Japonia e shokuar nga prerja e kokes se njerit prej dy pengjeve japoneze te ISIS. Nje video e publikuar nga ISIS tregon prerjene e kokes se pengut Haruna Yukawa (djathtas), ndersa mbetet ende gjalle gazetari Kenji Goto. Ne video Goto thote se ISIS ne shkembim te jetes se tij kerkon lirimin e nje gruaje me emrin Sajedah Rishawi te burgosur ne Jordan. Video ka sjelle Japonine pacifiste ne lajmet boterore qe kane lidhje me luften. Kryeministri japonez e ka denuar rende aktin, duke e quajtur "te pafalshem". Ai nuk adresoi ne fjalen publike oferten e ISIS per te negociuar per jeten e Gotos.

7 Komente

E kishin kepute Lavderim Muhaxhiun, shkoj dhe ai me ato virgjereshat.

Avash icik, se Japonia e ka pas tradite denimin me prerje koke. Gjate L2B Japonezet benin sallate cdo rob lufte. Madje ka nje foto te famshme te nje ushtari amerikan qe i presin koken ne '43. Keshtu qe nuk shokohen aq kollaj sa mendon ti. Plus s'mund te flasim per pacifizem japonez kur deri para ca muajsh u henger me Kinen per nje ishull. Apo thuaj meqe larg dhe duket keshtu si pa fjale duhet te jene rob te mire.

Apo thuaj meqe larg dhe duket keshtu si pa fjale duhet te jene rob te mire.

Maskarenj jane dhe shume mire bejne qe ua presin kokat.

Me siguri edhe japonezet do i kene ofenduar rande... C'mendim ka Jatullahu, a duhet te filloje te lexoje kuranin dhe rinia japoneze qe te kuptoje fene e paqes.

Japonezet kane per tradite te tyren shpaten dhe kurre nuk kane preferuar  "  Turren e Druve" , per te dhene shpirt.Nuk di ca do thoshte sot " Inkuizitori i Madh " ? 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).