Sot ishte dita e pare e punes per vitin e ri. Dhe pas urimeve me koleget "Gezuar etj.." me erdhi mandati: Nga drejtoria arsimore na ka ardh njoftimi qe je debitore e energjise ( asnje info me shume). Une ngela e shushatur , se nuk kisha dhe shume qe kisha pare nje njoftim ne gazete, ku ministrja e arsimit urdheronte drejtorite e shkollave per mesuesit debitore do kishte menjehere pushime nga pune qe ne ditet e para te janarit dhe per me shume, une isha shume e sigurt qe nuk isha asnje qindarke debitore . JO- thashe , ska mundesi. Ne nje ore pushimi qe pata shkova ne shpi morra faturat dhe librezen ku tregohej qe i kisha paguar dritat dhe nuk kisha asnje debi ne llogari te kesaj koorporate.
-Ndoshta eshte edhe gabim, por duhet te shkosh te kujdesi ndaj klientit te OSHEE dhe te marresh nje vertetim qe nuk je debitore. 
ME duhej te beja oret e mesimit ne klasa ku , ngohtesia eshte nje luks i enderruar , e me mendje qe sa te mbaroj mesimin te iki me vrap atje te OSHEE....ja. Shkova ne cepin tjeter te qytetit, prita ne rradhe per 105 minuta, gjysmen e kohes jashte ne ate te ftohte, ironik "me diell"pasi zyra ishte shume te vogel. ME ne fund me erdhi rradha dhe rezultova JO DEBITORE. Por mandantin nuk e mora. Arsyeja eshte se une jam me qira ne kete shtepi dhe kerkohej karta e identitetit te pronares, Eh thashe... Tani po shkoj ne anen tjeter te qytetit te marr djalin nga cerdhja dhe te rri e qete ne shpi, ku me ngroh dhe qeteson dashuria per femijet e mij dhe korrektesia si qyetatare.

89 Komente

Gezuar zysh! Uroj nga zemra ta sqaroni sa me shpejt situaten! Uroj, po ashtu, qe gabimet drejtshkrimore ne shkrimin tuaj te shkurter te jene pasoje e shqetesimit te natyrshem qe ndjen qytetari korrekt ne raste si ky.

Hahaha, 

Fin! smiley

smiley mrroklla!

Si s'i kane kerku noi here plakut tim vertetim qe e ka pagu korrentin o 'lla? 

As korrentin, as ujtin, as nonen e ujtit. I ka pagu n'shi e n'vdore! 

P.s.

Kjo zysha, vetem per shqipen me gabime trashanike drejtshkrimore duhet heq nga puna me ceremoni ke oborri i shkolles. Pavarsisht faturres se dritave. smiley

Vec mos jete edhe kjo nje inkarnim tjeter i Mero Vrromes! smiley

Te gjithe ate rruge, o Ina, mund ta kishe shmangur duke e kontrolluar llogarine etnde me OSHE nga interneti. Aty ke me detaje se sa ke paguar cdo muaj, se sa borxhe ke si kamate apo si mospagese mujore. Mund ta kishe printuar listen e te gjitha faturave qe nga printeri i salles se mesuesve e t'i kishe rene shkurt fare. Pastaj, ke shkuar nga puna deri tek OSHE dhe ben sikur ka qene ne Afganistan e je kthyer prape.lol Vajhalli te ishe mesuese apo mjeke nga ata qe ecin ne kembe me ore te tera neper male me bore per t'u dhene mesim vetem 10 nxenesve.

Keshtu thu ti Shkabe, por drejtori i tha qe duhet nje vertetim, pra nje cope leter me firme e me vule dhe jo nje printim i versionit elektronik, pasi ky i fundit mund te kete pasaktesira, ndersa letra me firme e me vule e mundesisht edhe e shkruajtur me makine shkrimi nuk te le hapesira te gabosh. Po ti mos u habit me keto idiotesira pasi keshtu eshte gjithandej ne cdo institucion qe te shkosh. Shkova te nxjerr nje libreze shendetesore te re dhe fillimisht ju drejtova ambulances time te lagjes ku banoj. Zyra e informacionit e ambulances me percolli tek mjeku i familjes, pra tek mjeku im, i cili per rreth 30 minuta qe une prita ne radhe vetem plotesonte receta e mbushte kartela per pacientet qe kishte tek derra dhe asnje vizite mjekesore nuk beri. Pra si te thuash nga mjek ishte kthyer ne nje burokrat letrash. Pasi degjoi kerkesen time, me dha nje leter me shkrim dore dhe me adresoje ne nje godine tjeter ku medemek duhet te merrja librezen shendetesore. Shkova aty, me tha se duhet te kisha pervec letres se doktorit te familjes edhe librezen e kontributeve te sigurimeve shoqerore e shendetesore me te pakten 3 muajt e fundit te paguara. Shkova ne zyre tek financa dhe i thashe kerkesen qwe kisha. Nuk kemi libreze - me thane, por shko e blije ne dyqanet e kancelerive. Shkova dhe gjeta- 100 leke te reja copa. Qe te isha ne regull bleva 2 cope. Ah-u kujtua shefja e finances, harova te te them se duhet qe kete libreze qe bleve ta firmosesh e vulosesh tek dega e sigurimeve shendetesore e qytetit. Ne mes te te ftohtit u drejtova instituciont perkates dhe mbarova pune menjehere ne dy zyra. Pastaj librezen e vulosur dhe te firmosur e plotesoi financa per 3 vitet e fundit dhe sebashku me dokumentet e tjera shkova tek zyra e librezes shendetesore. Personi ne fjale mbasi i pa me tha qe tani i ke ne regull, por hajde nga jave tjeter se momentalisht nuk kemi libreza shendetesore. 

Tani une te pyes ty a Shkabe si i mencem qe je: kartat e identitetit i kemi me cip dhe me numer identifikimi. Ky i fundit eshte dhe numri individual i sigurimeve shendeteose dhe shoqerore. Pse nuk ka nje sistem qe mbasi te futet numri i identifikimit te dale dhe historia e derdhjeve te kontributeve? Apo ekziston nje i tille dhe i sorollasin njerzit kot per se koti? 

Sapo shpjegove ndryshimin e madh midis perdorimit te lehtesive si interneti dhe te sorollaturit neper zyra. Zonja eshte sorollatur prej gabimit te te tjereve, jo per fajin e saj, por dhe ajo ka pasur mundesi te informohet qe me perpara nese kishte detyrime apo jo. Sa per te tjerat qe ke shpjeguar, shpresoj qe kjo qeveri te beje dicka per ate lloj rremuje burokratike.

Oh please. Ne kohe te Enverit sa here do dilte ndonje inisiative e re, do dilte gjithmone o ndonje novator i dalluar, o ndonje veteran i nderuar, o ndonje traktorist i papertuar qe ti printe. Tani sa here qe dikush del me ndonje inisiative te re do dali o ndonje pensionist qe vret veten, o ndonje infermiere e harruar ose ndonje mesuese e keqkuptuar qe do ta dhjesi. Me popull karagjoz nuk e bo nona!

Kjo tregon se sa te drejte kisha ne komentin tek tema tjeter per kete punen e debitorve. 

 

[BE]  Pjer Thomas - 5 Janar 2015 - 20:00 Permalink përgjigju

Natyrisht qe qeveria ka tagrin per te marre masa e per ti zbatuar nepermjet organeve te saja, veç ajo data 5 janar, kufiri qe qeveria ve, mu duk shum dragonian. Nuk jam kundra nismes se qeverise, duhet vertet nje fare disiplinimi, por afatet me duket sikur nuk i japin frymemarje njerzeve. A nuk do ishte mire qe qeveria ta shtyje ate afatin nga 5 ne 15 apo 25 janar, per tu dhene me shume mundesi mesuesve, pak me shum kohe per te korigjuar debitin e tyre nga Energjitikes. 

Nafta nen $50 pjer...

Ca e keni keta gjysmake qe i sillni ketu!?

Ina, kontrata e dritave ne shpi eshte ne emer te mamit apo te babit?

Ksaj i erdhi mandati! 

Jo mandata, por mandati. smiley

Ja dhe finisterre i paska gjetur   ca gabime drejtshkrimore .

Ne fakt ato te vrasin syrin. Por kur mendon se gjithe ky shqetesim eshte shkruar ne shqip nga nje zyshe harron shqetesim e saj, ose shqetesimi i saj behet i pavlere. 

Kuptoj....por ty sta marre per baze komentin se te kthyen me zor me Rilindjen .

femrat e kane socializmin ne bark, si seks i dobet qe jane.

Po jo mor vlla une jam demokrate, gjer ne komentin e fundit ne peshk! smiley

normal si me e vjeter qe eshte.

Kjo do jete o zysh matematike o pundore...

O Mero boll talle trapin me peshkun smiley

 

Seriozisht situata duket pak e tensionuar ne atdhe. Mos Edi Rama po e tepron nje cike, se jane bere robte te stresuar. Nuk i duron ai popull te gjitha te mirat njekohesisht, as te keqiat..Une them qe Edi ta marri nje cike me shtruar, avash avash me reformat me ligjet..jo bum..I ka mbushur burgjet plot me debitoret e energjise elektrike..dhe po le kriminelet rrugeve. Kaq kisha une per sot. smiley

Kjo eshte Ketlina qe une njoh smiley

Kur flas seriozisht, flas. smiley 

I ka mbushur burgjet plot me debitoret e energjise elektrike..dhe po le kriminelet rrugeve. Kaq kisha une per sot. smiley

smiley

Ketu ka dicka qe nuk shkon. Ne nje shtepi apo apartament me qira pergjegjes per pagesen e enregjise dhe te ujit eshte pronari i shtepise dhe jo qiramarresi. Pra, nga e gjeti drejtoria arsimore qe zysha nuk kishte paguar dritat e apartamentit, kur ky i fundit i perket nje tjetri sipas kontrates qe ka me koorporaten? 

Partia I di te gjitha! 

Ne fakt, ajo ka rene dakord ajo t'i paguaje dritat, por pagesa figuron ne emer te pronarit te shtepise. Ka dicka qe nuk shkon ketu, ke te drejte. Kjo Ina mund te jete dhe anabeliste, si puna e infermieres.

Emrat e ktyne personazheve ,ky qe shkrun kto hartimet,duhet thene se i la te lezecem : Ina,Beti.. smiley

Ina eshte emer skenik. I like emrin Ina. ( eshte edhe gjysma e emrit  tim ) smiley

Keshtu eshte ku ne nje shtet si Shqiperia ka nje Kryeminister nje piktor deshtak.

Merr Drejtori i nje shkolle ne oren 22 te nates, mos harroni: neser ne mbledhje te keni me vete edhe librezen e dritave!

Sa mire qe ua ben! Popull frikacak! popull pa memorie! popull taleban qe kenaqet me keto lajme!

Nuk kal idhje me popullin kjo gje, por vetem me nje pjese te vogel te tij. Me ata/ato qe kane kontrate pune me institucionet buxhetore, pra qe paguen nga taksat tona. Si piktor mund te jete deshtak, por si KM- JO! Deri me tani ka noten 10-te. 

Ka dhene ndonje shpjegim se ku i gjeti financimin per bunkerin 400 mije euro shkelqesia e tij?

me paret e gruas, (gruan e ka me leke) e ka thene qe ne fillim diçka te tille mesa mbaj mend. dhe berisha ka gocen me leke .... 

teuta ilire vazhdon si koncept te shqiptaret siduket. 

po ti nga leket si dukesh ?

...keshtu te vazhdoje si "babai" i tij shpirteror!

Nuk do jete e larget dita, tensioni ndihet, kuptohet...e ku te shpertheje, fatin e "babait" do te kete!

O Sali, ti je more? Ik ore rri ne Facebook! C'te duhet ppu ty?

Po per piktorin e deshtuar nga e din apo kshtu thote partita?

fakti qe e la pikturen per politiken, nuk ta mbush mendjen ty ?

kush te jep mundesine te behesh me i famshem, t'jesh piktor apo t'jesh politikan ? 

e njohim edhe ndonje mbret, nga portreti qe i ka bere piktori. pra nje piktor i madh jo vetem veten por edhe modelin e tij, e ben te famshem, e fut ne histori. te tjeret/at harrohen.

Mund te jete dhe keshtu qe thu ti,po kur perdoret si sharje nga militantet se keshtu e shan dhe udheheqesi te ben te dyshosh
Nga 95 (ne pushtet PD) qe ba nje konkurs komtar me artiztet e rinj. Edi zuni venin e dyte. Venin e pare e mori djali i Alush Shimes qe ishte dhe kryetar jurie. ( S.Berisha qe i hyni politikes nuk asht e thane se kishte deshtu si mjek)

doktori nuk eshte njesoj me piktorin. piktori eshte rangu me i larte i Artistit. piktoret (Leonardo da Vinçi, Pikaso, Velaskes, etj) jane nga njerzit me te famshem te te gjitha koherave. 

çdo njeri me sado pak kulture, ti rrjeshton 10 piktore te famshem te shekujve te kaluar. 10 filozofe, shkencetare, doktore, politikane, mbreter, apo çdo lloj tjeter personi, nuk t'i rrjeshton dot me.

Da Vinçi-n dhe Pikason e njohin edhe katundaret e fshtatrave me te humbur te kines. aq te famshem jane bere prej piktures. 

nje filozof grek ka thene : Artisti dhe heroi kane te njejten natyre dhe te njejten melankoli. 

Herkuli thone ishte melankolik.

ps: komentin tend e kuptoj. me "te deshtuar" ti nuk do te vendosesh edhe zanatçiun e çfaredoshem, ai qe me nje rroge si piktor, arrin e mban familjen e vet, siç çdo profesionist tjeter i botes. 

puna eshte qe Rama dhe Berisha jane njerez me ambicje, nuk kishin qellim vetem te mbanin familjet e tyre ose veten me buke. ambicjet e tyre profesioni fillestar nuk ja u siguronte dot, keshtu ata me vetedije e nderruan kete me nje tjeter, qe sido te jesh ne kohet tona te ben te pare te momentit. por vetem te momentit ama. 

Te krahasosh nje shkenctar me nje piktor qoft per ty. Dukesh sa ide ke qe nga nicku qe perdor.
Fal teslas psh ti sot po perdor pc tani. Te ishte per pikturen do ishe ne ndonje shpelle akoma o mjeran.
E di ti qe ky piktori i famshem qe permend ti da Vinci deshtoi ne perpetual motion machine. I ngelen vetem vizatime keto projekte te shkretit. Ndersa nje shkenctar si tesla e arriti kete me motorre magnetike etj etj.

ik bej nje vizite ne athine dhe shiko rrenojat e pastaj ec me jep mend (s'kishte lind gje tesla ne ate kohe). ose lexo nga pak, mos laj vetem pjatat.

Po ste vej faj ty per kete kotesi qe reflekton jo. E ke ne adn te stampuar idiotsine qe nga koha e "rrofte partia ne rradhe qumeshti" dhe "o sa shume bunkiere qe ndertuam duke gatuar ne hale"

te mbajt e jotja mik. dmth tesla.  

 

Ne po flasim per dimensionin e talentit apo deshtakut,duke ju referu hapsires shqiptare. Piktore qe cudisin boten s'ka ma.Sot mund te kete nje instrumentist per te cilin thuhet asht ma i miri n'bote,po nuk flitet ma per gjeni ne pikture.

Une mund te baj nje zhgarravine ne nje sfond te caktum e ta ekspozoj(kij parasysh do krraba te Maks Velos qe u ekspozune neper evrope) dhe do kesh njerez qe ndalin para saj me nje veshtrim te thelle dhe duke krujt mjekrren - gjeniale,do peshperisin me vete duke u largu me hapa te ngadalte dhe me veshtrimin mprapa qe s'u shqitet nga piktura. smiley

Sot nuk ka me artiste qe çuditin boten sepse nuk ka gje me per tu çuditur ne funksionin e artit qe eshte te prodhoje pederaste, biles edhe e politikes eshte e njejta gje. Gjithanej ke pederaste, nuk bohet art i modh mer jau pa qene pederast mer jau!

Kopja eshte Greqia e Lashte, herojte e kombit fitimtare jane Akili me Patroklin (heroizmi ne lufte per atdheun ishte njekohesisht heroizem per te mbrojtur "shokun"). Kudo ne kulturen madheshtore greke figurat qendrore jane "érastes" dhe "eromenos", perfshire ketu Sokratin, Platonin. Eskili i ka kenduar vetem erosit midis meshkujve, biles fjala "eros" perdorej vetem per dashurine mashkullore, asnjehere per dashurine burre-grua

Rilindja italiane nuk ishte gje tjeter veçse rilindja e pederastise greke te lashte: Mikelanxhelo ishte pederast aktiv (grate e afreskeve te tij jane mashkullore, tere muskuj), Rafaeli ishte pederast pasiv (figurat i ka krejt te feminizuara), kurse Leonardo ishte hermafrodit, neutral, pa seks fare (figurat e tij jane engjellore), pranej ishte me i modhi nga te gjithe mer jau.

Ja kshu puna, derisa erdhem ne artin modern me pederastin ukrainas perendimor Andrej Warhola qe ka kontaktu Xhon Lenon (bashke me Kawasakin), Mik Xheker dhe shume te tjere stonsa qe rrokullisen sa anej knej neper krevate ose mbas ferrash, ose neper kanale prane germimeve arkeologjike te qytezave greke te lashta ne Mesdhe (Butrinti), rrethuar nga shqiptare rurale te paqyteteruar per shkak te islamizimit, qe gelojne nga paragjykimet fetare kunder pakicave te popullsise gay qe i ka pas mbrojt edhe Tolstoi si kristian parasovjetik (edhe keta te gjithe pederaste, si Rilindje e Trete, meqe e Dyta ishte Rilindja italiane).

Me siguri edhe ky piktori Tesla pederast do te kete qene, perderisa po e permendni si te famshem.

 

po arti realizmit socialist qe i paraqiste femrat si burrat, ishin gje pede aktive po ashtu ? 

 

pikerisht referoju hapesires shqiptare vetem. 

rames nuk ja rente mendja te behej piktori numer 1 i shqipesire, dhe as berishes doktori numer 1 i shqiperise, ndersa duke u bere politikane ata u bene politikanet numer 1 te shqiperise. (kjo tregon qe me profesionet e para, ata deshtuan tek kjo pike, me qene i pari i tufes, qe korempondonte me ambicjen e tyre si njerez)

ne te njejten kohe, Kadareja qe mendon se eshte shkrimtari numer 1 i shqiperise, nuk u mor gje me politike (si ai çeku Vaslav Havel). sepse politika nuk e ben më te madh, nga mjeshteria qe zoteron. ndryshe do ndronte edhe ai zanat, se nuk eshte rrote.

ndersa sa i perket zgjerimit te kesaj çeshtjes jashte hapesires shqiptare, pra me qene numri 1 i botes, ti nuk e di se a ka apo jo gjeni dhe a do kete apo jo te tille ne te ardhmen. s'ma ha mendia se e parashikon fallin dot. ndryshe gjen lloton.

ka vdek ne 75-sen, Pikaso. s'jane mbush akoma 50 vjet. sa vjet behen ndermjet tij dhe leonardo-s ? disa shekuj distance. keshtu prit, se eshte heret te dali perseri dikush i ketij rangu. 

ca po thu, qe t'gjithe shqiptaret (meqe i referohesh hapsires shqip), i futen nji zanati me qellimin e vetem qe t'behen numri 1? e si e sajove kte?

fakti qe ne politike u bene njeshat flet vete. kush e detyroi berishen apo ramen te behej numri 1 i shtetit ?

kush po te thote te gjithe shqiptaret ? (rama dhe berishja ne lidhje me hapesiren shqiptare se fillimisht po flisja ne lidhje me ate boterore). po te flas vetem ata qe duan te jene numrat 1 te zanatit qe ushtrojne.

ose me thjesht, se s'ke per te kuptu prap gje. Rama i pati deklaruar shtypit francez se u be politikan, qe te lente gjurme ne histori (ti shkruhet emri diku). ky eshte pra qellimi pse ai iu fut politikes. kuptohet fillimisht ai u be minister se me mire keshtu nga rrugeve te parisit me thonj te palare (siç tregon Nano). por pak nga pak njeriu ambicioz nuk mjaftohet me pak, ai kerkon te arrije kulmin e mundur atje ku vepron. 

dhe qe te mos ngaterrohesh me çfare po tregoja une fillimisht : ne pikture Rama e kishte te pamundur (se duhet shume me shume talent) te behej ky qe u be duke u bere politikan. berisha po ashtu.

plako, kto percaktimet i ben si me gershere. Nuk do beje keq te shkruaje "une mendoj..." ne fillim te fjalise.
I hyne politikes per t'u bere #1 thote...politika eshte gare. Ne gare kushdo qe hyn, e ben per te fitu, nuk hyn njeri per pjesmarrje. Edhe Likja qe nuk eshte 1, eshte 1sh ne llojin e vet sepse ishte ai qe vendosi per qeverine berisha, ishte ai qe vendosi per qeverine rama.

Kta qe thua ti kane meriten sepse jo vetem qe i hyne, po arriten per te plotsu ambicien e vet. Kaq. Po kte nuk ka njeri qe s'e di kshuqe kot sa rrotullojme gurin

gare eshte çdo gje, jo vetem politika por vetem per njeriun me ambicje. ai qe vertet kerkon te behet diçka.

se dhe politika nuk eshte gare per te gjithe. s'ja u rren mendja te tereve te behen presidenta. per nje rroge luftojne shumica.

ka vdek ne 75-sen, Pikaso. s'jane mbush akoma 50 vjet. sa vjet behen ndermjet tij dhe leonardo-s ? disa shekuj distance. keshtu prit, se eshte heret te dali perseri dikush i ketij rangu. 

smiley Me ka takuar disa here te lexoj nga keto librat e pluhurosur qe shiten jashte librarive per pak qindarka, ku kritiket e artit dhe letersise te shekullit XIX jo çuditerisht shkruajne per vullgarizim dhe fund te kultures. Po e njejta qasje sot e kesaj dite. Nje artist nuk mund te behet i madh pa qene i lindur ne nje kohe te caktuar, ne nje rryme te caktuar politiko-shoqerore dhe si rrjedhoje artistike. Mbase Pikaso nuk do te gezonte te njejtin privilegj sot. 

si ti flasin te gjithe ata qe nuk e kuptojne artin, ne kete rast pikturen. nuk ta them kete per te ulur. 

ata qe nuk kuptojne pikturen kujtojne se artistet behen te medhenj, nga faktore te rastesishem, prej gruas, kohes, diellit, burgut, pederastise, mbretit, ose fallit. 

nuk luan zoti me zara (kumar mnjf), ka thene Ajnshtajni. qe do te thote asgje nuk behet rastesisht. keshtu kot prej tymit apo fatit.

Mire, prej rastesise paskam thene. Vereje pak kontradikten ne keto qe shkruan profil. Nejse..

prej rrethanave historike po thoje.

rastesi ne lidhje me Piktorin, ta kisha llafin une. jo ne lidhje me kritiket qe ke lexu ti vete dhe per rrjedhoje edhe me ty vete.

ja dhe nje thenie te fashme prej Pikasos vete qe ndoshta te mundeson ta kuptosh me mire ate :

Nena ime thoshte qe po te isha prift do behesha Pape, po te isha ushtar do behesha Gjeneral, ndersa une isha piktor dhe u bera Pikaso

Kurse un kam thene qe sot e mot artist (i modh mer jau) behesh prej pede-rastesise, aq me teper kur di qe pellazgjishtja eshte kodi shpjegues i te gjithe gjuheve te botes.

Pede-rastesia eshte diçka atemporale, mbikohore (nuk tregojne asgje 50 vjet, 500 vjet, 1000 vjet), mbi te djathten dhe te majten politike, ka vetem nje te keqe, qe, megjithse eshte mbi gjithçka, ka diçka qe ja hyp siper.

 

pirdh pirdh se lirohesh. e di kete shprehjen ?

Po mirë kjo e paska gjetë zgjidhjen .Po shkoj në shtëpi  e po ngrofem me  kalamonin .

Çfarë kërkohet këtu nuk po e marr vesh .Më falni që nuk po e kuptoj , po mbasi i rregullon të gjitha ato që kërkohen çfarë do më ? Po nuk i ka përfunduar vazhdo përfundoi !

Çfarë problemi ka kur vjen një që na shpjegon ecejaket e lodhjet dhe kujt i Pau  ? Hallet e tij i zgjidh vet çdo Individ . Po pati dhe miq e shokë ta ndihin , lehtësohet .

Po kjo e paska "dyst " ..Po iki në shtëpi të nrofem .Hallall . Zjarr e paç kurdoherë që ka dimër ! Po këtu ke PPU kush të pruri smiley Mos e kanë ngatrruar me leximet e buzëshpërvjelurve të PD-hit që shqetësohen për hallet e Popullit smiley

Megjithse më lehtë se Beti N e paska kaluar .Nuk i është nevoit dora smiley

o zyshaa, mos u merzit se keqkuptime te tilla dhe defektet e rrjetit si pasoje e mbingarkeses jane gjerat me te zakonshme ne Shqiperi ka thene OSHEE-ja, keshtu qe turp te kesh qe ankohesh se je
sorrollatur neper Tiranen e bukur, kur ne fakt ke bere thjesht nje xhiro te
bukur sa per t'i bere zili shkabes dhe mesuesve te malesise.

Ca ndodhi e sidomos komente për këto prurje më kujtojnë ato gratë e dëshpëruara Hidalgo të Meksikës  që nuk lënë më serial pa parë me shoqkat . Mirë kaq po si nuk ngopen nga ofshamat of - af për çdo të lënë që i bën i Vluari nga Madagaskari e deri në Peshtevar .

Skenar më të bukur nuk përfytyroj ..Një grua që vrapon rrugëve e ndjekur nga Drejtori ..Ku e ke Faturën e Energjisë Elektrike  ...dhe ajo vrapon e vrapon e më në fund shpëton e përfundon në shtëpi ku ngrohet në zjarr !

Po shkolla mos të thuhet ku është ..Psh në Zgëq , Bubq apo Qelepidhzë pak rëndësi ka .

Rëndlsi ka që një tufë Of -Afshash të rënkojë ..Oh e mjera !

Zysha, motra e infermieres...
Krize ne gazetari dmth. Gazetaria pa berishen eshte e vdekur. Jo vetem gazetaria por dhe dashuria. Ne kohen e berishes zine te dashur vetem me nje kafe. Mjafton te ankoheshe qe ska lek per redbull dhe per kete fajin e ka berisha.

Gjithsesi per keto sajesat tipike mero baze personalisht skam ndonje simpati si per kunder ps ashtu dhe kunder pd. Sme besohet qe akoma impresionohen te tjeret nga keta deshtake. Kritiko milionere gjate dites dhe ne darke merr ushqimet me liste.

Ironi dy-lekshe. (Yawn)

O zysh,ta la Beti dopjo gjashten n'dor.Qe t'ja dhjesesh ,tregona se qysh do perfundoje kjo varavingoja jote. Me pjes qe kshu t'kemi cer me lexu. Zdo boshe keq t'ja filloshe nga fillimi,qysh me pedagogjikun me i fjal,se po t'kesh qen konviktore do na knoqshe. Pjeri i modh s'po na sjell mo gjo,kshuqe pse mos ti varim shpresat tek ti?

 

Po per piktorin e deshtuar nga e din apo kshtu thote partita?

 ...thone qe artisti e derdh gjithe talentin ke shpija e vete.smiley

 

Amon mre po sa fetishista te mëçefëtefët paskin qenë kto komunistat ore smiley

Police femra, pranga, jetimë, infermjere, pacjente, zysha.. Na habitën smiley

eh more Edi c'i ke ba vetes , ska shqiptar qe voton per ty ma  nder shekuj

 

 

Degjuam Betin dhe Inën. 

Radhën e ka Keti me Tinën. 

I pagoi dritat kjo sot? Ca u bo? 

Nuk ishte debitore. 

...

Eh, fifti shejds of komunist rezhim thuj smiley

Ok, sic thone dhe dy komentuesit e pare.

Mire zyshe, e mbarove fantazine per piano dhe orkester? Ulu, dysh, se nuk del dot debitore me kontraten qe eshte ne emer te qeradheneses/qeradhenesit. Po ne keto dite te ftohta, afer sobes, lejohen dhe endrrat me sy hapur

Nje mesuese qe eshte debitore me faturat e energjise apo me keq vjedh energjine nuk ka pike integriteti dhe urgjentish duhet shkarkuar nga detyra.. Eshte krim te edukohen femijet nga nje hajdut/e apo nga nje njeri qe nuk tregon as minimalen e respektin per rregullat e shoqerise.. Nje mesues eshte model per nje femije e per prinderit e tyre, integriteti eshte prioriteti numer 1. 

 

 

E sakte, Liqen. Sic po thosha dhe ne temen tjeter, mesuesit kane detyrimin ligjor te zbatojne kodin e etikes, perndryshe pushohen nga puna, dhe pjese e kodit te etikes eshte te mos vjedhesh pronen shteterore.

kam nji pytje te sinqerte per adminin qe ka postu ket shkrim.

Shkrimi eshte botuar ne shtyp? 

Nese po, admini eshte ne rregull.

Nese jo, athere nivelin e peshkut me ket shkrim admini e ka ul ne nivele te llahtarshme. 

 

Te njejten gje reale me tregoi nje miku tim sot. Drejtori i tha qe ka ardhur lista prej Drejtorise arsimore dhe je debitor, e deri nese ka afat shlyerja e detyrimit. Shkon shikon listen e sheh qe kishte debi 28.2 lek. U habit se ishte pagues dhe njeri korrekt ne pagesa, taksa e jo vetem, e aq me teper qe po i vinte nje kercenim per pushim nga puna me etikete "hajdut i energjise elektrike". 

Vrap e tek Kujdesi per Klientin i OSHE-se. Pasi pagoi 28.2 lekshi ose me mire dha 30 lekshin shkoi per te mbajtur radhen tek specialistja per te marre VERTETIMIN E PASTERTISE. I kerkoi sqarim gruas se shendoshe qe leshonte vertetimin dhe fliste pa pushim me shoqet ne cel. dhe ajo pasi mbaroi, e qete i tha qe para dy vjetesh do kete paguar ne poste dhe posta nuk dergon kamaten. Po mire, pse nuk perfaqesohet ne fatura ketyre dy vjeteve ky debiti? Po nuk e ke kerkuar, u pergjigj dhe filloi te fliste perseri ne cel.

E dorezoi tek Drejtori. U qetesua se nuk do ta hiqnin nga puna. 

I thane qe kishte 4 arsimtare qe kishin nga 250 mije l.reja.

A-ha tha miku im, tani e kuptova, qenkej per te gjetur hajdutin e vertete. Po nuk kuptoi shantazhin masiv te te gjithe arsimtareve. Hajduti kapej thjeshte fare, menje klik ne sistem, duke vendosur selektim shumatore minimale.

Hajt mo, pune shqiptaresh. Rendesi ka edhe frika.

E kam menduar dhe rimenduar kete gje qe po ndodh atje dhe vertet nuk arrij ta konsideroj me pak se cmenduri ate qe po u kerkohet nenpunesve civile. Flitet shume per te si menyre gjeniale per te nxitur pagesen kur mund te kete shume mire rikthim te menyrat 'arkaike' te nderprerjes se energjise (gje qe a priori po ndodh) dhe nje manaxhimi efikas.

ata qe puneson shteti nuk u falet mos paguajne po shtetin. sepse shteti i mban me pare. 

ndersa ata qe shteti nuk i puneson eshte krejt tjeter rast. 

sa i perket diktatures qe po instalon, nepermjet parudhes "per nje shtet te forte ligjor", shteti duhet te beje kujdes, se mund t'i shtyje shume krahina, qe nga shteti nuk kane asnje perfitim por veçse u kerkohet kontribut, te gjejne shtet tjeter (e bile te kalojne hapur kundra shtetit, siç behet ne kolumbi). sapo ideja te filloje pak nga pak e tu piqet. 

Po ç'rendesi ka ne ua fal opinioni publik apo jo? Statusi i nepunesit civil ekziston pikerisht per te mbrojtur punetorin nga rotacionet e pushteteve. Cfare t'u kerkohet me pas, qe ta blejne edhe qumeshtin nga fabrikat shteterore, apo te punojne 'vullnetarisht'? Kjo eshte nderhyrje e patolerushme ne jeten private te njeriut; gje qe s'duhet te ndodh ne nje shtet demokratik. Me e keqja eshte se s'çojne gje peshe keto nisma meqenese me nderprerjen e energjise ne rast mospagese, çdo mesues me te ardhura te mjaftueshme medoemos do te paguaje per te mos qendruar ne erresire. S'ben sens kjo perveçse te tregoje protezat ky biçim shteti.  

 

C'a ka per t'qesh?!?!?

paguaj dritat ose ik nga puna

 hajde trapllik hajde!!!! 

ore pse nuk i thone i her zamir manes, lori kafes, tan leprit, bashkim ulajt, miftar lumneshit, luan bregasit, irfan hasanbelliut koco kokdhimes , per faturat e dritave ????

sikur trecereku i bizneseve te paguante tamam do mbushej thesi i OSHEEEEEEE---ija nonen sa eeee jane bo---- e do vidhnin per qejf per vete, e po te donin ja jepnin prape ketyre qe i paguanin me tendera te rinj..... ah po... pse me u lodh, mos paguni o biznesemene te politikes dhe jeni rehat

Sepse ata biznesmene i kane paguar dritat, o njeri, si nga PD, si nga PS, te pelqen s'te pelqen ty. Ata bejne pislleqe duke modifikuar ligjet ne favorin e tyre nepermjet blerjes se politikaneve, jo duke shkelur ligjet haptazi qe te kene ku t'i kapin kundershtaret kur te nderrohen pushtetet. 

pagujn ket timin.  e ke gabim kur mendon se ata blejne politikanet, ata jane vegla te politikaneve.

mgjithate meqe thua qe i kane paguar , a mund te sjellesh pak faturimet per secilin nga subjektet e tyre ??? 

I paguajne qe c'ke me te, qe te gjithe, si nga PD, si nga PS. Edhe per sigurimet e punonjesve bejne e shumta deklarime te rreme te pageses, por sigurimet ua paguajne, nga i pari tek i fundit. Shko bej nje kerkese ne institucionin perkates dhe te japin faturimet e secilit prej subjekteve te tyre, sepse ke te drejten per t'u informuar.

or shkabe, meqe e the vete dhe je i sigurt silli faturimet, per sa kohe qe mbizoteron paligjshmeria duhet te provosh ti ate qe thua qe jane pagues te rregullt. 

beji vete kerkesen , sepse i gjithi opinioni e di fare mire qe keta nuk paguajne as 1/3 e asaj qe harxhon subjekti realisht .shko dhe shikoji pislliqet qe behen me faturat e tyre. ne pamje te pare jane te rregullt ashtu si thua ti, pra faturat e reduktuara ne maksimum i paguajne por sa harxhojne dhe sa paguajne?  po duke qene se eshte zakon kjo gje nuk ka problem ... ashtu thoshte dhe berisha qe jemi rrote me rrote me gjermanine dhe qe po ja kalojme evropes, ashtu thote dhe rama sot. apo ashtu thone te gjithe kurvat : jane te virgjera... ne vesh...

si peshk qe je , duhet patur fryma e kritikes dhe jo konformizmit apo te besh i ditur me kot. 

nese ka abuzim me energjine kjo nuk vjen nga individet por nga KESH , OSHEEEE dhe OST , individet shfrytezojne cdo oportunitet qe u jepet. dhe oportunitet me te medha i kane shoket dhe shoqet e politikaneve. ata kalojne me te kuqe , vjedhin fondet publike, u shmangen detyrimeve te ndryshme , bejne evazion, bejne kontrabande, krijojne monopole etj etj etj . po ka dhe shoke dhe shoqe qe te heqin qafe apo merren me droge  apo prostitucion etj etj 

marredhenia individ OSHEE rregullohet me kontrate midis individit dhe OSHEE, ska kontrata nene apo artikuj  ku punedhenesi dhe punemarresi bien dakord per ceshtje te tilla. dhe aq me teper kontrata kolektive qe kane arsimtaret.

po meqe po rilindim jemi akoma te paditur, dhe si te vegjelpo mesojme , po na tregojne , po shpikim rroten nga e para ....

 

Shko pra merri se tek institucionet i ke, ia japin kujtdo. Une i kam pare dhe jam i sigurt, por sigurisht qe s'kam nge te sjell shkresa per nicke forumesh. Aty e ke zyren. Shko kerkoji dhe e ke pergjigjen. Ata emra qe permende ti s'kane nevoje te bejne dallavere me dritat. Gjuajne shume me lart.

ore jo energjine qe harxhon ne shtepi or shakabe po lexoje njehere se ca kam shkruar se te paska shpetuar ca rrjeshta.

po mire qe i the ti se ku jane zyrat  se nuk i di njeri ne fakt ku jane, une e te tjere nuk i dime. e ne fakt nuk i dine as ata qe duhet ti bejne keto investigime, psh gazeta/gazetare, OJF/Q, institucione te pavarura, psh Krimi Ekonomik, apo Inspektiorati i Punes, e etj etj etj

a na rrufsh bolet o Edi Rama qe gjen pretekste per te pushuar njerezit nga puna!!! 

me sa kam lexuar ne internet Mesimdhenja ka qene dhe eshte monopol i lsi-is ... apo jo?

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).