A nuk ka, natyrshëm, një të drejtë të fëmijës për të mos u rrahur? Po në ligj a ekziston kjo e drejtë? A është formë disiplinimi të rrahësh dikë që nuk mbrohet dot? Kjo video eshte hedhur ne YouTube disa ore me pare me pershkrimin, "Koplik, mësuesja e fillores dhunon nxënësin. Nuk dihet ende kush eshte mesuesja qe shihet, dhe as kur eshte filmuar saktesisht. Nese eshte autentike perben nje standard te papranueshem te mesimdhenies dhe mund te hape nje debat shoqeror, mbi dhunën ndaj fëmijëve, mënyrat e lejueshme të disiplinimit. Sepse, ka ende shumë njerëz që mendojnë se ca të rrahura u bëjnë mirë fëmijëve.

189 Komente

Gesunde Watschen smiley

E kanë rrahur mesuesen kur ishte femijë...
do të rrahë edhe mesuesja....
PRA 1 NGA PYETJET E TESTIMIT TE MJEKEVE MESUESVE :
1-A je rrahur kur ke qene femije?
Po
Disi
Jo
Nuk kuptoj
Nuk Pergjigjem

2-Kush te ka rrahur me shume?
Babi
Mami
Mesuesja
Shoket
Nuk kujtohem
Nuk pergjigjem.

eh,neve na kapte te faforitet te temthat. kishim me frike mesuesen se mamin ke shpia. smiley

As prindi nuk duhet te ushtroj dhune ( ka shume forma te tjera disiplinimi sot). Sa per kete idioten qe dhunon femijen e tjetrit, duhet ti tregohet vendi!!  Ta kapesh per veshi njelloj sic kapi femijen e dikujt tjeter. Per veshi e ne burg!!! Lol

Nd burg! Ne burg!

Yes e perveshesh biles! smiley

Ne burg ne nuk shkojme 

nje mut ne te leshojme ...

ne burg, ne burg ne do vemi,

kush s'beson, borxh nuk ia kemi.

druri ka dale nga xheneti oj moz.

ku e di ti ca ka bo ai holbja vogel. Nganjehere lapra eshte me efektive se cdo gjo tjeter.

Po po e perseris prape, ca pret nga nje shoqeri, qe do te detyroje burrin te permjere ulur dhe luanin te haje bare.

Cfaredo te kete bere! Nuk eshte femija e saj. Ska asnje te drejte ta preki. Ka menyra te tjera! Sorry effkey. Per ate punen e burrit mvjen keq dhe mua. E kane egzagjeru ca. smiley

eh ku ka si druri ... dhe po ehste e vertete qe lapra eshte efektive per ata qe do e jo me ata qe nuk i ke hic asnje gje. lere astaj ato qe i do shume ...

 

per ate te detyruaren e te permjerit ulur dhe ha debat ceshtja :

ketu

http://www.huffingtonpost.com/2012/06/13...

ketu

http://www.mensfitness.com/blogs/could-p...

dhe ketu

http://www.medicalnewstoday.com/articles...

 

sa per luanin qe ha bar eshte tashme e njohur shkencerisht qe felineve u pelqen bari, qe nga macja e deri tek luani, ceshtje tretje dhe balance stomaku thone ...

s'eshte keq tua shetisin ketyre brezit te ri si ne kamera dhe jashte kameras.

Shume I forte eshte ky Larry David. Ja kam pa gati te gjitha keto episodet e curb your enthusiasm! 

nashi, ndonje dacke e natyres  korrektuese  duhet te jete e lejueshme, them une.

Shikoje videon Belul se nuk eshte nje dacke, asaj ju skuq dora. Cfare mund te kete bere ky ne klase, ndonje shaka, muhabet me shoket, s'ka mesuar? E papranueshme.

komenti im ishte ne pergjithsi i nderuar, jo per mesuesen ne fjale qe e ka vene para  femijen si thes boksi.

Mesuesja duhet te ndeshkohet, por jo te pushohet nga puna. Ajo qe ben eshte gabim, por ajo ashtu eshte rritur dhe i duhet vetem korrektim. Jam i sigurt qe s'do ta perserise me, po te behet e madhe kjo.

a ha,kjo u dogj tashme,t'baje gati leket per te rihyre ne sistem nga e para. smiley

Sot edhe mesuesve u leverdis te mos rrahin, se dhe femijet sa vijne e po behen si andej, qe rrahin mesuesit 1, 2, 3

dhe i duhet vetem korrektim

Po si propozon ti ta "korrektojme" ne kete te ashtuquajtur mesuese? Sic thote komenti me siper, me ca "dacka te natyres korrektuese" (nje formalitet ne komisariat)?

Gjobe, paralajmerim per pushim nga puna, dhe t'i japesh nje liste te atyre qe do ta donin vendin e saj te punes. Ta shohesh sa e sjellme do behet!!!

Pastaj, femijet tane do te perfundojne ne piken qe po deshen te mesojne, mire. Po s'deshen, koken cafshin. I ka kapitalizmi keto.

Gjobe? Hell no. Une si prindi atij femije nuk e toleroj. Nuk e fal. Per mua ajo duhet t'hiqet nga puna. Kur s'ja shkul veshet vete, cfare kujton se do t'toleroj ty apo ate?!! Ta thashe kshu ta kuptosh me mire. 

Pse mi, kalamoni jot qeka? Pranej qeka mistrc ai.smiley

Karafili nuk eshte vetem I imi, eshte I t'gjitheve ketu! smiley 

......., shoku Faik.

Paska qene ... si pune party dmth.smiley

Deri ke shkulja e veshit ne rregull ishte kjo.

Jooo! Nuk shkulen veshet ne ate menyre! smiley

Qeverria do kishte mendim tjetersmiley

Sidoqofte, icik dru duhet, sa per lezet.smiley

4 shpulla, icik si shume o zyshe... smiley 

nivel mizerabel. kishte lezet dikur, me sistem, me rregullore, per ket shkelje rri me nji kom nji or mas dere, duke majt veshin e majt me doren e djatht e tu t'pa te gjith me nenvlersim (te vret ene ndergjegjia ashtu, turp)...per ket gabim, 10 shufra, per ket gabim 5.  Kalamoni zgjaste duret, 1, 2 3, 4, 5, maroi, ik ulu ne ven fair and square. nuk u prekte me dor, mbi te gjitha. midis mcusit dhe nxonsit: shkopi. dilshin kalamojt te pjek ka shkolla ashtu. Te nigjushem. Se mu kujtu ai blogeri qe e kon denu me 1000 fshikuj. nga 50 cdo te premte. 20 te premte, ikin pa fillu mir ala, por msimi mbetet. denim edukativ, mo. ndeshkushmeria, ca po themi.

Proporcionaliteti eshte celsi. Keto carlliqet qe forca nuk jep rezultat me kane leju te shof shpeshhere skena shume te dhishme. Qe nga nona tu i thone femijes 20 here jo nuk do blejme akullore, dhe femija tu e honger me dore mu perpara nenes, ne mes te supermarketit, gjer ke baba i thote te birit fik celin ne tavoline, dhe i biri qe i thote fak of madherfaker!!! 

Not the only tool in the box, tha, but still a needed tool.

and not to forget: a vary efficient one. almost like windex! smiley

E drejta e femijes per te mos u rrahur, my ass. Prandaj vene punet corap ketu !  Druni ka dal pri xhehneti . C'a na gjeti ne qe edhe rrifshim po edhe na rrifnin ? Te drejten per te nigju me te mdhejt dhe mos me u bo smartass ia ka shpjegu njeri femijes ?

...If you can't handle the rights, don't enjoy the freedoms ...

 

Ke rrifshe ti? Se qe u rrifshe me shkop u mor vesht. Lol

Shut up se t'i dhash gershetat ne dore ...smiley

C'a na gjeti ne qe edhe rrifshim po edhe na rrifnin ?

Ja jemi bërë njerëz që shyqyr që na ndan një det i tërë, se kushedi sa herë do ia kishim veshur ndonjë peshku me shpullë!

Cfarë është një shpullë? do pyesësh ti.

Një shpullë është fundi i diskutimit. Eshtë shprehje e pafuqisë së shpullëdhënësit, që shpesh ndihet më i pafuqishëm se shpullëpritësi. Një shpullë e mbyll debatin. Një shpullë e ndalon zhvillimin e ndonjë mardhënie. 

Dhe nuk është arsye për tu dhënë shpulla të tjerëve fakti që dhe ti ke ngrënë ndonjë rastësore. 

 

p.s. pastaj dhe Kate e William zbatojnë no spank method. smiley

+1

Koment shume i mire.

+100
Nje nga shume te paktat gjera qe me kane mesuar prinderit eshte: druri e dallon njeriun nga kafsha. Ka marre fund. Dhe nuk ha asnje 'por'.

Dacken ku ta kesh. Kur te shkulin qimet mbi vesh është seç është!

Kam pas nje mesuse filloreje kishte nje te pickume me te perdredhme, qe edhe sot e maj men. Dhe ishte goxha e maskume, s'do kishte kamer ta kapte. 

zysha, me standardet e sotme, do ndeshkuar. dhuna perfundimisht nuk jep rezultate.

po keta kalamaj me celulare ne ore te mesimit?smiley

Shkurt muhabeti, femijen tim nuk ka pune ta preki njeri tjeter me dore... por sa per mu, e jema dhe prindrit tane ... drugi mesele' ...

Mesuesja duhet te lidhet dhe te goditet me gure derisa te ngordhe. Nganjehere ekzekutimi i denimeve te llojit musliman jane vertet te dobishme.

Duhet pare a e ka paguar korentin kjo.

Mesuesja duhet liruar nga posti dhe te perndjeket nga ligji. Nga ana tjeter, per nje femije qe abuzon me mesuesin/mesuesen duhet paralajmeruar prindi ose ne rastin me ekstrem, te perjashtohet nga shkolla. 

@ SHTRIGA

Me qe e di qe ti vdes per te bo krahasimin e kesaj "bahces tone me lule" me "andej", po te kujtoj se para ca ditesh 2 zysha ne Amerike u arrestuan se benin seks me nxenesit (prandaj me sa duket Bredhi me shoke preferojne te lajne pjata vetem mos bejne shkolle).

Tani une po te pyes ty si do preferoje ti? Te beje seks me zyshen, apo te te rrifte ajo?

Ne fakt pergjigje mos u lodh te me japesh se nuk me duhet fare. Per mendimin tim nje zysh qe ben seks me ty eshte aq e rrjedhme sa nga ajo car s'mund te presesh. Pra shume me e rrezikshme!

Ja ku u vertetua edhe teoria jote qe jeta "andej" eshte shume me e rrezikshme.

 

ja dhe femra shq. per te cilen ngreme zerin se diskriminohet dhe i mohoen te drejtat ...

pavaresisht gallatave, mbetet e papranueshme mosaprovimi i ligjeve te posaçme per survejimin me kamera dhe instrumenta te tjere, te ambjenteve shkollore dhe te tjere.

Mua me erren syte e me kaplon terbimi, psh kur degjoj raste ku rrihen pa te keq pleqte ne azile apo femije me handikape ne struktura pritje.

Kallashi është pak ne keto raste.

Nga ana tjeter, nje te rahur te tille e ka marre nje shoku im ne vitin e pare te shkolles se mesme. Ky tipi po i ngrinte fundin nga pas me vizore ndersa mesuesja fliste me dike ne banken anash. Pas 2-4-5-6 dackave u shokuam paksa, por asnje nuk u ankua se e meritonte ne fund te fundit.

Kshu qi edhe per kete rast, nuk thone kot qe duhen degjuar te dy palet, pastaj nisni gjykimin!

Nuk e kuptoj atehere, se perse cuditeni kur degjoni qefemijet kane frike te shkojne ne shkolle. Ja ku i keni faktet. Keta jane persona me te meta mendore, nje femije nuk preket me dore, sepse ka ligj qe e denon nqs ushtron dhune psikologjike e jo me fizike.

Eshte turp vertete!

Femjet jane me shume te kercenuar nga politikat socialiste qe e majta dhe e djathta shqiptare shpine perpara prej vitesh duke na ktyher dale nga dale ne socializem.

Pastaj kercenimi nr 2 vjen nga islamistet dhe  ata qe duan te na orientalizojne dhe nje e me dy shajne vlerat tona kombetare.

 

Kot per kuriozitet kane fillu shkollat atje te aplikojne metoden e denimit/ detention??!

Nuk e di se cfare gabimi apo faji ka bere femija. Kur ta mesoj edhe do te jap gjykimin tim per aktin e mesueses. Keshtu apriori nuk mund te flas. Ah mund te them vetem kete gje : mesuesja ishte e kujdeseshme ne dhenjen e goditjeve. Pra ishin goditje qortuese dhe jo asgjesuese. 

Ajo qe te rref te do!

You had me at apriori ...smiley

E pra, Kuazi. S'ishte e rrahur ajo. Femija rrinte mbi kembet e veta, si pelivan.

Msusja ketu eshe viktime e patriarkalizmit. 

Burime te besueshme thone se mesuesja e qortoi kete maskilistin sepse e beri cicin ne kembe dhe  nuk iu bind dogmes se re feministe qe te ulej si femrat. Mire ia ka bo!!

" Dora është budallaqe "smiley

Kjo është një fjalë e urtë e Popullit të labërisë .Dhe besoj nga përvoja pasi nuk dihet dëmtimi që lë pas goditjes sepse Inati ose Zëmërimi momentit është i verbër .

Mbaj thupër..smiley

E zëvëndësoi dorën . Zakonisht përdoret kundër shalkave dh pëllëmbëve. Handikapatët që përdorin rrahjet janë me shumicë .Këtu është e habitëshme se një pjesë që janë "kundër " ndëshkimit me mejtim të mëndjes , janëpo ata që po të kenë Rast ndaj teje ..

" Të q.robt dhe gjith librin e shtëpisë "smiley

Shqipua sidomos në këtë gjëndje që është nëpër shkolla ku ka shpërthyer " se na jem neoliberalë zotrie " mbase dhe ka nevojë akoma për pak Imponim fizik tek nxënësi .Nuk bën keq .

 

Po ti shkule veshin a lejohet?

dajaku ka ardhur nga xhenneti - thonin te paret. edhe mua me ka rrahur njeher paq drejtori i shkolles, e qe atehere mendoj se jam bere njeri i mire

Dhuna fizike dhe mendesia per ta njohur me bindje pushtetin absolut te atij qe eshte vendosur siper teje, ka krijuar nje brez ku mbizoterojne e vijne natyrshem sjellje si servilizmi, inferioriteti, mosveprimi dhe idolizimi i figurave prej te fortesh. Kjo ka sjelle si pasoje mungesen e shume te drejtave per masen e shoqerise, mungesen e deshires per t'i kerkuar keto et drejta, mendesine per ta bere gjithcka ose me dhune, ose me masa ekstreme, pa rruge te mesme, si dhe u ka lene dore te lire per korrupsion elites ose me te forteve, atyre qe te rrahin, dmth. 

Nje shkulje veshi dhe ndonje dacke eshte e pranueshme,por rrahje me rrip e budallalleqe te tjera duhet te denoncohen dhe te denohen me burg.

Me femijet duhet te jeni te kujdesshem,gjerat duhen bere me mase.

Femija sillet ashu si e meson.

Sa per mesuesin,ai ka pushtetin e notes qe po ta ushtroje ashtu sic duhet ska nevoje per asgje.

 

Te gjitha rrahjet dhembin njesoj, ACDC. Femijen nuk e lendon dhimbje fizike se sa e lendon fakti qe e gjithe qenia e tij po denohet, po kercenohet dhe po nenshtrohet pa pyetur fare per dinjitetin e tij, per floket e krehur, per rrobat e rregulluara, per reputacionin, etj, etj. Rrahja nuk jep asgje pozitive, eshte budallallek me brire. Tregon vetem qe s'di te mendosh ndonje gje me intelekt. Problemi eshte qe ne Shqiperi, sic duket qarte dhe ketu, eshte shume e perhapur, sidomos per brezin qe eshte rritur ashtu, ndaj mesues si kjo duhen edukuar, nuk duhen denuar.

Më fal po kështu "gjërësisht e thellësisht " smiley vetëm kategoria e përrejve psikikë e shtron . As Dërstila nuk e merr përsipër .

Bëhet fjalë për " Rrahje "të një moshe të caktuar  dhe jo për Metodologji të zotrimit të situatës në çdo moshë në pikpamje pedagogjike . Edhe fizikisht është e pamundur me kalimin e moshës fillore e që fillon kufizohet nga Viti në vit  .Pastaj po qe se ke qejf të Lidhësh pasojat e " të fortëve " që nuk ka Fare po Fare Lidhje me këtë , kujtohu pak se

Ligji është Dhunë dhe Vetëm Dhunë ..

Pastaj jepi smiley

Mbaj mend kur kam qene ne tetevjecare, kishim fiskulture ne palester. Bam bum tuj lujt cuna e goca me top, e gjuan topin nje cun bam fort, gabimisht shkon ne drejtim te gabuar, bam te koka e zyshes se fiskultures dhe I bien gjyzlyket n'toke. Au - bertiti ajo. U tremb sic duket Po dhe do i jete troditur ca koka. Nje bionde kjo, beqare e madhe. E ta kete kap kete cunin, e ca t'rrafme I ka bere?!! Sa keq na ka ardh se ai ishte tip shume I urte. Aq e rrafi e skuqi nga fytyra nga shpullat. Mbaj mend I erdhen prinderit me pas. Koha e kamunizmit kjo.

Paske shpetu mire ti, se pa gjyslyqe ka qene ajo beqarja.

Foro, shpetimin varet si ta kuptosh...ne kohe tone na bote pershtypje se keto me gjyslyqe kishin gjithmone kom te bukura, apo ska qene ene fizkulturiste kjo.

Pak a shume dicka e tille me ka ndodhur dhe mua ne klase. Kishim blere nje magnetofon per mesim, duke bashkuar leket si klase, dhe nje goce e rrezoi nga tavolina. Zyshes qe u mor me blerjen se si i shkoi dora dhe ia kerciti nje te mire mu ne mes te faqes. Edhe vete u be pishman, por s'e dha veten qe u pendua. Vazhdoi i bertiti. Kjo goca ngriu, s'u ndie. Uli koken. Te gjithe ngrime, ne fakt. Te nesermen i erdhen prinderit. I ati mbante te emen qe uleriste me sa kishte ne koke, sepse donte te rrihte mesuesen. U be si histerike, u mblodh gjithe shkolla. Mesuesja s'dinte ku te futej. E ema thoshte qe s'e kishte rrahur ndonjehere vajzen ne jeten e saj, as ajo, as i shoqi, dhe papritur e i vjen ne shtepi me pese shenja gishtash ne faqe. 

Dhe Habitemi kur femijet pasi rriten abuzojne fizikisht me te dobetit. Mesojne nga Zysha ne shkoll si me e fitu argumentin me cdo menyre. Mendoni sikur ai femije te kundershtoje Zyshen ne shkolle per ceshtje madhore.

Grate duhet te edukohen qe te mos i brymosim femijet me dhune qe ne vogeli.

Tye  të paska shpëtu fytyra nga koha e kamunizmit smiley

Prandaj ke mbetë Llastickë se nuk ke hongër dru në atë moshë smiley

Vini telekamera,polici private e metal-kontrollues tek dera,furgona qe ua marin femijen te dera e shpise e ua dorzojne pas shkolle si pako postare ..Une preferoj me mire dy shpulla me te drejte..(se pa te drejte tjetri nuk pranon as fjalen e jo me dajakun)..nuk mendoj se ka mesues qe te rreh sot ne shqiperi pse nuk meson,iken ato kohe,kane halle te tjera.

Tamam,

Ketej ka kaluar ne ekstremin tjeter.

Ke frike ti kerkosh llogari nxenesit apo femijes.

Këto historitë me ndodhira mer jahu , të kujtojnë shkrimet e Xhibonjizmës " takova një të huaj " smiley Po nuk thonë kot korçarët " ndodhin pa rrëfehen " .Thu ta kenë kopju nga ne amerikonët që thonë " Ndodh , mutin "  

Po ku je o Admin i nderuar . Këto prurje përnjëherë kombinoihen me debataxhijtë para kafeve të PD-hit " kujt do me i tregu Frojdin ti mer Jahu "

Të paktën edhe PINK Floid pasi panë sistemin arsimor të Tiranës Zyrtare në ato Vite smiley nxorrën edhe këngën  http://youtu.be/YR5ApYxkU-U që besojnë e dinë shumica e demokratikasve smiley

Asgje befasuese.Edhe ne kohen time(8 vjecare),qe jam 24 vjec,kemi ngrene 5-ce te tilla..Ne gjimnaz pastaj skishin shans te preknin as qimetsmiley

Nuk është siç duket lol

boooo sa shume i rasmiley

nga shume gabime qe bejme per te cilat pendohemi,nje nga ato eshte rrahja qe i kam bere çunit, me qahet dhe tashti qe shkruaj,te njejten gje ndjej per ate djale,ben mire apo keq nuk e di,koha na pjek gjithsesi por druri le kujtime te keqia panvaresisht se brenda familjes falet ç'do gje,ajo ç'me ka formuar keto vite qendrimi ketu,me vret akoma me shume,s'duhen lejuar absolutisht ne ambiente sociale,ne itali po ndodh shpesh nje gje e tillesmiley

I cike sa e paska prek.

une  te isha prinderi I atij femije do tà kapja ate mesuese dhe do ta deturoja. Ti thoshte femijes Tim -me fal !  ose te ler urgjentish punen  mesuesit pergjithmone, 

Kjo metode 'edukimi, ka qene n vitet 40 50  our nxenesi rrihej me thuper keshtu kemi degjuar. Zysh maloke  e pa edukuar profesionalisht. 

uroj te pushohet nga puna

pse i uron tjetrit ate qe nuk do doje te te uronin ty.

Ajo mund te kete 1000 halle dhe kjo  pune eshte nje mundesi te zgjidhi disa prej tyre, sidomis ne koplik.

Ne fakt dje masdite teksa po pija kafen ne nje lokal,lexova ne titrat e news 24, se ishte vene nen procedim penal.

po e pashe  , ne gjendje te lire ama

behet qef  aty te ju , makar e di se ste kap ligji edhe futja !!

sepse kshu e do ky milet , Une nuk rrah femije ne pune

Ajo te hiqet nga puna

Kjo barbare nuk duhet te punoje me kurre si mesuese!!!!!!! Dhe duhet ti kerkoje falje femijes dhe prinderve te tij dhe gjithe femijeve te tjere ne klase. Injorante. te ishte femija ime kjo do hante ca shpulla sa ti vinte mendja rrotull! Kur dreqin do ndryshoje ky vend budalla smiley

ore mire te tjerat, po si nuk mendojne fare keta mesues qe ne ditet e sodit edhe 7-8 vjecaret kane smartphona...  incizojne, fotografojne, filmojne etj...

Kshu e kan rraf ne Salen, pranej iku per lesh ay

salen se ka rrafe njeri, se sala ka qene pedant. 

e di ate historine qe tregoi Driteroi per Salen?

qe u humbi lopa ne shpi, dhe dolen te gjithe ta kerkonin. E gjen vellai sales lopen dhe e sjell. Kuku thote Sheqerja, mshefe ta gjej Saliu, se po nuk e gjeti ai do thote qe kjo nuk eshte e jona.

Shikoje nje here punen e lopes. Nuk rritet lopa ne malesi. smiley

Ok dhia pra, ose sqapi.

 

. smiley

Eshte e frikshme te mendosh qe ragimi vjen VETEM = per shperdorim detyre"

Ne i duam standartet , po ne nuk i dime cilat jane ato

 

Ne vidio, une nuk pashe noi dhune. Dhune quhet kur ti, ai, ajo, e rreh femijen me nje mjet, shkop, etj. Por se i gjuan nje dacke apo e kap nga favoritet, kjo nuk quhet dhune. Nese mesuesi/sja nuk eshte pa i/e eger, nxenesit marrin kot me kot. 

E njejta gje u mesohet dhe per trajtimin e femras, po nga gra si kjo, qe po s'e rrahe, rreshket, dhe pastaj thuhet se pse ka dhune ne familje. Kjo mendesi e ka fajin.

smiley  sikur ta dija Pjer ! Seriozisht !! Ti duhet ti kesh zdrukthu ne dru kalamojt e tu, e kam mire ? smiley

Nganjehere edhe duhet STALKER, duhen perdor te gjitha format, edukimi, keshillimi, dacka, denimi, ndeshkimi, izolimi, leximi, qe te kesh femije te mbare. Te gjithe me thonin se ç'a u ke bo ti femijve te tu, qe i ke kaq te mire, kaq te urte.  çuni, para nja 2-3 vjeteve (18-19 vjeç) seç pati nje shperthim, ndoshta edhe nga ca shoke te keqinj, por tani (21-22 vjeç) eshte shtruar ca, kuptohet edhe nga puna, se puna te shtron. Prandaj eshte e domosdoshme ajo puna vullnetare qe nxenesit benin dikur, e qe neve talleshim. 

Pjero, mos m'thuaj e shpullose ne moshen e shperthimit cunin, 18/19 vjec?! Si e binde te reflektonte qe ish gabim? 

Shtypi duhet të jetë shumë i kujdesshëm ndaj personalizimet dhe paraqitjes në Publik të këtyre lloj Vidiove që nuk dihet nga çfarë motive janë hedhur për smiley

Shokët debilë që portretizojnë ,  duhet të mbajnë pasaysh se këta Fëmijë dikur do Rriten ..

Problem ndoshta mund të jetë Deklarata e babës ës fëmijës ..

I kam thënë vet Mësueses .Ka rrahur dhe fëmijën tjetër ...

Dhe kështu formohet zinxhiri i InteliDjencës qi kanë mejtim të mëndjes si daulle Bosh !

Ore po konteksti...? Po sikur viktima te kete qene agresor dhe te kete vajtur tek banjoja e vajzave?? smiley

Prandaj, msusja ka menduar, po sikur te me kete pare edhe mua ky? 

Viheni veten me vendim e mesueses, ju ca do benit? smiley

Me shume perfitojme nga komentet e shoqeve dhe shokeve qe nuk jane ende prinder. Nisur nga c'shohem ketu, do benen te gjithe prinder te dalluar dhe s'do lene takim me prinder pa vajtur... prisni dhe pak, prisni smiley

ahahaha, ku e kujtove Makarenkoooon !!! smiley

smiley

Rri se gati e kom edhe Hamit Beqjen. smiley

Respekt prinderve!

Kam bindjem se nxenesi ka bere autokritike pas verejtjes modeste bere nga mesusja dhe nuk do ta perserisi me veprimin qe i solli ndeshkimin.

Ne vidio, une nuk pashe noi dhune.

 

Pjer smiley  mos fol ma smiley

Nuk do ta harroj kurre nje mesues matematike, njekohesisht drejtor shkolle qe per nje gabim te nje nxenesi na goditi te gjitheve ne klase me shpulle mbrapa kokes. Ne varesi te gjendjes emocionale apo nervore te mesuesve, nxenesit ishin mesuar te hanin ndonje rrige duarve, ndonje shkulje veshi, apo ndonje shpulle fytyre, por kjo e tija ishte shume e dhimbshme aq sa pata dhimbje dhe debolese gjithe diten, per te mos folur per njollen qe ndjeja ne shpirt, femijeria ime e njollosur. Me siguri tjeret ndjeheshin po ashtu si une.

Nese sistemi edukativ lejon poshterimin dhe shtypjen e njeriut brenda hapesirave shkollore, ate qe po ben ne te vertete eshte qe po i hy nje brezi te ri borxh. Kjo mesuese jo vetem qe s'duhet lejuar me te ushtroje profesionin ne ate shkolle por ne asnje tjeter. Nese femija dhunohet ne shtepi meqe kultura jep driten jeshile per prindin kurdo here te godase, te pakten ne shkolle femija te kete pak shprese per te ardhmen dhe siguri.

Femija duhet disiplinuar, jo dhunuar fizikisht . pse me e rrah se ti je me trimi ?

Denoje femijen, ska kompjuter, ska lodra , ska filma ne kinema, ska kte e ska ate, detyra dhe gjume .

Shife pas nje jave si e ve ne perdorim trurin femija dhe fillon edhe te te pyese nese ke nevoje per ndonje ndihme

Natyrisht femija ka tendencen qe te mos degjoje, ne fund te fundit eshte femije dhe ne duhet te jemi me te duruar dhe perkushtuar. Prinder dhe mesues.

Eshte shume kollaj me rrah nje femije , po asnje zgjidhje nuk vjen prej saj. Nje femije i rrahur i dhunuar non-stop  do te kthehet ne  Nje femije i trembur qe do te behet nje i rritur pa kurajo dhje besim ne vete.

Degjova qe prindi i paska dhan leje mesueses. nqs eshte e vertet , ai VEND NUK DO TE BEHET KURRE MES INJORANTESH TE TILLE

Lexova po te njejten gje me keqardhje. Fatkeqesisht vazhdon te ekzistoje i njejti mentalitet ne Shqiperi dhe shpresoj te merren masa parandaluese nga sistemi arsimor e qe mesuesit te penalizohen rende ne rast se ushtrojne dhune.

Problemi i disiplinimit pastaj eshte organizativ meqe cdo shkolle duhet te kete efektive disiplinimi si detention, detyra te shtuara, perjashtimi te perkoheshem, konsultim me nje psikolog(e) ne rast problemesh familjare apo crregullimesh mendore. Ndodh qe nje femije te sulmoje sistematikisht mesuesin/mesuesen dhe ne mungese te ketyre efektiveve, jo gjithmone ai/ajo do reagoje pa humbur qetesine. Ne te thene kete, dhuna ndaj femijes nuk duhet lejuar absolutisht, por ama duhet krijuar nje hapesire e shendetshme per raportin mesues-nxenes.

Ktheni Suelen ne pune! Nxenesit te sillen mire, si dhe te perpiqen te mesojne matematike. Edhe t'i lene pordhet! S'kemi nevoje per populizma dhe fende te ftohta.

Nderkombtarisht: Suela, you belong back to school. We want you back! 

Dun dhe ca shekuj ta njohin Shqipërinë i nderuar .

Kujtojnë se pas Lufte u trashëgu Popull që i kishin heq " Elitën " dhe prish sallonet e Vienës . Janë ata .." se Mukja zotrie "  Mungo vetëm Alba me zamete dhe  Xhibolja .Gjëmbi është e thjeshtë për këto raste smiley

 

po ti emigrant sikur u shqetesove kur u perdhunua dhe u vra nje femi  para ca kohesh dhe trupi i tij u gjet ne plehra.......apo harrove

dhuna eshte pjese e ketyre pasojave, pretendimi se kjo nuk eshte dhune . Kap cdo lloj studimi per kete problem , ne kete formule dalin te gjithe.

ama jo studime shqiptaro-injorante

mcuesia eshte nje nga zanatet me nivelin me te larte te stresit,kjo ndikon ne faktin qe gjysmat i ke me semundje zemre

Si paska thon baba i fmijes; zysha ka pas lejen time per ta rraf.
Injorance, e ke emrin shqipo.

Cfare pret nga prindi te thoje tjeter?!..nje pellembe vend eshte Kopliku

media shqiptare i kushton hapesira te medha dhunes ne familje etj, por rralle se gjen aty trajtime te incidenteve te tilla..pra, ky eshte nje hap i madh,sepse sensibilizimi eshte nje mjet i efktshem dhe ne shumicen e rasteve funksionon..por ndryshe nga gjykimet & paragjykimet e drejtperdrejta, sensibilizimi ka nje tempo tjeter

Flas per idene qe ka prindi. Ate te pronsise mbi femijen.
Pra ky mund ta rrafi dhe te jape lejen te tjereve qe ta rrafin.
Ky mentalitet eshte pastaj si ne Tr. ashtu dhe ne Koplik

mentaliteti eshte nje oaz ceshtjesh shume te nderlikuara, prandaj nuk duhet perdorur si njesi matese per cdo gje..perfshi ketu qendrimin e prindit

  1. Nese ne Shqip ka nje kod te sjelljes qe ndalon nderhyrjet arbitrare te priindit ne detyrat e mesuesit;
  2. Nese ne shqip ka nje kod civil i cili mbron te drejtat e femijve dhe denon ushtrimin e dhunes mbi ta;
  3. Nese ne Shqip ka nje kod te sjelljes qe percakton me rregullore detyrat dhe rolin e mesuesit;

....atehere

kjo ceshtje nuk ka pse te koklavitet/ behet burim hamendesimesh/vleresimesh ne emer te mentalitetit...apo cfaredolloj baze tjeter palidhje me 1.2.3

...nuk e di si qendrojne gjerat me Code Napoleon smiley ne Shqip, sepse:

se pari: nuk e njoh

se dyti: shtypi (me aq  sa kam lexuar mbi kete ngjarje) eshte i paqarte..por, keto jane arsyet qe me shtyjne te nenvleresoj etikemitet emocionale ne emer te mentalitetit

n'fakt une nuk ju referova ndonje liste me 1,2,3 pika, pra mendimin tim e permblodha shume shkurt.
Nqse ti je i mendimit se persa kohe nuk ekziston nje ligj qe ndalon rrahjen e femijes, atehere prindi ka autoritet te plote mbi ke mund te rrahe pjellen e vet, nuk shof per ca debatojme. Per mu, fakti qe duhet ligj per t'mos rraf nje femije, i thote te gjitha, perfshi dhe mentalitetin qe permenda me lart

 incident i shemtuar, po aq edhe kompleks ..me sa kam lexuar ne lajme i eshte lene te "zgjidhet fshatce"

 

Me kete rast po ju sjell nje shembull jo me nga Kopliku, por nga Tirana, gjimnazi dikur i famshem per seriozitetin e mesimdhenies  dhe te sjelljes korrekte e shembullore te nxenesave ne shkolle dhe jashte saj.Asnje nxenes nuk mund te goditej kurre per cfardo arresye sepse per sjellje te pahijshme sistemi  e ndeshkonte dhe te bente copa me " pambuk " ! 

 Mesuesit sot jane psikologjikisht te terrorizuar, prej sjelljes se nxenesave te cilet arrijne gjer atje sa ....jo vetem  te mos sillen si qytetare, por te pine duhan e hashash ne ambjentet e shkolles, te vine me  celulare qe zilojne ne oret e mesimit, te mbajne thika bile edhe me pisqolla  dhe mesuesit te shtyjne  minutat e mesimit per te mbajtur vendet e punes.Mesueseve te reja nuk e kane fare per gje,  kakaperet e brezit re sotem ...tja u kerkojne cope fare ...! 

Me kaq pake, desha vetem te them se problemi themelor nuk eshte se rrifen nxenesit, por se nuk po merret vesh mire, kush " duhet bere ...per te vdekur",  qe shkollen e ka marre perrupia...! Une kam bindjen se duhet te vdesi nje ore e me pare Sistemi yne arsimor, qe solli kete moster menyre,  te pergatitjes brezit, per sfidat qe ka shoqeria.

Qeka bo hataja se mesyesja i dha nje shpulle.Hataja eshte bere se nuk kish mesuasja nje purteke thane ...! Dhe po te isha une prindi i atij femije , do veja ta perqafoja mesuesen apo mesuesin i cili po bente ate detyre qe ...nuk e kisha bere dot une .Te tjerat jane profka  demokracie..

Ka manaxhim te keq ne shkolla, si kudo ne Shqiperi  dhe jo presion nga femijet e kqinj Shkolla nje here nuk ka lidhje eshte e shkeputur si sitem me siteme te tjera si ai i punesimit psh!

Asgje nuk funksionon mire ne Shqiperi  si do te funksionoj vetem  shkolla ?

Po te funksionon te gjitha ne rregull, forma te tjera pune me femijet si,  Keshimi pedagogjik, takimi me prinderit, ec femija rregullohet !

Po duhet nje staf i mire i pergatitur pedagogjik qe te arrihen rezultate me femijet.Shpulla eshte rruga me shkurter dhe me e keq qe mund i behet nje femije.

Fundi fundit -perhjashtim nga shkolla, ose dergim ne polici, ne qoftese nje nxenes shkel rregulloren e shkolles , duhet pak presion dhe shterngim, nga  drejtuesit kryesor  dhe femija rregullohet,pastaj !

Ne ate vidio ata femije nuk jane me shume se 12-14 vjec !

Rrezik e kane peshu prej veshesh dhe n'shpi cunin. 

nuk i shef peshqit ktu ti , qe pretendojne se hyjne tek bota e artit, nuk eshte dhune thone

zhgenjim smiley

Jam kurioze nashti meqe prinderit u bene bashkepunues ne dhunim, cfare kish bere ky mistreci?? Sna treguan!! Po ket tjetrin qe e ka filmu ( se merret vesht vendodhja, banga ku eshte ul) hengri ndonje shpulle ne shpi? Nejse varja. Kokat le te hane!

po naj mistrecllik shkolle amon. se u bo terkuze ky muhabet. u vun ne gare mileti me kallxu kush e kush osht humanisti mo i modh e kush mbron te drejtat e te dobtit e ku di mo se ca.

@Elba: me krahasu ket rast me ato perdhunimet e femijeve eshte isoj sikur me i ron per shkurt nga penxherja e katit 15-te (te 15 kaci, psh) e pertok, pa mor ashensorin. 

Shoqnia e dhunshme shqiptare nuk e ka problemin tek dhuna ne vetvete, por tek drejtimi i gabum i dhunes, dhe tek permasa e ububushme e saj. Un pranej nuk e lexoj Fukoin dhe burgologjin! Refuzoj! Me forc!!

Njateta! A je si je!

Ti duhet ta lexosh Fukoin sepse eshte nje filozof i modh mer jau qe trumbeton se femija eshte natyrshem nje joshes-tundues qe kerkon raport seksual me te rriturin, dhe pra ka te gjithe te drejtat te beje dashni me te rriturit.

Per ma teper ta sqaron Stalker.

 

nuk e kuptoj pse kto msuset shkojn ne ate pune...pun mizerabel, kushte mizerabel, kalamoj mizerabel.

kto msuset jan heronj!!!

Shoqnia e dhunshme shqiptare nuk e ka problemin tek dhuna ne vetvete, por tek drejtimi i gabum i dhunes

smileysmiley smiley

si osht femerorja e morrit, morre? smiley

nuk ta them jo. nuk jena isoj.

po sikur te mos me citojshe, nuk do boje keq. jo per gjo, po se ti je si bytha e femijes, asnjehere nuk dihet kur e dhjet muhabetin.

 

 

Biles me mire se Stalker ta sqaron Zhardina se sa filozof i modh mer jau osht Fukoi dhe si çlirohet seksualisht shoqeria obskurantiste shqiptare qe i ka rene me dore neper bunkeret e Enverit:  

It could be that the child, with his own sexuality, may have desired that adult, he may even have consented, he may even have made the first moves. We may even agree that it was he who seducedthe adult. But we specialists with our psychological knowledge know perfectly well that even the seducing child runs a risk, of being damaged and traumatized. (...) Consequently, the child must be 'protected from his own desires', even when his desires turn him towards an adult.

http://en.wikipedia.org/wiki/Sexual_Mora...

 

O njerez me vjen keq , ndoshta dhe nxitohemi kur kerkojme pergjigje dhe revoltohemi per keto ngjarje te perditshme sipas menyres sone varur nga perceptimi dhe prespektiva se si i kuptojme dhe trajtojme situata te tilla nen efektin e nje qytetari qe kerkon drejtesi ne rruge demokratike dhe humane   , dhe ca te bejme ......tashi online .sa lexon nje koment qe te vret syte opa i kthehemi  tjetrit  tetetetetetetetete

kjo s'eshte e drejte, e pranoj

Por nuk eshte as e  drejte ne prespektiven time qe nje femije eshte mese "normale" te rrihet ne shkolle se e meriton............dhe prisja te njejtat reagime nga njerez qe i vleresoj per aq sa i lexoj te peshku.

megjithate , ne demokraci dhe online liria e fjales u jep te drejte te jepni dhe ju mendimin tuaj.

terhiqem persa u mundova te jap nje mendim ndryshe duke permendur emra.

Per te drejtat e femijes nuk terhiqem. Dhuna ushtruar ne vidio ndaj femijes quhet KRIM.

Me ligj.

 

Me kujtohet para ca viteve nje e njohura ime ne SHBA. ..Lere me tha jam bere gati disa here te pres nje bilete per ne Rinas, vetem sa te zbrisja ne aeroport  ti fusja ca pellemba bytheve ketij shejtanit .... me pas direkt ti hipja prape avjonit per ne SHBA smiley

smiley

smiley

duhet nji jete njeriu te kuptohet kjo 

sa i modh qe je. ahahahaha!

Ore shpullen dhe ja fut n'shpi, no need me shku deri ne Rinas ajo. Ne fakt ne Shqipot kemi nje menyre t'edukumi; ketu t'puthim o shpirt o jeta ime, aty pas 1 ore bam shpulla. Lol

smiley

prit, prit. se osht kollaj me fol nga avioni. kur te shkelesh ne rinas, tham. kur te kesh kalu ate welcome in the neverland (ishalla s'e kap alba ket gramatiken ktu). aty cike token me kom, thuj haleluja, ene lapren cunit - te plot, pesce, si ingranazh ushtari.

te t'kenoqet shpirti!  smiley

... ketu t'puthim o shpirt o jeta ime, aty pas 1 ore bam shpulla.

Qe edhe nje here tjeter (per te miljarden here) nderlidhja e dashnise me agresivitetin, dualiteti eros-thanatos, me pasoje skizofrenine, baze e natyrshme e shpirtit njerzor.

Dhe kete do me e zgjidh zonja Elbe, dhe me ligje kanadeze pale.

Jo kjo zgjidhet qe me ligj mesueset/sit duhet te bejne seks me nxenesit. Nuk ka menyre tjeter.

 

Ka qene nje si bicim barcalete, variacion i kesaj. Mbas nja dy laprash, kelyshi kishte thirr policine amerikone. Nejse, bela e modhe me pranga baba i shkrete. Shkojne ne Albanie, sa cekin token, ia valo ky ne lapra. Do therras policine bertiste cerri. Thirre thirre, ia meshote kyna. 

Ne amerike nuk eshte e ndaluar persa kohe qe nuk qellon me grusht te mbledhur e nuk le shenje ne trup.bibla meson se dackat riedukuese jane te nevojshme.smiley

E trishte si lejohet mbeshtetja e dhunes ne komente. Sinqerisht, fucked up.

Jardin nje pellembe prapanices nuk eshte dhune mos i ekzagjiro gjerat, kjo zonja qe permenda ka dhe nje djale tjeter i cili mbaroi Notrhwest per shkenca politike dhe beri internshipin ne Shtepine e Bardhe ke zyra e Zonjes se Pare ...Tani paragjykoje kete prind me ate prind in tjeter "liberal" qe sot e ka femijen tek kembet e ures me shiringen e heroines ne krah....

Te them te drejten Art, s'e pata aspak per komentin tend. E kisha fjalen per keta qe justifikojne aktin e mesueses. 

Akti nuk mund te justifikohet, eshte per tu denuar por duhet pare ne konteksin shoqeror shqiptar..Nuk mund te kerkojme standarte suedeze ne nje shoqeri shqiptare keshtu menjehere (sidomos kur ngjarja ka ndodhur ne zonat rurale ne veri)...Une besoj se mesuesja duhet te paralajmerohej, gjobitej apo nje pezullim i perkohshem por pezullim permanent nga puna "goes too far"

Art, ky kontekst shqiptar ka te pakten 50 vjet qe eshte aty. Besoj se gjerat duhet te fillojne e te ndryshojne, si thua? Kjo jo vetem qe duhet pezulluar nga puna por te hyje ne listen e zeze nese ekziston nje e tille, qe te mos ushtroje me profesionin ne arsim dhe me femije. 

Pastaj, akti i saj nuk ishte thjesht nje shpulle por nje seri goditjesh qe reflekton frustrimin e saj. Epo, i dashur, shkolla nuk eshte per te shfryre frustrimet.

akoma s'qeke integru ne svedi ti mer...cer osht kjo mbrojtje me gjith shpirt e dhunes smiley

ej, e ke pa ate lilyhammer? kshu jan ene sveriget?

lilyhamer asht Norvegjez, ketu si ndjek kerrkush programet norvegjeze smiley Norget i quajne maloket e Suedise    

osht anglisht bre...un e shof ne netflix, po osht shum interesant kur shef sjelljen/qasjen e verioreve te evropes.

 

norget me suedezet jane pak a shume si shqipot me kosovaret. Ketej shikojne shume programe Ameriqone, lere pastaj se na ka ardh dhe FOX-i ..eshte fut fuqishem ne tregun suedez smiley

These fiords are full of bodies of those who thought that the Norwegians are soft and weak smiley

Kshu eshte kjo pune zonja Zhardine, jane te ndame punet, ndarje shoqerore e punes sipas Marksit (dhe sipas Frojdit "e asaj pune"), sinjorat mbeshtesin perversionin (erosin), sinjoret mbeshtesi dajakun (thanatos). Dap e dup, veshja, bjeri t'i biem se vetem ne kete menyre behet qef ne kete bote.

 

Kshtu ka lezet i nderuar here Tak Tuk Tik . Salloni e ndiente vakancën tuej .  smiley

Edhe në fshat tonë tregojnë , megjithse fshatçe ,  pasi burri i futi i " shkelm " nuses si dembele që me sabah , mori një përgjigje

E ç'ke a derëbardhë . Po ti ishe që the para pesë minutash " rrofsh se më kënaqe " smiley

Qe kemi zakone te liga si e kjo e dores kemi,por ka edhe me keq se kjo !! Ngjarje e vertet kjo,me tituj gazete e kronika tv disa vjet me pare ne Itali. I lind djali shqipos ne itali (me duket se ishte nga keta te maqedonise ne mos gaboj) pas 6 vajzave resht..ce pyet !!Shkon djali 2 vjec e babai prap e puthte te vendi per te falenderuar zotin,djalit i shpeton goja ne kopesht, edukatorja e alarmuar shkon te carabinieret qe i hyjne hetimeve me themel, tip pergjues e telekamera te fshehura ne shtepi..e arestojne tek puna per ngacmim seksual e pedofili..per here te pare kam pare shqiptar te mbledhur para godines se carabinierve. Nuk di si shkoi ajo pune,por me duket se me vullnet ua mbushen mendjen italianve qe zotria nuk ishte pedofil.

Jo djali shkoi 5 vjec mesa mbaj mend une (nje cik Moshe e madhe qe dhe Mosha nuk duhet te justifikoj asgje prape )! E nxorren te pafajshem, liruan pasi u bene shume petitions qe gjoja medemek eshte pjese e tradites sone (ishte shqiptar Shqypnie mesa e kujtoj ate ngjarje ). Futja kot. Shpetoi mire ai smiley 

Pse ti thua nuk eshte pjese e tradites? 

Jo! 

Pas nje ushtrie me vajza ? po lere tani..

Mos jeni nga e njejta zone dhe eshte tradite vetem tek zona juaj?

Po si ore ta lej? Cuni 5 vjec e puthte ne pjesen me private! Akoma nuk kish bere nje batalion me femra. zakon I keq. 

Ky eshte rast ekstrem.. me shume perdoret e ekziston "ngacmimi" aty poshte ne forme loje,qe krijon gallate e te qeshura,baba-djale !! 

Po me vjen keq qe e paskan liruar sepse ky akt eshte pedofili, çfaredo genjeshtre t'u kete thene  karabinjereve. 

Po ai nuk e puthte me gjuhe mo shoqe..se si te ta shpjegoj tjeter tani !!

easy....

Ky eshte nje akt i peshtire patriarkalist obskurantist ne radhe te pare.

Po te ishte vajze do t'ja kish puthur?

E sigurte qe jo!

 

Si rregull thote. Po sot vazhdon akoma te aplikohet ky rregull?! Se Mbase ka qene atehere dicka e tille, por sipas vendit dhe kuvendi. Koha ndryshon dhe sjelljet/ zakonet  gjithathashtu. Nuk mund te justifikohesh sot se kjo metode eshte apllikuar para 50 vjetesh. E njejta gje dhe me arsimin/edukimin ne shkolle. Kur para 50 vjetesh nxenesit ndershkoheshin me rrafje dhe shkop bam ne kurriz disa here, sot keto veprime jane te patolerueshme. Bien n'ndesh me te drejtat e cdo Njeriu. Dhe atyre te femijeve pse Jo!! Psh duke puth sipas regullit t'prindit femijen ne vend te papershtatshem, ky prind ka mendu ndonjehere si mund te ndjehet femija ndaj ketij xhesti egoist prinderor??! 

mos ka qen kavajs

Shkurt- zysh e keqe jo nxens i keq ! Me thell- zysha nuk flet mire shqipen .ka probleme  me artikulimin !

Moj zhardink se ty s't'merret vesh.disa here m'del super aktiviste e femen,here t'tjera m'del me krahun e nanji franko-algjerini siper qafes. Do bish naiher dakort me veten tate? 

Sa per t'thon qe nuk osht vetem ky rasti kom pas ke pallati komshijen qe i puthte bilen cunit t'vet 5 vjec.ene ne 5/6  9_11 vjecar qe shifshim si t'matufeps ene s'kuptojshim asigjo.

Prov 13:24: "He that spareth his rod hateth his son: but he that loveth him chasteneth him betimes (diligently)."

[bullet] Prov 19:18: "Chasten thy son while there is hope, and let not thy soul spare for his crying."

[bullet] Prov 22:15: "Foolishness is bound in the heart of a child; but the rod of correction shall drive it far from him."

[bullet] Prov 23:13: "Withhold not correction from the child: for if thou beatest him with the rod, he shall not die."

[bullet] Prov 23:14: "Thou shalt beat him with the rod, and shalt deliver his soul from hell (Shoel)."

[bullet] Prov 29:15: "The rod and reproof give wisdom: but a child left to himself bringeth his mother to shame."

An additional verse from the New Testament is occasionally cited as justification for physical punishment of children:

[bullet] Hebrews 12:6-7: "...the Lord disciplines those he loves, and he punishes everyone he accepts as a son. Endure hardship as discipline; God is treating you as sons. For what son is not disciplined by his father?"

Paterson, qytet me vule.

Kjo ndodhi, ndodhi ne Nju Xhersi

Do vij ne oren pese tha Marija,

Gjashte, shtate, tete...

Nuk po du me diskutu pigmentin e atij cunit. Se mase s'ka lidhje. Mbase!

Bullying! Kjo lloj dhune eshte po ashtu shume-shume serioze.

Ketu m'iken mendja mua. t'jete femija im qe ngacmohet ne ate menyre I kap ato kalamaj dhe me gjithe prinder e ca kane. Ose paguaj ndonje ta mbaroj ate qe fillova smiley 

ancient albanian secret....puthja cunit se i rritet smiley

Ja dhe babai qe doli e tha i kam thene vet ta rrahi. Kete sjane ne terezi. Ne nje vend normal ai femije duhet te merret nga duarte e familjes se vet. Rrezik fakti qe eshte problematik femija vjen si pasoje e ketij "zoteri burri"qe paska per babe. Shume gjynah.

Edhe fakti qe mesuesja eshte problematike e ka arsyen tek baba vet qe e ka keqtrajtuar, njesoj si per baben e babes çunit, e keshtu eshte per te gjithe, bab mbas babe faji arrin tek majmuni.

Pranej shpresa e vetme eshte eurogjenetika, riberja e njeriut ne epruvete.

 

Që në fillim të shekullit të 16-te, De Sade ka shkruar për mësuesit qe hapen shkollat per te kënaqur nevojat e tyre seksuale duke rrahur fëmijët, si t'jua kishte qejfi .

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).