Partia Demokratike rrëzohet në Gjykatën Kushtetuese për reformën territoriale. Kjo do të thotë se zgjedhjet lokale të 2015 do të mbahen me ndarjen e re administrative e cila prej shtatorit është në fuqi dhe përcakton që qeverisja lokale në Shqipëri përbëhet nga 61 bashki. 

Presidenti Nishani dekreton 21 qershorin 2015 për zgjedhjet lokale

Presidenti Bujar Nishani ka dekretuar caktimin e datës së zgjedhjeve për organet e qeverisjes vendore. kështu me dekretin që mban numrin 8844, Kreu i Shtetit ka dekretuar 21 qershorin 2015 për zhvillimin e zgjedhjeve lokale në Shqipëri. Sipas Kushtetutës dita e sotme ishte dhe afati i fundit që Kreu i Shtetit kishte në dispozicion për t'u shprehur përmes dekretit për datën e zhvillimit të zgjedhjeve të ardhshme lokale.

5 argumentet e PD u rrezuan me vendim unanim te gjykatesve

Reforma territoriale dhe harta e re me 61 bashki u ankimua nga Partia Demokratike në gjykatën kushtetuese, ku këtë të hënë me një vendim të formës së prerë gjykata ka njoftuar rrëzimin e kësaj kërkese. Me ankimimin e saj Partia Demokratike kërkoi që për shkak të mos marrjes së pëlqimit të popullatës, mos respektimit të parimit të decentralizimit, heqjes së termit kushtetues “komunë” dhe krijimit të pabarazisë së votës, reforma territoriale të shpallej antikushtetuese. Por këto argumente nuk u morën parasysh nga Gjykata Kushtetuese, dhe vendimi është marrë me shumicë votash nga trupa gjyqësore.

Pak ditë më parë në një seancë maratonë kushtetuesja rrëzoi dhe kërkesën e Partisë Demokratike për pezullimin e ligjit. 

28 Komente

PD nuk e njeh vendimin e Kushtetueses.

KËRKËSAT E OPOZITËS

2 Respektimi i vendimeve të gjykatave

 

Basha reagon pas vendimit te Kushtetueses: Se pranojme kurre kete harte territoriale!

smiley  smiley  smiley

Oh ca opozite me rob shpie!!!

Me ket opozite, 145 vjet do e mbajme pushtetin...po, po, 145 vjet!

edhe i dor tavell kur bo, do ta kesh i cik te pergadit kundershtarin, lene mo te jesh n'kto nivele kaq te nolta qeverisese.

stine e merzitshme ne kryeministri dhe kuvend. u bo me thon na merre kryeministerllikun se s'kom c'e du.

Harta e re territoriale u miratua pa konsensusin e opozitës, është kundër frymës së bashkëpunimit dhe gjithëpërfshirës, kundër vullnetit të qytetarëve, u ndërtua në kundërshtim me kriteret e rekomanduara nga institucionet ndërkombëtare. Kjo nuk është hartë, por tortë për ndarjen elektorale.

“Do marrim hapat e nevojshëm politik për të rivendosur sovranitetin e qytetarëve, duke i kujtuar oligarkëve se pronarë të këtij vendi janë qytetarët. 70 mijë firma janë depozituar sot për referendume lokale”, tha Basha.

Këto deklarata, kreu i opozitës i bëri në përfundim të takimit me Drejtorin e Departamentit Amerikan të Shtetit për Evropën Jugore dhe Qendrore, Thomas K. Yazdgerdi.smiley

se cka thene Basha e morem vesh o Kapo...po ky Yazdgerdi di gje cka thene?

 

..ai miku yne tha se pak e cuditcme oshte se si e mori vesh Rama lajmin pa u shpall nga vete gjykata.smiley

" Lajmin e ka publikuar i pari Kryeministri Rama në Twitter, pa pritur “zbardhjen” e tij për mediat në faqen online të Gjykatës, pasi duket se e ka pritur me padurim fatin e njerës prej reformave më të mëdha që mori përsipër.smiley

Ndegjo, thuj atij lulit, te merret me zgjidhjen e ceshtjes se qepeve te ngelura stok/pa shitur ne fshatrat e Korces. Jo per gjo por eshte problem i akumuluar ketu e 8 vjet perpara. Cdo vit kete avaz kane. Kur nuk ua zgjidhi dot kur ishte ne pozite, po tani cfare mutin do?

Nuk janë shkaqe po sebepe /turpin e paçin për vete ...

Ju paska dale edhe Lishoni dursh mer Oso Kukt e Sales? 

Paska da daten e zgjelljeve? smiley

Shi kur t'fillojm t'lexojme nga keto gojemuterit e PD-se maskaralliqe per kalamojt e Bajar Mesteqes tashi.

Jari, zari i kriminelit, priti diten e fundit qe te dekretonte diten e zgjedhjeve vendore. Pyeta njehere po nuk mu pergjigj njeri: sa duhet te jete numri i deputeteve per ta shkarkuar ket mut?

nuk di pse berber po nuk te imagjinoj dot pa shtrengu fort dhembet (ato qe t'kane ngel), kur i shkru kto fjalite per kanakarin dhe frymorin.
mesa di une Partia porosit qe kuadro te cmuara si Juve duhet te jene me te qete per vete faktin se jeni te cmuar

smiley kerkoj falje nese je ofendu shoku, por ja qe me del nga shpirti. 

Di gjo sa deputet duhet qe ta heqin si president?

84 deputete.

Rrofsh, i bokemi menjehere! 

Po mire mo vlla. Le ta apelojne ne Strasburg tani. Po ia hodhi poshte dhe Strasburgu ta cojne ceshtjen ne OKB.Po ia hodhi poshte dhe OKB-ja le t'ia kalojne Darth Varderit ceshtjen dhe ta shofin bijte e eterve pastaj...

PF, kundershtimi i PD ishte komplet nje marrezi, injorance e plote e halimerve, qe u esht mbushur mendja se coc dine.Keta e nisin ndarjen teritoriale nga numuri i depedeteve qe llogarisin dhe jo nga proporcioni i territorit prodhues ( tokes are   per fryme), ne menyre qe per ekosisteme dhe resurse te ndryshme , te kemi zhvillime afersisht te barabarta, qe eshte shkenca baze e proporcionimeve territoriale.Numuri i te zgjedhurve mbetet pasoje ....kur PD - e quan shkakun per kundershti...Pune injorantesh komplet ! 

...Keta e nisin ndarjen teritoriale nga numuri i depedeteve...

Une mendoj se edhe PS-ja e ka bere ndarjen territoriale nisur edhe nga numuri i deputeteve qe do te perfitojne.

Ndryshe nuk ka si shpegohet qe zonat qe votojne tradicionalisht djathtas jane ndare dhe jane bashkuar me zona qe votojne majtas.

Injorance nuk eshte te vesh gishtin ne plage dhe te tregosh te verteten.

Megjithate GJK u shpreh dhe PD dhe qeveria bejne mire te zbatojne vendimet e saj,apo jo Grava?
Se edhe qeveria ka disa vendime te GJK kunder saj dhe nuk po i zbaton.

Jo ! Nuk ke te drejte.Nuk eshte bere nisur andej.Po te lexosh artikullin tim botuar ke Telegrafi, per ndarjen territoriale, e meta e komisionit te maxhorances qendron ne konceptimin dhe organizimin e grupit punes per ndarjen territoriale.Bilez un them se vendosja e Finos, ne krye t e komisionit, e ben grotesk vet konceptimin sepse ndarja territoriale eshte objekti nje sere disiplinash shkencore .Ne komision nuk pati asnje shkencetar te asnjers prej fushave te , tokes, topogjeodezise, infrastruktures, resurseve, popullimit, problemeve urbane, agronomise  etj etj.Ku merr vesh Finua.shtoja une.Kjo shprehje beri qe ai nuk me flet me me goje..

 Por ndarja pati nje koncept baze.Raportin toke are per fryme ..Jo me kot Himara u badhkua me Komunen Tragjaz...ide e hedhur nga une,  ne nje tjeter shkrim para se komisioni te vendoste...

Ndarja e vjeter qe bere me 1993, keshtu qe ishte e nevojeshme per nje ndarje te re teritorriale. PD eshte vetem per zbatimin e vendimeve te gjykatave, ajo e dha vendimin sot, keshtu qe jane dakort. Nese Basha e kundershton atehere ai nuk i respeton gjykatat dhe per kete ka dhene shembull se nuk ja pa deren per nje vit rrjesht kur ishte i pandehur.

E sakte! Ndarja e vjeter ishte konceptuar sipas filozofise sistemit.Ku ekonomia zhvillohej sipas planeve perspektive dhe operative vjetore.Ajo ndarje nuk i pergjogjej filozofise se ketij sistemi..Zhvillimet, sipas resurseve rajonale  conin , sic kane cuar realisht, ne zhvillime te disbalancuara.Prandaj levizja nga petiferite drejt rajoneve qendrore u bene kaotike dhe teper problematike nga pikpamjet urbane.Kete situate po e paguajne harac si faj i politikave injorante...qendrat urbane...! Aluizni eshte larje me ate ...e atij gjith ere! 

Komisioneri për Zgjerim apel opozitës: Debatet bëhen në Kuvend!

145 vjet...

 

Keshtu thoshin edhe ata te PD-se,kur ju bokjtonit kuvendin.

145

Kreu i PD bëri të ditur se vetëm dje, brenda një dite, 70 mijë firma janë depozituar për referendume lokale, e përkthyer kjo në zërin e qindra mijëra qytetarëve nga i gjithë vendi që kundërshtojnë ndarjen e re territoriale Rama-Meta, e cila jo vetëm është e papranueshme, por cenon interesat e gjithë shqiptarëve.
“Nuk jam këtu për të komentuar vendimin e Gjykatës Kushtetuese sepse nuk e kam bërë këtë dhe nuk do ta bëj kurrë, edhe pse kësaj radhe vendimi na u komunikua me Twitter nga Kryeministri Edi Rama.
Jam këtu për të përsëritur edhe një herë qëndrimin tonë. 
Harta territoriale Rama-Meta u ndërtua pa konsensusin me opozitën, u ndërtua pa pyetur qytetarët, u ndërtua kundër frymës së bashkëpunimit dhe gjithpërfshirjes të këshilluar nga institucionet ndërkombëtare, të pritur, të dëshiruar nga qytetarët, të kërkuar nga praktika më e mirë e 23 viteve.

Absurditeti më i madh i reformës territoriale të hartuar nga Rama-Meta qëndron në ndarjen e pabarabartë të qeverisjes vendore.Qarku i Tiranës do të ketë 5 njësi, ai i Durrësit vetëm 3, ndërsa ai i Gjirokastrës do të ketë 7 të tilla

Kreu i PeDit....???? Kush eshte Kapo, ...Cuni i Sheqeres....Disidenti i Djathit....apo Ai qe duhet te punoje me zerin? Nuku u konsultua opozita...po poplli thote qe nuk ka opozite....prandaj sdoni me u fut ne zgjedhje Kapo....po kush mund te votoje per SHQUPIN veq te dalmeve mendsh.

p.s. Po per zemerthyerit kur do lebetitemi????

Ka dhe një llogari të thjeshtë ...aritHmeTike.

Kur në mitingje mega Portestash nxjerr 250 - 300 - 350 - 400 - 450 mijë po hajt mo dhe 500 - 550 - 600 - 650 mijë Protestues në Tiranë ,dhe 100 -150 - 200 po hajt mo dhe 300 - 350 mijë në rrethe ( 50 dhejtë mijë më pak se ata që e votun kundër ) , e çfarë jan  70 mijë firma smiley

Njente - KAPO  si zakonisht tallet me Berishistët . HavLl Grande Kaka smiley

Nga Infot që kam  e kanë firmosur Gjithë familjarët e Kuvendit Kombëtar smiley të PD-hit ku bien në sy gjashtëdhjetëmijë firmat e familjes Berisha smiley

Poshtë neobllokmenët .

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).