2 raportohen te vrare ne nje situate tjeter pengjesh ne Paris, edhe pse te dhenat nuk jane plotesisht te qarta, duket se rasti i dyte eshte i lidhur me te parin. Nje cift xhihadistesh kane marre 5 pengje ne nje market kosher ne Kryeqytet, ndersa dy vellezerit Kouachi gjenden te rrethuar nga trupa te shumta plicore ne nje biznes printimi, ne Demartin, rreth 35 km ne verilindje te Parisit. Edhe dy vellezerit kane ne zoterim te pakten nje peng. Cifti i dyshuar per rastin e pengjeve ne dyqan jane Amedy Coulibaly dhe Hayat Boumeddiene te cilet dyshohet se jane vrasesit e Polices se re qe u qellua dje per vdekje, ndesa jepte ndihme ne skenen e nje aksidenti automobilisitik. Presidenti ka urdheruar zyrtaret me te larte te sigurise qe te shkojne ne skenat e pengmarrjes.

311 Komente

Plasi ne France! 

Zoti Grava,

Meqe ke thene qe ke shetitur Lindjen e Mesme jo si refugjat dhe ke takuar shume njerez atje,cfare pershtypje na sjell nga ato vizita?

Se une sa arabe kam takuar ketej me jane dukur goxha agresive kunder vendit ku jetojne.

Ndoshta e kam gabim por me duket se arabet jetojne vetem per te urryer Perendimin.

Na jep pershtypjet e tua nga vizitat ne LM dhe si perceptohet Perendimi atje.

Ju faleminderit paraprakisht!

Se duan mër Francen. Aty jetojne dhe se duan. Nc nc ncc. 

fidainj do jene edhe kta te dy.

Ca do me thene fidai?

Ka lidhje me arbitrimin e futbollit. Ka qene nje refer me emrin Fidai Pupa nga Korqa.

Po mire e kam njohur Fidaiun,se nga Korca jam po chyn ai ketu?

Shaka , shaka. Komentuesi i mesiperm vazhdon debatin per nje kembengulje te quditeshme te Graves.

Holy shit. Ti duhet te jesh me i vjeter se gjyshi im plako. Ku e ma man Fidai Pupen i here ? Faik Bajrami, Met Myshku ...

Harrova Shazivar Grudensmiley

Kam qene tifoz i madh i Skenderbeut.
Met Myshkun e Durresit e mbaj mend.Ata te tjeret jo.

Fidaiun e kemi njohur familiarisht.Ishte tifoz i Tiranes thoshin korcaret smiley

Une jam ne moshe me djalin e Fidaiut,Gjergjin.

Mos e merr per ters po e kisha me ate qe e permeni i pari. Une kom pas i here afer, me kabine ne plazh ose Fidaiun ose te vllain, po kishte nji goce qe quhej Elida. Ia lujta keq fare 2 jave rresht, po nuk ma la qe s'ma la. Qejfi ia kishte po kishte shume fryke ... smiley

Edhe ti o Qamolo, o korçare o hiç fare!!

Shume I zi qenka ky! Apapa sterre.

E llastice po gju per Burre apo thjesht per dike qe te perputhet karikatori.

Larg qofte! 

Once you go black, you'll never go back.

Ty Le Pen te qofsha fale...

te kam nene e me ke djale...

ta po vje Le Pen krej "pissed off" edhe ne shqiptart metme jashte EU edhe per nja 40 vjet te tjera .

Shqiptaret kane shoncin historik ti bejne kaken myslymonizmit, mjekrroshave e treçereksave.
Ti tregojn botes mare qe na kan ça trapin me kete shumicen myslymane ne shqiperi.

Shoh pamjet qe jep fox nga franca. Kudo gjelberim, ndertesa te bukura, vend persembari. Ka lezet. O francez o te verber po merrni mo vlla refugjate shqiptarë se ne ju duam dhe sju hapim pune, integrohemi shpejt dhe kalamajve do ja vem emrat benoit dhe zhaklin ca merrni kshu robsh qe ju hapin probleme. 

smiley

i ka shti perenija te kta te murrmit, mer i qifsha zdajken!

dy vellezerit qekan barrikadu ne nje supermarket hallall. 

Dmth, vrasim 12 veta por ushqimin e hame hallall smiley

Shoh kto apartamentet ne france, ballkonet e bukura me kangjella e lule, parqe, gjelberim. E krahasoj me kte kompleksin e apartamentit tim ktu, them ku jam ne amerik a ne burundi. Njoni bertet spanjisht, tjetri ka 1 ore qe uluret ne telefon kinezce, ai perball pi cigare ne ballkon me flamur salvadori. 

Cuditerisht nuk na duan kokolepso. Nje zot e di pse. Jo vetem Franca. Shif edhe Ameriken me politikat e vizave. Nga Pakistani apo India nuk ka ngel njeri pa ardhe qe ka nje te aferm citizen ketu, ne Shqipni nuk i japin vize as pleqve qe kane femijet amerikane ketu dhe i detyrojne te kalojne kalvarin e aplikimit per permanenet resident. Nderkohe tallin dhe trapin duke "zgjat" afatin e vizave deri ne 3 vjet. Ec e gjeje.

Jemi edhe aleate pale smiley

As un se mor vesh me rob shpije mister. Na ka mallku zoti se ska mundesi. Me shpejt merr vize nje kinez njezet kilsh nga pidhi arushes apo nje nigerian nga malarja se ne. Po hapini syt o derezinj se nga ne sju vje e keqja ne ju dum me shpirt jo si kta varikarsat e tjere qe pranoni e fusni gjarper ne gji. O ju shpaft mortja ju shpelaft. 

E bojne pikerisht se jena aleate e sdun qe te mbetet Shkaba vetem ne Shqypni.

Dajosho po fakti qe ne Shqiptaret jena grupi i pare qe nuk rrespekto detyrimet konsullore dhe e shkelim gjithmone vizen si libertan qe jemi, a nuk te bo pershtypje?

Edhe po i shkelem nga varferia e bejm ne te shkretet po te pakten ste vrasim si kta kuskusët. 

nuk te vret ti dhe une, po i harrove ata 3 shqipet e konektikatit qe u kapen para se te sulmonin garnizonin amerikon ketu, apo ate shqipen e Hamburgun qe vrau pilotet amerikon ne autobuz...e si doli nje llaf i keq prej goje asaj Nones se shkrete amerikone???? ne Shqiptaret i pranojme defektet tona veq kur na plas bumja.

Ai ishte kosovar

Ata jo AI, jane shume per fryme popullsie.

Tironco, kjo qe thu ti mund te jete e vertete. Une di te them qe mua si qytetar amerikan qe ka mbi 15 vjet qe me del bytha ne usa, qe paguaj taksa si cdo tjeter, qe krimi me i madh qe kam bere ka qene nej parkim gabim..............me takon te ftoj tim ate apo time eme per nje vizite 1-2-3 mujore per te pare nipin/mbesen etj. Argumenti i ambasades eshte me qesharaku ne bote, absolutisht qesharak: "Viza nuk jepet sepse nuk kemi garanci qe ju ktheheni perseri pasi nuk keni lidhje te mjafteshme ne Shqiperi". Kete e kam degjuar nga shume njerez.Tani qe e shkruaj me vjen te plas smiley

Kete e kam degjuar edhe une nga shume njerez, por spo flasim per keto raste. Ne fillim te 1990 ishte me kollaj me more vizen ne Amerike se ne 1996 2000 e 2010, veshtiresia erdhi nga sjellja jone kolektive, ky eshte fakt.

Nese je qytetar ti per prinderit e tu duhet ti besh bashkim familje nga ambasada amerikane ne tirane se eshte e drejta jote kushtetuese. Harxho me pak kohe bile sesa me e fillu proceduren ku i ke ketu.

pse me i bo sponsorizim per vize nuk eshte e drejte kushtetuse?

Ehua.....Sponsorizim me vize bejne edhe jo qytaret.....a me kupton.....tregon sa pare ke ne banke dhe cfare kushtesh financiare e ushqimore ofron..... eshte me e veshtir. Perkundrazi kur bo bashkim familjeje.... je ti pergjegjes per pleqte ne menyre me bindese, si fillim e pastaj i bo gati letrat e social securities.

Mire mer Tironc, po si i bohet kur plaku im nuk do me u bo rezident por thjesht do me udhetu per qejf 1 here ne vit ose 1 here ne 2-3 vjet?! Pse nuk aplikohet e njejta gje per pakistanezet? Nuk e justifikon dot ambasaden per ket karllik. Jemi duke fol per pleq jo per 20-30 vjecare qe edhe mund te shkelin vizat.

Mos ha inat me ambasaden po ti kishe bere bashkim familje me kohe ( meqe paske 15vjet). Me green card shkon e vjen. Ska pse rri ketu pa leviz. Ka raste me heren e pare Nuk ua japin dhe pleqve, po sa here kane hy gjithsej? Mos m'thuaj e ke lene me 1here t'vetme!

Moza, ku paske qene ti mi t'keqen? Te ishim taku icik mo perpara ma kishe zgjidh ket problem. Rrofsh megjithate.

Tkam pa verdalle dajosh, po se kisha dit qe paske pas kete problem. Ah ta kisha ditur! provoje prape ti ftosh, ma merr mendja kane me e marr vizen kesaj rradhe. Good luck.

Jane burokrat keta te ambasades, dajosh, te pashpirt, kur i japin vize njerezve e ata nuk kthehen, u mbahet shenim ne histori te punesimit atyre vete. Nejse, ti ke hall te modh, po zgjidhja ajo eshte, e nga krahu tjeter nuk eshte e mire se te burgoset plaku ne amerike pa leviz, ta kuptoj hallin. 

Dajosh + Tironso, per kete çeshtjen e vizave qe amerikanet nuk japin ndaj shqiptarve, une kam folur tek VQ, ka material boll, lexoni dy letrat drejtuar ambasadorve amerikane, para disa vitesh. 

Ca ke thene Pjero. Ke 1 shishe vere 100$ po ma the tani me 2 fjali.

Per cfare te na duan ? Kemi 25 vjet qe nuk lanme Balte e Bajge pa hedhur mbi vete si" antikomuniste" te te gjitha oreve smiley me ne krye te gjithe Psikopatet e pakrahasueshem ne gjithe Boten ,  dhe dashke te na duan ?

Jemi po vete qe ulerijme se kemi qene Kamp me tela dhe GJEMBA , te vrare prere , pa arsim , pa kulture pa pa pa ( tm K.Devole) dhe pret te duan ?

Hiqni kategorine e sali Mutrave e dengelaxhijve InteliDjente pas tij nga mjedisi dhe do shohim se si do na duan.

Nje Popull qe propogandon me syfryret ne krye  neper Bote si popullin me Injorant , me keta te semure Psikik qe vijne dhe ne Blogje me njohje te Fellta te Botes dhe Myslymanizmit e Krishterimit ..kush eshte ai Hajvan qe i qas ne Tave ?

Dhe Papa habitet me keta qe jane me Katolike se ai qe ben vizita ne vende myslymane .Ne qofte se nuk ke respekt per veten nuk ka Popull qe te respekton Dhe ne te tille e kemi propoganduar veten ..

se diktatura zotrie .. Prandaj per kete kategori ka vetem MESHIRE dhe jo Respekt !

 Nuk na dun se ja u futem friken me anije...te vjen njoni thone....e ta sjell maunen plot me kolopuc e pleq e plaka mbas 3 mujsh. Afatet e vizave kemi qejf me i shkel per sport.... Pa harru qe nga Florida ne Detroit jemi bere dinjitoz ne trafikun e droges.

O robo, edhe po sollem kolopuc e plaka te gjithe do i kesh profranceze, rob qe do ta duan republiken me shpirt, shtetas ideale e te bindur, jo si kta korozinjte qe e shohin francen me percmim se profeti tyre eshte ku e ku me lart se kta te drgjenerumit palefaced. Kupto a skupto

Eshte feja Islame qe i bo kriminel kta njerez e jo rraca plako. Lexo me siper e ti kam dhon shembujt me Shqiptar. Shqiptaret po shkojne ne Oborr te Isis me shume se te tjeret per ate pune, dhe Islamiket radikal i ke te ul kembkryq ne Shqypni nga 90 e xhamive ne cdo katund deri te Gazidedja, kryIslamiku Shqiptar. Po keni humb lidhjet me memedheun.

Po si cdo Popull ne Bote . Italaianet u bene Kapo te Mafias dhe prape nuk thone gje per ne .Kur digjojne qe ke Berishen K/Minister leshojne kurvaret dhe thone

Dergona ca goca te bukura "

Po na paraqite si Kuplara cfare pret te thone te tjeret .Kriminel mbeshtet  , krim eksportove dhe Krimin financoi  Berisha per Trafiqe e Droge . Dhe habitemi pse na quajne Trafikante ?

Vuuuuuu gomarlleqet Tv e kudo me ngjarjet ne France si letra Higjenike , peshtyj poshte e peshtyj larte , Xhihadist Kosovaret , Fole Xhihadi xhamijat ne Shqiperi dhe paw pala tjeter , ortodokse Intrigante , qe te hane prapa shpine antikombetare e janullataxhij ...dhe hajde pastaj te mos marresh keto etiketime .

Urgjentisht te pakten disa gazetare e media duhen Rrahur sa te fillojne te flasin per keto probleme si bytha te zgjuara , dhe flasim bashke pas ca mujave na duan apo nuk na duan. Rrihni dhe ate se kari ase kari se kaRistani nje dhi , pa ai tjetri e ka denuar allahu palo..ja me thashethuqe ,dhe shohim pastaj .

ps ..rrahje ka kuptimin nje pellembe per Palo..en dhe plus nje shqelm bytheve per se ka ri se ka ri se ka Ristani nje dhi smiley

Ne tersi Rrahje Intelektuale smiley

Oh man.... !

boh cer humori zi! smiley

sterre!

feja e te vobekteve mo, shih si i pasuro grate....

Frances i ka njel derri mac ne dore, nuk ka nga e lu sumatricen. Vete i ka fut keta plehrat ( open society my ass) dhe tani shumica e tyne kane le ne France. Po dul pasta dhomve, nuk e fut dot mo ne tubet.Per cdo Zinedine Zidane jane nja 5 a 6 nga keto thartirat. Dhe po qe se e kane nda menien me vdek si martire, boji cicin asaj pune. 

France, I feel you. Don't be trippin'. You gonna need all the luck you can get. It's going to get worse before it gets ... worser ( is that a word ?).

... ose jep i lek me hy ne valle, jep 100 ne s'del dot.

i ka pas arabet koloni per 150 vjet rresht. deri ne 65-ten algjeria ishte territor francez. 

a po e sheh ne ç'date e ka hap porten ?

shqiptaret kane emigruar 1milion e gjys, dhe asnjeri ne turqi, shtet qe ka ndejt me shekuj te ne. 

kur komentoni dhe ju t'ketushmit, mos ngelte gabel pa dhene mendimin e tij mbi çeshtjen. juve s'keni nje ide mer jahu, beni poste njerzish ordinere. veç rame e berishe ziheni se tjeter gje s'dini prej botes.

Pedofili-jot. U zgjove ti qe fle poshte ures ? Nga zhurma makinave qe m'rafte pika. A ka njeri qe ia do te miren ketij tallashit t'ia mylli deren e biblotekes lagjes se la nom.

po te djeg he ?

Maj mend vajta iher per viz te amb franceze. Se kur doja te emigroja francen kisha enderr. Pelqeja cdo gje qe nga gjuha, kultura muzika filmi amelie etj. As deren sme hapen. Si zorraxhi ordiner me lan jashte, si langaraq. Se di, se marr vesh. Le tju plasi bomba tani me kto lloj kuskusësh e humusësh qe kan fut brenda. Koka ben koka peson. 

nuk i kane futur gje mbrenda me deshire, po kane shku tek ta per te vjedh, lendet e para e te tjera pasuri. kan lidh ne kete menyre korridor. nuk ka mundesi qe keto koridoret te funksionojne vetem nga njeri drejtim, se ndryshe ato vendet atje nuk i mban dot se ngrihen ne kryengritje.

per te mos i lene te ngihen kundra duhet dhe ta marresh me te mire nje pjese, tu japsh bursa studimi, ti edukosh dhe ti besh frankofone, por duhet qe edhe botes (pjeses se kulturuar te saj dhe qe nuk e hane sapunin per djathe), t'i tregosh qe ti atje nuk shkon per te vjedhur por t'i ndihmuar se jane popuj ne veshtiresi dhe prapambetje, te tregosh se je shtet i te drejtave te njeriut, qe i trajton te tere si vetja, etj, etj.

Francezet duhet te marrin borxh disa forca speciale Izraelite dhe zgjidhet kjo situate shpejt.

Ate po mendoja. Ata dine si t'i vine hakut.

pse Izrealite? te pajtojne do shqipe edhe e kryejne tak fap at pune.

Thone qe Nolt e kane qef simetrine. Dmth kur kishte/ka Arfike Francoise, do kete dhe France  xex.

Frances i duhet te marre me qera ca toke Rusit andej nga Siberia, Yakutsk te ngreje ca burgje dhe ti nise keta tipa si pune e ketyre me pushime....Mundesisht sa te mberrijne nga Siria futi direkt ne avjonin tjeter e drejt ke vendi...

partia e ekstremit te djathte qe kesaj radhe ka deputete ne parlament, kerkoi qe franca te dale nga shengeni (dmth te mbylle kufijte) dhe t'u hiqen nenshtetesite atyre qe duan, dmth (fetareve, te pa puneve, atyre qe kane shkuar ne orient, ne vend te tyre ne fakt per vizite, etj).

s'besoj se keta qe jane ne qeveri e marrin persiper.

Franca tipa si keta i fut ne burg per pak muaj dhe i leshon para plotesimit te denimit.

provoje nje here ta shohesh a te nxjerin apo jo. ku bazohesh ti tek komentet e franceze pensioniste neper internet. 

i nxjerrin se nuk kane prova t'i denojne. nuk e fut dot tjetrin ne burg se shkon ne vend te tij dhe takon kusherinjte.

Mire. 

Grande ...Komandanti ne Fb ka nxjerre nje llaf te ri..

papagallet ( i njohur ) dhe papagallushat smiley a papagushat ..  .Ju indiferent smiley

Ky po qe eshte Lajm pa keto koqet e lagu se lagu me se Parisi zotrije ...se usa zotrie ..se perendimi zotrie ..a thu se i kane peme fiku ne Bace , jane bere per ti vizituar urgjentisht ne cmendina .Si gjithnje kryegomari do mbaje stafeten e analizave !

Ndonje mejtim i nderuar Njente  qe ploteson kuadrin e jetes aktive te Shqiperise jo endrrat alucinateve te bLoqeve sikur bota vertitet rreth tyre .

Te nderuar admin ..Ne mendoj na mjaftoi solidarizimi dhe denimi i aktit nga dy kriminele sadiste .

U lini dhe pak vend vete Francezeve te zgjidhin hallet tyre ., Po ashtu dhe vendet Myslymane te bashkebisedojne me ta . .Nje pamje jo vetem Megalomanesh me ..se perendimi zotrie .. por per me teper qe perserit te njejat gjera si papagall a papagallushke smiley nga faqja ne faqe .Le qe jeni bere manjake si Gjembi me fshirjet kot se koti qe Ju demtojne pikpamjet Racionale per zgjidhjen e ketyre qeshtjeve me Rendesi smiley 

 Komandanti na ben thirrje nga "na kem feisin e bukit or tie " ..te arrestohet  Rama

Ate i kuijtova dhe te nderuarit Grava ..Se mos e dish te pakenduar Gjembin ?smiley

Komandanti si e ka percjellur kete Lajm ?

sa e komplikuar  eshte kjo situate...   keta terroristet jane te mirearmatosur dhe perfundimin e tyre e dine mire, skane shanc!    nuk shpresoj, por druaj qe do kete viktima te tjera nga pengjet e pafajshme..

Terroristet asnjehere nuk kane shanc, dhe ata e dine mire kete, gjithashtu dine mire ate qe nuk dine loqet edhe kur jane historiane, qe çdo ndryshim katastrofik modern (edhe jo modern, por me pak i perceptueshem, se pa shume zhurme) ka filluar me dinamit neper rruge paqsore, duke i prish qetsine kakazilepsurve.

Rasti me tipik: Revolucioni i Tetorit, me preçedence 50 vjet dinamit neper rruget e kryeqytetit rus.

 

mos ki hall se franca nuk do ndryshoje gje. pasi t'i vrase keta terroristet (se s'ma ha mendja se dalin ne gjyq, s'kenari duket tamam me dy vjet me pare, ne tuluze) do filloje bla-blate e zakonshme multikulturale (te viktimat ka plot arabe te vrare. kane vrare njerin (berber algjerie qe punonte te gazeta) qe mori nenshtetesine ka dy jave). per te qetesuar ata qe nxisin frike duke thyer xhamat e xhamive. 

 

 

Franca qe nga viti 1945 (dmth kur u çlirua nga partizanet fitimtare mbi nazizmin gjakatar), nuk ekziston me perveç si nje shprehje gjeografike.

Lidhur me muhabetin, ne dinamikat globale, ka ca shenja paralajmeruese, ose kane ndodh ca gjona paralajmeruese qe kane ndodh gjithnje ne histori, ne shprehjen gjeografike te quajtur France.

 

ne amerike mendoj se ka per te plas keqazi (se eshte si shoqeria franceze ne fuqi te 100).

franca do varferohet (se dita dites po behet me e varfer) dhe te huajt do ta braktisin vete. 

Cfare do plasi keq?

revolte sociale. te zinjt dhe latiinot do ngrihen kundra te bardheve

Ti lexon ndonje gje ne jeten tende apo thjesht shkruan tek peshku.

Ne US, Latinot dhe Zezaket nuk shkojne me njeri tjetrin, fare. Komuniteti Aziatik shkon me komunitetin zezak me keq se cdo komunitet tjeter. Shumica e zezakeve jane te integruar me te bardhet e problemet ekzistojne vec ne geto, ku te zinjte jane braktisur si nga te bardhet ashtu edhe te zinjte. 

s'kan ca ngrejn hic. s'ka te drejte qe s'e kane. ua kan dhon me oke, sa as vete ata s'po din ku me e cu e ca me bo me te.

qe do dun me imponu kulturen e tyne pastaj, kjo po, ajo dit ka me ardh - ishalla jo me gjalljen time, se po u dhi amerika (perfundimisht, se drejt asaj rruge eshte - shif fergusonin, ku revolta pothujse u shndrru qe pse s'na leni me vjedh kur na do trapi), edhe globi gjith do mbaje ere nja nji a dy breza njerzor.

E ka zgjidh prej 100 vjetesh Amerika ket problem, kur ka qen me vertet keq ketu, as mos e co ne mendje. 

Kur u ngrefte Kinezi me Koreanin ne Chinatown, conin policin Zezak e u bote rreshtore...kur u ngrifte Zezaku ne Harlem, shkonte polici Irlandez e ja u fuste cizmen ne gurmaz...e kur nuk funksiononte, Panterat e Zeza te Malcolm X e shkrunin vete X ne balle per tja bo punen me te lehte sniperit.

kan ndrru numrat tironco. ky vit ishte i pari qe ne shkollat publike nxenesit e bardhe ishin nen 50%, pra tek fidanishtja si me thon, te bardhet kalun ne minoritet.

por them qe US do nderroje ngadale e pa gjyle topash, ky esht menimi im. demografia te bon ate qe s'ta bo as ai nolt.

Hiqe nga menja, Emo. Ata qe e kan drejtu ket ven kan qene gjithmone demografikisht te paperfillshem, por ustallare ne percarjen e fronteve ideologjike a fetare a racore. Zgjuarsia nuk njeh kohe, parimet po. Per derisa sillesh si individ ne ket ven jeto mire, po u organizove kolektivisht, te bojne sallom e ste gjindet as din e as imam.

ket optimizem kisha edhe per ne afrik te jugut. jo se me interesonte, por presorin e kam pas prej andej (oksfordist, po englez i anejshem).

mqs ra llafi, ishte nji armik i lindur i aparthajdit. por edhe adhurus i curcillit, kshu sa per te te dhon nji fare permase mbi ate njeri grandioz! 

tha, sa e mur mandela, u bon ato qendrat e qyteteve ku dansonin i her vaftit graria e bardhe ne mazhestik e kursal, gjith plehna e litter e gjall. te pinte syte konopi. smiley

dhe duke psherti, ia boni: south africa, good to be from, but not in.

E bir, nona bir.
Robt e mllej e koncentrojne menimin ne 5-6 fjale.
Me teper demton.

Hajde fol me bythzit zotrote, se muhamedi e kurani zotriee.

Kam nje shok ketej nga Afrika e Jugut, Emo levizi pergjithmone ne Suedi me familjen...Me thote, ka nje dekade e gjysem qe e kam pare vendin te trasformohesh nga vend i zhvilluar ne mesjete ...sa here qe vizitoj , shof zgjerim te xhungles gjithandej..Rruget cope cope spo kujtohet kerkush ti mirembaje ndersa punetoret buxhetore dhe minatoret me muaj te tere pa mare rrogat, greva gjithandej...I vajti toka te zotit i them smiley

ate qe ke me oke ne oksident eshte vetem e drejta me bo lek. 

te drejtat e tjera i ke te limitume. provo te shash çifutet ne usa. falimenton direkt, se ne burg ndoshta s'te fusin, po te lene pa nje dysh ne xhep. njesoj eshte ne france.

revolta do vije prej ekonomise dhe racizmit, por edhe agresivitetit qe kane anglo-saxonet qe nuk jane franceze, por i shkojne diçkaje deri ne fund, te vetmit (gjermanet jane njesoj) qe kane bere genocid dhe hudh bomben atomike kur e kane pas punen keq. prap do i perdorin te dyja, kur tu vije puna keq.

Ekonomia eshte me mire se kudo, Cifutet i shajne te gjithe po jo ne pune te shtetit, ambient universitar a hollywood, bile ca bojne lek tu shajt Cifutet, Racizem ka me pak se kudo....racizmi ty te vlo ne Shqypni e France per ate pune....domethene KRISMA nuk ka per te pasur.

nuk po du ta shaj ameriken. atje ben lek me shume se kudo tjeter dhe lek do njeriu modern. semundja ngjithese e lekut na ka kap te gjithve mesa shihet. 

per tjeter gje po flisja. 

racizmi duket te filmi Borat. edhe mutin ne qese, ja pranuan atij azerbaxhanasit à çfare ishte, si ndryshim kulturor, por jo kur u solli ate prostituten zezake ne shtepi. e qiten jashte direkt. 

zezakun atje nuk ta falin. nuk e dun (se ja kane fut, e kane pasur skllav dikur. eshte mekanizmi i urrejtjes qe shpjegon Dostojevski)). eshte hashiqare. po nje shqiptar ndoshta nuk e sheh.

dhe integrim nuk quhet berja lekut. nuk fitohet duke bere lek. nje zezak qe ka lek dhe jeton ne vile, te quhet i integrum. eshte me e thelle se kaq puna. 

Nuk bazohet jeta tek Borati, Daje. A e di ti qe martesat interracial jane ne rritje ne Amerike? Mos digjo nonat Shqiptare qe thon qyqa mos me merr cuni a goca ndonje bythzi. Ta shkrujta me siper, statistikisht te zinjte me aziatket nuk perzihen. Racizmi eshte ne nivelet me te ulta historike dhe e di kush e con larte???? Shqiptaret, Serbet a Boshnjaket qe emigrojne se fundmi. Integrim eshte kur njerezit punojne qetesisht ne nje ven pa probleme racore.Ata qe bojne lek nuk i shef kush se jetojne te vecuar. Une skam pas kurre probleme me zezak ne pune sa ckam pas me Serb a Grek. Ketu njerezit ndahen nga pay-checku e jo ngjyra e lekures. Brezi i ri, i rritur ketu, eshte lomsh pastaj e as mos guxo me shajt ndonje zezak se te trodhi goca moderne para fisit.

integrim eshte kur vendi te duket tendi. 

pse i quajne zezeaket atje afro-amerikane ?

Eshte term jo ofendues. Per te bardhet perdoret, kaukazian. Po perdore fjalen zezak denohesh per perdorje gjuhe urrejtje

Ideja e te berit pare me shume ne Amerike se ne cdo vend tjeter te industrializuar eshte vetem iluzion. Per fat te keq, Amerika ka arritur te perfeksionoj te shes ate qe faktikisht nuk ka. "Endrra amerikane" dhe "usa si vend i mundesive" jane thjesht mite qe nuk i takojne me amerikes e te pakten 25-viteve te fundit. Ne vendin e "milk and honey-my ass" mund te arrish ta mbushesh thesin (intelekti apo university degrees don't matter that much really) vetem nese je pjese e elites cifute ne wall street. Do ishte per tu respektu fakti nese thesat do mbusheshin si rrjedhoje e aftesive financiaro-investuese te ketyre 'kokave'. Fatkeqesisht, dhe sic shume amerikano-shqiptar ne kete forum e dine, qe nga 2008-ta e ketej nepermjet krizes qe keta vete shkaktuan arriten t'i shkundnin amerikanet edhe nga ato 25 cent qe kishin kursy zavallet nderkohe qe per vete korren paren e dynjos. Tamam vend i munsive. 

Profete tip: "jo mer jau s'ka per t'nodh gjo mer jau" ka pas me tonelata edhe ne kohe te Ramizit, por ja qe ndodhi mer jau, ra gjithçka si karton. Ndodhi ne pak vite ajo qe edhe nga optimistet pritej te ndodhte me dhjetra vite. Tjeter pune se mbas pilafit te tere bejne profetin e mbas pilafit: "e disha qe do te nodhte, ma nite zemra".

Ne histori ka ndodh gjithnje ajo qe nuk ta pret mendja, se po te ndodhe ajo qe pritet te ndodhe, nuk ndodh kurre asgje, mirren masat.

 

lufte civile s'pati ne kohe te ramizit kur ra komunizmi, po ne kohe te saliut, me piramidalet, qe ishte koflikt veri - jug. i zi - i bardh. i urruer  - urryes. etj.

Ja ky eshte Marksiszmi paster ..."jashte dhe pavaresisht nga Ndergjegja " ..... NDODH ..dhe ndodh ajo qe tha Angelsi si violin e dyte pa te pare se Levizja eshte Gjithshka ..Qetsia asgje ..

Gjithshka ka ndodhe dhe do te ndodhe ashtu sic shkruajten ata Profete pervec asaj qe nuk pritet por Shpresohet... Te zbrese Krishti nga Qieli ose te Ringjallet nga Toka .

Lavdi profetit qe i jeratisi gjerat me doren e tij ne Boten Myslymane  smiley

Nuk e di ne cfare Shqypnie ke jetu ti Tiku, po Ramiz e kohe e tij ishin pa ngjyre e smund te merren si shembull. Ne kohe te tij njerezia hante veten me dhome se pse spo ndodhte ndryshimi kur cdo gjo ishtee falimentume e vete Ramizi ishte figure jo insipiruese. Kujt ja priste mendja qe do vinte Ramizi ne krye po Familja popa u fut ne ambasade italiane e bindur qe rregjimi se kish te gjate.

po Familja popa u fut ne ambasade italiane e bindur qe rregjimi se kish te gjate.smiley

Une po dal . Ne amabsade nuk ka snje njeri per nja tre ore .. tha Giardineri i fundit qe doli nga ambasada atyre qe ruanin se mos dilnin Popajt . Lajmerum sh Ramiz ..

Ti qisim ?

Jo ...tha ..provaokacia smiley

Po ti Xake kur e kuptove qe po cofte rregjimi. Une per vete nga 87-88.

Une e kom kuptu qe kur Lexova Enverin ne 64 . Maturant . Regjime te Perjeteshme nuk ka .  Dhe mbajti Plenumin e Korrikut qe nuk lejonte me shume se kater kenge te Huaja ne 10 interpetime nga "brigida " repertorin e bar "Rinia " ..Sahati " etj  smiley

Vallaj dhe ne nivelin e Popjve e pranoj qe nuk kam qene si parashikues .

Para se mu tu pergjigj Tironco, desha me te thone se komentet i ke shpesh si çimçakiz, ose babellgam si i thoni ju amerikont, vetem per te zhvillu nofllat.

Ju referova kohes se Ramizit, jo per arsye çimçakizi, por per faktin se ne kohen e tij, pikerish kohe çimçakizi si e thu ti me koment çimçakiz, vershuan disidente nga te gjitha vrimat per te bere profeci te ndryshme.

Kaq muhabeti im, i yti eshte i drejte, por pa lidhje per çfare thashe, megjithate i mire per muskujt e nofllave.

 

E drejte si gjithmone vrejtja kur rrjedh nga lart, nga ai i modhi. 

Kurse pyetja qe i bere marksistit Xake duhet bere tamom:

Kur deshirove per here te pare te cofte sistemi?

Sepse, ndryshe nga sa mendojne marksistet, sistemet bien nga shumatorja e deshirave njerzore.

Kjo eshte nje nga funksionet e lutjes ne histori.

 

Cofje nuk ka per Sistemet . Ka trashegimi ose shkrirje te njeri tjetrit .Vetem saliu mendon se Krijoi Filosofe te rij qe "cofin " sisteme shoqerore dhe i zevendesojne me kopshte zoologjike ne gare "Kush pellet me shume " Ja ke kete KryeGomarin si zakonisht ne balle te urrejtjes  kunder Islamit ne teresi pa shpjeguar perse qendren Ortodoksia e ka ne Stamboll smiley Dmth sh Enver kishte hapur pak NRGJ !

I yni psh nuk e cofi sistemin e Berishes .Thae... merrni Lopatat mbushni halete e Berishes . Do thush qe do mbajme ere . Nuk e mohon dot po mbi vete nuk e kemi me !

Kemi trashegimi tjerres qe i njohin problemet me Themel , ne Ballkan Rajon e me gjere e Gjate . Kjo PO !Eshte pak e paperballueshme qe nga pelqimi filmave Franceze smiley

 

He e drodhe bishtin djathtas, megjithse per 50 vjet me radhe u pellit majtas se sistemi kapitalist ka cof.

 

kane pellit Kapitalistet e Djathte jo te Majte .Ne kemi thene Mbi germadhat e Botes Vjeter do ngrejme Boten e RE .smiley Atje po rendin te gjithe ku thae Angelua!

Ty nuk ta ka njeri Fajin se lexon duke gromesitur me "kapitalizma " Po dhe si Term e njeh nga Marksi smiley Qe e shkaterum PO ..dhe po krijojme nje Kuptim te ri per Kapitalin sepse e kishim parashikuar qe nuk kishte si te ndodhte Ndryshe ..te ndodhte ndryshe nuk kish se si ( tm ne perdorim Gjembi )

Ne sherbim te te gjitheve ndryshe nga kur Gromesinin kaRpitalistet qe ke lexuar se "kjo toke asht e imja or tie " smiley..pasi e kishin Grabitur smiley

po mire, e dime qe nuk kane shanc, por harrova te theksoja faktin qe tashme ata meqe e dine fundin, duan te vdesin si  martire.   dhe per kete arsye mund te vrasin edhe  pengjet.

Kte nuk e di, edhe nuk me intereson ta shoh kaq holle, vetem me qene shok me ta, ose shef i policise se Parisit.

Dmth interesi im eshte global, si gjeografi dhe histori.

Kur du me e pa me holle problemin, psikologjikisht, lexoj ndonje veper arti si psh nje drame kryeveper te Kamyse me atentatore ruse kunder Carit, ose filmin "Beteja Algjerit".

 

e kan nda menjen o do ti bojne te majte kto cunat o ska!

4 explosions ne qender te Parisit

I paskan vrare ata dy vellezerit

i qerun

I zhduken kriminelat. N'gop t'somes

ky zezaku, po thuhet qe eshte eleminuar!

Vellezerit u ekzekutuan e pengu u lirua.

Ka pas qen nje film qe jepej ne kinemat e asaj kohe. Me nje bythzi ne tren. E kapin xhandarmet holben e bojn peshk. Nrefet qyteti sulmo xhandarmet se dhunoi bythziun.
Qy ather çunat bonin tifozllik per xhandarret qe bon moot bythziun.
Ehhhh shpirt demokratik qy ather.

Nuk ish I zi ai. Tip arabi ishte. Film I dhunshem. Nese flasim per t'njejtin film. Qe e rrahen ne tren derisa vdiq.

filmi me komisarin Kytyrje..smiley

nese kemi ne mendje te njejtin film, nuk eshte tamam keshtu subjekti i filmit..smiley

ishte algjerjan ai ne tren dhe e rrahen ty raciste franceze deri sa vdiq... nderkoh xhandarmaria po zbardhte ngjarjen dhe njerezit e qytezez  protestuan para xhandarmerise ,pikerisht, sepse komisari Kytyrje zbuloi e arrestoi racistet per kete vrasje..

Taman Belul ky qe filmi. Treni ferrit.
Te rrin si mut nashi francezet.
Hollanda te mor masat me bythzit marokin se keq e ka muhabetin. Do bohet si Belgjika e Pjerit.

Shume veta e paskan pa ket filmin. Kjo tregon per 'larshmerine' e filmave qe shifnim atehere. 

Na ka msu i varfri Enver boten po kujt ja ka msu thuj.
Ai na tregote honen ne i shifnim unazen ne gisht.

henen ja u tregonte francezve jo neve.

tek nje faqe marksiste e kane vene me markistet (marks, engels, lenin) ne vend te stalinit. 

 

kinemate shqiptare ne mes dhe fundvitet  80-te qe mbaj mend une, nga filmat e huaj  shfaqnin vetem filma franceze  dhe rralle ndonje film  italjan apo turk e ndonje  tjeter...

nuk e di arsyen.. mbase sepse  ambasada franceze ua jepte gradis, kuptohet pas pelqehej nga instancat perkatese.. ose mbase sepse  sh.Enver kishte formim kyltyror freng, dhe e tolerente kulturen franceze..

Na u be Louis Du Funes si i shtepise smiley

Zhan Mareja, Gogolinua.smiley   apo filmat me skenar nga librat e Aleksander Dyma etj..
 

smiley Po po. Edhe Fernandeli.

I shifnim atehere e kenaqeshim. Tani me duken shume te shpifur! 

Ca ja fut kot. Osht si me pa SuperCar ose A-Team sot.
Po ja sa ta morin kta mjekrrat trecerksh se na gatisin mire.
Juve femnave te peshkut do ju veshin burken. Se di Zanen ca do e bojn?

ne fakt e lashe si  pergjysem ate mendimin, kinemaja franceze desha me thene. Ateehere na pelqente, tani provo te shohesh ndonje film francez, lol. Nejse ske faj ti, une Nuk isha e qarte. Po Nuk ish as faji im, qe se sqarova mire.

kerkon tjeter gje nga jeta siduket. atehere doje veç argetim. se ora rinte 12.

Ke t'drejte Profilo. Kam ndryshu shume qe atehere. 

filmat franceze dhe mu ma shpifin, ndroj kanal sa shof film francez.

edhe la nouvelle vague, qe e mbajne per diçka ne fushen e kinemase, pruri filma te dobet.

 Tani me duken shume te shpifur! smiley Nuk je vetm ti .jane dhe Grate e tjera shtepiake ne te gjith Boten qe shohin seriale smiley

Kontrollo veten ne pasqyre se nuk ma ndo menja , nuk ma bren ndergjegja e nuk me ben  goja te te them fjalet e de Fynes "Zgjohu Kont .Vepra te medha te presin "smiley

Filma koti si ne te gjith  gjith Europen qe po dojn me te cue smiley

Ore cfare keni ngrene per Vit te Ri ?

Keto qe thu Belul jane te verteta, por ka edhe ca gjera me teper dhe me thelle.

Ndikimi i shume i madh i Frances ne eliten shqiptare, vetem se ky ndikim ka qene indirekt nuk mund te quhet frankofone, ne fakt eshte e tille.

Turqia elitare e kohes se Rilindjes tone ishte frankofone, kerkonte te imitonte Francen per te modernizuar vendi. Biles duke filluar nga Sulltani, qe kur ndodhi Revolucioni Francez ishte ne France per vizite dhe per te marre mend franceze per modernizim. Kur i thane qe kryengritesit jane kunder mbretit tha me habi: "Si eshte e mundur qe nje nenshtetas te jete kunder mbretit te vet?". Pastaj mblodhi rraqet e ja mathi ne vend te vet "i delizionuar" nga Franca.

Gjithashtu ndikimi i BS, frengjizuar qe ne kohe te Napoleonit, elita fliste frengjisht, rusisht fliste vetem me sherbetoret.

 

jo lashmeri mi moza, thuhet larmishmeria ose lamashmeria

Gucci I ke gjyzlyket? smiley

U ekzekutua edhe heroi i Mozes ne supermertkat. 

Me shpejt - per tek virgjereshat. Di gje njer, a ka gjini ne gjuhen Arabe? Se mos behet ndonje ngaterrim. Se ne Anglisht thuhet vec virgins por nuk specifikohet e mund t'ju qelloj qe te jene dhe meshkuj te virgjer qe takojne pas vdekjes.

Yeah !

Talluni, talluni ju, po do e shifni si do i brohorasin si martir poplli ne ca vene.

Mossadi u fut ne veprim Gjembi.

falemnerit polici neser po shifkemi futboll. mbaroi filmi me bandita.

kush do me vone bast qe akti i ardheshem terrorist ne Europe do te behet nga idhtaret e fese se paqes?

Kush ve bast kunder i paguj me koeficient 1:10

 

mund te behet nga shqiptaret, kur puna e kosoves te hudhet per zgjidhje. aktori negativ i filmit, mund te jete i çfaredoshem. tani per tani mire eshte te jete arab se atje po ka tensione (izrael -palestine, te dytin fillun ta njohin shume parlamente europiane, mbas ketij evenimenti nuk do ta njohi me njeri) etj.

 

Tre krisma ne Paris.

feja e paqes: deshmitarët e jehovait, pse humbameno do jene, te gjithë atentate ata Jo??

Blindohen ambasadat e huaja ne Tirane. ...

Mos na bezdisin Kallashin me Shkendijen mor aman....

Sa huq te keq e paskeni ti, Redi dhe Agron_TR qe shkoni fusni lajme pa lidhje ne tema te tjera vetem sepse jane aktive? Deshperake.

uee erdh Gazi, kur mos kem njeri! smiley

Bythziu i marketit shikonte lajmet qe transmetonin sulmin mbi dy vllezerit e nuk morri dot as fryme.

Shkerdhata, mbante peng ne dyqan dhe nje femije 6 muajsh ne emer te fese se paqes.

 

mos i bej besim televizorit. telebela e qunin shkodranet kur filloj te perhapej ne shqiperi.

Anglezet sa here takojne ndonje shkodran behen me turp per shkak te humorit.

E ke fjalen per femijen 6 muaj qe eshte duke me genjeyr TV-ja apo qe ai i marketit nuk ishte sumzi?

ata jane mish per top. quhen ne gjuhe zyrtare viktima kolaterale.

I paska vra 4 fakira ne supermarket heroi i Mondes.

Excuse-moi?

smiley t'ka ngaterru!

Ju paska ikur ajo femra?

More po cbehet keshtu?

smiley
vdekje i ka kto femrat, vdekje!
Sidomos kto qe i shpetojne plumbit

Ska faj Bredho, se jan bo shum qelbsina kto kohet e fundit.

Po jo bre Bredh,po do te thosha te njejten gje po te kishte ikur ndonje burre.

Si mund te ike dikush nga nje rrethim.

Jane ne vete keta ne France apo me bejne syte mua?

Mos eshte kjo nje déjà-vu e hidhur per ty ACDC? smiley

 

More po cbehet keshtu?

 

smiley

Hallall pushka ketyne cunave te policise se Frances. Edhe pacin doren e mare...

Ç'i ke keto fjale te shpifme??? Hallall, ishalla, llaka llaka. Gjuhe qensh.

Pengamarrje tjeter ne Montpelier !?

Si mund te arratiset nje pengmarrese femer ne nje situate te tille, me 88 mije agjente te vene ne levizje? Vertet eshte arratisur? Si ka mundesi?! :o

Ore mo më hingëllini si mushka, po më sillni atë Kadrì Mutin e të na llafos se u vra mileti:

-Na na erdhi kjo bande?

- Këtë bythziun kur e ka njohur e në ç'pozicion ka qënë me Partinë?

-Pse erdhi banda, apo do na thuaç qe zbulimet e huaja, na i huadhn keshtu ne tym?

- Ç'mut lidhje ka Zelande e Re me stacionin e Rrogozhinës?

 

smiley

 

smiley

mund te jete e vrare dhe e konsiderojne si peng i vrare per momentin. mirepo po thone qe duket se njera nga kater viktimat mund te jete nje ndimhes i tij. ngjarja po azhustohet pak nga pak per tu kompletu. dmth policia po i zbulon personazhet njekohesisht me neve telespektatoret. se deri tani ata kishin vetem dyshime.

tani per nja dy vjet s'do kete me mesele tjeter te ketij tipi. arabet mund te dalin nga brimat dhe t'i futen punes.

tani per nja dy vjet s'do kete me mesele tjeter te ketij tipi. 

Pse? Ku bazohesh?

tek precedentet e tjere te lojit. kjo e dha efektin e kerkuar nga instancat (po te ndodhin te tjera, shkerdhejne ekonomine, kembe turisti nuk vjen me ne paris). tani ne net do te fillojne teorite konspirative qe normalisht asnje nuk do t'i marre per baze.

Polici leshi...

88 mije police nuk kalin dot nje pengmarrese qe ju paska ikur per duarsh.

Me bejne syte mua apo Franca dhe BE-ja ka nevoje per nje reformim te policise?

Po hiku...balliste e veshur si balliste që ne gjasme t'a merrnim per portizone!

Policia franceze, shum e dobet, njerez pa kondicionin fizik, polic qe s'kishin fuqi me u ngjit ne nje malore 5 metra. 

Erdhe o i math. Mu duk sikur deshe ti rrije larg ketij debati, ndoshta ngaqe ke ne pune arab?
Po nuk pengohet dot shpirti i lire nga ca bythzinj akbarrista.

Oreilly eshte i vetmi qe nuk flet per te qene politikisht korrekt.

Nuk jam dakort me shume gjera qe thote ai,por per kete duhet ti heqesh kapelen.

Parisi do kishte bere mire t'ia degjonte fjalen te urteve te Peshkut kur ata paralajmeruan per rreziqet e frymezimit nga bredhat shaleperpjete

Xhibo, se u hutum me kto kllufat e Frances. Anej nga Rrypi Gazes si jane punet? Noi fmi i semure a noi epidemi gripi mos o Zot. Po me ato 4 bilionet qe duheshin me e rindertu Gazen prap si po shkojne punet? U mlodhen fondet apo duhet te hudhim prap noi lek? Ho se aty i kemi faturat e dhuratave te Krishtlindjes dhe leket mund ti marrim prap mrapsht po qe se jane shtrengu punet.

U be Presidente Le Peni!!

Te kishte qene Sala ne vendin e saj, neser do kishe protesta para presidences me arkivolet e viktimave ne duar, me kerkesa per zgjedhje te parakohshme brenda nje jave.

njesoj do te kete te djelen ne paris, do te vije dhe kryeministri anglez bile.

le pen nuk e kane ftuar deri tani ne parakalim.

Nje francez ketu po me thote qe Le Pen eshte e krahasueshme me Sara Palin.  Edhe kishte marre borxh nga bankat ruse per fushate se asnje banke franceze nuk e donte.

Po edhe Sara xhind eshte. Trendafili i Alaskes!

Ate kengen Lule trendafile ç'ma bere me hile.

Zare. Shqip per Sara.

Zare vertet.  Po nuk me qeshet hic kur mendoj qe probabiliteti qe ajo te behej presidente nuk ishte zero.  Se nuk kemi me fuqi te emigrojme prape.

Kishe gje me Alasken ti motra? smiley

Shaka.

Jo.  Si thote njeri ketu: Alaska eshte si shpirt.

Po frymoret e Alaskes si quhen - Alaskare?

Nuk behet presidente Le Peni se late nam tani.

Ose ...nuk bojne femrat per presidente se late nam tani.

U shtua edhe nje kundra femrave ne peshk. smiley

Pse , se nuk te pelqen zotrote? smiley ...Pse shkruan kot pa e patur idene fare te realitetit. Ja tek e ke dhe sondazhin e fundit te Le Figaro's(shtator 2014) ku Le Pen kryeson me 32%...Beji ca llogarite pas ketyre sulmeve. smiley

32% nuk mjaftojne, se ne tur te dyte duhet mbi 50% qe le pen nuk i ben dot. se gjithe e gjithe aq ka. 

nuk eshte puna pastaj per emigratet se te tille nuk jane shume, keta qe u vrane nuk ishin gje emigrante po franceze. si keta jane miliona dhe per dy  vjet qe jane zgjedhjet do te kene akoma me shume, se pjedhin femije me shume nga francezet.

puna eshte se le pen do ta ,xjeri francen nga europa dhe euro, dhe kete francezet nuk e bejne se do koqe. duhet pastaj te durojne izolimin qe do i bejne frances komshijte etj. ne aren nderkombetare nuk do te mund te fryhen si sot, per te drejtat e njeriut dhe demokracine apo lirine e fjales, etj.

Tani pas sulmeve pa frike i ka bere 50% mbaje mend kete ne sondazhin e ardhshem....

vejme bast po deshe. per dy vjet kjo ngjarje do jete harruar siç jane harruar te tjerat para saj. 

Kjo ngjarje thjesht i riti  temperaturen pllakes qeramike duke e bere kusine te zjeje me shpejt.

uelbek qe eshte francez dhe jo budalla, thote qe do fitoje nje president arab ne zgjedhjet e 2022-it.

plus que le pen do ta kete keq edhe po fitoje se do i zhgenjeje francezet me shume, nga pamundesia per reforma te verteta. francezet duan ta kene francen siç ishte perpara, vetem me te bardhe dhe pak te racave te tjera, por njekohesisht te pasur. kete le pen apo dikush tjeter e ka te pamundur ta beje.

nuk e beri dot hitleri, megjithese e beri gjakun deri ne gju. francezi nuk eshte gjerman. nga gaulois u be latin, nga latin do behet kinez, arab apo çdo tjeter qe t'i vije vetem mos prishe ate pak konforti jete qe kane.

nesje keto jane veshtire per tu kuptu pa lexuar dhe ti ata qe lexoj une. 

 

... uelbek qe eshte francez dhe jo budalla, ...

smiley

 

eshte me i zgjuti nga francezet ne fakt (i vetmi qe e ndjen qe ne france behet jete koti, per francezet e tjere franca eshte vendi me i bukur i botes, uelbeku dyshon. ka me shume rafinim se te tjeret).

ky libri i fundit ishte si bombe (se njerzit apo gazetaret nuk e kuptojne se çfare ai mollais ne te, kapin vetem anen figurative qe ja quajne arti i provokimit. nderkohe qe ai nuk eshte provokues as ka qellim te shokoje, tregon vetem ate qe ndjen dhe qe ka gjasa te ndodhe nje dite. si kasandra mnjf ne kohe te grekve) ky e solli kete ngjarjen terroriste. uelbeku e la parisin, se ne ate sulm iu vra nje mik i veti.

Sa per tu pergjigj me te paren, pa u menduar shume:

Franca ndoshta eshte vendi me i bukur i botes (i sigurte qe eshte me i bukuri i Evropes), por franceze si Helloballukja e bejne vendin me te ndyre te botes.

Ma thelle, por jo shume thelle se na mytesh, vertet je kaq i sigurte qe Franca eshte vertet ajo qe shef ti ne televizor dhe ne gazeta?

Pastaj eshte edhe nje tjeter qe nuk te vjen per osht, qe zgjuarsia e pa shoqeruar me disa vlera te tjera mund te jete antivlere, biles mund te jete diabolike.

 

ti s'merr vesh lale. po siç thote emigranti "te mbajt e jotja".

Ti qe merr vesh si francez i zgjut, kaq keq ke mbet sa ke nevoje per aleate amerikon qe nuk i mban e vetja, por i mban tere publikja globale e Peshkut, e me tej se Peshku?

 

ti keqkupton gjithnje. emigrantin ta permenda jo t'i bej qejfin atij por per te mos i ngrene autoresine e kesaj shprehjes qe une e kisha harru po mos ta perdorte ai disa here keto kohet e fundit.

me duket shprehje shume e vertete (se ne fakt e jona na mban te tereve dhe bile kjo e ben dhe diferencen ne fund te karierave te gjithsecilit), kur diskutimi ngel ne mes te rruges. 

 

Ti qe mirkupton gjithnje, mirkuptoje edhe kete te vertete qe besoj dhe munohem ta praktikoj: qe vertet me mban e imja pjeserisht (me duhet te marr rrogen), por kryesisht me mban PUBLIKJA (ne kuptimin me te thelle dhe te larte te termit).

Pa PUBLIKE nuk ka komunikim, prandaj ka vetem keqkuptim sepse gjithsekushin e mban e vetja, e mban vetem rroga vet.

Pranej gjithsekushi eshte kurrkushi, individualisti, Helloballukja, jete koti, Franca vend koti, etj etj derr-derr-derr myslimon, zezak, arab, albanez, pellazg, derr-derr-derr.

Edhe bum-bum-bum ne fund.

 

Po diten e sotme dihet qe do te jete me popullorja por me 32% ska gje ne vije.

Po kush e ka ne vije?..keta te tjeret me 10% smiley

puna eshte qe kundra le pen te gjithe votat e tjera bashkohen ne tur te dyte. ai qe del i dyti (ose i pari) fiton dmth.

2 krisma ne Paris.

Nderkohe ne Amerike.

He asked that corrections officials arrange to properly treat his disabilities

Flitet per 4-5 te vrare perseri, jo dy. 

Pervec se "hacking" e llogarive bankare qe edhe Fara Sherazi (ndjese paste) e Homeland mezi ua gjente njeren ane, se te gjitha nuk gjenden, cfare efekti mund te kete lufta e Anonymous ndaj ISIS?  Po flasim per tipa qe ekzekutuan njeshin e ekzekutime se pinte duhan.  Qe mire ia bene si praktikisht, edhe teorikisht, edhe historikisht.  Ḥashshāshīn o i paudhe ka qene zakoni qemoti.  Apo qe ekzekutuan "magjistarin" e lagjes qe argetonte femijte.  

Pyetje me vend. Mund te bllokojne website apo social media te cilat ISIS i perdor per propagande dhe rekrutim.

P.S. cilin njesh te ekzekutimeve ekzekutuan? S'e paskam lexuar kete.

Flm. Edhe Mondes.

http://www.ibtimes.co.uk/syria-isis-chie...

 Mund te bllokojne website apo social media te cilat ISIS i perdor per propagande dhe rekrutim.

Po ja ta zeme se mund t'i bllokojne te gjitha keto.  Por rekrutimi eshte ne proces e siper.  Shume te rekrutur, apo te rekrutueshem e kane nda tashme mendjen.  Te tjere rekrutohen nga hoxhet radikale.  Shkurt, nuk e di sa konkretisht ia vlen barra qirane. 

mund t'u vjedhin korrespondencen qe mbajne me mail-e dhe iu qisin sekretet. se keshtu nga jashte hiqen si fetare po mund te jene te tjere kokra nga mbrenda.

ti fusin çimken ti 10sin tomën.

Mund te hacking dhe e publikojne nje liste me kontratat e te gjithe xhihadisteve qe jane debitorë dritash psh. smiley

Pastaj e di lideri i tyre si te proçedojë smiley

smiley.  Fiqo, gjynaf qe s'je 30 e nën. Mund te kishe apliku per ket endrrën.   

Me kete nisme qe çunat e Anonymous-it kane ndermarre kundra ISIS/DASH, fitojne pike ne arenen nderkombetare. 

Qenkan dhe nga lagja jote Pjero smiley Ti gjithmone lu rrolin e analfabetit si kompjuterist !!!!

effkey, keta çunat, hakersit e vertete, nuk i njof personalisht, por kam ndigjuar dhe lexuar per ta. Keta i prishen pune CIA-s para nja 2-3 vjetesh, duke i bllokuar dhe futur ne rrjetin e tyre kompjuterik. Keta njihen si anarshiste, ose etikohen keshtu nga propaganda. 

Ne kompjuter jam akoma amator smiley

1:75 ka shku koeficienti qe sulmi i rradhes ne Europe bohet prej idhtareve se fese se paqes.

 

Gerard Depardieu

smiley

Po nuk o Gerardi ai or lum miku!

obobo Roniiii sa "Dulle, Tafe, kape se na iku" bohesh ka i here smiley

Tjeter pengmarrje ne France.

Ithtaret e fese se paqes e paskan nis 2015 me shume vrull. 

Tjeter pengmarrje ne France.

Link?

According to Montpellier prosecutor Christophe Barret, cited by Midi Libre, the situation is "very calm"and there is no reason to connect the siege in Montpellier with the events in Paris and in Northern France.

“It was a robbery, it has nothing to do with what is happening in Paris,” Barret said.

Mgjth paniku ka bere te veten. Adieu la vie en rose, bonjour la vie en otage. 

qenka kokolepsur keq muhabeti.  kryqtaret e rinj ,ne militantizmin e tyre te sforcuar(te na marrin nje cik me sy te mire mor burresmiley)nuk i lene gje mangut jenicerit ballaban pasha,i cili u kthye per te shtypur me dhune popullin e tij.!

pse s'na duan???

po kush e do jevgjitin!   o galoo ma quajne cunin fransua atq!

Nejse e pat dhe nje te "mire" kjo pune. E mengjera e peshkut shkoi per ashtu bubi. Vec se tesera e partise fashiste paguhet sot sa frengu ... algjerianin. smiley

E mengjera e peshkut shkoi per ashtu bubi 

Brigada e Ronit dhe Idrizit kshu? S'me besohet, kane taban sensibiliteti...me siguri do i KESH vlere-keqkuptuar ti smiley

E mer qibe. Rri lexo si skuth gjithcka. I premton vetes qe sdo komentosh asgje. Po pastaj se ma se ste le geni i keq i katunarit. Si perher..fail dhe kte her per te milionten her. Tf dorianes se harrova. Po dal une. 

Francezet i kane qejf pordhet e medhaja si shtet me siguri te forte, shtet i zhvilluar, superfuqi botrore dhe kampion te fjales se lire dhe drejtesise..

Keto ngjarje e nxoren lakuriq Francen si shtet qe nuk ka asnje superioritet nga shtetet e tjera, perkundrazi ka probleme te thella shoqerore dhe struktore. Te gjithe kriminelet ishin te njohur per agjencite e huaja..Mesa degjova sot ata nuk lejoheshin te futeshin ne Amerike. Edhe Britaniket i njihnin dhe i kishin ne listen e zeze. Ju desh 3 dite ti gjenin ata dy vellezerit dhe kete tjetrin e kapen ne supermaket sepse donte te kapej pasi e kishte vrare nje police...!

Dy vellezerit u vrane sepse donin te iknin nga rrethimi jo se nderhyn forcat policore.. Kurse ky tjetri ne supermaketin ebre u vra kur po falej dhe rrezik ata te 4 te pafajshem i ka vrare policia vet. Tani po degjoj qe paskan qene 2 veta ne supermarket dhe nje paska ik me njerezit e marre penge.. Imagjino se cfare inkopetence! Tani ti japin votes fashisteve te Le Pen dhe ti vene kapakun. 

Shtet qe deshtoi kok e kembe dhe e vune ne gjunje 3 te cmendur. 

 

 

 

çdo i huaj ketu eshte i njohur. dostojevskit ja bene dosjen pa zbrit nga treni kur erdhi ne france. dmth qe ne kohe te pordhes. jo sot me ndihmen e informatikes qe gjithçka regjistrohet. kur nuk te fusin ne burg tregon se nuk mundin ligjerisht.

dmth ti shan francen apo francezet ne telefon me ndonje bashkfshatar tendin, ata te pergjojne po nuk te denojne dot, se s'munden ligjerisht. por te quajne te fishuar. njeri qe nga çasti ne çast mund te hidhesh ne aksion se nuk e do francen e as francezet.

Shume dobet franca me kete, nga te gjitha anet. Edhe mediat, madje, me te ngadalta se te tjerat. Le parisien qe po ndiqja une i nxirrte lajmet me me vonese se te tjera media jo franceze. 

mediave u dhane urdher qe te mos precipitoheshin, ngaqe situata mund tu shkiste nga duart.

Shum dobet liqen. Shum dobet. Mkujtove kta komshinjt e mi qe levizin me pickupin me flamur amerikon nga mrapa. E paske honger dhe ti sallomin e skadum te machizmit anglosaxon. Maje me sh et e tu rritt ishalla. 

Ska nevoje per CNN, BBC, Euronews apo AFP. Peshku si gjithmone, por me nje ndryshim pozitiv; me i fresket se gjithmone! smiley

Flm Rilindje ! 

selam alejkun u rahmetulla o Gaz.

Po ju pergjigjem ACDC1!

 Arabet jane ( dhe si kudo por mua me eshte dukur se atje me shum se kudo) popullsia eshte e ndare ne shtresa.Ka shum te mjere, te mjere, e keta shumicat me jetese mesatare, te pasur dhe shum me te pasur  se milioneret amerikane.Besimtaret ne islam i ke tek tre kategorit e para.Ka nje humice intelektualesh te cilet shikojne me skepticizem situatat ekonomiko- shoqerore dhe jane pikerisht ata ( prijne profesoratet e universiteteve , ne menyre te vecante ata qe jane specializuar ne Amerike e gjetke) te cilet jan ne krye ose nxitesit e revoltave .Jane keta dhe  ish ushtarake te larte te cilet kan lidhje te hershme me grupacionet qe kane influenca tek dy shtresat e para.Dy shtresat e para , te parin dhe te fundit ushqim kane FULIN ( nje lloj fasuleje e vogel, me pika te zeza te cilen e zjejne ne vorbe ku te shumtat e hereve i " pastrojne " me gjethe bananesh sepse ne ...12 muaj ..ne Kairo vetem dy here rane ca pika shiu...) Po ju tregoj per humor : Isha ne ditet e luftes pare te Gjirit , kur trupat amerikane hyn ne Kyveit .Ardhi Xh.Bushi, ish presidenti( plaku ) dhe i dhane nje tas me ful nga i cili mori dy luge dhe tha : " gjelle  e mrekullushme...." Te nesermen qe pash  ate ne Tv , provova te merrja nje tas ful...Ju betohem ishte vertet e shijshme, me shum salce dhe nje spec djeges qe edhe sot kur e kujtoj ..nuk di cju tregoj ca kam pesuar! kjo ishte pjes humori.

Por ne ato vende ka nje klase te pssurish qe kane pushtetin te cilet ....investojne per biblioteka e miresira ...si ne Kaliforni e gjetke,  por kurrsesi ne vendin e tyre.

Dy shtresat e para qe perbejne shumicen e arabeve , kane per shprehje te arsyetimit te varferise tyre"  Shejtani amrika " ...nuk mund ta merrni mend sa urrejtje kane per Ameriken , dmth politiken amerikane ...Ka injorance te paimagjinushme dhe pisllek te skajshemtej e ketej Hoteleve me 5 yje si ai Semiramiz etj .Ne Sudan eshte mjerim dhe lufte , fisesh e sektesh ...Ne Libi ishte krejt ndryshe situata ekonomike,ne Oman varferi dhe shkelqim .Ne Emirate eshte me mire se ne...Londer por tre princa vellezer qe qeverisin , angleze qeratenj u cojne me aeroplane te posacem " virgjeresha " te qepura .Ne Irak nuk hyra se ishte situate lufte por popullsia jetonte me mire pa u vendos embargo.Ne Iran ...ka qeverisje te forte, mbi bazen e sheriatit, ku 90 imame jane ata qe perbejne

Shtoj se arabet jane popujt me genjeshtare te gjith globit! Le takim me ta per ne oren...10... te vjen ne oren 12 dhe nuk kerkon as te falur.?.Shume prej besimtareve dine ritet e faljes por asnje gje nga botkuptimi islam.Por kane universitetin me te madh te botes Al Azarin ngritur ne vitin 970 qe pergatit  mijera misionare te fes islame.Ka disa vjet qe shum katedra te ketij universiteti jan nden ndikimin e ultranacionalisteve , synimi i te cileve eshte manipulimi apo zgjimi i dy shtresave te varfera qe perbejne shumicen.Ne krto vende kryqezohen tere strukturat intelegjente te gjith fuqive te medha e te vogela bashke...Ka gati nje dekade qe Kina eshte shume e ndjeshme dhe prezente  ne kerkim te lendeve te para.

 Eshte e habiteshme se si Franca eshte perzjere ne menyren me diletante ne Libi dhe Siri...Ajo ishte nxitese per ngjajet ne Libi kur ishte pergituesja e pareve te Kadafit dhe te birit, eshte nxitesja kryesore per kubder Asadit ne Siri dhe njera prej fuqive e yshqyen Isis ...Dhe nuk po kuptoj pse dhane lajmin se u kap nje dyqan , kur ai eshte sa kam marre un djeni nje dyqan cifut ..., por nuk kembengul shume ne kete.Franca po vuan politikat e saj delitanteske me arabet ,,,qush nga sulmet mbi Port Said...e gjer dje 

Grave...s'na shpjegove atë kleçkën tjetër: po ç'ne gjithë këta veshpalarë me kallash i pergatit riad-i, alleati ( amerikes mer jau) e keta peshqit e integrum na bejne gam gam?

+1

Po ballfisnik! Mbreteria hashemite eshte vazhduesja e situatave te rrenjeve kur dy familjet koreshenjte dhe hashemitet luftonin per zotrimin e Kibles, per qellime perfitimi.Qe andej buron sherri mes suniteve dhe kundershtareve po te origjines...ne se ke dheni per betejat e Qorbelase ! 

Te ISIS jane synite ( pakicene Irak ) dhe fillimisht te mbeshtetur prej amerikaneve nden ketkesat E mbreterise Ne Riad .Mirepo kreu i ISIS kishte te tjera objektiva  dhe ato vuri ne jete, duke ju kundervene Iranit, sipas shtytjeve e mbeshtetejeve te Mosadit dhe francezeve .Fakti eshte se brenda ISIS veprojne tre rryma te fuqishme qe sot per sot ruajne nje ekuiliber, i cili ka per tu prishur shum shpejt.Bombardimet amerikane nuk eshte puna se kane deshtuar por u pa qarte se ato kane qene sa per sy e faqe, sepse po ketkojne afrimin me Iranin gje qe ka trazuar urat politike  ne Izrael..Situatat nuk dihet si do te pecioitojne por merret vesh se qeveria irakiane eshte nje qeverisje " puftesh " ! 

Nje gje un e shikoj re sigurte.Harta gjeografike   e politike e zones do pesoje ndryshime ..

Rrenqethese. Pengjet qe shpetuan e kane jeten per se dyti. smiley

Nje nga 5 vendet permanent ne Keshillin e Sigurimit, me fuqi berthamore, zemra e europes, 3 byth zinj per tre dit i bene Francezet me fol me vete.

Policia nuk eshte ne lartesine e mendjemadhesise Francese!

Me kete rast po e mbulojne Parisin me rrjet kamerash, si NY e Londren. Ligjet e forta te privatsise dhe publiku si kane lejuar deri tani.

Kur doli ne TV nje ish zyrtar i sherbimit Amerikan (NSA/FBI) i ndrisnin syte nga admirimi ndersa fliste per specialistet anti terrorizem ne France. Shume te pergatitur, nga me te miret ne bote jane thoshte.

Policia nuk eshte ne lartesine e mendjemadhesise Francese!

T`kishe qene policia shqiptare kishte per ti kap, per 1 ore ! smiley

Te faleminderit per shpegimet zoti Grava!

Asgje ore mik, thash vec nje pjese te ndjesive te mia por andej ka nga te gjitha vec asnje nga ca gjera re shemtuara ne perendim .Po me ne nuk kane asnje lidhje vec tere gardes mbreterire te ish mbretit Husein te Jordanise e cila ishte e gjitha me shqiptare ....te mbetur nga koha e Tyrqise 

Ka 3 lloje dhune :
E para eshte dhuna institucionale, nena e te gjithe te tjerave, ajo qe legalizon dhe perjeteson shtypjet dhe sundimin, ajo qe shkermoq miljona njerez, pikerisht permes  dhembeve te saj te heshtur dhe te mire-vajuar.
E dyta, eshte dhuna revolucionare, e cila lind nga deshira per te shfuqizuar te paren.
E treta, eshte dhuna terroriste, qe mbyt ekzistencen e te dytes, duke u bere ndihmese dhe bashkepunetore e se pares (pikerisht te asaj qe pjell gjithe te tjerat).

Nuk ka hipokrizi me te madhe te quash dhune vetem te dyten, duke bere sikur harrojme te paren (nene e te gjithe te tjerave) dhe te treten (qe sherben per te vrare te dyten).
 

Imzot Helder Pessoa Câmara

Fjale te arta...
ka nje dialog te skenat e fundit te zhos profesionistit, nga me dometheneset per shtet ish kolonialist si franca, ne mos kam gabue film.

Oksidenti (qe pretendon te kete shenjuar dy shekujt e fundit), do vuaje gjate dhe rende. Ose, nese heqim nje paralele metaforike me ato qe thote ky djali tek kjo kenge : perderisa 'Perendimi' (personifikimi i dhunes se pare) i ekzekutoi Lumumba-t, Mossadegh-et dhe Aliende-t, le te merret tani me Boko Haram-et, dhe Isis-in (si personifikim i dhunes se trete).

ps: nuk e kam parasysh per ç'film e kishe fjalen

Ej, po ca me bo policia..me i qit tymin qytetit? Shum mir veproi. Ato policat ne boston spo i gjeshin dot ato vllaznit cecen me dite te tera

Ne Amerike te nisin robotin o Noshke, me robot e nxoren klyshin.

As Kasparovi ska fitu dot me kompiuterin.

O noshke nuk quhet ajo. Anallim loje pra. Ja ta thot vet ky katnari kombinatit. Squhet as ai zagari qe vrau policin ne poconos dhe donin nje muaj ta kapnin. Anallim loje prap pra se me cmene. 

me c'po shofim neper video, beni kujdes per veten ju te frances!! urojme te jini mire e te kaloje shpejt.

Andej nga Afganistani zoti e di sa civila perfshire dhe kalamaj ka vrare NATO dhe ia ka hedhur me nje :oopss sorry ,bad intelligence kujtuam se ishin gallofe.qe ketu 5 mije $$ demshperblim per koke  dhe ikni mo hani shume...

kujt ja sjell si argument? Kush ketu eshte OK me ato vrasje? 

Jo meqe jane shkulur te gjithe ne solidarizim me popullin francez ngushellime majtas e djathtas(perfshire edhe ata myteberet tane) .vrasje te tilla ndodhin perdite ne vendet e botes se trete e nuk e luan njeri menderen.oh wait fracezet jane race e bardhe e pasur superiore , jeta e tyre vlen me teper nga ajo e fakireve te vendeve te varfra.

si e jema zeqos ja fute per sot , cobani coban ama pushken e ke alla frenga

Ohu, ka nje ndryshym te madhe midis vrasjeve qe ndodhin pa qellim ne nje zone lufteje, e vrasjeve te ketij lloji. Ne rast se keta kishin goditur nje repart ushtarak Francez ne Afrike, nuk do qe e njejta gje. E gjithashtu, ushtria amerikane nuk lane duarte me $5,000 qe paguan, por pranon fajin per ngjarjen e kerkon falje. Kjo eshte dicka e madhe, sidomos ne kohe lufteje.

nqse robi ka jetu mbi 20 vjet ne ket planet dhe nuk e di ala qe jetet e robve nuk jon te barazvlefshme, si dhe rendesia e ngjarjeve po ashtu, atehere ka nji mundesi qe te ket marr virusin avdallis ngrenafortus, qe s'ia kan gjet hala barin.

Nje artikull interesant: http://www.lrb.co.uk/blog/2015/01/09/ada...

Dhe nje pjese e vogel nga artikulli:

The Kouachi brothers were products of the West – and of the traumatic collision between Western power and an Islamic world that has been torn apart by both internal conflict and Western military intervention. They were, above all, beurs, French citizens from the banlieue: Parisians of North African descent. It’s unlikely they could have recited more than the few hadith they learned from the ex-janitor-turned-imam who presided over their indoctrination. They came from a broken family and started out as petty criminals, much like Mohamed Merah, who murdered a group of Jewish schoolchildren in Montauban and Toulouse in 2012. Their main preoccupations, before their conversion to Islamism, seem to have been football, chasing girls, listening to hip hop and smoking weed. Radical Islam gave them the sense of purpose that they couldn’t otherwise find in France. It allowed them to translate their sense of powerlessness into total power, their aimlessness into heroism on the stage of history. They were no longer criminals but holy warriors. To see their crimes as an expression of Islam is like treating the crimes of the Baader-Meinhof gang as an expression of historical materialism. And to say this is in no way to diminish their responsibility, or to relinquish ‘moral clarity’.

 

My point here, mbase disa gjera jane te verteta, por kjo nuk i bene te drejta. Ne rast se qendrimi eshte qe jo te gjithe jane njesoj, atehere do kesh me shume raste terrorizmi si i ketyre vellezerve. Kur trajton njerez si asgje, atehere instinkti i tyre do jete te te tregojne qe dhe ti je asgje.

well, duhet shku disa hapa mbrapa, se s'eshte pune kjo.

le te fillojm nga fakti qe vemendja e botes eshte nje sasi konstante dhe e fundme. 

frengu sikur doli me parullen :egalite , liberte , fraternite e cila frimezoi edhe kauret e kesaj ane me :all men are created equal by their creator.

Komunistet sikur jane edhe internacionaliste , ne anen e popujve te vuajtur..

jam fashist. nuk bej kompromise me komunistet si ca e ca ne MUKJE.

Le shume per te deshiruar reagimi i komunitetit Musulman, nuk ka denim te vendosur ndaj ketyre akteve cnjerezore te vazhdueshme.  Ndersa e majta europiane frigohet a do zgjidhet Le Pen Presidente, .....sikur do ndryshoje jeta e francezve ne cdo rast gjoja.....driteshkurterit e Islamit kryen krime ndaj njerezimit ne ish vendin me pro arab te Europes. 

Nuk druhem nga fitorja e Le Penit por frigohem nga mungesa e ndjeshmerise qe media e opinioni Francez do tregojne ne te ardhmen ndaj padrejtesive ne boten Arabe. 

reagimi i "asaj pale", dmth edhe i te knushmeve prej andej eshte qesharak dhe/ose i turpshem. psh sec eshte nje reza ne cnn. gjithe cfare sjellin ne tavoline eshte indonezia e malajzia and bangladesh, si dhe faktin se ate gjene turpe nuk e mutilojne vetem shtete muslimane.

e kupton deri ku arrin mjerimi i neuroneve.

harram buken qe u japin atje ku punojne, se buka duhet meritu.

Jane te terrorrizu nga brezi i ri i mjekrosheve. Kan frike me fol. Sot kujtova vrasjen e sekretarit te komunitetit musliman nga Islamiket brenda komunitetit musulmAN ne Tirone. Su ndje njeri, e thone se skemi probleme ne vete. Ene ata liderat fetar ne bosnje e kan mbulu koken me batanije se Isis do me shku deri ne  Shqiperi, kosove, bosnje e Sanxhak. Nje mooot do thush ti, sbohet....mbushja menien atyre njehere.

Po mungesa e kritikes brenda llojit e Islamikeve eshte sot per sot skandaloze...vrane per 2 dite me rradhe ne Francen Meme, qe i llastoi e i beri njerez per shekuj me radhe. Se me Kupto, NE, usa jemi satani, por Franca, qe i vaksinoi, i coi ujin e pishem e i beri njerez? Hec mo pikturun ligsht Muhametin thone ca...qe nje gogel islame ne shqipni qe predikonte per lobim ku te mos ironizoheshin figurat fetare. Se kuotojne qe jeta e individit eshte me e vyer se imazhi qe kan per profetin. Hec e jeto ne nje haur ne kta derra. Nejse mo, Kallashin e Shkendijen si kan ofendu sot.

Si eshte ky per reagim?
http://news.yahoo.com/french-imams-rail-...
Tjetra, ardhjen ne fuqi te te djathtes ekstreme, me shume se kushdo ka per ta vujt kjo kategori.
Se nga menyra si e thu tingllon sikur myslimanet ne france e evrope paskan pas qellim me demtu te majten evropiane

Bredho budalliku nuk ka brire. Megjithate kta hoxhat nuk kan per tu bezdis nga Qeveria.  Le Pen do merzisi me shume Artin po fitoi, por kur fashistat vine ne krye ene atyre u bi radika,izmi,  ne nje shtet me institucione si Franca. Do kete ca ndryshime kozmetike ala Rama....por mos prit LePen te ndezi turren e druve.

Problemi eshte tek bashkejetesa e kercenuar midis njerezve....dhe Arabet humben shtypin...qe eshte kryesisht i majte...dhe i ndjeshem ndaj problemeve te tyre. Aq manifestime pro palestinezve sa beheshin ne nje muaj ne Paris nuk beheshin ne nje vit tek ne. Pra nuk ka e majte e djathte por thyerje menyre jete se.  As varferia nuk hyn se keta jane te llastuar. Hoxha e ka dhi ket pune me mesimet ne xhami ...ktheje si te duash.

Shif, une i referohem 11 shtatorit dhe reagimit post 11 shtator.
Po me kte nuk kam parasysh ato 2-3 ditet mas ngjarjes.
Normal qe sentimenti anti islam do kapi majen por po flasim per nji civilizim si ai francez, jo per naj zone anej nga kashmiri i indise ku sot rrifet nji hindu dhe neser i vihet flaka 3 fshatrave myslimon...
Qe kta me shume se ndikimin e fese vujn pasojat ekonomiko-sociale, kte e thone vete francezet; kush jemi ti e une ta vejme ne dyshim?

ka per te qene me e ngaterruar puna. Une nuk besoj tek zgjedhjet (dhe kjo eshte krejt teme tjeter), por : une ve bast se Marine Le Pen, qe prej 3 ditesh, nuk e ka më te sigurt vendin e saj ne turin e dyte te zgjedhjeve presidenciale ne 2017 (gje qe e kish 100% te sigurt deri para 3 ditesh).

Po mo po, reagojne ata sot, por femijet vazhdojne t'i rrisin me te njejten ideologji qe rriten femijet e ekstremisteve, dhe jane gati te vdesin para se t'i ndryshojne nje presje kesaj ideologjie, para se ta reformojne apo ta pershtasin me boten e sotme, ose te pakten me vendet ku kane shkuar te lypin per pune, per te drejta njeriu.

Lypin barazi e te drejta njeriu, e vajzat e veta pastaj i rrisin si placke per t'u mbuluar e per t'u shitur tek djemte qe jane macho e qe i kane vajzat si makineri per te pjelle e per te punuar. Dhe s'ka rendesi cfare duan femijet per veten. Rendesi ka cfare do Zoti per ta... ose me mire, cfare do nje ideologji e 2000 viteve me pare. 

Menyra se si e trajtojne ata fene eshte ne nivelin e nje kulti te jashteligjshem. Pastaj, femijet e ketij kulti te cuditshem menjanohen ne shkolla nga shoket, paragjykohen e poshterohen nga vendasit, edhe pse kane lindur me te drejta te barabarta e s'kane nje atdhe ku te kthehen. Rriten duke mbledhur mllef perbrenda, lexojne histori per te kuptuar ndryshimet, shohin krimet e meparshme te vendit ku kane emigruar dhe se si ata kane nje rol ne gjendjen e mjerueshme te vendit te tyre te origjines, dhe ja ku mblidhet mllefi e deshira per hakmarrje ne menyre ekstreme. Keta qe kane dale ketu jane po aq fajtore.

Sikur te mos mjaftonte fakti qe fetaret jane hipokrite nga natyra, pasi e adhurojne zotin nga frika e ndeshkimeve te tij, jo vertet nga dashuria - librat e tyre flasin me shume per ndeshkime po s'u binde, se sa per dashuri - keta e vazhdojne hipokrizine duke perdorur standarde te ndryshme. Tjeter standard duan ne leshimet qe kerkojne nga vendasit, tjeter standard duan kur vendasit u kerkojne te bejne leshime nga gjerat e veta.

Taman kshu eshte puna e ketyne bythzijve. Keta jane delet e humbura ne luginen e erresires. E para punes duhen mu shkri ata mullahet paki e arab qe vijne me nje inferiorietet mesjetar ne boten moderrne. Kam njoft nji Paki nga peshewara nja 30 vjec i bje te jete tani, qe nuk kish pa TV der ne 17 vjec. E kuptoni sa te cunguar jane, vijne ne europe sjane fare kompatibel dhe gjejne nga keto delet e humbura e u bejne lavazh.

Pikerisht. Ky eshte konflikti i pare ne kete situate. Duan te mirat qe jane krijuar ne keto vende nepermjet rendit ligjor qe del mbi fene dhe nepermjet ndryshimeve shoqerore, por duan qe feja e tyre dale permbi ligjet dhe qe shoqeria te rrije po njesoj si 2000 vjet me pare. Nuk ka piken e lidhjes. Eshte si te kerkosh bore ne vullkan e llave ne akullnaja.

Nje nga keta mjekrroshet ne Londer merr nje taxi dhe duke hec i thote Taksixhiut: te lutem mbylle radion se me ofendon fene, profeti na ka thon te nigjom vetem fjalen e tij dhe ska pas radio ne ate kohe. Po zoteri i thote taksixhiu dhe ndalon makinen.
I thote ky mjekrrasmileyse ndalon? E kam me nxitim. I kthehet taksixhiu: Ik e prit gamiljen se ne kohe te profetit s'ka pase Taxi.
Europianet ja bone vetes me kete rracen e erresires. Kur vijne ne evrope vine si gjynafqar, vetem te perfitojne ate lejen e qendrimit pastaj dun me kthy ne arabi. Fare e qelbur.
Ka ardh momenti qe dhe ne shqiperi po tremen njerzit me thone noi llaf kunder ketyre funderrinave.

Bota eshte ne kaos prej varferise nga njera ane, pakesimit te te mirave materiale e sidomosh raportit te shperndarjes tyre dhe shtimit tej cdo mase te popullsise ne vendet e botes trete.

     Evropa nuk e ka te keqen nga shtimi i popullsise muslimane brenda saj, por nga qe po  qeveriset gjate prej burokrateve pa ide ne perspektiven e saj, ku pothuajse me shum se gjysma e shteteve pjesmarrese ne Evropen e Bashkuar, jane te falimentuara ekonomikisht.Ylli gjerman, per shkak te perfitimit te madh nga situata ekonomike ne vendet e tjera dhe kreditimi prej ekonomise gjermane, jo vetem nuk po ndryshon situaten , por po e thellon edhe me tej krizen.Fobia  ndaj prezences muslimane, ngjan pake si situata e pas viteve 29 te shekullit te kaluar , kur u shenjestruan per krizen ...cifutet.Rasti i ketij akti terrorist, prej " makinave vrasese " qe prodhon Al Qaeda , vershimi i furise antiislame,qe po nxitet keto dite prej medeieve evropiane ,nuk do ta permiresoje por do ta perkeqesoje edhe me tej situaten ne Evrope.Ndoshta  projektimeve te panjohura , u duhet te trazohet edhe me tej situata shume e trazuar evropiane dhe po e pleksin me probleme religjoze aspakt te qena problematike.Evropa e sotme nuk po ndal ecjen drejt nje Evrope te neserme krejt te pasigurte ! Islami nuk mund te akuzohet edhe pse keta te carturit mund te kene qene te ardhur nga vende islamike ...Franca ka per ta vuajtur perzjerjen  dhe nxitjen e perkrahjen e saj dhene fiseve anti Kadafi  dhe ISIS...Se i ka the populli "Rrite kucin , ...qe te te haje koken.." ! 

Kurse bota islame kurre nuk ka qene unike perballe fuqive qe e kane shfrytezuar dhe se akoma nuk po kthet ne situatat qe asaj i duhen me shum sekurre,  per multikulturalizmin.Do duhen edhe me shum vite qe klasa e vjetra dallkauke dhe mercenare te te huajve , te permbysen.Ne fakt eshte nje kazan qe zien.Do valoje per mbare apo do re shpertheje nuk dihet.Mirepo bota prej aty o do filloje ndryshimin o do hidhet ...per ku eshte nisur 

 Përpara këtij "ujku' që kemi përpara syve, "gjurmët" se disa myslimanë që kanë shkuar të luftojnë në Siri e që mund të kthehen e të bëhen rrezik për Shqipërinë dhe Kosovën më duket i largët. Madje do të thosha se nëpërmjet përhapjes së kësaj ideje, kjo elitë e korruptuar mund të kërkojë të legjitimojë vetveten duke na thënë: shtrëngoni radhët rreth nesh se përndryshe vijnë "ata". Në Shqipëri po ndodhin përditë vrasje nga krimi i organizuar dhe shumë kriminelë nuk i prek kush pasi janë të lidhur me polici e politikanë. Vrasësit na kanë hyrë deri në Parlament. Vrasësit me pagesë janë bërë si të ishin punëtorë ndërtimi në të zezë...deklaron per gazeten Ekspres Analisti i mirenjohur shqiptar Lubonja.

“What we’ve said all along, and have been called bigots for it, is when there’s this many bad apples, there’s something wrong with the orchard.”
Bill Maher

Une nuk e kuptoj kete kembenguljen qe shume gjera kane lidhje me keto akte(shume te verteta te gjitha) perveç islamit..!! Pse eshte kaq e veshtire te pranohet qe feja ka nje rol, feja e shtremberuar,preteksi fetar si te duhet te quhet..pse nuk pranohet qe ekziston nje problem, nje problem qe ne radhe te pare prek vete myslymanet e jane ata qe e kane per detyre te luftojne kete problem e jo tu lene rruge fashisteve ketej e andej qe tek ç'do njeri me ngjyre tjeter apo me shami ne koke shohin nje terorist!! Po pse nuk na dridhet hiç zeri kur themi se klerike ortodoks ne greqi e serbi kane nje rol negativ ne mardheniet me shqiptaret por nuk mund te pohojme se klerike islam kane te njejtin rol ?

Presidenti ka urdheruar zyrtaret me te larte te sigurise qe te shkojne ne skenat e pengmarrjes.

 

Se cdo me thene kjo fjali vetem nje zot e di smiley rrofte shqipja moderne albanezi !!!

Ajo qe nuk thojne lajmet shqiptare eshte fakti se, ky dyqan eshte ne pronesi te nje cifuti.

 

Presidenti ka urdheruar zyrtaret e larte qe merren me sigurine e vendit qe te shkojne prane vendeve ku po zhvillohet pengmarrja. S'me duket dhe aq e ngaterruar.

Flm per shpjegimin. Per mendimin tim midis Skemave dhe Vendeve ka nje ndryshim jo te vogel.

Shtroj pyetje se eshte nje lajm gazetarest apo artistik ? apo dicka nga te dyja ?

Nejse dicka e vogel qe me ra ne sy ...besoj se nuk ja ul tragjiken ngjarjes smiley

 

 

te kerkosh qe shefat te jene ne krye te detyres, quhet demagogji. 

edhe ne kohe te enverit, kur filloi racionimi dhe nuk prodhohej me aq shume sa me mbajt popullin me buke, Enveri i detyroi shefat (antaret e byrose) te tregonin aftesite drejtuese (i vuri ministra shume prej tyre fillimisht), te shkonin ne baze dhe ne estradat e televizorit dhe te mobilizonin masat rreth partise.

e njejta gje po ndodh ne francen e sotme. 

mobilizim per demokracine (enveri e bente per komunizmin). 

frances une i jap jo me shume se 15 vjet. do te filloje renia drastike me pas. po populli do fitoje (se kujton gabimisht se ben jete te lumtur dhe se jeton ne pasuri, kur shtepia e nje francezi eshte me mizerabel se shtepia ime ne kohe te enverit) se te huajt do te largohen pak nga pak

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).