218 Komente

Eh c'na i kujton keto muhabete dhe ti Blend. Lere se do merzitet Likja!

Ate mendova dhe une. Ju duket vetja te gjitheve arkeologe.

Te kjo plaka duhet te jete mbeshtetur plaku Mere kur tha ate punen e cadrave pistoleta.  Nejse, nderime viktimave dhe drejtesi. Dhe qelbesira si plaku Mere pastrofshin sa me pare. 

Pamje rreqethese qe s'i krijuan as komunistet. As ata nuk vrane keshtu gjate protestave. Berisha e sulmoi vertet kryeministrine ne vitin 1998, dhe s'doli njeri t'i vrase keshtu. Keto pamje te dhunes ndaj popullit te paarmatosur, i krijoi nje politikan me mendesine prej diktatori te lindjes se mesme.

E njejta mendesi ka zaptuar sot sistemin e drejtesise, i cili le te lire guvernatore bankash e gjykates qe vjedhin miliona dollare, tundin roleksa e florinj neper foto facebooku, femijet e tyre rreshtojne makinat e luksit e veshjet luksoze, si femijet e bllokmeneve dikur. Ndaj, pa ikur pushteti i Sales nga sistemi i drejtesise, nuk ka per te pare drejtesi shqiperia.

Sistem anarkist i sales ka treguar qe ka qene kancer per kete vend, qe nga anarkia qe krijoi lazaratin, universitetet fabrike diplomash, krijimin e firmave piramidale, mospagimi i dritave e si pasoje falimentimi i gjithe sistemit ne vendin me te pasur me uje ne Europe, anarki qe krijoi fabrika si gerdeci e qe moren 26 jete njerezish, 21 janari, kioskat e ndertimet pa leje, anarki e mosveprim qe mundesoi vjedhjen e 7 milione dollareve ne banke, etj, etj. S'e ka per turp te shkaterroje te ardhmen e femijeve ne arsim, le me ne drejtesi.

Rama dhe Meta i kane votat per ta hequr, por Rama ben me mire te prese kur ta kete drejtesine pa Meten. Te pakten e dime qe do te jete me e paster se reformat e sales apo te metes.

Qe te mos harrojme viktimat, eshte vrare Skender Kalenja ne 1998.

Mjer kush bahet mish per topin (ate te rumullaktin) e ktune flliqsinave.

Te dyja palet pasojne njani-tjetrit ne stervitje per neshjen politike te radhes.

Per kshu rastesh duhet KANUNI me i hap kafken me kallash babes apo te birit dhe me vu drejtsine ne ven.

Te forte jane familiart e viktimave qe i shtyne ditet duke e dit qe vrasesve nuk u hyni as nji gjemb ne kembe. 

Fotografia e fundit zbulon fare qarte mbi turme FAJTORIN e padiskutueshem. Do te kisha shume deshire te shikoja edhe ca foto te policeve te demtuar apo deren e shkaterruar te Kryeministrise.

P.S. ah se harrova, U bete bajat duke treguar injorancen provinciale me keto foto te trikuara ne perzgjedhje: Fotoja me Berishen e Bashen eshte qellimkeqe per nga menyra e castit qe duhet me doemos te paragjykoj fajtorin. Kurse fotoja me Mashtruesin perpiqet te tregoje dhemshuri. E keni qar fare...

Si keshtu?

Basha ne ate kohe ka qene Minister i Brendshem ndersa Berisha Kryeminister.

Ngjarja ka lidhje me 4 vete qe u vrane ne shesh. U akuzua Garda qe i vrau dhe keta te dy jane eproret e tyre. Per kete qellim keta te dy shkuan ne Garde per te marre ne mbrotje institucionin qe po akuzohej, por nuk duhet te kuptohet kjo si marrje ne  mbrotje e atyre qe vrane. Gabimi nuk eshte institucional, por individual.

Politikisht mban pergjegjesi ai qe drejton vendin. E mbajti, por drejtesia nuk eshte vene ne vend. Nuk ka asnje te denuar per ato vrasje. Jane 4 te vrare.

P.S. Se mos i futesh ndonje lidhje me viktimat qe ka bere komunizmi nga viti 1945 deri me 1990-n.

pse duhet me besu ? smiley

 

 

 

Te gjithe e dinin qe do kishte dhune para 21 janarit, vetem Shiku nuk e dinte me 0 te dhena . Pse Shiku per pak dite zbuloi 3 persona qe kercenuan Edi Ramen dhe nuk zbuloi kercenimet e rendit publik ?

Pas sulmit ,prokuroria urdheroi arrestimin te gjithe krereve te Gardes ne gjendje gandishmerie , por nuk kerkoi te hetonte organizatoret e ngjarjes . Pse prokuroria vepron ne nje menyre te kufizuar te vrasja e njerezve por jo hetim gjithperfshires ?

Duke pare dy institucione me te rendesishme te vendit te veprojne ne kete menyre te dyshimte , me ben te mendoj qe 21 janari ishte Puc shtetit.

(perzgjedhja e fotove nuk eshte e paanshme! Mendimi im ky)

21 janari ishte tentative e deshtuar per te marre pushtetin me dhune ne paralelizem me protestat ne vendet Arabe duke shfrytezuar ne emocionet e militanteve partiake.

Pranvera Arabe ishte e sukseshme ne vendet ku ishte regjim diktatorial dhe qe nuk kishte zgjedhje te lira, nderkohe qe ne Shqiperi deshtoi sepse ketu sundon ligji dhe shteti ligjor. Ne Shqiperi cdo 4 vjet qeveria legjitimohet nga votat e shqiptareve. 

Kur flasin dhe  politikanet per te drejtat e qytetareve  mo    smiley

 

Te mos na perseritet me 14 shtatori i vitit 1998.

Tek fotoja 10 duket personi me roze, me arme ne dore, qe u angazhua nga PS per te marre pushtetin.

Ca do te bej Edi, dhe ka bere shume ne fakt, ai prap do matet me kandarin e drejtesise historike per kete ngjarje. Nese nxit sistemin gjyqesor te arrestoje e burgose fajtoret atehere ka bere me shume se gjithcka tjeter e do i hyje emri ne histori. Keto gjera duan dhe gjykates trima e jo spurdhjake dhe shqiperia akoma spo pjell keshtu trimash. 

Respekt dhe drejtesi per 4 te pushkatuarit. Eshte krimi me i madh shteteror i ketyre 25 viteve. 

Kaluan 1 vit e gjysem ne qeverisje dhe akoma ish-pushtetaret e djeshem jane te lire. Mos te harrojme se nuk kane vrare vetem 4 fatkeqet perpara kryeministrise, por kane bere aq shume te zeza sa edhe prokuroi me i pazoti do te kishte ngritur nje arkiv me akuza dhe gjykatesi me i pavullnetshem do ti kishte denuar me vite te shumta burg. Nese do te kishte vullnet, kryeministri mund te kishte mbledhur nje grup prokuroresh (ka plot qe jane me soj e sorollop me PS, apo jane te ndershem) do te kishte ndertuar nje task force dhe do ti kishte cuar perpara drejtesise. Ne fund te fundit vetem nje prokuror dhe nje gjykates i ndershem do te mjaftonte. Maxhoranca ka aq vota sa te nderroje presidentin, kryeprokurorin e kryegjykatesin bashke nese do! S'di ca te thote tjeter njeriu i shkrete ne keto dite, se kane akoma edhe disa vjet per te qeverisur dhe shpresa vdes e fundit. Por sa per tani po degjojme kengen e Dr Florit https://www.youtube.com/watch?v=JrYI7tARRWE

Epo ja qe spaska aq prokurore me kurajo pra. Se po te kishte ai ndrea do ishte ne birruce kurse lulëzim baxhella dhe sal lyfi do ishin nen hetim per dhenie urdheri. 

Eshte koha per ta pare veten ne pasqyre e pranuar qe jemi komb dhjaks. DHJAKS. 

Duhet te kene mbeshtetje te forte nga qeveria, se sado kurajo te kesh, drejtuesit e prokurorise mund te te heqin ceshtjen, te heqin direkt nga puna, ose te syrgjynosin ne ndonje rreth te larget sic ndodhi me ate qe arrestoi Fullanin. Duhet te kete vullnet nga kryeministri, por sic e thashe ka akoma 2 vite dhe ndoshta ben dicka. Shpresa vdes e fundit!

Per mua Garda vendosi nje standart qe do tu vleje te dyja paleve kushdo qofte ne pushtet, Istitucinet mbrohen e nuk mund tu dorezohen bandave te cfaredo lloji. Pergjegjesin ta mbaje ajo force politike qe i organizon, pagon e nxite, pastaj eshte populli qe me vote ben diferencen.

E si ta marr une seriozisht nje rob qe shkruan 'istitucion'? (mungon nje n me duket) Apo 'gandishmeri'? (prapë me n e ke problemin)

shko re mëso shqip pastaj merr guximin te shkruash ne publik se flliqe veten dhe blogun bashke. 

Motra, e ngataron qeshtjen ti se e shikon pushtetin midis dy paleve. Nuk ka pushtet , motra, ka qeverisje e qeverisja nuk vret qytetaret e vet. Pushteti vret.

Po te mos ishe deklaruar i djathte antikomunist i oreve te para do mendoja se ishe votues i FRD-se se ata kane arsyetim te ketij niveli si i joti.

Ene meqe ra fjala per standartin, garda nuk duhet te ndroje tytat e dyfekut qe mos gjendet arma qe i qelloi viktimat.

Motra e kujt? Ndryshoje , perndryshe edhe une di ta nis edhe me idhet.

Ca standarti qe te vret njerzit me duar ne xhepa ne mes te rruges pa paralamerim. Je ne terize nga trute e kokes ti apo flet qesim,,,ik njehere bej vizit te nje psikolog se si dihet. smiley

jo mer jo, me te veten e ka mire ai/ajo.

Vrasjet e 21 janarit kane qene pjese e praktikes se ndeshkimit. dmth, provojeni prape, ta shikoni c'u gjen. Dmth disa te vrare duheshin se s'ben. Neqoftese do t'ua vishnin opozites se atehershme, sic u perpoq sala ne fillim, pa dit gjo per filmimiet, aq me mire. Puna eshte se ndeshkueshmeria e sales ishte natyrisht ndeshkueshmeri prej cubi, e permjere ne thelb dhe zbatim, ishte ndeshkueshmeri prej njerezish qe nderronin tytat e armeve dhe e benin godinen e kryeministrise si kulle arkaike ngujimi. Pra ishte nje anti-ndeshkueshmeri, ne paralel me antimaterien, qe e zhben te kunderten e vet.

Ne te vertete, praktika e ndeshkimit eshte mbase nga qasjet me efikase ne ushtrimin e pushtetit dhe ne ndertimin e shtetit. Eshte pikerisht ajo qe po ndodh sot "vende-vende", mu si ato vranesirat e Petrit Lekes se parashikimit te motit qemoti. Dhe eshte pikerisht ajo per te cilen i duhen tund dhembet Rames - pjesa bosh e "vende-vende"-s, dmth mosndeshkueshmeria e numrave te medhenj ne zullum, peshkaqenet ikona qe NUK ndeshkohen!

 

Te Qete-Ne jemi te abandonuar teresisht te vetem pas gjithe ketyre diteve ,te humbur dhe te corientuar nga ngjarjet shtet-formuese dite pas dite me nje fluks galopant drejt rivendosjes se Shtetit.Por cuditerisht edhe pas ketyre momenteve me impakt kaq te forte ne Jeten e gjithsecilit prej nesh ,Ne nuk shpresojme me ne kthimin e embel te Drejtesise.Kjo ne vetvete eshte nje cmenduri qe po merr terren ne menyre te frikshme brenda nesh.Asnje rrufe nuk bie nga qielli per ti dhene Kopshtin e Edenit bishes gjakatare nga Nordi,i cili duhet bere si nje moster murale e cila duhet betonuar dhe cimentuar e gjalle brenda tulle-pas-tulle.Ndersa tani qe Yllit i Sudit po mbreteron,i forte,ne nje blic verbues.Lundrimi i tij duket i qete ne Detin e trazuar per momentin,po ne horizont po duket nje dallge e zbehte qe simbolizon fundin.A mos ndoshta sakrifica e njerit nga Ne(s.b),do ti lejoj te tjereve te rikthehen ne jeten reale.Jo me ne kete cmenduri te cilen e quajme shoqeri e civilizuar Ruandeze.Fundi eshte i dukshem dhe po e arrijme pak nga pak ndersa Deti pret ne heshtje.Por deshira qe kemi dhe qe na vjen natyrshem per te jetuar na i nxin zemrat tona..Shoqeria per krime te tilla duhet te jete nje dhe e bashkuar qe akte te tilla mos te ndodhin me.

Vuri gje Rama ndonje pllake perkujtimore per "kokepalaret" sivjet? Po ndonje video "ndryshimet reale per 21 janarin" ne Facebook?

I uroj jete te gjate vrasesit Sali Berisha !!

Ne Hage, ne Hage, ti ngrysi ditet Shesheli i Vicidolit.

Ncuq...aty ka per ti dal shpirti..si ishte ? ..hajde po ua mbajti smiley..sigurisht pa i hequr aspak meritat Klanit te Frangaj e Fevziut e gjithe races se tyre,meritojne edhe ata nje urim te sinqerte!! Meta do e perfundoj punen e nisur ?..me duket se bajraktaret e kullave akoma mbajne shpresa,si puna e atij muhabetit..Rama e qeveria ben trafik droge..sa ta kuptojne bajraktaret se nuk eshte leku pushteti i vetem,e as ai me i madhi..i ka ngrene mortja 3 here!!

Te shkuara te harruara.politika e nivelit te larte I ka keto .4 njerez shkuan per dhjame qeni 

disa dite perpara 21 janarit te 2011 ndodhesha ne Shqiperi dhe pata fatin te degjoj disa militante te partise socialiste qe nuk flisnin per gje tjeter vetem se per nje tip revolucioni te pergjakur qe do te organizohej ato dite. Une mora me te shpejte avionin e u ktheva ne Itali duke marre me vehte edhe prinderit e mi se nga ne i thone budallait hapi rruge...

jam kunder demostratave te tilla sjellin vetem regres, me vjen shume keq per viktimat qe shkuan si mish per top

Thuj shyqyr qe te paska lene Sala te dalesh gjalle, se qenke shoqeruar me agjiprope.

te ka ngel manja ke Sala o i/e shkrete

Perseritet historia zonja laura. Para 25 vitesh robt thonin te njejten gje per rremujat atere. 

mire e ke ti ... shpresojme te mos perseritet me

Sado cinik qe mund tju duket ky komenti im,po ja u them qe ka shqiptare qe shesin gjakun e te vrareve nga fisi i tyre,me vende pune.

Keshtu ka ndodhur edhe me familjet e te vrareve te 21 Janarit,qe sot cicerijne sipas Edi Rames dhe as qe kane ndermend te kerkojne drejtesi.

Ku eshte ai trimi vellai i Hekuranit qe tha qe eshte ne gjak me Berishen?Perse nuk vepron?

Apo ja kane mbyllur gojen me vende pune qe sjellin para nen dore?

Ku jane ata shqiptaret qe pershkuen nga udhetaret e huaj te shekullit te kaluar,qe vrasin per nder e bese?

Te presesh drejtesi nga gjykatat eshte kohe e humbur,qe kur se shkaketari i vertete i 21 janerit eshte ne krye te parlamentit dhe frymezuesi i 21 Janarit eshte Kryeminister.

Vete amerikanet i thane qe me "21 janar Edi Rama mesoi ndryshimin mes protestes dhe demostrates"

I thane duhet te presesh edhe 2 vjet te behesh KM,dhe gjate kesaj kohe do te leshosh bashkine e Tiranes dhe do te besh koalicion me gjymen e qeverise se kaluar.

Cfare drejtesi kerkohet per 21 Janarin,kur ata duhet ta kerkojne kane shitur gjakun e te vrareve per nje vend te rehatshem pune dhe privilegje te tjera?

 

Por jo me ACDC se nuk na prek me cinizmin tat, thjesht na bo me te vendosur.

Po ka edhe Hag o ACDC per ata burra shteti qe kryejne vrasje politike, sepse sigurisht Prokuroret dhe Gjykatat e Cunit te Sheqeres nuk kan per te denu Sheshelin e tyre.

Mos u boj merak se kur erdhi dita qe Nipi i Spiro Kolekes te rrasi mrena Nipin e Enver Hoxhes, mua me zbavit siguria juaj qe Shqiperia do rri si shoqeri me varret e hapura pafundesisht.

Nipin e EH e rrasen gjermanet brenda,se te qe per nipin e Spiros,akoma taksixhi do te ishte ai. smiley

Ta shohim sa do te denohet pastaj flasim.

 

Si e rrasen  Gjermanet ACDC? Policia e prokuroria jane Shqiptare deri me sot, neser nuk e di. 

 

Erdhi Merkeli vete ia vuri prangat. "Ate nipin e Hoxhes ma lini mua", kishte thene teksa shtrengonte rripin e sutjenave ne furgonin e policise, para se te versulej. 

Ku jane ata shqiptaret qe pershkuen nga udhetaret e huaj te shekullit te kaluar,qe vrasin per nder e bese?

Ne shekullin e kaluar, shyqyr Zotit, dhe jo fale te djathteve. 

Sa rrime hajme mut ketu ne ne Peshk, a mund te na thote njeri nga keto te Seksionit te Propagandes, cfare hapash konkrete ka ndermarre KM-ja per t'a afruar diten kur drejtesia per 21 janarin do shohe driten e diellit?

Se kshu, me mallku keta katilat e PD-se o' gjoja me e kollajte.

Mund te ma thote njeri shkakun e demostrates se 21 janarit?

Mos ka qene videoja Prifti-Meta?

Kerko shtypin e kohes e lexo. Ca te dukemi ne ty, suflerë?

Ca pervit do ta perkujtojme ket ngjarje 'historike' tani?! 

Si urno. Pervit. 

Do perkujtojme qe qeveria palosi kater veta n'mes t'pazarit dhe gjysma e popllit shqiptar, ne liri te plote veprimi dhe mendimi, i duartrokiti vrasjet.

 

Kjo "alternative" duhet ti kete mbushur plot shprese familjaret e viktimave. Edi po na shpik terma te reja, "drejtesi alternative"?! Cfare te jete thua?! Po ja boka gropen Sales Edi ksaj radhe. 

Drejtesi alternative mos eshte gjakmarrja Kanunore?

Ose drejtesia paralele e Rames, ose pleqeria, do ja bejne gropen Sales se s'ben, whichever comes first.

Ne nje sondazh hipotetik se c'do te deshin me shume, drejtesi institucionale apo gropen e Sales, shumica e 'te majteve' do deshin gropen e Sales padyshim, ashtu si shumica e 'te djathteve' per Ramen. 

Derisa miletit t'i ngulet ne tru ideja qe shteti dhe tribuja (e njeshit) jane gjera te ndryshme, veshtire se do kete shume ndryshime; do vazhdoje njeshi te mikromenaxhoje edhe videot dylekshe te propogandes dhe do ushqeje miletin me krundet e ideve te shtetit/institucioneve paralele. Pak a shume si ish-njeshi (Berisha) qe i nul-izonte institucionet me idera komploti puci-puci dhe me kercenime dosjesh.

Shume "paqesore" duken demostruesit ne keto foto te zgjedhura me kujdes.

Ku eshte kryetari kuvendit aty gjemb?

Ana Veizi 

“4 vjet nuk kemi bërë gjë tjetër veç homazheve. Nuk dua të dal më shëtitje në Bulevard” – thotë ftohtë.

Pergjigja per 21 Janarin eshte dhene ne 23 Qershor Politikisht . Kush lexon keto zgjatimet e zorres se verber te Saliut si kete gomarin me acdc1 dhe pjesen e pare  te KariTasit dmth Pampersin e LefTKopese me Red , e kupton menjehere se ne dore te kujt ka mbetur  " mbrojtja e Krimit "  

Reformat ne Drejtesi jane ato qe do ta plotesojne edhe Ligjerisht .

Keto perkujtimore kane vlere te shoqeruara me kujdesin e Qverise ndaj familjeve te ndeshkuara nga Vrasesit e Berishes me Urdher te tij e Bashes . Jane  vleresuar lloj lloj qelbesirash e teroriste qe hidheshin si Diversante , dhe  Shteti I Mut Burrit te Mut Shtetit sali Qenef berisha jo vetem i ka dekoruar por edhe shperblyer , ejo me te mos vleresohen keta .

Tashme eshte nje shtet qe po perpiqet te rikthehet ne Normalitet . Dhe besoj do gjindet edhe nje mundesi per ta 'cbllokuar " edhe Ligjerisht kete Krim . Nuk ju urojme vetgjyqesi familjeve po nder dhe respekt per jeten e te ikurve te cilet zgjodhen protesten paqesore ndaj nje Bande Kriminelesh ne Pushtet te asaj Kohe ! Pacin jete te patrazuar .

Berishes dhe Bashes as ledi makbeth nuk ua lan dot Duart nga Gjaku qe derdhen !

Ministria e Drejtesise se Ilir Metes do t'i dhuroje nga nje sapun falas te gjithe kokepalareve qe protestuan ne 21 janar. Nga dy sapuna atyre qe duhet te lajne dhe gjakun. 

"Sali dorezo bllokun" ishte motoja e PS per protesten e 21 janarit (me te cilin moto Rama personalisht shkonte dere me dere dhe i kerkonte njerzve te dilnin te protestonin) keshtu qe mund te tregohen pak me te kursyer me bajatlleqet e tyre n'internet te gjithe ata qe pas ngjaleances parazgjedhore Rama-Meta votuan--apo bene propogande--per Rilindjen e Metes 2.0 si shtetar me me pak kile dhe 4fishin e deputeteve/pushtetit. 

Fajin e ka Saliu ... fajin e ka sistemi ... do krijojme sistem/shtet paralel per drejtesine e 21 janarit, po si fillim urno ca pllaka dhe lule ne trotuar ... ndryshime reale, bejme selfie dhe me doren e majte. 

e kujt i plasi per 21 janarin...likja ne krah te Rames ne qeveri...populli mish per top....ajo date ishte vetem fillimi i fundit ne rrugen drejt krizes ekonomike dhe morale qe vuan ky vend....gjynah per familjaret!!!

Xhibole floriri i Likes ..smiley

Ke filluar fton edhe leshlares te tjere te habititur .Po mesojua parrullen ne hyrje te Derstiles te thone gjojna mer Jahu se " Leshi tirret pasi lahet shtrydhet e thahet " .Dr Gjibi smiley

Zotrote cfare mejtimi kishe kur s'te punon dora e mengjer ? Me ke shtypni jue  ne tastieregjshtperdoruese . Ma nigjo llafin se po cfaq  shkarje ledhi si shpesh .

Ruj Derstilen dhe leji monoLoqet prej stili te perrejve psikike . Je e nderuar ne Leshlarje smiley

Edi Rama erdhi në protestë më 21 Janar me elementë të krimit të organizuar për të rrëzuar shtetin përmes puçit kriminal

Ilir Meta

Epo kur kerko dhe xhibi drejtesi per 21 Janarin!!!! smiley Interesante ndjenja e protestes, gjithsesi.

O Edo, thuji mer, thuji njerzve qe te afermit e tyre rane per te miren e vendit, kombit madje. Ne u jemi perjete mirenjohes etj etj. Po drejtesi, e prokurorine e ka kap etj etj.

etj etj etj

Ca te bej qibi shkret, do e lëshoj dhe ai nga nje fëndë tja bej taa. Rinse e repeat pervit i muhabet ka ai dhe sorollopi vet, merr artikuj silli ktu, kuoto, rob pa alternativa, te pashpres. 

Horra nuk ishin ata që hodhën flamurin kombëtar si leckë në bulevard, por ishin ata që e morën flamurin dhe e ruajtën përpos morisë së madhe të plumbave dhe bombave molotov mbi kokat e tyre. Horra nuk ishin horrat e krye-horrit. Partia Socialiste, më 21 Janar kishte fytyrën e horrave, kishte fytyrën e gjakosjes së policëve dhe qytetarëve të pafajshëm që u ishte premtuar se do merrnin pushtetin.

Ilir Meta

 

OMG, megjithmen e turpshme.

Perhere fukarai e ha.

Paske vendosur te behesh arkeolog sot?

e bej se du te them qe debati per impaktin e 21 janarit ne politike po sidomos ne jeten e atyre femijeve e familjareve eshte nje gje. Po sa per denime, rihapje ceshtjeje etj, nuk ka shume shans per vete faktin se te implikumit jane nderthur aq keq, sa bo me terheq nji fije, e prish gjithe topin e leshit. Per me denu Bashen e Berishen, duhet me impliku Meten mgjse sot nuk na bo mo pershtypje video ku perfoleshin pazaret. Kjo eshte e turpshme sot. Qe ndrrojme parametrat bazu mbi te implikumit dhe nderrojme te implikumit bazu mbi ngjyren politike

Në qoftë se pushteti me çdo kusht kërkon bashkëpunimin me çdo hajdut atëherë është një pushtet që nuk iu duhet shqiptarëve dhe nuk më intereson as mua dhe nuk përputhet gjëkundi me vizionin tim dhe të Partisë Socialiste. 

- Edi Rama, 20 janar 2012, si pergjigje ndaj pyetjes se Ilva Tare per nje aleance te mundshme parazgjedhore me Meten (video, min 14:54). Ne 10 maj 2012 pasoi darka e famshme e ngjalave tek shtepia e Metes ne Lalez. 

 

Luljeta Progni ka bere nje reportazh-permbledhje te ngjarjeve politike para dhe pas 21 janarit, midis te cilave veren dhe reagimin e Rames per pafajesine qe gjykata i dha Metes (pjeserisht bazuar ne ekspertizen e Ermal Beqirit): 

Reagimi i Edi Ramës një vitë më vonë, më 20 janar 2012: “Po ku, në ç’vend tjetër të botës së lirë, do të mbushej viti me një ironi kaq sarkastike të fatit që brenda të njëjtës javë, javës që vjen, të shpallet i pafajshëm nga drejtësia pushtetari, që provokoi keqaz një popull të tërë me videokusarinë e tij dhe të pafajshmit as të mos prehen dot të qetë për shkak se s’ka asnjë shenjë drejtësie për të ndëshkuar vrasjen e tyre me pushkët e shtetit?”.

[artikulli i plote]

P.S. I kerkoj ndjese Ilir Metes dhe brigades se Idrizit n'Peshk per keto prurje arkeologjike.

Nga te gjithe Apologjetet e te baraztundureve te Xhibit duhet Kuptuar A-ja . Megjithse kete privilegj e kane ata qe kane bere Abetaren .

Behet Fjale per Vrasje dhe nuk behet Fjale per rrethanat ku hyjne dhe shkaqet e tjera . A-ja e alfabetit eshte,  Duhet te ARRESTOHEN Vrasesit dhe Urdherdhenesit per vrasje qe jane te Filmuar e provuar me Fakte , rrethana e Individe Pergjegjes.

Ne gjyq mund tu jepet mundesia edhe buzeshpervjelurve te PD-hit ose atyre qe nuk njohin Abetaren , te nxjerrin edhe perfundime te tjera . si tu doje xhani  per komente ,  me Fajtore e Shkaktare , Rrethana e Rrethina etj etj ..sic ka kenu dhe Populli !

cu ngateruan me nje formule / pul a veze a veze a pule smiley

Keshtu sic behet per te nashkaluar Derstilen dhe per ti shitur per te "mencura " variantet e interpetimit , as Xhibolja nuk i pranon ne Derstile . Ma do mendja edhe perrejt psikike do u shmangen pasi nuk perdorin 'logjiken mer jahu " .

Atyre u mjaftojne Fatma- Pampersat qe verviten nga "na kem feisin e bukit or tie "

Me thjeshte per keta Koqet e Kandarit qe kane mejtim e kane dhene Mejtim mendje edhe tek "Charli"

Terroristet , vrasesit HENGREN Koqen e Plumbit dmth ata  qe bene Vrasjen pastaj cicerin Gazetat dhe do cicerijne akoma , per Fajtore e Shkaqe , Rrethana e Rrethina ......

Dhe nesse vertetohen me tej organizatoret e urdherdhenesit e KRIMIT,  jo protestes , edhe ata duhet te arrestohen dhe ne mos e hengshin Koqen e Plumbit te hane ate qe u takon !

Pastaj edhe ne cicerijme ...

Sot pashe nje proteste te disa te rinjve me nje sllogane te thjeshte. 

Qeveria vrau

Meta vodhi

Rama i harroj

Skam asnje koment me shume per te bere.

Ne ato foto qe keni vu, mungojne dy personazhe me te cilat u gatua 21 Janari:

Ilir Meta, kryehajduti ordiner, mafioz me nam ne Ballkan dhe Edi Rama, burri i gjate shume qe manipuloi turmat per qellime te pastra politike, qe sot ka shkerrdhyer jo vetem ata protestues dhe gjithe popullin socialist, por edhe gjakun kater e viktimave te pafajshme te Ilir Metes dhe Sali Berishes, duke bere aleance me Ilir Meten!

Thuajni te verteten troc o njerez, sepse vetem e verteta mund te jete shpetimi yne nga Mafia politiko-ekonomike e Partise Socialiste, LSI dhe Partise Demokratike!

Nje nga demet me te medha qe i ka bere sali Qenef berisha atij vendi eshte dhe leshimi neper rruge i tubacioneve te InteliDjences qe preken mer jahu , or nieri .Dhe me e keqja eshte veniane dispozicion  edhe Media si i Uturak Fevziut qe perpunojne Opinione  me kete problem

 si te Baraztundura smiley

ose

Kom mejtimin tim mer jahu smiley

Neper bLoqe e komente gazetash prish pak pune , se nuk i pjerdh nieri , o nierez . Bejne sikur nuk kuptojn smiley..e keqja me e vogel si pjes e e derstiles. Edhe si perfaqsues te InteliDjences nuk prish shume Pune, sot e kane mbaruar Filloren shumica e Popullsise .

them se jane te paguar per peshtjellime e nakatosje .

Duhet te jete e vertet se nuk ka kuptim tjeter  kur Flitet per Krimin e Vrasjes nga kreret e Shtetit , Faktuar e Provuar ne cdo aspekt , meren me koqet e Ademit " koqe jane koqe s'jane " Jo Meta aleance me Ramen , Jo Protesta kishte shkak Meten e te tjera Pordhe InteliDjente mush bLoqet si keto .

Po te isha une do kish vene dhe nje klauzole per "kontroll mjeksor te shendetit mendor " te ketyre qe shperndajne problemin me QELLIM , duke ngaterruar Vrasesit me cfaredo tralalaje qe u ngjit neper mejtim te mendjes , si vrima te Fyellit berisha nga SHQU-pi

Une nuk mund te shpjegoj asgje per ata qe  nuk duan ta shohin dhe ta kuptojne. Prandaj nje kriminel dhe hajdut si Ilir Meta ben karrier dhe para, njesoj si Al Kapone, ne kurriz te tre milion shqiptareve. Te ishim me te zgjuar do ta kishim derguar ne ferr, Ilirin dhe shoket e tij, Berishen dhe Ramen.

Hajt tungjatjeta!

Futja ne nje thes, te hajdutit dhe vrasesit nuk te justifikon Ed.  21 janari eshte Dita kur u vrane 4 njerez te pafajshem , dhe keta vrases duhet te dalin para drejtesise.

Arsyetimi : jo dolen per liken , jo per bllokun , nuk justifikon ne asnjemenyre vrasjen, dhe vrasesit direkt dhe urdheruesit e tyre duhet te dalin para gjyqit dht te denohen sipas ligjit.

 

mire e ke ti o Ed Martini  po si t'ja bejne shqiptaret e shkrete po ti dergojne ne burg kriminelet dhe hajdutet do te ngelin pa parlamentare, ministra e kryeminisra...

ish-kryeministra smiley

veji nje ish e veji dhe nje bisht po deshe... po halli qendron

Ne fakt ka nje rruge te trete, sepse kjo ka ndodhur edhe ne shume vende te tjera te botes. 

Psh, ne Itali, Greqi, France, Angli, Gjermani, pothuaj ne te gjitha vendet e botes se cilivizuar, kur ka patur ngerce te tilla, njerezit kane levizur, kane krijuar forca te reja politike dhe kane bere ndryshimin e madh. 

Une nuk jam nga ata qe mendoj se nuk ka nje rruge te trete, dmth ne skenen politike shqiptare nuk ka vend per nje force te re politike. Perkundrazi, nese do te krijohet nje Parti Liberale, (po i ve kete emer, sepse kam mendimin se ne Shqiperi nuk ka, dhe nuk ka patur levizje te mirefillte liberale dhe demokratike) do te fitoj shume terren, dhe brenda nje kohe te shkurter do ta jete balancuesja dhe garante e demokracise liberale. Eshte teme e gjere, megjithate here tjeter do te sjell nje tekst pikerisht per kete teme. 

laura l me kane then qe shumicen e bizineseve ne itali po i blejne aziatiket.Ka shume e shume spekulime rreth kesaj teme mund te me thuash ngase furnizohet frigoriferi,ngase paguan taksat e shumta te shtetit italian qe na nxjerr dhe kete flamurin ketu moj qe te rafte ne lule te ballit.Sipas kontributeve dhe e drejta fjales..Cfare idiotesirash zhgaravit ketu nje Zot e di ngase frymezohet ajo mendja jote perendimore demokratike perparimtare.Ke harruar qe rroga minimale ne vendin tend te lindjes qe ironikisht e cileson si te debilizuar nga e keqja e cila i paska rene dhe qe ti zotrrote je rehatuar nga kushedi sesi mundesi e gllaberruar dikujt tjeter.Na tregon sesi eshte e verteta..Si luhet politika.Marre,marre,marre.Jane kater arkivole ne mes te bulevardit.Eshte ekzekutim ne mes te dites i filmuar dhe i transmetuar aq shume saqe vetem ty nuk ta paska cpuar syrin.Drejtesia eshte dicka abstrakte e cila njetrajtesohet ne forma nga me te ndryshmet ne jeten e shoqerise nga njerezit.Perderisa kjo shoqeri e emancipuar perendimore mendon keshtu si ty atehere ka mundesi qe dhe ti nje dite te vritesh nga cepi i nje institucioni i cili duhet te te sherbej per te miren e jetes tende pa pare kush eshte brenda dhe kush ka mbetur jashte.

Kush po i fut ne nje thes (xhanem ata ne nje thes jane!)?

Sala vrau kater njerez qe protestonin kunder korrupsionit te Ilir Metes dhe Sali Berishes. Demostraten e organizonte Edi Rama, sot ne aleance me Ilir Meten. Iliri nuk u denua kurre per korrupsionin e provuar me video. Po ashtu edhe vrasesit e kater njerezve te pafajshem nuk u denuan asnjehere. Sala shijon beneficet e pasurise se vene me ane te pushtetit politik dhe korrupsionit ekonomik dhe mafioz, po ashtu edhe Ilir Meta. Tani eshte rradha e Edi Rames te menaxhoj trustin mafioz te pushtetit ne Shqiperi. 

Sala te rrij i qete, asgje nuk ka per te ndodhur, asnjehere nuk do te denohet njeri per ate krim qe ndodhi me 21 Janar. Garancia eshte Ilir Meta dhe Edi Rama! Perndryshe nuk mund te benin aleance keta dy te fundit. Ky eshte cmimi i jetes se kater njerezve te pafajshem: percmim dhe harrese! Te tjerat jane pallavra!

Nuk jane ne nje thes ! 

Vrasesi eshte Vrases dhe duhet ndeshkuar si i tille. Hajduti hajdut. edhe kodi penal nuk jep te njejtin ndeshkim!

Futja ne nje thes eshte mjegulla qe  duan te krijojne kur e verteta eshte e qarte dhe faji shume mire i percaktuar.

Nuk jane ne nje thes!

Ketu po flasim per 21 janarin dhe vrasjen e 4 njerezve te pafajshem,qe nuk i nxorri Edi , por dolen vete per te protestuar, ashtu sic duhet te protestonin perdite per te ndaluar rreshkitjen e vendit me thelle ne gropen e halese , Njerez me ndergjegje te larte qytetare dhe civile. 

 

Dmth edhe ti je dakort qe Meta eshte i pafajshem, sic e nxori gjykata? Dhe qe protesta nuk u be per shkak te videos se Metes? Dhe eshte qe eshte mese e pranueshme ngjalacioni?

qe nuk i nxorri Edi , por dolen vete per te protestuar

Vertete e ke?

-Po Meta eshte i pafajshem per Vrasjet,

-Po me te vertet e kam

Po c'fare kendon moj gjembi.

 Eshte aq e thjeshte sa me vjen turp ta perseris dy here.

Vrasesit direkte te provuar jane :1 Ndre Prendi - komandanti i gardes. dhe 2-Astrit LLupo... 

urdherures dhe fshehs i gjurmeve me vone Sali berisha.. kukull : lul basha.. 

E ke edhe nga FBI  shiqo ketu bashk me Xhibin..

E kendon Dr. Flori (ndjese paste), ish mik i Rames dhe socialist. Jo une. Une jam dakort me ty se kush i vrau, syte ne balle i kisha. Ty dhe disa te tjereve te duket sikur po themi qe Cuni i Sheqeres (TM i lebetituri) nuk kishte faj. Gje qe s'eshte e vertete. Te pakten une nuk e kam thene asnjehere e nuk do ta them ndonjehere. Per te tjeret nuk marr pergjegjesi.

As Ermali e Dr. Flori nuk thonin qe nuk i vrau Saliu, e kane per tjeter gje. Por ti prape nuk do qe ta kuptosh, jo se s'e kupton dot.

qe nuk i nxorri Edi , por dolen vete per te protestuar

Tani ti po genjen hapur fare. KLM (TM shkaba)

http://top-channel.tv/lajme/artikull.php...

http://www.peshkupauje.com/2011/01/sot-d...

http://www.telegrafi.com/lajme/rama-me-2...

http://www.albeu.com/shqiperi/rama-ftoj-...

Po ti nuk ke fakte qe te gjithe ata qe dolen ne proteste i kish nxjerre Edi. te pakten 2 nga viktimat . Alex Nika, dhe nje Tjeter  sipas familjareve te tyre nuk kane dale ne proteste sepse u "tha " edi. por sepse e ndjenin vete .

-i kishte nxjerr Edi- 

Po njerzit nuk dalin me urdher ne rruge per te protestuar se nuk jane dele ! .Kane arsye halle, probleme, per ti adresuar tek qeveria nepermjet portestes apo jo ? 

galile, ty nuk te intereson drejtesia aq sa theksimi i faktit qe Sala ka me shume faj sesa Edi per 21 janarin (normal qe ka) apo per X ngjarje. Dmth rendesi ka qe 1shi i partise qe simpatizon ti eshte ne syte e tu me i mire se 1shi i partise kundershtare. Si ty dhe militantet e krahut tjeter. Si juve dhe shume militante ne Shqiperi te cilet me votat e tyre te para-bese-dhena per 1shit e partise jane garancia e rrotacionit te tranzicionit.

Ndaj p.sh. e ka kaq kollaj Rama sot te ushqeje mili(tante)-delet e vet me parulla si "bereqavers nuk jemi me keq se Berisha" (dmth Rilindje =jo me keq se Berisha). Sepse militantet si puna jote jane falas (cheap) ushqehen me parulla dhe fjalekyce tip mensa e SHQUP-it, plaku Mere, etj. 

-C'hyn edi  ketu?

Justifikimi i vrasesit , dhe mjegulla ,perralla me Ilir, Ed, nuk ndryshon faktin:

Ata u vrane nga garda dhe urdheruar nga Sali Berisha.

Kjo eshte posacerisht per ty:

Ka një acarim kombëtar lidhur me pritshmërinë që njerëzit kanë pasur për drejtësinë lidhur me 21 Janarin. Për hir të së vërtetës, nuk është i gjithi një acarim që vjen nga zhgënjimi. Një pjesë e atyre që “vajtojnë” në të vërtetë e kanë atë si shenjë triumfi, që socialistët nuk ia dolën dot dy vjet pas ardhjes në pushtet, të vënë në vend drejtësinë për vrasjet politike. Është një gëzim i lig, që vjen në përgjithësi nga adhuruesit e vrasësve.
 Identikti i këtyre vajtuesve artificialë është i lehtë të ndërtohet. Ata flasin fillimisht me urrejtje jo për të vrarët, as për socialistët, po për Ilir Metën, pasi ai, sipas tyre, ishte shkaku i revoltës. Pastaj flasin për Edi Ramën që i çoi para Kryeministrisë. Pastaj flasin për dhunën e demonstruesve. Pastaj e kalojnë atë pjesën, që Sali Berisha me Lulzim Bashën kanë vrarë dhe vazhdojnë prapë me Ilir Metën, që është ende në pushtet. Vazhdojnë me Edi Ramën, që nuk është burrë ta zbojë këtë Ilir Metën nga pushteti. Pastaj vazhdojnë të qajnë se këto punë kështu do të shkojnë derisa Ilir Meta dhe Edi Rama do të jenë bashkë…dhe vaji vazhdon.</p>
Në të vërtetë ky nuk është një vaj për viktimat. Ky është një vaj i berishistëve të fshehur, që qajnë humbjen e pushtetit për shkak të Ilir Metës dhe jo vrasjen e katër qytetarëve nga Sali Berisha
.

Dhe ti e replikove komentin tim (per milidelizmin tend) me nje koment te Mero Bazes, i cili ka qene pro Berishes para se te ishte kunder Berishes me heret se Ilir Meta? smiley

Tipa militante te verber si ty jane te pashprese per keto argumente; juve dhe sikur tju dhjesin ne koke njeshat e partive tuaj do thoni "te pakten s'i bie aq ere sa i bie kundershtarit" lol

 "Kush i vrau Protesuesit ne 21 janar , for Dummies"

Argument tek ty , me ty. nuk mund ta shkruaja me bukur se Mero c'fare me te vertete mendoj posacerisht per ty rreth ketij argumenti:

Ty duhet ti japesh ilacet nje dhe nga nje:

1-Kush e terhoqi kemzen qe u vrane ata 4 te pafajshem ( keta jane vrases direkt)

2-Kush i urdheroi keta per te qelluar.

kaq e thjesht eshte Xhibo...

 

 

kaq e thjesht eshte 

perderisa eshte kaq e thjeshte ceshtja, pse lodhet me editoriale Mero Baze tek Tema, Edi Rama ne Facebook, dhe juve vullnetaret e Partise ne Peshk me kaq shume komente ketu e 4 vjet, pse nuk i bini shkurt sa here diskutohet kjo ceshtje (po dhe ceshtje te tjera, meqe 21 janarin e keni argument per cdo gje) me:

Armet nuk i shkrehu Edi Rama. Fain e ka Sali Berisha. 

Nqs ka kush kundershtime per kete argument kaq elegant, fap, qisni foton e Berishes me dy gishta tek dritarja (dmth tek vendi i ngjarjes), dhe fotot e Rames tek ura e Lanes (dmth qe e shfajeson komplet se ishte larg skenes ku u bene vrasjet) smiley

1-E pe videon?

2-i lexove Emrat?

Ata jane vrasesit , dhe Fajtor direkt per vrasjet.

3-Kush i urdheroi.?.. Ata qe fshine provat (serverin) pas krimit..

 Xhibo nuk eshte kaq e thjesht " Fajin e ka Saliu" se keshtu doni ti fusni plehrat nen rrogoz ju.

Por ne gjyq te dali kryeplehra , me gjithe plehrat qe mundohen te bejne kete ngjarje ordinere.

Edhe Video-ja nuk beri Pune ?? e pe apo jo.. e kishte bo FBI.. ( jo mero baze) ..

Pse duhej bere ajo proteste e dhunshme? Kujt i interesonte sulmi mbi institucionet?

Po flasim kushi vrau Redi, nuk po flasim per protesten.

flm per mirkuptimin.

Nese do te vazhdosh me kete analize te njeanshme, je ne rregull me veten tende, por gjysmake.

Por mos valle varferia dhe korrupsioni u krijua ne daten 21 janar? Apo i duhej patjeter ftesa e PS-se dhe e shokut Rama qe njerezit te kujtoheshin qe jane te varfer e te vuajtur? Ju duhej organizimi i autobusave dhe celulave qe te protestonin per nje jete me te mire? Ku ishin keta njerez te pashprese ne momentin qe dhuna filloi mbi policine dhe institucionet? Nese se ke pare ta them une qe e ndoqa protesten cdo sekonde qe ne fillimin e saj. U shperndane te gjithe e iken nga syte kembet neper shtepija se nese kishin dale aty per te drejta njerezore pane qe u perdoren si bagetite ne thertore. Kush mbeti ishin nje tufe halabakesh te paguar e te droguar e militantesh te neveritshem qe kishin ardhur aty vetem per nje qellim, e  para per te perdorur turmen e pafajshme te popullit dhe e dyta per te shkaterruar institucionet dhe krijuar incidentet qe krijuan.

Pra protesta nuk ishte aspak e njerezve te pashrese po nje kurth i ndyre i nje njeriu te vetem, Ed Rama. Ishte loje e opozites te perfaqesuar padrejtesisht nga ky llum per te rrezuar qeverine dhe perfituar nga vuajta e njerezve.

 

Lefto, po te mos i kishit vra ato te 4, do ishit ala ne pushtet sot, dhe ti ne France.

Gaboi sala aty, duhet pranu kjo.

Nisem nga supozimi qe je Lefti, gjithnji.

Sa here me duhet te them qe nuk jam Lefti ?? Mire ai imbecili, por edhe Ju te tjeret, mahhhh

Ndersa per mua rendesi ka qe njerezit te ndergjegjesohen e mos e lene veten te perdoren si bageti tufe sa here i teket njerit apo tjetrit. Perderisa ky popull do sillet ne kete menyre, klasa politike qe e udheheq gjithmone do tallet.

Rotacioni eshte pozitiv per nje vend, por jo ne dore te psikopatit.

smiley

Leftin e kom pas shum qejf. Gjynof qe s'je ai.

Uroj te te lexoje smiley Me vjen keq qe nuk eshte aktiv, te pakten do kishim mendime dhe jo rrjeshta per te replikuar.

klm

Shkrunte nga Franca dhe kembenin emoticons qe gjunin me mitraloz. Ishte me ter mend nji divertiment. Une i gjeja me te mire ata qe gjunin smiley

Aha, une Nuk jam per arme ( smiley ), larg. Me mire debat, me ata qe e pranojne. 

Redo, 

Eshte fat i madh qe te kane lene per detyre te luftosh forumeve anonime virtuale.  Xhanem, ti e di me mire se une. 

Bama, eshte kenaqesi te lexoj.

galile,

Nuk kishte gje me anti-demokratike, se sa te shikoje e degjoje ishkreun e opozites shokun Rama, te sulmote e kercenonte institucionet me rradhe, duke filluar me Kryeministrine e Garden, e duke mbaruar me KQZ-ne qe numeron voten e lire te shqiptareve. Dikur te njejtin gabim e bente edhe kreu i atehershem i opozites Sali Berisha, por vuri mend dhe e la rrugen ne 2003 dhe perqafoi opoziten institucionale: opoziten nuk e bente ne rruge por ne Kuvend. Pushtetin nuk e kerkonte me me dhune por me voten e lire, pavaresisht se sa kriminal dhe i korruptuar ishte pushteti socialist ne ate dekade qe ata ishin ne pushtet. Dhe ky aksion politik i opozites se atehershme, u kurorezua me fitoren e opozites ne zgjedhjet e 2005. Nje nga momentet me madheshtore te demokracise shqiptare, ku pushteti nderronte duart me vote e ne menyre paqesore, pasi ky ishte vullneti i shumices se shqiptareve. Sikurse u nderrua edhe ne 2013.

Prandaj mesoni te respektoni ligjin kushtetues, mesoni te respektoni institucionet demokratike te ngritura mbi ate kushtetute qe vete socialistet hartuan e aprovuan me votat e tyre. Dhe kushdo qe ju shtyn qe te sulmoni e dhunoni institucione, nuk duhet ti shkoni nga pas, por duhet ta denonconi ne prokurorine e vendit, ne menyre qe ngjarje te tilla te mos perseriten.

Detyra e gardistit eshte te mbroje keto institucione demokratike nga dhunimi i tyre. Gardistet nuk ishin duke mbrojtur "kryeminstrine e Berishes", ishin duke mbrojtur kryeministrine e shtetit shqiptar, privilegjin e drejtimit te se ciles e kane vetem ata njerez qe arrijne te sigurojne mbeshtetjen e shumices se shtetasve shqiptare, e askush tjeter.

Nje milion vota , 85 deputete Drejtesi nuk vihet , ca me thone .

Qeveria e kap lepurin me qerre... Drejtesia vonon por nuk harron.

sorra sorres sja nxjerr syun. thon knej ka allemanja.

Ka një acarim kombëtar lidhur me pritshmërinë që njerëzit kanë pasur për drejtësinë lidhur me 21 Janarin. Për hir të së vërtetës, nuk është i gjithi një acarim që vjen nga zhgënjimi. Një pjesë e atyre që “vajtojnë” në të vërtetë e kanë atë si shenjë triumfi, që socialistët nuk ia dolën dot dy vjet pas ardhjes në pushtet, të vënë në vend drejtësinë për vrasjet politike. Është një gëzim i lig, që vjen në përgjithësi nga adhuruesit e vrasësve..
 

  Identikti i këtyre vajtuesve artificialë është i lehtë të ndërtohet. Ata flasin fillimisht me urrejtje jo për të vrarët, as për socialistët, po për Ilir Metën, pasi ai, sipas tyre, ishte shkaku i revoltës. Pastaj flasin për Edi Ramën që i çoi para Kryeministrisë. Pastaj flasin për dhunën e demonstruesve. Pastaj e kalojnë atë pjesën, që Sali Berisha me Lulzim Bashën kanë vrarë dhe vazhdojnë prapë me Ilir Metën, që është ende në pushtet. Vazhdojnë me Edi Ramën, që nuk është burrë ta zbojë këtë Ilir Metën nga pushteti. Pastaj vazhdojnë të qajnë se këto punë kështu do të shkojnë derisa Ilir Meta dhe Edi Rama do të jenë bashkë…dhe vaji vazhdon.
 Në të vërtetë ky nuk është një vaj për viktimat. Ky është një vaj i berishistëve të fshehur, që qajnë humbjen e pushtetit për shkak të Ilir Metës dhe jo vrasjen e katër qytetarëve nga Sali Berisha......

 

 

Te gjitha krimet e pa ndeshkuara  deri me sot nga Drejtesia si kjo e 21 Janarit,   e kane  nje zanafill- Vitin 1997

dhe fajtori kryesor, qe kishte ne dore vendosjen e Drejtesise eshte Fatos Nano .

Ky vuri bazat e fenomenit te mos ndeshkimit per  te gjitha fajet dhe gabimet (fatale) qe kishin ndodhur ne vitin 1997 dhe ne 1998, pasuar pastaj, nga Ilir Meta dhe Pandeli Majko qe u bene kryeministra.

Te njetin fenomen po ndjek edhe Edi Rama ,mos ndeshkimi i 21 Janrit nuk eshte dicka e re eshte nje fenomen i njohur shqiptar  prej shume kohesh , Keni degjuar ndonjehere te denohet ndonje politikan ? smiley

Sepse te gjitha krimet per ngjarje   si ato te `1997-es` , `Gerdesit` `21 Janarit` ect ect, fajtor  jane politikanet ! . 

n'fakt pandershkushmeria ka nis me heret, qe n'44 vecse nuk ju rri mire dhe permendni sistemin e ligjin edhe kur ligjet e vete sistemit ishin shkel. Dhe habiteni qe pandershkushmeria e asaj kohe vjen e perseritet prape sot dhe e perfundoni me nji shprehje shabllon, tip "vejeni vete drejtsine, ca prisni?" dhe kte e thoni si per te thene se perdersa viktimat nuk e vune vete drejtsine, atehere e kane merituar ca u eshte bere.
Te ciles une mund t'i pergjigjem me te njejten monedhe: pse nuk e vune vete drejtsine te prekurit e 21 janarit?
 

po pse pra nuk u vendos drejtesia, per 44 ren? Pushtetin e moret, apo ju a dhane komunistet dhe ju bete kompromis ? He pra ? 

Menimi im eshte qe drejtesia duhet te filloje njehere persembari, njesoj sic mbillet nje lule, pastaj fillohet me drjtesine e kaluar ! se keshtu sic eshte gjednja sot, nuk do te kemi asnjehere drejtesi, per keta qe jane gjalle sot,  dhe per ata qe do te lindin ne te ardhmen, neser.

ooooooo
kkkkkkk

E thjeshte i nderuar galile.

Kur qeka kaq  e rendesishme Dekriminalizimi Shtetit dhe Parlamentit smiley..Cfare bejne keta Mullahet qe nuk ngrihen kunder Mefshesise dhesmileysmiley te Jar Dordolecit  dikur me musteqe  e tani pa Musteqe pergjegjesit Kryesor per Drejtesine ne vend .

Perse nuk protestojne para gjUkatave qe denuan me "mosdenim ' vrasesit e urdheruar nga Berisha e Basha ? Perse e kerkojne Politikisht tek Meta kur ai minimalisht ne nje shtet demokratik dha Doreheqjen per akuzen dhe Ju neshtrua Drejtesise .

Mos u harxho i nderuar .

Te jesh Gjemb dihet qe  mbush me pak se GJIB . Edhe Xhibole dihet mo , te duhet nje qendrim i baraztundur " me ishalla na degjojne kur te bohemi per Vota " smiley Dava karieristesh bythgrij !

Po te digjosh InteliDjente byth tunxhte qe vazhdojne e grijne akoma me Meta - Rama dhe kriminelet Reale Berisha -Basha nuk i belbezojne ? Kjo eshte e c'eshte nga stani Dhijareve se dhe pretendojen se jom InteliDjente i pavartun mer Jahu .

E paten ne dore per te dhënë Drejtesi dhe bëjne  si Ballistet ..Pse Partizanët nuk sulmojn Kosovën smiley...E njëjta filosofi  është pasqyruar me Pikturën e zaparozhasve "Ç' InteliDjentë jeni Ju që me bythën tuaj lakuriq nuk shtypni dot një Iriq "smiley

I nderuar Oidriso. 

Sa me shume ti ngacmosh  e kupton qe nuk kane pike keqardhje per viktimat ( i quajne mish per top smiley   )   por vetem keqardhje per ardhjen e Edit ne Pushtet.

 

 Ngacmimi dhe mund të bëhet .Po nuk ke pse lodhesh se dihet çfarë koqe kandari janë .Kanë për Borxh të kthehen e torollisin me mijra citime nga Filosofët e Botës , Historinëe Formimit të Shqipërisë , biles që nga Kuvendi Leshit e pastaj " se Mukja zotrie  " se diktatura zotrie " " se 44 zotrie " , "se Ruso Kinezët zotrie " e çfarë të të them sikur nuk i ke lexuar.

I la një fjal se kush është VRASËSI ( Garda )  dhe a duhet Dënuar njësoj dhe Urdhërdhënësi ( Berisha dhe Basha ) jo jo ...smiley  .

Këtu i ke ose Gjëmbeç që mbushin sa një Gjib , ose Gjib që kanë arkiva zotrie ose fytyrgrij inteliDjentë karieristë nga ata që ha e dhjet Berisha me Tonelata në Muaj për të mos thënë në Javë smiley

Urojmë që të bëhet sa më shpejt Reforma në Drejtësi dhe me pak lëshim brezi nga ndërkombëtarët pa do i lexosh prapë këta .." se Drejtësia or tie " ..se Meta or tie ka thënë " " se Neobllokmenët  rameta zotrie "

Ke shuume te drejte i nderuar oidriso , smiley

 viktimat nuk e vune vete drejtsine

kush shet voten per i got voj vetem viktim ngelet, dhjaks.

5000 leka jane dy jave ushqime per kater vete.. 

Ate burrin qe ha nje plumb si pa te keq dhe paloset mbi vete e kam akoma para syve. Horrave bravo iu qofte qe i ze gjumi naten.

Nga do ta kthejme, Palloshi do harrohet qe harroi a smundi te bonte gjo keto 2 vjet, Kaptinlopa do harrohet tu numru monedhat e floririt e Evrot.....Cuni Sheqeres, nuk ka per tja hudh per krimet politike qe ka kryer sado te mbrohet apo te justifikohet nga shpurra e tij. Shtiu ne mish per te vra ....nga kenaqesia e ndjenja e hakmarrjes me pabesi...boni edhe krimin qe spati burrerrine te mbronte cfare beri por deshi tja hudhte vrasjen persiper te vrareve se nuk u mjaftonin plumbat atyre.....

Qeshtje Kohe...e kush mendonte se Merhumit do i pshurrnin aty ku prehet???? Jo po do ta shohim kur te vazhdoje te justifikohet ...Rama mi pruni...Une, Cuni i sheqers, thjesht qita pushke si i pabese qe jom. 

Këta horra nuk munden të shkatërrojnë imazhin e një vendit sepse i financon një njeri që është akuzuar haptazi për përdorim të kokainës. Edhe njëherë tjetër shpreh mbështetjen më të fortë për policinë e shtetit. Shpreh mbështetjen më të fortë për Policinë dhe Gardën

Ilir Meta

Dua të ndalem te fletë arrestet e prokurorisë. Jam kundër tyre. Jam kundër tyre sepse janë mandate politike, nën presionin e Edi Ramës. Komandati i Gardës janë aty, në krye të detyrës. Ata nuk janë kriminelët, nuk janë horrat, por janë njerëzit që kanë qenë në krye të detyrës. Hetimi të bëhet, ne do t’i respektojmë të gjitha këto, por kurrsesi ne nuk mund të marrim në qafë, të shpallim fajtor pa u bërë hetimi, disa njerëz që morën në mbrojtje shtetin. S’mund t’u japim mesazh horrave, kthehuni mbrapsht ju, se i hoqëm këta. Ky nuk do të jetë shteti i horrave, por do të jetë shteti i ligjit

 

Ilir Meta

Edhe fjala e Manjanit qe solla me siper ka perla te verteta.

shoku Meta e ka qujt te droguar kryeministrin. I ka thene kokainoman. Kjo eshte akuze serioze, mendoj une.
Sepse mbi kte akuze ka ndertu dhe argumentin e tij se ktij njeriu nuk mund t'i besosh e aq me pak t'i lesh ne dore celsat e qeverisjes. Shoku Meta kshu...

Dhe nji gjo që të plotësohet tamom kuadri i llapaqenëve që gjejnë Përgjegjësi mer jahu

Edhe kryehipokriti Berisha e di se është Gjykata ajo që çmon Fajin dhe jep dënimin . Kot nuk ja bëri shërbimin që në Fillim e deri sa e Betonoi me Matrioshkën Nishanlliu . Dhe që ta provosh këtë ktheju njërit  prej  Llapaqenëve më ordinerë Left me ...iiiiiii në fund në debatet e ngjarjes kur Ulërinte ." Nuk dënon K/Ministri o zotri .Dënojnë GjUkatat " smiley

Të isha Admin do kish hap me Hile një debat për drejtësinë në Demokracie or tie , fill pas kësaj prurje , jo 20 tema me 21 Janar sikur jane ne fillore memberit e PPU . Aty do lexoje po Këto Lopë të Muuuuuuu allisin gjiF inteliDjencë " se drejtësia zotrie "

Ti bon si të dush , vazhdo me ta .Po për mu  mos u harxho kot . Një vrimë kanë në fyell Vrimën e Fyellit sali Qenef berisha " na kem feisin e bukit or tie "smiley

Pashë që i kishe kthyer koment Pjesës së parë të Kari Tasit përgjigje . Atij që vërvit si Pamperss i hapur e i pashtrydhur LefTKopeja me RED smiley Më fal po të them si e kuptoj  komunikimin me të .Mos ma merr për keq ..faza e parë është të flasësh me muret e selisë PD-hit .Më pas me gropat septike të saj  ..Të tjerat vijnë më vonë .

smiley , Oidriso,, Lefti me i ne fund i kther ne Redi me i ne fund  donte nje pergjigje te thjeshte dhe te shpejte , 

Besoj se imazhet apo çfaredo reference qe i behet kesaj ngjarje, jo njehere ne vit apo kater vite, por sa te jete e mundur, te permenden. Jeta apo vdekja e disa njerezve, pavaresisht se e politizuar deri ne neveri, duhet te fillohet e te respektohet ne ate stalle derrash qe eshte Shqiperia. 

them qe te jepen pas lajmeve kryesore, cdo dite nga 10 minuta, ne vend te ndonje publiciteti per prodhime cilesore sallami EHV.

Si morr....smiley

ah, e prishe gojen. cfare humbje!

me moshen ishe me galant. smiley

Eh ankoheshim ne per Organizaten e Grus asokohe. Vito Kapon ta puthesh e ta vesh ne balle. 

me vito nigjo kong te bukra te pakten. smiley

 

Mire qe i permend Peshku thuaj, se sapo e vura televizionin tek Klani te shihja se cfare behej tek Fevzua per ket rast, po hic asgje, ka nje emison per problemet e te rinjve te sotem.

Tek top-channel ka film, te Ilva Tare, nje teme sic ka pasur shume kohet e fundit, ne raport me fene myslimane, News 24, cmimi i naftes. Them ti fut nje film tek Channel One, film qe perpara 1 apo 2 muajsh ka dale ne kinema dhe nuk kane asnje mundesi ta kene blere ligjerisht.  

po nuk kemi ndergjegjie historike ne.

dhe jo per t'i bo qejfin vetes, por thjesht e verteta: jo shume popuj e kane.

Keto mund te ishin gjethet e pemeve te rrugeve te lagjes tuaj, thote Redi duke treguar me gisht pemet qe dorzohen perpara plumbave "manover" te kryeministria.

Bame,

Fshatari nga Gjirokastra qe humbi jeten, u nis ne mengjes per ne Tirane duke u thene familjareve: "sot do rrezojme qeverine ne Tirane". Zakonisht, fukarenjte nuk kane leke te teperta per ti harxhuar per bileta autobuzesh per ne Tirane, dhe une jam i bindur qe ai fshatari nga Gjirokastra nuk e kish pare ne enderr qe ate dite do te rrezonin qeverine, dikush i kish fryre ne vesh nga shoket e Partise Socialiste, qe vetem nje dite me pare, u frynin artopololanteve te vete mediatike duke na thene se "po trokasim dere me dere per protestat". Me sa duket, mesazhi ka qene: "neser do te rrezojme qeverine".

Si do ta mbushin barkun me buke ata fukarenjte duke rrezuar qeverine?

Nese ti ende beson se ajo qe ndodhi ne Tirane ne 21 janar ishte nje "revolte e popullit fukara", atehere ti je duke mashtruar vetveten.

Po pse lodhesh mer burr, e lame ke gjethet... Po meqe na permende fshatarin nga Gjirokastra, po si harrut me thur nji te tipit "keto mund te ishin guret e sokakut tuaj". smiley 

Organizatoret e dhunes shpresonin se ne 21 janar do ishte fillimi i revoltes dhe besonin se qytetaret do dilnin ne rruge duke u zgjeruar dhe ne qytete te tjera. Vendi do destabilizohet dhe do shkoje ne lufte civile. Jo me kot u mor shembulli i vendeve Arabe por ndryshe nga keto vende ne Shqiperi deshtoi pikerisht per arsyen qe e kam thene me siper se Shqiperia eshte nje vend demokratik ku votohet cdo 4 vjet. Deshtoi dhe per arsyen tjeter, qe vete socialistet u distancuan nga aktet e dhunes.

Normal qe do distancoheshin nga vrasja ne mes te dites te 4 qytetareve, jo me larg se 10 metra nga kangjellat e kryeministrise.  I vrane te pabeset qe shkuan e nderruat tytat e pistoletave si kurva.

Mire.  Por ne proteste kishte dhe njerez qe nuk ishin fukarenje. Qe s'i kishin as atehere, as tani mire pipzat me Ramen.  Njerez nga rrethet qe s'vajten me autobuza, por me makine.  E gjithefare llojesh.  Te gjithefare shtresash, per gjithefare arsyesh.  

Nje kjo.  E dyta, opozita dje e sot e neser e pasneser le te trokase dere me dere e te pellasi e t'i nxjerr njerezit ne proteste.  Ate detyre ka, ate qellim ka, n'dac dhe ate perfitim ka.  I bashkohen njerezit apo jo, pune e tyre.  Sos u cuan shqiptaret vete per ndonje qellim dhe u zuri radhen partia.  

E treta.  Kryeministria eshte godine.  Llac e tulla.  Dhe te ishin futur "kokepalaret" brenda, , n'dac me anti-tank, n'dac me arkivole, n'dac me cadra-pistoleta, ose me konkretisht, te ishin futur brenda si ne 98, ne llac e tulla do futeshin.  E do dilnin, sic.  

Ku e lame?  Ah, po. U vrane kater kokepalare.  Kaq.  

Monda,

21 janari nuk ishte rastesi sic nuk eshte rastesi lotet krokodili qe derdh sot sharlatani mafioz. Akuzon te tjeret per vrasje kur ai vet ishte shkaktari i dhunes qe u fsheh si lepur duke i lene njerezit te vriten. Ai nuk beri ate qe beri Albin Kurti ne Kosove , doli perpara turmes si burre dhe bente thirrje per proteste paqesore. Le te dale njeri sot dhe te thote qe - ai ishte mes turmes dhe bente thirrje per qetesi: te vije dhe te thote ku ishte ai burre me siptomat e Hitlerit, ai burre i pashpirt dhe i pashprese? 

Nuk tu pergjigja qartesisht, pasi ke shm mjegull ne gjykim, edhe nuk dua te erresojme njeri tjetrin.

Gjithsesi, pergjigjet i ke me lart, mendimi im ky!

duke i lene njerezit te vriten. 

Kush i vrau?

U lane te vriten thote, si nje grua qe i bertet bashkeshortit qe kishte femijen e qe i iku per duarsh, e ia futi vrapit, e qe u rrezua, e qe i vritet gjuri, e ne sherr e siper "pse e le te vritet."   

sharlatani mafioz.

8 vjet me prokurori, polici e gjykata pse s'iu gjend ana ketij mafiozit? 

Prokuroria nuk ka mundur te gjeje fakte qe gardistet shkelen ndonje ligj apo rregullore te tyre ate dite.

Kryeprokuroren Ina Rama nuk e emeroi Sali Berisha, e emeroi presidenti i atehershem i vendit Bamir Topi. Presidenti ne Shqiperi kur merr detyren heq dore nga perkatesia e tij politike dhe pushteti i tij eshte komplet i pavarur nga ai i ekzekutivit shqiptar. Kryeprokurorin e ri nuk e zgjodhi Sali Berisha, por presidenti i vendit Bujar Nishani.

Ne mendjen tende mbase jane te ndara. Ne cdo vend demokratik, nje ngjarje hetohet e plote dhe pasi zbardhet gjithcka qe ka ndodhur ate dite, vetem atehere Prokuroria ngre akuzat per gjithe personat e implikuar ne ngjarje, qofshin keta politike, njerez ne rruge apo punonjes se gardes. Hetimi dhe akuzat ndaj njerezve te Gardes duke lene jashte hetimeve ata qe ushtruan dhune ndaj policeve dhe institucioneve ate dite, apo organizatoret politike te dhunes, deshmon instrumentimin e prokurorise nga njerezit qe organizuan dhunen ate dite.

Redo, ti e bone taten. Tashti kush do me kuptu, kupton; kush nuk do, kurre mos kuptofte.

Do kene marre urdher nga lart se kjo teme i prish pune te dy paleve, pa te jete per kujtese ka kujtese tulla e Fevzose sa ta hane qente. Kur ia do puna te nxjerr ngjarje qe kane ndodhur 30 vjet perpara bashke me personazhe nga me te humburit 

Tamam,smiley mire e gjete!

Po edhe drekat perkujtimore deri vitin e trete shtrohen Em. Pastaj vetem ndonje lule ne varreza nga familja e ngushte...

sk - 21 Janar 2015 - 21:24 Permalink

 

Mire qe i permend Peshku thuaj, se sapo e vura televizionin tek Klani te shihja se cfare behej tek Fevzua per ket rast, po hic asgje, ka nje emison per problemet e te rinjve te sotem

tek top-channel ka film, te Ilva Tare, nje teme sic ka pasur shume kohet e fundit, ne raport me fene myslimane, News 24, cmimi i naftes. Them ti fut nje film tek Channel One, film qe perpara 1 apo 2 muajsh ka dale ne kinema dhe nuk kane asnje mundesi ta kene blere ligjerisht.  

 

E po laj thaj, ky  stan kete bylmet ka . Ske ci bo!

Po te pakten mos t bojne emisione ", Une jom Charlie ` se kjo te shqetso me shume, qe Shqiperia do e me hy ne Europ !  

Shiko se kjo teme na ben te gjithe pesimiste, por me pak edukim te mire apo te duhur brezit te ri dhe nje problem ekonomik te shpejte mund te ndodhin cudira, sic ndodhen ne vendet arabe pas krizes se 2008. Mund te shohim ndonje dite te bukur pa pritur e pa kujtuar ndonje Gedaf te perdhunuar dhe te masakruar. E them ket per te mbeshtetur ate pohimin tjeter: qe ka gjithnje shprese dhe nuk duhet te jemi gjithnje pesimist.

Te mbjellim edukim thoshte Abdyli, pa do vij dita e do dale fara!

Shoh perpjekje nga disa te majte per te justufikuar koalicionin ne lsi dhe habitem, por pastaj kur kujtohem qe e perdorin etiketimin "komunist" per te ofenduar kundershtarin, me duket cdo gje e normale.

Ore ju Ilir Metes tja puthni e tja ferkoni 365 ditet e vitit(se jam mese i sigurte shume nga ju qe vini ketu ne peshk keni ven goxha dhjam gjate 8 viteve martese me Meten); ne qe akoma dume ta shofim te kalbet birucave bashke me kafshen e malit ca te bejme...

O Bame po te donit ta shifnit birucave votonit ramen e jo meten. Apo nuk e di qe si rralle here ne histori ps erdhi me zbritje ne zgjedhjet e dyta. Ku ka bo vaki la-Le me humb vota opozita ne kohe katastrofash opozitare gerrdecerash vrasjesh 21 janari krize ekonomike dhe morale etj etj.

Voten time, kur nuk jam aty, shoket ma hedhin gjithmone per PD-ne. Liken e votut ju, me largpamesit. smiley E di ti mo, 10 vota te japin fitoren ne ate ven.

Cmerresh me Kuqot e Shqupit, Bame.

Pjellat e Xhelil Gjonit 6 muaj pas zgjedhjeve prisnin mos prishej Likja me palloshin dhe bonin prap koalicion me kaptinmodhin. Duhet ti kujtonte Nipcja i Dashnorit, qe Likja kish ra rehat me Palloshin e skishte ndeer men me ik. Shqupi eshte organizimi me imoral e pervers qe ka njof ai ven, po ec do i durojme edhe i cik, kur te morrin vota sa Partia e Qifit dhe Dashit te Havase.

Sidomos kur habitisesh tie ...ka shumë rëndësi për kalamajt e Pallatit .Le mo kur ke dhe konkluza pse i qu normal habititë smiley

Ik futi një Mario me Pampersin  atë që vërvit Hapur e të pashtrydhur zonja LefTKope . Pastaj merrja dhe njlë valle se ka ardhë dhe Pe tër tër tër tëri plot frymëzim .

Nejse mo nuk quhet Iku Blogu për lesh , se kanë kohë që Leshatojnë PPU , me Lesh që ndriçon e llamPatit  smiley

Cke mo idriso. Ti e pranon qe je komunist dhe per kete te kam rrespektuar me menyren time. E kam per keta komunistet "posht sali komunisti" dhe keta feministet "rroft armando prenga"

Te jesh komunist eshte gje e madhe sepse nuk je Plehrë . Është Idealja e njerzimit Toksor . Është Utopi të pretendoj kush që ëeshtë . Ne maximumi jemi produkte te kohes ku ne menyre Humane mund ti ndash

Red-rat e LefTKopesë dhe Babasqapit si degezim i racës së majmunëve që nuk harritën të shndroheshin në Qënie Inteligjente  dhe jo per faj te tyre mbeten Majmun  pa mundësi për tu rigjeneruar smiley Shënja Nr një është dhe ky Post ku kategoria e tyre është një gërvishtje pllake Gramafoni ose britmë Orangotangu e njëllojtë .

dhe

 Njerëz me të Meta , sa të dush , ku hyjnë shumica pavarësisht Pordhëve se " i dimë gjojnat mer jahu ". Pastaj shtoju sa të dush mbrapa , po njerëz !

Ti je i ri dhe do piqesh për të kuptuar se çfarë thua . Biles siç llafos dukesh njomzak . Lutju Fatit të arrish shndërrim të plotë në qënie Humane  e të të mos shndrrojë në kategorinë e RedI !

Desha të shtoj që Xhibolja me Gjëmbin  i kanë  shpëtuar racës së Majmunëve megjithse Xhibolja do të shitet Gjys për Gjys smiley

galile, per juve militantet e verber Edi-ngjaliste 21 janari eshte thjesht Nastradin-gozhda e radhes. Para 21 janarit kauza juaj ishte kutia (hape kutine se i morre frymen votes!), para kutise ishte Gerdeci (pastaj kur familjet e Gerdecit votuan prap Berishen, gjaku i viktimave te Gerdecit u be thjesht gjak maloku bathorist), e keshtu me radhe.

Me nje fjale, kauzat tuaja kane qene dhe jane fiks te njejta me posterat bajate te Rames; nese i ve ne nje grafik, do ishin vija paralele. E beri Rama armik Meten, armik dhe juve sikur iu kishte perdhunuar, e beri Rama aleat Meten, ia falet dhe juve mekatet. Para Metes, e njejta gje dhe me Nanon, etj. 

Po keshtu dhe militantet e verber te Berishes dhe qendrimet e tyre dyfytyreshe per ata qe Berisha i bente miq-armiq sipas konjukturave te radhes: Mero Baze, Arben Imami, Selami, Pollo, etj. Thoshte Berisha per Ina Ramen qe eshte si ajo prokurorja e famshe ce kishte emrin, amin militantet, thoshte eshte lavira, lavire dhe bushter! 

Nese ne shqip do kishte nje fjalor politik per perkufizimin e militantit partiak te verber, komentet e militanteve si juve ne Peshk (e gjetke) do ishin ilustrime perfekte. Juve funksioni si robote te njeshit te Partise, sa i perket politikes.

Ndaj juve sot ngrini zerin jo ndaj drejtesise se munguar per 21 janarin, apo faktin qe shkaku i protestes se 21 janarit eshte edhe shkaku i ardhjes se Rames ne pushtet, po per "i vrau Sala jo Edi", a thua se po akuzon kush Ramen qe ishte ai qe shkrehu pushket...a thua se 21 janari eshte thjesht ceshtje kush e shkrehu armen. Juve ju duhet gozhda per ta ngulur, jo shteti qe ben drejtesi. Gozhden e keni, cdo gje eshte ne rregull. Oburra me sqepare lol

mos u lodhni kot se ska Burg per Salen kur Ligji s kap as Djalken e Luizes. 

yyypp xhiba

Pse me tingellojne mu te Baraslargumit si Zeni?

Nje shoqeri me vrases te identifikuar, urdherues politik te deklaruar, varre me individe qe kerkojne drejtesi..... bo veshin shurdh dhe bohet me e  ndjeshme per Palestinezet apo Boko Haramin. Vazhdohet te mbyllen syte para krimit politik e harxhohet kohe tu i sherby vrasesve. Histori e perseritshme, sigurisht kur i akuzuari kryesor eshte anetar i PPSH qe ne 8 nentor 1968, dhe ne kryesi te forces se pare opozitare emerohet nga Xhelili baxhanaku i Hysniut, por jo vetem....A ishte komunist i mire Cuni i Sheqeres apo Jo? Cfare thone shoket mbas pushkatimit tek bulevardi kryesor???????

barazlargimi osht ose nivel debil-lliku (besim n'utopi) kur osht i sinqert, ose pisllik, kur bohet me qellim per te mbeshtet nji pale (ky i bi te jete me i zakonshem si variant).

ajo qe s'kuptoj un esht pse mender barazlargimi gjithnji i bi me ndihmu salen? smiley

 

Pse me tingellojne mu te Baraslargumit si Zeni?

Ty si Zeni te duket vetja? Se nga c'te kam lexuar, edhe ti si i barazlarguar dukesh deri tani - apo e quan veten me afer Metes?

Nivel i bukur gjithsesi eshte kur sheh zhgenjimin shume te madh kur Gjeneral Imamit i terhiqet padia. Thuaj mire qe vec 1 dite zgjat zhgenjimi se kushedi c'do ndodhte.

Beso syte e tu, Gjembi....lexo te baraslargumit dhe Zenin..e njejta linje...te njejtat fjale. Do thush ti Great Minds.....une sjam i qut si juve....veteperjashtohem por nuk ilirizohem. Nejse sa per temen, kur shteti shqiptar nuk adreson ceshtjen ...KRIMIN....duhet ti drejtohemi...institucioneve te pakapura nga shteti shqiptar...shkoi Hajradinaj ne Hage per ca dyshime a deshmitare...kta shtetaret tane qiten pushke ne popull, per ca vjet pushtet me teper. Ti si thu qe tani qe na zhgenjeu palloshi ti besojme Lulthimit, ministrit te brendshem ne kohe te masakres?

Ti si thu qe tani qe na zhgenjeu palloshi ti besojme Lulthimit, ministrit te brendshem ne kohe te masakres?

Ligji i barazlargimit e skualifikon kete qysh ne fillim. So your "point" is moot (ne Anglisht). A ju dhane 1 miljone shuplaka Lulthimit? E si te shkosh mbrapsht tek Lulthimi? Ne syte i kemi drejt te ardhmes, te ecim me shpejt. Ilir floriri e shpeton Shqiperine!

Po pranaj i jom qep une si turku s..mes ketyre te baraslargumve.

Jena te gjithe bashkefajtor.... deklaronte Cuni i Sheqeres ndersa..... pergatiste pasurimin e familjes se vet ne kurriz te shqiptareve....se zenin me Giten i ka te zote ai jo si tye...

Po ene dy sekretare partie nuk jane te fajshem barabar apo dy te persekutum.....Hec mo e hongren prap shqiptaret dacin e rradhes...nga mashtruesi i rradhes.

Gervish nje te baraslarguar e zbulo nje Shqupist.....sa per Hipokrizi duket kur smerren me VRASJEN po me justifikimin apo lehtesimin.

e funit: mos u merr shum me to se kon virus debil-lliku ngjites te tmerrshem. s'ka vaksin! vec kur e shef veten diku poshte galexhantit te komenteve, duke te mor ajo vorbulla shplarse. Maelstrom, vllajo, s'di a e ke lexu te zhyl verni. s'ke shpetim.

mromje t'bukur, i lebetitmo. ejvalla per ket cik muabet.

Gjithashtu Cimo, mbremje te bukur.

Mark Nika, xhaxhai i njerit prej te vrareve te 21 janarit, paska bere nje gafe te rende: nuk ka lexuar komentet e 21janaristeve pasionante te Peshkut te cilet berjen e drejtesise e presen jo nga ai qe tha "votomeni mua nese doni drejtesi per 21 janarin" por nga komentet e Sali Berishes n'Facebook: 

Maxhoranca ka detyrim qe te nderhyje per te bere drejtesi, i ka te gjitha kompetencat...ne Shqiperi edhe drejtesia, si cdo gje, eshte e varur nga politika, thote Nika

Kurse Pjerin Ndreu thote se strukturat shtet-ngjale-paralele te Rames paskan prova te cilat po te ishin bere publike do te kishin rezultuar ne berjen e drejtesise se 21 janarit, por mesa duket ketyre provave s'i ka ardhur afati i daljes nga canta e zeze e Spartak Brahos. 

Koloneli 21 janarist Spartak Ngjela dhe harvardisti 21 janar-incizues Dritan Prifti nuk paskeshin thene gje. 

P.S. Lapsi paska deshifruar shenjat e Rames. Ja pra qe paskemi patur media ivestigative smiley Dicka me mire me editorialin e Bushatit...perfytyroni sikur Meta te mos arratisej gjate diteve perkujtimore te 21 janarit, thote ai ne shkrimin "Respekti i Metes per kokepalaret".

Vallaj xhibo nerva tforta ke qe merresh me copa karash qe deri dje u vriteshin syte me pa shokun meta ne foto gazete dhe as emrin smun tja nigjonin po sot i knojn kong. Kto quhen bythshpum me definicion fjalori xhib.

Ti mesa duket flet keshtu se s'e ke marre vesh akoma qe ne 21 janar u vrane 4 vete. Po ta dishe do bertisje dhe ti "u vrane 4 vete, u vrane 4 vete" si keta te tjeret, me shpresen se keto te bertiturat ne internet do ta vene drejtesine ne vend duke i bllokuar Sali Berishes llogarine e Facebook-ut. 

Te kane vrare e plagosur bashkeqytetaret o derezi e ti merresh me  Lapsin. Ne vendin tend kane pushkatuar si qen ne rruge njerez e kane plagosur shume te tjere per te qendruar ne pushtet per te grabitur per hir te Zenit e Argites 4 vjet me shume....Vazhdo lexo Lapsin....e ndjehu i liruar...

Futja pordhe e grije sallate sa te shkoje dhe kjo nate ...smiley

Xhibole !

Mos vdekt kure ai e di ti qe ta gjeti kete shtesen pas Xhib smiley Ku te paska njof mre ..

Te tunden moj te tunden / ne vere te futen / e qysh nuk te keputen

Ti vet nga je ? Nga Majmunet e Redit apo nga Njerzit e zakonshem ? Ose fundja pranohet  te jesh ne vend te Zeusit qe ke krijuar Njerzimin dhe i le te vendosin si te Gjykojne .smiley

 

Lebetitso, une do shkoja te vrisja Berishen por s'gjeta dot bilete urgjente...pisqollen dhe fisheket s'i kisha problem se m'i jepte borxh gjeneral Idrizi.

Ti c'bere per te vene drejtesine e 21 janarit (pervec qe s'lexove Lapsin e pucistit Bushati)? Te pakten t'i kishe propozuar Ministrise se Mete-Drejtesise qe ta shikonte seriozisht kete ceshtjen e komenteve baraslarguese ne Peshk. 

Po na e bo Lapsin opozite puriste me Armando Shkullakun...po ike ore boll na krijut mite idiote. Kapni nje flamur jeshil e turrni lesh, se jeni thjesht narcisist e kritikat e Bushatit e Lubonjes ndaj palloshit jane me natyre te dyshimte per sa i perket intensitetit devijant seksual. Njerezit pushkatohen e ju turrni lesh me shenjat...le indicie....kolegu i Shkullakut u plagos ngjit me fatkeqin e Shkullaku me ty e mohuat...mbuluat krimin...se u paguante Cuni i Sheqeres tek ABC. 

M'fal Lebetitso, gabimi im; pata kujtuar se tema ishte 21 janari dhe drejtesisa e munguar. Tashi po e shof qe tema qenkemi ne te baraslarguarit, si dhe Bushati me Lubonjen. 

Ty ca te acaron me shume tek Bushati ne lidhje me 21 janarin; fakti qe Bushati nuk i dergonte Rames aq shume SMS sa c'i dergonte Mero Baze per t'i treguar se c'po ndodhte ne krye te protestes ate dite:

Kur protesta mbaroi dhe Berisha po hamendej të vriste, më erdhi një SMS nga Edi Rama dhe Preç Zogaj njëkohësisht, të cilët mund ta kishin dërguar në kohë të ndryshme, por telefonat ishin bllokuar. Më pyesnin se çfarë po ndodhte para dyerve të Kryeministrisë...

Apo dicka tjeter? 

Xhibo, sikur po del huq. Cere eshte kjo tymnaje???? Ke sy vet e mos interpreto 21 Janarin me lentet e Lapsit, fol per veten tate si ndjehesh e si e perjeto....ta tha ene ai shoku im Bredhi, mos u boj KRRRR.

Catha Meta, LAPSI, ...MERO, ...ne fund te fundit Cuni i Sheqeres vrau 4 vete ....qe te rrite 4 vjet me shume per te pasuru familjen...e thjeshte. Kush i solli, pse i solli, kur kruan hunden palloshi apo ndonje gjo tjeter....U vrane njerez e ska drejtesi....e thjeshte fare. Si thote ai Shkaba, KLM.

Lebetiso, kur vjen puna tek diskutimet per 21 janarin, juve militantet e verber ngjaliste jeni per te qeshur dhe per te qare bashke, bertisni kuturu sikur flisni me vete (komplet pa lidhje me temen apo replikat e te tjereve), si ata qe sheh n'metro ne NYC duke bere debat me persona te padukshem. 

Fakti qe u vrane 4 vete ne 21 janar nuk eshte ceshtje debati, ketu apo gjetke...juve bertisni "u vrane 4 vete!" sikur ne apo dikush tjeter po thote qe s'u vrane 4 vete por 3, ose 5. Te bertiturat "u vrane 4 vete" pa pushim, si replike pa lidhje tek komentet e te tjereve, jane shenja shqetesuese... thuaj gjynah qe jeni lart QSUT, ishin bere ca ndryshime reale fantastike aty, mund te shkoshit per nje vizite tepk pavioni i Bytheftohologjikut smiley

P.S. Besoj se nese do kishte forume/blogje ne 1998, keshtu do shpreheshin dhe militantet e Berishes per vrasjen e Azem Hajdarit, si juve per te vraret e 21 janarit; do flisnin si robote duke e perdor si hajmali per cdo gje, pavaresisht dobesive ne argument apo mungeses se lidhjes me ceshtjen ne fjale. 

Xhibo po Ty te duket vet ja se ke tu Bo diskutime me lidhje? Cito Lapsin e ankohesh tema nuk eshte per lapsin.... Bythologu te ka zevendesuar masturbimin ne fund te paragrafit, ngjalisti te ka mbetur si hyrje ne diskutim. Ske ndonje ndryshim apo permiresim te dukshem. Je i vonuar, tradicionalisht votues Shqupi por Jo militant se je seksualisht i frustacuar e perbuzesh nga machot. Tani ma shpjego i cik ate te krujtmen e hunes te palloshit sipas lapsit se ka te beje me temen? 

P.s, Mos e permend Azemin se militantet e PeDit e denoncu an si spiun te Sigurimit Tek RD, Cuni Sheqeres e perjashtoji kurse Bodigardi i sales mori pjes ne ekzekutimiin e tij. Gjithmone shembull te gabuar sjell 

Lebetitso, meqe e ke ndare mendjen per masturbim sonte, urdhero nje cuce te baraslarguar bardhe-e-zi + nje roze-mavi. Besoj e ke me mire me keto sesa me shokun Sali, don't you agree? 

Naten. 

P.S Thuaj "po" se ndryshe i bie te jesh gay per Salen smiley

Paguni korentin se do hyni ne burg, dhe mos u merrni me kokpalaret e para kater vjetve.

lerini moralizmat .. duhej gjak arbri per beselidhjen Meta-Rama... paqja kerkon shpagimin e vete... si mund te pagezohej ndryshe lidhja pervec se ne gjak .. bekimin ja dha populli.. sakrifikoi 4 bijte e tij, mbi trupat e te cileve tashme cel trendafili i shpreses .. parti o shprese, tek ty hedhin syte bijte e bijat e tu, prano sakrificen tone! 

Si u nxeh ai Gjeerali Gjibo ...

Ore po Ju nuk hani Pyka fare .Kokecepsh jeni JU ?

Leni i tha kapterri .Ku mi gjen kokcepesh .Shifi nga mrapa jane te gjithe Koke Rrafsh smiley

Si nuk Ju tha Goja njehere ..te Arrestohet BERISHA dhe Basha si urdherdhenes per te hap zjarr ne njerez ..Po i njejti avaz ..

Kom nik tjeter Una dhe Vuuuuuu kokrrafshet nga cdo krah . Po leni Partite o kokrrafsher .Jepni nje mejtim qofte dhe i mendjes .Apo mire ua ka gjet ai sikari ..cope karash smiley

Hapnie meriHer ne Jete tuj ate te shkrete Goje jo vetem per Orale Berishes ..

A duhen arrestu Vrasesit dhe Urdherdhenesit apo Jo ?

U meti goja Se Rama dhe Meta zotrie ...

Te pakten ai i degjenerumi Races Majmuneve qe nuk u be Njeri ose REDI LefTKopese  mba nje gervishtje ne Pllake " Ketu me demokrati jam una .Garda krijoi Precedentin "smiley

Po Ju mer Xhibole me gjith rrutullamet e tjera si e keni Gjysen qe u ka mbet Njeri , nrysh nga Redi smiley

Nuk eshte ne doren e Edi Rames Drjetesia !  Eshte mafia e Berishes dhe e Metes ne kupole, keshtu qe mos u lodhni kot me gjet drejtesine ! Ne Shqiperi funksionon kanuni i lek dukagjinit!  Nuk duan te bejne shtet ! 

e paska kall xhibi!

xhibi the apostate...as majtas, as djathtas, por ne mes...i ngref.

He me te lumte! 

Jo vetem 'Malokve' por te gjith shqiptarve ju bo e qarte se 'Rilindja' seshte per drejtesi smiley

 

Ska drejtesi kur ironikisht kur min drejtesie eshte nje nga partia zullumqarit. Gjykatesit po caktohen nga jar mediokri mo ca me then. E besoj qe perbrenda edi drejtesine per ate ngjarje e ka bast me vetveten po se si do ja dale nuk e di. Vend i cuditshem shqiperia, vetem nje koalicion me nje pjese te se keqes (koklopen) mund te largonte te keqen me te madhe (salkllufin). 

Prap na erdhen te barazlarguarit. Ky ne fakt eshte termi formal. Se ai real, ne gjuhen e thjeshte mes njerezve eshte 'bythshkelym'. Dmth kta tipa medioker qe i bejne fresk njoni tjetrit me komente hidh e prit per ti dhene force vetes qe ja, sjemi vetem, kane per bese ta levizin sumen jo 360 po 1360 grade po qe mundesi duke mposhtur cdo ligj fizike vetem per tu dukur te vecante, me stil ndryshe, medemek permbi skoten vdekesore qe po i merr frymen, jokonformiste te pandreqshem, tipa qe skuptohen dot nga bashkekohasit e tyre (e si te kuptohemi ne..psheretijne me njeri tjetrin, ne jemi te parakohshem ne kete planet te rendomte, ejj qaj, shfryu zemer...  Sille bythen ketu, aty hë, si ngjaj, ngjaj cool dhe eklektik? Jo prit, shkelyje sumen me ketej se ngjan me i vecante, joooo mo aq shume te thashe, jo aty se aty e ka shkëlyer nje tjeter, me ne mes, he aty, aty po. Ky eshte motioni i ketyre robve kot, rob qe ne mungese te bindjeve reale e gjejne kuptimin te sajimet shterpe, te mosgjeja qe e veshin me ambalazh intelektual, me copera gazetash qe i zbulojne si minj virtuale andej kendej duke e mbyllur me fjale kallpe 'eh ci kujton, detaje pavlere'. Si ai lypesi lanës qe fshehjen e kembes gjoja invalide e shet per pelinvanllek keta shesin hicin, asgjene dhe paaftesine per pozicionim logjik si bindje. Me shume respektoj nje merhum si redi qe keq keq po ta thote cope e troc te veten sesa kta vemje e butakë spitullaqe qe bejn hije kot. 

E besoj qe perbrenda edi drejtesine per ate ngjarje e ka bast me vetveten po se si do ja dale nuk e di. Vend i cuditshem shqiperia, vetem nje koalicion me nje pjese te se keqes (koklopen) mund te largonte te keqen me te madhe (salkllufin). 

 

smileysmileysmiley

Noshta,noshta, Edi Rama i coi ata njerez me i kercenu dhamt Sali Berishes,por ni gja asht e sigurt fare,Sali Berisha i VRAU,i vrau me i than Edi Rames, se ti s'munesh me m'i kercnu dhamt mu,kur ata fatkeqe ishin me shpine nga institucioni,gati me shku gjalle n'shpi.

Zot,nqoftese je kun,ip drejtsi!

Zot,nqoftese je kun,ip drejtsi!

Prit radhen per lutje, se eshte e gjate.  Dje iu lut Zotit Kukani qe te vendoset drejtesi per 21 Janarin e me pas do hapen negociatat.  Po dje iu lut Zotit edhe Shkelzen Berisha per 21 janarin. Sot iu lut Zotit Knut Fleckenstein, Raportuesi per Shqiperine (i cili eshte takuar disa dite me pare me familjaret e Aleks Nikes.  Po sot i eshte lutur Zotit per drejtesi edhe Grida Duma, si dhe Sali Berisha.  

Sic e sheh, pjetermustakuqi, radha e gjate. 

Voten Rames por kerkesen per drejtesi Zotit. Po aplikacione per pune pranon Zoti o Pjeter, apo vec keto per drejtesi? smiley

Eh mor Xhib.. je misherimi i shprehjes: " foli si e ema e Zeqos ne maje te thanes".

Kjo eshte Posacerisht per ty ,, te njeh dhemb e dhemballe xhibooo:

Identikti i këtyre vajtuesve artificialë është i lehtë të ndërtohet. Ata flasin fillimisht me urrejtje jo për të vrarët, as për socialistët, po për Ilir Metën, pasi ai, sipas tyre, ishte shkaku i revoltës. Pastaj flasin për Edi Ramën që i çoi para Kryeministrisë. Pastaj flasin për dhunën e demonstruesve. Pastaj e kalojnë atë pjesën, që Sali Berisha me Lulzim Bashën kanë vrarë dhe vazhdojnë prapë me Ilir Metën, që është ende në pushtet. Vazhdojnë me Edi Ramën, që nuk është burrë ta zbojë këtë Ilir Metën nga pushteti. Pastaj vazhdojnë të qajnë se këto punë kështu do të shkojnë derisa Ilir Meta dhe Edi Rama do të jenë bashkë…dhe vaji vazhdon.</p>
<p>Në të vërtetë ky nuk është një vaj për viktimat. Ky është një vaj i berishistëve të fshehur, që qajnë humbjen e pushtetit për shkak të Ilir Metës dhe jo vrasjen e katër qytetarëve nga Sali Berisha....

Te mirekuptoj pasi fatmiresisht nuk e njeh Meron, por do te ishte tragjike per dike tjeter, te analizoje apo te gjeje veten tek fjalet e MeroGelbazes.

Mero eshte njeri pa karkater, nje kallep akoma dhe me i neveritshem se Ylli Rakipi. Ju lepi Berishes para e mbrapa, i puthi dore, i lau kembet e i piu ujin e me pas i kthehu krahet dhe filloi ta sulmonte. Njerez te tille skane as moral, as dinjitet e as bese. Jane pjelle e atij sistemi te ndyre 45 vjecar qe prodhoi vetem hajdute, injorante, spiune dhe sahanlepires. Mero urithi (meqe ka mbaruar per gjeologji) eshte shembelltyra me perfekte e shtatezanerise 45 vjecare komuniste.

 

galile, me shume sesa citimi i Mero Bazes ne keto tema, ty te rendon polit-kredibilitetin fakti qe ti ndihesh i kompleksuar per tia permendur emrin autorit te ketyre citateve qe ti i sjell ketu smiley

Je bere edhe psikolog xhibo.smiley , tani edhe ' e ema e Zeqos" do te kishte zili.

 

Sikur nuk e ke ti zakon prroin psikik Xhibole smiley Do trashesh me kete rrol se po e intensifikon

Se emri qe nuk ja thua zotrie .."  Se kështu fillon e pak nga pak të fluturojnë dhe ato të shkreta që i ke për dërstilë dhe kudo që ta Jep godtjen ja jep dhe ti

se kompleksimi zotrie ...

Gjëmbi ta kaloi megjithse ashtu si çëfsësht nëpër shalë ...te duket sikur po themi qe Cuni i Sheqeres (TM i lebetituri) nuk kishte faj smiley...dmth ka Faj po nuk ka Urdherue per Vrasje . Rrjedhimisht nuk gjykohet me Vrasësit smiley

Po gjene mirë për një ushqim kullote . Po zotrote ..sikur po lajthit dukesh .Jepi një dhe ti .. Berisha Vrasës .Berisha dhe Basha të arrestohen si Urdhërdhënës për Vrasje .....pastaj ke kohë për kompleksitetin e z.Galile .Do shikosh që do hysh ke njerzit Normalë pa kompleksitetin e Llapaqenërisë smiley e të ngjalkomenteve ! Dhe po nuk e kompleksove veten do shohësh që nuk komplekson as të tjerët .

Prit radhen per lutje, se eshte e gjate.  Dje iu lut Zotit Kukani qe te vendoset drejtesi per 21 Janarin e me pas do hapen negociatat.  Po dje iu lut Zotit edhe Shkelzen Berisha per 21 janarin. Sot iu lut Zotit Knut Fleckenstein, Raportuesi per Shqiperine (i cili eshte takuar disa dite me pare me familjaret e Aleks Nikes.  Po sot i eshte lutur Zotit per drejtesi edhe Grida Duma, si dhe Sali Berisha.  

Sic e sheh, pjetermustakuqi, radha e gjate.

Pak me konkretisht, nga lutja e Berishes:

 

[...] shfrytëzoj rastin t’u shpreh edhe një herë ngushëllimet familjeve.

Pati 4 viktima. Fatkeqësi. Por e kam thënë edhe atëherë dhe e them edhe tani se kurrë një institucion i dalë nga vota e lirë nuk mund të merret. Duke thënë këtë absolutisht e konsideroj absolutisht të domosdoshme e jetike drejtësinë.

Një gjë është për t’u theksuar. Nuk ka gjë më të rëndë se sa të të qajnë ata që të vranë. Dhe kjo po ndodh!

Sakte!

Ji pak me i sinqerte Redi, me sakte sakte do ishte:

E kam thënë edhe atëherë dhe e them edhe tani se kurrë një institucion i dalë nga vota e lirë nuk mund të merret, ndaj dhashë urdhër dhe garda vrau katër veta.

Pastaj, qe i vrane me duar ne xhepa jashte institucionit te dale nga vota e lire, apo llac e tulla etj, pa-saktesira te tjera e dava gjyqesh e drejtesi per te cilen luten te gjithe. 

mos u bej qesharake, askush nuk ka dhene urdher!

Sa kohe me shume duhet te presin shqiptare qe te shohin organizatoret e dhunes dhe ata njerezit e filmuar qe ushtronin dhune nga policeve e shqyenin dyert e kryeministrise, per tu perballur me ligjin?

Dakort.  Ja e leme me kaq se zere se e shkroi apet PF-ja kete pusullen:

Redo, ti e bone taten. Tashti kush do me kuptu, kupton; kush nuk do, kurre mos kuptofte.

Spartak Ngjela

Edhe një paradoks tjetër
Filozofia e pas 21 Janarit të vitit 2011 ka qënë kjo: To turn albanians VICTimization into VICTory... domethënë - të kthejme Viktimizimin e shqiptareve në Fitore. Por çfarë ndodhi në të vërtetë? Dje i pashë viktimat e 21 janarit sërish viktima; kurse inkuzitorin e tyre, Meta, e pashë të takohej me Kryeministrin e Maqedonisë. Mos u mërzitni: ky është një paradoks shqiptar; sepse këta injorantë që drejtojne me ligësi në Shqipëri në 100 vjet, kanë ecur gjithmonë mes paradoksesh. Kur do të shpetojmë nga këto paradokse? Kur të shpetojmë nga injorantët që, me ligësi, drejtojnë Shqipërinë në 100 vjet. Kryeministri shqiptar dje, në përkujtimin e të vrarëve të 21 janarit, luante rolin e viktimës, kurse familiarët e të vrarëve nuk e kuptonin dot se çfarë i duhet kryeministrit shqiptar për t’i ikur ajo “mërzitje aq e madhe” për të rënët e 21 janarit . Mos ndoshta, për çudi, po kërkon edhe ky të bëhet mbret? Po pse, a nuk ishte i mërzitur, në rol, inkuzitori Berisha sa herë që përkujtonte viktimat e komunizmit, disa prej të cilëve i kishte denoncuar vetë? Nuk ishte edhe ky një paradoks si ky i sotmi? Eh, sa ka të tillë!…Pse, a nuk qante Enver Hoxha për heronjtë e popullit që i kishte vrarë vetë, me urdhër, prapa koke nëpër prita? Asnjëhërë nuk e pranoi familja e Qemal Stafës për vizitë Enver Hoxhën, por Hoxha vijonte të qante e të qante “për Qemalë”.Por tani, në janarin e këtij viti, e rëndësishme është thirrja: Shpëtoni Kryeministrin e sotëm shqiptar nga viktimizimi i tij për shkak të 21 janarit, se po e ndien shumë rëndë! E dini pse? Sepse, vitin tjetër mund të shihni që, për viktimat e 21 janarit, "të qaje" në rol dhe vetë inkuzitori Meta; pavarësisht se familjet e të vrarëve kurrë nuk do ta pranojnë për vizitë në shtëpitë e tyre, edhe pse këtë mund t’ua kërkojë vetë kryeministri Rama. Mos u mërzitni shume, sepse këto janë paradokset e qeverisjeve tona heroike në këta 100 vjet – gjithmonë injorancë dhe ligësi…

Spartak Ngjela ishte ai qe i fryn'te ne bythe ketyre viktimave me shume se kushdo tjeter; jo 3 po dhe 13 mije le te vriten thoshte, ne prap do dalem ne shesh per kauzen e shenjte te kutise. Ngjela pra ishte ai qe u perpoq t'i perdore keta viktima per thelen e pushtetit qe ai mendonte se do merrte pasi te rrezohej Berisha nga pushteti dhe Rama ta ndante pushtetin me te dhe te tjeret.  

Bile asaj kohe Ngjela u be heroi i ngjalisteve te Peshkut qe e mbanin ne goje si lepirese. 

Tani qe pas zgjedhjeve ai s'ra dakort me Ramen per pazaret e pushtetit qe deshte (sic nuk ra dakort as me Berishen para Rames) Ngjela po ben priftin e moralshem qe i predikon shqiptareve per politikanet te korruptuar cilet duan t'i manipulojne per interesat e tyre!

Ky eshte paradoks akoma me i madh se paradoksi qe po denoncon Ngjela nga pozita e re prift-avokatiste. 

Kshu qe, Ngjela le te haje nje mut tani dhe te beje prift-filozofira ne Facebook, bashke me Berishen dhe politikane-pensionistet e tjere.

P.S. Tani as Roni me Bamen s'po ja varen me Ngjeles, imagjino sa poshte ka rene smiley

Xhibole, mos perdor mo fjalor denigrus per vajzat e femrat, more vesh? e as mu mos me ver foto vajzash e grash ne poza denigruese.

talle trapin, o sale. kusur mos i lej.

Pse jo, kush do te te ndaloje (tm).

 

Se USA zotrie ..GODET ....por tamam "se usa zotrie " kësaj rradhe . Në Pranga alias K.Kuvendit të NY për korupsion smiley  Çfarë ka ndierë sali Qenef berisha që llomotit si i " baraztundur " dhe në krye të tyre smiley . LefTKope ..e dëgjon ....

Dalngadalë po vjen Tahiri / nga kabineti më i miri smiley

Hidhini hekurat mutit .Gjej ndonjë sebep pse kruajti "bythën " ose "hundpinoken" në publik , sipas ankesësë  së ndonjë Fisnikje të Elitës  së smiley si psh Gjëmbi , dhe vuri ndonjë Polic ta "rrahë "  me shqelba. Mundësisht ndonjë si B.Mera ,të pirë  e ti varet lyra faqeve e mjekrës smiley

Por mejtoj me mejtim të mëndjes ,  të thirren forcërisht për të parë Xhibi dhe Dërstilistë të tjerë të baraztundur . .Mos harroni dhe monkin e LefTKopesë që e vërvit pa palosur e pa shtrydhur RED-in e babasqapit .

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).