Goditja ishte e rëndë, dramatike. Ishte më e pakta gjë që mund të thuhej. Fjalët se Europa ishte goditur mu në zemër të saj nuk mungonin pothuajse në asnjë formulim lajmesh. Kishte në to befasim, dhimbje, tmerr, si për diçka që ndodhte për herë tê parë.

Pavarësisht prej hijes së saj prej zonje të rëndë, Europa nuk ka qenë e pagoditshme. Madje kishte ndodhur që dy nga katër gadishujt e saj, atë Iberik dhe atë Ballkanik, ia kishin shkëputur me forcë shekuj më parë.

I përkas njerit prej popujve ballkanas , që e ka humbur dy herë Europën: në shekullin e XV dhe atë XX, në komunizëm. Mendoj se popujve që u ka rënë një fat i tillë, kanë një qasje të veçantë, tepër të ndjeshme, për atë që ndodhi.

Ndonëse e përsëritur, tragjedia jepte, siç u tha, përshtypjen e diçkaje të re, të panjohur. Nën ndriçimin e saj, u qartësua befas edhe një herë, raporti i kontinentit europian me krejt globin tokësor.

Eshtë e vërtetë se ky konsiderohet si kontinenti që më shumë se kushdo, ka përfituar prej planetit tokë, por ndërkaq është po ai që më shumë se kushdo i ka dhënë këtij planeti. Ajo çka Europa ka dhënë, i përket një sfere të epërme, asaj të vlerave shpirtërore : mendim, art, letërsi, demokraci, gjer te liria e shprehjes, për të cilen u godit.

Tipari i parë i këtyre vlerave bën pjesë në aktet më sublime të njeriut. Ndryshe nga pasuritë lëndore tokësore, ndryshe nga pyjet, nafta, bankat, që secili vend i gëzon për vete, vlerat shpirtërore i nënshtrohen ligjeve të tjera. Asnjë popull ose familje popujsh nuk i krijon ato vetëm për vete, por njëherësh, aty për aty, qysh në ditën e parë të krijimit të tyre, natyrshëm ua fal, pra ua dhuron tërë popujve. Kështu Europa krijoi Danten, Shekspirin, Bethovenin, vetë Parisin, për vete dhe për krejt botën.

Ky ka qenë, me sa dukej, ai zbulim që u qartësua befasisht, si nën ndriçimin e një rrufeje : mirënjohja planetare për Europën, kontinentin e goditur. Bashkë me mesazhin se Europa është e shtrenjtë për krejt njerëzimin, ndaj ajo jo vetëm ka të drejtë, por e ka për detyrë të mbrohet. Për vete dhe për të gjithë.

 

Shkrim i botuar në gazetën e sotme “Le Monde”

461 Komente

Bashkë me mesazhin se Europa është e shtrenjtë për krejt njerëzimin, ndaj ajo jo vetëm ka të drejtë, por e ka për detyrë të mbrohet. Për vete dhe për të gjithë.

smiley

Hajde  llogjike hajde ! Demek islamizmi ( qe e fsheh mes lojes artistike)  synoi te godise Evropen , lirine e saj, kulturen , traditat, artin ..... Jo more ! Asnjefije nuk ishte ky synim i Islamit dhe nuk ka te beje fare, po fare fare, me Islamin! Ju jo se nuk e keni kuptuar, por si gjithenje jeni,... Ju ! 

 Nuk jeni i sinqerte kur thoni " dy here e kemi humbur ne Evropen" Fillimisht na shiti ajo neve! Na ndau sa per 100 vjet nuk po e marrim ate qe ndau nga trupi jone,  per interesa te vet Evropes! Edhe heren e dyte ...po ajo ...na shtyu me maje te kepuces " kembes djathte " drejt nga pjestoi interesin e vet.... Edhe  kete nuk e ditke ? 

Eh ! Kujt i them dhe une ....Je shum i madh,  per te  t'i falur ...marrezite servile ! 

Na thuaj ndonje gje per Islamin... Ca di ti per Islamin?

Per vete deri me tash nuk kam ndonje mendim te mire, per Islamin. 

Kot nxehesh. Ulu dhe qendisi nje artikull, me pika, nje, dy, tre...

E po Ky ... te thinj, me keto procka servile ! Kam bere disa me te dhe na duhet! Sidomos keto kohe , te cilat Ai vete po i shperdoron me vogelsira dhe ...te tilla k.me rigon! 

Po mbase e gjeni fjalen e perbashket, mbase po thoni te njejten gje, po ai si e ka zakon, me diplomaci kolaqi, kurse ti drejt, si di Kurveleshi! Nuk e ke menduar?

Po he more emo, na, ne shqiptaret e paskemi  humbur Evropen? Po ky hiqet sikur e ka vleresuar Fishten! Per ate qe e quajti " kurva e motit, qe i ra mohit beses se Zotit , ndau tokat e Shqipnis/ Per memajt klyshet e Serbise ! Po letren e Wiston Cercillit , lene ne dore Stalinit , nuk ja ka zen veshi ketij...?  Jo ! I di, .....si derka i derit , kur thone devollinjte e qylykut nje pash, por deri ne fund ...firaun dhe kolaq ..! 

po pra. u bo evropa si me qen naj cels makine. ose si simitja e Xhafes.

Po thuaje ore te verteten, drejt e paster,  sic ka " bluzen " e verteta!Se ashtu te rritet me pash vlera ... Sikur do rroje njeriu 1000 vjet ...

I përkas njerit prej popujve ballkanas , që e ka humbur dy herë Europën: në shekullin e XV dhe atë XX, në komunizëm. Mendoj se popujve që u ka rënë një fat i tillë, kanë një qasje të veçantë, tepër të ndjeshme, për atë që ndodhi.

Te dyja rreziqet dhe te kqjat na erdhen ne formen e turmave qe nuk pyesinin ca gjenin para...

 

Respekt per shkrimtarin dhe njeriun Kadare vepra e te cilit perfaqeson kombin shqiptar!!

Jo mik , nuk ke hic te drejte ! Nuk eshte ashtu e verteta historike ! 

Dhe per kete i dhane " Cmimin e Jeruzalemit " Mol spiunit.

Jo nuk ka qene spiun! Ka denoncuar, per te mbrojtur vehten dhe kjo nuk eshte e njejta gje  me spiunin

doli ka suma naltmadhnis ky

Ka dhene edhe Stalinin, edhe Hitlerin, po ashtu dy luftera boterore, per te mos harruar kontributet civilizuese te kolonializmit, te skllaverise,etj., etj. Nejse, me kendshem te qendrosh nen iluzionin e eksepsionalizmit evropian.

ti mund ta thuash me ironi, por ne te vertet Evropa ka kontribuar ne civilizimin e vende ish koloni te saj.. qofte ne Afrike e kudo. 

cfare lloji, apo shkalle  civilizimi kane pasur ato vende, pa shkelur evropianet atje.?  dhe si do te ishin keto vende sot nese evropianet sdo te kishin  shkelur kurre atje.?

ja psh, edhe keta shoket e njesitit proletar, kane pasur te njejtat shqetesime, pyetje, kritika e rezerva per kolonizatoret imperialiste romake dikur...smiley  dhe me te drejte!!..smiley

smiley Pas nje kontributi ka medoemos vullnet; i paaplikueshem ne rastet e skllaverise dhe kolonializmit. Ne te shumten, ka pasur rastesi dhe efekte dytesore ne forme levizjesh apo shkembimesh njerezore dhe materialesh qe kane sjellur prosperitet (te debatueshem sidoqofte). 

I njoh pak a shume argumentet e shtjelluara tek Monty Python apo te Palin i cili mbron idene qe kolonializmi romak dhe britanik kane sjellur ne pergjithesi zhvillim. Kjo teze eshte mjaft e debatueshme meqe nuk mund te arrihet ne nje konkluzion absolut per tipin dhe shkallen e zhvillimit: ekonomik? shkencor? teknologjik? kulturor? institucional? universal? Kujt dhe sa njerezve i ka sherbyer? Gjasat jane qe Palin dhe pjesetaret tjere te M.P. ta shohin nga nje perspektive kulturore kete zhvillim meqenese edhe te prirur te mbeshtesin idene e multikultit. Ne te njejten linje argumenti kane mbeshtetur edhe Otomanizmin nga i cili shqipetaret dolen te shperndare ne disa territore. Shfrytezoj rastin meqe permend imperialistet romake, cili ka qene kontributi per iliret?

Me siper sidoqofte theksi nuk ishte te mohoja çdo efekt dytesor te kolonializmit apo skllaverise (mund te flasim per kontributin e sklleverve ne ndertimin e piramidave te Egjiptit apo ne ekonomine amerikane), por tek mbrojtja qe i ben Kadare idese se ekspepsionalizmit evropian (apo te çdo lloji tjeter mbi baza racore, kombetare apo kulturore) qe nje humanist nuk duhet t'ia lejoje vetes. Perndryshe, eshte medioker ne fushen dhe ne frymen ne te cilen eshte formuar.

Era femen 

Eurocentrist, orientalist.

Sa e rende per Ismailin: 7 ore nga publikimi i artikullit te tij tek gazeta nr1 e Frances, dhe per momentin... asnje koment! smiley

 

 

thone qe e ka von si kusht. S'du te hapni komentet se fillon e strumentalizohet.

 

Dmth qe ka qene teper i sakte. E ke parasysh kur pyet prof... dhe nuk pergjigjet askush. Ose eshte fare e paqarte ose eshte teper e qarte.

Shkrimtari yne i madh ka shkruar qarte fare, ndaj nuk ka paqartesi.

Mos u eksito kot.  smiley

Shkrimtari yne i madh ka shkruar qarte fare, ndaj nuk ka paqartesi

ë hë

m'fal hermetik se t'fika llullen

me mire vone se kurre smiley

Po cfare ti kometosh? Duket si shkrim i lene ne mes. Asnje ide per raportet Islam-Perendim,asnje reflektim per  rreziqet e islamit radiklal dhe islamofibose, per lirine e fjales dhe respektin per Tjetrin.Asnje fjale per vendin nga vjen per harmonine nderfetare.Le qe ky myslimanet i quan mbetje te otomanizmit (pasoje e ndarjes  se pare nga evropi).

I lene ne mes -thote spiritusi. Shkrim qe s'ka fillu fare, thuj smiley

 

 

Po se ne France ka arrogance,  por jo gomere te shumte qe te mos kuptojne se ca ka dash te thote ky  dhe perse sherbejne keto te thena te tij, qe thone te paverteta

po ca ka thon gabim iher? Nuk eshte se ka thon qe Evropa ka dhone edhe zeron...

ca ka thene gabim??

Ore me mire te heshte se thote kalliqe, ka hik koha e kalliqeve te tipit kemi humbur dy here europen.

Ca dmth kjo? po Bullgaria e Rumania s'e kane humb dy here?

Keto jane muhabete shterpe, si hartime adoleshentesh. Ky shkrimtari mall nuk ka sy ta shikoje realitetin?

gjith cka thene ! Pse mor ne deshem te daheshim ne kater copa ? Prej Islamizmit e ...komunizmit ? Mir Ai nuk i ditka po ti vete si e di historine ? 

Ai nuk po thote qe ne deshem, ai po thote qe turku na ndau nga Evropa! Ca ka thon gabim edhe njehere? 

Ajo çka Europa ka dhënë, i përket një sfere të epërme, asaj të vlerave shpirtërore : mendim, art, letërsi, demokraci, gjer te liria e shprehjes, për të cilen u godit.

 

Me syun e nje shkrimtari , kaq mund te presesh.

Flasem kur po mevehtesoheshin  kombet.Jo kur pushtoheshin sepse ahere ishim ne qe Evropa duhet te na e kishte vleresuar me pssh.Por dhe ahere Papati Evropian i dha Skenderbeut sic ka thene F.Engelsi " Aqe ndihme, se do te skuqej cdo i krishter , po t'ja zinin ne goje .." Dhe per te mos kapercyer portat e Vjenes Turku, mbrojrja e Evropes u be Shqiperia...Nuk e di Malua kete? Thuaja po e takove ...! 

Dmth edhe per ate pushtim fajin e kish perendimi? 

ore ai burri i madh qe depudet i parlamentit turk kur bashke me Isen shkun jo ne Stamboll por ne Londer oreeee ! Ene hyni me dy kobure baca Is " ke konaku ministrit" Apo e ke dit ke sulltam pekmezi tina ? 

Ti nuk qeke m'rregull! Te ishte per turkun, te kish kellqe, te vinte e ta digjte edhe njehere token e cmate siper. Ti qeke per gjynaf!

turku ishte perandori, nuk digjte toka vetem i bente te vetat. zgjeronte kufinjte ne fakt, si te gjitha perandorite e tjera para tyre. 

Ti nuk ke faj; ti as ja ke idene historise se vendit tend. 

smiley

e mbyten Ismailin...copash e bene!

smiley

Ismaili po qe burr, te ndryshoje emrin!!!!! smiley

tallu tallu ti Bame, mu m'kan thone qe libri i tij i fundit ka dale thjesht me siglen : "KADARE" !

ku ka nevoje Ai ta mbysin ...i del zot ai vehtes .Nji lexoje dhe mos thuj gjo mo! 

Po Kadareja shkruan perralla per femije? 

Se e tille me duket kjo legjenda e shkeputjes se dy gadishujve nga Europa dhe shyqyr qe u ribashkuan. Si nje vashe e re dhe e bukur qe eshte ulur ne dritare e ka varur kembet poshte parvazit e vijne ca qener te zinj e ia kafshojne kembet e mundohen t'ia shkulin.... por shyqyr qe ajo, pas nje mundimi te madh, e pasi i humbi ca copa pulpash, i perzuri qente e shpetoi kembet, qe sakaq u sheruan e u bene edhe njehere te bukura, te bardha e europiane...

Ndoshta me keta perendimorofilet si Kadareja e kishta Gandi kur e pyeten njehere se c'mendim kishte per qyteterimin perendimor e ai u pergjigj: "Mendoj se do ishte nje ide e mire."

smiley Thuja mer thuja, Turqit u habiten aq shume nga mikpritja jone, sa nuk u ngriten nga sofra per 500 vjet!!!!

Ky eshte ai qe thoshte, jam islamik e nuk kam me ik smiley

eh c'na gjeti thuj! 

Njoni thot shkrim i lene ne mes. Tjetri, shkrim i panisur. smiley

Po mir mer, a e pranoni mundesine qe arsyeja pse ju duket kshu eshte se mbase nuk e kuptoni shkrimin?Pys une pa te keq. 

po ti, e kupton se ne e paskemi hup europen ne 45-n ? smiley

ca t kuptoje ai, vetem hurmat e arabise i njef Lindjessmiley

Dje dhane ne tv Barefoot in the Park (1967). Dikur gjate filmit, personazhet nisen te darkojne ne nje mejhane ilegale shqiptare ne Staten Island. Mjedisi, gjuha, myshterinjte, i zoti i lokalit dhe valltarja, te krijonin pershtypjen se ne ishin nje lloj race diku mes arixhinjve, grekeve dhe indianeve (kishim lekure te erret, pinim uzo, kercenim valle barku por edhe sirtaki, hanim me nje sahan ne mes te tavolines...).

Po ashtu, para nja dy ditesh, ne nje serial policesk bashkekohor amerikan, nje shqiptar sillte nje semundje ekzotike ne Usa, pervecse merrej me trafik qeniesh njerezore e ndoshta edhe organesh.

vend te keq ke zgjedh per emigrim.

vend te keq kam zgjedhur per te lindur

Gjithe kjo hallakame per 8000 euro,sa eshte "çmimi i Jerusalemit".

Gjithe ky vrere mbi Vendlindjen,per te shuar grykesine e plakut.

Shyqyr qe kemi Rita Oren,Xherdan Shaqirin,Majlinda Kelmendin,Arta Dobroshin... e ka kush kujdeset per imazhin  europian.

Ndryshe,mbetem templare te zgjebosur.

 

shkrimi i ismailit ben analize ne planin kulturor, jo ate gjeopolitik. bile as ate kombetar. e fut shqiperine siç e ka zakon, vetem per t'i bere nder. kadare eshte kthyer ne ambasador te shqiperise. per kete bile ka prishur letersine dhe po e kritikojne disa.

Shyqyr qe kemi Rita Oren

Peshku, ky ishull i pashterrshem thesaresh. po, po, thesaresh!

dhe thesaret me te medha, jane populli dhe partia!

smiley

 

nejse, rendesi ka qe Bradi e dha menimin smiley

esht interesant se si robt nuk e nokin ca ka qene sterra otomane e me pas turke per ne. esht e cuditshme kjo tharje e venes kulturore dhe identitare. territori yne ka qene gjithnje nje rruge jabanxhinjsh, normanet psh na sollen gjithe setting-un feudal, e kush nuk erdh ketu, e megjithate ka qene vetem murtaja turkoshake ajo qe e tronditi themelisht thelbin tone, te gjitha te tjerat ishin viruse tokesore, zgjebja otomane ishte nje mikrob jashtetoksor. Ajo na shfytyroi se brendshmi, rezultat i saj jane nje pjese jo e vogel e jona qe ndihen "rahat" me te - mjafton te shohesh ne kete blog dhe e kupton se sa OK jane me ate zezone thelbnderruese shume prej nesh - dhe nese llahtara kulturore qe prune eshte goditja direkte, shnderrimi permanent i nje pjese te qenesishme tones eshte prapaveprimi i saj (si rrezatimi i ngadalte i nje goditjeje atomike) - eshte gabim te mendohet qe "ishte 500 vjet". Ajo murtaje vazhdon e do vazhdoje ne njesi kohe qe jane historike per nga gjatesia dhe rendesia e demit. 

Kondicioni "normal" i njeriut eshte skllaveria. Lirite qe gezojme sot jane dicka e pazakonte kur mendon se per mijra vjet njeriu ka jetuar ne rastin me te mire jo ilire dhe ne rastin me te keq skllav. Nuk jam psikolog por jam i sigurte se ato mijra vjet jete skllaverie kan lene gjurme ne psiqiken njerezore. Kjo dashuria per lindjen dhe per osmanet mendoj se shpjegimin te ky impuls skllaverore duhet ta ket. 

e kan thene burra te qut ate: liria duhet merituar. 

ajo kerkon nje gjendje mendore te caktuar.

cdo diskutim i saj eshte ne te vertete nje mospranim i saj.

ps. kjo vlen edhe per demokracine, si njera nga shprehjet e shumta te lirise.

kritika jote eshte e dobet. moraliste dy lekshe.

well, meqe osht vone atje te ty, mos prit ta diskutoj verdiktin tend smiley

per ty e kom, jo per verejtjen.

Kujdes me kete, se ky te mposht ne arsyetim!

gojet e liga thone se cdo dite luan nga 2 ore shah. Luan sepse dikush i ka thene se i ben mire trurit...e stervit.

Faktikisht Europa SOT ka arritur nepermes Krimve me te Egra qe njeh shoqeria njerzore , lumenj me te vertet Gjaku qe ka shkaktuar ne gjithe Boten e trojet e saj .E fundit per nga madhesia e Krimit Njerzor .Lufta e Dyte Boterore .Skallaveroi Vodhi Grabiti dhe e perdori Pasurine ashtu sic duhej qe e ka prure njerzimin ne kete shkalle arritjesh deri pertej hapsirave ...

Por fakti eshte FAKT.
Eropa ne bashkesine e Shteteveqe perfaqeson pa Pordhet e kurvave te mejtimit , Lindje -Perendim Eshte Lart , Lider dhe duhet Respektuer e degjuar .

Ismaili nuk ka peshe te na perfaqesoj Historikisht , sepse na perfaqeson "politikisht " si hajn Gjithsesi perderisa e duan ne Europe pederastet kur u flet per antikomunizmin e tij dhe ne e KEMI Patur te PARE per nje kohe deri nga 80 , dhe te PARE ne Europe po se po , e barabar me te paret e Botes , edhe ne e duam dhe do e duartrokasim sepse Fitojme .Vetem keq nuk kemi !

Ne ne Europe kemi qene dhe jemi . As e kemi Humbur as e Gjetem. Jane riorganizime te tjera Shoqerore e Ekonomike qe mbase duan me shume Qartesi per te mos bere Palacon ne Pleqeri si Kadareja .Por shkrimtareve dhe u falet dhe une me kenaqesi zgjedh te me perfaqesoje , pavaresisht Pordheve qe leshon ...po ja digjojne dhe u marrin ere smiley

Gjithsesi Urime per Cmimin Izraelit

Me gojene tij Vekja ka deklaruar pas Festivalit te Dizhonit...

Kadare , Ansambli Valleve dhe Vace Zela na kane Njohur ne Bote me shume se cdo veper Tjeter e Partise .smiley

Fatkeqesisht shoket antikomuniste i kemi pas ne vende ilateklif duke kruajt Koqet nga ekzema  ose pare enderra Efendem ose me Facizmen .Keta sot ...i kemi me shumice tek  SHQU- popullore dhe ndonje Shkrel Kaposh qe shkrepetin  nga krahu tjeter si kolaboracionist smiley

Haha, ca humori Kadareja, qenka shprehur per Evropen si Roni n'Peshk per Izraelin smiley 

Reagoi IK per sulmin terrorist ne Paris duke arsyetuar se ngjarja ndodhi sepse: 

Ajo çka Europa ka dhënë, i përket një sfere të epërme, asaj të vlerave shpirtërore 

Dmth Evropa u godit sot nga ata lango-cunat terroriste per ate qe Evropa ka dhene mot, gje e cila IK i mungoi shume kaq shume sepse monizmi ia shkuli IK-se Evropen nga lakrori me dy peta. 

Ilustrim perfekt sesi edhe mendjet e ndritura ikperleshezohen kur motivohen nga urrejtja dogmatike per "te tjeret" smiley

Erdhi dita qe xhibi te gajaset me Kadarene. E cfare mund te jete tjeter ajo qe rerndomt quhet Fundi i Botes???

Gjibi gjithmone e gajasur ka qene .gajasja i del nga thellsia .Nuk thote kot njoni sa ta morresh vesh ti ohu ka dava Janina .Duhet te kalosh shkalle shkalle .Kalo i here GJIB pastaj shohem e bejme .

Nuk thu shyqyr qe jane smile se ndryshe cfare do kuptoje nga ato qe shkru Gjibi smiley

Te palossha evropin pas gardhit! Ngelen si legena duke i bere temenà nje entiteti qe nga fatkeqesite qe i ka sjell Shqp krahasohet me çitjanet e Anadollit. Ne as i kemi ndonje borxh evropit dhe as ndonje nder per ti kthyer. Shqiptaret jane ne trojet e tyre dhe iu eshte dashur ti mbronje si nga lindja edhe nga perendimi sikurse nga veriu dhe nga jugu. Shqipot te kene me shume besim te vetja e tyre dhe ti futen punes e te rregullojne vete vendin e tyre. Po te jene mire ne shtepi te tyre as nuk ia ndez fare cfare thote kurva e vjeter bashke me murtajen e lindjes.

Eh mor Gjergj Fishta, te ndrite shpirti ! Po lexoni mor njerez, ja coni me sms ene atij,  ca ka shkru dhe ne menyre te vecante fjalimin permendore qe mbajti Ai kollos ...ne Evrope ! 

 Sahanlepiresit e sotem, mi bejne temenara koti fare ! Na ka ore na ka borxh kjo Evrope se po te mos ishte ajo Amerika ...nuk do kishim as shtet as komb !

ky paragrafi shume i bukur, nje ese per klasen e trete ne fillore -- nafta dhe bankat (me kapital global) secili per vedi, Shekspiri dhe Dante, i ka ngelur ora ne shekullin e 15 -

ve bast se ketu tek peshku mund te kete vetem nje njeri qe e ka lexuar Komedine e Dantes, dhe ndoshta dy a tre qe e kane lexuar shekspirin ne origjinal (une kam lexuar shekspirin ne shqip, dhe vetem disa sonete ne anglisht).. dmth. kesaj i thone te jesh ne evrope, e ti kalosh prej shale.. e nder te tjera, ne shqiperi enderrojne new yorkun, dhe jo parisin (dikush duhet tja permendi ne vesh)

Tipari i parë i këtyre vlerave bën pjesë në aktet më sublime të njeriut. Ndryshe nga pasuritë lëndore tokësore, ndryshe nga pyjet, nafta, bankat, që secili vend i gëzon për vete, vlerat shpirtërore i nënshtrohen ligjeve të tjera. Asnjë popull ose familje popujsh nuk i krijon ato vetëm për vete, por njëherësh, aty për aty, qysh në ditën e parë të krijimit të tyre, natyrshëm ua fal, pra ua dhuron tërë popujve. Kështu Europa krijoi Danten, Shekspirin, Bethovenin, vetë Parisin, për vete dhe për krejt botën.

pse duhet patjeter ta kesh lexu ti nje liber, qe ky te kete vlere ?

po ashtu edhe per ato libra qe ke lexuar. 

kadareja eshte bere nje fare shkrimtari pikerisht se ka lexuar Danten dhe Shekspirin dhe greket e vjeter, prej atij komunizmit (ose diktatures) qe shan sot, se ndryshe po te jetonte ne france, do kish ndjek vetem TV, siç bejne te gjithe, edhe shkrimtaret e ketij vendi.

nese une duhet te konfirmoj vlerat e nje shoqerie, besoj se po.. me te thene - tha - e ka pasur Cimi, qe kish grua mesuesen e letersise

Vej re se ne shqiptart jena me te verte popull parimor . Paj jo krejt kot edhe komandanti i lavdishem dikur thoshte: edhe bar hame por parimet nuku i shkelim ! Nuku i shkelim mor kurren e kurres...  Po helbete ai dicka ka dite dhe me gjasa e ka njofte shum mire popullin heroik dhe liridashes shqiptar , se pernryshe djali i Anese prej sokakut te te marreve nuk do i sunote per 45 vjet . Pushteti nuk asht bilete  lotorije qe e ble si kusur pasi ke pague per cigaret, ne nje pike karburanti dikund ne nje qoshe.   Do mund dhe mend per tu fitu.. .

Ne jetojme ne Perendim, dum qe te bahena pjese Evropes se Bashkuar por ... xhani mor aman.... xhani ...  na u dogj per arabet , afrikanet dhe me raste edhe per mongolet dhe kinezet e shokut Mao. Tashti me thane te drejten per arabet meqense eshte zone "hot" dhe me shum "action" edhe disa prej tyne kane nje pare teper te madhe , po jashtzakonisht te madhe, na plase i fije ma teper se per te tjeret e siperpermendur . Parja thone ka ca detin.

Po normal qe e can detin ne kuptimin figurativ kuptohet . Se thjesht me parime nuk mushet zhaba e ky nuk asht faji i jone . Profesor Leshi , Dr Preshi , intelektual shkerrdhata (titull qe e gezojne te gjithe profesionistat ne Shqipri tuj fillu prej veterinereve e deri te... !) , analist Trangulli dhe gazetare Grosha etj .. etj . Dhe ne fund emigranta si puna e jeme  qe shum shum jena "survivors of a great diarrhea " dhe te gjithe sebashku "ideologically promiscuous" ama sic ka ken ajo fraza ne kartmonellat e memedheut "i paguhet pruresit me te pare" edhe ne i jepemi atij qe na paguan i pari .

Por kjo parja ne duert e te degjenerumve po shkatrron nje kontinent dhe po perlyen edhe nje besim si Islami . Qe shume studiues thone qe ishte nje fe e paqes dhe tolerante kur u nis por sot te degjenerumit e kane shendrrue ne Wahabizem , simbol te se keqes dhe mankthit .

Per parimoret shqipo nuk ka shume ransi se si sheiket e naftes i shkatrrojne me zjarm e gjak popujt arab dhe te tjere, perlyejne Islamin si besim . Ama per kolonializimin qe evropianet kane ba shekuj ma pare , kjo nuk falet...! Parimet ...!?

E kur asht puna per kolonializimin qe osmanet iu bane shqiptareve dhe te tjereve shum pak flasin per kete !

Evropa qe megjith traumat qe ka kalu ishte pararoja e tana transfomimeve ne kohet moderne . Nuk asht as per te shit mend dhe as per tu ndije inferior . Thjesht fakt .

 

Sa bukur qe flet.

nona je o mol ta dish, nona. 

po shifsha i cik esell temen dhe u habita se sa gure gjigand, dorik, tek tuk ene gur qoshje, te monumentit te avdallikut legjendar te peshkut pa uj jon vendos tek kjo tem. e bojm edhe ne nji pune, "another brick in the wall" si me thon.

Edhe nje gje te hajrit qe kemi nxjerr (molin) i bijme me shkelma. Vickla. Der dje thonim e duam shqiprin si evropa, duam liri demokraci, ca ishte endrra studenteve vallë? Sot si ai jevgu qe ka von dy lek ne xhep tu shit lacoste te gabi bojm dhe pordh. Kjo evropa kurva, u bon kta vandalet, katunaret.

se mor vesh kte popllin tim. Ter bota ka 5 shqisa. Ne kena 6. Kemi dhe rrotkarllikun. Ki meshire per ne o zot ki me rob shpije. 

nuk e nxorrem ne po komunizmi.

ai a nuk po thote qe europa ka nxjerre danten dhe shekspirin ? pse ky kodosh ma shan komunizmin ? pse kujton se vete ai te kete dale prej diku tjeter ? 

po komunizmin kush e nxorri ? perandoria osmane apo europa ?

Edhe nje gje te hajrit qe kemi nxjerr (molin) i bijme me shkelma.

Ceshtja nuk eshte me cfare te bine. Ceshtja eshte kush te bje.

Te ishin njerez te rendomte hajde de. Po ktu shumica qe i bin Ismailit jane njerez qe i kan vu rresht cmimet nderkombetare letrare. 

ju adhurusve u ngelet t'i bleni ndonje liber te pakten (e vetmja mbrojtje efikase ne nje ekonomi tregu).

sa  libra nga te tijat ke ne bibloteke ?

Une (dmth familja ime ne tr) ka 11. Une kam lexuar 5. 

Une kam lexuar 5. 

po c'rri komento te peshku?

e ke lexu "Pashalleqet e Medha"? 

Pashalleqet e medha, dimri madh, koncerti, emblema dikurshme (3 novela bashke me duket) dhe prilli thyer apo me duket quhej gjakftohtesia se mbaj mend. Tani po lexoj nentori nje kryeqyteti. Plaka nurihan, gjigande. Kam ne plan keshtjella, dasma dhe nepunesi enderrave. 

gurin me te modh e kishte von bulkthi smiley

Lene rehat bulkthin te lutem. Bulkthi ka bo krahasimin legjendar te cunave me vullnetaret e Spanjes! Bindje te tilla, kaq te forta, duhen rrespektu e duhen marre vertet seriozisht.

bjeri bame a te keqen, beja bam se ta pret emigranti, roni eshte nga ana tjeter, por luan tjeter sport ai

Mos ki turp nga ato qe ke thene o bulk; mos ki turp as qe te pranosh qe ke thene dicka gabim.

nen ate mur do te dime ke te murosim, pa i len te leshojne koqet apo cicat jashte

Kur shkruan i madhi Ismail Kadare,juve vemjet beni mire te lexoni.

ACDC1, kur shkruan vur syzet  se flet ne shumes, ndaj ... mati pake fjalet ! Ismaili, e pastaj gjith qe flasin  badiava me opinionet e tyre , lexoni " me lapes ne dore " fjalen e Papa Franceskut sot ...., "

Dhe me mire akoma le ta  lecojne kapadainjte mendjefycke te Frances !Iluminizem leshi kur guxohet e fyhet feja e tjetrit , profeti i tjetrit.Ca m...vlere demokratike mund te quhet kjo kur fyen profetin e besimit te tjetrit? 

Po ky, me urdher te peshkut, sikur s'duhet te shkruante me, e mundesisht te shkonte me nei azil te priste kokeunjur ate ... qe s'harro njeri. Apo te shkuara te kaluara, mjafton mos te shaje diktaturen e florinjte. 

ne prill te ketij viti nxjerr nje tjeter roman La poupée (Kukulla)

Shume te bukur e ka pershkrimin e saj tek Mengjeset ... 

PS. Po ka marre leje te peshku ky, apo ashtu kacakshe?

Ngjarjet e fundit duhen interpretuar si atentat ndaj shtypit te lire.Rreziku shtypit te lire nuk i vjen vetem nga radikalet islamike por edhe nga mafia , krimi i organizuar , politikanet e korruptuar, industrialistet tahmaqare etj .mesazhi i protestave franceze ishte:ne do themi ate qe mendojme edhe sikur te na kushtoje jeten , nuk na e mbyllni dot gojen.

deri ne ate kohe do ta qendise nje mesazh tjeter moli. tani per tani e ka kap me muslimont njehere. eshte bere shkrimtar i angazhum. 

mbas renies se komunizmit ne europe dhe shqiperi, angazhimi i molit vertitet rreth : shqiptaret i jane shkeputur me force europes se vjeter nga otomanet. per t'iu kundervene tezes serbe, qe shqiptaret jane mbeturina turke. 

ismail bej kadareja eshte bere ambasodori me i mire dhe i vetmi i shqiperise.

 

 

 

Ismaili mire bon qe i jep kon kaosit moral qe ka mblu Evropen mas ketyne barbarinave te para nje jave. 

Po une si shqiptar, kisha pas qejf qe ket kthjellsi qe Kadarena shfaq ketu, ta kishte nda me ne t'shkretet mbas ngjarjes mo tragjike qe psoi poplli jone keto vjet-21 janarin. 

Keq m'vje po do e them: na rrofsh per dimer o Isme! 

 

po ai per "Dimrin" ka rrojt, o Mrrok. smiley

najher e menoj renien e tij artistike dhe intelektuale me shum sportivitet. sidoqoft, sidoqoft. nqse shume te zeza tonat i kemi meritu edhe vet, qenia e tij ka qen puro fat per ne. puro fat.

Ceshtja nuk eshte "ti bim Kadarese" , por tek qasja e Kadarese si shkrimtar, si njeri i letrave , si njeri i iluminuar , ndaj raportit Oksident-Orient. Ato cfare thote per Europen, si burimi drites, artit, demokracise, racionalizmit, ne thelb qendrojne.Por te para ne kontekst-dhe konteksti eshte Islami radikal, terrorrizmi me frymezim islamik si kercenim per vlerat universale te shoqerise (liria e fjales, te drejtat e njeriut, bashkejetesa ne diviersitet, respektimi Tjetrit etj.), qasja e tij ,  e fokusuar ne vlerat e Europes, bie era Orientalizem.Europa shikohet si entitet dominues, theksi vihet tek superioriteti  i Europes, tek roli i saj qyteterues kundrejt restos se botes "barabare", "e pagdhendur", "orientale", "despotike".Europa shikohet si vater e dijes dhe dija e saj si arsye e dominimit mbi te tjeret qe nuk e zoterojne kete dije.

Izraelitet i dhane cmimin pikerisht duke e pare letersine e tij si mbartese te disa mesazheve universale si liria, dinjiteti individit, pavaresisht nga rraca, ngjyra, etnia, sistemet  dhe jo si predikues i suprioritetit te Europes mbi popujt e tjere joeuropiane. Ishin pikerisht idete naziste mbi superioritetin e rraces ariane qe frymezuan Holokaustin.Dje ishin cifitutet viktima, sot kush i bie te jene viktimat  e radhes?

E kuptoj, e ka vene theksin tek nenvizimi i perkatesise europiane te shqiptareve (ideja e dy nderprerjeve nga Europa) si kundervenie e cdo insinuate per "Shqiperine myslimane" .Por  nga shkrimtari im i dashur , prisja nje mesazh tjeter, jo  eurocentrizem, mesazhin e vllazerimit rreth vlerave universale pertej dasive dhe diversiteteve kulturore dhe fetare ne boten e sotme.Ate mesazh qe dha Papa Francesku ne Tirane. Islami radikal, si ushqyes i terrorrizmit , eshte kercenim jo vetem per Europen por edhe per vendet arabe dhe islame. Po ne jemi europiane, ca na duhet me te tjetert, kokat le te hane! Mire mire, por bota eshte e ndervarur.

 

eshte artistike qasja e tij dhe jo politike. po ta shohesh dhe Le Monde ja kish vene artikullin tek zona Letersi, dhe jo ajo Politike. 

ai ka kap nje pike qe diferencon edhe Dostojevskin psh me Kamyne. dostojevski ishte qe per te pasur nje  Shekspir, te gjithe muzhiket le te jetonin ne skllaveri, s'ka galje. ndersa Kamyja nuk eshte per diçka te tilla, le te mos kete Shekspir fare, sikur kjo te garantoje zhdukjen e skllaverise. kjo ben edhe diferencen midis dy hskrimtarve dhe pse njeri eshte me i madh nga tjetri.

duke qene vete shkrimtar, Kadarese i leverdis me shume qe europa te kete nje Shekspir, edhe pse per diçka te tille ajo duhet te skllaveroje dike. çudi qe nuk i ka shku mendja me pare te kjo pike, do te ishte bere shkrimtar me i madh.

spiritus, Smajli ka tregu goxha instinkt qe s'eshte marre me pulitike.

Pa lidhje, e ke lexuar Mengjeset ..? Ka nje shprehje, "thelbi i nje dasme shqiptare eshte zemerimi."smiley  

E provoi Havel politiken dhe u be pishman. Ky eshte rritur  ne oborrin e politikes ,  pastaj u ngjit ne Olimp dhe , kur ditet behen te merzitshme atje, leshon ndonje bubullime per punet e politikes.

E kam lexuar Mengjeset , dhe Muzgjet, dhe Mjergullat smiley Po kjo fraza me paska shpetuar.Ndoshta eshte tek pjesa Kukulla, te vetmen qe se cova deri ne fund. Per dasmat me ka pelqyer ajo cfare ka thene ke Biografia e popullit ne vargje.Dasma shqiptare , nje rremet ngjyrash, tingujsh,  dehje  deri ne delir.Dhe ne kete univers dinamik, nusja, epiqendra e sebepit, eshte statuje, e ngrire,Dikur kjo, ne dasmat e tradites.Se sot, nusja nuk le valle pa kercy dhe iken nga dera e babes e nuk leshon piken  e lotit.

Tek Mengjeset ka ca gjera interesante, psh, se si ju qep Makbeth, qe kur ishte gjimnazist, viti dyte e pas gjshtedhjet vjetesh, ja doli te korigjoje perkthimin e Nolit. Ka dhe nje rivleresim per Kanunin, per kete makineri mizore por qe ka lene nje hapsire lirie per femren. Flet per otomanet  dhe komunizmin, si dy hata'.Ka dhe nje requiem per Frederik Reshpjen.Ismaili ne kafenete e Parisit kujton Rikun qe bridhte si lypsar kafeneve te Tiranes. Nuk e kuptoi kohen thote. ehe

Si e paske lene Kukullen? Aty eshte dhe ajo shprehje. Kukulla me pelqeu me shume. Mbase dhe se eshte pjesa me e re. Shprehja me mbeti ne mendje se vertet kur i mendova te gjithe dasmat qe kam qene e kane pat ndonje sherr mrena. 

Mbase si njerezit, dhe popujt nuk i kontrollojne dot hatate, por c'bejne me to.  

Nejse bravo i qofte, se i jane qep shume per presidentllik, cakenjt e politikes do ta kishin bere lolo fare. 

Gabimi i Kadarese eshte se kujton qe Dantja apo Shekspiri jane pasuri e te gjitheve. po aq sa Omar Kajami eshte pasuri per francezet, po aq dhe keta te dy jane per kinezet apo te tjere. 

as pasuri te europes nuk mund t'i quajme, por vetem e nje pjese fare te vogel te saj (ne fakt nje grusht njerzish). 

nje regjizor francez ka bere nje film me nje violinist me fame. e qiti te luaje ne metro, me stradivarius, nen nje indiference totale te kalimtarve. 

ne fakt njerzit nuk kane nevoje fare per Art si i Shekspirit. buke dhe lojra te argetohen, si ne kohe te romakve, eshte e shumta qe kerkojne nga jeta.

Kadareja ben propagande. mundohet te na lartesoje duke i bere qejfin Frances. problemi eshte se mesazhi i tij, nuk eshte i qarte per francezet. asnje reagim prej tyre te faqja e Le monde.

Flm Spiritus që nuk lexon individë me "mëndje të vrara " si thotë shekspiri .Tek ne vlerësohen jo mesazhet por dominojnë të çkalafitur nga trutë që hutohen pas shprehjeve " edhe nëpër Dasma ka zemërim " sikur Shqiptarët kanë shpikë Dasmat duke u fatururar thëniet eKadaresë si habititëse për Tirana For e vër vër vër vër vër !

Jam me Ju pa dëngëlëzime me Dostojevska që bota vërtitet tërësore së bashku me Kamyra pa ndryshuar asgjë në jetën Praktike përveç një deklarimi nga LeftKopeja " pas leximit të Idiotit Dostojevskit më ndryshoi jeta me kahje nga Idiotët "smiley

Mbushë është Shqipnia me tubacione . I ka pas të mbuluar , po kanë plasë dhe do edhe ca kohë të kuptojnë që një Përrua Psikik në të njëjtën kohë nuk mund të Pyesë Kundër Kadaresë në të njëjtën faqe 

po kamunizmen kush e solli ?

dhe më poshtë pa pikë droje të bëjë një Koment se qe "qasje " smileyartistike që e kish vuomun roe edhe tek Le Mode smiley

Për të mos folur pastaj për këta Fore vër vër vër vërët që kanë kostatue se me përmend sisteme Politike është " goxha meritë e Kadaresë që nuk është marrë me Politikë "  smiley si kostatim zgjatimesh të zorrëve të verbëra .

Një nga shprehjet më të bukura të Engels për këto kategori si Kadare që merret me Politikë e ca më tepër këto " tepricat e kompanisë " me vër vër e përrej është

Për ato që thonë , lexuesi mund të mendojë çfarë të dojë , por e mira e të mirave është , të mos mendojë asgjë ! smiley

erdhi dhe zorraxhiu i blogut. shko mor ta hash pensionin rehat ne atdhe, ç'endesh rrugve te botes akoma.

Llafazan ordiner se tub i plasur i Kohës smiley

Nuk ka fare rëndësi se çfarë rrjedh .Unë jam dakort që një i Rrjedhur Psikik si puna Juaj , është meritë e admin të nderuar që e kanë peshkuar nën moton më se stë domosdoshme për dërstila " Y none sa komente "  Nuk jam e nuk kam kundra me JU .Përkundrazi je tek kategoria e englendisësve pa zarar . Vetëm rrjedh smiley

Në këtë rast si tye dhe tubave të tjerë si tye , jashtë natyrës time për të fjalosur seriozisht , me përrej psikik , të baj me dije se jam mbështur në të shkruarat e tua , në të njëjtën Prurje në të njëjtën Faqe , pa të personalizuar si PROFIL i këtij timit smiley

per asgje nuk i duhesh ketij blogu. ben vetem monolog me veten, dhe asgje tregon te shtjellosh temen (e semes) te pakten. prandaj te fola per pensionin. se ti e di vete se ç'duhet te beç, s'ke nevoje per msus. 

po nuk kuptoj se ç'kenaqsi merr kur vjen ketu dhe poston te njejten diare, nga 10 here ne dite.

Je vënd i këndëshëm për diarre smiley Dhuratë e natyrës je .

Një psikopat kalibri si ty është privilegj për këtë Blog spese ka variacion .Po natyra më ka dënu me të pa po njëlsoj ... se diarreja zotrie .. Ja psh ku të lë ti me argumente për prurjen që nga Dostojevski e Kamy

dhe asgje tregon te shtjellosh temen (e semes) te pakten.smiley

Mos shkruj në inat e sipër se ti edhe normalisht je Eksiq e rjedh , jo mo flakë për flakë , që kërcet sikur ushqehesh me Urof smiley

Lemë mu se unë atë rrol kam marrë ..të çfryj tollombacet e Megallomanisë , ku ti nuk hyn se je i mbush me Pordhë . Dmth futja si Kau - Pelës . Kur të shkrush ndonjë gjë NORMAL dhe në lidhje me prurjen këtu jemi . Mo u shpejto . Shërohu njëherë ose vazhdo " Y none sa komente " smiley

Kam qene qysh ne fillim, ne linjen qe Papa Francesku , foli sot nga Filipinet, per veprimtarine e Charlie Babdo...! Qe nga Ismaili e shume  vec kane fole me servilizma dhe ne linjen e gabuar te  shkakut te ngjarjes tragjike.Qe nuk eshte aspak islamizmi, por provakatoret ne redaksine e satirikes , eshte ne Evrope, ne vet Francen, me mbi 8 milione muslimane brenda saj ! 

Ti po thu qe provokatoret vrane veten, apo si?

ai po thote qe sikur mos provokonin muhamedanet francez nuk do t'i vriste njeri. do kishin djeg ndonje dyqan çifut ose ndonje shkolle te tille. siç edhe bene, sepse gazeta nuk mjaftonte siç dukej.

Kur thu muhamedan francez, ti do me thene qe kete muhamedanet franceze i vrane keta bazuar mbi ligjin francez, apo si?

Dhe hiqe kete termin muhamedan francez se keto dy terma perjashtojne njeri-tjetrin. Myslimani (te pakten keto ekstremistet)  vene fene para kombit, kurse francezi ve kombin para fese. Pra keto robt vetem franceze nuk mund te quhen. 

gazetaret u vrane ngaqe provokuan islamin. te kishin provokuar eskimezet, nuk do t'i ngiste njeri me dore. ndersa muslimant i vrane ngaqe nuk pranuan te dorzohen. 

ndonje pyetje me te zgjuar di ?

si mendon ti, te ka pas ne mendje Shekspiri kur ai shkruante veprat e tija, siç po thote Kadareja. apo ky rren ?

Edhe njehere pyetja ishte

Kur thu muhamedan francez, ti do me thene qe kete muhamedanet franceze i vrane keta bazuar mbi ligjin francez, apo si?

Kur te te mushet menja ti pergjigjesh kesaj pyetjeje, vetem kesaj pyetjeje dhe asgje tjeter pervec kesaj pyetjeje vetem me nje po ose jo te thjeshte, mund te vazhdojme muhabetin per eskimezet.

lexoje edhe njehere komentin tim pastaj shtroje pyetjen prap. 

E lexova. Pyetja eshte prap

Kur thu muhamedan francez, ti do me thene qe kete muhamedanet franceze i vrane keta bazuar mbi ligjin francez, apo si?

Po apo jo?

[CA] PF - 15 Janar 2015 - 22:44

Dhe hiqe kete termin muhamedan francez se keto dy terma perjashtojne njeri-tjetrin.

 

o PF, ketu ne France, edhe partia e ekstremit te djathte, pra Le Pen, jo vetem qe e thone hapur qe muslimanet (muhamedanet) e Frances jane pjese e Republikes, por disa te tille i kane deri edhe ne instancat me te larta te partise se tyre. Keshtu qe, ty qe mendon se 'muhamedan' dhe 'francez' perjashtojne njeri-tjetrin, duhet me te gjet nje kategori te re politike, pra akoma me djathtas se ekstremi i djathte smiley

Stalker, me poshte fjalise e theksova  "terroristet". Gjoja e pare qe i bejne ketyre robve ne shplarjen e trurit eshte qe keto i perkasin vetem Allahut. Ndaj dhe kto nuk vrasin ne emer te Jemenit, apo Arabise Saudite por ne emer te Allahut. Dhe deri me sot nuk di ndonje mysliman une qe te kete pellcit ne rruge ne emer te Qatarit psh.

Kur thu muhamedan francez, ti do me thene qe kete muhamedanet franceze i vrane keta bazuar mbi ligjin francez, apo si?

KËTA I dëft.
1. Tregon frymorë a sende (të shënuar nga emra të gjinisë mashkullore), që ndodhen më afër folësit se frymorët a sendet e tjera të atij lloji; zëvendëson një emër të gjinisë mashkullore (në numrin shumës), që përmendet në kohën kur flasim ose është përmendur pak më parë; kund. ata. Këta këtu. Ja këta. Këta shokë. Këta njerëz. Këta gurë. - Cilët folën? - Këta. - Cilët kërkon? - Këta. 
2. Përdoret me një emër të gjinisë mashkullore (në numrin shumës) për të treguar pjesën e kohës, që shënohet nga emri ose që përmendet a është përmendur pak më parë. Këta muaj. 
3. Përdoret para një fjalie të varur, e cila përcakton frymorët a sendet që tregon përemri (të shënuar nga emra të gjinisë mashkullore në numrin shumës), ose para një fjalie kryefjalore, e cila përcakton frymorët a sendet, që zëvendëson përemri, pavarësisht nga gjinia, me kuptimin «kushdo, cilido»; përdoret për të treguar ose për të zëvendësuar frymorët a sendet që përmenden në kohën kur flasim ose që janë përmendur pak më parë me një cilësi a tipar të caktuar. Një nga këta të rinjtë e uzinës. Këta të malit (të fushës). Këtyre që erdhën. Këtyre që ndjekin shkollat. 
4. libr. Përdoret në vend të një emri të gjinisë mashkullore (në numrin shumës) për të mos u përsëritur emri. Punonjësit e qytetit dhe këta të fshatit.

Ah, po fol moe burre se ty te paska ngaterru peremri pranej po me flisje per eskimezet. Me keta nenkuptoja stafin e gazetes qe u masakrua. Carlin me shoke.

P.S. po ke dhe ndonje folje apo lidhes qe te mngaterron me thuj. Une ketu jam. Ne mos pergjigju pyetjes thjesht me nje po ose jo. Te njejtes pyetje.

pyetjes tende ja jep shpjegimin ai filmi me fashistat ne bazen e vlores, kur italiani e pyet ate shqiptarin se pse e vrave, ky u pergjigj : e vrava se me fyejti rende. 

Mire, po tjeter here kur s'ke loqe t'i rrish argumentit, mos iu fut muhabetit.

çfare kombi more. po korsikanet cilin komb vejn te parin ? po basket, bretonet, normandet, alzasianet, etj ? 

franca ka REPUBLIKEN si faktor uniteti dhe jo NACIONIN (francez mund te behet kushdo). dikur kish Mbretin. bile ky shume krahina franceze i ka blere me para. ca i ka marre me ane te luftes e ca te tjera me ane te parase. nje kjo eshte Franca.

Ku ta di une o Bamke, kur lexoj vetem lajmet ekonomike dhe analizat ekonomike. As me intereson fare politika belge apo ajo europiane. Vete belgjit ketu, thone per politikanet e tyre se; ata jane hajdutet me te medhenj te kombit, zakenvullers i thone keta. 

Mua me pelqeu komenti i Ismailit, pavarsisht disa komenteve te disave ketu qe e gjykonin pakez Kadarene. Kam pershtypje se ky koment i Kadarese nuk i drejtohej shqiptarve se sa vete Parisit.  

" Nuk mund te beni shaka me fene e Muhamedit !" 

  Papa Francesku , sot nga Filipinet ! 

puna eshte qe vendet si franca jane laike. pra i kane  lene fete ne dollap.

Hik ere pirdhu, thuji Papes!

kur u bo dhe papa bythlepur qe eshte Pontefici ..........

Papa eshte shume i rafinuar. smiley Tekstualisht keshtu ka thene?
 

Papa ka te drejten e tij te thote cfare te doje.  Ata gazetaret kane po ashtu te drejten e tyre te thone te kunderten e asaj qe thote papa.  Ne fund,  shumica vendos cfare eshte e pranueshme dhe cfare jo.  Po te kete nje numer te mjaftueshem njerzish qe i gjejne karikaturat ofenduese, gazeta nuk shitet dhe KAQ.

gazeta perfiton nga provokimi (francezet nuk i duan muslimanet, jo prej fese po prej races). kete e thote edhe nje ish bashkepunetor i oreve te para te saj. s'ma ha mendja te kishe lindur ti, kur ai u largua nga gazeta. (76-ten, nuk kish kaq muslimane ne ate kohe, pra ai nuk flet per kete rast konkret por te tjere te asaj kohe)

O Rono, ca ka dash me thon Papa kur tha "Nuk mund te vrasesh ne emer te zotit?"

Ps: Boj gati gropen, plumat i ke peshqesh. smiley 

Qe kur i je kthyer islamit o Grava.

Ti je lab dhe te jete per arabet,ata shkojne tere Laberine ne gijotine,se pini raki me opinge.
Ismaili nuk eshte as Pape, as politikan por nje shkrimtar shqiptar,me sakt shkrimtari me i mire shqiptar dhe qe ka qelluar te jete edhe pak nacionalist.

Ne vend qe ti thoni faleminderit se e kemi te vetmin ambasador te denje,shkoni dhe degjoni islamikun Qose.

Rrini aman se ate Qosen vetem ne Shqiperi e njohin dhe se njeh kush me larg.

Se pari nuk i jam kthyer hic islamit se pikerisht kete nuk keni kuptuar si Ju  si Ismaili,Qe ngjarja nuk ka asnje lidhje me islamin.Nuk me intereson ca mendimi kane arabet, per Laberine sepse seicli ngrohet nga dielli , ne toke te vet?Laberia nuk urren kerkend, vec atyre qe i kane ardhur me ure zjarri ne dore.Ndaj dhe i ka vene perpara si lopet.E ata jane greket, te politikave terroriste e aneksioniste.

Ajo qe un kam thene qysh ne fillim,( pardje )  lexojeni  po deshet, eshte pikerisht ajo qe sot e thote Papa! Kam thene qe shkaku eshte jo ne lindje por ne Perendim, ne vet Francen ! Sigurisht, askujt nuk i lind e drejta te vrase ...ne emer te Allahut, por kjo eshte pasoja dhe jo shkaku.Nga franca u provokua edhe dje edhe sot, duke fyer Profetin e muslimaneve dhe kjo nuk ka emer tjeter vec atentat mbi imazhin e Profetit te atyre qe e besojne .! Valle pikerisht ky aspekt i nje reviste tip Bujar Kapexhiu, na qenka vlera e lirise se Frances, te Evropes qe foli Kadare ! 

Qose eshte shume me i sakte dhe i drejtperdrejte ne kete aspekt .Dhe toleranca ne Shqiperi nuk eshte vlere e pergjitheshme, por me se shumti e shumices , e muslimaneve shqiptare.Dhe kjo e vertete e madhe nuk po thuhet gjekundi 

Ne Shqiperi mund te kete cdo gje pervec tolerances, fetare apo te cdo lloji tjeter.

E vetmja gje qe eshte e  vertete per disa arresye qe nga qe nuk i dini, thjesht i fshini, i mohoni ! 

E drejta e atyre gazetareve duhet re merrte fund,  pikerisht aty ku cenuan qofte edhe pake te drejten e muslimaneve per ta besuar profetin e tyre.Ata e shkelen shume ! Saktesisht kete ide pati edhe Papa sot ..

Muslimaneve nuk ja u ka hequr asnjeri te drejten te besojne te profeti i tyre.  Kjo nuk do te thote qe profetin ta respektojme edhe ne te tjeret.  Meqe ra fjala ky profeti eshte ofendues per njerz te tjere qe kane te tjera parime dhe morale.

behet fjale per muslimane FRANCEZE.

E qena FRANCEZE ju jep te drejten te imponohen ?

jo, ajo u jep te drejten te trajtohen ME RESPEKT, si te gjithe te tjeret. te pakten ne te njejtin territor.

nqs duan respekt ata bythzijte e mutit, si fillim nuk duhet te ofendojne Francezet dhe Francen, qe u dha dinjitet i beri te barabarte ne Europe.

Francezet rrespektojne femren, te cilen bythzijte e mbeshtjellin me thes te zi. Kerkojne sharia ne mes te Europes, nqs ky nuk eshte provokim me thoni cili eshte.

nuk u kane dhene asnjehere dinjitet. i kolonizuan duke e quajtur vendin e tyre, France deri ne 65-ten. kush u tha te shkonin atje dhe ngulnin flamur ?

Dinjiteti dhe respekti nuk jepen po fitohen,

ate po bejne mesa duket me keto aksionet terroriste. 

ik tani shif boren ne dritare, se nuk ke argumente.

Po me te njejtin respekt pra jane trajtuar.  A nuk jane trajtuar ne te njeten menyre edhe besimet e tjera?

jo, çifutet i trajtojne me mire. nuk tallen gje me profetin e tyre, sepse denohesh me burg.

cili eshte profeti cifuteve????

pyt plaken.

Me plaken tate jam tani, po s'di gjo thote!!! Zuni bè per koke tende qe s'di gjo.

Cifutet i mblodhen ne stadjum dhe ja u dorzuan gjermaneve dhe u munduan ta mbanin te fshehte deri ne 1995.   Nuk kam degjur ndonje cifut te kete rrembyer armet.

nuk ishin popull armesh ne ate kohe. se nuk kishin shtet te tyren. ishin kudo jabanxhinj. kane ndryshuar kohet sot. sot nuk lene me njeri te tallet me ta.

Pyetja eshte:  Pse nuk e bejne dot arabet ate qe kane bere cifutet.

ngaqe nuk i lene te bejne gje, se kane burimet energjitike te planetit nen kembe (plus shtetin e izraelit ne mes te tyre). akoma nuk i kane pykat e tyre neper bote, siç ka kohe qe i kane çifutet (usa, france, angli, etj).  

si dhe arabet nuk kane unitet ne mes njeri-tjetrit, ngaqe islami nuk lidhet me racen siç lidhet judaizmi. 

Njëherë u bo ai kabim që Bekoi Hito Mavrinë ose Kryqëzatën katolike kundër Ortodoksisë .

Myslymanët ja kalun " pallë " në ato kohë sa që dhe Pleqt e Kuçit pëjesnin e konkludonin

" E hyri Turku në Luftë more ? Nuk ka Luftë Botrore po nuk hyri Turku "smiley

Paska ardhë prapë ky kërrja i Luigjit .Malli ai që vetëm rrjedh smiley Ky dhe rrjedhjen e ka me pragje .

Një Kalë .Për një kal fal Kurorën

Po Gomar bën ?

Bën .Hajde .smiley

i palosen nja 2 terroriste, (nga keta kontigjenti i Sirise)  policia belge ne nje aksion te fuqishem sot ne mbremje.. ka edhe te arrestuar.

ka edhe te arrestuar.

A eshte e vertete se disa nga te arrestuarit punonin ne te njejten magazine ku punon Pjeri?

nuk e dime akoma Rono, por jemi duke perpunar te dhenat intensivisht...  e vertet, magazina e Pjerit ishte kthyer ne vater  ekstremistesh..  

nejse, aksioni i policise belge ishte epik, madje Kadareian:  Goditje ne forem pyke!  e rende, dramatike!!

e vertet, magazina e Pjerit ishte kthyer ne vater  ekstremistesh..  

e rende...shume e rende

smiley

ja, pranej me vje keq mu qe ke kalu ne kampin tjeter smiley

 

duhen gjetur forma per te rritur unitetin nacional te popullit. enveri sajonte grupe armiqsore çdo kater vjet. ndersa keta grupe terroriste.

Faleminderit Policia Belge.

Pergenjeshtrim per insinuata mbi Pjerin, ngjarja ka ndodhur ne jug te Belgjikes, nderkohe qe Magazina eshte ne Antwerp.

Kur përplasen dy vezë , njëra mollë thyhet ...NN

Kesaj pune nuk di çfar emer ti vesh, duket Peshku sikur me qene ndonje blog arian SS.

O te mjere, o te mjere, po a e dini qe si nivel jemi konsideruar nga opinioni publik mbare evropian e mbare boteror, e nga çdo lloj pikpamje, me keq, jo se arabet, por edhe me keq se jevgjit?

Dhe keto lloj muhabetesh vetem nje jevg arian eurogjenetik mund t'i beje, sepse a ka jevgu menyre tjeter qe te mos ndjehet jevg?

 

bota sotme vlerson vetem ata me pare. te varferit i tall. po nuk ka qene gjithnje keshtu. dhe nuk do te jete njesoj.

Ahaha profilo, e shof qe qeke kandidat per popcorn. smiley

Besoj se ketu eshte thy rekordi i shpejtesise se kalimit nga kamunist ne fashist e anasjelltas, bile ndodh dhe brenda nje teme. Ose me sakte, shqiptari e kthen nga fryn era e interesit. Dhe pysin pastaj pse u nderru feja ne kohe te Turqise. 

Jo eshte me rende akoma se interesi, sepse kalimet me salto mortale mund t'i gjesh edhe brenda nje komenti, biles edhe brenda nje fraze, e ne kete rast te fundit ju duket vetja si artiste sepse emocioni eshte artistik, iracional, i papercaktueshem, ndersa logjika eshte e ftohte, sterile, e lagesht si qelia e kujt nuk ka preferuar shtratin e ngrohte te sinjora Bertinit.

 

Nga nje ane mo mire. Te ishte ndryshe do harxhonim me shume kohe ne peshk. Pak a shume i ngjan Zones se Lire te Canit. Robt ne pergjithse qarteson kur u digjet ... nei gjo. Nderkohe ka kalu shume kohe paqeje. Ishalla s'e kemi kismet te kalojme nei "faze qartesimi." Ja dhe Papa u cu a quel paese. 

shyqyr qe e kena rita oren...se sa her hap dekolten ajo, nrefet patriotizmi

Ajo qe un kam thene qysh ne fillim,( pardje )  lexojeni  po deshet, eshte pikerisht ajo qe sot e thote Papa!

po na e sqaro pak me ne detaj, o Grave. se nuk e di kete te papes, s'kam lexu shtypin se qesh jashte. Si eshte puna? 

mos e kruj me miellin e gjermanit, tha papa.

kjo pune e Papes me kujton nje Kalo, Kalo me nam, nga Verzhezha e Skraparit heroik dhe me vone edhe Skrapari LSI-st. Njeriu me me influence ne fshat ishte Pasho beu. I shkonte fjala. Ishte edhe gjo e qut. Mirepo najher ia kpuste edhe ai per hatlla, se rob Zoti mo. Dhe ne raste te tilla, Kalua thoshte: Me falni dhe me vjen keq qe e them, po ketu Pasho beu paska ngrene mut. smiley

 

heroik dhe me vone edhe LSI-st

Po the heroik meret me mend qe eshte LSI-st. Dmth, ballist nuk mund te jete!

e tepert ishte. redundante. po iku tani. heroik, dmth, te tjerat nenkuptohen.

po e shikon cpo behet or lum miku. U ka kthy bota permbys. Stalkeri po denon kolonializmin ne Ameriken Jugore. Po, po, Stalkeri!

esht e bukur kjo. cdo pisllik qe bohet sot, justifikohet me ca ka nodh para 300 vjetesh. opo edhe para 70 vjetesh xhanem.

tashi do thush ti ngatarrohen edhe zorret e barkut, pse mos ngaterrohen edhe kohrat. OK, po ma the kete, nuk kom ca them.

a propos skllaveria: do isha shum kurioz me i pyt zezaket e sotem ketu, a mos do ishte me mire te mos kishte skllaveri dhe ata ne vend se ne USA te ishin andej nga nigeria e zambia, duke rrjep naj luan te matufeps me ushta te gjata posht baobabit te fshatit?

e kush jemi ne te gjykojme banoret e nigerise e te zambias?

po e provune pra mo ne Liberia: 

Liberia was founded by the United States while occupied by local Africans. Beginning in 1820, the area was settled by African Americans, most of whom were freed slaves. 

Si kan shku punet ne Libria do pysesh ti. Mysybet kan shku! Sot ne Liberia po luftohet me i mush menjen robve qe kanibalizmi its no good. 

Nuk beso?

Urdhero!

e kush jemi ne te gjykojme kanibalizmin liberian?

smiley  smiley  smiley

ne jemi ne. pa tager per askend. pytja ishte per gjera qe harrohen pothujse gjithnji kur behen kto muhabetet emocionale me kasollen e xha tomit, harrohen ne menyre te poshter do thosha. sic u harru qe ai i ziu qe u vra ne ferguson ishte nji thug e gjys, e na e paraqisshin si engjell.

pordhet mediatike un s'i du per vete. ne fakt asnji lloj pordhesh smiley

po shof "the gambler" tani, dhe mora vesh i gjo qe kur robi s'ka gjet ate qe do shko per self-destruction.

Kshu dhe puna e ketyre njeshave pacifiste, internacionaliste, islamiste etj etj, keta lale jane si puna e kalamajve te llastuar.

ja ca thot ky xhaxhi (Rest in PEACE). Nuk shkoi njeri me e vra kte. As spektatoret.

Po nuk qe kjo perplasje kulturash, s'di ca mund te jete.

Po ishalla me sa me pak dom.

Em i dashur . Në se më lejon U prehtë në paqe ai po në thelb ai është Kundër ekstremizmave që e kanë origjinën në FE .Ashtu si dhe Kulturat që përfaqësojnë .Dhe besoj e di që për herë të parë ai që është sot i Cituar në ballinën e Selisë së O Ke Be smiley është i njëjti Saadi...

O jeriu me mënd , ktheje në trupin tënd  , Më dhëmb siç të dhëmb .

Puna është se shumë Interesa lakmitarësh janë çfaqur në treg i cili e Ushqen këtë marrëzi që ka në Themel FITIMIN e Parasë ku përfshihen dhe Teoritë e shprehura në Libra karagjozësh të cilat shpesh bëhen edhe Ide Fluturake të fluturave në Blog që dun me kapërcy zjarrin smiley ....si i pari Pleshtave tek driteroi ..

aaaa, ma kujtove pleshtin e agollit.

pleshti me xixellonjen ra ne dashuri,

pleshti xhuxh edhe i xi.

ky pleshti emrin e kishte plluc, 

po shpesh i thoshin edhe pleshtuc.

 

Unë e kom i gabim në diferencë " kulturash " i nderuar emigrant .Dhe shpesh kur lexoj këtu më kap habija ...

Vërtet kaq Injorante ka pas nxjerrë  shkolla këto Vitet e Saliut smiley  Një boshllëk i tillë edhe në ato kohë të lashta nuk ekzistonte sepse trashëgohej edhe nëpërmjet Këngëve e Vatrave dhe kishe qejf me vështru se si  Çunat e Gocat pysnin pastaj flisnin , megjithse pa shkollë smiley

Po këtu vijnë gjithfarë përrejsh psikikë që nuk dinë as sa një malcuer rapsod i pa shkollë or tie dhe të argumentojnë për Froncën , USA ,  Gjermaninë e ku është Fundi ? për Fetë , për doke e zakone të Popujve thu se i kanë kriju VET me dorën e tyre ata Popuj e ato Vende smiley

 pa qenë asnjë brez pjesë e asaj Kulture .

Kështu që më fal në se Pleshti e hongri se ju do te  me u martu me xixëllonjën smiley

Cfare krimbash mban kjo toke???!!!!

A eshte mire te besh shaka me fene? PO!! Bile eshte e shendetshme. Sidomos sot qe e dime se toka nuk eshte me e sheshte dhe qe djelli nuk i vjen asaj verdall; sot qe aspirojme udhetime interplanetare dhe koloni ne Mars e me tej. Sot qe dime se mund tja qisim xhindat nga barku femrave me metoda te tjera pervec atyre "te prekmeve" te hoxhallarve etj etj

A eshte mire te ofendosh njerzit duke bere shaka me fene e tyre (njerzit them, jo kafshet qe perdorin fene si burim frymzimi per te shkaktuar masakra si ajo e parisit)? Jo e mira do te ish mos te behej. Por te thuash se kjo ndodhi pasi CH satirizoi do te thote se je OK me konceptin e hakmarrjes me marrje jete nese nuk te pelqen dicka e thene, e shkruar ose e shprehur ne forma te tjera. Vrasjet ndodhen sepse ideologjia i mesoi atyrer se eshte OK te vrasesh kur nuk je dakord me nje pikpamje ndryshe nga e jotja!!!

Perendimi ka shume per te bere. Qe nga ruajtja e vathes, ke politikat sociale e gjer ke vaditjet me te shpeshta me bomba. 

Fese eshte t'i qish picken e s'emes, o Bame. Po te me pysnin mu. Mirpo he, s'te pyt njeri. Edhe bojn kshu si shpirtna te kqi masanej.

Ketu jena ne rregull bashke.

Bame, ne emer te lirise se fjales, si thua, te pervishem pak e te fyej ne ca gjera qe ti i ke te shenjta /shtrenjta,  apo te meerrem me ty, me komentin tend, pa ta marre erzin ty, natyrisht?

Ky eshte nje nga degezimet e debatit sot pas sulmit terrorrist kunder CH H. Nuk di, a e ndoqe debatin ne Top Story. Muc Nano mbrojti pikpamjen se do them ate qe mendoj, do them dhe budalleqe, dhe gjera skandaloze , se ca u kuptu po te pohojme vetem gjera konsesuale.Do bej gjithcka qe dhe te tjeret te thone mendimin e tyre. Por mos u lendoni o rober zoti, pse te lendohesh, merre me sportivitet.Pse duhet qe reagimi te jete ekstrem, me varsjen e atij me te cilin nuk je dakort?

Kurse karikaturisti B.Kapexhiu mbrojti idene se satira, humori nuk duhet te ofendojne , lendojne te tjeret.Ka nje kufi liria ime. Prandaj Mustafa, mos u kruj shume - i tha.

Megjithe kete relaitivizem, kur te gjithe flasin per liri fjale, per te drejtat e tyre, per respektimin e Tjetrit,duhet qartesuar se arma e kritikes asnjehere nuk perligj kritiken me arme!

Dy ishin ata qe bene hatane ne France ku jetojne 5 milione myslimane. Pjesa me e madhe mbase eshte distancuar ne heshtje, ose nuk e aprovon ate qasje satirizuese per Profetin. Por problemi nuk eshte vetem fetar.Eshte kulturor dhe historik, frustimet nga kujtimet koloniale.Eshte dhe social, getoizimi, margjinalizimi  .Ata jane thirrur te vine ne Francen e Luvrit, artit, mireqenies dhe u ofrohet getua.Getot prodhojne te deshperuar.Te deshperuarit e manipuluar nga islami radikal, kthehen ne terrorriste. Terrorrizmi me maske islame nuk luftohet vetem me masa policore.Po flas per terrorrizmin si rrezik i brendshem kurse per ISIS  e vetmja gjuhe jane armet.

ACDC flet per kancer mysliman ne Europe, dmth thirrje per spastrim, per Krematoriume, ne emer te Europes "te drites, artit, iluminizmit, demokracise...". Ja ku e qiti koken fondamentalisti antiislamik. I bie qe po ta lesh ne dore te ACDC, rreth 60% e shqiptareve duhet te behen sapun.

Spiritus, ene Kreu i Komunitetit Islam ne Shqypni, i denoi aktet e ISIS si kancer. Bujar Kapexhiu e Muc Nano jane politically correct. ACDC dhe Krey i Islamit tone mendojne njelloj. Pastaj mos shko deri tek krematoriumi, Ai i Pari i Roterdamit jepte si variant valixhen e drunit e nje shqelm bythe.

t-Ronco ruani ameriken lale se Obami do ta ktheje ne azil meksikanesh sic eshte kthyer europa per myslymanet. Emigrimi dueht te jete i kontrolluar, qe masat te integrohen, te mesojne cfare eshte etika monoteiste dhe si puthitet ajo me iluminizmin dhe te drejtat e individit perfshire lirine e shprehjes.

 

Vallahi, keq duken punet, se ja kan ly rroten edhe Republikaneve, meksikanet. Jane punetore nga krahu tjeter e jane familjar. Ketu ti presin shkurt drute daku...ata el-salvadorianet, u bene tmerri i krimit e droges, kur morren azil pas luftes civile ne El-Salvador. I hypen ne pampor e i nisen ne El-Salvador ku fatkeqesisht eshte rrit krimi e vrasjet makabre.

Ata jane thirrur te vine ne Francen e Luvrit, artit, mireqenies dhe u ofrohet getua.

po jo o burre i dheut, ku e ke degjuar kete?  

Cte keqe kane getot? I doni njerezit te ngordhin nga te ftohtet rrugeve? Ene Komunizma me shume se nje dhome e guzhine su dha kuadrove qe vershuan nga Laberia.

Kush sdo te luaj me shoket e shoqet e Getos, te perdori bileten e kthimi.

Po Shqiptaret qe kane mbushur gettot e nen-urat e Oxidentit i keni degjuar te pipetijne ndonjehere? Jane bukeshkale keta Qafir qe duan Profetin me shume se baben e vellezerit e tyre, hane buken e permbysin kupen.

E llap, Heretiku, pa pike turpi, qe ne Shqiptaret na sheh bota me keq se jevgjit e Arabet, kurse  Islamiket e bllogut e gelltitin kete blasfemi pa gjo te keqe. Turp tju vije, e kam thone se Islamiket Shqiptar jane mbeturina Otomane ne Arberi, bejini ADN e nga Egjitpti e Jemeni do dalin te gjithe. Sidomos kta Islamiket e rinj qe kane studiu jashte, nuk kan te bejne fare me islamin shqiptar.

shqiptaret jane te ikur sot (pranej nuk ndihen). duke qene te bardhe brezi i dyte, humb si shurra peshkut. arabi ngel arab te kalojne sa shekuj te duan, po nuk u perzie me vendas ndonjehere. 

keta qe ndihen ketej jane te lindur ketu, qe nuk i pranojne neper disko, kur u shohin surratin prej arabi apo zezaku.

Shqiptaret kane ardhur qe ne ne 1890 o Shqiptar. Ka emigracion te hershem ketu, i ke pa fotografite e Fan Nolit e shoqatat e kohes??? Pa permendur emigracionin kosovar ne kohe te Titos. Per cer surrati zezaku flet more, zezaket jane te rrespektuar ketu e sillen si zoterinj shume prej tyre...sic ka edhe zhulsa me breke mbi xhinse.

kush po flet per aty te ty ? po flas per ne france, se per kete flet tema. kur te vritet ndonje zezak ne njujork flasim edhe per andej nga ty.

si dhe komentit tend i pergjigjet posti im edhe per atje te ty. brezi i dyte shqiptar nuk ka pse ndihen se nuk persekutohet, nga fakti qe eshte I BARDHE ! 

Shkabe, Shqiptaret ketu integrohen per nje periudhe 4-5 vjecare, shumica, kto pjeshkat 18 vjecare qe kan ardhur ketu jane integru komplet, duhet te kesh kujdes kur flet shqip. Nuk po flas per ngjyre por sjellje, attitude, Shqiptari eshte si shpirti, Ke Ruset te Bardhe sa sbohet, me katnar e nacionalista muti sbohet, si me qene te gjithe nga stepat.

Ku e kam degjuar? Po perse kane ikur eterit e tyre (brezi pare) nga Mali, Algjeria, Tunizia, Maroku, etj? Perse je zotrote ne USA?

Nderkohe jo te gjithe jane integruar si qytetare franceze me te gjitha te drejtat e barabarta (te drejtat si mundesi dhe realitet, jo ato formale).Ti do thuash po ku qenka pare dhe kush ka thene se te gjithe do hane me luge florini ne France? Une po shpjegoj se pse ndodh ky reagim deri ne terror. Dhe arsyet nuk jane vetem sociale, gjithsesi.

jo, or jo, po e thosha per ate francen e luvrit dhe ameriken e central parkut. asnji shtet nga keta "te miret" NUK i eshte lut askujt (amon mos filloni me skllaverine, po deshet, se ishin te bardhet po vete qe e hoqen, duke dhon bakshish biles, nen dore). NUK na esht lut njeri qe amon ejani se nuk e bojm dot pa ju. Nuk na eshte premtu ASGJE per te na josh a ku di une.

Ka ca gjona qe duhen sqaru, se po bohet m mullar.

Perkundrazi, kemi perdor cdo menyre, cdo mjet qe kena pas mundesi per me i bind te na mbajne, te gjejme nje vend pune, shpesh duke konkurru me vendasit e duke pranu rroga me te vogla. Flas per shumicen derrmuese, jo per ndonje qelbo qe ropi doganat e saliut dhe fatosit, edhe vjen me hum gjurmet knej edhe pagu me kesh ne dore ferrarin dhe mansionin. 

kane ardhur mor tek ti, nje vend morracak francezet qe kur mesuan se ku ndodhej. dhe a di se çfare sollen te paret, GJEOLOGET !

me pa se çfare mund te vidhnin. po ato skulpturat greke pse i mbajne neper muze, keta ustallaret e tu, qe s'te luskan ndonjehere ? pse nuk ja u kthejne vendeve ku i rropaten ?

erdhen italjont e austriaket - se francezet pak ne korce (por edhe ata lane gjurme) - pak vite ndenjen dhe gjurmat i ke edhe sot (mos filloj listen). Austriaket te thane te paret me u regjistru me emer e mbiemer familje, psh. tani merr turkun, nga ana tjeter, qe nejti 200 fish, edhe beri nji mut te madh! gjeologet punesojne rob, se kromi nen dhe eshte vetem dhe qe e permjerrin dhite.

ato gjurmet jane per ty, per mua gjurme te tjera kane rendesi. dhe nuk po flasim per gjurmet po kush ERDHI i pari tek njeri-tjeri. ne apo ata.

jo, per ashtu "ne" shkuam te paret. po nuk di c'rendesi ka kjo per diskutimin. 

levizjet jane pasoje e dinamikave te domosdoshme - nuk behet ketu dhe tani ky muhabet, por e bejme dikur, se e kam studju kete gje dhe do kisha qef, eshte thjesht nje konceptim termodinamik ne fund te fundit qe percakton vektoret e levizjes, kush shkon ku dhe kur. 

dhe nji te funit nga une per tani dhe ktu: levizje ka qene kjo pune qysh ne krye te heres, qyshse nje grup majmunesh (hominidesh) ne Afrike vendosen (disa here - mendohet tre here, cka lidhet me tre racat kryesore te njerezimit) te marrin rruget e te popullojne kete planet.

rendesia eshte qe kur hap porten me shku diku edhe do te futen tek ty. po e mbylle, as ti del dot dhe as njeri vjen tek ty. 

por nuk kane ku gjejne me nafte francezet dhe as uranium apo tjeter lende te pare per industrine e tyre. pra sektorin qe i ben me te pasur nga te tjeret. apo ti kujton se me djathe francezi ben me lek se bujku shqiptar ?

per te mos thene pastaj qe fakti qe ti del prej shtepise tende dhe shkon te tjetri, se pula e tij te duket me e majme, tregon qe s'je i kenaqur nga jeta qe ben, apo qe civilizimi qe ben nuk t'i permbush deshirat, etj, etj. por per ket debat s'ka nivel ky blog.

Mos u kap mbas germave i dashur. Kur thashe "jane thirrur", nuk ishte ne kuptimin" i jane lut".ishte ne kuptimin i kane pranuar ne qyteterimin e tyre, ne vendin e tyre. Nuk besoj se kane shkuar atje si  klandestine. Dhe kur zbaton politika pranimi, ndjek dhe politika integrimi.Jo se Franca se ka bere kete por gjithmone do kete nje teprice e cila ca nga mundesite e pamjaftueshme, ca nga kapaciteti tyre, nga mungesa edukimit etj, behen "njerez te tepert".Aq me teper ne periudha krize. Eshte si miti american dream.Jo te gjithe e kapin. Te tjeret pershtaten. Por gjithsesi, ky eshte shpjegim i thjeshtezuar. Te papune, te paintegruar ka kudo por jo te gjithe behen terrorriste. Plus stereotipet, paragjykimet rracore .Nuk di sa qendrojne keto se nuk e njof ate realitet. Profili  e ka thene disa here se ne france myslimanet e zeshket paragjykohen jo aq nga feja sesa nga ngjyra.

eshte RACA ajo qe e pengon integrimin. asgje tjeter. 

çifutet jane me te vjeter se francezet ne france dhe nuk jane integruar dhe as duhen, prej races.

Shpjegimi yt eshte i prapambetur dhe injorant ne ekstrem, keshtu e mendoj une.

Ti je me idene e propagandes komuniste, te perendimit imperialist qe shfrytezon masat injorante dhe keto rebelohen (me te drejte), e keshtu mund dhe do te dalesh me siguri tek nje lehtesim i fajit "moral" te ketyre kolektivisto totalitareve islamike...

Keta i kane patur te gjitha mundesite per te punuar fort, per t'u shkolluar dhe integruar ne jeten Franceze apo edhe per te emigruar ne SHBA. Por zgjodhen nje rruge tjeter, qe shkon kunder integrimit - meqe nuk kane dashur apo nuk kane mundur dot t'i kuptojne vlerat e perendimit, sado te palikuara ne menyre gjysmake nga Franca.

Ti, qe me kuptimin qe i jep "te drejtes" je me te njejten logjike me keta terrorristet, qe mendojne se kane "te drejten" te mos ofendohen. Ti rrezik mendon se ke te drejten edhe pet te patur nje pune - por nuk do t'ia dish se kush eshte ai qe (rrjedhimisht) eshte i detyruar te te japi ty punen.

 

Po leni kto budalliqet me propagande komuniste.Nga "nuk kane dashur" tek "nuk kane mundur" ka nje diference te thelle. Kjo qe thua ti i referohet teorive kulturaliste mbi varferine."kultura e varferise", pra te varferit jane te tille sepse duan te jene te tille. Une me komentet me lart po mundohem te kuptoj se cilat jane shtysat e ketij reagimi violent, ti thua ke logjike terrorriste. ! Te shpjegosh nje gje nuk do te thote ta perligjesh .

Jo une nuk mendoj se te varfrit jane te varfer sepse duan te jene te varfer. 
Mendoj, se mbeten te varfer sepse dikush, sidomos njefare e majte, u jep incentiva per te qendurar te varfer. 

Shtysat, nese do te me lexosh jane 2m te nderlidhura njera me tjetren.

1. Kultura e tyre radikale dhe 2. Kultura europiane as mish as peshk.

1. Keta, nga sa thuhet (pa mund te jete edhe propagande) besojne tek nje ideal i siperm, dhe jane te gatshem te bejne gjithcka ne emer te atij ideali kolektiv. Ndryshimi midis menyres se si arrijne tek ideali nje individualist amerikan dhe nje kolektivist socialist, nazist apo islamik eshte tek fakti se i pari vepron individualisht duke u sjell ne shoqeri mbi bazen e nje etike te caktuar e ciila etike shfaqet me e gjere ne amerike. Perendimori tendton ta bindi tjetrin se nje proces i caktuar, nje model sjjellje dhe nje kulture e caktuar jane te mira per te arritur ne nje perfundim. Megjithate rendesi ka procesi, i cili duhet te jete i drejte - packa se perfundimi arrihet me veshtiresi ose pjeserisht. 
Nga ana tjeter radikalet ne fjale kerkojne t'u imponohen te tjereve, duke qene te bindur se arritja e idealit utopik kerkon edhe sakrifica, apo vetsakrifica. Per kete lloj specie, antagonist i kultures amerikane te lirise individuale, nuk ka rendesi drejtesia e procesit, por rendesia e vetme qendron ne qellimin e mire. Keshtu perfundojne duke bere keto qe ne shkojme. Ekzekutime alla blitzkrieg, apo prerje kokash. Rendesi ka qellimi i mire per ta. Andaj thuhet se rruga per ne ferr eshte e shtruar me...

2. Kulktura franceze, europiane mbi lirine ne formen as mish as peshk. Franca dhe Europa, ndryshe nga Amerika, kane ligje shteterore qe kufizojne lirine e shprehejes, vetem sepse dikush pretendon te jete ofenduar. Ne Amerike thone "he high value of low speech". Amerikanet dhe anglosaksonet ne pergjithesi, i kane ligjet te dala nga eksperienca, ndaj i quajne natyrore - e si pasoje jane te kuptueshme nga popullata e gjere pavaresisht injorances se tyre juridike. Franca dhe Europa, kane nje nayre burokratike dhe pozitiviste mbi ligjet. Per s ai perket lirise se shprehjes ajo merr formen e lejes se shprehejs. Dhe kur vet shteti nuk eshte i qarte, nuk jep pra nje ligj te qarte atehere gjithkush mund te pretendoje te bej vetgyqesi.

Keshtu e mendoj une.
 

 

 

Per piken e pare jam dakort.Por ta kam permend me lart: problemi eshte social, historik (kolionalizmi)* dhe kulturor  duke nenkuptuar me kete te fundit praktikat, stilin e jeteses qe frymezohet nga religjioni, kultura kolektiviste qe mbartin por edhe subkultura e getove.

Pika e dyte eshte pune nuancash, me teper diskutim intelektual .

*Problemi terrorrizmit me maska islamike eshte edhe politik , sikurse thote Roni. Madje te gjitha arsyet sociale, kulturore, historike, shfrytezohen politikisht per te prodhuar terrorriste islamike.

u jep incentiva ...smiley

Jo per gje po dikush pyeste " ku jane bilbilejte ".... O ooooo Brinja kur e lexon .smiley Ne fund fare du me e pyt ..Kupton gjo nga ato qe ke shkrujt  .Apo i ke si Llogarite e ekonomise smiley

Nje kerkese te nderuar admin .Flm per kujdesin e shumenikshmerise , por te perejve psikike po patet mundesi , rralloini .

Do thush po deshe lexoi po deshe Jo ..Dakort .Po e kam ate Huq  si Here Tak Tik Tuku qe lexojme edhe tabelat e varura ne mure e cdo te shkruar qe varin Institucionet . Kur nuk kuptojme Gjuhen bejme ndonje verejtej estetike smiley

Kur e kuptojme mundohemi te marrim vesh cfare duan te thone..

Psh Se Franca zotrie ...Se Usa zotre ...qe nuk i dine as Francezet e as USA vet zotrie smiley Ja psh po mundohem te gjej Lidhjen e Francezeve me REPUBLIKEN jo si Komb .E gjej ne Korce me "R.Francee e Korces " po nuk e gjej ne Kanada . Pse keshtu ?

Mejtim e kisha ..

Dhe arsyet nuk jane vetem sociale

Kan vra karikaturitsta!

Bjeri kokes o burre, pse i bi onash e onash.

Arsyet jane politike.

Po mire e ka Muc Nano. I cili duket ka zbulu fiozofine amerikane. Ne amerike e kane shume per qejf te mbrojne edhe lirine e naziskineve per te perhapur ideologjine e vet. Jane te idese se idete e liga fitojne vetem kur njerzit e mire ndalojne se perhapurti ide te mira. Edhe une jam me amerikanet dhe me Muc Nanon ne kete pike. Edhe e shprehura e ulet ka vlere, madje vleren me te larte meqe repulsoni ndaj te liges vjen gjithnje me shprehje qe status kuoja, qofte kjo kolektiviste socialiste, naziste apo islamike i quan banale, fyese.

ACDC nuk ka bere gje thirrje per krematoriume, Ai eshte interpretim joti tendencioz, teper tendencioz. Migrantet nuk kane te drejte te hyjne ne shtepine tende pa leje. I njejti parim aplikohet edhe me gjere. Nese do te shkosh ne shtepine e tjetrit duhet tU bindesh rregullave te shtepiese se tjeterit. Qe jane, respekt i fjales se lire dhe para se gjithash i jetes dhe individualizmit.

Por, problemi eshte se Franca dhe Europa e kerkon vet kete mesele. Se pari me teorite e pjerdhura te multikulturalizmit, nen kjdesin e shtetit te plotfuqishem dhe ne dem te etikes dhe moralit kristian. Ja shiko ku eshte Europa sot... po ha vetveten.
E njejta gje pritet te ndodhi edhe ne Amerike... megjithate atje duket se ka me shume rezstence meqe e kane kuptuar se qyteterimeve u vjen fundi nga brenda. Ka reaksion atje.

Problem tjeter i europes eshte se lirin e fjales nuk e ka absolute. Vet shteti francez eshte gjysmak ne kete aspekt, nuk e njeh lirin e shprehjes. E cenon ate, e censuron ne emer te multikulturalizmit. Ky po qe eshte nj justifikim per terrorristet te cilet mund te apelojne tek intelektualleshet kryesisht majtisto islamofile per mungese te respektimit te Tjetrit dhe mungese te veprimit nga ana e instituconeve - duke e kthyer agresorin ne viktime.

spiritus, nese do te merrja pozicionin e nje kristiani fondamentalist (te cilet, sipas rastit i trajtoj njesoj me keta qe insitojne ne perhapjen e fese se paqes me cdo menyre te mundshme) do te thosha se islami fyerjen ndaj Krishtit, e ka nje nga shtyllat e veta politike. Perendise se 1.5 miliard njerzve i thote profet!!!! A ka fyerje me te madhe se sa kjo? Dhe jo muhabete kafeneje keto; e ke ne kuran, gur themeli per te ndertu fe sipas qefit tend.  Si duhet te reagohet nga keta?

Emisionin nuk e kam ndjek, dhe me thon te drejten as e kam nder mend ta bej. 

Sic thash perendimi ka shume per te bere dhe ketu besoj ke qene dakord me ckam thene. 

Sa per "kancerin", ne mund te mos jemi dakord me ACDC per metodat e trajtimit, por te dy besoj jemi dakord se mesimet ekstreme te islamit nuk perputhen me jeten dhe aspiratat e perendimit. 

Dje torturuan njerin ne publik ne Arabi per negim te islamit. Pervec se do ta torturojne per nje kohe te caktuar, cdo jave, ne publik, do ti japin edhe 10 vjet burg, denim qe do te perseritet nese ne fund te 10 vjecarit nuk ka nderruar ide... Ky eshte islami qe po eksportohet neper bote. Aj dont fakin uont it!

 

Nga sa dime kjo gazete ka bere karikatura edhe per Krishin,Moisiun,Papen etj.

Nuk ka marre njeri armet qe te vrase gazeteret.

Ndersa kur behet karikature per Muhametin behet nami.

Perse ore meqe jeni kaq te ndjeshem ndaj fese,perse keta muslimanet nuk bejne protesta edhe kur gazeta ben karikatura kunder Krishit dhe Moisiut?

Edhe ata jane profetet e tyre,pra edhe te muslimaneve, apo jo?

Thoni qe kemi te bejme me lufte qyteterishesh dhe mos u fshihni tek te shkruarit politikisht korrekt.

Kemi nje qyteterim qe ecen me shpejtesi sketerre dhe tjetri hypur mbi gamile,natyrisht qe do te plase kontardikta diku dhe do te gjenden pretekstet,si puna e karikaturave.

Europa ka brenda tumorin islamik dhe kjo eshte e verteta.Nese nuk merr masa ta zvogeloje kete tumor e mori lumi.

E ka dhe kjo nje shpjegim , njerezit e Papes jane shumica nga vendet e ftohta , kurse njerezit e I slamit vijne nga vendet e nxehta .

problemi eshte me teper racor sesa gje tjeter. arabi nuk eshte prej te njejtes race me te bardhin kristian. siç urrenin dikur çifutin, po ashtu urrejne sot arabin ne europe. 

kjo e ben kete me agresif se te tjeret. 

Bravo te qofte ABCD-tvls, te lumte, e kam me gjith mend bravo, sepse ti nxjerr tamam siç eshte vertet vreri, nuk e mbulon me perversione intelektuale eurogjenetike.

 

Meqe e paske te qarte kete punen e kancerit, pse rri duar lidhur. Merr pushken e fillo zvogeloje tumorrin, dmth vrit muslimane kudo qofshin. Filloje me komshijte a mbase dhe robt e fisit.   

Shqiptaret jane muslimane per se mbari.

Skam gje me ta,edhe Europa nuk duhet te kete gje me shqiptaret se nuk i vjen asnje e keqe.

Shqiptaret nuk jane mbartes te ketij tumori,por po luftojne me shume se europianet kunder tij.

Kush e ndan kete dava, cili musliman eshte per se mbari e cili per se mbrapshti? Se bie dhe thioremi qe islami eshte kancer, na dilka qe paskerka dhe kancere per se mbari. Ngaterrohet goxha puna. Nejse sa te sqarohet kjo puna e shqipetareve, ti mund te fillosh aty ku je te qerrosh muslimane jo shqipetare. 

Nuk eshte ceshtja vetem tek myslymani. Sot keta radikalet islamike bejne te njejtat gjera qe benin brigadat e kuqe njehere e nje kohe. akte terrorriste ne emer te nje te mire te siperme. 

Sakrifikojne veten dhe te tjeret ne emer te utopive.

Zbato ligjin per te gjitha llojet e terrorizmit dhe pike. Ose perndryshe bej ligje te vecanta per muslimanet.

po nuk bejne dot propagande ndryshe, si shtet demokratik dhe i te drejtave themelore te njeriut. nuk i japin dot me mend botes dhe nuk kane me preteks nderkombetar te nderhyjne ne te. 

duke u hequr si demokrate dhe mbrojtes te lirise, perfitojne me shume sesa duke u mbyllur ne vetvete. prandaj nuk fiton e djathta ekstreme ne europe, megjithese shumica i pelqejne idete e tyre, se jane racista te lindur.

Personalisht i trajtoj njerezit si individe.

Pse vendet latine vende te ftohta jane?

Jo nuk jane por kam pershtypjen qe shumica e popullsise me bindje Kristiane jane nga vendet e ftohta .

Jo ka shume nga vendet e ngrohta bile te nxehta fare si ne Afrike dhe Ameriken Latine qe eshte e gjitha katolike.

po mor te keqen po, latine eshte Ameriga e jugut, ku mos jete pas gjithe atij gjenocidi

E ke gabim se vendet e ftohta kane nja gjysem shekulli qe jane shkeputur nga feja...Shumicen e vendeve te ftohta i ke ateiste dhe agnostike.

Në shpellën e Bthlehemit ku lindi Krishti regjistrohen për herë të parë në Histori Ngrica me temperaturat më të ftohta në gjithë Historinë e origjinës së Fesë katolike në vendet Arabe

+ 20 Gradë .

Në të ardhmen temeperaturat mund të stabilizohen në 25 Gradë !

mbase e kam gabim por mu po me duket se ktyne qe nuk i ka pelqy shkrimi problemin e kan me "por e ka për detyrë të mbrohet." 

 

lexoje ket n'guulo-n. cilsia e komenteve u rrit periher. te kom thon, kohe te poshtra, habitesh kur lexo dicka qe bo sens!

Emo, nuk e di, ironi ishte kjo?

sinqerisht jo!

ke te drejte qe pyt, se shume here bejme gallat ketu. por jo ky rast.

tallet Ngulo, mos e degjo! se eshte i majte i kamufluar. Eshte i pari qe ka kundershtuar testin e shtetesise ne evrope dhe amerike. Ka thene - ku nuk e di rrota e mullinit shef nje kaptine siper meje se kush eshte Benjamin Franklin, perse me e dite une? Ka folur keq per gjuhen angleze dhe maloket amerikane.

Tani ne itali do te futen ne provimin e shtetesise edhe pjese nga komedia e dantes, metamorfoza e ovidit, vjersha te virgjilit etj. Nuk e merr provimin sikur mos te kesh njohuri enciklopedike dhe gjeografike per Italine. Edhe vizat do te merren ne shtepine muze te Croces apo Gramscit per konsullaten e Barit. 

tallet Ngulo, mos e degjo! se eshte i majte i kamufluar. Eshte i pari qe ka kundershtuar testin e shtetesise ne evrope dhe amerike.

Fol per vete, o filo terrorrist filo islamik.

Nese ti mbrojtjen dhe apologjine qe soji jot i prapambetur u ben atyre qe preson koka dhe vrasin njerez e quan te majte.. bravo te qofte. Merre ne goje te majten sa kohe te duash... bashke me shoket e tu mjekerrosha (figurativisht, se jo te gjithe mjekrroshat jane idiota si puna jote.).

Keta mendojne se te huajte, te stilizuar me "Tjetri" (sipas rrondokopit Vehbi qe e la lexuar tek  Lakani), kane "te drejte" te banojne ne Europe. 

Po t'u thuash ketyre, nese kane apo jo te drejte te huajte te futen tek shtepia jote dhe te bejene si te duan, e madje te te thone se ti nuk mund me as te flasesh sepse ata ndihen te ofenduar. shikoji se si pergjigjen. Do perdridhen dhe nuk do te te pergjigjen..

Kete duhet te beje edhe europa. Thjeshte, kush futet duhet te respektoje disa vlera dhe te betohet (pse jo?!) se do t'i ndjeki ato... 

Multikulturalizmi dhe toleranca nuk jane vlera, meqe kur aplikohen ne shtepine e pritesit (Europe), kane kuptimin e imponimit dhe te njekahshmerise.

n'guulo thote ka reaksion ne SHBA.

Ok mbase dhe mund ta qush reaksion. Ideja eshte qe ne Amerike shteti social nuk mori kurre permasat qe mori ne Europe. Ne Europe e majta e shkerdheu muhabetin me asistenca socilate etc etc. Vjen Algjerioni dhe Marokeni madje dhe Shqiptari dhe gjejn shtetin social dhe e mjel si lopen e kooperatives. Flejne gjume diten e meren me karlliqe noten dhe nuk do as mes e as kalem qe as nuk donm integrohen e as nuk do bojne prokopi. 

Ne Amerike muslimon, hindu, ortodox punojne, bohen pronar biznesesh dhe shpiash dhe bohen te djathte. Me statistika ne Amerike emigrantet e brezit te pare jane ne shumice te djathte. Europianit jam i sigurt se i duket paradox qe nje emigrant i brezit te pare te bohet i djathte. Ne Amerik ndodh sepse emigrantit i thuet qe ku o lopata po deshe mere po deshe haj mut. Kurse ne europe u japin pare xhepi.  

kjo do ishte nji pergjigje shume e mire edhe per spiritusin, te cilit i them po ashtu qe nese ka programe integrimi per te huajt ne kete planet, keta gjenden VETEM ne keto vendet "e mira" qe po flasim. Pooor, keto programe jane ABUZUAR sa ka qene e mundur. Dhe keto programe kane edhe nje ane avdalle qe kullon nje miresi te pajustifikuar dhe te zhballancuar (si cdo e mire me tepri). per me teper, shiko affirmative action.

Jemi dakord. 

 

tani problemi eshte social ( dembelizmi, varesia dhe abuzimi me shtetin social) apo politik (vrane karikaturistet )?

Spiritus sinqerisht qe do kisha qef me tu pergjigj por nuk po e kuptoj pytjen

si vjen puna Ron, ë ? Edhe Sarkozy, forca politike (partia e djathte) e te cilit ishte tashme ne pushtet prej 8 vitesh (Shiraku : 2000-2008) dhe Sarkozy asokohe ishte veçse minister i Brendshem, kur u be president (pra ne 2008), as qe behej fjale te anulonte asistencen sociale!! Biles dhe Fronti Nacional (Le Pen) nuk propozon suprimimin e saj, por 'preferencen nacionale' (asistenca tu jepet vetem atyre qe kane nenshtetesine franceze -e qe ne fakt e kane 4/5 e 'muslimaneve').
Ndersa ti e sugjeron fort dhe me kembengulje heqjen e saj !! 

Une jam i djathte amerikan o Stalker. 

Sarkozija eshte i djathte europian. 

 

e bir nona bir, krahasohet Rregani me Sarkozine?

Jo Ron, per mua ti nuk je 'i djathte amerikan'.

sepse:

para disa vitesh, kur Bush u zgjodh per here te pare president (kunder Al Gore) ne USA pati nja 3 muaj debat nga gjykata (hidhnin ne gjyq njeri-tjetrin etj etj). U kriju nje situate jo pak e ndere.

Ne nje studio TV francez ishte ftuar ambasadori usa ne Paris. Ok, muhabet me gazetaret (lloqe). Ne nje moment, per ta mbrojtur tezen e tij se "ska gje, nuk u be nami qe u zgjat kaq shume kjo pune",  ambasadori ja jep : 'fundja gjithshka eshte e qete, s'ka lufte civile'.
Gazetaret fr pane njeri-tjetrin me dyshimin se nuk e kishin degju mire ate qe tha ai. Ne fakt, e kishin degju shume mire, por nuk ua priste mendja qe ambasadori ta qunte si merite faktin se USA "nuk ishin ne gjendje lufte civile" (gje e paimagjinueshme, psh, ne france)

Dua te them: politikisht (pra dhe shoqerisht -ne sensin social, se politika per soc-iusin behet, pra per nejriun), USA eshte bote e trete (biles ti e di mire qe ajo ndan jo pak karakteristika me ato qe quheshin vende te botes se trete). keshtu qe ti nuk je 'i djathte amerikan', por 'i djathte i botes se trete' (pra : per mendimin tim: me te njejten llogjike do arsyetonte edhe nje i djathte brazilian, indonezian apo kolumbian). Biles ka plot nga ata, qe e thone kete qe thua ti, ketu ne France (pse i jepni asistence sociale dikujt qe nuk punon ?) Dhe nuk jane amerikane !! (por malejziane, turq, braziliane apo argjentinas)

ja fute kot o Stalker.

Po komplet KOT.

Nuk e di nese te kupton Roni, por  per mua je i pakuptueshem. 

 

Ja n'gulo, e ka permbledhur gjithe kete qe thashe une ne menyre lapidare PF pak me poshte :

[CA] PF - 16 Janar 2015 - 00:50

Fjale me men Rono. Ne Kaliforni votojne djathtas Meksikanet dhe majtas sanfranciskoezet

 

Fiks ate qe po thoja: amerikanet (por dhe malajzianet, turqit, kolumbainet, ...) votojne djathtas, ne raport me francezet (qe votojne majtas)

Pra, ne raport me Francen, Roni nuk eshte 'i djathte amerikan', por i djathte i vendeve 'te treta' (ose me shkoqur : ka mendim politik te nje vendi me trashegimi TE DOBET SOCIALE )

 

 

 

1. ti po qesh me mua apo me PF qe une citova ?

dhe:

2. sa i vogel interneti mor n'guulo: mjaftoi  qe permende  Ardian Vehbiun dhe Lakanin dhe... gjithshka u qartesua.

terqeta !

Stalker, kam frike se me keqkuptu. Amerika nuk eshte vend social. As ka qene as do jete. Amerika eshte vend i iniciatives private dhe ujkut qe kthehet dhe ha edhe shokun e vet ujk masi ka maru qingjat. Po e vecanta e Amerikes eshte se gjthcka behet mrena rregullave te lojes se pranume nga te gjithe. Gje qe Evropa nuk e koncepton dot.

Tani e majta sociale ne Amerike eshte Bill Gates qe i hudh leket ne Afrike per bamiresi qe ti shpetoje nga taksat ne Amerike nderkohe qe Afriken e vertete e ka ne Detroit dhe Anxhelina Zholie qe i adopton femijet bazuar ne statistikat e varferise se OKB. E djathta mbetet redneku me kale dhe me pushke dhe polici njurkez.

Me fal qe nderhyj, por meqe u ndodha... smiley Besoj se ka nje ndryshim kulturor mes humanizmit (ta quajme) shteteror europian dhe humanizmit individual amerikan. Nje europian ia ka lene ne dore shtetit te merret me ata qe kane nevoje ("une paguaj taksa", mund te te justifikohej nje europian). Nderkohe qe fqinja ime republikane, anti-Obama, shtatedhjete vjec, luan falas ne piano per handikapatet ne nje kishe, shkon per suport psikologjik ne nje spital me te semure terminale dhe ofron sherbime te tjera per femije te vegjel.

Duke iu kthyer nje cike asaj punes se armembajtjes. Pasi njeriu ka pare nje shtepi klasike amerikane ne rrethina, qe domethene nje shtepi dykateshe prej druri kallp, ku me nje te shtyre mund te hyje kushdo, e qe ndodhet mes pyllit, nuk di a mund t'u vere vertet faj amerikaneve qe duan te mbajne arme ne shtepi. Ata qe i duan ne brez edhe ne rruge pastaj, jane tjeter hesap.

dakort fin me shembullin qe solle, por edhe ne Europe, vullnetarizmi eshte shume i perhapur tek te djathtet (katoliket & protestantet praktikues, klasat mbi-te mesme..etj)

Nuk thash qe te varferit lihen 'ne natyre' te lire ne USA. Por eshte mese e ditur qe politika sociale (qe po ta shikosh mire, eshte pjesa kryesore qe diferencon perqasjet politike - jo e vetmja, por me kryesorja), ose me sakt, kultura e politikes sociale amerikane, eshte me e dobet se ajo europiane (dhe ne rastin konkret, asaj franceze). Dhe per mendimin tim, i ngjan shume kulturave te politikave sociale te vendeve 'te treta' (ti quajme keshtu). Keshtu thuhet edhe ne Turqi, Malajzi, Brazil apo Kolumbi : "qe ku o lopata po deshe mere po deshe haj mut" (citoiva Ronin, meqe me te e hapa kete bisede).

Ja nje shembull i thjeshte: ne France, qe prej 15 vitesh, punohet 35 ore. Nga 39 ore qe punohej deri ne vitin 2000 - kane qene socialistet qe e instaluan kete ligj). Kuptohet rroga mbeti po ajo, pra paga e nje ore pune u rrit, meqe u ulen oret e punes. Qe prej asaj kohe, ka qene e djathta qe ka qene ne pushtet dhe, cdo 4 vjet qe kane qene zgjedhjet, betohej se do e anulonte ligjin. Nje m. e anuloi ligjin - ma fal anglishten. 35 ore ka mbetur dhe sot (ndaj dhe bej lloqe une ne 2am ketu ne peshk, se neser e kam pushim, fale 35 oreve ! smiley )

Tani: Obama tek ju beri nje ligj per shendetin. I cili sigurisht do marri kohe te aplikohet teresisht, por kur nje ligj kalohet nga nje qeveri, pothuaj eshte e pamundur te anullohet nga qeverite pasardhese. Kudo. Ketu dhe atje.
Dua te them: nuk besoj se ka 'te djathte amerikan' dhe 'te djathte francez', thjesht si diference kulturore. Une  besoj se ka te djathte/te majte vendesh te prapambetura nga ana sociale (ti quajme keshtu, nuk di ç'emer tjeter ti ve) dhe te djathte/te majte vendesh te perparuara nga ana sociale. Gjithmone jemi më ne te djathte apo ne te majte te dikujt tjetri. Por nuk besoj se, 'i djathti amerikan' na qenka nje e dhene precize, te ciles mund ti referohemi mondialisht (njesoj sikurse e majta franceze nuk eshte tek-pulle, sigurisht qe ka shoqet e saj te vendeve nordike, per shembull).

E gjitha kjo, sepse mu duke se Roni sikur ma 'perpalsi' ne fytyre ate 'une jam i djathte amerikan', togfajelesh i cili kur e shikon keshtu ne pamje te pare, duket sikur e ka gjithe peshen tek 'amerikan'! Nderkohe qe me duket me e nderlikuar se kaq.

 

Nuk jam ne gjendje te bej nje krahasim koke me koke te ndryshimeve mes politikave sociale* ne Amerike dhe atyre ne Europe, perfshire ketu faktin qe eshte veshtire te flasesh per nje Amerike si nje te tere dhe veshtire per nje Europe si nje te tere. Por them se mund te nisemi nga nje fakt, besoj i pranueshem: shoqeria amerikane eshte shoqeri funksionale dhe Amerika eshte nje vend i deshirueshem per te jetuar. Une nuk njoh shoqeri te persosura (nuk di, ndoshta vendet skandinave mund te jene nje shembull me afer kesaj, por s'i njoh fare konkretisht), por di te them qe pavaresisht dallimeve shpesh thelbesore, shoqeria amerikane funksionon po me te njejtin efikasitet per amerikanet sic ajo europiane per europianet. Me shume perultesi them qe nuk ka nje model qe eshte i mire per te gjithe. Kete shpesh nuk e kuptojne (ose nuk duan) as amerikanet kur duan te imitojne europianet, e as europianet kur duan te kopjojne amerikanet, pa folur per perpjekjet e te dyjave paleve per te implementuar modele ne vende jodemokratike. Ne kete kuptim, e djathta dhe e majta do te mbeten shume shpejt thjesht nomenklatura nese nuk mesojne te jene me likuide ne raport me kontekstet. Naten, se ketej vajti vone!

* Per programin shendetesor te Obames flasim nje here tjeter (ne dy muajt e fundit kam mesuar plot gjera), por te siguroj qe ketej shteti ne politika sociale eshte shume me prezent nga sa ka famen, ose edhe nga sa duan ta pranojne disa. 

dhe kete: meqe mora shembullin e javes me 35 ore ne France :

une e di qe ne USA nuk ka ligj mbi oret javore, por nuk pranoj te besoj se NUK do behet asnjehere nje ligj i tille (siç shprehet PF : "amerika nuk do jete kurre vend social"). Edhe ligji i Obames per sigurimin shendetesor, asnjehere nuk do behej- po te pyesje te djathten amerikane.
E  njejta retorike perdoret ne plot vende : nuk jemi vend social ne !  Shkurt, 2/3 e globit keshtu eshte. Pra nuk eshte karakteristike vetem e USA .

(ps: fundja dhe ne France, para 35 oresh, java ka qene 39 ore (dhe ate, e kane pas vendos socialistet, kur erdhen per here te pare ne historine e Frances ne pushtet, ne 1981 - Mitterrand; me pare ka qene 43 nese nuk gabohem).

me bone me e pa gjithe biseden tuaj, dmth gjeta ku kishte thon Roni qe eshte i djatht amerikon. dhe nuk e kuptova thelbin e asaj qe po doje te thoje, stalker. edhe pse ishe perpjek goxha. por du vetem me shtu kte per hir te debatit: ketejpari thone se nje demokrat ne teksas eshte republikan gjetiu (ne US). Pra edhe vete mbiemri "amerikan" nuk eshte monolith. amerika ka jo pak pjese te sajat qe jane fare afer "botes se trete". kjo konstatohet me nje pezm te kuptueshem sidomos nga amerikane qe kane jetuar per nje kohe te gjate ne europen e perendimit. e gjithe kjo per te dhene nje perspektive (mbase te panevojshme) mbi termin "amerikan". si pjesa me e lehte e "te djathtit amerikan".

Te jesh i djathte, pasandaja, eshte shume me e koklavitur se te jesh "amerikan".

Sidoqofte, US eshte para nje "basti" shume te madh, sepse si rralle here po perpiqet te ndryshoje dicka nga thelbi i saj, cka do perbente edhe nje ndryshim kulturor (them se aksionet kunder skllaverise dhe segregimit jane te se njejtes magnitude - ato vetem qene me te dukshme), e gjitha kjo nen diktimin absolut te vektoreve demografik. Ka dicka tektonike kjo, dicka te pakthyeshme, edhe pse te ngadalte, eshte e krahasueshme mbase me "continetal drift".

PS: ai shembulli qe jepte PF-ja me kravaten dhe plakun ishte detaj i mahnitshem per te paraqit mentalitetet e dy kontinenteve!

@ fin & em : me shume se krahasim 'koke me koke' te politikave sociale te amerikes dhe europes, doja te beja nje krahasim midis te djathtes dhe te majtes ne teresi. Konkretisht: Kur une thashe se e djathta franceze asnjehere nuk i ka anulluar ligjet e majta te socialisteve (jave e punes 35 oreshe, asistenca sociale, rroga minimum (SMIC).. etj etj), Roni tha se ai nuk ishte si Sarkozija, pra 'i djathte europian', por 'i djathte amerikan'.

Ketu eshte keqkuptimi. Sarkozy, kur ishte ne pushtet, nuk i suprimoi ligjet e socialisteve jo sepse ishte i djathte europian (pra i butë), por thjesht sepse ne gjithe vendet me demokraci parlamentare, qeverite respektojne ligjet e qeverive paraardhese (shembull: kur e djathta, ne 2010, e ngriti moshen e pensionit ne France dhe e coi nga 60 ne 62 vjet dhe miljona njerez dolen ne rruge, e majta, kur erdhi ne pushtet ne 2012, nuk e preku ligjin, e la siç e gjeti).

Dua te them: e djathta eshte njesoj kudo. Prandaj edhe shrkuajta se, e djathta amerikane nuk ka brire, por eshte e njejte me ate te Turqise, Kolumbise, Indonezise... etj etj (biles gabimi im eshte se lash te nenkuptoj se ajo eshte e ndryshme nga e djathta franceze ose ajo e vendeve te tjera europiane). Jo, e djathta eshte e djathte KUDO.

Perkundrazi, eshte e majta qe eshte e ndryshme ne vende te ndryshme, ne funksion te trashegimise ne lemin e politikave sociale. Dhe qe ben ndryshimin. Ose per ta ilustruar: ate qe beri i majti Obama, e majta europiane, diku me shume e diku me pak, e ka imponuar tashme e 40 apo 50 vite. Por e majta amà, dhe vetem ajo!  Dhe jo sepse vendet europiane jane per nga natyra 'vende sociale' dhe Amerika nuk na qenka. Kurrsesi jo. Nje vend si italia ku e majta ka qene shume rralle ne pushtet, nuk ka as rroge minimum, as jave pune 35 oreshe, as.... Ose Gjermania : u desh qe Merkel te ish e detyruar te bente aleancen e madhe me SPD qe te pranonte, para pak muajsh, rrogen minimum ne Gjermani ! Ju mendoni se Merkel do e bente nje gje te tille nese nuk do ishte e detyruar nga anelanca po aq e detyruar post-elektorale ?? Kurre!

shum e ikzagjiron..
amerika osht tu u bo evropiane sa me shum kalo koha. Do bojn tren ene ne LA...bubuja

1. ti po qesh me mua apo me PF qe une citova ?

dhe:

2. sa i vogel interneti mor n'guulo: mjaftoi  qe permende  Ardian Vehbiun dhe Lakanin dhe... gjithshka u qartesua.

terqeta !

1. Qesh me ty se je komplet zerro. 

2. Je i paqarte. Komplet. 

pergjigja e drejt do ishte : o ron nuk je dot i djathte se je orthodoks. komunist ka me shume mundesi me qene.

O stalker. Politikanet jane njerez o njeri. Shkolla e Çikagos ka Nobel qe na thone kete gje. Qe politikanet jane njerez dhe kane edhe ata interesat e tyre; i pari eshte te kene sa me shume kliente.

Ka nje diference kolosale mbi menyren se si amerikanet e shikojne procesin politik dhe se si e shikojne europianet.

 

Meqe ra fjala. FN eshte komplet e majte nga politikat ekonomike - te pakten nen drejtimin e bijes.

Fjale me men Rono. Ne Kaliforni votojne djathtas Meksikanet dhe majtas sanfranciskoezet. Mu me pelqen kur ankohen qe pse nuk ndihmojne shqiptaret njoni tjetrin. Po se djathtizohen komplet. Pra "puno dhe ti mer qen sic kam punu dhe une, dhe mos fillo nga pretendimet". Me te forten e trego nje shoku im qe ka nja njezet vjet qe ka ardh ketu edhe qe punonte si intelektual kur iku. Si shqiptar gjeti strehe tek ca shqiptare te arratis, se te tjere nuk kishte. Edhe tregon ky se si coheshe ne mjes, laheshe, rruheshe, vishte kemishen, vete gravaten dhe uleshe te hante mjes. Edhe me cohet nje dite plaku i shpise nga tavolina tha, ma kap nyjen e gravates me dore edhe me pyt si pa te keq: po ti mer bir pse e ve ket kravate qe me mjes ne fyt. U gjeta ngusht tha dhe iu pergjigja: per respekt. Jo mer bir tha se nuk ta sjell gravata respektin por respekti gravaten. Ktu gravata fitohet me pune. Ti kap punen njiher, pastaj shif per gravaten.

Ca ti thojsha tha. Ti thosha ik mer diversant i mutit.

ka fillu indoktrinimi i gjakut te ri - Kapo ju dol prej duresh, Profili-im eshte bere lanet.. nguljani ngulos perpara se te kaloje ne kampin e te barazlarguareve 

 Ti qartesisht je nje filo terrorrist qe mendon se te shkrihesh si akullore per ata qe presin koka njerezish eshte prej te majti... Te **** te majten tende.

Ose me ne ose me ata... sic mendojne terrorristet mendon edhe ti.

 

ik mer diversant i mutit.smiley

Pf konkluzioni juaj aq i thjeshtë po më Toksori mbetet ai i përcaktimit të këtyre .....popullatave të pafajshme Paqsore dhe Qejfpaprishur ...smiley

Fatkeqësisht këtë Perlë mundohen ta shtypin Karieristët e gjith ngjyrimeve të Botës me dëngëla Fetare apo Pordhe propogandistike . Dhe ky Mashtrim është krimi më i Madh që i bëhet Njerzimit në emër të Lirive dhe të Drejtave të Individit ( në shkrim ) dhe Lëvizjes të Bagëtive e kafshëve të çdo lloi ( në realitet )që tërheqin VOTA për karrike .

Signjali Charl është më se i qartë ..Mos i shtyni njerzit në dëshpërim e ekstremin e tij Krimin e Vrasjes nga Kriminelë që nuk i lidh asgjë me do lloj Religjioni SOT për hir të Votave të ndyra që pikojnë Gjak .

Ke përcaktuar më të saktën e asaj që ndodhi në Shqipëri e që vazhdon me klasë karieristësh të e pas Berishës !

Flm !

ja per shembull, ngrihet Delfeil de Ton, burre 80 vjec, themeluesi i Charlie hebdo dhe e ben rezil Cherb-in e vdekur, e i thote :

 Je t’en veux vraiment Charb.
« ... je vais être désagréable avec Charb (…) Il était le chef. Quel besoin a-t-il eu d’entrainer l’équipe dabs la surenchère ? Novembre 2011, premier attentat contre Charlie Hebdo, incendier des locaux, après un numéro surtitre Charia Hebdo.(…) Il fallait pas le faire mais Charb l’a refait. Un an plus tard, septembre 2013, après une provocation qui avait fait mettre nos ambassades en état de siège dans les pays musulmans, je fus amené à écrire toujours dans l’Ob: « se situer à l’extrême gauche et s’entendre dire par NPA qu’on participe à l’imbécilité réactionnaire du choc des civilisations , se définir écologiste et s faire traiter de « cons » par Daniel Cohn-Bendit, ça devrait donner à réfléchir…(…) Tout le monde a vu le dernier dessin de Charb : «Toujours pas d’attentat en France ? ».Et le djihadiste du dessin armé comme celui qui a tué Charb, Tignous, Cabu, Honoré et les autres, répond : « Attendez, on a jusqu’à la fin janvier ^pour présenter ses vœux… » (…) Charb qui préférait mourir et Wolin qui préférait vivre. Je t’en veux vraiment Charb. Paix à ton âme »

Fajin e kish Charb. Ai ishte shefi. Ca interesi kish ta conte ekipin e gazetes se tij ne kete derexhé ? ne nentor te 2011 ja dogjen lokalet e gazetes; nje vit me vone, pas nje tjeter provokacioni, ambasadat franceze neper bote u vune ne gjendje shtetrrethimi ne vendet muslimane; Charb pretendonte te ishte ne te majte te se majtes, nderkohe qe NPA (partia e ekstremit te majte) e akozonte si pjesemarres ne budallikun reaksionar.
...
Charb preferonte te vdiste. Ok, por Wolinski jo!
Ke faj Charb.
Te shkofte shpirti ne paqe

 

Stalker po e shendrron si puna e atij skecit me Luftar Pajen....po mire po hajduti nuk kishte faj? Ai plak burracak qe e akuzon sot shefin e gazetes nuk brn gje tjeter po i bashkohet atij korit tjeter qe deklarojne "mire ju a bejne"...kushdo qe ofendon profeton kete fat do te kete.

Po pse perdridheni si kermilli ne krype?

Vrasjet e Parisit kishin karakter politik!

Kujt ja mate bytha te bote karikatura  per Stalinin, Hitlerin apo Enverin???

Po ta bojshe hajshe plumbin ose birrucen dhe pas 90-tes 100% qe merrshe statusin e te denumit politik.

Jane vrasje politike...ashiqare!

  

e keni pyt veten se si shpjegohet qe ne Europe kto sulmet terroriste sikur jan bo pak me shpesh se ne USA?

Sepse Amerika perdori strategjine e Beqir Ballukut, ju pergjegj terrorit me terror. Ja shkerdheu nonen me Taleban e me Sadam, hudh bomba 2 tonshe si kokrra gruni. 

Perandori i Bizantit ftoi ne Kostandinopoje njonin prej atyne sulltaneve selxhuke qe kish fillu me bo bastisje ne terrotoret e perandorise. E mbajti ne Kostandinopoje per 80 dite me gjitha te mirat dhe ne fund fare firmosen nji marveshje paqeje. Sa u kthy sulltani ne vend vet, akoma pa u tha mire boja ne marveshjen e paqes, boni gati ushtrite dhe yxhym tokave te perandorise. I thane te vetet, po ti pse e shkele marveshjen. E shkela tha se kom von re qe sa me fort i bi perandorise aq me te shtrenjta mi bo dhuratat perandori.

kshu dhe puna e Amerikes, e prek po te te del uji zi te veni jot.

Europa masanej muhabet tjeter. I fut nji bomb trenave ne Spanje dhe spanjollet terhekin trupat nga koalicioni i NATO-s ne Irak dhe Afganistan.

Pranej dhe Ismaili thote: Europa është e shtrenjtë për krejt njerëzimin, ndaj ajo jo vetëm ka të drejtë, por e ka për detyrë të mbrohet.

Pranej dhe ktyne islamofileve dhe orientalofileve nuk i pelqe ky shkrim se Ismaili i ka ra kokes, ka bo thirrje per "action". 

islamofileve...orientalofileve

Ne aspirojme per nje bote te drejte, pa luftra, pa terror, ku te gjithe kombet te jetojne ne paqe e vllazeri.Ne jemi Rilindas o Ron, ate te vjetrit dhe kta te rinjte. smiley Te keshilloj te lexosh Orientalizmi per te mos e perdor gabimisht sepse orientalist je ti ne fakt. dhe meqe knej shkoi vone, duhet pak muzike

https://www.youtube.com/watch?v=DVg2EJvvlF8

orientalist je ti ne fakt

thashe "orientalofileve"

skeni nevoj per terrorrista juve, i boni vet masakrat. Jo se s'keni pas dhe gjojna terrorriste, po ato jan cikerrima

Papa kishte thene "Dua te prononcohem per ngjarjen ne Paris por kam frike mos me leshon ndonje fatwah nga Peshku brigada e Ronit".

hajde xhib hajde.

i barazlarguar nga e majta dhe nga e djathat rri ne mes xhibi...i ngref! 

Duhet t'i bejme peticion Papes qe te largohet urgjentisht nga pozitat baraslarguese dhe te na thote troc: eshte me ne evropiano-izraelitet e Peshkut apo me islamiko-palestinezet e Parisit?!

xhibo, Papa urgjentisht duhet te beje nje selfie te ... Se mos eshte larg qofte muslimon i masku. 

Varet ca ngjyre i ka lapsat n'zyre.

Selfie me ke duhet ta beje Papa (si deshmi qe nuk eshte terrorist), me Fevziun apo Endri Fugen?

te atij mikun mer, e ka te preme lafshen apo jo, do i zbulojm muslimanizmin e kamuflu apo do bojm llogje kavaje?

kur lexo kta cironkat amerikes e kupto ca do me thon "popull i sajum prej kriminelash ordiner".  avash avash po e kuptoj pse i nrenj perdit telat me meksiken, bo vaki i mushet menja turmes me i bo mu.. atij veni.

Perkrahesit e fese se paqes te Peshku i paska cu Papa ne orgazem.Po cprisnit te thoshte Papa,talluni me fene.Puna eshte,a e bekon Papa perdorimin e kallashit apo jo.Kete sikur e lene jashte citimit Peshqit e fese se paqes se perhapur me majen e shpates.

goditja ishte shume rende, jam shume dakord me shkrimtarin e madh qe e ka konstatuar i pari kete gjeme qe ka pllakosur mbi kulturen qindra vjecare evropiane dhe ndikimin e saj mbi Francen, djepin e iluminizmit dhe te vellazerise njerezore - 

duke pritur duartrokitje, falenderime dhe levdata nga Roni, Peti dhe Emigranti - e nje vule nga Bam(k) ne deshmine time pro-vlerave perendimore

Humor otoman

Allah allah plasi humori otoman n'mes te Parisit te blosferes perendimore shqiptare! 

Ja dhe prova qe--sic tha Roni--Papa eshte i baraslarguar terrorist i kamufluar: 

“There is a limit. Every religion has its dignity … in freedom of expression there are limits.”

 

He [Pope Francis] gestured to Alberto Gasparri, who organises papal trips and was standing by his side, and added: “If my good friend Dr Gasparri says a curse word against my mother, he can expect a punch. It’s normal. It’s normal. You cannot provoke...

Komplet analogji baraslargonjese kjo qe beri Papa per sharjen me rob shpie! 

P.S. Roni, mire Papa islamiku qe s'begenisi te thoshte nje gjysem llafi per Izraelin ne kete prononcim per islamiket e Parisit, po ti pse e negzlizhove Izraelin sot?

haha, s'kam pelqy ndonje Pape sa kete te fundit. smiley I ka ato syte e ndezur, mimiken e gjalle...me nje gur vret shume zogj, mbron fene e tjetrit duke nxitur harmonine nderfetare per te qene e gjithe bota NJE e kapur perdore (per te qene me prane se kurre to our Father, who is in secret), i terheq verejtjen revistes Sharli per karikaturat ndaj vete Papes dhe profeteve te tjere, dhe me frazen "he can expect a punch, it's normal" reformon pak idene kristiane "kur dikush te godet ktheji faqen tjeter", por qe sigurisht ngre lart vetpermbajtjen duke theksuar qe s'eshte mire te japesh jeten per destruksion, por per konstruksion. Papa Francesku reformatori. Love you Papa!!

Cdokush ka lirine e fales, por kush nuk i ka te qarta prioritetet, i duhet te behet e qarte qe provokimi nuk eshte ne perputhje me principin baze te dashurise, prandaj nese dicka te duket e kote, absurde, dhe joproduktive, gjeje menyren per ta shprehur duke u kujdesur qe te mos e lendosh tjetrin. Kjo te ben dhe me te bukur ne syte e te gjitheve.

Me lejoni te nderuar Peshq dhe Peshka te them se me eshte dukur sikur e keni trajtuar shume gjere e thelle e Idene e sh Enver qe thekson

" Bota sot i perngan nje Vullkani ne erupsion...smiley

Trajtesat tuja gjere e gjate terhoqen vemendjen per shume Probleme por nga me Kryesoret...

Mos hani shume MUT para Kohe me Lirite e te Drejtat e Individit ne shoqerite

"se Vlerat zotrie " ..." se levizja e Lire zotrie "

Po si zakonisht mos harroni pas caze te  debatojme ,  po te njetit , po perseri dhe po ate avaz .." Se Vlerat zotrie " ..per masat Kufizuese teper teper te arsyeshme dhe Shtrenguse per Krimin qe vjen nga " se levizja e lire zotrie "

Vrasjet ishin nga Terroriste pa asnje Ngjyrim si gjithe Vrasjet . Motivet ishin cfrytezuar perfekt nga mazllemet si " fyerje per Profetin " sic jane shfrytezuar ne cdo KOHE te gjitha Vrasjet . U denuan njezeri nga shoket smiley

Larg duart nga Xhibi !

Papa eshte i baraslarguar terrorist i kamufluar: 

...jo;tetorist nuk mund te thushe papes, por komunist po e therasin kudo, te shumte jane  besimtar qe po e bojne lanet per dite e ma shume.smiley

This is by far the worst pope ever. Not only he is a communist activist, he is also an Anti-Italian and anti Italians' rights to have borders, language and culture. My family and I are boycotting all affairs and involvements with the Catholic church until such a time at which the ship is righted. I can see now why so many other religions split away from the Catholics. Shame on you "Pope Francis" may you reap the fruits of your own damn tree

te shumte jane  besimtar qe po e bojne lanet per dite e ma shume

Kapo, ku i merr statistikat e Papa Franceskut ti, aty ku pi kafen izraelite Roni me Idrizin? smiley 

Plus qe diskutimet rreth ngjarjes ne Paris s'jane konkurs popullariteti per Papen bre Kapo, keshtu qe ca thote Papa per ate ngjarje s'ka fare lidhje me sa shume apo pak besimtare katolike ka Papa, apo ciqitemen mjafton qe ti te citosh nje gje qe ka thene njeri n'internet, dmth qe Papa qenka komunist meqe flet per ceshtje si te drejtat e njerzve dhe shperndarja e shperpjestuar e pasurise ne bote? lol  

P.S. Kujt ja priste mendja qe nga gjithe ceshtjet e shumta midhje-peshkore qe diskutohen ketu, do ishte nje ngjarje si sulmi terrorist ne Paris qe do tju bente te auto-qesharakeroheshit kaq shume smiley

Xhibo nuk na interesojne dasite qe keni Tek Shqupi ti me Kapon...nuk kam dyshim se mes linjes anti-pape te Kapo mashtruesit dhe linjes se bute islamike tuaj, Shqupi mbetet Islamic veq profetin Muhamet e kan internu dhe keni veq profetin Sali.

S'i themi dot "tetorist" kapo, po "shtatorist" do i themi se ne shtator na erdhi mysafir.

Po edhe ta bejne lanet te tjeret o kapo ne s'e bejme, se s'le rast pa na mburr.  Merrni shembull nga Shqiperia, mbeti duke thene. Para tre ditesh http://www.balkaninsight.com/en/article/...

vetem emigranti dhe roni nuk e kuptojne ironine e thirrjes se te lashteve - 200 vjete kolonializem dhe shko pyete algjerianin per Montesquieune, kongolezin per Spinozen, afrikano jugorin a indianin se ke njeh, shekspirin apo cizmen e ushtareve dhe pushken e tyre - nese bashke me pushken dhe roberine kane sjelle danten ne etiopi, dickens ne mumbai apo parisin ne algjeri e gjetke, kush eshte kadare qe ja u ben hallall dajakun e poshterimin?

Shof se disa komente me lart qekan mundu erastos dhe eromenos me dhene perkufizim se cili eshte i majte ngambrapamodern dhe cili eshte i djathte ngambrapamodern.

Eshte e thjeshte, fare e thjeshte: kontrolloni asimetrine e organit seksual! (edhe feles ne rastin e demokracise madheshtore greke te lashte)

Sipas studimeve te fundit eurogjenetike rezulton: asimetria politike eshte pasoje direkte e asimetrise biologjike.

 

Sipas studimeve te fundit eurogjenetike rezulton: asimetria politike eshte pasoje direkte e asimetrise biologjike.

Ku i ke referencat per kyt deklarate goxha te rende, i nerumi heretik.

Jo per gjo po ti vje gjithmone Veni Vedi Vici. Masanej i fut dhe nje dorjane dhe e kreve punen per sot. 

Ka ca studime amerikane qe thone se me IQ me te larte e kane libertarianet. 

Ka studime te tjera edhe pse jo 100% me rezultate te sigurta (duhen thelluar edhe me tej)  te cilat thone qe ka njefare baze karakteriale dhe si pasoje gjenetike per orientimin politik ne terma te pergjithshem (jo ne kuptimin partiak; partite jane vetem sigla te perkohshme).

Shof se disa komente me lart

nje mut shef ti! se ti nuk shef veten tate ne pasqyre nje here, ta marresh vesh kush eshte e masanej te thote qe jom ky e ky, dhe ket pune e mendoj kshu e ket e mendoj ashtu.

te rrofshin librat, fletoret, vizatimet, gjuhet e huja qe di e s'di ca tjeter ke ti nen cacke te kokes, perderisa nuk dole nje here nga guacka e vogel e provokatorit meskin virtual.

pse shkon aq larg....merr shembell brenda ppu: edhe veteranet fyehen po ti shash veken,ndaj jan solidarizu me siper smiley

a e meno Veken kur bo sex?

Ai e ka brënda smiley

..ti e pëjet  , a e meno kur bo seks smiley

no freakin' way. qeka ofendu bulkthi!

po mir me bulktho, kaq e pamundme te duket tyna qe t'ia kpusesh naj mufke? kaq te pagabushem e make veten ti? ose, ajo me e thjeshta fare, kaq te pamundme e make ti qe dikush tjeter te mos jete dakord me nji dicka qe thu ti e t'i duket bullshit e te thote qe i duket bullshit, qe paske bo si shpirt i keq ktuna?

po ca ka me teper e gjithe mendesia e ketyne me kallash e thike ne dore qe po diskutohet ktu? A? Po a nuk kom qen po une qe kom ron dakord me gjona qe ka thon zotnija jote e kom thone, fol me fort te t'nigjojm me mire? Edhe prap do e them po m'u duk se fol drejt, se mu nuk me rruhet shume kush je ti, as vllaznija jote. Dhe as Papa i Romes, sa per ate pune.

vetem emigranti dhe roni nuk e kuptojne ironine e thirrjes

Eshte ofendu nga injoranca jone. 

 

kush eshte kadare qe ja u ben hallall dajakun e poshterimin?

E mer vesh, apo jo?

Menje revanshiste bulkthi!

Shoncet jane te larta qe nuk eshte integru mire ne USA. 

nuk ofendohem une, por inatosem me njeanshmerine dhe miopine tuaj - kadare ka folur si shqiptar evropian, po ti qendronte perfitimit kulturor dhe jo te kalonte ne diskutime qe nuk jane tonat, por pervoja te kombeve te tjera qe kane klasen e tyre intelektuale per vleresim - pra arroganca e tij duket ashiqare qe vjen nga kompleksiteti i tij, i duhet gjithe kohen te afirmoje perkatesine kulturore te shqiptareve dhe epersine perendimore, duke kaluar ne militantizem. Sa per te paren, eshte diskutuar, dhe ndoshta me shume se c'duhet, se nuk ndryshon asgje ne realitetin tone. Epersia kulturore perendimore pastaj eshte tjeter pune, ku kombet e shtetet kane pervojen e tyre me to dhe nuk mund ti imponohet as Kadare e askush. Dhe a duhet mbrojtur kjo epersi? eshte pyetje teresisht tjeter, por besoj se shqiptaret jane aq te mencur sa te kuptojne se nuk kane kellce as ne nivelin ligjerues, dhe as ushtarak per te bere dic e tille. 

Dakort qe e ka per detyre te mbrohet,shume mire e ka Kadare...muhabeti,ceshtja, gjithe problemi eshte nga kush do mbrohet? Ka njerez qe vriten e te vrasin ne emer te allahut ne evrope..biles me acarojne ata qe kundershtojne dicka te tille.. njesoj si ata qe i thjeshtojne gjerat.. Si mendojne zotrinjte qe i thjeshtojne kaq bukur..a ka francez te zi?

Mbrojtje nuk dmth sulm. Ti mbrohesh vetem kur dikush te sulmon. Psh terrorriste sulmuan SHBA, dhe kjo u pergjigj. 

Keshtu edhe me Evropen, sado qe kjo e ka kerkuar vet meqe lejon emigracion masiv.

Mbrojtja ne kete rast ka kuptimin e kufizimin te emigracionit dhe selektimit te tij. Ka te beje para se gjithash, me integrimin me vlerat europiano perendimore dhe jo me imponimin e vlerave kolektiviste radikale islamike. Nese do te jetosh ne europe duhet te jetosh sipas vlerave europiane.

Nese do te jetesh ne SHBA duhet te jetosh sipas vlerave amerikane. Jo ta marresh islamin, socializmin, apo ndonje gje tjeter me vete.

Ti ndaj iken nga vendi yt per t'i shpetuar te keqes jo per ta cuar te keqen ne nje vend tjeter.

 

Po nuk jane kaq te thjeshta gjerat o shok..po pezullimin e levizjes se lire(shengen) pse nuk e ke vendosur perkrah kufizimit te emigracionit e selektimit te tij? Ndoshta se te prek edhe ty ashtu si mua??Une vazhdoj te jem i bindur se  njerzit duhen te ndihen zot ne shpi te tyre, pa dallim race,krahine e ideje!!   Une jam nje mbeshtetes i bindur,thuajse fanatik i multikulturalizmit..(shembull USA,nje vend ku multikulturalizmi eshte i prekshem me shume se kudo).Kjo nuk me ben qorr e shurdh ndaj injorances fetare e te tjera si keto..por besoj se vlerat evropiane nuk kane ndonje ndryshim te madh nga vlerat universale te njerzimit,qe jane respekti per tjetrin,edukata apo mirsjellja!! Nuk di ne asnje kulture apo vend te botes ku shoqerite te mos kene ne themel te tyre apo te mos frymezohen nga keto vlera,te tjerat shkojne e vijne.

Nuk je i qarte. Me dukesh njeri racional, por vetem pak i mbytur nga propaganda. Mbase te shpjegoj me vone sepse jam pak i zene tani. 

Botuesi i rendesishem "Oxford University Press" udhezon qe ne botimet e veta te mos perdoret fjala "derr" dhe cdo produkt qe lidhet me derrin, si psh naj proshute a sallam. Per te mos ofendu ndokend.

Ja deri ku shkojne punet. Perendimi nuk po e kupton akoma qe korrektesa politike ia ka futur e po ia fut sa krahu. Perendimi me raste po sillet si ndonje bjonde e coroditur qe harroi rreshtin e saj para pyetjes finale ne konkurs te bukurise: cila eshte endrra juaj per boten. Dhe po vazhdoi keshtu, shum pak ia bejne Perendimit dhe me siguri, me shume do ia bejne memen Perendimit!

Fiks.

Por duhet gjithashtu te thuash se ne Perendim keto teori i shpie perpara e majta. 

E njeh kete: http://www.discoverthenetworks.org/viewS... ?

 

Ja nje fragment. Bej lidhjen me cmitizuesit rondokopiste shqiptare.. smiley 

When addressing the general public, contemporary advocates of Political Correctness – or Cultural Marxism, as it might just as easily be called – present their beliefs with appealing simplicity as merely a commitment to being “sensitive” to other people and embracing values such as “tolerance” and “diversity.” 
 
The reality is different. Political Correctness is the use of culture as a sharp weapon to enforce new norms and to stigmatize those who dissent from the new dispensation; to stigmatize those who insist on values that will impede the new "PC" regime: free speech and free and objective intellectual inquiry.

kom von re qe sa me fort i bi perandorise aq me te shtrenjta mi bo dhuratat perandori.

Dine se cfare bojne dhe me ke e bojne. 

Nuk jane budallenje.

Po Kerri e ben se ka interes nga opinion publik, perndryshe e kryqezojne, pa Kerri nga ana e formimit ka inteligjencen tende. Nje ish hipi eshte, dhe hipi ka mbetuar akoma ne shpirt, ndaj eshte shoku i Obames.

Apo po  thua qe per te shkaterruar rrenjet judeo kristiane te perendimit  te majtet safi si puna jote Kardian Vehabiu, Fatos Pioner Lubonjes etj duhet te mbeshtesim kolektivisto fashistet islamike, duke leshuar ndonje sulm te mefsht ndaj Kadarese, apo Skenderbeut?(Sulmi mundesit te jete i natyres kinse letrare qe mos te kuptohet qe ne fakt eshte sulm politik, pra mirefilli ideologjik.) Kete po thua? smiley 

Stalker, a ta ka kap veshi ndonjehere togefjaleshin "qyteterimi judeo-kristian"?

http://www.theamericanconservative.com/t...

why would Marxists of any variety come to the support of Islam? After all, if the Islamics took over, they would cut Marxists’ throats even before they cut the throats of Christians and Jews. The answer is that cultural Marxism will ally with any force that helps it to achieve its goals, destroying Western culture and Christianity.

A te duket shpjegim i mire se pse ai Hitchensi u be aletat me konservatoret amerikane?

Ma ka jap veshi Rono. Por une "e kisha" me kadarene qe e ka kthy ate togjalesh ne projekt-program , nderkohe qe vete ministri i jajshtem francez, pra i vendit ku e ha buken Moli, e refuzon.
E gjitha kjo eshte pak a shume si ajo qe ke thene me te drejte para ca kohesh (se cdo projekt i shekullit te kaluar, i bazuar mbi pushtim territoresh, deshtoi). Eshte fiks e njejta gje: cdo projekt i shekullit te 21 qe do te bazohej mbi ekspansionin Kulturor (Civilisation), do deshtoje.

Gjasat jane qe te kete me shume perplasje. Dhje kjo jo per faj ose deshire te perendimit. Ne lindjen e mesme ke ekonomi me GDP per capita gjer ne 4-5 here me te larte se mesatarja e Evropes se bashkuar, por me nje ekonomi te bazuar 95% te nafta. Pra, ndersa bota difersifikon burimet energjitike, pushtet ne keto vende te prapambetura vihen ne rrezik. Arabia Saudite me shoke e kane perdor dhe do ta perdorin Islamin si nje shkop gome per mbajtjen e pushtetit dhe do ta rrisin eksportin e islamit radikal, pasi vetem keshtu justifikohet e garantohet pushteti i tyre. Nuk mund te rrezatosh radikalizim dhe njekohesisht te luftosh terrorizmin. 

Perendimi nuk kerkon perplasje; nuk ka se si. Kerkon asimilim, kerkon venien ne pune te te gjitha energjive njerzore. 

Arabia Saudite me shoke e kane perdor dhe do ta perdorin Islamin si nje shkop gome per mbajtjen e pushtetit dhe do ta rrisin eksportin e islamit radikal

e ??

 

Perendimi nuk kerkon perplasje; nuk ka se si. Kerkon asimilim, kerkon venien ne pune te te gjitha energjive njerzore.

lol

Pikerisht pra, trazirat jo ne teritor te vet. Ca ka per te mos kuptu? 

well, ajo "lol" ne fund te komentit nuk eshte hic shenje e mire. 

Po pra secili sipas te vetes, homologu francez ndoshta eshte ateist. John Kerry eshte i krishtere, dhe beri kryqin para viktimave qe ishin te besimeve te ndryshme.

Edhe kjo !!! p.s. prandaj eshte e pakuptueshme kjo lenia e flamurit te respektimit te ligjit apo e luftes ndaj terrorit te djathtes kudo ne evrope,ku ne fakt me shume se kushdo tjeter cmimim e luftes ndaj ketyre fenomeneve  e kane paguar me shtrenjte kudo ne evrope  forcat e majta!

Mos i bën me zemër këta karieristët e Mazllëmëve . Çfarë Lumtiurie do kishin   sikur të përshëndeste R-edi -LefTGOPESË me ndonjë marsh të " O Lili Marlen "

Bota Unitetin e saj e ka në Materialitetine shumëllojshmërinë e saj , jo në të menduarit e saj Unike nga Zoti siç e shpjegon  Feja  " smiley  Angelua , kryesor i Charlit smiley

Pas Francës dhe Belgjikës operacionet antiterror janë shtrirë edhe në Gjermani.

Me shume operacione antiterror!

P.s. Me shume teritore per Izraelin!

Mbi 200 efektivë të policisë gjermane vërshuan orët e para të ditës së premte në zonat e konsideruara me rrezikshmëri të lartë dhe përreth kryeqytetit Berlin.

Me shume efektive policie...

GDP e Izraelit = 291.4 billion USD

GDP e Egjiptit = 272 billion USD

Popullsia e Izraelit = 8 milion

Popullsia e Egjiptit = 82 milion

 

Me shume teritore per Izraelin = Me shume mirqenie per Lindjen e Mesme

Egjipti e ka kuptuar me kohe se nen cilen qeveri i rritet mireqenia.Jeshilleku do te nise nga Nili e do te mbuloj edhe majat e piramidave!!!!

"...since 2001 Israel has become a net lender nation in terms of net external debt (the total value of assets vs. liabilities in debt instruments owed abroad), which as of June 2012 stood at a significant surplus of US$60 billion."

Te mesojme nga Izraeli!!!

ne fakt me drejt do ishte: "A mesojme dot nga Izraeli"?

Me ndihmen e Izraelit besoj se po.

Egjipti merr $1.5 miliarde ndihma nga ju es ov ej. Izraeli ne krye te listes me $3 miliarde

GDP e arabeve qe jetojne ne Izrael i kalon $7000.  GDP-ja me e larte e arabeve verdalle, ne Jordan, $6000.

Po si te jesh ne krye te listes te te gjitha vendeve qe marrin ndihma nga ju es ov ej, eshte turp mos te kesh me te larte dhe GDP/capita.
 

Nese subvencionet amerikane do te ishin nje katalizator i drejte per GDP/capita, Egjipti do duhej ta kish 18000, gjysmen e asaj te Izraelit, e jo 3500. No? 

Apo je tu thon se duhet ti japim Egjiptit $15B? smiley 

Eshte besim i perhapur mes socialisteve, qe copat e letres jane ato qe stimulojne ekonomine. 

Psh, lexo Paul Krugmanin, keshilltarin dhe propagandistin e Barack Obames. Do vazhdimisht te pompoje para me ane te bankes qendrore sepse sipas tij ato stimulojne ekonomine. Jane te idese se qe New Deali qe e nxori Ameriken nga depresioni, kur ekonomiste me cmime Nobel kane treguar te kunderten.

Dmth nuk jane politikat qe ndermarrin shtetet mbi lirine ekonomike dhe gjera te ngjashme, shoqeruar me reduktim te shpenzimeve qeveritare, por krej t ekunderta. Dmth shtypja e parave dhe inflacionimi i monedhes... Pse jo dhe lufta?!

Keshtu edhe gjembi. 

Apples and oranges, Bama. GDP/capital ne Izrael eshte $36,151.21 (flm Google!). Ti solle nje numer per GDP e arabeve ne Izrael dhe e krahasove me ate ne Egjipt. Po s'e kuptoj lidhjen. Arabet ne Izrael, me ate nr qe solle ti, i bie qe e kane shume me te ulet se GDP/capita e Hebrenjve. Gje qe s'e ndihmon ate cfare po perpiqesh te thuash.

Jo s'po them qe i duhet dhene Egjiptit $15B. Meqe po e permend kete, mendoj qe duhet shkurtuar ndihma per te gjithe, sidomos per Izraelin.

Ja te ta shpjegoj edhe njehere. GDP/capita e arabeve qe punojne ne Izrael (jo e Izraelitit mesatar qe eshte 36k) eshte me e larte se ajo e arabeve ne rajon. Shifrat si ti dhash. Pra nen qeverisjen izraelite, arabet jane me produktiv se kur vetqeverisen ne rajon. No? smiley 

Meqenese ti solle ndihmen amerikane prej 1.5B ndaj Egjiptit, kundrejt asaj 3B kundrejt Izraelit, thash qe nese kjo ndihme do te ish katalizator i drejte, atehere GDP/capita e Egjiptit duhej te ish 18k, pra gjysma e 36k e jo 3.6k sic eshte. Apo jo? 

Paragrafi I fundit do kishte  kuptim ne rast se izraeli dhe Egjypti kishin te njejtin popullsi. Nejse, Nuk Eshte ndihma ajo qe shpjegon varferine e egjiptit dhe pasurine e izraelit, por sistemi I tyre politik. 

Une besoj kam fol qart, dhe kam qen konseguent midis 2 komenteve, kot nuk e pyta gjembin a mos desh ta conim ndihmen ke 15B, per te marr popullsine parasysh pra. Nejse, ty te falet. 

Cili eshte numer me i madh? $1.5B pjestim per 80 milion apo $3B pjestim 8 milion?

Po kush tha qe ndihma per capita duhet te jete e njejte? Jo me kot e pyta gjembin per 15B. Apo kishe dhe ti dicka per te thene?

dmth po doni me thon qe kolektivisht arabt jon me efektiv se izraelitet? jan shoqni me prodhuese, me rendiment me te larte?

apo esht gezimi i zbulimit te pjestimit si operator aritmetik?

Eshte mungese e thelle e kapacitetit per te analizuar kur behen llogarite ne menyre te tille. Kaq.

Avantazhi i Izraelit eshte i thjeshte; eshte i mbrojtur nga shteti me i fuqishem ne bote. Kjo krijon stabilitet dhe qetesi, qe jane kryesore per tu zhvilluar. Te njejtin luks ka vetem nje vend arab, Arabia Saudite. Kjo treshe "frenemies" kontrollon rajonin sipas interesave te tyre.

Po (kur) te dobesohet Amerika ose bjere Arabia Saudite, kane per te ndryshuar dinamikat ne ate rajon. Prandaj atje sot behet lufta, jo per Islamin.

 

"Eshte mungese e thelle e kapacitetit per te analizuar kur behen llogarite ne menyre te tille. Kaq."

smiley Lapanjoz. smiley 

 

Bame, Pjeri do nderhynte qe s'matet produktiviteti me GDP apo me rrogen ne ndryshim nga nje vend tjeter smiley

Por relata eshte pozitive do ti thosha Pjerit. smiley

Duhet t'i tregosh Pjerit dhe sa kushton 1 qofte + 1 birre ne secilin vend.

Une pres te na tregoje ai; kemi kohe qe nuk kemi lexu noi tregim per se mbari!

E shpjegove diferencen. Bravoooooo!! 

Pervec rasteve kur konvertohen ne te krishtere ose jude.

Marin, preje Teje do filloj te mesoj frengjishten...

a do pranosh adhurimin tim te larget, gjenuin dhe diskret? ... please?...

a nuk ka dicka nga keshtjella e Kastriotit ne ate konstrukt?

Ylli pellazg nuk do te shuhet kurre!!! Nuk duhet ta hiqshim yllin nga flamuri, duhej ti shtonim nje cep. 

Po pra. Vec me heq e kemi mendjen. Asiher me shtu. Pranej na kon shku punet corap.

Jo jo, do ta kemi heq vet, turqin nuk ishin miq. Jemi popuj vllezer.

Por Rilndja do ta riktheje yllin ne flamur. po, po, riktheje!!! Le te palsin nga inoti antisemitet me besim islam.  

Kjo i kalon edhe ondrrat me te guximshme. Yllin e rilindjes them qe ta kemi me shtate cepa! 

Jo per gjo, po me pes cepa e ka pas tradhtari esat pashe toptani!!!

Ai do ish premtim mbi premtime!!! Kthimi ne identitet!!!!

Mos e perhapni ket cuna se eshte akoma ne faze aprovimi. Por, projekti i kompensimit te atyre qe shqiptarizojne emrat nuk eshte larg!!! Gjithashtu dhe taksa per ata qe nuk e bejne!!!! 

po mosni mer, te gjitha myzhdet periher, se s'mun i mbajm dot. Nga nji ne dit. E di qe osht e veshtire, se Rilindja ka me shume suksese se sa ka dit kalendari!

si the, si the o Bame???

Ish ide e aleateve kjo! Nuk permen dot emra, po nje ish president, nje kryetar partie... Kish thone me vje per te qa sa here i hedh i sy leternjoftimit, me vlo gjaku sa here me permenin ne televizor!!!

Ket tregoja Stalkerit. 

Ai lideri yn kish thone qe pagzimin e du vetem nga papa!!!!! Do pagzohemi te ter njeheresh, e di ti mo, ke veni....

Ka ardh kameruni me i dhon men obamit....ka per te hy ne commonwealth usa se shpejti

smiley zgjedhjet mer zgjedhjet mrapa deres. Te gjith dune me bo foto me mretin. smiley 

Mretnesha jon osht kampion

jon bo ca gabime ne te kalumen, por forca jon qendron te vetkorrigjimi. Per cdo 4 korrik do bojm nji ore meditimi me caj twinnings duke pyt pa pushim: pse? pse?...

4 korriku duhet mshi, dhe duhet festu 24 gushti

24 gushti bika mire, se perko edhe me festen e Abas Aliut. 24-25 Gushti, tamom si 28-29 Nentori. Sikur i bo me dore Perenija ca gjona.

-Ja Abas Ali! ..Vertete ? - pyeti Safeti Meleqin e Ocishtit, per ate partizanin, qe mate zorret me dore, duke fole " Para partizane ..!" 

Po pse o Grave, me te tallur. Ne po bejme nje debat serioz. Per kete ka bere nje shkrim edhe Kadareja (Elena), qe quhej pak a shume Nentori i rastesive te vogla te domosdoshmerive te medha.

Jo emo, nuk e kam me te tallur, por jam duke thene se populli eshte gati me zorret jashte nje crek shekulli dhe ky , Meleqi  Ocishtit, trego meritat e Evropes! Une jam duke fole per popullin qe shof une ...nga larte e ata poshte.Jane mizeri emo....me zorre jashte! 

Ka shum mjerim more emo , me beso ! 

Kameruni po i ankohet Obamit se teta Merkeli i ka shkul veshin ne ore te mesimit smiley

obami po kerko safe passage se do e lincojne rrumpablikanet

komentet-mbrojtse te kapterrave peshkore jane me pake qesharak nga shkrimi i ismailit ne  'Le monde' 

le monde de mes couilles,non !

dita mo e lumtur e kamerunit kur obama i ish drejtu bro smiley

Si eshte katandis i shkreti....gjithandej qe rrotullon koken shikon Farage, i eshte bere si hije..ne enderr po i del  smiley

ky eshte ai admirusi i Putinit?

Ky eshte admiruesi i mbretneshes smiley

Ti je subjekt i mretneshes, pranej...quiet

lexova diku se ne varg te arrestimeve anitterror, ne Bruxel qenka arrestuar dhe nje shtetas shqiptar me inicialet A M  

Me Izraelin na bashkojne vujtjet dhe fisnikeria. Tani le te na bashkoje Dija dhe mbrothesia!

Urdhno, o Ron, meqe naj her shfaq shenja lekundjeje te lehta!

The Albanian rescue is unique because of its scale, including not just Jews within their borders but every Jew who sought refuge there during the Holocaust.  Though the Nazis had invaded and occupied Albania and expected it to cooperate with Hitler’s “Final Solution,” everyone, from officials to farmers, organized to save Jews.  There were approximately 200 Jews in Albania before the war.  From the late 1930s, until Allied forces defeated the Nazis, thousands of Jews were smuggled into Albania by Albanians outside the state, primarily by Kosova’s Albanian majority.  Once inside, Jews were treated by Albanians as guests that had to be defended, fed, hidden in private homes (often for years), and transported to safety whenever danger threatened. 

Unik, po thot. UNIK! Si orar ushqimoreje ne monizem!

ora thuj shyqyr qe i mcefi populli heroik i Vlores, se te kishin ron ne noi qytet rinashimental me 40 piano do do kishin shkur per sapun e pleh kimik ne Aushvic.

vlora eshte shqu gjithnji per nuhatje dhe largpamsi. nuk iu bashku kot frontit nac-cl ne 1942 dhe RILINDJES sot, ne 2015-ten. smiley

 

Do ti qe vlonjatet i lane popullit vella hebre dhe nje lagje te tere per veten!!

Jam habit kur kam marre vesh qe kishte lagje cifutesh dhe varreze cifutesh ne vlore, te gjithe emigrun ne izrael nga fillimi viteve 90' me perjashtim te ndonje te moshuari.

po kultura s'ka brire, o effkey. as toleranca e qyteterimi. ja ne keto gjona duket.

dmth, Parisi ka lagjen Latine, Vlora lagjen cifute!

Cifutet kishin xhixha nga ato te verdhat smiley

emo, ka ne gjona qe na ndajne, ....vec " gjith atyre qe na bashkokane" ! Kane harru me e njof Kosoven .., 

o grave, po jane populli i qut. Po ta njofin ata qy n'fillim u njel hatri bythzijve dhe nuk e njofin ata.

Ata do jene si qershia mbi torte, do e njofin te funit.

Nuk tha kot ...Luftari, " Jermani, qe veshur si jerman, qe na ta merrnim ...per partizan ! 

O Rono, me boni pershtypje flamuri i esat pashes. e kishte heq fare shqiponjen dhe kishte lon yllin komunist vetem tek e kuqja. Po ai paska qen mo i kuqi i te kuqve, ca enver hoxhe! enveri e majti shqiponjen, biles ene musolini nuk e hoqi! ec e besoji fevziut po deshe.

nuk e besoj!

Sill prova!!!

s'besove nje here! ja.

ncncnc po kjo osht pune e paperfundume mer! Po mos ta kish vra si derr ai komunisti, do shifshe flamur zotrote. Ca viza te bardha, i sfond blu per yjet... 

Vetem dy persona kan pas vizion ne ket ven, po ku di dhia ca eshte tagjia.

Esati qe i ndrifte shpyrti ne xhehnem dhe Ibrahimi mall me ket vepren monumentale si flamur arrixhinjsh

" Amin,  Insha -Allah " ! Beni plaka Nurihan ...

Vepra " monumentale " dhe e veteme e te ndjerit ...Bogdani ! 37 Vepra ka  Akademiku Qosja dhe ....nuk pelqehet prej " ...bilmezeve " shqipfolsa ! 

cfare mendimi ke per Izraelin, grave?

Nje shtet, populli i zgjut i te cilit, e pati fatin me pash, sepse pati " dajo Kalin " ! 

Fat duhet sa per te lidh ushkurin, o Grave. Te tjerat duhen mend. 

jo more emo jo se nuk e mesuan " sa per te lidh ushkurin" por e bene kobure , e mbushun te rrije perhera plot, per te vra komshinjte pa as me te vegelen keqardhje ! Kjo me eshte dukur mua .....jo e fisme ! 

Eh, lufta ne France. Ushqimt e zotit Erdogan...

Emigrant, pergjigjen ma von se ashtu esht nje pune!

çun per s'mari, jemi duke bo i dor muhabet per mosadin mer jau, vallaj un ty t'du shum fort vallai

 

Te pakten rame rehat nga greqet...more

 

Jo! Kur shejtani ben sikur eshte ne gjume, dije se ben plane ne cilen mullaqe ...te te nduke 

po te shohesh servilizmin (gjasme integrimin) dhe jenicerizmin e sotem te shqiptareve,e kupton edhe me mir e integrimin  e 1600-s ne be-ne osmane!

p.sh ballaban pasha qe ju versul me ushtri vendit te tij ,fare mire mund te ishte nje prej roneve te sotem!

le pastaj ai nguulismileyqe ngeli duke u ankuar pse nuk e debojne nga evropa si emigrant!

jevgjit,te cilet jane te vetmit qytetar denbabaden shqiptar per shkak te punes si sherbetor tek bejleret shqiptare,nuk arriten kurre te behen zoterinj!

deshe me thene se ...rigoni , nuk behet kurre lis ? 

Opo kjo qe ndodhi ne Pariz, do kaloje si puna e cudise ..qe tre dite zgjat.Pritni neser ngjarjen tjeter qe do trondise tere Ballkanin.

Presidentia e porsazgjedhur Kroate, qe ka filmuar ne nje vile private ne ...Evrope, diku afer Pjerit , tu be sex me spiunin me te madh serb..! 

Dhe kete kishim mangut si ballkanas.Pa u mbyll puna e laboratorit ne Xibrake, na tani, plasi ne .... Zagreb ! 

Skandalin kroat me presidenten aty, e kishin gazetat dje a pardje, mirpo tv nuk dhane gjo. 

Po me beni shume lemsh. A e ka patur mire Shoku Enver kur thoshte qe "Israeli eshte kobure ne doren e imperializmit" apo jo?

Shoku enver tha se revolucioni eshte nje ceshtje e shtruar per zgjidhje.Ishte largpames i madh ai .smiley

Erdhen buzeshpervjelurit smiley ...Imperializem nuk ka me sipas shokut Sali dhe ...tye .

Edhe Shqiperia ka qene Kobure prej gangsteri e Otomaneve po nuk ka me otomane . Shoket dhe sho ..oqet antikomuniste nuk duhet te operojne me terma Enveriste , se duket sikur jane ne mitingjet e Babasqapit ku si zakonisht Ducja Berisha ben edhe shaka

" edhe ti majlinda ke pas xhinse ne kohen e enverit "..dhe gjindi bathorist habititet me Ironine e holle tij

Ma me kujdes !

idris jeni charlie hebdo e ppu...karikatura me fjale nga me t'larmishmet perfytyrime te gjalla vetem prej jush kam par...i pazevendsueshem ne kete drejtim, tju mbajne me kimet

Ja pafshi hajrin fese se paqes!

o Rono, kush eshte ky analisti qe paska shkruar kete:  Xhemal Leka, apo Jon Leka?  apo apo...Xhemal Ahmeti.?

ndonje fjale per fenomenin ke?

 

per cilin fenomen mer Ron..?! 

meqe ngrihet nje analist e shkruan 2 fjale ne FB per qejf te vet,  dashkam te mbildhem une dhe nja 20 te mencur te tjere te nxjerrim  kuptimin e ''fenomenit''..?!smiley

Per tu pershendetur si levizje, po pastrohet populli i Arberit nga identitet shtremberuesit...

Shqiptaret jane popull tolerant, sic kan respektu minoritetet Serbe, Greke, Malazeze, Vllehe, e Armene do respektojne edhe minoritetin Arab flamur jeshil valevites.

Jena me shume se Serbet numerikisht, nuk na duhen disa mijera Arab qe do i modhi zot i ndrico mendjet e i udhezo per ne Bosnie a Turqi.

nuk me kish shku menja me e pa nga ky kendveshtrin.

e di ti qe nuk e ke aspak keq

I kerkoj ndjese heretikut per nji koment timin ktu, te shkrujt capraz. Shpresoj n'mirkuptim. 

Vetem fakti qe kerkon ndjese eshte ne nderin tend, sepse ndjesa eshte fenomen i rralle ne boten shqiptare, ndersa ne Peshk eshte mrekullia vete.

Formalisht ti ke te drejte si reagim çapraz ndaj te çaprazit tim te detyrueshem ne mes te nje çapraz te pergjithshem. Biles shume ke duruar.

Informalisht eshte nje çike me e komplikuar puna, sepse duhet me konsideru edhe motivacionin perse behen gjerat. Mos kujto se te duan te miren vetem ata qe te bejne qefin.

 

hajde furce hajde.

Ja nje ilustrim tjeter, gjithmone nepermjet 'Le Monde', i arsyes pse ja japin Jean-Marie Gustavit çmimin Nobel ndersa Ismailit jo
 

ps: 177 comente tjetri; Moli.. smiley

artikujt qe kerkojne abonim, kane gjithnje me pak komente se artikujt e hapur per diskutim.

kabim ! Tek "Le Monde" mund te komentojne VETEM ata qe jane te abonuar !

s'ma ha mendja. ata qe jane te regjistruar. per abonim nuk ka nevoje. abonimi te jep acces vetem tek artikuj te tjere qe i gjejme te edicioni ne leter.

artikull i i klezios eshte pa abonim dmth lexohet edhe nga terrorristet apo filosislamiket si ky koqes talkeri ndersa ai i kadares eshte me abonim.

komentet mund ti lesh edhe pa patur abonim.

pra variabla eshte abonim - jo abonim.

sic e the ti.

koqes talker ka logjike te leshte. jo per gje po nuk ia vlen te merresh me te.

mire atehere, provo e shkruaj tek artikulli i Le Clezios  smiley

kujton se eshte si peshku Le Monde ???

hahah, me hengsh ...smiley

une flas rrjedhshem tre gjuhe, dhe arrij te komunikoj gjera bazike me nja dy tre te tjera...  dhe kam abonime ne revistat me te mira te filozofise analitike, ekonomise.

nuk jam si puna jote... ... ca je ti mo? ti as nuk ke argument dhe shkruan gjera pa logjike. shumica e kometneve te tua ketu, jane pordh pleqsh te rrjedhur qe kur shikojne se dikush ka sukses leshojne te radhes duke menduar se ka ndonje peshe te madhe... 

 

po ta lem me kaq se nuk du te flas shum per veten se ashtu eshte nji pune. smiley

 

pastaj pse duhet te shkruaj ke klezioja. skam gje per te thene. nuk jam opingaonist gjitholog.

ej o Stalker na e lliu me duket, po me bohet qefi qe ketu komentojne intelektuale te pregatitur si puna e ketij hujumit. Duket qe nga menyre dhe struktura e diskursit qe eshte kalibe i rende.

Plus qe per modesti na lli te gjithve.

flm smiley

sipas vendit dhe kuvendi - kshu osh ajo shprehja?

artikujt qe kerkojne abonim, kane gjithnje me pak komente se artikujt e hapur per diskutim

ejjj me rob shpie vrisnit menjen kush do jete ky Profili, well NN dora vete.

Fjale prej intelektuali , jo thjesht deklarate mbeshtetese dhe solidariteti. Problemi nuk eshte vetem i forcave te rendit. Kadare i ra shkurt:  Europa duhet te mbrohet  se ka vlera. Po Afrika a duhet te mbrohet?
 

letra e atij eshte e palexueshme (naive ne kulm). mire thosh njeri ne nje koment, hartim per klasen e gjashte. 

 

ndonje qe e mba veten per intelektualesh do thoshte se eshte kitch. smiley

muahahhaha

 

p.s shkruhet kitsch

E ç'te krahasosh o Spiritus.... , eh thuaj.

Shkruan Le Clezio:

Asgjë nuk do të bëhet pa pjesëmarrjen e të gjithëve. Duhet të thyejmë getot, të hapim portat, ti japim çdo banori të këtij vendi një shans, të dëgjojmë zërin e tij, të mësojmë prej tij aq sa ai mëson nga të tjerët.
 

Ndersa ky i yni:

Ky ka qenë, me sa dukej, ai zbulim që u qartësua befasisht, si nën ndriçimin e një rrufeje : mirënjohja planetare për Europën, kontinentin e goditur. Bashkë me mesazhin se Europa është e shtrenjtë për krejt njerëzimin, ndaj ajo jo vetëm ka të drejtë, por e ka për detyrë të mbrohet.

ndaj je tip i shushat dhe le komente pak fare idiote.

po europa kete ka bo deri me sot, o njeri... e ka hap porten para mbas, anash... dhe eshte mbush me rob jo tolerante qe perdorin "tolerancen" si arme per tu imponuar kunder evropit.

ti tani thua qe evropi do ti zgjidhi hallet duke u shqyer fare???

 

hahah? je teper interestorant!  mendja jote duhet studiu me vete, or mik smiley

le clezio eshte as mish as peshk. dmth politikisht korrekt. do me tregu qe ka vlera humane. 

ndersa Kadare eshte PRO europe. pra  ka zgjedh nje krah. nuk eshte sa anej kenej. jo se ka koqe me shume nga i pari, por se eshte shqiptar. nuk ka lind gje francez, qe te fitoje edhe duke lujt humanin, te paanshmin. duhet te marre pozicion, ta ndaje mendien. 

 

e drejte, le clezio nuk ka probleme identitare dhe eshte me i cliruar te shkruaj ashtu.
 

Kadareja lu karten e shkrimtarit, artistit, jo te historianit aq me pak te politikanit. Ky eshte pozicion shume komod se te jep liri sa te te doje qefi dhe vetem pakez pergjegjesi. Vecse e lu kete karte ne ven te gabuar, dmth duke fol per politike.

Kush nuk ndihet shqiptar nuk ka pse te deklarohet i tille .

si ta marrim kete: kur je shqiptar, je automatikisht racist dhe ksenofob ?

Jo domosdoshmerisht .

epo atehere, se pari lexo ç'ka shkruar Le Clezio, krahasoje me ate ç'ka ka shkruar Ismaili dhe pastaj mund te flasim

Fatkeqesisht nuk jam ne gjendje te lexoj ne frangjisht.

E kuptova qe kishe folur pa lexuar gje... .

Linkun ne shqip, e kishe qe ne krye te mesazhit, aty ku kisha shkruar : ja nje ilustrim tjeter....
 

Falemners per linkun ! Une megjithate i prmbahem shprehjes qe : shqiptare jane vetem ata qe ndihen te tille . Kjo nuk do te thote se te gjithe arabet apo serbet apo te tjere ... jane te "kqinjte" . E ne mendjen time ti, nuk je aspak jo shqiptar .Ama se do i them "marshallah" cdo njeriu qe ndihet inferior dhe merr krahun e te pa njerezorveve , regresistave kjo nuk shkon per mue.Se Evropa duhet te mbrohet dhe do te mbrohet kjo nuk ka dyshim per mue. A ia japin cmimin Nobel Kadarese apo jo kjo nuk ka fare rendesi !

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).