Gjykata Kushtetuese ka vendosur sot të rrëzojë një vendim të Këshillit Kombëtar të Territorit, të kryesuar nga kryeministri Rama për bllokimin e lejeve të ndërtimit.

Në një njoftim të këtij institucioni thuhet se pas mbledhjes së gjyqtarëve është vendosur shfuqizimi i vendimit të KKT-së, i marrë në 22 gusht të vitit të kaluar.

“Gjykata Kushtetuese, pasi shqyrtoi dhe analizoi pretendimet e palës kerkuese, prapesimet e subjekteve të interesuara, me vendimin e datës 15.01.2015, bazuar në nenet 131 dhe 134 të Kushtetutës së Republikës së Shqipërisë dhe ligjin nr.8577, datë 10.02.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Gjykatës Kushtetuese”, vendosi: Pranimin pjesërisht të kërkesës; shfuqizimin e vendimit nr.1, datë 22.08.2014 të Këshillit Kombëtar të Territorit “Për Harmonizimin e Instrumenteve të Planifikimit Vendor në funksion të ndarjes së re Administrativo-Territoriale”.

Në të njëjtën kohë Gjykata Kushtetuese ka vendosur të rrëzojë një kërkesë të një grupi deputetësh të Partisë Demokratike për ndryshimet e bëra në ligjin e gjykatave administrative.

 

NJOFTIM PËR MEDIAN

Gjykata Kushtetuese e Republikës së Shqipërisë, sot me datën 15.01.2015 shqyrtoi çështjen me palë:

Kërkues:     Shoqata e Bashkive të Shqipërisë
Subjekte të Interesuara:   Këshilli i Ministrave; Këshilli Kombëtar i Territorit

Objekti:  Zgjidhja e mosmarrëveshjes së kompetencave ndërmjet qeverisjes vendore (Bashkia Tiranë) dhe pushtetit qendror (Këshilli i Ministrave/Këshilli Kombëtar i Territorit).

Shqyrtimin e pajtueshmërisë me Kushtetutën dhe me Kartën Evropiane të Autonomisë Vendore si dhe shfuqizimin si antikushtetues, si akt që bëhet shkak për lindjen e konfliktit, të Vendimit nr.1, datë 22.08.2014 të Këshillit Kombëtar të Territorit “Për harmonizimin e instrumentave të planifikimit vendor në funksion të ndarjes së re administrativo-territoriale”.
Pezullimin e vendimit nr.1, datë 22.08.2014 të Këshillit Kombëtar të Territorit, deri në përfundimin e shqyrtimit nga Gjykata Kushtetuese.
 
Gjykata Kushtetuese, pasi shqyrtoi dhe analizoi pretendimet e palës kerkuese, prapesimet e subjekteve të interesuara, me vendimin e datës 15.01.2015, bazuar në nenet 131 dhe 134 të Kushtetutës së Republikës së Shqipërisë dhe ligjin nr.8577, datë 10.02.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Gjykatës Kushtetuese”,

VENDOSI:
 
- Pranimin pjesërisht të kërkesës.
- Shfuqizimin e vendimit nr.1, datë 22.08.2014 të Këshillit Kombëtar të Territorit “Për Harmonizimin e Instrumenteve të Planifikimit Vendor në funksion të ndarjes së re Administrativo-Territoriale”.

25 Komente

Ashtu de!

Une jam kundra kesaj qeverie, pasi akoma pa mbushur dy vjet pune eshte e mbushur me vendime te paligjshme, me ligje te jashteligjshme, me skandale nga me te ndryshmet dhe me korrupsion e papunesi ne rritje.

Lum Shqiperia e shqiptaret per kryeministrin e tyre rilindas!

U mesove rehat me Salen ti lefti. Rri kot e merr leke.

Kush thote qe ky vendim i Gjykates Kushtetuese do te zbatohet?! Me kete palo psikopat qe kemi per koqeminster, do te ishte çudi po te zbatohej!! 

keshtu qe ne patshi ndonje mik a te njohur kryekomunar, i keshilloni te mos luaj me zjarrin se gjaku ne tru te gjatit i ka hipur ne paroksizem!

Te shpetoje kush te mundet! Dy duar per nje kokesmiley

Mendoj qe me mire te mbaheshin dhe ca te bllokuara dhe te merrnin veten ndertuesit dhe bankat nga kredite e pashlyera. Por jo te kalohej ne budallallek sic ka ndodhur duke futur ne burg tjetrin ngaqe restauroi salloni.

Projektligji i ri i qeverise Rilindja, sekuestrim shtëpive të qytetareve qe jane debitorë të OSHEE-ja

....do tu marim edhe shtepine u thote Rama   fukarenjeve kurse nipcja i Horrit bene banjo me qumesht dhije dhe mbulohet me carcafe te thurur me kartemonella 100 euro.

Nipçja ska shpi e katandi po thote varjanti rregjimit.

Prandaj ka punuer si taksixhist i dy inxhinierve kolumbjane te Fabrikes se Nishestese - Elbasan

Dmth si "taksixhi" ky maksimumi pagu nei gjobe shpejtesie.smiley  

Mase ja hudh me i kartoline e i loder ket here

Mos u nxito O Patriot se drejtesia do funksionoje fale fitores Epike te 23 Qershorit mbi rregjimin e zullumit e krimit te Cunit te Sheqeres. Bijte e nipcet do vuajne krimet e Baballareve kane thene i Mocmi. Hajt ne Koke te Zenit, Patriot, qe hodhi kalamoj e burre tezeje ne ere si kokokshka e Prokuroria as guxoi ta mare ne pyetje qofte si deshmitar. Mos te flasim me shume per klanin tropoxha te familjes qe terrorizonte vendin. Me ne fund Shqiperia ka nje Kryeminister vizionar dhe do i lere gjonat te shkojne ne vend te vet. I mallkum eshte edhe ai qe derdh gjak te pafajshmish deri ne brez te shtat e jo vetem shu...uthllat qe lahen me qumesht dhie.

I dhane provat me Gjeneralin smiley

O patriot i lebetitem, si ta them une ty... Ka qene nje barcalete nga funi i diktatures, dmth ishte nje byroits qe vute nga pagjumesia dhe thirri njonin t'i tregote prralla per ta vu ne gjume. Nejse mas nja dy prrallash fillo byroisti, do ta bojm Shqipnin keshtu e ashtu, parajse mo. I thote ky prrallaxhiu, ore kush do t'i tregoje prrallat une a ti. Dmth me pelqe ky entuziazmi jot ... por nuk me njit. Psh i hudhi robt ne ere, po ky Vizionari jot i rrafi shpatllat. Ta kam thone ne here tjeter, jane te gjithe te 10, me i poc. I kane njoni tjetrit gjojna, se nuk mbine vila e pallate me fare speci. Psh te ka shku ne menje pse e leshun Gjeneralisimon e Jugut? Dmth plaste po s'u ka bo i kopje shiritave. Ai cuni i jot i sheqeres nje hall kishte, ate te cunit trap mo. Dhe ate e ka zgjidh, se gjithmone pushteti kalo me marrveshje ne Albanie, qe ne kohe te Ramizit. Nejse, ti bo sikur s'e lexove kete. Bo mire per shnetin me qene optimist.

Jeta nuk cohet me barcaleta diktature e propaganda Shqupiste, o Patriot i perhershem. Ne ferr nuk rri ne je rreth zjarr i si ai qe te vret dhe ai qe te rref shpatullat. Cuni dhe e bija jane  e keqja e misheruar e Zombit. Te Kane pushtuar Tironen, durresi e Saranden me pronat e tyre qe i kan vu tu shit dhi te arta Vicidoli. Pyt Kapon te vej nje Resme te Sarajeve qe po ngrijen ne fshatit e mrekullueshem te Vicidolit e te hapni syte e te mos guxoni te thoni qe Nano vidhte me shume se Cuni i Sheqeres. Une po te ndergjegjesoj per fatin e modh qe pati vendi im me rrezimin e Klanit vrastar. Paska pas Zot.

Per ate pune Zoti u ka vu te gjitheve sirane, mbase gjoja me e zgjute qe ka bo. Nuk me njit as propagande shqupiste as jo e rruges se gambizmit, jena vaksinu me doze elefandi prej Verit, qello qe i di gjonat m'origjinal. Nejse llafet e shumta jon fukarrallik. Na bzoj kur te futet mrena nipi a mesa e sheqeres. Nderkohe ky ishalla bo nei gjo te hajrit, sic jane psh korrenti, dahoni e ndertimet pa leje (per delikatese se jane grabitje tokash). 

Grande ..mirmengjes !

Shoh qe ke anashkaluar nje fakt interesant per vrasjet ne Hollande.Dy shqiptare Droge prej "elbasonit " Cfare lidhje kane me Laboratorin e kapur ne Labinot ???

Thellohu , perpunoje pak . Rritua adrenalinen shokeve antikomuniste se i piu moorii i LlamPatitesve ne te Kuq me Politike e pakenaqesi . Thuaju qe ndertimet e paligjeshme i ka lejuar rama edhe ne Labinot .

Se keshtu fillojne ato ..Nje stalle ketu , nje laborator atje . Po pse vetem me nje ndertim do ta bente Komplotin sh.Rama ...smiley Ja psh njoni prej tyre e ka kuptu qe duhet edhe fare speci qe mos kete ndertime te paligjeshme , jo si Saliu qe perdori fare Kungujsh per ta kuptuar . Ne keshtu kaloi Pushteti ...smiley

O flori ...Na jep pak metodologjine si ua ke gjete ketyre Oleleleve qe u cliron adrenalinen smiley Je i parritshem  Njente Kapo ! Te tallmen qe u bo ti ktyre nuk ua ka bo as Saliu "se komunizmi zotrie "

...gjes Ziko!   po na del qe Rama paska qene mik me Genc Xhixhen,kreu i bandas se kokaines smiley  

Dihet boterisht qe Edi Rama eshte mik me te gjithe 145 mije njerezit qe e ndjekin ne Twitter. Sic i ka miq e mikesha personale Dr. Berisha te gjithe 1 milione e me teper njerez qe e kane "pelqyer" ne Facebook.

..po pra ky oshte ndryshimi, qe ne 1 miljon fansa te komandantit nuk eshte zbulu ndonje bande kokaine me laboratorin me te modh ne Ballkan 

Thellohu Grande ..thellohu .Eshte shume e siperfaqeshme .

Xhixhat jane Miq te Enverit qe nga Koha e Luftes .Une them dhe qe ky Ilir Hyseni nuk eshte pa gjo . Hyseni eshte "Niku " i Vekes qe ja  merrte borxh Gogos nganjehere  . Ilir po dihet mo . I jati Ermalit ose cuni Enverit .Te thone gjo ?

Po ti bashkosh del e qarte Lidhja e Enverit si fis me Drogen qe nga Koha e Luftes. .Pse kreu eshte Ilir Hyseni dhe nuk eshte ta zeme Azem Hajdari ? ( jo Heroi demokracise smiley , po nje emer i tille )

Amon jepi se vetem ti u bi hakut ketyre me kesi gjojnash smiley

Po late nga keta deklarativet me vere ver ver qe kuptojne Lidhjet ne Thellesi e Gjeresi me "Po une jam i Djathit " smiley e dava LlamPatitesish , Iku e djathta per hire . As gjize s'kane per ta lene .

Iku e djathta per hire 

..po nuk te djathte o derbardhe sepse; Nipi i Spiro Kolekes arreston nipin Enver Hoxhes ,oshte lufte brenda llojit per pushtet dhe pasuni smiley 

Në drejtim të bandës së Partisë Siciliste smiley nuk është vetëm Ermali, djali i Ilir Hoxhës, por është dhe nipi tjetër i diktatorit, Dritan Kolaneci, djali i Pranvera Hoxhës.
Në qoftë se Klementi, i ati i Dritanit, lidhjet i kishte direkt me Gentjan Gjonaj, Dritani lidhjet i ka direkt me Genc Xhixhën, që fluturon dhe vjen nga Kuba në çdo fushatë elektorale të Edi Ramës.
Banda është e Partisë Siçiliste, është "Hakmarrja për Drejtësi", sepse pas zgjedhjeve kjo bandë u rivendos totalisht në Shqipëri. Orik Shyti i dënuar përjetë për aktin terrorist të vendosjes së autobombës në Tiranë, lëviz lirshëm në Tiranë dhe Shqipëri me ndihmën e Belushkës, njëlloj si në rastin e Riformatos ai nuk regjistrohet në sistemin TIMS gjatë kalimit të kufirit në Rinas.

qija nonen se i felle qe je o kapo.

Ku i sajo gjithe keto historina? Po anej nga TAKEN s'ke asilloj informacioni?

Lene Kapon se tani bo veq copy&paste FB status te komandantit. Kapo, e di komandanti se me ke ka punu Zeni gjithe keto vite? Sbesoj tja ket mbyll Shoku Rama gjithe rubinetat familjes......Ska mo Prokurori Gjermone apo SHISH profesionist shqiptar. Informacionet rrjedhin te fresketa nga goja e komandantit, e ka mor Cuni i Sheqeres investigimin tani, flini te qete e lexoni statuset qe ve Kapo.

Flm Njente ..

Prandaj thashe une se morren krah Handikapatet e LefTKopese qe ka vervitur si pampersi REDI . "Jam i djathte Una " thote tjetri pa lexuar asnje resht nga zotrote  smiley

Ecim Grande .

A. Xhixha (rp) i te njetit fis . Nje nga "kopetentet" e Sudes i se njejtes Lidhje . Po komnadant  ka pas Berishen dhe Meksin per firmat Piramidale . Pse nuk del Alimuca ?  Ja ku del Lidhja tjeter e mbeshtetjes se rrjeteve me Klanin Hoxha .

Ecim Njente.. oshte lufte brenda llojit per pushtet dhe pasuni

Liljana Hoxha mikeshe me Saliun dhe Lirine .  Del se Liljana sulmon familjen e Ilirit . Kush i denoncoi Hoxhajt e tjere ? Si pune varkaresh duket smiley

Ec Flori ec ..Shume pak dine keta Olet e Pd-hit . Kishin hudh ne treg dhe nje currubabe me Ca The .

Nuk ke te pagume cu puno ti ktyre smiley

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).