Në një mbledhje me tematikë Dhuna kundër Gruas, në mjediset e Kuvendit,  Aleanca e Grave Deputete ka bërë thirrje që lufta kundër këtij fenomeni duhet intensifikuar.

Të mbledhura rreth një tryeze të përbashkët, gratë deputete të majta dhe të djathta kërkuan masa më të rrepta ndaj atyre që dhunojnë gratë në familje në vendin tonë.

Por ajo që ka bërë një kërkesë më specifike, ishte deputetja e djathtë, Majlinda Bregu, e cila tha se  ka dërguar në Kuvend një propozim për ndryshimet në kodin civil, që kanë lidhje me mediat ‘on line’, të cilat duhet të fshijnë nga faqja e tyre të gjitha komentet fyese që denigrojnë figurën e gruas dhe të vajzës.

“Kam depozituar sot kërkesën në Kuvend kryetarit Meta për dy nisma ligjore, ndryshime. E para ka të bëjë me shqetësimin e vazhdueshëm, që secila nga ne që është figurë publike, por jo vetëm çdo grua dhe vajzë ka mbi raportimet dhe komentet që bëhen në faqet e medieve ‘on line’, – theksoi Bregu. – Është shkelje e cenimit të dinjitetit, personalitetit dhe imazhit të një gruaje, ndaj kam propozuar sot ndryshimin për kodin civil, që do të thotë se në mediat ‘on line’ është e detyruar ose do jetë e detyruar të fshijë komentet denigruese për gratë dhe vajzat në faqet e tyre”.

45 Komente

Kur i them ACDC, qe morrem fund nuk me beson. Tani as Jarin nuk e shajme dot nga musteqet se i karrujt.

Do ta kuptoja kete propozim nga ndonje socilist i leshte qe do te censuroje, por shiko shiko vjen nga nje socialiste e maskuar si e "djathte"...

Ca nejrez te leshte qe paska ky vend mo...

Ku ndryshon kjo nga totalitaret socialiste po nacional socialiste qe deri dje benin kerdine neper Europe??

 

 

Qe sot e tutje kete tipen do ta quaj Majlinda Baxhella Socialsite qe e mban veten per te Djathte!

ca llogjike eshte kjo? ku ta kapesh ne fillim?

Po per komentet fyese per burrat kur do te aplikohet mer daj se na moren frymen....? Nuk ka njel burre pa u sha nga robt e shpise...dhe ka huna ose veshet e medhoja...

Mu me kane sha edhe nga leshi. Zhardina keshtu.

Sikur te kishim ca me shume deputete si zonja me lart! smiley

Si tha ai komiku, burrat e humbin gjithnje debatin me femrat, sepse burrat kane nevoje qe debati te kete kuptim logjik. Grate s'do te lejojne nje gje te vogel si logjika qe t'i nderprese ne debat.

ndaje mendjen. Komiku tha burrat/ grate apo meshqit/ femrat?

meshqit ?

Eshte shumesi per mashkull, Elba. Mesoje dhe ti! Klm!

e me e mora per i meshket dreqin

jo, jo! Edhe ne youtube ishte nje link per kete. Do ta gjej me vone

Zonja ne fjale eshte ligj-thurese, no?

...dhe komentet u fshine.

.që secila nga ne që është figurë publike

Shqetsim i modh te prishesh figuren publike !!

Vertet se jane bo si hale publike nga publiku qe i dhjesin vend e pa vend ! Ka te drejte duhet te mbahen te pastra halet! 

Me ligj nuk ndalohet as tallja me Muhametin e Jezusin, u dashka ndalu tallja me keto debilet, cer belaje

Je suis Charlotte !

Propozim i mire por i parealizueshem me sa shoh ne tolerancen e komenteve denigruese ndaj femres dhe çdo lloj tipi tjeter ne median shqiptare, perfshire PPU-ne. Racizmi eshte epitom i kesaj tolerance, gjuha misogjene eksplicite dhe e nuancuar po ashtu. Fatkeqesisht, zonja ne fjale dhe te tjera kolege parlamentare, publikisht denigrohen duke u nisur nga te qenurit femer, jo nga profesioni i tyre. Sigurisht nga me te zakonshmet kam lexuar per nje Jozefine burre, nje Mesile te çmendur dhe ne menopauze, nje Majlinde prostitute,nje Gride seksi e te tjera si keto. Mbase eshte e lehte te biesh ne kurthin e negacionizmit te problemit duke e luftuar me censure,por ja qe nje pjese e mire e popullsise ndjehet e fyer sistematikisht nga denigrimi qe i behet, ne menyre direkte dhe indirekte.

Pse qenka propozim i mire? Pse u dashkan masa te vecanta per femrat nderkohe qe femrat kerkojne te drejta te barabarta me burrat? A nuk eshte diskriminim ky?

Diskriminim pozitiv per te krijuar nje hapesire jetike te barabarte per te dyja gjinite qe tani per tani nuk eshte realitet.

Nuk besoj se krijon hapesire jetike te barabarte ti ndalosh njerzve te shajne vetem nje gjini, perkundrazi, eshte nje forme racizmi. Le te kerkonte te ndalohen sharjet dhe ofendimet ndaj kujtdo dhe do e kishte zgjidh automatikisht dhe problemin e vet

Po edhe keto`femrat` qe keni permednur  ju me lart , kur te flasin ne publik, te flasin pak me kulture  pak me kujdes, ti masin fjalet dhe te kerkojne shume here publikut falje, kur ndonjehere e prishin vet figuren e tyre publike , ne qpftese duan te kene nje regim me kulture nga publiku!

Nuk jane dhe aq me kulture keto figura publike, qe kane kaq pretendime nga reagimi i publikut, `cfare do te hedhesh do te presh-thote populli (publiku) 

Te maten kur flasin per kundershtaret politik  ose per publikun se ai nuk eshte aq naiv sac mendojne zonjat figurante te publikut ! 

Po dakord, myslimani i mire, zezaku i mire, gabeli i mire, femra e mire, etj., etj.

Ja fute kot si Topalli me duket .

 

Te erdhi dita Kopshtare tja u mbledhesh rripat misogjenisteve te Peshkut. E pe ci bona Xhibut kur me dergoi foto me femna ne pozita degraduese ...e me tha kenoqu....e prisja doren tende te ngrohte por nuk nderhyre selektivisht.

Po kur keto Femnat e nderume kercenojne:

1. me te kap prej Zhelesh

2. me te var tek Palma

3. Kur pastrojne parate mafioze te bashkejetuesve

4. Kur shprehin pakenaqesi qe Sali Berisha nuk i futi plumbin Ballit opozites

5. Kur nje apartament e shesin disa here dhe ja vjedh ish-pronarit...

Cfare Emri tu veme kopshtare. Y mi none sa problematike grate e Shqupit. E mos harro kopshtare, cdo misogjenist eshte rritur nga gjiri i nje Femre. Edukohuni Kopshtare bashke me Majlinden.

 

 

Pse me kjo më Figurë Publike se suma e Kallashit ësht ? Kjo sikur ja Mbajti dhe Berishës " " ke pas xhinse ti Majlinda në kohën e diktaturës " Po Cicljeta çfarë mejtimi ka ?

Hiqeni moj laraska  fëlliqsirën sali Qenef berisha  nga vetja , që nuk ka lënë Motër , Nënë e Grua në Shqipëri e Europë , pa mbajt nëpër Gojë e Ndyrë me fjalët më banale si makinë Muti me spërkatje e vërvitje Pampersash me hobe nga SHQU-pi  , dhe e kërkoni nga të tjerët .Ju që zgërdhiheni në një sallë me të e Jozefpërckën smiley

Kaq shpejt i harrove duartrokitjet për Ulërimat e Jozefpërckës  para kalamajve e grave  

" Ja pamë ja pamë Edvinit .Lakuriç , lakuriç "

Bëjuni  thirrje Vajzave e Grave se kanë shpërthyer si Plepi në MUT me gjithfarë pislliqesh që as mund të mendoheshin e jo të bëheshin .Bëjuni  thirrje Grave se kanë harruar Misionin e Bashkëshortes dhe Nënës e leri dallkaukllëqet me " se inteligjenca zotrie "

kërkuan masa më të rrepta ndaj atyre që dhunojnë gratë në familje në vendin tonë.

 

Ca masash psh ? se kshu shume ceket

Pastaj per komentet online eshte si te kapesh sa per te kaluar situaten

Dhuna luftohet duke fuqizuar gruan ekonomikisht , fuke i futur ne pune , duhen fonde jo llogje kavaje, qeveri koti

masa më të rrepta

smiley kjo eshte fraze qe  e perdorte shume Partia e Punes, per te arrit rrezultat me force, dhe me diktat.  sic shihet akoma shoqeria `intelektuale` e gazetareve dhe politikanet nuk dalin dot jashte ketyre  frazave shabllon ! 

ka lezet , me nje fjali deshirore paguhet robi deputet, minister, drejtor , bashkiak, ligjevenes etj

Po  eshte mire ne krahasim me fjaline mallkuese qe perdori njeri- U rrente kanceri ne gryke kush nuk voton per mua!!

ka. ka edhe me keq , ka

.Bëjuni  thirrje Grave se kanë harruar Misionin e Bashkëshortes dhe Nënës e leri dallkaukllëqet me " se inteligjenca zotrie 

drize,jo per nai gjo, mos ma mer ters se sjam i asaj ane:   po te isha gru do te thoja te dashurojsmiley

smileysmiley

Dhuna luftohet duke fuqizuar gruan ekonomikisht , fuke i futur ne pune

...dhe nese kan femij duke i pagu pagesen, pa mar parasysh a punojn diku tjeter.Te jesh Nen me femij besoj se esht me teper se "Full-Time Job".  

problemi gjigant me femrat është tek pergjithesimi apo si ta quajme afendimi ne grup. Nuk mirret vesht pse kur meshkujt i drejtohen njeres "oo sa ke bothen e mire", bejne te gjitha sikur i ju ra pika.

Ne psh, as qe e rruajme fare kur shani ndonje gordomën.

Ky qenka problemi madhor i femrave ne Shqiperi, qe dikush paska tall Bregun te "Panorama"? Merre me leng se mishi mbaroi.

Ne mos problemi madhor n°1 qe nje grua politikane te denigrohet duke u nisur nga gjinia e saj, atehere problemi madhor n°20 apo n°30 indirektisht per femrat shqiptare meqe percillet mesazhi qe nuk jane te mirepritura ne ate fushe profesionale. 

Po kush po e rruan per gjinine... Kjo po flet per censure te paster. Kjo eshte kompet me mendesi socialiste. Dhe eshte trap/e, idiot/e, jo sepse eshte femer, dhe jjo sepse hiqet si e djathte dhe propozon politika te majta, por sepse ato qe thote, pavaresisht partise ku militon, jane traplleqe dhe meskiniitete totalitare te fshehura pas "qellimeve te mira".

 

Une them hallelujah qe ka gra te djathta qe me ne fund kane filluar te mendojne per interesat e tyre gjinore.

Askush nuk eshte i mirepritur ne ate fushe profesionale, femra dhe meshkuj. Pothuajse te gjithe politikanet meshkuj jane share si "rrahes grash", "perdhunues femrash", "trafikante femrash", shpesh nga po keto gra.

S'besoj te kem permendur çfare thone keto gra, aq me teper qe thone shume me pak se ç'mund te bejne koleget e gjinise tjeter. Flasim kategorikisht per komentet denigruese ndaj femrave e qe shpesh grate politikane jane ne shenjestrim jo per gafen apo skandalin e fundit, por per gjinine e tyre dhe epitetet negative qe asociohen me te. Jozefina burre (edhe kurve), Mesila ne menopauze, Majlinda prostitute, Grida seksi, etj.

O Majlinda o socialiste e leshte!!

Mjere "e djathta" dhe Shqiperia qe te ka ty!!

Kam idene se eshte e njejta trape qe nen qeverine Berisha-Meta futi edhe ligjin per ndalimin e duhanit neper lokalet private...

Socialistet e te gjithe botes do t'i kishin zili ligjet e "djathta" te socalsites Majlinda baxhella qe hiqet si e djathte!!

Trape!

 

Parlamentarja ne fjale, ka te drejte, se po vihet re nje gjuhe shume e ulet ne rrjetet sociale. Anonimiteti, nuk do te thote qe ti, te shfrysh me fjale fyese, por te nxjerresh argumentin tend, apo mendimin tend. 

( Ky koment eshte fshirë )

po fotografit e grave lakuriq neper media, cfar i qun kjo Majkarja? Karrier e shkelqyer? do thoja me teper kar(r)ier e shkerdhyer

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).