Dikur godina që kanë shërbyer si burg e më pas si kamp përqendrimi sot strehojnë 40 familje që kanë zbritur nga zonat e veriut në këtë mjerim tronditës.

114 Komente

Kaperdihet...kaperdihet, si te mesohesh , ne Shqiptaret mesohemi shpejt.

dhe me nje gote vere nga prapa.

Me siguri, po ta kish pare Migjeni kete Torovicen ketu sot, do kish klidhur me te madhe. 

Eh sa dom ju ka bo ku antikomunisteve te komunistizum ky Migjeni! smiley

Ee, na ka bo ca komunista na ka bo, se po te ishin te internuarit e pare aty e ta shihnin kete gjendje sot, pas 14 vjet tranziscioni, kishin per te thone; te keqen e socializmit, se ne paskemi jetu me mire se keta tani. 

Normal. Komunizmi eshte parajsa e budallenjve dhe dembelave.

Kamp perqendrimi?

Imagjino sikur ta mare vesh qeveria per kte situate, do shfajsohet qe ky dimer nuk eshte si te tjeret...

Beton çimento llamarine dhe hekur

Eko-banese. Edhe era fryn nga jashte brenda, s'ka nevoje per kondicjoner.

ku bie Tororvica?

Rruges per ne Shkoder. Dikur kenete, po e thau xhaxhi Enver me  parrullen "Njeriu mposht natyren!" 

faleminderit!

cudi, qenka nga andej nga Veriu dmth..  se per nga emri mendova se do ishte diku ne Erseke- Korce- Pogradec.

ik merr grek vlone .....a nuk e din ku bi ....torovica asht kerthizz e nenshkodres .......asht hambari i misrit....asht orixhina e xhozit .....kuku ......smiley

midis lezhes dhe shkodres  nga rruga e vjeter byrazer

 

po puna eshte se sme ka rene asnjeher rruga midis Shkodres dhe Lezhes, ne pergjithsi.smiley   jo me kot pyeta.smiley

edhe ndonje fshat te famshem qe kam te degjuar nga Shkodra jane p.sh: Taraboshi, Bushati, Mjeda, Rragam etj...... si dhe Dajçi, ku agronomi/shkencetari  i famshem Ahmet Osja kishte krjuar nje lloj misri hibrid qe merrte  rendimente  shume te larta..smiley

Gjynah nga zoti, popull i lene ne meshire e pa opozite.. Kryetari i opozites eshte ende ne Hollande me pushime. Do duroni edhe ca dite sa ti dale pija sekretarit te pergjithshem Arben Ristani.

“Nje nate, nje grua e re nga Tropoja e cila priste te lirohej nga ky burg, shkoi naten per te hapur varrin e femijes se saj i cili i kishte vdekur para 8 muajve ne moshen 5 vjecare. Duke hapur varrin me lugen qe hanim supen, ajo fshinte eshtrat me fustanin e saj dhe i thoshte: “Nuk te le nena ketu ty jo”. E shkreta grua, u detyrua t'i thyente eshtrat e te birit me qellim qe t'i fshihte ne rrobat e trupit pa u diktuar nga rojet e kampit, pasi nuk lejohej qe t'i merrte. Ate nate, bashke me te ka qene dhe nena ime duke e ndihmuar dhe me pas ajo mundi t'i merrte eshtrat e te birit dhe t'i varroste ne Theth”.  smiley

..me gjakun dhe jeten e shqiptareve  i ndertoj diktatori Hoxha shumicen e  veprave ne shqiperi me te cilat mburen shpesh disa injorant komuniste.

Kishte shtet or tie! (TM Vlera)

Ca tmerresh kane heq robt e shkrete.

Mblidhuni mer parallinjë, adoptoni nje familje ne distance si peshq, apo sport i rëndë, me mire mbroçkulla?

Se ka Ri se ka ri se ka Ri se ka Ristani nje dhi , është shtruar ne pavion per dealkooolizimin e radhës .Çudi si ka mujt me e duru kët poshtërim Shakaxhiu a si e ka pas ai Shinaksiu antikomunist i orëve të vona  me ja paraqit Toren e Vicës si pezm qytetar i së djathtës smiley Njaty ka pas Lulzu djepi i civilizimit që u ba Ura kryesore Lidhëse e PD-hit me InteliDjencën e re që po lindëte në atë vend të sundu nga kamunizma.

Shifeni dhe njëherë mos është info e gabueme !

 

..smiley

eshte eko kjo shpia e re e  KM, Pjero... tamam si keto banesat e torovicioteve, me materjale te lira nga ku hyn ajri i kondicionuar  bio,  nga te gjitha anet..smiley

kesaj shtepie i mungon vetem nje gramafon i markes la voce del padrone.

ne shtepine time keni qene gjithmone nje mik fjalepak.. por kete here me duket se duhet tu degjoje!

Surreli eshte llotari, zotni.

Normalisht Belulo, ne baze te ligjeve te EU, Palloshit i duhen rimbursuar nje pjese e investimit, se i ka bere me materiale te riciklueshme, s!ç thuhet ketu te pakten. 

E gjitha e financuar nga shitja e obligacioneve te CO2.

...edhe pak nga borxhi i shqiptareve fukarenj.

Sipas Open Data Albania borxhi i shqiperise per vitet 2013-2015 eshte rritur nga 300,000 ne 400,000 leke per fryme.Vetem toileti me ngrohje sipas punetoreve qe e kane montuar,i ka kushtu Rames 13 mije dollare.Po te tjerat ...X. Ato te Enverit duken si hale e repartit ushtarak para ketyre te Rames i tha  puntori gazetes Tema  

Shtëpia unike në llojin e vet mes shtëpive të tjera në fshat, një eko-banesë, e konceptuar me dy rrathë 11-këndorë, 

Pjerr kjo te ka bere pershtypje nga shkrimi?

Sidoqofte zonja nuk ka genjyer , shtepia qenka ndertuar me tere mend me materiale te lira.

kur e mendoj, si qahet nga gjonat e vogla robi, deri dje na bente pershtypje dava falje e detit e ca gjona koti ashtu, na tashti, mbaje, te plas ceshtja e cilesis se cimentes m'dore si me qen bumje gerdeci. dhe ekologjia! ba ba ba. shum problem i modh osht. smiley  la kaza, un gran kavalo di batalja. yp xhixhi, tha ai tipi qe kishte qejf Beluli smiley

Do ta lyeje te pakten me gelqere? Dritaret ku Jane?! Po si lidhen njera me tjeren ato kutickat e shkrepses?!! Kjo Linda do bej mire te na e tregoj dhe nga Brenda. Jam sh kurioze! Hopefully Po m'lexon! 

Tallu Grande Kaka Tallu .Tashti ke fillu edhe me Lugë ..Tu mërzit Garuzhdja ! Shpjegoju njerëzve edhe origjinën Krenare të atij vendi

Torre ...Kala latinisht .., Viç ..po latinisht Lart .

Një kala e pamposhtur nga natyra rethuar me ujra të pastra e peshq të shumllojshëm ,që kanë mbetë pa ujë tani dhe formun pellgaçen PPU . Dhuratë nga Natyra që kamunsitët si armiq të Natyrës e shndruen në vend Jetese .. Kanë dalë dhe pronarë Grande po ti i mohonse nuk ti nxë Luga .

E Njente Kapo e ..Ku kapesh ti smiley

Kujtoja i nderuar Pjer . Nga Tritoli nuk shpëtoi as kulla e Haklajve jo kjo lloj Kulle pa tela me Gjëmba smiley

keto jane ato qytezat qe krijoi PPSH-ja per te formuar njeriun e ri shqiptar.

ne te njejtat kushte, popujt e tjere, do te jetonin si kafshet, s'do u prishte pune pastertia morale apo fizike. 

shqiptaret te pakten jetojne me dinjitet. mbajne paster rrobat dhe vehten.

Ne te njejtat kushte pa WC edhe popujt e tjere nuk do te mund te dilnin nga WC-ja pa mberthyer zinxhirin e pantollave.

 

Ku vate Roni sot ?

Rilindje!!!!!!

Nuk kon goje me fol o elba!!! Treju noi foto te Torovices gjate qeverisjes se kalume; lija ne dere...

sapo fola me te. i thash kshu-kshu, po tani?

me tha s'duhet me u duk anej sa te kaloje kjo vala e torovices.

nuk e diskutoj dijen tende Bame ,  po e kisha llafin per kto anglezet

Piva kafe sot te nje lokal perballe shpise se Petreles, "eden" m'duket e ka. Kam pi kafe dhe here te tjera po vuna re qe ishte ndrushu interiori,ngjyra te zymta m'u duken,po nejse,gjetke e kisha llafne.Punimet, me thane, ishin ba ne fshehtesi te plote,pasi dhe per rregullimet mrenshme duhej te merrej leje.Ajri i paster mrena, si i bjeshkeve te mija pa kurrfare ere dahoni.

E ka mire roni;he ta lumsha rilindje,kadale - kadale,je t'u na msu me do sjellje, qe thon i kane te vetat aqe n'evrope,kah asht qytetrimi. smiley

 kan leshu tokat ne malsi me dal m qytet ku( kam nigju) kilja mishit qingjit 700 lek(5 Euro?) kta kllufa kan n ne bjeshk ushqimin e bagetis "gratis", asi lloj Takse s pagujn, etj. etj. le t rrin n torovic derisa ta kuptojn vet. tjeter  zgjidhje ska.

keta jane aty qe nga koha enverit besoj. ka plot qyteza te tilla neper shqiperi, edhe neper zona malore. 

Sa turp ,te katandiset Shqiperia ne kete gjendje ne vetem nje vit e gjysem smiley

Urdher I prem I rams: asnjii investim n torovic!

Sikur kemi pas nji ketu qe binte Foto për shaka , se qe shakaxhi shokëni , me u tall me  kohën e  ishit .Pati dhe komentues të ekzaltuar që thonin " nuk na ka ikë era e hales nga të gatumet , se nuk kishim guzhinë " Bile -Bile ishin edhe Foto nga një " Italian mer jahu "

Bile - Bile , mender prof Olsi,  alias anonimi qe lyente kakën me vija , mbërriti dhe në përfundimin " sa mirë kur na pushtoi Italia "  Bile - Bile në një tjetër me shëndetësi , u shqyen midis njëri tjetrit kush ta bënte Helaq edhe k/ministrin që nuk vlerësonte të kapurën me dorë nga Beti .Pa le që desh bënë revolucion me LlamPa në krye , për pirjen e duhanit "brënda " , pse u ndalua në vënde të mbyllura , të habitur sepse Klinton e përdorte me në thellësi !

Midis dy prurjeve pa u tharë mirë Boja e njërës po ata me dymijë surretër smiley

Kështu në Bllok është hera e parë që i bini të nderuar Admin . Dyfish Diell e paçi .Kalorifer ua bëftë muajt e Dimrit kudo që të veni smiley

kto fotot e Mapos me kujtojne nje kulture ketej, pakistani psh. qe kur kane nje placke te demtuar ta vene mu para syve per te t kerkuar pare, per te blere nje te re. Meazallah se i futen punes per ta riparuar/ndrequr, ose do te t'kerkojne pare edhe per punen, cka se placka e tyre. Kshu dhe puna e mapos.

Dhe pyetet pse media, pastaj. maskarenj.

Janë gjëra të domosdoshme që duhen afishuar për ta Njohur Hipokrizinë e shokëve antikomunistë të orëve të mezit ndaj këtyre të orëve të fundit që nuk përmbahen nga "keqardhjet" për jetën para tyre..smiley . Plus që ti bëjnë të ndërgjegjshëm llafazanët shkarashkrues mbi krenarinë e nëpërkëmbur nga Ish të Torovicarëve smiley

Janë të domosdoshme gjithashtu që le të shohën Dhitë e Sqeprit se nuk është Llogje padiumesh Kujdesi për Njerzit e jetën e tyre!

Por kur marrin edhe karakter shpjegues si të atij M.Memës plotësojnë më së miri edhe kritikën ndaj përgjegjësve për lënien në Harresë të këtyre "oazeve të mjerimit " që nuk duhet të ekzistojnë . Dhe kjo është më e dobishmja që duhet ti bëjë të LËVIZIN Përgjegjësit !

Për të mos ta lënë  vazhdim i Politikës së Saliut  për fshatra e qëndra banimi të tilla  që kanë nevojë për ndihmë dhe ktheu Përgjigjen e Famshme të Mullahut .. "pse akoma rrojnë njerëz atje " siç dhe është përmbajtja e shkrimit në magazinën e Lakrave MaPo

burrat n dritare tu krujt allatet, shpia e shkatarrume si n Irak. po vari K..,pron  e Shtetit esht, ndersa per ato plehnat e plastikes para deres presin Edin apo Salen tja heqi. 

foto e parafundit, nuk eshte turp per banoret qe kan shembur parmakun e shkalles e duket hyrja si goje e hapur. Kaq e veshtire te behesh bashke te vesh dy tulla per ta ringritur. Ku eshte faji i shtetit aty, te lutem.Shume mire qe kane riperdorur ambientet per strehim, s'ka asgje te keqe. Po cfare civilizimi gazeta qe kalon atypari, ben fotot e iken. Asnje imput per kete fshat te vogel. Perse te mos inicioje nje projekt te vogel riparimi, perse te mos angazhohet gazeta (pronaret e tyre maskarenj) se bashku me banoret, a me nje firme private, edhe me shtetin nese e justifikojne punen, e keshtu me rradhe... Se ndoshta para keshtu nuk ka, po ka vullnete te mira po te synohet permiresimi. Ketu ta tregojne progresin e pretenduar karriget e medias. Nuk i duam hartimet dhe slide show-t te tyre.   

ca imputi flet ti mi anglishtfolse? po pse mi, media e paska fajin dhe prej medias pret investimin ti? a je ti ajo qe ankohesh se qeveria e sales e ka cu vendin prapa kto 8 vjet se nuk ka investu per jeten e njerzve? po tani, qenka faji i gazetarve? ku i mbledh ppu gjithe kto rob mer...me qiri i gjen?!

 

nuk fajesohet gazetaria per gjendjen, ti.

e ke mprehtesine ta kuptosh. perndryshe ben mire t'me lexoje dhenjehere

Po cfare civilizimi gazeta qe kalon atypari, ben fotot e iken. Asnje imput per kete fshat te vogel. Perse te mos inicioje nje projekt te vogel riparimi, perse te mos angazhohet gazeta (pronaret e tyre maskarenj) se bashku me banoret, a me nje firme private, edhe me shtetin nese e justifikojne punen, e keshtu me rradhe... Se ndoshta para keshtu nuk ka, po ka vullnete te mira po te synohet permiresimi. Ketu ta tregojne progresin e pretenduar karriget e medias. Nuk i duam hartimet dhe slide show-t te tyre.

E shkrujte ti kte me lart apo dikush tjeter?

Br3dharak, foto sot mund te beje kushdo individ, po kjo nuk eshte gazetari. Nuk mjafton. Cfar qellimi ka pas G. Shkullaku me keto? te luftoje dike? Po nuk e ben dot, se nuk eshte faji i ketyre sot. Pervecse tregon subhumanizmin e vet duke perdor mjerimin e dikujt si mjet ne luftera personale/politike. Do ish ne favor te tij si njeri, si gazetar, po te kish nderhyre ne ate gjendje ne njefare menyre (ai vet a pronari i gazetes, si me thene). Kjo menyre ekspozimi e gjendjes eshte indiference ne rastin me te mire, dhe destruktive ta thuash troc.

Jo kaq hipersensitive kur guxojne me te kritiku qeverine.
Ke nigju najhere ate shprehjen se 1 foto flet me shume se 1,000 fjale?
Tjeter, e ve re veten qe po kercen dege me dege?
Puna e gazetarit eshte te sensibilizoje publikun; shkrimet, fotot, videot jane vec mjete ne duart e gazetarit. Nuk eshte puna e gazetarit te inicioje eleminimin e problemeve qe te mos "helmohet" publiku e t'i kerkoje llogari qeverisjes. Kjo eshte qesharake. Shume qesharake

bukur, kjo eshte pyetja: cila eshte puna e gazetarit, cili eshte misioni i tij. mos me thuaj te percjellin lajmin te paret .

Jo. Puna e gazetarit eshte te morin llac e mistri me ndertu shpi per te pastrehet. E kenaqur?

e zgjidhet ju apo doni noi ndihme

te pergjigjen keta te gazetave njehere, apo jo

 ja naten e mire,

 

Pse zbresin nga Veriu!!! Rrini ne shtepite tuaja. Atje keni ajer te paster, ujin, malet, shkrepat, zogjte, skifterat, shqiponjat etj. Veriu eshte i virgjer thone shqiptaret, ashtu sic e ka bere natyra!  smiley 

Duhet te vinte Palloshi ne pushtet qe Shqiptaret te reflektojne mbi varferine reale qe i ka pushtuar....ndonese deri dje mendonin se ishin mbas Gjermanise....

Dje ishin me mire se ishin HIGH ne drogen qeveritare....e kush i do syte me pa pocaqi

Vorfnija nuk ësh justifikim. Ja ku e boni tjetri, dopjo kullën ne katund me 3000 ( tremijë) euro per nji vit e gjysëm që ke qejf ta shofësh e jo mo ta prekesh.

Kulla eshte teresisht e ngurte! smiley Saliu i ka lidhjet e ngushta me gurin, kurse Edi me betonin!

ka mundesi qe t'ja ket ngrit gruja kullen. 

Mos u habisni! kjo pike priferike mjerimi eshte shum pak ne se kaq  do te ishte, per nje vend me potencial te paimagjinushem prodhimi, si ekosisteme, por me nje sistem  ekonomiko - shoqeror tmerresisht shkatrrues, i cili me gjoja lirine e levizjeve , ka sajuar shtetin e askujt prrvec nje grushti kusaresh ne qarkullim pozitash.Mjeririmi po rrethon per dite e me shume perqendrimet e medhaja te banuarave ku civilizimit, ja ka zen vendin fshatarzimi i qyteteve.Sot dominon kultura katundareske dhe komunikimi njerezor i  tipit te agresivitetit e urrejtjes.Jetojme  si shtet , shfaqjen me te shemtuar te nje sistemi tmerrsisht te kalbezuar ne te  gjitha drejtimet ! Ky eshte problemi dhe jo ca mjerane qe jane preja me e dukshme e sistemit 

Bredho mu me duket si video porno...per me tall meneren...emergjenca nuk eshte kaq e paster...dhe e rregullt....mund te jete ndonje klase....ene me ate cic qe ka ajo...veq ne spital nuk eshte...

Po mer po. Rasti nfjale po hetohet. Skandal o vlla. Aty eshte me ik me vrap noten...

Me duket gallate...sa per tu hetu eshte pislliku e fukaralliku....e mungesat e ilaceve e shtreterve e shume e shum te tjera...e dalin boll.

Po ku ka familjar ta lere ate pjeshke vetem me spital...ku e ka axhen a tezen ajo goc... e vetme ne dhome ...si me qen Paris Hilton ??? A ja pe ballkonin e mrekullueshem qe kishte? rrena themi ne nga Tirona....shpresojme me e pas gabim.

O vlla, nuk eshte rren. Ajo goca eshte pa ndjenja, ka pi a ka bo naj droge...problemi i vet. Po nuk ka justifikim, asnji justifikim qe ne ambientet e spitalit te tallin bythen horrat e perverset. Se secili prej nesh mund te kete nji dite te keqe ne jete, asnjehere nuk i dihet jetes.
Kjo duket qe eshte bo anej nga vera a vjeshta po crendsi ka...

Po mor po, ti ke shume te drejte ne parim...Une sdu me u zhgenjy ti mbas hetimit...sepse sduket si emergjence spitali Nene Tereza......duket me shume si korridor a dhome diagnostikimi...shpresoj ta ken bo per gallat....se mund te heqin ene ndonje veshke aqe ...per lek per ate pune. Sjom tu mbrojt sistemin por dyshoj autenticitetin e shume informacioneve qe na hidhen ashtu si  pa te keq.

E pse do u zhgenjekam une? Mbi cbaza dole ne ket konkluzion?
Tjeter, per dijenine tate, personi qe rastesisht ma nisi linkun para se ta shifsha neper gazeta punon aty te qsut. Me shume gjasa kto kalamojt aty jane te punsum te agjensite funerale mu tha mu.

ok ti di me shum atehere.... thjesht smu duk si ambjent urgjence non tereza...ku cdo 3 minuta arrin nje makine private..qe sjell njerez ne hall... Me qe po me thu...kta te punesumit e agjensise funerale kom degju qe zihen kush do e morri te ndjeren....me pak fjal i bi qe kjo goca te jete e vdekur...dhe ata jan tu e molestu. I bi me keq nga cmendoje ti se ishte e drogume a dehur....

Kto nuk kane pune fare ne urgjence. Kjo nuk eshte salle morgu, as naj post mortem nuk eshte bo qe ta morin kto. Prania e ktyre aty eshte shqetsuse. Gjendja e asaj goces pastaj eshte dytsore. Ngacmimet nuk jane te tolerushme sido me qene ajo, e vdekme apo e pime

Ska ndonje gjo mer jau, kjo eshte efekt i kultures demokratike te diskotekes.

Eshte nje loje seksi djaloshare, vetem po zbaviten, me mire te bejne keto lloj lodrash, se sa lodra fundamentaliste me dinamit.

E ka thone edhe thepi, ideologu i demokracise evropiane qe admirohet prej Emossmiley, me mire Eros se Thanatos, thene me konkretisht: me mire te pallojne nje kapanon me ushtare hollandeze (ose kanadeze), se sa te presin koken islamiket.

 

Eh cfare kafsherie....

Pse te mos tallen rrugacet e mendjeve perverse, me fate njerzish mjerane ! Kur nuk i del zot nje djale me cika qe ti bente lakra ata bij putanash qe kane zene vende me militantizma parti prostitutash 

Kam kenaqesine ti bej me dije anetareve te peshkut se organet e posacme jane lajmeruar te kryejne detyrat e posacme per permiresimin e jetes ne Torovice.

Torovica do te Rilind!!!

O Zot nuk ke folur me Ramen vete se do i jete prishur terezia ne keto ditetevititeriut! smiley

Lum Torrovica per ty Rono smiley

ps, jk

Ka per ta bere fshatar nderi! RONI Torovica smiley

Si peshk i hollum me Rilindjen i takon
 

Lene se e zuri turpi. smiley

Te gjithe jemi Toroviciane

ich bin ein Torovician

nuk marrim vesh nga torrovica ne , ato i di vetem sala i ritkes dhe edi i trickes nga racicka

ich bin ein Tore - eshte shprehja tamom.

 

hajde sa shaka po bejme

smiley Qamet se qaset! 

Cfare kenaqqesie do ndjente e perndertja Beti N , në se ajo vajzë është përkëdhelur cicërisht nga të tjerë , si rezultat i kohes qe Beti N e harxhon duke treguar sytjenat e reja qe ka blere shoqes Beti V dhe nuk mendon se edhe të tjerat kanë sytjena smiley

Siç thuhet këto fat-urgjencat i pret dikush dhe Infermieret nuk të lënë as të hysh në dhomë jo më ti prekësh . Po nuk ka kala që nuk marrin shokët antikomunsitë smiley

Beti N me shokët antikomunistë të tilla raste duhet ti nalizojnë më mirë fenomenet , sepse edhe në Torrovicë ka pas qendër shëndetsore dhe të kërkojnë me dëshirë ta rihapin dhe të japin eksperiencën e fat-urgjencës në shtetin MUT të MUT burrit të MUT Shtetit sali Qenef berisha  !

 

Sa km jane larg nga Gerdeci keta mer vlla, qe kane ngel ne kete derexhe?

Te marrin shembull nga KM-ja dhe te perditesojne hapesirat e tyre jetike. 

Torovica ka prodhuar produkte te mira bujqesore me sa mbaj mend. Gjynah qe nuk ka asnje subvencion nga shteti per t'ua lehtesuar kushtet e jeteses dhe njekohesisht te nxise prodhimin cilesor.

Nga ora e komenteve shof se ahengu paska vazhdu deri vone ne mengjez heret.

Ah sa vuajne edhe ata me fat qe bejne shume qef!

 

Shtetit më shumë i leverdis të bëjë një pallat për këta e t'i sjellë në qytet apo në ndonjë fshat të afërt, se të investojë në këtë vend të humbur, ku nuk di kë të rregullosh më parë, infrastuktrën, apo shtëpitë mjerane të tyre.

Dikur godina që kanë shërbyer si burg e më pas si kamp përqendrimi sot strehojnë 40 familje që kanë zbritur nga zonat e veriut në këtë mjerim tronditës.

 

qe keta kane ardhur  dhe pranojne me mire te jetojne ne ndertesa te tilla qe kane sherbyer si burgje (jo si banesa normale)  dhe megjithse tani keto ndertesa kane degraduar e jane jasht cdo lloj standarti,  kushedi se sa sketerre  do kete qene, realiteti, jeta ne fshatrat e tyre te origjines para 90-es..

nga sa duken jane pallate si te gjithe te tjeret. s'ma ha mendja te kene sherbyer si burgje, se nuk ka pasur burgje familjare ne shqiperi. 

si kjo torovica (qe une nuk e di si eshte krijuar, veç me fol ne tym siç behet ketu, aq me pak nga nje artikull me dy fjale dhe pese foto) eshte dhe biza e martaneshit. dikur ishin vetem ca stane, qeverija krijoi qytezen per te punesur njerez qe te punonin disa fusha qe ndodheshin mbi ate pllaje dhe te furnizonin disa ndermarrje te ndryshme, bylmeti, te lendes se drurit, etj. 

punetoret e dikurshem, kane ngelur sot pronare te ca pallateve ne gjendjen qe duket. mos harrojme qe keshtu kish plot pallate, te ndertuar me pune vullnetare, ne tirane e qytetet te tjera po ashtu.

Aq ne limite ka qene saqe vrisnin per nje vije uji. Imagjino kur me mire ngujohesh ter jeten ne kulle sesa te humbasesh ujin per ca dite. Dmth limite ekstreme ku pak mumgese uji ne are apo kopesht te ve ne rrezik jeten e familjes.

Mire ka thene kadare:

Atje flitet per ndjekje te hatashme neper bjeshke, per dyluftime, per rrembime vajzash e grash, karvane dasmoresh qe udhetojne drejt dasmash te rrezikshme, krushq te ngrire e te kthyer ne gur sepse kane bere faj gjate ecjes, kuaj te dehur me vere, kreshnike te verbuar tradhtisht mbi kuaj gjithashtu te verber, qe enden bjeshkeve si ne makth, qyqe qe paralajmerojne fatkeqesi, trokitje ne porta te cuditshme, thirrje ne dyluftim makaber e te gjallit ndaj te vdekurit, tek i vertitet mbi varr me dyqind qener, renkimet e ketij te fundit qe s'ngrihet dot nga gropa per t'u ndeshur me armikun, njerez e hyjni te perzier bashke, qe zemerohen, goditen, martohen me njeri-tjerin, klithma, kacafytje, mallkime ngjethese dhe, mbi te gjitha keto, nje diell i ftohte qe me shume ndrit se nxeh...

Ndryshimi mes hoxhes dhe berishes eshte qe njeri i dergoi me dhune aty ndersa tjetri me deshire. Madje dhe i thone faleminderit qe po na lejon te rrime.

Violence is the last refuge of the incompetent. #rilindje

Hoxha të qeante dhe të dilte për Baba. berisha  të përdhunon dhe thotë "vetë e ke fajin " e të flak rugëve . Mbase dhe ndonjë mantenutë e mba afër dhe e ka pasuruar ! Kanë qenë pjesë e çdo Regjimi !

Emigrant ! Ke bërë një përcaktim jashtëzakonisht të pakundërshtueshëm smiley ...Zinxhirët dhe Autobusët transportojnë skllavërinë smiley ...për në Torovicë ! E mrekullushme !

Po Pa Censurë nuk e di sepse , e vlerësoj si strehë të Kurvave të Mejtimit , në tërësinë e saj , dhe nuk kam dëshirë të ta shpreh atje . Lexoj  edhe ndonjë buzëshpërvjelur ose përfaqësues të prroit psikik krahas normalëve !

 

veq eksternalitete bre, pushtetin e kena te forte e nuk tutet nga do lloj torovicash...

Mullaqja e djatht si gjithmon i ngerdheshngerdheshet mullaqes s,majt per eren e keqe qe man korridori n, mes.

Sa e bukur si gjetje!

Dyfish i gezuar si mesuesi qe shef se nxenesi e ka tejkaluar ne mjeshteri profesionale.

 

Si kuptoj kta rob. Lane shtepite dhitë e lopet qe kishin ne mal per te zbritur ne korovicë prane qytetit medemek. Epo veten le te vrasin se sme rruhet trapi ashtu koke kane. 

koko... ti e ke seriozisht kete komentin, apo eshte thjesht reagim jot tipik,spontan,i zakonshem.... kshu, si gjyssnob e gjysgango..?!

pershendetje, 

une jam prej torovice mer yahoo! se dinit ju. keto shtepite ketu jane te lagjes Kamp, nja 4 km prej torovice, ne ane te nje mocali dhe ne nje koder e cila ishte lehtesisht e rrethueshme. me vjen cudi qe Lubonja nuk ka fole se eshte ish shtepia e Lubonjes, (e dy vajzave te mrekullueshme te tij per te cilat e gjithe torovica ruan respekt) dhe e Pacrameve dhe e dhjetera familjeve te tjera te mrekullueshme. 

nejse. te kampi vijne te gjithe sa here duan te mbledhin fonde. me dhjetera projekte ne emer te kampisteve jane bere deri me sot dhe vazhdojne te behen. ne fakt, te kampi jetojne ato familje qe jane te harruar nga Zoti dhe nuk kane shanse per te bere me shume. as kane toke, as kane mundesi punesimi dhe kur te leshon Zoti, te priten edhe krahet. dhe per kete arsye u be nje projekt nga world vision per mbledhje fondesh, dy jave nje grup prej 50 te rinjsh bene prova per nje koncert qe shiti 100 bileta me 500 leke. imagjinoni se sa mire mund te ishte sikur ne vend te hotel+dreke+darke per 50 persona per 15 dite leket te kishin shku te kampi si beton e cemento. 

nderkohe qe ka pase edhe nisma te tipit nderhyrje me ndertim. iniciative e nje djali prej torovice qe ka firme ndertimi, kur ngelej pa pune. jemi mbledhur dhe kemi nderhyre te familjet ne gjendjen me te keqe. duke bere nje mur, duke shtuar pak suvatim. gjera te vogla por qe kane ndikim. te ben pershtypje pse ata vete qe jane pa pune nuk nderhyjne per te sistemu oborrin e tyre, por pastaj e kupton qe varfenia ti pret edhe krahet. ben sa mundesh dhe iken. 

se keni pare kampin dimrit kur mbytet nga uji dhe keta personat zhvishen ne breke dhe kalojne ujin per te ike te shtepite e veta. 

sidoqofte jeni te mirepritur sa here te keni ndonje projekt te me kontaktoni dhe une ju ndihmoj me fotografi te bukura. heartbreaking. 

Falemneres Shkinaks per komentin sqarues.

Po deshe na fol ma gjate dhe me ne detaj per historine e ketij vendi, me duket mjaft ilustrues per te kuptuar qe ideja e denimit kaperxen politiken (denimin politik), dhe shume e shume te tjera qe nuk du me i diskutu ketu ne mes te qelbesirlleqeve cinike politike.

 

bravo shkinaks. Bythqirizimi ketu ka përmasa epoke, po ndonjë gje e dobishme dhe mund të bëhet.

Edhe Klajdi mund të ndihë me shoqatën e tij me koncerte bamirësie të paraprirë nga Llogjistë currubabs e bilbil fryrës . Mos e neglizhoni !

Ky nuk eshte fukarallik por mizerje. Kjo lloj mizerje nuk mund te zvogelohet kurre me ndihma materiale por vetem me ndihma shpirterore.

Nuk ka bamiresi qe ta detyroje ate botin t'i vere parmak katit te dyte aty ku mungon muri qe mos t'i fluturoje femija. 

 

O Rono, lexo, lexo!

Ka edhe burra me mend ky blog.

Nuk ka bamiresi qe ta detyroje ate botin t'i vere parmak katit te dyte aty ku mungon muri qe mos t'i fluturoje femija. 

Le mos ja q** nonen. Pipì uja ka çu demokracine oksidentale te pashtunët, jo më një parmak i qelbt!!

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).