Punimet për ndërtimin e komplekseve të pallateve vetëm 10 metra larg nga Diga e Liqenit Artificial në Tiranë do të ndërpriten. Urdhri është dhënë nga Inspektorati Ndërtimor Urbanistik Kombëtar duke shpallur të pavlefshme vendimet e Bashkisë së Tiranës për ndërtimin e pallateve shumëkatëshe në rrugën “Kristo Luarasi” të kompanisë ndërtuese “Gener 2” sh.p.k.
 
Sipas një njoftimi zyrtar, INUK konsideron të pavlefshme dy vendimet nr.9967/7 dhe nr. 9967/13 të Bashkisë së Tiranës, sipas të cilit janë shkelur disa ligje. “Vendimi i INUK është në ushtrim të detyrave dhe përgjegjësive të veta ligjore”, thuhet në një njoftim të INUK.

Ndërtimi i kompleksit të pallate në zonën e Liqenit Artificial u bë objekt akuzash e kundërakuzash mes opozitash dhe mazhorancës. Sipas socialistëve, me këto vendime, lideri i opozitës Lulzim Basha, në cilësinë e kreut të Bashkisë Tiranë, por dëmtonte hapësirat e gjelbërta të kryeqytetit.
 
Ndërsa, Bashkia në qëndrimet e saj pati deklaruar se më herët e projekti nuk dëmton hapësirat e gjelbërta pasi vetëm 40 % do të jetë ndërtim në truall privat dhe pjesa tjetër do të jetë lulishte.

Edhe ambientalistët janë shprehur kundër shkatërrimit të hapësirës së gjelbërt në kryeqytet.

A1 Report e ka ngritur më parë një shqetësim të tillë, ku vetëm 10 metra larg digës së liqenit nisi ndërtimi i një godinë 17 katëshe, e cila është pajisur me leje nga Bashkia e kryeqytetit në gusht të këtij viti. 

Sipas INUK ky vendim është i pavlefshëm pasi ka një sërë parregullsish: 

Është bazuar në akte që nuk kanë marrë ende fuqi juridike. Ky akt ka dalë pas datës 22.8.2014 kur KKT pezulloi dhënien e lejeve të zhvillimit nga kryetraët e komunave dhe bashkive. Është konstatura pavlefshmëria e vendimeve për miratimet e “studimit hidroteknik për sigurinë e digës së liqenit.
 
Sipas INUK ky vendim është në kundërshtim me ligjin për planifikimin e territorit. Vendimi i dhënë nga Bashkia e Tiranës për ndërtimin e këtij kompleksi nuk është i shoqëruar me planëvendosjen e objektit dhe të dhënat teknike e kushtet urbane që duhet të shoqërojnë vendimin sipas ligjit në fuqi.
 
Vendimet e kryetarit të bashkisë për të treja fazat nuk është I shoqëruar me dokumentacionin e plotë sipas parashikimeve ligjore.

Të gjitha këto mangësi kanë bërë që INUK të pezullojë vendimin për vazhdimin e punimeve të këtij kompleksi. 

Kur na ndajnë vetëm 6 muaj nga zgjedhjet lokale, ndërtimi i kompleksit të pallateve pranë Digës së Liqenit, pritet të rindezë debatin politik mes Bashkisë dhe Qeverisë. Punimet per ndertimin e komplektit te 5 pallateve 20 kateshe (3 kate parkim i nendheshem) vijonin edhe pse kishte nje vendim qeverie per ndalimin e tyre. 

49 Komente

Te mendosh qe kisha dhene 30% parapagim per nje apartament ne kete kompleks. 

Tani te presim sa te gjej emeruesin e perbashket me shokun Rama, mr 20%.

-----------

Tani une nje gje nuk kuptoj: Ju shoket e Rilindjes thoni se Basha si kryetar Bashkie nuk duhet te japi leje ndertimi apo se nuk duhet te ndertohen pallate ne parkun artificial te Tiranes?

Ke degjuar te "perfitosh" cmim te ulet pa nisur punimet por duke lidhur nje kontrate ne baze te lejes se ndertimit!? Te pakten ti me kupton, jetojme ne Shqiperi ku apartamentin e merr me cmim me te ulet nese e lidh kontraten qe ne themel, e tjeter cmim ku ka perfunduar.

Jo, asnjehere s'i kam kuptuar ata qe blejne pa hipoteke. Sidomos me keta ndertuesit te Berishes kur ka pasur aq shume raste kur i njejti apartament u eshte shitur dy-tri vetave. Ata manovrojne ende edhe gjyqesorin. Ec t'ia gjesh anen.

http://www.gazetatema.net/web/2014/05/01...

Tani artikujt e Meros, nuk ..., e njeh Meron, te pakten une e njoh shume mire!

Ndertuesi eshte nje nga ndertuset me te fuqishem ne Shqiperi, dhe shm korrekt, dhe shumicen e lejeve i ka marre kur Rama ka qene Kryetar Bashkie.

ca te llime i ka bo!

Tjeter varrosje e mbyllje Gropes se halese Berisha  me gjith minj brenda .

Shtriju mengen Edi Rama .

Minj ka pas e do kete ne cdo Kohe qe presin mos bien therrime nga sofra e sali Qenef berishes . Jane mesu me prit si dhelpra pas Koqeve te Dashit . Ne dhjetor te 13 do bjere shteti thoshte LefTKopeja me Pampersat kuqalash qe verviste ." Rrembeni Armet " smiley..dhe shtonte ...tua rruajme si ne Ruamani smiley

Era Rilindje kunder Krimit kudo dhe nga kushdo kur shfaqet !

Me nje fjale, shpetoi mushkria e kryeqytetit. Shyqyr me ne fund. 

Pjer, liqeni artificial nuk eshte e vetmja zone e gjelber ne Tirane.

Redi, une jam lindur e rritur ne Tirane, ajo zone quhet Mushkria e Qytetit. 

Atehere, ketu ka vend per diskutim, dhe diskutimi mes nesh nuk duhet te jete se pse dha Basha lejen e ndertimit, por nese ky projekt eshte ne interesin e qytetit e qytetareve.

une jam lindur e rritur ne Tirane, ajo zone quhet Mushkria e Qytetit. 

Cja bere mire o Pjer! 

Po na vine kta provincialet e po na tregojne Tiranen!

Nje pershendetje te forte qeverise, me kete vendim, paasnje medyshje te drejte !

Tani dil ti, apo kushdo, e na mbush mendjen, qe zona ku do te ndertohet ky kompleks, nuk eshte ide e mire?

Dmth grave ti megjithmend e beson qe qeveria po e ben ket bllokim per parim!? Besoj qe ti e di me mire se une qe aty jane ortake dy nga "shtyllat" e PDPS keshtuqe nuk kane si ja dhjesin te vetit. Pastaj pse duhej pritur deri sa te priteshin pemet dhe te fillonin punimet (zona tani eshte bere pershesh) dhe te mos bllokohej pa filluar? Kta te bojn me vjelle mer smiley

Po e di kronologjine e ceshtjes ne fjale , nuk duhet ta shtroje keshtu pyetjen.Aty u ndeshen interesat shum te medhaja te klanit familjes-ulaj, me sa dhe ju cekni ! Por tete organizma serioze argumentuan mbi fakte te pamohushme se aty nuk duhej lejuar.Te dy palet u vune nden morse dhe nuk paten nga ja mbanin.Ishte skandaloz vendimi dhe hapur korruptiv...! 

Atehere si arriten te shkaterrojne zonene dhe ta kthejne ne shesh ndertimi?! C'kuptim ka ta bllokosh pasi punimet kane filluar. Demi tashme eshte bere. Eshte e qarte qe bllokimi eshte thjesht i perkohshem sa te kaloje efekti PR. Te dyja palet fitojne.

...Gjylperat maje per maje ndersa firma e Ul...deshi ta bente fakt te kryer ...!Si thu kot ishte vendimi i bllokimit lejeve ? Por te verbuarit,prej hesapeve te bera e injoruan me arrogance ...

Nuk mbaron me kaqe.Do kete te tjerea reperkursione , ke me pa ! Jan hudhur ne loje aqe sa ....do habitet dynjaja ...sic flitet nden ze ...

Mua me pelqen qe kemi te punesuar nga departamenti i PR te partive dhe ne peshk. Shenje e mire qe nje industri, pervec rrobaqepsise, po lulezon dhe financohet me se mire ne Shqiperi.

P.S. shkaba dhe Red, per ju e kam. Me falni po s'e mbaja dot me. Te tjeret me duket e bejne ne menyre vullnetare.

Me pak fjale "kam te ardhme" smiley

E solle koken prap ti Kuqalashi i Shqupit...demokrati me i modh i vetedeklaru tek Peshku....shpresoj qe te shkosh mire me Shkaben, e trashet cipa e vitheve nga laprat qe ke per te honger ne blog.

nuk e mor vesh kush i lejon keto krime!!!!...kush i jep keto leje.....

Tirana si qytet ka marre fund.....aty jane ndertuar krime qe veshtire te cbehen, ...pothuaj ne cdo kohe dhe qeverisje.....turp eshte ajo ndertesa pas sahatit, ...turp e krim eshte ajo pas bankes shtetit....mbase jam dhe gabim, pasi nuk ka lexuar te diskutohen....

kopshtin botanik e qethen ....tani mbase shpetohet liqeini......gjynof i modh....

 

paskan dhone leje per pallate me 3 kate parkim mrena? ku ne Tirane kshu? ska munci.

Kultura e ekseberjes se Ndotesve nuk ka nevoje per Argument.

Rilindja me kete Vendim jep shprese qe ben autokritike edhe ndaj Gabimeve te Para ne se ka bere dhe Justifikuar.

Luftojeni mentalitetin e barbareve te Derstilave ...bojme ca komente ..pse ku e di ti smiley .Tirana nuk eshte prone e askujt . Nje Dhurate e kujtedo Brezi per shendetin e relaksin qyetatar eshte i perhershem per sa ka nevoje Njeriu e Qytetari per te .

Kur vendi te popullohet me Mij Kuqalash nga te SHQU-pit ne menyre masive , atehere tregues do jene sasia e Haleve jo Parqet relaksuese !

Pune e modhe keta dhe nje Proteste e bien .

keshtu i mani rrallet shtrenguar, si dhelpra pas koqeve te dashit do bien tani apo do bien pastaj.

ketu mban era tradheti burra! 

Grave, na sqaro nje cike me mire, ku ka ngecur gozhda?

 

...mos u vjas ke ke per te pa reagimin, per shumat e hedhura ! " Ato dun koke njeriu ", pati thon Cekja ! " Krushqia" ti rroje Lulushit ! 

I preu ne Bese, Pallloshi , Shqupistat prandaj u kthyen ne parlament, me shprese qe do i linin me bo ndonje lek me keto ndertimet. Megjithate Lulushi e trashi zonin nga Shkodra, duhet me i fut fryken Qeverise tha, se spo i mba premtimet e Bashkimit tim e te Babit....

Ato aksionerat, mos i fusin i plum ne sum flutures se bashkise

Jozefina TOPALLI  

“Populli shqiptar ka disa veti shumë të mira, por një bandë maskarenjsh, ryshfetçinjsh, hafijesh dhe dallaveraxhinjsh kanë zënë të gjitha pozitat kyçe në politikën e vendit dhe është fare e pamundur t’i shkulësh”! thote  Konica
Beteja që nisëm 25 vite më parë është një punë e papërfunduar! smiley

 

E di qe do ma fshij Xhibi po nuk rrij dot pa ta thene Grande Kaka.

Shembuj nga Jozefpercka smileysmiley

Je madheshtor .Me te verte e them .Ua dike telat ketyre antikomunisteve te mezit dhjes te oreve te fundit njesoj si Chuk Berry kitares ...smiley Dielle e pac

Bllokimi i lejeve të ndërtimit, Gjykata Kushtetuese rrëzon KKT

TIRANE-Gjykata Kushtetuese ka rrëzuar vendimin e Këshillit Kombëtar të Territorit që parashikon bllokimin e lejeve të ndërtimit.

Në një njoftim të këtij institucioni thuhet se pas mbledhjes së gjyqtarëve është vendosur shfuqizimi i vendimit të KKT-së, i marrë në 22 gusht të vitit të kaluar.

“Gjykata Kushtetuese, pasi shqyrtoi dhe analizoi pretendimet e palës kerkuese, prapësimet e subjekteve të interesuara, me vendimin e datës 15.01.2015, bazuar në nenet 131 dhe 134 të Kushtetutës së Republikës së Shqipërisë dhe ligjin nr.8577, datë 10.02.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Gjykatës Kushtetuese”, vendosi: Pranimin pjesërisht të kërkesës; shfuqizimin e vendimit nr.1, datë 22.08.2014 të Këshillit Kombëtar të Territorit “Për Harmonizimin e Instrumenteve të Planifikimit Vendor në funksion të ndarjes së re Administrativo-Territoriale”.

Në të njëjtën kohë Gjykata Kushtetuese ka vendosur të rrëzojë një kërkesë të një grupi deputetësh të Partisë Demokratike për ndryshimet e bëra në ligjin e gjykatave administrative.

(d.b/BalkanWeb)

sa shpejt u mblodh mer aman!

No comment !!

Kjo s'ka lidhje me pezullimin e ketij ndertimi tek liqeni. 

Lajm shume i mire dhe ishalla qofte i vertete. Kushdo qe ben pazare aty, qoftë ky meta, edi apo ai picibytha lulushi eshte kokra bqrit. Tirana eshte masakruar dhe shyqyr qe i ka ngelur i cop vend normal. Tjetra, une si kuptoj kte rob dangalla qe blejn shtepi ne keshtu vendesh qe duket qe jane kontroverse, si puna atij pallatit buze detit ne vlore. Popull khar. 

Me " Ky Meta" nuk ke pune. Prit , prit se Monika ia ka vu synin Bashkise se Tirones ( dhe ka nji sy ajo ...). At'here do shifni gallate ...

Me u bo mona kb e tiranes une do behem shef i nasas. Komplet muhabet vk. Ajo sdi te lidhe dy fjale o derëzi, edhe qibja i lidh tre, shatrapatra po i lidh ama. 

Te sigurohemi pak, po flasim per te njejten mon, ate bullicën qe del nganjehere te opinioni dhe jep opinione per cdo gje qe nga gatimet e taves dheut der te fertilizimi in vitro? Po ajo o superkare o vlla. Ajo si burr

Do I sound like I follow the " OPINION " ? Nji Mon ka " ky Meta" per shoqe jete : Kryemodhin !

Dashunin e vertete e lejon edhe vet feja, Rudin smiley

Dashuri te tille nuk kish' pare bota.

Me sa duket ky do jet viti I fundit i Lulit ne krah TE Berishes, kan dal llafe qe I eshte prere bileta vetem Vajtje per ne Hollande pas zgjedhjeve. Ka per tu Bo Paloqa kryetar i PD.

 

Pse mos te behet. Ta than piten ne bilardo. Dhe poncin e pi sade. Oth cun i thkathët. Komedi do kemi atere. 

Me sa duket ky do jet viti I fundit i Lulit ne krah TE Berishes,

...me te dyja duret po ja shterngon doren miku  smiley 

Ndihma e SHBA-ve, jetike për demokracinë kur standardet rrezikohen 

Ndihma e SHBA-ve, jetike për demokracinë kur standardet rrezikohen 

E drejte. Ambasadoret e SHBA njihen per te ruajtur demokracine e per te dale kunder diktatoreve.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).