Është zhvilluar sot nga Partia Demokratike, protesta simbolike kundër çmimit të karburantit, ku në të gjithë vendin, përfaqësuesit e PD dhe qytetarët që u bënë pjesë, kanë fikur makinat e tyre për 5 minuta në orën 11 paradite.

Kryetari Basha deklaroi se ky është vetë fillimi i “pranverës së protestave”

"Protesta është vetëm hapja e një pranvere protestash të pandalshme masive dhe popullore që s’kanë për ta lënë dyshen Rama-Meta të livadhisin sipas qejfit. Durimi ka një kufi. Në orën 11:00 fikim për 5 minuta makinat kudo ku jemi. Pranvera e protestave po nis dhe ky regjim antipopullor do të ndalet”.

Pjesëmarrësit në shenjë protestë ndaj çmimit të karburantit kanë fikur makinat e tyre në disa prej qyteteve kryesore të vendit, duke shkaktuar edhe trafik dhe radhë të gjata në disa prej segmenteve kryesore.

208 Komente

Kane dhene ndonje propozim konkret keta komiket e opozites apo hajt mo bjeri ti biem. Taksat mund te jene nje nga arsyet e cmimit te larte te naftes por seç kam nje parandjenje qe nuk eshte vetem kjo arsyeja. Kam pershtypjen se vjen dhe pak ere oligopol ky muhabet. Fakti qe opozita denoncon vetem hallken e fundit te cmimit (taksen) duket shume hipokrite.

ndersa qeveria nqs eshte vertet e interesuar per te zgjidhur kete problem te hedhe nje sy kush jane kompanite qe kane te drejte te importojne dhe stokojne naften ne Shqiperi. Ndoshta ka nevoje per me shume konkurrence dhe heqje ekskluziviteti.

Brace ka kaq kohe qe bertet per ate pune, por i kane blinduar kontratat ata, me bekimin e Berishes.

Kshu ka lezet, 5 minuta proteste, 5 minuta qeveri, the rest bixnez.

A e ka bo operacionin n'gryket Luli? 

Shif mer cer moti kane qerratallaret, ne hame dynjon m'ftoftit. 

Hahaha. 

Kopilat! Se psh, edhe po s'deshe me protestu ti, ndalojne dy makina para teje dhe fap, ja ku u bone edhe ti zorraxhi i Sales ne miting! smiley

U ulen ne nivelin e atyre banoreve qe bllokojne rruget. Turp. Vune 20 makina perpara e gjithe te tjeret mbrapa u binin borive dhe i shanin qe te hapnin rrugen.

Imagjinoni se si shan nje shofer kur i bllokojne rrugen.

P.S. Pini VITAL quna e cuca !

Ku protesta?

Ku osht ai veni ke foto 3 se po vras menien. Duket si ke 21-shi po gjithe kryqzimet isoj duken sot ne kryeqytetin tone fatkeq. 

kryqzimi afer rr. se kavajes dhe m. gjollesha

Thellohu o evlat, thellohu. Edhe 21-shi ne nji drejtim ka rr. e Kavajes. Ku i bje M.Gjollesha ?

nji metropoli te modh si Tr. nuk i kane mo hije termat provinciale me pika referimi si "21 Dhjetori", Qemol. Me vjen keq qe po ja vej ne dukje nji bashk-emigranti ket gjo

Pse mer plak, une as nuk e permena ... Dhjetorin, si tirons i vjeter e thash: 21-shi ! smiley Me verte qe nuk me kujtohet ku ka qene Muhamet Gjollesha, por osht shume e nigjume...

rruga qe prej shkolles V. Shanto qe t'conte te zogu i zi (ja shif ca na bone...prape me kto pika referimi. Kane me na kritiku tironsat e rinj si provinciale)

Nuk po e gjej dot briskun per kto tironsat e rinj un plako, kupto ti a jo ? Unoza i kena pas thone asaj. Ne shkolla Vasil Shanto nuk u permente shume me sa maj men. I kena pas thone ke Pika ...

ashtu eshte daku po une aty verdalle kam ala shpine kshuqe shkolla V. Shanto i thosha kujt m'pyste. Evitoja fjalen "Selite" dhe n'vend te saj thosha "stacioni i fundit i Tirones s're". Se masanej dilshim si katnare, kupto ti apo jo? smiley

Jane te unaza, te 21-shi. Oborri i kolegjit turk ai qe duket, ajo bluja eshte prefektura

S'e di,noshta e kam prej militantllikut tim,po njeri ma te peshtire se ket Lulzim Bashen,s'kam mujt me pa. Dhe kte e kam qe prej kohes qe po i shndriste ylli neper debate televizive apo ato parlamentare. E vija re qe cdo fjale qe nxirte nga goja  e kishte te kalkulume sa impakt do te kishte ligjerimi i tij ke Sali Berisha.

Megjithmen soj i ndyre,ky i ketij tipi.

Osht militantlliku plako. Mos u sikletos se ndodh te cdo blowheart qe i shmanget qendres dhe shkon drejt ekstremeve te cilitdo krahu qofshin. 

When you're a hammer, everything looks like a nail.

Noshta.

Jo nuk e ke prej militanllikut. Dhe une qe s'jam shume I peshtire me duket. 

Pjeter, nuk e di a e ma men, kur hyni ky ne pulitike tha: kisha oferta nga te dy onet po po zgjedh blune. E nuk i doli keq, pare, pushtet etj. Jo se nga nahija tjeter po vujne.

smiley

Amani mor se jemi larg, na thoni, qeveria qendron akoma ne kembe?

merdhifi ket radh. po diskutohen postet ne qeverin e re. ja, pse nuk e shef Bradin rrotull? 

Na e pat thone Bradi ne fakt, do keni supriza ne 2015. Po nuk ma mori menja kaq shpejt mer Cim. 

pa kalu janari. ba ba ba. rrufe! Blitzkrieg! I thon Lul Basha, e vlla! Jo au iu.

Moj PS, o murin ta plasa

Se ktu po i thojn o mor, Lulzim Basha

ne fakt e kuptova qe dicka e madhe po luhej kur mora vesh se Deioni ish nis me 50 petrita te Bronxit per Shqiperi. Po ti e di mo, robi rre veten. Mesiguri kan shku per pushime i thojsha vetes.

kishin knu hymnin kombtar ne JFK. me doren te zemra. pinc ne kom i gjith aeroporti.

Ku rriten keta gjërpënjë, kishte thon ajo qe kontrollo biletat. 

N'ato brigje me shkembenje? smiley

Pse me duket mua Luli i vocer si ata lypsat neper fanare me shtupen ne dore tuj lare xhamat e makinave...Paloka mban koven me shkume nga mbrapa smiley

proteste i them kur bllokon me tenda sheshin para kryeministrise un o vlla. Kjo eshte proteste-sa-me-la-gojen. Po ku t'i gjejn robt, thuj...parashikimi i rritjes ekonomike varion 2-3.5%. Me ket zhvillim, robt do imigrojne. Me cin rast, i boj thirrje administrates se blogut te hapi dhe nji teme per procedurat e kthimit te emigranteve aktuale. Ca dokumenta kerkohen, ku gjenden formularet, si plotsohen, cilat jane datat e aplikimit dhe ne cilat ambasada jepen intervistat. Mrena mundsive, shkaba te behet liaison ose facilitator sic do thosh M_Ll-ja

Po t'i ishte bere Berishes kjo proteste, Redi dhe Kapoja do te vinin me nje link nga Panorama apo lapsi, ku do te thuhej se nje i semure vdiq sepse u vonua ambulanca ne trafik.

ekologji! 5 minuta me pak bloze !!

faleminderit... (vazhdimi dihet mo)

Vetem 5 minuta 
dhe jo me shume 
plotesoma deshiren 
te jesh me mua .

Tani, po futem ne teme: me te vertete jane rritur cmimet e karburanteve per automjetet? Po nese jane ngritur cmimet te blejne me pak, nese jane ulur le te blejne me shume. Ca pune ka ketu qeveria dhe shteti? Nuk jemi sistem njepartiak por demokraci popollore shume partiake dhe kemi perqafuar sistemin e ekonomise se lire, pra jo te cmimve fikse dhe te vendosura nga qeveria, por cmimeve te lira konkuruese nga vete operatoret ekonomik private.  

Nuk jane rritur, jane ulur. Por PD thote qe duhet te ulen me shume, dhe pse me ata s'u ulen kurre.

po thuje or te shkreten thuje: per ket treg te lire jemi kacafyt me kulshedren e kuqe!

A mor berish si e ke budallallepsur ket popull. Eshte e pranueshne deri diku te qendroj indiferent e te mos behet pjes e kerkeses per tu reflektuar ne tregun shqiptar ulja e cmimit te naftes por te arrije deri aty sa populli te ironizoje dhe te kundershtoje ata qe e kerkojne kete nuk e imagjinoja dot.
Ska shpetim nga ti, ne pozite apo opozite qofsh, kryetar apo jo, i gjalle apo i vdekur ti do vazhdosh ta budallallepsesh kete popull.

Nuk ka besueshmeri ajo parti, per sa kohe del rrugeve me Berishen, sepse nafta me Berishen s'u ul asnjehere, dhe pse neper bote zbriti nen 30 dollare fucia, dhe kompanive ua ka dhuruar ky monopolin, i kane blinduar kontratat ata. Shiko lemshin qe beri me Tacin e te tjere, shpenzimet luksoze me ekipe te shtrenjta, dhe zhdukja nga syte kembet me te ikur Berisha.

Omfg. #fajinekasaliu
Ska shpres perfundimisht.
Madje me keq akoma, ska as iniciative fare.

E vertete, ikin shpresat, prandaj neper vende me politikane te zgjuar ikin lideret e humbur krejtesisht, nuk vazhdojne me te bejne politiken e partise, simos kur behet mooti kala. PS e mesoi kete qe me Nanon e njerezit e tij, si islamin, qe u detyruan te shkojne tek Berisha. Si ishte ajo shprehja? Politikanet jane si pelenat, duhen nderruar, ose qelbin ere. PD s'e ka mesuar ende, eshte ende ne fazen e Enver Hoxhes.

Ajo qe dua te them eshte qe rritet nafta (vetem 1 lek tha ne fillim), rrite energjia elektrike, rriten taksat, papunesia e njejte etj etj dhe sa karikohet populli nga pakenaqesite e te protestoje si ne cso vend demokratik del saliu e ankohet per keto me siper madhe ben thirrje per protesta dhe populli stepet direkt dhe jo vetem qe nuk proteston por dhe ironizon keto fakte vetem per te mos shkuar ne nje linje me saliun.

Sa i perket nderrimit te pelenave kush e riperdori pelenen e hequr nga pd? Per lsi e kam fjalen.

Nuk te kuptoj. Nafta mua me eshte ulur nga gati 2000 leke ne 1600 leke, energjia nga mesatarisht 12 leke kilovati ne 9.7, dhe rrogetaret qe merrnin 500 mije bruto e qe paguanin 100 mije taksa, tani marrin po 500 mije bruto dhe paguajne vetem 50 mije taksa. Prandaj s'ka besueshmeri. 

Faktet nuk mbulohen me censure, veprat e prekshme nuk rrezohen me fjale te padukshme.smiley

Nafta ulet nga superfuqite qe te marrin veten ekonomikisht shtetet por ketu jo. Ketu duhet te marre veten qeveria me taksa dhe ti ben sikur gezohesh nga kjo vetem per inat te saliut. Edhe bar do hame ...

Edhe bar do hame, edhe sales nuk ia dredhim. Me salen do vdisni po vdiq ai. Sa ishte ne pushtet, prape opozites ia vije fajin ti byrazer. Ehh, thuaj.

Sjam kolektivist te tallen liderat me mua. As sic thonit dikur "sa shume bunkiere ndertuam duke gatuar ne hale" as si reagoni tani kur veshtiresohet jeta "wa miii si ka fytyr te ankohet berisha mi, pffff"

Ne nje menyr apo tjeter cdo lider ju rrk-rizon. Leje kur thoni: jemi me te varferit ngaqe jemi te zgjuar. ©® protected e keni kete.

Sjam kolektivist te tallen liderat me mua

Dukesh smiley

Ne fakt po.shikohen ca shkendija revolte dhe te socialistet e thekur. Shiko ca komente kur i thone rames mos na merr per budallenj. Tani kunderviju dhe socialisteve ne komente ose pranoje qe ke ren viktim e government ad's.
https://www.facebook.com/edirama.al/post...

smiley Sepse s'ia fshin Rama, ka demokraci fjale. Te FB e Sales te shuajne smiley

Me ngjan u ka kthy ai me Gjashte te kapme e nuk i zije dot Koken smiley Do me LlamPatit komentet smiley 

Po ik o kalamo merru me kalamojt e pallatit se le nam as mish e as peshk . Viktime paragjykimesh . Une te jem prane  me ate mesuesen tende te fillores  e qortoj me motivin se

 Kalamjat nuk duhen me u mesu me politke para moshes dhjete vjec . Aq me tepr me llafe turpe smileydhe citime   permendesh Fjalimet e Berishes .

Keq me vjen me Shkaben qe nuk e di se kalamjt jane ne fazen e llogarive me fletore katerlekshe ne faqen e Fundit dhe bo muhabet si me te Modh smiley

Mu vu ne pune imagjinata

Matjan Rexhepaj
Une jam simpatizant I ps gjithe kohes, por meritat e cmimit te tanishem nuk jane te ps, por per shkak te cmimit ne burse te naftes. Nuk jemi injorante te nderuar. Cojeni cmimin ne nivelet e rajonit

Gyzelet allahu akbar zgjohu enver po kerkojne te jetojne si jobesimtaret apo imperialistet perendimore.
#paskashprese

Oh cfare karagjozlliku! smiley

Luli qe falenderon qytetaret dhe ne sfond degjohen burite e makinave qe kan ngec ne trafik. smiley

Ymer o zot, Ymer!!!

O Cimo ma kap icik ate me kapele mrapa Berishes! smiley

Ymer o zot, qe na e niset me te qeshme ket te Hone mizerabel me bore e me shi. Ymer!

smiley

u paralizue smiley

shiko, kom arrit perfundimin qe vetem duke thon traplliqe ke sukses ne ate vend. provo thuj naj gjo me men, kur ta shofesh veten tu lujt naj dor tavell me avokatin. smiley

 

Kjo protesta icik si vari trapin duket, vjet ishte benzina 195 lek, kete vit eshte 165, tani per ca me dal me protestu? mu me intereson qe eshte ul cmimi, pa eshte ul nga bursa a eshte ul nga taksat kujt po i rruhet

protesta osht qe pse s'jom un ne pushtet, por je ti. pse i han ti llokmat, dhe jo une. pse je ti i favorizum per cdo gjo, dhe jo un. kshu e njof un shqipnin - nqse ka ndryshu kto kohet e funit, na bo me dije smiley

 

sektorin e "t'bomes me dije" ne ket fushe e mulo shtrigan-shkaba, bile ate po pres dhe une a do e konfirmoje qe ka ndryshu se kur flet ai mu me duket sikur nuk jetoj n'shqipni smiley

Lul Basha ultimatum qeverise : te kthehet qmimi i naftes atje ku ishte ! smiley

Ultimatumi ishte: ul cmimin e naftes ose largohu!

Well, e prkthyme I bite ngreje qmimin ose hik.. kshu sikur mu duk mu nga larg.

Ta kthejne sa ti lujne telat, vetem cmimin e benzines mos t'lujne se na helmun kto makinat me nafte smiley

Veqse duhet pranu qe ai qe i ka dhen men kesaj here PD-se per kete protesten e qmimit te naftes ka shume gjasa te kete qene ndonje i infiltrum i FRD-se atje, se nivel te tille debilesh vetem atje mund ta gjesh, perjashto ate mikun tat atje. smiley

Ca po i beni ktij populli ju politikane -pjelle mashtrimi 

zbor , zbor 

 

Mos u boj merak se ja rregullo Josefina Lulthimit, qe me mbledhjen e pare nShqup...Po pse merr kshu bohet opozita mer karafil....per zhelesh ka per ta kap. Kur ska burra dalin burrneshat...

Konkretisht sa e ka rritur taksen e karburantit Rilindja qe po protestojne keta? 

Plus, ku e di Basha qe kjo s'eshte nje strategji e koordinuar e Rames me Arabine Saudite: OPEC ul n'dysheme cmimin e naftes, Rilindja e ngre pak taksen n'Shqiperi per te shmangur krizat e mundshme ne Spanje dhe Argjentine. 

Do ta fik dhe une biqikleten - kishte thene qy qytetari

Kurse Ministria e Perbrendshme e protestave paqesore e paska protestuar kete proteste si antiqytetare smiley

P.S. Do dal dhe aty yne (ne pension), po akoma jam n'krye, i thote Naltmadhnia Bashes smiley

Kjo protesta icik si vari trapin duket, vjet ishte benzina 195 lek, kete vit eshte 165, tani per ca me dal me protestu?

...po pra nga 110 $ ka shkuar 45 $ sot ,pra cmimi ne treg ka rene me shume se 50 % kurse ne shqiperi vetem 25 % smiley

Ne vitin 2009 ne gjithe boten po ulej cmimi i naftes edhe me poshte se kaq, shiko c'ndodhte ne Shqiperi. Po rritej, ne vend qe te ulej. Hera e pare ne histori qe cmimi i naftes bie, dhe Berisha del e bllokon ambulancat me te semure ne trafik, e kerkon qe cmimi te kthehet si me pare, sepse i mbeten klientet pa para. 

 

Dmth ti po thua qi Rama thjesht e ka rritur taksen e karburantit qe te mos devijoje nga praktikat e Berishes se ka frike mos i merren mendte njerzve nga ndryshimi rilindor i te ecurit me shpejt?

Nuk do ishte me mire t'i kishte dhene njerzve nga nje hapje per autobuzin? Apo thuaj shumica tani levizin me furgone dhe makina private dhe s'ben efekt? 

Une po them qe ndryshe nga c'ndodhi me Berishen, me Ramen u lejua qe te binte cmimi i naftes. Berisha e mori qeverine me 1000 leke cmimin e naftes, dhe ne vitin 2009, kur ne gjithe boten ra cmimi, Berisha e beri me 155, ne vend qe ta ulte. Dhe deri ne 2013 e coi 197. Kaq po them, po kufizohem vetem me fakte.

Shkabe, meqe protesta ishte per rritjen e TAKSES se karburantit ne Shqiperi (dhe jo per luhatjen e cmimit te naftes ne Arabi), na thua dot sa ishte kjo takse ne Shqiperi para dhe pas Rilindjes?  

Kjo te jep mundesine dhe per te shuar etjen tende te matjes se progres-Rilindjes 1 milion shuplakshe te Shqiperise nepermjet Berishe-etalonizimit. 

me Ramen u lejua qe te binte cmimi i naftes 

Ca dmth qe u lejua? dmth qe kur Arabia e uli n'dysheme cmimin e naftes Rama s'e morri ne tel mbretin e Arabise qe ti kerkonte mos-uljen e cmimit? 

Xhib, ti perpiqesh te dalesh jashte thelbit te debatit me metoda feminore "telefonoi mbretin". Ti e di shume mire se ajo qe po them une eshte qe kur ulej cmimi i naftes neper bote, qofte nga mbreti, qofte nga fuqite e medha, qofte nga kushdo qe e ul, me qeverine berisha nuk lejohej te ulej gje cmim ne Shqiperi dhe fitonin vetem tregtaret. Ndersa kur ndodh e njejta gje neper me Ramen ne qeverine shqiptare, cmimi ulet dhe tek ne, pa asnje lidhje me mbretin e arabise. Ti mundohesh me perpjekje feminore t'i besh bisht kesaj pjese te argumentit, dhe e 10t poziten e sales tend me keq se c'e ka 10re ai vete. Te pakten kapot e redet e tjere nuk pergjigjen fare, rrine si te 10re, por nuk e shtojne kapulin mbi te cilin jane ulur. 

Eshte e qarte qe protestat e PD jane qe qeveria te mos marre pike per uljen e cmimit te naftes, sic protestonin per drogen pak para kapjes se lazaratit, me perpjekjen e deshperuar qe te mos merrte pike nga kapja e lazaratit. U be shume e kuptueshme tani. 

Me ke merresh me, Me kta qe kan ra ne konfuzion ideologjik...sdine cfare partie te formojne....parti Islamike apo parti Kamuniste...i pate dallendyshet Shqiptare mo, votojme Syrizan than .....e kush kta qe skan pagu drita e taksa 24 vjet me keq se oligarkia Greke, per rrogat super temajme, honoraret televizive, e vilat e pallatet te pasqaruara si i kan vene. 

Shkabe, per te fundit here: Kjo eshte tema e protestes se rritjes se takses se karburantit. Pyetja ishte sa ka ndryshuar taksa e karabururantit ne Shqiperi? Po s'e di, thuaj "nuk e di" dhe vazhdo gri Berishe-sallate dite e nate lol

Une s'e gjeta kete info me nje sy qe i hodha mediave shqiptare; si zakonisht gjeta fjalime copy & paste te politikaneve dhe fotot e marra nga Facebook-u i tyre. 

P.S. I hodha nje sy Open Data Albania se mos kishin ata ndonje artikull per kete po s'pashe gje. Tek artikujt e fundit te tyre (pa lidhje me kete teme) pashe perqindjet e buxhetit 2015 sipas sektoreve, p.sh. mbrojtja sociale ka 3fishin e buxhetit (27.05%) ne krahasim me shendetsine (8.63%). Borxhi po aty me socialen, 26.62%.  

xhib, debatusi eshte i njoft mbare-blogisht per nji qasje serioze te debatit kshuqe del i humbur po ta ndryshosh thelbin e dialogut me metoda feminore

Jo, Xhib. Tema e protestes eshte se pse nuk eshte ulur nafta aq sa ne vende te tjera. Taksa e qarkullimit eshte rritur me 10 leke

Berisha del e bllokon ambulancat 

mjek ky gjasme. ky eshte xhelat mer, xhelat! 

Kjo e ma gjalle ket popull. Kur durum te na e fuste Sala kaq vjet, mos durojme tani kur na e fut ky i yni. Ah mo Enver qe se nga e gjete ate batuten "jeni ju pa jemi ne", qe te hengert dreqi me keq se te ka ngrene. smiley

Po edhe fotoja e Lulit qe i jep doren shoferit me makine blu nga dritarja, e madhe fare eshte. 

Domethane, cmimi i naftes nuk eshte ngritur por nuk eshte ulur sa duhet,...po flisni Shqip pa rrejte mer Shqupista.....

dhe komunistat e Shqupit po i bejne thirrje dyshes Rama-Meta te nderhyje ne treg....na myten komunistat.....

tashi ajo varet si e merr. kur s'e ul sa duhet, delka sikur e ke ngref. shume e ngatarrume doli... eh te ishte ashtu meqen smiley  vetem i cik qereste dhe nji kawasaki duhej, dhe lem o Zot te rronj!

Vallahi kta ankohen per cdo gjo ne Memedhe se kan mentalitet komunist, Ne ktej Cimo, na e mori erzin kapitalizma po smbahet men kur e kena bo ankesen e fundit. 

ti s'di te fundit, une s'e kom bo sefte ala. smiley

kur kom ardh ne amerik, o tironc, e kom gjet gazin me 1 dollar gallonin. vene vene edhe mo pak. erdhi u bo 3 dollar. asi llaf. cing! tani u ul (dita njimij, o Obam, kemi c'kemi, po te gas station te urojm), prap falimnerit themi. te rroj qeveria. pse, ca, do bojm llafe pse s'osht sa ne kohe te Billit. Jo, o vlla, ul koken, puno, edhe gezo ne heshtje te mirat e kapitalizmit. shum e thjesht me esht duk gjithnji.

Cmimet jane rrit me 300% per ate pune, shteti ta rrit taksen e real estate cdo vit sa i do trapi se vendos qyteti se sa te vlejne pronat, me ate vlere si shet kurre ne treg...hape gojen po deshe ene mos paguj korrentin dhe e shef...spo them bo ndonje shtes pa leje...ska INUK me te ndihmu me e prish, po e prishesh vete. Nuk dun rregull e shtet po dun Cunin e Sheqeres me Cunin e Anetes, tua plotesoj te gjitha deshirat. po pranej skan ik kta ala se kan ku te qahen. Prisni te qaheni tek Lulthimi pas i cike....

Jo, o vlla, ul koken, puno, edhe gezo ne heshtje te mirat e kapitalizmit.

inglizi thote: a true gentleman enjoys in silence!

Po ku do ta gjej shqiptari shkrete xhentellmenllikun? Se mos e mcefi turku kur hiku dhe ta gjejme ne?!

Ç'jane kto komente sklleverish?

Mos me i besu syve. Shyqyr qe dihet se talleni, nuk e kini me gjith men.

 

e. eshte e vertete qe ne kohen e Billit e kena pas unleadin edhe 90 cents per gallon, por ama GDP-ja ne ate kohe ishte me pak se $7 trillion kundrejt $17.6 trillion sot.

Po te llogarisesh qe ne nje ekonomi te nje vendi te industrializuar, 1% rritje e GDP-s  (jo me 50%+) duhet monetarisht ti shtohet paycheckut te cdo qytetari qe punon...me nje fjale, ne $50.000 ne vit (shum e axhustuar per inflacionin) te kete $500 rritje qe te reflektoj 1%-shin qe permenda me siper, dhe gjithashtu, po te perfshish ketu faktin qe rrogat e te pakten 90% te amerikaneve kane ngel ne vend per me shume se 25 vjet, i bie qe une edhe ti me vajin $3 per gallon jo qe skemi pa te mirat e kapitalizmit por jena qeth kare pa e morr vesh.

Grabitja me e madhe u bohet njerezve ne real estate. Qytetet per te rritur taksat bejne vleresime jo reale te real estate, dhe ngrejne taksat, kur individi po te nxjerre pronat ne treg ato nuk vleresohen aq. Sistemi arsimor eshte rri ndoshta me 350%, por nuk perfshihet ne analizat e inflacionit ne pergjithesi. Policet dhe xhandaret e qyteteve vene taksa cdo fund pesmeditshi, ndersa ne gjykate individi kunder shtetit humbet gjithnje. Prandaj eshte rritur numri i njerezve qe jetojne si nomade pavaresisht se kane para.

TL mos harro te permendesh edhe cmimet stratosferike per te mos thene skandalose te sistemit shendetsor dhe qe cdo vit ne amerike mbi 24 mije personi vdesin rrugeve nga qe nuk afordojne dot insurancat. 

Nga krahu tjeter ke spitalet qe falemintojne ne qendrat qytetare se njerezit nuk kane sigurime por spitalet jane te detyruara ti pranojne se hidhen ne gjyq per neglizhence. 

po te shohesh Michael Moore's documentary "Sicko" sheh qe spitalet jo qe nuk i pranojne the uninsured por ne fakt refuzojne ti kurojne duke i njerre ne rruge.

Filmi eshte art, Spitalet falimentojne sepse Obama nuk jua paguan faturat e papaguara...e keqja eshte kur ke probleme kronike qe nuk rrezikon jeten....triazhet jane plot, dhe krevatet e te semuara vizitohen nga punonjesit sociale me shume se njerezit e shpise. Po vdiqe nga neglizhenca e spitalit familiaret behen pasanik dhe te kujtojne gjithmone.

po te shohesh Michael Moore's documentary

aha. OK. smiley

ps. majkell mori para se gjithash ka nevoj per diete. per vete. 

qeka bo socializem atje. Pa siguracion ne amerik ik per lesh...je ne dore te zotit dmth.

Noshke, une po te them ja ujku ti me tregon gjurmet. perderisa spitalet falemintojne nga Free-riders, qeveria shtron programet per ndihme ndaj atyre qe skan te paguajne dhe punonjesit sociale spanjisht foles shoqerojne infermieret.... Provon se ja gjejne anen. Po sa Shqiptare lindin femije apo Italian qe bejne by pass, skane cu marrin, veq u mohojne hyrje ne ShBA ne ambasade.

bojeni pra shendetesi per te gjith.. si gjithanej neper boten e pare

Nuk mund te bejme hapa prapa...ne jemi mbi te paren....e smund ti lejojme vetes gabime.

Po ja une mor idiot jetoj ne Itali qe e ka sherbimin shendetosor "falas" por megjithate per te bere nje vizite te thjeshte duhet te paguash nja 50-60 euro. Pa folur se duhet te presesh minimalisht 1-2 muaj qe te te vije radha.

 

Ne litar, ne litar ...smiley

Ne pa e ly me sapun.smiley

ky turimut eshte kryetar i opozites dhe ne zgjedhjet e ardhshme do te behet kryeminister?!?

Kjo varet nga ju.

renia vjetore 19%!!!

thuje te plote, se mund te lindin pyetje. 19%!!!

ti vet ke thone qe lajmet e mira na i jep me kujdes

Kapua premton se po te ish Luli ne qeveri do ta ulte me 190%!!!!!!! Lind pyetja : Po pse jo me 1900%?!!  Prap paska nder mend te vjedhi dmth??!!!!

Me i zgjuari ne kete Proteste " shuj makinen -ndiz makinen " e pasuar nga "Ju te tjeret bini burise me dore " , del Xhibolja . Ka dallue or tie se protesta qeka per rritjen e takses se " kar kar kar kar burantit te shofereve te Bashes  " smiley

Vje pak me mbrapa me te njetjin sfond  Ai smiley qe e ka Lulin si zile keci  dhe ja ban me dy gishta or tie " U paralizue Rama .No passaran "  Dhe Xhibolja nuk nigjoi gjo se ju duken te baraztundura edhe zilkat e Lulit edhe Kemboret e Babasqapit smiley

Ngul kembe e po don me dite " sa ua ka rritur Rama ne Raport me sa ua ka rrite Berisha "

Xhibole e dhjeve Partine fare keshru as zile as kembore . Ban politike e mos u merr me Taksat !

vetem uragani Juno ne Amerike dhe uragani popullor ne Shqiperi mund ta ndalojne trafikun.

Admini beri mire qe e solli kete artikull, por duhej ta shoqeronte me çmimin perkates te dizelit dhe benzines. 

Cmimi i karburantit varet nga ai boteror dhe taksat e venit. Psh US ka cmim te ulet ne krahasim me EU nga taksat e uleta, dhe cmimi ra ne gjysem. Megjithate, ne fun te funit, si tha ai ne vaktit, Partia ime ...

mire e bejne njerezit qe protestojne, nuk mund te qeverisen nga paaftesia

Eh, simbolike karagjozlliqesh ! Ketu varferi extreme dhe protestohet per pese minuta..! Pjero, do i shembull ? Po ta jap une.Cmimi i gazit lengshem ne burse eshte sot  diku ke 340 usd / metrik ton.Fob.Vjen Cif Porto Romano ( cost- insh.- free ) 510 Usd/ metrik ton.Shtoi kesaj 20 per qind TVSh, vete ta zem 630 usd / metrik ton.E di sa i shitet popullit sot ?

1400 Usd / M.Ton...!!  E di pse kaqe ? 

Se qeveria e qafthyerit ja ka dhene monopol Pirro Bares ( e di kete personazh kush eshte ? Ai qe kushuriri i tij, ish po tregtar i gazit , Ilir Karcini, vuri ate killerin ta vriste Pirron) Ky Pirro ka portin e shkarkimit si dhe depot  ne portin Porto Romano.Me ligj ky nuk duhet te kete mbi 51 perqind te paketes koncesionare.Dhe kur mori licensen ishin kater kompani, por pas disa ditesh u qeruan nje e nga nje dhe na mbeti Pirro trimi?Ky falimentoi me bllokim pese kompanite e tjera dhe eshte ky i vetemi qe bie gazin me shumice dhe e shet si i do ajo..1400 usd per metrik Ton ose me shume se dyfishi i tere kostos.Tek ky dallkauku Pirro, jane ish qeverisesat dhe drejtues te dy Bankave te nivelit te dyte qe qarkullojne e fitojne pare.

Keshtu jane monopol te gjitha gjerat por te mberthyera me ligje qe nuk i can derri i eger! Dhe keta protestojne tani kurse Rama gogesin pune gjethesh ! Ketu duhen rrembyer ata qe ...ke then ti 

Ne dhjetor 2013 taksat si perqindje e cmimit total te naftes ishin 47%, ne janar 2015 jane 59.33%. 

Per kaq gje info (e cila eshte info e pjeshme gjithsesi) duhet te germosh vrimat e internetit; eshte e frikshme se sa pak informim (dhe sa shume Facebook-im dhe dezinformim) bejne mediat shqiptare. Vetem japin copy & paste deklaratat dhe komentet nga Facebook-u i politikaneve. Edhe kaq pak info qe Panorama e kishte ne nje artikull te 9 dhjetorit 2014, gazeta e kishte marre copy & paste nga Facebook-u i Tabakut te PD-se! Dmth zero gazetari, bile as begenisin t'i dergojne nje email entiteteve perkatese si kerkese per keto shifrat.

Nje artikull me informues (krahasimisht) per temen e protestes sot gjen tek Zeri i Amerikes sot, por dhe aty, ne perpjekje per tu dukur i baras-paanshem, Gjergj Erebara thote:

në 160 l/liter naftë 100 lekë janë taksa dhe nga këto gjysmat i shtoi PD dhe gjysmat PS.

O Gjergji, kur PD-ja iken nga pushteti dhe vjen PS-ja, ato taksat qe ngriti PD-ja i ngelen po qeverise/shtetit mer burre, dmth sot ato taksa vazhdon t'i paguaje populli dhe i vjel PS-ja ... dyfishimi i taksave nga qeveria e re nuk eshte baraslargim smiley 

Kurse Zaloshnja (dhe PhD-ja e tij amerikane) eshte akoma me i ngjale-pjesshem ne analizen e tij; nuk krahason as ecurine nder vite brenda Shqiperise, as te rajonit, kapet me cmimet momentale te Shqiperise vs Malit te Zi, dhe del ne perfundimin (bazuar tek opinioni e tij, jo tek shifrat) se qeverite shqiptare rrisin cmimet e karburantit ngaqe keto taksa jane me te kollajshme per tu vjelur.

Xhibo, po dihet mer qe shifrat s'kane ronci. I thone Rilindje mer, dmth ndryshimi eshte cilesor jo sasior. Masanej, dihet ajo qe PS ka respect per PD dhe anasjellats, dmth po i shtoi njona taksat tjetra per respekt se heq dot kete shtese, perkundrazi vec mund t'i ngreje. Qe ta kuptosh tamom Rilindjen ki parasysh aksiomen, cdo gjo qe s'ecen e ka ne dore Salia. 

Protesta nuk ishte shume domethenese deri ne momentin kur Prof.Doc. Sali Berisha filloi marshimin , na u duk sikur erdhen dritat pas nje erresire te gjate , thane disa nga protestuesit  smiley

nuk ke kujt i ze bes ma par Ron. pu pu pu.

hahahahahahahah ka me 10-tra pyetje tek Rudina per Edin qe pyesin: pse eshte rritur cmimi i naftes? Keta jane ushtaret e saliut qe as nuk e dine qe cmimi eshte ulur rreth 20%, mjafton qe partia te thote se nafta eshte rritur! Hajde dru me pre. 

Partia Socialiste dhe Partia Levizja Socialiste per Integrim jane dy parti dhe nje force!!!

Edi Rama

Ajo qe filloj me fikjen 5 minuta te motorëve te makinave pritet të jetë ne fakte ndezja e motorëve të protestës aq te pritur nga shumë e shumë shqiptarë.  Shefi  i opozitës, Basha tha se ky ishte fillimi i pranverës se protestave duke lenë te kuptohet se do te kemi shume të tjera deri ne qershor smiley

tik tak, tik tak

punon ora bi oxhak smiley

Si heret e keni nisur se keni dhe 3 vjet ne opozite. Cfare do shpikni per muajt e ardhshem, apo po mbani militantet te karikuar. Vetem X5 dhe Mercedes pashe ne proteste, eh fukarejnte jane merzit qe po bie cmimi. 

kush mengoi, bloi. smiley

E paska kalu teorine e Kubanezeve ...Eksportin e Revolucionit smiley

Grande zmeriloje pak shefin e Opozites , sidomos shembullin me motorat .Eshte teoria e Mao Tze Tungut ...Motori vogel ndez motorin e madh ..

Nisur nga kjo edhe nje Traktorist ne Kolonje pasi u mundua shume me ndezjen e traktorit u betua... " O traktor i kuq Kinez o te ndes o te dhjes "

E cfare Njente Kapo je ti ..

kjo lloj opozite ne shqiperi behet nga pozita te djathta, dhe i behet nje qeverie po aq te djathte madje edhe me efikase per shkak te represionit qe i ben njerzve, ne perpjekje per te bere shtet per te djathen.

Ne kete aspekt mund te rilexohet ajo cka perfaqson edi rama, te cilen e konfirmoi dhe ne intervisten e sotme monologsmiley, nepermjet vizionit te tij mjaft te ngurtesuar, pa autokritike dhe te padenje, per ate cka njerzit e kane votuar

 Përmes vendosjes së sundimit të ligjit – pa marrë parasysh barazinë apo pabarazinë – Rama në fakt thjesht po ngurtëson imagjinaren sociale mbi mobilitetin. Nëse në kushte xhungle secili ka menduar se mund të bëhet “luan”, Rama po imponon një hierarki sociale më të ngurtë. Ky është efekti kulturor i tij, dhe fundi kulturor i tranzicionit (sepse ekonomikisht tranzicioni ka marrë fund që në kohë të Nanos). Në këtë luftë Rama ka favorin që nuk ka përballë asnjë parti të majtë të organizuar, por veç partiza të djathta të cilat mund të ngrenë zërin veç në mënyrë hipokrite në ndonjë rast vdekje. Ai po ashtu ka mbështetjen (në rrjetet sociale) të opinionit të “profesionistëve të rinj”, të shtresave të mesme të larta dhe të një pjese të emigracionit e cila është stabilizuar në strukturat sociale të vendeve ku ka shkuar, pra nuk është në situatë mbijetese.

Efekti social është përfundimi i një sistemi informal të shpërndarjes së të ardhurave, por jo zëvendësimi i tij me një sistem formal të rishpërndarjes. Dikush mund të thotë, me të drejtë, se nuk është zgjidhje vazhdimi i kapitalizmit kaotik, siç ka ndodhur gjer më tash. Por zgjidhje nuk është as konsolidimi i pabarazisë. Ndërkohë që shkruajmë, domosdoshmëria e gjetjes së një alternative ndaj neoliberalizmit, rishpërndarja e të ardhurave e pabarazia janë temat kryesore të diskutimit politik të së majtës në botë. Shmangia që “socialistët” si Papandreou, Hollande, Renzi e së fundmi Rama ia bëjnë çështjes së pabarazisë, përmban në vetvete farat e dështimit të tyre.

 

Pasoja të mosvëmendjes ndaj pabarazisë mund të jenë rritja e ndikimit të fesë në shoqëri; rritja e kriminalitetit; rritja e përpjekjeve për emigrim; rritja e injorancës; rritja e dëshpërimit dhe e vetëvrasjeve; por një ndër pasojat mund të jetë edhe konsolidimi i interesave klasorë edhe në shtresat e poshtme, të cilat tashmë do ta kuptojnë se nuk mund të gjejnë përfaqësim te sindikatat partiake të Gëzim Kalasë e Kol Nikollës, apo te OJQ-të e te mediat. Qeveria nuk duket e pavetëdijshme për këtë, në fakt ajo do të shtojë me 1500 numrin e policëve në vitin e ardhshëm, ndërkohë që po kujdeset për mirëmbajtjen e mirëtrajtimin e uniformave blu, ndër të paktët që morën ngritje rroge, në aktualitetin e varfër shqiptar.

Forme e re proteste qe per nje angazhim minimal dha nje imapkt te madh mediatik.

Uroj te vazhdoj 5 minuta cdo te hene derisa sa i gjati me te shkurtrin te fillojne te ulin taksat, se po e mbysin ate popull, me keq se Papandreu mentori i Rames mbyti Greqine qe sot e mori komunisti Xipras

impakt i jashtzakonshem. ja, llogarit, na erdhi llafi deri ktu ne USA, cau hemisferat mes per mes.

dhe tani picture me martina mekbrajd.

ishte e mbrekulllueshme pershendetja e kryetarit basha me shoferin. le te preken damat diplomatike te kundershtarit!

Ne qoftese Shqiperia dje mbeti e izoluar nga komunizmi, sot eshte e izoluar nga keto trapat politikane te kooperativave buqsore.

Shikoni cfare sloganesh leshojne

 ky është vetë fillimi i “pranverës së protestave

smiley

Me sa kuptoj une, keni hapur nje Teme dhe po mundoheni te bajatosni protesten simbolike te inicuar nga PD qe i vlen shoqerise dhe xhepit te cdokujt. Nejse, puna juaj.... po me vjen ndermend nje histori e thene sipas Bibles qe dua ta ndaj me ju gojebuçrat:

  -  ishte çna ishte, diku ne Judea nje provokator nga poplli opozitar dhe e pyeti me djallezi Jezusin, ore pa na thuaj ti si Mesias, cte bejme me ata qe shajne e mohojne gjithe diten Zotin? Jezusi, qe ishte shum demokrat per kohen, ja preu me te qeshur, po leri o i mjere ta shajne e mohojne Zotin ne qefin e tyre, ata edhe kur e shajne, edhe kur e mohojne pohojne pavetedije se Zoti ekziston. Pra edhe ata nuk e mohojne!

- hmmmm -

   me duket se edhe ju karagjozet e peshkut njesoj si ata qe duan te mohojne dicka por vecse pohojne me dukeni... Lulzim Basha ju lut juve vetem per 5 minuta semafor, nuk i binte namuri askujt, kurse ju ne vend qe te shfaqni nivel mirkuptimi vini ketu me manine per kriticizmin e nuk e mbani ne bark gojehelmin tuaj as 5 minuta... bravo

Na mallengjeve, mezi po i mbajme lotet. 

...

Fotografia, keta aq dine, aq bejne.

Ne emer te Saliut.te Lulit dhe te Partise se shenjte...!!More nga ju ka hyp ky dell kaq orthodhoks yve te fese tjeter..Luli mu duk si ne ndonje pasazh kishtar tek po ecte ne kembe.Kungimi i Shenjte"misteri i mistereve" ne anen tjeter u duk dhe u shfaq si Diell ay.Ay ,ne fund te jetes se tij Saliu,Mesia Demokratik, e beri protesten me nxenesit e tij.Duke qene fillimisht vetem nje proteste e thjeshte rituale ne shenje revolte ndaj shtrengimeve te Qverise,kerkon ta transformoje ne nje akt,bere ne kujtim te Tij.Ne fund te gjithe ne rradhe (Ristani,Paloka,Strazimiri etj)bene Eukaristin(falenderimin)....sepse kuptimi gjithperfshires i protestes eshte ai i falenderimit ndaj Perendise(Saliut) per gjithcka ai ka bere..ne krijimin..pasurimin..e ketyre larvave hermafrodite te kryqezuara me centipode zvarritese dhe parazitor..

Taksirati hallexhinjve qe duhet te leviznin ne ato rruge per te fituar buken e perditshme te ekzistences se tyre,te parendesishme,perpara axhendes opozitare.Mos na lente Zoti pa Opozite..

Ore ti VivainJOrAncA, je shume militantist ne mendje dhe nuk ta mbush mendjen se ke pasur edukate ne familje apo ke mesuar sadopak ne shkolle. Diskutimi me ty e sojin tend eshte me te vertete nje sfide vetdenimi.

P.S. Ne boten perendimore nuk ka dite qe nuk ka nje greve sindikate qe bllokon ose trenat, ose aeroportet ose rruget ose qendrat e qyteteve ..por asnjehere nuk diskutohen pengesat fizike te atyre qe skane lidhje direkte me keto greva sepse ka nje konsensus shoqeror dhe nje botkuptim baze mbi lirite e demokracine qe mundeson nje respektim dhe mirekuptim per luften social-politike shprehur ne demostrim. 5 minutazhi i percjelljes se emancipimit dhe sensibilizimit shoqeror kundrejt politikave a-sociale te qeverise "socialiste" iniciuar nga nje opozite e djathte, duhet te ishte percdo kend nje reflektim mbi paradoxin dhe jo te pleherizoheshe nga lloj lloj bajatmilet pallosh.

Kontrollojeni këtë robin se gjynof ..Ky sikur nuk ka qenë tek ata që rrjedhin psikisht smiley Mos është i tipit refraktar

Fjalë - Fjalë , po fjalë ka dhe Redi . Ama e deklaron që jam Hibrid produkt i LefTKopesë . Po ky ? Çfarë do të thuash mo ? Pse ngatërron veten dhe e fut në sfida vetdënimi smiley

Shprehu , merr frymë thellë , përqëndrohu dhe thuaje ..

por asnjehere nuk diskutohen pengesat fizike te atyre qe skane lidhje direkte me keto greva sepse ka nje konsensus shoqeror dhe nje botkuptim baze mbi lirite e demokracine qe mundeson nje respektim dhe mirekuptim per luften social-politike shprehur ne demostrim.smiley ...O ...ooooooo ...O !

Lufta Social-Politike...!!Hmm..!!Term shume i forte per tu perdorur nga nje mitingash gjerman i regjur..Nga nje  protestues i sheshit Gendarmenmarkt,Portes se Branderburgut.E verteta eshte qe ka shume konfliktualitet,ku dhe populli shqiptar eshte hutuar.Ky konfliktualitet gati 25 vjecar i ka rrenjet e thella.Ku filloi si ai per te drejtat kombetare plot slogane demokratike,...si demokracine jua solla une..brezi europian...diktatura ra...dhe ngadale po degradon per interesat personale...si dyqani i ri mevlanzen me rroba gabelsh firmato per te gjithe mitingashet qe skane lek per nafte..ne zyra konsulence 500 mije dollaro/ore  per te bere biznes me firmen e babit..Ky problem kaq i madh vazhdon te ushqehet dhe sot.Lufta e vertete duhet te jete per interesat e cdo shqipetari,dhe e shqipetareve ne teresi..Harojne politkberesit demokratik qe te drejtat tona nuk ka askush moral ti ve ne pazar per interesa individuale ose grupore,si menyre e vazhdueshme e bashkejeteses politike..

A e mbani mend qe me 21 janar zagaret komuniste leviznin te armatosur dhe godisnin policet me drunj dhe tulla?! Paten ardhur tere halabakeria ne mbeshtetje te nenes parti. Madje cmenduria komuniste i kaloi kufinjt, gjuajten edhe flamurin ne drejtim te policeve.

Red,  Nqs ishin te armatosur, perse i godisnin policet me "drunj dhe tulla"?

A. sepse "drunjet dhe tullat" jane arme

B.Kishin te fshehura armet tek drunjet. " thika me helm, cadra pistolet".

shume dobet PD-ja...as i benc persmari asigjo. kan ik paria e PD-s jan bo me LSI....

smiley  Karucet e PD-se protestojne sepse cmimi i karburanteve eshte ulur me rreth 20% ne krahasim me cmimin ne kohen e tyre. Pra, keta palaco protestojne sepse shqipetareve ju ngelen me shume para ne xhepat e tyre, ose me te njejten sasi lekesh mund te qarkullojne me shume me automejete. Wow cfare kauze qe kane!!! Keta jane debila dhe te pandreqshem. Shyqyr qe u shporren nga drejtimi, zoti po na ndihmon. 

Tu e pa nga ai kendveshtrim smiley

A e kupto se sa teveqele qe jon mer amon? Kon pas ca kokrra qe kishin tru, por tani ene ata i kon largu per fare, ene kane mete gjithe budallenjte me kriminelin sali qe ju prin. Do te kishte sens, llogjike, kauze qe te kerkonin uljen e mases se akcizes apo te takses nese cmimet do te riteshin ndjeshem si rjedhoje e faktoreve objektiv, por jo kur cmimet ulen, biles edhe ndjeshem. Keta jon tamom KK-ri . Kon thone se mbas disa ditesh do protestoje edhe per energjine. smiley E pse? Me siguri qe te mos paguhet!! 

Sala miting do... qe ja marrte te ligat Basha smiley

Rono, te kom kujtu sot te gas station, kishte nji reward nga Kroger, nejse long story short, premium gas (93 octan) ishte 1.359 USD galloni. M'u duk vetja si ne time machine, sikur me coi ne 1997-en e larget, kur hante qeni petulla. Me shum mirenjohje doja me thon me vete flm Obam, flm qeveri e modhe, mirpo, gjithnji tu bubrru me vete, me doli "faleminderit Rilindje! Edhe nje premtim i mbajtur" smiley

jena intoksiku keq, kur mos kem njeri. ahahaha

Shiko se dhe Presidenca Obama nje lloj Rilindie eshte. 

Sa shpesh perdoret fjala komunist ketu nga vete komunistet per te ofenduar te tjeret. Ju eshte bere refleks ne usa kjo menyre te biseduari pasi sic e keni pohuar dhe vete atje me mire te te bjere zgjebja sesa te dal nami per komunist. Mire qe keni peshkun thuaj

Sa shpesh perdoret fjala komunist ketu nga vete komunistet per te ofenduar te tjeret.

Kryekomunisti Sali qe ka Kastriot Islamin e Lufter Xhuvelin ne parti, ka 24 vjet qe e perdor kete, edhe pse dilte ne foto me bijte e eterve neper varka e dhoma me oxhak, si dhe me eterit vete. 

po ti pse perdor te njejten stigmatizim per "komunistin" Sali,Kac apo Lufter? Po te ishin ne llogoren tane ishin "komuniste" por te ndercem!

Torrollakja e PD-se ne rolin e zedheneses kercenon qeverine me protesta te pafund per rritjen e cmimeve!!!!!!! Po te kujt cmimeve mi fycke? Me perjashtim te vezeve nga pularite qe kane pesuar rritje prej gati 30-35% (si pasoje e falimentimit te nje prej prodhueseve me te medhenje ne kete aktivitet) dhe qe sigurisht do kohen e vet per tu amortizuar, nuk kemi rritje te cmimeve, por thuj shyqyr kemi vetem ulje dhe cmime konstante. Me mire te kesh nje opozite te zgjuar dhe luajale sesa keta debila qe te bardhes i thone te zese dhe te zezes te bardhe. I ka ardh dita Kreshnikut me bo opoziten se keta te salijes kon pjerdh fare.

Me mire qe konsumohen keshtu. Kur e pellitura me kot behet gje e perditshme, s'merret vesh se kur e ka seriozisht.

Lulja me paloqen si gabeli me arushen mira qe shkojne neper makina per argetimin e shofereve. Bjeri njeher borisë ta beft zoti mar ishalla

Hallall. Ishte blloku Rama ne trafik smileysmiley

Klas. Tashi ti fikim dritat 5 minuta per çmimin. 

Per dritat , e di vete PD-ja, tritol shtyllave. smiley

sa nxitohesh mer burre, e ke zakon t'keq ket smiley 5 minuta thote iFiqo, jo 5 dite smiley

I can make love to you woman,
In five minutes time
Ain't that a man

Muddy W. - the immortal

Zëri i qytetarëve, zëri i së vërtetës po ngrihet çdo ditë e më i fortë. Ashtu si dje në protestën kombëtare kundër çmimit të karburantit ne do të jemi në krah të interesave të qytetarëve, në ballë të protestave të tyre,  shkruan kryetari i demokrateve

Të enjten qeveria ka shansin të nisë korrigjimin e kursit duke anuluar rritjen e taksës së qarkullimit dhe duke ulur me 14 për qind çmimin e energjisë elektrike siç vetë premtoi në fushatë. Në të kundërt do të përballen me forcën e bashkimit të shqiptarëve që refuzojnë të trajtohen si kavje, të mashtrohen, të dhunohen dhe të poshtërohen nga një grusht oligarkësh. Durimit të njerëzve ju ka ardhur fundi smiley

po pse mer Gon, zoti minister eshte fajtori dhe ne kte rast? po hapini syte mor djema, shikoni ca me tutje!

cer zoti minister thu mer bredh, te ishte i zoti nuk ishte bo minister i kesaj rrumpalle me kove boje. nuk e shef ca bohet anej a si, duhet me dal njerezit ne kry javes me bo proteste qe ti bij me bo nai pune qe i shko ne favor miletit ajo qeneveri, proteste per ket proteste per ate me zgjidh hallin hallku.

Ah Gon, Gon!
Lidhu me celulen e fiqos dhe shokeve te tjere. Aty do mesosh qe helikopteri u ble me detyrim sepse parate i kish paguar ai, saliu i zi.
Zoti minister nuk kish rrugdalje. Dikush do paguaje per zullumet e buall mavrise.

Shohin pushtetin si mundesi per tu pasuruar  -   thuaje me troc ! 

Dhe per te arrit deri ketu, ata njohin cdo marifet se si mund te behesh i pasur ne fillim fillojne  me sfondin - Televizionin-  pra,  krijojne dekorin e njeriut te madh per te krijuar efektin e epersise mbi te tjeret- ( njeriu i vecante, njeriu lider ) pastaj vazhdojne  me retorike :  -  posht blokmenet ! -posht komunizma !  -rrofte demokracia !  -rroft Pe-deja ! , -- Pe-seja !  -Lese-ija !  njesoj si ne pazarin e Roskovecit, ose Tregu i Cameve smiley  Biznes i mad hme nje fjale, po te merresh me Politike ne Shqiperi . Njerzit manipulohen lehet sepse kenaqen me pak dhe nuk kerkojne shume dinjitet ! Ky eshte problemi ! 

te shkretet njerez qe kane ra ne dore te ketyre halldaupeve hajdute me cizme

Kane rene ne doren e intelktualve, profesoreve doktoreve, politikane, smileysmiley qe per atdheun nuk kane harxhuar as edhe nje qindarke as nje gje,  per dinjitetin e kombit shqiptar,perkundrazi kane xhvatur sa kane mundur. 

Keta mendojne vetem per vete dhe familjet e tyre! Sigurisht. dhe jo per vendin.

Nuk jane hic kurkund me intelektualet, mendje ndritur shqiptar te viteve 30` Rilindasit tane qe luftuan dhe harxhuan pasurite etyre per te nxjer vendin dhe shqiptaret nga prapambetja opskurantiste shekullore  e Perandorise Otomane

Nuk kane asnje pasion dhe dinitet per kombin  per te bere ndryshime te rendesishme.dhe serioze. Jane shume te vegjel, menderisht,  ne raport me cfare jane dhe cfare duhet te jene.dhe cfare duhet vertet te bejne!  

 

Ka dalë llaf i ri tani.

Qëmoti pyesje nji kalamo  

Ku të puno baba.... Mitingash me PD-hin smiley

Tani  e pyt ..Ku të puno baba ... Protestus me Lulin smiley

E na i rrofsh për Verë sali Bollëku , se për dimër na duhet se na mba ngroft .

Kush e ka Bllokun e Ilir Metes sot? - pyti NaltMadhnia  e Tij drejtperdrejt ne Tv.

Tgjith boshin sikur sikur sdishin gjo. Shifshin goten e ujit perpara.

A di gjo ti i nderuar?

iBerisha gjithmonë bo sikur nuk e di . Ai nuk dite as Gërdecin jo mo me dijtë ku bi blloku i Metës .

Qite mutin thuj se ty ta dha me e mçef ..smiley

Grande sikur nuk po ndihet për bllokun . Ju të tjerët jeni të pabesushëm se Boni Politikë mer jahu smiley

Doli shoku Rama dje si xha Barka: "Polenta ndizini mororet" smiley

Dmth Sindikata e Aspirinave dhe Bimeve Medicinale e finalizoi aksionin. Suksese.

 

 smiley

Ku eshte Roni mo , ne burg...ne burg...smiley

Pyt ne kët Rapadamin se dhe ky i rrika mbrapa Udhëheqjes dhe mba shënim në BLLOK çer thonë . Mos e ka ky bllokun smiley

Pazarit te pare mos ju ndaj. Mire e kishe, Sali Berisha mban Qitap smiley

Cberishizimi i shqiperise osht nji proces i pakthyeshem. Krip plus Uje. I-rre-ver-si-bel. Me rrokje qe te pertypet me mire nga masat e gjera punonjse. 

Me blloqe do i listojm ca i keni bo kti poplli. Me Moleskine!

opozita.com smiley

smiley

 

Për bllokun po folim . Unë e di që dosje  ma Berisha dhe një takëm të sëmurësh Psikikë që bonin muhabet tek PPU

Po rapadami  më lëkundi kur citoi nga Blloku  çer thonë udhëheqja smiley

 Xhibolja na paska rrejtë kshtu , që bllok ka vetëm Braho  smiley

U bejm thirrje gjith demokrateve te ndershem, por te genjyer nga propaganda diabolike e xhelatit Berisha qe sot me shum se kurre te ndjejn pulsin e historise. S'ka Krisht t'ju shpetoje mekatet, dhe nga Zot e mbret nuk duam shpetim - ju vete e keni ne dore larjen tuaj ne pagezimin e kristalte Rilindas. Tregoni cfare dini per sketerren 8 vjecare dhe cdo gje do mbahet shenim. Blloqet tane nuk humbasin asgje. Ne Moleskinet tona do u lehtesohet pesha e gabimit, qe e dime, kurrsesi s'eshte faj, por qe mund te kthehet ne te tille po qe se heshtni. Hidhini ne karte fjalet e zemres se zjarrte. Kush ka nje pende, le ta rrembeje, kush ka nje info, le ta rrefeje!

Rrezatonte si Aferdita sot ne studjo. Me keq do bohet tha para se te behet me mire

nuk i kisha pare me keq te trullos gazetaret ne studio sot smiley  shyqyr qe kishin gotat e ujit se do kishin lene nam smiley

Cuni i Sheqeres, ishte Pro-Tsiprias ne studio 24 sonte....i kujtonte rinine komuniste komandantit... Aferdita me roba zbori shokusmiley Po ringjallet Cuni Sheqeres si Che Guevarra..ka shprese per shoket e Shqupit.

Fakti qe eshte gazeta ngjaliste e Adrian Thanos (Dita) ajo qe paska botuar skandalin e mundshem te Ilir Beqes nuk tingellon mire per kete te fundit, sa i perket mbeshtetjes Ram-qeveritare per te...po bie ere larje duarsh sic me Barjaben para zgjedhjeve (se pas zgjedhjeve eshte qeter pune). 

(Si ndryshojne kohet...dikur ishte Beqja ai qe i bente denoncimet e korrupsionit) 

Plus qe dhe Rama paska shkuar prap ne QSUT dhe, ndryshe nga deri para 3.7 minutash kur mbeshteste inisiativat politike ne lidhje me QSUT per testimeve leshmeqimse, tashi paska thene qe do ta rilinde spitalin ne duart e mjekeve dhe te pavarur nga politika. 

P.S. Ne lajme te tjera, per faj te Saliut paska rene niveli i lirise ekonomike n'Shqiperi. Erjon Brace kishte ngelur i cuditur...ne prandaj po i cojme hajdutet e korrentit ne burg, qe te clirojme ekonomine, kishte thene ai n'Facebook. 

Ka kohe qe ka plasur konflikti PS-LSI ne ministrine e Shendetesise. Grupet e interesit pergjegjese per te mire a te keq keto 20 vjet per monopolet e ilaceve e aparaturave mjekesore nuk mund te mos groposte nje bythpamuk si Ilir Beqja. Shoket kane ndejtur te heshtur e skan dash te na iluminojne per konfliktet e brendshme. 

Trusti i ilaceve eshte shtrire shume aty, para ca kohesh desh e implikuan kot fare dhe babain e Sajmir Tahirit per--sic tha Liqeni--kater pako aspirina smiley 

P.S. Ilir Beqja paska qene ne krye te programit te Rilindjes, hence program-humori

Baba i Tahirit ishte cerr more,...ai bente tregeti me canta ore qorr..... kush e vinte ne llogari, po prandaj sben hajer ai vend nga militantet. Po mos e kish birin te rendesishem ai nuk e fshinte meneren njeri me farmacistin Tahiri. E kuptove pse te quj ngjalist shqupist une ty? se nuk shikon miliardat qe te kane vjedhur po merresh me lajme Kazani

Kete po themi dhe ne me Liqenin pra, qe baben e Sajmes e ngaterroi trusti salist i ilaceve kot fare, per dava aspirinash (ok mbase kishte dhe multivitamina n'xhep te jelekut).

Nuk e kuptoj nxehjen dhe rrembimin tend per te na vjedhur terminologjine baraslargonjese...plus qe ti je vete i baraslarguar, se desh harrova. 

Po me ke ofenduar more, me ke derguar foto femrash ne pozita denigruese.... e spo e marr veten ende....sdi te te denoncoj...... apo te te kerkoj foto te tjera.  

Nejse une kam kohe qe e them se kjo eshte lufte e brendshme...

Zgjidhja e duhur per cdo skandal qeveritar eshte: 

1. Prokuroria

2. Komisionet Parlamentare ku ekzekutivi pyetet nga parlamentaret

Peshku si da keto gjona sepse njerezit frigohen edhe ne blog me u tregu te sinqerte e te pafrikesuar. P.S. Une jam fashist, por mbaje sekret se blogu ne nje artikull per nazizmin ...i quante nazistet fashiste unanimisht.

Xhibole kur bi nonji info nga Kalemi Com edhe hahesh .Kuptohet që është ven ku Babasqapi derdh shënimet e dorës ...

Se ç'të shtyn andej nga Thanat e zeqos një dreq  e merr vesh smiley

Sh Rama e hoqi te keqen nga vetja, iu bashku potestes 

E ha Beqja qe s'naloi makinen smiley

Keq, shume keq..... Cuni i Sheqers tek news 24, sonte... Turp e kusur qe kemi pasur nje te rroitur ne pushtet per 20 vjet...

Shqiptareve do u kish dal me mir me pas Xim Kulufin a Ver llapen Kryeminister keto 8 vjet....po shoket e Shqupit besojne Abin, disidentin e djathit....vjehrri im tha ..... trashegoi nje Shqypni qe ishte me keq se Afrika....cer thone shoket komuniste e antikomuniste per kete qeshtje...ne Afrike jeni rri o shkurrfdhata ?????

Nejse, Taken III dobet fare smiley

Duhet me i kuptu tamom Malltezët ose evgjitët e Qipros . Ka merak se e përdornin vetëm Rojat e Vekes , nuk e qaste i MODHI smiley  Me thonë të drejtën qymyrxhijtë që i ngrofnin kaldajën i kanë pas mulu të tjerë smiley ... Kalemi .Com i Xhiboles mund të ketë ndonjë info

E kanë të trashëgume  që i lejnë pa kambale smiley si akti më Heroik në përmbysjen e kulshedrës së Kuqe .Po me kët hundkrabën sikur Ju puqën karikatoret . E rritën Pjacën nga Kaldaistë në Shurrëmbajtës smiley

Ver Llapa osht njeri i Nerum në raport me fisin e Malltezëve ! Qylykes i ka ra tërë jetës .Po i ka ra dhe nonjonit prej ktyne ...vallaj duhet me pyt mirë se edhe nuk para zgjidhte thonë .Ky eksiqi me Abi diku duhet të jetë mbrujtur smiley

 

Speaking of ilace, si ka mundesi qe shkenca akoma s'ka shpik gje per Idrizin? smiley

Xhibole pastë mëshirë PPU për ty smiley

Me këtë humor dyleksh më dukesh sikur kam përpara një Qen Kufiri të mplakur e të Lodhur ....Ikën ato kohë kur nuk kishte nevojë të të Bërtisje se hidheshe si Tigër faqe në faqe .Tani që të ka mbetë  Thirrma Fatkeqe për qentë e këtij lloji ,  më dukesh si kur lutesh .."mëshirë , vetëm kalemin. kom kam afër " smiley

Gjithsesi do ta shoh si "dëmtim gishti " nga tastierat por jo " Këputje " smiley

Thirrja për qentë e Lodhur është.... GJEJE ....

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).