Shkrimtari Ismail Kadare ka fituar  Çmimin “Jeruzalemi” për 2015-n, i cili në hapjen e Panairit Ndërkombëtar të Librit në Jeruzalem, muajin tjeter, do t’i dorëzohet nga Kryetari i komunës, Nir Barkat. Sipas gazetës Haaretz, Kadare i dha shprehje lirisë njerëzore në shkrimet e tij. Arsyetimi i vendimit të jurisë së Jeruzalemit: "Kadare është një tregimtar ironik dhe tepër interesant që rrëfen shkëlqyeshëm me nënkuptime të tërthorta rreth fajit kolektiv, veçanërisht në mos ndëshkimin e këtij faji... Edhe pse në formën e të shkruarit personazhet janë kryesisht lokalë, kuptimi dhe rëndësia janë padyshim universale".

"The Jerusalem Prize for the Freedom of the Individual in Society", është një çmim letrar që jepet çdo dy vjet nga Panairi Ndërkombëtar i Jerusalemit. 

Çmimin inaugural e ka marrë në vitin 1963 Bertrand Russell i cili kishte fituar Nobel Prize për Paqe më 1950.

Lista e laureatëve të mëparshëm:

1963 : Bertrand Russell
1965 : Max Frisch
1967 : Andre Schwarz-Bart
1969 : Ignazio Silone
1971 : Jorge Luis Borges
1973 : Eugène Ionesco
1975 : Simone de Beauvoir
1977 : Octavio Paz
1979 : Isaiah Berlin
1981 : Graham Greene
1983 : V. S. Naipaul
1985 : Milan Kundera
1987 : J. M. Coetzee
1989 : Ernesto Sábato
1991 : Zbigniew Herbert
1993 : Stefan Heym
1995 : Mario Vargas Llosa
1997 : Jorge Semprún
1999 : Don DeLillo
2001 : Susan Sontag
2003 : Arthur Miller
2005 : Antonio Lobo Antunes
2007 : Leszek Kolakowski
2009 : Haruki Murakami
2011 : Ian McEwan
2013 : Antonio Muñoz Molina

80 Komente

Me duket se po largohet nobelit smiley apo duhet ta kem gabim smiley

Nuk prish pune, mori dhe nje " gur" prej punes vet! 

gur i rende, gur mademi, Ismail more,

ma gezofsh Jeruzalemin, Ismail more...

" provokator" ..ne lanet  je ! 

smiley

Cudi, Jeruzalemi s'ia varka peshkut.

Respekt per popullin izraelian dhe per traditen e tyre te gjate historiko fetare...

Kam degju se 10 komandamentet e bibles kane ndertuar qyteterimin perendimor.!!!

Respekt!

Kam lexuar gjithashtu se kanuni yne ka lidhje me traditen dhe me ligjet e ngritura mbi traditen e popullit/jve dhe ka analogji te shumta me normat ligjore te bibles.

Respekt! Njeri dhe shkrimtar i madh qe na afron dhe konsodlidon me  Perendimin!

Është fare normale përderisa në kohën kur u bë Kanuni, ne shqiptarët ishim të gjithë kristianë e jo myslymë..

Lajm vertet i mire per shqiptaret qe nje shkrimtar myslyman nderohet ne Jerusalem. Te shikosh listen, eshte hera e pare qe e merr nje myslyman. Ky quhet nder!

Kadare mysliman? He he he...

Ti ke pas komentu me seriozisht dikur. smiley

Apo do me bo naj dore gallate? smiley

 

Provokacija...! Vertet e atij lloji qe (me siguri) do hutonte edhe vete mendjen e arte te Kadarese... smiley

eshte bere e lodhshme kjo puna e Nobelit te Kadarese, si puna e "hyrjes ne Evrope". pilaf ne cdo artikull. te 10fsha Nobelin!

Gjergj Kastrioti Skenderbeu, Mother Teresa, Ismail Kadare = triniteti i kombit shqiptar!! 

 

 

Kush ka inat te pi uthulll!!

Foli dhe ky islamofobi? Po Gjergji i Kastrioteve vrau.....

Ai eshte shkrimtar qe ka shkruar per lirine dhe rrenjet e lashte te shqiptareve... 

Teza serbogreke eshte se shqiptaret jane islamike. Ti serb je?

Po pse mor zotri, duhet te jem serb e grek qe te pranoj qe Gjergji vrau vllaznit e tij musulman? 

Urime zoti Kadare!

Je krenaria e Shqiperise!

Sot dite e zeze per islamiket dhe perkrahesit e Rexhep Qoses.

Arsyetimi i vendimit të jurisë së Jeruzalemit: "Kadare është një tregimtar ironik dhe tepër interesant që rrëfen shkëlqyeshëm me nënkuptime të tërthorta rreth fajit kolektiv, veçanërisht në mos ndëshkimin e këtij faji... 

 

eeeeh rraca m..., boten lomsh e bon e prap viktimen bejn.

po keta jane viktima mo njeri apo ari qimederr.

islamiket e lindjes i kercenojne dhe hedhin raketa dhe keta dalin si pushtues kur ne fakt vetem vetmbrohen... keta jane viktima, o qimederr!

edhe barboni qe me gjen vend parkimi ke supermarketi eshte me i informuar se ti o njeri.. lexon apo jo gazeta?

okay, okay.  S jam ne zor me vu Izraelin n kanar, aq me teper per nji tem qe anashkalon interesat tona, se fundja sna plasi K.. as per Izraelin, as per tjeret. mesa duket  qeke rrit ne tranzicion , me horizontin perkates. Prandaj te hap rruge me respekt me nje shprehje te Fürst Bismarckut, Themeluesi i Shtetit modern gjerman, njekohesisht dhe "Babai" i Sigurimit Shendetsorsmiley  : "so schnell schießen die Preußen nicht".

Me shume teritore per Izraelin!

Urojme qe Jeruzalemi lindore ti bashjkohet sa me pare ati perendimore. Kuptohet nen juridiksionin e plote Izraelit. 

Izraeli eshte paqedashesh dhe paqeruajtes ne nje territor barbaresh..

Asnjehere nuk ka pushtuar. Thjeshte eshte vetmbrojtur.

Izraelianet jane sipas filozofise Reganiane.

Mos e merrni hezitimin tone si dobesi...

Duhet te mesojme nga populli vlla izraelian. 

Kemi te njeten hisori neperkembjeje nga fqinjet. Te dy kemi vuajt dhe jem kercenuar nga komunizmi... Te dy popujt  tani jemi pro Amerikes - qyteterimi me i mire qe ka njoh njerzimi!!

Roni, shif se po me xef fort ! Po domozdo kur tjetri nuk lexo kurrgje nga gjerat qe tashme ne ekonomi ...dhe kulture , kane marr qytetarine, mbetesh ...thelle ne Ebraizmin extrem .Perandorinjane rrezuar, pse kane len pasdore librin ..me me vlera ! shkencen mes rreshtave te tyre ...

Grave, Izraeli nxjerr me shume patenta shkencore se gjithe bota arabe bashke!

Kaq sa per shkencen!

Ia ka kaluar edhe Amerikes vitet e fundit me duket... 

Roni, po te kesh pare sot ben dy tre izraele, nja kater N.Yorke, prodhon bomba atomike e me hidrogjen , por as edhe nje Piramide  si e Keopsit, as Sfinks, as Rome etj

E ato paret e gjakut,  per gjek te industrise , atyre fakireve u jane rrembyer....na meson abetaria 

Nje mendesie te tille i them shko e pirdhu!!! Po ci ndaloi arabet te bejne "dy tre izraele, nja kater N.Yorke, prodhon bomba atomike e me hidrogjen" ? Dhe mos me thuj kane bo dubain etj etj Asgje nuk kane bere vet. Per cdo gje kane punesuar perendimore, duke perfshire edhe IZRAELITE. As tapete me lesh deveje nuk bojne mo, e cojne leshin ne Pakistan... Per te tjera gjera edhe diskutojme...

kur robi i bon mendesite me te pjerdhur nga anet tona atij i thone,  te pjerdhca mendjen ! Ci ndaloi arabet

pyt ky amerikoni nies! Po kolonolializmi, shfrytezimi i resurseve re tyre xhaba ,  ore i mencur kush tjeter.

Kke gje dheni kur u krijua Izraeli nga kush apo nga Ben Gurioni, ....pa anglezet ...? 

Ik fli gjum o grave, ik se qenka von per ty! Po mos te ish per nxjerrjen nga toka te "resurseve" te arabeve nga perendimi, sot do ti shihje te udhetonin akoma eksluzivisht me gamile, e jo me rollsa me llamarine ari. 

Roni, me fal qe po nderhy: a te ka shku ndonjiher ndermend se kto Patenta qe nxjerrin Izraelitet mund te jen shumeher te  vjedhme?  ah , natyrisht, zuckerbergu shpiku fejsbukun ne nje Sabat, kur sipermarrsit e tjer cifut se kishin menjen.....

mire mer mire, te vjedhme. Nje shembull te thjesht: ne nje universitet, nga 20 me te miret ne amerike per shkenca inxhinjerike, shefi departamentit te sistemeve te kontrollit eshte cifut, shefi departamentit te sinjaleve eshte cifut, shefi i shkencave kompjuterike eshte cifut, shefi i departamentit te inxhinjerise elektrike eshte cifut e keshtu me rradhe. Hudhesh ke unversiteti tjeter, Ivy League, e njejta gje...

po ho mer t shkreten, kte desha me thon. smileykta skon pse me shpik se jan ne bash te venit me kontrollo komplet informacionet qe levrijn, dmth.cifutet kan fitu luften e informacjonit, per cfar do thush ti? per me na tregu neve resmet e   kim kardashianit ? smiley

...

Pa dashur te minimizoj askend, por e verteta eshte se shoqeria amerikane (flasim per pjacen e larte) eshte e bazuar ne "connections" dhe jo ne merit. Fakti eshte se sistemi financiar amerikan eshte i monopolizuar nga cifutet. Po te besh nje analize fare siperfaqsore del se pjesa me e madhe e korporatave ne S&P 500 drejtohet nga CEO me origjin cifute. Dhe kjo ne princip nuk perben asgje negative. Tek e fundit, kush eshte i zoti e meriton. Ky fakt, dhe me te drejte, nuk ka se si mos te shkaktoj egzaltim tek simpatizantet me pretendimin e nje intelegjence superiore. Por problemi qendron se monopolizimi eshte ne vetvete nje fenomen vet-promovues dhe i njanshem pasi dikton pa-shmangshmerisht preferencim. Nese jane te themi, tre aplikant per nje vend pune ne nje kompani ne wall street, panvaresisht aftesive dihet se kush do e marre vendin. Ka punonjes (indian e asiatik per te permendur disa raca) ne Goldman Sachs e JPMorgan qe jane quants te lindur e u japin CEO-ve uje me bisht te luges. Fatkeqesisht, vetem disa prej tyre arrijne te ngrihen dhe vetem ne raste akute (sic ishte rasti i ish CEO-s se Citigroup, Vikram Pundit, gjate krizes financiare) per tu hequr me vone pasi panvaresisht kualifikimeve konsiderohen "outsiders". 

 

ndjese per dubel-postimin.

Lobi cifut e dha voten.Vitin tjeter merr Nobel Ishmaeli.

Nuk e dum ket Nobel!!!!! Te presim dhe nje vit gjer sa te marre edhe cmimin e Mekes!!!

islamofob smiley

Wahabi, me te cilin pi kafe cdo dite rreth ores 10, nuk eshte dakord me ty!!!!!!! smiley 

e vertete. e hudh llafin e pare israel, ja pret saudi pa shume zhurme, i ve vulen nobeli... 

Cfare librash per historine Shqiptare ka shkruar Kadare keto 25 vitet e fundit ??

Futi nje shishe uje se u shove. 

Po ca beni o admina ca po e ca jo smiley

S'ke c'thua, ne shoqeri shume te mire eshte. Urime shkrimtarit!

Nje dekorate me teper ne gjoksin e Gjeneralit smiley

Me ka marr malli per "white snake". Nga bohet ai? smiley 

Dimrit andej nga Norvegjia keta bien ne gjume letargjik smiley

Ps. Nje shtepi botuese shqiptare publikon gjithe shkrimtaret qe kane marre Nobel. Tashti presim nje tjeter qe te publikoje te gjithe shkrimtaret qe kane marre cmimin Jeruzalem (pa ne djall vafte ideja editoriale!).

Ismaili fut shekelat n'xhep, knej bohet nomi smiley

Cmimin ja dhan me kusht qe shekelat ti harxhoj te dyqonet e cifutvesmiley 

Darka e Gabuar

nis nga klasa shume e zgjedhme ku paska ron, ky cmimi qeka me i thon nobelit "a me ha moone"!

E kisha shume seriozisht ate qe thashe me larte meqe kam jetu aty dhe Nir Barkat nuk jep cmime kollaj me emer Ismail. Atje kane shume respekt per shqiptaret. Sa i thu jam nga Shqiperia, e thone direkt qe ju jeni te vetmit qe na keni ndihmuar kur ishim keq. Permendin edhe Danimarken. Na kane ne piedestal. Shqiptaret e thjeshte, jo politikanet. 

dhenia e nje cmimi si ky presupozon qe njihet jo pak ai te cilit i jepet cmimi. smiley

se kshu, cmim letersie kishte dhene para do kohe edhe bashkia e shengjinit smiley

padiskutim, dhe mua prandaj me eshte bere qejfi shume. ne Tel-Aviv jane me open-minded, Nir eshte shume konservator dhe keto detajet ja rrisin me teper vlerat Kadarese, po te marresh psh sa kunj ata e kane me turqit dhe sa asnjanes jane kur vjen tek ruset. keto them per lidhjen me temat e kadarese. 

C' na co gjer mu ne Shengjin mo!  Nuk e ditke se ....kater cmime per letersi dau tupanxhiu i Kamzes ..?! 

Jeruzalemi i izraeileteve se ckane te perbashket me Gjirokastren e gjitrokastiteve, persa i perket tiparit doreleshues. Dine kur japin sa japin dhe kujt ja japin ! Nuk ua hedh dot ne llogari, dhe llogarite i bejne mire  ! Ismail edhe ngjan me izralitet !  Prandaj dhe ata ja kane dhene cmiin. smiley

po ndonje vlere monetare e shoqeron kete cmimin? -apo se leshon lekun kollaj çifuti, thuaj...

e thane o pra, 8000ero.

a, Ok. nuk e pashe .

po qenka dobet fare... imagjinoj Ismailin kur te bej bilancin perfundimtar, pas shpenzimeve te udhetimit, hotelit etj.... po per keto 5 evro te qelbeta u mundove deri ne Jeruzalem , o Malo...

çmimi letrar te mundeson te shesesh ne panairin e tyre. ai francezi qe fitoi çmimim Nobel, eshte i dyti nga shitjet e vjetshme ne france. dmth i fitoi milionat prej çmimit.

per mos me thene qe shkrimtaret e mire, nuk shkruajne per pare. 

$10 K eshte ceku per cmimin...me teper simbolike thone

meqe ra llafi çekut... sa merr kadareja ne vit nga veprat? jo per gje po ja.. cristiano ronaldo 67 meleone euro thone.

 

Ka dal gje llaf se dhe Kadareja do beje reklame te mbathurash? 

Pa dash me bo si party-pooper ketu, uroj qe po vajti atje ky, t'i thote dy llafe edhe per hallet e popullit te masakruar palestinez. 

Atehere po qe do ish vertet lexhendar!

Boooh ca cifutash qe jane me ej. Ja japin molit se e di e qe ky megjithse gjoja me emer musliman ka bere shume per ta zhbere kete aksident historik te shqiptaret dhe ka perqafuar pererndimin me zjarr. 

"The Jerusalem Prize for the Freedom of the Individual in Society", është një çmim letrar që jepet çdo dy vjet nga Panairi Ndërkombëtar i Jerusalemit. 

Njihere ne dy vjet e japin cifutet e mutit. Po jepe more per vit, pse te dridhet dora.

Sa per Kadarene cuditem qe i paska ngel akoma lesh per ta rrujt. Kisha idene qe e kishin bo dac qe me perpara, bashke me Skenderbeun qe kishte bere masakra mbi myslimanet e Krujes atekohe dhe me Nene Terezen qe i kishte dal llaf...

nuk heq dor, esht bo mo keq se Keith Richards.

nje cmim per nje shkrimtar nacionalist si kadareja,i dhene nga nje shtet supernacionalist si izraeli,nuk duhet te ishte i pelqyeshem per aradhen integrimdashese!

jeniceret e rinj te kryqezatave e mendojne kadarene ne krye te turmave me shpate dhe kryq duke u betuar te varri i shenjtorit maks velosmiley  ku .  m.nano mban fjalen e rastit,dhe naim cili i pagezon evropianesmiley

Ndrysho emrin shqipe, ate boj! Ermal, ose Ilir... harroje Muharremin! smiley 

bame ,mire e ke se e kam shume evropian.  ki parasysh ate moden e pas-ndalimit te feve dhe prinderit e mi bene followsmiley. bile edhe ketu e kam problem se c'ne shqiptar ti me emer evropiansmiley me thone greket!

po ate keshillen tende kam pas parasysh te femijet!

nuk po e kuptoj ne fakt,me c'rregull treshi del kombetarist=muharremistsmiley

Po integrimi eshte sa per sy e faqe o k*qs, sa per te na mbajt larg komunisteve te djeshem dhe influences kolektiviste islamike.

Se ti, po ta dije (dhe ja ku po ta them) se Europa  origjinalisht eshte nje projekt politik i disa ultra te majteve, per te krijuar nje super shtet burokratik me synimin e mepastajme per t'u zgjeruar ne ate qe shume e quajne Qeveria Boterore do te ishte i pari qe do lengezoje per Europen...

Mbaje mend po nuk e tundi ne Jeruzalem me fjalimin pranues! 

do na rrisi nderin siç e ka zakon, por pa ja mbush mendjen kujt.

fitir cifuti ka dhe ky. Po s'du t'i besoj Kac Myftarit qe i nxjerr te gjithe gjirokastritet cifute.

merred me mend pse ja dhan çifutet kete çmim (gjysem-bajat) ismaleshit, kishte shkruar gjithato shkrime direkt kunder Turqise dhe ca terthorazi kunder islamit (me porosi nga kush?) . ka sh çifut ne Paris?

Se bashku me Skenderbeun dhe Nene Terezen jane nder te paktat vlera qe na afrojne me perendimin. 

Ti e ke inat se ka dale kunder Turqis? 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).