Vrasja e një gruaje sot nga bashkëshorti i saj dhe dhunimi i dy grave të tjera në Diber ka nxitur Avokatin e Popullit, Igli Totozanin, t'i rikujtojë ligjvënësve shqiptarë se prej më shumë se dy vjet e gjysëm, ka depozituar në Kuvend një raport të vecantë për dhunën ndaj grave, që ende nuk është shqyrtuar.  

“Në Kuvendin e Shqipërisë prej datës 24.07.2012 është depozituar një raport i veccantë për dhunën ndaj grave, i cili ende nuk është shqyrtuar”, thuhet në një njoftim për mediat.

Po ashtu Avokati i Popullit ka bërë disa rekomandime, ku ndër të tjera kërkohet:

Integrimi gjinor duhet të jetë pjesë e gjithë politikave sociale, ekonomike dhe politike në Shqipëri për të pasur arritjen e një zhvillimi të qëndrueshëm nëpërmjet shfrytëzimit të potencialit të plotë njerëzor të vendit, sikurse dhe garantimit të gëzimit të këtyre arritjeve nga të gjitha grupet shoqërore. Kërkohet zbatimi i masave të parashikuara në Strategjinë Kombëtare për Barazinë Gjinore dhe kundër Dhunës me Bazë Gjinore dhe asaj në Familje 2011-2015, të cilat kërkojnë krijimin e procedurave dhe mundësive për nënkontraktimin e OJF-ve, për të ofruar shërbimet përkatëse për viktimat e kësaj dhune. Aplikimin e politikave lidhur me pjesëmarrjen e grave dhe vajzave nga skemat e mbështetjes me të ardhura, në programe aktive punësimi, formimi profesional dhe ritrajnimi me synim përmirësimin e gjendjes ekonomike të grave.

Rritjen e punës së organeve të policisë dhe drejtësisë, me qëllim identifikimin e autorëve të veprave penale të dhunës ndaj grave dhe dënimin e tyre në një kohë sa më të shkurtër.

Ngritjen dhe forcimin e mekanizmave për barazinë gjinore në nivel qendror dhe vendor, veçanërisht shpejtimin e procesit për emërimin e nëpunësve gjinorë në strukturat e ministrive dhe të nëpunësve vendorë për çështjet gjinore në bashkitë e vendit.

Për rastet e dhunës ndaj grave ka reaguar sot deputetja demokrate Majlinda Bregu, e cila kërkoi një "shkundje" të institucioneve shqiptare dhe ministri i Brendshëm Saimir Tahiri, që kërkoi të mos heshtet ndaj vendimeve të një sistemi drejtësie të korruptuar.

183 Komente

Ka kriju naj fondacion dhe per grate e dhunume e shoqja e ktij?
Se ate te romve e kish privatizu mesa thosh shtypi

t'i rikujtojë ligjvënësve shqiptarë se prej më shumë se dy vjet e gjysëm, ka depozituar në Kuvend një raport të vecantë për dhunën ndaj grave, që ende nuk është shqyrtuar. 

 

pse te shqyrtohet , dhe ata njesoj si ata qe dhunojne grate jane  , por me nje ndryshim, vishen me kollare cdo dite.

dhe kjo sdmth asgje.

 

shame shame shame

e c'jane dy vjet xhanem !!!!
 

Si nuk u ngriten deputetet femra te bojkotonin parlamentin te pakten nje here? Sa per siperfaqe te pakten?

e kemi pas dhe kryetaren  e parlamentit gjini femerore  kaq vjet  smiley 

e  mfisht kolerja e  mfisht

Eh... Jozefina Topalli ka qene ushtrim i mire per durimin e shumekujt. Eshte interesante sidoqofte qe femra ne pushtet shkeputet shpesh here nga politikat pro-gruas dhe qe veçohet duke u mbireklamuar si pjesetare e klubit te meshkujve te forte, duke luajtur sigurisht nje rol pasiv (dhe me fal, femeror), zakonisht te varur nga nje figure autoritare (me fal perseri, mashkullore), qofte edhe simbolike. 

po ju feminazit nuk jeni qe femra te jete e lire te zgjedhi me te miren per vete? smiley

Apo femrat duhet te sillen sipas modelit feminazi no 2014? Dhe here pas here te vjellin pak crer kunder meshkujve, djemve etcetera 

 

humo po flet per dy gjera qe skane lidhje me njera tjetren

si psh?

kjo me siper thote qe femra ne fjale nuk duhej te sillej ashte sepse ajo sjellje nuk ishte sjellje qe perputhet me botekuptimin e kesaj si feminazi... me qarte se aq s'ka ku vete.

 

rrjedhimi eshte se kjo me siper e konsideron veten tager te femres se emancipume, dhe te tjerat qe nuk i pershtaten ketij modeli sipas katalogut jane spiune te levizjes patriarkaliste maskilisto borxheze... 

 

keshtu e mendoj une. shpresoj ne mirekuptim... smiley

Feminazit duan pikerisht liri qe nje femer te mos te ndihet e detyruar te sillet ne nje menyre te caktuar, edhe duke shkelur parimet e veta politiko-morale, vetem dhe vetem per te mbijetuar ne nje ambient profesional hostil ndaj gjinise se saj.

mendim qarkor.

nga e di ti ca do nje femer... psh ku e di ti ca do gruja ime? ajo do te gatuaj sado qe kur i afrohem une guzhines gatuaj me mire se ajo... smiley

ajo ndihet me mire ne profesionin e saj sado qe paguhet me pak, sepse aq eshte niveli qe percakton tregu, i lire, per punen qe ajo ben, sepse eshte pune me kualifikim te dobet.

tani, sipas teje gruaja ime duhet te ngrihet te bertasi se eshte e diskriminuar sepse nuk paguhet sa une, qe kam bere5 vite shkolle dhe 1 vit internat dhe kam nji pune me kualifikim te larte/??? (gruaja, e cila eshte teresisht e lire, dhe nuk po flas aspak ne emer te saj, sado qe e di se e mendon perafersisht si une)

po jo mi goce e ke gabim. bota prandaj eshte e bukur dhe e larmishte sepse jemi te ndryshem dhe i vleresojme ndryshe gjera te ndryshme. dikush vlereson me shume anen emociaonale te gjerave, dhe psh femrat ndihen me mire ne kete fushe, sado qe paguhen disi me pak, ndersa ne pergjithesi meshkujt parapqlqejne ambiente me kompetitie dhe me agresivitet... dhe fitojne pak me shume...

ku eshte problemi ktu?

Po ç'rendesi ka çfare do gruaja jote? Gjasat jane qe do mendoje qe je idiot kur ja thua qe gatuan me mire dhe si rrjedhoje do te dorezohet e do te ta leje ty pergjegjesine e gatimit. smiley  Nje femer dhe nje mashkull te shkolluar barabar duhen paguar barabar, perndryshe eshte diskriminim ne dem te femres. Logjike banale kjo, s'ka nevoje per sterhollime machoiste.                                 

po nese femra sado e shkolluar bara bar eshte me injoranta dhe ka nota me te uleta?

po nese femra sado shkolluar barabar ka nje pune  qe ne treg vleresohet/paguhet me pak?

 

p.s: smiley

Po keto qe permend ti jane te vlefshme per te dyja gjinite, apo?

padyshim! pse ca mendon ti se jam ushtar brenda ne transhe si puna jote?

Ushtar jo, ajo qe me siguri mendon gruaja kur krenohesh se je me i mire ne gatim, po. Pergjigjem sepse vete e kerkon, apo jo? (pyetje retorike).

per zotin e lexova 3 here dhe nuk morra vesh gje. smiley

qenke dmth punoke ne fushen e enigmistikes/enigmatikes?!! smiley

 

edit: apo e kishe mendu si ofendim? smiley

Jo ofendim, sepse diçka me thote qe do e merrje per mire. Per merite ndoshta.

pervec meje vetem feminazi paska ke kjo tema... smiley

urdhno hujumo fol mos u tut , c'na thua per temen pervec zgerdhimjes ? smiley

pervec pikes qe i perket nxitjes se policise per te bere detyren e saj, jam kunder te gjitha pikave te tjera sepse jane te kota dhe jo efikase. 

shpresoj qe thene kete, te mos ulerasesh. smiley

si psh , pak ne menyre te shtjelluar qe te kuptojne edhe lexuesit e tjere

po ja psh kur thote integrim gjinor, ca ka parasysh? mua me duket si klishe bosh... tip klasa kapitaliste shfrytezon kllasen punetore... une kam punu psh edhe punetor krahu po nuk jam ndjer asnjehere i shfrytezuar nga kllasa kapitaliste, dhe madje kam patur respekt te madh per punedhenesin sepse me ka dhene nje mundesi.

tani, nese disa femra duan te behen shtepiake, sepse ajo u jep lumturi dhe gjejne edhe nje pune part time, ku eshte e keqja ktu? apo duhet qe te gjitha femrat te mos bejne femije deri sa te jene 35+ dhe qe te ndihen te cliruara tia japin te parit jevg ne rruge, pra te sillen sipas modelit aktual te guides feminazi 2014? 

ja kto dyshime kisha une, si i pagdhned, seksisto maskilisot patriarkalist qe jam.  shpresoj ne mirekuptim. smiley

grat "moderne"dun me i bo t gjitha , ene Kar(r)ieren ene Familjen. kur e shofin se jeta s osht telenovel, e ka fajin hajdari....  

duhet msu hajdari shqiptar...qe gjonat ndahen me divorc, jo me sopat

Hajt, nje fushate burgimesh per kto hajdarat, i bo me edukat ca ngelet

+1000

Nai fushat burgimesh sdo ishte keq si per hajdarin, ashtu edhe per Hajdareshen qe del bythjasht tu provoku Sistemin e hormoneve te Meshkujve.(I lutem ndonjerit qe mendon Ligje Sheriati etj. mos te Komentoj, ti rrij larg ktij Komenti,)  Alternativa esht qe Burrat te prejn karin kolektivisht si shenj  respekti ose te behen Homo.......

 Gjithsesi,Politika PRO FAMILJE , ndihme Ekonomike etj.etj. esht me efektive.  Politikat pro "Divorcit", sic tha dikush ketu, e forcon Fenomenin e "Sopates", qe se fundi  ndodh gjithandej dhe s esht aspak "exklusiv" Shqiptar sic sugjeron ti o " Ingliz modern"....

 

 

ho i her, boje at argumentin ke rajoni atje ku je....ma lujti do thush ti, ma nrefi hormonin

e shef 15 vjet mren, ene kur del futesh ke regjistri i manjakeve seksual....ene duhet me jetu 5 milje larg cdo shkolle me byzylyk gps ke koma

je komplet jasht temes: Fjala esht per Hajdarin qe s pranon divorcin dhe mundohet te mbaj larg Hormonet e e 101 hajdarve qe ndjell Hajdaresha tu ekspozu bythet.

Nuk ka me klishe,familjet me bashkeshort te mençur ne te dy palet kane ndryshuar mentalitet ne baze te ofertave te tregut ose pa(mundesise) qe kane per te punuar,mbasi sot eshte gati normale ose e papritur qe edhe mashkulli mund te ngelet pa pune,atehre?punon gruaja,boll te kete mirkuptim dhe komplementim detyrash ne familje,se tavolina do shtruar 3here ne dite.etj etj

Keta qe vrasin kane boshlliqe formimi,ndonjhere mund te jete edhe nga njerez te qyteruar,por ndonje lodhje e skajshme per shume arsye te veshtiresive te jetes e çon ne humbje durimi.

Vrasesi beri pak muaj nga 3 vitet burg qe i ishin caktuar per plagosje te rende me arme. E nxorri gjykatesi i Presidentit Nishani ne Apel. Te pakten kjo vrasje mund te ishte evituar....Presidenti duhet te tregoje me shume pergjegjesi me perzgjedhjet ne Gjykaten e Larte se gjykatesit e korruptuar mbjellin vrasje ne popull.

Ndryshimi i ligjeve te sotme te divorcit, ku sanksionohet vjedhja e pasurise te bashkeshorteve burra, do te sjelle edhe uljen e vrasjeve ndaj grave.

Persa do te jene ne fuqi keto ligje skandaloze, qe favorizojne dukeshem gruan ne nje proces divorci, dhuna ndaj tyre vetem do te intesifikohet.

Ska burre nene te duroje se si ti vidhet pasuria e vene me disa breza , vetem se ligjet e divorcit jane ne anen grave.

Keshtu qe jo qeveri te jete por kushdo qe te nderhyje nuk do ta ndryshoje situaten dhe me intesifikomin e krizave ekonomike, gjerat vetem do te rendohen.

Sado te merren masa nga qeverite, nese nuk rregullohet shkaku, pra ligji i divorcit, harrojeni qe te bjere dhuna dhe vrasjet.

Mendon dmth qe ne Shqiperi grate favorizohen de facto nga organet gjyqesore? 

Do te favorizohen me vone kur "te behemi europiane" pra kur burrat te kthehen ne meshkuj me penis.

 ne pjese skane per ta pranuar kete dhe do te kercase revolja apo zhdukjet si ketej ne SHBA.

Po, dakord, se tani burrave shqiptare u mjafton druri (literal) ne vend te penisit.

Paske kohe qe nuk paske ardhur ne Atdhe jardine.

Cfare ka ndryshuar?

ACDC1, ky plehra qe vrau nuk vrau se po i merrte gruaja shtepine por sepse po guxonte te bente pazar ushqimesh pa leje. Ky vrau 3 dite pasi doli nga burgu me vendim apeli, e kreu per plagosje te rende disa muaj burg nga 3 vjet qe i kish dhene shkalla e pare.

Kemi ekzekutuar 3 gra e plagosur rende nja 4 te pakten me mjete te forta e jo me fjale, jave e suksesshme dhune e po ja grisni Stalkerit tezen se Hindute jane kampionet e trajtimit keq te femres. Po dalin Mazllemet Shqiptar e me keto ritme do caktojme jave dhune ndaj grave....

Korento, e di ti qe grate jane vrare shume me perpara se te kishte ligje per ndarje pasurie?
 

Ku i bazon ti keto qe thua?

Ke statistika te viteve 1940-50 qe te besh krahasimin?

Ska pasur aresye per te vrare grate atehere...

Fisheku ne paje.

ky eshte burre zamani. Une vej bast qe mustaqet i ka nja 1 pellembe dhe cdo darke u kushton te pakten gjys ore krehje dhe perdredhje

T'i shtojme bastit tend edhe ate qe mund te kete qene i martuar me nje grua te zeze e cila e ka ndare dhe i ka marre gjysmen e pasurise. Nuk ka si shpjegohet tjeter kjo urrejtje qe ka per femrat dhe njerezit me ngjyre.

Une o gjemb nuk jam hipokrit.

Per mua ligji i divorceve eshte burimi i dhunes ne Perendim.

Nese kete pastaj kerkon ta kthesh ne personale, puna jote.

Shiko vrasjet e grave dhe motivi i pare jane parate i dyti xhelozia e keshtu me rradhe.

Meqe doje statistika...

Eee, sa ide-projekte, flejne sirtareve te Parlamentit shqiptar, e huu, Totozani te presi dhe ca. 

Edhe VQ fle ne sirtare smiley

mos me provoko, se jam burre me namuz

ket parrullen do qisi ACDC ne demonstrate

mire e ka ACDC1,  nese nuk sanksionohen qarte ligjet e divorcit, sidomos ajo ndarja e pasurise ne disfavor te burrit, keto lloj ngjarjesh do te vazhdojne.....

ligjet jan njelloj ne gjith boten....ska aty disfavor te burrit, kto jan kacatat e acdc, qe ndihet akoma i cik raw smiley

Shqiptaret jane te absesuar me kroniken e zeze dhe vertet jane njerez me komplekse inferioriteti.

Para dy vjetesh ne NYC u vrane gjate gjithe vitit 280 persona,dhe u quajt viti me i mire ne historine e qytetit persa i perket krimit.

Dmth i bie gati 6 persona ne 7 dite te vrare.Askush nuk ben blogje dhe nuk i vendos ne faqe te pare te gazetave sic bejne shqipot.

Ne vitet 1990 ne NYC kishte 2000 vrasje ne vit dmth  me shume se 5  ne dite dhe perseri nuk jane ngritur kasanderat,sic ngrihen njerezit me komplekse ne Shqiperi dhe cdo krim ja atribuojne shoqerise dhe jo individeve.

Nuk po futem ne numurin e te plagosurve apo te dhunuarve ne NYC qe eshte shume here me i larte se i vrasjeve.

Ne keta 2000 apo 280 ka pasur burra,gra,gay ,te bardhe te zinj etj.Jane vrare per xhelozi,per para,per budellalleqe,per droge etj etj.

Nuk eshte bere cdo dite ne faqe te pare te gazetave sic behet ne Shqiperi ku krimet e kronikes se zeze vendosen ne faqen e pare dhe pastaj blogjet alla PPU,fillojne dhe akuzojne tere shoqerine shqiptare per krimet.

Krimet i ben individi dhe individi duhet te pergjigjet.Te kryqezosh tere shoqerine shqiptare se nje idiot vret gruan se kaloi pragun e deres,eshte kompeks inferioriteti.

Me fal por sic duket une nuk do te jem rritur ne Shqiperi,se gjate tere feminise time skam pare njehere prinderit e mij te ziheshin ne sy te femijeve apo babai te rrihte mamane time.

Nuk e di por ose keta prinderit e mij dhe une, nuk kemi jetuar ne Shqiperi,ose realiteti nuk eshte aq i zi sa e paraqesni juve.Mua me duket se eshte kjo e dyta,qe realiteti nuk eshte i zi,sic e paraqesnin gjoja te moderuarit dhe personat qe jane skllaveruar nga korrektesia politike.

 

 

Pervec inferioritetit, shqiptaret ndikohen shume nga kronika e zeze sepse ne kohe te enverit nuk jepeshin fare gjera te keqija ne lajme. Kur filluan te jepen papritur pas viteve 1990, nisen te shokoheshin sa here qe i degjonin. Media ate pune ka, te shokoje opinionin. Per kete arsye, mediat shqiptare, edhe kur sillen si televizione kombetare me emisionet qe pergatisin e me filmat qe japin, per sa i perket lajemve sillen ende si media lokale. 

Edhe nje gje, ACDC. Mos guxo te thuash gjera qe s'jane sahanlepirje prej provincialesh inferiore per vendet e tjera, sado te verteta qofshin. Edhe pse Nju Jorku ka me shume vrasje per 100 mije banore, ato gjera lejohen te thuhen vetem per Shqiperine. Populli duhet te vazhdoje te shokohet nga kronika e zeze.

280 te vrare ne nji vit me 365 dite i bie 5,3 te vrare ne 7 dite. Nqse e rrumbullakos ne 6 te vrare, numri shkon ne 313.
Tjeter, NYC eshte nja 8 milion e kacafiu, gati 8 milion e gjys banore te regjistrum (pa llogarit sa hyjne). Qe i bie 2,93 here me shume sesa memedheu. Nderkohe qe ne 2013, ke numrin me te ulet te vrasjeve ne Shqipri 223. Qe nqse e krahason per nji popullsi sa e NYC, te del 653. Si thu ti, eshte 280 me i madh se 653 apo jo?

ah, numri i turistave ne NYC vec per 2013 ishte...54,3 milion.
Shko gjeja pak vendin atyre shifrave qe te bejne krenar dhe jo inferior

Une nuk po i futem mathematikes,thjesht theksin e vura tek kuja qe vene shqiptaret nderkohe qe njujorkezet sic duket jane mesuar me keto gjera dhe nuk e vene ne faqen e pare te NYT cdo vrasje qe ndodh.

Kompleski i inferioritetit eshte ulur kembekryq tek shqipot.,fut ketu dhe ata qe jetojne jashte.

po ca thu mer...gazetat po nxjerrin gati perdite raste dhunimi femrash dhe ti thu mire ua bejne se kerkojne pasurine e burrit. E kupton ti sa pak pune ka bere media?

Per dhunimin e femrave dhe te njerezve ka ligje.

Nese dikush dhunon dike ka ligje,fute ne burg etj etj.

Ska perse te mbaje shoqeria pergjegjesi se nje idiot ne Vlore vret gruan se kaloi pragun e deres apo se nje ne Korce palos dy apo tre vete se nuk ja jepnin te dashuren per grua,apo se dikush ne Shkoder ben nje idiotesi tjeter.

Te vendosesh cdo vrasje apo dhunim ne faqe te pare dhe te akuzosh tere shoqerine per kete eshte kompleks inferioriteti.

Ne faqe te pare juve qe jeni te vdekur per korrektesi politike,nese doni qe keto krime te ulen,duhet te vendoset nese dikush ska marre denimin e merituar nga gjykata dhe per kete duhet te behet zhurma.

Por jo te futet tere shoqeria shqiptare ne realitet te zi se keshtu duan njerezit me komplekse inferiotiteti,apo ata qe duan te shpetojne fajtoret e vertete nga denimi.

Ska denime kolektive dhe krime kolektive,ato jane individuale dhe si te tilla ashtu duhet te trajtohen.

+100

Imagjino c'do te kishin bere mediat ketej po te kishim pasur dhe ne krime si vrasja e policeve duke patrulluar ne mes te dites, apo mass shooting e gjera te ngjashme ndaj te pafajshmeve. 

ou, po pse, po e nxorren lajmin ne faqe te pare te gazetes, ti ndihesh i denuar kolektiv keshtu?

Te dy ata ndihen te denuar kolektive. Dmth kur u be ngjalemarreveshja (TM Xhibi) dhe doli ne faqe te pare te gazetes, u ndien te denuar kolektive. Kur u vrane 4 te pafajshem ne bulevard, denim kolektiv.

Une psh nuk ndihem i denuar kolektiv kur shfaqet lajmi, Gjembi, por ata qe shohin lajme e thone "shqiptaret jane si ky krimineli i ketij lajmit, sepse une pashe kete lajmin", ata bejne denim kolektiv.

e forta eshte qe ky argumenti i famshem  qe riperserit me kokefortesi ky  ACDC-ja, ''marrja e pasurise  pas divorcit me burrin'',  nuk vlen  fare per Shqiperine!

rreth 90% e rasteve te dhunes/vrasjeve  ndaj grave ne Albanie deshmon qe behet fjale per familje pak a shume te varfera..  pra nuk ka se cfare pasurie te ndahet aty, pasi keta lloj burrash nuk kane as morra ne koke, e jo me pasuri per tu mare...

por me e rendesishmja,  eshte gruaja  ajo qe punon, ndersa burri eshte i papune, pijanec etj..  mirepo eshte edhe xheloz!  aaaa, per nje nder rron burri!

...rreth 90% e rasteve te dhunes/vrasjeve  ndaj grave ne Albanie deshmon qe behet fjale per familje pak a shume te varfera..  pra nuk ka se cfare pasurie te ndahet aty, pasi keta lloj burrash nuk kane as morra ne koke, e jo me pasuri per tu mare...

 

Dhe per kete duhet te kryqezohet tere shoqeria shqiptare dhe te stigmatizohen tere meshkujt shqiptare si njerez te pagdhendur?

Ti e pranon qe je i pagdhendur dhe krimimel apo dhunes grash, vetem se je shqiptar?

po patjeter!   nje shoqeri qe lejon te dhunohet pjesa me e pambrojtur, por nderkoh pjesa me vitale  dhe me kontribuese e saj, PO, duhet te kryqezohet!  

ore, nuk behet me fjale per incidente, kete e kupton ti..?!

 

une nuk pranoj qe jam dhunues a  kriminel, por ama si shqiptar me vjen turp!

...po patjeter!   nje shoqeri qe lejon te dhunohet pjesa me e pambrojtur, por nderkoh pjesa me vitale  dhe me kontribuese e saj, PO, duhet te kryqezohet!...

E leme me kaq,se nuk kemi per te rene dakort.

Argumentin qe une nxjerr per ndarjen e pasurise,e kam me shume per te ardhen,pasi po e shohim se si po shkojne punet ketej nga jetojme.Edhe Shqiperia do te arrije atje ne mos e gjitham,nje pjese e popullsise ka arritur tashme.

Respekte per debatin!

jo or jo, e ka mire acdc! vec nqse ndodh ne te gjithe 700 mije e kusur familjet shqiptare qe gruaja dhunohet nga burri, atehere ka kuptim ta nxjerre gazeta, perndryshe luajme rolin e inferiorit

Sic e thashe per vrasjet dhe dhunimet ka denime.

Protestat duhet te fokusohen tek denimet e gjykatave dhe ndoshta tek rritja e rreptesise se tyre.

Por te fajesosh tere shoqerine sic u be kur Kostandin Xhuvani palosi 4 vete,eshte te shperndash fajin dhe ne kete menyre krimineli te mos marre denimin e marituar.

Nese ai ne Vlore nuk merr denim me burgim te perjetshem( qe eshte me i rendi ne Shqiperi),atehere duhet te besh protesta dhe ta nxjerresh ne faqe te pare.

Por te kriminalizosh tere shoqerise se nje pjese e saj sillet si krimilnele eshte justifikim per kriminelin ose kompleks inferioriteti.

 

ku mos mos kryqzohen shqiptaret si te pagdhendur? me kto shkerdhat gazetaruca pa pike estetike qe bohen njeheraz Polic, Prokuror dhe Gjyqtar....

dy shembuj, gati te njejtat rrethana: Gruja do me u nda nga burri, ne gjysmen e shpis t perbashket do me jetu me Dashnorin...

 

"FAZ(Frankfurter allgemeine Zeitung) :  Tragjedi ne Familje. Ne gjendje te rende Psikolgjike Burri godet Gruan me thik.Motivet ende te panjohura.

"Balkanweb" :  Killeri me Inicilaet V.K. masakron  Bashkshorten ne Sy te femijs per motive te dobeta.Komshinjt e cilesonin Gruan si shume te cilter... 

Po ben gabim teknik, NYT eshte NYT, domethene leter higjenike me te cilen fshin bythen ish-kryeministri, dhe nuk merret me vrasjet rrugeve te New York-ut. Me siguri qe ka gazeta lokale qe ti nuk i di fare qe egzistojne te cilat ne faqe te pare nxjerrin krimet, sic ka ne cdo vend te botes ne fakt. Shkurt muhabeti, ku NYT e ku gazeta Panorama

Mos e dridh muhabetin.

Nuk po e dredh fare mer, po te them vetem mos merr si etalon NYT se eshte nivel i larte shume, as FAZ, as Die Welt, as the Guardian. Media shqiptare (me fal per kompleksin e inferioritetit) krahasimisht me keto me lart do ngelet gjithmone media provinciale qe merret me kryetarin e komunes fushe-kuqe qe hengri darke dhe iku pa paguar. Ne Gjermani psh ka media plot qe nxjerrin vrasjet ne faqe te pare, nderkohe qe gazetat gjermane qe njeh ti as qe gjejne dot nje vend ne faqen 74 per te njejtat vrasje 

ACDC1, cer je tu thon, qe ndihesh me i sigurte ne Vlore e Tirone se ne NY????

Po flisnim per dhunen ne familje ne Shqiperi, kercen ne sa njerez ne total jane vrare ne NYC me 8,405,837 banore ne 2010. smiley

Shqiptaret jane te absesuar me kroniken e zeze dhe vertet jane njerez me komplekse inferioriteti.

Dmth i bie gati 6 persona ne 7 dite te vrare.Askush nuk ben blogje dhe nuk i vendos ne faqe te pare te gazetave sic bejne shqipot.

...krimet e kronikes se zeze vendosen ne faqen e pare dhe pastaj blogjet alla PPU,fillojne dhe akuzojne tere shoqerine shqiptare per krimet.

Krimet i ben individi dhe individi duhet te pergjigjet.Te kryqezosh tere shoqerine shqiptare se nje idiot vret gruan se kaloi pragun e deres,eshte kompeks inferioriteti.

 

 Respektsmiley

Ekstremizmi ne politike eshte nje tjeter arsye se pse i meshohet kronikes se zeze edhe nga mediat kombetare ne Shqiperi, duke i bere te sillen si lokale.

Mediave antiqeveritare u intereson ta nxijne realitetin ne disfavor te pushtetit sepse politikanet tane jane mesuar te bejne politike te ndyre, me goditje poshte brezit. 

Media eshte si restorant, gatuan ate qe do te haje klienti dhe per te cilen eshte gati te paguaje. Edhe sikur te themi qe kemi gazetare (guzhiniere) te nivelit te larte gjendje, nuk shet dot aragoste me havjar ne Peqin, byrek do shesi, o me gjize o me spinaq, ja po shkon deri te byreku me mish. S'ka lidhje me propaganden, ka lidhje me gjera te tjera qe nje 20 vjecar nuk i kupton dot

Jam dakord per ate perkufizim te medias, e verteton me se miri Daily Mail, qe eshte nga me te klikuarat dhe qe gjithashtu fokusohet ne lajme idiote. 

Megjithate, nje pjese e mire e mediave ne Shqiperi jane me shume te varura nga pronaret se sa nga klienti. Mediat ku klientet sjellin me shume para se sa politika jane me te moderuara dhe nga kjo ane.

Po jo mer Shtrigan, se ne Shqiperi nuk e fshi njeri meneren shume kur abuzojne femren, vetem kur ja cajne ballin me sqepar atehere dhimbja e femres se shkrete deperton deri ne media. Sec kishte nje teori STALKER me duket qe hindut pavaresisht fese spirituale e keqtrajtojne femren. Me kete dhune te papame ndaj femres ne Shqiperi, shumica e paraportuar, verteton kryekeput se Mazllemat Shqiptar jane kampionet e keqtrajtimit te femres ne Ballkan te pakten, pavaresisht se ne ceshtje feje jena tolerant.

I modhi zot sna i ka dhon te gjitha, prandaj po i mysim femrat ne dhune e te shkretat slene plak te huj pa morr per burre veq me shpetu prej drunit e abuzimit.

ca pret nga nji shoqeri qe fle gjume letargjik? po nuk i organizoi politika, as dun me dit, jane gati me ngordh si qen.

E ke shume gabim. Mbase po flet per kohen kur ke qene ti ketej. Sic tha dhe ACDC, prej disa rasteve individuale po shan me inferioritet githe shoqerine. Si te themi ne qe gjithe amerikanet jane psikopate qe vrasin te pafajshem rrugeve. Mendohu pak.

Kemi fol ene here tjeter, mu ne Shqypni me ke perhere, dhe shof qe femra e shkret vazhdon ta haj drunin qerut... Mendohu pak.

Shoqeria nuk them se eshte inferiore, por e kriminalizuar, sepse ka perqindje shume te larta te dhunes ekstreme ndaj femres e nuk hy fare fukaralliku a politika, por keq edukimi dhe harbutesia e mashkullit Shqiptar qe e shikon femren si prone te tij. Pergjegjesi ka edhe nena, qe e edukon djalin me ndjenje superioriteti kurse femren me ndjenje inferioriteti. Nese media rend mbas krimeve, shoqeria shqiptare ja ofron medias rastet e dhunes ndaj femres me bollek. Media ka pergjegjesi qe reflekton shembuj suksesi si Nipcja me Rozanen e Arminen, dhe jo te rinj Shqiptar te suksesshem me djersen e tyre ne bote larg krimit. Ngaterroni Machizmin me Harbutesine Turkoshake kriminale, prandaj po ju lene Grate e mire ja u bejne.

Te thuash qe nje shoqeri prej 4 milionesh eshte e kriminalizuar vetem prej kronikes se zeze qe lexon ti neper gazeta, eshte kulmi i inferioritetit. Dhe mendon se ato lajme mjaftojne per kete deklarate, por nuk pranon qe ato lajmet e shpeshta te mass shooting nuk jane mjaftueshem per ta quajtur shoqerine amerikane te psikopatizuar, atehere pervec kulmit te inferioritetit, shtohet edhe kulmi i provincializmit. Kaq kam thene une deri me sot, por ika, se per kaq merr ban e te shajne nga motra.

shkaba, leri emigrantet, po te te vije turp qe s'po ben me shume propagande tek Shqiptaret ne Shqiperi. Ja ky s'e paska kuptuar ende qe me nje dyqan jeton si mbret. Paska dhe BMW madje, e prape po iken.

Perderisa media reflekton realitetin nuk i vihet faji lajmetarit, por nje shoqerie te semure qe abuzon seksin e dobet si ne pak vende. Sjam hipokrit qe te shohe nga krahu tjeter kur ne vendin tim kercet druni ndaj femres si ne 3 te notes. Me vjen turp si fillim dhe ndjej neveri per ata qe abuzojne edhe grate Uloke. Keni arrit fundin prej kohesh e po ju pelqe lluca se e trajtoni veten si pashallare tu keqtrajtu femrat. Perfitoni vet duke i poshteru femrat me dru prandaj boni sikur si shifni plaget sociale.

Mblidhni menjen, respektoni femren e mbrojeni nga dhuna fizike e verbale, se jeni katandis si mos me keq. Do vij dita qe keni per te nejt me dylbera vetem, se kush eshte pjeshke do ja mbathe e sdo ja u hedh qurret.

Serbet vrane mijera njerez, mafia e tyre vrau kryeministrin e vendit diten per diell, s'ia beri syri terr; kane pasur dhe mes vendit te tyre masakra nga me te frikshmet, si ne amerike, me mass shooting, dhe s'e quajten ndonjehere shoqerine e vet te kriminalizuar, dhe as keto keto lajme s'i quajten pasqyrim te realitetit.

Italianet e jugut kane hyre ne historine e njerezimit per krime nga Europa e deri ne Ameriken e Veriut, e s'e quajten ndonjehere shoqerine e vet te kriminalizuar, dhe nuk thane qe keta individe jane pasqyrim i realitetit. 

Ne ameriken latine kane kartele qe kane krijuar lajme me masakra nga me te frikshmet, e jo vetem qe s'e quajne shoqerine e tyre te kriminalizuar prej ketyre individeve, por kur guxoi Top Gear t'i quaje vend droge, e detyruan BBC te kerkoje falje publike. 

Shoqeri te tera paragjykohen per hir te ca kokrrave vetem nga karakteret primitive. Ata qe me kete primitivizem paragjykojne edhe veten e vet, jo vetem ata qe jane ndryshe, ata jane viktima te inferioritetit qe vjen prej te ndierit personalisht si shtrese me e ulet nga ata qe ka rrotull. Por vetem se ndihesh ti ashtu, s'do te thote qe duhet te ndihen te gjithe ata qe kane te njejten kombesi me ty.

Juve duhet me ju bo terapi kolektive se keni shku per lesh te gjithe. Sec thote media apo BBC, nuk e krijon realitetin e dhunshem ku jeton. Italianet e Jugut dhe Latinet qe thua ti diskriminohen jashtezakonisht shume per mekatet e e bashkekombasve te tyre po ti se ke qit ndonje here hunen perjashte ta kuptosh. Nese ne kemi nje Liam Nielson qe na bezdis, italionet kane cerekun e hollivudit qe i stigmatizon sa jan bo arkitektet a mjeket italion me hije e nuk shofin mo televizion. Po hiqe nga menja, cdo shoqeri nderohet e kritikohet nga veprimi i individeve, klaneve apo diaspores.  Kur faqet e gazetave mbushen me Arminen e Rozanen, dhe jo me ke boto nje liber me poezi apo fito nje konkurs matematike nderkombetar, brez si i yti qe rreh grate do dali. Eshte bo Kallashi me vithet e saj produkti me i renddsishem Bio Shqiptar. Nejse ti si kupto keto gjona se ane shume afer teje e te kane shtyp.

Diskriminohen nga te tjeret, por nuk flasin ashtu per veten. Pikerisht kete po te them. Ata rezistojne dhe reagojne ndaj diskriminimeve te tilla, ndersa ti preferon te nenshtrohesh me bisht nder shale, prej inferioritetit, dhe e bind veten qe je qenie me e ulet se te tjeret. Te kane bere ty keta diskriminues te ndihesh si shtrese me e ulet, e pret qe te ndihemi ashtu edhe ne, qe te jesh me rehat me veten.

Po ku mesoi Anila Basha e co, me raportu kronaka nera, tek zeri i popullit? Po nga Italiont mesoi qe kane shtyp agresiv e jo-profesionist. Ku i ke degju Italiont e Latinet si flasin per njeri tjetrin, ne ambasade apo aeroport????

Hiqni dore nga ndjenja e superioritetit ndaj femres se kur e shikoni sa e kompletume eshte femra Shqiptare, nga xhelozia e terhiqni poshte ne nivelin tuaj mashkullor me dajak. Ta them per te miren tate se shof kur vijne ciftet e reja nga Shqiperia, shume pak i rezistojne provave te lirise.

Sa vite ke ti qe komunikon me shqiptare ne kete blog, po aq vite kane qe komunikojne njerezit ne Shqiperi me italiane neper blogje italiane. S'jemi me ne epoken e "ku i pe ti".

Ajo epoke nuk ka per te hik ndonjehere. Nuk njifet njeriu ne bllog por duhet te punesh ne nje ambient me ta e te kuptosh veset e meritat tipike. Ku e di ti qe nje femer shqiptare tajtohet me mire nga ti me shoket e tu se sa nga nje italion a amerikon a angles per shembull? Pse ka femra Shqiptare qe shkojne e martohen ne Serbi e jo katnare serbe te vijne e te martohen ne shqiperi? Cili nga grupet e mesiperme ka me shume per zakon me nxjerr ish te fejuaren a ish te dashuren ne rruge????? Te bo pershtypje numri i larte i shqiptareve qe masakrohen nga kamionistat tek semafori?????

Keshtu thoshin dhe per lavatricen, qe s'do ta zevendesonte ndonjehere te laren me dore. Shumica e femrave shqiptare trajtohen nejsoj sic trajtohen ne ato vende. Ka shume ama qe trajtohen me keq, por ato raste nuk perfaqesojne rastet e tjera. 

o i lebetitmo, ka nja 8 vjet qe edhe katunaret kane internet te shpija. plus qe ka edhe nja 4 vjet qe dalin katunaret pa viza ne Evrope.

Po mer Gono, Po, merita e Komandantit te Kapos, u ka msu ene 'ndjenje inferioriteti' si term...per t u mbrojt kur i thu mos ver dore tek femra...Cer ke ti mor inferior....te thone...ku e di ti qe kjo e zdrugumja teme ....eshte me e keqe se ne Itali te Jugut....eshte shtypi kapitalist qe na nxjerr lajm te keq. 

 i lebetitmo, keto jane brezi i hashashit, nuk i kap ky brezi i ri i kokainjes

 

Mfal, Gono, Po paske kohe qe spaske shku ne shqiperi, ose ke hy nga Greqia mduket.  Rinia Lekun me kokain....e bote prej vitesh aqe, ishte qeveria qe bo lek me hashash se ka mjete te renda. Sa here qe shkoja ne shtepi, skishte gjo me te bezdisshme kur te vinte ne aeroport te huaj, Qeni policit tu te nuhat e tu ngatarru neper kome per Kokain.

Po del LSI parti e dyte, Agrono, po behet opozita e partise se pare, PS-s. Keshtu eshte kur s'ke opozite, behesh parti e trete.

Lene Gonin rehat, se nuk e lidh gjo me Partine e themelume nga Xhelili, te mbushme tumllas me Nanoist e Kaqist. Goni pranaj iku pre anej se sun e durote komunistizimin e PeDit nga bijte e doktoret e eterve.

 po, e ke kuptu mire ektremizmin politik.

I Lebetitmo, njele tu permen Xhelilin dhe me kujtove nje gallate me kete trim te cartun. Masi kishin ra prej fiku, ky i pershenderste gjithe robt e panjoft ne rruge ke lagjia, dmth mo mire me qene mrena. Mesa duket i paska ardh cerja mas njezet e kusur vitesh.

i lebetitmi ka arrit te Xh-ja, Xheli, Xhelali, Xhelili do perserisi sa ta kaloje.

Foro, po keshtu bejne kur bijne nga fiku Baballaret e kombit, e fillojne ringritjen nga lagjia a rrugica. Harrove Cunin e sheqeres mbas 97 kur si dilte njeri ne miting? U bote popullor, e therriste Gonin me shoke ne emer me u bo qefin ne miting, se aq dilshin atehere 35  kokrra. Gono mos u nxef me Xhelil themeltarin, duhet te merziten Socialistat qe i shtypi per 20 vjet Emisari i xhelilit e Ramizit ne emer te Demokracise.

Your abusive partner doesn't have a problem with his anger ; he has a problem with your anger

Partneri juaj abuziv nuk ka probleme me zemerimin e tij , i ka problem me zemerimin tend  ...............

sepse ti nuk asnje te drejte te rrebelohesh kur ai te rreh, ti duhet ta degjosh dhe gjakun tend qe vlon nga brenda per t'u rrebeluar per te drejtat e tua ti duhet ta ftofesh ne vend !!!!!

Ai do perdori zemerimin tend si faktori kryesor per sjelljen e tij prej kafshe, dhe do te ta hedhi gjithe fajin ty duke te t'a kthyer mbrapsht ne fytin  dhe ne trupin tend. 

 

 

Shume te inatosme te shof.  Ngrije zerin elba, mos e li burrin te bej zullumin!

Well you could be happy per grate qe vriten perdite ne Shqiperi, nuk te ndalon njeri 

dhe ben mire te marresh shembull familjen tende po deshe me ose pa shaka , pak rendsi ka , meqe i njeh me mire , perderisa burrin tim nuk e njeh smiley

Detajet qe ke perdor them se i ngjasojne atyre te jetuar. Kete duket sikur percjell mesazhi yt. 

A nuk kemi te drejte te solidarizohemi me grate ne veshtirsi? Perse je kundra mbeshtetjes se grave qe rrihen nga burrat? Perse duhet te presim gjer sa te behet zullumi? 

Shoh se je akoma te hapi i pare, ai i mohimit! 

Gjith peshku eshte me ty ELBA!!!!!!

Bame ti me posht po me thua s'ke turp qe degjon fjale njerzish e ketu po me analizon mua ? smiley 

shqiptari po shqiptar ngelet.

une kam qene service worker for abused women  zoti  Bama , dhe tani punoj ne MOHLTC smiley , edhe masterin per kete e kam mbaruar. Dhe jam nominuar from my university for my international work supporting abused women and abused children. 

po te dogji mbaje , po zakonisht abuzimi keshtu fillon, me shtypje 

ne hava mund te flasesh gjithe diten,  po deshe gje konkrete hidhu nga facebook me foto e fakte ta mban smiley

"Bame ti me posht po me thua s'ke turp qe degjon fjale njerzish e ketu po me analizon mua ?" Edhe Nard Ndoka do qeshte me kete e dashur Elba! Mbase ke dashur te shkruar dicka tjeter; ne pritje...

E dija qe ato fjale qe duket se te dilnin nga xhani, ishin bazuar ne eksperienca personale. 

Peshku, grup hag per Elben! smiley

 

smiley

ha bame ha, nuk thash qe ska mashkuj legena apo degjenerata ne kte bote,

 

Shumesi nuk eshte mashkuj, por meshq. Klm

Shumesi nuk eshte meshq por meshkuj. Klm. VF-LP

ka pagu shkollen me thes patatesh tjetri. S'do harxhonte kohen me vogelsira. E priste biznesi

Shumesi nuk eshte meshq por meshkuj. Klm. VF-LP

______

Nuk ka nevoje te kercenosh ne mesazh privat, e dashur elba. Dhuna verbale nganjehere vret me shume se ajo fizike. Une ju dhashe vetem mbeshtetjen time eksperiencave tuaja. Kerkoj ndjese nese kjo ju ka ngacmuar plaget e memorjes dhe ju ka shkaktuar dhimbje. 

ti qeke budalla re cuno 

Nuk ka nevoje te kercenosh ne mesazh privat, e dashur elba. Dhuna verbale nganjehere vret me shume se ajo fizike.

E paskan huq keta te kanadase. Kur them une qe lajthisin keta andej nes mes te te ftohtit dhe arabeve, behen nervoze e agresive... lol. S'jemi ne mesdhetaret per kallkanistan. Na shket truri.

ore bythqir, po me nise ti mesazh apo une ty?

Dhuna ndaj Grave

eshte pak e veshtire per tu thene por ....shembullin ma tipik dhe dhunusin me te modh te grave na e kena ne krye te shtetiti.Ka dhunuar ne menyre mizore dhe sistematike per disa vite rresht nenen e djalit te vete deri sa  doren goditese ja ndaloj gjykata me ligje. Nuk mendoni se eksperienca e tij personal   do te ndikoje e reflektohet ne nivelet e ulta te shoqerise.Nga ana tjeter vete kjo shoqeri  e pa emacipur perfshi edhe grate  shkon e zgjedh per ti drejtuar njerez me histori te perseritur te dhune.Ky eshte ndoshta i vetmi aspekt  i erret dhe i  pa korigjushem i jetes se Rames qe do ta shoqeroje ate tere jeten dhe  nuk do arrije kurre ta mbulonte edhe sikur te mblidhen bashke te gjithe llojerat e hollivudi. 

Kam pare fotografine e Matildes tani e plakur , nuk njihej , e thinjur komplet e zbardhur me nje fytyre te cudtishme ne shikim, sa keq me erdhi smiley

jo fort e hijshme me diskutu pamjen e nji gruje qe ka kalu trauma fizike e psiqike.
Leje kapon se ai nuk e koncepto dot jeten pa u mor me politike 2 lekshe

o  bredho une nuk vije  per me bo politike ketu ne ket cirk virtual   ...por per me u argetuar  ...dhe kur kemi ndonje dritare kohe nga puna smiley  une familjen e konsideroj te shenjte(nuk e dina per ju mbase je single) prandaj per rastin e  me siperm ishte ajo zonje e nderuar  qe me detyroj te them se e "kame pak te veshtire"  ..se  per ate langon qe ty te ardha keq  ka pare shume shqiperia si puna e tij.

vallaj deri tani po shof peshkun t'u u argetu me ty, jo anasjelltas

C'po thu o kapo, qe ky eshte kryeministri i pare qe kemi qe degjon gjykatat dhe zbaton ligjin? Mos me kshu rreklame falas mer!!! smiley

u zune Meroja me Kapexhiun ne emisionin e funit te Sokol Balles,- mjer studentet qe t'kane ty petagog,- i thah Mero. Ti ke shkrujte gjene me te ndyre ne gazete per nje familje nga me te nderuarat ne Tirane,- ia ktheu Kapexhiu.
Cudi se si vazhdon te ripertypet ndyrsilliku nga Saliu me gjithe taborrin poshte ne sintoni te plote me njani-tjetrin.

Historia e saj nuk dihet e plote perderisa ajo nuk eshte ne gjendje te kuptoje veten si ka qene dhe ku eshte dhe te dije te mbroje veten e te flase.

fatkeqsi e madhe te humbesh ne kete forme 

http://opozita.com/wp-content/uploads/20...

Dmth, nese femra nuk lyen floket, ka mbaruar sipas teje; nuk eshte ne vete te kuptoje ku ka qene e si eshte? 

Ps: Papa sot kish thene, mos u beni telendare, mos u merrni me llafe ne kishe. Tekstualisht...

Me keqardhje flasin edhe komshinjte  e saj Bame , qe e njohin me mire se ty ne  US. 

ku e di ti se si e njof une? Une mund ta njof me mire se ty qe e njef nga "komshinjte" e saj.

"te dije te mbroje veten e te flase" Te mbroje veten nga kush? Nga llapaqenet qe jeten e saj duan ta perdorin si municion politik?

Eshte turp te pergojosh njerzit ne ket far feje! 

Ne fakt kur vjen puna per Partine,ne djall te vene grate dhe femra shqiptare.
Rrofte KM Rama!

Nga sa kam degjuar te dy kane qene tipa qe nuk i hapnin rrugen nj-tj.

Kete e ka thene e ema e Edit.

Tani kur nena e djalit thote kete,pra e ndan fajin 50-50%,mendo se si eshte ne te vertete situata.

Nejse te rroje Partia!

I hype ne ti trenit te telendareve? Cer ka te bej partia ketu? Shpikni per jeten e nje gruaje, nen preteksin se ju rruhet shume trapi per te, vetem per te hedh balte mbi ish te shoqin e saj. Ky eshte kurvllik! 

Ke te drejte,kurvllik eshte.

Keshtu eshte politika.

oh really ?

Burrat shqiptare jane te pagdhendur te gjithe,ama te gjithe si ai qe vrau ne Vlore edhe Tiroci,Beluli,Gjembi,Bradharaku etj etj.
Te gjitha jane ne nje kategori jane kriminele.

Per vete do ta quaja dike kriminel kur ben nje krim apo dhunim,por keta tipat qe permenda me siper kane marre persiper te merrin me mekatet e te gjitheve dhe ta njehsojne veten me ta.

Hajde flini gjume rehat tani se e shfryte streset tuaja te kompleksit te inferioritetit!

 

ti ke probleme o vlla dhe per ket, s'ta kam fajin une. Po as grate qe divorcohen nuk ta kane fajin pavarsisht se ti je i bind per ket gje

Une nuk e shikoj fajin kolektiv i nderuar,por individual.

Ti qe kudo qe shikon shqiptare,shikon kriminela, perdhunues apo te pagdhendur,ndoshta ke probleme.

.

Po eshte problem mentaliteti gjithashtu o ACDC. Sa me pasion e ke ket teme ti. Nje % e madhe atje abuzohen dhe dhunohen sepse eshte pjese e mentalitetit ku ato meshkuj jane rritur dhe jetuar. Dhuna nuk filloi sot de. Ku ka injorance dhe padije ka dhe dhune qe vjen si mungese e tolerances, mirekuptimit, respektit etc. Duhen trajtuar kolektivisht e Jo individualisht. Femrat jane rritur mes ketyre meshkujsh ne familje( baba, vlla) dhe gjithmone jane 'edukuar' dhe trajtuar te jene te bindura ,kokeulura dhe shtepiake. Zakonisht keto drama ndodhin ne keto ambjente dhe rreth njerezish. Ke degju ti raste dhune ne nje cift te shkolluar dhe me nje status me te ngritur / nivel ne shoqeri?!! ncuq. Lol. Prandaj ti nuk ke pa dhune ne familjen tende, po kjo sdo me thene qe ato nga Devolli apo Bilishti nuk dhunohen. 

Duhen trajtuar kolektivisht e Jo individualisht

Dmth, edhe familja jote duhet te shihet si nje shtepi ku pranohet qe grate rrihen e vriten? Kush ka nje shtepi te tille ketu ne forum le te ngreje doren. Nese jemi shumica, le ta trajtojme si dicka kolektive.

Nuk dhunohen ata nga devolli, por dhunohen ata nga idiotet e devollit, sic dhunohen nga idiotet e tiranes apo te nju jorkut.

 

ja se si i shan shkaba shqiptaret:

O Klodi, se qenke dhe i vogle ne moshe. Ik shiko qytezat ne zone ku kane 24 vjet qe jetojne me kete mentalitetin qe keto sherbimet jetike duhet te merrn falas nga shteti e paret duhet t'i paguajne vetem qypat dhe socialistat, ik pastaj shiko nje qytet tjeter qe s'e ka kete mentalitet, por e ka te qarte qe cdo sherbim qe ta ben tjetri dhe jo ti duhet paguar, dhe pastaj mbase do te kuptosh se pse tek njeri qytet robt jetojne ne shtepi si stalla e vriten me njeri tjetrin si kafshe, e pse tek tjetri jo. Shiko keto, pastaj fol, meqe qenke student qe ka qejf te shkruaje. 

vej bast qe ky punon te ministria turizmit smiley

shkaba dhe shtrigani jane meshq.

 

 

 

Klm

e kam vone re ket klm qe e perdor shkaba ne fund te komentit, edhe nuk eshte cudi qe te jete me te vertete stjuardese smiley

Gon, po mund t'jete dhe polic rrugor. Se policat shqiptare jane te mirnjoft ne mbare boten per sherbimin e kulturuar qe ofrojne.

edhe ate e kam menu, se keto policat i kane pajis edhe me kamera tashti, direkt liveleaks

Ose kati i dyte tek ndertesa e #rilindjes

aha qeka nji nga ato dy breshkat smiley

Jo ne KM, selia e partise.

aha jo te KM po te KQ

Nuk kane rendesi germat, rendesi ka mbajtja e premtimit per punesimin e njerezve!

ja se si i shan shkaba shqiptaret:

Asnjehere s'kam share shqiptaret, o Agron, e madje kjo qe paske sjelle eshte shembulli konkret qe me disa grupe te vecanta nuk perfaqesohet i gjithe kombi. Komunitetet qe detyrohen te perfundojne ne Kanun ngaqe u ka cuar Berisha paligjshmerine, nuk perfaqesojne gjithe shqiptaret, as gjithe veriun, por vetem qytezat fatkeqe qe kane rene nen thundren e krimit kafsheror. Cdo shtet ka problematiket e vet, por asnjeri nuk perfaqeson kombin e vet me ata. Faleminderit qe ma perforcove mendimin smiley. Te falenderoj dhe qe vertetove dhe nje here qe ti genjen kur thua qe une shaj shqiptaret. 

Nje falenderim i vecante i shkon gjithashtu dhe dy fansave te tjere te mi, bashke me ty, tre (ti je me i madhi, keta te dy te varen anash) sepse jeni mbledhur edhe kete here duke cucuritur te eksituar poshte meje. Po vertetoni cdo dite me zell se sa thelle ju kam hyre dhe ju kam penetruar ne mendje, per t'jua mbushur plot e perplot me njohuri.

e vertete kjo qe thua qe nuk i ke share njehere shqiptaret, sepse ti i shan shqiptaret me shume se nje here, i shan perdite e ne menyre sistematike.

shife cke thene

dhe pastaj mbase do te kuptosh se pse tek njeri qytet robt jetojne ne shtepi si stalla e vriten me njeri tjetrin si kafshe,

vetem ty te kam lexuar ne kete blog qe ti pergjithsosh gjithe shqiptaret e nje qyteti qe sipas teje jetojne ne shtepi si stalla dhe vriten me njeri tjetrin si kafshe.

jashte ketij blogu kete vetem katunaret e zonave te thella e bejne. ketu ne kete blog ti je i vetmi nar.

 per ty  1/700000000 eshte nje numer mbytes shume i madh. smiley

 

 

smiley O admina qe jeni bere me fiksime. Sic e shikoni ketu, kane shkruar keta per hesapin e vet keta nga 100 komente jashte tem. Pse e keni fshire nickun shkaba? Ka ndonje arsye kete here? 

o Gon, te ka kthy pergjigje nji nga kto meshqit

kushedi nga ka ardh ky cope katnari me cizme

do jete i vogel ne moshe

pranej haka groshe

Nuk e dija qe nje mashkull nuk e percepton dot perse femrat kane per detyre te mbrojne femrat aq me teper kur e kane ne profesionin e psikologes smiley duhet  me patjeter te jemi viktima se ska arsye perse ne i dime shkaqet e dhunes 

hajde Bame hajde, na e mban veten edhe per kushedi 

Mungese e theksuar llogjikimi nga ana juaj; inati ju paska erresuar syte. smiley 

Besoj se ka nje keqkuptim te madh mes nesh, e dashur elba. Nga une, kjo teme, dhe te gjitha femrat e dhunuara kane vetem mbeshtetje.

Enadher grup hag for ELBA!!! smiley

 

hiqeni mor kete teme te ndyre, hiqeni nga faqja.

Mund te shpjegohesh me teper pse eshte e ndyre tema?

shkaba - 20 Janar 2015 - 12:51
shumesi nuk eshte mashkuj por meshq. Klm

 

smiley si kompetent flet. E parafytyroj me nji kunj dhembesh ne goje teksa shtyp ne tastiere. Like a mofo businessman

...Ke degju ti raste dhune ne nje cift te shkolluar dhe me nje status me te ngritur / nivel ne shoqeri?!! ...

@Mimoza Llastica,

Vertet e kishe kete pyetje apo ja fute kot.

Clidhe ka shkolla me dhunen kunder femrave?

Abuzuesi eshte abuzues.

Meqe solle prinderit e mij po ta them qe te dy me shkolle te mesme i kam jo me Universitet.

Ja me siper te solli njera dhunen e nje njeriu te lindur e rritur mes njerezve me shkolle sic ka qene zoti Rama, por kjo se beri me pak abuzues, gjithmone nese akuzat jane te verteta.

Ndoshta ndryshimi eshte se ata me shkolle nuk lene shenja kur rrahin femrat.

Ta dhashe si shembull shkollen dhe hapjen e mendjes, qe nuk eshte domosdoshmerisht faktori kryesore, po luan nje pjese te mire ne mentalitetin e njerezve. Abuzuesi eshte abuziv dhe kur gjen terren dhe ka liri veprimi. Ta thashe dhe me lart, ashtu edukohen nje pjese e mire qe te vegjel, duke pare ne ambjentin qe rrethohen dhe ashtu sillen dhe vete kur rriten. Dhe femrat ashtu trajtohen qe te vogla te bindura dhe kokeulura, dhe kur bien ne dhunues nuk guxojne te ngrejne koken. Eshte Ceshtje mentaliteti dhe injorance. Pike. Shume pak mund te jene abuziv te lindur, sesa ato qe behen me vone nga ambjenti dhe mentaliteti qe I rrethon. Shife kete. http://youtu.be/b2OcKQ_mbiQ

E pashe por pashe dhe nje koment me poshte qe me beri pershtypje:

 
If you did this with the genders reversed most of the girls would slap the boys without hesitation because we only teach nonviolence in one direction when it comes to gender.
 

Dhe Dhuna e vrasja Gjinore jo vetem vazhdon po behet me ekstreme.

Rubena Moisiu thotë se abortin selektiv “e aplikojnë edhe intelektualët”: “Një femër e pretendojnë 5 meshkuj. Katër do të mbeten pa martuar. Pra favorizon kriminalitetin”

 

http://respublica.al/artikuj/2015/01/20/...

po kjo shpjegohet shume thjesht:
Rubena eshte inferiore ndersa shkaba dhe acdc jane superiore

Mir, mir po kan per te perfundu si dylbera, se sdo kete mo pjeshke por veq Kastraveca. 

e ma men ate t'partise se legalitetit qe e kisht thirr Fevziu te Opinioni dhe kur e pyten se si do reagonte nqse cuni i vet do i thosh qe ish gay, tha pak a shume qe do ja mbante revolen ballit?
Ky eshte pike referimi per acdc. Ca grijme sallate kot per ndryshim mentaliteti kur kte e ka te veshtire me e pranu dhe nji politikan apo nji qe ka vite qe jeton jashte...

Kush merr ai qe hudhte cekicin njehere e nji koh mbas stadiumit? Po cer politikani eshte ai ...ai eshte nje cekic qe hudh cekicin....po ka kalu tek forca politike e Gonit tani, keshtu qe le ta mbajme i cik me hater. Po kur shajne ene ato pak goca qe u kan mbet curva sa here i jepet rasti machove e per force zakoni, ....po me kongen Cuni i vogel  do llokum ka per ti shku jeta. Sa per kta qe kena ktu, kalamojte si pjerdhin fare e mir ja u bojne...enderra horror u ka mbel mos me sjell cuni a goca ndonje me ngjyre ne shtepi.

Kjo eshte vertet kafsheri!!!! Nuk du ta besoj qe regresi yne si shoqeri ka avancu gjer ne ket nivel.

Cdo e keqe ka nje te mire....do kete me pak divorce dhe vrasje se kush do morri shtepine.

Ta dhashe si shembull shkollen dhe hapjen e mendjes, qe nuk eshte domosdoshmerisht faktori kryesore, po luan nje pjese te mire ne mentalitetin e njerezve. Abuzuesi eshte abuziv dhe kur gjen terren dhe ka liri veprimi. Ta thashe dhe me lart, ashtu edukohen nje pjese e mire qe te vegjel, duke pare ne ambjentin qe rrethohen dhe ashtu sillen dhe vete kur rriten. Dhe femrat ashtu trajtohen qe te vogla te bindura dhe kokeulura, dhe kur bien ne dhunues nuk guxojne te ngrejne koken. Eshte Ceshtje mentaliteti dhe injorance. Pike. Shume pak mund te jene abuziv te lindur, sesa ato qe behen me vone nga ambjenti dhe mentaliteti qe I rrethon. Shife kete. http://youtu.be/b2OcKQ_mbiQ
 

Moza, po ngaterron prapambetjet patriarkale me krimin e vrasjes. Edhe ata baballare qe i rrisin djemte si kokelarte e vajzat si kokeulura, vrasjen apo rrahjen per vdekje as e cojne neper mend. Abuzime te tilla behen nga kriminele. 

ky Totozani partizani kishte bo pun t mir me u anku per kurvllikun qe jep televizori jep 24 Or nonstop. po thuj ti vari k... edhe ky pjes e ktij prostitucioni te organizum shtetror qe maskohet  me lirine grave etj. pallavra leshi. Gruja e ndergjegjshme e gjen vendin e vet pa pas nevoj askend tjeter.

Grat me zi i kena....pa derra ka sa te dush

mbroji grate tona o zot

Hajde popull barbon hajde. I ra nuri katunarit se iku gruja ne dyqan pa leje. Talibani mootit. 

Fundja nje popull duket nga si i trajton kafshet, femrat dhe lulet. Me asnje nga keto si kemi mire punet. Meshire per ne o zot. Na e zbut shpirtin zumpare qe kemi. 

kokolepso,

me e vu femnen me i nivel me kafshet dhe lulet osht icik si shtremetsmiley, avash byrazer se ske drejt me kerku meshir n emer t gjith shqiptarve. Un per vete skam nevoj per meshiren e zotit per me msu se si trajtohet nona e fmijve te mi me te cilen ndaj buken e krevatin prej vitesh.

Kjo shkerdhat Politik qe bohet gjoja n te miren e  Grave esht farce dhe hipokrizi.

Pse s del ky Totozan pederasti te kerkoj qe Grat qe rrisin Fmi te paguhen sikur jan ne Pun? me pages normale dhe sigurime shpqerore ? pse jo? po rrit Femijen, Taksapaguesin e neserm qe do japi Kontribute per gjith shoqerin.  a esht e drejt qe Grave ti  qihet nona Dopjo? tu rrit femin dhe njekohesisht e detyrume me shku me bo "Karrier"?....

Kjo esht dicka qe ja vle te diskutohet, jo e drejta me dal bythjasht! 

 

 

.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).