Tirana do të ketë një monument që simbolizon burgosjen politike dhe izolimin 50-vjeçar të popullit shqiptar. Për këtë qëllim, bashkia e Tiranës organizoi një konkurs dhe në fund është zgjedhur projekti i Ilirian Shimës “Zinxhirët”, i cili do të jetë edhe monumenti që përkujton viktimat e komunizimit në Tiranë.

Në konkurs u paraqitën 20 vepra dhe nga këto u përzgjodhën 11 me autorë Emanuel Koko, Ilirian Shima, Rubin Mandia, Olend Çopani, Idriz Balani, Miço Mone, Joana Dhiamandi, Vasil Rakaj, Petraq Prifti, Adrian Pepa, Gentian, Mitat e Artan Peqini.

Zinxhirët janë simbol burgosje dhe izolimi i popullit tonë në 5 dekada, thotë Shima. Ndjesia e metaltë të lejon menjëherë të ndjesh peshën, shtrëngimin prangor si dhe ftohtësinë e tyre.

Vepra do të vendoset në lulishten përballë Muzeut Historik Kombëtar.

217 Komente

mire, jo keq.. edhe vepra edhe idea qe perfaqeson.

 

p.s  sikur te na jepnit edhe  19  punet e tjera qe u paraqiten ne kete konkurim, thjesht per kuriozitet..

Shum aktuale

Vuajtjet e njerzve neper burgjet e komunizmit dhe izolimi yne pesedhjete vjecar jane gjera krejt te ndryshme dhe venia e tyre ne nje thes eshte "disrespectful" per ata qe vertet vuajten neper burgje, internime dhe kampe pune te detyruar. 

 

 

Ta kishin vene para Kalit te Skenderbeut ishte me earsyeshme. Vijne njerzit nga fshati per te pare Tiranene , Lidhin dhe kuajt pas zinxhireve qe vendos Bashkia si parking per kuajt. Per kompozimin e vepres e kam.

Vazhdon Tallja edhe me ata pak njerez qe kan Vuajtur me te vertete ne menyre te Padrejte , duke i bere e paraqitur si lulshanka te Bashkise se LulzimDashAntikomunistKryetar i Bathkise !

pak njerez qe kan Vuajtur me te vertete ne menyre te Padrejte

 

Pak?  Cfare kupton me pak?

Kuptoi Larg Hipokritet dhe Spekullatoret qe prune shtetin rrumpalle me Kanue dhe pa Ligje .Qe ben Ujem Vjedhesit kriminelet ,terroristet qe sulmonin shtetin me arme si diversante me komunistet qe shkelen Vijen e partise per te cilen ishin betuar "Per Vdekje " duke i trazuar per kapital Politik e Karrike Hajdutesh e Grabitesish si Berisha me shoke , e menjanuar ata qe vuajten pdrejtesisht per te cilet akoma nuk ka nje Numer ..pervec Lengezimeve qe "ne burg ka vuajtje "  

Ti cfare kupton  me pak ?

Berisha me shoke nuk e shkelen fare vijen e partise.  Ata thjesht ndruan emrin e partise dhe vashduan te mbreterojne.  Ata qe perfitonin si "familje deshmoresh" vashduan te perfitojne si "te perndjekur" dhe si "demokrate te oreve te para".

Ama ata qe vuajten padrejtesisht nuk ishin pak.  Ne kete grup une fut jo vetem ata qe vuajten neper burgje po edhe familjet qe u internuan, edhe femijet qe nuk studionin dot se kishin biografi te keqe, edhe ata doktore e arsimtatre qe e shkuan jeten fshatrave se nuk i shikonte partia me sy te mire.

Po fut dhe oficeret qe shkonin me sherbim ku i donte puna , fut dhe popullin budalla qe nuk ikte nga Vucidoli e Maja e Hekurave , fut dhe Xhibin dhe ja ku e vertetove se Shqiperia ka qene nje Kamp izolimi me te Internuar perjashtuar sh.Enver ..

Une pikerisht kete lloj llogjike Xhibolesh si Juaja,  me perc perce si te kane mbush mendjen TYE , dhe jo te referuar ne Fakte por ne supozime , jo ne njerez e ngjarje konkrete por ne  "ulerimat e Berishes " , Jo ne jeten Reale por Imagjinare me fantazi te semura ,   , gjithmone Makro dhe asnjehere te argumentuar e specifikuar ne Numra , e vleresoj Realisht si Themelin e Hipokrizise Politike  dhe Kurveri Mendimi,  absolutisht Mashtrim me qellim ku spekullon dhe nje me Erebarasmiley  here pas here me Lista me numura si Ball Kazani ! Gje e papranueshme edhe per nje Propogande Nazistesh me aq sa kemi lexuar . 

Ti je Viktime e kesaj Propogande dhe te eshte mbush mendja qe eshte KESHTU pa snje argument . Une nuk po te kundershtoj . vetem pejeta me qe pejete .  Edhe ti ke mejtim mendjeje si Gjembi .

Por me kete duhet te kuptosh e shpjegosh Perse vazhdon kjo Tallje me njerez te denuar me te Vertete ekstremisht por qe zderhallen ne Karagjoz Institutesh me Tufa me prapashtesa krimet ...e Komunismes smiley si edhe ky Rast sharlatanesh me zinxhire qe u be sebep per Pejetjet tuaja ! 

Tani se si me eshte mbushur mendja mua apo se kush ma ka mbushur mendjen mua nuk mund ta gjesh dot ti nga ana tjeter e tastieres.  Edhe bemat e Berishes nuk i mbulojne dot ato te komunizmit. Nuk e di sa fakte te duhen ty.  Po ja nje i thjeshte meqe me duket se ke jetuar ne Korce:  Ne rrugen time 5 familje perdornin vetem disa nga dhomat e shtepive te tyre se pjesen tjeter duhet ta ndanin me trimat qe zbriti partia nga mali.  Dhe kjo histori zgjati me vite.   Tani ty kjo mund te mos te duket padrejtesi se ne fund te fundit ata me djersen e popullit i kishin ndertuar shtepite, po shume njerez nuk kane nevoje per Berishen qe te kuptojne padrejtesite.

Ne Korce mund te tregosh edhe qe Rakot kompostonin MUT dhe e shisnin per Raki . Fitonin para dhe ndertonin shtepi .

Ne Korce mund te tregosh edhe per Fushen e Maliqit ku beu i Sovjanit nuk lejonte te ngriheshin shtepi me dy kate dhe te kishin Oxhak .

Ti di ca , dhe lengezohesh per ca " strehime " tek za Karaj , po nuk di pse u ngriten ata njerez kunder ketyre qe kishin nga dy shtepi te cilat i ndertuan si te " shkathet ' me " lejen e Gjermaneve dhe Italianeve " te benin tregeti per kafe me Greqine . Megjithate si zgjidhje e perkoheshme Korca ishte 90 % me keta qe ti i quan si "te padrejte " per te mos thene Vater e ketyre qe u perhap ne gjithe Shqiperine . 

Dhe si shembull ke ballauret qe i lane te mbajne dhe Farmacine brenda shtepise dhe Mos o Zot Dr Polenen  qe i kenin perzene dhe Lejleket me ardhjen e Dhjerokracise qe demaskoi Perndjekjen e pResekutimin.

Por problemi qe ..Pse mendon Pak ..  Kishe ndonje shifer te specifikuar edhe per KORCEN me qe e njifke ta llafosim ! pa ardhur me si Personal smiley te me tregosh se Kush jamte U e kush jeshte Ti por pjese e problemit . Ndryshe ke XhiBOLEN ..kembeju me te edhe per zinxhiret ose vendet e Lidhjes se Kuajve !

Te kuptova.  Ti i besoke vertet keto qe thua.  Respekt (me shume seriozitet kjo)

Pse mendoje qe s'e beson?

Respekt dhe per ty qe arrite te lexosh pa perkthyes smiley
 

Jo nuk i besoj . Do besoj tani tutje ato qe thua ti smiley, Jo ato qe kam jetuar ne Korce !

Erdha se pashe qe dhe Gjembi kishte Mejtim Mendjeje ..si gjithnje smiley I fryn nga nje vrime cyles dhe sheh nga XhiBolja per ndonje duartrokitje qe ..."e pe ci punova " smiley

Keshtu qe do besoj dhe Gjembin smiley

Po pra.  Thashe ti bashkohem grupit armiqsor te Xhibit dhe Gjembit.  Mos e ul vigjilencen.

Armiku na ka ne gryke te pushkes, por ne e kemi ne gryke te topit - thote oIDRISo

28 mije deshmore komuniste dhane jeten e tyre qe te mundesonin, 70 vjet me pas, pagesen me 28 milion leke te reja per skenen ku do kendonte per 28 minuta Jessie J, per te nderuar jetet e dhena te 28 mije deshmoreve per...

Kinge, te gjej pune me 28 milion, tha mjaftisti, nderkohe qe te perndjekurit dhe te paperndjekurit bashke aktualisht paguajne me shume (proporcionalisht) per korrentin se cdo milet tjeter ne rajon, dhe tani do paguajne edhe pak me shume, sepse keshtu behet shteti. 

Edhe në rastin e koncertit të Jessie J, ndonëse kishte kohë të mjaftueshme, ministria eleminoi tenderin publik dhe e kaloi fondin me prokurim të drejtpërdrejtë për kompaninë Prosound. Kjo kompani, vetëm në 9 muajt e fundit ka marrë edhe 14.3 milion lekë të reja nga thesari i shtetit, kryesisht për shërbime në disa ministri dhe institucione publike.

Ndjese per cinizmin per keto monument-dekoratat qe sot, 25 vjet pas pilafit, te perndjekurve po ia ben Basha, i cili erdhi ne pushtetin e bashkise fale diferences qe beri vota e komunisteve gjate kohes se aleances me Meten lol

Keta legena politikane te tranzicionit jane enver-ore aq sa i lejon sistemi aktual te jene, si me miletin (te perndjekur apo te idrizuar qofshin keta) si me partite e tyre, si me cdo gje tjeter. Pasi ia volen votat te perndjekurve per 25 vjet ne kembim te leshit, Berisha dhe Silloja i tij do t'i bejne nje monument ne rruge te perndjekurve. Nderkohe qe antikomunisti i hershem Rama ia krehte bishtin para se t'i hypte krye-karriges, ndersa tani i thote "po vute ne diskutim narrativen enveriste te L2B jeni tradhetare...tani ike bjerini me dore pas tabelave te xhaxhit Enver ne ceremonite zyrtare".

Shtese ..perjashtoj Llogjet  e Xhiboles me gjithe kategorine e saj te buzeshpervjelurve qe kane 25 vjet qe spekullojne me Makro , me te perndjekur e te pReskutuar qe i vjelin Voten e qe sa here i vjen rasti i bije me dore ..dmth kruan topet per te shprehur se i vjen keq qe ka te perndjekur nga Hena .

Sapo përfunduan festimet e 70-vjetorit të Pavarësisë, Partia Demokratike ka lëshuar akuza për shpenzimet e bëra nga Qeveria Rama për këto aktivitete. Në qendër të sulmeve ka qenë koncerti i këngëtares së famshme britanike Jessie J, që sipas PD-së ka kushtuar rreth 80 milionë lekë (të reja).

Por nëse i referohemi vendimit që ka marrë qeveria në shtator të këtij viti koncerti i këngëtares angleze ka kushtuar më pas se 23 milionë lekë (të reja). Kjo sepse kaq para ka akorduar Këshilli i Ministrave për këtë eveniment, përfshirë edhe reklamimin e tij.

“Ministrisë së Mirëqenies Sociale dhe Rinisë, në programin "Planifikim, menaxhim, administrim", zëri "Shpenzime korrente", fondi prej 23 000 000 (njëzet e tre milionë) lekësh, për organizimin e koncertit të madh përmbyllës dhe të fushatës publicitare, me rastin e 70-Vjetorit të Çlirimit të Vendit”, thuhet në VKM Nr. 596, datë 10.9.2014. Nga ana tjetër duhet kujtuar që vetëm dy vite më parë, në kohën kur qeveriste Partia Demokratike për festimet e 100-vjetorit të Pavarësisë, shpenzimet për koncertet festive kanë shumë herë më të mëdha. Qeveria Berisha vetëm për tri koncertete përmbyllëse të festimeve të 28 nëntorit ka shpenzuar mbi 150 milionë lekë, pra mbi 1 milionë euro.

Po kështu PD-ja ka akuzuar edhe për shpezime pa kriter nga qeveria aktuale për festimet e 70-vjetorit të Çlirimit, duke harruar sërish çka vetë shpenzoi në 2012. Një vështrim i kujdesshëm tek vendimet e marra nga Këshilli i Ministrave nga dy qeveritë vë re ndryshime të mëdha. Qeveëria Berisha në 2012 ka marrë veç vendimeve kryesore edhe shumë plotësuese që në fund e kanë çuar faturën e shpenzimeve për festimet e 100-vjetorit të Pavarësisë në 692.558.748 milionë lekë, gati 5 milionë euro. Ndërsa në tre VKM-të e nxjerra nga qeveria aktuale për festimet e 70-vjetorit të Çlirimit shifra totale shkon në 118.466.000 lekë. -

mire e ke ti po gjibit nuk i hyjne me ne pune keto te dhena sepse sic ka deklaruar edhe me pare Berisha iku e s'eshte me. Gjibllesha eshte e baraztundur dhe tani gjith vemendjen e ka te cicerimat e Rames dhe ngjale-rilindjet - uuuuu paskan harxhue 280k dollare!!!???? Si guxon ky minister te harxhoje paret e shtetit qe baba i zhduku komplet .... eshte llogjike e forte kjo smiley 

edhe nji gje - te pakten ne 2012 kishte torte per te gjithe smiley 

Ali, roli i agjitpropistit ordiner te ben te tille, agjitpropist ordiner (je ajo cka ben, thote nje shprehje).

Une gjeta nje lajm dhe e solla, ne ate lajm eshte kopja e kontrates me keta cunat qe i kane rregulluar skenen kengetares....vetem rregullimi i skenes dhe pergatitjet per koncertin kane kushtuar 28 milion lek te reja (pra eshte shuma qe qeveria ka paguar kete kompanine Prosound, jo Jessie J). Kete shume qeveria thote (ne kontrate) qe e ka negociar, dmth eshte kontrate e negociar me kete kompanine Veliste, ne vend qe qeveria ta qiste projektin dhe kompani te ndryshme te benin preventiva e propozime, e pastaj te zgjidhej njera nga ato.

Tani nese keto s'jane te verteta, na sill ndonje dokument a gje qe kundershton kete. Ose, mos lexo fare cfare thote artikulli te cilit po i replikon (ne mendjen tende duke e kundershtuar dhe hedhur poshte), por nxito te gjesh dicka per Berishen ne vitin 2012, a thua se kjo justifikon gje, pervec fiksimin tuaj Berishe-masturbues smiley

P.S. Ironia tek ky skandal s'eshte dhe aq shifra 28 milion lek te reja ne vetvete (28 milion lek te reja per te bere gati koncertin?) por fakti qe Rilindja i kref bishtin kapelave republike duke i lejuar te vene portretin e Enverit pas kurrizit te Rames, e ne anen tjeter ia rrit cmimin e dritave atyre (pensionisteve), nderkohe qe mjaftistat si Veliaj bejne nje dore pare me keto kontratat e kripura. Kuptohet e gjitha ne emer te nderimit te kujtimit te perpjekjeve te shqyera luftenacionalclirimtariste lol

po nxitohesh xhib. po le pa permendur se Jessie J kish dhene dhe nje interviste per TCh ku kish folur per karrieren dhe dashurite e saj. Qellimisht?

I pat thene KryeArtisti idrizave n'Twitter ne daten 30 nentor:

Miremengjes e kalofshi nje te diele te qete pas festessmiley

Por, mos guxo te pyesni se si/sa kushtoi festa, se jeni tradhetare, tha, ose te pakten jeni kolaboracioniste qe hani pula te ushqyera nga ballistet me miser dhe retorike kulake.

Respekte shokut F. L. per leksionin shume-cicerimesh!

P.S. lere kete teme per cfare eshte tema, te lutem.

O Xhib koleraaa.... po feste ishte mer daj, nuk ishhte gosti me torte.... dhe si feste qe ishte do te kishte edhe ca shpenzzime... e ti po thu qe perse ja dhane kesaj kompanie... po ja qe ja dhane...e kishte vellla, kunat apo krushk, keshtu jan keto gjona... Odeta akoma edhe sot e kesaj dite shkon e ben eventet e Bashes... qe nga koha kur u bo Luli minister me 2005, kohe kur ngriti kjo kete agjensine e eventeve e deri me sot, vetem ajo i mbulon aktivitetet e PD. Tashti ti do thush... pse e boni ky do ta bojsh edhe ti...??? po ja pra se nji dore njerez jemi... ndaj nuk duhet me u mor me te gjitha gjonat... por e pergjithshmja eshte pozitive... gjerat po shkojne ne shtratin e duhur... dhe une si agjitpropist dhe ti si kritizer i semura ketu do jemi, po ne llogoret tona... une edhe çoku dal ngganjehere dhe hudh nai sy mbi llogore, kurse ti je stoik, nuk tundesh fare nga llogorja jote... hallall ta bofte zoti per qendrestar qe je....

e kishte vellla, kunat apo krushk, keshtu jan keto gjona...

Po pra, keshtu rilindet vendi dhe behet shteti. Megjithate ok, te pakten e kuptoj kete qe thua, ndryshe nga "prit te gjej nje link per Berishen e vitit 2012".  

nuk duhet me u mor me te gjitha gjonat... por e pergjithshmja eshte pozitive... 

Haha, me ke kenaq me kete. E pergjithshmja ju mban gjalle juve qe votoni jo per interesa personale dhe kolektive po per fasadat e partise tuaj dhe kunder partise se kundershtarit. E pergjithshmja e madhe pra, se gjerat e pervecme jane gjera te vogla ne krahasim me te pergjithshmen, jane per njerzit e vegjel qe s'duan shtet...do bejme shtet, tha Kryeministri (qe dikur ne opozite bente apel per te liruar nene Feridene e hashashit n'Lazarat) dhe per juve shteti behet me "e pergjithshmja eshte pozitive...bereqavers jo dhe aq me keq se Berisha ne vitin 2012".

Megjithate une nuk thashe gjekund ne komente qe qeveria s'duhet te beje festa, apo qe festa te behej me pak shpenzime. Une solla nje artikull i cili kritikon jo cmimin por procesin (e tenderimit te kontrates tek cunat qe mbushin xhepin e velijve), pra kritikon te pergjishmen tende te preferuar.

Nejse Alsi, se shume u zgjatem e nga tema dolem, sic na kritikon me te drejte Gjembi. Kalofsh mire dhe here tjeter lexo cfare kundershton, para se te sjellesh referenca berishiste per vitin 2012 smiley

Nejse, se nuk na the ndonje gje te re, po i njejti avaz ky i yti...Dil e shif i her verdalle, se ka ik armiku, dil nga llogorja...

paret tona i menaxhojm si te dum xhibo, ku eshte problemi jot?
Mos kujto se harroi kush kur ti ndihmoje individe te caktum te transportonin valixhe te zeza qe duhet te ishin te kodume dhe qe me 120% kishin mren dollare ose euro. Shume shpejt kane me dal faktet.
Jessie J eshte si shpirt, jo si Rita Ora qe perqafoi Saliun

gjib ti nji gje nuk kupton ... verejtjet e tua dhe shokeve te tu militante "antikomuniste" jane automatikisht the zhvleresuara ... sepse ti dhe shoket e tu keni suportuar ne mos drejtperdrejt te pakten tangent dhe ne permes debateve ketu ate Berishen e masturbimit qe permend zotrote. Duke qene militant (dhe jo e baraztundur si ke qef te prononcohesh) ate pergjigje qe te dha alidemsi do marresh sepse me nje si ty eshte e pamundur te debatohet objektivisht dhe asnjeanesisht. Nuk je e atij klasi dhe nuk e ke vertetuar ne kete blog barazlargesine. smiley 

Hopa erdhen enveristat te peshtyjne nje gje qe simbolizon anen e keqe te babait te tyre shpirteror.

Do te doja qe ndonje kusheri i pare i Idrizit apo alidemsit tja jepte truri dhe te arratisej apo ti jepte gojes me shume sec duhej.

Me pas do ta shikonim se si do te flisnin keta mij te kuq,kur tu refuzohej e drejta e studimit apo me keq fare te shkonin ne ndonje internim ,per nje gje qe se kishin bere ata, por nje farefisi i tyre.

Te pakten ne kete teme, o minj te kuq, mos flisni!

Shkoni e zbarkoni tek temat e tjera  dhe mos hyni ketu o hafije te kuqe!

Juve te beni ta prishesh gojen edhe kur se ke ndermend.

Nejse ti e bere tenden edhe na shave edhe na kerkove ndjese... Por ti te pakten meqe e ke mbaruar edhe shkollen e larte si familje e presekutuar, te pakten kete teme nuk duhej ta hapje, ndonje tjeter ndoshta. Per krahasimet edhe mund te ishe permbajtur, nuk besoj se me pushkatove apo edhe me bere ndonje zarar...veten tende tregove per paaftesine tende per te debatuar edhe per mendimin ndryshe...Mua pwr vete asnjehere nuk me ka shkuar ndermend te arrratisesha, as ne familjen time dhe as ne fisin tim, jo me fal ne fisin tim u arratis nje kushua im, ishte 17 vjeç dhe tashti eshte ne merike, por asnjeri nuk u interrnua dhe as qe u prek nga ky veprim i tij, pasi ne ishim nje rreth i "paster" dhe pa njolla keshtu qe Partia e vuri doren ne zemer per ne te tjeret. Por nje gje duhet ta dish mire ti, pjesa vertete e perndjekur, pra te persekutuarit e vertete, u interrnuan, u pushkatuan, u perbuzen, u perdhunuan, por nuk e ngriten koken asnjehere... sot ata qe bejne heroin apo te persekutuarin e "vertete", kane qene hajdute ordinere, qe policia apo sigurimi per ti mbajtur brenda u qendisnin ndon je neni 55 dhe e mbanin sa me gjate brenda... ja keta jene keta te perndjekurit e famshem, ku pjesa derrmuese e tyre ca nga hallli e ca nga qefi ishin ne mase spiune te sigurimit. Ndaj mos u perdelle kaq shume per ta... Nuk eshte vendi per te nxjerre nje liste te gjate te sojit te tyre...Sea atje ku keta shkonin per interrnim, kishte edhe familje te tera fshataresh qe rronin ne po ate interrnim....prej shekujsh... Nejse, se nuk ja vlen te flasim e te flasim po per te njejtat çeshtje kur e dime fare mire qe nuk do ti nderrojme asnjehere pozicionet tona... tu pergjigja thjeshte pasi me beri pershtypje acarimi dhe fjalori i perdorur.

Ti je i cekuilibruar psikik acdc1 dhe pervec kesaj ti rruash sqetullen Xhiboles per ngjalepebythpervoje per perdredhjen e bisedave . smiley

Jam i bindur , ne se je ti nje nga ata qe te eshte refuzuar e drejta arsimit te larte , me keto qe shkruan ketu , harram pacin dhe ata qe te kane dhene Maturen . Vite Shkolle mund te kishe me teper se edhe nje me Universitet ,  po do te duhet te perserisje TRE Vjet per nje vit ne tetevjecare .

Maksimumi Jot Nje Deklarativ pompoz ,  qe cdo prurje e kthen tek " bjer o shi ne arat tona " . Si nuk pate kurajon te thush qofte dhe nje Gje Konkrete . Jo se nuk do , po eshte me e lehte te jargavitesh pas kockave te Kurvave te Mendimit se sa te shprehesh dicka vete .

Te vafte mbare dhe mos hajde me ne prurje qe nuk kane nevoje per Jarge !

E kshu kshu qe thua tu , ata bej krime, ne bej muzera , e keshtu na ishte kush na ishte , nje gomar me lumishte , shkonte ku shkonte .....

Le qe ti Acdc1 kryetar ke P.Ni dhe V.Ge si antikomunistet me te terbuar ...smiley Per te mos thene nga rethe te tjera qe Familjarisht kane dhene gjithshka perfshi dhe asete gjenitale , per ti sherbyer sa me shume e sa me mire preskutuesve .Sot i kujtojne me zinxhire per lidhje Kuajsh !

eshte rastesi, apo dallaveri zakoneshem qe gjiganti ismet jonuzi nuk figuron?

Vepra reflekton me se miri krimin dhe shtypjen ne ftohtesine tipike te asaj diktature. Perveç faktit qe eshte nisme bashkiake,  pra nje ndermarrje potencialisht e politizuar, me duket mjaft e gjetur si kujtimore e krimeve antinjerezore dhe erresires se atyre viteve. 

Tani, shqetesimet e sinqerta te Idriz humanistit jane me vend ketu dhe vertet ata pak njerez qe u persekutuan dhe u internuan, d.m.th. ata mijera njerez qe vuajten nuk u shperblyen kurre ne proporcion me krimet qe u bene ndaj tyre. Sidoqofte besoj se arti bashkekohor shqiptar e ka neglizhuar kete aspekt  te diktatures dhe duke u nisur nga kjo eshte pozitive qe kujtesa shprehet ne formen e artit.

Ky maket e reflekton me se keqi ate qe kane hequr njerezit neper burgje, hetuesi dhe internime! Pikerisht per nga ftohtesia, si me qene ne DDR jo ne Shqipni. 

Komunizmi gjerman arrestonte ftohte njerez, dhe familja nuk pesonte gje nderkohe qe i arrestuari vuante denimin. Ne Shqiperi i denuari kur dilte ne burg thonin qe shpetoi nga hetuesia. Ndersa tmerri konstant i familjes se nje burgosuri politik nuk ka monument ne bote qe mund ta reflektoje! 

Ja kshu!!

e hanin per nje llafe goje.

nuk i linte njeri ta shanin udheheqjen nga nena, goca, motra, gruja, siç e bejne tani NE DEMOKRACI shumica e njerezve neper faqet shqiptare me qejfin me te madh. shfryhen lirisht prej mllefit qe u shkakton fati i tyre i keq, i mjere. 

Ndersa tmerri konstant i familjes se nje burgosuri politik nuk ka monument ne bote qe mund ta reflektoje! 

Atehere, s'paska nevoje per art ose nese ka nevoje qenka vetem per te na bere te lumtur apo per te na kenaqur perkohesisht. 

Tani po lexoj nje nga variantet e ngjalbythpervojes mbi shperblimet ndaj atyre qe kane bere Krim me shekuj , Klasa e anadollakeve te babacareve te Kombit si Vlere e Dhjerokracise ku mbeshteten babasqapsit me perfaqesues...Presim Romaket te bejne shperblime , Venecianet , Anzhuinet , Skenderbeun , Otomanet e deri  Zogollianet qe po shesin pronat per te krijuar nje FOND Shperblimi per keta

Mijrat e evidentuar te vrare ne LUFTE per clirim jo ne llogje e llogjistet e Mukjes , barazohen me vjedhes  dhe kontarbandiste  , bandite te armatosur qe sulmojne shtetin , kriminele te gjithfare kallepi perfshi dhe ata qe me vjen keq  ndaj ish "komunistve " qe i kane trazuar me ta ...vjen e  lexojme nje Lajm ngushellues .

.Paska vendose Kopshtarja smiley ti shperbleje me ngritje monumentesh dhe shperblim me para qe do dalin nga taksat e atyre qe lidhin kuajt ne zinxhiret e Bashes smiley 

 Parate ? Nje veshtirsi mendoj i del babasqapsve sepse duhet te bindin Trafikantet e Kurvave dhe Droges qe me aq veshtiresi i krijuan tu japin parate . Luli e ka me thjeshte se ka parate e Alimuces . Po presim largpamesine e Kopshtares smiley pasi Xhi BOLJA bie nga vlerat si Propoganduese e te Baraztundurve ,si ankronike e tip Gramafoni pa vlera praktike pervec ngjalbythpervojes saj ne komente

Kuadro dhe menjtime te reja dain nga gjiri artisteve smiley

kthen Rama ne muze bunkerin ... ben edhe Basha nje monumet per te persekutuarit smiley 

Po ore po e la 30 vjet pas vdekjes ja sa trim ka qene... se po te ishte gjalle do tta bonte synet me thua....

nuk ka pas celular me kamera para 30 vjetesh

artistikisht do kisha preferu dicka origjinale. Per vete arsyen se ky i hallkave te zinxhirit eshte koncept i perdorur

Varet edhe nga materialet qe perdoren dhe nje mjedis i hapur nuk lejon medoemos shume origjinalitet. Personalisht do me kishte shijuar nje kopsht botanik dedikuar viktimave me ne qender te kryeqytetit; nje perkujtimore organike qe vazhdon te jetoje mes shqiptareve dhe detyrimisht ne kujtesen e tyre.

Personalisht do me kishte shijuar...nje perkujtimore organike qe vazhdon te jetoje mes shqiptareve dhe detyrimisht ne kujtesen e tyre.

smiley

ja pra ku e the me fjalet e tua pse keto monumentet jane sa per te kaluar radhen, tip "ec te bejme nje gje antikomuniste". 

para se te themi nese jane te mira apo te keqia duhet te pyesim: cfare funksioni kane? plus qe duhet ti vendosim ne kontekstin e popullit per te cilin po behen keto monumente.

per mua keto monumente jane gjeste irrituese per cka kam thene me siper. po dhe pertej atyre, monumenti per te cilin kane nevoje jo vec te persekutuarit por te gjithe shqiptaret (pervec atyre qe jane 'te ikur' menderisht ne kete ceshtje, tip Idrizi me shoke) eshte nje perpjekje e sinqerte dhe serioze per t'u perballur me krimet e monizmit, jo vec per hir te te vrareve, burgosurve dhe persekutuarve, por edhe--sidomos edhe--me qellim qe historia te mos perseritet ne variante te ngjashme.

shif Gjermanine si ilustrim, shife ku eshte tani...shif dhe Shqiperine si ilustrim, 25 vjet pas monizmit eshte si te ishte 25 jave pas monizmit, ne shume aspekte, sidomos ne aspektet e organizimit te partise dhe shtetit, kuptohet me aq sa lejohen te jene alla-monista...por dhe ne aspektet e "une jam partizan e ti je ballist", dmth purgatorin ne te cilin i mbajne miletin akoma dhe sot me keto debatet pabukse, te ushqyera nga gjithe tentakulat e mafie-politikes aktuale, perfshi mediat.

derisa te ndodhen ato perpjekjet serioze per tu perballur me--dhe reflektuar mbi--monizmin, krimet, torturat (si u bene, pse u bene, si arriti deri aty sa kallzonin dhe bashkefamiljaret tek Partia,  etj) keto monumentet jane si letrat me vlere (vrime) qe i jepte Berisha te perndjekurve

per te mos thene qe jane nje gjest i ndyre, nje fshirje bythe qe ben mafie-politika e tranzicionit, nje hedhje sysh miletit qe i voton (por dhe nderkombetareve) per ti thene qe ja e beme detyren ne lidhje me monizmin. Rama ben nje bunkart "per te festuar luften antifashiste" e Basha i pergjigjet me nje gje te ngjashme, nderkohe qe... ndaj pra, jane pra nje gjest i ndyre se keto behen nga te njejtat parti e individe qe ketu e 25 vjet kane bere cmos per te kunderten e perballjes me monizmin, dhe qe thjesht e kane perdorur komunizmen per vota dhe pushtet.

ti po e thu vete pa e kuptuar, kur shkruan "krimet e monizmit". ishin pra krimet e monizmit qe iken po me monizmin. tani do kemi krimet e kapitalizmit ose pluripartizmit e keshtu me rradhe, deri ne apokalips.

Jemi dakord Xhib, por nje monument eshte thjesht monument, nje objekt arti dhe nuk perben ndonje demshperblim per krimet ndaj viktimave. Mund te flasim per formen ne te cilen shprehet kujtesa e te kaluares, por per me teper nuk e shoh te dobishme sepse eshte e ditur se si jane instrumentalizuar viktimat dhe vuajtja e tyre per qellime politike. 

E kuptoj kete lojen e ping-pongut politik, por ne kete tranzicion ne te cilin gjendet akoma Shqiperia, mbase ka nevoje per pikepamje te ndryshme, per bunkere dhe perkujtimore te viktimave, çdo gje qe nxit shoqerine shqiptare te ballafaqohet me te kaluaren e saj. Kete e shoh vetem ne aspektet  psikologjike dhe sociale. Arti eshte nje proces me vete perjetimi dhe sherimi dhe ky besoj se eshte funksioni primar i te tillave monumente . 

nuk fola kurkund per demshperblim...referenca e letrave me vlere ishte per te thene qe njerzit e pernmendin si tallje "letra me vrime" pasi jo vetem u nenvleresua por s'e ktheje dot ne lek, etj...pra ishte si reference e nje gjeje qe behet kalimthi per te thene qe u be, jo si referene e nje gjeje qe duhet shperblyer.

pikpamjet e ndryshme jane dhe do jene gjithmone, ato s'i ndalon dot pervecse me monizem/diktature, e kjo s'ka hic lidhje me cka po flisja une, me nje perpjekje serioze dhe te institucionalizuar per tu perballur me nje te vertete te kobshme

nejse le te jemi dakort per te mos qene dakort me kete, po sa i perket monumentit, me lejo te bej nja dy pyetje elementare:

- Cfare funksion/qellim ka monument ne pergjithesi? Po ky monument ne vecanti? 

- Si e ben ate funksion ky monument per popullin shqiptar?  

monument = me mendu. me kujtu.

Ne pergjithesi, monumentet kane per funksion kujtesen e cila normalisht ndahet ne disa nengrupe si nderimi, tragjedia, hapesira kujtese, etj.   Monumenti ne fjale, pavaresisht vleres artistike qe eshte objekt diskutimi me vete, per mua ka pikesepari funksion te permbushe nevojen e Tiranes metropolitane per te rikujtuar nje aspekt apo disa aspekte te kaluares. Zingjiri si simbol i burgimit literal dhe shpirteror te asaj kohe eshte nje pasqyrim individual por edhe bashkekohor i te kaluares. Nese ka nje element politik, atehere nuk eshte aspak per t'u çuditur sepse monumentet kudo dhe kurdo te jene krijuar jane financuar nga me i forti i fshatit dhe ne funksion te pushtetit te tij. Diferenca ketu eshte se zingjiret konktretizojne pikepamjen tone kolektive per ate kohe pavaresisht qellimit politik mbrapa. 

 

qofsha i gabuar po idene e zinxhirit si monument e kam has dhe here te tjera ne Shqip. Te kjo e kisha me shume, jo aq te kjo apo kjo tjetra

s'jane kontradiktore koncepti me origjinalitetin. pikture kishtare benin ne rilindje (pra koncepti ishte unik), por kjo s'i pengonte te ishin origjinale. 

ndersa puna e ketij, nuk eshte origjinale (kjo fjale ka zevendesuar ne shekullin e 19, fjalen superiore) se perveç konceptit nuk ka gje tjeter, nuk ka Art hiç. pra s'eshte veçse koncept (siç bejne te gjithe modernistet, qe Artin e kane zevendesuar me Konceptin).

nje ndermarrje potencialisht e politizuar, 

smiley

A teenager comes home from school with a writing assignment. He asks his father for help. "Dad, can you tell me the difference between potential and reality?"

His father looks up, thoughtfully, and then says, "I'll display it to you. Go ask your mother if she would sleep with Robert Redford for a million dollars. Then go ask your sister if she would sleep with Brad Pitt for a million dollars. Then come back and tell me what you've learned."

The kid is puzzled, but he decides to see if he can figure out what his father means. He asks his mother, "Mom, if someone gave you a million dollars, would you sleep with Robert Redford?" His mother looks around slyly, and then with a little smile on her face says, "Don't tell your father, but, yes, I would."

Then he goes to his sisters room and asks her, "Sis, if someone gave you a million dollars, would you sleep with Brad Pitt?" His sister looks up and says, "Omigod! Definitely!"

The kid goes back to his father and says, "Dad, I think I've figured it out. Potentially, we're sitting on two million bucks, but in reality, we're living with a couple of sluts."

Shume dobet! Te pakten Idrizi e leshoi nje koment viktimedashes... smiley

Jardin.. si ta kam thene jane Tema qe jane bere dhe s'terbere ketu ne peshk ku edhe kame thene mendimin tim. Ne vend te perserisja veten vendosa vetem te lexoje kete rradhe smiley

P.s: 1- Te pelqen barsaleta ?

       2 - E more vesh diferencen midis : "potential" dhe "reality" ? smiley

S'e lexova te them te drejten. Nuk te lexoj, vetem ne ndonje rast te caktuar. E marr per t e mireqene aftesine tende ne humor dhe ne barsaletegjetje ( smiley )por teper e gjate per durimin tim... Ndjese. Ne te thene kete, besoj se duhet te hapesh fjalorin anglisht-anglisht, shqip-shqip apo te çdo gjuhe tjeter me baze latine per ta gjetur diferencen.

To Whom it may concern:

po·ten·tial
pəˈten(t)SHəl/
adjective

1.
having or showing the capacity to become or develop into something in the future.
"a two-pronged campaign to woo potential customers"

synonyms: possible, likely, prospective, future, probable; More

noun

1.
latent qualities or abilities that may be developed and lead to future success or usefulness.
"a young broadcaster with great potential"

synonyms: possibilities, potentiality, prospects; More

2.
PHYSICS
the quantity determining the energy of mass in a gravitational field or of charge in an electric field.

Jardin,,, Lexoje barcaleten  qe te shpetosh ! smiley  (kuptosh)

Meqe kam OED-ne ne format te plote ne dispozicion  smiley :

1. In a potential or possible manner or condition; with the possibility of happening or developing in a particular way.

...

2. Powerfully, mightily; authoritatively. Obs.

1549   in J. Foxe Actes & Monuments (1583) II. 1381/2   The wordes of holy scripture doe worke theyr effectes potencially and thorowly by the mighty operation of the spirite of God.
1656   T. Blount Glossographia,   Potentially, powerfully, mightily, substantially, effectually.
1878   B. Harte Man on Beach ii. 53   ‘That settles the whole matter then,’ said Bessie potentially.

(Hide quotations)

3. Grammar. In the potential mood. rare

1650   Most Glorious Representation Incomparable Free Grace of Christ 6   He will not cast out, that is, he also will receive him in... Some read it potentially, and as in the present tense, I may by no meanes cast out.
1861   Dickens Great Expectations xlv, in All Year Round 8 June 241/2   Imperative mood, present tense: Do not thou go home, let him not go home, let us not go home... Then, potentially: I may not and I cannot go home.

 

Shume bukur ! smiley

Pasi e pe ne fjalor tani si te duket kjo fjali:

Perveç faktit qe eshte nisme bashkiake,  pra nje ndermarrje potencialisht e politizuar, me duket mjaft e gjetur si kujtimore e krimeve antinjerezore dhe erresires se atyre viteve. 

 

 Dhe sidomos fjala " potencialisht" ne kete fjali.

Fjala flet me ze te larte. Mbase duhen aktivizuar me shume qeliza truri per te kuptuar te thjeshten, methinks. 

... smiley

ne fakt ne Tirane u perurua rreth1 vit me pare nje memorial qe simbolizon izolimin komunist. post- bllok.  por qe nuk eshte nje veper e mirefillte arti apo munoment, por nje memorial i perbere nga disa elemente  karakteristik te diktatures..

 tashi ky monumenti  kushtuar viktimave te komunizmit nuk eshte aspak ide e keqe.. por sidoqofte nese do  duhej te benin dicka te vecante per ata qe vuajten direkt ne burgjet e dikatures, ateher mendoj qe nje nga ato burgjet famkeqe duhej te  ishte kthyer me kohe  ne monument/ muze.

po me kujtohet shume mire Bredho.. edhe mua me vajti mendja kur e pashe, sinqerisht..smiley 

hap harkivin e peshkut te kjo  tema per  konkursin e monumenteve per 100-vjetorin e Pavaresise dhe me kujtohet qe pikerisht kete monumentin me zinxhir ja kam spjeguar edhe  mikut tone, te famshmit, Zotrules, qe nuk e kishte kuptuar se behej fjale per dy hallka zinxhiri te hapura...smiley

 

p.s, te ajo teme kam parashikuar edhe se kush nga veprat do fitonte..smiley

Komente viktimdashese perfshi dhe te nderuarin Galile dhe ty qe je ndjere pa prapashtesa ne kete Koment smiley  kemi bere te gjith , qe ne cfaqjen e ketij fenomeni Kryehipokrit te te perdorurit te Viktimave nga keta me rapadam rapadam dipi dipi dopa e i perndjekuri permori ne gropa ..

Nuk e di te kane rastisur ne klase nga ky lloj si ky me Agron tr tr tr tr dhe Gjembi .Kur ndodhte dicka smiley ne klase dhe pejeste mesuesja ..Kush e beri ?

Gjithmone do kishte nga keta prapa kurrizit qe i benin me gisht mesueses .. Ai !

Kjo lloj sahnlepirsish pa Identitet jane dhe shkaktaret qe keto prurje ne vend qe te kthehen ne nje vend Homazhi per Vuajtjet nga KRIMI ne teresi nxisin Tufat e demave te terbuar te ngrene Instiutute me prapshtesa ..komunizmit dhe qen lehes te cdo kategorie qe trembin Lulathin dhe ben zinxhire per Lidhje Kuajsh .

Nuk benet fjale per Alben dhe XhiBolen se jane te laskaruara fare , nuk kane me vijaska dhe ngjalat hyjne pa veshtiresi smiley

 

Me fal qe po te nderhyj prape po po qe se nuk e ke problem mund ti pergjigjesh pyetjes me poshte me "po" ose "jo".  Jam shume kurioze:

 

A je dakord se sistemi i vendosur ne Shqiperi nga viti 1944 deri ne 1990 kishte shume aspekte positive dhe disa gabime te vogla?

Keto pejeteje mund tu pergjigjen vetem Fore ver ver ver dhe Agrotn tr tr tr me rapadam dam dipi dopa dhe nje me ringi dong , po qe nuk ka rdhur se do jete i zene me te dhena per dosjet .

Me fal po une nuk kam kete Humor si JU , qe te pejes ne se dikush nuk thote me pare si mendon vete. Heren e pare te tolerova dhe akoma nuk ke thene cfare kupton me Pak e me Shume .XhiBOLEN ta rekomandova po  nuk e pelqeve per keto lloj kembimesh bzaji Gjembit !

Po dhe nje pergjigje per te qen brenda po ta jap , jo aq te Gjere po shkurt.

Per seks nuk na pengonte !

Mire,  ja mendimet e mia.

1. Pergjigjia e pyetjes me siper: Jo

2. Me pak kuptoj:  nje perqindje e vogel e popullsise (1% deri ne 5%)

3. Seks te lejonin me kusht qe a) Te mos e beje me te deklasuar. b) Te mos ngaterroheshe me vajzat e partishme para se te martoheshe.

 

P.S. Rrofsh per tolerimin

Nqs nenkupton Korcen si shume me 95 % te popullsise tek Po , atehere ne pergjigjen 3 me mua je deficit aidomos me piken a . Per piken b mund te pejesesh te deklasuarit .

Thone qe dhe Enveri per piken a nuk ka pase kundershtime ne Korce dhe me qe une ndjek rrugen e tij a mund te me pergjigjesh

Perse une duhet te nderroja rruge ne kete pike ?

Rrofsh per pergjigjen !

Je pak i veshtire per tu kuptuar.  Po ato qe kam degjuar une per Enverin jane pak me ndryshe.  Thone qe keta te deklasuarit (para se te beheshin te deklasuar) nuk para ja varnin shume Enverit prandaj edhe Enveri u hakmor me korcaret.  Se vertet qe djale i bukur Enveri po ishte pak "turk" (sipas mentalitetit te kohes jo timit)  edhe jo vendas. Plus qe ata djemte qe donte Enveri te bente miq kishin studiuar ne France e Itali dhe nuk kishin ndonje konsiderate te madhe per tipat si Enveri. Tani edhe ti edhe une me te degjuar i kemi keto.  Po them se une i kam degjuar ca gjera me mire.  Jo per gje po korcaret jane pak si mizantrope dhe nuk para hapen shume me "te ardhurit".

Une kam njohur njerez Konkrete qe ishin "palca" e kaureve dhe qe e kishin mik prej verteti .Ke digjuar per Panden ndonjehere ..? Apo nuk e di pse e ka Klubi emrin ashtu smiley Nje nga dhomat ja linte per "qejf " e per "kumar "  Plus qe Inatin me te madh e ka pas em fazllo Frasherin qe ishte Palca e Turqenive ne Korce , sa qe dhe Fizikisht te vetmin rast qe percmon .

Une kam nje mendim qe si te duash dhe e vazhdojme .

Mos fol per kohe qe nuk kane me piken e Vleres . Sot gjithshka eshte dominuar nga Llafazane dhe eshte Mode te perbaltesh gjithshka . Biles dhe "pederastia "e tij u nderpre nga Gay  Kadare pasi tha "ne kete menyre i rrisni vleren " smiley

Keshtu qe nga perbaltja,  nuk bej  perjashtim as une , qe nje syzgurdulluar e handikapat mendor si acdc1 do me be Ligjin per te pResekutuarit smiley tek PPU . Pa le me teorite e XhiBOLES me dybeke e te Gjembit me bace per Kerre  qe xeberthejne qe nga Koha e faraonit TukMutMakMahonit smiley se kush la qene Edveri !!!!

Ti mbaje pikpamjet se nuk ti heq dot njeri Po Rregulli Nr Nje kur do te perfalsesh ose shpjegosh Dicka eshte KRAHASIMI i fushavesa me te  peraferta.

ne se Ju krahasoni ate periudhe jo e Perkryer por Normalisht Historike   me kete SOTsmiley Hajdeni me fusha te caktuar dhe bisedojme .

Me zinxhir per Kuaj ke xhiBolen dhe Gjembin , ose ben shurren ne ndonje perua psikik po ne Profil mos te te njohin !

Po c'pune te prish zinxhiri megjithese boll i shemtuar duket.  Sa per ate periudhe, nuk me duket e vdekur. Nje nga te keqiat me te medha te komunizmit eshte se polli S. Berishen dhe stanin e tij.  

pyetje e pamundur per idrizin. sepse ai ndodhet i shkeputur nga problemet qe lidhen me intelektin (ose fiskulturen e mendjes), qe prej shume kohe. ne fakt qe kur ra diktatura. 

diktatura ishte nje sistem i mire, per te zgjuarit dembele, se i vinte ne levizje, i detyronte te punonin dhe te jepnin maksimumin e tyre, qe ne kohen tone "te secilit per vete" nuk do ta arrijne me dot kurre. ngaqe nuk jane te afte, t'i bejne diktature vetes. ta detyrojne kete per punera te medha. 

nuk di sa kupton ti nga gjithe kjo.

Kupton, si nuk kupton smiley

"Parti - Enver" eshte motoja e tij, dhe ne epitaf do t'i shkruhet; "vdiq ashtu sic i desh shpirti Partise" smiley

ne fakt une thashe ta hedh refleksionin pertej  asaj parti-enver, dmth te mundohem me cik SHKAKUN se pse idrizi ka ngel komunist i vjeter akoma sot qe jeton ne mes te kapitalizmit. 

a eshte ai budalla ? nuk e besoj per vete. prandaj them komentin tim per diktaturen qe i drejtova anit, lexoheni me kujdes se lepri fshihet aty.

Personale me ty qe ke nje B....mbrapa . Gjembit qe i Ha shko kruaje  smiley

E shikon ani ..dy te rrumbullakta nje me Gaz opopopo b ne fund dhe nje qe rrjedh si perua psikik tu rreshtuan ne te dy anet e poshteme .Ben si te besh ose largoi ose vertiti , .Vertiti me mire se ashtu ka me lezet e jane mesuar smiley

C'jane keto viktima mer. Nei aksidet keshtu, se kamunizmi ishte parajse, per ate pune. 

Asnje mbrese nuk me le kjo skulptura, gje e vaket. Me interesante do ishte p.sh. nje dhome me muret te mbuluara me fleterrufete qe viheshin asaj kohe, ose me flete nga dosjet. Ta jepte nje shije te kohes.

kjo qe propozon ti eshte akoma me kot. po koncept. pa pike arti mbrenda.

 

se arti zotrie ...

Po pse kush ben art sot? Anri Sala, artisti me i dekorum shqiptar, eshte i lidhur ne kerthize me konceptin. Dhe ata 2 kokrra qe bejne art, jane  larg mundesive financiare te bashkise se Tiranes.

gjithe arti kontemporan eshte i lidhur me konceptin. eshte art konceptual. artisti nuk ka qellim te bej diçka bukur, diçka superiore si pune, po vetem te tregoje me mjete rrethanore, imagjinaten e tij. se çfare ai ndjen kur punon mbi nje ide te dhene. dhe kaq. ky quhet sot per sot art. 

artisti i VERTETE, duhet me duru sa me shume, dhe me prit qe kjo epoke, aspak artistike, te kaloje (sikur te kete shans). arti ndodhet ne udhekryq (eshte korruptuar si çdo gje tjeter, vete njeriu), si ne kohen e van gogut, qe vrau veten nga deshperimi, dhe u njoh si piktor i madh, vetem pas vdekjes. pra ky lloj artisti do te bej art me sakrifice, s'ka çfare ben.

Mbrese-lenese do ishte kur djemte e nomeklatures te hapin dosjet smiley

Kur te jepet leja do jete si puna e "vault" te Al Capones qe s'kish gje brenda.

Dosjet vete jane vepra arti njehere. Nuk jane krijuar per simbolike, apo per propagande, kane qene qellim ne vetvete. Ca spiune kishin vertete dell dhe fantazi per letersi.

Do ishte vertet interesante ne kete perspektive te lexoje dosjen e dikujt qe e njeh, dmth kontrasti i personit sic ishte dhe avatarit/imazhit qe krijonte shteti/Sigurimi per te ne dosjet e famshme. 

Do te lexoja me kersheri mbresat e dikujt qe ka pare dosje te tilla, sidomos nese behet fjale per dosje personazh te zakonshem, dmth jo njerez me profil te larte ne ate kohe. 

Kjo (hapja e mirfillte e dosjeve) do ishte njera nga menyrat me efikase per tu perballor mileti sot me monizmin e djeshem, por me gjase cinizmi yne per lavazhon qe dosjeve i kane bere pas monizmit do dale i vertete. 

23 vite me pas jo vetem dosjet qe s'jane hapur por s'dihet as kush/si i ka administruar ato, para dhe pas monizmit.

dosjet jane pa vlere, se personat me te cilet merreshin nuk ishin gje mendimtare apo ideologe, po thjesht njerez qe nuk donin te punonin me per shtetin. 

intelektualet ne diktature, ishin te kenaqur, se ne diktature jetohet kollaj, pa shume lufte. po te kapje nje funksion (psh artist apo shkrimtar) e kishe per jete. pra s'kishte intelektuale disidente. disidentet (si me thone kundershtaret e regjimit) ishin vetem rini, qe kishin ender te jetonin ne perendim (me xhinse dhe koka kola).

te kishin hapur kufijte, apo te lejonin pronen private, do ishin komunistet akoma sot ne pushtet, si ne kube apo kine. po nuk e paten kaq madhesi shpirtrore. ishin njerez te vegjel. (kujtonin se) e mbanin me dhune dhe mashtrim.

je pak si shume i profilizuar ti profil, ne mendim lol

pikerisht dosjet per njerzit e thjeshte jane dritarja me e mire per te pare sot si funksiononte ai regjim, per te pare qasjen jo vetem te shtetit ndaj individeve, por dhe individeve ndaj njeri-tjetrit (shpesh si pasoje e trysnise se shtetit) meqe me gjase shume cka kishin dosje per njerzit e thjeshte ishin ato qe thonin per njeri-tjetrin, tip profili sot u ankua n'Peshk duke thene qe vendi yne vuan nga mungesa e mendimtareve lol

duke pare te gjitha keto (kush thoshte cfare per ty, cfare segment i shtetit vepron dhe si kunder teje si pasoje, etj) dhe cfare trajektore merrte jeta e njerzve si rrjedhoje, do kuptohej me mire se si funksiononte gjeja

ata qe jane te zgjuar e dine edhe pa u hapur dosjet. meqe ra fjala, une di personalisht edhe ate qe me spiunonte te sekretari i partise, se ky ishte shok shkolle i babes tim, bile ai me kishte fut ne pune me piston, si djali i shokut. 

si thu tani te shkoj dhe te kerkoj qe ta fusin ne burg apo demaskojne ate bythtrashen qe duhet te jete sot edhe nja njezet e ca vjet me e plakur ? qe atehere ishte fytyre e poshter (femer e shemtut), prandaj dhe spiunonte, s'vlente per gje tjeter, me cilesore. keta tipa i ka damkos zoti. çfare te merresh me me ta.

kam peshtypjen se me keto muhabete (diktatura, dosjet, etj) merren sot akoma vetem tipat e gjore. qe kane ngel vend numero e s'bejne dot me gje tjeter edhe te duan. dhe ketu mbrenda fus dhe Kadarene. 

normalisht dosjet duhet te ishin hap qe ne fillim siç beri gjermania lindore. ndoshta luanin nje rol. tani eshte teper vone. duke qene se ne gjerat i bejme vone historikisht (mbas pilafit), pra dhe dosjet do hapen nje dite.

Idiot me klasik , psikikisht pa frena ,  pa asnje verige ku te kapesh por qe rrrjedh ne menyre te perkryer si Ky me Profil,  as qe keni per te gjetur me per "Y none sa komente " I vetmi ngjasim me Gypin  bashkus te  K/gazit ose zalloten , me vijaska nga jashte por tejpertej nga brenda , qe percjell gjithshka pa u sikletosur ne se mbetet gje brenda  smiley

hallall te nderuar admin . Drite ua befte .

Se gypi k/gazit zotrie ...smiley

Te presekutuarit, viktimat duan pare, kushte me te mira jetese, i keni plotsuar ju keto ? Nuk ushqehen te presekutuarit me vepra, (si ato te shokut enver, propagandistike) ku jeni me reformat, se keni ngel akoma me ato qe ka lene enveri , bile i keni shkatruar, se sbehet fjale per ti ndertuar, fjala vjen hidrocentralet, shfrytzimin e mineriave, si burime energjitike qe ka nevoj Shqiperia ! Po edukimin e njerzeve,  me per te profesionalizuar, punesuar,arsimuar,?

 

Osht e felliqme qe te perdorin propaganden, per qellime politike, dhe interesa te pushtetit !

Kane 23 vjet qe ky stil politike i te "djatheve" eshte pjese e lojes, per pushtet,Ne fakt cfare kemi pare ne tv, ka shume familje te presekutuar, familje te viktimave  qe jetojne ne kushte te keqia , se bashku me pjesen tjeter jo viktime te popullsise !

 me shume e djthta, i ka perdrur te presekutuarit dhe viktimat, vetem per interesa te veta, dhe aspak per interesat e tyre dhe ato te pupullit. Shqiperia akoma eshte nje vend i varfer, i pa zhvilluar dhe me shume probleme si korrupsioni, krimi i organizuar droga ect ! Kur do te punojne keta vertet per viktimat, dhe per te rdhmen e brezit te ri te shqiptareve ?!

Njeriu ushqehet shpirterisht dhe intelektualisht me vepra artistike çfaredo forme te kene. Eshte ajo qe quajme Kulture... 

Dhe diçka, vepra nuk u kushtohet vetem te persekutuarve por edhe popullit shqiptar ne teresine e tij. 

Me keta mba mend ate rrefenjen e shokeve te klases kur dolen nga Cirku dhe adnironin lojen e Arushes .Dhe , rapadami dingi dongu ter ter teri dhe Fore ver ver ver , mblidhi beji NJE pejesin

E pate cfare bythesh kishte arusha smiley 

dhe je brenda cdo bashkebisedimi pe cdo problem me te pResekutuar .  Hiq XhiBolen dhe rralle Gjembi  qe kane edhe pejetje edhe spjegime me mejtim te mendjes smiley Gjibi pak me e avancuar se ka dhe rekomandime "se linkun zotrie "

perjashto dhe zalloten qe nuk ka rendesi per cfare flitet e pse flitet boll , po marr fjalen tuaj te fundit te lexoje te fundit ..

se propoganda zotrie smiley

Ja cfare dmth veper.

After the approval of the proposal, the Eisenman’s winning design raised even more arguments, since he intended to make an abstract design with no symbolism, leaving the interpretation of the memorial open to the visitors.  This was also opposed by the fact that it does not show any signage relating it to the murdered Jews of the Holocaust and this led to the addition of the Information Centre underneath.

nje vizitor qe shikon 2-3 hallka zinxhiresh...

Jam kurioze te di si kane qene projektet e tjera, meqe ky i Ilirian Shimes eshte vleresuar si me i miri.

 

duhet te kene qene me te keqinj

O alidems une nuk kam qene i persekutuar.

Njoh njerez qe kane qene te persekutuar se vellai apo kusheriri i pare eshte rasur ne burg.

Kam pasur ne mehallen time te tille qe e kane ngrene kot fare.

Mos na i bej te drejte ate regjim,se late nam duke e justifikuar Hitlerin shqiptar.

Prandaj juve qe e simpatizoni ate regjim beni mire te mos hyni ne kete teme se nuk eshte e ndershme.

Ka plot tema per te share PD-ne dhe Berishen...

Me mire eshte te kuptosh ti jargamen qe ketu nuk eshte Mbledhja e PD-hit ku te shesesh pordhe se sa i dhimbur je per shtresa te Presekutuara mase te japin ndonje Kocke .

Eshte nje shtrese qe nuk ka snje Lidhje as me Ju llapaqensit Ordinere te PPU as me zinxhiret e Hajdutit e Kriminelit basha -berisha .

Kjo dhe te tilla prurje jane te domosdoshme jo per te larguar individe , por te mund te bejne qesharake XhiBolet dhe Gjembecet sepse si ty as qe ja vlen te te vkleresosh dhe Nikun jo me cfare shkruan

Tipa spekullatoresh qe e shohin kete sasi njerzist te ndeshkuar padrejtesisht dhe qe duhet te ndiehen se dikush i respekton Vuajtjet e tyre nuk kane nevoje per Emisione ne mbrojtje te "spiuneve " dhe spiuneve ' te uturak Fevziut qe te lengezojne Ty dhe Xhibolet .

Ata merri ne shtepi jepu darke e dreke te hane . Ne se ti nuk ke te denuar Une kam , po nuk kam Qurrashe te gjejne shesh e te bejne pershesh me dava Pejetejesh te mejtimit te mendjes as per zagare ne Tufa as per Gjembece .

Sa per Berishen dhe PD-hin te kuptosh , megjithse shume shume veshtire te maresh vesh gjuhen Njerzore ...

jane Pikerisht ata qe e ngriten ne Apogje kete shtrese per te krijuar Artificialisht Mbulesa per Hajdutet e Grabitesit Kriminelet dhe Shkaterruesit e Shqiperise nga e cila ti dhe shume Hicer si ty marrin kurajon dhe te etiketojne Individe e te spekulojne me "se diktatura zotrie "

Pervec pershkimit te vuajtjeve JO Spekulante , bjer njerin prej tyre qe e desheronte kete Shqiperi sic Eshte .. Grope Gjigande Haleje Morale e Politike ku kini Lulezuar me keq se Plepat ne Mut !

Keni mundesi ti ndihmoni kete shtrese te persekutuar jo me simbole por ne jeten reale! 

Duket teper fine per trute e shplare nga komunizma te kuptojne permasat e krimeve te tyre...

NUK E KUPTOJ PERSE DEBATIN PER 29 NENDORIN E PUSHTOJNE BALLISTET QE E HUMBEN LUFTEN, NDERSA DEBATIN PER VIKTIMAT E KOMUNIZMIT E SULMOJNE ISH-PERSEKUTUESIT TE ARRATISUR NE OXIDENT.

LUFTA CIVILE VAZHDON E TE TRISHTON.

Ti bablok qe bertet hyn tek fitimtaret? persekutuesit? te persekutuarit?

Meqe e ke personale, ti smund te flasesh per 29 Nendorin...se le kokrren e Nomit me idiotesite e tua historike e mbi te gjitha ke nje agjende te paster balliste, kur vete Balli ishte i percare sepse kishte patriote heronj, tradhetare idealist si edhe SS famekeq. ...Keshtu qe hap krahun.... Sic nuk ka kuptim te merresh ti me Ballistet per 29 nentorin, ashtu edhe Xakja me shoke nuk ka kuptim te na bejne revizionizmin e torturave e krimeve te komunizmit.

Babloku meqe me pyete personalisht ...e ka bo thirrjen, Lufta civile vazhdon, merrni comangat e hapini trute njeri tjetrit pas 70 e kusur vjeteve se Shqiperia do te jete nje vend me i mire pa ju me keto mend qe keni. 

p.s.  kjo veper arti e gjetur ...me ngjall fizikisht ndjenjen e prangave te ftohta...dhe mbylljen e enderrave shpirterisht.

Nese flasim per idotesi ti je kontestant  i forte ketu..

Ti njef 7 veta nga  Balli por historine e vendit tend e njeh me nivel parashkollor, sinqerisht ta them..gjej ndonje te mete nga Anglia te bosh muhabet nafte, por ty po te ikin bletet nga kosherja...cpret mo femer qe merret me pompino e ndyresira si me qen shofere Kamioni. 

Ti ke nivel te larte shume .te vetmen gje qe di te thuash eshte cuni I Sheqeres 7 here ne te njeten fjali.

Ma ka gjet Xhibi, jom Diabetik...eshte e vertete..po ti e zbulove te verteten tende???

Diabeti eshte e keqja me e vogel jotja , dukesh ne nevoje per nje psikiater te mire.

ashtu edhe Xakja me shoke nuk ka kuptim te na bejne revizionizmin e torturavesmiley  e krimeve te komunizmit....

Dhe zarathustra foli ...smiley

Xakja denon krimin nga do te vije , qindra here me i arsyeshem   se nderhyrjet Tuaja Kriminale per te diferenecuar njerzit qe bejne Krime me prapashtesa te sajuara nga tru te semure psikisht !

Une te kam thene qe lebetitu se te ka lezet , po jo ne variantit Alba me zamete komenton - Alba pa zamete e lebetitur kundershton por , ne variantin e Ilia TOPES smiley ..

te pakten deri tani me kete Nik nuk je perdorur si TOPE ! Suksese te metejshme !

Perse ishte prurja i lebetitur . Ku e lame ..? me kembe perpjete smiley

Cer te them une more zotni, une jam ende tu krrujt koken...si te kam premtuar...e sgjej ndonje merite nga ajo periudhe komuniste....ende....Alba me zamete thote qe jam idiot FITUES....apo ajo periudhe skishte gje te hajrit??? Me vjen keq qe ste pelqen vepra e artit...

Tironco kishte shume gjera te hajrit po 99.99% ishin me kosto teper te larte (ekonomik/moral/ideologjik/filozofik) qe pare nga ky kendveshtrim i bente te padobishme. 

Cfare ndodhi pas kesaj periudhe do te ishte akoma me monstruoze. Per qellime te ulta te klases drejtuese nuk arritem ti afroheshim normalitetit te perendimit, c'ka na ishte privuar nga rregjimi i meparshem. 

 

Dukeshin te hajrit, por ishin HARRAM....kostot i ke numru mire...veq kishin ene kosto gjaku.... e jete. Ndonje kenete nuk u tha nga specialistet italion....por ne ndonje rast nga puna e gjaku i ca shqiptareve qe ne i shifshim si pakice dhe te destinuar te sakrifikoheshin. Te burgosmit, ish-komandant partizon te 29 nentorit, punonin tu vdek...Kta sot lebetiten se sdun me pagu dritat...por atehere vinte rregjimi popullor e te zhvaste floririn...veglat....orendite...per te miren e pergjithshme. Merhumi ate kujdes qe gjoja tregonte per popullin nuk e nxirrte nga zemra a puna e vet dhe Partise po nga dhjami i tjeterkujt. Lene mo...mos na bo me fol me shume...se holle holle sgjej gjo te hajrit. Sa per Cunin e Sheqeres a Tosin e Nanes kto leja ketyre te Shqupit se ata jane bolshevik...a e pe si ju verviten Mersila Dodes??? ja pra qe Demokraci nuk ka pasur....

 Kush u ka vene JU te beni Kosto apo cfare  qe komenton smiley , eshte nje nga Hatate me te cuditeshme qe ve Balancen ne bisede tek PPU !

Po kush ta jep Ju tye drejten  te pergjithesosh  mire apo keq  smiley Neser mund te lexosh edhe "Me plasi k^acandoni se jane denuar ca Hajdute nga Koha e Enverit " kur Jeton ne kete Shtet e shoqeri Kryekeput Vjedhesish Grabitesish e Vrasesish dhe ti mendon se duhet te besh karakteristiken ? Apo te ngresh salle Gjyqi ? Kete Guxim  ky handikapati mendor me acdc1 dhe mender Prof Olsi qe e deklaronte Hapur "sa mire kur na pushtoi Italia " e kane . Ndersa ti ?

 Ziqe  ,Tope ose Koqe kandari kisha vleresuar XhiBolen ,  Gjembi eshte e thjeshte vetem ushqim per kerret perdoret smiley.

Po ti c'me lazem te besh karakteristika

Me kete menyre te foluri e te shtjelluari ne cdo Kohe mund te heqesh Komunizmi dhe te vesh Faraonizmin , Pernadorine QIn , Kapitalizmi , Feudalizmin , Dhjerokracin

E kush je ti , Mhakari XhiBolja me shoke  e shoqe plote te beni Historine ?

Une pikerisht sepse eshte virtualitet , dhe dihet e eshte provuar qe pederastet ne  Internet kapin "viktimat " ashtu si Kriminelet' shesin " pafajsine , i shmangenm seriozitetit te tyre dhe e perdor Komentin e Xhibit si Nevojtore ose dhe te Albes !

Shtrengohem dhe kur lirohem me del nje klithme gazmore .e bera xhibin smiley

 

 

Kostoja nuk behet por matet...eshte ne forme vuajtje ose kenaqesie...ketu e ke gabim. Ti si ndjeheshe atehere ...i lumtur...i ngazelluer...ngadhnjimtar? Cdomethene pederaste interneti??? Besoj se pederastet e internetit vazhdojne te jene pederaste edhe ne boten e lire....

Ti zotni ke pasur eksperiencen e embel te atij rregjimi...une dhe Alba me zamete jo. Nashti eksperenca jote eshte me e drejte se e imja.... apo ti ke frike zotnie se une si idioti i asaj me zamete jom tu degjeneru brezin e ri si pederast interneti e i ve krype plages? Po nuk sherohet ndryshe.

Jepe eksperiencen se nuk po ta lexojme pervec derdellitjeve me Alben ose nikun tjeter per kufijt e Shqiperise .

Alba do me vargje popullore per Komisionin

Po qe per ate pune /  Komisioni te na haje Mune..kendomte populli me dyfeqe supeve jashte shenimeve te xha Abazit !

Po c'pune ke ti me eksperiencen e tjetrit smiley  Nje njeri Normal sic dhe paraqitesh kur komenton per Kohen e Vrasesve dhe Grabitesve  te Saliut ne Pushtet , ben dhe krahasimet me ate eksperience . Nuk leshon Fraza te vlefshme si per Kinen , si per Gjermanine si per Peshtevarin .

E ku e di ti cila eshte embelsi per tjetrin dhe cila Idhti smiley Po munde   degjeneroje ose Lumteroje brezin e ardhshem .Une nuk kam fuqi deri atje . Por qe te kerkoj nje Normalitet nga nje qe ben karakteristikate mos ta aplikoje kete , besoj sic te lexoj , e quan te drejte .

Alben e kam paralel per te kruar dhembet dhe e kam me te ,ma ka zgjedhe vet zoti pas kaq Vjetesh ketu si me porosi smiley  Po qe nevoja ve shenimin si Agolli per poetin Kombetar ( kemi dhe te PPU ) K.te Spiri , tek admin e nderuar !

"perdoreni kur tu vije nevoja "

Alba me zamete thote qe jam idiot FITUES

Vetem idiot bile nga ata te merzitshmit, tironco mos i ngatarro fjalet e mia.

Alba ...Shqiperia nuk ka qen vend humbes ne Luften e Pare boterore...Alba kufijte e Shqiperise u ndryshuan ne 1913......Alba kufijte e Shqiperise nuk u rikonfirmuan ne 1925.....

E mbaj nje mates idiotesi gjithmone me vete...po ti si pershtatesh ne kete bote jarane....

Ne terren u vendosen perfundimisht ne ate kohe(rreth asaj kohe 1-2 vjet me shume apo me pak&nbspsmiley  sepse pati probleme te fshatrave kufitare te cilat u lane te pazgjidhura .ne luften e pare boterore sponsorizuesja dhe mbrojtesja e shqiperise austrohungaria humbi dhe shqiperia mbeti pa mbrojtje.Po te duash une te sjell material per ta vertetuar .ti s'ke asgje pervec neurozes tende.

Material...per ta vertetuar....Ti ke nje Material...te rralle....qe veq teje se ka kush....A e kupto sa keq Je???? Ti mund ta kesh Materialin, por a je ti ne gjendje ta lexosh e me pas ta hedhesh ne leter pa ngaterru datat?

Injoranca jote eshte e falur .

http://www.ermenji.org/historia/chap28.html

 Por Konferenca e Ambasadorëvet, në një vendim të 6 Dhjetorit 1922, i dha të drejtë Shqipërisë. Në Prill e në Maj 1923, Jugosllavia e kundërshtoi atë vendim dhe kërkoi që të rishikohej. Konferenca e Ambasadorëvet formoi një komision anglo-franko-italian për t'a shqyrtuar edhe një herë atë çështje, por mbasi komisioni s'ra dot n'ujdi, çështja kaloi në Lidhjen e Kombevet, e cila kërkoi mendimin e këshilltarëvet të saj juridikë. Këta i dhanë të drejtë Jugosllavisë, por Lidhja e Kombevet nuk mund t'a thyente aq lehtë vendimin e Ambasadorëvet, të cilët ishin ngarkuar prej Konferencës së Paqes për caktimin e kufijvet të Shqipërisë, prandaj ia kaloi çështjen Gjyqit Ndërkombëtar të Hagës. Ky, mbasi i rishikoi të gjitha të dhënat, e ndau punën më mirë, dhe u shpreh që Shën-Naumi t'i jepej Shqipërisë sipas vendimit të Konferencës s'Ambasadorëvet, marrë më 6 Dhjetor 1922. E pështetur në mendimin e Gjyqit të Lartë Ndërkombëtar, Lidhja e Kombevet ia njohu Shën-Naumin Shqipërisë, në Tetor 1924. Konferenca e Ambasadorëvet e vërtetoi edhe një herë atë vendim më 27 Prill 1925. Mirëpo Zogu, në Korrik t'atij viti, ia bëri peshqesh Jugosllavisë jo vetëm Shën-Naumin, po edhe Vermoshin, të cilin Konferenca e Ambasadorëvet s'kish pranuar t'a vinte fare në bisedim mbasi i takonte Shqipërisë. Disa "kalemxhinj" zogistë kanë dashur jo vetëm t'a mbulojnë këtë trathëti, po edhe t'a tregojnë si një politikë t'urtë të Zogut, duke u pështetur n'arësyen se Jugosllavia i kish pushtuar ato vise dhe s'do të dëgjonte kurrsesi t'ia këthente Shqipërisë etj. Këto profka nuk kanë asnjë vleftë, sepse Jugosllavia do të detyrohej më në fund t'ia këthente ato dy vise Shqipërisë, sikurse u detyrua Greqia për 14 fshatrat. Konferenca e Ambasadorëvet dhe Lidhja e Kombevet nuk do t'a shkelnin vendimin e tyre, pasi kaloi edhe nga gjyqi ndërkombëtar, dhe do të kërkonin që Jugosllavia të nënshkruate përfundimisht caktimin e vijës së kufirit me Shqipërinë....

Mbasi pësuan edhe këto ndryshime të vogla, kufijtë e Shqipërisë u përcaktuan përfundimisht prej Komisionit Ndërkombëtar, në Korrik 1926, dhe Protokolli i fundit u nënshkrua në Paris, më 30 t'atij muaji, prej Ambasadorëvet t'Anglisë, të Francës, t'Italisë dhe të Japonisë, dhe prej nga një përfaqësonjësi të Jugosllavisë, të Greqisë e të Shqipërisë.

Zingjire te keputur ne formen e dy gishtave. Kete kuptim ka mesa shoh.

s'guxo me hap peshkun se do shofesh alben tu dhon kshilla mjeksore. smiley

ti ik pi ilacet, ti kontrollo majasillin...

ca do mo nga jeta... vetem nji kavasaki duhet   smiley

Bejne mire te kontrollohen njehere babam.ne vend qe te thone psh :kjo qe thua ti eshte kabim per kete e kete arsye , fillojne: ik ti mos fol per 29 nentorin, ik ti s'ke goje me fol per te persektuarit, qepe ti se je ballist, qepe ti se je komunist, ik se s'mer vesh.te japin urdhera smileyhko fol andej mos fol ketu.Andej nga memedheu kushedi sa kane humbur jeten ne sherre te filluara prej komunikimeve ne person te kesaj natyre. smiley

Per derisa Ballistet, qe humben luften me apo pa merite, duan te rishkruajne historine e atyre qe e fituan.... qofte ose fale ndihmes se Anglo-Amerikaneve...se ashtu kane sa dokumente.......duhen te vizitohen them edhe une. ketu jena dakort. Kurse kush nuk ka vuajtuar gjate komunizmit veshtire te mund te pranoje qe jan denuar njerezit kot....besoj se ne ketu jena dakort. 

Si thua ti tironco duhet te mbetemi me versionin e historise se shkruar nga instituti i shoqes nexhmije.Se dihet ajo nuk genjente kurre.Kush duhet te kurohen ata qe besojne ato qe  ka kerryer nexhmija me shoke apo ata qe duan te mesojne te verteten ashtu si ka qene?

s'kom pa njeri ta doje te verteten kaq sa ti. 

die Wahrheit wird euch frei machen

Historia ka 24 vjet qe shkuhet Alba,po ti je ende me perrallat e gjyshes.... mire apo keq nuk do e vendosesh ti.

Kam lecitur ca histoiane interesante e kam lexuar edhe libra te viteve te fundit per trimerite e ballit, ku vrisnin 3000 gjermane dhe vriteshin 2500 balliste. Kur jam interesuar kam pare se dhe ballisti historian kishte shenimet e tija e ditarine e tij personal qe nga lufta e 2 boterore. Keshtu do shkruhet historia, copeza.... copeza....E keqja sot nuk eshte me tek Nexhmija por tek sharlatanet qe hedhin cdo gje ne treg...por edhe ato koha i rregullon e jo direktiva nga lart. 

Une te jap burime ti me hidhesh dege me dege.si i thone atij llafit mund ta cosh mushken ne lume po nuk e detyron dot te pije.

Burimet e tua i lexova tek 29 nentori, me erdhi turp ...eshte liria jote te shprehesh por te marresh protagonizem ne nje diskutim ku te tjeret kane humbur jete njerezish qofte edhe per nje ide qe it mendon te gabuar eshte shume. E kupton ti diferencen e komunikimit dhe gelltitjes ne stomakun tend te tryezes se diskutimit ku te gjithemund  diskutojne apo zgjedhin diskutuesit e tyre te preferuar?

Shiko ate per kufijte me lart njehere pastaj kalojme ne te tjerat.

hko fol andej mos fol ketu....Andej nga memedheu kushedi sa kane humbur jeten ne sherre te filluara prej komunikimeve ne person te kesaj natyre....

Pertoj te ta them dhe njehere rrefenjen me ata qe kercenojne po te them Fundin ...

Po qe se eshte shkruar nga Allahu ti te vret .Po qe se jo ti te HA  MUTIN ! .. Nuk e vrau smiley

Jo per ty Alba  , po eshte rrefenje smiley Por gjithsesi prapa kercenimeve gjithmone fshihen Lepujt dhe  ky Blog shpesh nga ca nderhyrje te ketij lloji qe kane filluar shpeshtohen , mbase te nderuarit admin mund te vene nje Paralajmerim .

Lani dhembet para se ti hani Mutin Njeri -Tjetrit !

Dhe per kete ne se te nderuarit admin kane Nje Gram Tru ne koke , duhet te ofrojne Fshesen ne vend te Furces dhembeve . Nejse ju nga fshati i lani dhe me Gisht pasi fshini sumen me gisht , sic e keni fshire deri ne 44 smiley

Si ka mundesi qe te gjithe te djathtet e PD s, jane me orgijine, nga klasa puntore dhe fshatare, dhe hiqen sikur vijne nga familje te pasura dhe te presekutuara ? Bile mund te jene nga familje qe mburreshin me fotografine e xhaxhit Enver ne oden e miqeve , E kam me fakte kete, nga vrojtimet e ndryshme d he praktika e jetes ! smiley

Shume e thjeshte, atyre te djathte qe ishin ne fshat rregjimi u morri tokat, i quajti cifligare ose kulak, dhe nuk u sollen ne Tirane si oficere a shefa dege. Atyre ne qytet u morren ato 3 kacidhe te qelbta e ose nuk u dhane shkolle ose ua dhane ne dege te papreferuara. Perderisa kishte lufte klasash kush shtypej nuk i mbetej class. Nejse PeDi eshte parti Social Demokrate qe kujtohet per e djathtet vec kur eshte ne opozite...Ka me shume evenimente e liri per ta me Palloshin se kur ishte Cuni Sheqeres (sorry Xhibi)

Po ata qe ishin ne fshat kishin nja dy koke dhen me shume apo dy lope, por prap deritek dhija delja kali mushka e kishin mendjen ! Ne rrogoz flinin dhe nen dritn e kandilit shume shume shume kishin shilte me lekure deleje ose dashi ! As kinema as, theatro, as ballo, as automobil, as tren nuk kishin !

Kuvendet e burrave, ishin parlamenti i aatyre koheve! Dhe ligji ishte ai i leke Dukagjinit ! Po nesje gabim ishte, marrja e pronave, jo , me sakt kolektivizimi, se aty eshte toka, aty jane qitapet, aty jane dokumentet te gjitha , u trashguan mire e bukur, pa humbje, pa fallco, te gjitha ne origjinal ! Aty aty jane ne arkivat e shtetiT e gjithe historia 50 vjecare ! Me te keqiat dhe me te mirat e veta ! Nuk e di tani ka mbetur ndonje dokumet gjalle ? smiley

Qitapet nuk i ha as qeni, keta te djahtet e Cunit te Sheqeres nuk e njohen pronen, sic e keshilloji Ramizi, klyshi Nexhmijes. Do me mbushesh mendjen qe fshati eci perpara per 50 vjet komunizma? Edhe keto 24 vjec per shum gjona ka Bo perpara....perpunojme barut ne Gerdec, cojme fakira kurd me gomone deri mes rruge....Shkollat e buken qe gezuam ne ishin fale grabitjes se Shqiptareve si ne si dhe ndihmave sovjeto kineze. 

Si ka mundesi qe te gjithe te djathtet e PD s

Meqe ti i njihke te gjithe te djathtet e PD-se, te lutem na thuaj dhe emrat e tyre. Vec po te jesh ne PD je i/e djathte? Cfare nenkupton ti me te djathte njehere?

Per te tjerat, jam dakort me cfare tha i Lebetitmi me poshte.

Po pse ku jemi ketu ne organizaten baze te PDs qe te te them emrat  ?

Po ja une vej bast per ty se nga je dhe nga cfamilje e ke origjinen e babait ose te gjyshit ! 100 ne fshat ! Po do te me thuash ti, e njeh fshatin shqiptar ?

100 % I prapambetur ne me pak 70 vjet histori !

Nuk permenda ndonje organizate baze, por meqe ti je kaq i sigurte e kompetent ne ato qe shkruan dhe thua "te gjithe" mendova se me siguri i njihke te gjithe antaret e PD-se qe ke arritur ne keto konkluzione. Ja, ti madje me njihke dhe mua me rrenje e me dhemballe. Ore, me duket qenke ti ai qe ka hapur ate faqen e dosjeve te peshkut pa uje!

Ca kuptoj une me te djathte ?

1-te gjithe ` anti komunistet` e peshkut, ose mbrojtesit e flakte te berishizmit, 20 e ca vjecar !

2- ballistet zogistet,fashist  dhe perkrahesit e tyre

3-deformuesit,ose mohuesit e historise se luftes dhe figurave historike te populit tone, duke i zevendesuar ata me figura te tjera te dyshimta dhe te errta per shqiptaret,

4- Partine Demokratike mbeshtetsja kryesore e 3 pikave me siper !

Te djathe tjeter qualitative, cilesore  me ideale te tjera une nuk di, do te isha perkrahes sikur te kishte ndonje, ndryshe nga keto qe permenda !

smiley I madh qafsha xaken.

....nje simbol vertete  i perkryer...me ne fund edhe Tirana do të ketë një monument që simbolizon burgosjen politike dhe izolimin 50-vjeçar të popullit shqiptar.

"Zinxhirët janë simbol burgosje dhe izolimi i popullit tonë në 5 dekada, thote autori.Ndjesia e metaltë të lejon menjëherë të ndjesh peshën, shtrëngimin prangor si dhe ftohtësinë e tyre."

Kapo, nje pyetje te thjeshte ti vet o derman ke qene i lidhur me zinxhire ? flm

Monumenti shume i bukur, nuk kam asnje vrejteje, artistikisht dhe simbolikisht.

Ne fotografine e dyte duket bukur - si duket nga qe nxjerr ne pah permasat.

Hajt mo shyqyr qe u kalben zinxhiret se akome ne qafe do i kishim. S'punote njeri me ndergjegje ne kamunizem, ia kishin bo celikun me hile. 

Po e lidhur ishte e gjithe lindja, kshu figurativisht ! E kush ishte Shqiperia ? Nje cop pellembe, e cmund te prisje tjeter ?Dakort ja tani jeme ne te 23 tin vit, jashte zinxhireve, ku je ?

Qe mos te bej kot hamendesime, mund te na shpjegosh me qarte per ne "gjindje pa shkolle" se cfare po kerkon te thuash?

Po mire mer secili thote olele qafa ime. Me plasi mu per lindjen. Vrej flamurin. 

Po ne ketu po kalojme kohen dhe sigurisht nuk mund te bindim njeri tjeterin me komente dy lekshme nje ose du tre fraza, po nje njeri objektiv me pak intuite dhe kulture leximi duhet te kuptoje,   se shume gjera, se ku duhet te ishim,   nuk varej nga ne, Shqiptaret .

vetem per nje fakt.

.kemi qene dhe jemi akoma nje shprhje gjeografike, dhe,

qe shkuam me lindjen kjo ishte percaktuar qysh me pare, ne Jalte kur u mblodhen dinosaurt e luftes rusi amerikani dhe anglezi ..apo jo ?

Megjithe ate edhe sikur une te jem Paskal Milo dhe te shpjegoj historine ty pse, ti nuk bindesh , ky nuk eshte faji im.

Dhe pastaj ti i fut nga mbrapa nje- `komunist` dhe u kuptuam pastaj, `m plasi mu ` smiley

Ore njeri eshte i thjeshte muhabeti. Per mu ishin zinxhire. Pajk. Per ty mbase jo. Tjeter muhabet pse e qysh. Ne mund te grijme sallate ketu sa te dush po s'ndryshojme dot gje. Sa per storine pastaj, shumica e gjonave jane fat. Sic ishte dhe Jalta per ne. Apo pse Veri ngeli ne klase dhe u kthye. (Ju thafte dora atij presorit qe e ngelismiley) Por edhe brenda lindjes ne ishim ekstrem. Per keta ma pyt icik storianin. 

PS. Ore je zgju per sot ti apo s'ke flejt fare. Se as komunizma s'ia vlen keto sakrifica.smiley 

E jam cik vone, po laj pjata ! smiley Na mori shpirtin kapitalizmi ! Na ndau nga shkoet miqt smiley

Edhe une, apo s'kishte party restoranti sonte, pjata mal. Gjembi se c'ka nje metode te shpejte larje po s'e tregon. smiley

PS. Kujdes per ate qe the me lart qe do beheshe me te djathten. Do te te beje atentat ceta plake e peshkut. smiley

jo, duhet te kishe sjelle pacavuren e Sokol Olldashit te misheruar ne personazhin Alfred Peza (aka gazetar, politikan dhe birraxhi, kurvar ndoshta pas nje viti e pas nja tre per ne Tufine me ceremoni te paguar nga shteti) .. qe sokellinte se Rama po vinte si pellumb i shkruar te shpetonte memedhene nga hordhite turke.. se edhe sot e ka fajin turqinia, lindja, - citon edhe Kadarene (tek shihte gjindjen e stambollit te rrekellente kafene e nxehte, teresisht ndryshe nga ata ne paris qe e lene paksa te ftohet).. tek panorama - pacamurja e kellirave ku le hapesire nevojtoreje edhe per miqesie te vjetra 

festojme 100 vite pavaresi e 25 vjete "liri" e prape fajesojme ato vite ende.. jemi bere per te qare hallin... shih oIdrisin, akoma shan babasqapin.. qe i ziu Berishe tani vetem gojen ka, edhe ate e perdor kryesisht vetem per te ngrene se llafin ja marrin nga goja ata qe ka perreth 

 

festojme 100 vite pavaresi e 25 vjete "liri" e prape fajesojme ato vite ende....smiley

E cuditeshme ta lexosh nga nje anetar i PPU qe majen e suksesit e pati me foto te qemtuara nga nje Italian me peKar .Shume interesante ishte dicitura e ketij seti me foto te para 60 vjeteve ose 35 vjet perpara se te gezojme "Lirine " Pak a shume permblidhej ..

"na falni JU superioret e Europes ne se na mba ere goja .Kemi gatuar ngren e dhier ne Hale .Ja po ju bie dhe ca fotografi te peKarit ta kuptoni kuih jemi dhe pse jemi keshtu " ..

Bente shaka shokeni ,  dhe kjo tani tregon qe eshte "Shakator i madh mer jahu ...smiley

 jemi bere per te qare hallin... shih oIdrisin, akoma shan babasqapin.. qe i ziu Berishe tani vetem gojen ka, edhe ate e perdor kryesisht vetem per te ngrene se llafin ja marrin nga goja ata qe ka perreth ..

Ou smiley nuk mjaftoi qe ishe Shakator por qeke  dhe Hokatar .Jo me shume po para tre ditesh fshiu BYTHEN me kryetarin e PD-hit dhe u vu ne krye te turmave me jenicere per te dale ne Mejdan me mujte bajlozin Edver Kriminel kristaq rama . E gjithe partia e tij merr frymezim nga "topat e mutit " qe leshon nga FB . Apo nuk mjafton qe fshiu perseri Bythen me k/arin e Partise dhe mblodhi deoutetet duke dhene Udhezime si drejtohet shteti . Per te mos thene qe eshte Pa Pllaka dhe do iki nga Politika "kur ta marre zoti " Cfare Hokatari ...

Me mire te shkon  si shakaxhi ...them se se per ver ver ver ver ver Kemi Foren .

Ku ishte pjesa e tjeter e shqiptareve kur shiqonte si torturohej pjesa tjeter?Ajo kohe iku e vate po c'duhet bere qe shqiptari ta ngreje zerin kur thika eshte ende ne kocke te botes jo kur i vjen rradha atij vete?shembull 21 janari.4 vete u vrane kot dhe perpetrators moren me shume vota nga me pare?!

Alba, me duket se ke moshen qe e ke jetuar ate kohe, per te lexuar ke lexuar shume, te tera i di ... se komunizmi zotrie ... se Balli zotrie ..., por nuk di gjene me elementare qe te dy pjeset e shqiptareve kane qene te pranishem, sepse ishte njera pjese qe torturonte tjetren. Dhe kjo ben vaki ne çdo shoqeri dhe ne çdo kohe, nese demoNkracia e fsheh (si psh ben ti si demokrate, e sigurte qe ate kohe si edhe sot i perkisje pjeses qe torturonte, prandaj ke harruar dhe ben sikur nuk di), totalitarizmi e nxjerr paster problemin (dhe per kete ka vlere njohese), qe shoqeria njerzore eshte akoma ne stadin kriminal sado-mazo, nje pjese kenaqet kur torturon, pjesa tjeter kenaqet kur torturohet. Te gjithe bejne qef ne fakt, eshte si puna e te qires. Ta shpjegon Zhardina kete pike si eksperte llape, dafllaku dhe sume.

Po Emosmiley ka ndonje koment diplomatik per kete çeshtje, apo nuk ja mban?

Jo per gje por vetem ne kete menyre mund t'ja kaloje Babes, si shkrimtar, si prodhues germash, se si prodhues spermatozoidesh eshte akoma tek kyçi.

 

Heretiko miku im, nuk me dhe nje mendim per Intervisten e Madhe smiley qe adminet e nxorren prapa perdes. 

Une nuk kam mendime, kam emocione qe i shpreh ne menyre racionale ne forme mendimesh.

Ti me shkakton emocionin e xhelozise sepse mbahesh per profet, me ke vjedh zanotin, kemi konflikt interesi.

 

Pjer, me kete sens protagonizmi qe ke, dyshoj se po te ishe femer, do ishe tunduar per te bere ndonje ekzibicion alla Bleona...

 Ta shpjegon Zhardina kete pike si eksperte llape, dafllaku dhe sume.... smiley

smiley

I nderuar here Tak -Tuk -Tik . Me lejoni te vij per te sqaruar permbajtjen tejet Filosfike tuajen , me aq sa lejon Kultura jonee  marre ne Shqiperi por jo me lart se Niveli Albes qe i di te tera smiley .Kuptohet jo aq ne menyre Diplomatike sa nderhyrjet tuaja !

Kam vecuar nje perfundim tuajin pa emertim sepse eshte Problemi i pari jo Individi smiley

Shpjegimi pare ka te beje me nocionin " KURVE = E Perdale " pra nje Poshterim i femres qe trafikohet , perdoret , shfrytezohet si grope Haleje dhe me pas Flaket ne kanal ose Vritet .Kjo eshte alarmante dhe duhet mendoj ti kthehemi edhe sot Fjales se sh.enver " Te djegim ne zjarr kedo qe merr neper kembe te drejtat e Gruas "  Ketu them se duhet nje kompozim me zinxhire te nje femer qe i shkeput ato !

Shpjegimi dyte ka te beje edhe me Individin sipas koncepteve moderne te trajtuara mbare e prapa ne sallon . Eksperienca qe permendni JU me duket nje gje e perkryer ne fushen e seksit .Nje indnivid qe te jep kenaqesine dhe e kerkon ate Maksimalisht me te gjitha rruget Ligjore qe njihen ne nje shtet Demokratik ku lulezojne Lirite e Gruas , ne kete rast mendoj se Individi duhet vecuar si VLERE . Ketu mund te duhet nje kompozim me zinxhire ari te vartura ne qafe si dekor zbukurimi .

Flm

 

Po Emo [smiley]  ka ndonje koment diplomatik per kete çeshtje, apo nuk ja mban?

Kam. Ma mban.

Konkretisht: Monumentet (si edhe muzete) duhen pikesepari merituar. Ne nuk i meritojme. Kur nuk i meriton, ato kthehen ne hipokrizi dhe manipulim.

Fakti qe nuk kemi ende nje muze per diktaturen, eshte fija e fundit e sinqeritetit tone. Pas mosjapjes se "dossiereve".

E verteta eshte se ne si shoqeri jemi ende ne stadin e diktatures (jo me se s'ben komuniste), dhe pa asnje frike, po te liheshim pa mbikqyrje (te Perendimit), brenda 5 vjetesh do ishim nje monarki jo konstitucionale.

Turqeta! 

Ne fakt frika eshte se mos arrime te diskutimi se njoni ka vra 4e tjetri eshte me i mir se ka vra tre, dhe gjith sjellja jone rrotullohet rreth ndjenjes se hakmarrjes. Le te mos hyme ne loje shifrash po atij qe vret ti thuhet vrases dhe ti behet dosja e jo te thote ndonje minister se nuk kemi ca te bejme me ato dosje se nuk kemi argumenta te reja. Ne fakt keto lloj pergjigjesh nga keta qe moren pushtetin jan ato qe trazojne mendimet dhe mendja e njeres gjysem verdalliset te menyrat e hakmarrjes ndaj gjysmes tjeter dhe jo te punet e sherbimet qe realisht duhet te kryej

Kur lexoj ca komente ketu, e kuptoj, dhe mirekuptoj, se si ca njerez qe kane vujt' dune me i djeg te gjalle ne furre persekutoret e djeshem, spiunet, hafijet, provokatoret, dhe ne pergjithsi kush ka dhunu jeten dhe dinjitetin e tjetrit.

Po ti hapin mer mroklle ato kodosh dosjesh e te meret vesh i her e mire se kush kan qene persekutoret e djeshem, spiunet, hafijet, provokatoret...

Maskaralliku qendron ne ate qe partia e cila nderton sot monumente, ish ne pushtet per 8 vjet dhe nuk i hapi dosjet.

Se nuk besoj se mund te kete maskarallik me te madh nese monumentet e sotme ndertohen nga spiunet, hafijet, provokatoret dhe persekutoret e djeshem. Apo jo? 

une e njof spiunin tim. smiley

i pata bo dhe ndere. po nuk i ruj asnji inot. nuk pesova gje. po hetuesine e njofta. kur ika nga shqipnia ne 91-shin, mora vesh me mbrapa qe ishte bo tip eksponenti i PD-se ne nji rreth jugor smiley  me siguri qe gerthet te hapen dosjet smiley

e kom pershkru mutin ne nje novele. ai nuk besoj se lexon, se do e kish njof veten periher. kshu, Rono.

ps. jom krenar ama qe me shoqnin e ngushte kena fol (ose "llap", se edhe kshu u qunte - e futen mren filonin. pse? kishte "llap") sa deshem, dhe asnji pasoje. nuk di a s'pat kurre raportim, apo u dinte cdo gjo, por goditjet boheshin selektive. por thash, as qe du me e dit mo. statistika dhe letersia jane ku e ku me te bukra. nuk kom hesape te paqerume me te shkumen. 

bobobo sa i idhet qe je..."po hetuesine e njofta"...me lezet e qite veten si te persekutume...prit kur tna dalesh disident smiley

jo. nuk kom qen i persekutum. dy jave qen ato, dhe flija ne shpi, jo te veni smiley. ka qen te Mine Peza (s'besoj se gaboj per rrugen tani). me shum s'kom pse them, aq me teper kshu ne publik. ato dosjet e qeveris mbaheshin 20 vjet, pastaj u asgjesojshin.

nuk ka gezim me te modh kur hetuesi te thote qe s'ke nevoje me u paraqit mo. 

hej, nuk po tallem o burre, e kom vertet, e te shkrujta vetem se ishit me Mrrokun aty siper smiley

 

Nuk ju pyeten ne hetuesi, emigrant, "deshironi te bashkepunoni me ne, apo burg?". pra, deshiron te bahesh dhe ti spiun si shoku apo burg?ka qen pyetja e tyre e preferuar.

jo. dhe e kom thon edhe i her tjeter - me duket ka qene rasti per njonin qe u propozu per president e dul qe kish qen i rekrutum - cudi, por jo vetem qe nuk me kan pyt kurre kshu, por nuk di asnji rast real, flas per shoqnin time gjithnji.

po te mos kesh qene te grupi i Pjerit, me legjendat: Grigori, Ligori, Shoshori etj, squhesh disident!.smiley

Dosjet jane beside the point ne ket' muhabet. Gjithsesi, ai person qe ka vujt ne burg apo internim tortura dhe abuzime te papershkrushme, nuk ka nevoje per me pa dosjet qe t'i kujtohet krimineli qe e mori n'qafe ate ose familjen e tij.

besoj e ke te qarte qe tani, mbas tre pilafesh (91, 97, 2011), dosjet kan vlere vetem te myllme. ashtu gjenerojne gerr verre. te hapme ato do jene cudia qe zgjat as tre dite jo. take my word for this.

nuk jemi ne popull gati per pastrim shpirteror si gjermani. as per ndryshim kulturor - gjona te cilave iu sherbejne vertet hapjet e dosjeve. kjo sa per me qen real e te ndergjegjshem, pa kshu, e thone edhe kto librat e drejtesise, qe nje krim DUHET me u zbulu sikur edhe pas 5000 vjetesh (akoma  qemtojne per faraonet!).

@emo.

Emo, dosjet le te hapen le te mbyllen, ky muhabet eshte bere njeqind here dhe njerez te arsyeshem kane opinione te ndryshme per kete pune. Ceshtja ketu ne kete teme eshte qe cdo here qe ka nje perpjekje per te kujtuar, perkujtuar dhe nderuar ata qe realisht hoqen ne ate kohe, dalin ketu tek Peshku-Shqiperia ime virtuale, disa qen e biri qenash qe tallen, mundohen ta zvogelojne, ta trivializojne ate kohe dhe vuajtjet qe hoqen nje numer i madh njerezish. Jane pak a shume te njejtit. Me siguri dordomuze te Enverit, ose nqs jo, njerez me gjynahe ne ate kohe ose njerez te aferm me gjynaflinjte-lexo kriminelet e asaj kohe. 

Ndaj ketyre njerezve ishte drejtuar komenti im origjinal. Kur shikoj qe pas kaq vjetesh akoma nuk ndjejne keqardhje per ato viktima fatkeqe. Po ne fakt e kam fajin vete qe i lexova, si rralle...

Nigjo Mrrok, nji bindje e imja kjo - ata te vujtmit e vertete, sidomos flas per femijet e familjeve te denume/internume qe e kan honger kot, po kot fare, shume pak i shef neper blogje. Une njoh nje person, mbi familjen e te cilit ra e hidhet shume diktatura, dhe personi ne fjale eshte aq pa helm, aq pa yrrja-byrrja komentesh, aq limpido, saqe gjithnji me ka mahnit.

Kemi te bojm me nje problem skandaloz perfaqesimi. Te persekutumit (te vertetet them, se kshu u bo kala dibrance me lloj-lloj zorzopesh ordinere qe ne na ra me qafe diktatura, o llah) nuk kane pas perfaqsim, ne asnje nivel kjo, qe nga lart, Saliu, e deri ketu neper dava blogjesh, ku shkrujn lloj-lloj mostrash qe i njef qe nga shqipja qe perdorin. 

Problemi themelor pra, nuk eshte "a ishte i keq komunizmi" (mer jahu), se komunizmin nuk e dun as ish antaret e "birojt" me, por tek kush merr megafonin me gerthit kunder komunizmit (lexo monizmit), dhe pse? "Kushi" diskrediton permbajtjen, nuk di a me kupton. Pastaj kjo perkthehet me gjuhe debilash, jo "ju te enverit" e "ne te xhaferrit". Se s'ka me mire se kur i jep vetes nje kauze qe s'te perket, por qe mund ta marrsh falas, si shitsi nji dyqon ne 91-shin. Edhe i jep vetes attribute qe as te cikin fare, medemek une po luftoj enverin o lla, kurse ju po e mbroni ate... dhe ky u bo me kohe thelbi i ktij blogu qe s'i ngeli mo as hija e te dikurshmit.

Ka nje gje te poshter e gjitha kjo. Monizmin NUK MUND ta shajne ata qe kane mendesi moniste. Kaq e thjeshte puna. A nuk e ke von re se si dun me parcelizu edhe temat? "Ju" "minjte e kuq" "bijte e terve" etj etj , mos flisni ktu, se kjo eshte tema jone medemek. Tani vje i moment edhe zbythet robi, se gjonat duhen me bo sens. S'i flitet murit. Kjo te bon edhe te distancohesh pastaj...

dosja nuk vlen per te burgosurin, por per te njohur dhe diskredituar spiunin apo gjykatsin. dmth ate qe vuri firmen. por edhe me pa, llogjiken ose mekanizmin e proçesit. kush ishte iniciuesi i tij. nga erdhi direktiva. ishte nga lart (direktive partie), apo nga anash (koleg) apo nga poshte( vartes). etj.

keto jane gjera interesante te dihen. sepse shpjegojne shume. kish njerez shume me te keqij qe ndodheshin poshte ne BAZE, sesa lart ne majen e pushtetit. keta te poshtmit vepronin thjesht prej xhelozise, zemerngushtesise dhe urrejtjes primitive dhe natyrisht duke shfrytezur direktivat qe jepte partia, per lufte kllasash, gati çdo pese-dhjete vjeçar. lufta per pushtet dhe hakmarrje behej ne shume nivele, qe nga llumi e deri lart ne maje te mullarit.

nenen time per shembull, e hoqen nga puna ne zyre dhe e çuan ne prodhim, vetem sepse mobiloi shtepine bukur (punonte ne administrate te riparim-sherbimet ku ishin t'gjithe zanatet e mirembajtjes, marangozet, trikotazhi, etj i beri te gjitha mobiljet me porosi dhe rimeso arre). nga kjo i doli kancer ne gji, i cili dhe e shoi (pati fat se nuk u operua, ngaqe s'donte te shemtohej t'i hiqej fare njeri gjoks, s'kishte silikon ne ate epoke) dhe jetoi 25 vjet keshtu, e pa dhe "boten e lire" pa vdek. ja futi nendrejtoresha qe e njihte prej origjines. u be prap vajza e filanit, te beje perseri shtepi madheshtore, ishte shprehuar ajo. po te njejtet ne ne çdo epoke, na rrofte neve qe luftuam. ngaqe nena kur mori shtepine e re, pasi e mobiloi, thriti gjithe koleget per feste dhe me shit mend nje çike. doli llafi ne ndermarrje: ua çfare apartamenti te bukur kish bere filania. dhe ja futen. po hajt se ne femijet dhe ajo vete bile, patem fat se doli ne invaliditet dhe kur vinim nga shkolla e gjenim gjellen e ngrohte e te shtruar. 

 

mos ki merak se nuk ka per te ndodh asgje. Shumica e dine se nga i ka ardh e keqja dhe akoma skena nigju gjo. Me duket se kjo pune fryhet nga politika sa me u kref me njoni-tjetrin

Ka ardhe koha te Flasim Hapur per Tradhetaret ..thote Bracja ne komentin e tij smiley

Shume provokatore dhe mjeshtra te lengezimit jane cfaqur ne sulm kunder ' Diktatures " ? Po hapen Dosjet ? Shume spekullatore kane guxuar me shume se "Normalja" e Bardh e ziut deri edhe me Kercenime qe "do i hane M njeri tjetrit" , me perfaqesuesit e InteliDjences tyre . 

Cuditerisht nje  i Cakerdisur nga trute dhe pa bosht  Lubonja ,  i Vetmi i sinqerte ne kete zhurmenaje te shkalafiturish nga Trute  a thu se po ngrihen rrogat ? ... Me qetsi  konstaton se :

nga gjith Kjo Zhurme e tollovi karagjozesh Politike  , pas 29 Nendorit ra heshtja dhe dyluftimi  filloi me karagjozet e karagjozlliqeve montimeve para Muzeut .

 

Ka ardhe koha te Flasim Hapur per Tradhetaret

...lufta civile dhe tradhetia ndaj kombit shqiptare fillon ne Mukje dhe arrin kulmin ne Nentorin e 44

 ....të përkujtosh me festime shtetërore një ditë që për 45 vjet rresht ka qenë dita festive e diktaturës, thote Lubonja; ditë që në kujtesën e shqiptarëve të burgosur, të pushkatuar, të izoluar, të lënë në injorancë dhe mjerim është e lidhur me glorifikimin e persekutorëve të tyre, është një fyerje. Është një fyerje ndaj të vdekurve dhe ndaj të gjallëve. Është një fyerje ndaj së kaluarës historike gjithashtu, është një fyerje edhe ndaj së ardhmes.

Eshte ke prurja e Lubonje Grande smiley

Ke gabuar adrese ose je nen Frymezim antikomunist te oreve te para smiley pas 29 Nendorit . Mukja s'ka ardhe akoma ketu  .E ke tek  Palo..a i PD-hit si perfaqesuesi me i spikatur Politik i antikomunizmit . Qe ta lidhc mire me situaten hidhu nga Celiku i Partis se aty pordhonen celiqet per zinxhire . ..thosh nje shakaxhi tjeter me Veli

Spaunat e moren ne qafe prandorine, se Partia dhe shefat e tyre donin liri-demokraci, por s'i lenin ata te paret. Si tha Nexhi, Shoku Enver do ta kishte prure demokracine shume kohe perpara (po ca t'i bente spaunave).

E ke sqaruar me prurjen e Lubonj-ave . Pse lodhesh prape ,e terci verci tanjushka ime e ver ver ver ver . Apo i zoti Okshnut , tellali ha ...smiley

Apo e keshe per Velin se dhe nuk kuptoheni mire JU te baraztundurit e dybekut , kush ja ka tunde njeri tjetrit smiley

Viktimat e komunizmit nuk kane nevoje per muzeume, por kane domosdoshmeri per DREJTESI.

Muzeumet jane paraqitja e jashtme, por thelbesorja dhe esenca eshte drejtesia.
 

Gugllova pak artistin i cili jetonka dhe punonka ne Athine ku ka bere disa ekspozita. Interesante puna e tij. 

keto prangat paska punen me te mire ne fakt. ngaqe eshte tejkaluar prej konkursit tematik. 

 

kto prangat i kum pa ke 50 shades of grey me duket

Filmi sikur del me 14 Shkurt! Mos I ke lexuar ne liber? smiley

ja, erdhi, duro mi gru smiley sa mir e dike daten ti

un vetem trailer kum pa smiley

Mendova se ke lexuar tre librat. smiley

Veper arti ? Bah !  Zinxhiri i sjelle per veper,  vec te marret mund ta pohojne, sepse ai eshte prodhim i perjudhes se pare te punimit te hekurit.Nje imazh i holle si mjegullnaje zinxhiri,  i nderthurur ne nje veper qe te simbolizonte dhimbjen , mund te plotesonte nje kryeveper arkitekturore, qe ne fakt nevoitet.

Por varferia intelektuale e krijimt te sotem na jep per art,  kopjime te te rendomtave, te marra per art..Dhe njerzit rrine e veshtrone gjith habi zinxhirin e nje kovaci doreleshuar,  ne aliazhin bronx- baker..! 

Llazar Papapostoli
Lindur në Devoll 1913.
Kreu studimet e larta për letërsi në Boston të SHBA.
Kthehet ne Shqiperi gjate luftes ,ku ka qenë nëpunës në misionin anglo-amerikan.
Arrestohet në vitin 1946 dhe dënohet10 vjet burgim. 
Akuzohet si agjent i E.B.E. 
Izolohet 5 vjet në birucat e burgut të Tiranës.
Lirohet më 1956
Me 1956 gjendet i vdekur me nje plage ne koke ne nje nga rruget periferike te Rrethit te Fierit. Ne te vertete qe vrare ne Degen e P. Brendshme te Fierit prej nje hierarku te qeverise se diktatures komuniste.

 

U dëfryen duke i rënë me shkop thesit, derisa u kthye në një masë gjaku të mpiksur.


Kjo do jete nga ato te paktet/paktat qe vuajten me te vertete... 

Sabiha Kasimati
Lindi me 15 Shtator 1912 ,ne Erdine Turqi,
Ne 1927 familja e saj ,shperngulet ne Shqiperi ,ne fillim ne Korce ,e me vone ne Elbasan
1930 mbaron Liceun Francez te Korces ,si e para femer e dipllomuar,mbas dipllomimit fillon mesuese ne shkollen femerore te Korces e gjuhes Franceze dhe lendes se edukates morale
1934 mesuese biologjie ne shkollen amerikane ne Kavaje
Ne 1936 shkon te studije ne Faculty of Biological Sciences , Universitetin e Torinos Itali 
Ne 1941 ,mbasi ka mbaruar doktoraturen dhe refuzuar kerkesen e universitetit ,kthehet ne Tirane
ku punon ne Insitutin Femeror "Nena Mbretneshë"
1945 se bashku me Selaudin Toto jane krijuesit dhe pedagoge ne Institutin e Natyrës, Tiranë.
Akuzoi E.Hoxhën publikisht diktator. Arrestohet
në vitin 1951 me rastin e “bombës në ambasadën sovjetike” dhe pushkatohet me 26 shkurt 1951

ALBANIA PRISON

“Small Albania during the dictatorship had 23 prisons and 48 internment camps. “During the communist system were imprisoned and shot a total of 6535 victims.

Albania prison began with an urgent letter in 1944 on the day of the liberation of Tirana where the dictator Enver Hoxha ordered with an urgent message: “Organize the prisons and concentration areas. And imprisoned all those elements charged with major faults, with high treason and collaboration with the occupator and also with the firsthand criminals. All the slaves gather up in a concentration camp … ”

Then there was a whole prison system, as in: Gjirokastra, Tepelenë, Vlora, Korca, Berat, Elbasan, Durres, Tirana, Burrel, Shkodra, Peshkopi.

In Albania of socialist dictatorship the albanians did : 914,000 years in prison and 256,146 years in internment, so more than 10 millennia sentence. While the prison ward of Psychiatry in Elbasan treated the patients as opponents of the dictatorship. This ward did “the extinction memory therapy, depersonalizing and loss of sense of reality for themselves”. For female prisoners there were built: the old prison Annex in Tirana, Camp of women in Valias, The Prison of Craft in Tirana, Kucova, Kosovo (Elbasan), Sharra.

Here’s the exact statement of communist genocide:

Shot: 5548 Of these: 91 women

Prisoners: 14563 Of these: 445 women

Dead in prison: 987 Of these: 7 women

Closed in Psychiatry: 308 Of these: 35 women

Interned and deported: 21401 Of these: 9322 women

 

Po pra statistikat e nje shteti diktature dihen, jane bere te njohura. Kjo ishte kostoja qe paguan njerzit e dhimshme eshte por ne konceptin e zhvillimit te vendit, dhe te mbijeteses si komb kjo diktature, dha rzultate sic e tha dhe ai mjeku i ntervistuar, Shqiperia doli nga nje gjendje dramtike, dhe mesjetare, duke hy ne nje etap tjeter zhvillimi me europen ! Pra duhet shikuar ca pika referimi cfare ka qene, dhe cfare eshte sot Shqiperia ! Po ky ndryshim ( kapercimi nga mesjeta ne jeten moderne&nbspsmiley  ka lidhje edhe me perpjkejet e intelektualeve te tjere shqiptar, para diktatures komuniste. Diktura shpejtoi me shume ecjen e Shqiperise . Kur thuhet  `kapercim` kemi parasysh , Shqiperia nuk kishte klase puntore, dhe nuk kaloi fazen  ezhvillimit t kapitalizmit !

Por kjo eshte ceshtje e histiorianeve, dhe jo e peshqeve per ti shpjguar me mire , ne tavolin, te keqiat dhe te mirat historike te diktatures dhe liderave te saj !

 

Diktura shpejtoi me shume ecjen e Shqiperise.

You've got to be shitting me ? Per ku, per ne hale ? Te kishte zgjat edhe icik do kishim fillu vrapin rrezik ... smiley 

Deri aty eci,, po kjo sdo te thote, gjo ! Edhe tani ne ecje jemi, po nuk kuptojme gje, sic nuk kuptojme qe nen kembet tona rrotullohet toka, por ti smerr vesh gje !

Paskal Milo je?

Tafuti, me tfutme nuk bohet muabet .Ca thote jueseja ?

sic nuk kuptojme qe nen kembet tona rrotullohet toka, por ti smerr vesh gje !

Ose qe ne rrotullohemi me gjithe token. Minor details smiley

smiley edhe ne rrotullohemi patjer levizim, prap tek ecja dalim, tek levizja

bindja ime eshte se ilir-jani ka nji sens humori te krahasushem vec me mr. bean

Ju ftoj te nderuar admin te rikthehemi tek Heroizmi Popullit ton ne Shekuj . Po afron Dita e Herojve te Gambaleve ..8 Dhjetori ..Mos hezitoni Ju Lutem !

Iku Vitua e hengri . E palosem kete dhe Gati per evenimente te tjera .

Merua kishte zbuluar se ca antiprotestues e kishin henger izolimin ne Komisariat Kot se Koti .Kishin antiprotestuar ndaj Pleqve per portrete te shokeve te Biroit . Por na doli se  bashke me shoket e Biroit ishte dhe sh Sali ose Babi ndoshta dhe Fizik i pas 92  i shokeve antikomuniste te PPU .

Per Gjembin ve doren ne zjarr qe e ka vetem Shpirteror .Per Xhibolen ..kam ca rezerva se shume ngjalperdridhet .

Gjithsesi Heroizmat e Grevisteve qe duaruan edhe me kepuce  pa Gambale po i presim me padurim .

Nje konstatim qe besoj se ka vertetesi; stili i  te shprehurit te ideve edhe kur jane kunder , i te gjithe opinionisteve,  them se eshte i shkolles se kohes socializmit, i shkolles se Enver Hoxhes.Bilez edhe i shprehur me udhe karagjozlleku..! Tipik, stili shqiptar i te shprehurit , ... per shqiptarin.

Dhe habia ime eshte se si eshte e mundur qe kaluar dete  e oqeane robet e Zotit dhe prap ai stil, si te kete qene i mbire, ne shpirtin e gjithseicilit ! Kjo gje na ben krenare ne te qendruarit brenda istikameve,pavarsisht  vendndodhjes, kontinentit, kohes, rrjedhave, jetes ne ecje ! Mire thosh Maqo Pelivani, " ne nje kungull pj...ne shqiptaret " ! Jemi, jo shaka ! 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).