Robert Rogner u quajt i çmendur, kur shkoi në Shqipëri 20 vjet më parë. Por për të, hoteli në Tiranë ishte vendimi më i mirë për biznes

Bulevardi “Dëshmorët e Kombit” nuk është vetëm rruga më e bukur në Tiranë. Ajo është edhe një kartëvizitë e vendit. Në mes të tij qëndron hoteli i sipërmarrësit austriak, Robert Rogner. Por Tirana nuk ishte kaq e shndritshme dikur. “Aty ku është hoteli tani, 20 vjet më parë kullosnin delet,” thotë Rogner. Askush nuk e kuptoi se përse sipërmarrësi në fushën e ndërtimeve, kishte vendosur të shkonte në Shqipëri. “Por ai ishte investimi më i mirë që kemi bërë ndonjëherë,” thotë themeluesi i kompanisë.

Edhe përpara ndryshimeve të mëdha në Europën Lindore përpara 25 vitesh, Rogner ishte aktiv në lindje dhe kishte ndërtuar hotele. Fjala u përhap edhe në Tiranë. Pas vdekjes së diktatorit komunist, Enver Hoxha, që e kishte izoluar vendin për dekada të tëra, vendi duhej të ngrihej në këmbë. “Qeveria më pyeti nëse unë do guxoja të ndërtoja një hotel, për shkak se nuk kishte një hotel të vërtetë perëndimor. Ata nuk mund të ftonin mysafirët e huaj. Në rrugë kishte vetëm tre makina kineze, gomerë dhe biçikleta,” tregon Rogner për fillimin.

Ai mund të zgjidhte vetë vendin për hotelin dhe ai zgjodhi një livadh pranë Pallatit Presidencial. Hoteli u hap në vitin 1995. Ai u financua pjesërisht nga Banka për Europën Lindore, BERZH, e cila ishte krijuar në këtë kohë. “Nëse do u jap një kredi për Shqipërinë, më parë duhet t’ju shpall të paaftë mendërisht,” i kishte thënë një bankë në Austri investitorit, kur kishte kërkuar kredi.

Kostoja ishte rreth 20 milionë dollarë. Ndërkohë kredia e BERZH është shlyer. Hotelet e Rogner në Bad Blumau dhe në Tiranë punësojnë 430 persona. Rogner ka një xhiro vjetore prej 30 milionë euro, një e treta në Shqipëri.

Edhe për bregdetin shqiptar, Robert Rogner e ka një projekt për një hotel, por pa një aeroport në jug, ai thotë se projekti nuk mund të zbatohet. Bëhet fjalë që të jetë përballë Korfuzit.

 

WirtschaftBlatt

34 Komente

Edhe për bregdetin shqiptar, Robert Rogner e ka një projekt për një hotel, por pa një aeroport në jug, ai thotë se projekti nuk mund të zbatohet. Bëhet fjalë që të jetë përballë Korfuzit.

 

jo derman jo, ceshte ai llaf  per aeroport ne Jug..  se u bejme karshillek grekeve e na merziten pastaj.

Per keto pune duhet te flas Pjer Thomas. 

Pas tij mund te flasim ne te tjeret.

Inisiativa e tij ishte e guximshme, po te kemi parasysh qe 2 hotele e konkuronin ate ne ate kohe, 15-kateshi dhe Dajti, dy hotele lluksoz. Ne fakt nuk i doli keq, se pas ca viteve, shkelqimi i hotel Dajtit u zbeh dhe ra, deri ne falimentim. Ne bregdet ai do dilte mire, sidomos ne Vlore dhe Durres, plazhe te populluara dhe plazhe me pak njerez. Dy qytete qe kane disa plazhe, te kualiteteve te ndryshme dhe qe lidhen me urbane dhe mikrobuza. 

Po ca do t'i dilte keq, kredi Evropi me garanci te plote e carta bianca te shtetit albanez. 

Ai vendi sqe livadh, po ishte projektuar pas Pallatit te Kongreseve te behej nje nga institucionet kryesore te vendit dhe ishte pozicion nga me te pershtatshmit, hotel mund te behej dhe ne pikat e tjera.

Nga ana tjeter vleresoj investitoret austriak qe erdhen nga te paret pas 90tes ne vendin tone. Kritika e mesiperme eshte per politikanet tane.

 “Aty ku është hoteli tani, 20 vjet më parë kullosnin delet,” smiley

dhe nje cik parfum ketu.  

 

Rogner ka një xhiro vjetore prej 30 milionë euro, një e treta në Shqipëri.

si shume duket, 10 milion euro ne vit nga ai hotel. i bie 1, 2 miliarde leke ne muaj! Vetem nqs ofron ndonje sherbim special te klasit te larte.smiley

10 milion euro xhiro, jo fitim, mbase eshte reale.

jo Belul, sapo pyta dike qe merret me fiskun dhe me thote...eshte egzagjerim i pabazuar ne realitetet 

dakord, fisku e di me mire ate pune! 

vec me duket budallek nga ana e Rogner  apo e gazetares, qe te deklarojne dhe publikojne shifra  me te medha nga realiteti, pasi  fisku mund ta konfrontoj Rogner  me kete shifer e ti hap probleme..

Investimi per Rogner eshte nje Investim Politik qe shoqeroi nje Cvleresim Politik te H Dajtit dhe 15 katshit .Biles kjo Politike e Sqeperve harriti qe dhe para Pallatit te Kultures te shndrronte Liqene te vegjel Muti fhe Shurre ....nen Qeverine shpellare te 92 -97  !

Ai investim  nuk ka asnje Lidhje me Ekonomine . Nje teritor QYL ne qender , mu ne qender te Tiranes . Nje Hale Moderne aty ne ate vend do kishte dhene me shume te ardhura se Rogneri dhe do ta kushte shpetuar Tiranen nga "liqenet " e babasqeperve !

Po kur lexon per guximin qe konkuroi Dajtin dhe 15 Katshin smiley ... me duket se ketu te tere Tallen me gjera te shenjta te ekonomise si Vepra V...Q...

Me vertetohet teza se lajkaxhijte nuk kane lexuar asgje per shfrytezimin e aseteve te tilla ne sherbim te Vendit ele me  ti bejne pejetje per Interviste te nderuarit Pjer .

Në rrugë kishte vetëm tre makina kineze, gomerë dhe biçikleta,” ... dhe nje kryeGomar si puna jote qe gjete shesh e bere pershesh me kasolle ose Hane ne qender te Kryeqytetit . Gezoi Leket , haji parate e mos ha MUT , se gjete Kurva ne krye !

Kjo Mirjana ...me vic nga pas, ngatron me ate punen e deleve sepse qe ta thoshte tamam i duhej te takonte nje prej cobaneve ketej pari ! Ndersa nga ana e llogaritjeve , besoj se i ka ra bateria e calkularices ..

Ai trualli ka qene prone e dikujt dhe kete dikushin rastesisht e kam takuar.Me ka thene se ish KM me mustak e ka thirr ne zyre dhe kshu kshu i ka thene, miqte austriake, rast i mire, bla bla dhe e dhashe per pako gje tha- ate vend ne qender te Tiranes.Ai hotel han sic thote Oidris, eshte ndertuar me ..blloqe betoni.Shqiptaret kane ndertuar hotele ku e ku me moderne sot.

Me kë bagëti llafos ? Me buzëshpërvjelur ? Ti qofsh se këta ta bëjnë dhe " priftin me barrë " sy në sy le më për puthjet historike  e Gishtin e sh Pali smiley

lol, thuaja emrin se ka qene kryeministri me i pavetedishem per punen qe bente. Apo jo Brado? 

Spiritus, 34 perqind te truallit e kishte prone i ndjeri miku im Petrit Kalakula.Ai truall u be sebepi qe u prish me Berishen dhe Meksin..

Po flas per tjeter person, Grava.

Kishte LESH pronar ai Truall .Të paktën Unë kam mbledh manaferra atje në 52 -shin , kohë që në Tiranë të re ku është Posta sot tek Moskatet " ish pronari " Kulloste dhëntë e dhitë . Se e ke dhe nga nahija Jote smiley

.. ose më ëmbël duhet të rferohesh më mirë tek Praktikat italaiane gjatë  Pushtimit ose dhurimit të Kurorës Imperos .

Italianët nuk bënin asgjë pa shpronësuar më parë dhe Pa PAGUAR . Dhe ai krah në Bulevardin Musolini për qejf tat përfshin distanca deri tek Rruga ku është ambasada Italane ! ! Po të shohësh me vëmndje nuk ka snjë Ndërtim privat brënda kësaj Linje në këto Hapsira deri tek Ministritë !! Ndiqe Linjën e Bulevardit ! Sali KËRMA e dinte shumë mirë këtë dhe të tjerat !

Pordhë shesin shumë tani për " ish pronarë " sepse Banka di Napoli kryesisht dhe Banka Italiane kanë vendosë të mos " bzajnë " për Historikun e Pronave dhe Qelbësirave Pronarë që përfituan , thjesht dhe kryesisht sepse  " shpronësimet " u  mbështetën në Ligjet e Afmetjes .." teritori , trualli ,  dhe rrjedhimisht gjithshka e ndërtuar në të ..

Realiteti është katërcipërisht ndryshe por kjo nuk ndryshon gjë !

Nuk ka transparence . Edhe tek ky artikull fshihet ai që " guxoi " Firma Serbe e ndërtimit ! U binda sapo pashe nje Lajm.

TV Klan me ane te sh....alias Çiçi ,  25 Vjecare mashtronte Publikun.

Jepte nje Deklarate tepër tepër te Rëndesishme per Popullin shqiptar për Fatet e tij për këtë vit e në shekuj , në emër të të djathtëve smiley duke e shoqeruar Fotografine e dhënsit te mender dokra Prof berisha me dicituren

" Figure Publike "smiley

dhe pikërisht këtu kuptova se nuk ka tarnsparencë. Dakort z.berisha është figurë Publike sipas sh.. televizive Çiçi  por emri i Shtëpisë Publike ku është  Figurë z Berisha , përse e fshehin ?Përse nuk e deklarojnë ? Ndoshta dhe e Ulin në përgjegjësi se ai ka qenë për dhjetra Vjet drejtor i Shtëpisë Publike me seli PD-hi . Keq !

Kështu i lind e drejta edhe zonjës artikullit  të deklarojë se "Rogner qe i Guximshëm " smiley

kur eshte ndertuar Rogner ka qene edhe nje histori tjeter suksesi. E atij mafiozit qe i beri nje grope Tiranes dhe i la nje hale e zone kurvash per disa vite. Sejdia nuk e prishi me shqiptaret, edhe pas piramides se pare, ne 2011 morri edhe nje licence per hidrocentral nga zv.ministri, sot zv.kryetar i bashkise se tiranes. 

http://www.tirana.gov.al/sq/Zv-Kryetaret...

shume sakte bulkth ...

CV e zv.ministrit

Periudha 2000 - 2005
Emri i qendrës së punës Universiteti Politeknik i Tiranës
Pozicioni Zv/Kryetar i Këshillit Shkencor të Fakultetit të Inxhinierisë Mekanike,

Periudha 1992 - 1996
Emri i qendrës së punës Fakulteti i Inxhinierisë Mekanike
Pozicioni Profesor në Universitetin Politeknik të Tiranës

STUDIME TË LARTA DHE TRAJNIME

2010 - vazhdim PHD Universiteti “Luigj Gurakuqi” Shkodër, Fakulteti i Drejtësisë, Jurist

2003 Trajner, Ekspert për Menaxhimin e Burimeve Njerëzore. Çertifikuar nga Komisioni Europian dhe Departamenti i Administratës Publike

1999 - 2002 Master në Administrim Biznes, Universiteti i Nebraskës dhe Universiteti i Tiranës, Fakulteti Ekonomik

1990 – 1995 Diplomuar në Universitetin Politeknik, Fakulteti i Inxhinierisë Mekanike
 

Ai mafiozi kishte akses dhe mbeshtetje te plote  ne qeverine e Pe deit,

mashtrues i madh, i cili e filloi gropen, dhe e la te hapur, ,pastaj mbas ketij filluan Piramidat! Po ky ishte vertet i pari qe exportoi gjithe llumin kosovar, ne shqiperi, me idene, se do ta benin Tironen si New York ose Zvicerraa!

Ky solli edhe arabet ne shqiperi, edhe keta kane ndertuar ca Hotele nga Dajti, a Linza me duket !

Keta ishin investitoret e pare "serioz" ne Shqiperi.

Terrenin e kishin gati, bacen nga Veriu, dhe ideologjine ``anti komuniste` mburoja e domosdoshme per te rjep popullin dhe per te bere para me thes, dhe ne fakt u be para e madhe ,deri ne 1997, pastaj dihet se si dhe ku perfunduan parate dhe endrat e shqiptareve, per  nje shtet ligjor dhe demokratik ! smiley

Din Sejdia

 

Ky rogneri esht padyshim ndertesa me pa shije ne bulevard. tamam arkitekture fshatare.

Mund ta kish bo dhe me qerpic, do thosh bradi....

Shko re katunar austrie se dele e gomere mos ka te katuni jot ne austri se te ai vend shik sbehet llaf te kete pasur. Erdhe e more qyl ne mes te tirones ate derr veni kur ne cdo ven tjeter te evropes do kishe len lesht per ta marre, i fute dhe i kredi, barazimin ne xhep e kishe, tani na jep mend na bo sikur ishte heroizem. 

Po Sheratoni si shkon ne Shqipni? 

Kam pershtypjen se eshte 90% bosh si hotel. 

Per hir te se vertetes, dy hotelet qe kane fame nderkombetare dhe jane te vetmit te ketij lloji ne Shqiperi, edhe sot pas 2 dekadash, jane Rogner dhe Sheraton. Te dy keto hotele jane ndertuar ne gjysmen e pare te viteve 90, madje pa prishur pamjen e bulevardit. Tirana sot ne syte e te huajve, ka nje pamje tjeter, sepse ka nje Sheraton dhe nje Rogner. Nderkohe qe nuk mund te themi te njejten gje per pallatin e Fildelit apo per pallatet e Tan Leprit, apo pallate te tjera.

Pale kioskat qe ndertuan ne ato vitet 90, sa ia shtonin bukurine rognerit e sheratonit. Gjynah qe i prishi rama dhe i beri parqe. duhej te ishte lene gjurma e bukurise se sales neper tirane.

Fakt eshte qe Rama la si trashegimi Komunen e Parisit, pallatet e fidelit dhe betonizimin e cdo hapesire te qytetit tim te dashur, perfshire edhe oborret e shkollave. Fakt eshte gjithashtu, edhe qe e vetmja gje nderkombetare dhe me emer qe ka sot Tirana eshte Rogner dhe Sheraton, dy emra qe i japin vlere turizmit dhe udhetimeve te biznesit ne Shqiperi. Kioskat u prishen brenda dites. Po si te prishen monstruozitetet qe la kryeministri mbi cdo lulishte dhe hapesire te Tiranes. E kam thene edhe me pare, betonizimi i Tiranes e ka nje emer: Edi Rama!

Fakti eshte qe Rama gjeti beton dhe beri lulishte. PD gjeti lulishte e beri beton, si me Brojken, si tani me Bashen. Me PD Tirana ishte Kabul. Me Ramen u be qytet. Ndaj dhe fitoi tre mandate dhe te katertin e humbi per 100 vota, qe dhe ato 100 vota PD i mori me ndihmen e komunisteve, dhe prape iu desh t'i nxjerre me hile nga kutite e tjera. I bie qe tiranasit e kane peshtyre PD-n e sales kater here rresht ne surrat per ate katastrofe qe i beri. As pas tre mandatesh s'u dilte e keqja dhe neveria per PD. Nga qytet me rruge te gjera e parqe te medha ia ktheu ne labirinte getosh brenda pak vitesh. Rama e rregulloi dhe fitoi gjithe ato cmime nderkombetare per punen. PD fitoi vetem percmim.

P.s, Komuna e Parisit eshte nga zonat me te preferuara dhe zonat e komunes qe ku fillon te jete rremuje jane ato qe bien nen territorin e komunave te PD. smiley

Komuna e Parisit eshte nje geto e ndertuar nga Edi Rama. Betonizmi i Tiranes e ka nje emer: Edi Rama!
 

Fakti eshte qe Rama gjeti beton dhe beri lulishte. PD gjeti lulishte e beri beton, si me Brojken, si tani me Bashen. Me PD Tirana ishte Kabul. Me Ramen u be qytet. Ndaj dhe fitoi tre mandate dhe te katertin e humbi per 100 vota, qe dhe ato 100 vota PD i mori me ndihmen e komunisteve, dhe prape iu desh t'i nxjerre me hile nga kutite e tjera. I bie qe tiranasit e kane peshtyre PD-n e sales kater here rresht ne surrat per ate katastrofe qe i beri. As pas tre mandatesh s'u dilte e keqja dhe neveria per PD. Nga qytet me rruge te gjera e parqe te medha ia ktheu ne labirinte getosh brenda pak vitesh. Rama e rregulloi dhe fitoi gjithe ato cmime nderkombetare per punen. PD fitoi vetem percmim.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).