Në Marshimin e Paqes kanë qenë të pranishëm dhe katër përfaqësues shqiptarë të besimeve fetare.  Gjatë marshimit, janë pritur me duartrokitje dhe "Bravo" nga turma. 

221 Komente

This is embarrasing! 

Ai marshim ishte per viktimat e terrorrizmit jo per te sperdredhur bythen popi me hoxhe efendine. 

Karagjozlliqe! 

Pikerisht per ata viktima marshuan. Veprimi u vleresua nga turma, u vleresua nga kreret boterore, nga komentuesit neper media, dhe gjithashtu nga shqiptaret. 

Simbolika e percuar e unitetit dhe harmonise fetare meriton vertete nje Bravo. 

Jam kurioz te di nese lideret fetare shkuan ne Paris me iniciativen e tyre apo u moren per dore (ose per veshi) nga KM Rama. Nese eshte kjo e dyta, me vjen te jem dakort me komentin e Besart Likmetes ne fb: '"Edhe pse jam shumë krenar për bashkëjetesën fetare në Shqipëri, përfaqësuesit e katër besimeve në Paris sot mu dukën më shumë si ato lapsat e stolisura bukur në xhaketën e kryeministrit."

jam islamik

num kam me ik

 

apo u moren per dore (ose per veshi) nga KM Rama.

Po jane marre per veshi a per dore nga km-ja, nje gje eshte e sigurt: dritat i kane paguar.  

Me thene te drejten armir, por edhe per mrrokllen pakez, qeni qepe te haje, pare ne rreth shume te ngushte interesi, mua me duket PR e mire, e qe mbase edhe s'na hyn ne xhep, por edhe na hyn. 

Dhe kshu ne pergjithesi, me shume nder i bejne atij marshimi kleriket shqiptare se Netanyahu bie llafi qe Hollande i tha "po deshe, mos hajde."

Po jane marre per veshi a per dore nga km-ja, nje gje eshte e sigurt: dritat i kane paguar.  

smiley

Pikerisht pra Monde. 

Me i mshu pr-it ne kete situate tragiike eshte e peshtire. 

Netanjahut i ka vdek nji vlla, me duket, ne duret e ktyne terrorristave. Cik mo shume arsye ka, mendoj une, se Baba Mondi, te shkoje atje. Plus qe eshte kryeministri i vendit qe ka psu mo shume nga terrorrizmi, packa se vete, ne syte e disave ( te miat psh) por jo te gjitheve, eshte nje kriminel qe e ka vendin ne burg. 

Ejvalla Baba Edmond! Aferim!

E tunde ne Paris. I mahnite frengjt me toleranc dhe mirkuptim.

Une, si armiri, nuk e kuptoj. Kjo eshte dicka shqiptare, clidhje ka me fene?

OK, prit ta kuptoj. Ti po pyet se c'lidhje kane me fene kater drejtuesit fetare?

Ti nuk ke shanc ta kuptosh. 

Frengjt ne fakt jane llahtaris kur kan pa kleriket shqiptare. Bubuja none kan thone mos perfundojme dhe ne si Shqiperia me 4 fe. Largqofte! Urgjentisht votat biondines simpatike! 

Floket e Le Pen-it, ja c'do shpallja si flamur kombetar te Frances!

po si te mos e shofi, Ron! Si te mos e shofi.

njeri eshte edhe ushtari, edhe atij i bo pershtypje madheshtia.

Nuk i kuptoj keta te rilindjez... Per ksi reklame PD do e qiste noi $200M nga arka shtetit. Keta falas; amator fare!

Shembulli i Shqipërisë apo karnavalet e Parisit

Ata u ftuan në këtë marshim nga kryeministri Edi Rama. Dhe videot e nisura nëpër redaksitë e lajmeve nga vetë kryeministria, ku katër përfaqësuesit duartrokiteshin, u shpërndanë rrufeshëm në internet, a thua se në qendër të vëmendjes, në Place de la Republique, ku u mblodhën mbi 1.5 milionë qytetarë, ishte delegacioni shqiptar i kryesuar nga kryeministri. Por ka edhe nga ata zëra seriozë që e shohin këtë jo si shembull të harmonisë fetare, por si përfitim nga fatkeqësia e tjetrit, vetëm për t’u mburrur.

Shoh një shkumëzim histerie në mediat shqip online, pas videos së marshimit të klerikëve shqiptarë në një bulevard të Parisit.

Kujtoja se tanët kishin shkuar në Francë për të çuar mesazhe solidariteti me qytetarët dhe institucionet e atjeshme, jo për t’u shitur “hiret” dhe arritjet sociale të vendit të shqiponjave.

Katër klerikë që ecin përkahu në publik dhe duartrokiten nuk janë gjë shenjë e harmonisë fetare ndër shqiptarë, por karikaturë e saj...shkrun  Ardian Vehbiu.

.. o boy oh boy sikur te kishim edhe nje foto te KM me kleriket smiley

 

smiley

 

Ka lezet, krahe per krahe, tamam rilindje e moderuar dhe e kohes mes besimesh/religions. Ec aty Rilindja! 

Tamam/ that's right!

E pe golden globes?

..a mund ti themi mysliman dikujt që beson tek kisha si një vend i shejntë?! ....pyet nje katundar ateist nga fshati Mali Bardhe kur pa se besimtaret musliman ndihmuan ne ngritjen e nje kishe ne fshat.

 

 

E po ti kapo je ..i papame, sic thote nje i fandaksur ne zonen e lire ! Ne fakt ke te drejte se  lam nam me keta perfaqesuesit si baba mondi e ca te tjere! Pine raki, denden me vere ....nga qe menojne ....per tetjere ! 

Udheve te Parizit

shkuat mizeri 

 Ti deftoni melcizit

 Se shkojme ...birinxhi

       Qe ketej flitet shtruar

       Gjith bota e di 

       Evrop e uruar 

      Dergon  dy e nga dy 

             Kabull shpulla e grushta

             Ne kuvendin tuaj

             Vec mos,  hunj e ushta 

             ...Kathe gjashte muaj ! 

     Hahuni me fjale sa tu mbaje xhani

    Ua dha porosi, dora vet , Kukani

    Mor, dhe me mema e motra,gje brenda mos mbani

   Se ndryshe nuk ecen , perpara vatani 

        Ama toleranca eshte vlera juaj

        Ndaj ruajeni  shume, per pazar te huaj    

         Beni si te doni, se shum nuk e rruaj

        Ne se prap vazhdoni sherret gjashte muaj ! 

   

     

       

             

Sa abuzohet me kete harmonine fetare ne shqiperi.
Shqiparet jane homogjene. Qe ketu dasite behen null.
Feja ne shqiperi as ka ngjitur, as ngjit as ka per te ngjitur. Madje mund te themi dhe kete, qe test me i mire se ADN per shqiptarizem eshte besimi. Dmth nqs kemi nje besimtar te devotshem dogmatik, gjasat jane qe nuk eshte shqiptar gjenetik.
Po doni mendimin tim, ne Paris duhet te kish shkuar vetem Baba Mondi dhe ti vinte piken muhabetit te feve e perkatesise fetare.

Kte punen e genit ti e ke per shqiptaret ne pergjithsi (qe asnjeri nuk mund t'i mbaje bishtukun se besojne apo jo, dhe ne çmenyre), apo per eliten shqiptare?

Se po qe per eliten, si perfaqsues Palluqe Vrapin teper e kane ne kete rast.

Vetem eurogjenetika do ta shpetoje.

 

Znj.Vrapi nuk e njof. Po kshu nga llagapi ska nevoje me harxhu ne laborator gjenetik.
Po nigjoj ket B.Salen ne radio, pyet: Kemi harmoni fetare ne shqiperi? Merr vesh ca behet keta na jan vene me buke ne traste per te na da. Dun tja implantojn me zor dynjase keto menime.
Edhe Sig.Bertini nuk ishte kaq kembengulse.

Paskan lene nam,

Shqipot e kane kete huq, me i gjet bisht cdo gjeje. Me kujton pershkrimin qe i ben Kadareja atmosferes rreth Rambujese, ku secili shqipo i binte qemones se vet ... ntelektualle. Mesa duket eshte veshtiresu shitja e pordheve, duhet dhe goxha reklame per ate pune.

Tashti keta mire qe i paska terheq zvarre Rama, po proven per ate ecjen kateshe ku dreqin e kane bo?

Ishte tundur bota, mbushur gazetat e medha me tituj te tipit "leksioni qe vjen nga Shqiperi" ose "a ishte dru baba mondi qe e mbante per krahu arqipeshkivi?" Nam fare, ju lumte nacuve qe e tregun veten boba dhe n'paris

E ndersa Luli ka zgjedh me ba politike me Shullazin,Rama shpalos ne Paris, vlerat e konstitucionit shpirtrore te shqiptareve,vlerat e nje civilizimi te pashoq qe 'se gjen kerkund.

ne Paris u mblodh uno-ja!

"Ata ishin kater"..... megjithse per nga hecja dhe kenga loje e femijeve dikur, u shkon me shume: "ne jemi tre (4) shqiponja, ja-ku- teku-telegram"..smiley

Ej,po ato tre lapsat n'xhep! smiley Pelivan i madh asht,me kto gjana ka hanger buke gjithe jeten. smiley

ca doje te thoje ti pjeter: qe eshte siperfaqesor, kujdeset vetem per aparencen...smiley

Na Belul,plas prej inatit tashti. smiley

..smiley

po lere mer Pjeter kreativitetin e ketij.. ti mer ti, na thuaj ndonje gje krative per kete foton, se eshte tamam si Diqiture.smiley
p.sh, une mendoj qe keta te 4 jane miq te mire, se i shikon gjithmone bashk ne festa fetare (te ndersjelleta) dhe kombetare...
pra i thote baba Mondi ketij abates katolik..: dhe digjo: ne darke mblidhemi andej nga kryegjyshata ta bejme nji katershe.. ti lajmero hoxhe efendine,ndersa une po i them arqi(dhe)mandritit, papa Janit..smiley

smiley grande belul hahaaa

"smileypo me e forta fare..., ai bythziu te supermercati çifut, s'ishte fare islamik, ishte  agnostik.

thotë çifuti plak i cili restauroi njëfarë dialogu me të: i thashë që jam myslyman. " po ç'farë sekti ( se bektashinj, shishinj e sapllakaxhinj, hajt merre vesh), më pyeti.

-rrjedh nga mussawi, ju përgjigja. ( Dmth nga Mosè, ose si me thene Moisiu, ose si me thene çifut).

"Aaaa...e po ne rregull, i tha studenti i flakte i islamit, qe se kish fare haberin cdmth.

Pasi vrau nja 4-5, prape plaku: " more djalë, po tani c'do bëjmë, se është dhe e premte e duhen varrosur brenda dores".

" o xhaxha, do na lesh rehat ti tani apo...recito nje lutje ( qe xhaxhai nenkuptohet, ebraista) e mbylle me kaq se tani jam ne chat me forcat speciale.

(Per koke te Jackie Chanit ne ju genjej, e keni ne gazeta)

Krejte kot keto tonet ashtu si edhe krejte kot ai marshimi i djeshem . A thu se po ja ndjen ndopak atyne qe dune me vra e pre ndopak per marshimet ne Europe.

Ue na kishte marre malli me pa çunat tu hec ne xhiro tu i fut krahun njoni tjetrit smiley

Qofsha gabim po me kete tundjen e dores alla enverce, Baba Mondi po me duket tape. Plus qe shume fort e ka shtrenguar ky Kardinali, thua se babai eshte tollombac qe po e leshoi do fluturoje. Hallall sidoqofte; edhe per perbashkimin edhe per solidaritetin.

Ju kujtoj PDistave se tolerancen fetare s'e pruni Edi Rama (s'kini pse me qan kundra marshimit te klerikeve) po e gjeti midis nesh. smiley

Po tani mama Merkeli do te na perkedhele edhe me teper? 

Do na jape sise. smiley

After the show ( game )  the king and the pawn go into the same box

Nuk arrij ta kuptoj se perse duhet te ecnin rrugeve te Parisit! Me duket shume e pavend, gati qesharake.

Normale, RD. Sepse ishin me Ramen. smiley Asnje arsye tjeter s'ka per talebanet e sales.

po mire, me kete rast kushedi hapen horizonte... mbase Evropi i kerkon Albanies t'i eksportoje ca klerike per te perhapur eksperiencen e mire shqiptare..

Megjithse je tinzare dhe e mohon, nuk te rri pa te dale per hundesh qe je e levizjes femen, perfaqsia e vertete e te majtes ngambrapamoderne. (e majta e Engelsit, ose e Anxhelos sipas te nderuarit).

 

Po ç'rendesi ka perfaqsia ime? smiley

Nese ky eshte akt terrorist atehere perse duhen 4 klerike qe u shkojne mbas vetes nga 100 besimtare te bejne kete qe bene ne Paris?

Kam pershtypjen qe kjo e thekson me shume ate qe po themi prej ditesh.

Nuk lahet nevoja e madhe me nevojen e vogel. smiley

Erdhi dita e arberit!Po i shesim mend francezit per tolerance dhe te drejtat e njeriut smiley

Tash veç dhe nje batalion ushtarakesh- paqeruajtes t'i ofrohet Parisit.

p.s.

Ku eshte rabini i sinagoges Tiranes,pa te cilin une nuk ndjehem i perfaqesuar?Bile,une do t'i bashkangjitja edhe njeren prej  vajzave qe ofrojne yoga dhe tantra masazhe.Le te dihet qe adhurojme kulturen indiane smiley

Pse mos ti shesim Jakove...te duken gje alien francezet e evropianet ne pergjithesi? Do te shikosh si bashkejetojne njerzit ne paqe,secili zot ne shpi te tij,japin e marin pa e vrare shume qe kur nuk mbahet mend? ik ne shqiperi!! As kjo kohe ne veçanti e as kohet e kaluara,mbushur me zagar qe lehin edhe aty,nuk ka aritur akoma ta ç'bej..une per eksperience personale te keshilloj te shkosh te shikosh si eshte ne jug,mes minoritarve grek e shqiptarve,por ti mund te zgjedhesh ..shqiperia eshte e gjitha keshtu!!

Pse mos t'i shesim thua ti!? 

Sepse vetem Parisi ka me teper zezak se Shqiperia  banore,ndersa shuma e ndihmave sociale qe ata marrin ne muaj,tejkalon GDP e Shqiperise 

Ah, po!Jugn e Shqiperise e kam shetitur kembe Per bese ,Saint -Tropez ne te gjitha anet.Bile,edhe keta 4 kleriket me lane pershtypjen e 4 musketareve smiley

 

 

 

I ka, sepse francezet ua kane zene vete deren zezakeve. Vjet shkuan e bombarduan ne Mali e deri para me pak se 100 vjetesh u prisnin duart femijeve 5 vjecare te zezakeve qe nuk mblidhnin mjaftueshem prodhim ne ara. Por ja qe dhe keta qe jetojne atje sot, paskan mes tyre njerez aq te pakenaqur sa shkojne e behen me sirianet nga inati, edhe kur jane te lindur aty. Mos valle jane te pakenaqur ngaqe s'ndiejne tolerance rreth e rrotull?

pergjigje me ven.

Mu m'pelqeu ai casti kur ja bon kameramani "Bejani me dore turmes!" ...edhe ata menjehere ngrejne duart e pershendesin.

Futjani kot . Marshimi i klerikeve tane ishte shembull jo per Francen po per gjithe boten ,

te jene si te jene ata , c'rendesi ka kjo para mesazhit qe ata dhane jo vetem prej tyre por na perfaqsuan edhe ne.

c;jeni kshu  more njerez po mbrapsht ngelet duke fol

bej habi me disa ketu qe ma mbajne veten smiley

Degjo oj kalajse !

Marshimi nuk ishte per harmonine fetare. E ke vene re si bejne femijet ? I perserisin shakate sepse ashtu marrin te qeshura dhe adhurime nga te rriturit. Kjo foto me kater perfaqsuesit u be nje here objekt e doli mire, perseritja behet bajate.

Ja keshtu !

Po si o komentues qenka bajate dicka qe e duartroket turma dhe mediat e gjithe botes. Si qenka bajate kur shumica e atyre as qe kane degjuar per Shqiperine ose kane degjuar gjera negative, dhe tani kane nje rast pozitiv qe te degjojne per Shqiperine. Si qenka bajate kur merr mijera klikime pozitive, mijera shperndarje pozitive neper faqet e internetit te botes. E di cfare eshte bajate? Mania e nje grupi shqiptaresh per te share cdo gje qe merr vemendje, alla plaka lagjesh... cdo drejtues lajmesh, cdo kengetar, cdo modele... gjithcka, gjithcka. U duket ende ne mode. 

Po cthua! !?

Ti prisje qe turma te fershellente?

Tani nuk besoj se do me thuash qe ata qe duartrokisnin atje e dinin qe keta te katert ishin nga Shqiperia.

Ja ca nga komentet e te huajve neper web. Ta kane nxjerre lajmin media boterore si Indipendent, Mirror, etj. Se c'ka per bajate ketu, ju e dini.

I never knew Albania had this rich and unique of a history when it comes to religions. 

Ore xhan, e kupton ate qe them une ti apo je i kurdis me acaru robte?

Une jam duke te thene qe nuk ka lidhje ky marshim me harmonine fetare, por ishte solidaritet.

Tani meqe ne marshim ishin afer dhe Netanjahu me Abaz efendine dmth qe u shuan ndasite midis izraeliteve dhe palestinezeve?

 

 smiley smileySi nuk paska lidhje me harmonine fetare nje marshim ne nderim te viktimave qe u vrane nga mungesa e harmonise fetare me satiren? 

smiley Pra nuk behet fjale per terrorizem, keshtu?

Isha i sigurte qe ke probleme me te kuptuarin e asaj qe ndodh.

Kete mungesen e harmonise fetare me satiren e ke lexu te ndonje tek Mirror? smiley

Ti e di shume mire qe ai terrorizem vret ne emer te muhamedit, ne emer te fese, per shkak te mungeses se harmonise fetare.

Po dje mo vlla  ngjau kjo vaki ,  sot ke peshku , edhe ne kemi hisen tone smiley 

ca bani kshu na lat pa flas smiley

 

Mos u merzisni o te Uruar se do kthehen Cunat prej Sirie e do i vene ne vend gjonat. Nderrkohe entuziazmohuni se luftetarja e pare Italiane e Isis eshte Shqiptare. E shifni, mos u dekurajoni nga nje video se fupppp del lajmi tjeter. 

nuk eshte shqiptare ajo, por eshte italjane e martuar me nje shqiptar nga Kosova (me sa duket besimtar fanatik ky) dhe eshte kthyer nga katolike ne myslimane fanatike.

Vellezerit tane Italian e paraqesin si Shqiptare ne media, biles ne HEADLINES....me te futme si gjithmone. Po ti futemi ADNs, miku im Belul, e di ti sa peshq shqipefoles dalin nga Yemeni apo Egjipti, ndonese me vendbanim jane ne Tirane a Vlore????? Po nuk u qan zemra kot per femijet Palestinez e Nigerian se i ben thirrje gjaku....Kosovaret une i trajtoj si Shqiptar por me perzierje Otomane si edhe ne apo Serbet. Si thu ti Belul, vetem ne Shqiptaret dhe Serbet cuam Vezir edhe Otomanet nuk na begenisen duke na sjelle Arabe plot ne trojet tona te Arberit?????

po ti futemi ADN-s dhe vetem periudhen e Perandorive, nje fare kohe kemi qene te gjithe romake, pak me pas te gjithe Bizantine e me prapa te gjithe Otomane... ndersa tashi pretendojme te behemi te gjithe Evropiane.

po nejse, qellimi i nderhyrjes time nuk ishte te beja histori se historia do nge, ndryshe te perhumb, por thjesht nje saktesim te vogel meqense e lexova dje diku online kete lajmin e xhihadistes italo/shqiptare.smiley

Flasim per shkence e jo histori, ADN e ndryshuar, rezultat shkencor e jo interpretim historik. Sa me e ndryshuar ADN, aq me shume flamuj jeshil dalin ne shesh e aq me shume justifikime per vrasje gazetaresh shprehen...Shkak-pasoje....Faleminderit per korrigjimin, ndonese per Italionin ajo e partizonia e pare e ISIS eshte edhe sot, Shqiptare.

na bre i Lebetitmo.. edhe njeher per qejfin tend: Maria Gulia Sergio...   e jo per te korigjuar, sepse per ate pune edhe une mund ta kem gabim, lajme online jane..smiley

shiko, historia e perandorive te perbashketa qindravjecare  qe permenda me siper, na tregon pikerisht  ate pse ADN ka ndryshuar, kjo sepse  njerezit kane levizur per arsye nga me te ndryshmet brenda per brenda perandorive.. shkak/ pasoja pra.

nderkoh, ndryshimi i ADN jo detyrimisht do te thote edhe shtim   ''flamujsh jeshil'' apo te cfaredo ngjyre tjeter, pasi popullsi te ndryshme i jane nenshtruar procesit te asimilimit..  pershembull ne Italine e Jugut, per nga ADN-ja, nje pjese e mire e popullsise rezulton arabe..  apo ne Andalusia ne Spanje, gjithashtu banoret e sotem atje kane prejardhje arabe. mirepo keta  banore sot jane totalisht te asimiluar ne italjane e spanjolle!

Belulo, mos na jep lajme akoma me te keqia, Shefqet Krasniqi, derguesi ...ja paska mbush mendjen mbas vizites se tij ne Itali. Nejse, ora news i zbut pak gjonat e kisha per headlines ne Italy. Sa per Arabet e Spanjes, ata u zbuan kryesisht me shume se u asamiluan. I hypen moj te anijeve e i syrgjunosen...me pas te njejten gje i ben edhe Cifuteve...qe i mirepriti Perandoria Otomane e u vendosen kryesisht ne Greqi e zonen Shqiptare te Artes. E kisha... gjetke....tek zyrtaret e civilet ARAB qe u sollen tek ne direkt ose qe shoqeronin ushtrine osmane. Same afer Turqise aq me shume flamure jeshil. 

3.6 milion njerez demostruan solidaritet ne Paris ne nje situate ende te paqarte sigurie. 

Pirth se shfryhesh i thone kesaj ne vlore. Ne tr se dime.

Duhet te kishin vu Bleonen ne krye me tabelen " ALBANIA" dhe me mrapa Ajet Tosken me flamurin tone. Se nga ta kuptojn francezet prejardhjen e kater tankistave ? 

Estrade apo farse, you be the judge.

Nejse, mund te kishte shkuar edhe me keq se kaq! 

Mund te kishte ngjare qe keta kleriket shqiptare te besimeve fetare smiley  sic i pershkruan cuditshem titulli, te mbanin neper duar portrete te cifuteve qe kemi shpetuar gjate L2B, tek baresnin neper rruget e Parisit. 

Si nuk dolen keto te Shqupit ti shpallin besimet fetare si vegla te Edvin Rames dhe antidemokratike!!!

ej,ca keni mer qafira,s'u pelqeu?. ishte shfaqja me perfekte e asaj qe neve me te vertete jemi.edi kapi momentin.kaq.

dyjalliku matane, as s'e ka idene kush jemi ne,ven mysliman,tha bushi kur e pyeti bejtja. edi,ne te gjitha intervistat ne mediat nderkombetare i ka meshu faktit qe shqipatret bejne bajram dhe pashke bashke,qe etiketimi "shtet mysliman" eshte pasoje e injorances se tyre.Gjeti momentin dhe injoranecen e tyne e damkosi me fakte. smiley

Fiks pjeter. Thjesht fare.

Ketu ne peshk mesova qe 40 e kusur krere shtetesh qe shkuan per solidarizim ne France paskan qene ne fakt duke bere nje gje te peshtire, duke perfituar nga tragjedia per reklame. Ca s'degjon me keta smiley

Makes sense. Dje kur po i shihja ne TV mendova qe nuk mund te kishte rast me te mire per ISIS per ta bere boten lemsh se dikush mes qindra mijra njerezve ne turme mund te hidhte ndonje bombe. Bile edhe shashka do kishte qene e tmerrshme.

Qu'un sang impur abreuve nos sillons

Nuk thote gjaku i te huajve, thote gjaku i papaster, i prishur. Mund ta interpretosh ne shume gjera, por jo pikerisht i "te huajt". 

ok, i shprishur; dmth gjaku i tjetrit, i te huajit

Ajo mbetet fantazi, jo cfare thote vargu me tamam.

Po mbas aktit Human te vellezerve Islamik, edhe mund te kene ndryshuar mendje karikaturistet, Stalker, jo te gjithe jane stalinist te pandryshueshem per me teper civilizimi Judeo Kristian e pranon revizionizmin.

kur thua: mund te kene ndryshuar mendje karikaturistet, e ke fjalen per ata qe vdiqen ? Se ata qe jane gjalle, e thane ate qe citova me lart jo me larg se dje, pra pas aktit human te vellezerve islamike

E kam fjalen per te gjithe te perfshiret ne ate masaker kolektive. Stalker qe ti i lyen me nje te njejten penelate sikur te ishin pjestare te nje celule komuniste. Ndersa ti po mundohesh te mistifikosh kete staf karikaturistesh une po ti dekonstruktoj. Nuk besoj qe ajo gazete nuk kishte asnje besimtar ne rradhet e tyre e qe ishin te gjithe ateiste te thekur apo qe ishin me prirje anarko-komuniste sic mundohesh vazhdimisht ti thjeshtezosh ti. Ajo foto me grushtin lart mund te jete fare mire nje detaj e jo e qenesishmja e kryeredaktorit ne fjale. Nje nga karikaturistet kryesore kishte deklaruar qe preferonte te vdiste ne kembe e jo i gjunjezuar...sigurisht qe i druhej hakmarrjes se pa-evitueshme Islame e jo gjobat e bardha te institucioneve Franceze. Me pak fjale ti po na i portretizon si pro-arab deri ne nje fare mase e si nje trup te ngurte pa individualitet e kontradikta keta martir.

Sigurisht qe shumica do ndryshojne mendje Stalker, dhe ju kesaj i druheni sot, sepse qe nga neser do te kete me pak ndjeshmeri per padrejtesite ne boten e Arabe, dhe koha televizive ne menyre sasiore do tkurret sepse media do ndjeje nje fare neverie edhe nese nuk e shpreh qartesisht. Quhet Krimi dhe Denimi ne nje ambient te civilizuar. 

smiley

ore, une te solla intervisten e tyre te botuar dje dhe kaq. Po nuk dite frengjisht, kopjoje, perktheje me google dhe po te rrejta, hajde me peshty n'surrat smiley

Cere jon kto betime o Stalker, une jam lover e jo peshtytes.

Do shofim reagimet e tyre dhe Kolegeve te tyre muajt e arrdhshem. Une them qe te mbijetuarit  kur te hasin ne metro ndonje Ahmed apo Krasniq nuk do te kene ndjesi vllaznore kurse nga krahu tjeter do ndjehen me afer me tragjedite e femijeve Ebre ne Parisin e pasigurte per ta, ashtu pa pritur a ndryshe sa me pare.

shi ky prap, "kur ti hasin ne metro ne muajt e ardhshem" -thote ! smiley Ore, ti me verte qe nuk je ne metro: e kupton qe ata i kane gra, parnerë(e) e kane bo kalamoj me bythzezat e bythzinjt, me Aishet, Ahmedet e Krasniqet qe permend ti ??!! Dhe ti vazhdo e thu "kur ti hasin ne metro" ! smiley

 

Mire, Stalker, do bejne sic shpreson ti e do vene nje gur siper.

Lerini perrallat marksiste se kur te shikoni traumen e te shpetuarit nga vdekja kur te hase ne metro Ahmedin qe se njeh e jo Aishen qe ka njof ne bankan e shkolles, do mbeteni pa fjale.  Nje cike e veshtire per tu kuptu, prandaj duhet ca kohe...ne fund te fundit ju kurre nuk e kuptuat 11 shtatorin tone. Ky eshte 11 Shtatori i juaj, por me personal.

Ti me paragjykon dhe prova për kete eshte fakti qe une jo vetem e kam kuptu shume mire 11 shtatorin tend por edhe me kane pas dal lot nga trishtimi për viktimat. Po hajt mo, "on n'est pas à une bêtise près"

 

Une nuk lexoj a paragjykojndjenjat por analizon linjen e shkrimit tend se si thekson faktin qe ...shume prej gazetareve ishin marksist apo qofte ateist ....dhe harrohet fakti qe ata ishin individe e jete njerezore mbi te gjitha, sigurish qe dikush prej tyre besonte e sigurisht qe te afermit e tyre kane te drejte ti kujtojne publikisht.

Ndersa ne Europe tubohej ne homazhe tek peshku kryesisht anatemoheshin homezhet si hipokrizi apo aplikim i standarteve te dyfishta ne dite te mortit. Per mua hipokrizi eshte te kujtosh femijet ne Nigeri apo ne Palestine diten kur jane homazhet e gazetareve franceze, sepse per te prekurit keto tragjedi mund te ishin kujtuar dite me pare apo te sensibilizoheshin administratoret e Peshkut. Po a nuk benin te njejten gje Serbet gjate bombardimeve te Beogradit ku akuzonin Perendimin per dy standarte ndersa reagonin per dhjetera te vrare ne Rehovec ndersa linin mijera te vrare nga Hutut pa assistence? Por Krimi nuk eshte thjesht numerik. 

Nji parrulle qe pash me pelqeu.  Thoshte:

Je marche mais

Je suis conscient,

De la confusion

Et de l'hypocrisie

De la situation.

Gjithe jeten te pakenaqur keta shqipet. Per cdo gje hedhin shkelma. Grinden pse u kapen per krahu kleriket tane. Kur u kap dhe Merkeli, pse mos kapen dhe keta tonet.

Eshte bere mode sharja e ankesa. Edhe ne gjera te vogla.

Pa lidhje me temen, pa lidhje me kete rast specifik apo me politiken ne pergjithesi, por kot per muhabet. Me ka bere pershtypje kjo lloj mendesie ne psikologjine e gjere shoqerore shqiptare. Po t'i kesh vene re, ata qe merren me biznese te vogla me xhiro ditore, thone gjithnje "bereqavers" po t'i pyesesh se si ecen puna. Kane frike te thone "mire" se mos i marrin mesysh e s'u ecen diten tjeter.

Kjo vihet te sidomos tek grate, qe nga frika se mos i akuzojne nenat se po ia marrin kalamajt mesysh, i marrin bebat e shoqeve ne duar dhe u thone me buzeqeshjen e me embelsine ne maksimum: "Po ti qenke i shemtuar". Se po thane "qenke i bukur", pastaj duhet te shkulin hunden nga vendi e te sigurohen qe u degjua fjala "marshalla" nga te gjithe. lol Ose kur njera thote "femija im nuk ben kete e ate, po na tremb", tjetra nuk thote "femija im i ben", por thote "as i imi", prape nga frika se mos ia marrin mesysh. 

Une I them perdite cunit tim- o zhot sa I mire/bukur/zgjuar qe je! Kush t'ka bere ty kaq te mire, kaq t'bukur, kaq t'zgjuar? - Ti m'thote! As marshallah, as sy t'keq. lol. Ec aty Rilindje! Falimenderit !!! Bota te vlereson!

Ashty po. Shoqerise i duhen femrat revolucionare smiley

Prandaj e kritikojme dhe ne KM o shabe qe te mos na i haje bota me sy .smiley

Cimo, "Classy" e ka qujt inglizi.

Dhe kur te qu inglizi classy, katunaret dhe provincialet pellazgo-ilir, minimumi, duhet ta qepin.

Qepe...o fshatare!!! 

Menum se skish ngel gjo pa bo me lapsat, tha, per te tregu mbeshtetje; kur tak vje shqipja!!

Classy eshte mor xhan po kujdes me ato fotot qe  poston ne facebook thuaj atij.nga nje ane ben be e rrufe se nuk propogandon shqiperine e madhe nga ana tjeter poston flamurin e dronit.http://www.gazetatema.net/web/2015/01/12...

C'lidhje ka droni me Shqiperine e madhe? Ajo harta aty tregon thjesht vendet ku jetojne shqipfolesit. Eshte si te nxjerresh harten e frankofonise e te ankohet kanadaja. Futja kot

Duhet mesu frengjishtja, Ron!

kaq di me te thon.

ps. s'e kom thon kte as per balzak e as per bodler. na futi fryken ne palc ai sala. 

Sa do te jene merzitur Shefqet Krasniqi,Shpend Ahmeti apo Albin Kurti duke pare kete video.

Katër mashtrues fetarë nga Shqipëria në Paris

Të krishterët ortodoksë të Shqipërisë u përfaqësuan në Marshimin e Parisit me z. Andon Merdani, peshkop i Krujës. Ky më tepër fyen se përfaqëson ortodoksët shqiptarë. Andon Merdani, është në fakt një musliman nga fshati Greshicë i Fierit. Ai është i biri i Lutfiut dhe i Lumturisë dhe është konvertuar në ortodoks kur ka qenë emigrant në Greqi. Ky farë “Andoni” mund të përfaqësojë ata fakirë të cilët për bukën e gojës morën një fe të cilën e ndjenin me stomak dhe jo me zemër, por jo ortodoksët shqiptarë.

kurse Baba Mondi është një rudiment i komunizmit, simbolikën e të cilit ai e shpreh më së mirë duke qenë për nga profesioni oficer ushtarak, që pas rënies së regjimit komunist u bë klerik.  

..komunisti eshte bere prift  smileysmiley

E verteta eshte se 3 nga 5 anetaret shqiptare te Sinodit te Shenjte te KOASH-it jane lindur nga familje muslimane.

Edhe Johan Pelushi i Korces qe do te behet kryepeshkop i KOASH-it kur te ike Anastasi, eshte lindur musliman.

Cfare ka ketu per tu ankuar?

Ne fund te fundit disa po kthehen ne fene e kohes se Gjergj Kastriotit.
Uroj qe ky numur te rritet.

Kapo, pjellat e Xhelil Gjonit, nuk eshte mire te citojne Kastriot Myftarajn. Dorezoje tesren Kapo, e futu tek LSI, qe ka krietar nje komunist modern.

..komunisti eshte bere prift 

Perendia punon ne menire misterioze Kapo.Jezu krishti vete ka pas qene zdrukthetar keshtu qe eshte normale per nje ish hidraulik te behet baba teqeje.

Ore ka te drejt alba se e kam degjuar dhe une qe ai jezusi ka qen tapicier para se ti futej fese. Po meti ca ka qene para se te vendoste te behej profet?

meti shiste ke tezgat smiley

Hallvaxhi si bab mondi. Shef ti qe kta qe fillojne me zanate ecin. Kam pa i dokumentar te opinion qe nje udheheqes i hershem i partise komuniste ka qene teneqexhi, nje tip xhuxhi po spo ja kujtoj emrin. 

smiley

Helmin lere per me vone, o derman 

Shume rende ti kapo!!!!

Lumja ti o Kine o lule qe le pas shoqet e tua ..smiley

Komunistët bënë Demokrat një popull të tërë jo më një prift apo hoxhë smiley Krijun nja pesë a gjashtë parti dhe të gjitha me Liderra në Pushtet .Po që kanë krijuar dhe produkte të fjalës së Lirë smiley

E Çu puno ti Grande këtyre të sëmurve psikikë me Acdc ..Vallaj vetëm ti ua di rradhën kur duhet pështymë Ortodokse , Kur Katalike si në kohën e Jozefpërckës e kur duhet pak pështymë Mazllëme si në kohën e babasqapit  

Mos harro se komunizma pruri Berishën që ka pjellë gjith këta cicëritës antikomunistë smiley

E Njente Kapo eee .. tani Kuptohesh përse tallesh me këta fakirë të lloit acdc që vënë dhe 1 mbrapa ti njohën se mos i ngatërrojnë me Ortodoks debilë  të tjerë .

Dritë ta bëftë dhe ty se i njeh Debilët më mirë se të gjithë or tie smiley

Ca maskarade. Po mos ishin kta 4 zagare sdo ishte nevoja fare fundja per kshu manifestimesh. Ma kapni icik mond hallvasin lluc fare vllai. 

Eshte shume e thjeshte per tu kuptuar se kujt nuk i pelqeu ky marshim. Atyre qe hidhen perpjete nga gezimi sa here qe ndonje plehre pseudo-mysliman ben terror. Atyre qe nuk u rruhet fare per viktimat e pafajshme e nuk e thone nje fjale ngushelluese per to, por vrapojne te vejne baste se akti i ardhshem terrorist do kryet patjeter nga nje mysliman. Se per ta e rendesishme eshte qe te sulmohet Islami dhe myslimanet, e jo fakti qe ca njerez humben jeten. C'vlere ka jeta e njerzve per ta? Le te vdesin, nese kjo mund te sherbeje per te cuar uje ne mullirin e tyre te urrejtjes. Ne fakt keta jane ideatoret e vertete te vrasjes se 17 viktimave te pafajshme se po te mos ishin keta urrejtje-ndjelles, mollah o'karave as nuk do ua kishim degju kurre emrin.

Kur lexon disa qe bejne apologjine e Le Pen, kupton qe ne fakt diktatura na qeka semundje e trashegueshme gjenetikisht.

Pasi e qave politiken, tashti i qeke fut gjenetikes smiley

 

pushteti qe merr per veshi klerin, se vetem ai mungonte per te kompletuar buqeten e farses se rames si dhe pak ngjyra per parade cirku.

megjth dallohet qe kane bere zbore te katert, se arrijne ta mbajne rreshtin.

 

Mediat franceze sulmojnë Edi Ramën: Ja ku e vodhi idenë e tre lapsave! 

Nga kërkimet në mediat sociale, zbulohet se fotoja e tre lapsave, nuk është shpikje e Ramës, por një gjetje inteligjente e studentave francez të arteve të bukura. Këta studenta, në faqen e tyre të profilit, nxoren një foto me tre lapsa, që nënkuptonte ngjyrat e flamurit francez, si dhe një shenjë solidariteti me viktimat e Charli Hebdo. smiley

edi rama  lapsat​Kreativiteti i Edi Ramës në fokusin e medieve ndërkombëtare

E mer Kapo, po si nuk e kupto ai Luli qe ka nje cjerres maskash si puna jote ne parti e nuk e shfrytezo si duhet. Aq sa e ke demtu ti imazhin e Edi Kristaq Rames me SKANDALET qe i ke gjet, nuk e ka demtu as Mero Baze qe i nxorri fotot nudo.

Rrofsh o kapo se je ilaci i divergjencave ne PPU!

Kapo, s'na solle ndonje link te mediave qe e sulmojne mo smiley

Si keni zbritur ne genjeshtra kaq te ndyra, kur s'ka as edhe nje media te vetme franceze qe ta kete sulmuar Ramen. smiley po plasni te gjithe sot nga inati e s'po dini c'te sajoni me

Lapsat me ngjyra flamujsh s'jane gje e re, por vendosja ne xhep ne vend te shamise pikerisht ne kete dite eshte ide e mire, sic eshte vleresuar.

shkabano; qe Rama nuk te fal per te grabitur ket e djin ma mire ndertusit ne Tiron dhe katundet perreth,

por qe te ishte ene hajdut nedrkombetar i "Prones Itelektuale" te tjetrit  kur je ne postin e KM,kjo me ka shokuar per zotin smiley

Ore sill linkun e mediave franceze qe kane sulmuar Ramen smiley. Dmth, ti futesh ketu per te genjyer robt me genjeshtra ordinere?

Mesazhi i marshimit eshte :liria e shtypit eshte nje nga shtyllat e demokracise .nuk na e mbyllni dot gojen me kobure.Eshte fituar me gjak dhe si po tregojne ngjarjet duhet ruajtur me gjak.

Fshataresia ish kooperativiste prane PS pak marak ka perse u be ky marshim apo cfare vlerash perfaqeson.Si gjithmone e perdor per reklame te vetes:4 klerike shqiptare mahnisin francen.franca mahnitet nga klasi i KM shqiptar etj..

Rama eshte me Berish se ca mendohet, si arketip e kam fjalen. 

te qenit ne qender te vemendjes, servilizmi ndaj mediave, te qenit nje moster mediatik qe ben cfare i pelqen medias, eshte nje model qe ka fillu qe me Berlusconin, si me tipiku. 

e ke prape live.i ka mbledhur prape kreret e feve dhe po lektoron. Baba Mondit i jane kapitur syte per gjume (a per nje gote raki ) lol.

po u shpjegon hoxhallareve se c'eshte kurani?

Degjo ti se gjerat kanee nje vijëmësi llogjike. Kam lexuar (seriozisht) qe emri i pare i botes Adam ka prejardhje pellazgjike 'A Dalim?'  Pra a dalim i drejtohet Evës, a dalim menjellaf nga korija e molleve (aty ku e hengren derrin). Edhe Eva e ka pasur emrin Eja, pra Adami (A Dalim) i drejtohet femres e i thote femres Eja me mua, po me kalimin e kohes germa j u bë v. Pra desha me te thene si mos jene ne paris sterniperit e adalimit dhe ejas?

Deri dje turravrapet denonin si hipokrizi homazhet e solidaritetit ne Paris, denonin vershimin e krereve te shteteve per bigotri sepse nuk kishin shprehur te njejtin solidaritet per Ceshtjen Palestineze apo per femijet e vrare n Nigeri. Ata edhe Gjergj Kastriotin po te shkonte te shprehte solidaritet do e kishin quajtur peder papati me mendjet e tyre te ndryshura nga diktatura e shpirti i denimit e mohimit. Besoj se mbas daljes se 3.5 milione njerezve te jete reflektuar.

ooooo!
po ikni o lla se lat nom! Ikni mer lexoni naj VQ n'ven qe me kalu kohen me hoxha e prifta!
 

E kemi lexuar dhe vq-ne me pasazhe aty ketu po duhet te themi te verteten ama, autori ne ceshtjet gjeopolitike me religjion ne mes nuk ka qene aspak largepames e parashikues. Ca gjera duhet ti themi troc

kokolepsi, por per tolerancen fetare te popullit tone, une kam folur me kohe jo vetem tek VQ por edhe ketu nder belgjit. Kur me pyesin belgjit, emigrantet e ndryshem se çfar feje jam, iu them gjysem i kristian e gjysem myslim. Ata shqyejne syte dhe habiten, nderkoh qe une shtoj me tej, se keshtu eshte gjysma e popullit shqiptar dhe se feja nuk eshte prioritare tek ne. 

shfryni o njerez shfryni , kusur mos lini, po te pakten zini mend , gjithe kjo vere qe kaloi nuk u poqet hic 

Ca faji te ka mond hallvasia apo hafiz sabri kociu fundja fundit kur aty ne manifestim qe dhe davutoglu kadaifi, shteti se cilit eshte armik i fjales se lire e perjave arreston gazetare? Apo emiri katarit, shtet ku liria e fjales nuk ekziston as si koncept. 

Gazeta prestigjoze ka cituar presidentit Fracois Hollande, ku gjatë takimit me kreun e qeverisë shqiptare në pallatin Elize, i ka thënë: “e  bukur ajo qe keni ne xhep” - duke bërë shenjë nga tre lapsat ngjyrë blu, të bardhë e të kuqe në xhepin e xhaketes se kryeministrit Rama.

Kryeminsitri Rama, shume faleminderit per prezantimin dinjitoz qe i keni bere Shqiperise.

Nji pytje qe me tundon kto dite eshte: nese ne vend te Rames ne Paris do kish shku Jozi me Berishen, a do kish mujt Jozi me i rezistu tundimit per me ngrejt 2 gishtat???

Nuk e di. 

Po ca diskuto o burr, si nata me diten. Po te ishin ata dy damllate aty do degjoje 'mirrrrakëll of frrridëm' mirrrakëll ov shanselize' 'mirrrakëll ov balzac volter zhan zhak rrrruso'. Shef edin aty ka lezet me i gjati turmes vllaji. E cunat e tirones cunat e tirones. 

mos i zej me goj cunat e tirones se u hiken menja katnarve ktu! 

Cunat e tirones jon nji realitet historik, qe nuk e pranojn vetem produktet e qytezave socialiste. Mospranimi osht ne masen 50% nga padija, dhe 50% nga daci i zi qe kon ne bark. Por edhe dacin nuk e kon per faj te tyne, duhet me e pranu. Te gjithe do kishim daca te zinj nqse per te zbrit ne qytet do na duhej leje nga shefi i deges apo brigadieri. flm.

Ça te ngrete lart , ça, mo Roni ?

 

dy gishtat grave! (liri damakraci) 

smiley

Lefti ne koma!! Kane lene Kapon te haje me goje sot.

   Ore o a keni noifije djeni kush ka qene Baba Mondi ?Po eshte turp, qe me tere ate dollama  ecin Parizit dallkauket tane te dikurshem e me shme akoma sot,  si te ishin delegatet, te caktu prej Robespierit !

Nuk ka me qesharake se kjo Maskarade shqiptaresh  ne Pariz! Maskarada edhe e Evropes qersharake,  ne dite te tilla, per ti thirrur qelemendrese, per reflektim,ne qeverrisjen kriminale te nejrezimit,  keta na bejne "Sushi me dollama  shqiptaresh e arabesh"! E ç` m...ndreqen me kete ? Per ça po çan daullet media jone,  keto 24 sahat ? Per tre kalemat e Edit,  qe nuk hyjne as per ne ....

  Po te paketen te ulim koken, se kemi lane nam ketu e mender ne france , sa dhe per bythken e lulushit,  jane vene 15 bodigarde ..se mos na le jetime, ...nje dodolec i fryre,  per trim i terbum ! Baba ...mondet, po pajtojne gjakrat e ndezura ne Pariz dhe  dy nga te rrethinave  tej e knej Parizit, vine te pajtojne 140 terroriste, te parlamentit teBaba Mondit ! Hajde ore temene, ç`vete  !

Ka ardh koha,  me ja marr  kenges :

"Kungull, mos te mbifte  fara ...!"

tre lapsat e rames, ishte gjetje shume e bukur, njesoj me dronen ne beograd. 

bravo shqiptaret se na nderuan.

bile dhe ai qe ka shku me gruan italiane ne siri. italianet mezi i mbajne grate e tyre ne shtepi, tjetri e lidh pas vetes deri ne siri.

Edhe ai ceceni i bombes ne Boston ,nusen amerikane bije doktori ,nga Katrina e ktheu ne Qerime...smiley

smiley Grandee

P.S: Mua per vete s'me shkoi mendja fare ke flamuri fronse, thashe mos ishin dhe lapsat nje simbol harmonie politike: nga nje ane demokratet, nga nje tjeter socialistet, lapsi i bardhe-Baba Meta.

Presidenti francez Hollande duke bere ftesat e duke i vene pulla si Ollga letrave per mbleseri per Melken...

- I nderuar zoti Netanjahu, aman mos hajde ne ceremoni se kjo eshte per neve, jo per ty.

- I nderuar zoti Rama, aman hajde me gjithe lapsa dhe hoxhe-prifterinj (por pa diplomatin e Lapsi.al) qe ti tregojme armikut se jemi race e forte...

italianet mezi i mbajne grate e tyre ne shtepi, tjetri e lidh pas vetes deri ne siri.

Pranej them qe ti i jep oksigjen ketij blogu, gjithnji shton nji pike te re dhe interesante veshtrimi te diskutimit.

Imagjino sa horizont hap kjo! Pse e ndoqi ajo tjetra, cfare bente ky aq mire, qe psh italianet apo englezet nuk e bojn etj etj, you name it. 

eshte thjesht BURRE (jep jeten per nje ideal). nuk eshte burrec siç jane bere sot pothuaj te gjithe perendimoret pa perjashtim. njerez meskine.

Dhe nji gru e NDJEN kete. Ka shqisen e posacme per kte. 

Se mendjet e thjeshta kujtojn qe grus i duhet bo qejfi vetem ne shtrat edhe u lame.

 

normal, ata qe le gruja e kane fajin vete ata, se kryesisht jane njerez te vegjel. po te heqim rastet e atyre qe i keqtrajtojne grate (me keta normal qe nuk ka si jetohet, e megjithate disa gra durojne se edhe keta horra, kur jane normale dine t'i duan, nuk simulojne).

grate ndjejne "gjenialitetin" (superioritetin ne fakt) e burrit. njoh njeren qe gjun (si luaneshe) per burrin e saj. 

Profilo me qafsh, sa vjec je ti mo bir?

t'ka lene gruja ty ?

Profilo mos u hudh dege me dege? Ajo qe te pyeta ishte sa vjec je? Neqoftese nuk do ta thush, me thuj nuk ta them. Une po deshe ta them sa vjec jam i pari qe te te dali turpi.

ketu te peshku nuk mendoj se ka diskutante nen 40-tat. shqiptaret nen kete moshe, jane hunj gardhi, nuk dine me te diskutojne, se nuk kane se çfare te thone. shohin njeri-tjetrin ne sy ngultazi ne heshje, neper kafenete e kryeqytetit, thote drejtori aktual i liceut artistik. 

si dhe mosha nuk ka rendesi ne diskutim. mjafton tjetri te jete ne moshe madhore, mbi 18 vjeç, ai mund te diskutoje pastaj edhe me me pleqte. 

 

Me pelqen mendimi yt, po a do ma thush sa vjec je ti personalisht? Apo po me le te kuptosh ketu qe edhe ti je mbi te 40-tat.

Profilo, une them qe ktu ka shume 25-30 vjecare si puna teme.

Mire, si te dush. Kisha idene qe vetem grate mbi 30 dhe cunat nen 20 jane sensitive kur i pyt per moshen. Sepse kisha idene qe ti s'hyje as ke e para as ke e dyta.

profilo,ndoshta ke dhe te drejte deri diku...por i kam pare keto italianet qe ju rrembejne femijet se s'lene programe tv pa shkuar duke qare per te kerkuar se nuk jua kthejne me

Dihet pra mo qe si ta ben qejfin shqiptari sta bejn dot pepinot kokxhelat. Shqiptari tqi me fort, ta ben me gjak, eshte burre me 100 'rr', te respekton, di ca eshte nderi, shoqnia, fjala, familja. Jo si ato baxhellat e anglise qe vetem pijne e rrezohen si lope rrugeve te londres, apo ato palloshat e gjermanis qe duan me shume veturen se dashnoren, apo lapangjost e frances qe perdridhen 2 ore para pasqyres si me qen pilla te bukur. 

ato palloshat e gjermanis qe duan me shume veturen se dashnoren

a te ka ra rasti me i pa kur shkojn me naj destinacion turistik, kur iu zbresin S500-ave te tyne. Puna e pare qe bojn, ne vend te kundrojne pak peisazhin e ri, natyren, qaf per qaf me femnen e tyne, e me naj puthje kshi rreshqanthi si side effect, gjoja pare qe bojn eshte te fshijne nje here mercedesin nga pluhuri i rruges. jom deshmitar vet per ket. ba ba ba (e thonme duke kap cepin e jakes se kmishes kjo, e duke e shkund). 

Mos me thuaj qe qenka e vertete. Kam menduar qe eshte mit urban.  Si ato qe degjojme rendom. Boooooooo ca lloshash. 

mit urban eshte deklarata e Madonnes, qe tha qejfin si ma ka bo nji shqiptar, s'ma ka bo asnjoni. Por, tha, nuk kishte sens per humor. smiley

 

Kto sjan mite jan realitet. Sa her fito shqiptari te barcaletat me kinez amerikan e gjerman. Ne jena nona. 

Shko pyt me naji farmaci ne tir, sa viagra shet ne dite smiley

Baba Mondi superSTAR, kaq di me t'thon une.
Cado te kete qene, ai eshte fytyra e Bektashijve. Ariu Shqiptar smiley te ... Ariun Rus.

Baba Mondi vs Rasputin?? Baba Mondi foreva

na nderoi. pike. Baba Ehler Shabanit te Martaneshit  do i ishte bo zemra mal po ta kishte pa.

Nje shfaqje ekselente e shqipove ne Paris .Gjetja e Rames ma artistikja ne keto dite . Falemners qe na bete me u ndie krenar qote edhe per pak sekonda .

The show must go on dhe le te shkoje,keshtu eshte bota,e gjtha nje teater,por aman, mos na mbushni mendjen se ne bashkejetesen fetare e kemi prej civilizimit, se ne s'besojme ne Zot, i teke raki e pilaf dhe rrofte pragmatizmi!

Ne nuk "besokena" ne zot dhe paskemi bashkjetese fetare ndersa keta "besokan" ne zot por vriten e coptohen me njeri-tjetrin !

ne jemi shume mire keshtu si jemi,sepse edhe fanatizmin fetar kemi mangut,nuk na mjafton lufta krahinore dhe varferia qe kemi dhe qe vrtemi se me ke zhgarravit makinen...ata qe vrasin nuk besojne ne zot,e kane krimbin brenda vetes

lufta eshte per burrat. puna eshte nuk luftohet ne menyre te ulet. terrorizmi eshte forme e luftes se ulet. se qellim ka me terrorizu. kur lufta ka qellim HEROIZMIN. 

Akili dhe Hektori e dinin qe do vdisnin, dhe prap shkuan ne dyluftim. ky eshte heroizmi. 

nuk vriten njerez te paarmatosur. 

neve na vjen nga vjetersia si popull mendoj. kemi pas jetuar ne kohe te qytet shteteve greke, ku çdo qytet adhuronte perendite e veta.

mendoj se me shume e kemi per partinesmiley

Ka qe shqetesohen se nuk shikojne muslimanet e moderuar te reagojne; por nuk ka muslimane te moderuar ne France, biles s'ka fare muslimane: ka thjesht njerez te besimit musliman, qe mbajne ramazan, njesoj siç bej une per Krishtlindje kur shkoj te hà gjelin e detit tek prinderit e mi; por ata s'kane pse te angazhohen ne menyre te veçante kunder islamit radikal si muslimane te moderuar; nuk ka muslimane te moderuar dhe pike. Eshte njesoj sikur te me thonin mua: "reago si katolik i moderuar" ! Une nuk jam katolik i moderuar, edhe pse jam pagezuar.  Une nuk jam katolik

Charb, kryeredaktori i ekzekutuar i Charlie Hebdo : "Ma ka sjelle ne maje te hundes fakti qe shqetesohemi kur shikojme se muslimanet e moderuar nuk na reagokan"

 

ramazani ose te mos hash mish derri ose te mbash shami, nuk eshte njesoj me gjelin e detit per krishtlindje. 

i ngaterron gjerat ai charb-i. 

ndersa te komentet ka nje koment interesant, qe kerkon te rivendoset sherbimi i detyrushem ushtarak, per te forcuar lidhjet midis te rinjve prej komuniteteve te ndryshme edhe ndermjet tyre, por edhe me Francen.

sherbimi ushtarak edhe ne shqiperi u vlente shume atyre qe s'mbaronin shkollen. i piqte, thuhej ne ate kohe. 

te jem une president i frances, vej sherbim te detyruar per te gjithe ata pa shkolle te larte, 3 vjeçar per djemte dhe 1 vjeçar per vajzat. nepermjet sherbimit te detyruar per te gjithe, izraeli, matrapazet e dikurshem po i ben trima sot.

Parada e tyre me pelqeu, dhe nuk e di a e kuptuan njerzit aty qe ishin nga Shqiperia. 

Baba Mond plot nur Skrapari

Ne Paris ishe i pari

Nuk eshte Paris, jo, eshte qyteti desaret qe lind titane kur ata kerkohen.

Asgje nuk lind ne truall bosh.

KULTURE!

Baba Mondi: "Gjergj Kastrioti u shkeput nga Turqia per te treguar se pa atdhe nuk ka fe" smiley smiley smiley

VIZION!

I take it babai paska frekuentuar format e edukimit m-l ne vakt te vet.smiley

Edhe kur do te thush ndonje thagme e menderos fare si demaskimsmiley

Po pse kush nga te burgjuemit e burgjeve kamuniste nuk ka qene aktiv ne format e edukimit kamunist ML smiley

Per te kuptuar tolerancen fetare tek shpiqtaret duhet lexuar libri i Muc Nanos "Pax Albania"smiley  Sa tolerante jemi, e tregoi reagimi ndaj A.Llakes dhe A.Bajkos kur vune ne loje Papen. Sikur te kishte revista satirike si Charlie Hedbo , do shifnim sa do mbante toleranca. Eshte fatmiresi indiferenca kundrejt identiteteve fetare dhe lenia e tyre jashte luftes politike dhe mediatike.

Kujt ja priste mendja qe do vinte dita qe ne te lexonim shprehje si "duhet lexuar libri i Muc Nanos" smiley 

P.S. Vlen te theksohet se deri me sot asnje musliman i moderuar s'ka bere ndonje vjershe qe fillon me vargun "Ejvallah per disidentizmin, Muc bir Nano i nones". Pse valle, apo ngaqe gjithe poetet muslimane jane ISIS-sta? Ervin Hatibi, mos bej sikur s'degjon...

Na shurdhune veshet t'u kririku Obamen pse nuk ishte ne Paris. Baraku mund te jete cdo gjo, por trap nuk osht nji nga ato cilesi. Francuzve iu iku ajo shurruflla pri shalesh( e kishin edhe te " rrethume" ) dhe per dy dite arriti ne Siri. I ve dot faj Obames qe ka thone : Eeeeee, I'll pass ! I love Paris but gather without me ...smiley

ka ik disa dit para se me ndodh qameti.

jo se kjo e lehteson situaten, se kta ishin gjyku si tipa "me rrezikshmeri te ulet" sa per ate pune, por per saktsi me teper.

Kete nuk e dija, seriozisht. CNN ( yeah that one) tha qe ajo ishte te kosher market dhe iku duke u heq si hostage e liruar. E kom fjalen per ate mbesen a Huari Boummediene.

Po sillen me amerikanet sipas avazit:hyp se te vrava zdryp se te vrava.Kur amerika do me i ndihmu i quajne police nderkombetare , kur amerika i le ne pune te vet i qahen se nuk e can koken.Qahen nga Bushi i cili pushtonte vendet e huja sa here shihte ndonje enderr te keqe , qahen edhe na Obama politika e jashtme e te cilit eshte ne dere e brenda.

ej, kush ve bast qe duke fillu nga sot, s'ka per t'pas as edhe nje akt te vetem terrorist nga islamistet, por vetem akte terrori kunder muslove?

Biles paska fillu: 50 sulme ne 5 dite !  filloi mer filloiiii !!! smiley

 

 

s'vje gjo nga franca. ama po ia boni bam anej nga veni i bekum i "Jawohl"-it, duhen rimendu planet e retirement-it. smiley

Shpresoj qe te gjithe keta te gjehen e te denohen sipas ligjit!!!!!

Kot me te pyt, ti po insinuo se ket e bone vet Francezet?

Bame, seriozisht e kishe ate punen e insinuimit ?? smiley se une sikur e kom shkrujt edhe nje here tjeter: me mire boem islamofob, ksenofob e ç'a fobi te dush ti, se konspiracionist !!!
Thjesht po doja me thone qe, ashtu sikurse kish vetem nji 11 shtator, edhe kjo puna e ketyre kafsheve: e bon nje here qederin e modh dhe mbaroi kjo pune. kaq e gjitha
 

smiley Mal ma bone zemren!!! 

Ca ti boj une qe nga Franca ketu ne blog po na vje pergjithsisht i njejti insinuim??!!! Njerez jemi dhe ne, "islamofobet".

Sot eshte hack llogaria Qendrore e Ushtrise Amerikane ne Twitter e YOU-Tube, nga ISIS, ku kercenohen Ushtria amerikane se trupat Xhihadiste po zbarkojne.... 

MB do thoshte se per kete fajin e ka Youtube dhe Twitter qe ka security shume dobet. Se vete ushtria e ka passwordin e forte. smiley

Mesazhi ishte i qarte, kundersulm i afert....dhe shpresoj te merret seriozisht. Sa per force passwordi, nuk ka aq shume rendesi, se nje gjeneral u arrestu se ja besonte te gjitha sekretet dashnores e jo gruas.

sigurisht qe eshte marre seriozisht se nuk eshte qe kaperdihet kollaj. jo me kot trupat u zbarkun ne irak. per petreus me vje keq, ca ste ben koka. 

smiley Me gamile do dune nja 6 muj te arrijne deri ne Gjibraltar. E ka thone i vjetri: "Perenia ne fillim te merr menjen, masnej shpirtin."

shi si bo Stalker sikur europa jeto ne epruvete.

Nuk kemi iluzione per europianet o Stalker. E dime shume mire se kta te sotmit jane ne mos bijte, niperit e atyre qe bene kerdine 70 vjet me pare.

Pranej dhe na ra goja tu i thone komunitetit musliman ne europe, kujdes me kta koqet ekstremiste se do tju marrin ne qafe. Fundja po nuk i kontrollute dot, dilni dhe denojini neper rruge e sheshe qe ta mori vesh europiani se nuk jeni te gjithe njisoj. 

Europa eshte si nje luan i ngopur qe fle nen hijen e baobabit. 

Largqofte te zgjohet luani o Stalker.

Shpresoj qe ne mahalle mos te njihesh si shqiptare musliman.

Jane te poshter europianet o Stalker.

Nuk jane budallenje greket qe u mbajne meri qe prej 1204. 

E dime shume mire se kta te sotmit jane ne mos bijte, niperit e atyre qe bene kerdine 70 vjet me pare.

me behet qejfi qe e shkruan te zezen ne te bardhe. serizisht smiley

Shpresoj qe ne mahalle mos te njihesh si shqiptare musliman.

po kush te tha ty qe une nuk jam sikh, qe ta morim vesh i her ket pune ?? smiley pastaj ne banojme ke ura o Ron, kshu qe nuk rrezikojm gjo

Jane te poshter europianet o Stalker.

ketu je kabim. te poshter jane te pushtetshmit. Poplli osht si shpyrt

 

 

Si rezistoi shoku Rama pa ju dhene nje leksion se si duhet te "Rilindin". Apo e kishte dhene me duket tek France 24. Qesharak!

O RD, gezohu nje here per venidn tend dhe kur s'eshte Berisha ne pushtet, se s'do jete gjithnje partia jote ne pushtet. Kjo eshte demokracia. Jo qe kur s'eshte partia jote ne pushtet, vendit duhet t'i vihet flaka e t'ia nxish imazhin me sa te mundesh, sikur po flet per hasmin

O shoku shkaba, ti or burre i dheut ben sikur te kane harruar alienet ne toke dhe nuk din asgje ne lidhje me ambjentin qe te rrethon.

Po i vjen fundi botes ! Kur u bo dhe shoku Rama me dhene mend per fene tek TV France 24, u "prish" muabeti.

"dhe nuk din" sa e ndyre eshte ajo n-ja tradhtare!!!!

Nuk e marrim mundimin te lodhemi me Shqupistat, te katapultuar ne pushtet nga Xhelil Gjoni. I urojme perzemersisht te kthehen ne Parti Islamike se nuk kane asgje demokratike. Vetekuptohet urrejtja per Jaranin e PS, nga ndjekesit e Cunit te Sheqeres. Edhe Kosova po dashurohet me te....

http://www.gazetatema.net/web/2015/01/12...

spiritus - 12 Janar 2015 - 19:51

...Per te kuptuar tolerancen fetare tek shpiqtaret duhet lexuar libri i Muc Nanos "Pax Albania".....

Te kam respektuar spiritus ndonese nuk kam qene dakort me mendimet e tua disa here.Por me kete rekomandimin qe ben me vjen keq por je bere per te qare hallin nga ana intelektuale.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).