te perfituar politikisht duke demtuar rendin, ekonomine dhe mireqenien e popullit qe te jep rrogen?

Departamenti nuk e ka fshehur asnjehere linjen e te vepruarit.

Por po perpiqem te kuptoj se ca po kerkon o maksi? 1M vota. Sa do firo te kete, Berisha dhe Luli bashke nuk e marrin me kryeministrine per te pakten edhe 20 vjet te tjera. Ti c'propozon tjeter? 

Po ju e dini shume mire si i fitoni ato vota, ca me dekurajim te popullates per te votuar, duke propaganduar qe te dy palet jane njesoj, (nderkohe qe vete si fanatike votoni qe me gjashte te mengjesit), ca duke i blere, ca duke i kercenuar, ca duke ju premtuar privilegje. Iku ajo kohe kur te pakten kishit ideologji, tani keni dalur hapur.

Ka thane dhe Bibla ..Spiunit me spiun , Hajdutit me hajdut , Kriminelit me kriminel .

Pse po grindet presidenti firmes Dy M ? Ka nje te drejte se.. Pagallit me Papagall .. ncuk  grupi mazhorances smiley I qute osht Presidenti ..ku i shko mendja me gjet arsyn pse nuk merren vesht smiley

Ah te kisha pas ate penen e Bujar Kapexhiut do kisha bo nji karikature ku Edi me nje tufe lule ne dore I drejtohet Lulit

- Me leje ka munsi nji...

Dhe Luli qe ja pret shkurt

- Jo jam e zonme. 

- Mire,si t'dush. Mu m'lusin. 

3-Partitë do të adoptojnë ndryshime në rregulloren e procedurës parlamentare e cila duhet të garantojë kohë të barabartë mes Kryeministrit dhe drejtuesit të opozitës në parlament, përfshi përgjigje për cdo ndërhyrje të kryeministrit gjatë seancave plenare. Maxhoranca qeverisëse nuk do të përdorë shumicën e cilësuar prej 3 të 5tave në parlament duke anashkaluar opozitën.

smiley

sa te dhime qe jon, e kan heq "kur eshte e mundur".

Ymer o zot, ymer!!!

Ja dhe nje milion vota Sali Berisha ti shkermoq perpara syve sikur te mos ishin asgje .

Bravo Doktorr .
 

sala i ma edhe vetem kto. sikur edhe me 1 deputet te shkoje PD-ja. 8 me 2 ia bo rilindjes!

ose me mire me thone, ua ngrine " smiley "

U ngeli kopili ne dere origjinal ashti si i ngeli Milloshevicit ne Rambuje!

Tahti do shofim qyfyre ne PD

Ahahaaahaaaaaaa, e modhe Rono. Kujtova se do ja fusin Balles po qeka mo kopil se kto kopilat e PD.

Kujtova se do ja fusnin Balles thote, cunat i kemi hizer o dajosh, hizer!

Komunistet nuk e hongren ne 43-shin ne Mukje kur perballe kishin Mithat Frasherin do e hakan ne 2014 tu pas perballe Paloken?! 

Mos o burre!!!

 

mit'hati ua futi ktyne, po lene at muabet tani.

ua futi...per momentin!

po aq o e futmja. masanej s'quhet mo.

enveri e boni si kalamo. anallim loje, u cu ka tavolina kur e pa qe s'po fitonte.

ps. ta dish ti sa her ne dit e lavderote Zotin e fatin e vet ai omer nishoni, o Ron. ka pas qen mjek, thon, ne beratin heroik te kompromiseve. smiley

 

...ku i hyte aqi kollaj Atij mor emo ! Lene sa folin se gjithmone e kunderta e atyre qe marrin dhene, eshte e verteta..Pak jane 50 vitra me ....asi zanati ? 

ku e msoi shkolln e dreqit, mer grave? he? nga dashnori i edit piafit te shoku myslym pezes, ky dreq ene aktor te kishte qen...

Nuk  duhet mu habit, sepse kete llafe ( te futmen) perdorur shume prej William Shakespeare, ene ai vet, si dramaturgu  me i madh i botes, ne tere kohrat, e degjovi per here te pare prej nje katundarit te vet  te Snitterfield-it , kur si kishte pi nje bute vene, i thoshte mikut te vet ne stolin perballe: " prej te futmes,  fitohet cdo dava ...ne ket dynja ! Futjau...sa sta kan ...fut ..! " 

Pse nuk ishte kapter Jagua ....qe ja " futi " gjeneral Otellos ? 

Rastesia nuk mbrin tek ne vetem nepermjet nje rruge, as vetem nepermjet nje rruge te rrahur. Ajo here u ben thirrje mendjeve tona,per te na i kundervene po neve, e here mjaftohet me forcat e saj, per te gjetur ca te huaj, qe te na thone nje fjale te perdorshme rendom, por me nje delikatese te perzgjedhur evropiance, si ajo " thirrini mendjes qe te merreni vesh..!" ... pa qene aspak nevoja , per perforcime , ne fitoren e nje " lufte " pa pale .Nuk ka fare rendesi se kur arrihet kjo pune, sepse sapo u konfirmua se " paqja" u arrit dhe neser do shikojme te gjithe " te thirrur mendjes".

     Por tradita eshte nje permendore e gjalle ku na defton.. se mu ne mes te paqes shperthen lufta!Stuhi te papritura , me te fuqishme se meria disa mujore, mund te fillojne te trondisin  kete paqe e tiliksur me kater firma, te kesaj darke prag ...Krishtlindjesh! Ne kemi beduvane e lashte  qe semundjet malinje,  na sulmojne, pikerisht ...kur tentojme tu ruhemi shume ...! 

"Maxhoranca qeverisëse nuk do të përdorë shumicën e cilësuar prej 3 të 5tave në parlament duke anashkaluar opozitën".

- Po Kushtetuta ?

- Apo ç .q. t ., mjafton te kenaqet babasqapi.

Ajo shprehja " Prisni, prisni. S'keni pare gje akoma" - u be pluhur. Opozita kur te doje i kercellet dhembet dhe pozita: lepe-peqe...

Ka me ndonjeri iluzionin se do luftohet korrupsioni deri ne rangjet me te larta ???

N.q.s. jane te verteta keto qe shkruhen, kryeministri  paska kapitulluar pa kushte...

Ne fakt po kerkon  , ...nje forme bashkqeverisjeje ! Pikerisht ate qe une kam parashiku ne opinionin me larte..shkakun, ...qe te shpertheje " lufta " ! Eshte strategjia e Atij....

Jane bo deputetet e PD si ushtaret e oborrit te pashait. Cfare shef babasqapi ne enderr cohet ne mengjes I those Pollos ta shtoje tek rezoluta. Nderkombetaret jane tu fol me vete, mor po ishin keto qe na kerkun per rezolute dhe na than dje po apo kemi fol me ca hu gardhi.

Keto jane traplliqe albaneze. Po dhe ato vropianet, le qe tallin trapin. As ka kuptim te diktohet si perdored mandatet. 

Ose gjendja konomike eshte aq m... Sa qe hajde te ndajme puctetin sa ta hame te dy

kjo eshte ne vazhden e tradites se papergjegjshmerise politike.
Po nga ana tjeter ca pret kur politika bohet nga t'fortet e tropojes dhe katnaret t'librazhdit...dhe prej rinise shqiptare n'lule te moshes qe tallet me ata qe diskutojne per politike po ora 8:30 e darkes, nuk i gjen duke u defry me naj nore po i gjen online duke raportu per situaten politike

Kam frike eshte ai varianti i dyte qe permenda. E pe sa dolen ne proteste dhe ata s'dalin per Bashen a Berishen po per xhepin. Ky duket si bicim kompromisi per qetesi...Se dhe xha Sorosi nuk u cua sa per tu mbledh parlamenti albanez.

Me kete "kompromis" i minimizohen justifikimet opozites per te bere ligjet e rendesishme. Zgjidhja me e mire eshte te bejne nje ligj qe i ben bojkotet te jashtligjshem. Ne kete forme eleminon ngercet. Mospajtimi shprehet duke qene prezent, abstenuar apo mos aprovuar nje ligj. Rruget institucionale te ankimimit i dine, se ku te ankohen prape e dine, se keto i ndjekin e bejne edhe me bojkot. Bojkoti eshte thjesht per shoq politik. Rrogen e marrin, taksapaguesit i paguajne per mos me shku ne pune per parim. Pse nuk bejne edhe nje ligj qe ne mos shkojme ne pune kur nuk jemi dakort me shefin ne parim? Shtet parlamenti, shtetare edhe buxhetoret.  

fiks!
@Tirona, ku ka krize ekonomike qe ben shqiptarin me nda pushtetin mer daku? as Ylli-ka vec 6 dite buke-Bufi nuk donte me e lon pushtetin

Ylli kishte brekt e grisme me hum. Tashti pushteti eshte obligacione nga ato te Pjerit. Po jo ndarje mer, po icik torte te vogel. E degjove ate muhabetin e Sorosit? Se s'harxho kohe miliarderi me traplliqe.

Vallai dhe kete kerkesen e PD se kuptoj une. Ju i keni fituar nga populli 84 vota, po i perdoni ato si te duam ne qe jemi ne minorance. Pra pakica vendos te bej cte doje dhe shumica ti thote PO. smileysmileysmileysmileysmileysmiley

Une them qe tani  e tutje ligjet te miratohen me 2/5 e votave, me kusht qe te jene vota te opozites.smiley

 

"Kur është e mundur"

Po sikur mos të jetë e mundur, do përdoret shumica  e cilësuar 3/5?

Apo e kanë zbukuruar pak për të justifikuar futjen e PD-së smiley

Po ca lesh zbukurimesh, neser nja 15 deputet te PD i ke ne parlament. Basha nga ana vet do zbuloj armiqte e PD dhe do shtrengoj rradhet e te veteve.

po mire mer dhe ju, kaq shpejt i harrut ato historite e 3 ligjeve qe na mbanin jashte evropes dhe qe duhet "te firmoseshin" nga opozita dhe pozita?

Apo s'ju lejn situatat e azhonume politike me fol sic folshit dje?

Akoma mendon qe na mbanin 3 ligjet jashte europes? :O Na mbante hunderri mer, se per ligjet as i rruhej njeriu, ligjet i kishin vene si kriter qe te benin hunderrin te ulej ne tavoline te merrej vesh me opoziten

po jo mer dhe ti se nuk i rruhet evropes cili hundderr e drejton ate mutsihane

I rruhet mer i rruhet, jo aq shume sa mendojne pellazget po jo dhe aq pak sa mendon ti. E kane pjese te punes ca veta, ju duhet te merren dhe me Shqiperine

vallaj, vec nqse e  ke llafin per honoraret e per rrogen qe justifikojne me rrugen e albanies se po t'kish qene aq serioze, do kish ndryshu naj gjo (per mire e kam llafin)

Kane ndryshu plot gjona per mire, psh me kryesorja eshte qe Shqiperia nuk qeveriset mo nga hunderri. Keshtu rritet ne menyre eksponenciale potenciali per ndryshime per mire.

Swedo jo me larg se pardje ai robi tha se mgjthe zhurmen e modhe, nuk kemi pa per naj denim te peshqit e mdhenj.
Gjonat mund te jene me mire po liken ne qeveri e kishe, ne qeveri e ke.

Mo u merzit, prit kur gjysma e deputeteve te PD-hit te shkojne neser ne parlament. Ene prit masanej kur saliu tu nxjerre dosjet e te thote se kane qene fuksat e sigurimit.  Eh ca gallate paska me qene! 

Kuazi, habitem se si disa krahasojne bojkotin e PS ne mandatin e dyte te PD e pas ankesave per manipulim votash qe nuk merreshin parasysh nga kqz, me bojkotin e thirrjet per protesta te PD qe nje muaj pasi PS mori pushtetin, thirrje qe ndryshojne muaj pas muaji, here per gjera si droga, here per dinamit, e pastaj e qepen gojen si me lazaratin, si me dinamitin, si me avionet. 

2017-ta e gjen PD-ne OJQ

 

smiley Opozita nuk e pranon marreveshjen, nuk duan pjesen "kur eshte e mundur" po duan qe mazhoranca mos ta perdore kurre 3/5 smiley Me habit vetem fakti pse nuk kerkojne qe mazhoranca te shkoje ne parlament dhe te votoje vetem kur kete ja vendos si detyre opozita? Le ta bejne perpjekjen deri ne fund meqe s'kane ik akoma dhe ata eurodeputetet

Cer loqesh smiley

Po mire qe nuk kerkojne qe te jene ata pozita dhe qeveria.  smiley

Jane rende fare, dhe gjynah qe jane ne kete pike halli. Mund te kerkonin si pike psh qe vetem per ligjet qe kane lidhje me reformen ne drejtesi te beheshin me konsensus, dhe mund te bente sens, po ky k@@lliku me heqjen e te drejtes te shumices se cilesuar apriori tregon nivelin ku ka rene opozita, si dhe na fut friken kur mendojme c'mund te behet nje pozite qe s'ka opozite

Bravo PD-ja. Nuk e pranon draft marreveshjen. Me ne fund e kuptoi qe edhe nderkombetaret po tallnin bythen me te. Rrini ne shpi, dilni ne rruge po te doni, po na lini te punojme e te kryejme reformat e domosdoshme dhe te ndertojme shtetin.  

Mu nje gje me habit, pse nuk e kan shtu qe tu fillu prej dates 1 Janar 2015, q'ai Sali Rame Berisha shpallet "Mbret i Pellazo-Ilireve". Kishim ra rehat, as parlament, as shumice, as pakice, as 3/5.  

Je i merzit eeee, se gjysma e PD do shkoj neser ne parlament eee. Te kuptoj drejt, po mos u merzit. smileysmiley

smiley smileysmiley smileyHahaha, shenja qe paska ikur per lesh PD. Rrofsh o Agron se na kenaqe smiley smileysmiley smiley

E kapem dhe ne modelin suedez mer jahu....nuk mendoja qe do jetoja ta shikoja kete dite smiley  .... Partia e fashisteve sudeze me 13% rrezoi qeverine e porsazgjedhur Socjaliste para pak kohesh......se nuk i miratuan buxhetin...tashme Kukthi i Brukselit po ju kerkon ketyre taneve te ndjekin po kete shembull

Arto nji pytje nga salla:

Qeveria suedeze a kish 3/5 e parlamentit?

Faleminderit.

Jo kishte me pak se 3/5, puna eshte se ketu ky 13% eshte pak a shume shabllon i Partise se Vicidolit se te djathet (Moderaterna partia e dyte e cila eshte ne opozite ishte gati ta miratonte buxhetin)....Ne fakt nuk ishte puna e buxhetit, po buxheti ishte sebepi. Ky 13 perqidnci ka shushatur spektrin politik te Suedise dhe e ka futur ne kaos total

Nuk ka marrëveshje me opoziten me kushte ... le ta mesojne se një marrëveshje nuk bëhet me kushte por dialog ... ne do plotësojmë kërkesat bazë të opozitës por kurrë nuk do të firmosim kushtin e PD për mos votimin e ligjëve me shumicë të cilësuar (84 vota) .., kjo është një përpjekje nihiliste e opozitës për të bllokuar mazhorancën dhe reformat .. Populli i dha Aleances për Shqipërinë Europiane shumicën e cilësuar dhe ne do ta përdorim në dobi të Shqiptarve ... Opozita të rikthehet në parlament ose menjëherë pas skadimit të afatit ligjore do ti hiqen mandatet dhe do nis zevendesimi i tyre...Kjo opozite po sillet si ai fëmija i llastuar që i ka kaluar vakti i ngrënies "

| EDI RAMA |

 

Bravo Edi Rama.....je shtetar i vertete....

Ne burg...ne burg!!! smiley

Jo jo ne burg, arest shtepie se ngelem duke ushqy maskarenjte dhe hajdutet.  smiley

Njiky pra esh arti i se pamundures smiley

 

Lavazhi i trurit ne kampin e Rilindjes qenka me keq se sa e mendoja!

Pra, PD s'ka dashur kurrsesi marreveshje. S'i intereson. I interesojnr vetem trazira. Shkuan moren Europianet e pastaj nuk firmosen dokumentin qe kerkuan vete. turp

Te njejten gje kan bo dhe Serbet ne Rambuje. Ishalla PD-hit i del ma per hajer se cu doli Serbve mosfirmosja. Se fundja vellezer jemi!

 

pu, pu pu me pas vlla salukun; cfare tmerri!

E nenshkrun, lexova. Lulushi lodhet shpejt, nuk ka rezistencen e ujkut plak.

Mos, po pse keshtu?

Ueeeee ca mrekullie do jete sikur mos futen neser! Ca mrekullie, Berisha, Paloka, Jozefina, Strazimiri, Ndoka jashte parlamentit. O zot i modh boje realitet!!!

lol, po Ndoka eshte shejtan budalla, pra ka per tu fut.

Duket e gjitha si gallate... nje shashke sa per te bere pak zhurme!! Njerzit kane hallin e dritave dhe ujit qe shume shpejt do te behet problem per ta njesoj si dritat !!..p.s. po si ishte ai muhabeti para 23 qeshorit? Jane te gjithe njesoj...smiley

Mos, e treta e verteta. Negociatoret ne raundin e trete sapo rane dakort per teksin e marreveshjes sipas variantit Kukan. Pra, deputetet e PD-hit do te rihyne ne kuvend. Gjume te keq kom per te bo sonte. Ma dhine mutrat mu ne moment te fundit. 

Prej neser do kemi t'ashtuquajturen opozit ne krye te detyressmiley . 1=0 per garden e vjeter vs dyshes,apo treshes me pollon.mgjthate,habit fakti se sa pak respekt per veten kan garda e vjeter.

 

S'ka per ti zene gjumi komunistat sot per fatin e opozites! smiley

vete fakti qe Rama pranoi te negocioj me europen per hyrjen e opozites( ose me sakte shkerdhatave) ne kuvend eshte nje kapitullim. Nuk kishte dhe nuk ka asnje arsye pse mazhoranca duhet te bej kete loje kurvash me hajdutet dhe kriminelet.
Kllufi po te jete burre te beje reformen ne drejtesi dhe te coj para drejtesise gjithe moterq..... qe kane abuzuar me ate vend dhe popull. Nejse kjo vec nje "wish" se edhe vete kllufi duhet ti provoj byrzylyket e burgut.

U cu babasqapi nga gjumi prap se pa onderr te keqe. Direkt Lulin ne tel: Urgjent firmos rezoluten se pash ne onderr Ndoken kryetar te opozites.

E gjitha nje loje e kursit te " Familjes " per te tensionuar situaten, me shprese se pakenaqesite nga masat pro shtet  do te mund te prishin balancen zgjedhore.Salihu po nxit ushtaret ne " nje beteje  te stisur, qe bashke me zgjedhjet vendore te mund te arrije edhe ato parlamentare..

Ka per te deshtuar me keq akoma, por me kosto te larte per vendin ...

Fitore e madhe,, po Ristani qe ka qene i denuar nga gjykata, po Basha me 18 akuza mbi kurriz sot e kesaj dite, po deputeti i Lacit ,Fufi qe te gjithe e njohin kush eshte. Po keta nuk quhen.smileysmileysmileysmiley.

paske lexu permbjtjen e asaj ça tha damllaja
(titulli mjaftonte, m'duket mu smiley )

Si perfundim, ua dhane ate premtimin qe te mos perdorin 3/5 keta apo jo?

Ok, lajm i mire ky. 

Por jam kurioz cfare i dhane realisht ketyre te Saliut qe u futen keta? I dhane ndonje gje reale? 

Edhe nje here, momente te shenuara politike ne Shqiperi, shoqerohen nga nje dizinformacion  i plote. 

Jam i sigurte kush ka durim edhe e gjen, por njeriu i zakonshem mbetet ne muzg, ne mos ne erresite te plote.

asgje ore ! pse ça i dhane Rames per 'hap kutite' ??

Paloka paska thene qe Rama e ben Meten te beje c'i thote ai duke e kercenuar me burg per vjedhjet. lol Pra, perfundimisht, nuk iu plotesua PDs deshira per te mos perdorur shumicen e cilesuar. PS tregoi qe s'eshte per sherr, por per paqe e qe deri tani sherret i ka bere PD. 

Sa mundohen keta europianet te na nxjerrin nga diktatura. Vin dhe thone: Duhet opozite. Kot flasin se 1000 000 votat kane besim te verber te tutoret e hajdudet.

Si tha ne nje debat nje nga peshqit. Vetem budallejt nuk ja besojn shpin ni hajduti la-Le.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).