Në ndërrim të viteve kryeministri Edi Rama ju dërgoi një letër të personalizuar gjithë personelit mjekësor të Shqipërisë. S’do mend, që një e tillë më erdhi dhe mua. S’pata fat ta marrë në dorë pasi më qëlloi të jem turni i tretë, por ma kishin lënë tek zyra e kuadrit të spitalit. Mënyra si u njoftova për letrën në emrin tim s’qe dhe aq dinjitoze po nejse. Ndërsa ngjisja shkallët për në pavion, u këmbeva me shefin e kuadrit, që më hungëroi diçka si të tille si..”na moj shushkë, ke një letër tek zyra ime nga ai i gjati” E mora letrën dhe mu bë zemra mal. Kam 30 vjet infermiere dhe s’i ka rënë njeriu në mend për mua të më dërgojë kartolinë, që nga koha kur kisha burrin ushtar s’kam marrë të tilla. …Me fal se s’tu prezantova…Jam Elisabeta , shkurt e gjatë Beti më flasin, infermiere ne spitalin N siç thoshe ti me të tallur në fillimet e tua. Kartolinë goxha luksoze dhe e punuar me shije. Jashtë e brenda kishte vetëm ty, stemën tënde të re, ambjentet e reja të kryeministrisë. Po unë i vlerësojë punët me dorë. Më duken shumë të personalizuara dhe se vë re edhe kanë nga pak kult individi me tepri brenda. E lexoja shkallëve letrën tënde dhe zemra mal më bëhej. Më falënderoje për bashkëpunimin dhe përkushtimin. Në fakt ne s’para kemi bashkëpunuar, se ku ti e ku unë. Ndërsa sa për përkushtimin, unë kam 30 vjet që bëjë këtë punë se më duhet rroga dhe njëlloj e kam bërë edhe për Nard Nokën punën, me të njëjtin përkushtim ndaj s’ke pse më falenderon.

Por, gjithë ajo përshtypje pozitive për kartolinën e personalizuar erdhi e mu zbeh krejt, kur mora vesh si i kishin marrë në apel, gati në rresht personelin për tu shpërndarë letrën tënde sikur të qemë në Korenë e Veriut. Dhe fillova të mendoj pak si menaxhere. Po sikur me lekët e kartolinave të na kishte bërë një banjë të re për pavionin, se ne e dimë ç’heqim. Për një të urinuar, shkojmë 3 pavione me tutje se ne s’kemi banjë, na u bllokua dhe e bënë depo më në fund. Le pastaj sikur të na kish bërë ca dollape ku vishemi e zhvishemi, se jo vetëm që s’kemi një garderobë, po zhvishemi në infermieri pas ca dollapeve. Dhe dollapet janë ndihma, që nga koha e krizës së kosovarëve dhe të mbushur me furrtare. Edhe tavolina e tillë është. Karriget i kemi të gjitha me 3 këmbë, se nuk mbahet mend sa jam unë të jemi furnizuar ndonjëherë me mobilje.

Eh mor Ed , shpirt i motrës, ç’të të them më parë. Këtu nuk ka asgjë. S’ka sapunë, s’ka doreza, s’ka çarçafë, krevatet janë të kohës së Nuhut. Atë natë s’mu duk fare koha. Fluturoi nata si me magji, vetëm prej kënaqësisë që më kishe dërguar një letër… Kam hequr të zitë e ullirit me një të sëmurë që nuk urinonte dot dhe më duhej t’i fusja një kateteter se po plaste. Po kateter s’kishte gjëkundi. Dërgova njërin, ia bleu tek farmacia e natës. 2 mijë lekë bën i shkreti, po ja që s’e gjen kur të duhet. Kërkova e ku s’kërkova për një palë doreza, që të mos ia prekja hallatet me dorë burrit të botës, po në fund i dhashë karar me duar se po plaste. U qetësua i shkreti njeri. Ka mbushur një legen me urinë, ku e pati mbajtur ditëziu dhe sa më ka falenderuar thua ti…më shumë se Ti në letër, sigurisht.

Dalë jashtë dhe fut dorën në xhep, kur ç’të shof. Më kishte futur një 2000 leksh të vjetër fshehurazi në kohën që unë po punoja.U ktheva dhe e bëra rezil. "S’të vjen turp që më jepë lekë, i thashë. Po ke dëgjuar ti që mjekësia është falas, po për mbulimin universal që flet Ed Rama ke dëgjuar…Le që janë dhe spiunët e tij nëpër këmbë, na ruajnë si qentë. Do të më marrësh në qafë ti. Bëj nder, e gjej qeder, i thonë kësaj pune”’
Natën hëngra dynjanë se kish 30 të sëmurë dhe sa i mbarohet serumi njërit, akoma s’ia ke filluar tjetrit, po drejtoria thotë që mjafton një infermiere, pse çdo bëni ju… E di ti Ed, që tek spitali ku unë punoj nuk ka sistem sinjalizimi me zile dhe me dritë alarmi, po të thërrasin me majëkrahi ‘, ‘’Oj cuce, ku je se mbaroi surumi…”

Në korridor temperatura ishte minus 8 gradë celsius, se ne s’kemi sistem ngrohje. Kaloriferë në mure kemi, po nafta e kaldajës ka vite që s’dihet ku përfundon dhe nuk janë ndezur kurrë, ndaj punojmë me golf e me pardesy mbi përparësen e bardhë.

Vras mendjen s’u del më keq ju kështu, që ngrohet çdo pacient me kalorifer, sesa t’i kishit me ngrohje të përqëndruar…? Se tani ca i burgosin dhe për 30 mijë lekë të vjetra me ç’kam dëgjuar dhe s’u mbyllet çështja derisa e mbyllin vetë…Më duket se ju jeni siç themi ne tironsit, gjimoni kokrrën e ullinit dhe ju hik oka e vojit… Mirëpo ti Ed, në letër po me thoshje se jemi në rrugën e modernizimit dhe unë në atë pak kohë që pata të lirë, nisa të ëndërrojë sikur spitali im do bëhej një ditë normal, ku të hyje me kartë, ku t’i kishe të dhënat në një kompjuter të lidhura për çdo dhomë dhe jo në atë regjistrin e madh me kapakë ngjyrë m… si defter turk, ku çarçafët do ndërroheshin 2 herë në ditë, ku çezma do të kishte ujë të ngrohtë e të ftohtë, ku taualeti do të kishte edhe dush, ku ajri i kondicionuar do të bënte të punoje shpenguar, ku ambulancën do ta kishe tek dera dhe s’do t’ia vidhte benzinën drejtori, ku dollapi do të kishte të gjitha barnat që duhen dhe të mos isha e detyruar të bëjë këtë në vend të atij që s’e kam.. ku aget e përdorura do t’i futja në 3 kosha me ngjyra të ndryshme sipas rrezikshmërisë dhe jo në një shishe koka­kole, ku matërialet e rrezikshme do të digjeshin çdo ditë në një akseleertaor dhe nuk do të hidheshin tek kazani i plehërave….Po ç’them dhe unë. Këto s’kanë për tu bërë kurrë, se ti e ke filluar mbrapsht. Ti flet vazhdimisht për reformë, por kjo mënyra jote shto ujë e shto oriz s’më duket se të nxjerrë gjëkundi. Pilaf do bëhet prapë në fund. Unë jam mrekulluar kur të kam dëgjuar, që the se fajin e ka sistemi dhe jo individi, sepse është sistemi që i korrupton njerëzit. Ja një burrë i mençur që po e kap demin prej brirësh mendova.

Mbase të gënjejnë mor shpirt i motrës dhe s’i di të gjitha. Po ta thotë motra, që sistemi vetëm kështu siç po e bën ti, nuk bëhet. Mbase unë s’e kam kapacitetin të të japë mend, po dy gjëra i di dhe unë. Sistemi aktual shëndetësor është konceptuar gabim që në fillim, sepse është krijuar nën ndikimin e tregtarëve të ilaçeve dhe në dobi të tyre. E ke vrarë ndonjëherë mendjen, pse kemi kaq shumë farmaci dhe dhe kaq pak studio mjekësore private? Sepse, të mirat e sistemit shkojnë për ta. Ata zgjedhin ministrat dhe drejtorët, dhe ty të duket sikur i zgjedh ti, po ti s’ke në duar as leshtë e Currit siç i thonë në lagjen time, se të gjitha drejtoritë i ka LSI. Dhe atje ku s’i ka ajo i ka Koqo Kokëdhima.

Pra, në qendër të këtij sistemi është pacienti pjesërisht si kavje dhe farmacisti ndërkohë, që duhet të jetë pacienti dhe doktorri, se këta janë shtylla kurrizore e sistemit shëndetësor. Farmacisti është ndihmës i tyre, ashtu siç jam edhe unë. Ti po bën një vrimë në ujë, se po i dënd me ilaçe. Nuk po i shëron, as nuk i parandalon. Sa për atë check­up in që po e paraqet si reformim, mos ta dëgjojë njeri se e bënte shoku Enver para teje. Dërgonte një ekip mjekësor nga Tirana dhe i chekonte të gjithë qytetarët e një qyteti. Ky mbulimi universal i yti, megjithëse s’më plas fare për të, se ai u realizoka në 2030 sipas ministrit, kështu që unë kam shkuar tek ara e Tares deri atëherë, por dhe ty s’të lë njeri kaq gjatë në pushtet, kot përpiqesh, do t’ju vërë më shumë ilaçe në dispozicion të varfërve apo çfarë?

Po ti pse i bie kaq gjatë mor shpirt i motrës? Për të ndihmuar ata që s’kane fuqi paguese, listën e të varfërve e ke gati, që nga kjo puna e dritave. Paguaju faturën e spitalit atyre sipas kushteve që do vendosësh ti dhe s’ke pse mendon as për çarçafë, as për ushqim, as për ilaçe, as për rrogat tona, se spitali e di vetë pastaj si e rregullon punën; kë do mbajë e kë do heqë nga puna prej nesh.

Meqe ra fjala tek çarçafët Edo, ma ke nxirë mbrëmë fare. Kisha një të sëmurë, që villte dhe lëre që mbeta duke i larë të vjellat, po s’kisha çarçafë t’ia ndërroja. Se e ka marrë një firmë pastrimin e spitalit dhe ajo kalon dy herë në ditë siç e ka në kontratë, për të futur një leckë, po s’vjen sa herë kemi nevojë ne. Se këto punet me bereqet, i kanë marrë privatët. Vetëm këto punët e ndyra që bëjmë ne, s’i marrin përsipër. Eh mor Ed, të na i kishe dhënë lekë për Vit të Ri ato shpenzimet e kartolinave, do na kishe bërë punë se jemi hollë vërtetë. Ti s’e di po unë tentova një muaj të jem e ndershme dhe të mos pranojë asnjë bakshish, po të lutem mos ia thuaj njeriu këtë. Mora rrogën, 25 mijë lekë të reja. Pagova dritat, që të mos më fusje në burg zotrote,14 mijë lekë, pagova dhe ujin 20 mijë lekë, bëmë dhe dy oferta telefoni 20 mijë lekë, bleva dhe një ilaç për lavatriçen 10 mijë lekë, bleva dhe ca ilaçe për prindërit, (se ato që jepni ju tek lista janë niseshte s’bëjnë efekt) 60 mijë lekë dhe pashë se s’kisha më lekë as për autobuz. U ktheva në këmbë në shtëpi. Për të ngrënë se di si ia dola…Të bësh atë punë, që s’e bën njeri dhe të mendosh për bukën, s’më duket dhe aq e drejtë, po hajt se mbase Rilindim. Kjo shpresë na mban gjallë.

Nejse, unë po pres gjithsesi që ti ta modernizosh shëndetësinë siç thua, por duhet filluar nga gjërat e vogla, për të arritur tek të mëdhatë. Po ti, ngaqë je i gjatë shikon larg dhe nuk shef ç’ke tek këmbët… Por, një gjë po ta them: Ti po përpiqesh të arnosh sistemin që ka endur Tritan Shehu, i shtyrë nga grosistët e barnave. Po a ka gjë që ta bëjë Tritani dhe të jetë e hajrit? Më thuaj! Sistemin po do ta bësh vërtetë, bëje nga e para, ndryshe bëji çiçin bahçes… Me këto mendime më zuri mëngjesi dhe me letrën tënde në duar. Rrofsh që ma dërgove. Më ke bërë një nder të paparë. Isha gati që në autobus, ndërsa kthehesha në shtëpi me fytyrë të palarë se s’kishte ujë çezma, pa le pasqyrë që konsiderohet luks, të thërrisja ta merrnin vesh të gjithë. Hej… Edi Rama më ka shkruar një letër…

Nga infermieria Beti
Spitali N

224 Komente

Eh mor Ed , shpirt i motrës, ç’të të them më parë. Këtu nuk ka asgjë. S’ka sapunë, s’ka doreza, s’ka çarçafë, krevatet janë të kohës së Nuhut. 

Ja prishet terezine KM me kto smiley

Madheshtore/grandioze smiley me bukur as une nuk do ta kisha shkruar smiley 

Une thashe se u rregullua puna e spitaleve, ndersa ketu na del se gjendja qenka ibret. 

me bukur as une nuk do ta kisha shkruar

kjo po m'detyro me e lexu kte dikur.

kurse per tani dhe posacerisht per ty, miku im: "Sa e lehte je ti, Beti"! 

Lexoje, nqaf tate. Un der te gjysma e cova se pastaj me erdhi pjata me pho. Te pho duy. 

E zura e zura, letren nga nje emigrant do e bej vete. Do perqendrohem te mungesa e aftesise per te votuar dhe te...dhe te, dhe te perqindja e madhe qe na mbajne bankat gjakpirese shqiptare kur i cojme dollaro familjes per te bler dru per tu ngrof per vitin e ri se drita normal ska pra. 

ne emigrantet duhet te bejme tonen ne mbeshtetje te reformave transformuese qe ka filluar qeveria Rama. te ringjallim ate c'ka bene Rilindasit per ate vend, qe kismeti nga te larguarit i erdh, se ata qe jane brenda nuk mundin, s'di pse. nuk ia sellojn  dot, vetem restorantet din me i bo te mira.

zoti Rama, jemi me zemer prane jush. Veshtiresite qe hasen e dime jane te rritjes si dhe pasoje e nje pjese qe eshte e genjyer akoma, por qe do e edukojme edhe ate.

Rrofshi Ju dhe zoti Meta qe po e cberishizoni vendin, nje process ky qe ne kushte normale don 8 vjet (dmth dy mandate), dhe me pas mund te mendojme edhe per pune ndertuese.

he, e thashe mire? smiley

Mduket je tregu icik cingun. Pse vetem 8 vjet? Pse jo 12? Punt e mira behen avash avash. 

Mire ti si Izmini.

yes! e lexova deri tek dy paragrafet e fundit. Aq munda.

Nuk ishte NYTimes, por prape leter bythe ishte. Me sakte, leter shurre (ne te gjitha kuptimet, edhe ate me ufull nga pas).

 

Pse cfare prisje?

Emigranto, nuk e dija qe qenke bo partiak smiley ne pergjithesi emigrantet jane apartiak. 

socialistja paguan nje grusht me para. edhe me mire se lsi-ja. eja dhe ti. nje jete ka njeriu. mjaft me rigorozitet shkencor dhe parimor. ta shijojme jeten. pas nesh, u befte qameti, Pjer.

Shoshori mire e kishte, por edhe ne kemi deshirat tona hedoniste. 

C'thua more Pjer c'fare spitalesh thua u rregulluan ?

ai amerikan  me nje analize $ 1000 apo ai gjerman koronaren e zemres me $ 2000 ose euro pak a shume ??

apo ato rraqet spitalet naziste te shkallmuara me tartabiqa ( buburreca) si i thojn shkodrant apo merimanga e banjo pa uje e pa ilace si kamp perqendrimi ?? ku doktorri pi duhan ne urgjence e infermieri rrifet me pijanecet ??

E ka qare Beti. Pak rendesi ka nese eshte vertet Beti apo Mesila. Sikur edhe 10% e atyre qe thote Beti te qendrojne atehere eshte vertet sketerre. Kam perjetuar situate te ngjashme nje dimer per vit te ri kur mu desh te hyja tek Nene Tereza. Per here te pare me ndodhi qe te lutesha qe te vinte sa me pare data e kthimit ne USA (zakonisht kthimi eshte i trishtuar). Nuk arrij te kuptoj ku qendron veshtiresia te sigurosh materiale baze per nje spital???!!!! Pse qenka kaq e komplikuar qe kete furnizim te bollshem me injeksione, pambuk, ilace baze, garza etj etj. Ketu nuk behet fjale per shkence ose laboratore moderne. Kam pershtypjen qe Ilir Beqja eshte komplet inkompetent, duket sikur fle ne kembe. Rames nuk i falet qe deri tani nuk ka bere kurrgje per shendetesine. Nuk mund te fshihet me mbas gropes qe ka lene kafsha. U zgjodh pikerisht per te mbushur gropat e funderrines paraardhese. Njerezit nuk duan me pallavra te tipit "masat tona do e japin efektin pas ca vitesh". Luaj sumen dhe puno.

 Nuk arrij te kuptoj ku qendron veshtiresia te sigurosh materiale baze per nje spital???!!!! Pse qenka kaq e komplikuar qe kete furnizim te bollshem me injeksione, pambuk, ilace baze, garza etj etj.

kjo eshte pietje 1 meleon $$.Une di te te them me kompetence se ne keto 25 vjet jane shpenzuar me dhjetera milione $$ ne trajnime te punonjesve te hyqymetit ne sektorin e shendetesise ne vende te ndryshme te botes posacerisht per menaxhimin e spitaleve.Se cfare kane mesuar ne ato kurse prej italie deri ne shba e japoni mbetet nje mister i madh per mua.

Se cfare kane mesuar ne ato kurse prej italie deri ne shba e japoni mbetet nje mister i madh per mua.

E drejte. Por gjithashtu mos harro qe cdo 4 vjet punonjesit nderrohen nga Ministri i ri ne fuqi. Dhe harxhimi per trajnime 1 javore qe i vene ne CV si shkolla te plota vazhdon.

ne fakt ato kane qene trajnime disa mujore .punonjesit ne fjale nuk kishin lene vend pa bredhur me bursa kuptohet te be , pnud etj .nejse sikur edhe asnje germe mos tu hynte  ne koke thjesht nga sedra pasi kane pare spitalet e huaj duhej te benin pune me te mire se sa kaq.

Peshku duhet me hap kendin e letrave nga poplli per kminsitrin. Deri tani ka shkruajtur mesuesja dhe e shemtuara beti. Presim me padurim letren e pensionistit Sulo, mesuesit Selim dhe ushtarit Neritan. 

Me pelqeu pjesa qe sqaronte se nuk kishte ku te bente shurren . Po ku e ka bere me pare ? Apo marrin kanoce nga shtepia .

Edhe ajo e allateve nuku keq .Po ama merakun e paska heq , nuk gjeti doreza . E kisha nje mide qe Vit Riu do fillonte me keta te Lengezuarit po deri tek shendetsia nuk ma donte mendja . Thash do kalonte ca dite e jave deri tek Grande Kakat e LefTKopet me Tirane !

Punoni matrapazet e sumes . Boll vodhet dhe Vdiqet njerzit se nuk u paguajne . Ngrijeni sherbimin minimalisht ne nivelin e ish diktatures . Llfazane , Dembele ,Servile e Frikacake , njerez nga me te korruptuarit ku eshte i Vetmi sektor  qe ndoshta nuk ka faj as Saliu . Ku njerzit e papergjegjshem kane shkelur dhe betimin e Hipokratit , betim dhe Norme nga te vetmet ne Bote qe eshte trasheguar pavaresisht se cfare sistemi ka kaluar Njerzimi . Tema paska vendos te zevendesoje Peshtymoren panorama keshtu ?

Mbase unë s’e kam kapacitetin të të japë mend, po dy gjëra i di dhe unë. Sistemi aktual shëndetësor është konceptuar gabim që në fillim, sepse është krijuar nën ndikimin e tregtarëve të ilaçeve dhe në dobi të tyre. E ke vrarë ndonjëherë mendjen, pse kemi kaq shumë farmaci dhe dhe kaq pak studio mjekësore private? Sepse, të mirat e sistemit shkojnë për ta. Ata zgjedhin ministrat dhe drejtorët, dhe ty të duket sikur i zgjedh ti, po ti s’ke në duar as leshtë e Currit siç i thonë në lagjen time, se të gjitha drejtoritë i ka LSI. Dhe atje ku s’i ka ajo i ka Koqo Kokëdhima.

..keto lloj konstatimesh kaq grandioze veshtire te besohet se mund te bohen nga nje infermire Beti edhe pse ka 30 vite eksperience smiley  ..kane fryke robet te flasin se perfundojne ne burge apo contenjere transporti. 

eshte hap cik si vaji ne lakra megjithate ka disa te verteta, infermieret e spitaleve dhe personeli shendetsor ne pergjithsi jane nga me te persekutumit, pasi pretendohet te bejne pune nga te me veshtirat per 250 dollara pa u korruptum, dhe kur vjen puna shantazhohen per vendin e punes, per 1 min vonese ne pune si dhe jo pak here jane trajtuar nga km'ja si te perdala'

. Mora rrogën, 25 mijë lekë të reja. Pagova dritat, që të mos më fusje në burg zotrote,14 mijë lekë, pagova dhe ujin 20 mijë lekë, bëmë dhe dy oferta telefoni 20 mijë lekë, bleva dhe një ilaç për lavatriçen 10 mijë lekë, bleva dhe ca ilaçe për prindërit, (se ato që jepni ju tek lista janë niseshte s’bëjnë efekt) 60 mijë lekë dhe pashë se s’kisha më lekë as për autobuz. U ktheva në këmbë në shtëpi. Për të ngrënë se di si ia dola…Të bësh atë punë, që s’e bën njeri dhe të mendosh për bukën, s’më duket dhe aq e drejtë, po hajt se mbase Rilindim. Kjo shpresë na mban gjallë.

Sigurisht qe me ate perqindje buxheti qe i caktojne shendetsine, vallaj nuk mund te behej me shume, vendi ka nevoje me shume per polica qe te forcoje pushtetin;

 "shantazhohen per vendin e punes, per 1 min vonese ne pune" - bythq!mllik i Beqjes(ose i Rames). Beqja mua me duket komplet si ata drejtuesit koqe te Dulles qe nuk njifnin gje tjeter vec ideologjise dhe nuk kish p!dh none ti qiste nga guacka e mediokritetit. Merita e vetme ishte besnikeria prej qeni kufiri e cila i jepte mundesine te vegjetonin.

Nuk ka bere pak me thene te drejten, se disa cmime ilacesh i ka ulur, disa gjera i kane ndryshuar per mire. Pervec kesaj eshte dicka qe nuk mund ta pesh brenda dites pasi sistemi masandej kalon ne kolaps.

Por problemi qendron pikerisht te qasja ideologjike se dhe halete publike, sic thote beti ua kane dhene kontraktoreve private, nderkohe qe kamzhiket e presionit publik i hane ende beti me shoqe si dhe tek fakti qe sektori eshte specifik dha ata menazhere burokrate qe e drejtojne aktualisht pak e kane idene e sektorit dhe ndjeshmerive te tij.

Vallaj po ti gjene , gje qe nuk ja vlen ti kerkosh se jane 99% e atyre qe jane neper Spitale , as ne pune nuk duhen mbajtur . Ne se duhet te kete nje konkurence nga me te egrat dhe kerkese nga me te ashprat per Kodin e Punes eshte pikerisht ky sherbim .

Min .Shendetesise mund te vere nje nga zv .Ministrat si kontrollor te perditshem neper Spitale me kopetence te pushoje menjehere nga Lloi i dembeleve shurrashe si Beti , per shkeljet me te Vogla . Dhe atehere le te shkruaje Renge -Dengeja dhe ubububuja "gazeta me numra 55 " smiley se po hiqen " speciaslitet " nga puna sepse duan qe Kapojte te bejne Veze smiley

Ca eshte kjo qe e ka shkruar? Infermiere? Une jam Alen Delon !! Gje e trashe ...

ca infermiere, shkrimin rrezik e ka bere mero baze, por pak rendesi ka.

Humor shkodran.

Ja pra qe modeli "erion veliaj",eshte  i destinuar te deshtoj.Rama duhet te heq prapanicen nga konferencat njehere e dy tv-ve,te blera nga vet ai..Jena lodh me fjalime dhe batuta dritash...smiley

hajd iher n gjermani t punosh naten n spital si infermiere, do kthehesh e do e falendrosh edin, te garantoj.

Shit. Sa po menoja te kthehesha ne Shqiperi, te bleja nje shpi te Komuna e Parisit dhe mos e vrisja mo menjen. Na tani!

Nejse, keto probleme jane te trasheguara me dekada dhe zor se do rregullohen edhe per ca dekada te tjera. Deri atehere Shqiperia do vazhdoje te jete me variantin "na rrofsh per vere..." Padyshim qe kjo qeveri ka pjesen e fajit te vet ne kete gjendje, po sidoqofte ku e ku me te vogel se ato qe e kane lene Betin ne kete derexhe ketu e njezeteca vjet. 

Shit. Sa po menoja te kthehesha ne Shqiperi, te bleja nje shpi te Komuna e Parisit dhe mos e vrisja mo menjen. Na tani!

E si i paske bere ti 200 mije euro ne emigrim ne mes te arabeve? smiley

ne mes te arabve do bente 200 milion. se arabet e kane paren sot.

Te rre menja. Arabet as nuk e kane pas dhe as nuk kane per ta pas ndonjehere as paren e as fuqine. Dhe kjo sepse ne rradhe te pare nuk kane mend, sic ka i bardhi apo kinezi tashti. Te vetmit rob qe ato mund te genjejne jane afrikanet, sic edhe po i genjejne me boko haramra e al qaeida.

sheiket jane njerzit me te pasur te botes. jane te vetmit qe hedhin me shume pare KOT, per futboll, etj. 

ata arabet qe flet ti, pa pare, quhen MAGREBINE (marok, algjeri, libi, tunizi, etj). keta emigrojne neper bote per jete me te mire, siç bejme dhe ne. per keta e kish fjalen gjembi. ndersa une per arabet e arabise, per sheiket. 

dhe arabet, te te gjitha llojeve kane qene me te pasur e te ditur se oksidentalet ne mesjete dhe ne kohet klasike. gjithe bota ka qene me e pasur ne lindje. jo me kot Konstandini e shpernguli Romen ne Stamboll. thjeshte se kish me leke ajo nahija andej, NE ATE KOHE.

dhe prap do rrotullohet puna (ne ato maja rripa-rripa ...) edhe e lekut edhe e zgjuarsise. bile mendoj pa vdek hala brezi jone. 

arabet sot nuk i lejne rehat prej naftes. t'i lejne rehat pasurohen direkt, se jane me tregtare te lind (e kane ne gjenetike) nga anglo-saxonet. a nuk jane bere çifutet me te pasurit e botes sot, pse mos behen atehere dhe arabet qe jane njesoj me ta, ne çdo pike. bile ja u kalojne ne ca gjera.

qudi, se Beti kishte 30 vjet infermiere. ne prag per tu dekoru infermiere e popullit.

Ah po pati 30 vjet infermiere ne Shqiperi dhe ka ngel akoma ke faza qe i ma bilen te semurit qe te lirohet, s'ka c'i bo mo jo Edi Rama, po as vete Zoti i Modh.

Eh mer Em cfare infermieresh kane qene ato te 30 viteve perpara! E ma men ate filmin "Plaga e vjeter" apo jo? Krahasu me ato, eto infermieret e sodit ne shqipni duken si kjo. Ne knej shqyqyr qe kemi akoma keto filipinezet.

maj men ndrec luke skywalkerin duke ec me bustin e enverit ne gji ne fund te filmit.

bast qe ti kte s'e mbaje mend psh.

Mba men carapet e Leshit qe i dhuroi ....dhe dridhej burri me Dy Pashe Mustake ,  se mos ja merrnin per Bakshish .

Edhe Betit i dridhen Mustaket po nuk i duken , sikur nonji mos ti jape Bakshish !

i dha ne kembim stilografin kinez 700-sh, Ziko. Flake per flake. Dhe une besoj qe corapet e leshit nuk kan bo 700 lek!

Eh, Roza... Dinte ca zgjidhte Dhimitri!

Ne tavoline qahej ..Vujme thoshte ..Une ketej ajo me i ven tjeter me film tjeter .Kemi nevoje per Familjen .Femijetduan prinderit afer ..por Detyra te Therret ..

Kam i bindje qe per kete te Fundit Gjembi nuk do jet dakort smiley

i tha stalinit nji nga kta civilet e kinostudjove: shoku stalin, shume privilegje kan kta ushtaraket. dhe shum i paguni.

Josifi nuk u pergjigj, si e kishte zakonin, po ndezi llullen, i beri nje shenj me dore, qe prit dmth, ta shofesh vet, edhe i ra ziles. silleni shokun Aleksej pavllovic tha. nji civil ky. i tha shoku aleksej, jeni caktu te shkoni ne ceceni, te mbuloni sektorin e kultures atje, per shoket cecen. i thot aleksi, po shoku stalin, une jam i semure, vuaj nga ulcera, gruaja punon ne komsomolskaja magazin, djali do dhe nje vit te mbaroje universitetin etj etj etj, nji liste me e gjate se kjo e beti bazes ktu. mire, i tha josifi, te kuptoj, mund te shkoni.

i ra prap zyles, sillni gjeneral sergej melehov tha. erdhi gjenerali. i tha, gjenral, jeni caktuar ne siberine lindore kufi me kinen dhe mongoline, neser do filloi detyren atje. siurdheron, shoku Stalin! tha sergeji, nderoi pince ne kembe, boni prapaktheu, per dere, perjasht.

Iu kthy baba Stalini atij te squtit shum nga kinostudio: e shef? e pyti. a e kupto tashti pse? smiley

Ziko, kot u prishem me rusin. s'do kish ardh ky fukarallik. ajo belishova dhe zoti tashko nuk e kishin gabim, me duket mu.

jemi nxitu pak, me duket...

O si puna e shtepise ..Kush e ka Mikun e forte ..Po ne na " ra ne bese " qeni Hrushov ..Tha " ju le te ngordhni si mijte,  po nuk me lepite sumen " Nuk ishte mo burri me musteke si Nishanlliu jone smiley M'ate kohe dhe Anglia e Curcillit i "regjistrote " curvat .

Kohe te jera lale per nje te pame nga Pulpat  te Grus , vrisje mikun e boheshe hasem per jete ..Tani miku vje ne shtepi si Hrushovi , te merr femnat dhe ti shet per Pare .Vet Lek Dukagjini e ndiqte mrapa Tutorin me i dhone gocen.."Amon blema dhe mue "

Ky eshte produkti i LefTKopese edhe ne Spitale me Betra !

nuk kishte dhon pare, ne fakt, megjithse e pritem mire qenin.

vetem per i gjys pallati kulture dha. gjith ajo rusi.

jan qylaxhinj shqiptaret, thoshte. 

po mire, me Maon s'duhet ta kishim prish.

Megjithse kur mendoj qe ashtu s'do kishim vepren "Koncert ne fund te dimrit" pastaj, them mir ua bom edhe atyne. ne esfel te gamorve edhe cinimacunet!

Emo me Maon je gabim .Nuk e prishem ne .Iku dhe Mao qe erdhen klyshat e tjere qe na pane si "dhomet me buzen " me Jugosllavet .Per Maon myllem dhe RAI ne se Corrado lujti ..Ping Pong ...smiley

Mao thoshte "barabar me Jugosllavine " biles na dha dhe me teper per tju Afru shpejt dhe me shume . Mos lexo parrullat e PD-hit "Li pen - turi qen "

metem pa mik, ene pa ciflik, po mire, e kuptoj une Titon dhe Kisingerin.

Hej, po Tito qe s'ia kish dhone izen Nikites me na sulmu nga Veriu? xhanan burre osht tregu, per ket rast te pakten.

Ishte i te Treteve Tito ose ke klasa me Hile e Kinezeve qe e qute "te paangazhuar " Me kalue Rusi ne Jugosllavi do me thone me ardhe dhe shume te tjere qe kishin kap 20 Miljardshin e kacafiu te dollarove ke Tito ..Po lei pash zotin . Te shkume te harrume

rendesi ka qe porosine e Vekes , pasi e Hongrem nga 'diplomacia e " aventurierit dhe hicoburrit fluturak hajdutit Zaguell qe u hapi shalet Fqinjeve per pare , po e rujne keta te tjeret .

Miq te Forte Larg Kufijve ..smiley

Nje ish nepunes hyqymeti ne pencion me deftente se njehere kaloi 3 muaj ne durres per te invetarizuar nje vapor kinez me medikamente e pajisje mjekesore.Nuk e di se kush kur dhe ku ia mbushi mendjen bandillit te gjylos se ishte udheheqes i proletariatit boteror e u prish me maon kot se koti.

u prishen kinezet me ne, jo ne me ata.

Kaposhi pegere ta paska fain qe shikon djalin e Gjylos me Maon te "prishur "  smiley Po dhe shume faj nuku ke se kadaverizmi eshte ne Mode smiley Ja e hengri dhe nje tjeter ne Burg ..U var .Ne fakt eshte me e lehte se sa te vetvritesh me Plumb .

Sa miq do zesh ti te tregojne te tjera edhe per Metalurgjikun eeeee , Minierat eeeeee, Institutin Berthamor eeeeee e kush i numeron .Si vend zengjinesh e beri " bashkimin e buzeshpervjelurve zanatcij te Shkodres " qe qene te paret qe thane " na kena pas keq me i dash jo mos me i dashe " . Qashtu tha dhe Jozefpercka nga Instituti Miser - Orizit smiley

Lexoi mire mesazhet qe te dergon Gjembi se do ta fuse Ballin  ne rruge te Gabuar me nxjerre te paret naciOnalistet ose babacaret e Kombit smiley

ueee, "i paangazhuar", ja kte e kisha harru me ter mend.

je thesar! boh, ca memorje!!!

smiley

mjeket tane i frymezon dhe i prish filmi dekadent "House". Edhe infermieret!

jon bo cinik t'pakorrigjueshem!

un te komuna e parisit nuk kom aq besim. po s'u bo kompleksi revolucioni i tetorit, nuk blej.

Keto qe shkru madama edhe pas 20 vjeteve do ti shkruj nje Beti tjeter dhe ne cdo kohe gjendet nje Beti nga LefTKopete..U bone dhe keto si fshesaxhijet e Bashkise ...O pis Tirona se bashkia nuk na jep fshesa shqopje ..

Fshini trute Beti ose hec lale hape rrugen se jeni kap si gerthet me Politike gjith diten .ktheni Minimalen e Minimaleve sherbimin ne kohen e Ishit dhe pastaj eh mund tu lexosh Ju  .. O mush veni me te lengezuar e dembele , qe dune Komunizem ne Kapitalizem me "  Fleterrufe "smiley !

Po kur ka qe shikojne dhe Probleme tek Betrat , sikur kane ardhe nga Marsi  dhe sikur nuk e dine cfare ka ndodhur ne Albanistan ose ish Shqiperi smiley

Keshilla qe une do ti jepja betit do ishte te organizoheshin, te formonin sindikate, te shpallnin ca dite greve dhe ta shikonin bythen e vicit masanej, kur te kerkojne qe serumet tua bejne narkomanet poshte lanes.

pyetje: infermieret dhe personeli shendetesor, mendon se sot (te themi keto 6 muajt e fundit) marrin:
-fiks si me pare,
diç me pak,
shuume me pak,
apo hiç fare fare bakshish se më pare?
 

rrofsh

bakshish atje marrin te gjithe (mesuesit, policet, zyrtaret, politikanet, ustallaret, etj) jo vetem infermieret apo doktoret.

prandaj dhe s'ka sindikata. sistemi i bakshishit u konvenon te gjithve. edhe mos duash ta japin me zorr. 

sistemi i bakshishit eshte ne tregti siç eshte kanuni ne drejtesi. marreveshje drejtperdrejte, pa ndermjetsine e shtetit.

po ndoshta dic me pak se me pare, dhe shumicen e hereve ua japin vete njerzit, perceptimi i m ky.

Por ceshtja eshte qe kultura e te dhenit bakshish per nje sherbim eshte krijuar prej vitesh te tera.

E njejta gje ndodh ne cdo sportel te mundshem edhe ne sektore te tjere, kur merr nje vertetim, kur merr nje gjobe, te nje zyrtar te koalidimi i makines etj.

Ceshtja duhet shtruar tek ai korrupsioni sistemik, qe permende kasjia, qe eshte tjeter gje, pa u rregullu ai nuk ndreqet ky qetri.

Ashtu eshte, edhe me pare njerezit vete ua jepnin (kam prova per kete, dua te them nuk e kam retorikë).

ps: te pyeta per punen e bakshishit, sepse me rà ne sy kjo fraza e saj (meqe u be puna me bo llogarite) :

U ktheva në këmbë në shtëpi. Për të ngrënë se di si ia dola

 

ps2: ne fakt, ajo e di, po hajt mo...

po pse ti kujton se Rama (apo te tjeret) shtepine e re po e nderton me rrogen qe merr nga shteti ? 

atje te gjithe kane pasuri me shume sesa leke te fituar nga rrogat. duket hashiqare. t'gjithe sajohen saç mundin. 

me materjale skarco po e bo, tha

 E pate nga jashte! ? Vetem fasad e viles i bon rreth 2 miljon $. Imagjinoni si do jete brenda,cfare furniture dhe pajisjesh, prandaj nuk ka pat kohe me u mor me spitalet. Thone qe po bon edhe 2 vila te tjera si kjo vila,nje ne Sarande dhe tjetra ne Dhermi sepse nuk i pelqen Lalzi,jane mbledh gjithe  katundaret  atje,tha smiley. dhe pastaj do meret me spitalet. Deri atehere te fala ..i juji Edi Rama...

njeri me imagjinat. por them se do jet duke bo edhe nji te trete ne theth, si njona smiley

smiley

dhe ti (apo nje tjeter) po ishe ne vend te tij do beje njesoj. ka ik koha heronjve.

mbase dhe e mban burri me leke mo, nuk i dihetsmiley

ne fakt rrogat jane shume te uleta dhe jetesa mjaft e shtrenjte ne shqiperi. Po ta krahasosh me nje vend si maqedonia, cmimet jane shume here te uleta dhe rrogat pothuaj te njejta. Kjo ndodh se ato ca gjona i bejne me mend.

 Me sa di une njerzit ne shqiperi i sjellin te gjitha me vete nga shpia kur shkojne ne spital, a eshte e sakte kjo? 

po dhe mundet se u u vjen pak krup nga gjerat e spitaleve, naze naze eshte kjo dynja.

Pastaj spitali nuk eshte vetem sherbim hotelier. Shumica e atyre qe kane zgjedhin per sherbim hotelier spitalin privat.

Te pyeta se para disa kohesh shihja krevate ngjyra-ngjyra ne kronikat tv ku tregonte spitalet shqiptare...nese kjo vazhdon,une nuk kuptoj per çfare po flasim? E pse e ka shkruar kete paçavure kush e ka shkruar? Per çfare standarte flitet e kerkohen? Nuk ka te bej sherbimi hotelier, kjo eshte abc..me plot gojen nuk mund te quhen spitale!!

E pse e ka shkruar kete paçavure kush e ka shkruar? Per çfare standarte flitet e kerkohen?

Si guxon kjo (Mero Baze) te beje nje pasqyre te gjendjes se spitaleve ne Shqiperi? Pse ja prish festen e Vitit te Ri KM-se? Ne burg!

Te paska ardhe me Humor vitriu .Vallaj e merito + Gjemb

 

Gjendjen e spitaleve shkruan tjetra..une po te shkruaj qe nuk mund te quhen fare te tilla!! Nejse..duket qe ke veshtirsi ne te kuptuar!

Stalker, pytja eshte shume e gabuar. 
Korrupsioni eshte korrupsion qofte me 5 lek apo me 500. Fenomenin e ke aty, kjo eshte shqetsuese; shuma varet nga faktore te tjere. Albani e thote mire, qe per kete e ka fajin kultura jone, jo aq kerkesa e llogarise dhe kontrolli.
Vec nqse e kishe pyetjen per frekuencen e vete fenomenit po per mendimin tim eshte shume shpejt te kerkosh ndryshim persa kohe eshte ceshtje mentaliteti.
Mjeksia pastaj eshte sektor qe kerkon ndryshim rrenjsor dhe do nje buxhet te fuqishem per ta mbeshtetur ndryshimin. Ndaj ishte shume talles ai premtimi per mjekesi falas kur emergjent jane sherbimi dhe kushtet elementare.
Kjo letra pastaj nuk eshte aktuale vec sot (me perjashtim te paragrafit per kartolinen), po eshte kartoline e ktyre 20 e ca viteve.

lale, sindikatat sot jan sherbysit e kapitalit, valvula sistemi. ndryshe do i kishin heq me koh....Problemi esht te privatizimi i shendetsis qe na e shesin neo-liberalet si "zgjidhje e vetme". Faktikisht i sherben vetem Lobit farmaceutik, ose "Lopes se shenjt" sic e qujn ktej nga Gjermania. 

ne france i njejti sherbim apo operacion kushton me shtrenjte ne nje spital shteteror sesa ne nje privat. 

kjo tregon qe ne shtet ka burrokraci, ose paguhen njerez qe s'bejne asgje. 

sa i paguhet ora punes ktyre qe punojn ne spital privat? te garantoj se pervec Doktorave komplet personeli i duhet te marri ndihm shtes per me mbijetu. jo zemer, s esht burokracia qe i ben Spitalet  shtetit te shtrenjta, problemi esht te makutlliku i aksionerve qe shfrytezon personelin ne spitalin privat.Pyet nai francez se si mendon per sherbimin mjeksor para 25 Vjetesh dhe sot, leni revistat me llustra.

problemi eshte qe kur te vjen me vdek nuk te shpeton gje spitali sado apo sesi te paguhet dhe sado i mire te jete apo me reputacion. vdiq njeri qe njihja une nga kanceri ne mushkeri ne maj. dy vjet i zgjati nga data e shfaqjes se tij.

spitalet ishin me mire se doktoret ishin me te mire. kishte plot qe beheshin doktore per vokacion (familje doktoresh). sot behen doktore per para, plus mjeksia po mbushet me teknollogji dhe doktori apo njeriu eshte bere shtojce e saj. ben ate qe i thone makinat te beje. 

zoti vetem te shpeton po shkove ne spital. prandaj dhe spitalet e parisit e kane te gjithe nga nje shenjt per emertim. te vjetrit kishin bon sens, nuk ishin sharlatane (toubib i thone francezet ketij lloj mjeku) qe bejne si doktore, vetem per para.

 keto probleme jane te trasheguara me dekada dhe zor se do rregullohen edhe per ca dekada te tjera. 

 ..dhe per ma teper,kur perendia te ka dhene mundesine qe ta kesh spitalin me te mire ne Toronto ndoshta  dhe ne bote smiley  Sunnybrook Hospital

http://www.sunnybrook.ca/uploads/int_abo...

Na kenaqe me keto veze o Beti .

pyetja: si e mbyllni kete vit krahasuar me nje vit me pare?

Rezultati: 52% me keq

 

 

"Infermiere Beti" duket si me qen karakter i huazuar nga X-rated movies , keta qe e kan ba ket shrim per ta ba sa ma shqiptare duhet te kishin emertu "infermire Zyraja apo Luljeta" dhe do te kishin pas ma shum audience  se na u shpifen kto prodhimet e huaja .

Spaskam Nerva me e lexu. E lashe, nuk lexoj dot letra ; shpirti I motres. Sorry Beti. 

Moza, lexoje te lutem, eshte madheshtore, nuk do zhgenjehesh. Eshte nje kritike qe Beti i ben Palloshit, po çfar kritike. 

Do t'ia kisha çuar me kenaqesi e dashur, por Beti mund te jete Flutura, Mimoza, Angjela, Behija, Sanija, Alketa, Zana, etj. 

Coja pra Pjero. Lidhu me Mero Bazen te te tregoje ku jeton a punon infermjerja. Kam shume besim se ajo do mrekullohet nga dhurata dhe prania jote.

smiley

e shef pra qe Beti na e ka me te futme katheterin?

Eh mor Ed , shpirt i motrës, ç’të të them më parë. Këtu nuk ka asgjë. S’ka sapunë, s’ka doreza, s’ka çarçafë, krevatet janë të kohës së Nuhut. 

Vetem ne 300 dite.Faleminderit Rilindje, smiley

Me shtimin e ca komentuesve , verej se shoqja Xhibole po punon nen rrogoz. vervit nga keto Tema pa u deklaruar se eshte nga DERSTILA ...

dmth ..sa e kane Rrogen...se bakshishi zotrije prish ndergjegjen .. Jane e njejta kategori qe ngjiti ne mes te Tiranes parrullen e Grisur ...

Kuratori perkujtimores Mum Tereza ..dokra Profra sali Qenef berisha Se na jem me gjak Tereze or tie .( tm Gjembi )

Te Lumte Palla Xhibole ! E hape Derstilen pa qene vet smiley

Shtrijua Ilir Beqja . Bjeru kokes . Hiqi me Lopata dhe te shohin p. semes cdo te thote dengela me llogje e fleterrufera .  Vur njerez ti qendrojne Betimit jo dengelaxhij politike te LefTKopese ! Te pakten si gjth Bota .Jane nga shkollat me te preferuara dhe me te lakmuara .Edhe pse paguhen jo keq por ne radhe te Pare

sepse kane ruajtur Moralin e sherbimit qe patem ne ne Kohen e Ishit !

amon, po at foton kush e ka zgjedh? smiley

 

" .....Eh mor Ed , shpirt i motrës, ç’të të them më parë. Këtu nuk ka asgjë. S’ka sapunë, s’ka doreza, s’ka çarçafë, krevatet janë të kohës së Nuhut. Atë natë s’mu duk fare koha. Fluturoi nata si me magji, vetëm prej kënaqësisë që më kishe dërguar një letër… Kam hequr të zitë e ullirit me një të sëmurë që nuk urinonte dot dhe më duhej t’i fusja një kateteter se po plaste. Po kateter s’kishte gjëkundi...." 

smiley smiley 

 

" .....Vras mendjen s’u del më keq ju kështu, që ngrohet çdo pacient me kalorifer, sesa t’i kishit me ngrohje të përqëndruar…? Se tani ca i burgosin dhe për 30 mijë lekë të vjetra me ç’kam dëgjuar dhe s’u mbyllet çështja derisa e mbyllin vetë…Më duket se ju jeni siç themi ne tironsit, gjimoni kokrrën e ullinit dhe ju hik oka e vojit…." 

smiley smiley

O Pjer...mos u habit,po degjo mua vllai, mos lejo njeri te te prek me dore ne spital pa e pare vete qe po ndron apo vendos dorashkat, pa lere kete qender ifektimi me emrin beti..jo po nuk i pelqejne regjistrat ngjyre m...smiley

kto "grate" me kte fjalorin kshu, jon shum te besueshme, ne fakt.

s'osht me i besu mo asnji nick-u  smiley

Infermiere qe thua ti tjetra..se hajt te ishte ndonje shitse te Gucci..apo Valentino.. smiley

Te hapen te gjithe letrat, te peshkatareve, te minatoreve, te rojeve kufitare, te punetoreve fasone, te shiteseve te frutave.

Hap letrat ose ik!

Nese eshte ndonje ngushellim per pacientet asnje nuk del gjalle nga kjo dunja .ne fakt qeveriu duke i cuar para kohe ne dynjane tjeter ua kursen vuajtjet e kesaj dynjaje jallane.ne vend te thone faleminderit ankohen.c'milet mosmirenjohes.

edhe mu me duket vetja shume i zhgenjym , me u nise Beti e me te dale Mero ... what is this world coming to?!smiley

Kush Pasunar ka hap( investu )  e menaxhon ndonje Klinike Private nga Miljoneret e Partive ? Ndoshta diku nonjoni , po Media te shkrume ose te Pame ose prodhim Ciljetash , ose Pordhe te Ftohta , kane te gjitha partite qe ndertojne shoqnine Private .

Sidomos nga keto bLoqet me shumice ku shkrujne Betrat sa te pshurresh ne to ku i thurrin Hymne Vetes ose bejne Dermile Tjetren !

Nga artikujt me Llogjexhij e Llafazanet me pispiluqe !

Vdekja eshte statistike e nderuara Alba .Lindja eshte perpjekje per Lufte ! Vuri nje pllake siper dhe aq .Ke Miljardat perfshi dhe Qesarin .Kush merret me ta duket qe i lezeton me e provu smiley

Prandaj edhe i pari spitalet e shqiperise ka pasur ne mendje kur doli me ate shprehjen"ne koke e ne grope".smiley

Mos ja mbrritshi asaj dite me te Fut Beti ate veglen me dore . Kohe te veshtira kane ardhe .Po mu me qeshtet me keta te 'diaspordhes " qe harrojne viziten e pare mjeksore kur u kane fut 'veglen ' per kontroll prostatje ..femra e Meshkuj , te Rij e te Reja , Pleq e Femije ...Liri - Demokraci smiley .Per Gjembin nuk jam i sigurte se sheh probleme smiley

Xhibi pranej s'ka ardhe vet dhe ka vu Meron , se osht rujt mos i beja pyetje per veglen e " betit "smiley

Po prit mi gru. Rilindja si dhe drita e ka shpejtesine e kufizuar. Ja u ly kryeministria; u be Eifeli i Korces; ty te erdhi letra; kryeministri i Italise erdhi per vitri, nuk u interesu vetem per femna si Berluska, por edhe meshkuj, mjafton mos kene sindikata. Ca doni mo? Milet mosmirenjohes.

mjafton mos kene sindikata

Ky eshte nje detaj qe na peshtoi .Krietari i Partise socialiste qe e mban veten te mengjer dmth ne anen e punetorise mburret se ne nuk kemi sindikata .Ka ndonje te na ckoqise kete paradoks ?Ku qendron nga ana ideologjike nje parti e vegjelise qe eshte kunder sindikatave?smiley

Ideologjine e mbulon Bracja. Keta te tjeret merren me arithmetike me shume zero.

Domethene , Beti eshte Merua , i sa komente ngelen si te 10 - me smiley

ka dy jave qe ka tradhtu. dihet nga e gjithe baza e partise. me kte nenshkroi fundin e tij. strukturat 007 jane te gjitha ne kembe! 

Eh mor Ed , shpirt i motrës, ç’të të them më parë. Këtu nuk ka asgjë. S’ka sapunë, s’ka doreza, s’ka çarçafë, krevatet janë të kohës së Nuhut.

 

C'jane kto shprehje retorike ?  Thu ti se nuk i di Edi kto , ej medet hallit

Hajde se po fillojme te qajme te gjithe bashke me mire 

 

Ngasherehu se lirohesh. At vend se bo as dreqi po ne budallenjte ajo moot shprese na ma gjall. Sec kan i shprehje pepinot per ata qe jetojne duke shpresuar. 

me icik salce djegese nga mbrapa quhen reaktive smiley

 konspiracija Mero, provokacja

Ne mandatin e meparshem a nuk ishte shendetesia ne hyqmin e partise se "burrit te vatanit" me te cilin edi ka bere kualicion te shpetoje memedheun?

nuk duroj dot qe te besh gabime zametlije edhe si "pa dashje " Te mengjer nuk Ka .

Sindikatat jane pjella te Al Kapones . Bashkimet profesionale jane te te Mengjerve . Ose rrypat e trasmisionit qe lidhinin Partine me Masat . Dhe le te guxoje te prekje nonji Puntor ose Kushtet e Punes pa kalu krietarin smiley

 Jo si Beti qe do me u lidhe direkt me K/Ministrin me dore pa doreza smiley

ne saje te sindikatave jane arritur dita 8 oreshe e punes , pushimet e paguara , overtime etj.po jane infiltruar nga mafia ne momente te caktuara per ta manipuluar tregun e punes e cila eshte mall si cdo gje tjeter .

Shpjegoja pak qe sindikata nuk ka vec ne Amerike. Bashkime profesionale = shoqerite e zejtareve para disa shekujve.

ne saje te sindikatave jane arritur dita 8 oreshe e punes...do harrihet edhe shtate Orshi .Leja z. Pjer qe eshte habititur nga Beti ta shpjegoje kete smiley

..Fillove nga kaposhi i pegere tani ? Po nuk deshi Burzhui i rru sumen sindikatave jo fito tete orshin .Mos e ke mbas "konkurences" me BS me B.profesionale qe rrinin ne Tribune per Diten e Clirimit apo 1Majin ,  qe tregonte se "te q.nenen Kllasa po nuk e  perfille " smiley

Kush ta ka mush koken me pralla qe "paska infiltru mafia " dhe nuk i paska " Kriju "smiley Ke lexu kujtimet e ndonje "xhentelllmeni efendem " ne prag te mbylljes e Jetes si keta qe shkruajne Kujtime per Luften tani qe jane me Pocen e shurres pas vetes smiley

Apo llafdos me Gjembin me mesazhe dhe te duken te " forta " bashkimet e zejtareve smiley

Mora rrogën, 25 mijë lekë të reja. Pagova dritat, që të mos më fusje në burg zotrote,

smiley

Ymer o zot, ymer!

P.s. Ne Burg! Ne Burg! 

cili duhet me shku ne burg Beti apo Merua ?

Te gjithe ata qe kryejne aktin e shemtuar te vjedhjes se energjise elektrike! 

A nuk e ke marr vesht se Merua eshte Beti

Kush u vuri emer pervec buzeshpervjelurve . Ne BURG kush Vjedh !

avash mor shok a te dukem hajdut un ?

Ti sikur nuk je shfaq buzshpervjel smiley Jane kategori tjeter ata . Merren me kadavere smiley

Avash me keto thirrje shoku Xhelil se jane burgjet plot.nuk e sheh 30 veta ne nje dhome.smiley

Kshu eshte kur e le popullin pa opozite.. Del nje infermiere anonime e merr me shume klikime se kryetari i opozites. smiley

Si leter mire ishte, groteske si letrat e famshme anonime te kohes se Nuhes.. Vetem aty e prishi qe tha isha turni i trete e kujdesesha per 30 veta.. Sa jam gjalle infermiere ne Shqiperi te punoj turni i pare rralle i gjen, turni i trete as se dija qe punon kush ne spital pervecse rojes.. E teproi edhe me ate dy mij lekshin qe ja kishin fut me hile..  smiley

Nejse, pertej groteskes, spitalet shteterore ne shqiperi nuk behen dhe eshte budallek ti mbash hapur. Infermieret dhe doktorat aty vrasin njerez cdo dite me duart e tyre.. Mbyllini Spitalet persa kohe nuk kane kushtet! Shteti ti mbuloj shpenzimet shendetsore ne spitale private qe kane kushte te shkelqyhera ose ti dergoj jashte shtetit. 

Del nje infermiere anonime e merr me shume klikime se kryetari i opozites
 

smiley

 

gjynah qe s'ka me shprehje te dites tek peshku

spitalet publike jane persembari, mjafton te kene pak me shume investime nga shteti, per ngritje strukturash te tjera. jemi nje popullsi ne plakje e me rritje te jetegjatesise dhe dihet qe kur plakesh shtohen dhe semundjet. eshte per turp qe perqindja e buxhetit qe i shkon shendetsise eshte me e uleta ne rajon.

Per sa u perket spitaleve private, nuk do tu kisha shume bese, shendeti nuk eshte mall tregu.

Sa per qind e 10 miliard $$ borxh ka shkuar per ndertimin e spitaleve te reja?

nix gefunden

ne pergjithsi dhe ato qe kane shku me pare, jane bere rush e kumblla.

Ne rradhe te pare eshte favorizuar privati, mjafton te shohesh hapsirat qe i jane dhene atij duke ja hequr shteterorit, shembelli me tipik eshte spitali ushtarak. Spitali shteteror sdo te kete kurre te ardhme per sa kohe qe shefat qe punojne aty kane dhe klinika private. Prandaj fjala e pare qe degjon shpesh aty eshte hajde sot mbasdite ne kliniken time. Plus dhe gjate ketyre viteve investimet kane qene minimale. Kemi akoma spitalet e kohes se enverit dhe gjate gjithe kesaj kohe nuk jane ndertuar asnje spital i ri, nderkohe qe popullata e Tiranes eshte 3-fishuar.

Shteti ka forcen, Beti ka tekniken.

Bazja e hengri 1-2-3-4 te rrahura nga Saluku, Beti me duket do haje ndonje burg per mospagim dritash.
 

Mero me drurin qe ka henger perfaqeson unitetin kombetar* me shume se vete Presidenti, shkon rrote me rrote me pavaresine e Kosoves. Pa fut ne hesap drunin per te shame robsh prej femnash. Nuk eshte eshte e qarte si do ta interpretojne historianet e ardheshem kete kontributin e fundit. 

* Edhe ne peshk simbas stines.

Dru ka ngrene dhe nga nipi e trimat e Rucit atehere kur ishte me Salukun.

Jam dakort me *

Prandaj pra eshte gjithperfshires. Mbajti ca kohe qafen ne allci si kujtim i atyre trimave qe permend ti.

Pa e lexu, a ja lidhje me infermjerlliqet kjo letra se ajo letra e "mesueses se vjeter" s'kishte lidhje fare me shkollat po me hallet e saj personale. 

Dy: shkruhet "infermireje" ne shqip. 

 

sinqerisht, si nuk dalin pucrra prej reaksionit kur lexo "e nje infermiere", nuk e mor vesh. 

shkrujeni mire shqipen kur boni artikuj ne shtyp, mer derra!

 

nje infermiere (kush)  -> nje infermiere ia futi pordhes.

i/e nje infermiereje (i/e kujt) -> letra e nje infermiereje per Ramen ishte shume prekese.

nje infermiereje (kujt) -> nje infermiereje i ka lezet te shkruaje letra

nje infermiere (ke) -> nje infermiere e dekoruan per pune te mire

prej nje infermiereje (prej kujt) -> prej nje infermiereje mund te presesh gjithcka.

 

"Në ndërrim të viteve kryeministri Edi Rama ju dërgoi një letër të personalizuar gjithë personelit mjekësor të Shqipërisë."

Ne kemi dale te gjithe personel mjekesor.

dakord. forma me flagrante e kesaj do ishte "ju dergoj" 

sa per te tregu qe e keqja s'ka fund. smiley

"S’pata fat ta marrë në dorë pasi më qëlloi të jem turni i tretë..."

Zonja po ashtu e merr shperblimin (letren) ne vete te trete.

p.s. Edhe punen me dore, ne nje vete te trete atipike e vlereson: "Po unë i vlerësojë punët me dorë."

esht nis nga kenga popullore labe n'ket rast. s'ka faj:

kam nje kasolle ne mal,

ta marre lumi, ta marre

smiley

 

lakimi i trete i emrit njejes e pashqume. ca ka t'zorshme ktu. gjidi barbare!

Cka te zorshme thote. Po ja or emigrant te ai gabim ne dukje i pademshem gramatikor ke emblemen e rrotkarizimit kolektiv shqiptar. Nje rob qe snjeh gjuhen e vet eshte rob vk, nga ai prit vetem rrtkrlliqe. 

O Brad, pse eshte prish Mero me Ramen?

Arsyen e vertete du me dit, jo ca na thon ne format e edukimit.

Se rama o bo shok me Frangaj dhe Cilin.

Vari lesht. Inferjerja qeka Mero Qelbesira. 

Bravo Peshku. E keni vone ne balle te faqes biles edhe "kryesore". 

Media shqiptare ej!

E pabesueshme! Seriozisht. 

gallate ! smiley

naten naten

Pritet qe Bracja t'i fusi drunin e radhes Meros.

Kot nuk e shkrun nje roman mero.

 

A ka mundesi qe shoket e partise te merren me vertetesine e fakteve ne letren e infermieres e jo me rregullat e drejtshkrimit?

Zakonisht grupet armiqesore ishin shumefajtoreshe. Keshtu dhe Mero mavria, vec te tjerave do te akuzohet dhe si kundershtar i Kongresit te Manastirit. 

Me sakte smileyhtremberim i vijes se partise ne fushen e drejtshkrimit.smiley

 

Cuditem qe ende s'i kane thene transvestit.

Komunistet jane bere alergjike ndaj letrave te popullit.dikur i kishin xhan.Dulla psh pushkatoi gjithe inxhinieret e naftes pas letres qe i dergoi roja i ndermarrjes.smiley

Jo, se s'eshte politically correct, qeverria pritet te aprovoje lidhjet, ne mos po martesat xing. Nga ana tjeter gjuha gjithmone i ka tradhetuar armiqte. Rasti i tij eshte fare i qarte, dikur vegel e Salut. Beri ca sherre me te sa per sy e faqe qe te helmoje tani rilindjen.

 

 

Dmth tere keto vite Mero paska qene poliagjent i Sales tek Rilindja?

Mbase per historine do jete me mire te permendet si dashnor i drejtesise a kalores i luftes kunder korrupsionit. Tingellon me mire se inatci i tenderave te munguar.

Ky Meroja si puna e kurves, e dredh politiken si me qene profesioniste! 

Prape ti me kokosh te pegere smiley Te griu Gjembi me poste private smiley

Problemi Nje dhe vetem Nje i kesaj palo Infermiere eshte Raporti mids saj dhe Pacientit . Le te lexoje cfare shkruajne pacientet per te dhe tu ktheje pergjigje . Asnje rresht .

Nr dy i kesaj Palo Infermiere eshte me Vete ate dhe K/Infermieren . Le te denoncoje Indiferentizmin e saj per te ose dengelat e saja per te . Asnje resht

Nr tre i kesaj palo infermiere eshte raporti me Drejtorine e vete dhe eproret e saj mbi kerkes -ankesat dhe shkallen e Korrupsionit te tyre . Asnje rresht .

Me te vetmin qe nuk ka pune eshte K/Ministri . Mbase  edhe Ministri perkates .Deri tek drejtoritee Ministrise por ...per ti Informuar se Eproret direkt te saj jane te Paafte ose te Korruptuar .

Ka bythe . S'ka . Shqiptarshe Flete - Rrufe mbi zgjidhjen e Krizes ne Ukraine dhe hidh ndonje ficor per rrathe. Dava Llafazanesh me luge ne brez se u be deti Kos me letra anonime .

Tani mbete ti shkruaje pas  Euro- Shendetesise edhe OBSH dhe pas aj edhe O - Ke - Be - se smiley qe te kete me se te mbllaciten buzeshpervjelurit e PPU .

Nivel ordineresh edhe kete vit thua ! Po pse me koqelleqet e pejetjeve te asaj me Tirane do na mbani ?

Hahahaha pse mer Mero e paska shkrujt kshu?
E kryqezun direkt shoket qe deri dje ja citonin fjalite dhe analizonin gjithe pasion fjalite.
Eh bote jallane, bote mizore...nji bythe Mero mjafton me ta lujt zarin e ta crregullon llogjiken

Minor details

Nuk me intereson se kush e ka shkruar letren, dua te di a ekzistojne shqetesimet e ngritura me siper? Ne qofte se po atehere urgjentisht duhet te punohet dhe boll me llogje pazari. Njerezit duan spitale.

natyrisht qe ekzistojne.sikur KM te kaloje me pak kohe duke bere selfies e me teper  duke qeverisur vendin ...

Po ty c'pune po te prishin selfiet? Me selfie ai eshte mbret, me selfie eshte pasha, me selfie eshte edhe moda, sepse selfie ben edhe Obama - do thonte njeri ketej.

Kesaj i thone opozite letrare. Eshte forma me e larte e opozitarizmit. 

...dmth  Beti na punonka ne Spitalin "N", me demek osht ngjarje e sigurte por nuk dont me u dekonspiru  ....nje simbol i adreses anonime  ne kohen e Ku**it qe komunistet e perdornin per te etiketuar repartin ushtark teper sekret "N" smiley...Per te duk si asnjeanes i fut nje te krujtme ene Tritanit si ideator i ketij systemi te deshtuar shendetsor .....e po kur te peshkon edhe Merua qe dihet boterisht qe ka qene mjeshtri i anonimeve tere jeten ...mgja i  peshkoj keqas komunistet ket rradhe smiley

Pershendes infermieren Mereme me St. James Infirmary (Emo mos e hum se eshte varianti me i bukur qe kam nigju).

20 vjet iu deshen Meremes me kalu xhiron e plote 360 gradeshe nga "E cmendura N" tek infermjerja po me ne fund ia doli ta kafshonte bishtin e vet si ai gjarperi tek xhami i farmacise.

Kudos, dhe hajde te na e zesh njehere tashti ashtu shqeto e pa doreza llastiku, se sikur na ka lezet.

Edhe une pf pershendes shoqnin time, shokun tim te lagjes turin qe eshte ne burg ne vicensa po del per 5 muaj, shokun tim danjel llaveshin qe eshte martu me nje gru me 1 fmi ne patras te greqis dhe igli moterbukrin qe esht ber picajol i papam te nje restorant italjon ne lugano. Cuna, mos e harroni lagjen dhe hallet e popllit tone betaxhi e kumarxhi. Selam, koko fintja. 

c'na bone, mer PF. Kjo ta kerko me cdo kusht melcin. ne dore. pa kusht! smiley

 

Po takëmi i LefTKopese janë ..Të njëjtët bilbil fryrës ...Ka bere dr Flori ( rp ) nje kenge smiley ...Shoket antikomuniste Nuk jane vetem të  Letërsisë  jane dhe te muzikes . Me Lahutë , Kërnetë dhe Qemane ..

Dilni hapni penxheretë / se vjen Gjëmbi vet i tretë / me lahut e me Kërnetë / Qeenanes çi biej vetë ..smiley

E o Grande Kaka , mos vdekç kurrë si i mbledh smiley

U vërshëllin si Gjelave të Detit .dhe kllu kllu kllu vijnë .Kom përcaktu me kohë që Tallës më me finesë për stallën e saliut si Njente Kapoi ,  nuk mund të gjejnë shokët antikomunistë !

Edhe ket e paska vet S1KQ-ja e? smiley

 

Askush nuk i shkruan Ramës smiley

U msum keq me kto letrat nga populli. Neser pres me padurim letren e Bedriut, taksist te tirana re. Amen o zot beje realitet. E di qe sdo me zeregjumi naten nga suspansa smiley

O PF, iku gjumi tani, u pordh.

nja nji ore me hugh-in do jem. kte me nolt e ke sa per mix. shum i modh! shume shume i modh!

Mos te ka zgju dhe macja? smiley

Eeeeee? Zbulim personal ky. Nuk ka famen e Justin Bibes, po eshte "fortunal" sic thote kapiteni plak tek filmi Adem Rekes. Nigjoje njihere dhe ket qe te te kapi fryma per nolt.

Kiss of fire

smiley. Meqe jemi tek "old souls", po ket cunin e vogel a e ke has ndonjehere perpara?

jo. komplet i panigjum.

Well, keep on eye on him man. Kjo eshte nje nga te fundit. 

yep.

ne ket moment po nigjoj st jamesin me armstrongun, e ke von re sa i ngja per ftyr tiger woodsi kti robi.

sa kadal e kap.

also, turp i modh, po edhe pse ne Jug, s'kam qen kurre ne N. Orleans. 

kur do i bojm ca gjona, mer PF? Kur te na mbije bari?

 

Eh jane te pavdekshme keto kenget e funeraleve te New Orleans qe nuk ka ngel kengetar i madh po i kendu. Une jam i dashurum dhe gjeja me e bukur qe kam gjet eshte ky Double Album nga ku mund te degjosh edhe variantin origjinal te Summertime.

Ja dhe nje pershendetje nga shoku jone Mac the knife. smiley

Infermiere me bole kjo! Sja ben syri terr.smiley

At vend se bo as dreqi po ne budallenjte ajo moot shprese na ma gjall. Sec kan i shprehje pepinot per ata qe jetojne duke shpresuar. 

persmari eshte ai vend. po ti (e shokve te tu me flamur te huaj ne kete teme qe jane dhe shumica e diskutantve, jo pa qellim) te intereson mos jete, se kush ta justifikon pastaj jeten tende mizerabel qe vuan per çdo dite atje ne pidh te arushes ku jeton dhe as ti vete nuk di sepse e ben. 

E ke gabim profili-kti-timit. Vet fakti qe shkruajme ktu tregon shqetesim, sëmbim, pritje, merim. Po mos tna rruhej as e merrnim mundimin. Po tema te tilla jane lodhese, vetekonsumuese, perseritese, drobitese, rrahje uji ne havan. 

Tani ktu me verte ka arusha e drenusha po ka dhe femra nga dy metra qe bejne patina buze detit. Jo si ato femrat e juaja qe e kan me lesh. 

 

sqetllën

shkruan ketu ngaqe ke jete te mjeruar (ne vetmi dhe pa gezim). kerkon te ekzistosh. dhe meqe s'je gje amerikan merresh me shqiperine e varfer qe te shtyu te ikje. dmth vazhdon merresh me problemin tend.

po te ishe i permbushur atje ku jeton, nuk do merreshe me te tjera subjekte, se nuk ka perse ne fakt. 

ti kujton se komentet e tua ne internet, do rregullojne shqiperine ? kur vete e thua, per me teper, qe ai vend nuk rregullohet kurre. 

pastaj ta zeme se shqiperia u rregullua nje dite, siç eshte amerika ku ti jeton. si do arrish ti te kenaqesh, te pushosh se kritikuari, kur as amerika, jeta qe ben atje nuk ta mundeson dot ?

 

 

Do me behet zemra mal kur te behet shqipria. Peshku sdo kete me kuptim. Dhe ti e une do e mbushim jeten tone prej emigrantesh me gjera te tjera. 

me çfare gjerash te tjera ? a ekzistojne keto sot apo jo ? dhe ne qofte se ekzistojne pse s'ta mbushin jeten sot dhe do na mbushin jeten neser, kur shqiperia do rregullohet ?

ti me kujton shqiptaret ne 90-ten. ke probleme me te qenit shqiptar si duket, s'ta mban te prezantohesh i tille, se shqiperia te demton imazhin. po te ishte nje vend korrekt do te ndjeheshe me i lehte dhe pa turp kur prezantohesh. 

meso anglishten pa theks atehere, qe mos ta marrin vesh çfare je shitesat apo komshijte dhe mos te pysin se nga vjen.

Ehu dashke muhabet ti daje. Po iki une iher se e shtune sot, po dal iher nga lagja meskikanve. Dil dhe ti iher anej nga lagja arabve per kismet. 

Dje ishin vietnamezet, sot meksikanet? Sa i gjendur je dhe ti, e mban mire me te gjitha kombesite smiley

kur s'je i zgjut do jesh i gjendur. kush s'ka koke ka kembe, nuk thone kot.

shkruan ketu ngaqe ke jete te mjeruar (ne vetmi dhe pa gezim).

Me fal qe po nderhyje, por ti vazhdimisht projekton tek te tjeret ate qe je vet. Pse u ben gjyqin te tjereve, ngaqe nuk ja ben dote vetes ?

lexoje dhe komentin me siper (dmth gjithe debatin me te dhe mos qit vetem nje rresht nga konteksti) ta marresh vesh psene.

i bej gjyq se shan shqiperine ne çdo koment qe ben, kur duhet te shaje VETEN E TIJ. nuk ja ka shqiperia fajin e jetes se keqe qe ben apo mossuksesit ne fushen profesionale.

si dhe tjeter, edhe une bej jete te keqe, dhe s'jam i pari emigrant se ndryshe kenget e emigrimit nuk do ishin vajtime por te gezushme, por jam i ndergjegjshem dhe e pranoj perpara se t'ja vej ne dukje dikujt tjeter po ne gjendjen time.

bile sa me shume po lexoj  dhe po njoh, aq me shume po me mbushet mendja se ne perendim jete te mire nuk ben asnje, jo vetem ne emigrantet. vendasit kete fenomen (qe kane filluar ta kuptojne tani qe po shfaqen dhe problemet e para ekonomike) ja veshin emigranteve, duke i bere pergjegjes per prishjen e jetes se mire qe dikur benin. po asnjehere nuk kane bere jete te tille, sidomos popujt ( e vendeve pa diell) qe si qellim te jetes kane vetem LEKUN.

Pavarësisht se Edi e njeh shumë mirë gjendjen mjerane të spitaleve dhe kushtet e vështira në të cilat punohet aty, mirë do ishte që letra të tilla të shkruhen gjithmonë dhe nga gjithkush, jo vetëm kur Edi dërgon kartolina. smiley 

PS: Neve nuk na dërguan as kartolina sivjet, mirë shpërblim që nuk morrëm. smiley

kartolinat jane koqjae ullinit qe rama i perdor me genjy e influencu robte, e ka pas praktike pune qe nga koha ne bashki.

Madje edhe sot e vashdon traditen e sms ve e mesazheve zanore telefonike drejtuar popullit, sikur medemek jane te barabarte dhe ai eshte njeri prej tyre. Ne kete menyre vendos nje komunikim gjasme te drejteperdrejte, por gjithnje i rreme pasi vetem komunikim nuk ka dhe kjo duket qarte kur nuk e ka shume idene e realitetit shqiptar. Te njejten gje perpiqej ta bente dhe berisha, por ne menyre me pak efektive. Cunat e PR-it po punojne mire gjithsesi.

Sidomos grate genjehen lehte me kesi gjojnash te personalizuara, dhe Rame maskilisti e perdor sh bukur.

O xheloz, po ti s'e di çfarë emocioni është kur të vjen ai zarfi,  që nis me emrin tënd e mbaron me emrin e kryeministrit .smiley 

Duhet te pyesim veten dhe te tjeret. A eshte koha e mjaftueshme per Edi Ramen si kryeminister i vendit per te zgjidhur njehere e pergjithmone gjendjen neper spitalet tona? Ne qofte se jo mos i bini me qafe Edi Rames. Le ti japim kohen e duhur pastaj e kritikojme. Une prape kam besim se do rregullohet dicka. 

Ca flet o ketline. Te thuash pse nuk zgjidhet ceshtja e spitaleve eshte si te thuash pse sbehet shqiperia. Seshte vec ceshtje shiringash apo garzash. Jo vetem qe keto gjera duan investime kolosale qe shteti i varfer shqiptar si ka po akoma me shume duan njerez profesionale e te pergjegjshem ne punen qe bejne. Ato njerez akoma nuk ekzistojne. Ne kushtet ku jemi edhe investime po te beheshin ne spital prap dreq do mbeten gjendja. Se investimet kane nje firo te jashtezakonshme aty. Aty vjedh cdo njeri qe nga shoferi ambulances te roja dezhurnit, te infermierja qe 2 mij lekshin te xhepi e ka oksigjen e der te mjeku qe te operon. Edhe rrogat po tja rritesh njesoj do vjedhin. Eshte instikti i te vuajturit qe sado leke te kete ne duar i duket sikur ska se e ka varferine ne shpirt. Keto gjera duan gjenerata qe te zhbehen e ska lek e investim qe i zhben. 

E ke shume shume mire kokoleps. Bashkohem me ty. Korrupsionin e kemi ne gjak. Ne perpiqemi te jemi te njejte edhe ketu ku jetojme. Sa vijne nga Shqiperia emigrantet te kapin nga menga dhe te thone. Me rregullo edhe mua tek puna jote, fundja edhe paguaj dike qe te me fusi ne pune...

po obama aty ku jeton çfare rregulloj ne jeten e amerikanve ? apo nuk e zgjodhen per te rregulluar por kot per sport, per ngjyren e lekures ndoshta. 

sikur jeten e nje vendi ta rregullonin politikanet, kjo do ishte marre vesh me kohe. dhe keta politikane nuk do ti linte kush te dilnin ne pension, po do t'i blinin edhe vende te tjera, siç blejne sot futbollistet apo basketbollitet. 

Obama flori, po na jep dokumenta. E laj gojen kur te flasesh per ameriken ere bretckocaxhi qe ha vetem djath. 

po letrat e tua çfare i rregullojne nje amerikani, ja shtojne supen ne pjate apo ja pakesojne ?

Asgje tere nga fronti.E njejta kategori qe behet mode si ne nje vend mondan pa asnje kersheri per Jetn Intelektuale ne vend , pervec lajmit te heqjes se Musteqeve te Nishanit smiley

A ka probeleme te rendate thella e te mprehta ne spitalin e Qefleshes Beti qe memzi ka mujte me perdor duart pa doreza ? Ka  dhe me shume , po problemi parë dhe i vetëm është përfaqësimi i kësaj kategorie llapaqenësh si " bukë për shtypin "

Te mbushesh shqipot me letra InteliDjente , ku  më të te shquarit dallohen  me diskure llapaqensh per probleme qe zgjidhen "me urdher te Peshkut " ose "te Betit " kjo eshte qesharake .Është e njëjta mënyrë të shprehuri me buzshpërvjelurit e " pritshmënisë " smiley pas tre muaj Qeverisje nga " të revoltuarit revolucionarë "

Me Modën e  flete-rrufeve Politike të dava Betrash ose të J.Bregut " s'kisha  bërë ndonjëherë . Ce të mos bëj dhe unë një anonime " duhet ti vijë turp edhe shtypit që shtyn në psikologji Tribalësh me letra Mbretit ,dhe le më autores që në fakt e ka realizuar kapjen me dorë smiley  dhe pjesën tjetër tallet me buzëshpërvjelurit e nderuar edhe të PPU duke ngritur

 " Y None sa probleme "

..kam besim se Rama do ta bej edhe reformen ne mjekesi dhe do tu ofroje shqiptareve nje Mjeksi falas njesoj si ne kohen e komandantit Legendar ,por duhet me shume durim dhe kohe smiley

Ka lezet , shko robi shtrohet ne spital  me qef i pregatit  dhe merr shperngulje si shpi, me komodina , telefon, cercafe, jastike peshqira (se u lodha tu vu presje ) jorgane batanije ene guzhine bombel gazi filxhane krevat extra portativ televizor me kabell pastaj nai karrige borxh posht e lart dhe te tjeret psonisin farmacine e spitalit me leke ndore tu ble serumet gjilponat ilacet mjetet me bo serumin edhe xhepat plot me sajdis doktorrat

ku ka ktu u liru

Zbardhet smileymë së fundi përse karacurva Beti N shkruajti për   shqetësime nëpër spitale. smiley dhe gjeti mbështetje nga një grup dashamirësish e dashamirësesh  buzëshpërvjelur .

Prokuroria ka filluar hetimin për të gjetur se "Ku ishte Beti N " , gjatë kohës që fatkeqja ishte në dhomën e Urgjencës . Nga hetimet paraprake del se Beti N me shoqen e saj Beti Vrima kishin krijuar një rrjet qejflish pederastë , , me të cilët  organizonin orgji me filmime në dhomën e Urgjencës me femra të ndryshme të humbura ndjenjash , kundrejt disa "pagesave të majme "

 Burime të brendëshme që nuk duan të identifikohen bëjnë me dije se shoqja e saj Beti Vrima ka thënë se " përderis berisha me jozefpërckën shitiën bajagi Vajza Shqiptare nëpër Botë për KURVA me fitu Dollarë , , përse dhe ne të mos ta shfrytëzojmë këtë vend pune "

Zëdhënësi i Urgjencës z.Njente Kapo  ka lëshuar me kët rast edhe një mesazh shprese për anëtarët e PPU smiley

Eh more Mero ...qe kujton se meron dynjane! Aq pare sa te duhen ty  per mbulimin e detyrimeve e borxheve, nuk ti jepte dot Edi.Me kot u sterlodhe sa ...ndonje mami ...edhe mund te beje ndonje gje.Le ta mesojn te gjithe; Edi Rama nuk jep fafore ! Gjith kush ka shpresuar, eshte totalisht i zhgenjyer ! Rama nuk mba as fjalen e nenkuptuar si premtim .... as miqte....! Shifni se e ka radhe Naim " beu ", qe shtiu dhe ...grifshen per spiunlliqe e .....! Rama ka shok e mik as vet  Ramen ! Ai synon mbetjen ne histori  si shtet beres dhe ne kete rruge,po i dul perpara edhe Neta , e shtyp me fadrome INDUKU ! Ky eshte Rama 

Reformator! Brezat aktual nuk e kuptojn dot. 

Don zoti dhe eshte keshtu .

Te na rroje Edi Rama grave!  Shyqyr vallai u kthye edhe shpresa shqiptareve! smiley

çfare shprese  ? 

Shpresa e Rilindjes!  smiley njerezit ngrihen ne mengjez nuk po njohin me veten e tyre dhe jo me Shqiperine. Bahce me lule thone socialistet! Mos po na tregojne perralla? smiley

keto qe po mundohet te beje ky, i benim te tera ne kohe te enverit. por kjo nuk na shpetoi nga skamja. 

rama s'ka ide, se çfare duhet bere me shpetu shqiptarin. ndjek moden, te futet ne europe kerkon, kur greqia, vend me mentalitet si tonin, po del prej saj ose po e detyrojne te dale se nuk i pershtatej sistemit europian. nuk paguante dhe nuk punonte sa duhej. 

Mos paj zotin grave!!! Mos se ne rastin me te mire do na e merrni msysh, e ne rastin me te keq do ndjej pergjegjsi nga gjith kjo pritshmeri tuja... e, si dihet ca bo robi nen ksi steresh. E bote Meten tel! Tani fillute me Ramen??!!

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).