Detyrimet e papaguara të faturave të energjisë elektrike tashmë nuk do të mbeten vetëm në dëshirën e qytetarit nëse duan të lidhin marrëveshje apo jo me kompaninë e shpërndarjes dhe të zgjedhin të qëndrojnë pa drita. Në mbledhjen e fundit Këshilli i Ministrave ka miratuar këtë projektligj, i cili i jep të drejtë kompanisë së shpërndarjes që të nisë procedurën e ekzekutimit të detyrueshëm të debisë. Kështu të gjithë qytetarët të cilët kanë një kontratë me kompaninë OSHEE, por nuk paguajnë detyrimet në mënyrë të vazhdueshme, përveç ndërprerjes së energjisë elektrike OSHEE ka të drejtë të ekzekutojë pasurinë e personit që ka kontratë me të, dhe mund të shkojë deri në sekuestrimin e shtëpisë apo biznesit.

Ligji thekson: Masa e sigurimit konsiston në vendosjen e barrës hipotekore mbi pasurinë e paluajtshme të klientit, që furnizohet me energji elektrike në bazë të kontratës së furnizimit e cila rezulton me detyrime të papaguara të energjisë elektrike. Vendimi për të vendosur barrën hipotekore mbi pasurinë e paluajtshme për detyrimet e papaguara të energjisë elektrike, bëhet me shkrim nga personat e autorizuar të Furnizuesit.

Në draftin e miratuar mbledhjen e të mërkurës thuhet se personi familjar që ka një borxh më të madh se 150 mijë lekë do t’ i sekuestrohet pasuria, ndërsa për bizneset debitorë kufiri është mbi 2 milion lekë të rinj. Nisma bëhet që të marrë fund njëherë e mirë vjedhja e energjisë elektrike. Deri në fund të shkurtit të gjithë debitorët kanë afat që të lidhin kontratat e reja dhe të përfitojnë ulje me 80% të kamatëvonesave, në të kundërt me ligjin e ri do të mbahet nga pasuria e tyre edhe vlera e plotë e kamatës.

 

Vizionplus

232 Komente

I sygjeroj qeverise qe pasi tu marr shtepiat ti fusi dhe ne burg!

Ne burg!

Ne burg!

Come on now se je bere si ata ne ne 45 qe berrisnin "kiminelet ne litar".Mund tu vihet nje lien mbi tapine e shtepise po jo tu sekuestrohet shtepia e te nxirren perjashta .C'do te behet me keto familje pa strehe plus kryefamiljarin ne burg si sygjeron zotrote?

Ne fakt lajmi pikerisht ate thote, qe kush ka hyre ne borxh me shtetin e s'ka leke te paguaje direkt, mund te beje marreveshje me shtetin qe te vere shtepine si kolateral, por jo se po i merret shtepia. 

tall b.. Rono tall.  kollaj e ke ti dhe une edhe ca te tjere ktu.

shko shifi iher nga afer si jetojne  ne erresire pa buke pa ngrohje me femijet qe qajne e me pleqte qe renkojne , ose me invalidet.

mjer ai qe do vuaje derisa te vdese se deri atehere ska c'i ben asnje lloj qeverie shqiptare  organizuar per se prapthi .

ik e Rono se le nam

Roni nuk tallet por eshte vizionar, dhe si gjithe vizionaret nuk kuptohet nga rajaja. Provo aty ku jeton ti se cdo ndodh po i hudhe si merimange lidhjet elektrike ilegale. Po nuk pagove dritat ty ti heqin automatikisht......, sa shqipe humben shtepite ne north amerika keto 6 vitet e fundit?

Roni i bi kembanes se alarmit per ke do te degjoje por ate vend e ka kapur prej fyti propaganda anarko komuniste, mos paguaj ...vidh....merr sa te mundesh nga publikja se te gjithe keshtu bejne, ...hidh plehra para dyqonit e mos paguj gjobat...kalo me shpejtesi me drite te kuqe se Tahiri eshte shkurdhat....Nje popull qe nuk pagu faturat apo detyrimet nuk ka te ardhme te lumtur. aty vazhdon mentaliteti vidh e mbathja se ky vend sbohet ...

ti nuk jeton ne vendin tend dhe do besh si vendalinjte SE E KE ZGJEDH VETE. 

Jo mer Profil se nuk me ka eduku ky ven me pagu dritat por kultura qytetare Shqiptare qe ti e jardine se keni. Pse nuk e keni ju gjejeni vet sepse sdo ja ua jap ne goje cdo gje.....ne Shqiperi shumica e Shqiptareve e shumica e tyre jane te varfer paguajne dritat.....ca te priviligjum si ty me jardinin dun me gjet cdo filozofi kamuniste me fosnote banke botrore a inspirim hoxhe me mos pagu. Liria jote profil eshte vdekja e Shqiperise...te shofim kush veze do thyhet e para. Te pyeta ene me par ....ti je Serb apo mirditor...vlleh, grek e Lab nuk je, ket e kom kuptu.

Roni, shyqyr qe nuk je pushtetar. 

shume mire!   

madje do thosha qe Keshilli i ministrave  te formulonte edhe te kunderten e ketij ligji: ''Kush nuk paguan shtepine, rrezikon energjine!!''

 

ore, perse qeverija nuk e ben energjine falas, njelloj si shendetesia?!.smiley     do shpetonin njeher e mire shqiptaret, por edhe vet qeverija, nga gjithe keto andrralla  mendoj une.

 

 

Dmth ti thua te vije korrent amerikan pastaj.smiley

shqipot tashi do bejne nga dy pune per te paguar dritat.

falemners qeveri qe na fute ne eren e skllaverise moderne

Se marr vesh si mund te rritet borxhi i korrentit ne kete fare feje. Mire kur ishte kompani shteterore (se prandaj dhe s'eci socializma) po Cezi si kompani private si e ka toleru kete gjendje.  

po jo me kot falimentoi CEZ ne Albanie!    

por puna eshte se CEZ vertet  falimentoi, por doli edhe me fitim nga ky falimentim;  85 melon euro bonus nga qeverija..

 

Shekspiri do te shkruante keshtu per kete ngjarje: 
 

falimentim te till skish  pare njerezia,
    si ky qe pa CEZ dhe Albania..smiley

Dmth ti thu CEZ e qeveri ate popull e kane ...smiley

Nejse thuhet se korrenti ne Albanie ka nxjerre me shume melonere se Wall Streeti. 

85 meleon euro per tu prish kontrata e faturat s'u mblodhen qe s'u mblodhen.Asnje zyrtar perpgjeges per keto ujdi te cilat i kane kushtuar taksapguesit qindra meleone  nuk eshte proceduar .ndersa qeveria do tu marre shtepite apo te fuse ne burg hallexhinjte.nese kjo nuk eshte drejtesi alla shqiptarce atehere nuk di cfae tjeter eshte.

problemi eshte qe shqiperia nuk ka sistem bankar, siç e ka bota. ecet vetem me leke ne dore. keshtuqe nuk ke mundesi t'u marresh njerzve leket, apo as te dish ne ata kane apo jo depozite lekesh.

ketej po s'pate para ne banke, nuk te ngacmon me njeri se konsiderohesh pa leke. s'kane çfare te te marrin. te presin energjine dhe mbyllet puna.

..vetem rrezimi para kohe dhe pa kushte i Rames eshte zgjidhja dhe  mision historik i PD qe do ti shpetoje shiptaret nga ai mashtrim i madh 23 qershorit. Pranvera po afron dhe te gjithe ata qe  sot jetojne ma keq se dje le te bashkohen me levizjes popullore per rrezimin e pinjolleve te bllokut komunist qe pritet te filloj shume shpejt.smiley

Kapo, se po na ben lemsh edhe ti...po pse nuk perzgjodhi komunistat e pinjollet me te mire Xhelili per te mos len te beheshin gabime nga Dhjetoristat???? Komunista keta , komunista ata, e ku do qaj hallin fukarai i shkret? Tek Cuni i Sheqers nuk e besoj se Perendimi po kerkon qe Vrasesit dhe Hajdutet te dalin para Drejtesise....Po mundohesh ta shpetosh prap Kasten komuniste o Kapo nga ndeshkimi me duket ndonese Roni therret...Ne Burg ...ne Burg...

mision te veshtire paska o Kapo. Po pse ta rezoje se po kerkon qe njerzit te paguajne me patjeter energjine elektrike? Pastaj PD-ja oshte zbythe krejt o kapo. Osht bo si ato makinat e vjetra qe i bien me radhe dyert, parafrongat, kofmja, rrotat e deri sa te ngeli shoferi sali vetem me timonin ne dore. 

pse ta rezojne thu...po u kerkon shpirtin popullit fukara,85 miljon $ qe Fylja i futi ne xhep,po ja mer duke e kercenuar me burge popullin e varfer.Kurse sa per ate se si osht bo PD-ja le te filloje njehere se ketij vendi  kurr nuk i kane munguar trimat vetem qe ket here nuk do ket ma Neritan me i shpetu keta krimbat e bllokut ,kane me u nise prap per ne Kuba.smiley

Populli fukara do marre kompesim per dritat o kapo, si dhe do i perdore me nikoqirllek, ashtu sic bejne shume familje pensionistesh e me te ardhura te pakta. Ndersa nese e ke fjalen per cubat e PD-se, per ata qe kane pushtuar toka e qe e shkerdhenin energjine elektrike nga mengjezi deri ne darke, ata vetem ne burg e kane vendin. Qeveria po i dyfishon kapacitetet e riedukimit, si dhe edukatoret e tyre.

Kapo je i madh. ku e gjen gjith kete energji mor burr i dheut.

Saliu para teje eshe ZERO. Ti nga gopi semes pa pas asnji intrres te drejtperdrejt (as ke vra ne 21 janar, as je mor me Gerdec) dhe s'le mo.

Vallai, ta heqin ate llacin e SHQUP-it dhe te te vejne Kapon kryetar, dhe ja ve kufinin te thana bijve te eterve. Der ne pranvere i rrezon Kapoja.

Ose tjetra je bir kurve, leshon nja ca komente dhe i karikon te gjithe, duke fillu nga Idrizi e me rralle.

Mos me permen mu se une kam kuptu i PARI qe Grande Kaka tall kacandonin ( po te perjashtoj tye , me qe e paske kuptu smiley megjithse me ose me Referenca !

Grande Kaka eshte Gjigand per rritjen e adrenalines shokeve dhe Sholo..eve antikomuniste te oreve te mesit dhjes te vona . Nje prorpogande " skifteresh " qe permban Dhune , Permbysje ..etj te kesaj Natyre eshte karakteristike e Partive Neotrockiste . Dhe Njente Kapoe ka kuptu shume mire shpirtin e perfaqesuesve te bajgave e Pampersave qe vervit lefTKopeja ketu edhe si InteliDjente e me shaka shokeni ..smiley 

Le4xo kete Pampersin e LefTKopese Redin  , ta kuptosh rrolin e Grande Kakes !..Gjigand

Sa pathetic qe je dhe ti. Nga maja e Canadase, therret me panik- koha per rrezim. A thu se t'kane prek ty  personalisht reformat e qeverise. Pathetic dhe qesharak. 

Populli, te vendos, dhe po populli te rrezon! Menyra varet , zakonisht me vote, por kam frike per kete te fundit, ngaqe kemi te bejme me nje psikopat.

Yeah vota e popullit ka fuqi. Kapo nuk eshte populli ketu. Kapo eshte nje person qe jeton ne Canada, dhe  ben propagande miledesh partiake. Kapos nuk I kercet shume per popullin atje. Po flas per pjesen me t'madhe dhe me tru qe perkrah reforma te tilla. Ndoshta ty mund t'duken ca t'dhimbshme tani, po do japi rezultat me vone. Boll mo rrumpalle. Cdo vend ka rregulla, ligje. 

 Mos ki frike.

Sa per mua, besoj edhe kapo ( se po flas pak si teper ne emer te tij) shqiptaret ta gezojne Rlindjen! 

Keq me vjen per kete popull, por edhe le t'iu vlejne keto vuajtje qe te vene mend. Qe ne zgjedhjet e ardhshme, kur ti drejtohen kutive te votimit dhe ata trafikantet t'iu kerkojne voten per 20.000 leke te vjetra, ta dine se sa me shtrenjte do ta paguajne ate vote te blere mbi kurrizin e tyre.

Njerezit qe nuk mesojne me fjale, mesojne duke e pesuar nekurrizin e tyre.

Ca vuajtesh po flet, qe nuk I kishin dhe ju shtuan me kete qeveri? Vuajtje e quan te qenit te pergjegjshem dhe te paguajne energjine?! Eshte detyre dhe detyrim per cdo qytetar pagesa e energjise. Ti sic duket do jesh ndonje nga ato qe po vuajne me kete qeveri, qe nuk le rast pa e shfrytzu me u shfry. Shko paguj energjine nese sdo t'kesh probleme me ligjin dhe Maliqin.

13 vjet pa e paguar energjne, tha ky tipi, dhe vjen rama e ia kerkon tani. protesta! lol

Erdhen dritat nga "Komuna e Tepelenasve"?! Te jam pergjigjur me poshte!

Mimoza, te gjithe jemi per pagesen e energjise. Nese ti je 1 here, une jam 100 here. Por nje qeveri, nje shtet, nuk ben nderhyrje te tilla me pasoja per jeten e gjithe shqiptareve. 

Vuajtje?! Nuk di nga tia filloj... 

Me duhet te largohem, por sapo te me jipet mundesia, do te radhis te "mirat" e kesaj Qeverie.

(po pres kengen, komuniste!)

Po ti ke vuajtur qe ne 24 qershor more. lol Dihet ajo.

Nuk ka nevoje per ekstreme te tilla. Fare mire, perpara se te vihet barra hipotekore mbi banesen, mund te shikohet venia e barres mbi pasurite e luajteshme si makina, Televizori, smart phone, krevati bashkeshortor, vaska dhe bideja etj, etj. 

si dhe te elektrosheptiaket e tjera se pa to korrentin s'ke me pse e vjedhsmiley

Ne ish kolonine e Europes, borxhi i ujit a i detyrimeve publike vihet ne tapine e shtepise. Kur shet shtepine a apartamentin banka te mban borxhin me urdher gjykate. Elektrikun ta heqin shpejt e shpejt mrena mujit, po se pagove, dhe kur do me e lidh te torturojne me ta lidh prape. Duhet te vemdoset nje sistem qe ta nderpret elektrikun automatikisht. Kush bo lidhje te paligjshme do pakesohet ne menyre Darviniane fale elektroshokut.

Po dalin edhe Deputetet e Shqupit si refuzues te pageses se elektrikut sipas Sherefedin Shehut...faturat e energjise jane verifikim politik.....Eh cfare palle keni bere keto 20 e kusur vjet.

Po m po se e kane fajin familiaret . Shikoji ca do besh me bizneset se ata jane debitoret me te medhenj dhe prej tyre fillon korrupsioni me i madh . Si ky qe kishte fabriken e tullave ne Korce  ( Kapurani ) rezultonte debitor ne OSHEE me 203 milion lek te reja .

ej, ky i tullave eshte Luli Kapurani, ai i forti i Korces.. akoma emer i njohur ky.?smiley

Po eshte disi i njohur, tani me  jo vetem si biznesmen dhe " i forte " por kohet e fundit edhe ne skenen politike.

vertet..?!  po ca kerkon ky ne skenen politike o vlla, ky ka qene ne burg si ordiner..smiley   (gjithmone nese behet fjale per te shume te famshmin Luli Kapurani, mos gaboj edhe ish burri i Eli Fares ky)

 

me duket se ne Albanie te kesh qene me dosje, i denuar, burgaxhi ordiner etj,  eshte must ne CV per karriere politike..  ke perparesi dmth..smiley

shume mire e kane mer. poltikanet albaneze hajdute jane te gjithe (po me the nje jo te tille ke nje vere nga te Pjerit). dhe burgu eshte universitet per ate pune. bile thone se se shpejti do behet testimi i politikaneve per dore. 

Per Ligavecin "Korcarka "

* arlliqe fole si gjithnje .Nuk i shton as i pakson asgje Jetes  se tjetrit po veten tregon pas rrembythjeve te PD-hit qe "kane info mer jahu " si Polici me Luan Manahasen me qe digjoi emrin Luan !

Qeka martu Luan Zhegu !

o Idriz, ca ben si avokati djallit e mbron LSI a derbardhe? Gjithe Kapuranet jane pise, kerko ne internet Kapurani dhe vetem kronike e zeze.

Tani me vje keq po nuk eshte prurje per te shpjeguar Fiset e Vlleheve te ngujuar ne Shqiperi , Bullgari ,Rumani , Maqedoni , Jugosllavi pas mbarimit te "diversanteve " ne vitin 54 ne vendimin qe u morr per ti kthyer ne jeten Normale nga Nomade te Karpateve , Alpeve etj etj . kapuran ka ne Sarande , Tirane , Dures , Elbasan , Korce etj !

Kapuran ka ne te gjith Ballkanin. Ku hyn LSI ketu smiley  Ishte per nje Mbiemer Real !

Mba aq sa te duhet smiley jo me shume ! Dhe nuk eshte per kete prurja ! mejtoj ...aq me teper qe nuk je Profili ketij timit ( tm Heretik )

Amon mos e lli komentin me Heretik.

Kot me te pyet, po ndonje mase apo kallzim penal a eshte bere per ish drejtusa te OSHEE apo ish Cez-it. Se ne fund te fundit ishte kompania qe toleronte dhe ti e di se nese macja rri e fle gjume, minjte hedhin valle. 

nuk jam i informuar shum po e degjova ne lajme sot se e dononconin kta te PD , Kapurani ka qene kandidat i LSI ne zgjedhejte e fundit . Pergjigjja e ktij ishte se kompania nuk ishte e tija .

Shtepia e prinderve te mi i eshte leshuar nje personi dhe energjia u faturohet atyre. Do te thote kjo qe shtepia mund t'u sekuestrohet sepse ai s'ka paguar dritat ndonjehere?

Ndokush i informuar, i lutem te me pergjigjet, perndryshe: WTF!

Gjithe probleme ti mo....te cdo lloj natyre e gjinie...ti i shpik vet gjonat me duket. Ne Burg, Ne burg...ene pa shtepi e katandi...

Mire. Idiot much?

Se kush del idioti lexo ankesen tende te sinqerte, Ti ...Qiraxhiu apo Prinderit e tu?????

sikur energjia t'u faturohej, ata duhet ta paguanin dhe jo qeraxhiu. prinderit e ty duhet t'ja marrin atij leket e dritave. ose ta detyronin qe konktrata te ishte ne emer te tij, dhe jo te tyre. bile ata duhet t'i paguajne shtetit edhe takse mbi qerane e fituar.

Dhe taksa mbi qirane e fituar nga Janari 2015 eshte bere 15% nga 10% qe ishte me pare. 

Familjaret tuaj nuk e kane prishur kontraten me OSSHE apo jo , e kane ne emer te tyre , atehere po nuk u pagua energjia penalizohen prinderit tuaj .

Kontrata e energjise elektrike eshte e lidhur midis korporates dhe pronarit/res se baneses. Dhe per rjedhoje fatura hartohet me bleres pronarin e baneses dhe eshte ky i fundit pergjegjes per pagimin e saj. Ndersa nese pronari ne mirekuptim me qiramarresin kane vendosur qe ky i fundit te paguaje vec qirane dhe vec dritat sipas konsumit, kjo eshte nje mardhenie midis tyre dhe korporata nuk ka lidhje. 

Pikerisht per kete jam e shqetesuar, sepse kam lexuar diku para disa koheve qe eshte pronari pergjegjes per pagimin. Prinderit e mi jetojne kendej. Ai ia trasmeton pagesen (e qirase) nje te afermi dhe nuk jemi ne dijeni nese i kane mbetur fatura energjie pa paguar. 

E drejte qe t'u sekuestrohet shtepia sepse s'ka paguar ai? Besoj qe ne situaten e prinderve te mi jane shume emigrante.

A e paguan apo jo energjine elektrike qiraxhiu ? Shume e thjeshte per tu kontrolluar. Futu ne sajtin e korporates, ploteso numrin e kontrates, fut paswordin dhe shiko sesi je me detyrimet ndaj korporates. Ka disa vjet qe funksionon on line verifikimi individual i pagesave dhe ose detyrimeve qe ke ndaj korporates mbi baza mujore. 

Faleminderit per informacionin. Nuk e dija qe funksiononte keshtu. Habitem sidoqofte qe te jete pronari pergjegjes per pagesen qe i faturohet qiraxhiut e per rrjedhoje te penalizohet per shkeljet e tij. Qe ka padrejtesira ne gjithe boten, e qarte, por çmenduria shteterore duhet te kete nje limit, besoj.

Habitem sidoqofte qe te jete pronari pergjegjes per pagesen qe i faturohet qiraxhiut e per rrjedhoje te penalizohet per shkeljet e tij.

Me duket se nuk po kuptohemi. Fatura e korporates i faturohet babait tend apo qiragjiut? Pra, fatura ka nje date, ka numrin e kontrates se lidhur, ka emrin e bleresit te energjise, etj. etj. Tani cili emer figuron ne fature e per rjedhoje edhe ne kontrate emri i babit apo emri i qiraxhiut? Besoj se figuron emri i babit se qiraxhinjt ikin e vijne apo jo? Nese eshte keshtu, korigjoji fjalet qe ti kam nenvizuar me bold.

Ok me fal, nuk kam qene e qarte. Duhej te shkruaja "per pagesen qe duhet t'i faturohet." Ne kete moment nuk e di e kujt eshte kontrata por gjasat jane qe jane prinderit e mi kontratante, pavaresisht se ata kane nderprere kontraten e vjeter qe kishin. Faleminderit sidoqofte per informacionin e vlefshem. Do interesohem.

Sipas teje, Furnitori i Energjis ka Kontat me Prinderit. Esht llogjike qe Prinderit e tu mbaj pergjegjsin per zbatimin e kontrates. A paguan qeraxhiu apo jo per Furnitorni ska rendesi, ai i mer leket nga Partneri i Kontartes sherbimit, ne kete rast prinderit e tu. 

normalisht ata duhet t'ja presin tjetrit korrentin kur nuk paguan. dhe jo ta lene me dhjetra vjet pa paguar.

neqoftese ata ja kane prere korrentin dhe ky ka shku ta lidhe vete. nuk kane me problem me te zotet e shtepise por me qiraxhiun vete.

Gabim mendimesh e dashur, problemin e ka gjithmon ai qe ka lidh kontraten. si intereson njeriu se cfar ben ti me benesen tende. Vetem nese qiraxhiu ka lidh vet kontrat, ateher jan te zotet e shpi te paster. ndrysho do pagujn si Ceco.

e dashura sateme. nuk jane mendime ça po te them PO LLOGJIKE !

Po te flasim per llogjike, atehere premisa eshte e gabuar sepse jardine rre si mitomane qe eshte...edhe komentet e shokeve jane humbje kohe pavaresisht dedikimit te tyre.

LLogjikisht, mos u kujto a pagu qiraxhiu jot pas 13 vjetesh kur kerceno palloshi qe eshte tu falimentu se nuk e rru fare ke lek apo jo ti....Llogjika eshte qe mos lesho shtepi me qira nese nuk ke mates te vecante ne emer te qiraxhiut se ska shtet me ta pagu ket IDIOTESI. Ti ne france a ja fut dot faturen qiramarresit??? jo sepse ai sapo te fut me qira te bo lidhjen ne emer tat.

ketu e ben qiraxhiu konktraten per elektrikun, gazin, ujin, etj. kur nuk jane ne charge (te futura ne qira dmth). patronin e shtepise ne shume raste ti nuk e shef fare me sy, se jetojne nga jugu ku ka diell. me qerane merren zyra te posaçme, qe kryejne ndermjetesin mes pronarit te shtepis edhe qiraxhijve te ndryshem (kur iken njeri vjen direkt tjetri). gjithashtu te kerkojne dy ose me shume qera t'i derdhesh perpara (plus nje garant, qe kur mos jesh ne gjendje te paguash, paguan ai). kur shkakton deme ne apartament, keto leke nuk i merr me.

vetem se nga nendori ne mars, nuk te nxjerrin dot nga shtepia edhe kur nuk paguan, se te mbron ligji.

se kontrata zotrie ...smiley Lexoje veten llapaqen cfare ke shkruar me Lart ketij postimi .

Njesoj eshte dhe ne Shqiperi si kjo menderja qe na hap horizont . Po ku duron ti pa ..se kontartat ne fronce zotrie ..

Dhe me qe je ne se Franca zotrie , po te toleroj per te te shpjeguar se cfare shteti Instaloi Mut Burri i Mut Shtetit sali Qenef berisha ne ish Shqiperi ose ate vend qe do me i hap Horizont ti mer jahu ..

Toke e xanun .Jam qeqen. Kam Avtomatik " ..Shkruar me Blu te theksuar rruges per ne Kavaje deri te pakten nga viti 2000 ne fasaden e nje ndertese ne Ndertyim ne TOKE Bujqesore .

se bujqesia zotrie ...smiley

ik or lab i ndyte.

Nuk vleresohesh se je psikikisht jo Normal smiley Po se cfare te shtyn te ngresh koken e te bertasesh si IDIOT ...kete nuk e kom marre vesh .

Toke e xanun .Jam qeqen. Kam Avtomatik " ..Shkruar me Blu te theksuar rruges per ne Kavaje deri te pakten nga viti 2000 ne fasaden e nje ndertese ne Ndertyim ne TOKE Bujqesore .

smiley

YMER

 

Bravo, si edhe ketu e njejta gje. Ne Shqiperi, funksiono ene nje gjo tjeter, se sic thote Kuazi, qiraxhijte ndryshojne...Emigrantet qe kane apartamentet me qira, 2-3-10, kane ndonje plake, nonen a tezen, qe ne krye te mujit u shkon qiraxhive der me der e u merr leket e me librez shkon pagu dritat. Kesaj zonje i jepet nje shperblim mujor kuptohet....por kush ja mbath nga Torovica apo Shishtaveci, merr qirane per vite me rradh e se rru a pagu qiraxhiu dritat apo jo, sepse vec trapat pagujne elektrikun ne shtet,  e ka hak me ja morr shtepine...per papergjegjshmeri kriminale.....por Palloshi nuk ka byth me e bo...mdegjo mu.

smiley  mir mir, okay. po te jesh ne te drejt dhe njekohesisht te maresh te drejt nga dikush tjeter jan dy gjera te ndryshme. Me irriton Fakti qe je rezident ne france.

Vallai me keq se Afrike. Di raste kur korrenti eshte prere me fatura te pagume. Kur eshte bere ankese as falje e kerkume asigjo. Raste te tjera faturime kot me kot (milionshe kur shpija ishte e pabanume). Nga ana tjeter ka rob e kompani qe s'kane pagu asnjehere korrentit. Kurse milionieret (me dollaro) te korrentit tallin trapin verdalle. Sikur te bej sevap Merkeli te na pushtoje prap, leqe zor se e ha ate tek por me mire t'i shpallim lufte ne. 

Foro sa e do bastin qe me na "pushtu" Merkeli (ideologjikisht) do cohen prape keta "shtet-bersit" te luftojne per "clirim". Si do mund te vjedhin keta dhe kasta e ktyre e ndyre, po ndryshoi mentaliteti. Si do mund te behen te pare te vendit disa katunare qe sot qelben ere e neser hapin dyqan parfumesh dhe te tregojne se c'arome i shkon karakterit tend. Me e bukura eshte se kelyshet e tyre kujtojne se kane lind aristokrate, por jane po njesoj hale si prindet.

 

Lizander, aty s'ka as politike pale ideal. Ka vetem klane, qe shkojne nga e majte te e djathta, lart, posht, lesh, presh, me jugosllabin, rusin, kinezin, arabin, hebreun, gjermonin, amerikonin, kinezin (prap), ...marsianet, vec te kene akses ne llaco. Dhe simboli eshte Like pashai (wannabe sullton,) po dhe te tjeret nje m... jane, ky eshte mo spektakolari. Kjo pasqyrohet dhe te peshku. 

shqiperia i ka hy me deshire, rruges se keqe te kapitalizmit (sistem i bazuar vetem mbi lekun). shpejt njerzve do u dalin endrat. me aq pak sa prodhon vendi dhe me aq shume sa harxhohet atje (per te bere te mundur te njejtin konfort jete si ne vendet e zhvilluara, qe prodhojne shume me shume se harxhojne), shqiptaret shume shpejt do te ndahen ne kampe (klane) dhe kontradikta te ashpra do diktojne jeten e vendit.

Ka familje kane nga 13 vjet qe nuk kane paguar, vjen shoku Rama sot pas 13 vjetesh dhe thote paguaj ose te marr shtepine, te nxjerr jashte femijet, gruan, nenen, baben, ndersa per ty ka burg!! Po pse more u lane per 13 vjet pa i marre leket? A ka fajtor kjo pune pervec atij qe skishte lek te paguante?

Shendetesine nuk e bejme dot falas sepse e gjetem buxhetin te rrenuar! 
Reformat ne arsim do ti ndreqe nje grua me diplome master Kristali, qe paska rastisur te jete mininstria e arsimit! 
Tre qindmije vende pune, do te hapen sapo BE-ja (dhe ne vecanti Italia) te spostoje te gjitha Call Center-at e saj drejt Shqiperise! 
Meritokracia do te jete vendimtare si kusht punesimi, por ne fillim do te pushojme nga puna ne institucionet shteterore, te gjithe ata punonjes profesionist qe jane apartiak apo me bindje te ndryshme politike nga ato tonat!
Cmimin e naftes dhe benzines jemi te detyruar ta rrisim, per te edukuar popullin pertac i cili e perdor makinen edhe per te blere nje pako fara luledielli! 
Do te rishikojme dhe rivleresojme figuren e Enverit dhe Nexhmies, shpetimtaret e kombit gjate luftes se dyte boterore! 
Te mos flasim pastaj per legalizimet falas apo per rikthimin e policise ne detyre!

Shqiperine, se shpejti do ta kthejme ne Kolumbi.

 

Kjo eshte mireqenie sociale, keshtu eshte te Rilindesh. Qe u rilindshin ishalla!!!

Ka familje kane nga 13 vjet qe nuk kane paguar, vjen shoku Rama sot pas 13 vjetesh dhe thote paguaj 

S'ka turp, s'ka! lol

PO ata/ato qe kane 13 vjet qe paguajne a nuk ju takon qe te marrin pjese te shtepise se ketij qe do te sekuestrohet? A nuk jemi te gjithe te barabarte perpara ligjit? 

A ka fajtor kjo pune pervec atij qe skishte lek te paguante?

 

Keto jane monstra por le te shpresojme qe njerezit te zejne mend dhe mos ta shesin te ardhmen e tyre perbindeshave te PPSH.

o Redi, mjaft me rrumpall o Plak. Gjith bota po pagu energjin, ndersa ju shqipot ne shqiperi e quni te drejt universale me e pas gratis??ca osht ky mentalitet mer zot? nga vje ti mer lal, nga Hona? Energjia do paguhet ose nderpritet. Po deshe patjeter me u ngrof me  Korent ose me u ftof me kondicjoner ateher ose shif ku te nxjerresh lekun ose dil e protesto nese sipas teje ska pun . ose shko qiu me lek (jo personalisht) ket sistem deshem, ket kemi. Ju t "Djathtet" qe sja keni iden se cfar do thot "i djatht".

Nje shtet nuk e fillon rrugen e tij nga burgimi i personave qe i do qejfi. Ka shume te tjere qe vjedhin energjine elektrike, madje me shume here me shume borxhe sesa nje familjar, bizneset Qimederr. Me thuaj, vetem nje. e perseris, vetem nje emer te pervecem biznesmeni, i cili ndodhet ne burg!

Rrugeve ke shume vrases, drejtues makinash qe kane marre patenten vetem thjesht duke e paguar, mjeke kasaper qe u marrin jeten njerezve si pa gje te keq e shume e shume te tjere.

Sa per sqarimin e OSHEE-se me vjen per te qeshur se si je dakort me te...Ky eshte kulmi...e para rriti energjine elektrike ku ne Shqiperi me burimet qe disponojme do kishim nje cmim shume here me te ulet se ky qe u vendos,,,dhe po te them qe pas tre-kater muajsh do rritet perseri. 

Pikerisht partia ne fuqi na e beri shesh me lule dhe do hapte shuuuume vende pune, por po hap vetem burgje.

mos i votoni me. zgjedhjet e reja perseri do vijne. 

Ki meshire o Zot per ate popull qe e ke denuar te qeveriset nga pjellat e te ligut!

Zoti e tregoi meshiren e tij....rrezoi kliken vrastare me 23 Qershor...mbas 8 vjet harbuterie e krimi. Te shpresojme qe Kryeministri i Shqiptareve me vizionin e Zotit te krijoje kushtet qe Shqiperia ti bashkohet simotrave te saj Europiane, duke i denuar Talibanet e Shqupit ne harrese.

O mendjendriturit e Rilindjes Socialiste,

Mos i ngaterro gjerat si te pelqejne, por tani po shkruajme per "shtetin aktual". Berisha ishte ne pushtet e tani nuk eshte me. Pse e keni kete zakon t'jua hidhni fajin te tjereve e te kaluares???!!! Nese e moret persiper te ndertoni shtetin sipas premtimeve qe bete, atehere pse e filloni mbrapsht dhe nuk zbatoni me perpikmeri planet dhe premtimet? 

Duket shume qarte se kush eshte simpantizant i flakte partish. 

Ku ka Zot shoku Rama! 

Mos me ofendo duke me quajtur Socialist. Socialistet e blogut jane njerezor e falin. Shih Idrizin e shkrete, prokopi i shkoji jeta ne kohe te Merhumit, dhe ferr ja boni Cuni i Sheqeres, i emeruari i Xhelil Gjonit tek PeDi. Por Idrizi e brigada e tij, te fal dhe te mba ene me muhabet kur eshte ne dite te mire, se jane ne thelb njerez te mire.

Ruhuni nga Ne se e kemi pa e dime cfare te zezash i keni bo atij populli o Qafira. Skeni turp e permendni Cunin e Sheqers, largeqoftin 3 dite para 21 Janarit, diten qe Tirona u la ne gjak.

Ai eshte imbecil, me kane thene mos e merr seriozisht..., mundohem ta respketoj mesazh derguesin.

Ca u be me akuzat ndaj Arben Imamit, sa vite u denua ???

 

Grande Kaka Gjigand si gjithnje smiley Ushqeji robt me "renxime " smiley

Procedurat jane shume te thjeshta .Shoket dhe shol..qet anti komuniste te mos shqetesohen . Eshte kapitalizem dhe Malli qe perdor,  na meson z.Pjer ne V.....Q...Paguhet . Per te funksionuar kjo Kapitalistet qe kane Pushtetin Ngrejne dhe vejne ne Funksion Policine , Gjykatat dhe Burgjet ne mbeshtetje te shitesve te Mallit .

Do thote Alba gjynah fukaraja ...smiley Gjynah ishte ne kohe te Enverit ,qe beri HEC-e per fukarane dhe pothuajse nuk paguanin . Tani zgjodhen ndryshe . Zgjodhen kaRpitalizmin e sali Qenef berishes !

Alba me zamete duhet te kete Kurajon te shfaqet nen siglen Draper e Cekan pa droje . Shkaba e xha Abazit qe perdor ne qeleshe i ka dale boje . Nuk eshte krim !

Kusur mos tu lene kush nuk paguan .Ca me rende kush nuk zgjidh kontraton me kesh , telefonine Fikse etj pasi jep shtepine me Qira .

Plus shkeljes administrative te denohet edhe  si Hajdut dhe si Mashtrues ( matrapaz )smiley

Shoku Idriz guess kush paguan per ata qe fut ne burg per mospagim faturash smileyhteti.po per familjet e atyre qe pasi u pushohet trari I shtepise per mospagim faturash kthehen ne familje ne nevoje prape shteti.me keto thirrjet :ne burg ,ne burg shteti del si rruar qethur .populli I 45 kishte hak se ishte 90% analfabet aq dinte ,po ky karafili me lart ka PHd ne statistike duhet ti bjere pak kalemit.

Qeveria ne vend qe ti ndihmoje e beje jeten me te lehte qytetareve te vete, Qeveria i fut ne burg dhe ua ben jeten te pamundur, aqsa varin veten ne qelite e burgut!

Kush do ti ushqeje gojet e femijeve qe babain e kane ne burg?

O shoku Rama, une them qe ti leme edhe femijet te vdesin nga i ftohti dhe uria meqe jane "femije hajduti energjie" dhe e kishin babane me "biografi te keqe". 

Njatjeta me zamete smiley Thone qe Injoranca nuk eshte argument .Nuk eshte Krim po mbjell Krim ,sepse ne baze ka Mashtrimin dhe Hipokrizine . Ty nuk te ndalon njeri te vish si zeri perfaqesues i te "varferve " por ...thkesoje ne tru Jo si Komuniste biles poshte shaleve te Enverit smiley

Ketu nuk eshte kurs per te mesuar ty se cfare permban nje Kontrato .Ketu mendoj se bejme komente per nje Shtet Ligjor si mund te Funksionoje edhe ne sektorin e Energjise Elektrike . Dhe kjo mase e ZBERTHIMIT te Ligjit per Energjine Elektrike eshte shume qarte per nje shtet qe si prioritet ka shenimet e xha Abazit per Kapitalizem smiley

Po qe se do cilat jane shkaqet qe e prune ketu , posto nje teme tjeter pa Pordhaman e dava Redrish e nga keta Gelbazat politike te lefTKopese . Ti vjen nganjehere shalehapur por jo ne nivelin e tyre smiley

Grande Kaka njente Kapo .Gjigand ..Lexoje kam mejtimin smiley

edhe dicka desha te shtoj:

nese, Fjala vjen, kostatohet qe Qeramarresi "larg qoft"smiley e vjedh Korentin.:Ky i fundit penalizohet sipas Ligjits dhe esht i detyruar te  paguaj demin qe i shkaktoi Furnitorit.  

Ama(!) nese Qeramarresi esht "trok"  athere barren e demit financiar ne fund te prap Prinderit e u e mbajne.   E kam Fjalen, Furnitori i mer leket pa derman, ka arsye te vej "kemben" ne Hipotek derisa te shlyhet borxhi.  

 

Ka aq rregulla sa nuk ka nevoje Fare per buzeshpervjelurit e PD-hit .Nuk ka fare nevoje per asnje shpjegim pasi cilesohen ne Kontratat qe Lidh ! Thjesht po vihen ne zbatim Ligjet e miratuara nga Hajdutet e PD-hit qe sipas Kadarese ushtruan ndaj Popullit presionin me dosjen e Diktaturave me te peshtira ... Diktaturen e Dritave prej Vitit 90 -92 me "aksione demokratesh " dhe 92 -97 me Pushtet  ..dhe me pas Vjedhjen galopante ( ndanin deri nje Miljon Dollare ne Dite prej Vjedhjeve ne zyrat e sali Qenef berishes ) duke e mbuluar me Parrulla Politike si ne Shkoder e Kukes ...

Mos paguani komunisteve energjine ..Dhe ja zbulun fazllicin smiley

LefTGOPE shihe dhe njehere Pampersin RED .Te pakten mbeshtille mire pastaj vervitet se keshtu qelb ere dhe PD-hin .Ose shtrydhe para se ta vevritesh ...

Shtriju mengen Edi Rama ... Le te lehin !

Opo kaja nonen , vete te votuan.

Po pse me kete formule zgjidhjeje do ecim perpara ne  ? PERPARA ?  RILINDJE ? next ?

 

Ja keshtu eshte kur 24 vjet nen PD-n e Berishes populli dhe qeveritaret jane lene te lire te vjedhin njeri tjeterin dhe te mos ndeshkohen.Te vidhet pasuria kombetare dhe te mos ndeshkohet njeri.

` Qeveri e dobet dhe qytetar i forte` ka qen deviza e hershme e PD dhe e BERISHES qysh ne 1994- ren!

Ja keto jane korrjet, produkti i politikave te liberalizmit dhe kaosit qe PD dhe politikanet mbollen per 24 vjet rrjesht!

Kjo qeveri e ka te veshtire te manaxhoj gjithe ato probleme qe kane lene keta mbrapa, - quhet normale te mos pagush dritat ujin, -quhet normale te presesh pyjet, te zaptosh tokat e shtetit, pasurite kombetare ect  -jane mesuar te vjedhin me PD, dhe nuk kuptojne qe me vjedhje nuk shtyhet jeta,-nje dite  duhet do ti paguash te gjitha se nuk eshte e drejte as me bibel dhe as me kuran qe te vjedhesh !

ajo eshte deviza me e mire ne bote. se njeriu eshte kapitali me i çmuar. shtetet ikin dhe vijne. 

 

po se ke kuptuar fare qe ajo retorika e Berishes si devize, eshte me edobta e te dobteve, qe nuk ka themel, baze reale, ne lidhje me mirqenien , sepse deviza po te ishte me ` e mira ne bote` dmth qeveri e dobet dhe qytetar te shendoshe ,  cfare u duhej qeveria  njerzeve ?smiley teori mashtruese liberale, dhe hajdutesh eshte kjo deviza e Berishes, thene vite me pare .

Perse eshte qeveria, ose pse i duhet qeveria nje vendi ? Mund ti japesh pergjigje ?

berisha eshte per shtet te dobet dhe shqiptar te forte. rama per shtet te forte dhe shqiptar te dobet. e pra rama eshte armiku im dhe jo berisha, se une dua te jem i forte dhe jo i dobet.

Jo jo e ke kuptu gabim konceptin shtet qeveri. Qeveria eshte nje ekip, (i punesuar) qe ka perdetyre tq drejtoj shtetin, pra te manaxhije shtetin ti jap forme dhe rregull ne dobi te jetes se qytetareve te vet ! Ky eshte koncepti qeveri shtet ne vija te trasha shoku ! Berisha i dha shtetit nje forme te shmetuar qe favorizon renimin e qytetareve, duke i kthyer ata ne dele ose dhi qe kulosin hu me hu, pa rregull dhe pa drejtesi ..Qeveria  Rama po mundohet te riparoje suvane rene te shteti te Berishes ! Po eka te veshtire , sepse ndertesa e shtetit qe i dha forme Berisha eshte pa themelet e duhura,

ec baba te te tregoj arrat. 

Berisha,  cuni i sheqeres, eshte per anti shtetin e jo per shtet te dobet, Rama eshte per shtet te dobet, qe spo e arri dot. SHTET te forte as enveri sboni dot ....Shqiptaret sbejne dot shtet....ky esht e problemi e prandaj Greqi e Shkjau na e ka ka nonen. CUNI i sheqeres eshte emisar i Beogradit ne Shqiperi..

smiley

Fantastik!!

na ka rrujt koqet greku dhe shkjau. 

Shkjau te ka shtyp me kome deri ne Durres e Berat e Corovode e Volo Rek...Greqi te ka morr rinine me ul perzierjen Arabe e te ka asimilu duke qene ti rrace e bardhe. Sot jemi me gjithe kosoven e co 7 e kusur milion, duhet te ishim te pakten 15 milion,  kush sdi me lexu cfare ka heq Shqiptari edhte i verber

fut ndonje q mer burre... largoi ato ç-te... ca bo???  je ne vete?? smiley

 ne kohe te turkut shqiptaret (e veriut) u shtuan ne numer dhe jo pakesuan. 

Ti je Serb apo Shqiptar? Trojet Arberore jane tkurr ...popullata decimu qe kur shkeli murtaja otomane,  per 500 vjet nen Otomanet, serbet e greket e bulgaret u shtuan kurse Shqiptaret pas pakesimiT me renien e krujes e shkodres....ndejnen oa ndryshim ne rrastin me te mire ose u pakesuan. Nuk ka shqiperi veriu e jugu per shqiptaret...ty te vinin Kosovaret e luftonin per te ngrit flamur ne vlore me shume se Durresaket e Tironcit.  Ti ca veriori je vet...Mirditor....Shkodran pe Puke apo Dibran? Leni mo kto dokrra e boni shtet si komshinjte sllav e grek se ska nga luhet suma mo.

berisha eshte per shtet te dobet dhe shqiptar te forte. rama per shtet te forte dhe shqiptar te dobet. e pra rama eshte armiku im dhe jo berisha, se une dua te jem i forte dhe jo i dobet

Ne shqiperi o lum miku, shumica e qytetareve, jane te dobet (po flasim si kalamajt e cerdhes se edhe ti si keta po arsyeton dhe une po te pershtatem  dhe po shprehesh) Qytetar  ishte shume i dobet qe ja dha voten Rames dhe jo Berishes ,se po te ishte qytetari i forte Berisha do te ishte akoma ne pushtet. Dhe nuk fitohet vota duke dhene thes me miell, dhe shushe me vaj per te forcu qytetarin dhe per ti marr voten, se kjo eshte maskarallik, pra njeri me maske, qe vjedh voten ! smiley: smiley

i dobet ose i forte, s'ta kam llafin per te pasur, por per njeri TE LIRE. jo skllav. po ti nga jugu veshtire se kupton. nen bej te kane jetuar te paret nder shekuj. s'di ti ç'eshte liria.

 liria, simbas conceptit  te berishiateve, kuptohet si liri per te vjedhur, token, per te prer pyjet, per te zhvatur lumenjte, per te vjedh voten, ky eshte koncept i qenit, ndersa koncepti i vertete i Lirise eshte koncepti se Liria ka kufi te veta nuk eshte plotsisht e shfrenuar, nuk ka liri, ne asnje vend te botes liri ashti si e koncepton ti lirine  liri apsolute, vetem ne afrik, ose ne xhungel, ka liri ashtu sic mendon  ti,  dhe berishistet e tjere!

 shtetet ikin dhe vijne

qeverite ikin dhe vijne ,ndersa  shteti mbetet gjithmone shtet, shoku !  mos i ngataro gjonat smiley

ti do thuash se shteti i sotem eshte shtet komunist ? apo mbreteror ?

per te mos thene qe neser prap mund te pushtohemi per ca qindra vjet, dhe s'do kesh me shtet hiç. bile futja ne europe ta çon shtetin per lesh dhe shqiptarin per lesh po ashtu. 

shteti komunist - eshte format tjeter, shteti i sotem , demokrat, eshte format tjeter, por te dyja format quhen shtet, dhe pa shtet nuk do kishte shoqeri njerezore, lexo pak me shume ku qendrojne ndryshimet, gjithashtu lexo ndryshimin qeveri-shtet, se je djal i ri !

Si gjithnje robt abuzojne me kuptimin e lajmit. Po nuk deshi pronari i shtepise ta vere shtepine si garanci per te paguar borxhin, sigurisht qe s'do t'i preket shtepia.

perralla me mbret, edhe tani OSSHE e ka tagrin te padise ne gjyq civil dhe te kerkoje permbaruesit privat per likuidimin - nuk mund ti njihet ky autoritet nje kompanie private qe nuk ka kompetenca juridike per te ekzekutuar, nuk eshte kushtetuese, se konfiskimi kerkon vendim gjyqi dhe prishet parimi i ndarjes se pushtetit.. le qe ndryshojne kontratat me OSSHE, atehere edhe njerezit kane te drejte te hedhin ne gjyq OSSHE per fikjen e dritave dhe te kerkojne demshperblim per prishjen e mishit, apo frigoriferit e sobes .. nje projektligj i tille eshte kunder interesit te qytetarit se favorizon kompanine .. nje kontrate e tille duhet luftuar si jo demokratike dhe jo kushtetuese

Anashkalimi i gjykates (ne eshte i tille) eshte gafe, qe mund te rrezohet kollaj ne kushtetuse. Edhe Berisha beri gafe te tille me hipoteken dhe u rrezua.

noshKAIDO ku dreqin je , kapi icik kto me PHD se une me master s'po caj dot

PAGUANI DRITAT O MILET! smiley

hallal o Ed Rama, respekt qe po e bon kete popull te pagdhend dhe parazitar te paguajne per ato qe konsumon...

populli duhet te mesoje se nuk ka gjera falas... gjerat falas jen vetem ato qe ua le borxh fmijve... dhe Ed Rama si njeri i pergjegjshem nuk do qe gjenerata e ardhshme te kete borxhe qe ua kane lene prinder te papergjegjshem!!

 

Respekt!!

s'me ka lene gje baba borxhe mua dhe as atij gje gjyshi. je i sigurte qe ke jetuar ne shqiperi ti ?

ndersa ky çobani po na ben qe te punojme per t'i paguar vilen dhe veturen lluksoze. ky do te na lere ne borxhe se s'ka shqiptar qe mund t'i paguaje lluksin e jetes qe imagjinon. 

ti si i abonuar shkencor, llogarit pak sesa kokra veze duhen per te blere nje benz apo per te blere shtepine e rames ? vetem per kostumin qe vesh, duhen pulat e gjithe nje fshati. 

aman o njeri. une tall trapin ti ben seriozin... 

se shikon ti ca popullate debile jeton ne keto troje?? (pa ofendim, eshte realiteti, populli, elitat quaje si te duash...)..  vuajtem 50 vite socializem dhe ende sot fare pak veta e dine apo kuptojne dicka nga arsyet pse socializmi prodhon mizerie dhe varferi - pavaresisht idealit utopik...

dhe per me teper ka akoma shume veta qe mendojne se ka gjera falas dhe besojne ne rrejshmeri te pjesshme te socializmit.

populli shqiptar mendon, sipas asaj aforizmes se shquar te Frederic Bastiatit, se shteti eshte ai fiksion me ane te cilit cdonje perpiqet te jetoje me shpenzimet e cdokujt tjeter.

Sa Filosofe ka ky PPU or tie .. Se shteti ..

Le mo me tallsa trapi osht mush Tumllas smiley  Kot i bi ne qaf me duket rrenjasiut .Po del rrym e re ..Jone te nenkuptume mer Jahu ato te Lashtesise mbi shtetin , kujt do me itregu Utopite tie ..

Sa Pordhe o Pejgamer smiley

Kane 25 vjet qe s'bejne dot nji HEC e te cajne Torovelen nga Franca te Utopistet .

Shtriju mengen Edi Rama . Kane te pakten 25 vjet qe nuk lane me Filosof kioskash pa cituar e hedhur ne grope shtetet , sikur mbeti Shqiperia per ti tregu se cfare eshte Shteti ...kur nuk pagu energjine elektrike.

Shokeve antikomuniste Ju heq merakun per shtetin . Ekziston ne Shqiperi . Per aq sa kini te drejte ne perfytyrim e keni sepse keni Pervojen e MUT Shtetit te MUT Burrit te Shtetit qe e vetmja merite eshte se Plasi Tubat e InteliDjences neper rruge .

Paguni energjine kush eshte ne Atdhe .Dhe tregojuni ju ..se shteti zotrie ..se si e peson kur nuk e paguan tek JU . Gje qe rralle ndodh sepse kane imituar Shtetin ish te Socializmit smiley

Dhe tregojuni ju ..se shteti zotrie ..se si e peson kur nuk e paguan tek JU

 Me dash me ja kallxu gjermonit Temen e debaitt qe bojm , ai sta mer vesh per qamet, sja ha menja se ka pallosha  qe harxhojn  kohen tu diskutu a kom drejt me vjedh korentinsmiley. .....pranaj them se vetem  nai terapi" koprative" anej ka spaci e bje ket  m terezi.m vakt t dulles  pagujshim muj per muj, sot me mercedes mas bythe na duket budalliksmiley me pagu dritat....

Shyqyr qi pagujn korrentin furrat e bukes thuj.

 

Apo jane me qymyr?

Ca rendesie ka kur akoma nuk jemi shkeput nga mjelli serbit qe na la Ai peshqesh! smiley

Aaa kemi mjellin e Elbasanit tashti smiley

boj vizen gati se erdhasmiley

e kemi pas, no more... poshte bijte e eterve...smiley

Qindra banorë janë mbledhur sot pranë zyrës së OSHEE-së në komunën Maqellarë të Dibrës për të protestuar për ndërprerjen e energjisë elektrike. Protestuesit me libreza në duar kanë pohuar se rezultojnë debitorë kur në të vërtetë i kanë paguar faturat e energjisë elektrike.

Nëse shteti shqiptar nuk ka zgjidh problemin, do i kërkojmë ndihmë Maqedonisë të na furnizojë me energji elektrike”, kanë deklaruar banorët. smiley

...po e shkateron  shqiperine ky mallkuari

Kush merret ketu me keto budalleqe, po shoh shumica jane ndergjegjsuar dhe as nuk ka shanc te debatojne per pagesen e energjise. Keta te shqupit jetojne ne planet tjeter. Ne Tirane eshte bere me keqe se ne Londer nuk te le kamarieri te paguash pa fature e per cigare as qe behet fjale... ne shi jashte te gjithe me pleqeri , graria e te rinjte.

Dielli osht tull ne london sot bre...

p.s. paska lezet,rregulli dmth
 

Ktej shi qe te lag mire jo si ai I londres nosh..
p.s rregull me rr te forte qe ne kufi. Mua me duket sikur edhe njerezit e kane ulur shume tonin e zerit.. po si nuk ndihet kush ne kafene.. ndalimi i duhanit ne vende ti acaronte njerezit i ka qetesuar.

Po u pelqen dhe lokaleve, sepse me perpara s'ulej njeri brenda gjate veres, e gjate dimrit s'ulej njeri jashte. Tani jane plot ne te dyja, si brenda, si jashte.

Po qe sguxo kush me fol kunder qeverise...shohin njoni tjetrin i her robt, ulin zonin edhe flasin hajdutshe....ah, btw nje x5 me xhama te zi sot i futi nje te lame nga pellgu policit mu ne semafor te rr elbasanit...ka lezet kur shteti bo ligjin!!!

Ne fakt, me ne fund s'ka ngel njeri pa fol kunder qeverise, edhe te vetet, madje. 

Ligj i ri: T'i konfiskohet dashnorja atyre qe s'paguajne dritat. 

Avokati i Popullit, Totozani, ka protestuar ndaj ketij ligji, ka thene qe OSHEE eshte kompani private keshtu qe s'ka te drejte te konfiskoje dashnoret, e shumta mund t'i veshe mbathje me dryn. 

chi non paga, non fa l'amore, ka pas thone adriano celentano

pastaj do shiten ne ankand xhibo atyre qe kane pagu korrentin

Me korentin kshu, prit kur te fillojne pagesat e ujit cdo bohet. smiley

Vetem ne mendjet e shqiptareve jeton akoma komunizmi me parrullen e tij baze: "Marr sa kam nevoje,  paguaj sa kam mundesi." Dhe thoshte Meksi i shkrete qe nuk e rrzum komplet komunizmin ne 90-ten, po nuk e besonim ne.

Ka lezet, po na nxjerr mallin e kohes se shokut Enver! Edhe shoku Enver keshtu i jepte urdhrat, tak-fak dhe ata qe nuk benin sic i mesonte Partia e shoku Enver, perfundonin ne  burg a ne internim ose disa metra nen dhe.

 

Te gjitha vendet e botes ku paguhen dritat qenkan ne diktature e ne s'e paskemi ditur. lol Rrofte mentaliteti i xhungles mbi nivelin e detit.

Shtojani, shtojani ca dozen e ilaceve se do na beje ndonje te pabere si miku i tij i armeve Ardian Klosi.

Me pak racist i ndeuar Shkabe .Te pakten Sot .

Njerzit kane filluar zbusin kafshe duke u mesuar sjellje njerzore . Ne duhet te jemi tolerante edhe ndaj kategorise se REDIT sepse jo per faj te tij perfaqeson degezimin qe nuk arriti te shndrohej nga Majmun ne Njeri . Fundja ka perparesi nga llojet e tjera se Shprehet smiley

Duhen ambjente per rafinerite e droges smiley

Mire qe ju hoqen lazaratin per ta kultivuar, por edhe punishtet po jua kap Rama. Keq e keni punen smiley

ej po sa keq eshte bo anej nga Kolumbia, tre shperthime me tritol per dy dite smiley ska me as spinaq smiley

Tani mafia s'ndihet me e lire per te vepruar, por e kercenuar nga dora e ligjit, dhe njesoj sic beri soji i tyre ne Itali em Xhovani Falconen, edhe keta te lazaratit i vene bomba zyrtareve te shtetit. Por qeveria nuk duhet te stepet para mafies qe e beri kete vend te njihet si Kolumbia e Europes per tete vjet, me mbrojtjen e PD ne Lazarat e kudo tjeter. Duhet te mbeshtesim cdo levizje qe ka si qellim te pastroje llumin mafioz te lene nga El Berisha.

 urime per kombinatin e ri smiley per nje vit dhe te hapesh goxha kombinat per me teper edhe me kontrate te rregullt smiley

smiley Vetem me Berishen ndodh qe te kape shteti banda e te shqetesohet opozita se pse i kapi smileysmiley

spinaq nuku ka me, ka vetem droge, tritol, plumba qorr, maskasmiley, ne evropen kolumbiane, apo kolumbine evropiane sido qe po e qujne.

M'duket se qeveria ketu po merr kotmekot, apo superxhiro siç i thone.  Fillo politikat e socialit Pallosh, se nderohesh ti, qeveria jote, populli/votuesi jot, dhe shteti jot.  

Ate po bon. Politik socjale. Po ja merr shpine atij qe nuk mund te paguj dritat dhe do ja japi shpine atij qe nuk mund te paguj dritat.

smiley

po PD-ja i pagun dritat? Se mos ja morin seline sa te dali ky ligji ri....

Ishin shujt dritat ke  SHQU-pi dhe blloku ashensori  kur po ngjitej Saliu me Lulin sepse nuk i kishin pague energjine  Qeverise neokomuniste te neobllokmneve  Sala filloj te mermeritej .

.O bobo . Neobllokmenet !

Kemi vene degjeneratore sh sali .Do kaloje shume shpejt...i thae Lulathka plot krenari

Rri mer Lulath .Ku merr vesh gjo ti .Keta te mite i ka mesu me i zhblloku gjojnat me tritol .Ishalla ndezet shpejt degjeneratori pa ardhur ata   .

rapadam rapadam rapa dapa dipi dopa / ne sulm me tritol e bomba ..smiley

Nipin e Enver Hoxhes qe merrej me trafik droge e kapi shteti sepse s'kishte paguar dritat e taksise. 

Premtimet e PD-se per shembjen e monizmit dhe ndertimin e shtetit kapitalist po i zbaton PS-ja. Flm Rilindje, Izrael dhe Tony Blair! 

Nipin e Enver Hoxhes qe merrej me trafik droge e kapi shteti sepse s'kishte paguar dritat e taksise. 

Humor xhibian!

o xhibo pse habitesh edhe kryeministria me pune vullnetare u ly, kshu qe nuk o cudi qe te bohet nji kombinat i ri fringo vetem me pune vullnetare.

 

Nuk ishte e gjitha me pune vullnetare: kangjellat i coi Auron Tare ne Butrint vullnetarisht, Artan Lame shtroi pllakat e banjes, Artan Shkreli beri kafe-barin e breshkave kryeministrore dhe Ermal Beqiri beri fasaden elektronike te reklamave falas.

Te tjerat ishin me tender, ose sic thote shkaba, me konkurs te ndershem jo-Salist. 

Po Juta cu be? heren e fundit e kishin pare tek spitali amerikan me aparat ne dore duke e shkrepur dhe njehere per situaten.
 

Juta got outsourced by selfies smiley 

P.S. Luni venit se effkey-u po u perpoqka te na fuse neper berish-kutia ... Fiqo, nevem vatem ore po ike te shpetoc koken tende smiley

Avash avash Xhibole po merr rugen e Altinzbulussorosianit smiley

Mjer Ermali kur ta marre vesh se xhiboledrejtoreshderstila e ka ne shenjester smiley

Opozita nuk ka as pse leviz gishtin me te vogel te dores nga vendi, pasi budallai i bere kryeminister, do t'ia hapi vete gropen vetes me politikat e tij ne pushtet! Opozitari me i madh i Edi Rames eshte vete Edi Rama!

 

Po ca keni qe ndezet gjithe peshkun pastaj me ulerima? 4 veta jeni(ata ishin kater, Gjibi, Kapo, Agroni dhe Redi, Peter nuk quhet se ka qene i burgosur politik) dhe s'lat mo.

Vallaj shume te trashe jeni, si ka thon ai i shkurti France: Kur armiku gabon, lere te gaboje smiley 

Populli yne eshte mesuar. Edhe bar ha po parimet nuk i shkel. Mjafton te jete Edvini, pa pune e madhe per varferi e taksa. Ja bejme kabull.

O lefti. Sa gjate i bie smiley

Nje gje eshte e sigurt, budallai nuk ve mend kollaj, dhe deri me sot shqiptaret i kane hapur rrugen. Por ju garantoj une qe nuk do t'ia hapin shume me gjate. 

Ose jane shqiptaret budallenj qe nuk duhet tu besojne as syve e mendjes se tyre, ose eshte Edi Rama skizofren qe kujton se shqiptaret jane bageti e mund ti perdori sic i do atij qejfi.

Budallai mendon se ai eshte njeriu me i ditur ne bote e te gjithe njerezit e tjere jane budallenj para tij.
 

Po puno, o Lefti. Provo te punosh me forcat e tua, te besh dicka tenden, e s'do t'i kesh me kaq inat kundershtaret politike, sa here qe ndryshohet pushteti. Ju doni qe per rrogen tuaj te percahet gjithe kombi, te mbillet urrejtje e gjithcka te shkoje per lesh. 

Ti mendo qe jam i papune? Ti mendon se une jam si ti qe ekzistencen e kam te lidhur me forcen politike? smiley zgjohu rilindje!

Une s'kam punuar ndonjehere ne shtet ne jeten time, Lefti. Thjesht dua qe kur paguaj une taksa, te paguash dhe ti qe jeton duke lepire prapanica politikanesh. 

E kupton nivelin tend ?! smiley 

Rilindje!

Ti i di te gjitha, e meriton e meriton .

Budallai mendon se ai eshte njeriu me i ditur ne bote

E thua dhe vet.Komplimente . smiley

O REd Kuqalashi, ja pra na thuaj ti....a votohet per forcen tende politike qe ka kryer vrasje ne bulevard e ka grabit cka gjet perpara kur eshte ne Pushtet? Ti voton per Shqupin ????Stomak te forte ke Redo. Suksese se erdhi 21 Qershori e do mateni prap me te gjatin...

I hetojme, arrestojme, denojme, burgosim pjesetaret e Gardes se Republikes qe ishin ne krye te detyres kushtetuese ne 21 janar, dhe u japim "amnisti" ligjore organizatoreve te sulmeve te dhunshme ndaj Kryeministrise.

Po c'denoni, dolen te gjithe te lire. U fshine filmimet nga serveri. U nderruan numrat e serive te armeve. U sha populli lavire dhe u akuzua se tek ato cadra 4 mije lekshe kishin futur arme zjarri. lol kulmi i arabizimit

L.O.L, populli e ka harruar tashme, jo per gje po qe kur Meta dhe shoku Rama jane perseri shoke sikur nuk ka lezet te kujtohet nje incident qe u be pikerisht per te korruptuarin Meta.

Epo mire, shpetuat. Meqe e harroi populli, jeni te paster. Ik o Lefti shtro kurrizin te punosh vete, mos prit gje nga politika. S'eshte aq tmerr sa te duket te punosh me forcat e tua.

Populli duhet te nxjerre mesim nqs i kane ngelur dy fara gruri tru ne koke
qe te mos behet instrument i lojes se paskrupullt dhe te ndyre per pushtet te politikaneve.
 

Je viktima me e perdhunuar menderisht nga poitika. S'kam pare si ti. Vetem ti dhe talebanet jeni kaq ekstreme.

Mos e ul kaq poshte diskutimin, dy rreshtor, se une di ta thjeshtoj akoma me shm! 

Si thote Shqupisti, LOL, per te vraret e te plagosurit, u harruan....Deri ne brez te shtate jeni te mallkuar o bijte e sheshelit te vicidolit, e mos u boj merak se Pinoceti ne ditet e fundit e nxorren ne gjyq per krimet politike.

Pengoni hetimet, Kundershtoni arrestimet e Prokurorise, torturoni protestuesit ne qeli, sharroni armet e krimit, shuani te dhenat filmike te serverit, beni presion mbi gjykatat,akuzoni opoziten per vrasje brenda llojit me thika me helm e cadra pistolete ....dhe ju duket si gjithmone se e late gjakun nga duart.....

Ne Hage, Ne Hage duhet te shkoje Cuni i Sheqeres per krimet qe ka kryer me ju si bashkepuntore...se ai eshte Shesheli Yne.

Garda nuk i ktheu armet nga turma ne ato 5 oret e dhunimit te institucionit. Po ta kish kthyer nje gardist i vetem kallashnikovin nga turma, ne shesh do kishin ngelur 40 te vdekur e jo 4. Dhe ne kete lume fjalesh e akuzash, ajo qe humbet, ajo qe denigron meritat e profesionalizmin e gardisteve, eshte durimi dhe profesionalizmi i tyre. Ate dite ne Shqiperi shume kollaj mund te kish patur me shume se 4 viktima. Dhe ata qe e organizuan prisnin me shume se kater viktima, prisnin 13,000 mije te tille. Dhe eshte e turpshme si per mediat si per opinionin publik shqiptar qe te akuzonin Garden e Republikes dhe gardistet qe nuk zgjodhen qe te vihen ne ate pozite ne 21 janar, por qe e mbrojten institucionin duke bere keshtu detyren e tyre kushtetuese. Per kete gje ata meritojne respekt e nderim, e jo akuza e perbuzje.

Ty sikur ta ma Zeni tyten ne temth a derebardh. Icik turp nga vetja, apo fare? 

Ku e gjen turpin? Se nuk mendoj si ty? 

Garda nuk qelloi per 5 ore, por qelloi kur turma po shperndahej jo per te mbrojtur institucionet por per te lene te vrare ne rruge me urdher te Sheshelit. U qellua me arme luftarake sulmuese prane civileve. Detyra e tyre kushtetuese duhej te ishte te denonconin kriminelet mes tyre qe qelluan ne mish ne menyre selektive. Nuk vrate 13 000 se per aq e kishit urdherin, se 4 kufoma i duheshin Cunit te Sheqeres.

Ti i di te gjitha ! E meriton e meriton !

Goni ska lidhje me kta. Goni eshte bo bloz si mu, se kishim vu leket tek Kombinati i Xibrakes dhe deshem me i shumu. Palloshi pikerisht ket kombinat kapi per ters tone.

Ka ndryshuar gje, metoda e pageses se energjise?

 Para 30 vjeteve paguhej kesh dhe njerzit humbnin kohen ( koha eshte flori ) duke mbajt radh, nje torture e vertete kjo mbajtja e radhes per te paguar qirane e dritave ! smiley Radhe per te paguar telefonin, radhe per te paguar ujin .

 Kemi 25 vjet Demokraci dhe shyqyr, qe jemi cliruar nga keto radhat qe te humbain kohen durimin dhe nervat, se kemi vujt shume me thon te drejten.

.Tani besoj qirate (billat) paguhen on line, ose me kart banke ne Tirane apo jo !

Keshtu i do mushka drute, thone shqiptaret.

Shyqyr qe erdhen kto dite !

Ddhe keto Partite POLITIKE kane bo reforma te medhoja  ne sherbmet publike , kane mendu per qytetaret,  kane lehtsuar popullin ne sherbime .  Se me perpara kur merje pensionin, i leje ndonje lek, asaj llogaritares, edhe tek dritat edhe tek ujin, paguaje me kesh, dhe leku kishe  shume firo,

Po jo tani keto gjona nuk ndodhin mo, si dikur para 30 vjeteve ! Shyqyr shyqyr, Rrofte Saliu per kete !

Po, nga banka mund te paguhen ne menyre automatike, ne nje date te caktuar, dhe e kontrollohen faturat ne internet. 

Po lufto per nonji ven pune mesues Filloreje Shkabe ? Apo ai eshte me te vertete niveli i profka  dokra r master digri i te Perndertes LefTKope sa ta cqarosh tie smiley Me vertet dy i kane rene dhe nje i ka mbetur .Po nje e ka ama . Edhe ai qe vinte me nje Y ne fund , e kishte nje dhe mbahej per ekonomist smiley

Mos i ofendo kaq rende se ne fund te fundit dhe ata , po te lexosh Redin si perfaqesues ne ze ....dine me fole .

Hyni anonimi qe lyente kaken me vija te mos ta njhnim na me mesime Filloreje tek llot Amerikane smiley

Qekan grup filloristesh me duket smiley

Veperimet me BANKEN  ne fakt lehtsojne shume punen e qytetareve por edhe te qeverise ne mbledhjen e te ardhurave gjithashtu ndalon shpenzimet e teperta, dhe korrupsionin, dhe qeveria ka me mire ne kontroll (nepermjet bankes ) te gjitha bilancet e kompanive private ose jo private !

Veprimet nepermjet bankes. kontrollon me mire gjithshka dhe eshte me mire per qeverine, dhe per qytetarin pra shtojne sigurine dhe garantojne sigurine njekohesisht!

 

 

po mir mer se s'ka shpik rroten, ka vite qe paret rrogtarve te shtetit u derdhen ne llogari bankare.
Puna eshte kur robt nuk paguhen si tha ai LSI-sti i Fierit qe kane 6 muj pa rroge, ti m'thu mu eshte gje e mire me i terheq paret ne banke

rrrogtaret e shtetit thua ti, po rrogtaret private , e di qe fomalisht derdhen ne llogari bankare por pagesat nuk behen nga llogarite bankare apo jo , po flasim per gjona te thjeshta qe u marin kohe njerzeve,

ore ate e di une qe koha ne shqipri eshte gjeja me pa vlere. Kam plot raste personale te jo me shume se 4 muajve me pare dhe fale zotit s'kam per te torturu veten me burokracine dhe inkompetencen atje!
Po kjo qe thu ti jane abc e sherbimit bankar, dhe per fat te mire, sherbimi bankar shqiptar me ne fund ofron sherbimet qe vendet afrikane kane nja 30 vjet qe i ofrojne.

po per torturen e kam fjalen edhe une qe llap, se te mbyt budalliku atje prandaj smiley, leje pastaj ate tjeteren PAZARIN, mishin do ta maresh me nje ven, djthin ne nje vend tjeter, letren higjenike ne nje vend tjeter,

Keto lloje sherbimesh publike tregtare sociale, ne keto 25 vjet duhet te kishin marr fund, por ja qe vazhdohet akoma, psh me rastisi nje dite te udhetoja me autobuz, unazen, shoferi ndaloi tek ura, rruga eelbasanit, dhe filoj te pinte duhan me faturinn, nja 7-8 minuta, me ore ne dore, me te hyp nervat ! smiley

Ka nja 10 vjet qe paguhen ne banke, Ilirjan.

Kush paguhen ne banke,? Une flas per qirate billat e qytetareve, rrogat pensionet  ect .per veprime te thjeshta jo per biznesmenet Si paguhet energjia uji dritat pensionet me banke ?

Po pra, shkon ne banke, cakton nje date se kur do ti qe banka ta kryeje automatikisht pagesen e dritave ose te ujit nga llogaria jote, dhe ja. Edhe mos thuaj billat per faturat, se tingellon si katnar. smiley

smiley po katnar jena, nga vendi i katunarve nuk e mohoj.

ka nja dhjete vjet qe paguhen ne banke, ka nja 4 vjet qe iket pa viza ne evrope, ka nja gjashte vjet qe erdhi Bushi ne Tirane dhe tha qe Kosova eshte e pavarur, po ashtu ka edhe nje vit qe eshte hap rafineria me e madhe e droges. ti akoma ne kohen e fatos nanos.

Po katunaret shqiptare c'ne qe iu thojne billa? Apo tuj nejt gjithe diten ke Peshku mo, cfare pret?

shprehjet e huazume te katnarve shqiptare perfshijne edhe "ooups" dhe "lol"

Ta ka mare doren dhe ky qe nuk u shndrrua dot nga majmun ne njeri po mbeti RED smiley

E xhibole e ..Edhe LefTKopeja ka nderrua menyrat e Luftimit .Ti po me metodat e sigurimit te shtetit me zbulu "armiq populli nga rradhet kryeministrore " . Ishe mire me rapadamin se eshte nje copet i lloit derstilist .

Bam ti .....rapadam ai smiley

Po me kete kategori Redrish qe pi uje  derstile kush te simpathisi .

edhe 6 dite spinaq kane mbetur smiley

Ky bos-deputeti i Rilindjes, Kapurani, paska nja dycka qindmilion drita pa paguar, nderkohe qe burgjet jane mbushur me njerez qe s'e kishin pastruar sahatin nga glasat e dallendysheve. 

S'ka kuptim kjo, dmth ca i kushton ketij mileti te pabindur musliman-malok pastrimi i sahatit?

Xhib, " Stand up comedi"? ,, Jo keq , jo keq.smiley

#rilindeje

#Riulur-indje ne fakt. #Standup-indie bejne ata qe komentojne tek Peshku n'kembe nga telefoni duke pritur trenin ose Benin smiley 

P.S. Dhe lajmet serioze funny qenkan smiley

"funny" ishte lajmi qe solle me pare, "funnier"ishte qe kishe sjell si burim. PDh-in e Vokshit.smiley

 

Lajmi e ka faturen e Kapuranit aty, ti thua s'na intereson fakti meqe ka folur dhe PD-ja, nuk quhet. Dmth sipas formules tende keto 200 milionet e papaguara te Kapuranit jane baras me 200 lek te vjetra sepse ti faktorizon skonton ngjaliste meqe lajmin e pati paditur PD-ja? 

Sipas kesaj formules tende pse priti shteti qe ta denonconte PD-ja kete rast, ndryshe nga rastet e tjera te dritave ku shperndaresi privat i korrentit te fut ne burg kur ke dy qofte drita pa paguar (pastaj disa dite pas burgimit gjykata e deklaron arrestimin te ligjshem)? 

Spinaqin ku ma gjen se ka Hekur qe i sherben trurit . Po vallaj rapadamo mu kjo kategori qe "bo pytje mer jahu " smiley dhe ca me teper kategoria " qe jep shpjegim per filloristet mer jahu " smiley dhe ububuja  kategoria qe ka zbulu se " nuk ka paga mer jahu " smiley me rrenqethin misht puckurriza puckuriza dhe me dridhen Loqkezat e Kembeve

masnej them

Nuk ka faj Mileti . Karitasin u pruni Berisha si dallendyshe demokracise. Dhe karitasi kur Iku  u Mori Tasin dhe u la ...Redin smiley

Ho gjeje ti tani ku eshte faji ketyre .Malli zotrote  e ke te qarte dhe kno .Ta ka qejfi me t'nigju si kno ne Derstile

rapadam rapadam dapa dipi dipi dopa / nuk ka mo spinoq e karrota  ..

Ja nje koment lapidar: 

Garda nuk i ktheu armet nga turma ne ato 5 oret e dhunimit te institucionit. Po ta kish kthyer nje gardist i vetem kallashnikovin nga turma, ne shesh do kishin ngelur 40 te vdekur e jo 4. Dhe ne kete lume fjalesh e akuzash, ajo qe humbet, ajo qe denigron meritat e profesionalizmin e gardisteve, eshte durimi dhe profesionalizmi i tyre. Ate dite ne Shqiperi shume kollaj mund te kish patur me shume se 4 viktima. Dhe ata qe e organizuan prisnin me shume se kater viktima, prisnin 13,000 mije te tille. Dhe eshte e turpshme si per mediat si per opinionin publik shqiptar qe te akuzonin Garden e Republikes dhe gardistet qe nuk zgjodhen qe te vihen ne ate pozite ne 21 janar, por qe e mbrojten institucionin duke bere keshtu detyren e tyre kushtetuese. Per kete gje ata meritojne respekt e nderim, e jo akuza e perbuzje.

Fiks ky eshte komenti qe te ben te thuash "Edvin, jemi me ty deri ne vdekje, rriti taksat dhe cmimet nja 700%, edhe gjobat boji nga 12.000 Euro, vetem mos ler me keta kafshet te vijne ne pushtet"

ku je, yll, Simon Stefani, se per ty na u dogj xhani!

Imagjinoje icik ku arrin psikopatia - te identifikohen ata qe qelluan dhe bashke me urdheruesit t'ju jepet Medalja ose Urdhri i Merites qe vrane vetem nga 1-2 persona nderkohe qe i kishin aty n'fushe te lire dhe mund te vrisnin sa t'fryheshin tu vra. Ej, ca njerez me verte ndosin mjedisin vetem me egzistencen e vet smiley

Jam I sigurt qe nje pjese kater I duken pak.

Kur thote dita njemije, nenes prap I duken pak...

Sweed,

Nuk u the Rilindasve se kush ishte Edi Rama para se Fatos Nano ta sillte nga Franca ne Tirane e ti blinte nje kostum e ta bente minister kulture ne qeverine e tij ne vitin 1997? Ishte nje emigrant shqiptar ne asistence ne France qe nuk punonte por jetonte me ndihmen sociale te shtetit francez. Dhe e bukura me Edi Ramen eshte se ai nuk ka profesion dhe nuk ka punuar asnje dite ne jeten e tij ne ndonje profesion. Thote se eshte piktor por askush nuk ka pare ekspozitat dhe punimet e tij. Dhe qe nga 1997 e ne vazhdim, eshte bere "politikan", "kryetar bashkie" dhe tani se fundmi, "kryeminister" e "deputet".

Ky njeri u be kryeminister i Shqiperise e do t'iu japi zgjidhje halleve te shqiptareve!

Si thone shqiptaret, "Prit gomar te mbije bar!". Sic e thashe edhe me pare, nese shqiptareve iu deshen 8 vjet te zhgenjehen me drejtimin e qeverise nga Berisha, me Ramen kryeminister mjaftuan 16 muaj.

ti qenke 20 vjeçar mesa shof. shko fli gjume se u be vone dhe te bertet mami. 

rama ka qene profesor ne universitet qe ne kohe te dulles. ka qene i pari (perpara ambasadave kjo) qe kerkoi tek nje anetar byrroje i ngarkuar per kulturen (s'me kujtohet me emri tij) qe kish ardh ne nje takim me studentet e arteve, per kushte me te mira studimi dhe pune, dhe i pari nga intelektualet shqiptare qe dha direkt interviste tek zeri amerikes pas hedhjes se statujes se enverit te sheshi. (ku deklaroi qe ne kushte te tilla te mjerueshme, ne te cilat gjendet vendi, justifikohet edhe pushtimi i huaj)

ne paris ishte me burse dhe jo me asistence.

rritu djale njehere pastaj ec dhe shpif neper net.

Mos u hiq sikur nuk kupton se je me i zgjuar sec e shet veten, thjeshte nuk te pelqen te pranosh ate qe Redi po te evidenton.

 

ti po shpif (shpif, shpif se diçka ngel, eshte taktike e vjeter e shkerdhatave) mor kar. çfare ka lidhje zgjuarsia me FAKTET.

rames beji kritike aty ku e meriton dhe ka plot pika ku mund te kritikohet jo vetem ai por kushdo qofte (se nuk eshte gjeni), s'ka nevoje te shpifesh. 

O redo kuqalashi, po merrem me ty se nuk po e kap dot Kapon sot.

Pashe Muc Nanon ne program me nje Shqupist tek Ora News, dhe ai Shqupisti qe tu i bo elozhe Tos Nanos, po u lebetiste Shqupi per Fatos Nanon e mezi e prisnin rikthimin e tij ne politike???? Po pse mer ky qe revolucioni im Dekabrist, qe ne 2015 tu katandiste ne ket derexhe e te qante o Tos Nano ku je?????

Keni degjeneru komplet e nuk e di me ca motoje do dilni ne zgjedhjet e ardhshme...komunist te perjashtum bashkojuni me Kaqin e co...mos paguni dritat ....mos paguni ujin....hec se ai i gjati do ja u morri mir masat e kostumit.

He mer Xhelil, xhelil,...dore ters paske pas kur perzgjodhe dallendyshet e demokracise.

Ajo qe e motivon Nanon, ajo qe ai e konsideron "mekati i madh i tij ne PS", eshte sjellja ne Shqiperi e ne PS e njeriut qe sot drejton PS, Edi Ramen. Ishte Nano ai qe e solli te papunin ne asistence nga Franca ne Shqiperi ne 1998, i bleu nje kostum dhe e beri minister kulture. Dhe te gjitha ato qe Rama ka bere ne vitet ne vazhdim ne politiken shqiptare, qe rendojne mbi imazhin e vendit dhe te PS, Nano i konsideron si pergjegjesi e tij personale. Dhe misioni i tij ne politiken shqiptare ne kete rikthim eshte largimi me cdo kusht i Rames nga drejtimi i PS dhe nga politika.

Une ua solla ne politike Ramen, une do t'ua largoj nga politika.

smiley Kundershtare si nano paste rama, dhe po nuk e mori Zoti edhe 8000 vjet ne pushtet e ke 

Jo mer Swed, Nano nuk eshte kundershtar i Rames por aleat i Cunit te Sheqeres, Shpresa e Shqupit. Une se kuptoj si nuk e perjashto e Djathta europiane Pedin si parti revizioniste por komuniste.

Per ate Pune ta propozoje Palloshi pr President Nanon, ai i Bo naften ene Xhoanes e Jo mo Shqupit.

A e shef cfare legenash na kan drejtuar e dun voten prap kta...

Ne kuader te frymes se pergjithshme, edhe peshku them duhet te beje te veten. S'ka peshk pa pagu korrentin albanez!

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).