Të pyetur në një sondazh të organizuar nga Qendra për Transparencë dhe Informim të Lirë me mbështetjen e Ambasadës Britanike, një e treta e gjyqtarëve të gjykatave të shkallës së parë në gjithë Shqipërinë, e shohin ndërhyrjen nga politika si problemi më i madh i Gjyqësorit. Sipas sondazhit, 26 për qind e shënojnë mungesën e kuadrit ligjor si një tjetër problem, ndërsa vetëm në vend të tretë me 14 për qind korrupsionin në drejtësi, 11 për qind mungesën e profesionalizmit dhe ndërhyrjen nga qeveria, ndërsa drejtuesit e Gjyqësorit janë seleksionuar si problem vetëm në 9 për qind të rasteve.

Sa i përket reformës në Gjyqësor, gjyqtarët kanë përzgjedhur në masën 36 për qind nevojën e reformimit të KLD, në 23 për qind nevojën për reformim të Ministrisë së Drejtësisë, në 15 për qind reformën në Prokurori dhe në 13 për qind reformën në gjykata dhe Konferencën Gjyqësore. Pasi janë pyetur rreth çështjes se cili institucion duhet të drejtojë apo të kryejë kryesisht reformën në drejtësi, gjyqtarët kanë përzgjedhur për këtë mision më së shumti KLD në masën 28 për qind, për të vijuar me ekspertët e huaj në masën 24 për qind.

38 Komente

problemi me i madh:: koqja e grurit!!!

me pas vijne te tjerat. (mendim personal)

Me siguri politika apo mungesa ligjore e ka lene te lire dhe kete qe paska qene denuar per vrasje me dashje.

shife pak dhe lajmin e fundit per dritan dajtin. Proces i parregullt. Gjynof dhe ky, bir none eshte. Vec 4 police vrau, nuk boni naj qeder te modh

Minor details

m'habit si nuk kane fut ne pyetsor faktin qe mungon nji dhome e vecante ne gjykate ku te behen pazaret me palet ne gjykim.
Vetem kshu mund te ruhet dhe privatsia e individeve.

Sondazhi, tregon se ka vend per nje shkundje dhe reforme radikale. 

Galile, sapo e klikova e pashe qe ishte 1-2 ore dhe e hoqa menjehere, se nuk kam aq shum kohe. Desha te dij me dy llafe per çfar ben fjale reportazhi. 

Avokati e quan "Drejtesi Staliniste" kete tonen . sepse sipas avokatit nje Gjyqtar ne shqiperi ka shume fuqi. kur arrin te vendos per ceshtje qe jane me miliona Euro bashke me dy koleg te tjere .

Ai sygjeron te behet si Nga USA. me trup gjykuse nga komuniteti , dhe gjyqtari vetem te drejtoje nga ana ligjore seancen gjyqesore. 

Kjo eshe me pak fjal pjero.

Ehee, e ke fjalen per avoket Ngjelen. 

Me " i biri filanit" dhe e "bija kollanit" 20 majtas , 20 vjet djathtas, pastaj prap nga e para, po ata njerez jane , po ata mekatare do jemi .

ca ka per t'u cudit. Atje vetem gjyqtare te huaj dhe NATO ua mbledh hajduteve dhe krimineleve shqiptare. duke nis qe tek qeveria majte dhe e djathte me nje hale hajduter injorante e kriminele brenda , deri tek idiotet e tjere

i vetmi i afte per te mbajtur drejtesine, eshte ai qe ka pushtet te vertete. gjykatesit nuk kane pushtet, nuk kane pra as si te japin drejtesi apo te trajtojne me drejtesi. 

ne amerike, me president zezak, e falin policin qe zbraz karikatorin mbi nje zezak pa arme. kjo tregon qe s'ka as pushtet e as drejtesi. 

nuk vendos gjukatesi ne amerike, vendos juria e perbere nga qytetaret

 

prandaj nuk ka si te kete drejtesi. 

nje njeri i ulet nuk ka si kupton te gjitha gjerat qe e tejkalojne, dmth ndodhen ne rang me te larte nga ai.

po ka o qe cke me te, po duhet ta kesh jetuar drejtesine qe ta kuptosh.

drejtesia nuk ka si jetohet. 

shif filmin 12 Angry Men, se e trajton si teme.

Sistemi gjyqesor mundet vec me zbut, ate qe ndodh natyrshem - i forti, i pushtetshmi, shtyp te dobtin. Suksesi i sistemit dallohet nga sa e beson dhe konformohet populli. Neqoftese sistemi amerikan jepte drejtesi vetem ne nje pakice te rasteve, amerikan't qe jane te armatosur gjer me dhembe, do kishin kap armet. Biles nje rast i tille ndodhi ne fillim te ketij viti, ku nje grup barinjsh qe kulloste bagetite ne toka federale, i priti policet me arme.

i forti e shtyp te dobtin vetem ne xhungel. 

per te mos thene qe ai qe shtyp nuk eshte gje i forte, por i dobet. i forti nuk ka nevoje te shtype njeri se nuk ka frike nga njeri. 

Ne cdo rend ashtu ndodh, vetem mbeshtjellsja ndryshon. Dhe nuk flasim ketu per force karakteri, ose fisnikeri, flasim i forti=ai qe ka pushtetin, agresivitetin. Civilizimet me fisnike prej barbareve kane rene, ky eshte cikli.

Qe te jemi brenda temes - suksesin e nje sistemi nuk e bejne rastet e vecanta si ai qe permende, por bilanci. Ky eshte problemi ne Shqiperi.

kush e ka pushtetin ne usa ?

rastin e obames nuk e dhashe kot. e zgjodhen (zezaket dhe hispaniket, etj) per te pas mbrojtje sociale, gje qe nuk e realizoi, se policin qe pikerisht vrau nje zezak, pra nje nga ata qe e zgjodhi qe ta mbeshteste, nuk e mbrojti dot. 

Po kjo te ca filmi mund te vertetohet smiley

smiley

Ke filmi "Shaft" smiley

Pushtetin e ka paria e biznesit (shumica cifute). Keta jane pragmatiste dhe nuk ngaterrohen ne ceshtje morale pervecse kur rrezikohen ekuilibrat/klima e biznesit. Zezaket si pakice ne Amerike, vetem me "lufte", pra trazim te klimes, kane per ti fituar te drejtat e tyre ashtu si ne te kaluaren.

Obama nuk mund te veproje ne raste te vecanta (si i atij djalit) se nuk ka kompetenca. Por eshte e vertete qe nuk e ka avancuar kauzen e races se vet, ngaqe nuk e lidh identitetin e vet me racen por me KLASEN sociale te tij. Mbi te gjitha dhe ngaqe nuk eshte trim. Amerika ka pas disa presidenta te mecur dhe trima Linkoln, Ruzevelt, Kenedi. Zezaket duhet ose te presin te dale ndonje si soji i ketyre ose duhet te luftojne vete per te drejtat e tyre.

Shprehu qarte tani - ku/kur ekziston drejtesia dhe kush eshte i afte ta vendosi ate?

vetem MBRETI (nga lart) ishte i afte te jepte drejtesi. i ke pare filmat me shpata, ose me zhan mare ? 

mbreti vjen ne fund dhe e zgjidh konfliktin, duke i dhene drejtesi te gjitha paleve ne te. 

dhe KANUNI (nga poshte), i vetmi institucion drejtesie DEMOKRATIK. 

ndryshe kush ka pare, ka me te drejte se ai qe nuk ka pare. kjo ndodh kudo dhe ne çdo kohe. pra eshte forma me e perhapur e drejtesise.

ps: problemi si me çdo gje, qendron tek fjala ose koncepti DREJTESI. cecili e mat kete me metrin e vet. psh neqoftese ai qe per nje faj te tij (godet me grusht komshiun ta zeme), denohet me nje muaj burg, ai kerkon qe po njesoj te denohen te gjithe ata qe bejne te njejtin faj. cilidoqofte ky person. (besoj se ne kete menyre e koncepton drejtesine edhe ti, apo jo ?) 

pra edhe sikur ky personi ne faj, te jete kadareja psh, ai duhet te denohet po ashtu me nje muaj burg, si u denua alabaku i pare. nje gjykate e perbere me persona si ti, qe desheroni NJE drejtesi TE VETME per TE GJITHE, do ta denonit Kadarene apo Shekspiri te ishte pa me te voglen medyshje po njesoj me alabakun e pare.

ndersa MBRETI JO ! ai do te zgjidhte te mbronte nga denimi,  personin me te dobishem (per te, dhe per rrjedhoje edhe per tere kombin)  dhe do denonte vetem personin me te padobishem. une vetem kete quaj drejtesi te mbare, drejtesi te drejte, me bon sens dhe te vetme.

ka posi, edhe shijohet biles. ashtu sic shijohet nje film.

Kam mendimin se keta gjyqtare, ne te kundert me ate qe thon ne kete sondazh, e quajne si okazion rastin ku mund te perdoren nga politika. Pas ketij perdorim (veteperdorimi) per ate gjyqtar ose prokuror nuk ka me kufij ligjore e moral qe ta ndale.

Nuk dua te permend emer(per etike) por para pak kohesh, mu ne mes te tiranes ndodhi nje vrasje e katerfishte. Nje klient i rregullt i sistemit gjyqesor vret femijen e dikujt qe i perket po ketij sistemi.

Mendoj se jane gjyqtaret qe shfrytezojne politikanet, dhe pastaj kercet korrupsioni hapur 

    Mua me habisin opinioniste te shumte , te cilet e kalojne kohen me te madhe te prezences o per kundershti te opinionit tjetrit, ose me fraza te shperdoruara , krejt jashte thelbit te temes.Kur koha e nikoqirisur mire, nuk do te mjaftonte as per mendimin rrethe thelbit me te domozdoshem te temes.

   Si puna e shprehjes se " shqetesimit " te gjyqtareve, te cilet as qe e dine cili eshte shqetesimi i vertete i shoqerise, thelbi i problemit te sistemit dhe qe realisht eshte raporti me te drejten.Nuk jemi ne nje sistem drejtesie, ku vrehen ....ca probleme, por perballe problemit themelor te humbjes te se drejtes, kembyer ajo me nje shume te caktuar paresh!

Rikthejuni ju lutem titullit  te temes, si e trajtojne ate antaresia e korpusit gjyqesor.Te fundit ...korrupsionin dhe te parat ato te interesit tyre,ne rraport me te drejten e munguar..Ky eshte mentaliteti i te papenduarve, per shkak se krimin, vepren e tyre kriminale mbi sistemin dhe tjetersimin e natyres traditcionale te pjeses se shendoshe te shoqerise ,duke mos dhene te drejten , por te paguaren..! Kjo gjendje polivalente  brenda organit te shoqerise kerkon kirurgji te rende ! Kerkon reforme shume specifike, te thelke dhe me dhimbje per ata qe kriteret strikte te reformes i nxjerr jashte sistemit.Kemi nevoje te nxjerrim jashte sistemit pjesen e infektuar rende dhe jo per ca pare qe te guduliset deshira e ketyre dallkaukeve ...per te bere nje cike me pake korrupsion dhe vendime me te mira..E drejta ka vetem nje gjuhe e cila eshte gjithmone e hidhur.Kurse padrejtesia mbetet helmi.Kemi perzgjehur kete te fundit, kemi nxjerre shoqerine jashte sistemit...Zgjidhja nuk eshte me e lehte ...Diskuri publik eshte i tmerrshem prej ketij sistemi alarmant ne pakufi

po pse ti kujton se mos te fitonin pare, do te ishin me te afte te mbronin te drejten ? 

te pakten keshtu mbrojne te gjithe ata qe kane pare. dmth i lene te kuptojne te tjerve, qe per te qene te mbrojtur, duhen pare. pastaj kush nuk e di ne shqiperi ose ne bote, kete konkluzion ? 

gje e vjeter, gje e ditur.

Asgje nuk kane per te ndihmuar reformat. Ai sistemi drejtesie te cilit i referoheni, mund te vije vetem pas nje lloj rafinimi te shoqerise. Pra duhet me pas njerez te kamur me 2-3 breza qe mos synojne me te mira materiale por gjera me te medha.

ai qe behet gjykates, avokat, mjek, dentist, etj. qe ne fillim zgjedh te behet keshtu, PER TE FITUAR LEK ! me sa me pak djerse (prandaj leku kurre nuk do ta ngope, edhe pas shtate brezazh pasuri)

te ishte ndryshe, zgjidhte ndonje profesion me te bukur ne jete. apo ti mendon se nuk ka profesione me te bukura nga keto ?

Ne fakt gjyqtaret kane te drejte qe ankohen per nderhyrjet e politikes, se ne kete rast pjesen e merr politikani dhe jo ata. 

Populli yne i dashur , patriot , Drejtesi dashes po pak veshderr , nuk vuan per mend . As per Drejtesi , as per gjykates as per Minstra as per Musteqet e Jar kryearit të KLD .

Popullin tone te dashur e ka marre ne qaf Euforia , Ulerimat e Sqeperve duke i shitur rere per Fare Gruri ...Më  cuditi Lubonja qe e kishte kuptuar Thelbin e Gjendjes .

Ne na u servir se Demokracia ishte Kush lehte me shume Podiumeve ( ose dhe per 29 Nendorin apo jo ) Saliu apo te tjeret . Pra ka Parti , ka Podiume , ka Pluralizem ka dhe kone  qe lehin poshte tyre . Urrra .Kemi demokraci . Vidh te vjedhim , Grabit kush të mundë ! Vrit e Trafiko !

Ilustrim.. Alba nje Fshatare me çitjane ketu e shekuj ,  sa qe për 25 vjet nuk i mjaftojne shamite me gjith qurrashët e tjerë te fshije hundët  ...di fraza anglisht per te dhënë mendimin ...di edhe Instaluan smiley e jep mënd për Naftën smiley  Për Gjembin nuk mund të thuhet e njëjta gjë  , se eshte e thjeshte , pervec minorit .nuk perdor shume smiley

Grijnë Pordhë për gjëra që me Napolonin mbushen  shekuj që  kanë kaluar . Edhe ne si Shqipëri kishim të paktën  Juristë këtu e 35 vjet përvojë e shkollime pa qenë nevoja për Plepat e Rajerson faqepetullës dhe Babasqap Qenef berishës . .

Tani bëjnë llogje se çfarë të bëjnë në emisoinet e  Fevzi Uturakut smiley

Problemi me i madh i Shqiperise - Politika !

Po cfare doni me shume ? Politika, perkthyer ne shqip, do te thote sherbime publike, sherbim publikut shqiptar , pra sherbime te ndryshme  ne Shendetsi, Arsim, Kulture, Sport, Komunitet, Uji Dritat ,Taksat, Transport ,si jane keto deri tani ?  Te gjthe ankohen besoj .Sherbime per toke ! Mu kujtu nje hallxhi, qe kishte nje problem ne Gjykate, kur e pyta si je ai me tha :

 "Ah mer cun, si eshte ktu, vetem mos t raft halli me shku ne gjyq, 1 dhe ne spital dy, se nuk ka hall me te modh per robin, hy me brek dhe del pa brek, as hasmit nuk ja them te shkoj ne keto dyr " Po pse kaq keq i thash ? Si ka mundesi jemei ne Demokraci tani ! Ca lesh demokracie ketu jane te gjithe shkerdhata, dun lek, te rrjepin !

 Pra nisur nga perkthimi, ceshte me madhore e politikes shqiptare  jane sherbimet,, dhe ky eshte problemei me i madh, Sherbimet publike !

Si jane keto sherbime ? Shif e shkruj !

Athere per cfare i duhen popullit politikanet ?

Kush i jep pergjigje kesaj pyetje eshte i madh !

Ja do vijë Bulkthi me foto të peKarit nga Italia do thotë ..hajde bëjmë ca shaka me ata që I Kishin Perfekte këto , po nuk kishin xhinse për të treguar Bythët Majlinda....

Apo nuk bëri dhe shaka N Ma i Dhimi " edhe ti Majlinda ke mbajtë xhinse në kohën e diktaturës "

Po ke parë ndonjë emision te Safarit me ata Buajt e tërbuar që turren nëpër fusha e përmbysin ç'gjenë përpara sa që trembene Luanë e Tigra , ja ashtu krahasoje dhe Hordhinë që pruri Saliu pas Vetes .Bën hesap të tallen edhe me Foto e Motrave Mamave ,  Gjyshërve , Vllezërve kjo farë nga Koqet e demave te tredhur boll ti ketë fotografuar një PeKar nga Italia !

Tani kujtohen ..Nuk Ka Drejtësi smiley në tokat Djerrë të Djegura e të Rënuara të Moralit shoqëror sepse .....pasqyrojnë Nivelin qytetar të popullit pas epokës së Saliut smiley

po cfare thua? te kane vene llozin ne tru e te dolen merimangat a brumbujt? c'lidhje ka me fotot? kete sistem gjyqesor e kemi peshqesh jo vetem nga plepat e berishes..  edhe para tij nuk gjeje jurist me kulture juridike. ku e mesuan? hynin ne shkolle per hetues e rruges beheshin gjykates, pasi nje stazhi te mire torturash, ndjekjesh, persekutimesh dhe 20 kile laps kopjativ

shih c'lajm njeher ,dy rreshta, pa asnje grafik, asnje kriter a tregues statistikor, asnje lidhje e sofistikuar teorike a empirike ndermjet pyetesorit dhe punes se tyre.. 

publikut nuk i intereson thjeshte sondazhi, por problematikat - ku jane problemet? me ligjet? me kld-ne? po keto jane ne makroperspektive.. cilat jane problematikat me procedurat, mbrotjen fizike te gjykatesve, korrupsionin .. 20 vjete ne demokraci, kane studiuar neper bote, marrin tere ate para e nxjerrin ende sondazhe qe nga pikepamja metodologjike jane punime seminaresh per studentet e vitit te pare.. 

admini e ka sjelle kete artikull. Por dje u shkarkua Arben Seferaj nga OSSHE, para nje jave une kam sjelle nje shkrim tek peshkupauje per borxhet dhe lidhjen e tij me Ilir Karcinin, si edhe disa rreshta per lidhjen e Sokol Olldlashit me Kujtim Sulaj, nje tjeter i lidhur me mafien e naftes dhe karburantit ne Fier e autostraden Levan-Vlore. Mesazhet u fshine dhe informacioni nuk u publikua. Administratori nuk ka moter.

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).