Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka takuar sot Raporterin për Shqipërinë në Parlamentin Europian, Knut Fleckenstein me të cilin ka diskutuar zhvillimet në vend. Basha ka ngritur një sërë problematikash që shqetësojnë Partinë Demokratike duke deklaruar se qeveria po nxit paligjshmëri dhe shkelje masive të të drejtave të njeriut.

Basha tha gjatë takimit me Eurodeputetin Fleckenstein se çdo ditë e më shumë bëhet i nevojshëm dekriminalizimi dhe sipas tij “ngjarjet e fundit në Tiranë, nxorën zbuluar lidhjet qeveritare të një bande të rrezikshme kriminale”.

“Kryetari i Partisë Demokratike e ka informuar z.Fleckenstein për paligjshmërinë me të cilën qeveria po cenon të drejtën e pronësisë së qytetarëve, duke shembur objektet në zotërim të ligjshëm, në kundërshtim me procedurën ligjore, duke u mohuar pronarëve ankimimin gjyqësor”, thuhet në njoftimin e Partisë Demokratike.

Më tej Basha është shprehur në takimin me Fleckenstein se “qeveria po manifeston arbitrarit me aksionet policeske ndaj qytetarëve të pamundur, çka ka sjellë shpesh pasoja dramatike në humbje jete, dhe në ndëshkime të papranueshme me errësirë edhe në ditët e ndërrimit të viteve për mijëra qytetarë të vendit”.

“Paligjshmëria që po nxitet nga qeveria, ka sjellë një shkelje masive të të drejtave të njeriut në të gjitha nivelet e administratës”, tha Basha.

Kreu i demokratëve ka denoncuar edhe një herë ndarjen teritoriale, si një hartë të interesave elektorale të dyshes Rama-Meta, kundër interesit kombëtar. Basha theksoi se nuk do të ketë zgjedhje me këtë hartë.

Përsa i përket reformës në drejtësi Basha tha se qeveria vazhdon me qasjen e njëanshme jo për të sjellë reformë në drejtësi, por për ta kapur atë, duke mos e futur në korsinë europiane, të gjithëpërfshirjes, të qëndrueshmërinë e marrjes së konsensusit e ekspertizës së partnerëve ndërkombëtarë.

15 Komente

Bone Zot ashtu!! 

Amin. 

nuk eshte i fjales Basha jo!

Nuk do hyme tha as ne parlament...

 

Opozite me te zeze nuk ka patur ndonjehere Shqiperia. Funderrina si keta jane gati ti vene flaken gjithckaje vetem per hir te pushtetit. Ed Rama si alternative e vetme eshte shume shume me lart se keta pisat.

Kreu i demokratëve ka denoncuar edhe një herë ndarjen teritoriale, si një hartë të interesave elektorale të dyshes Rama-Meta, kundër interesit kombëtar. Basha theksoi se nuk do të ketë zgjedhje me këtë hartë. 

....he me te lumte o kryetar, fotorja eshte e jona. smiley 

No mor no. 

Me ket kryeminister nuk ka per tpas zgjedhje!

Qashtu ma majr.

po Fleckenstein ka thon nai gjo? Se me duket se Flecku s'e ka rrujt fare

E morrem vesht ca ka thone kanakari. Po reporteri per Shqiperine cfare tha, se kjo ka rendesi dhe jo brockullat e kanakarit.

....ne fund Basha uli pantallonat dhe i tregoi z.Flecke. shenjat e dhunes te ushtruar nga EKR. Z.Flecke., i mallengjyer, pasi i preku vete me dore faktet e siguroi z.Basha se PE por edhe ai vete do te jepnin kontributin maksimal qe shenja te tilla te mos perseriten pa pelqimin e opozites....theksonte njoftimi per shtyp i G.O.P-it (Grupimi opozitar parlamentar).

Frankenshtajni m'duket i kish rekomandu Bashes ca kura per rritjen e palles. I ishte duk tmerresisht i vogel.

Pune e madhe. Si me ju si pa ju njesoj fitojme. 

Breaking News: Shullazi kercenon Bashen nepermjet nje bibe te PD duke i thene " Thuaji krytarit tend te mos permende emrin tim". Se shpejti do behet denoncimi nga Shqupi ne Bruksel. Duket qarte lidhja e drejtperdrejte e Rames me krimin smiley

Mos e bini keshtu monokoqe .Gjynof smiley

Ky model "une i thashe atij , ai me digjoi mue .." i babasqapit eshte mbyllur si Kapitull. Po ai pati miresine te thote me zgjedhjete fundit se ne fund te te gjith bisedave ata qe e "'ndigjonin ate " Flinin dhe Pirdhnin .

Po ai cfare tha ..?

"Njehere ne  muaj ben analizat e gjakut per Diabet . Nje here ne tre muaj  kontrollo shendetin mendor " .. SHQU-pi shpertheu ne duartrokitje se Europa shqetesohej per shendetin e Bashes ! 

rapadam rapadam dapa dipi dopa / e per ne shqetsohet Europa smiley

Kërcënimi nga ana e Kostandinëve të tu e kryetarit të opozitës është kërcënim personal direkt për çdo demokrat të këtij vendi, për jetën dhe idealet e tyre, është kërcënim për vlerat e demokracisë të çdo qytetari e qytetareje të këtij vendi që do të jetojë në paqe në Shqipëri.
- Mbaje mend dhe mos harro se ne nuk merremi me Kostandinët dhe hanxharët e tu të tjerë të krimit, por ne e marrim kërcënimin me jetë të kryetarit të PD, pra kërcënimin me jetë ndaj çdo demokrati dhe demokrateje, si kërcënim dhe si vepër të zezë direkt personale tënden.
- Së fundi, Edvin Kristaq Rama merre si të duash, por po të paralajmëroj se ndaj çdo cenimi, ndaj çdo akti kundër cilitdo anëtar të opozitës do të ketë për ne një dhe vetëm një përgjegjës, një dhe vetëm një autor dhe ky përgjegjës, ky autor do të jesh vetëm ti. Ne këtu jemi!!  ..e mbylli komandanti paralajmerimin smiley

E mo kot leh Komandanti . Kështu tha edhe per " palmat " dhe nje Mut . U mçef ke SHQU-pi dhe vërvit Pampersa me LfTKopene . Është tremë nga ajo mërmërima e Edvinit nëpër dhëmbë ...smiley

Ose ndoshta ka marrë zemër nga kërcënimet e atyre Xhihadiste të Francës smiley..

Po aha thuj ..Nuk është më komunist .Është katandisur Dava bajge ose demokratikas ! Kënoja Grande kënoja...

Dalngadal po vjen Tahiri / nga kabineti më i miri ....smiley

Po ai fRankeshtajni çfarë kishte dash me 21 Janarin ..Katër vjet smiley shumë gjatë ..tha ...shumë gjatë .Paqetat Njente Kapo , bëjani gati !

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).