Lideri fetar i Iranit Ayatollah Seyyed Ali Khamenei i ka adresuar para dy ditësh, një letër të hapur Rinisë në Europë dhe në ShBA. “E ardhmja e vendeve tuaja do të jetë në duart tuaj”, shkruan Khamenei duke sqaruar se përse i drejtohet rinisë dhe jo prindërvë, apo politikanëve në Perëndim. Letra merr shkas nga ngjarjet e fundit në Paris, që sqipas liderit iranian po konfirmojnë edhe njeherë se establishmenti në Perëndim kërkon të sajojë rrezikun islamik, si një e keqe që zëvendësoi Perandorinë Sovjetike.

“Historia e Perëndimit është e zhytur në turpin e skllavërisë...”, vijon Khamenei duke vlerësuar pozitivisht qasjen kritike të historianëve dhe intelektualëve perëndimorë. “Pse duhet që rishikimi i ndërgjegjës kolektive të bëhet vetëm për të historinë e largët dhe jo për problemet aktuale?”, vijon Khamenei që flet për përpjekje konstante që synojnë mbajtjen larg të shoqërisë perëndimore nga njohja e vërtetë e kulturës dhe shkencës në botën islame. Thirrja ndaj rinisë është të lexojnë për islamin në burimet e dorës së parë, jo nga media.

“Si shprehje e sensit të përgjejgjësisë ndaj së vërtetës”, thotë lideri iranian që me këtë letër përcjell me gjasë shqetësimin e madh që ka krijuar atentati i Parisit, e më tepër, instrumentalizimi i tij.

http://english.khamenei.ir/images/201501...

Nga ResPublica

 

Sakaq në Dernë, Libi, ushtarë të Isisit fotografohen teksa krejt të pashqetësuar i vënë kazmën një statuje me kuaj në mes të qytetit (Burimi). Ndonjë letër të hapur për ta?

110 Komente

Po me urën cpatën?!

"po ti c'ke, ti s'je kale", i tha dhelpra ljepurit qe po ikte i tmerruar.

"ehu, sa ta marrin vesh ata qe s'jam kale, iken statujat e mia", tha ljepuri, edhe ia verdhoi me shpejt.

Ajatollah me te Madh Tend e marrsh nga ditet tona, robve te humbur te Allahut e gimca rere ne shkretetire: sa te marrim vesh ate burimin origjinal te literatures, iken sheshet tona. E pastaj i lumt atij qe i jep dum kush eshte me i zoti ne teologji: nastradinet tane, mushkat prej tunxhi, apo emiret e provincave siriane.

O admin, se sa do fikja kompjutrin se dhe filmi maroi, po ç'lidhje ka Aliu qe eshte shihit, me ushtaret e ISIS qe jane sunit, dhe qe e urrejne njeri-tjetrin ne kulm. Aliu iu dergon leter rinise myslimane normale, atyre qe nuk urrejne, dhe jo ISIS qe urren e vret.  Isisit, Aliu iu dergon noi bombardim, se e meritojne, por jo leter.  

Ne vazhden e historive "takova nje te huaj", z. Pjer, me lejoni t'ju rrefej nje me te fundit me nje zonje ne moshe, iraniane. Kjo banon bashke me te shoqin prej vitesh ne SHBA. Shkon here pas here ne Iran sepse ka djalin me familjen atje. Heren e fundit, tha, u kujtova vetem ne avion qe po shkoja ne Iran dhe s'isha e mbuluar. Me zu nje panik, vazhdoi, saqe vajta ne banje nja tridhjete here... Me ne fund, dikush nga personeli i avionit, ne meshire e siper, i fali nje carcaf (carcaf nga ate te shtratit) me te cilen gruaja arriti te kalonte Kontrollin e pasaportave dhe te hipte ne makine.

Mire o mire se ata i dime qe jane teokrate dhe i kemi bere si delja e zeze apo tabele qitjeje, po ketyre te tjereve qe SHBA ju thur elozhe si flamurtare te lirise,stabilitetit,paqjes.

Kur te behem amerikane o Art (nese), premtoj te marr pjese aktivisht ne politikat e jashtme te SHBA-ve. smiley

Jo me qe ke flamurin me stars and stripes jo per gje...Hipokrizia duhet theksuar smiley

Perendimi e ben vete shume mire ate pune (theksimin e hipokrizise), me intelektualet e vet, po perendimore. Mjaft te hapesh gazetat dhe gjen ne te njejten faqe: "Une jam Charlie" dhe "Une nuk jam Charlie". Eshte pjese e kultures laike, meqe ra llafi.

Ne krahasim me xhunglen perreth, patjeter qe jane. Gjerat jane ne reference me rajonin. Ndersa Izraeli psh i kalon edhe referencat lokale dhe mund te quhet eksepcional edhe ne terma global. 

finisterre xhan, Irani kete detyrimin e shamise ne koke e ka te keqe te madhe, pa sa per te tjerat, ai vend me duket modern. Kam pare programe per ate vend, dhe me gjith men qe eshte shume me perpara se ter vendet e Ballkanit. 

Pjer, perpos pathosit te mbiabuzuar keto kohet e fundit, je ne te drejte per kete anashkalim te pafajshem (do thoja me mire te natyrshem smiley) te adminit. Shpesh here e trajtojme boten islamike si nje pakete homogjene islamike pa dashur te humultojme ne ndasirat ideologjike brenda kesaj feje. 

Sigurisht, nese ka pergjithesime te pafajshme, thelbi mbetet qe si perfaqesues i fese, zoteria duhej t'u shprehte kunder akteve kriminele te bazuara ne fe, apo ne diference kulturore. 

Pjer-o, neser lidhjen, tani sikur eshte ora per gjume me avuj vere te 1995-es. smiley

engjell qe m'u qase prane...

Pune teper teknike e ketyre. Ti marr qeveria me prenotim kur do te heqi apo te vendosi ndonje statuje neper sheshe.

shume i shkurter titulli

Kto koqet nuk arrijne ta kuptojne se ne nuk vuajme nga brenga nese e kemi kuptu mire apo keq islamin, por nga pyetja se c'pune kemi ne me islamin dhe anasjelltas. Te rinjte sot s'po kane me nerva as me pa nje film porno deri ne fund pasi jane prish, e jo me te lexojne kuranin apo edhe biblen me qe ra fjala. Ik ore idiot!

kujt ja dergon ky kete leter: rinise muslimane ne SHBA e Evrope, apo rinise perendimore ne pergjithsi?

po te jete kjo e dyta, clidhje ka rinia perendimore te thellohet ne fene Islame?!  kur ata nuk merren  me pathos  as me fene e tyre tradicionale.

nese duan  te bejne vertet dicka me vlere bota dhe vendet islame, eshte qe ne radhe te pare te thellohen vete te Islami e Kurani, e mundesisht te dalin me nje version te vetem e te qarte  te librit te tyre te shenjte..  pasi porblemi themelor qe kane keta,  jane intrepretimet e ndryshme,sipas qejfit, qe i bejne Profetit, Kuranit e Islamit.

e para gje qe duhet te bejne kta, eshte te caktojne nje autoritet qendror. nuk mund te rrine bashke nje gje kaq autoritare dhe tiranike ne thelb si institucioni fetar dhe policentrizmi ne zbatim . Nga perzjerja e tyre (ku secili i lexon e intepreton gjerat si ia do prapanica) dalin perbindshat qe shohim. Kjo do ishte e para fare-fare. Dhe kjo do ndodhe, puna eshte kur.

po thua per nje autoritet qendror, Boteror sic eshte Vatikani e Papa per katoliket, apo jo.?

Fiks! 

ne fakt, kristianizmi eshte i vetmi monoteizem qe ka nje autoritet qendror.

Ky burri ketu (qei ka kushtuar nje jete te tere kerkimeve per islamin dhe konsiderohet si nr1 ne vendin e tij) mendon ndryshe nga ty dhe jo pak te tjere; mendon se edhe shoqerite muslimane po shekullarizohen, biles jo pak, por SHUME ! Sipas tij, atentatet e fundit jane pikerisht prova e qenit qe ngordh, por qe perpiqet te kafshoje edhe nje here te fundit

 

Ka forme te tjera feje...

Kemi statalizmin, si fe qe eshte fuqizuar. Kemi ambientalizmin.

Liste e gjate...

nuk kam gje kundra asaj qe shume po vlon nen kapakun e tenxheres me presion. Po ajo valvula s'eshte hap ala. smiley Dhe per sa s'eshte hap, eshte njesoj sikur je ne nje bidon te mbyll, uo Stalker!

ne fakt, kristianizmi eshte i vetmi monoteizem qe ka nje autoritet qendror.

 

edhe budistet.

jo jo. Ne Kamboxhia apo Laos, psh, as emrin nuk ja kane degjuar Dalai Lames. Ai njihet ne Tibet dhe kaq (e nuk po flas qe Buda njihet si perendi edhe ne indi, kine... e deri ne japoni). Budizmi nuk ka autoritet qendror.

Ne mos qofsha gabim, Budizmi s'eshte fe teiste.

Në rregull je ti : budizmi, sikurse taoizmi dhe konfucianizmi, nuk jane fé explicitement teiste, po hajt mo, ca tu bojm fundamentalisteve amerikon qe kane për model në toçin e tyre vetem e vetem kristianizmin

Shume e drejte. Komtraditat e mesazheve qe interpreton kurani eshte gjeja e pare qe duhet te bejne , ashtu sikurse  pedofiline dhe dhunen.

 

 

idhujtaria eshte e ndaluar ne Kuran. 

Statujat jane idhujtari!

Pysni Gazin po nuk me besute!

Edhe paraja Rono.

Prandaj e ka mire e majta globale qe ka perqafuar dhe mbeshtet islamin.  Islami do shembi parane, e keshtu edhe kapitalizmin. By proxy. smiley

Po ashtu dhe ne Bibel 

Exodus 20:3-6  

You shall have no other gods before me. “You shall not make for yourself a carved image, or any likeness of anything that is in heaven above, or that is in the earth beneath, or that is in the water under the earth. You shall not bow down to them or serve them, for I the Lord your God am a jealous God, visiting the iniquity of the fathers on the children to the third and the fourth generation of those who hate me, but showing steadfast love to thousands of those who love me and keep my commandments.

Isaiah 44:9-20

All who fashion idols are nothing, and the things they delight in do not profit. Their witnesses neither see nor know, that they may be put to shame. Who fashions a god or casts an idol that is profitable for nothing? Behold, all his companions shall be put to shame, and the craftsmen are only human. Let them all assemble, let them stand forth. They shall be terrified; they shall be put to shame together. The ironsmith takes a cutting tool and works it over the coals. He fashions it with hammers and works it with his strong arm. He becomes hungry, and his strength fails; he drinks no water and is faint. The carpenter stretches a line; he marks it out with a pencil. He shapes it with planes and marks it with a compass. He shapes it into the figure of a man, with the beauty of a man, to dwell in a house. ...

Bibla e ka mire Arto. E thote per te miren e njerzve, qe te mos adhurojne Zot falso. Vetem nje Zot ka dhe ai flet qarte!! smiley

Mire e ke Art, ndaj s'gjen nje ikone* per be botes mbane t'i biesh smiley .

*figure

Qe te jemi serioz. Kto cunat e ISIS mund ti akuzosh per cdo gjo por vetem qe jane deviant ndaj mesimeve Kuranore nuk i akuzo dot. Jane te perpikte ne zbatimin e urdhrave kuranore. TE PERPIKTE!

Aniconism in Islam is a proscription in Islam against the creation of images of sentient living beings. The most absolute proscription is of images of God in Islam, followed by depictions of Muhammad, and then Islamic prophets and the relatives of Muhammad, but the depiction of all humans and animals is discouraged in the hadith and by the long tradition of Islamic authorities, especially Sunni ones.

E kane kalu edhe te tjeret - ndaj i them edhe Belulit pak me siper, qe ne shume aspekte e gjithe cka ndodh duket si nje ugly time shift. That's all.

ktyre u zgjati pak plus qe nuk u sanksionua ne dogem. 

 

e ka mire e majta globale qe ka perqafuar dhe mbeshtet islamin

E majta lokale akoma jo... smiley

The proliferation of photographic and filmed images today has led to controversy, with some religious authorities stating, for example, that all television is un-Islamic

Nuk e di ca mendimi mund te kete Stalker per ket. smiley

Nuk ka asnji mendim. smiley

Hic! Si ato sekretaret e Mel Gibsonit tek What women want smiley

Sound of silence...

te kinemaja nuk mendoj se duron...aty te godet! smiley

smiley

ne pritje. ia kemi marr doren vendstrehimeve antiberthamore, qe nga kohet kur Kryetari shkruante proza te shkurtra.

nje pergjigje (qe ka ca lidhje me kete) edhe e dhashe smiley
 

 

masanej o Ron, ti nuk po na thu ndonje gje kushedi sa te panjohur (s'kishe nevoje me kopju wikin, se na bone kurioz per burimin smiley ). Ne Afganistan, kur ne pushtet ishin talebanet, sigurisht qe nuk kish as foto, as tv, as... . Gje e ditur kjo.

Hall me thone gjo te re, hall mos me thone gjo te re! smiley

Trego te verteten, ne nje bote hipotetike islamike ku ndalohet rreptesisht shfaqja e filmave, a kishe mar pushken dhe kishe dale malit?

do kisha vrare veten po me ate pushke smiley

Stalker me vje keq qe mer si shembull per qeverisje islamike Talebanet smiley

Shume mire mund te ishe referu te Bagdadi i shek 11 apo te Andalusia magjike.

Ueeee, po sikur nuk po lujshim me shek e 11 apo 8 (se sikur vetem me inkuizicionin të merreshim.... ) . E kishim me mudernitetin pra mo

lejini pordhet o fondamentalista amrikon...se ene obami ka heq dor nga hudhja tuc e Basharit...ene o tu u bo shok me Ironin (Iran, po me theks)

Nuk ka per ta lone Anglia jote Ameriken ! (seriozisht). Sepse amerika ka qene dhe eshte mike me Ironin (ishin amerikont qe i sollen ne pushtet shoket e atij lart ne foto, e qe ua zgjaten dhe vazhdojne tua zgjasin jeten : ja nje shembull).  Anglia eshte e humbura e madhe ne Iran (British Petroleum Company... eh... ); pa ujdi me te, s'ka derman me Ironin
smiley

se harrova: ti kujton se baronesha Ashton (qe ka kopsitur gjithe dosjen e Ironit), ishte rastesisht inglizé ??

Ok... mos u be dhe ti si Arti qe nuk shikon pyllin nga pemet. Nje shembull does nuk e bene ameriken e iranin shoke.

Stalker, nuk ishin amerikonet qe sollen ne pushtet Jahtullahun dhe shoket e tij, por nje shtet tjeter (europian). M'duket se nuk i ke lexuar me vemendje komentet e mia te para ca muajve ne lidhje me kete çeshtje. Taksirati te lexosh VQ, veç edhe aty duhet zberthyer, se nuk thuhen hapur shum gjojna, jane te shkruara me kod dhe duhen ç'kodifikuar. Ne Shqiperi psh, disa torrollake, i kane marre kallpe disa teza dhe ide, nuk kane arritur te kuptojne kodin, thelbin, dhe jane shprehur negativisht per librin. 

Franca ku jeton ti, me pelqen per veren, konjakun e saj, gje qe me jep nje kenaqesi te dyfishte kur lexoj per kete temen. 

Pjer, kam lexuar e degjuar shume per kodin. A do ta publikosh ndonjehere si material suplementar? Jo te gjitha kane lluksin e kohes, ose thjesht nuk kane kellqe per te ckodifikuar VQ.

Ah i dashur Bamke, per kete gje duhet thjesht vemendje, nenvizim dhe meditim, ta shohesh ate teze/ide nga disa kendveshtrime, dhe e ç'kodifikon menjehere. Duhet vetem pak zgjuarsi dhe meditim. 

Pjer kur lexoj pergjigjet/komentet e tua me dukesh si Muhameti a.ll.b.t apo Jezusi per nga urtesia dhe thellesia e mendimit. Se edhe ata nuk kishin shku ne universitet (Muhameti a.ll.b.t ishte illettré fare) por ama fjalet e tyre (apo librat ne rastin e Muhametit a.ll.b.t) jane ne goje te miliarda njerzeve sot.
Mos je Mesia jone dhe ne nuk po te njohim?

Vlonjato smiley nuk je i vetmi qe e thua, te tjere e kane shprehur perafersisht keshtu apo me fjale te tjera, por une nuk guxoj ta shpreh, megjithse tezat/keshillat e mia qendrojne me larte se keshillat/rekomandimet e FMN dhe asistenteve te tjere nderkombetare atje ne Shqiperi. 

Megjithate: kur e pyeta (ne vendin e tij) nje bashkekombas te ketij ajatollahut se si e shikonte ai Iranin pas... te themi, 10 vjetesh, mu pergjigj tak-fak: si Tailanda !

smiley

naten e mire

Mesoni e lexoni me mire thote ky..jo po thellohuni ne vellimet,mesimet,porosite...ta kthejme 1990-en ne vitin e.. etj etj ..e mire po shpejt se fillon filmi te RAI-Telenorba-Italia uno!! O shef, nuk ke cfare i ben ne 2015 rinise as ti e as ata si ti(asaj tende them une, se aty eshte i gjithe problemi,,) i ke te gjithe duke imituar kudo e ne c'do gje moden,gjestet e fjalorin e vipave perendimore demek (nuk po them as kulturen) ,ne mungese te mundesise per te imituar, enderuar sigurisht ! Pyete pak rinine myslymane..pyete..i njeh permendesh vipat..me keq se ne kur u larguam nga shqiperia duke enderuar ato vipset e "Non e la Rai "!! Cila shkence e kulture myslymane mo vlla?? Sot shkencen e ben Samsungu me shok e kulturen e vendos Rita Ora me shoqe..shkruani leter ..shkruani.

Ah, Kino-Pravda!

Shume pa lidhje kjo tema. Irani nuk mbron e as nuk justifikon ISIS, por perkundrazi eshte ne lufte me ta. Keshtu kjo pyetja e letres, pakez si pa kuptim.

 

their own recruited terrorists as representatives of Islam

thote Ajatollahu.

Duke na e paraqit punen si ai Kanan Tafili fallso qe shkonte neper fshatra duke pi raki. Deri sa erdh Bert Ndrenika qe e kapi per huni. 

Deshen me vu dore, i tha ija, edhe n'grun tate. Kinema hesapi!

kinostudio te qofsha fale...

Denver girl - at least for her, the open letter arrived too late.

"Even though I was committed to the idea of jihad, I didn't want to hurt anyone," Conley said Friday. "It was all about defending Muslims."

"I am glad I have learned of their true identity here and not on the front lines," said Conley, whose black and tan headscarf clashed against her striped jail uniform. "I disavow these radical views I've come to know and I now believe in the true Islam in which peace is encouraged."

Jihad Shannon smiley

truni gjo e modhe Rono. S'di a ke qen naj her ne Denver!

Jo skam qene por fakti qe ne Denver "rinia muslimane" martohet "online" tregon shume.

Nji qytet qe te ngjit me te paren. I ka te gjitha (vec detit). Mbi te gjtha, ka karakter. ka 10 here me teper persone se Atlanta, psh. E fundit gje qe do me shkonte ne mend atje, do ishte xhihadi.

interneti, interneti, kush e kerkoi e nuk e gjeti

Qe sa ndodhi ngjarja ne Pariz un kam thene se ajo, ne thelb , nuk ka asnje lidhje me Islamin.Ashtu sic shqetesimi mbi te cilen Imami ka bere letren , nuk ka asnje lidhje dhe objektiv te vertete, per rinine perendimore, sepse ajo ne te vertete eshte krejtesisht jashte interesave per besim dhe krejt jashte vendimmarrjeve te politikave me ndikim mbi fatet e qeverisjeve te botes perendimore e marredheniet  e saj me vendet e botes islamike.Rinia ne perendim terhiqet per vehte zvarre prej politikave te  burokrateve miliardere te cilet e sollen gjer ketu situaten, por per ta nxjerre ne nje breg te ri, duket se nuk po i ndihmon as feja me Zotin, qe beson e as shkenca, per te mposhtur krizen edhe pse ben sikur edhe ajo beson tek " Nje Zot" .

  Problemet e te gjitheve jane tek Nje "Zot i ri " qe te gjithe e shofin, por te gjithe nuk e besojne, per " tju fale" sic " falen te ISIS....Si shkaterrohet Varferia me kete Krize ? Ne Pariz po e kthyen tragjedine ne komedi.Ne Amerike po vine verdalle si ...ajo neper ato.., qe tu mbushin mendjen francezeve se te njejten tango kercejne ....

Ndersa kjo  bote po  ecen sipas profecive te ndryshme ne formulime,  por te njejten ne permbajtje, drejt fundit ...! Po te kish thene kaq Imami, do ishte vertet " Nje leter per ta kenduar ".... Rita Ora  dhe opinionistet e peshkut nuk do tallnin menderen si me kete formulim

 

Po pse e lidhin me Islamin, kte s'e kuptoj. Mos valle ngaqe ata qe vrasin bertasin Allahu akbar?

Mos valle ngaqe ata qe vrasin bertasin Allahu akbar?

Mos u kap ne detaje!

Kot!

Po pse atehere? Se nje gje eshte.

Rono, per Islamin  dhe Profetin , do mjaftonte po te lexonin  vetem sa ka the Noli i Madh ..

vallaj ati Nolit nuk i zihet shume besa o grave. Tha e ctha per Zogun por sa mori parate per doktorin e ndrroi pllaken. 

Po he de! C'e ka kete mani njerezia qe nuk lexojne klasiket e mbedhenj, po rrine e merren me ca te cmendur qe vrasin diten per diell neper zyra! 

Grave po sikur u tepru mer miku im. Bomba ne madrid, bomba ne Londer, plumba ne Paris, plumba ne Australi, masakra ne Kenia, 100 studente i vrane ne pakistane, dhe ti thua qe eshte problem mosnjohjeje te Nolit te madh.

...per ju amerikonet ,nuk ka krize.Dollari esht tu ngjit pa lodhje, si sala ne Murin e Madh ..

E ka then njoni: " kur cmenduria, prej vorfnise e dhimbjes,  te bjeri ne publik, ka me hec sipas katrorit te shpejtesise. E njerzit e mencem kan me pyt; pse xhanem kshu ? " 

jemi te shqetesum per paqen boterore, o Grave. Dhe per ceshtjet e shpirtit. Ku do t'i marrim dollaret, ne varr?

Ti ke qene ne Meke ose atje rrotull, thone qe atje mbushesh me nje gjalleri te cuditshme dhe busulla nuk punon, se forcat magnetike shuajne njera tjetren. Si dhe per ca gure te magjepsur qe notojne ne uje. Si dhe per ca uje qe ngjitet perpjete, kunder gravitetit. te verteta jane? Thona, thona.

Rruges per ke guri, ka gjithanej, gure te medhenj kromitesh qe askujt si shko nermen mi pa si objektiv, per license shfrytezim biznesi.Aqe duhet vec me hec shpejt se uji jo vec qe nuk ish per terpo, por Zoti vec duhej me te rujt prej kembeve te atyre pas ....

Atje kom pa shqetesimin e vertete per paqen botrore , me ik vrap, per ti shpetu atij qe te godit nga pas Kurre ballasi.Vec ashtu e shijo " gradimin " 

Ene i gjo emo .Kom pa parcele te madhe mbjell me grun , qe i kalote perciperi sistem shihedhje si me majt me dore I Zot qe nuk e shifshe .Tu hec kadale , kur temperatura ishte ( ne diell ) 41 rade ...! Kalliri me i modh se gishti qe tregojn amerikonet ...

" hani ju mor hani!Boni qejf se nuk ju ka rrexu kush prej shkalleve ...

Kuptoj.

Por mrekullite i kemi perreth nesh. NASA amerikane thote qe nga Meka rrezaton nje drite e perhershme, dite, nate. kurse ne nje fshat te maqedonise lindi nje qengj me fjalen e shenjte "Allah" ne trup. ka qene me video kjo, po s'besove.

...te besoj! Boni vaki ne kohen e salibollekut ..

edhe nje femije, ne lekuren e te cilit shfaqeshin ajete dhe zhdukeshin per t'u shfaq prape, sikur te lexoje ne Ipad. 

kjo u vertetu qe ish mashtrim i prinderve

Ky Ajtollahu i bo leter te rinjeve ne Europ dhe Amerike, dhe nuk i ben leter botes myslimane qe eshte ne konflikte te papara me vetveten, Shikojme qe myslimanet vrasin myslimanet, nen emrin e Allaut !!! Me konkretisht, hedhin veten ne er me eksplozive ne emer te Muhametit !smiley Ti bej leter myslimaneve  te tjere qe bejne barbarizma me jeten e njerzeve te tyre, islamik, pastaj te filloj me Europen !

 

 

 

Amerikanet, u paten dhene muxhahidineve pushke te vjetra , me qitje nje e nga nje, per te vra ushtare sovjetike.Po me ato pushke sot muxhahidinet talebane,  jane tu marr shenje amerikanet..isoj sikur te ken qene ne armature  te vajosme ..

Cpo na shofin syt mor emo ! Ti defte gjona te medhaja 

po hikim nga Afganistani o grave. Na munden Talebanet! 

Shifeni pak me gjere dhe do ta kuptoni qe eshte ceshtje gjeopolitike me reze te gjere nderkombetare; jane pjese te se njejtes gjeje, si thelat e bakllavase ose byrekut. 

P.sh. pa kordinim me egzekutivin, Kongresi fringo i ri republikan ne SHBA ftoi KM e Izraelit, Netanjahun, te mbaje nje fjalim ne Kongres/Amerike per te kritikuar (dhe me shpresen e republikaneve sabotuar) SHBA/Obamen ne negociatat me Iranin per programin e armeve berdhamore te tyre dhe sanksionet kunder Iranit. Per me teper ky fjalim do mbahet ne Amerike 2 jave para zgjedhjeve ne Izrael...Amerika e ka zakon qe i rri larg politikaneve te huaj afer zgjedhjeve te tyre, qe mos duket sikur do te influencoje zgjedhjet ne ato vende. 

Si reagim, Kerry/SHBA (themi SHBA ne kete rast se tagrin per politiken e jashtme e ka egzekutivi, jo legjislativi) beri publik faktin qe ne nje takim me kongresmenet republikane ne Izrael, nje drejtues i larte i Mosadid e kishte kritikuar qasjen ekstremiste te qeverise se vet (Netanjahut) ndaj negociatave te Perendimit (SHBA + vendet kryesore te Evropes) me Iranin. 

Sot loja vazhdon pertej Amerike-Izrael. Ne dukje rastesisht, Peshku boton ne krye te faqes nje artikull te faqes se Muc Nanos (specialistit te feve dhe politikave nderkombetare, sidomos atyre jashte Evropes) per Ajatollen e Iranit. Neser, nje blog tajlandez do te botoje me skepticizem nje artikull per solidaritetin tradicional te Shqiperise ndaj Izraelit dhe miqesine e ngushte te Amerikes me Shqiperine. 

E keshtu me radhe. Ndaj mos u habisni kur te merrni vesh qe perpjekje-komentet tuaja ne kete teme do te lexohen--dhe vleresohen--nga shume lidera nderkombetare (Google Translate ka mundesi t'i digjen siguresat neser).

dhe me shpresen e republikaneve

Xhibi qe di endrat dhe shpresat e republikaneve  smiley

Ymer o zot, Ymer!

Roni, ti mbase s'e ke degjuar/lexuar (ne rast se s'e ka transmetuar nderkombetarja "Mero Baze News") por krye-republikani Boehner dhe republikanet e tjere kane goxha kohe (qe kur filluan bisedimet SHBA - Iran) qe perpiqen hapur t'i sabotojne keto negociata, se fundmi duke propozuar per sanksione shtese pa mbaruar bisedimet.

Ne nje takim me te vetet, Boehner kishte thene ca me shume mufka (te cilet u rrodhen ne media po nga te vetet); pak a shume i kishte hapur lufte shtetit te vet (SHBA) ne kete pike, me te njejtin pasion qe ti re ne dashuri me Papa Franceskun kur ai i pagezoi cunin Rames, e pastaj me po aq pathos i hape lufte Papes pas komentit te tij per Charlie smiley

na mer xhib msoje dhe ti nji gjo prej meje.

Kur mori vesh Regani se Ajatollah Komeni kish ne men me leshu pengjet nisi njonin (qe me vone e emeroi federal judge) me nji qerre me pare per Ajatollan qe mos ti leshote pengjet deri sa te vinin zgjedhjet ne Amerike. Pengjet u leshune diten qe Regani u emeru President smiley

Duku ndonjeher nga DC-ja xhib, ke per te mesu shume per politken Amerikone.  

Nuk e di ca thote wiki. Ket e kam te degjume nga nje ish zyrtare i dept te shtetit. 

 

Edhe une në fakt nuk e dija ca thoshte wiki, sepse se pari ma pat thene Hamideja, por të dyja variantet korrespondokan për mrekulli

O grave amerikoni  nuk u dha belçik  talebanve per te rezuar   Helikopterat e famshem Mil Mi-24 ,por u dha antiaircraft STINGER......ndihma amerkone shkoj gjer ne 1miliarde$ ......po flasim per vitet 80-te or taj......me belçik vetem kurveleshi ja xathi breket gjermonit Grave efendi......smiley

Mellanur, parmbreme , udha nje material i gjate  ne Tv Albaia  Scren i CIA- pikerisht per sa kam cituar une dhe per raketat antihelikopter.Ndaj dije qe nuk flas kurre kuturu.

Sa i perket punes, se kujt i hiqen breket, pas atyre te jermonit, nuk kam haber gjer sonte.Vec di me te thene sic tha njeri prej  ish experteve te CIA- s qe kishte pas vepruar ne Pakistan , ne ato vite, " sot SHBA , paguajne pikerisht ato furnizime !

Besoj me merr vesh, efendem Mellanur ! 

Dmth ky thote pini VITAL se ju zgjat jeten dhe ju ben te zgjuar !

Po per nuskat qe sherojne magjine e zeze thote gje?

Mir do e lexojm xhaje. Cili eshte burimi origjinal i islamit?

A nation of sheep will beget a government of wolves-  tha  Edward R. Morrow

Ndonje gje per tullacllekun?

po per mishin e keputur?

http://cnnphotos.blogs.cnn.com/2014/03/1...

Sakaq në Dernë, Libi ... ndonjë letër të hapur për ta?

Po, patjeter, ndonje sonate pranvere.  

From you have I been absent in the spring,
When proud-pied April, 
dressed in all his trim, 
Hath put a spirit of youth in everything, 
That heavy Saturn laughed and leaped with him

Kot per qejf Shakespeare, si dhe bore ketu, dhe ne pritje te pranveres andej nga vendet e deklaruara pranverore. 

Zgjedhjet ne Greqi jane ne krye te lajmeve nderkombetare edhe ne Angli, SHBA, etj. Kurse ne krye te nje blogu shqiptar eshte lajmi i Muc Nanos per nje pusullue qe ka shkruar Ajatolla i Iranit smiley 

Muc Nano e ACDCja po shtine tek a cift kush te drejtonje kryqezaten e ardheshme. Ishin dhe ca pretendente te tjere, po u skualifikuan per moskapje te peshes teologjike.

PS. Papa i gjore s'hyri dot fare ne liste, doli islamist (nga lafsha).

Ktyre ajatollave dhe robve anej ju ka ik historia prej shalesh. Bota ka evoluar nga bikini te trikini e pretzelkini kta akoma muabete me alla. 

Shifeni pak me gjere dhe do ta kuptoni qe eshte ceshtje gjeopolitike me reze te gjere nderkombetare; smiley

Flm sh.Enver smiley .

Për rrezen e gjërë smiley..pak më vonë , sa të vijë dhe Gjëmbi të bëjë vrejtje për Redaktorët !

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).