Kurimet popullore jane dore me nje, kane pas thene te vjetrit. Ceni, me allcirat e veta, ka pas qene simboli i asaj qe nuk e bente dot doktori. Qepe me kripe, kur demtohesh, eshte gjeja e pare qe me shkon ne mendje, pastaj vjen "Asprin". Caj mali me mjalt dhe gjalp, shkojne dore per dore me NYQuil. 

Pavaresisht nga vogelsia territoriale e Shqiperise, vete relievi i thyeshem i saj, ka krijuar xhepa kulturore me diversitet edhe ne mjekesi popullore. Perendimi ka kohe qe ka perfshire ne mjekimin alternativ edhe kurimet nga kultura te ndryshme ne bote, duke theksuar efikasitetin dhe natyrshmerine e sherimit ndaj mjekimeve farmaceutike. Sa vazhdon tradita ne Shqiperi dhe nder emigrante kam kuriozitet te di. Cila eshte receta juaj "dore me nji"?

45 Komente

Arqile Botin ku ma le' , ne bixhoz ? 

qyqa , ai ishte i mete me 

Gjithmone kam refuzu me shku me keto gjojnat dore me 1. M'jane duk kot. Sidomos ai ferkimi me raki lool.

Ku merr vesh nga jeta mondane ti . I ke provu nai here piavicat ose sic themi ne gjuhen shkencore : shushenjzat ?smiley

Sikur kam degjuar me duket. Ca forme kishin? Perse perdoreshin? Me t picku? Po perse? smiley

Gjo me e shpifme nuk kishte. Ca si kacamilla te zinj. T'i shlojshin ne kurriz dhe thithnin gjakun e keq ... or some shit like that !

Raki me asperinë për të ulur temperaturën, lyerje me uthull po ashtu. 

smiley  mua me plasi gazi me thene te drejten, por ndofta eshte dhe ashtu siç thu ti

 

ça gazi të plasi ore ? Po ti e provoje njëherë, gjithësesi smiley

Per te ftof te keq, nga fisi jone te hudhshin kupat ose fitilat. Nuk e di kush i ma men ?

Po kupat i ka hedhur ndonjerit?

smiley do rrojme i soj.

Uee qemolosmiley dorë me një.., kemi dhe bej shurren kur vriteshim me top apo jo?

hahaha, kupat.smiley     kjo perdorej  kur ishe ftohur  keq fare...  bllokim gjoksi  derisa te dhimbte kafazi i kraharorit dhe brinjet prapa...  mundesisht shoqerohej edhe me nje ferkim te forte me raki.smiley

 

p.s: meqe jemi te keto recetat popullore:   per ngjyerje triko apo corape leshi, perdor gjethe arre te zjera.smiley

smiley te marte e mira Belulo, ç'mi kujtove, lodhej mamaja e shkrete ne kazan me zjarr ne oborr per çarapet e dimrit per babinsmiley

po pra, mbaj mend  No-në time une ne obor me nje shkop ne dore e varfra, fut e nxirr trikot e leshit ne kazan..smiley

dhe qe mos tu jepte te gjithave te njejten ngjyre,  shtonte ose pakesonte gjethet e arres..  keshtu beheshin ato ca te celeta  e ca si kafe te erreta..smiley

dhe ca me lara-larasmiley

Belulo, nuk ke nevoje ta ngjyesh ate leshin ... q***ji nenen, beje golf. smiley

Qemolo,  konstatoj  qe gjithmone je i njohur dhe i apdejtuar me shprehjet  vlonjate nder vite..smiley    keshtu eshte kur ke dajat nga Vlora..smiley

 

p.s  nje saktesim i vogel:  ajo  nenen** ,  duhet motren..smiley

...dajat edhe xhajat... Belulo. smiley... jo vetem pulat por edhe patat. Edhe rosat.

" Dore me nji " ilac per miza. E hudh ke mu, ngordh miza ke ty. 

Ajo qepa me krype ka vlera me verte. Maj men kur maro Partizoni stervitjen ke klubi ke fusha aviacionit i here dhe gjithe lojtaret po i ankoheshin Li Kastratit ( masazhatori rip). Jo, kavilja, jo gjuni dhe pergjigja e Liut per te gjithe " qepe e krype" . Nderhy Muc Fagu : O presor Liu, me osht cpu goma bicikletes , - Qepe me k ... ik se po ta q#$*&iii ate zotin tat, karagjoz muti- pergjigja Liut.

Qemolo, po morra zije ti kur ishe i vogel? Si ti hiqnin?

Ne shqiptaret jemi doktora popullore per te gjitha semundjet. Kur kishim dhimbje veshi benim kausha me leter dhe me flake, ose hidhnim leng ne vesh nga lulja e pjates! smiley

jo thjesht kausha mi, por me dyll smiley

Po sa dylle qe dilte...smiley une mbaj mend  kam qene 10 vjece kur ma kane bere dhe nuk di me kurre se cfare eshte dhimbja e veshit.

Kur kput mish duhet te " matesh" ke dera e hales esell ne mjes. Matja osht : ve doren e majte ne cimente dhe me tjetrn zgjatu te arrisesh sa me lart ke parvazi deres. Perserite disa here. Osht dore me tre ...

Receta mo e rrezikshme qi ka pa bota!!

Per djegie por edhe per camje/ premje me metal, hekra te ndryshket. 1 bicim zevendsuesi i vaksines se tetanozit.

bottle it and make urself a fortune

Uje gelqerje/ uji qi rri siper kur osht shu qelqerja, perzije me vojguri,,, perzjerja kthehet si londe e trashe por ne ngjyre te bardhe --- vje si e tejdukshme. veje ke plaga edhe shif nji njallje para syve!!!!!!

Dori me nji 

I swear by it 

Kam nje recete shume te mire kur me hypin nervat,por top secretsmiley smiley

Xheni please! Doren ne zemer per ne te shkalluarit! smiley

 ketlin ,e paske kalu cakun,vlen pa u shkallu alasmiley

Qe tmos ngelesh gjith jeten me gisht ne goje lyje gishtin me kininë smiley

Kini kujdes mo na sillni receta me tutkall  :  hiqma tullacllekun ..............se do na ngelet ndonje pa lesh ktu 

Te biesh ne dashuri ca recete perdoret? smiley

Receta per te rene ne dashuri ? Heqja e morrave !

Po..., po Jo direkt tullë.., me stil, lyej leshtë me uthull e vajgur ...një me një!

Qethet zero dhe lyhet koka me gurkali, ilac qe sperkaten rushte.

Ca e ca gjithmone morraxhinj ngelen.. Ndonjehere I le Zoti vete sepse e meritojne! Gjynaf! Sic ke zemren ke dhe fatin! smiley

S'ka per gjynah, ka metoda nje me nje, ne te tilla raste perdoret: Yshtja!!

smiley Jane te lidhur! 

Don't fall in love ! Fall off a bridge , it hurts less.

E ke provuar! smiley

Kam pare dhe kam ngrene. Pse c'a me di ti mu long groshe ?

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).