Para disa muajsh nje familjar i imi shume i afert zbulon se ka nje mase tumorale. Shkojme ne QSUT dhe kryejme aty te gjithe protokollin e konsultave dhe kujdesit. Vendoset ti behet Operacion per heqjen e mases tumorale. Besuam tek profesionalizmi dhe pergjegjshmeria e mjekeve. Por qe pas atij Operacioni, familjari im, ka perjetuar nje sage te vertete vuajtjesh nga infeksionet e pafundme qe pesoi. Eshte shtruar disa here ne Spital per Infeksion. Gje qe deshmon se pergjegjesia kryesore bie mbi kirurgun qe ka kryer Operacionin. Nuk po hyj fare ne deshmine e kalvarit neper te cilin kalon nje pacient qe shtrohet ne Spital tek QSUT, sepse kjo kerkon nje rrefim te detajuar te mbushur plot dramacitet. Te lodhur me trajtimin dhe shtrimet e disahershme per Infeksion, ne vendosim qe ta cojme familjarin tone ne Turqi. Atje ne Spitalin ku beri kontrollin e imet, Doktoret Turq u befasuan me cilesine dhe nivelin skandaloz te nderhyrjes kirurgjikale dhe trajtimin qe i ishte bere familjarit tim.E cka ishte me dramatike per ne, Doktoret Turq thane se nderhyrja kirurgjikale ishte bere krejt jashte protokollit, pra ishte bere gabim…

Sidoqofte, Doktoret Turq dhane nje Protokoll Trajtimi me kemioterapi venoze e disa mjekime te tjera plotesuese. Kthehet ketu ne Tirane familjari dhe interesohemi ne QSUT, per kryerjen e ketij Protokolli sipas rekomandimit te Doktoreve Turq. Doktoret ketu bien dakort me Protokollin e Doktoreve Turq. Por mesojme se ky lloj Trajtimi me kete kemio eshte shume shume i shtrenjte dhe hyn tek trajtimet e rimbursueshme nga Shteti. Interesohemi ne menyre te drejtperdrejte, por aty ne QSUT, te gjithe habiteshin sesi ne kerkonim kaq normalisht nje gje qe na takonte, por qe sipas realitetit aty ishte plotesisht e pamundur. Kishte dy menyra te thena nen ze qe mund te sigurohej ky Trajtim me Rimbursim nga Shteti, ose te paguaje psh 5000 euro nen dore, ose te gjeje nje mik teper te rendesishem lart ne Qeveri. Une nuk doja ti hyja fare rruges se pageses nen dore, keshtu qe kerkova ndihme tek miq te mrekullueshem personale lart ne Qeverisje.

Njeriu qe mori persiper te me ndihmoje per mua dhe familjen time eshte engjell dhe tek une dhe familjaret e mij ka mirenjohje te perjetshme. Ky njeri meriton bekimet me te sinqerta sepse ka mare persiper te na ndihmoje krejt natyralisht pakushte, me miresi te pakufishme. Eshte njeri qe rralle gjendet ne realitetin tone. Emrin nuk po e them, por vete njeriu e di dhe ne familjarisht e kemi shume shume per zemer. Miku yne flet me Drejtueset me te larta te QSUT dhe u kerkon qe familjari im te mare sipas ligjit ate qe i takon pra Trajtim me Rimbursim nga Shteti. Pergjigja nga Drejtueset e QSUT ishte e menjehershme dhe pozitive.

Por ja qe ketu fillon edhe kalvari i ri. Edhe pse me mik nga lart dhe urdher nga Drejtueset e QSUT, aty ne QSUT eshte nje Drejtoreshe e Farmacise me emrin Narvina, nje monster e vertete, qe ben si Shefe mbi Shefet. Ajo perbuz dhe shperfill kedo qe shkon ti kerkoje kryerjen e nje sherbimi nen detyren e saj. Ajo nuk e kupton fare as gjendjen psikologjike te nje te semuri me mase tumorale e as te te afermve te te semurit. Ajo eshte monster… Me shume gjasa dyshoj se per Narvinen cdo familjar, apo pacient qe vjen me porosi nga lart, sic duket eahte heqje e pjeses se fitimit qe ajo ndoshta mer nga shitjet nen dore..

Nuk mund ta imagjinoni pritjen ne te ftohtin e ketij dimri, ne lulishtet e QSUT per ore e ore te tera, te familjareve dhe pacientit, ne pritje te Narvines… Keshtu ndodhi heren e pare… Me keq u be heren e dyte… Kemio ka nje cikel cdo 2 jave… Kur vinte dita e kemios per mua, familjen time dhe familjarin e semure ishte nje torture e vertete… Edhe pse Drejtueset e QSUT ia kishin dhene porosine me emrin e familjarit tim te semure Narvines, kjo monstra, ishte e pamundur per tu takuar. E ne prisnim bashke me familjarin e semure ne lulishte mes te ftohtit mengjesi deri mbasdite. Dhe Narvina ishte e pamundur per tu takuar. Edhe nese kishe fat dhe e takoje, kjo monstra Narvina, te priste fytyrerrudhur dhe shperfillshem a thua se ajo ishte Princesha e Bizeles se Andersenit, dhe ti Lebrozi shpellar qe sapo kishe dale nga ndonje skute e ndotur. Pergjigja qe merrje nga Narvina ishte: Nuk ka ilac… E une detyrohesha komunikoja me mikun tim engjellor lart ne Qeverisje, e miku fliste me Drejtueset e QSUT, e Drejtueset e QSUT flisnin me Narvinen, e pasketaj Narvina nese kishim mundesi ta takonim serish, na thoshte se : Ilaci eshte…. Besomeni kjo ndodhte cdo dy jave. Kur vinte dita e ciklit te kemios, ne shkonim qe ne mengjes ne QSUT, prisnim mes te ftohtit ne lulishten e QSUT qe te takonim Narvinen, ajo ishte e pamundur per tu takuar. Kur me kembengulje ia dilnim ta takonim, pergjigja e saj e pare ishte: Nuk ka ilac… Pastaj une detyrohesha te flisja me mikun tim egjellor lart ne qeverisje, qe miku im te fliste me Drejtueset e QSUT, qe pasketaj Drejtueset e QSUT ti jepnin serish urdher Narvines, qe me ne fund pasi ne te kembengulnim per ta takuar Narvinen, e tia dilnim mbane me shume mund per ta takuar, Narvina te na thoshte me perbuzje e bezdi: Ilaci erdhi…. Per ne kishte rendesi lajmi se ilaci erdhi e as qe e vrisnim mendjen per perbuzjen qe na jepte Narvina…

Sidoqofte, asnje cikel nuk u be ne kohe, sepse mes ketyre pritjeve ne lulishten e QSUT, mes te ftohtit te ketij dimri, mes bisedave me mikun engjellor, e pasketaj te mikut engjellor me Drejtueset e QSUT, e pasketaj mes prosise se tyre per Narvinen dhe perpjekjeve tona per ta ritakuar Narvinen qe te na jepte lajmin se ilaci erdhi, ne humbisnim dite. Cikli duhej bere cdo 2 jave, por ne mezi ia dilnim ta benim me 4 dite vonese, deri ne 2 jave e gjysem vonese, heren e fundit. Dhe ishte dramatike per ne, sepse Trajtimi behet me cikle cdo 2 jave sepse e ka nje Protokoll. Mosarritja dhe pamundesia jone per ta bere ne diten e duhur ciklin, pra cdo 2 jave, na shqetesonte per vete efektin e kemios. Vonesat ne cikel logjikisht prishnin ciklin. Por as Narvina e askush ne QSUT nuk mbanin pergjegjesi, as na jepnin pergjigje, e as e canin koken per ditet e humbura, vonesat ne cikel dhe efektin e ketyre vonesave tek pacenti.

Ndaj ne vendosem qe pasi perfundoi Trajtimin e pare me 4 cikle, ta dergonim perseri ne Turqi, familjarin tim, qe te bente nje kontroll. Sot u kthye nga Turqia. Na ka lene pafjale. Nga analizat dhe kontrolli qe ka bere atje, Doktoret turq nuk kane gjetur asnje gjurme te ilacit avastine, qe eshte ilaci per te cilin na ka torturuar Narvina. Me pak fjale, Narvina, na ka mashtruar sipas te gjitha gjasave, e te 4 heret qe na ka torturuar per ilacin, kur na jepte lajmin se ilaci erdhi, na hidhte hi syve, e kushedi c’leng na jepte nen etiketen e avastines… Kemi fleten e analizave te bera ne Turqi, ku duket qarte se nuk ka asnje gjurme avastine ne gjakun e familjarit tim. E te mendosh se heren qe ne menduam se familjari im e beri kemion me avastine, ishte ne fund te dhjetorit. Kemio eshte trajtim shume i forte dhe avastina le gjurme te qarta ne gjak. E ja ku jemi sot, me nje flete analizash ne duar, te bera ne nje nga spitalet me te mira ne Turqi. Analizat na thone se nuk ka asnje gjurme avastine ne gjak. Keshtu na thone me goje e me shkrim edhe Doktoret Turq. Ndihemi me keq sa s’behet.

Duam e do ti shkojme deri ne fund ligjerisht, administrativisht, mjekesisht dhe publikisht, kesaj ceshtjeje, zbulimit te se vertetes dhe vendosjes se drejtesise. Do te bejme analiza e kontrolle te tjera, e nese serish analizat do te na konfirmojne se nuk ka gjurme avastine ne gjak, atehere nuk ka me paqe mes nesh dhe QSUT. Nese mungesa e avastines ne gjakun e familjarit tone rikonfirmohet, atehere sipas nesh, ne QSUT me familjarin tone, eshte bere tentative vrasjeje me paramendim.

Burimi: cityfm.al

130 Komente

Vrasje me paramendim jo po pune me byth allashqiptarce. Te isha une si ty i kisha zene rrugen asaj kuntit narvines me nje thik dhe e kisha ber te dhiste ne brek shurrën. Gjej nej cep pa drite dhe dili naten, mjaft u qyrravite ktu si femrat. 

Po ca vrasje leshi, te paguante si gjithe te tjeret, dhe do ta kishte marre sherbimin per mrekulli. Ka ikur koha e 'mjekut sherbetor te popullit". Tani eshte thjesht tregti si cdo profesion tjeter. Paguan te sherojne, nuk paguan shkon ne esfel te gomereve. Edhe per telefonin paguan dhe flet me tjetrin. Nuk paguan grihesh dhe e takon tek dera. Edhe kur shkon tek qeveriu, paguan te jep shkresen, nuk paguan ngrohesh ne diell.

Po mir o sikur se njeh popullin tend ti qe i ka i cik si shume qejf keto hiperbolizimet me patos. Ja tjetri ste ndihmon, ky thote tentoi te me vriste. Apo cunat, tjetra me sheh padashje, une them ma lujti keq fare. 

Ti shkosh deri ne fund kesaj ngjarje qe cke me te!! Dhe ate Narvinen monstren ti tregohet vendi! C'jane keto kafshe e kaluar kafsheve. Nuk e besoj dot qe ka femra kaq heartless!!! 

Po cti shkoj prapa se sdo zgjidhe gje.ti vej thiken ne gurmaz asaj karabaxhelles naten me nej pusi dhe e sheh si shkon shurra shtat asaj. Kshu zgjidhen kto pune ne shqiperi fatkqesisht, keshtu. 

Ate them dhe une. Nese nuk e ve drejtesine ne vend the right way, nuk mbetet tjeter perpos versionit tend. O te behen njerez o ne te s'emes te shkojne keto plehra. 

duhet kallashi! apo lere thuaj se na afendohen e roli drejtues i femnës narvina e pordhi kali?!!

Aty te vdesin me deshire dhe vullnet te plote. Korrupsioni i ka shtrire kembet dhe duart aq thelle sa eshte e pamundur te shkulet. Eshte futur ne gjak. Mjere kujt i bie halli neper spitalet tona! smiley

Prandaj ajo mut drejtesie eshte celesi. Se e rrasje mrena Nirvanen, ku mund te gjente ate te verteten, dhe s(pi)talles i merrje pare sa t'i digjej mytha gjithe drejtuesve. Po ne mungese te ketyre delikatesave ... ka plas dhe kallashi. 

Me e keqja: si Narvina jane gjithandej neper Shqiperi. Ne vend qe te lehet dite-per-dite per hajdute energjie, te permendet pak sistemi shendetesor. Jam e sigurte qe pjesa me e madhe e atyre qe punojne ne kete ambient profesional kane thyer ligjin, edhe duke rrezikuar jeten e pacienteve. 

P.S. Duartrokis Galdinin per artikullin. Me ate pak qe kam lexuar nga ai, eshte gazetar mjaft i guximshem.

 

 

Per at pune ai eshte nje klluf qe se bo nona. Mjafton te shohesh notat patetike te shkrimit apo pasazhe groteske si ...ai miku yne qe nje dhurate e zotit, ai qe nje perendi, Ai qe nje superhero te cilit  i rru trapin ironmani e supermeni bashke. 

Megjithate ktu ka te drejte. 

S'eshte reportazh, por rrefim i nje eksperience personale me sherbimin shendetesor shqiptar, prandaj edhe pathosi. Besoj se eshte ne te drejten e vet per pathos dhe groteskeri bashke, aq me teper qe nje padrejtesi e rende i eshte bere familjarit te tij.

Se lexova se shume e gjate po n fytyre ishte kinge. 

e permenda me lart, xhibi e mbulon ate sektor. Une mjeket i shof thjesht si apostuj te hipokratit

Epo qibi seshte ketu. As gjembi. 

gjembi?
nuk dija qe i pelqenin femrat kinge

Ja burjum. Te ankohet dhe nje dermatologe per vepra heroike. 

Bredho, nuk du te behem avokat i djallit po ti nuk e merr dot me mend se car kushtesh eshte pavijoni i dermatologjise ketu. Dhe kesaj nuk ka c'ti beje mjeku se nuk mund te instaloje ngrohje ne spital. As te ndaje dhomat e pacienteve me dicka tjeter pervec ca kompesatave te vjetra. 

Ama persa i perket aftesive profesionale, po te tregoj nje rast te nje te afermi tim. E diagnostikuan me nje semundje te caktuar lekure por per siguri i thane te beje disa analiza plus qe ne shtet nuk behen. U cua materiali i marre per analiza te Hygea, te cilet e cojne ne Greqi teorikisht. Pas 2 javesh vjen pergjigjia me nje diagnoze tjeter qe mbi te gjitha kerkonte nje kurim diametralisht te kundert. Pergjigjia ishte ne nje leter bakalli pa asnje minimum profesionalizmi dhe e shoqeruar me nje refuzim marrje pergjegjesie, pavaresisht qindra eurove te paguara. Mjeket e QSUT-se e refuzuan. Per te patur nje pergjigje perfundimtare, u detyrova te shkoj ne Paris per te cuar materialin per analiza. Kushtoi sa 1/3 e cmimit te Hygeas dhe konfirmoi diagnozen e mjekeve te QSUT-se.

Sigurisht mund te kete plot raste kur mjeket ja fusin kot ne diagnostikim, por e sigurte eshte qe aftesia e mjekeve nuk eshte asgje perpara maskarallikut te spitaleve private qe jane kthyer ne dhoma hoteli me 0 profesionalizem dhe cmime me te shtrenjta se ne Perendim.

pikerisht, ate them. Maskaralliku nuk zbulohet me test tjeter profesional. As me 10 si ky. Te tjera jane shkaqet

kto jane budalleqe, nese ka ndodhur vertet, eshte ceshtje per gjykate, dhe nese ka keqkuptim, si dhe parashtrim te njeanshem te ngjarjes, pasi nuk kemi palen tjeter, keto shkrime edhe mund te anashkalohen.

Bezdises eshte fakti qe mediat po marin ate rolin e e perdorjes se kronikave per telenovelizimin e mpirjen e trunit te njerzve, ne nivelin e thashethemnajave te kafeneve, per te heq vemendjen e njerzve nga "politikja" e vertete e problematikave.

Por nese eshte e vertete ajo qe ky pretendon, duhet ditur gjithashtu qe pas kesaj narvines, qendron nje burokraci e tere e padukshme qe ben te mundur ardhjen e atij ilaci dhe qe personi ne menyre egoiste e pranon se e ka siguruar me "mik". Bej hesap sikur mos te kishte mik, kujt do mund tia vinte fajin

Nese nuk eshte letersi, edhe mund te jete çeshtje vetem per gjykatat. Ne fund te fundit kujt i plasi qe ka ndodhur brenda nje mjedisi sherbimor publik, nga nje nenpunese civile. 

Nuk eshte e vertete o njeri. Si mund te te beje shteti nje gje te tille? 

Si mund ta vesh ne dyshim miresin e shtetit? Ca je ti, mos je gje ndonje nga ata qe besojne ne konspiracione infermieresh qe duan te te vrasin?!?

Fakt eshte qe nuk kemi versionin tjeter, por nese ka nje gje per tu skandalizuar me kete nivel informacioni qe jepet, eshte menyra se si sigurohet nje ilac i vecante, o me mik, pra me konjukture, personi ne fjale publik llapaqen i pushtetareve, ose me lek nen dore

Problemi me kete butakun, eshte qe nuk ja ve fajin fare konjuktures por vetem mjekes qe e ka ndjekur.

Por sidoqofte, njesoj duhet te na plaste edhe po te ndodhte ne sherbim privat, se fundja publikes vete ja kemi vene dermen, ilustrues rasti i KMse qe operohet ne privat,qe tregon se nuk i plas fare per publiken, ashtu sic henri cilit nuk i plas trapi ne televizorsmiley, se fundi fundit mund tia lejoje vetes nje gje te tille

Al bano, ai e ve theksin te konjuktura, megjithse shkarazi.. por cudia ne kete histori eshte sepse pikerisht,  ai e zoteron njeren nga konjukturat,  por perseri nuk eshte se ben ndonje ndryshim thelbesor ne trajtimin e te semurit.  madje behet fjale per sjellje e trajtim skandaloz   nga personi me emrin Narvina.... kuptohet, gjithmone nese e marrim kete ngjarje si te vertete, te ndodhur.

nese e ka bere me vetedije eshte nje akt kriminal banal dhe vetem kaq,, me sa vlersoj, duke njoft realitetin shqiptare nuk perben aspak fenomen. Pjesa tjeter eshte moralizem dhe pse jo perpjekje per te gjetur nje fajtor per humbjen e nje te afermi.

Mbase kerkon disertacion nga Galdini pavaresisht se ai rrefen nje eksperience personale. Qe korrupsioni eshte ne nivele te skajshme, pastaj e gjykojme fare thjesht, pa fajesuar kend ai.

korrupsioni ku; ne rastin konkret ne ministri, qe me nderhyrje nga lart te gjen ilac. Po e pate mire me pushtetin rron po nuk e pate nuk rron, nese je mbeshtetes i tyre te bejne nje vend ne maje te piramides.

Nese me korrupsion kupton ato rryshfetet qe njerzit ua hedhin, si meshire bluzave te bardha, nuk je gjekundi, madje aktualishte eshte ne renie siper, per shkak te rritjes se sektorit privat, dhe po zevendesohet gjithnje e me shume nga korrupsioni struktural i jakave te bardha te pushtetareve te lidhur me interesa private.

 sa banka private dhe firma apo spitale private blejne favore te pushtetareve te dyja kraheve, ne menyre te ndryshme, qofte dhe ne forme lobimesh e spnsorizimesh. Nese doni te merreni me hicin merruni, por shmangni thelbin e problemit qe eshte sistemik, por sigurisht per sa kohe eshte legal nuk mund te quhet korrupsion.

Mbizoteron ende mentaliteti komunist, gjyq publik ndaj mjekeve ne emer te popullit.

Shqiptaret jane shoqeria me e korruptuar ne rajon, pastrues, mesues, doktor, gjyqtar, police e prokurore, peshq e elefante jane te kompromentuar e korruptuar. Galdini i futi mik engjellit, dhe se dime si do ja shperbleje.

Nuk zgjidhen problemet me gjyqe publike por me reflektim mbarekombetar dhe rezistence shteterore ndaj kapjes nga grupet e interesit si dhe individi ne nevoje. Prokuria e gjykatat e korruptuara do gjykojne nje mjek te korruptuar te emeruar nga nje parti e korruptuar e politikaneve te korruptuar. Eshte rruge e gjate por problemi eshte se nuk e kemi nis akoma.

mjeket infermieret, minatoret, pastruesit, sherbyesit, punetoret me meditje te gjithe me rradhe jane viktima te pavetedijshme te ketij sistemi, jo fajtore. Nuk duhet marre me njerzit por menyren si fuksionon pushteti dhe dhunen qe ushtron ne menyre ideologjike.

Njerezit jane pjese e sistemit, shitesja ngre cmimin pa aresye qe te jetoje me mire, ai i benzinatit hudh pak uje ne nafte per pak me shume lek, zyrtarit qe nuk i del rroga mezi pret tenderin perpara se zgjedhjet e ardhshme ta heqin nga puna. Eshte grisur pelhura sociale, dhe jemi kthyer ne kompromentues e te kompromentuar pa vlera morale. E kena trasheguar qe nga koha e Turqise, dhe pranojme ilegalen si nevojshmeri a aftesi menexhuese.

sistemi eshte i korruptum se pari ideologjikisht. Nese nuk kontrollon mire privaten, ti lejon qe te rritet dhe te kompromentoje me lehte interesin publik si ne rastet qe ke permen, pranaj duhet mbajt me nen hyqem privatja, qe te lulezoje publikja.

Dakord, meqe ne renie, le te qetesohen nervat e te semureve para se te zgjedhin sektorin publik.

E qarte, korrupsioni eshte sistemik, ama para se nje mjek te veje jeten e tjetrit ne rrezik, mund te dorehiqet, meqe paska plot pune ne privat.

se e ka vene jeten ne rrezik kete nuk e dime, e dyta nje person i semure, e ka si perkufizim jeten ne rrezik, venia e metejshme eshte thjesht marrje risku persiper qe hyn ne pasoja te zanatit, dhe po nuk u ndermorren risqe i bie qe mos te punoje fare.

Ne vendet ku jeton ti ka siguracione qe mbulojne dhe efekte te tilla anesore, dhe mjekeve u mbahen nga rroga me sa kam degjuar nje shume e caktuar periodikisht, pikerisht per te shkuar te ky fond dhe rregulluar disi gjerat ne rast efektesh te tilla anesore te pashmangshme, po ketyre taneve ca tu mbash e ca tu lesh nga ato rroga qe kane.

Pasoje e zanatit te jepet nje ilaç per nje tjeter? 

Rast jashtezakonisht i rende nese eshte i vertete.

Kete po qe mund ta bejne mashtruesit si mjeke alternative, si ata te G.I.A VITAL-it qe permend shpesh une ketu ne PPU, por te beje vaki kjo ne protokollet e mjekimit shkencor eshte vertet tentative vrasje.

Galdini te mos i ndahet rastit !

Ama, po te isha une ne vend te Galdinit, do kisha siguruar nje prej ketyre qe pretendon si prove materiale per ta kalbur ne burg ne jete te jeteve ate qe e ka bere kete pune me familjarin e tij.

 

Monster e shkuar monstres eshte.

Nje eksperience te tille pata vete ne QSUT, ne dhjetor 2014 -- nga 10mije leke per infermiere (dy per turn tre turne ne 24 ore)  sa here nderroheshin. dhe 50mije doktorreshes pardite.

Nuk ti "kerkonin" drejteperdrejte. por si kjo monster ketu silleshin si harbute kur nuk ishin paguar, dhe ishin gati te lepinin edhe boothen kur ju jepje . 

Kushtet ishin shume te mire , apartura, krevatet, etj. por pergjithesisht personeli si kjo monstra ketu. Ptu fare e keqe.

Me aq sa thua se ke paguar, te vete njesoj si ne privat, ku te pakten t'i nderrojne carcafet 5 here ne dite e te pergjigjen ne cdo cast.

ti do jesh ndonje i paguar nga parate e kapitalisteve qe flet mire per privatin...

Nese kjo ngjarje personale e dalezotesit Galdini eshte e vertete, kellira ne fjale duhet bere shembull!!! Shpresoj fort qe dalezotesi Galdini dhe familja e tij mos te bien ne presionin e ardhshem te miqve dhe ta mbyllin kete mesele me ndonje ujdi te mundshme. 

 

Kjo eshte vertet histori makabre. Bashkohem me kokolepsin. Ne vend te harxhimit te kohes me gjykata, prokurori, polici etj. dikush nga familjaret duhet te marre guximin dhe ti tregoje tyten e armes kesaj shurres qe ti shpetoje shurra ne breke. Nese askush nuk e ben dot nga familjaret jam i sigurte qe ne Bathore per 5000 euro do e merrnin peng ket bushtren dhe do e vinin ne buze te gremines tek gurorja ku ta shifte mire bythen e vicit.

Deri kur keshtu ma?! smiley

Nuk ka mundesi qe shteti te te beje nje gje te tille, aq me teper shteti i drejtuar nga e majta.... Do kete ndonje gabim. 

....aty ne QSUT eshte nje Drejtoreshe e Farmacise me emrin Narvina, nje monster e vertete,

 

ndryshimi midis Narvina dhe Nirvana..
 

Turqi, .... Nga analizat dhe kontrolli qe ka bere atje .... ku duket qarte se nuk ka asnje gjurme avastine ne gjakun e familjarit tim. Narvina, na ka mashtruar !

Kaq vlen nga i gjithë ky Denoncim mediatik në " mediat " e stomaqeve me mide të prishura . Mbase duhet hequr dorë Njëherë e Përgjithmonë nga kjo mënyrë "dashamirëse " ose KLIENTELISTE për të vënë në dispozicion faqe publike Inatet e Akile Kordhëtarëve ndaj të tjerëve .

Si Rast është i pavërtetuar zyrtarisht . Prek vetëm n' culot alias të " lëngëzuarit " . Ka doza të theksuara të urrejtjes personale . Nuk ka asnjë ankesë në organet përkatëse ndaj kësaj Arrogantje dhe asnjë reagim . Kështu që është i pabesueshëm.  Nuk ka asnjë denoncim në Organe penale kështu që mbetet hartim me "dhimbjen " .

, e nese serish analizat do te na konfirmojne se nuk ka gjurme avastine ne gjak,

dhe të mendosh se të gjithë këtë furtunë në gotë UJI ky e ka ngritë pikërisht sepse nuk ka nevojë për NË SE smiley

Vazhdon e njëjta strategji që u shpalos me rrëfenjat pranë zjarrit të  caracurvës Beti N .

Ç farë është kjo ? Beqja është i paaftë smiley

Turp për leshkot që i zgjedhin dhe postojnë tek PPU hartime të këtij niveli !

I sëmuri pastë Shëndet e shërim të Plotë !

Desha të shtoj që po bëhet Mishërim Inteligjence " se sindroma zotërie " ( tm Gjëmbi ) ose

Sindroma Roshi ...tipike për Shqipot , ku të gjithë mbi bazën e ca hartimaxhijve të lëngëzuar , kapin penat dhe i shndërrojnë në automatikë. Pasi del e verteta , të gjithë marrin kuti me llokume smiley

Në detaje fshihet Dreqi ( tm Gjëmbi )

E ne prisnim bashke me familjarin e semure ne lulishte mes te ftohtit mengjesi deri mbasdite.

E ke tepru pak dozen e dramacitet tu e riperserit fjaline e mesiperme.  

Kjo pritja ne lulishte me kujton spitalin e viteve 80. me thone ate qe eshte gjindja sot pret neper kafe smiley

Kjo pritja ne lulishte me kujton spitalin e viteve 80.

Kujdes detajet emigrant.alter egoja jote e lindur ne vitet 80 nuk i mban mend keto.smiley

Ka ardhur koha qe ne shqiperi te behet nje grup tip anonymus. Njerez profesioniste te ikin me kamera neper spitale e klinika e ti degjenerojne fare. Ne oren x ne spitalin y ja mjekja karakurv A.F duke i marre 10 mije leke nje fakiri nga librazhdi. Ne oren x infermierja karabaxhell SH.H duke u legenos per 5 mije leke te nje fakire nga gramshi. Ne oren x gjykatesja karakunt F.M duke i kref 1 milione leke nje gjynafqari nga selita. E me radhe. Ti felliqin fare perdite. Te krijojne websitin e vet e te mos merren fare me median e dhjere shqiptare. Po kto gjera dun byth sduan butake qe rrine nga 2 ore ne kafe duke diskutuar nese interi duhet luajtur x apo me gola. 

c'me bere per te qesh smiley 

flm , se isha keq 

E po kur te te dali Shkaba edhe te te thote qe edhe ne Amerike merret bakshish, ku do futesh masanej?

ja se po futemi bashke dhe s'na ben dot gje shkaba smiley

rryshfeti duhet shpall i detyrueshem. te bohemi te sinqert. shif psh sa kot ai 15-20% bakshishi kamarjerit ktu ne US. nuk osht ne evrop kjo. gati ta xhvasin ate te shkret bakshish, si nji e drejt e pamohushme. te shkrdhft$%^$& sherbimin, veja pjates te qmimi ate pare, pse me rre? medemek se ashtu paguhet sherbimi me i mire? My ass. Provo lej me pak se 15% kur te shifesh si asshole, edhe sikur dy or ta ket vonu porosin. s'ke c'i bo hic fare. shteti social s'osht mendu per ne, sanguinet gjakperzim mesdheu me lloj-lloj sylybatnash e syltiashnash qe kon ardh knej, me turq (yuck!) e me dreqin e te birin. 

Me thone te drejten, raste te rralla jane knej nga ana jone qe nuk te rri pronto kamerieri, ose ne rastin me te keq nuk te kerko falje per vonese. Provo ti flasesh njehere kamarierit francez apo italian, te ta hudhi pjaten turinjve sikur ja ke ti fajin qe po bo ate pune si kamerier ne vend qe te ishte dashnori i Kardasheses.

sherbimi ne kontinentin tone eshte yll. nuk e di a vje nga forma e pageses ajo gje. por "the tip" ose gratuity ka kohe qe eshte bere dicka pothuaj e turpshme. meqe nuk ia thone ne math (problem me llogarit 20%-shin) ta shkrujn edhe si rekomandim ne fature. smiley  Kurse kur shko "ne grup", e ke sade, si side dish 18% smiley

Amon o PF, se osht shume e shemtut e gjitha. me beso muve, se s'te them kot.

Kto kurvicat e dine shume mire sa do e kene rrogen kur i kane hyre asaj rruge. E ke marre persiper ate pune per 300 mije leke bi fjala? Beje me integritet punen atere. Beje si njeri e jo si kafshe. Beje dhe mos u anko se ste del rroga. Po ste doli ik gjej nje pune tjeter po mos i nxirr shpirtin nje fakiri o te shkerdhefte kina nonen. Mu mduket se as bakshishi sdo e zgjidhte kte pune, dmth jane shperfytyru njerezit ne ate fare feje sa shohin vetem pare euro dhe babezi me sy, nuk shohin njerez hallexhinj qe kane bevoje per ndihme. Po te permendesh fjalen compassion apo empathy apo betim hipokrati te shohin te gjithe me ngerdheshje si nej koqe kandari. I ka hy robve pandjeshmeria dhe lakmia ne gjak, ju ka ndryshuar adn-ja. Keto gjera zgjidhen vetem me burg e ligj emigrant, ska tjeter. Vallaj me dajak se paska pas keq ai udheheqesi komunist enveri. Se paska arritur akoma fazen e zhvillimit mendor shqiptari qe te meritoje sjelljen e bute civile, dru mer dru se ashtu vene mend pickellonjat si nirvana apo shushunjat si gjin gjoni. 

 

Nuk e ke keq krahasimin me kohën e Enverit .

A merrnin mjekët bakshish në atë kohë ? Duhet me qenë Realist që bakshish kishte në formë respekti për shërbimin .Jepej në natyrë . Në lek ... ndonjë " florixhij " i vjetër smiley Dhe kryesisht kirurgët .

Vetëm se një gjë ishte për të gjithë . Shërbim absolut i padiferencuar me përgjegjësi nga Mjekët sepse kishte "çeçua biçak " dhe nuk kishte pordhë e llogje mediatike . E lamë mbrapa .Dakort!

Është pjerdhë Gjithshka . Është kokolepsur smiley nga sistemi që futi sali Vroma . Shiti fëmijët për para e jo më një shërbim si Mjeksia . Nuk ka zot none që e nxjerr për një kohë të shkurtër . Është e vërtetë që shpërblimet janë jo në lartësinë e Kohës . Për kë shërbim janë ?

Por është po aq e vërtetë që disa specialitete ku Hyn Mjeku si parësor , shpërblimin e kanë  jashtë Funksionit që kryejnë megjithse të domosdoshëm . Gradualisht le ta meritojnë .

Dhe sot ma do mëndja kur në atë KOHË aplikohesj " nera me ner lahet " njëmijë përqind duhet të jetë njësoj . Po kur shikon një tufë Palo Mjekësh nëpër Media si llapaqen ham hum , jo shpërblimi , jo dëngërvëngër të vjen në mënd zgjidhje .

Këta hartimaxhijtë si galdinët ..mblidhi shuk gazetat që shkruajnë dhe bëni ti Hanë .

Mjekët vuri përballë Kanunit nëse shpërblehen . Keq ..përgjigju .Mirë ..Shpërblehu .

Janë dakort apo do nxjerrin Hipokratin ?

+1000 kokoleps

E kuptoj pagrykesine per para sepse te gjithe e kemi ca me pak e ca me shume. Por ta perdoresh duke rrezikuar jeten e tjetrit eshte e llahtarshme. Ku do i shkoje shpirti ketyre shkerdhatave?! Akoma nuk e besoj qe sot ne mes te Tiranes te kete njerez kaq bloze nga shpirti. ISIS nuk eshte asgje me shume, te pakten te thote po te vras kurse bushtra si kjo thone po te sheroj. Ptu rrace e keqe.

Mos krahaso restorantin me spitalin. Te e para shkon per qef, te e dyta nga halli. 

parja isoj paguhet. boje me rregull: pastrueses do i japesh 5000 lek ne dite. infermieres: 10000 lek. etj. etj. pse mceftas gjithnji ne.

ja nje qasje teresisht anglosaksone: nuk e mund dot korrupsionin? ligjeroje!

 

qasje e njohur, ala  ekonomisti  De Soto.... legalizo  informalen, ilegalen, nese nuk e ndalon dot.   .

ndersa Dr. Adhamudhi do thosh: kërreje, te shpetosh tjetren...

kte adhamudhin e fute nje cike si kot, po tanet jemi, smiley s'i bo gjo. Te gjithe per rruge jemi smiley

po jo Dr. Adhamudhi, nuk eshte kot..smiley  madje ka dy lidhje...

1)  lehtesia me te cilen jep   zgjidhjen per nje problem  ''praktik''.

2)  eshte  nje doktor i paafte!  dhe po, ka lidhje me temen qe flet per mjekesine e korruptuar dhe doktoret te paafte, inkopetent etj..smiley
 

OK. Nuk qenka kot. smiley

De Soto, paresor ne rekomandimet e tij te filozofise urbane,  ka urbanizimin dhe kthimin e siperfaqeve ne kolaterale zhvillimore.Un kam degjuar leksionin e tij ,ndersa e pati sjelle ne Shqiperi nxenesi i vet( per master) dhe miku im Besnik Alia., ne ate kohe keshilltar i Berishes.Por kjo figure e madhe e kohes, ka bere revolucion ne disa shtete , te cilat kane zbatuar filozofine e tij.

Pse vonon Xhibolja me Dërstilën smiley Përse llastohet ? As Gjëmbi smiley

Ka probleme shokë . Dikur nga një grip në kopësht për fëmijët , bëhej një flet rrufe dhe mblidhej OBP .Përgjegjësia  arinte deri tek Ministri përkatës si " shmangje nga detyra " Dhe në fund na vinte një Material me analizë se " partia duhet ti vërë gjërat në vend .Përse janë shokët " me një shtesë " janë qëndrime liberale " dhe fillonte shkarkimi midis vijave Liberalë apo Konservatorë ..

Ka probleme shokë . Sa më shumë Hartime !

Si shume i guximshem dhe i marre veprimi farmacistes, per t'u besuar por gjithcka ben vaki-"jetojme ne Tirane" Me ka rastisur me shume se nje here-flas per periudhen  e Rilindjes, te shoqeroj te aferm ne QSUT .

Rasti pare  ne tetor 2013,  nje i afermi im shtrohet ne repartin e kirurgjise. E viziton mjeku dhe i thote se fillimisht do bejme nje kontroll me sonde.Ok, i japin 500 mije leke(te vjetra). Trufullova une, ca behet kshu, si i marrin leket pa pike turpi,..korrupsion, do ankohem ne Instanca bla bla ..Rilindja (nuk me kishte dale ende opiumi optimizmit) .Ore me thote i semuri, me ler te mbaroj pune une, he te keqen, se kam hall dhe keta me kane ne dore, pastaj vazhdo betejen ti.. Pas kontrollit, mjeku  i thote: situata eshte pak delikate, je per nderhyrje kirurgjikale por per mendimin tim, mire eshte ta besh ne spitalin privat Salus. Rane dakort, por duhej pritur nje jave sa te vinte mjeku italian nga Italia dhe kshu, nje jave ndejti ne pavion.Shkoja aty per ti sherbyer. Infermierja ,  nje grua rreth te pesedhjetave, vinte ta mjekonte, jo vetem ishte pa pike etike komunikimi, vetem llomotiste  por e kapte si kasape.Ai i gjori sos nga dhimbja qe gerthiste por mbushej ne djerse se e kishte problemin ne vend  delikat  dhe i vinte zor nga infermierja , plus familjaret e dy pacienteve te tjere, te cilet infermierja as merrte mundimin ti  nxirrte 5 min jashte. Nuk po ndalem tek  dy  mije lekshat ne xhepin e infermieres, sa  here qe ja kishim nevojen, qofte per ti "zbut" doren  por edhe per te ardhur ne kohe.

Shkon tek Salus kushua dhe pas operacionit, qe kushtoi 8 mije euro (ndejti dhjete  dite aty, ne dhome te vecante,kushtet te shkelqyera, sherbimi perfket) na thote se bashke me italianin ne operacion ishte edhe mjeku i QSUT, dmth ndermjetsuesi...

Refleksioni pare: sherbimi mjeksor,  trajtimi mire profesional dhe njerzor,pervec vullnetit te mire, do dhe pare.Mjeksia kushton, nga ilacet tek aparaturat, pagesa e personelit,  mjediset e me  radhe.Ndryshmi nuk vjen me propagande, as me reprezalie

Refleksioni dyte: po mire, ta leme menjane shendetsine falas dhe te ndjekim logjiken e  tregut. nqs privati mori  8 mije euro, nuk do ishte me mire qe shteti te mirrte 2 mije apo tre mije euro nga pacienti dhe , te krijonte kushte (aparatura, mjedise, personel)te peraferta me privatin?

Shteti nuk eshte per te run bizneset por per t'i kontrollu. Eshte sikur arbitri te filloje te beje here portierin e here golshenuesin. Klishe e vjeter me zbatime te reja, tha.

nqs privati mori  8 mije euro, nuk do ishte me mire qe shteti te mirrte 2 mije apo tre mije euro nga pacienti dhe , te krijonte kushte (aparatura, mjedise, personel)te peraferta me privatin?

ka nje shpikje ne kauristan per kete problem te pakten qe nga koha e bismarkut , quhet siguracion shendeti,

pastaj vazhdo betejen ti.. smiley Mu qesh i nderuar Spiritus se mu lexu ..Pastaj vazhdo bejten ti .

Shumë besimplotë paska  Rilindja ... që në Nëndor 2020 ,  ka mundësi për një ndryshim . Nejse mo varet për çfarë shpreson robi . Por po them që Kori i pakënaqësive është Unison e në përpjestim të drejtë me Pritshmëritë smiley e ndryshimeve sidomos me artikuj ke Peshku dhe me Urdhër të Peshkut .

Me që ra rasti ..Kush nuk e di që një shërbim është më cilësor kur paguhet më shumë ?

Këtë e ka ditë dhe Saliu besoj pa ardhë Rilndja ose # lindja e Xhiboles dhe llamPatitësve  smiley Po them se e dinë dhe këta që janë pasi Shporrën nga skena arkitektin e çdo ndërtese të Korrupsionit në çdo strukturë e qelizë të shtetit e shoqërisë ....sali Qenef berisha .

 

Kjo  historia qe tregon Galdini mund te jete ekzagjerim por nese eshte e vertete, eshte skandaloze.Shkrimin e tij ti  i nderumi Oidris e ve ne dyshim  mbase edhe sepse ky eshte "dalezotes", nuk eshte "yni", dmth na prish tablone e trendafilte te Rilindjes, de.Kjo me kujton ate historine qe ti e di.Kur ndaheshin te drejtat e studimit per shkollen e larte pas Luftes, komisioni lexonte biografine e alpikuesit.Kush eshte ky? aaa, i biri atij borgjezit, mut muti, ta shpjeme per mjeksi qe te na sherbje.Po ky tjetri? Nga familje lufte, ta shpjeme per oficer se eshte yni. smiley

E verteta eshte se njerzit, pertej ndarjeve politike, presin ndryshim , e duan ndryshimin.Sikurse eshte e vertete ajo qe thote Al bano, problemi eshte sistemiksmiley ose sic e pelqen ti,shqip, tumi eshte bere mullar ne kater qoshete, ne cdo qelize te shtetit, njezet e kater vjet,  nga arkitekti korrupsionit dhe jo vetem. Pasi degjuam 50 vjet se Turqnia na la pas 500 vjet, nuk dihet sa vjet do vazhdohet te thuhet se Saliu na la pas 25 vjet..te diagnostikosh eshte kollaj,  te fillosh te kurosh problemin eshte me veshtire, do me shume kohe , step by step thote Avukati , nuk po themi zgjidhje holiste (dmth me urdher te ppu).

ama duhet nderhyrje kirurgjikale, jo vetem fasadat dhe oborri QSUT dhe kufoma brenda qelbet.Eren e kufomes e ndjen kush futet brenda dhe i bie halli.

E di cdo peshk qe sherbimi qe paguhet me shume , eshte me cilesor por nuk duhet te jesh shume ekspert per  te kuptuar se disa gjera qe mund te rregullohen pa shume finance, lihen zvarre sepse vetem keshtu krijohet terreni per rryshfet. Si mund te ngreje zerin mjeku ose shefi pavjonit per te bere nje organizim me te mire, kur ai shikon interesin dhe peshkon klientelen per spitalin privat? ejt. etj

Se ca dun robt qi ikin ne qsut...

Let them eat cake!!!!

Para disa vitesh ne keto konkurset e shkolles se larte,thuhej se egzistonin sekseret qe te merenin persiper qe femija fitonte shkollen.Te merrnin 5 miljon leke dhe nqs fitonte,thoshte ta rregullova,nqs jo,nuk i hangri leket dhe t'i kthenin .

Ne rastin e kesaj ndyrsires mund ta beje mashtrimin dhe per ata qe paguajn 5000 euroshin.E ka fitoren ne xhep, pasi fatkeqi sidoqofte, eshte i denuar tashme te vdese.

Nje kriminel,vrases recidiv,asht me e puth ne balla prballe krimineleve si puna e kesaj dhe kolegeve te saj.

 

nji sekser si ky u bo sebep qe erdha knej. Ai m'sajoi garancine, nji flete bakalli e fotokopjume disa here

Nje shoku im ka nje faqe facebook-u me emrin e Ramush Hajredinajt.Sot gazetarja kosovare e top channel ,raportoi dhe mbi qendrimin e Haradinajt ne lidhje me protestat ne Prishtine, duke ju referu nje statusi qe hodhi sot ky shoku im. smiley

Thuj shokut amon mos shpalli nei lufte ballkanike se na murr ne qafe. smiley

smiley
kjo po qe eshte e forte. Paska mundsi me hy n'histori

Kjo pune zgjidhet me nje grup te zote e te ndershem prokuroresh e gjyqtaresh. Mirren analizat e te gjithe personave qe kane bere ate kimio-n, shifen a kane gjurme te atij ilaçi, avastine, dhe del kush e ka fajin, ajo Narvina apo qeveria qe nuk i furnizon me ate ilaç, apo ndonje hallke tjeter. Mua me duket si rast i paster korrupsioni, ku taks-forc, prokuroria dhe gjykata duhet te vihen ne levizje. 

Spirtius i nerum .

 Ky farë Gëllboqje si Galdin , nuk ka vlerë fare . Një kuakkuarakuak ordiner nga ata që gjen me Lopata në çdo qoshe rruge . Pa le kush e ka pagu me shfry një mllef personal për ndonjë hartim ,  që mund të jetë katërcipërisht i kundërt me ndodhinë e vërtetë .

Për mua asnjë problem Real nuk ka as Albano as Ju ..sistematik .. Dmth më vjen Keq që quani problem zgjidhjen pas Qershorit të 2013 . ish Sistemi ka lënë GROPA Haleje  . PIKË ! Haleja në shëndetësi është Njëra prej Gropave

Po të hysh në bisedë lirshëm pa Inate e këmbngulje " e kom mo mirë una " do marrësh nga kushdo  " Edhe Romës nuk ju desh një ditë "

...disa gjera qe mund te rregullohen pa shume finance, dhe Pikërisht KËTU ku fillon problemi ja fusin me se sistemi zotrie Po cilat janë ato mundësi .Galdinëria ?

Aty ku qahej si Hale dhe u pastruan kioskat nga spitalet dhe Ju ndërrua faqja si Hap i parë .Nuk mjaftojnë fasadat .

Kur fillon qëndrimi disiplinor ndaj Personelit hop Beti caracurvat ,e kapim me dorë se nuk kemi doreza

Kur fillon Lufta kundër Korrupsionit hop llapaqenët me tituj dr në Media ..Nuk na del rroga

E ç' ta zgjasim sepse mirë Saliu që e bëri MULLAR po  dhe ne ( kjo është në fushën e bisedës ) shtojmë nga një fije Kashtë .

Se kush na pjerdh ne në kuptimin e ndryshimit përveç përfaqësimit në Mejtime të paktën në nivelin e Gjëmbit smiley

ramepalle hesapi! po snjofte njeri aty lart bej gati 5000 eurot.

sherim te shpejte!

ramePallë hopa dipi dipi dopa / 5000 euro hudhi  ke Gropa !

Si u katandis Shendetesia ne nje vit e gjysem Rilindje , sa turp !

Vetem fjalen turp po te lexoj ne keto komentet e fundit! smiley

Te isha une ne vend te ketij Galdinit do te shkoja ne denoncoja ne polici dhe/ose prokurori nje ore e me pare. Besoj qe ta kete bere.

Ndersa nga ana tjeter, po te isha une ajo Narvina, do te shkoja ne polici dhe/ose prokurori dhe te denoncoja shkrimin e ketij Galdinit per shpifje dhe denigrim te figures se nepunesit te shtetit. Besoj se e ka bere edhe Narvina. 

Por edhe nese nuk e kane bere keta te dy, i takon drejtorit te QSUT-se ti drejtohet prokurorise per te zbardhur te verteten ne kete histori me ndjeshmeri te larte sa me shpejte.

I vodhen makinen njonit dhe kishte shku ne polici me denoncu , e kishin nigju policat deri ne fund dhe i kishin thone , merr librezen e dritave masnej hajde ta hudhim ne leter denoncimin e makines.

Pertej militanteve te tipit "oidriso" apo "shkaba"&Co,,Kjo Narvina eshte me verte ashtu sic e pershkruan autori,e Beqja te mari masat nje sahat e me pare nese seshte i implikuar.Por ama te rrim shtrembet e te flasim drejt,ne te kundert llogje kavaje per te mbuluar diellin me shoshe.

Si ka mundesi s'ja ka tregu ndonje vendin deri tani? Vallaj t'forte jeni. Jo ti, po ata/ato. Lum si ti Xhiovano, do Ikesh ne Amerike. Lol

Moza kur te ze halli me semundje te tilla ste vete mendja te denoncosh sistemin...Me pak fjale mos u befsh per spital se drejtesia eshte ajo qe eshte.komentova nga eksperienca e nje te afermi tim,,se sdo merja mundimin.Kjo narvina a nirvana,jane zene shume njerez e sjep ilace per qamet.Vene njerzit per kimio e svizitohen dot pa i rene kembanave nga lart.smiley

Po a ke bo nonji raport ti i nderuar ke Ministri apo ke Sala ?  Nuk kemi lexu që Flakonja " o ankue or tie " dhe nuk ja ka vërshëlly njeri . Biles as Saliu që di dhe kush Pjerdh në Spitale nuk ka thënë kurgjae . Po qe se është e tillë dhe je ke strukturat që vendos Flakeni menjëherë , mundësisht dhe burgoseni ...se me ç'lexoj ja paske dhënë një Urdhër Beqjes or tie . smiley

 Nrysh ...përpos kësaj siç po e shtjelloj më poshtë smiley

Po ke peshë shko futi ca lapra atij llapaqenit me Galdin dhe boi noi sms Salës si jo Militant smiley që je .

Dhe këtë të fundit në se ja di Kuptimin smiley

QSUT ka pas qen xhom ne kohen e Sales. Doktorat ishin birinxhi si Sala vet. Si u katandis QSUT kshu?

Autori i shkrimit po flet tek Opinioni i Klanit ne keto momente per kete rast. 

Po ti shef TV shqiptar ne amerik live? Waw

Po pse cfare ka?

cwazy..

Qeveria duhet te marre masa!!!! A, po prit, se po mori masa qeveria, po vuri gjoba mjekeve, po i pushoi nga puna, po i vuri ne test per aftesite, ose, larg qofte, po kerkoi te zbatohet ligji, duhet te cohemi te gjithe kunder Edverit qe po ve diktature me shtet policor. 

Dhe as Rama e asnjeri tjeter nuk ben dot gje per spitalet tona. Nuk bejne dot pune drejtoret qe e dne qe jane aty e shumta per tete vjet. Nuk i vene dot ne pune serioze pastrueset, infermieret, mjeket e shefat e kontrollit, duke ditur qe jane "te hane sa te hane, sa kane zogun ne dore". E vetmja zgjidhje eshte te detyrosh cdo punedhenes qe te siguroje punonjesit e tij, qofshin kameriere e pastrues, dhe keto sigurime pastaj te mbulojne sherbime tek spitalet private. 

Mirepo, per kete duhet te paguajne te gjithe sigurime, me kuc e me mac, dhe qe t'i bindesh punedhenesit qe kane 24 vjet qe s'paguajne sigurime, duhet t'u cosh policine tek dera. Dhe po cove policine tek dera, duhet te cohemi te gjithe kunder edverit, edhe nje here, qe po ve diktature e po le kalamajt pa buke.  

Lexova njeren sot ne FB qe ankohej se i kishte vene polici gjobe ngaqe kishte pasur femijen 2 vjec ne sedilje te pare. Kishte shkruar 4 metra artikull, e indinjuar qe policia i kishte hequr buken e gojes engjellit te saj 2 vjecar, qe madje e kishte puthur policin shpirtzi me dore. Kur vjen laku ne fyt pastaj, si ne rastet e artikullit apo larg qofte per aksidente, thone te gjithe qe shteti duhet te marre masa.

 

Kush e kishte puthur me dore policin, mamaja apo djali? 

Femija 2 vjec ne sediljen e parme kishte puthur me dore policin, polici e kishte pare dhe i kishte vene prindit gjobe. Kjo ankohej tani se i kishte hequr buken e gojes femijes qe si engjell e pershendeti me pafajesi. Nderkohe, varja se femija rrezikon jeten ne ndenjesen e pare. Rendesi ka gjoba.

shum rob i mbanin ne sedilje te pare kalamojt e vegjel....cmenduri

Logjika e thjeshte te thote qe perderisa e hapi, ky galdini, pavaresisht se kush parti është ( qe se dime fare),do kete argumenta plus qe ne te tilla raste e me te tilla monstra si puna e kesaj narvines, gjen plot precedente se nuk è kane per herë te pare.

Llapaqente e rrymave politike, po c'a do bejne? Sportin e zakonshem, lehje pa pagese.

Ku ka llafe nuk eshte pa gje- ka thene populli yne I mencur. Ky Galdini Po nuk i shkoi deri ne fund kesaj Narvines e shoqeve te saj, mos I thencin Galdin me ( eshte I shajt gjithashtu)! Njeriu mbi te gjitha. Jane bere njetezit kafshe pa pike humanizmi. 

Sapo e beri personalisht publike ne Opinion , neser me e zgjeruar dhe me fakte po ne Opinion.

+1

Sa qejf e ke dorën kshu ? Boll puthja ..

Me kë e ke morè

 

Mbasi e populloi Tironen tone te dashur me katunare neper masive betoni, tashti po e shkatrro edhe spitalin me ate drejtoreshen e bashkise 

Nji nga ata katnar je ti. Se ska tirons tamam qe i shton emrit nje 'tr' nga prapa. Vetem provincialet. Allias e kombinat. 

Kjo puna e korupsionit paaftesise dhe inkopetences profesionale dihet, eshte normale ne Shqiperi, gjitheandej ka paftesi e madhe edhe ky shkrim nuk eshte i nevojshem, sepse nuk zgjidh asgje!  dhe  dihet , Jane gjera qe ndodhin perdite ne spitalet shqiptare probleme sa te duash .

Le pastaj fjalori vulgar per Narvinen , smiley  ky eshte edhe politikan apo jo, dhe problemi nuk ulet kaq posht, "Monstra"  Narvina, nja 100 here e perserit , banale fare apo jo ,  -nuk eshte kjo zgjidhja  dhe nuk eshte kjo menyra e  per te zgjidh problemin duke shkrujt neper gazeta,,

Gazetat shkruajne perdite, jane me mijra ankesa per spitalet publike!  ky  meqe eshte edhe politikan  duhet ta dije mire se kjo  gjendje eshte rjedhoje e PD ku ky ka aderuar !

Ky ka llapur shume politikisht  dhe ka qene mik engjellor i Doktorit , por ja qe vjen nje kohe dhe po perplaset me hallet vet ! Eshte shumme i indinjuar Arjan Garibaldi ,sa po shkruan ne gazete  Po e di sa histori te dhimbshme ka me spitalet shqiptare ? sa te duash! 

 Kete keni mbiell ju si politikane  ne 25 vjet kete produkt rezultati po korrni  po i shikoni me syte e tuaj , por u dhimbset shume njeriu juaj, pa shkruani dhe ngrini zerin , mire beni por  ceshtja eshte cdo te behet me tej ne pergjithsi me Shendetsine dhe korrupsionin , se edhe me Mikun tend Engjellor o Arjan ., nuk ecet me dhe eshte pak vulgare kur e tregon ky.Duhet meduar per popullin  se edhe ju popull jeni, dhe po qe populli keq edhe ju keq do te keni ! 

 

Spitalet nen Rilindjen jane bere aq per se mbari sa emigrantet bile edhe te huaj PO kthehen te kurohen ne atdhe.fakeminderit rilindje .

Si sdite iher te analizosh fenomenin po aq e ke hapin, perpelitesh me dy fjale. Si qeni im qe gjithsej tre levizje ka, sit! stand! roll!

Kokoleps faqe pa qime

Sa di ti di ....... 

 

Alba shoqe Idrisit  / na marc ere ne fund te ...

Kokefortsia albanezi ( jo origjinale qe na eshte futur si mikrob per vite te tera ) nuk njihka kufi !!!!!!!!!!

Per ta cuar ne Turqi paskan pasur pare kurse per ta mjekuar ne Shqiperi ju dridhka dora te japin dicka !!!!!!!!

Eshte nje fenomen qe nuk i ve dot emrin : biologjiko psiqik apo socialo historik ????

Fenomeni klasik plebejsh anadollak te huajt ja lepime dhe tendit i nxjerr koburen smiley

Sidoqofte te semurit i uroj sherim dhe shendet.

 

 

O shqipe perpara se te thuash "fenomen plebejsh anadollak", shko njehere bej nje kerkim mbi cmimin e seancave te kimioterapise dhe pastaj ke per te kuptuar edhe ti se pse njerezit kerkojne ndihme nga shteti per pikerisht kete kure, dhe perse ka te tjere qe detyrohen te paguajne 5000 euro nen dore tek Narvinat. Kur arrin puna tek kimioterapia aty behet fjale per jeten tanime, dhe njerezit shesin shtepite e te gjitha pronat dhe prape mund te mos mjaftojne, e nuk dine ku te perplasen. Se jo per gje por po ta shoqerosh me vlera monetare ate komentin tend e di si del? Keshtu; Po keta kane 200 euro per te vajtur deri ne Turqi dhe 100 euro per te bere nje vizite mjekesore, por nuk kane 50 000 euro te bejne seanca kimioterapie dhe operacione.

E para nje semndje te tille nuk ja uroj asnjerit ! 

'fenomen plebejsh anadollak' nuk ka te beje me faktin e te semurit dhe cimet qe jam i sigurte qe nuk jane me te shtrenjta se ne turqi apo greqi apo gjetke por tek fakti se ai djali i ri i bukur u hidhte si gjeli maje plenave tek klani per faktin se ishte i prekur vete indirekt nga ky fenomen. 

Kjo gjendje ka qene, eshte dhe dote jete per nje kohe shume te gjate ne Shqiperi, fatkeqsisht.

Por kur na vjen tek ... ejona aathere bohemi trima, sa kohe qe nuk na ka zona rrota bishtin le te ndodhe cdo gje varja ...ky eshte mendimi blebejsh anadollak  ... smiley

 

Bravo qe ka dalur publikisht dhe e ka denoncuar rastin. Shpresoj qe me shume njerez te kene kurajo per te bere te njejten gje.

Nuk ndryshon asgje duke shkruar, kur zeri bie ne vesh te shurdher. Duhet Action-per ndryshime dhe refoma te thella tip revolucion !

Bravo cuna smiley

Megjithse te gjithe Filloristet e PPU qe gjeten shkak tek gellboqja Galdini te pakten te presin nje shpjegim . LefTKopeja si nder me te masterizuarat midis tyre na meson se

Ne nje ngjarje ka dy pale . Sejcila ka versionin e saj .

Vetvetiu edhe pergjegjesia e Hajdutit ose Kontrabandistit te Ilaceve ne se rezulton e vertete duhet te perfundoje me Burg qe nga vendi origjines . Pisllek Nderkombetar hajdutesh .

. Dhe kesaj bibes ne se i vertetohet arroganca ..duhet shkarkuar .

 

Si ne filma eee..kjo pastaj me ilacin i ve vulen !! Uroj emrat te jene te sakte kesaj radhe..Mjekve e personelit mjeksor ne shqiperi i leverdis me shume ne shtet se sa ne privat,si ne anen financiare ashtu edhe ate te ngarkeses me pune! Le me kur punojne si ne shtet edhe ne privat..pacientet ne shqiperi duhet te fillojne te kuptojne se shendetsia kushton edhe me shume se ato para qe ata japin nen dore mjekut e infermieres..

Fakti qe kete tipin e kane kercenuar me vdekje nuk me cudit fare dhe faktin tjeter se policia nuk do ti kapi dot kercenuest nuk do me cudise perseri fare smiley

A thua te kete katandisur keshtu edhe Shabani yne...???????

Denoncimi i Galdinit, MSHsmileyresim  bashkëpunimin për ta zbardhur 

Zëvendësministrja e Shëndetësisë, Milva Ekonomi u takua me  Galdini, në një përpjekje për të kërkuar bashkëpunimin e tij dhe të familjes, me qëllim vënien në dispozicion të Ministrisë së Shëndetësisë të një kopjeje të dokumentacionit të spitalit në Turqi, ku pacienti ishte kuruar, dokumentacion, që provonte se kurimi në Shqipëri kishte qenë problematik, apo qoftë edhe i paqenë sipas tij.

Vetëm duke patur dokumentacionin e spitalit në Turqi, Ministria e Shendetësisë mund të kryente një hetim të plotë dhe shterues mbi trajtimin që pacienti kishte marrë në QSUT, mjekimet e përdorura, cilësinë e barnave, efektet e tyre dhe protokollin e ndjekur nga specialistët shqiptarë, gjë e cila vërtetohet paraprakisht edhe nga rezultatet e analizës nëpërmjet teknikës me markues tumoralë të përdorur për këtë qëllim.

Kopja e dokumentacionit turk ishte mëse e nevojshme për të zbardhur të vërtetën, duke qenë se zoti Galdini në cilësinë e të afërmit të pacientit pretendonte se specialistët turq kishin gjetur anomali në mënyrën e trajtimit të këtij rasti në Shqipëri.

Pavarësisht premtimit të  Galdini për të bashkëpunuar me autoritetet e Ministrisë së Shëndetësisë, ende sot nuk kemi asnjë dokument, asnjë provë, asnjë rezultat analize që të provojë akuzat e ngritura nga zotëria në fjalë.

.....................................
Duke vazhduar të besojmë se denoncimi i Galdini ishte një denoncim i sinqertë i një shqiptari të ndershëm që kërkon që problemet e vuajtura nga familja e tij të shërbejnë si shembull për të mos u përsëritur më, Ministria e Shëndetësisë fton edhe njëherë z. Galdini të tregohet bashkëpunues me Ministrinë për të zbardhur të vërtetën, teksa akuzon publikisht mjekët e QSUT-së.

E nëse arsyeja pse Galdini nuk bashkëpunon e nuk ofron një kopje të dokumentacionit që ai pretendon se justifikon akuzat e ngritura është mungesa e dëshirës për të zbardhur të vërtetën, atëherë Ministria e Shëndetësisë në bashkëpunim me institucionet e drejtësisë do të vazhdojnë të hetojnë deri në zbardhjen përfundimtare të së vërtetës për këtë rast të bërë publik. 

Dje ai thotë se katër persona i kanë zënë pritë në hyrje të pallatit dhe e kanë kapur për fyti.

Sipas denoncimit të bërë në polici, Galdini thotë se ata e kanë kërcënuar me vrasje.

“Nëse s’mbyll gojën për denoncimet për ilaçet, do të hash plumbin”, thotë Galdini, se i kanë thënë kërcënuesit.

Rono, varet kjo gje....Edhe mbase ke te drejte... por i llaf i moçem thote.... o fol e ma ... o dhit e ha.... tashti ky burri qe ka qen edhe dalzots me Tosin dhe Sazan Gurin ta maste llafin qe kur e qiti.... A do ta bojm Shqiperine apo jo...??? Po keshtu nuk bohet.  smiley... me dhjaksa...???' Siç e ka pas thon edhe Emo, dikur.... do zemer tavlla, jo pordhe....smiley

smiley

nuk kom lexu gjo ktu, por thjesht per lavdine e lashte alidemse te hapsit, burgut dhe qylit!

Kom lujt me turq, thoshte NJONI!

Galdini qenka burracak!! Tipik Shqipo.

Nuk besoj se ndyn njeri duart me të . Në mos po e ka kalu masen dhe ka sha drejtperdrejt Individë të lidhur me këtë çështje  .Në fakt si tip ishte nga ata qe te mbushin me Peshtymë kur flasin .Flas nga sa u shfaq në Tv .

U duhet thonë të përmbahen pak , se nuk janë të gjithë me çertifikatë " Sizofren " si babai i tyre sali Qenef berisha .Atij i mçifen dhe qentë e lagjes smiley

Pra siç del edhe nga qëndrimi i Min Shëndetësisë e gjitha ka qenë një e shtime e SHQU-pi  e mbushur çiftje me Urof ..ose...  hidhu pepe galdini . Bashkëpuno !

Në fakt këto këllcaskat nga SHQU-pi si model i ri duken . Tip blegtorësh në kullota alpine , si starzimiri dhe se ka ri se kari se ka Ristani një dhi . Ndryshe nga pampersat e LefTKopesë me ç'rast e paralamëroj të nderuarën e të respektuarën Left me .....iiiiiii në fund se po i konkurojnë zanatin e Hobeistes smiley

Lexova diku qe kjo plehra Narvina qenka mbesa e dikujt qe u merrka me bixines ilacesh. Prandaaaaaj spaska frike kjo?!! 

kjo shpjegon pse tjetri u bo minister kur plaku merrej me tregti ilegale aspirinash

Po normal qe ashtu ke lexuar. Po qe ka 3 dashnore ta kane thene?

Ja tani vijne ate te grupit te FRD-se dhe ta thone.

E vertete eshte qe e kane dhunu ket Galdinin verbalisht dhe fizikisht?

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).