Ekstremiste te ISIS dyshohen si autore te krimit dhe jane ne ndjekje nga Policia franceze. Revista kishte publikuar nje karikature te themeluesit te shtetit islamik dhe kishte marre disa kercenime.  Presidenti francez e ka cilesuar si sulm te qarte terrorist. 12 te konfirmuar te vrare, 5 ne gjendje krititike. 

Revista kishte publikuar karikaturat e profetit Muhamed ne te shkuaren.
Sot del ne shitje romani i ri kontoroversial i Michel Houellebecq, ne te cilin Mohammed Ben Abbes mund ne zgjedhje Marine Le Pen me ndihme nga socialistet dhe te djathtet.

 

487 Komente

Po kryqzatat...

...po vullnetaret e luftes se Spanjes.
U kthyn cunat n'shpi, o Gaz.

Ka mundesi te ringjallen Kryqezatat...e Djathta do kete rritje popullariteti...dhe se shpejti mund te shohim Parisin ne flake...fale akteve politike

Ne Kryqezata nuk u vra njeri se vizatoi 

Bo, e tmerrshme kjo video. smiley

Ekstremiste te ISIS dyshohen si autore te krimit...

Nuk e kuptoj pse i qujne "eksteremiste"?

Ekstremist eshte ai qe vje pa te paralajmeru dhe te fut plumin. Kto i kane dale hakut revistes, i kan thone mos botoni karikatura per lideret islamik se do t'ju ndeshkojme.

Kto jane te moderume o vlla! 

du me nigju edhe sqarimet e shokeve liberal mbi qeshtjen. qe t'dal me nji konkluzjon t'qart.

Jon shpreh ata; perdhunimi i te miturave eshte OK, per aq kohe sa jane femij infedelesh.

kur nigjoj charlie rose, qe eshte goxha burre, me vje t'gerthas: shut the fuck up! zip it! asshole!

trut e gamorit, mer! smiley

ne Berlin, para ca ditesh, u mbajt nje miting i madh kunder islamizimit te shoqerise dhe popullit gjerman... dhe nuk mund te thuash qe tubuesit ishin te ekstremit te djathte, jo!
me gjithe kundershtine e Kancelares Merkel per kete tubim, qe bente thirrje per mos pjesmarrje sepse con uje ne mullirin e te djathtes ekstreme, prape gjermani i thjeshte, mesatar (e me pak kurriz te dalesmiley), eshte ne ankth, ndjen qe shoqeria gjermane po islamizohet, ose po humbet kultura e tyre.

Ishin apo jo te ekstremit te djathte tubuesit nuk ka rendesi, rendesi ka qe tubuesit gjejne gjithmone e me shume, terheqes apo bindes, politikanet e te djathtes ekstreme, dhe i sjellin ne pushtet. Asnje parti nuk vjen ne pushtet vetem me votat e militanteve.

Akti duket i pergatitur mire nga ana kohore e sentimenti zoterues ne France, e eshte perpjekje e ISIS per te transferuar konfliktin politik e civil ne zemer te oxidentit.

 

Mendon vertet qe gjermani mesatar ndjen qe shoqeria gjermane po islamizohet?

po tashi  tubimi masiv ne Berlin  pikerisht kete tregoi:  qe gjermani mesatar  (pasi shumica ishin vertet gjermane  te thjeshte madje kishin dale me familje atje e jo nga ata kokerruarit me  kambale)  eshte i shqetesuar  per kulturen e tij dhe mendon qe shoqeria e gjermane po islamizohet.

por edhe nga observimet e mia, psh lajmet, apo kontaktet qe kam me gjermanet, sepse i kam komshinj une gjermanet, po, shqetesimi eshte i pranishem te ta.  arsyet pse jane plot.. p.sh, kerkohej para pak kohesh nga poltikane te majte dhe shoqata islamike ne Gjermani te mos mbahej  me ne rruge nje feste/ceremoni  tradicionale  gjermane/kristiane,  pasi ndiheshin te fyer  ''gjermanet''  e besimit musliman.

ose problemi me ekstremizmin  dhe radikalizimi islamik, pra mbeshtetja qe shume  gjermane  me prejardhje arabe dhe te besimit musliman   japin per terroristet e  ISIS.  apo ndodhi si kjo qe ngjau sot ne Paris...  pra te gjitha keto  kane krijuar ankth ne shoqerine gjermane... por edhe ne Hollande, Belgjike edhe gjithe shtetet e tjera te Evropes se Veriut, pasi perjetimi eshte pak a shume i njejte!

Mainstream media dhe politikanet i akuzuan per raciste..Nderkohe qe keto banderolat e tyre flasin qarte. Ketej nga Suedia mediat u sulmuan ashper per dizinformim te protestes ku raportonin se pjesemarra ishte disa mijera vete nderkohe qe i kalonte 18mije protestues

po leje mer Art, c´te duhen ty punet e Gjermanise, se nuk i merr dot vesh kollaj, sado te lexosh gazeta.

Nuk po e kuptojn akoma mire keto qe jane ketu, se cfare eshte PEGIDA dhe jo ti hone prej Suedie. smiley

vir brauhen kaine/ salafiste shvaine...

nji ere lirie ma n'fund... nji shpres pranveret!

osht njicik e ndotur ajo si levizje o Çimo, perzihen shum llumra aty mrena, qe e bojn pis. nuk i del koha ujit me u bo pis rruges, se del gjith llum qe nga burimi. Pytja e vetme qe duhet me i bo vetes osht:

sa myslimon (ose islamista, quje si t´dush) ka ne Dresden, qe dilkan 18 000 veta rrugve me protestu, se ju ka zon frymen myslimanizmi?

 

P.S. ne Köln dje nja njeqind veta kishte dje tek mitingu i ktyne pegidsave.

I know, bro. I know.

kauza te drejta ne dur te dyshimta. s'osht here e pare.

Po Zoti e boft mire, thuj.

Cimo" look the patterns" Le pen Presidente ne France, UKIP ne Britani fiton perqindje te larte(e pritshme kjo) dhe detyron Konservatoret te futen ne koalicjon me te dhe ti drejtohen ekstremit te djathte. Ketej SD priten ne mars te fitojne mbi 18% dhe ti detyrojne dhe keta ta presin djathtas timonin. andej nga Gjermani filluan te bien daullet .. Neoliberalet jane skutur vrimave dhe spo ju ndihet me zeri

Erwartet euch nicht zuviel vom Weltuntergang.

Mos prisni ndonje gje te madhe nga fundi i botes.

Stanislaw Jerzy Lec

Nuk ka fund bote por transformim....tarnsformim ideologjish....Globalisteve dhe neoliberaleve ne Evrope ju kane rene breket ne fund te kembeve

Po shko icik si shume larg ti shoku. Dollari dikto biznis ez juzhuell. Nuk ke ca i bo, globalizimi eshte biznes jo thjesht teme diskutimi kafenesh.

Keto rrudhat do hekurosen; me sa me pak dhimbje te shpresojme. 

Arto, s´tu hoq meraku me e luftu kancelaren me t´gjitha menyrat smiley

po pse mer, kush ka me ja mor prej duresh te djathten CDU-s n´gjermani?

Ca tipa qe pane qe deti kishte bo njicik me teper shkum se duhet dhe kujtun se u bo kos e tani oburra me luge ne dore?

A e pe edhe ate banderolen tjeter te ktyre pegidsave qe thoshte: "Putin, na ndihmo!" ?????

Krejt lindja andej nga ju e kane idhull Carin si shpjegohet kjo? smiley ...Plus kancelarja vete e ka ca dobesi megjithese e detyruan...turperuan desha te thosha 

Eh, si i tha ai: "50(0) vjet nuk bohen kollaj hasha, bej efendi!"

Qesharakja e ketyne dresdenianeve dhe shumices ish-gjermanolindoreve osht se i bojn temena ene Hitos po ene Putos njikohsisht.

ke mbi 6 mije kompani gjermane qe kane investu ne Rusi, o Art. Ke Gjermanine qe eksporton mbi 45 miliarde dollare. Ca ingredienti tjeter do ti qe t'kesh dashni?

Po me thuaj nje levizje te pandotur, natyrishte qe do terheqe njerez te zhgenjyer nga te gjitha krahet...Per mua banderola flet shume

secili shef banderolat qe ka qejf me pa.

se kto qe mbajn ket banderolen jane poshte tek plateja, Art, podiumin e kan zon rob qe bojn thirrje per kryqezata si ne kohen kur te krishteret ishin si islamistet e sotshem.

U kriju dhe kneja PEGIDA qe ta kuptosh ti....shumica e pjesemarresve jane intelektuale "ish liberale te zhgenjyer"....Qe thua ti zotrote filluan te ankoheshin dhe protestonin mysafiret ketej se i shqetesonte pema e Krishtlidjeve neper ambjente publike..kupton ti...Po na shkelen te drejtat tona thane mysafiret...

Belul, s'besoj se vertet beson ne keto qe shkruan. Keta njerez qe kane dalur ne protesta nuk jane mbeshtetur nga asnje figure prominente gjermane, qofte politike,qofte fetare. Kane treguar ultesi duke u prezantuar shesheve familjarisht dhe duke percjellur tek femijet e tyre urrejtjen nderracore dhe nderfetare. Ja ç'thote nje figure e fese protestante:

The Protestant bishop of Saxony state, Jochen Bohl, said the Pegida followers, by singing Christmas carols, were seeking “to exploit a Christian symbol and a Christian tradition” for political purposes, German news agency DPA reported.

Beson vertet qe flet kunder gjermanit mesatar ketu?

"Por edhe nga obzervimet e mia"

...kto jane ndikimet qe te vijne nga VQ,qe ti si duket e ke studju me kaq zell. smiley

Belulo, shume vone, islamizimi i ka shtrire aq mire rrenjet ne europe sa me kollaj do e kishin gjermanet te iknin nga gjermania. 

nejse  pamvarsisht nga kjo ...ne Tirane do te ndertohet se sbo xhamia .... smiley

U prehshin ne paqe shpirtrat e ktyne njerezve qe humben jeten sot . Muslimant me te vertete kane nevoje me fole me te madhe dhe me u distancu prej ktyne monstrave . Me ngjarje si keto ekstremi i djathte shume shpejt ka per te marre frenat ne Evrope  , atehere vetem nje zot e dij se ca mund ndodhin.

Shyqyr qe e kemi mire me Papen!!!

Nje mesim i mire qe ta kuptojne se Franca eshte e francezeve dhe jo e miliona refugjateve te zbarkuar nga mbare bota. Kete e kam edhe me shtetet e tjera te Europes qe i mirepresin refugjatet si te ishin karamele "zana" dhe jo llokuma dinanmiti. 

Ti duhet tja nisesh nga fillimi. a, b, c....

Gjasat jane qe keta qe e kane bere jane shtetas francez te lindur ketu, prinderit e te cileve nuk kane ardhur si refugjate. Francezet, perfshire shtetasit me origjine afrikanoveriore, flasin shpesh per nje radikalizim te te rinjve te lindur ketu qe nuk perputhet absolutisht me bindjet e prinderve (te cilet me te shumten e rasteve jane myslimane te moderuar dhe te integruar).

E ke gabim o kuaz. Bashkeekzistenca e lloj lloj njerezve dhe plurikulturalizmi jane tregues te perparimit dhe pjekurise morale te shoqerive perendimore. Jane medalje te emancipimit. Jane virtyte qe e bejne perendimin te dashur e te kerkuar. 

Po ca kan kta myslimanet mer vlla. Sju gje shpirti rehat. Asigje sju pelqen. Si puna ime ne gjimnaz qe o do beja seks o ska. Po lesh se isha me pucrra dhe vetem dorjana. Dhe kta mo vlla perher te pakenaqur. Keq e ka franca me ata myslimanet. Dite e zez per evropen kjo sot. 

Lexova diku nje koment interesant per kete. Megjithate, mua s'me vjen shume keq per keta europiano vrerioret, se vetes ia kane bere qofte tani me azile, qofte kur u mesyne shtepite e tyre.

THE MUSLIMS ARE NOT HAPPY!

They're not happy in Gaza ..
They're not happy in Egypt ..
They're not happy in Libya ..
They're not happy in Morocco ..
They're not happy in Iran ..
They're not happy in Iraq ..
They're not happy in Yemen ..
They're not happy in Afghanistan ..
They're not happy in Pakistan ..
They're not happy in Syria ..
They're not happy in Lebanon ..

SO, WHERE ARE THEY HAPPY?

They're happy in Australia .. 
They're happy in Canada .. 
They're happy in England ..
They're happy in France ..
They're happy in Italy ..
They're happy in Germany ..
They're happy in Sweden ..
They're happy in the USA ..
They're happy in Norway ..
They're happy in Holland .. 
They're happy in Denmark .. 

Basically, they're happy in every country that is not Muslim and unhappy in every country that is!

AND WHO DO THEY BLAME?

Not Islam.
Not their leadership.
Not themselves.

THEY BLAME THE COUNTRIES THEY ARE HAPPY IN!

AND THEN; They want to change those countries to be like....
THE COUNTRY THEY CAME FROM WHERE THEY WERE UNHAPPY!

Excuse me, but I can't help wondering...How damn dumb can you get?

Problemi eshte se Europa e ka kancerin islamik brenda dhe vazhdon ta suportoje me mendjen se " keta do te qyteterohen",por nuk e kuptojne qe jane dy qyteterime qe ecin njeri me shpejtesine e drites dhe tjetri me shpejtesine e deveve.Do te vije dita qe do te perplasen nje dite.

Isha para ca ditesh ne Munich dhe te them te drejten jam habitur  me numurin e madh te grave qe mbanin burka dhe ferexhe,pa frike ishin 1 ne 4 gra.

Nuk e di perse e quajne Shqiperine vend islamik,kur Gjermania eshte islamizuar qindra here me shume se Shqiperia.

Per te luftuar kancerin islamik duhen medota radikale, qe Europa as qe ka ndermend ti provoje dhe nuk ka bythe ti zbatoje.

Te pakten deri tani SHBA-ja eshte ne rrugen e duhur ne kete drejtim.

Nuk e di perse e quajne Shqiperine vend islamik,kur Gjermania eshte islamizuar qindra here me shume se Shqiperia.

smiley

Te pakten deri tani SHBA-ja eshte ne rrugen e duhur ne kete drejtim.

Je i sigurt? Sapo shpertheu ajo bomba ne boston dhe gruan amerikane te mbuluar e kishte ai robi. 

Nuk po them se jane imunizuar 100%,por qe ju kane treguar vendin islamikeve dhe do te vazhdojne tja u tregojne.
Nuk kane per ti lene tu hypin ne qafe sic ka ndodhur ne Europe.

Mua me duket se SHBA i ka bere islamiket me arme dhe i ka fuqizuar, sidomos talebanet dhe keta te vellazerise muslimane, dhe me shume kane sulmuar diktatoret pro-ruse e me anti-islam.

Po ashtu eshte,SHBA e ka fajin se juve ne BE ju keni kthyer prapanicen islamikeve dhe ju plotesoni cdo teke.

nji shqiptaro-amerikan ben fajtor nji shqiptar Shqiprie per qasjen pro-islamike te BE-se...
ku je o Pllum Kulla te shkrush nji komedi se ke material plot!

Mos na merr ne sysh ACDC1,...dje shpertheu nje kamikaze femer ne Stamboll....sot 3 Ushtarak islamik vrasin civile e police....Po afrohet lufta ne Canada e USA...

Edhe po u afrua,le tja u mbaje po te duan.

Ketu tere popullsia eshte me arme dhe ska perse pret ushtrine qe te beje pune,por e bejne vete.

Po cne te armatosur gazetaret e NY times apo LaTimes....ata shumica jane Gay...po thuaj qe kur i kapim na i torturojme aq keq ne Guantanamo...dhe ja u poshterojme aq shume fene e Kuranin sa ata zgjedhin shtete me sentimentale si Franca e Anglia. I ke pa femrat ushtarake amerikane ne burgje...si Butch...jane te gjitha, ska qofte te daja a virgjeresha 13 vjecare.....

E thone nuk funksionon tortura

Tironco, mos e perzijm ameriken tone me kto luftrat pa kuptim. Beteja e madhe e amerikes sot eshte si te bindim edhe ato 14 shtete qe kane mbetur pa legalizuar martesat gay. 

Isha para ca ditesh ne Munich dhe te them te drejten jam habitur  me numurin e madh te grave qe mbanin burka dhe ferexhe,pa frike ishin 1 ne 4 gra.

Shume e ekzagjeruar kjo shoku. Ku i ke pare keto ti ne München?

Ne pedonalen e Munihut.
ndoshta pedonalja nuk eshte perfaqesuese e popullsise se Munihut,por ishin vertet shume gra me burka dhe ferexhe.

Ne Shqiperi nuk kam pare as 1/100 e burkave dhe ferexheve qe pashe ne Gjermani.

Ne krahasim me shqiperine padyshim qe jane me shume .

Nejse , do kete PAS  oferte te C&A ate dite

 

Ndoshta,por vertet u habita..

E ke gabim o acdc. Evropa do ti absorboje dhe keta. Do ca kohe po do ja dale. Degjo se me shba eshte pak ndryshe puna nuk ngjason me evropen. Shba ka popullsi emigrante fe te ngjashme me vendasit, ka hispanike me miliona, rob me te njejten fe me amerikant. Ka aZiatike me miliona, rob qe vdesin per shba-ne dhe as vijne ja vjen emrin fmijve jason apo jesicca. Ka emigrante si puna jone qe integrohemi kollaj. Ska pa amerika ta zeme me miliona arab qe e konsiderojne shtetin prites inferior se kta jane pasardhes te muametit dhe te shpikesve te aritmetikes e lloj lloj varikarlliqesh te tilla se atere do flisnim ndryshe. Ki besim te demokracia perendimore dhe multikulturalizmi se do ja dale. Do bashkejetoje edhe amerikani edhe arabi edhe homoseksuali edhe transgenderi. 

Nuk kam besim se kjo do te zgjidhet pa perplasje.

Kemi nje qyteterim qe ecen me shpejtesine e drites dhe tjetri me ate te deveve.

Ky qe ecen me shpejtesine e deveve as qe ka ndermend te integroget tek qyteterimi perendimor,por vazhdon te jete si ciban dhe cibane te tilla i jane bere metastaza Europes dhe ska gje qe e shpeton.

Edhe ketu vijne miliona arabe,por shteti ja i ka treguar ku e kane kufirin,jo vetem arabeve po te gjitheve.

Edhe ketu vijne miliona arabe,por shteti ja i ka treguar ku e kane kufirin,jo vetem arabeve po te gjitheve.

Pse, cfare u ka bere? U ka ndaluar te ndertojne xhami? Te veshin grate me perce? Cfare kufiri u ka vene ne krahasim me Europen?

Ju ka bere qe te mos ju shkoje ndonjehere nder mend qe te mos integrohen.

Si pra, konkretisht? Me cfare masash? Sepse ata martohen me amerikane dhe ua rrasin koken nen perce, e pastaj vene bomba ne mes te bostonit. 

Duhet te vish ne SHBA dhe ti shohesh.

Mos u kap pas nje rasti apo ndonje ndodhie.

Ketu nuk eshte risi qe arabet te bejne ligjin sic e bejne ne vendet e BE-se.

Ne fund te dites,ketu gjithe popullsia eshte e armatosur dhe ska kelysh arabi te beje cubin.

Po ci kte o tu mbyllte. Cila popullsi eshte e armatosur? Ata qe mbushin subway-t e Bostonit, New York, Chicago? Per cfare lufte po flet? Ai tjetri vjen te ve bomben ti thua une kam bicak ne brez. Nuk i rruhet arabve te shkojne ti vene bomben ndonje pularie ne Idaho. Atje po mund ta hanin nej koqe plumbi po icik si sh larg dhe s'ja vlen barra qirane..

E ke gabim pra.  Ktu ke miliona hispanik e aziatike. Rraca me fe te dhe karakteristika te ngjashme me sh a. Ske ketu perqindje te madhe myslimanesh. Ke meskikan filipinez viatnemez mara salvatrucha salvadoran si kta komshinjt e mi etj. Ndryshe eshte ne evrope ku ke emigracion musliman me kunjtal dhe komunitete shume hostile qe te vendosen ne mes te qytetit, hane kuskus bashke martohen bashke ruajne emrat dhe kulturen e tyre ne menyre fanatike dhe refuzojne urat lidhese me kulturat lokale. 

...dhe refuzojne urat lidhese me kulturat lokale....

Prandaj po them qe per kete kane faj vendasit.

Ketu ne Boston psh para disa vjetesh u hoq me vote mesimi dygjuhesh ne shkolla.

Kush te vije duhet te mesoje anglisht dhe te vazhdoje shkollen ne anglisht.

Po marr nje shembullpra se si ja u mblodhen hispanjikeve.

Nese prishet balanca ne SHBA sic eshte prishur ne Europe,ketu merren masa nga shteti ndryshe do te merren masa nga militantet me arme.

Ti i mban mend se si u bere si pula arabet pas 911,ketu ne SHBA dhe vazhdojne te jene si pula.

Kete trysni duhet te mbante Europa tek ata,jo ti justifikonte.Keshtu dhe do ti integronte.

me numurin e madh te grave qe mbanin burka dhe ferexhe,pa frike ishin 1 ne 4 gra.

smiley

 

 

E rendesishme eshte te ruajme gjakftohtesine dhe mos te biem ne kurthin e islamofobise. 

Repeat after me: islami eshte fe e paqes. islami nuk ka lidhje me dhunen qe shkaktojne idhtaret e tij. 

As e njifke fare fene islamike apo tall bycen.  Pa ca lesh fe e paqes o vlla ai e ka te shkrujtme ne kuron vrite infidelin zhduke qafirin. Puna eshte si te bashkejetojme paqesisht, ata me te veten ne me tonen. 

E ke lexuar Kuranin Kokoleps? 

Ju thafte dora deri ne rronze kush ta ka firmos azilin ty o Jardin...deri ne rronze! 

Duhet thene qe shyqyr qe s'ka pasur firmosje, Ron. smiley

ju thafte dora ati qe te ka dhone vizen pra!

Kush tha qe mkan dhen viz iher

athere dora ju thafte ati skafistit qe t'ka kalu maton adriatikut. 

Kam kaluar nga anet malore... smiley

Me duket se kjo ka lindur fare andej mo njeri. 

Po me mu cpate  o vlla? Vje robi per dy llafe e merr mallkime. Vk, ik o koko npun. 

Eh... per inat te dikujt do ta kene bere, Ron, se ska mundesi tjeter smiley

Un jardin sur le nil, skam lexuar asnje liber fetar pervec se nje broshure mormone qe e sollen ca cuna amerikane me kemisha te bardha te lloto lagjes ne tiran kur po veja ca ndeshje. Dhe ate e lexova me shkelma qe tju beja qejfin amerikanve mos na conin nej garanci. Po kam marre aq informacion fetar sa ta di kte. 

Po mire qe s'ke vazhduar per te lexuar, methinks por s'besoj se duke lexuar propagande neper gazeta formohet nje ide e qarte e asaj qe skruhet ne Kuran apo ne ndonje liber tjeter fetar. Thjesht, te pyeta sepse s'me shijon fort ky hamendesimi stereotipik, kaq.

Ne Kuran shkruhet edhe sot qe burri ka te drejte ta godase gruan (lehte) kur nuki bindet udhezimeve te burrit. Je dakord me kete ti?

Une s'jam fetare e s'besoj ne Zot apo Zotra qe te jem dakord me ato qe thuhen ne libra fetare, aq me teper te pranoj qe burri te godase gruan. Por e leme me mire keto teorite, shkabe se asnjeri nga ne s'eshte ne gjendje per kete teme.

Pse s'jemi ne gjendje? Pse e le veten injorante me vetedije? Ka gje me te thjeshte se librat fetare? Jane per per cdo lloj niveli inteligjence. Ja ku e ke kuranin, ne shqip. Lexo c'thote per grate. Lexo c'thote per friken qe duhet te kete nejriu nga zoti. Lexo dhe surjate: "Myslimanët do të arrijnë sukses
Kundërshtarët do t’i godasë dënimi" qe te shohesh se sa paqesore jane, si psh: Allahu tha: “Unë godas me dënimin Tim kë të dua, ndërsa mëshira Ime përfshin çdo gjë. Atë do t’ua jap atyre që ruhen nga gjynahet e japin zeqatin, atyre që u besojnë shpalljeve Tona.

Dhe ky eshte i moderuar. Ke kurane te para viteve 2000 qe i quajne izraelitet armiq qe duhen shfarosur, po ne shqip, te mesojne se si duhet ta rrahesh gruan lehte me thuper kur s'te bindet nga budallalleku qe e karakterizon, etj, etj.

Nga e di ti qe e marr nga gazetat? Pse paragjykon ne menyre femijnore? E shoh qe demokracia perendimore spaska ber shum vend tek ty. iki nga njehere te nje bicim librarie afer shtepise te henave, barnes noble quhet, civilizohu dhe ti o koko i them vetes. Aty kam shfletuar lloj lloj librash. 

Lexon ti kokoleps? Pergezime! smiley

Lexoj nga pak kur kam kohe un jardine sur le nil. Ndoshta ty te duket vetja superiore dhe tregohesh snobe ne kete perbuzjen tende po kur sme bie bretku ulem e shfletoj dicka te mesoj dhe une ca nga bota. Me respekt per bashkebiseduesin. Si duket demokracia franceze ca gjera sti mesoka dot, psh miresine e brendshme shpirterore. Selam. 

Ndjese, por s'ishte snobizem, kokoleps.Pyeta per kuranin, ti me permend Barnes & Noble. Prandaj komenti.

Ndersa ti e njihke forte. Lum neve qe kemi komentar Kurani si ty! Sa gjynaf qe qenke!

Islami eshte PAQE plotesisht
E di qe e merzit kjo ciftin tend por skem cfare te te bejme.

Me fal nji pytje kam : A eshte e denueshme per ty kjo ngjare?

Na e sill cik ktu ca thote kurani per ato qe nuk besojne Allahun dhe rrugen e tij ? c'duhet bere me ta ??

hajt mos na cani dokrrra  pallavra ktu llogje koti 

Bravo shkruesit te mesiperm! I paska mesuar dy pak gjera nga ajo qe quhet common sense. Nuk e lejon veten ai te bjere ne te njejtin kurth me keta "islamiket" te cilet me te degjuarit e nje lufte amerikane diku ne Lindje te Mesme, i shpallin lufte fese se krishtere dhe krishtereve bashke... 

ka shanse qe do te keni nji bashkbisedim interesant me ate shkruesinsmiley

per shembull: tek ty (ne USA), nese nuk gabohem, nuk ka gazeta apo revista qe procedojne me karikatura te tilla (me subjekt fetar dua te them), gje qe (gjithmone per shembull), u heq atyre te drejten morale te bejne qofte dhe interpretimin me te vogel kulturalisto-fetar.
Cunat e 'Charlie hebdo' kane qene (dhe jane!) te nje rrace tjeter.

Thene ndryshe : fakti qe trupat jane ende te nxehte nuk presupozon se grabitqaret duhen lejuar te fillojne festen e tyre mbi ta

Stalker, ketu eshte Shkembi themeltar i fjales se lire.....Parardhesit e atyre me te cilet jeton ti, vinin ketu per liri fetare a politike. Ketu cdo njeri nxjerr gazeten a filmin e vet....ne djegim flamurin si liri shprehjeje e jo mos i shkulim qimet e mjekres kokepeshqirave. Kur deshen me hap xhami ne world trade center per pak ja u ngjitem tek dera tjeter nje gay strip club.

Ne kemi personalitete qe dalin ne prime time, dhe i vjedhin shikueshmerine edhe vet presidentit, ndersa pikturojne islamin e predikuar ashtu si eshte sot neper bote. Jo shume ndryshe nga karikaturat e ketyre. Duhen vra keta?

Dje solle ato anti-mitingjet. Jane pikerishte ato qe tregojne diferencat e thella e te gjera midis dy kulturave.

Cfaredo te ishin keta, askush nuk ka te drejte tu marri jeten!!!!!

Nuk me ke kuptuar : as qe behet fjale qe dikush paska te drejte tu marre jeten!  E kisha tek fakti qe behet fjale per heronj, e jo thjesht gazetaruce (dua te them: nuk u sulmua thjesht nje gazete e çfardoshme).

Sa per USA, te thash: nese nuk gabohem. Por meqe me bere kurioz, me jep ndonje link te ndonje periodiku satirik; 'charlie hebdo' jane te famshem ne France (jane NJISH, kur thuhet ne shqip,  ne kete fushe)  

Ta ka sjelle emo linkun me lart. Billi e sulmon ne themel islamin, jo si keta "gazetarucet" qe vihen ne qender te opinionit publik vetem nga akte te tilla terrori.
Sulmi qe i ben Billi islamit eshte shume me i rendesishem se 1, 100, 1000000 karikatura bodrumesh te mykura e harruara.

"dua te them: nuk u sulmua thjesht nje gazete e çfardoshme" Po ca rendesie ka? Ketu u sulmuan police ne uniforme.

Nuk mund ta shikoj videon me lart, por ndofta ndryshimi qendron tek ajo qe thua ti: nese ky Billi "sulmoka me themel islamin" (te citova), martiret e 'Charlie Hebdo' e kane me islamistet, dhe asfare me islamin.

Fiks ç'desha dhe te thosha permes fotos qe vendosa qe ne fillim
 

Po nuk ka diference o shoku jem, NUK KA!!!

Islami eshte ai qe APLIKOHET ne mase, jo ai qe do ti te dale nga interpretimi i shkrimit. Sot islami kerkon gjak, dhe gjak po merr.

Billi sulmon pikerisht aplikimin aktual, pra Islamin e sotem.

nuk eshte islami qe kerkon gjak po jane ARABET. nuk bejne gje terrorizem 4 milion turqit e gjermanise. dhe as te tjere muslumane te botes. perveç arabve. 

pse do thush ti ?

Krim i organizuar ne kuadrin e Propagandes fetare te ISIS. ne Europ.

Hitleri ka thene 

" Propagnda dhe ideologjia jane gjysma e fitores " keshtu e filloi Nazismi hitlerian   megjithse deshtoi..  por kostoja ishte shume e madhe, ne jete njerzish ! 

Ne keto ujra jane edhe keta islamiket kriminel,. per momentin .

 Perfitojne nga lirite demokratike te multi-kulturalizmi, duke u bere nje rrezik pasigurie ner keto vende  Shqiperia gjithashtu duhet te kete kujdes nga akte te tilla, se aty,  kam pershtypjen,  mund  te kete me shumice .njerez,  te tille trushplare qe genjehen nga propaganda islamike qe ne ne fakt eshte shtuar shume. ne Shqipoeri.

Televizionet shqiptare Klani, Vizion Plus, kane vite qe japin me shumice  filma  turk, drama, turke, gje qe per mua eshte komplet gabim dhe pa sensin e duhur, ne rrugen qe shqiptaret duan te shkojne. 

Ne kohen e komunizmit te gjitha filmat qe jepeshin, ishin shumica europiane, i vetmi film turk ka qene "Shami kuqja" ,  nuk e kuptoj kete tendence te shqiptareve, e cuditshme, shkojne ne kahun e kundert,  ketej thone, do te shkojme ne europ,, ketej syte nga  Tyrkia! Rrethinat e Tiranes jane mbushur me shtepi dhe Minare, ku hoxha, (mbas drames turke ne televizionin Klan, "Lugina e Uqerve" ) kendon maj minares, ne aksham! smiley

gje e pazakonte me pare ! Alla-alla cvete ne memedheun tone  !! 

Televizionet shqiptare Klani, Vizion Plus, kane vite qe japin me shumice  filma  turk, drama, turke, gje qe per mua eshte komplet gabim dhe pa sensin e duhur, ne rrugen qe shqiptaret duan te shkojne. 

 

ca te presesh

jalla opa rrabadibidibidopa, jalla opa

Klani eshte turqizuar komplet, Agron. Ndersa Basha dhe Berisha cdo kredi e merrnin vetem nga arabet, ne kembim te ndertimit te xhamive, sepse perendimoret e FMN dhe te bankes boterore i quanin zhvates.

Berisha, kredi arabe per tunelin elbasan tirane, basha merr dhurate fonde arabe per rindertimin e qendres se tiranes, e gjitha ne kembim te ndertimit te xhamive gjithandej neper shqiperi e te sjelljes se ketyre. 

https://www.youtube.com/watch?v=NSgz6hO7Lfs

Jane dhurate e Sales, te gjithe keta mjekrroshat votojne PD. Nderkohe, ambasadoret amerikane vetem i shajne e televizionet e tyre japin vetem telenovela turke. ncncncnc

Shume mardhenie te keqe kan muslimonet me humorin. Ne Turqi, Erdogani sla karikaturist pa fut ne burg. Ne France, po sic e shikoni. 

 

Mbase e kane meritu; nuk paskan qene ne anen tone, afteroll.

Cunat e fese se paqes u kishin dale hakut. Mos, u kishin thone se do e pesoni. Besojme ne lirine e fjales kish then frengu dhe fap kish firmos karikaturen. 

Pas ketij krimi te neveritshem, besoj se perendimi do ta kuptoj me ne fund se ISIS duhet te sulmohet nga toka. Me kete veprim i japin fund edhe vuajtjeve te popullit sirian, kurd dhe iraken. Vrasjet masive, prerjet e kokave, genocidi, lufta qe ka shkaktuar miliona refugjat duhet te marrin fund, sepse eshte turp per njerezimin qe lejojne barbari te tilla. Nese nuk e bejne kete, e keqja do rritet tej perfytyrimit human, edhe brenda nesh, ne formen me te tmerrshme dhe ekstreme. 

 

Jo ore...te shkoj perendimi me trupa dhe masanej te fillojme te nogjojme prap se keni ardh me na mor vojin, kjo eshte kryqzate, etj. etj. 

Perendimi nuk duhet tu japi mo asnjonit azil, te ruj kufite e veta dhe mos lejoje as edhe nji ti futet ne shpi. 

populli sirian, kurd dhe iraken le ta gjejne vet zgjidhjen. Kur kan arrit me shpik zeron jam i sigurt se do e gjejne edhe nje shpikje per hallin qe i ka gjet. 

po bashkim familjar a duhet me u leju ?

populli sirian, kurd dhe iraken le ta gjejne vet zgjidhjen.

Po pse mer Ron, kush e shkateroje ne ket fare feje Irakun? A nuk ishte SHBA-ja sebashku me aleatet europian qe pa asnje motiv te shendoshe sulmuan Irakun dhe shkateruan sistemin monopartiak por funksional te Sadamit? A nuk ishin po keta qe fuqizuan me para dhe armatime fraksione te ndryshme kacakesh me qellim rezimin e diktatorit Sirian, e me pas nje pjese e ketyne kacakeve treguan qellimin e vertete qe kishin? 

Po ku merr vesh ti mer berber. NE amerikanet shkuam ne Irak per te perhap demokracine, pervojen tone. Lame lesht atje vetem per ti hap syte njerezve. Se nuk dun me pa ata nuk eshte faji jone. Po ene Dick Cheney & Co boni ca pare nuk osht nej gjo e modhe, se sic thote kryetari i komunes tek Portokallia "ato pare nanjoni do i kishte mor, qe ku i mora una". Ne e bome tonen smiley

Europa po nuk mori masa,do te behet Eurostan.

ti flet sikur t'japesh direktiva nga shpia e bardhe

Problem i madh qe shof une ketu eshte qe ata nuk jane kapur akoma . Do ishte skandal per francen po mos kapeshin qe sot

Ndodh qe edhe mund te mos kapen,cka ketu per skandal.

Skandal eshte nese vazhdojne ne BE te justifikojne bema te tilla.

Shume i zhgenjym jam me keta!!!
Prit se do vine ca prostituta mendore e do thone po sikur ti bi greku, maqedonsi, e malazezi Shqiperise, a do mun te vine e te luftojne kosovaret?

ti qush prostituta nuk o drejte!

prostituta ka alamet rracionaliteti: no money, no honey!

keta jane debila.

Po ju kam thene qe VV eshte mashe e serbo arabeve por juve vazhdonit dhe besonit brockullat e dyshes Kurti-Ahmeti.

Nuk e di se cfare duhet te beje me shume VV qe tju mbushet mendja qe jane hale islamike.

nji pytje:
e kane nxjerre nje ligj te tille vende te tjera nga ku kane shku vullnetare per ne Siri, fjala vjen, USA, France, Angli?
E kam llafin ligj specifik qe ndalon shtetasit e vet me shku ne xhihad.

Por projektligji i Kosoves eshte shume i pergjithshem.  Paradoksalisht, do te ndalonte shqiptaret e Kosoves te merrnin pjese ne nje situate te tille.

Monda sa mendon jan shanset qe malazezzet te rrethojne Shkodren ne 10 vitet e ardhshme?

1/70000000 meqe po diskutohet si fenomen ketu ajo shifer smiley

Me seriozisht, nuk e kam lexuar argumentin e VV kunder ketij projektligji. Por projektligji ka nje gjuhe te pergjithshme, qe duket sikur nuk le hapesire.  

Ne mund te pergjohemi e arrestohemi pa vendim gjykate fale aktit Patriote, Europa eshte me e shtrenfuar.

Monda, do beja deri diku habi qe kushtetuta kosovare nuk e ka parashiku dicka te tille sepse kjo eshte dicka e pergjithshme qe ben sens.
Kam frike se nqse ligji quhet ashtu si eshte sjelle ne gazete, kosovaret po e markojne veten me nji X te modh si ato te tabelave te qitjes. Dmth nji ligj specifik vec per ISIS, a thu se nji kontigjent prej 2 milione banoresh perben nji rrezik me te madh sesa miliona myslimane qe jetojne vendeve te zhvillume perendimore.

p.s. jozyrtarisht amerikanet kane cu njerez kudo per te ndihmu grupime te caktuara ushtarake. Zyrtarisht, nuk e kane bere kte gje.

Cifuto Amerikanet sherbejne ne ushtrine Izraelite pa problem fare.

shume e vertete, me doli prej mendjes

Po. Me e dhimja fare ështe qe vënë dhe çifuto amerikan gjej.., perhapje e kultures herëmacik e herëtacik ne rripin e gazes!

Monda, do beja deri diku habi qe kushtetuta kosovare nuk e ka parashiku dicka te tille sepse kjo eshte dicka e pergjithshme qe ben sens.

Perderisa po kerkohet te votohet ky ligj, ndoshta nuk ka dicka specifike ne kushtetute. 

p.s. jozyrtarisht amerikanet kane cu njerez kudo per te ndihmu grupime te caktuara ushtarake. Zyrtarisht, nuk e kane bere kte gje.

Pa iu futur covert operations, apo politike te x dekade, spiunazhit etj, qe te mbetemi ne rastet individuale.  Jam dakort nqs projektligji do ishte specifik per ISIS, apo mbeshtetur ne konventa nderkombetare ose rezoluta te OKB-se.  Por ky ligj aq i pergjithshem do ndalonte psh edhe te kunderten, qe te luftohej kunder ISIS (teorikisht.) 

Dhe dicka per krahasim, nga artikulli i mesiperm:

According to the U.S. code, any citizen who "enlists or enters himself, or hires or retains another to enlist or enter himself, or to go beyond the jurisdiction of the United States with intent to be enlisted or entered in the service of any foreign prince, state, colony, district, or people as a soldier or as a marine or seaman … shall be fined under this title or imprisoned not more than three years, or both." But a court ruling from 1896 involving U.S. citizens who fought with Cuban revolutionaries against Spanish colonial rule interpreted this to mean that it was only illegal for citizens to be recruited for a foreign army in the United States, not to simply fight in one.

smiley Kush je ti, dhe cke bo me Monden? 

Kush je ti dhe c'ke bo me 'Bamen? smiley

Sepse 'Bama qe njoh une do shqetesohej nqs Kosova do kalonte te njejtin ligj me dekretin e Mbretit te Arabise Saudite. 

Sot lexova se VV eshte kundra ligjin ne princip! Ne PRINCIP! Ose ofro amendim, ose....

Pastaj per Shkodren, do kete perhere Ceco, knej e anej kufirit. Pastaj, ligji tha, dhe Maliqi. 

Sinqerisht qe nuk e di, nuk e kam lexuar, nuk e kam levruar argumentin e VV-se.  Me siper thjesht mendimi im.  Ne ke ndonje link se cilit princip i referohet VV-ja, flm paraprakisht smiley

Shkodra u perdor si reference anekdotale, apo meqe u ndodh.  Por nqs great US of A u referohet vendimeve te gjykatave ne 1896 per ksi rastesh, ku dime gje cfare na hyn ne pune 119 vjet nga sot. 

Ligj budall eshte, histeri kolektive. Nje njeri qe ka vendosur te jap jeten per nje kauze (derisa shkon ne lufte) nuk ja ndien hic per burgun. Mnjf asgje s'perfitohet nga ky ligj, plus veshtire te aplikohet.

Me me vlere do ishte te nxirrnin nje ligj kundra terrorizmit, po se paten, qe te shtrydhin ndonje info nga xhihadistet e rinj qe po gatuhen dita dites ne Kosove.

Pse nuk reagojne muslimanet qe jane kunder terrorizmit? Ata duhet te jene te paret qe te bejne alarmin.

Rruget e Parisit plot i mushin kur vret izraeli ne palestine.

Te shofim a do dalin te tregojne solidaritet per te vramet ne Paris.

Stalker, e kisha llafin a do dalin kto

do e tundin, mer. do e tundin. si gjithnji.

e vetmja gjo qe nuk di eshte a do shperndajne ato plakat me shamija karamele e llokum ne Gaza per shyqyr. si per 11 shtator. te shofim.

Po ti reagon si Krishtere i mire kur ndonje supermacist i bardhe vret infermieret ne nje klinike aborti per hir te zotit????? 

ndonje supermacist i bardhe 

ktu te ndonje-ja me rri  smiley

Ste duket e pakuptimte qe sa here ndodhin krime fetare, komunitetet fetare duhet te kalojne ne mbrojtje a sulm apo te identifikohen me gjithe grupimet fetare???? Per shembull, a duhet te dali kreu i Bektashinjve ne Kavaje te distancohet pa u dukur hipokrit a i pjerdhur menderisht???

Edhe ata sjane burra por plehera.

Nuk jam dakort me abortin pas javes se 12-te por te vrasesh njerez dhe te hedhesh ne ere klinika eshte po aq barbare.

Prit bre aquamarine sa te ftohen trupat !

LeMonde.fr: 
Des précisions sur l'un des deux policiers abattus : il s'agissait d'un brigadier en VTT, arrivé sur place avec un collègue. Agé de 40 ans, prénommé Ahmed, il était en poste au commissariat du 11e arrondissement. Son collègue a été blessé à la cheville, de même que deux autres policiers arrivés par la suite.  

Njeri nga dy policet e vrare quhet Ahmed. Vjeç 40

Imagjino sa jane shtuar arabet ne France sa te qellosh rastesisht ne nje turme prej 70 milionesh, do ta kapesh se s'ben nje arab. ncncnc Dhe na thone neve vend mysliman. Ne krahasim me ne, per nga numri i ketyre islamikeve, qytetet e tyre jane lindje e mesme.

1/70000000 qenka shume smiley lol ca sdegjon

Ne France jane 5 milione myslimane te ditur, dhe popullsia eshte 65 milion, nderkohe qe totali sipas Jean-Paul Gourèvitch eshte 11 milione. Beji vete llogarite. I bie e pakta nje ne 7 ose 10 veta eshte mysliman, dhe mysliman arab, jo si keta tanet. Marseja, qytet qe njihet si karakteristik francez, paska 40% te popullsise myslimane. Oops Dhe vetem nje dekade me pare kane qene shume me pak. Imagjino pas 10 vitesh te tjera. 

jane aq shume the sa ne 70 miljone do e kapesh sesben nji smiley

Mos e krruj kot o shkabe, se ene NE, per fryme popullsie shume luftetare me familjet kena cu ne Oborr te ISIS....e di qe ste pelqen kur ta thone por mos e krruj kot.

Duhet te jete interesante se cer te ndodh ty fiziologjikisht gjate komenteve te tilla.

Do you really want to see?

Te dhena, une merrem vetem me numra!!!!

ah evrop' te q***ft derri nonen... I dhurove statuja e art botes, u mesove libertè e egalitè e tani te japin mend te integrumit me sqepar c'duhet te bësh e si duhet te sillesh!!

Pegida all way! 

Ishte e pamundur që Lopa mos ta mbyllte me muuuuuuuu për VV smiley

Në burg jo më pak se pesë Vjet kush boton tema me përmbajtje Fetare .Sidomos kush nga Komentuesit leh ham - ham kundër njerës ose tjetrës .

Shumë i thellë dhe largpamës Enveri që palloi këta katolikët dhe Ortodoksët bashkë me Hoxhallarët . Hallall !  E vetmja zgjidhje !

Shtriju mëngën Edvin ! Haju Hashuret dhe Vezët dhe Shtriju mëngën  Kjo farë hithre nuk hiqet kollaj si e " mënçur " nga mesi ynë . Është më keq se Grama  nga Fëndçuria Si filestar krijo ca grupe të rijsh që ti rrahin kush boton artikuj me përmbajtje Fetare ose Injorancën shekullore që rekruton ushtarë fanatikë nga çdo Religjion duke mbajtur në këmbë  Krimin .

Nga Franca mirë jeni mo ?

Mos i ka ndodhë gjë Profilos tonë , se nuk po e lexoj .Kopshtarja smiley sheqer zotit qeka mirë .Lefti mo ka gjë ?

VV eshte tuj ba muu vete , nuk ua ka kush fajin pervec vetes qe e kane ba ate zgjedhje.

VV mund t'ja bëjë vetë edhe Mu edhe Be ..Po bagëtitë e tjera jashtë vathe , çfarë duan që bëjnë Muuuuuu . Nuk latë më popull pa mësuar se si duhet të organizohen e çfarë të bëjnë.

Të paktën kishim sh.Enver me " Ditarin " smiley dhe m'rrjegull ishte Populli .Po tani ? Në çdo post kemi nga një Sh Enver që mallkon po sh Enver që i la mbrapa smiley duke e demaksue or tie .." prishi kisha e xhamia e dënoi Hoxhallarë e Priftat "  këta angjuj të zotit të dërgumun  në tokë me ju bindë aluçinantët  si Grigja çobenëve !

 

Gjeja me e frikshme eshte qe vrasesit s'jane kapur ende.

Sepse kam nje bindje qe keta nuk kane qene myslimane te devotshem, po ca dele te zeza ne ate komunitet paqesor e qefpaprishur. Bile po ta mendosh holle-holle mbase dhe nje fare te drejte mund ta kene po te mendosh qe mbase katragjyshet e tyre mund te jene vrare apo demtuar materialisht gjate kryqezatave te fillimit te mijevjecarit te kaluar. Pa fol ketu per Rrypin e Gazes e injorancen dhe neglizhencen tone ne leximin e studimin e Kuranit me laps ne dore kur kthehemi nga puna sic rekomandon Zhardhoku nen Nil...etj...etj...

Hajde pa e shoh qe do e rregullojme, tha e madhja Antoneta Papapavli. smiley

jane ARABE, o analist. fene e ngaterrojne kot ne kete mesele. jane arabet problemi (qe ka franca te pakten). pra problemi eshte racor dhe jo fetar. e bejne fetar ngaqe raca eshte TABU ne perendim. denohesh per racizem dhe futesh ne burg.

ndersa per religion flet sa te dush pa te denuar njeri, te pakten per momentin. nga kjo vjen amalgami.

Aha. As vete Pjeri nuk do mund te kishte pasur nje Vizion me te Qarte te ketij problemi. Mua do me kete ngaterruar ajo shprehja e tyre ne fund "O Allah ta morrem hakun" a dicka e tille.

Ah dhe nje dicka tjeter. Kur ti thua qe per fe nuk te denon njeri, ti e ke llafin per njeriun francez, se keto fakiret qe e hengren, e hengren se duhej te denoheshin qe kishin fol keq per profetin e nje feje tjeter, apo jo.

fjalen e kisha per ligjin francez. 

nuk flet dot per dallime racash (se futesh ne burg), prandaj fillon dhe flet per dallime religionesh apo kulturash.

ne fakt problemi eshte racor. sikur mos kishte arabe ne france, po musliment te ishin bjonda ta zeme. francezet do te beheshin te gjithe me qejf muslimane (siç u bene te krishtere, se nuk lindi gje krishti ne france). se po ju qan zemra per nje familje tradicionale dhe t'ja u mbledhin nga pak grave. 

 

 

per te qene korrekt kan thene "do ti marrim hakun Profetit"

Tashti, se kujt profeti po i marrin hakun nuk e kan specifiku.

Une them mos te nxitohemi me dal ne perfundime pa u sqaru i her se kujt profeti po i marrin hakun. 

Karikaturisti karikaturon nje karikature karakteristike, te... Nostradamus? 

A kan qit keta noi karikature te Nostradamus? Departamenti, qe mbeshteti popllin dhe qeverine franceze publikisht, po e ndjek edhe kete piste. 

Normal. Une se paskam dit qe Profeti tyre paska qene pak i pamundun keto kohet e fundit per ta marre hakun vete dhe paska kerku ndihme. Grip mbase...

mesa di une, profeti eshte njeri, nuk eshte si jezusi zot. per muslimanet njeriu nuk mund te jete zot. ata edhe jezusin e konsiderojne si profet dhe jo si zot.

islmamizmi ishte veç revizion i kristianizmit.

Po ja qifsha nonen, nuk e gje dot i rruge komunikimi?!!!! Po kemi radio marrese, wifi, 4g eqetera eqetera Tu thote, majuni o cuna, mos vrisni ne emer tem? Po hoxh efenijt nuk jane aq te edukum e emancipum sa ti kuptojne qellimet paqsore te profetit? 

Zoti vet? Shume, shume i poshter!!!! 

Mbase dhe vete Profeti nuk e ka lexu Kuranin... Njona ktu ofron video edukuese qe i vijne nga lart. You never know.

profeti duke mos qene i plotfuqishem (si zoti) pikerisht kerkon qe ne emer te tij te behet lufte. 

edhe kryqezatat (dmth anglezet kur ishin akoma vandale) ka bere lufte per jezusin. prej pragmatizmit e dine qe ai vete nuk eshte i afte te bej gje, te pakten ne imediat.

"profeti duke mos qene i plotfuqishem (si zoti) pikerisht kerkon qe ne emer te tij te behet lufte. " 

Ca thu me? Po na i cpun daullet e veshit; Feja PAQES!!!!!

te gjitha fete jane submersive (ne fakt kristianizmi dhe islami se budizmi nuk eshte fe sipas disave), jo vetem islami dhe te gjitha flasin per paqen njekohesisht. lufte i behet vetem armikut, dhe paqe mikut.

Jane te gjitha gjasat te jen Musulmane te forte, Sunit e jo Shia. Nuk futet njeri ne sulm vetevrases pa bindje te forta fetare.

Cfare sulmi vetevrases? Me maska ishin veshur dhe me shpejtesi iken prej vendit te ngjarjes si bandit ordiner. Te kishin luftuar deri ne vdekje me policet per kauzen e tyre, po dic duket Parisi u pelqen me shume se dhe vete parajsa.

Thone qe eshte bo keq edhe per virgjeresha atje nolt...Po kercet suma tashti.

Mendon se mund te mos kishte perfunduar ndryshe dhe ata e dinin se do shpetonin. Nejse mos ji kaq i sigurte qe sdo i vrasin si qen oret qe vijne. Misionin e kryen me sukses prandaj u larguan per misionin e ardhshem.

nje video qe pash une, kur qellojne me plumb ne koke nje polic (arab dhe ai per me teper dhe i vetmi qe u doli perballe se te tjeret iken u mçefen) nuk vraponin gje. dhe veturen e ngane ngadale, jo me shpejtesi. asnje nuk u beri balle, aq frike shkaktonin ne rruge. 

franca e kuptoi (qe policet nuk e japin jeten per nje rroge) dhe solli ushtare sot ne perforcim te ndertesat e gazetave.

Nuk i dilet perball 7.62x39 te ak47 o file. Eshte arme lufte, normal qe do sillnin njesi te zota per tu perballur. 

po neper filma pse rrejne atehere. i dilet ore po nuk kane zemer. prandaj ai tjetri ja ka vene titullin romanit Submission (Nenshtrimi). s'ka me zemer per rezistence francezi. eshte qullos prej borgjezizmit dhe konfortit te vogel te tij.

"po neper filma pse rrejne atehere." smiley 

Ti dmth te ishe aty do u thoshe ho me se 3 karikatore ke me vete, na jena non-miljon? Ene tung kopsat e kemishes? 

Nuk e ka pare filmin per kete.

tregonte nje diversant (ne gjyq andej nga 56-ta) qe u dorezua vet te forcat e sigurimit. ai ishte i pajisur me se mire me armatim dhe pas hedhjes me parashute u fsheh ne nje brime shkembi per te pritur qe njerzit qe ishin ne kerkim te plaçkave qe hodhi avioni te largoheshin. 

atij i kishin thene gjate stazhit te bere, qe ne shqiperi i gjithe populli eshte kundra komunistave dhe presin t'u hidhet nje shkendije per te rrezuar me pas regjimin. 

kur shef ky, perpara brimes se shkembit, nje plake mbi 70 vjeç me nje sopate ne dote duke thirrur : ku jane more t'i vrasim si qente. (a diçka te tille). atehere tha dola nga brima dhe u dorezova. ky bashkepunoi pastaj me sigurimin dhe kapen edhe hamit matjanin e disa te tjere, deri sa ata u kuptuan lojen.

nje keshtu pra, nje plake me sopate kundra nje diversanti te armatos deri ne dhembe dhe ne mal ku nuk ke ku fshihesh. jo ne qytet. 

Sulmi i natyres vetevrasese eshte, per me teper qe policia do i vrase si qen oret e ardhshme. Misionin e kryen me sukses, dhe po pergatiten per misionin e rradhes, si besimtare te nderuar. Tani do jene duke u lutur me siguri.

Sulmi i natyres vetevrasese ishte ai ne Kenya, ne qendren tregtare. Keta ishin atentatore ordiner, kishin nje target, e goditen dhe iken. Nuk kane gje kauze keta, kaq po them.

Duke i quajtur ordiner po i heq edhe natyren fetare. Keta individe jane 90% Sunni, besimtare te devotshem, luftetar se perdorin arme luftarake sulmuese, organizojne nje mision domethenes...sulmojne nje gazete te sulmuar edhe me pare per motive fetare....sulmojne institucionin e fjales se lire ne France...nje vend i fuqishem ushtarakish e jo Kenia. Jane vetevrases se vec vetes se tyre do marrin ne qafe edhe familjaret e femijet e tyre nese kane. 

Ne rregull Tironci po e quaj atentat klasik, po njelloj ngelet ideja.

Po ndryshe nga sulmet e ketyre te zakonshme, ku ka nje doze naiviteti/dliresie fetare, ky eshte sulm per pushtet/supremaci dhe jo per fe. Te isha francez do ta konsideroja kete shpallje lufte.

P.S.

Familjet e tyre per ironi te fatit do mbrohen po nga policia franceze. Po s'ma do mendja te jene prej France.

Me vjen keq po nuk i hap kurre lidhjet e tua apo te Heretikut sepse e di qe keni tendenca porno. Po ke ndonje llaf me mend per te thene, zahmet e ke ta thuash me shkrim.

Po ja nje video edukuese meqe me erdhi meshira fetare nga lart, mendova se do te te ndihmonte. Mince... shkoi dem. smiley

P.s. bs-i qe shkruan me lart besoj qe je ne dijeni qe s'ka superlativa qe e percaktojne. Nejse..

vallaj, o goce, ato vjershat me lesh te embel (kadaif) te mira i benje. 

po s'di pse nuk po ben me.

te ka shtene Zoti ne video me llafe turpe... smiley

gjynah!

Po, ja, kapterrat frymezojne. Por edhe keta tjeret, keta 50-vjeçaret ne krize te moshes se mesme, me siguri barkrende, in need of puppy love, edhe keta nuk zhgenjejne...

How not to be a dick te thote! Hape! Lol

Pussy trying? smiley

U be Le Pen presidentja e Frances....Makthi i kancelares po behet realitet

Kam pershtypjen se keta do dalin prape sot ne darke.

Pf i nderuar ..

Kushdo që xhvishet prej veshjes fetare të çdo Krimi sheh të analizojë këto rreshta komunitet paqesor e qefpaprishur...

Pordhët e këtij daulles me acdc ra që " amerika të bën namin " mos i paçin as kalamajt e kopshteve . Në këto lloj shoqërish është pikërisht ky përcaktim me të gjith nuancat e sinonimet ku kushdo Kriminel mund të gjejë shesh e bëjë përshesh .Ky është problemi më i madh që në këtë rast Krimi veshi petk Fetar !

On Wednesday(per kocidence sot) France’s most famous literary rogue Michel Houllebecq’s new novel “Submission” will be published. His book projects an image of France in the year 2022, where under a Muslim president, all teachers have to convert to Islam.

The book, written by an author who once described Islam as “cretinous”, appears to have struck a chord and is expected to be a bestseller.

That's perhaps not surprising in a country where, according to an annual poll, in 2013 74 percent of the public believe the religion of Islam “is incompatible with the values of French society”

One of those who thinks that way is Cesson himself. he believes its simply not possible to be both French and truly Muslim.

“The two cultures are not compatible. We have Republican values, like equality between men and women, freedom of thought and respect for different opinions, that just don’t fit with the Quran,” he said.

Sepse kam nje bindje qe keta nuk kane qene myslimane te devotshem, po ca dele te zeza ne ate komunitet paqesor e qefpaprishur.

jon nga kto qe s'e kon menien ne msim dmth. qe nuk majn shenime edhe i kuptojn mrapc ato qe thot hoxh efenija... 

Nuk po e gjej dot ate video e hoxh efenise, dorac, qe e hedh kokren e lotit si hurm arabie, per vllaznit qe po bine ne Siri, per nevojen qe ka lufta shenjte per luftetare, per 72 virgjerushat qe i presin ne parajse etj etj etj. smiley 

po gjej esene Siri, te Dr. Zukthit a si e ka... njesoj dmth.

Edhe Porfili mirë qeka ..Foli dhe Stalker smiley Tani na mbetet Huri dhe Left me ...iiiiiii në fund . Ka ndonjë info nga këta të dy ? PPU duhet ti kërkojë llogari Qverisë Franceze për fatin e membërve ! Le të ruhen edhe shokët antkomunistë të Kanadasë ku flitet Frëngjisht . Mejtim e kam !

Në Burg kush merret me probleme Fetare ! Po futen në Burg njerëz që merren me "energjinë elektrike " që në fund të fundit nuk Vret qytetarë paqsor vetëm Hajdutë , e jo më mos të fusin në Burg këta që bëjnë gam - gam bLoqeve si të zgjuar për të parë se cila fe ka më shumë kriminelë " paqsorë"

E çfare ti komentosh nje krimi??  Kam vetem nje mendim per ke mendon se dikush po tall trapin me evropen e civilizuar, tolerante e syleshe...me evropen edhe mundet,por me evropianet veshtire te qendroj ky argument..evropianet nuk jane amerikan e as kinez..evropiani eshte feudal ne shpirt, do zoti evropianet nuk e nxjerrin te keqen qe kane brenda! 

Këtë koment kam bërë sot mbasi kam lexuar shumë komente mbi ngjarjen nga shqiptarët. "Kur goditet fjala e lirë do të ketë dhe kundra veprim. Ta gëzoni statusin e ri në Evropë e keni legjitimuar çdo sulm të mundshëm kundra fjalës së lirë ju fetarët dhe për këtë i keni dhënë legjitimitet çdo mase që do të merret kundër jush."

"tani edhe berberet jane ndaluar, pasi burrave nuk u lejohet me prerja e mjekres" smiley A do ta njofim mo Gazin? 

Berberet nuk jane ndalu, po tani ne vend qe te qethin koken e madhe, te "qethin" vetem te voglen.

veshtire mos me tu dridh duret ne kohe lufte... smiley 

Qari i klientit smiley

po ca qeshni, kjo eshte per te vene kujen. Te shkretet njerez qe u ka rene per pjese ky barbarizem. smiley

Hajde mo! Lexo Kuranin dhe don't take it personally u bo kjo pune.

...po jane shakaxhinj...ce do se u del tek tuk ndonje adoleshent psychedelic me m-16 e ju pjerth mu ne ato college qe jena myt me banka!

Po të futesh në faqet shqiptare në FB të duket se nga momenti në moment do të mbushen rrugët me gjak. Duket sikur po komentojnë grek, serbë e turq por që kanë mësuar shqip.

ej po Gazi me ato cunat e tjere spo duken gjekundi.

skon faj...pune muti!

"mushe" Rono, se si dihet. Si tha Gazi, ne e dime kush jeni, ku jeni, kur shkoni ne banjo...etj etj

Me vjen keq po nuk i hap kurre lidhjet e tua apo te Heretikut sepse e di qe keni tendenca porno.

Je dyfish i padrejte PF (biles trefish po te llogarisesh qe ke kerkuar te mos ta permen llagapin, dhe ti me permend vete, "vete desh!, vete desh!").

E para:

Neqoftese une kam tendenca porno, ti je porno i teri, dhe porno banale, tip kapanoni ushtaresh, tere barcaleta me te pallume.

E dyta:

Nuk ma ha menja qe te jesh kaq budalle qe te mos kesh kuptuar qe pornolleqet e mija kane motivacion per te luftuar pornon, dhe per me teper perversitetin. (50% te shamatave te mija jane kunder femen porno te blogut).

Dmth strategjia ime eshte pak a shume si e Emossmiley, i cili deshiron te luftoje korrupsionin me çdo kusht, edhe me menyra illegjitime. Per te cilen gje ti nuk je dakord, dhe shkaku eshte gjeografik, sepse ti je kanadez mer jau, kurse Emosmiley eshte amerikon mer jau.

 

Ti i mesho puros dmth qe mos ta pije shoku dhomes? smiley Ves i keq, thote barcaleta. 

Papapa, si oriz i qero kto komentet per emrin tat!

Me keto teorine e veleritjes masnej me kujtove Qamil Buxhelin qe nigjonte spikerin e "Gjimnastikes ne Radio" tek thoshte: "Perseriteni kete ushtrim deri sa t'iu neveritet!"

 hoxh efenise,

..besoj se nuk e ke fjalen per ate kopilin e bimbashit turk ne gjirokaster.smiley

smiley

aty t'rri menia mo. shko ka shko muhabeti, ene ke Gjylua e shkrete. Po c'ke o vlla. Leji robt te shkojn me cin te dun. 

 

...filloj sentimenti anti islam.Sapo u ktheva nga Food Court per lunchin dhe vura re reagimin e njerzeve ku per 30 minuta ne dyqanin e nje muslimani turk nuk shkeli kembe njeriui, cili esht eplote ne kete kohe.Qari i kinezeve thashe me vete.Tere kohen i gjen te qeshur ,buza gas dhe i perkulen te gjitheve pa perjashtim. Edhe une ke sushi perfundova sot.smiley

smiley

sushin e ka beku zoti. ene ato rosat e pekinit.

pak kohe pa shishqebap bojm si bojm smiley

Cam agaaain! smiley

Per ata qe nuk e besonin...Ato mandatat per Vetvendosjen po dalkan te verteta  smiley

Te gjitha partite politike Kosovare jane gati te votojne projektligjin kunder xhihadit i cili ju ndalon qytetareve kosovare te luftojne jashte vendit (ne Siri dhe Irak)....Vetem vetevendosja qenka shprehur kunder ketij projektligji...Jam teper kurjoz se si mund ta justifikojne kete qendrim.... 

 

do na sqarojn edhe per ket pik te knushmit xhymert te peshkut, duke u bazu, si gjithnji, te drejtori i komunales, zoti Qerim a si e kishte.

Pse akoma nuk e kane nje ligj te tille ne Kosove smiley

e justifikojne me idene se po sikur Shqiperine ta sulmoje greqia???

Ky ligj i ndalon Kosovaret te vine dhe te luftojne ne Shqipni!

A haa, e kuptova Rono, po mire edhe sikur te ndodhi kjo, larg qofte, pas lufte kosovaret qe kthehen atje, nuk jane te detyruar te vetdorzohen ne gjykate. Ose duhet ta bojn ligjin me nje klauzole ku perjashtohet Shqiperia. 

Sa here qe ndegjoj ne mjes heret lajmin e nje atentati, reagimi i pare nuk eshte si natyrshem dhimbja ose zemerimi, por bezdia:

 - Booo bo, hajde degjo peshqit tani qe do te bejne sikur i ka hyre kastraveci!

 

E mer Franc budallaqe, qe i ke mush rruget me lloj-lloj arabesh, ndersa shqiptaret i nxjerr jashte Frances dhe nuk iu jep letra. He se mire ta bojn, se keshtu i dashka mushka drute. 

 He se mire ta bojn, se keshtu i dashka mushka drute

 

o pjer qe t paskan pjerdh  trut ,  Arabet vuajn pasojat e ksaj, dhe shumica derrmuese jan shtetas francez. shiko administraten franceze se dhe sektorin e sherbimeve kush e mban ne kembe. 

i njejti avaz si me ato kullat binjake. akoma pa u shem e gjeten se kush ishte fajtori.ksaj i vje era sherbim sekret shtetror.a me falni, sherbimet sekrete s vrasin ne emer te allahutsmiley 

Po prisja qe te thoje e ka bo izraeli

ne mos vetem, ne bashkpunim...

me thon te drejten si vej dot emer ksaj pune, di vetem te them qe prej ktij shkerdhatlliku perfitojn t gjith pervecse müslimanve.

plus ksaj, sot e ksaj dite  ku cdo cep i Parisi dhe cdo semafor esht me kamera akoma se kan gjet autoret. amon pash zotin..... mas nja 3-4 ditesh do na prezantojn dhe nai pallosh tjeter me tenxhere me presion....

me ket emer qe i ke vone vetes, une them me mir mos u mundo fare me i von emer ksaj pune.

...tere jeten bishti  qeni qe bishtni qe mbete smiley

Qimederro, mire myslimanet qe nuk perfitojne gjo, po puna eshte se te krishteret po e vujne.

Taktike e hershme ajo, vun vet, qe mos te perfitoje tjetri!!! Inot perendimori si i thone.

s'ka me te krishtere ne oksident. shumica jane ate.

Ja nje xhiro knej nga North Amerika, ja. Po kaloje NYC dhe dil njehere andej nga Mid-Westi pastaj flasim. Ose duku edhe knej nga Alberta jone, po ne vere knej.

Coja adresen e Westboro Baptist Church

flas per europen une. ameriken nuk e njoh. pastaj europianet ne amerike jane minoritet. latinot kane filluar dominimin racor ne anet tuja.

Ti sikur nuk jeto ne perendim. Jane vlerat mer, vlerat qe e bojne perendimin. Mbase shumica nuk shko ne kishe, por shumica beso ne "mos vrit, mos vidh" etj etj Sipas vlerave dhe ligjet. Kshu ne puna sheriatit. 

por shumica beso ne "mos vrit, mos vidh" 

Pse, kush besoka ne lindje "vrit, vidh". njeri me cope se tjetri ketu, lol

Nderkohe kompanite perendimore i bejne naften burimeve natyrore te cdo kontinenti dhe kane rekord genocidi e plackitjesh qe si zor t'ua kaloje njeri ne gjithe historine

Ka lidje (per te cilen une nuk fola), ka dhe anti-perendim o trap. 

Ku e lash me ty, ah po, d, e, f....

besojne prej frikes vetem, jo prej vlerash te caktuara (mbreti i çonte 20 vjet ne pune te detyrushme, mjaftonte te vidhnin nje patate ne treg). po dhe frika eshte vlere per shume veta.

 Po ca leshin do aty ku je aman? Per vlerat e per mundesite je besoj? Apo thjesht per te ngop barkun? 

ça leshin donte ne Indi nene tereza sipas teje ?

Dmth ke vajtur per te ndricuar e cpetuar Francen? 

po pse nene tereza vajti gje te ndriçoje indine ?

Po o Profil po. Hudhu dege me dege. Te komenti tjeter do dali qe dhe latinot jane muslimano-ateiste.

vetem une qe s'hudhem dege me dege ketu, se kam ide te qarta. 

kam gjithnje nje linje te vetme llogjike ne diskutim. tek kjo teme po them qe problemi eshte racor (si dikur gjermani me çifutin) dhe jo fetar siç e paraqit kete shoqeria jone moderne multi-racore.

Per cilat raca e ke fjalen?

kam ide te qarta. 

Une propozoj qe vellimin e dyte te Librit ta beni bashke me Pjerin smiley

nje amerikan do me shume nje zezak te krishtere apo nje zezak musliman ?

pergjigja eshte : ai s'do as njerin e as tjetrin. pra problemin ai e ka me zezakun, race tjeter nga e tija, dhe jo me besimin qe ai ka, te krishtere apo musliman. 

Do me shume nje Meksikan katolik.

po mos kish te zinj ne amerike, as latinon nuk do ta donte.

nga dy te keqija ai zgjedh ate me pak te keqen.

Po ti sikur the qe nuk e njifje Ameriken! Apo kjo sidoqofte nuk te pengon qe te kesh ide te qarta per te, pasi ti shikon pyllin dhe jo pemen. smiley

vetem une qe s'hudhem dege me dege ketu, se kam ide te qarta.

Njerzve ne pergjithesi u duket se i dine te gjitha. Vetem Sokrati thoshte, nuk kuptoj.

te kesh ide te qarte nuk do te thote qe i di te gjitha. 

ti po thua qe fajin e kane muslimanet, une po them qe fajin e kane arabet (qe kane qene 150 vjet nen pushtim francez). pra nuk eshte pune te dish gjithçka, por vetem qe pema mos te te pengoje te shohesh pyllin qe fshihet pas.

pra duhet largesi nga subjekti. ti diskuton si ortodoks, ndersa une si njeri. subjektit i qendroj me larg, kjo me mundeson edhe te shoh me larg nga ty.

Iranjanet arabe jane? Pakistanezet e Afganistanasit Al-Qaidiste jane arabe? Boka haramsit dhe al-shababsit jane arabe? Ata myslimanet ne Kine e Filipine jane arabe?

Pusho ti! Ti je grua, nuk te lejohet te flasesh!

Me fal Bama smiley

duke mos qene arabe keta qe permend ti nuk bejne as atentate ne france.

a po kupton se çfare po them ?

Ahaha. Une jam i sigurte qe ti shikon jo vetem me larg, po njekohesisht edhe me afer dhe ne detaj se une qe jam me afer. Me fal se te fika llullen.

natyrisht, si mund ta prisnin ket gje kur shkojn n irak e afganistan me lule ne dor, te celme nga Pranverat Arabe etj. bamiresi te krishterve. Me jetu n bollek dun te gjith  ama cmimin askush sdo ta paguj e bejn t gjith si "pi..i bukur"....

Eee mire. Veza pule apo pula veze deri sa te dalim prap te kryqezatat.

arabet jane pakesuar ne rruge sot. per nja tre dit, se pastaj dalin prap.

nje komentator (franco-arab) i aljazeira po qante ne direkt, nga presioni qe na ka vene ky eveniment -tha. ne shesh, ne manifestimet e unitetit popullor, shihje vetem franceze. 

po s'besoj se do shkoje me shume se kaq. perseri do fillojne retoriken e zakonshme te bashkim -vllazrimit universal. 

fakti qe ata i kishin ikur ndjekjes se policise edhe pasi nderuan veture, tregon o qe franca s'ka me polici fiabel, ose qe shteti (policia sekrete) ka gisht vete. me nje gur, vrasin dy zoq, edhe eleminuan karikaturiste qe merreshin vetem me pushtetin dhe qeveritaret (kjo eshte e vetmja gazete e pavarur franceze) edhe ja u rrasin arabve fajin dhe justifikojne bombardimet qe bejne ne tokat e tyre.

 

Fotot online tregojne qarte mungesen e myslimaneve ne manifestime. Sa per policine franceze mjaft te shohesh Taken 1.

Cfare justifikimi jep policia? E pabesueshme qe s'kishte patrulla perforcuese dhe ndjekje nga policia. Ky atentat ka zgjatur aq kohe sa robt kane pas mundesi te ngjiten ne tarraca e te filmojne zhvillimet.

asnje justifikim nuk jep. ja po ta jap une vazhdimin, neser ose pasner do rrethojne ca persona (qe kane bere udhetime ne siri apo afganistan dhe ku u bene ekstremiste ne kulm) ne ndonje pallat te rrethinave, dhe do t'i vrasin si te rrezikshem. e s'do flitet me gjate per çfare ndodhi.

Ani kur po thone duhani vret!!!
Kqyrne more cka bon feja e lemni mua rahat me Marlboron time...

smiley

Shumë janë sofistikuar ndodhitë për ti lënë me shumë nënkuptime . Aq më tepër krimet në ambiente Publike .Kushdo mund të spekullojë e të krijojë fabtazi nga më të çuditëshmet si të besueshme , me pak kolor korrupsion , mister , kombinim zbulimesh , startegji agfatgjata e afatshkurtra e pordhi Kali .

Një gjë është për ne .

Një KRIM Gjigand mbi atë teritor ku jetojnë këta Fatkeqë nuk ka se si mos të sjellë edhe reagime në qendra Qytetarie si "ndëshkim " .Dhe kjo sepse perëndimi shiti shumë Pordhë me Liritë e të Drejtat duke kapërcyer çdo nivel Kulturor Konkret të popujve Konkretë .

Kësaj duhet ti gjejë Ilaçin jo me dhunë !

na tregoni ndonje foto te manifestimeve te sotme

Banderola "Poshte NSYS*" gjithanej.

* N- per Nostradamus

ore se cka qene dhe nji profete ne Shqipni qe vrau veten.

Ku i dihet! 

mu me boni pershtypje ku i kishin marre. kallachet  ?

Dobet siguria e Frances .

Mu me bo cudi qe tiku nuk solli asnje karikature kete rradhe...

Shiko, po ndjek nje TV shqiptar tani qe po flet per kete baderdine dhe revisten.

Gazetari i beri pyetje te ftuares qe kishte ne studio : Mos valle e kane tepruar pak keta te revistes me keto botimet e karikaturave duke i provokuar vazhdimisht muslimanet?

Ketu te lene pa mend njerezit, pa mend !

Po injoranca ben punen e vet, me shume satire, me shume karikatura do te ishte pergjigja me e mire kunder ISIS, keta po shpejtojne me shume fundin e tyre.

Ngushellime dhe solidaritet per familjet e gazetareve qe paguan me jete besimin ne lirine e fjales, per familjet e policeve dhe gjithe qytetaret francez!

Bota po shkon drejt pasigurise.

(Dashte Zoti, mos te na dali ndonje shqiptar, poshte atyre kapuceve!)

S'besoj, se ajo gruaja qe u kishte hapur deren kishte thene qe e flisnin frengjishten pa theks e s'dukeshin aq te rinj sa te ishin shqiptare te lindur andej. 

frengjishten e flisnin me theksin e banlieue-ve ketej. pra nuk jane franceze sipas nje videos qe pashe une dhe qe e hoqen me pas nga qarkullimi. po jane te lindur ne france pa dyshim ose te ardhur te vegjel.

Tani po degjoj ne kanalet Italiane qe dyshohen per 2 Franko-Algjerian mbi 30-ta, qe qenkan kthyer kete vere nga Siria.

Ishin tre me duket.

Dje ne Tirane 4 te plagos dhe nje i vrare sot nga jugu dy te vrare me arme zjarri ju na sillni ca behet ne Bote ,nuk besoj qe Rilindja ta drejtoje kete blog megjithese ka zera qe kontrollohet nga Erion Veliaj.

multi-leshi. puna osht qe osht von shum, o Rono. e kon fut kancerin mren. menoje i cik sikur te vij puna per kemotherapi. ali kimiku do ngjaj si lepurush.

gjermont kon i llaf interesant shum: vergasen. jo vetem llaf, por edhe pervoje...

Sh vone Cimo. Ate po thoja tek nje postim me pare. Osht kot ky muhabet. Po terhiq e mos kput do shkoje. Ajo qe s'kuptoj eshte si gjithe keta burra te mencem nga qendrat e qyteterimit boteror nuk kane parashikuar qe nje dite mund te vinte puna qe "mysafiret" mund te kerkojne tu imponojne ligjin e tyre vendalinjve. S'e kuptoj. Me ka marre malli per harten e gjeografise se viteve 80 kur europa ishte plot me lendina. Spanja kishte te veten, Gjermeni po ashtu, Italia, Greki, Jugosllavia, Suedia, Austria. Sot vetem blu dhe shkopin nsum.

nje dite mund te vinte puna qe "mysafiret" mund te kerkojne tu imponojne ligjin e tyre vendalinjve

asnje mysafir nuk i imponon ligjin e tyre vendalinjve. As ketu tek une, as atje tek ti.

Te vetmit qe imponojne ligjin (ketu tek une e aty tek ti) jane te pushtetshmit (ekonomikë, politikë...). Ata mes vedi, nuk bejne asnje dallim ngjyre, feje, krahine, ideje.

smiley

Rono, nuk do paragjykuar nga keto foto ketu....  kane nje shprehje hollandezet kur ndiesh keq, i turperuar, apo qe te tregojne me gisht dhe te fajsojne per gjithcka... '''jam qeni i kafshuar'',  thone..

keshtu jane e ndihen edhe pjesa me e madhe e muslimanve ne France sot... ''qeni i kafshuar''.   te gjithe tregojne me gisht dhe i fajsojne  ata.. pra  eshte ndjenja e turpit nga shoqeria qe nuk i lejon ata te dalin ne  nje manifestim te tille..

Per mendimin tim, sot duhej te kishin dale me dukshem se kurre.

pra  eshte ndjenja e turpit nga shoqeria qe nuk i lejon ata te dalin ne  nje manifestim te tille..

Dmth prap fajin shoqerite perendimore e kan?

Dreq o pune!!!

jo jo... spo i jap fajin shoqerise perendimore, natyrisht...

por e ke parasysh ate ndjenjen e njeriut kur ben nje gabim/ faj. p.sh:  genjen, mashtron, del nga fjala dikujt apo nje grupi shokesh...?   - e pra, vet ai nuk ka sy e surrat ti dale me perpara shokeve.. eshte i turperuar!  

per kete ndjenje e kam fjalen une,  se kam pershtypjen qe po ben sikur nuk e kupton.

Jo vetem kaq por rrezik turma edhe i vriste.

Apo s'te vrasin francezet reee! Ato do i kishin ngrejt dy-tre here ne ajer, do ishin perqafu njehere fort dhe do ishin nda me "te shkume te harrume". Rendesi ka qe e kuptut gabimin. Nuk majne inat si gjermoni ata, qe s'te ndahet pa te bo sapun.

te kam keqkuptu...zakonisht bej sikur nuk kuptoj ne ceshtje qe kan lidhje me punen kur dua tu bej bisht. me ty skam pse bej sikur skuptoj.

megjithate une jam i mendimit se nese 10 apo 100 apo 1000 vajza muslimane do kishin dale ne rruge me pankartat "une jam charlie" asgje nuk do tu kish ndodhur. 

 

po po, dakord.. vetem se sic thashe: e para, ndjenja e turpit qe i ka zene... e dyta, nuk mund te thuash me garanci: ''qe nuk do tu kish ndodhur asgje''.    ne keto lloj manifestimesh,mijera njerez,  zakonisht jane situata te renda emocionale dhe atmosfera megjithse mund te duket e qete, eshte e elektrizuar..  mjafton dicka fare e vogel, nje llaf goje, del nga kontrolli..

 

nderkoh, ketu ne hollande,psh, qepare pashe  ne lajme dolen shume djem e vajza muslimane qe jo thjesht e denuan kete aktin e Parisit, por thane: kemi problem te rende mes nesh, nuk mund te fshihemi me pas gishtit..

Nuk besoj te jete edhe aq turpi sa frika si faktor i mosdaljes. 

po ti dole ne manisfestim ? 

Mbase neser, nese vazhdojne. Me thane qe ishte krijuar atmosfere interesante sonte dhe aderente te partise komuniste (e jashtezakonshme per kete zone ku jetoj) kishin mbledhur jo pak njerez rreth vetes... smiley 

O Belul, sa mirkuptues qe bohesh najher, o burre i dheut!

zeri i "myslimonve te ndershem" NUK ndihet fare. Kur duhej te ishte tund dheu.

une qe s'jom aq mirkuptues sa ti, them qe nga mrena iu vje mire.

them qe nga mrena ata lusin te instalohet sharia ne europe!

jo shiko:  puna eshte te jemi mirekuptues me pjesen e muslimanve qe jane teresisht te integruar, e bejne jete  normale.. madje edhe ato festat e tyre fetare, i bejne per hir te tradites familjare, dhe mire bejne ne fakt...

por qe sic thashe, jetojne normalisht, punen e tyre, studimet, pasurine e tyre etj.. dhe natyrisht qe duan paqe si cdo qytetar i ndershem, i rregullt, e as qe u shkon mendja te luftojne civilizimin perendimor, pasi humbasin edhe ata sepse jane integruar!!  

pra keta, them une, jane me ne!   skemi pse i bejme me pahir armiq ne keta!   -por ama duhet te merremi  vendosmerrisht  me ekstremistet, ashtu sikurse  evropa perendimore arriti te ve nen kontroll  ekstremistet e djathte dhe neonazistet.

uellbeku te libri para ketij, thoshte qe me varferimin e frances, emigrantet do largohen se s'do kene me pune dhe s'do te duan te punojne ne bujqesi (ai e parashikon te ardhmen e frances si vend bujqesor dhe turistik). te jete per dele, i ruajn ne vend te tyre. 

siç iken shume shqiptare nga greqia, dhe do vazhdojne te ikin se greqia nuk ka shku akoma ne fund. 

mnjf vetem leku i mban te huajt ne emigrim asgje tjeter.

Është regjistu njoni .." Jam i kuq .Ymër Berishës " kaq kanë mujt me regjistru nga belbëzimet e njonit të pa pasqyruar në aksion .Gjuha ka qenë arbisht po Berish ...nuk kanë si ta mçefin !

Rasti në fjalë po studiohet se thonë që Berishë e ka andej prejardhjen . Pa le ndonjë kryetar fisi që ka qenë kuqalash si krasniqe !

Keta te SHBA-se e Amerikes se veriut sikur komentojne ndryshe..apo me duket mua? Fjalet u dalin lirshem,jane ndryshe.. Keta sikur jetojne ne shpi te vet aty ku jane!! Sikur nuk kane emigruar kurre !! U kam zili per nder..ndjesi qe une nuk kam per ta patur kurre ne evrope mendoj !!  Sulm islamik lirise se shtypit? edhe mundet nuk di.....per mua jane garipat e lagjes..Lesh islami.. Keta vrasin si ne filmat e hollivudit.. Per ta skicat ne gazetat perendimore jane si nje e share nga motra!! Nuk jane as mish as peshk!! Jane viktima te nje brezi pa ideale..pa rrenje..bosh brenda..nuk i ngjit as ketej e jo me andej nga kane prejardhjen prinderit e tyre!! Me bomba nuk mbaron kurre ky muhabet, duhet qe ky brez te ndihet zot ne shpi te tyre..kur te ndiejne se vendi ku jetojne,muret qe i rethojne,zjarri qe i ngroh eshte shpi e tyre,ateher do ta mbrojne ate shpi!! Si behet kjo? Se di !! 

kur se di pse mban fjalim ?

se ashtu me do....kishe na nje gje ti? p.s. eeee nga vlora jam!!

me te tmershmit e shqiperise jeni ju labt, qe ju bije te jeni me te tmershmit e botes. do te postoj ndonje dite sesi ju pershkruan nje udhetar francez andej nga shekulli i 19-te. 

sipas atij ju fustanellen e keni marre nga geget. prandaj mendoj dhe i urreni aq shume.

 

arb; " ....Nuk jane as mish as peshk!! Jane viktima te nje brezi pa ideale..pa rrenje..bosh brenda..nuk i ngjit as ketej e jo me andej nga kane prejardhjen prinderit e tyre!! Me bomba nuk mbaron kurre ky muhabet, duhet qe ky brez te ndihet zot ne shpi te tyre..kur te ndiejne se vendi ku jetojne,muret qe i rethojne,zjarri qe i ngroh eshte shpi e tyre,ateher do ta mbrojne ate shpi!! Si behet kjo? Se di !!..." 

 

Kjo behet kur ti konsiderojne si vendas, jo si te huaj. 

Konsiderojne si vendas? Desha te shkruaj.. Duhet pare andej nga USA,modeli eshte gati..nuk po them qe eshte perfekt..po me mire se ky modeli feudal mbase eshte!! Pastaj sheh qe polici francez e kishte emrin Ahmed!! Te mendosh se nje polic me emrin Ahmed ne Itali eshte akoma fantazi!! prandaj..se di  !!

Mos e bej kaq tragjike! Ne itali vertete s'ka polic me emrin ahmed, po mjafton te thuash jam nipi ose mbesa e mubarakut e ja hedh bythes!

arb, mesazhit tend nuk i hiqet as presja me e vogel

Vers 11 h 20, au moins deux hommes cagoulés, vêtus de noir et armés chacun d'une kalachnikov se présentent dans un premier temps au numéro 6 de la rue Nicolas-Appert, où se trouvent les archives de Charlie Hebdo. Ils hurlent « C'est ici Charlie Hebdo ? ». Constatant qu'ils sont à la mauvaise adresse, les deux hommes repartent et se dirigent alors vers le numéro 10 de la rue, où se trouve le siège de l'hebdomadaire satirique.

Une fois dans l'immeuble, ils demandent aux deux hommes d'entretien à l'accueil où se trouvent les locaux de Charlie Hebdo. Un agresseur ouvre le feu et tue l'un de ces deux hommes.

Dy hajnat ne fjale deri dhe adrese kane ngaterru (kane shku tek nr6 i rruges, e pastaj tek nr 10), duke uleritur : "ku jane zyrat e Charlie Hebdo" ??

Gilles Kepel, politologu dhe specialisti me i mire i islamit ne France, para pak minutash ne TV ishte kategorik : eshte akt i izoluar dhe amator, pra jo rrjet terrorist (siç ishin atentatet e al kaidas). Kafshe te leshuara nga kafazi.
 

Po ai regjistrimi ku i ndjek nji nga një taracë pranë aksionit . Herë afrohej herë largohej ..Ça ishte ai ..Munesh me thanë diçka ? Pa që dallojnë që janë " material me porosi " dallojnë nga këmbëngulja për të vrarë atë fatkeqin polic të shtrirë përdhe . Të ishin profesionistë as do ishin marrë me të !

Gjithsesi gjesti i vrasjes së atij , është një shkallë e LARTË pregatitje për Krim Gjakftohtë nën efektin edhe të narkotikëve ku siç thonë ekspertet "etja për gjak " nuk kontrollohet dhe nuk ngopet !

Tamam alabakëri kriminelësh si në 97 që gjunin për nishan rob kot së koti !

ne video njeri permend fjalen shef. kjo tregon qe veprojne si grup terrorist dhe jo loup solitaire.

Stalker,

Shtetit, francez atje e amerikan ketu, i intereso ta reduktoje sa me shume kete histori. Se ndryshe, digjet e i njomi me te thatin.

Ketej pshemull , nen direktiven e shtetit, lodhen duke fol per pastertine e islamit dhe pafajsine e komunitetit lokal. Dhe, mire bejne kuptohet. Duhen bind dhe ata qe jane ke gardhi qe i konsiderojme tanet.

Pranej dhe ne do lodhemi sa te munemi ta kthejme Gazin mrapsh shnosh.

me respekt per opoziten

Po perse nuk u ndermor sulm ndaj gazetes Daneze, e cila ishte e para qe publikoi karkikaturat e Muhamedit.

Pse ne France ?!

ke po pyt?

...ate qe ka nje argument

E para, sepse keta tallen edhe vete liderin e IS, ndersa ai danezi eshte i harruar tashme. E dyta, kerko karikaturat e ketyre ne google e do te vesh re qe ishin me se fundmi e me te renda se ato te danezit, me shume permbajtje seksuale e banale qe si duket i cakerdis keta idiotet.

pyetja qe shtrohet (nga nje detektiv per raste te tilla) eshte : kush perfiton nga krimi ? 

 

se vetem turq ka ne danimarke. dhe turqia ka shtet ne paqe dhe prosperitet.

Tino,t'paska ra sapuni,kshu si e ke nis do perfundosh kurva e Edit. smiley

5 here ne dite te falesh, shumezoi per 365 dite te vitit, e di cfare ndodh apo jo!

1,825 here, o ilirjano.

tha Qazim Mulleti, po te me lejsh 6 muj ne burg, deri edhe un bohem komunist.

aktori me fame nderplanetare, liam neeson u shpreh se ne fillim e kishte pat pak si bezdi kte 5 hershin, po me von a di qe sikur u mesova, tha, edhe po me vinte si mire, aq sa tani po mendohem fort te konvertonem. shko mu ne pidh te satome, i thoshte njeri ne nje koment, se ka edhe njerez qe nuk durojn hic, po jane te paket kta te padurumit, shyqyr.

po nejse, ket pun e kon mor ne dore ky liami dhe ben afleku, koka te mdhoja, te shofim tani.

a propos koka te medhoja, edhe muc nano.

ah, Rono, po shtoj edhe ben blushin ktu.

ku shkune mer kto kaloreset e humanizmit qe na numrojshin viktimat e pafajshme palestineze si Pjeri piket e burses???

kto jon nga ato qe shperndajn candy per urim ne raste te tilla.

nga lajmet e fundit duket se i kane gjetur se cilet jane dhe ku banojne. dy vellezer 34 dhe 32 vjeç dhe nje tjeter 18 vjeç jane autoret, sipas policise.

E mendova qe mund te ishin vellezer; kane te njejten te hecur ne video, thembrat ne ajer e brenda.

edhe mua me beri pershtypje ecja. po çuditerisht ketej ka shume qe ecin keshtu si cuba. zakonisht jane te rinjte e periferive. 

nga ecja mu nuk mu duken si 30 vjeçare po me te rinj. ishin shume te zhdervjellet. ndoshta nga eksitimi (u vershonte gjaku neper deje) se ne ate moment i kishin vrare disa dhjetra njerez.

ne fakt tani qe me kujtohet, peshengritesit dhe mundesit vraponin keshtu kur i kam pare duke lujt futboll ne shqiperi tek asflati para stadiumit qemal stafa. njerzit qe bejne paralele dhe shtange vrapojne keshtu si ketra. token e prekin fare pak dhe lehtas.

a e pe qe e mbante kallashin me nje dore vetem, si te ishte pistolete. kjo tregon qe kishte krah te forte.

Ahh.., okkej, "hape mer bab, jam une shaboni " dmth..

"them qe nga mrena ata lusin te instalohet sharia ne europe!"

Kam nje pakistanez anglie nga Shikago me te cilin kam ca muj qe takohem cdo dite pune per i gjys ore. Marojme pune e konsumojme i kafe e do donats. Gerr verr per keto pune; jam i bind thote se edhe ju do ti bashkoheni islamit, dhe qesh. Si Gazi dmth. Le ne Angli, 30 vjet knej...

po bohem merak per Gazin

Bame, nje gjo kom nuhat, kur kam taku mjek e inxhinier nga egjipti e siria...te gjithe adhurojne Putinin e Ruskit si Perendi...per cdo gjo fajin e ka amerika e cdo gje eshte e manipulume nga Izraeli e Uncle Sami....nuk morrin asnji faj persiper. Per vete si morr shume seriozisht deri krizen e ardhshme...por jan te shpelare mendore deri ne tru te mesem. Ene Ebolen thone se e kan shpik amerikonet ne laboratoret ushtarake amerikone te Kairos.

Prandaj si kuptoj kta te vendvendosjes per anti-amerikanizmin idiot...Shqupistat kan te drejte te jene anti-amerikon se Cuni i Sheqeres veq me raijersonin ka shku....se ska administrate amerikone te pranueshme per Talibanet e Shqupit, por kta te VV cer dun?????

kta te VV cer dun?

vota! 

plus, verej nji fare perbashkimi kimik mes islamit, mendesive diktatoriale dhe se majtes radikale. dmth ka vektore qe i terheqin bashke. them qe faktori latent perbashkues eshte vena e shtreses se varfer, te shtypur, te papaguar mire dhe te pa integruar mire ne shoqerite e perendimit.

ket gje e ka kap lubonja - tjetrit i duhet dhon haku, kur duhet - kur diku ka shkruar se sic po shkojne punet, islami po behet nje fe e te varferve dhe e te "disadvantaged people".

 

Feja e te varferve ka qen per here, e Jezua njihet si Marksisti i pare.

Sa per Lubonjen une e lexoj ndryshe, si te majte radical, qe synon te coje vendin  ne mosqeverrisje, dhe hap shteg per  shtet fetar e jo laik, qe drejtohet nga individi i iluminuar perderisa  vota e lire  deshton vazhdimisht te zgjedhe me te mirin e Lubonjes a Mullah Omarit. Ka te beje edhe mosha, Lubonja eshte rrit ne kushte ku Baba, Enver Hoxha, bote cdo gjo, nga vaksinimi i foshnjeve ne konsultore, tharrja e kenetave e  deri te traketori famekeq qe i lloci ne dore heroit te Spanjes. Plus Lubonja nuk ka moshe te shohe deshtimet e perkohshme por te vazhdueshme te sistemit demokratik, e kerkon zgjidhje te shkurter...edhe avokati kete sindrome ka.

Sa per Vetvendosjen e votat se kuptoj se mund te vij dita me i qit jashte ligjit...ose me keq te fitoje ISIS e tu presi kokat si vella musulman tradhetor e jo te paster.

 

Bame,mikun tim afgan e kom bo me pi raki.pun qasje,n'ato fillime njofje m'cau meneren po ene un si lash gjo mongut.vejsha n'qaf ene i kryq t'modh deri n'bark kur vite knej.

sonte po i vriskan mnjf. te tre jane ne Reims. i kane lokalizuar dhe po i rrethojne.

ishalla i vrasin, se francezet shquhen me shume per te ngritur flamurin e bardhe

Trupat speciale Franceze jane shume te pregatitme, edhe ushtrine e kan shume larte. Problemi eshte qe kur tja u bojne zorret kukurrec, do fillojne Islamiket me teorite konspirative...qe nga prinderit e tyre ...si kta plehrat e Bostonit.

normal. nga keto krime nuk perfiton asnjeri prej tyre. 

e ke pare ate filmin shqiptar, ku nje i ri i revoltuar do t'i veje jakomonit bombe poshte karrikes dhe nje i rritur i thote: nje me te keq do sjellin ne vend te tij. asigjo fitojme. 

keshtu dhe puna arabve. ata karikaturistat qe vrane do t'i zevendesojne te rinj me te zellshem qe prap do te merren me mahometin dhe baben e tij. se per ate paguhen. s'ma ha mendja te jene kaq idiote keta islamistet. te çojne uje vete ne mulli te armiqve. duke u shtuar vetem ne numer, ata do ta dominojne vetvetisht perendimin e lodhur dhe qe s'beson me diku tjeter perveçse lekut. pse me bo krime. 

 

 

Po nuk i vran thjesht se bonin Karikatura per Muhametin kta O Profil. Ishte akt terrorrist qe te prishe balancen etniko fetare ne France, per ti krijuar inflacion te votes se djathte ne France nga jashte, e per te krijuar turbullim politik ne France.

Ata ishin shume racional ne krim se po godisnin simbolet e shtetit Francez, nuk ishin te irrituar a ofenduar nga karikaturat si ai idioti Islamik Somalez qe sulmoi at karikaturistin Hollandez me sopate ne 2010. Ata shpresojne qe me kete krime te shkaterrojne shtetin Franceze nga brenda. Pse nuk merren me Bill Maher ata qe nuk tallet vetem me Mohametin por me gjithe Musulmanet e botes ku termi fundamentalist nuk ekziston se per Shume amerikan te gjithe Musulmanet jane te prirur per dhune????

si me godit revisten Hosteni, si simbol te komunizmit. keta islamistet as pijne raki.

zezaket dhe kinezet, te pakten neper filma i keni me te dhunshem juve. 

Me te dhunshem ne filma kemi Arnoldin, Sylvester dhe Bruce Willis.

po mire po zezaket pse vriten nga policat ne rruge, per çfare arsye ?

Vriten se kruhen me policet.po te sillesh si njeri me policin nuk te gjen gje.po ti drejtosh thiken, koburen , ta godasesh me grusht etj, policet ketej nuk e kane per turp te ta heqin me kobure kokes.

jane pra te dhunshem, thuj gjembit. se une e di/ja pergjigjen tende

dhe dhuna nuk u vjen prej profetit, po se jane te perbuzur nga shoqeria atje te ju.

Nuk eshte e vertete se jane te perbuzur nga shoqeria .Tani nuk mund te besh te gjithe te bardhet apo zezaket  te mos jene racista .Gjithmone do kete njerez qe  nuk do duan ata qe jane ndryshe prej tyre .po per ata zezake qe duan te bejne dicka me veten e tyre i kane mundesite e hapura asnje si ndalon.

se paske pa filmin Borat ti.

Ajo video i perket ushtrise Kanadeze smiley Ata flasin frengjishten e Kebekut (Quebec)

Vrasja e tyre nuk eshte ndeshkimi.....Nuk kane pse tu japin ate qe kerkojne vete dhe ti heroizojne. Ti Plasin me jete ne ndonje qeli burgu nja 5 kate nen toke dhe mos te shikojne driten e diellit...te lusin vdekjne dhe mos ta gjejne....Ushqim mengjez dreke darke..... mish derri

Jo te gjitha vendet jane aq largepamese sa te ndertojne LLIXHAT e Guantanamos, ku radikaleve u jepet ushqim 3 here ne dite, jo i pakontaminuar nga mishi i derrit, degjojne Rock&Roll 3 ore ne dite, dhe  te pabindurit, femrat ushtarake amerikane i denojne me seanca facesitting Jo po te drejtat e njeriut apo ku di une. Si i qelluan ne fytyre atij policit te shkrete ne toke qe kerkonte meshire????? 

kape ca ate qe permenda me lart....Imagjino gjithe pjesen e jetes qe te ka ngelur ta kalosh ne bodrum me ingrasi(ke plot burgje te tilla ne France besoj)......cdokush nga keta do kishte zgjedh vdekjen me kenaqesi, ndaj nuk ju duhet plotesuar ajo deshire

E kapa cfare thua, por deri dje ju te europes ishit kritik ndaj trajtimit paksa ndryshe te nje hajduti xhepash me nje terrorist. 18 muaj denim u kane dhene....ne USa aq i bo nje non amerikone qe shet pot tek shkalla e pallatit te vet me u dhon buk kalamojve.

Nejse, pergezime, po reflektoni edhe ju pa e pranuar por po reflektoni, sigurish vone kur te vijne kafshet me kallash tek porta.

Ska per reflektim ketu mer jahu, per keta vdekja eshte dhurate ndaj dhe duhet te vuajne ne qeli dhe te lusin vdekjen si puna e ketij...PS: kafshet me kallash i kemi pasur tek porta me dekada me radhe, andej nga ju ndryshon ca puna se aty gjithe kafshet  i lejon ligji te qarkullojne me kallasher...

I shef bardhe e zi gjonat ca here....Me fal po jo te gjithe e perjetojne vdekjen njesoj....dikush lutet per me vdek kurse dikush sle apel me e evitu. Kta plehrat jane gati me vdek sot ndoshta por mbas dy mujesh po i vare a ja preve koken me gijotine....zakonisht i mbushin breket gjithmone sipas te dhenave te autopsive.

Ku i ke pas kallashet tek porta ti pse ja fut kot...edhe tek ne Kallashi eshte ilegal. Ja degjove te qitmen sot i dridhte xhomat.

P.S. Me rreshkite si ngjale...e kisha per trajtimin jo shume human te njerezve qe akuzohen per terrorrizem...qe ju si shoqeri e keni anatemuar gjithmone. Po ne se ne shkollen ku ke gocen ti, nje terrorrist ka vene nje bombe me telekomande qe do shpertheje per 30 minuta ...Ti personalisht do e troturosh ate individ te tregoje s e ku e ka mcef bomben po do therrasesh avokat per te se e Drejta eshte me e shenjte se jeta e vajzes suaj????

Hamiti, Sherifi dhe Seiti!

O Perendi, sa here i kemi has ne Shqipni kto emra.

Ne Shqipnin londineze post-ottomane!

Pse e ndjell te keqen???

thuj shyqyr qe s'kish ndonje Ismail, se menien ke Kadareja direkt !

Ishmael eshte emer Cifut smiley

This too shall pass.

Jo nuk jane kapur.

Pati 2 operacione policie ne Reims (france) pas midis ores 22.00 -23.00 por pa resultat.

ok, mbase...

une citova nje gazete hollandeze , e cila me sira citonte gazeten franceze Liberation..
 

gazeta La Liberation e pergenjeshtroj pas disa minutash lajmin e kapjes. Sipas feed-it te Lemonde.fr opéracion ka mbaruar dhe s'ka dale gjë.

Shpresoj qe ti kapin me pare dhe mos te bejne ndonje masaker tjeter. Sherifat & co duke ditur qe jane te identifikuar e dine qe nuk e kane te gjate dhe do bejne ndonje gje tjeter. 

dakord!

atehere keta vertet mund te bejne ndonje hata tjeter, pasi sic lexova:  jane  jo thjesht ekstremiste,por  te eger fare!  kishin luftuar ne Siri, pak kone qe jane kthyer prej andej.. disa vite me pare paskeshin pasur plane  per sulme terroriste qe synonin hebrenjte, plus qe jane te mirearmatosur. 

shpresoj ti kapin shpejt!
 

E forta fare eshte se njerin prej tyre e kishin arrestuar me pare dhe e kishin denuar me burg 3 muaj per terrorizme smiley kur u kthye nga Levant-i (siri, iraku) Pra ky mini-grup ishte nen shenjester te sherbimeve te brendshme. 

Ato 3 muaj burg e paskan bere t'a ndaj mendjen dhe ti thote frances ''va à l'enfer'' Keq keq puna ne france. Ka plot si ky, pa prespektive dhe me assistance sociale qe po i ulin .... nuk e di si do vej. Gjynaf franca.

ka bere 18 muaj burg dhe 18 muaj me kondicion. 3 vjet e denuan (36 muaj dmth)

Po e kisha une gabim kur shkruajta 3 muaj. 

Po e njejta gje ndodhi me rastin Merah te cilin sherbimet sekrete e kishin ne mbikqyrje dhe u treguan se u treguan neglizhente. smiley 

njoni nga ata kishte harruar letrat ne veturen qe braktisen (nga kjo i identifikuan). dhe ec pastaj mos beso teorite e konspiracionit.

Ska nevoje per teori konsipacioniste. 

Ata nuk jane profesionista, kishin goxha matérial tjeter me vete (veshje ushtarake, arme, etj). Nuk mund te kesh kontrollin mbi te gjitha, dhe sidomos tek nje cop portofol ku mban ID. Nejse, do dalin gjerat me vone.

Te pakten nuk i gjeten ID ne makine e djegur ^^ sic ua gjeten atyre pasi ra avioni smiley

po karta çu duhej me vete ? t'ja tregonin policit qe do ti kapte ne kundravajtje ?

nje gazetar francez ben pyetjen ne twitter : gjithe kjo mos u be per te shmangur gazetaret ?  

Ata e kishin planifikuar ikjen nga vend krimi dhe fakti qe jane ne Reims tregon qe gjit

Fakti qe jane ne Reims tregon qe e kane bere nje planifikim minimal, pavaresishte se nuk jane profesionista. Ato cka kishin me vete shume mire mund ti fusesh ne cante sporti te medha dhe me pas perzihesh me turmen ( transport public ose tjter) per te humbur gjurmet aq shpejt sic i humben. Atit botit i ka rene patjeter portofoli ne makin (me gjithe cka brenda) sepse si ishin pajisur nuk mund te rrije rehat ne ate Renault (citroen ?) e vogel dhe te zi qe kishin rrembyer. 

ti mendon se do i kapin gjalle apo te vdekur ?

Mohammed Merah e mban mend. Tentuan ta kapin te gjalle (pavaresishte qe kishte vrare ushtarake) por nuk ia arriten. Per mua edhe keta do ti tentojne ti kapin, por ata do bejne cmos te mos bien te gjalle. Politika e policise ne France nuk eshte plumbi pastaj diskutimi si ne Usa me vllezerit Tsarnaev. Ne Europe kane frike ti bejne martire

ISIS,   brothers who love themselves to death !!!

Me kujtohet 9/11 .... nuk e kap imagjinata ate tmerr qe perjeton momenti , nuk pershkruhet , njeriu kjo lloj kafshe qe e genjen mendja !

Tani ti vene gishtin kokes ...Keta paskan qene rekrutet e brigadave te vdekjes se Sirise te rikthyer per te bere lufen e shenjte ne Evrope...Topili ju ngelet ne dere sherbimeve sekrete Fraceze dhe kryesisht plocise..Si mor i lene te livadhisin keshtu keta kriminelet e Sirise keshtu dhe pastaj ja bejne obobo c'na gjeti?

Policia e frances... me duket jo shume eficiente. Kane bere shume shume gomarlliqe sidomos keto vitete e fundit dhe sidomos me keta kastravecat qe vene per lufte andej nga Levanti. Para ca kohesh nuk ishin marre vesh mire me Policine Turke qe po iu dergonte 2-3 veta per terrorizme. Policat franceze i prisnin ne Paris ndersa policia turke ia dergoj me avion ne Marsej (apo Lyon) nuk me kujtohen mire qytetet.

Kriza ne france nuk eshte vetem ekonomike por edhe ne krize me strukturat shteterore qe e perbejne. 

In another clip on Television station iTELE, the men are heard shouting in French: "We have killed Charlie Hebdo. We have avenged the Prophet Mohammad."

PF, e paskan sqaru se cilit profet ja paskan mar hakun: ati te fese se paqes. 

 

I vetmi perfundim pozitiv eshte se nje akt i  tille barbar do ti zgjoje ca nga tulatja vendet te cilat kane qytetaret e vete ne brigadat xhihadiste siriane te cilet po kthehen pas me eksperience....dhe mision.....Mundesisht tju a bejne si Kanadaja qe po ju heq shtetesine 

Prit kur te kthehen cunat tone.

150 (qe dihen) jane shqiptare Shqipnie qe luftojne ne Siri dhe Irak. Nja 150 te tjere jane prej Kosove plus edhe plot te tjere nga Maqedonia. 

 

Te shohim, mbase Asadi mbaron pune me shumicen e tyre dhe na heq nje barre te rende.......

Asadi ska me gje ne dore. Ai mire dhe aq.ISIS (EI ose Daech) aty e ke akoma per kohe te gjate perderisa, kurdet, turqit, shiitet(alaoutit, iranianet), sunnitet (arabet) secili shikon menderen e vet. Sirija dhe iraku ka marre tatpjeten.

Per mua vec 2 jane rruget qe mund t'a ndryshojne situaten sepse kane aq fuqi sa per ta ndryshuar.

1.Nderhyrje e natos

2.Renia dakort midis Sauditeve dhe Iranianeve per zonat e tyre te influences, dhe pjeserishte e turkut (por fare pak per ta ^^)

Menyrat e tjera kane per t'a bere sirine si somaline. 

e paskan sqaru se cilit profet ja paskan mar hakun: ati te fese se paqes.

Ata jane aq analfabete (fetarisht) sa e kane cilesuar emrin e profetit nderkohe qe, siç vinte ne dukje nje specialist i islamit, kjo e fundit e konsideron blasfemi permendjen  e emrit (me justifikimin se profeti eshte nje dhe nuk ka nevoje te percaktohet se cili eshte).
 

Si ka mundesi? Krishtin dhe te derguarit e tjere nuk i quajne profete?

Beluli dhe te tjere thone qe muslimanet nuk ndihen si ne shtepine e tyre ne Europe, dhe per kete, faj kane dhe europianet.

Nderkohe ja se cfare predikohet ne xhamite e Frances.

Me vje keq per rinine muslimone ne europe. Jam i sigurt se shumica deshirojne te integrohen por lideret e tyre fetare i detyrojne te vuajne pasojat e nje skicofrenie kulturore ku duhet te urrejne ate qe ne te vertete e duan.

  

Ne polici eshte dorezuar nje prej atyre te 3-ve. Ai me i riu, 18 vjecar. Vllezerit jane akoma ne kerkim. Policia ka marre ne pyetje njerezit e rrethit te sherif & co

Jam me Belulin kur thote se ka nje perceptim frike ne te qenit myslyman sot ne perendim kur ndodhin ngjarje te tilla te renda. Ne nje fare menyre edhe turp sepse radikalet kristiane hiqen injorant (per interes te vet) ndaj islamit, ne te njejten forme ashtu si radikalet islamike perdorin islamin per te parfumuar urrejten e tyre ndaj perendimit kristian.  

Per analogji meqe jemi ne blog shqiptar, te gjithe ne emigrantet ne perendim e ndjejme ndjenjen e fajit te qenit shqiptar nga asocimi me mafian shqiptare apo emrin e keq qe shqiptaret kokparruar na kane krijuar. 

Per fjaline e fundit i referohesh Europes besoj (  meqe perdore fjalen NE dhe flamuri yt thote se flet nga US )

sepse ne Kanada nuk njihet ky lloj paragjykimi si norme

Perendimi duhet ta marri seriozisht situaten e marrdhenieve me boten arabe dhe ne menyre re vecante me ate islamike.Sepse tensionet mes dy kulturave ka kohe qe sa vene e rriten.Un e shikoj burimin e kesaj ngjarjeje ne perendim dhe jo ne boten islamike.Per cilen arresye u dashka te behen karikaturat qe cperfytyrojne profetin e muslinaneve ? Qe nga u buron trimeria atyre gazetareve qe per objekt te temave te tyre marrin natyren e besimit te se tjereve ? Kreu i ISIS doli tani ne skene per shigjetat kunder islamit jane shum me te hershme ne boten dhe sidomos ne propaganden perendimore, justifikuar me lirine e madhe qe egzistoka  atje .Ngriti ne qiell perendimi Selman Ruzhdine me vepren e tij kriminale perkunder nje miliarde  e katerqind milione besimtareve ne islam dhe pikerisht ne librin e tyre te shenjte! 

Nuk justifikohet situata kur tere perendimi mbron agresionin pushtues izraelit perkunder popullit arab Palestinez per nje perjudhe kaq te gjate.Cila pra eshte strategjia e zgjidhjes, e bashkeegzistences kulturave mes botes islame dhe te tjereve ? Mos bombat ? Nuk po shofim nje strategji, nje petpjekje ku bota te mos degjoje nga keto cmenduri  ku i shpie njerzit kunderveprimi ndaj padrejtesive, injorimit, goditjeve te pamotivuara vecse nga interesa neo koloniale, imperialiste  dhe fyese.Sa koha ka qe populli Sirian u masakrua i teri dhe perendimi , ne ndihme te izraelit po ben sehirxhiun ? 

Nuk vlen qarja  e perendimoreve sot,  megjithese mbeshtetja e solidarizimi i jarit tone pa mustaqe, coc do beje , ne se problemi nuk shifet ne teresine per zgjidhjet e munguara! Bota eshte ne lufte te vertete mes dy kulturave qe shfrytezohet nga perendimi per xhvatjen e metejshme te burimeve energjetike te botes muslimane ....

Nga te botes muslimane prodhohen bandite si te ketij akti, por projektet per ta, jane ne veprimet e perendimoreve qe gjene ne kripe...... shurren qe bejne ne Detin e Kuq! 

Un e shikoj burimin e kesaj ngjarjeje ne perendim dhe jo ne boten islamike.

smiley

varet se ku shef, o grava. si tha latini dhe ramis alia: po pe prapa, prapa do shkoc.

pse re, budall ishte AI qe i vete zhurmusin RAI-t? se ca do shifshe atje? naj reklam sallomi stela, TV color fonola, pipon, pepino di kaprin me orjeta bertin, qe ta bonin mendjen pordhe me marrezira liberale, ta bonin. 

perendimi ka faj!

emo, un di mire nje shprehje te popullit tone, e cobaneve tane  qe kan pas thene " Mos e cingrit vrimen e arrezave " ! Nuk di a ka kendu gje Modunjo rreth kesaj teme ....te cobaneve tane 

Grave kam nje parandjenje qe vepren kriminale te Rushdies nuk te ka ra rasti ta lexosh.

Roni, besome qe e kam tani ne dore ? 

Specifikisht, cfare ka kriminale libri i Rushdies o grave?

Roni, nje musliman i  cdo rangu, sapo lexon titullin " Vargje satanike( te djallit) " aludim per librin e tyre te shenjte qe, per ata qe e kane lexuar   Kuranin , nuk eshte aspak i tille, jo irritohet por betohet se do marri hake ...Mjafton vec kjo  !

me ket perkufizim te muslimanit, keq duken punet per muslimanin.

Grave, "vargjet satanike" nuk jane aludim per Kuranin. "Vargjet satanike" jan emertuar si te tilla per her te pare ne vitin 1858 nga William Muir. 

Vargjet stanike jane disa vargje te cilat jane hequr nga Kurani pasi Muhamedi e pranoj se kish bere nje gafe ideologjike dhe fajin per kete ja la Satanit i cili e kish mashtruar duke e hequr veten si engjelli Gibrael. Te paret qe e tregojne kete histori jane historianet islamik Waqidi dhe al-Tabari.  

 

po ta kishe lexu vepren kriminale te Rushdies do e dije ket o grave dhe nuk do te thoje se titulli "vargjet satanike" eshte aludim per Kuranin.

 

 ne lajmet e mbremjes dhe disa linqe shtypi qe u sollen ketu, kjo ngjarje shifet si cenim i lirise se shtypit nga dikush, me teper sesa kush e cenoi lirine e shtypit (intoleranca muslimane). shume duron perendimi. multikulturalizmi eshte nje ide qe lindi dikur diku, qe me kohe eshte shndrruar ne nje ide te pergjithshme & naive, qe nuk eshte update-uar me ndryshimet shoqerore, dhe duhet te rishikohet, ripercaktohet, diferencohet brendaperbreda.

Multikulturalizmi ka qene gjithnje fakt qe me pas u be edhe ideologji nga dikush diku dikur. Besoj se naiviteti eshte ne krah te kundert ku mendohet qe multikulturalizmi eshte artificial per shkakt te metave qe ka. 

ne fakt njesoj si bashkejetesa utopike multikulturale, edhe platforma si kjo duhen updatuar teknikisht per te ofruar mundesine te zgjedhim a bllokojme personat replikues, ty ne kete rast.

Qellimi nuk ishte replika por venja e theksit tek naiviteti,per te mos thene drejteperdrejtesisht, injoranca e komentit te mesiperm. Ne te thene kete, bie ne faj me kete replike dhe kerkoj ndjese.

nuk jepen indulgjenca me. ne kembim merr cilesimin injornace per menaxhim te vetes tende.

Nuk ekziston multikulturalizmi Jardin, jane demagoge ata qe vazhdojne dhe i bien daulleve te multikuluralizmit...hidh syte ne Britani, shtrati i lindjes se ideologjise...kemi nje shoqeqi te ndare ne grupe fraksjone e cila zien perbrenda 

multi-culti, per te perdorur literalisht shprehjen e nje plaku nga Bregu pyetur per nje tjeter gje, "eshte qe t'i besh mutin mu ne koke".

Plus dhe..te te thone "Eshte e drejta ime ta bej mutin mbi koke".....

Birmingham..mer jahu Birmingham qyteti i dyte ne Britani.....Emo e kam vizituar vetem nje here, andej nga 2003-4 dhe vura duart ne koke...Bangalore ngado te shikoje

utopit sociale po dalin me gjakatare se xhenghis khani.

midis nje ujku dhe nje utopisti, SOT (pasi u provun shum gjona pra, se un e du qellimin e mire) une do lejsha me jetu ujkun. se ai ha vetem ate qe ndahet nga tufa. utopia ha gjith kopene.

Shtrati i lindjes se ideologjise Britania? 

Dhe diçka, multikulturalizmi ekziston dhe ka ekzistuar qekur kane filluar shpernguljet e para njerezore ne planet, perndryshe nuk do kishte grupe qe zien apo qe nuk zien. Te ishte ashtu do kishim vetem monokulture. Ideologjia multikulturaliste mund te jete ne nevoje ripercaktimi ne Evrope dhe me siguri ka demagoge qe refuzojne te shohin problemet e politikave te se njejtes linje ideologjike, por besoj se e njejta vlen per te gjitha palet: diversiteti eshte fakt, i pelqyeshem ose jo.

Nuk ka ekzistuar e dashur Jardine, eshte mit per naivet dhe ide utopike..Ne shumicen e rasteve perplasja kulturore ka qene shkaku i konflikteve dhe lufterave historike. Historia na tregon se fituesit ju impononin kulturen e vet humbesve..te permend ca Inkuzitoret Spanjolle? kolonizatoret Evropjane te Amerikes dhe Afrikes te cilet shafrosen kultura te tera per ti zevendesuar me kulturen e tyre "superjore"...Apo te permend ate multikuturalizmin Otoman qe e pesuam vete ne kurriz 

Britania e institucjonalizoi multikulturalizmin....Ishte vendi i pare qe i lejoi shoqeri paralele brenda shoqerise se vet(duke ju dhene te drejte edukimi fetar, gjykata fetare qe permenda me lart, pa i ingranuar ne shoqerine Britanike. Shkolla angleze duhet te ishte me detyrim dhe jo opsjon per shtetasit britanike..A e kupton thelbin?..kete nuk e kam me te degjuar se kam jetuar vete dhe e njoh nga afer situaten..ke Britanike qe nuk dine anglisht dhe komunikojne vetem ne Arabisht..

Multikulturalizmi ka te meta, e qarte, por qe s'paska ekzistuar, nuk e di. Per ate qe thua ne fjaline e fundit, besoj se komuniteti arabfoles eshte teper i vogel per te qene problematik per raportet nderracore ne Britani.

Ajo qe thua per Birmingamin, edhe une kam qene, por kam thene shyqyr qe ka nje komunitet aziatik prominent sepse do ishte qytet vertet i merzitshem pa te. Curry-n me te mire, aty e kam ngrene. 

Curry-n me te mire, aty e kam ngrene. 

yeah, a very good reason. 

Multikulturalizmi eshte si puna e asaj letres se kalbur qe nuk ke nga ta kapes se te ngel ne dore be behet cope cope....Mosintegrimi i te huajve ne shoqerine kur jetojne thjesht prodhon tensjone socjale me pasoja te renda per te ardhmen e vendeve Evropjane..

 

besoj se komuniteti arabfoles eshte teper i vogel per te qene problematik per raportet nderracore ne Britani.

Ja pra qe e paske me te degjuar edhe ti....¨Dil nje xhiro nga zona 4-5 ne Londer dhe do ta kuptosh se perse e kam fjalen. Prite kur te plasi serisht se eshte si nje kusi qe po vlon...Komunitet aziatik eshte nje thes teper i madh ti perfshish keshtu te gjithe se edhe kinezet Aziatike jane....Tani vizita turistike eshte e kendeshme edhe kur e ha curryn ne Bangalore ...Puna eshte pas vizites jeta vazhdon smiley

Art, vertet lexon keto analizat e DM-se? Nuk do gjesh kundershtim nga une qe mosintegrimi (i dyanshem) krijon tension midis grupeve te ndryshme shoqerore, por eshte shume te shkruash qe multikulturalizmi nuk ekziston. Ose je ne denial. smiley

Po kam qene andej nga ato zona dhe kam pare varferi dhe njerez si gjthe te tjeret.

Ajo nuk ishte analize por kamera e fshehte e dashur Jardin. Kamera e fshehte se c'behesh ne keto shkolla skandaloze, apo vatra te urrejtjes..Meqe nuk po te pelqen kjo analiza e DM..ja tek e ke liberalo-globalisten BBC me nje analize tjeter me te hollesishme....por...mos u shqeteso se nuk flasin keq per shijen e curry-t  smiley

Eksperimentit multukluturalist i ka plas proveza ne dore........... se statistikisht edhe kristianet "ekzistojne" ne Afganistan, Iran apo Irak..megjithese nuk i shef njeri gjekundi....Nuk mund ta quash multikulturalizem nje vend ku robt jetojne ne zona geto ku nuk flitet asnje fjale anglisht dhe me tabela "Po hyni ne zone sharia"..Ky eshte komplet falimentim shoqeror, nga c'do ane qe ta shikosh.... te cilin e ka pranuar vete Cameron

Ja e thote qarte ..me shkoqur nuk e gjen dot....

Britain had encuraged different cultures to live separate lives apart from each-other (AKA multiculturalism) and apart from the mainstream culture. We also tolerated communities to behave in such a way that run completeley counter to our values.

Nuk mund ta quash multikulturalizem nje vend ku robt jetojne ne zona geto(link is external) 

Po pikerisht ketu qendron problemi kryesor i multikulturalizmit. Fakti eshte qe manaxhimi i tij ne Mbreterine e Bashkuar le per te deshiruar dhe nuk eshte e drejte moralisht dhe per hir te se vertetes t'ia vesh pergjegjesine nje komuniteti te caktuar etnik apo fetar ne nje kohe qe perballen me diskriminim ne te gjitha nivelet, nga bashkite dhe deri tek agjensite imobiliare. Ti merr shembull Mbreterine e Bashkuar, une po te jap Monakon i cili eshte nje sukses multikulturalizmi. 

Problemi qendron se u teprua ky muhabeti i tolerances dhe multikulturalizmit.  Nuk i ka cuar njeri me zor ne France kete.  Po s'ju pelqeu le te shkojne andej nga kane ardhur.

Nuk i ka cuar njeri me zor ne France kete

Per ke e ke fjalen? Per ndonjerin prej terroristeve? Po ata kane lindur ne France mesa kam lexuar.

E kam fjalen per te gjithe ata qe ofendohen nga kultura franzese.  Edhe keta te lindurit ne France mund te shkojne aty ku nuk ofendohen.

po me çfare lekesh te shkojne ? pastaj kush i pret ne vend te prinderve te tyre ? femijet e tu kush do i prese po te duan te kthehen ne shqiperi ?

po qesim pse diskutoni, apo se pa pagese ?

Epo meqe nuk paskan para te kthehen keta, hajde te ndryshojme Francen ti pershtate ketyre.

Femijet e mi nuk jane edukuar te marrin armet se nuk ju pelqen Amerika.

Edhe jo nuk flas qesim.  Nuk me ka pritur njeri me lule mua edhe nuk ka pse ti prese njerias keta.

 

kur nuk te lene  rehat ne vendin tend, ti nuk ke rruge tjeter qe te vish e te banosh ketej.

merr per shembull shqiperine. atje po perpiqen te bejne europen. atehere si ka mundesi te jetosh ne vend, kur me mire vjen dhe jeton ne euopen e vertete. se kopja nuk ja kalon dot origjinalit apo jo ? 

arabet po njesoj. kush i filloi apo i financoi  revolucionet qe u bene te ta, te pranveres arabe ? franca, usa, e te tjeret. vrane diktatoret qe e mbanin popullin ne nje fare rendi dhe rregulli prej dekadash dhe e bene lesh e li. a mund tani te thuash si ti, qe vete e kane fajin qe vijne ketej ?

po ku te rine, s'ka me rregull s'ka me rend ne vend te tyre, s'merret me vesh kush eshte i pare a i dyte atje.

Problemi qendron tek multikulturalizmin vete si ide...Nje shoqeri nuk mund te ece perpara e fragmentizuar me arna globaliste sepse kemi perplasje ashtu sic po ndodhin..ketu nuk i vihet faji nje komuniteti te tere fetar por ideologjise neoliberale qe i lejoi ata segregoheshin ata nga pjesa tjeter e shoqerise. Integrimi eshte e vetmja mundesi per nje shoqeri te ece perpara. Monako sukses multikulturalizmi? smiley... Nje copez qytet 2 km2 me 30mije banore..90% e tyre miljonere..Ti kete e permend kete si sukses multikulturalizmi?...dobet shume dobet, prisja me teper nga ty..Nuk ja vlen as ta ironizoj se ska llogjike ta perceptoje... Ja dhe 95% te Britanikeve besojne se multikulturalizmi ka deshtuar sipas sondazhit te BBC

Breitbart London’s James Delingpole was a guest on the show. During the discussion of the results, he said: “I think the thwacking great majority in that poll says it all. The multicultural experiment in Britain has failed totally and people have finally realised how much it has failed. Rotherham was just one example; we’re seeing cases all around the country. It has been a disaster. I think that this is going to be the turning point.”

PS: Te sugjeroj ti hedhesh nje sy programit te plote kur te kesh kohe.

Integrimi dakord perderisa çdo komunitet fetar dhe etnik te kete te drejte te ruaje elemente nga kultura e origjines. 

Nuk ka rendesi siperfaqja gjeografike e nje shteti por manaxhimi i multikulturalitetit. Tjere shembuj suksesi mund te marrim Kanadane, Australine, Zelanden e Re, etj. Monako me erdhi i pari ne mend, prandaj permendja. 

Askush nuk po e kundershton traditat e tua, thjesht duhen respektuar dhe traditat e atij vendit qe te hapi deren dhe shtetesine apo jo?....Degjoje ici ca thote ajo diskutuesja me origjine pakistaneze tek videoja qe postova...We have a comon slang between us in families...my dad or brothers used to say to me often " Don't be a white girl"...kjo shprehje i thote te gjitha....shton komentuesj(politikane) ...Ne syte e tyre dhe shume te tjereve shohin kulturen islamike si superiore............... e cila ju duhet imponuar kesaj pjese tjeter...SHBA,Kandaja,Australia dhe Zelanda e re perpiqet ti integroje dhe jo segregoje

Roni, me eshte dhen rasti te isha i pari shqiptar qe vizitova zyren e punes se imam Khomeinit.Dhe aty mes tjerave pashe letern e Papa Voitiles, drejtuar Khomeinit( per lirimin e 50 amerikaneve te ish Ambasades te cilet u mbajten peng qysh ne ditet e para te revolucionit Islamik) si dhe pergjigjen e Khomeinit Papes  e cila fillonte  tekstualisht keshtu "I dashur vella Karol! Kur njerzit besojne tek nje Zot, ata jane vellezer ..ne besim !E mora letren tende te cilen e kendova me shume vemendje dhe rreespekt te vecante.Jam pamase i surprizuar qe Ju interesoheni per 50 spiunet te Amerikes dhe aspake per miliona te vraret e Perendise ,  nga bombat amerikane! Kam qene i habitur ndersa ndodhesha ne France kur pikerisht aty ne Seline e Shenjte, perendimi " i kulturuar xhironte film, me te cilin Hazereti Isain ( Jezu Krishtin, sh. im ) e benin homoselsual, te pabaze ne asnje prove , vecse te nxitur nga shejtanezia qe ka dale shesheve ne tere kulturen perendimore, per te cilen Kisha e Shenjte , nuk mundet te jete krejt indiferente...."  

Dhe vazhdonte plot dy faqe ....

Le ta botoje Vatikani ate leter dhe shife sa parashikues ka qene ai , me ngjarjet e sotme ...si kjo ne Pariz! 

grave me theene te drejten me me endje te lexoj kur tregon per kulturen pagane te pellazgeve sesa per kto punet te krishtereve dhe muslimaneve.

varet sepse me shikon si besimtar kur nuk jam asnjefije i tille.Dhe sidomos kur kujton se jam antiperendimor .Perkundrazi, sot me shume sekurre , Perendimi ....nuk eshte ai qe te gjithe kemi kujtuar ....Ka ardhur koha e ridimensionimit te disa parimeve mbi te cilat funksionoi gjer ketu.Ndryshe ...bota eshte ne kaos ! E ne se merr persiper rolin e qeverisjes se kesaj bote , beje ndryshe se keshte po i ben gropen! Ky eshte mendimi im ore mik ! 

Pse me dy standarte ti emigrant???

Shembjen e murit te Berlinit e duartrokite zotrote. Kurse kete tjetrin po thua mos e shembni! 

jom i sigurte qe Grava e thek nji teke me mjes, pranej smiley

toibe stakfullah ! Ku pi muslimani raki mor jahu ?Pale po ene vaksis ! Vreni se kur ka mu dal wisky yve ka me qen darka  vooone ! 

mos ecni ku ka garrumuj por tek e tek ! mos ju afroni gazetpjeksve por mcifuni pas kazonave ! Ene boni sa here bismilahi ! 

Vetem ketu te Peshku lexon qe dikujt i duhet ndihme per te ndenjur me bythe e bere sehir.Nga inati me Perendimin ne fakt po therrin keta te IS-it shiitet.Le qe harrova qe IS-i eshte pjelle e Amerikes dhe Mosadit,prandaj nuk ka vrare asnje cifut,megjithese ua keputi kokat ca fakireve gazetare
amerikane.Po thuaj ishalla nuk e lexojne letren e Khomneinit per papen keta te IS-it,se do fillojne te vrasin jo vetem per hazretn Muhamed,por edhe per hazretin Isaia.Apo nuk ia vene veshin thua,se Khomneini eshte kagir

vazhdoni,vazhdoni ju amerikonet e se ketejmi, tu mos e pa ma mire tkeqen se Ate me ..Isa nuk e krijun khomeinasit por tujt.Nuk di ctju them, por ju rujt Zoti prej noi  veni te ligesht, per noi Tim Horton ene me pi keni ..l

Don zgjidhje integrale kjo ore jo dengela sic keput qy pionieri me siper.He pra boni nje amerikon  te vishet me C4 e te shkoje tek ata te ISIS mi bo copash ! Ku ka fun e keqja me te keqe ore te keqen e menies tuj ! Perca u bo Iraku sallate gjaku mor trimat e xha Jahos ? Per Naften a jo bofsha naften ne menie ! Ene per Izrailin ....! I kujt ishte ene kush e prrgatiti Bin Ladenin, po keta te fundmit qe presin kaptina, dhe kush po prrfiton si strategji me veprimtarine e tyre islami apo Izraeli ? Jep men floriri ...argjente ! 

Po ç'nafte o i nderuar? Po pse nafta e irakenve ishte para se te vinte amerikani? ..po lere o grave, nuk eshte vetem muhabet iraku e palestine kjo katrahure...ti themi gjerat si jane... mbizotron mentaliteti i te qenit superior ndaj tjerit,vetem sepse ti nuk e nxjerr motren tende me minifund rrugve siç bejne ata inferioret e perendimit qe nuk kane as bole ti mbajne grate ne radhe..he de..gjej ilaç kesaj? keshtu flisnin edhe barbaret kur e etikonin si pervers moralin e perandorise romake,nje perandori qe njeher qe te jepte lirine te quante vertet njeri te lire e nuk te pyeste me..ishe romak e pike!!

Keshtu eshte kur e shikon boten me syte e ajatollaheve or babagjysh, por akoma nuk e na e kthjellove, se edhe heren e kaluar e ktheve menjehere pllaken: keta mostra jane pjella te vullnete te ndrydhura dhe padrejtesive apo krijesa te drejtperdrejta te Amerikes dhe Izraelit. Nejse, nisi ndonje leter te hapur Obames, se mbase gjendjen ndonje zgjidhje e integruar

Shoqeria multi-kulturale nuk eshte shpikje e sotme,as e globalizmit ekonomik e as e turizmit elitar. Bota per mua nuk ka rruge tjeter, perveç asaj qe nje njeri eshte zot ne shpi te tij!! Kush eshte kunder kesaj me ngjan me barbaret qe shkateruan Romen!! Roma e lashte qe zotronte boten ishte nje shoqeri multi-kulturore,nje qytet me nje milion  banor ne ate kohe ku nga skllav mund te beheshe edhe perandor,e gjithe kjo para se te vinin barbaret nga lindja e perendimi,nga veriu e jugu qe me besimin se ishin superior per shkak feje ,ideje e ngjyre e shkateruan ate!!

Gati-gati e njejta gje ndodhi dhe me egjiptin.

Roma qe zoteroi boten i Romanizoi me perpara zonat e pushtuara, cmultiklut te Romes flet ti mer jahu...Ai arriti te romanizonte barbaret,Dacianet dhe keltet, ti flet per multikult...

Rome has grown since its humble beginnings that it is now overwhelmed by its own greatness.
Livy

Britaniket(Saksonet) perjudhen e paslargimit te Romakeve e quajne "Dark Ages"...Kjo i thote te gjitha dhe e shendrron ate teorine e multikultit ne leter higjenike "multi-use"

Romanizim eshte si te perdoresh sot android.

Multikulturalizem eshte qe gjithkush nga ato zona mund te behej perandor. 

Ajo nuk ishte multikult po integrim mer jahu, mos i ngaterro gjerat.....se ATA ardhacaket qe u bene perandore apo kapen aristokracine e perandorise ishin bere me romake se vete vendalinjte, ishin shkolluar neper shkolla romake dhe e kishin perqafuar kulturen e Romes...kupton ti...Nuk kishte Perandor apo aristokrat romak ti drejtohej turmave ne keltisht apo dacist...Nuk kishte Perandor Romak qe ti falesh  Llŷr-it,Gebeleizis apo Cú Chulainn-it por ju faleshin Jupiterit dhe Neptunit...ndaj kjo teoria e multikultit bie si kala prej rere

Sigurisht qe duhej te beheshin romake para se te beheshin perandore. Obama s'mund te behej president pa qene amerikan. Roma kishte multikulturalizem sepse ne te jetonin raca te ndryshme dhe sepse Roma nuk shfaroste kulturat e tjera, por i parnonte, per sa kohe qe ato pranonin kulturen e zakonet e romes. Sigurisht qe s'ehste ne te njejtin nivel sic eshte multikulturalizmi sot, por ka pasur me shume se cdo perandori tjeter ne ate epoke, dhe me shume se c'ka pasur edhe vete europa apo bota pas renies se romes.

E pra tjeter gje eshte integrimi dhe tjeter gje eshte multikulti. se po i ngaterron komplet.Raca nuk mund te njesohet me kulturen mer jahu.

A e kupton se ca po thua?: Roma pranonte kutura te ndryshme..Jo Roma i romakezoi keta barbaret dhe keto kulturat nuk i pranoi.Roma rriti influencen e vet dhe te kultures se vet dhe keto shoqeri dalengadale u asimiluan dhe romakezuan dhe jo multikulturalizuan..Integrimi nuk mund ta njesosh me multikulturalizmin..Keta u qe ingranuan ne shoqerine Romake perqafuan kulturen romake shkeputen fijet me kulturen qe lane pas..tjetra Roma nuk lejoi kultivim multikultiralist por thjesht zgjeroi kulturen romake gjithandej. 

Ti 15 vjet ke qe po leviz me Grekun aty ne kufi dhe i ke shqiptaret qe jane bere me greke se vete greket..a e kupton ti...Apo e harrove kaq shpejt Jorgot,Nikot,Andreat dhe Alekset..keto nuk erdhen si faktor i multikutit qe permend ti.... Multikulturalizmi nuk ka ekzistuar asnjehere ne shoqerine njerezore, eshte artificjal dhe krijon vec tensjone 

Cdo race ka kulturen e vet. Kishe lagje spanjolle e lagje arabe ne romen e lashte. Kishe fe te ndryshme, tregtare nga vende te ndryshme qe vinin te shisnin pjese te kultures se tyre. Gjuha, feja dhe folklori jane kultura. Nuk jane nenshtetesia apo qyteti ku jeton.

Nuk ekzistonin spanjolle asojkohe por fise iberianesh dhe visgothesh dhe kantabrianesh smiley  

Thelbi i ceshtjes eshte se qe Roma qe kur i coi rruget deri ne fshatrat me te humbur automatikisht i Romakezoi keto kultura gradualisht

Si e imagjinon ti Art banorin qe ecte rrugve te Romes antike?  Se mos me thua bjond me sy bojqielli se kam per te te hequr te drejten e pergjigjes smiley !! O Art Roma kishte me qindra kulte fetare te ndryshme,banoret e saj ishin nje perzierje racash e fliteshin gjuhe te ndryshme rrugve te saj, si mund te jete sot nje Londer apo New York..ndoshta edhe me shume..Roma luften e bente per para,per te shtuar pasuri e financuar mrekullite qe ndertonte qe nga rruget e Koloseun e deri tek ujesjellsit, e sigurisht qe  nenshtronte e asimilonte nuk do mendje ajo pune.. ishte qendra e botes,ne te cilen mblidheshin ose e kishin ender te mbidheshin gjithe ata qe kishin lek,mendje e talent pa dallime ideje krahine e feje! Sa per te mos e zgjatur...ideja qe sollen te krishteret e pare se ka vetem nje zot..i tmeroi romaket..po aq sa mua sot me tmeron ideja se keta tipat qe presin koka si ne ate kohe mund nje dite te drejtojne jeten time!!

Njesoj si myslimanet sot, te krishteret thoshin qe kush vdiste per perendine behej martir. Njerezit filluan te nderojne martiret e te veteflijoheshin, njesoj si kamikazet sot. Nisen te mos njohin ligjin perpara perendise qe u mesonin te krishteret, njesoj si keta arabet sot. Fitorja e kesaj mendesie solli epoken e erret qe mbaroi vetem kur europianet iu kthyen laicizmit e pragmatizmit, dhe pasi kishin unifikuar nje shoqeri unikulturore.

O arb nuk po flasim per peliferine por per keta ardhacaket qe kapen majat e perandorise...dhe keta nuk i kapen majat duke folur keltisht,dacisht, barbarisht smiley ...kape ca thelbin e ceshtjes mos u bej kaq naiv.... 

po mo art...por ti po kerkon standarte te sotme mijra vjet me pare..une nuk po them qe do te isha i lumtur ne epoken romake,por te mendosh sa ndiheshin zot ne shpi te tyre njerzit(jo te gjithe mo..jo..se mos me ndjek germe me germe) mijra vjet me pare te habisin keta "francezet" me kallsh ne dore qe vrasin per karikatura!!

Keta francezet qe flasin arabisht ne shtepi dhe ju vene grave thesin ne koke vrane per shkak te multikulturalizmit qe permende zotrote i cili i lejoi te krijonin shtet te tyre brenda shtetit Francez. Multikulturalizmi ju dha mundesinei te mos integroheshin ne shoqerine Franceze .Apo te kujtoj ca ato gjykatat islamike ne Britani(vend i cili e ka pesuar disa here nga terrorizmi i ketyre)..te permend ca  keto shkollat islamike qe i torturojne femijet..edhe keto produkt i multikulturalizmit qe po i mshon fort zotrote

Po ec pra..gjeje perse nuk u ndodhte romakve kjo gje? Une te solla nje shembull mijra vjet me pare, e qe ishte shoqeri multi-kulturore, e ashtu ishte,sa do qe ti ngateron asimilimin e pashmangshem natyral (te dhunshem apo jo)qe do qindra vjet me multi-kulturalizmin qe eshte nje pasuri per ç'do shoqeri sidomos kur mendon alternativen e multi-kulturalizmit,mos me keqkupto..per mua njerzit me anti ketij multi-kulturalizmi jane pikerisht keta me kallash,keta jane me fjale e vepra..

Sepse i integruan ne shoqerine Romake..I civilizuan dhe i bene Romake dhe nuk i multikulturalizuan sic propgandojne megafonet e prodheve multikulturaliste....

Sa shpejt i gjeten se kush jane ....bravo policia Franzese !

shqiptaret duhet ti kthehen nacionalizmit qe te mbrohen nga ''kryqezatat'' e reja qe mezi presin te bejne ate qe u be ne '99-n ne kosove shqiptareve,me  argumentin nen legjitimim e siper te luftes kunder armikut ''islam''.  te mos harrojme se shqiptaret humben e trojeve ne '12-n per te njejtin shkak.

shume qesharake ultrasit e krishtere shqiptare!

i humben pra, se ishin muslimon. ca ka ktu me u diskutu.

thjesht babe: je myslimon, kalo i cik nga kjo dera tjeter qe te co per te hauri.

ti themi o vlla gjonat sic jane, si na sugjeron edhe shevqet peci. jo gerr, po ferr, jo do hym me tri fe, po lesh me presh. ti per vete e ke OK, se ti thu dhite europen kurve e kaurre, e posht integrimi. ok, por i vetmi problem me kte taten eshte se ndryshe nuk bohet shqipnija, pa mire. ishte 500 vjet ashtu, e 50 vjet keshtu, e u bo kaladibronce si e shef tina sot.

S'eshte koka e atij per artileri, o Bido, po c'te besh edhe ti i ziu, se s'ke me ke te llafosesh. smiley

smiley Nuk hoqi qe nuk hoqi dore nga ai gjumegjuri me popullin.

emo , Shefqet Peci isht nje burre laberie, qe nuk kish te share edhe prej me te mburrurve koti.E tregoi vehten me qendrimin stoik gjer sa dha shpirt dhe nuk u zvarrit tek ata qe i kish quajtur e luftuar si  plehra te  kombit.Nuk pranoi te vinte ne goje supen e mire te halimerise, por dha shpirt me sa kish brenda kuvetit te vet. Mbeti sa qe gjalle dhe sot i vdekur, nje  hero i popullit te tij qe e respektonin mbi te gjitha si burre zakonesh e gjeneral betejash.Ishte nje oficer mbaruar akademi ne italine e kohes kur Italia nuk qe bere pershesh.

 Kjo CV per te , nuk besoj se mund te sherbeje si material ...per haberet e Haxhi Isufit ! 

Shqiperia e ketij cerek shekulli i ka me thase derbederet e hynereve,  qe kane kutrubuar  jo me vendin por edhe tere Evropen .Nuk ka pse lodhet kush per ti gjetur se jane perballe e ne balle, por e duan ne balke ata qe nuk po shofin ne dore te kujt eshte katandisur vendi .Ti kujtova keto, sepse disa here e keni permendur, sikur te kishte qene Maqo Pelivani.

grave, me gjithe respektin per ty, kush ka punuar shume afer Shefqet Pecit ne Kuvendin Popullor nuk e mban mend si njeri te mire, dhe kur e kujtojne (ose e kujtonin) rrudhnin buzet nga neveria per ate.

Por sipas karakteristikave qe dhe zotrote, ai ka qene me te vertete burre Laberie (njeri qe i bie murit me koke, duke marrur parasysh qe mund te mos e thyej murin, por koken), por perseri kjo nuk do te thote gje per shokun Shevchet smiley

Fundja o grave, po doli i mire shoku Shevchet, kush ka qene dhe kush eshte i keqi ne ate cope vend? smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).