Reagim editorial

Ngjarjet e ndodhura në Paris kanë tronditur mbarë opinionin publik, duke shqetësuar çdo njeri për jetën dhe lirinë e vetë, por edhe për funksionimin e marrëdhënieve shoqërore, të kushtëzuara nga prania e jashtëzakonshme e diversitetit. Plumbat në Paris kanë vrarë këto ditë njerëz e madje edhe më shumë se lirinë e fjalës: ato kanë vrarë bashkëjetesën, si të vetmin mjet, për ta bërë normale këtë botë ku jetojmë, të karakterizuar nga pranëvënia e jashtëzakonshme e njerëzve me botëkuptime e kultura të ndryshme.

Më shumë se lirinë e fjalës, terroristët duan të mbajnë peng njerëzit, t’i ndajnë ata në llogore për të penguar jetën normale, e cila ecën sipas një ritmi tjetër nga ai i tyre; duan që njerëzit të mos jetojnë normalisht; duan të diktojnë jetën e tyre, të karakterizuar nga urrejtja dhe konflikti. Vetëm kështu mund të ndjehen të realizuar në këtë botë, e cila nuk ka kohë të mendojë për ta. Lajmi më i keq në këtë histori është se duket se ata po ia arrijnë qëllimit, e kjo për faj të mënyrës sesi shumë njerëz reagojnë ndaj ngjarjeve.

Natyrisht, ngjarjet ishin dramatike kur mendon që përballemi me njerëz të cilët kanë këtë zhvlerësim për jetën. Ata na bëjnë të ndalemi për të kuptuar se çfarë monstruozitetesh ziejnë në kazanin e shoqërive moderne. Megjithatë, përdorimi i tyre për t’ia faturuar gjithçka fesë në përgjithësi, dhe Islamit në veçanti, janë shfaqje ligësie që kontribuon në nxehjen e këtij kazani. Nga ky kuptim, mund të themi se përpjekjet për të fajësuar myslimanët dhe Islamin çojnë ujë në mullirin e terroristëve, në mullirin e krimit.

Në këto kushte, përpjekjet e sinqerta të çdo myslimani për t’u solidarizuar me viktimat e për të dënuar krimin zhvleftësohen. Kur njerëzit të drejtojnë gishtin e fajit, distancimi nga dhuna humbet kuptimin. Myslimanët ndjehen të vrarë, jo vetëm nga terroristët, por edhe nga ekstremistët që përdorin ngjarjen për të zgjeruar fajin, përfshi nga ata që i drejtohen për pendesë, të cilët i shantazhojnë me imperativin “fol”. E sidomos në Shqipëri, nga ata që bëjnë thirrje e teorizojnë për të braktisur xhamitë dhe besimin, me pretekstin se kështu na radikalizohet shoqëria, që e bëjnë islamin vrasës, që e reduktojnë botëkuptimin islam te dhuna. Është vrarë edhe fjala e myslimanëve, bashkë me lirinë për të mos u turpëruar nga besimi përkatës islam, me lirinë për ta shprehur. Pati edhe editoriale të mediave shqiptare, përfshi të majtat, që për natyrë duhet të jenë më liberalet, ku fajësoheshin në mënyrë përgjithësuese dhe aspak të përgjegjshme xhamia, shoqata, blogje e feja në tërësi.

Myslimanët që kanë vendosur të jetojnë në harmoni me ligjet, me liritë dhe me të drejtën e njeriut për ta jetuar rregullin hyjnor të ndërtuar mbi diversitetin nuk ia kanë për borxh askujt distancimin, sepse janë të distancuar në zgjedhjen e tyre. Në të kundërt duket sikur i përkasin një kategorie nga e cila duhet të shkëputen, ndonëse ithtarët e terrorit janë shkëputur publikisht prej tyre. Viktimat më të shumta në numër nga terrori në pellgun irakeno-sirian janë myslimanët, pikërisht ato që kanë zgjedhur të jetojnë në harmoni me diversitetin, duke respektuar kështu vullnetin hyjnor. Nga aktet e Parisit demtohet imazhi publik i myslimanit, teksa forcohen e djathta ekstreme, islamofobia dhe reduktohen liritë.

Është klimë enveriste, sepse myslimanit – i përcaktuar si “i vërtetë” mbase nga një komision islamofobësh me petkun e ateisteve më frymë europiane – i kërkohet të dalë para kolektivave mediatike, për të denoncuar dikë që nuk njeh dhe për t’u distancuar nga dikush që nuk i përket. I kërkohet me doemos, pa le, e madje fajësohet për heshtjen. Ngjason me gjyqet e tmerrshme enveriste kur prokurori ose gjykatësi i radhës i dretoheshin të pandehurit: “ç’ke për të thënë ti amik i popullit?”, “fol!”.

Ka ndonjë gazetar që, pasi vërtetohet shpifja e ndonjë kolegu, distancohet apo kërkon falje publike? Ka ndonjë politikan që distancohet publikisht nga kolegët e korruptuar apo të inkriminuar? Ka ndonjë mjek që kërkon falje kur nga pakujdesia i vdes pacienti kolegut apo ndonjë tjetër që distancohet kur një e mitur abuzohet seksualisht në ambientet spitalore? Ka ndonjë nismë ku, për çdo krim të shqiptarëve jashtë Shqipërisë, ne këtu u dashka të distancohemi? Ka ndonjë shqiptar që për ndonjë vjedhje të bashkëfshatarit mendon se duhet të ndjehet fajtor nëse nuk distancohet?

Ka liri fjale, por ka edhe liri heshtjeje, që nganjëherë është më e shtrenjtë se çdo gjë tjetër, konsideruar degradimin e elitave tona. Nuk kemi marrë përsipër të përfaqesojmë as fenë e as Zotin, por veten tonë, të drejtat dhe liritë si qytetarë shqiptarë të besimit islam.

E-zani i Nalte

142 Komente

Është klimë enveriste, sepse myslimanit – i përcaktuar si “i vërtetë” mbase nga një komision islamofobësh me petkun e ateisteve më frymë europiane – i kërkohet të dalë para kolektivave mediatike, për të denoncuar dikë që nuk njeh dhe për t’u distancuar nga dikush që nuk i përket. I kërkohet me doemos, pa le, e madje fajësohet për heshtjen. Ngjason me gjyqet e tmerrshme enveriste kur prokurori ose gjykatësi i radhës i dretoheshin të pandehurit: “ç’ke për të thënë ti amik i popullit?”, “fol!”.

Jo mo xhan, jo, nuk ngjan me gjyqet enveriste fare.

Po te krijoni ju, myslimanet e ndershem, nje klime te pafavorshme per terrorizmin, ky i fundit nuk ka asnje shanc te kete kete gjallim sikunder e ka.

Kur flisni keshtu, eshte me mire ajo mosfolja fare.

Une e di qe te vihesh ne prove nuk eshte fair, por s'ke c'i ben fare asaj pune, jeni vene ne prove dhe klasen NUK po e kaloni.

Une jam agnostik, dhe nqse ne emer te agnosticizmit do beheshin llahtarira te tilla sic behen ne emer te Islamit, nuk do me zinte vendi vend. Denimi nga ju duhet te jete i tille qe te tundet dheu. E pra, NUK eshte, te pakten une nuk kam pare te jete. Xhamite tuaja duhet te ushtonin, megafonet i kane, myezinet jane Zot shyqyr mire me shendet e kuvet. Shpresoj te gjemoni tani, meqe shpresa vdes e fundit. 

Per hajer!

Emigrant, te lexosh komentet e tua tjeterkund me urrejtje ndaj mjekroshave islamike eshte pak e veshtire te diskutosh seriozisht me ty, por gjithsesi po mundohem te te pergjigjem, pak si shkurt nga cel.
E para, kushtet e favorshme per zhvillimin e terrorizmit nuk i kane krijuar muslimanet por ata qe kane kaq kohe qe vrasin e shtypin popuj muslimane ne Palestine, Ceceni, Kashmir etj e dikur ne Bosnje e Kosove. Frymezimi kryesor i radikaleve islamike ka qene dhe eshte persekutimi real dhe i perceptuar i popujve muslimane ne bote, diku i sponsorizuar direkt nga Perendimi, si ne Palestine, diku i toleruar me dekada. 
Kusht tjeter i favorshem per terrorizmin u krijua nga pushtimi shkaterrimtar i Irakut nga Bushi e Bleri qe e shkaterroi me themel ate shoqeri, sebashku me sanksionet shume vjecare me heret.
Kusht i trete i favorshem eshte mbeshtetja perendimore deri para Pranveres Arabe, por dhe serish me Sisin ne Egjipt, e regjimeve despotike ne vendet arabe, gje qe nuk linte rrugedalje demokratike per pakenaqesite e popujve e i shtynte te zhgenjyerit te gjenin rruge zgjidhje tek dhuna e radikalizmi. Argumenti me i forte kunder teologjise se Al Kaides ishte nderrimi paqesor i pushtetit ne Egjipt gje qe hodhi poshte krejt tezen e Al Kaides qe e vetmja rruge per ndryshim eshte dhuna. Por ajo nuk zgjati shume e me grushtin e shtetit te Sisit e mbeshtetjen e Perendimit duket se po forcohet serisht argumenti radikal. 
Kushti i katert eshte sponsorizimi i interpretimeve literaliste dhe ekstremiste fetare nga ana e sauditeve ne edukimin e sa e sa klerikeve e studenteve medreseshe. 
E pesta, shkaterrimi i kalifatit sunit me 1923 nga Ataturku dhe ultralaiket turq eliminoi edhe ate pak autoritet qendror fetar qe ishte, apo do mund te kishte mbetur ne boten sunite. Sot per sot ky boshllek autoriteti fetar eshte problemi me i madh I bashkesise islame dhe krijon kushtet per shfaqjen e "dijetareve" te internetit apo atyre te Al Kaides. 
E pra sic e shef i dashur, asnje nga keto kushte favorizuese te terrorizmit nuk jane krijuar nga besimtaret e thjeshte muslimane te cileve ti u kerkon llogari. 
 

Madje edhe ketu te ne me ata pak veta qe jane arrestuar per mbeshtetje terrorizmi, problemi qendron tek nderhyrjet pa vend te shtetit ne punet e KMSh qe ka bere qe ai institucion te mos gezoje kredibilitetin dhe autoritetin e duhur mes besimtareve e qe krijon boshlleqe qe po ashtu mbushen nga imame te veteshpallur. Ose mungesa totale e seriozitetit nga ana e shtetit per te edukuar kleriket e ardhshem muslimane me dije serioze fetare e sekulare. Si ka mundesi psh qe nje vend me shumice muslimane qe ka nevoje serioze per klerike fetare muslimane te mos kete nje fakultet shteteror te shkencave islame. 
Me teper se me arme, terrorizmi do mposhtur ne fushen e ideve dhe kjo behet vetem duke nderrmare nje sponsorizim serioz te dijeve te larta tradicionale e moderne fetare islame. 

Bashkohem me mendim tend se shteti shqiptar duhet, dhe ishte dashte me kohe qe te investonte ne nje universitet islam ku te pergatiteshin kleriket e ardhshem . Ne fakt pervec shtetit edhe shoqeria shqiptare pa perjashtim duhet te kishte kontribu per universitetin islam . Ne qofte se ne dona qe te kemi nje islam tradicional pa reminishencat e asaj qe po ndodh ne Lindjen e Mesme atehere ne duhet te punojme per ta pase nje te tille .Normalisht kete boshllek qe e ka lene shteti shqiptar dhe shoqnia shqiptare ka shanse qe ta mbushin arabet e rradikalizum dhe me shume pare apo sherbimet sekrete turke a te noj vendi tjeter qe nuk kane interesat e shqiptareve ne plan te pare.Sic edhe e kane ba ne te kaluemen.

https://www.youtube.com/watch?v=iqbaxqlF2SM

Po te krijoni ju, myslimanet e ndershem, nje klime te pafavorshme per terrorizmin, ky i fundit nuk ka asnje shanc te kete kete gjallim sikunder e ka.

 

Armir c'na thua me kete vidio ne lidhje me keta  hoxhallaret myslimane qe kane lidhje me terroristet shqiptare  ( dhe mos u mundo te na vertetosh te kunderten ) , qe u shpelane nga trute prej mesimeve terroriste qe moren nga keta hoxhallare plera , dhe jane bere xhihadiste tashme ne Siri, bile kan fillu te presin dhe koka njerzish ?

 

armir thirri mendjes , kjo faqe lexohet nga shume departamente shteterore, bile edhe te huaja

 

Po c'lidhje ka islami me terroristet o njeri.Problemi eshte me i thelle,eshte ekonomik,dhe terrorizmi gjen hapesira e perhapet si virus ne shoqeri...

 

tek e tek te gjith me i ven : Problemi nuk eshte ekonomik. Osama ishte milioner nga familja dhe la dasmen dhe shkoji per shkarpa ne Afghanistan. Pranej mos na trego perralla .

Kshu thoshte Maoja tek romani shum i pavlersum "Koncert ne fund te dimrit": Ju nuk i kuptoni dot duhmat e shpirtit tone. Me cfare do i shpjegoni vrundujt e Xhinghis Khanit, Herr Marks? Me ekonomi?

E gjith e shkruara ka permbajtejen e nje te percarturi qe nuk kupton perse behet Fjale dhe per cfare duhet te mblidheshin ne Paris , me qe shkruan per ate ndodhi .

Ketij i duket se jane perleshur Fizajt me Meren dhe hec se po boj nji material. Po i fus i gjyle Topi Fizajve !

Megallomania ka dhe ajo kufijte e saj por deri ne kete Fare feje sa te Gjykoje edhe evnimente Boterore tregon se ky qe e ka shkruar nuk eshte as me pejgamerin or tie , sepse Gjykon .

Paska pas merakun perse u perkrahen Priftat me Hoxhet ...smiley

Hajde Mullar kashte hajde .Dhe ... Nuk kemi marrë përsipër të përfaqesojmë as fenë e as Zotin, por veten tonë, të drejtat dhe liritë si qytetarë shqiptarë të besimit islam...smiley

Keshtu mire je mo ? Ke bere vizite tek kujdesi per shendeti mendor ? Apo ke degjuar qe shkruan dhe ai me Parti ne Milano , Petter ter ter ter teri tek PPU dhe the me vete.

Mullah paska atje ,  pse mos te shkruaj qe besimi Islam nuk eshte Fe.smiley

Iku PPU me duket po shkon per lesh smiley Apo eshte menim nrysh nga Handikapatet mendore dh ky !

"Nga aktet e Parisit demtohet imazhi publik i myslimanit, teksa forcohen e djathta ekstreme, islamofobia dhe reduktohen liritë."

Ndaj edhe "liria e heshtjes" eshte nje luks per "imazhin publik te myslimanit".

Nuk kemi marrë përsipër të përfaqesojmë as fenë e as Zotin, por veten tonë, të drejtat dhe liritë si qytetarë shqiptarë të besimit islam.

Kom dyqonin te selvija, tha, ej usta Murat

ma e mire e oma se e bija, ej usta Murat

byrek, byrek...

me thane te drejten edhe une nuk kam pa gje me te ndyre se sa kjo prirja "he te zura" e ketyre trapave qwe jane te pazote me besu ne nje fe dhe qe pretendojne se po ndihmojne ne ndritjen e botes. 

jeni bere mizerje, te shpifur. une shkoj ne xhami dhe ne asnje xhami qe une shkoj nuk me eshte thene qe duhet te vras. perkundrazi me eshte mesuar se duhet te respektoj te tjeret ashtu sic do te doja te respektohesha. me eshte mesuar se ka nje gjykates suprem dhe cfaredolloj gjykimi penalizues qe mund te jap une eshte blasfemi. 

ndaj eshte absurde qe te me kerkohet te distancohem nga disa njerez qe sponsorizohen nga hollande e netanjahu (marre si etalon per boten qe dikush ketu i thote perendimore), ashtu si ata qe vrasin ne palestine, ne mali, ne sudanin jugor, ne nagorni karabak, ne sierra leone, ne burundi e kudo neper bote, edhe pse ata bertasin ne emer te islamit (a thu Allahu ka nevoje per mbrojtje) kjo nuk do te thote se ai eshte mysliman. ashtu sic bertasin ne emer te vlerave perendimore kur bombardojne vietnamin, apo kur vrasin s. allenden, apo che guevaren, kjo nuk do te thote qe te identifikojme perendimin me vlerat e kompanive drejtuese. 

une nuk i kam kerku askujt te distancohet nga asgje. une ende konsideroj al qaeden, vahabizmin dhe keto isisrat si kercenimin me te madh per fene muslimane ndaj te me kerkosh te distancohem nga rreziku im tregon dicka prej sidnrome stokholmi ne krah te kundert. me duket se ju te gjithe qe nuk jeni te afte te besoni e dashuroni terrorizmin ne emer te islamit e jo islamin e sadiut, xhamise blu, te universiteteve e te tolerances qe i lejoi kombet si hebrenjte ti mbijetojne historise. 

me ndjeni, po kur e teproni beheni te ndyre!

Me thene te drejten .. ke pjesersisht te drejte. Ke pjeserisht te drejte* sepse e besoj qe te te eshte mesuar te respektosh te tjeret dhe qe ka nje gjykates suprem, por s'ke te drejte per distancimin. S'ke te drejte per distancimin** sepse ju takon te pareve juve besimtreve te vertete te mos lejoni disa kafshe te predikojne mashtrimin dhe vrasjen ne emer te profetit tuaj. Seriozisht fare, mua me vjen me keq per ata djemte te cilesuar terroriste sesa per sulmin here te hapur e here te fshehte ndaj fese. Po ta kesh ndjekur ngjarjen besoj qe do kesh pare qe ata ishin dy djem te rritur jetime, me jete te veshtire por qe gjithsesi te edukuar e te mbare deri ne momentin kur me jetet e tyre nuk ishte perzier nje hoxhe a imam mashtrues qe ju beri koken daulle me teorite "vrisni qafirat". Besoj fort qe detyra per te luftuar keta lloj predikuesish i takon se pari i takon perfaqesuesve zyrtare te religjionit te cilin ata keqperdorin, dhe jo njerzve pa lidhje me fene. Nqs vrasesit identifikohen me islamin, nuk eshte faji jone, shpallini (dmth jo ti po institucionet fetare) te pafe a kriminele a c'te doni, por bejeni ju, mosprisni nga ne te bejme punen tuaj. Edhe kur flasim per bombat ne Gaza, themi izraeltitet po vrasin civile palestineze, nuk themi disa izraelite qe nuk respektojne as religjionin e vet kane vene perfund popullin e zgjuar dhe trim izraelit dhe e perdorin per te luftuar palestinezet, megjithese mund te kete (sic ka ne fakt) shume hebrenj qe jane kunder dhunes ndaj palestinezeve. 

*, ** Ky ligjerimi ku fjalia fillon me fjalet qe mbyllet fjalia paraardhese eshte ligjerim ben-blushist smiley

Nqs vrasesit identifikohen me islamin, nuk eshte faji jone, shpallini (dmth jo ti por institucionet fetare) te pafe a kriminele a c'te doni, por bejeni ju, mos prisni nga ne te bejme punen tuaj

swed, ti e fillove mire me ate "jo ti", por pastaj na doli qe ka... "ju" dhe "ne" !
smiley

 

 

 

"ne" e kisha llafin per njerez si une pa lidhje me fene, ndersa "ata" per mua jane te gjithe besimtaret, inculding budistet smiley

mire, po e lëmë menjanë 'ne'.

Por, si dolem nga "dmth jo ti", tek "bejeni ju" ?? ti vete the qe nuk eshte pune e tij

Shpalljen e bejne institucionet fetare se asnje besimtar nuk ka tagrin te shpalli qafir nje imam dhe deri ketu jemi te pjesa "dmth jo ti", nuk eshte pune e tij personalisht por eshte pune e tyre si komunitet

po pse qenka "pune e tyre si komunitet" ?? shkinaks nuk eshte veçse nje individ qe shkon falet ne nje objekt kulti dhe kaq! Kjo nuk e ben anetar te ndonje komuniteti ! Ti thuash nje koleges time (me origjine magrebine e qe eshte muslimane praktikuese) qe "beni punen tuaj si komunitet", te pergjigjtet : komuniteti i satom! smiley

Pikerisht, ketu eshte stigmatizimi!

une kam pare eksperiencen ne shqiperi. te jesh i bindur qe nese ka dikush qe i ka problem keto robt qe kane marre bursa saudite eshte komuniteti musliman. dhe qe i ka bere qafira sa ka mundur. por keto lajmet nuk depertojne te peshku pa uje. sepse nuk e kane te njejten buje sikur ai lajmi qe sponsorizohet nga media qe kane prirje te tjera. cka dmth qe komuniteti musliman i ka bere qafira. dhe si popull. ne i kemi zet e problem dhe ta them si person qe 80% te fisit e ka musliman te devotshem. kur hyn ne oda burrash e bie llafi te keto "mjekroshat" ata cilesohen si prishesist e fese dhe nxites ndasish. realisht i bie qe keto te mos kene asfare mbeshtetje ne popull. 

atehere pyetja1 milion $ "ku i gjene suportin dhe leket per te vazhduar me lufterat e tyre keto rob". Pse izraeli dhe usa mbeshtesin me lek dhe logjistike persona te dyshimte?  pse keto vrasin muslimane me shume se cdo grup tjeter dhe askush nuk e vret mendjen per sa kohe nuk u cenohen fushat e naftes? keto jane pyetjet. dhe pyetja tjeter pse u sulmua franca sapo ajo voti te nihet shteti i palestines? keto pyetje me shqetesojne mua dhe nuk me takon mua te distancohem nga armiqte e mi. sepse duke e kosnideruar veten musliman keto jane armiqte e mi. ndersa po te marrim parasysh se une se pari jam shqiptar para se te jem musliman atehere lidhja ime me keto robt eshte po aq sa lidhja ime me Ardian Prrenjasin, Maksim Licon, kolonel zerven etj. 

Problemi eshte qe ne te njejtat xhami qe shkon ti shkojne dhe ata qe i mbeshtesin keta terroristet, e sic kemi pare neper komente facebook-u, s'jane pak. Ata qe thone qe jane myslimane e qe s'i mbeshtesin, nuk dalin neper komente aq sa keta ekstremistet, por preferojne te heshtin e te mos ngaterrohen. Perderisa s'jane pak e perderisa te tjeret heshtin, s'kane faj robt qe gjykojne. Sic shohin nje pjese e mire e ketyre islamkikeve gjithe anti-berishianet si komuniste, ashtu dhe kjo puna juaj. 

Lavdrim Muhaxhirin qe pozon me koken e preme te nje minoreni kush e sponsorizoi?

E mirkuptoi plotesisht zemrimin dhe revolten tane si nje mysliman i mire, qe feja ku ti beson baltohet jo me te drejte,jam deri diku dakort, se evropa qe s'vepron kurre drejt per drejt,thelle-thelle e urren fene Islame,pamvarsish nga shembujt e tolerances qe jep (ndertimi i xhamive dhe lejimi i ushtrimit te fese kudo neper evrope),po s'bi dakort qe ta shfaqni veten vetem si viktima te nje komploti te madh.

shiko pjeter, eshte ofenduese qe te thuash myslimant e bene dhe ndaj distancohuni sic na jane mbushur profilet e facebookut plot. ti e di se une jam rrite mes katolikesh dhe ka plot ndermjet tyre qe do te me kishin vra vetem se jam musliman pa asnje lidhje tjeter. por fakti qe une vazhdoj te jetoj mes katolikesh, kam miqte me te mire katolike me te cilet ndaj dhimbjet e gezimet e zemres me ben te mendoj se dy-tre trapa nuk perfaqesojne nje popull a nje grup, a se krijimi i stereotipave eshte per njerezit e ulet. dhe fakti qe une nuk mundem me thane se ti je terrorist ngaqe ka dale nje terrosit me emrin xhon ne sierra leone, me ben me te qytetrum se ai qe me thot terrosit mua sepse nje lavdrim qe ka prirje sadiste del ne facebook duke vra femije. 

toleranca asht e sjellme prej hegjemonise imperialiste pjeter, ti e di mire se keto djemte e cilesuar franko-algjeriane me shume gjasa jane thjeshte franko, sepse i ati i tyre ka ardhe ne paris kur algjeri dhe parisi kane qene pjese e frances. 

tolerance asht kur im gjysh pite gjak me nje malcor bregmate dhe ne dasem e mort e thirrshin njani tjetrin. jo kur ben xhami sepse e ke mbushe vendin me njerez te cileve u ke marre token e shpirtin e pasurine dhe do ti kesh skellever edhe per me tutje. 

Shki, ke jo pjesërisht po tërësisht të drejtë. Të isha në vend tënd do u kërkoja të krishterëve të merrnin distancat nga Breivik i herë, e pastaj të të thoshin ça kanë me thënë.

Shoku,Breivik nuk tha para se t'bante masakren;Lavdi Jezu Krishtit!

Shtaze perendimi ka prodhu boll,po asni prej tyne s'ka pas sfond fetare.

S'e paske lexuar mirë shoku. Breivik e konsideronte veten mbrojtës të Krishtërimit, te 2083: A European Declaration of Independence e thotë shumë qartë! Dhe çdo gjë që bëri ishte me sfond fetar!!!

Or ti shoq,ca s'kam lexu?!!! Viktimat e Brevikut s'ishin mysliman,ishin kalamaj(adolishente) te rastesishem qe s'i kishin fyer Jezu Krishtin dhe ai deshi me marr hak. Je m'tâ ti a jo?!

"eshte vrare edhe fjala jone" ???? cfare fjale nga momenti qe zgjedh te mos thuash asnje... sigurisht eshte e drejta e kujdo te shprehet ose te rri ne heshtje por eshte edhe e drejta jone te kemi dyshime per heshtjen tuaj... Ne dyshojme qe ka besimtare myslymane edhe pse jo fondametalist qe ne heshtje perkrahin masakren e parisit, sepse me mendjen e tyre te semure kane share profetin dhe e meritonin te ndeshkoheshin... Na tregoni qe gabohemi, qe jeta e njerzve per ju eshte me e vlefshne se mbrojta e profetit me gjak...Jane ne gjendje besimtaret myslymane ta pranojne me sinqeritet qe ajo qe ndodhi eshte krimi me i madh sepse nuk merret jeta e njeriut edhe pse ky ofendon profetin tend ? Ju jeni te paret qe duhet te shpreheni kundra sepse nqse bota sot mendon qe feja islame ka probleme ky eshte faji i fondamentalisteve. Dhe kur flas per myslyman e kam fjalen per ate pakice shqiptare qe realisht besojne dhe e praktikojne fene, jo per ato qe e kane trashegim dhe e quajne veten myslyman por ne realitet nuk e ndejne dhe e kane fene si hoby!!!

Myslimanët ndjehen të vrarë, jo vetëm nga terroristët, por edhe nga ekstremistët që përdorin ngjarjen për të zgjeruar fajin,

Shko mor pirdhu !

Shkrimi eshte i tipit: Kur s'ke pula perse ben ish?

Nje paragraf e gjys dhe thua, me ne fund ezani po mban nje qendrim te qarte, dhe orientues. Por nuk paska qene e thene. Lexon me tej dhe kupton se eshte thjesht nje mish-mash indinjate, kercenimi dhe perpjekje per ngritje paralelesh qe nuk qendrojne. 

Nese nje mjek do te vriste ne emer te mjeksise, mjeke te tjere padyshim qe do te reagonin; nese nje shqiptar do te kryente nje akt terrorist ne emer te shqiptarise, padyshim qe do reagonim!!! 

Duke pasur parasysh se emeruesi i perbashket i ketyre barbareve dhe i juaji eshte feja, eshte absolutisht e nevojshme qe ju te distancoheni nga keto akte terrori ne emer te fese. Sidomos kur ne rradhet tuaja ka klerike qe jo vetem kane predikuar (shembuj pa fund videosh klerikesh qe qajne me lot, e kerkojne mbeshtetje te te gjitha formave kundrejt kancerit qe sot e njohim me emrin ISIS) por edhe kane organizuar mbeshtetjen e ISIS. 

A nuk duhet te ndjeje pergjegjsi parandaluese kleri mysliman? A nuk duhet tu flase publikisht atyre qe jane genjyer dhe vazhdojne te genjehen se terrorizmi nuk perfaqson fene e tyre dhe se ne asnje menyre nuk duhet ndjekur? 

Eshte e cuditshme se si shkinaksi me shoke ndajne te njejte urrejtje, kundrejt Amerikes e perendimit, me ato grupime terroriste te cilat i quajne masha te perendimit. 

Shkrime te tilla shkruhen o nga idjote, o nga maskarenj. 

miredita zoti bame, njihemi gje bashke? sepse ti e ditke qe une e urrej ameriken dhe perendimin, kurse mu personalisht me rezulton krejt e kunderta. pike se pari nuk urrej aske. te urresh dote thote ta duash dike pa kushte dhe te te zhgenjeje, ose ta kesh perzierjen frike dashuri ne ate nivel sa te nisish te urresh dike. une asnjehere nuk kam dashte ndonje ide pa kushte, perfshi ketu iluminizmin, islamin, krishterimin e cdo rryme tjeter.

pas shqiperise, italine e konsideroj vendin me afer zemres dhe ndihem nje bote me afer italianeve se sa grekeve, serbeve, turqve le me pastaj arabeve e tutje.

por, besoj se jam i ri ende, dhe do kem kohe te arrij iluminimin tend, sepse deri me sot te qenit musliman nuk me ka rene ndesh me asnje prej parimve te mia, nje nder me te rendesishmet, mos gjyko te tjeret mbi besimin/et e tyre; e verteta eshte kaq e larmishme sa gjithkush mund te kete te drejte.

 

Nuk ka nevoje te njihemi. Mjafton te te lexosh. Komenti yt, mbi financimin e grupeve terroriste nga vete perendimi, eshte fletushke e fotokopjume qe na valvitet perpara syve sa here ndodhin te tilla menxyra. 

Shkrime te tilla shkruhen o nga idjote, o nga maskarenj. 

Une jom i mendimit se i shkrujne te paret. Se te dytet zakonisht jane me te holle.

Pse prape vazhdohet me qendrimin memec smiley per bese, kaq te renda sa duken problemet me 'selfesteem' tek besimtari liberal (we assume) musliman, nuk eshte veshtire te kuptohet perse praktikanti me konservator i saj te kaloje kufirin e sensit e te beje ate qe ndodhi.

Po erdhi dhe Peter tër tër tëri në një debat me Parti në Milano dhe me parrullë  në zyrë nga Citimet e Redit që i falet pambarimisht , , dhe jep mejtim mëndje , kuptohet  se sa vlere mund ti japesh atij debati per njerez normale.

Kjo duhet tu vleje dhe Ezanerve për të dalluar se kush i perkar pasi ka të bëjë me klasifikimin NUl të "argumenteve" që shumë kollaj mund të shfrytëzohen Politikisht e Kriminalisht nga të papërgjegjshëm mendor .

Gjithsesi duke qenë se nuk kanë Peshë për ndryshim apo në jetën reale le të vijnë dhe ata . Po më parë le të konsultohen  me ndonjë që Kupton Shqip se çfarë duan të shkruajnë e theksojnë qoftë dhe në Titull . Fakti që bilbilosin edhe këtu pavarësisht gomarllëqeve që shkruajnë duhet ti bindë që " nuk ua ka vrarë njeri fjalën "

Në se po , le të bëjnë një Lajmërim kur e ka varrimin dhe ti lajmë hesapet dhe me Fjalën e Ezanit me një " u prefsh në gji të Allahut me virgjëresha Plot "

Jo po fut dhe Shkodrën dhe Beranë e Korçën smiley ..dhe një tas dhallë e pshesh me trahana dhe ja ku je në mes Ezanërisë !

Dy mundesi ka pra. O qe brenda komunitetit musliman ka perballje mes ketyre qe po i kundervihen dhunshem perendimit dhe atyre medemek te urteve qe jane shumica sic na thuhet  Po del qe kundervenesit megjithse 20% qenkan me te afte e te zote se 80% se vetem 20%cave po ja u degjojme zerin. Ose e dyta, ktu ka gisht israeli. Kjo e dyta ka me shume mundesi. 

Bravo Ezani smiley 

T'i kerkosh gjithe muslimaneve te botes te distancohen per krimet e disa individeve eshte i njejti gjydyrymllek si t'i kerkosh gjithe hebrenjve te botes te distancohen nga fakti qe "hebrenjte vrane Krishtin", apo t'i kerkosh gjithe te krishterever te botes qe te distancohen nga krimet e kryqezatave (apo nga krimet e te cmendurve aktuale te cilet qellon te jene te krishtere/etj).

Ose, eshte pak a shume si te na kerkosh te gjithe neve qe komentojme tek Peshku qe te distancohemi nga traplliqet e disa trapave qe komentojne ketu smiley

Xhib, ke harruar te shtosh dhe "t'u kerkosh gjithe anti-berishianeve te distancohen nga komunistet". smiley Apo jo?

Nuk te kerko njeri gje ty mor gjib. Ti e ke bo te qarte me kohe qe i mbeshtesje ata qe shkonin vullnetar ne Siri & Iraq. smiley 

 

Mos i bini ne qafe Xhibit se veq Trapa e Traplliqe i shohin syte. Eshte per gjynof....gjithe virgjereshat per martiret...

Bame, m'fal qe s'te pershendeta para se te komentoja...s'te vura re teksa rrije tek dera e kesaj teme duke bere sikur lexoje gazeten smiley

Keto temat fetare, do ishin mire te mos dilnin fare ketu se po shihet qe shqiptaret zihen gjithnje me njeri-tjetrin. 

Dhe une budallai kujtoja se E.Hoxha e kishte gabim qe i mbylli çeshtjet fetare nder shqiptaret. Jo ore ai e paska pas mire m'duket. 

Po se dun sebepe te jashtzakonshme shqiptaret per t'u zone me njeri tjetrin. Shqiptaret ngatarrohen duke honger petlla. E njeh kete popudh ti, more ? Do ziheshin ke tema e Champions League, mos u boj merak.

armir, ne jemi dy bote krejtesisht te ndryshme, ndaj nuk ka gjasa per komunikim mes nesh. nqse me dike me eshte i veshtire komunikimi, une nuk komunikoj me te. smiley Kupton? Sepse askujt nuk i hyn ne qese veshtiresia e tjetrit ne komunikim. Ndersa ti jo vetem komunikon, por nder carcafin, duke shkruar edhe me cell, cka perben nje heroizme e perkushtim te papare per ceshtjen.

Duke qene dy bote te ndryshme, ne nuk perputhemi as ne qasjen ndaj asaj qe ketu quhet "action item" - po qe se vertet jeton ne USA, e ke parasysh c'po them. Nje action item eshte dicka per te cilen mund te behet dicka konkrete. Te gjitha gjerat qe ti nuk ke pertuar te rendisesh (nga celli! - kjo eshte e pabesueshme, sinqerisht), jane gjera per te cilat askush nga palet ne komunikim, pra as une, as ezansit, NUK mund te bejme asgje. As per pranverat, e as per vjeshtrat arabe. Une flas per gjera te cilat mund te ndryshohen nga pala se ciles i drejtohem.

Kjo ishte ne parim dhe per pak logjike formale. Te tjerat pastaj, nese ajo qe po them eshte e drejte apo jo, pse eshte e drejte, etj etj, me fal, por nuk kam ndermend ta diskutoj me ty. Jo per dashurine e nenkuptuar qe ti ke per mjekroshat, por ngase nuk me shtyn asgje ne te. Nuk kam asnje nxitje intelektuale, si dhe as ndonje qejf muhabeti te lire.

Dite te mire.

Edhe "cyte " edhe "mos e ngaj".Pse jo komunikimi?Komunikim , te jete me lal.Pa komunikim s"jetohet.smileyKot u futa kshu ne muhabet

mu po me thu? smiley

Ta lash n"dor smiley Sic thonin athere bixhozcit e vjeter

Nuk besoj se jemi ne dy bote krejt te ndryshme pavaresisht kendveshtrimeve te ndryshme. Psh shkrimet e tua letrare me pelqejne, edhe ti ma pate lavderuar nje sprove qe postova une dikur. 

Por do doja te kuptoja se c'jane keto gjerat konkrete qe mund te bejne besimtaret e thjeshte muslimane sipas teje, meqe rame dakort se kushtet e favorshem per terrorizmin nuk i kane krijuar ata, sic aludove me siper. Sa per distancim e denim te ketyre akteve, jane bere aq shkrime e deklarata nga autoritetet, organizatat e hoxhallaret shqiptare sa po te sjell linqet vete lista 1 meter. Por edhe distancimet kane vlere kur jane spontane e te natyrshme, jo kur vijne me detyrim nga lart apo nga jasht. Gjithashtu po te ishe se i njihje xhamite shqiptare, do e dije se Megjithese ne te shumten e rasteve te merzitshme, hutbet e tyre denimin e terrorizmit e kane bere mese te qarte per besimtaret. 

E thash edhe me siper qe e vetmja gje konkrete per ti bere  eshte krijimi i kushteve per arsim modern te mesem e te larte te klerikeve e studjuesve islame shqiptare ku ata te pajisen me gjuhen dhe dijet e duhura per te njohur traditen e gjere tolerante e te larmishme islame e per te adresuar problemet e krijuara nga bota moderne. 

ta bej une nje sugjerim: A ka mundesi ta beni interpretimin e Kuranit ne kushtet aktuale te zhvillimit mendor e kohor, ti lini pjeset obsolete, sic i kane bere fete e tjera jasht dhe te "embrace" ato qe jane me te shendetshmet dhe qe e bejne shoqerine te ece perpara duke na mbajtur ne harmoni shpirterore? kete me vepra. 

A ka mundsi te na beni interpretimin e Bibles ne kushtet aktuale te zhvillimit mendor e kohor?

Dhe gje qe eshte me e redesishmja: a ka mundesi ta besh kete ne gjuhen e kuptueshme per te gjithe te Wikipendias?

 

nje te thjesht: sy per sy, faqe per faqe ka pas qene. me kerre nje, te kerrej dy eshte bere ditet e sotme. 

edhe mundesisht mos u nxeh te na prishesh gjakun se eshte shume ftohte perjashta dhe nuk na ben zemra me dal me be shetitje. 

N'bor je, ne boren e syve te kerrosur.

 

mos fol per hoxhallaret shqiptare, kosovar maqedonas, se i kemi pare se cfare niveli jane, cop cop si nga kultura si nga niveli i interpretimit te ideologjise se tyre fetare, pa asnje baze interpretimi llogjik  per kohen qe jetojme, dhe mendimin e sotem qe,   ka evoluar ne saj te teknologjise dhe shkences, qe ne fakt kane hapur me shume syte njerzeve, se cfare ka ne boten misterioze qe nuk i precepton dot njeriu i sotem,  shkurt hoxhallaret imammet ne shqiperi kosove maqedoni, jane shume mbrapa  ne cdo aspekt, per te interpretuar islamin ne kushtet e reja , te zhvillimit njerezor !

 

Ne rast ngjarjesh te jashtezakonshme sic ishte kjo e Parisit dhe ajo e Nigerise (e cila u la ne harrese) eshte e nevojshme te degjohet zeri i cdokujt qe ka mundesi te flase dhe qe denon veprimet e terroristeve. Eshte i nevojshem sensibilizimi, dhe jo shfajesimi "ata s'kane lidhje me mua/ne" (pasi eshte e qarte qe s'kane lidhje dhe se fakti qe ne cdo grupim ku individet i lidh nje ideologji apo doktrine e caktuar mund te kete si ndjekes shembullore ashtu dhe abuzues, eshte as old as time). Eshte e nevojshme te behen te qarta gjerat edhe per te disaten here, per nje pjese te njerezve kjo mund te duket e lodhshme, por eshte e dobishme per ata njerez qe nuk jane ne te njejtin nivel kthjelltesie, formimi e informimi (ashtu si nje mesues kur shikon gabimin qe ben nje nxenes jo i mire, perserit per te disaten here teoremen/formulen per te gjithe klasen pavaresisht se nxenesi i mire e ka sterdegjuar). Thirrja sensibilizuese ka rendesi ne raste te tilla ku vemendja e njerezve eshte maksimale dhe mundesia per ndergjegjesim eshte e madhe. Do ta quaja me me shume impakt vecanerisht zerin e autoriteteve muslimane ne mbare boten dhe te kujtdo besimtari qe e ndjen ta beje kete (absolutisht askush nuk eshte i detyruar, por in my opinion eshte i highly sugjeruar), duke qene se eshte islami feja, me te cilen terroristet abuzojne, dhe kjo do te ndikonte shume tek ajo pjese e paorientuar popullit qe te mos bien pre e ideologjive islam-deformuese si ISIS dhe te ngjashmeve te tjera.

E vleresoj shume dhe shpreh mirenjohje ndaj zerit e cdo hoxhe, imami, perfaqesuesi te fese islame dhe cdo besimtari qe ka folur keto dite ndaj ngjarjes ne fjale, pasi e perseris: personalisht mendoj se ka me shume impakt mbi njerezit kur flet nje musliman. Dhe kushdo qe ka folur, nuk besoj se e ka bere ngaqe eshte ndier ngushte, i detyruar nga presioni, apo per te thene qe terroristet "s'jane tanet" dhe te mjaftohet me kaq, por e ka bere me deshiren e madhe qe te degjohen nga sa me shume njerez dhe shpresen e madhe qe fjala te zere vend ne mendjet e zemrat e sa me shume njerezve, qe keto gjera te mos perseriten, for you, for me dhe per te gjithe boten, per Zotin dhe dashurine e falur nga Ai. I say: Nese ke ze, te lutem mos hesht.

Shume e vertete. Dhe ata qe po flasin jane te pakte ose te pa-mediatizuar. 

uellbeku te libri fundit thote qe njohuria eshte e pamundur te trasmetohet. shkaku jane diferencat E MEDHA ne inteligjence qe kane njerzit. 

« Quelques cours particuliers donnés dans l'espoir d'améliorer mon niveau de vie m'avaient très tôt convaincu que la transmission du savoir était la plupart du temps impossible ; la diversité des intelligences, extrême ; et que rien ne pouvait supprimer ni même atténuer cette inégalité fondamentale »
Extrait de : Houellebecq, Michel. « Soumission (LITTERATURE FRA) (French Edition). » Flammarion, 2015-01-07T06:00:00+00:00. iBooks. 
 

te njejten gje tha dhe ai shkencetari amerikan i ADN, qe e morren si te rrjedhur prej pleqerise.

Eshte i nevojshem sensibilizimi, dhe jo shfajesimi "ata s'kane lidhje me mua/ne" (pasi eshte e qarte qe s'kane lidhje dhe se fakti qe ne cdo grupim ku individet i lidh nje ideologji apo doktrine e caktuar mund te kete si ndjekes shembullore ashtu dhe abuzues

 

Ne nje kontekst fetar, eshte distancim, jo shfajesim meqenese feja islame nuk predikon terrorizmin apo vrasjen e te pafajshemve. Sekularisht, te gjithe qytetaret gezojne te drejta dhe pergjegjesi te barabarta republikane; keshtuqe asnje pakice fetare apo etnike nuk duhet te kete ekskluzivitet faji apo morali. 

Ne fakt qellimisht perdora termin shfajesim, pasi distancimin e perfshij tek sensibilizimi, duke nenkuptuar qe nuk po kerkohet te shfajesohen/justifikohen me nje fjali "ata s'kane lidhje me ne", sepse ne fakt nuk kane asnje faj, por eshte e nevojshme te sensibilizohen.

per çfare te sensibilizohen ?

pse nuk sensibilizon ata karikaturistet ti qe te mos prekin me kalemin e tyre çdo subjekt ? por kerkon qe te sensibilizohet vetem nje krah ?

smiley Nese ke ze, te lutem mos hesht. smiley

Aquamarine11, ka pasur deri tani shume sulme ekstremistesh kunder muslimane ne France. Me shume priten, sidomos ngaqe ne France muslimanet-emigratnet jane goxha te geto-izuar (kjo kuptohet jo rastesisht, ashtu sic s'eshte e rastesishme perqindja e larte e racisteve ne France e gjetke). A mendon se lipset qe gjithe jo-muslimanet e moderuar te flasen hapur kunder ketyre sulmeve te jo-muslimaneve ekstremiste?

Sa/si eshte e folur e mjaftueshme (nga te moderuarit: muslimane, jo-muslimane, vigane, etj) ne kesi rastesh, qe te kete ate efektin e duhur pozitiv qe thua ti? Nje koment tek blogu/Peshku, nje koment ne nje shkrim gazete, nje marshim ne rruge, nje peticion ne internet, apo dicka me shume? Kush do t'i mbaje shenim keto, qe pastaj ata qe jane shprehur t'i thone atyre qe kerkojne llogari "e kemi plotesuar kuoten"?

Ajo qe dua te them eshte se vete premisa "je fajtor po nuk u distancove nga sulmet terroriste sepse ti ke te njejtin fe me terroristet" eshte ne vetvete antagonizuese, stigmatizuese dhe aspak paqe-ndjellese e thirrje per bashkejetese etj...eshte ne thelb terrorist-light-ezueze, pasi ne parim i trajton gjithe muslimanet si fajtore dhe jo te barabarte/denje, derisa ata te kontribuojne me distancimin vullnetar nga krimet qe bene ca pisome qe gjithashtu kane (apo pretendojne) te njejten fe.

Plus qe eshte naive; presupozon se ata qe bejne krime te tilla do te ndikoheshin nga thirrjet e anonimeve te moderuar qe i perkasin te njejtes fe (apo jo-anonimeve per ate pune), dhe kesisoj e paraqet situaten (e sulmeve terroriste) si pjeserisht te tille ngaqe s'ka mjaftueshem thirrje te te moderuarve per te mos bere krime te tilla.

Une s'jam musliman; po te isha do kishta te njejten tendence si shkinaks, do t'i thoja kujtdo qe do me kerkonte (demand) distancimin "ike pirdhu o koqe kandari". Debati eshte pra thjesht ne parim; u pergjigja gjate duke pare qe dhe ty (fatkeqsisht) te shpetoi ironia e te stigmatizuarit te miliona anonimeve muslimane ne emer te kontributit per paqe dhe bashkejetese paqesore smiley

"Do ishte mire"-a s'eshte aspak justifikim per kete stigmatizim. Ehu sa gjera do ishin mire...plus qe premisa jote gjithsesi presupozon qe "the average" muslimani nuk eshte distancuar aq sa duhet, ose qe i ka denuar me pak krimet sesa "the average" jo-muslimani. 

Nuk kam thene qe jane fajtore dhe as qe per faj te neglizhnces se tyre kane akte terroriste, une thjesht kam sugjeruar duke menduar se fjala e tyre (edhe me komente pse jo) do te ndikonte per mire ne te ardhmen. Nuk e kuptoj ku qendron stigmatizimi. Dhe nuk presupozoj qe kriminelet do ndikoheshin nga thirrjet e tyre, por njerezit qe behen lehtesisht konfuze ne fene dhe besimin e tyre.

Ne komentin tim kam perseritur disa here qe nuk jane aspak te detyruar te distancohen.

Une nuk mendoj se ti personalisht mendon ashtu, perkundrazi (nga njohja e percipte qe kemi per njeri-tjetrin me komente) u pergjigja gjate nga konsiderata, ama i replikova argumentit qe ti bere, duke i dhene dhe pak perspektive se si mund te tingelloje ai argument tek te tjeret, sidomos tek ata te cileve i apelon argumenti yt (muslimaneve te moderuar), por dhe te tjereve nese i njejti kriter aplikohet dhe per ta. 

Nejse, s'ka asgje te keqe te jemi dakord per te mos qene dakord. Mjafton te mos shahemi si ca tipa te tjere lart e poshte qe shahen me njeri-tjetrin me liber shtepie ne emer te paqes dhe edukates qytetare smiley

Aqua, me beri te qesh ky lajmi ngaqe s'mu durua dot kunji per komentin tend: a do ta ngresh zerin edhe ti bashke me Merkel qe t'i apelosh te moderuarve ne Gjermani per moderacion? smiley

The German chancellor, Angela Merkel, and most of her cabinet will join a rally for an “open and tolerant Germany” called by Muslim leaders at the Brandenburg Gate in Berlin on Tuesday after another night of anti-Muslim rallies across the country.

Po normal qe do merrte pjese Angela. smiley Me pelqeu shume mesazhi i organizatave muslimane ne kete tubim:

Tuesday's rally is to condemn violence and social division, according to its organisers.
The Central Council of Muslims in Germany said the vigil would be held
under the banner "Let's be there for each other. Terror: not in our
names!".

The Turkish Community of Berlin condemned the "despicable terror
attacks" in France and said there was "no justification in Islam for
such acts."

 

Atyre kokave te mencme te Dredenit s'ia ka lere njeri mangut:

"Now is the time to profess that the phrase 'We are the people!',
regardless of origin, color, religion or whatever, has been and must
continue to hold true," organizer Karl Lempert said.

Nationwide, the DPA news agency put the total number of anti-PEGIDA demonstrators at close to 100,000.

 

xhibo me nje pyetje ja mylla gojen une asaj gjermones. nje faqe ke bo ti pa ja arrit. shif ça hendeku midis nesh. 

Ma mbylle gojen. smiley Per karikaturistet nuk kam fije konsiderate sa per kronike, mua osi zhe n'syi pa Sharli Ebdo. Por kjo eshte teme tjeter, si me thene... para pilafit, zhargonisht.

Nese ke ze, te lutem mos hesht.

Ja foli armir:

Frymezimi kryesor i radikaleve islamike ka qene dhe eshte persekutimi real dhe i perceptuar i popujve muslimane ne bote, diku i sponsorizuar direkt nga Perendimi, si ne Palestine, diku i toleruar me dekada.

Dhe cunat e E-zani-t ketu vertiten:ok, e denojme aktin e vrasjes se gazetareve.POR..mos na fyeni Profetin, mos persekutoni myslimanet ne bote...

u bone 1400 vjet qe fyjne Krishtin!!! smiley 

Boji nje sondazh atyne 1 miliard e kusur myslimaneve ne mbare boten se si jane ndier kur kane pare Profetin e tyre ne karikature ne faqen e revistes masnej hajde e boji moral me fjale apo me vepra

smiley A thu ka dhe rob qe mendojne keshtu? Me ket linje mendimi si duhet te ndihet nje i krishter,dhe me e rendesishmja si duhet te veproje, kur jane bo 1400 + vjet qe zoti i tyre ofendohet duke u qujt profet? 

Per zotin qe opozita te bo rob me te mire...me te ndjeshem!

Duhet te jete noj gjo tjeter Rono se une ne Pozite jom smiley

Si duhet te jene ndier kristianet kur eshte shfaqe Krishti apo Papa ne karikatura !?

 

Une per vete nuk jam ndjere aspak mire , meqe ra llafi

dakort por nuk ke kape pushken ne dore !

 

Deri tani jo.

Paska ardh gjibi ta xbertheje temen ne emer te dhiaspores. smiley

Njerzimi ne regres. 

Bame, keta jane psikopate mer. Pse boton karrikatura thote Zanorja apo Gojorja ca mutin e ka emrin. I fut dhe nje redaksionale se s'ka sume ti veri emer asaj qe mbron e predikon.

Pastaj mblidhen nje trume anonimesh, pra nje emer  5 nicka, dhe thone perse na fyeni Muhametin ne nje reviste qe boton 50 mije kopje po i shiten 20 mije.

Pastaj merr dyfekun robi e thote te vras per Allah une. Po ne gop te satam nuk ke vajt !

Eshte fuqi e madhe ta besh tjetrin te vdese pa mare vesh perse po vdes. Ja keshtu jane keta palla.

Ja mer keshtu, se me bene dhe te prish gojen qe nuk e kisha bere ndonjehere. smiley

He se mos harroj : Ilir Meta tha qe ata te terrorit goditen mendimin e lire. smiley

po karikatura me goca te vogla lakuriq pse s'bejne ata ?

Bejne cer tu doje trapi deri ne kufirin qe nuk shkelin ligjin, bile dhe po e shkelen nuk i denon njeri me vdekje. Del Armiri e u ben gjyq mbas vdekjes se medemek e kishin shkel pak keta me Muhametin. 

Ca kjo llogjike? Nuk me pelqen cer thua ti dhe si pergjigje te jap nje kercenim : te varr tek kali i Skenderbeut eee?

Profilo per mu sic e ke lexu nga komentet e para qe kam bo,..... nje vizite nderimi ne France..... nga pushtetaret ishte me se e mjaftueshme pa perfshire shume popllin ne diskutime fetare mediatike, se fundi i fundit asnje shqiptar as u vra e as vrau ne kete tragjedi. Megjithate kom nje pyetje qe sma jep pergjigjen njeri kur lexoj komentet.

Cfare i bashkon Marksistet me Islamiket, ti si e mendon, meqe jeton ene ne France? 

franca nuk eshte vend islamik dhe as marksist.

 

Franca nuk eshte as vend islamik as vend marksist, por kur shoh Islamiket e marksistet te bashkohen ne nje linje ne kuadrin e kesaj tragjedie si psh kerkimin e rrenjeve te terrorrit me cdo kusht tek kolonializmi, padrejtesite shoqerore, nderhyrjet ushtarake ....me pak fjale tek padrejtesite qe rrjedhin nga qendra ne periferi ku periferia nuk mban asnje pergjegjesi....a shef aleance te mundshme ne France te anarkisteve marksiste me islamiket???

Ate e ka mire ai.Pas kolapsit te komunizmit, islami po mbush boshllekun ideologjik si fe/ideologji e te frustuarve (nga varferia, neokolonializmi, diskriminimi etj) Edhe Zhizhek kete po i thote kapitalizmit (liberaldemokracise): eshte me mire qe kete zemerim ta administroje e majta e cila vozit ne te njeten varke me ju sesa fondamentalistet qe duan te hedhin ne ere sistemin. Gjera qe i paraqit edhe Blushi si teza te tij origjinale ke Hena e Shqiperise.

Stalker, shif si ngriu Profili, qe si mbyllet goja e hudhet ne cdo diskutim me ven e pa ven.

Une sjam me hije por shof fenomenin, llogjike naive do thuash ti me apo pa te drejte, por edhe ide shume recente nuk lexon. Sigurisht Qe Marksi nuk ka qene islamik se fushe beteja e tij ishte proletariati Gjerman e Anglez e jo lumpenproletariati Francez...bile paralajmeronte per rrezikun e lumpenproletariatit, nejse ti e lexon keq Marksin njesoj si Huntingtonin.

Por ti nuk sheh marksistet e deziluzionuar te shohin me shprese cdo proteste apo rremuje civile pavaresisht natyres se tyre qe nga vitet 1960???? A nuk e kane zevendesuar Gogolin e Hitlerit me Gogolin e Unce Samit ne kafenete e tua intelektuale? Le qe edhe Putini duket si Kalorsi i Bardhe i Rezistences ne ekranet e zbehta te se Majtes jo naive.

 

ti ngatarron. vendet arabe jane te pushtuara nga fuqite e medha, nga kapitalizmi boteror (ky u shfrytezon burimet natyrore). nuk bejne lufte lunder superfuqise kapitaliste amerikane, (qe bente vetem nepermjet propagandes bota komuniste dikurshme), por se amerikanet bejne motin (diellin dhe shiun) te vendet e tyre. edhe bisedimet per paqe atje shkojne t'i bejne.  jane te rrezikuar direkt. nuk mbrojne gje koncepte. 

nuk kutpoj ku shef ti lidhje midis marksizmit dhe islamit. jane diametralisht te kundert per mua. islami eshte per familje patriarkale, baza shoqerise eshte familja, ndersa marksizmi per bote pa familje fare, baze e shoqerise eshte komuna. etj, etj.

marksizmin po e bene do ta bejne vetem oksidentalet. se kane filluar qe tani t'i edukojne femijet sipas parimit qe ata i perkasin shtetit (komunes) dhe jo familjes tyre.

ndersa marksizmi per bote pa familje fare, baze e shoqerise eshte komuna. etj, etj.

Ku e ke lexuar ti qe komunistet jane kunder familjes? Ne pamfletet e Ballit Kombetar ose ne filmat e Kinostudios, besoj .

E ka lexuar tek Plato. Nejse Profil me shpjegove se cfare te ndan nga Marksistet por jo cte bashkon se po te marresh nje laps dhe te ndash diskutantet ti je ne nje linje me Marksistet pa e kuptuar ndoshta. Sigurisht nese thua te verteten.

asgje me bashkon se marksi ishte ekonomist vetem. mu me intereson njeriu dhe jo ambienti ku ky jeton. teoria tij e shkaterroje shqiptarin, se eshte tipi me individualist i botes. s'u morr marksi me njeriun po u morr me ambientin, me kushtet ku jetonte. po t'i ndrosh kushtet, mendonte se ke nderruar dhe njeriun. dmth permireson kushtet, permireson dhe njeriun. fatkeqesisht nuk ecen njeriu keshtu.

permeteper e merrshin evolucionin ne menyre lineare. sa me shume teknollogji, perparim shkencor, aq me shume mireqenie dhe aq me shume zgjuarsi dhe kapacitet te njeriu.

kur njeriu i sotem eshte me budalla nga njeriu i epokes klasike greke. s'kemi sot as art me te mire, as filozofe me te mire, as shkrimtare me te mire, as gota ku pijme ujin me te bukra apo shtepi apo korroca me luksose, se ne kohe te grekve. po regresojme jo perparojme, evoluojme.

po u bene komunista, do behen popujt dele te perendimit, jo joni. joni i ka ditet e numeruara, s'besoj se e kalon nje shekull.

Atehere Profil ti ke adaptuar teza Marksiste ne menyre te pandergjegjshm e jashte kontekstit ndoshta sepse nuk mund te perdoresh haptas diskutimin tend fetar ose nga frika e penalizimit ose ngaqe ambienti ku jeton te ndalon te perdoresh diskorsin tend fetar.

Per me teper kur flet per njeriun e ambientin dhe citon luften neo-kolonialiste ti anashkalon punen e mrekullueshme te intelektualve e specialisteve Franceze e veprat e tyre humanitare ne vaksinimin e popullsise, ndertimin e ujesjellesve e infrastruktures ne pergjithesi ne Afriken e Veriut, ku shume prej tyre u vendosen dhe ndane atdheun me vendasit duke jetuar bashke me ta. Sigurisht ne botekuptimin tend ata jane te pabese e dhunues te ambientit tend idilik e fetar.

Me individin qe ke ne mend merret nje shkence tjeter .Merret mjeksia psikiatrike Ligjore pa limit moshe ne mos te ka zene alzhemieri ...ose shkenca seksuale por me mundesi te kufizuara .deri sa te kesh fuqi smiley

Me teritorin , ambientin ku rrojne Njerez , jo Individe , merret teoria shkencore e mardhenieve njerzore edhe kur bie Termet Zjar ose permbytje e semundje epidemike .

Me ty dhe Bulkthin Redin e LefTKopese e te tjere nuk po kutpojme kush merret smiley se me acdc 1 e dime qe nuk ka Gomar qe te merret !

se semundjet zotrie ..smiley

tek engelsi. 

Pas dhjete mije vjetesh tha ai. Rrezik jo familja por as komuniteti nuk do ekzistoje.
 

po i mer per budallej me duket regjizoret e kinostudios. vetem se nisur nga komentet qe ben ketu dhe citatet neper filmat shqiptare, ta kalojne ne kulture dhe horizont. 

 baza shoqerise eshte familja

Kjo eshte thenie e Frederik Engeles nga libri i tij "Origjina e familjes, prones private dhe e Shtetit " pra eshte shprehje e marksizmit ...ndersa ajo qe thua ti se komunistet nuk kane familje  eshte teori e ballisteve sahanlepirsa shqiptar, te dores se dyte .. Informohu me mire.

duke i hequr pronen private e prish detyrimisht dhe familjen.

apo prisje ti ta prishte familjen komunizmi shqiptar qe nuk na mbushte dot as barkun ? po te kete mireqenie me bollik (qe gjasme komunizmi do te mund ta garantonte sipas tyre) s'ke nevoje me per familje. eshte llogjike.

po prishet familja ne oksident prej mireqenies ekonomike (superprodhimit).

me shkencen e sotme, nuk ke me nevoje as per grua e as per burre per te lindur femije, e pas ca vitesh as edhe per te pasur femije, se me mire mund ta kalosh kohen duke i rone qemones. femijet le t'i prodhoje fabrika e femijve. 

hajt tani buçko me trego si mund te qendroje familja ne te tilla kushte. per çfare duhet me ajo ?

 

prandaj po shkon kove pusi shoqeria e sotme, rendi botror, paqa dhe siguria, smiley prej shkences se sotmel te familjes,  ,per te ardhmen e sumes ,

ik lexo pak me shume per famijen, ose per kopshin zoologjik, me majmune ..

 

komunizmi do garantonte paqen dhe do rriste mireqenien.

po une nuk mund ta transferoj inteligjencen time te ty se eshte e pamundur. prandaj mos ki merak se familja s'do prishet ndonjehere. po te beja teorira marksiste deri tani.

ti dukesh qe je pa prone private smiley

lumpen proletar

e kam pas gjyshin me çiflik ne vurg dhe veture e anije qe ne kohe te qepes. dhe i kam ca hektare toke ne bregdetin me te bukur te jugut.

po c do andej ? kthehu dhe administro ciflikun. jam i bindur se  , si tip i iluminuar qe je,  do sillesh me punetoret si dikur Tolstoi me bujkroberit ne ciflikun e tij.

Spiritus, mos i bini ne qafe se eshte femije, i mungon edukimi bazik leximor, njohurite i ka ne baze gojedhanash tradicionale nga familja ose Hoxha, ndoshta ka lexuar vetem ndonje liber qe ka marre per ditelindje. Mbajeni prane se shume nga ju jeni me te lecitur se lagjia ku jeton.

une jam brez i trete, pasurine duhet ta vej vete. ligji pronesise dhe trashegimise te shqiptaret (dhe greket e vjeter)

token ja kam falur atij qe e ka aktualisht.

Po anijen e gjyshit atje e ke , besoj.merr anijen dhe gjesdis boten. kur te kthehesh ne itaken tende, ndoshta s do kesh bere pare  por kujto poetin qe tha: gjithe cfare pe e mesove neper bote, kjo eshte pasuria, biri im !

ate gje kam zbatuar mik prej kohesh. ndryshe do isha ne bulevard dhe une si ty me dy gishtat lart. sidoqofte kete vit them te hap diçka (ne informatike) ne shqiperi. 

 e cdo besh me infomatike ne shqiperi ?

baza te dhenash (database)

 e cdo besh me to,  te thashe

, do i shesesh ? nejse nejse po atje ska nevoje per informatike, se funksionon ndryshe cdo gje athe infomatika qe thua ti smiley

do transferoj vetem ndermarrjen apo seline per te paguar me pak taksa se ketej, se tregu nuk eshte shqiptar. por nuk i dihet edhe mund te behet, po gjetem atje njerez te afte qe dine te punojne ne FileMaker Developer. 

po ik o derrbardh se ti kane marr tokat, ata qe sollen demokracine , po te ka ngelur ndonje cope smiley

çifliku kish vlleh qe punonin tokat. ilirian te tokat e kujt lordi kullot atje ne angli ?

Kopertina e numrit te ri te neserm te Charlit :

"E kemi fal !"

smiley

 

 

 

 

 

smiley

Shume e gjetur! Fali o Zot, se nuk dine c'bejne! Morali i krishtere perballe Allahut hakmarres smiley

se cfare ka dicka te vrazhdet ne ligjerimet e klerikeve myslimane kur predikojne , e ke vene re? ka shume kercenim, presion mbi besimtarin , ne emer te Allahut dhe akoma me shume kercenime per Tjetrin , "qafirin perendimor",.Ndryshe ndodh ne ligjerimin e klerit katolik ose te sekteve te tjera, ku ekspozohet dashuria e Zotit per robin.

e ke nga efekti i TV ose yutubit smiley, kur transmeto ndonje fragment nga ndonje hoxhe-klluf. Normalisht, dhe shkinaks mund ta konfirmoje, ne pjesen me te madhe eshte predikim krejt normal, dmth religjioz dhe kaq

jo jo, kam shku ne xhami per kuriozitet. hoxha kercenonte: mos bej ate, mos bej kete, Allahu te ndeshkon.Nuk predikonte fjalen e Zotit si dashuri por si ndeshkim mbi robin.

Te ngaterruara punet e perendise. Te ngaterruara edhe raportet midis vete fese dhe formes se predikimit te tyre. Per mua, besimi me spiritual qe ekziston sot eshte ai hinduist (me siguri, sepse edhe me i vjetri). Por ne Indi, me mire te lindesh lope se sa grua ! (seriozisht kete). Une nuk besoj se ekziston ne planetin Toke nje vend ku diskriminimi i saj kap permasa te tilla! Dhe sapo thash qe hinduismi eshte tejet shpirteror!
Hajde gjeje !!

Me mire se ne nuk ka, 4 lloje fe-sh , asnje besimtar, te gjithe qeverri me vete!

na ka gjet! smiley

me spirituali eshte budizmi.plus femrat i trajtojne mire, dmth nuk kane fare kontakt me femratsmiley

hinduismi eshte tejet shpirteror!

Kjo eshte pershtypja e pare por qe rrezohet rrufeshem nga keshillat (urdherat?) e moralit qe u jepen te dyja gjinive sipas prirjeve kulturore te atehershme. Mbase kemi tendence te qendrojme te pershtypja e pare pa kaluar te e dyta sepse keshtu ruajme fantazite egzotike per ate kulture te lashte; E pamohueshme sidoqofte qe disa tradita spirituale brenda religjioneve monoteiste si Islami dhe Judaizmi kane pasur nje lloj kontakti me Hinduizmin nga ku edhe theksi te kozmologjia dhe misticizmi. Ia vlen te permendet Sufizmi ( smiley ). 

Sidoqofte, gruaja apo esenca femerore jane shume me teper te inkorporuara ne mitologjine hinduiste se ne ate islamike apo judaiste. Ne kete aspekt, shoqeria e dikurshme indiane duhet te kete qene shume me e perparuar se ç'eshte sot, ku siç thua dhe vete, "me mire te lindesh lope se sa grua."

dhe mos hezitoni ta shifni foton ne fjale... me koke poshte ! smiley

E madhe!

Keta dolen me me finese nga politikanet, gazetaret, shkrimtaret, opinionistet etj. qe jane shprehur deri tani.

P.S.

Nuk thote e KEMI falur, por cdo gje eshte falur qe ka nje kuptim me te gjere dhe ambigue.

po bejne karikatura te te njejtit lloj te gjermanit per çifutet, ne kohe te hitlerit dhe superioritetit racor.

Kjo karikatura si tu duk, si koment/ kunderpergjigje e ketyre per ngjarjen? Mua mu duk e zgjuar.

Karikaturat e tjera qe jane si te gjermaneve na i trego ti vleresojme.

mu kjo me duket si e gjermanve, se stigmatizon arabet si race, te tjerat e tyre nuk i di se gazeten e tyre nuk e kam blere kurre. 

 

smiley shume e goditur

per çfare te duket e goditur ?

profil po shoh te ora news debatin e ndezur , per te tjerat ka kohe

Nje gazete ateiste qe dimostrohet me e meshirshme se gjithe besimet fetare...respetke! 

Do ja gjejne klecken dhe ket here. Pse na boni si p i bukur ju gjasme? Medemek jeni njerez shpirtgjere qe falni? Po pse me foton e muametit tone do beni paqe ju qe ju shofte rraca dhe naaaaaa (ketu fut ca te shkoje mendja, qe nga djegjet e flamurit francez e amerikan e der te bombat). Kta e kan mizen nen kesul o vlla, zihen dhe me hijen e vet. Hije hije qe me ndjek prapa, kush te ka cuar, shejtani?

Kur myslimani praktikant i moderuar e konsideron cdo konflikt ku njera pale ndodh qe eshte myslimane, por jo te dyja, si nje lufte drejtuar Islamit, dhe kur cdo mysliman i vrare nga nje jo mysliman e konsideron si sulm te koordinuar te perendimit ndaj Islamit, nuk eshte e veshtire te imagjinohet se si e shikon nje ngjarje te ngjashme nje mysliman praktikant ekstremist. 

Ketu, myslimani i moderuar eshte personi qe shkruan me nofken "shkinaks". Ai nuk ka asnje detyrim t'i jape llogari njeriu per aktet e nje te treti ne Kimbuktu, Paris apo Oslo. Pooor, me P te madhe, shpesh ndodh qe myslimanet e moderuar, pa ja kerkuar njeri marrin persiper te flasin ne emer te komunitetit mysliman "at large", duke rreshtuar vuajtjet qe ata, jo ky vete, por ata, atje larg, kane pesuar ne duart e jomyslimaneve. 

Ne te njejtin paragraf, lexon shpesh qe aktet terrorriste jane gabim, nuk lejojen ne Islam, por myslimanet vuajne shume...

Si tha ai psikanalisti? 

Tani une dua qe ti, ne kete moment, te MOS imagjinosh nje ELEFAND TE BARDHE! smiley

Mrroklle, megjithese respektin per shoket e feminise e te pleqnise, krushqite, miqesite etj qe brezi jone ka pas e ka midis feve nga Shqiperia, myslimanizmi tani gjithmone e me shume po shihet si nje murtaje apo ebole ngjitese qe po perhapet neper bote dhe njerezit dhe qyteterimet po perpiqen ti vene karantinen. Tani megjithe keqardhjen per popullin e Gazes dhe Nigerise karantina vehet ne grup, kurse individet shoqerohen tek ndihma e shpejte. Dhe kjo karantine do te hiqet vetem kur komuniteti vete te jape prova qe nuk jane me bartes te semundjes. Deri atehere tha...Je ne veux pas etre Charlie

    Jo, jo nuk eshte hic ashtu ! Me kot  u bien ketyre daulleve.Njeriu, para se te behet qytetar, dmth qytetar i njeshteti çfardo, eshte  nje qenie qe priret  te ruaje  vehten dhe te perfitoje sa me shume e sa me mire nga egzistenca e vet.Pra ai lufton qe te kete sa me shume per vehten, pa u merakosur asnje fije  edhe per me te afermin e tij.Duke mos e kerkuar keshtu  bashkesine  si fakt  zoo-politikon(kafshe politike) qe thoshte Aristoteli, njeriu eshte  nje "kapitalist modern", gjithmone ne lufte, per ta zbutur ca , ne konkurrence me  te ngjashmin e vet.Keshtu njeriu   protokapitalist perendimor u suall ndaj te ngjashmeve te vet   si nje ujk .Dhe ketu nuk e kam llafin, per nje  gjykim moral, por per pershkrimin  e thjeshte te gjendjes te natyres njerezore.Pare eme kete sy eshet normale, qe njerezit ta kalonin kohen e tyre  edhe aqe te shkurter, sa e ka bere natyra ...a Zoti, per ata qe e besojne,duke shqyer njeri tjetrin, ...sikur natyra, apo Zoti te mos i kishte paisur me nje veti  jashte mase thelbesore ..me arresyen per paqen.Kur kjo cedon, bota nejrezore padyshim merr rrugen e shqyeres se njeri tjetrit.Kjo ka ndodhur tash e mijera vite.Edhe kjo ngjarje eshte pjese e saj, e natyres njerezore dhe aspak e besimit, cilidoqofte ai .Naivet merren me besimin dhe jo me natyren njerezore, filozofine e saj.

    Eshte arresyeja ajo,  kur  njerezit  arrijne marreveshjen, nepermjet se ciles "braktisin "  nje pjese te te drejtave te tyre natyrore, ne dobi te instances se  rregullimit qendror, ekuilibrit, paqes.Kete, pikerisht kete, perendimi kapitalist ,  jo vetem nuk e ka bere, por e ka shuar me dhune çdo perpjekje apo ze te te ngjashmeve te vet, ne lindjen arabe,  me lende te para te bollshme.Per mbi 150 vjet  Perendimi jo vetem u ka rrembyer tere pasurite, por ka shfarosur tere inetligjencien kundershtuese te ketyre popujev.Kujtoni vetem Gandin(edhe pse India eshet Lindje por jo vend arab, veç fatin te njete e ka pastur) kujtoni fatin e tij,  tij vuajtjet e tij dhe te popullti te vet , per te mos harruar pastaj  ata te vendeve arabe me besim islam.

Shkaku i shfrenimit te urrejtjes ne terror eshte ne Perendim, ne natyren njerzore ...me difekte ne arresyen njerzore, ku  dominon shqyerja e te tjereve, per tu pasuruar vec ata .Eshte ne natyren e kapitalizmit modern sot

Lereni te qete Islamin  fene e paqes dhe te bashkejeteses mes rracave e besimeve !

Mos u merzisni: "myslimani i moderuar" nuk eshte veçse versioni 2.0 i "zezakut te mire".

100 vjet "progres" smiley

se harrova: gjuha frenge biles ka arritur 'perfeksionime' te papara: per francezet-besimtare katolike, sot perdoret specifikisht termi "les cathos". Ama per francezet me origjine nga Afrika e veriut dhe vendet arabe, ka vetem nje term: myslimane. Te gjithe.

gjuha shqipe dhe ruse ka fjalen e bukur bythzi, ose chernozhopa.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).