MAS, drejtorëve në rrethe: Largoni nga puna debitorët ose ikni vetë!

Të gjithë ata mësues apo punonjës të administratave të shkollave që paguhen nga drejtoritë arsimore, të cilët nuk kanë paguar faturat e prapambetura të energjisë elektrike apo nuk kanë lidhur kontratë me OSHEE-në, do të largohen sot nga puna. Urdhri i Ministrisë së Arsimit e Sportit ka mbërritur pranë drejtorive rajonale arsimore në të gjithë vendin më datë 30 dhjetor 2014, ku jepej e gjithë procedura që duhej të ndiqej për verifikimin e debitorëve dhe pushimin e tyre nga puna. Në udhëzimin e MAS, drejtorëve rajonalë të arsimit u është thënë se në rast se ky proces do të dështojë, atëherë do të jenë ata të cilët do të largohen nga puna.

Urdhri

Në këtë urdhëresë kërkohet që të veprohet në mënyrë të saktë dhe urgjente brenda datës 3 janar 2015, duke bërë të mundur saktësimin e pagesave të energjisë elektrike nga ana e mësuesve dhe pjesës tjetër të administratës që paguhen nga DAR. Kjo detyrë i është dhënë çdo drejtori shkolle në republikë, ku u kërkohet të evidentojnë disa pika. Sipas urdhrit të MAS, çdo drejtor shkolle duhet të komunikojë me përgjegjësi maksimale me çdo punonjës të institucionit arsimor që ai drejton, për t’u siguruar se deklarimi i pagesës së energjisë përputhet me librezën e energjisë elektrike. Ndërkohë, çdo punonjës që është debitor dhe që nuk paraqet në drejtori kontratën me OSHEE-në më datë 5 janar 2015 (sot), kur edhe fillon puna, do t’i komunikohet zgjidhja e menjëhershme dhe e njëanshme e kontratës. Drejtorëve u është kërkuar që më datën 3 janar 2015 të dërgojnë pranë drejtorive arsimore rajonale e më pas në MAS informacionin e kërkuar lidhur me numrin e punonjësve, atyre që kanë paguar energjinë, atyre që janë debitorë, janë debitorë dhe kanë kontratë me OSHEE-në dhe numrin e atyre që u është njoftuar zgjidhja e kontratës për mospagim të energjisë. Në kërkesën e MAS thuhet se, në rast se informacioni nuk mbërrin në kohën e duhur ditën e hënë (sot), më datë 5 janar 2015, atëherë drejtorëve të shkollave do t’u zgjidhet në mënyrë të menjëhershme dhe të njëanshme kontrata e punës. Drejtorët janë sqaruar se mund ta zgjedhin vetë metodën e komunikimit me mësuesit, me qëllim sigurimin e saktë të informacionit. Aty theksohet fakti se ky urdhër ka dalë bazuar në një kërkesë urgjente të Kryeministrit, kërkesë e cila është përcjellë në të 12 qarqet nëpërmjet sekretarit të përgjithshëm të MAS. Po në këtë urdhëresë është sqaruar edhe fakti se nëse kjo detyrë nuk realizohet prej drejtorëve të shkollave dhe nëse ndaj tyre nuk merren masa nga ana e drejtorëve të DAR-ve në qarqe, atëherë nis zgjidhja e kontratës në mënyrë të menjëhershme për këta të fundit.

Formulari që duhet të plotësojnë drejtorët

Shkolla xxx

DAR xxx

a) punonjës gjithsej = _____

b) Kanë paguar energjinë = ____

c) Janë debitorë = ____ (Emri … Mbiemri …)

d) Janë debitorë, por kanë kontratë me OSHEE = 0

e) U është njoftuar zgjidhja e kontratës për mospagim të energjisë = ____

(Emri … Mbiemri …) kontratë me OSSHEE B _ xxxxxx. Debia xxx lek

 

Praktika

Formularë për debitorët në çdo institucion shtetëror

Formularë për debitorët e energjisë elektrike mësohet se janë përgatitur edhe për institucionet e tjera të vendit, megjithëse nuk ka informacion se cili është afati që u është dhënë punonjësve për të nënshkruar një kontratë për shlyerjen e borxhit ndaj OSHEE-së. Debitorë të shumtë të OSHEE-së mësohet se kanë pasur edhe strukturat policore, por atyre u është dhënë një afat që të shlyejnë një pjesë të borxhit, të nënshkruajnë një kontratë me OSHEE-në për të paguar me këste dhe duke dorëzuar këtë dokument pranë institucionit, ku është i punësuar, ai mund të mbajë vendin e punës. Megjithatë, policia nuk ka dhënë informacion sesa kohë u është dhënë punonjësve debitorë për të plotësuar këto kushte që të mbajnë vendin e punës. Ndërkohë, një praktikë e tillë, e cila po ndiqet masivisht nga qeveria, është kritikuar nga Avokati i Popullit, pasi marrëdhëniet mes abonentëve dhe OSHEE-së rregullohen në gjykatë dhe nuk kanë pse të jenë pjesë e një tjetër kontrate, pasi janë lidhur me kushte të ndryshme.

328 Komente

Sinqerisht shum mire ua bajne .

Ja kshu behet shteti. I modh je o ed i modh. 

me histori do hyje si Edi Rama Reformatori.

te tere ne librat e historise hyjne....!!

nqse te gjithe liderat e tjere i kemi pas meritu (tu nis qe nga Zogu I), Edin e kemi fat. cudi, se s'kemi bo naj gjo me e meritu, po Zoti pranej esht i modh.

Edi shikon 50, me raste 75 vjet para ne horizont!

e kemi meritu....sepse kemi DURU!! (jo sapuni duru, por folja e bukur shqipe me durue...)

me shuj nji kuriozitet. mqse shkru nga Shqiperia. Pytja eshte pa asnji lloj ngarkese negative.

Ta zejm se e ke ne dore me caktu kush qeveris atje. Ke do kishe caktu? Si e mendon qeverisjen me te mire te mundshme, me cfare ka disponibel, kuptohet.

po te konfirmoj pa asnje lloj ngarkese por thjesht me deshiren e mire per te pare dicka te mire dhe njehere ate qe e di tashme!

asnje BMW! vetem mall importi mund te pranoja me qellimin e mire per te bere dicka te mire. ex Robert Benmosche.

...Si Cezari i modernitetit , po thoni ? 

nuk e kam problem pse urrehet kshu fshatshe edi rama. thjesht du nji arsye logjike qe ta justifikoje urrejtjen.

duhet mi bo tomen ...karriges ! 

mor e kam vertet. jo se me plas per ramen, ne fakt rama si tip me jep nji bezdi prej shajaku te punum keq.

mir mire e ke, po mos i ftillo vrejtjet nga ...leshi ! 

po tjeter s'di, a qivja udhet. dmth vetem nqse urreheet pse u mori kafshaten nga goja. se ndonje gje te ububushme s'di. si te atij tjetrit me perpara. ja thuaji ti po dite, meqe atje jeton. 

degjoje prej meje: kur robi shahet per ca ka poshte zaves rripit, ata qe e shajne nuk kane kokerr fare siper qafes ! 

Ka mësues që nuk e kanë paguar akoma debitin, edhe pas gjithë kësaj kasaphane që po bëhet?! Të fortë janë!

Hiq ketej ver andej, paguaj ketu vazhdo jeten! Tani do behen te gjithe spiuna qe ti zene vendin njeri tjetrit! smiley 

Ah moj Shqiperi ce pate gjithe ket fat!  Me drita pa drita ai vend ka per t'u bere FANAR! 

FANAR per zotin!!!! Lexova artikllen dhe kujtova ato zarfet qe kisha ven menjane, qe mi kish dergu bashkia e qytetit H per shlyerjen e takses se tokes te x e y prone. 

Faleminderit zoti kryeminister!!!!

Nga Amerika shlyhen kollaj! smiley edhe une sa pagova nje detyrim qe ma kishte lene qiraxhiu qe me 2012 pa    Paguar! Mu be zemra mal per Zotin!  Falenderojme shtetin perzemersisht! 

Dmth zevendesohet detyrimi i meparshem i te dalmes ne miting? Ska per te ngel mesues pa e votu! 

Nëse më parë shkonim në mënyrë "vullnetare" në mitingje, tani do hapim gropa në mënyrë " vullnetare", nëkuadër të Programit të Pyllëzimit. E forta është se asnjë mësues nuk po hap gropa, po paguajnë punëtorë për të hapur 2 gropat që u takon çdo mësuesi. 

Ti sa gropa hape? Ose sa gropa te hapen, puntoret? 

Ka nevoje robi te dale nga zyra e klasa, te shofi jeshillek, te uli stresin, te kryej aktivitet fizik etj etj etj

Ne e kemi radhën tani në janar. Unë do jem me raport, ishalla shpëtoj me këtë rast.

Aman, po të ishte në orar pune dhe nuk na rëndeshin, por jo të shtunë e të djelë smiley 

Nuk jam kundra vullnetarizmit, por kur bëhet vullnetarisht, ama, jo me detyrim. Kështu është kur vë servila në krye të drejtorive.

Sot pyllezimin, neser hekurudhat. Pastaj ministri i Mireqenies nisi pune te nesermen e dasmes, ju po qaheni per nje dite weekendi.

Ore, po qejfi ha kumbulla të tharta, puna është se unë s'e kam nga qejfi, ai po smiley

Se besoj se do pushohet njeri. Do I kene pagu debitet deri tani. 0 do jete numri. 

Do spiunojne njeri tjetrin, sa te gjendet e drejta ja moren vendin e punes! 

Pa pune???

Ne burg! Ne burg! 

U ka bo porn u ka bo smiley

 

Kot qi ja jep leket ne dore qeverija miletit, fare mire mund tja administroje rrogat direkt vete smiley

Qenka bere MASH shoqeri permbarimi keshtu? Keta jane bere skandaloze fare.

Tani besoj vertete se do hapen 300 mije vende pune. Edhe nje premtim tjeter i mbajtur! Faleminderit Edi Rama!

ç'eshte gjith' kjo eufori? nqs deri dje thoja se do kthehem ne Tr,tashti them se duhet te kthehemsmiley 

lajmi i fundit ne Lezhe punonjesa CEZ hum ndjenat prej mbingarkeses per shkak se njerezit jane versule per te paku EE .

Jepi ne icik kohe ketij; ka per ta mulu dragojn me Ed Ramen!!!!

Ed Reformatori thuaj!!!

Po pse mer ca kish me shume Henri VIII se Edi yne? 

Ku eshte ai emigrant skeptiku. Nuk behet, eshte e pamundur thoshte. Urdhero!!!

Austri mer Austri do bohet Shqipnia...Austri!!!

 

Shkolla xxx smiley

Formulari që duhet të plotësojnë drejtorët

Shkolla: triple x

DAR xxx (formerly known as Nurse Betty)

a) nxenes gjithsej =

b) Kanë shkuar ne spital pa ndjenja =

c) Janë molestuar =

d) Janë molestuar, jo ne spital por ne zyren e deputetit = (Emri / Mbiemri, po po Emri / Mbiemri)

 

Nuk meret pushteti me "smiley" jooooooo

 

shkolla XXX smiley Ron-o, ku i shko menja

Sa thelle ka hy cubnia dhe hajnia n'at ven mer ti eej? 

Vjedh edhe zotni msusi edhe zojushe zysha! smiley

Imagjino ca vjedh presori i fiskultures dhe ai i elektros! smiley

Edhe hajde mos thuj pastaj "fajin e ka Saliu". 

Saliu mer e ka, qe masi e shkerdheu kufomen e shtetit komunist komthi, ke muri i kulles, ja la pastaj me e shkerdhy kujdo fare shtegtari qe i ra rruga aty pari. 

Futi cubnine dhe hajnine e Mbi-Drinit ne sistem. 

Po as Sala nuk se ra nga qilli jo!

Ne e pollem. 

Dreqi kur s'ka pune, qin kalamojt e vet, tha! smiley

Dreqi kur s'ka pune, qin kalamojt e vet, tha!

 

Kjo po qe asht shprehje !

 

aman shtjelloje edhe pak
 

Kur e mendon cfare autoriteti kane patur mesuesit e si jane katandisur !

Saliu mer e ka, qe masi e shkerdheu kufomen e shtetit komunist komthi, ke muri i kulles, ja la pastaj me e shkerdhy kujdo fare shtegtari qe i ra rruga aty pari. 

Futi cubnine dhe hajnine e Mbi-Drinit ne sistem. 

smiley

Dhe polli Beti N me Beti Vrimën smiley dhe " y none sa shumë analë " për me kuptu që , një Malok i papërgjegjshëm mendërisht por tepër i Aftë Hajnisht e Pritaxhi Ferrash si sali Qenef berisha , i shndërroi shkolllat në rapadam dapa dapa dipi dopa smiley ..me xxx si prapamoderne !

Se shkollat zotrie ..

me powerpoint e kane nisur? e mori ajo drejtoresha e Tiranes? po ajo e Lushnjes? ta kthejme dhimbjen ne euro.

Eshte ironike se mesuesit kane rroga nga me te larta te buxhetoreve, disave ju vete tek 400-450 dollare ne muaj..Nderkohe kemi pensjonistet e shkrete me pensjone minimale te cilet vajti data i ke me fature dhe leket ne dore ne radhe per te paguar

Meqe mroklla i tha dy fjale serioze, po i them dhe une.

Problemi ne thelb eshte problem i shqiptarizmes a.k.a kultura tradicionale shqiptare, e cila historikisht ka mbijetuar ne zonat rurale. 

Pas humbjes se forces se perandorise bizantine, qendrat urbane ne hapsiren shqipfolese u dobesuan dhe kjo hapsire u dominua nga kultura rurale. Me forcimin e venedikut urbanja u rikthye fuqishem dhe dale nga dale filloi ti merte terren rurales. Deri ne shek e 14 qytete si Tivari, Ulqini, Shkodra, dhe Durresi ishin qendra urbane ne kuptimin e plote te fjales te cilet qeveriseshin me statute bashkohore perendimore. Qytete bregdetare te gjitha, por qe influenca e tyre kulturore kish filluar te ndihej dhe ne hinterland. Ardhja e turqeve e nderpreu ket proces. Shkaterrimi i menyres se qeverisjes se qyteteve bregdetare dhe decentralizmi i pushteit Osman krijoi kushte optimale per rikthimin e rurales. Izolimi komunist i dha nje mundesi tjeter rikthimi rurales (Saliu qe ngrofet ne oxhak me djemt e Enverit eshte personifikimi me i mire i rifuqizimit te rurales). Pas renies se komunizmit, ruralja ka dominuar plotesisht.

P.s. Shpjegime se cilat jane karakteristikat e kultures rurale dhe asaj urbane nuk jap!  

Ja! E qiti koken!!! Po jemi vllezer me turqit mer!!! Po Gjergji i Kastrioteve ka vra myslimon mer!!!!!!

Eh keta ruralet....ruralet Rono... Keta Sules i vene nje pale krahe, mustaqe dymetroshe dhembe katallani dhe e shendrrojne dragua  smiley 

S'osht per ktu ky muhabet, Ron. Sinqerisht ta them.

Jo per gjo, por e kom dore me nji qe sa te fillosh me bo dy pare muhabet per se mbari, do vije kavaleria rustikane me emotikone budallaqe ne brez ene do shtij ne ajer, si ata kaubojsit ne ca filma me bud spenser.

ke te drejte!

Sapo e pashe me larte qe "cubnine e mbi-drinit" e kishin cmitizu duke sjell nji shembull nga Vlora. 

dreng-dreng!

Emo, Roni ka te drejte.

Ky fenomen eshte historik dhe theksimi eshte pikant sot. Pasi ruralet kane ardhu/zbritur ne anarki te plote, kane pushtuar toka ose i kane blere prej bashke-ruraleve te tyre te ardhur me heret, me pas.... nuk kane paguar asnje takse prer token veprim abuziv, pastaj.... nuk kane paguar asnje demshperblim per shtepine e ngritur ne token rrembyer qe nuk ka qene truall, pastaj..... kane vjedhur ujin me shpim tubacionesh jashte ligji,...... pastaj kane vjedhur korentin. 

Pensionistet jane kryesisht ruralet e dikurshem te ardhur ne vitet 45-50-60, "te qytetarizuar" me dhune prej diktatures, te urbanizuar per te qene nen kontroll. Ashtu sic ishin ruralet te izoluar per te qene nen kontroll prej diktatit, nen frymen e dhunes. Ata megjithate vidhnin kooperativen ose fermen bujq. per te mbijetuar, dhe kjo ishte nje tradite e krijuar ndermjet inatit te bashkemarrjes se tokes p[rej shtetit, perzier me traditen e hajduterise ose piraterise se trasheguar si kod trimerie ose aftesie.

Shenje varferie? apo fitimi i lehte si pasoje e dembelizmit?, ky dhet analizuar.  

nuk po diskutohej fare qe Roni ka te drejte smiley

une nuk kam per ta marre vesh kurre pse shqiptaret e kane kaq te veshtire te kuptojne se pika e ktheses qe thote Roni eshte nisja e vektorit per "rrugen e mootit" qe nisi para nja 600 vjetesh e qe vazhdon edhe sot e ksaj dite.

mirpo si ta kuptosh, ku le lejn bubuzhelet, si ta zeme muc nano bestselleri, qe i fut nje pordhe te papergjegjshme per tu dukur cool e per te dale kunder nje aradheje professorash me mjeker, e te thote qe tek ne kellira e lindjes se mesme u pranu me qejf e vetvetiu, se ate donim medemek. 

por prap po te them qe ktu behet saora kallaballik, me keq se naj radh patatesh pa liste diku, dikur, ne vendin e korbit te bardhe. e pranej s'ia vle.

Kete teori e ke te lexuar apo e ke krijuar vete?

Do te doja te flitej me shume per mesuese qe nuk permbushin profilin e postit qe okupojne. Per dritat, shpesh here lihen pa paguar. Nuk e kuptoj pse te lirohet nga puna nje qe ka dy muaj pa paguar.

Ne nje konsiderate te dyte, do te doja me shume qe kryeministri te justifikonte me cfare te ardhurash ka ndertuar nje kompleks ndertesash qe neper media konsiderohet thjesht si shtepi.

Pa marr persiper qe te jem i sakte dhe i mirinformum , thjeshte konstatime:

Rurale jane 3/4 e popullsise se Evropes dhe SHBA e Kanadase . Ose te pakten kane origjine rurale jo te larget .Po te vijme te ne shqipot Saliu tuj u "ngrohe" te oxhaku me djemt e Enverit. Enveri urban ose qytetare simas standarteve shqiptare . Sala rural / malsor / malok po simas standarteve shqiptare . Ca ndodhe tash ? Sala qe 13 vjec liveze ne Tirane  edhe jo neper rruga e rrugica por ne shkolle pasi shkollohet , bahet nji kardiolog me emer po aty ne Tirane . Krijon familje dhe vazhdon karrieren po aty ne kryeqendren urbane ku edhe u shkollu . Simas nji llogarije te thjeshte Sala sot eshte 70 vjec. 13 vitet e para te jetes se tije i kaloi ne nj zone rurale aty krey 7 vjet shkollim elemntar masandej shkoi ne kryqendren urbane ku kreu edhe 8 vite te tjera shkollim plus edhe nje vit ne France . Ne kto 70 vjet Sala  13 vitet e para i kaloi ne Tropoje dhe 53 te tjerat ne Tirane . Kush ishte dreqi e kush ishin femijte ?!
 

Sala i pagu dritat se u urbanizu jo se u qytetarizu. Te qytetarizohesh kerkon ca me shum. Pastaj po flitet per nomadet 23 vjecare.

po pse ti nga tepelena, çfare bere me shume nga ai ?

po flasim per kulture or lum miku...kulture

oh please !

@jack baba

Sala, e vertete qe erdhi ne Tirone, por bota mendore e tij mbeti atje, mes honesh, ujvarash, zanash, oresh, etj etj. 

Shiko fjalimet e Sales: sikur po lexon Gjeto Basho Mujin. 

Vrasje, gjak, bijte, eterit, bese. 

Pse? 

Sepse vitet formative te tij, rrethi familjar, ishin te nje vendi dhe nje kohe tjeter. 

Namely, shekulli i 17-te North of the Wall! smiley

Wildlings!!! 

Fatkeqesisht! 

 

0 der ne 13 vite ne Tropoje apo kudo tjeter peshojne ma shum se 57 vite ne Tirane .E kam pak te veshtire per ta besu kete .
 

Najhere nuk ka te boje fare ku, qysh e si. Kam pershtypjen se 570 vjet ta lije ket mut ne DC, muti muti kish per te met. 

Vec ktu ne ppu i mbrojn dizertacionet pa oponence.
Pirdhi m'te muhabetit qe i vejn diga qekur e hapin. Ta themi po kan per t'na e dhi krahu tjeter...
Tamom psikologji leshi-m'tresh: e drejte eshte ca them un.

Te njejtin mendim kishte dhe Luigji 16 per katunaret, derisa ata ja keputen koken me ceremoni. Haroi i mjeri qe ishte mbret dhe jo borgjez.

U dogji fshatareve smiley

 

told ya.

ah, nqse do me bo icik katenacio, tjeter pun. terhiqem ne ven.

i hupte varri ati qe tha se komunikimi masiv ngre nivelin.

Futi nji "me burg, me burg" tall bythen me copat e mishit qe menojne ja komunsiti qelbet menjen me fut popullin ne burg e ka, dhe je ne rregull.  

ai mroklla ma pati fajin!

Ai e ka!!!

Po bo ca komente qe s'i anashkalo dot. Si per shemull: A ca te bo e paqimja" smiley

 

a anashkalohet dot kjo?

Saliu mer e ka, qe masi e shkerdheu kufomen e shtetit komunist komthi, ke muri i kulles, ja la pastaj me e shkerdhy kujdo fare shtegtari qe i ra rruga aty pari. 

Perle!

25 vjet histori me nji fjali! 

 

true.

m'duhet me bo dy gram pune tani. filloi puna, Rono. Shume te mira kto pushimet e sivjetshme. Cheers for now.

Asnji prej atyne ca ka thane Mrroklla nuk anashkalohet .

a e di ku futet mroklla ?

I don't know man... por edhe shqiptar edhe borgjez i bie qe te kete vdekur 500 vjet ma pare !

Natyrisht qe qeveria ka tagrin per te marre masa e per ti zbatuar nepermjet organeve te saja, veç ajo data 5 janar, kufiri qe qeveria ve, mu duk shum dragonian. Nuk jam kundra nismes se qeverise, duhet vertet nje fare disiplinimi, por afatet me duket sikur nuk i japin frymemarje njerzeve. A nuk do ishte mire qe qeveria ta shtyje ate afatin nga 5 ne 15 apo 25 janar, per tu dhene me shume mundesi mesuesve, pak me shum kohe per te korigjuar debitin e tyre nga Energjitikes. 

@ emigrant :

pse shqiptaret e kane kaq te veshtire te kuptojne se pika e ktheses qe thote Roni eshte nisja e vektorit per "rrugen e mootit" qe nisi para nja 600 vjetesh e qe vazhdon edhe sot e ksaj dite

Ne fakt, problemi eshte se, kur Roni shkruan se "deri ne shek e 14 qytete si Tivari, Ulqini, Shkodra, dhe Durresi ishin qendra urbane ne kuptimin e plote te fjales te cilet qeveriseshin me statute bashkohore perendimore",  harron  te percaktoje se ç'fare ishin ato qytete. Shqiptare ?? E pamundur, sepse asokohe (ne vitet 1300, me nje fjale), nuk kish kombe, dmth as shqiptari. Dmth as qytete shqiptare (te pakten ne sensin qe i japim sot kesaj fjale). Bizantine ? Ok, po ç'do te thote 'qytet bizantin', ne sensin etnik te sotem ???

S'ka patur asnjehere ndonje pike kthese, sepse s'ka patur "kush" ta merrte

sipas teorise tende qytet shqiptar i bie te jete vetem qyteti stalin.

po cfare rendesi ka etnia?

Qytetaret e Dubrovnikut sot e kesaj dite flasin nje gjuhe romane mes tyre. Dmth etnikisht nuk kane lidhje me sllavet kroat. Ama kultura urbane e Dubrovnikut sot sundon ne Kroaci dhe jo ajo e sllaveve Dinarik. 

ai mesa duket nuk e kuptoi komentin tend. te dyve keni mendim te perbashket, qe mund ta beni teze dhe te mbroni doktorate, qe shqiptaret nuk jane rob qytetesh po shpellare.

jo jo o profil, po thote qe shqiptaret jane te ardhur, andej nga 1400....

300 kalorsat qe solli skenderbeu me vete, do kene qene vetem shqiptare. ndersa vete skerderbeu ishte serb.

jo Bame jo, nuk po them qe "jane te ardhur"; aty kane qene, por nuk kane qe te vetmit aty "ku kane qene".

Dhe mbi te gjitha, nuk e kane pas dite shume mire se ç'kane qene ! (sidomos kete te fundit po them). Ose dhe me troç: nuk kane pas "mend e sodit" per te ditur se ç'ishin

Ron, nuk thash qe etnia ka rendesi (pra, jam dakort me ty: kur flet per periudha te tilla te largeta te historise, nuk ka si te kete rendesi etnia!). Por amà kur vjen fjala per sot, ti e pe me optike etnike, (600 vjet "rruge mooti" etj etj).

Une e kam ketu: eshte naivitet historik te fokusosh gjithshka tek pushtimi otoman. I cili, ne shuuume kombe te tjere, rezulton krejt e kunderta e opinionit qe i ushqejme ne shqiptaret vetes.
Kunder-shembuj:
- C'duhet te beje nje komb i stermadh (si indianet), mbartes te kultures dhe fese me te vjeter ne bote (nder ato qe ushtrohen ende), pra induizmit, nderkohe qe ka si simbol kombetar nje veper arkitekture fundekrye te tradites muslimane ? (mogole, më sakt).

- Ose dhe me gjere: kamboxhianet jane thellesisht dhe teresisht budiste (element qe perben pothuaj esencen e ekzistences se tyre, pak a shume siç kemi ne gjuhen), dhe prap se prap, ne qender te flamurit te tyre krekoset nje monument hinduist ! (Angkor Wat)  -nje komples induist qe gjeografikisht eshte ne kamboxhia, por qe eshte teresisht induist. Ata duhet t'a shqyejne ate flamur, se keshtu i bie !!

- Ose : po sikur te kishim patur 'rriskun' e iranianeve ne, pra : nje popull qe flet farsi, nje nga gjuhet me te vjetra te familjes indo-europiane, dhe e shkruan me alfabet... arab ! (edhe pse, deri dhe fonetikisht, persishtja -gjuha farsi-, e ka aq te veshtire adaptimin me alfabetin arab, sa qe edhe ka shpikur 4 germa suplementare "arabe" !!). Imagjino sikur shqipja te ish vendosur te shkruhej me alfabet arab !!!! Po ne do ishim shqyer me njeri-tjetrin !!
Iranianianet hiç amà !!
 

Pushtimi osman beri ndryshimin me te madh kulturore ne ato troje. Nuk e di a ke vajt ndonjehere ne fashtin kosovare ose ate maqedon. Te duket e pamundur se Viena dhe Roma jane vetem nje ore e gjys larg me avion.

Tashti ti me thua mos u fokuso te pushtimi osman. 

po, kam shku ne fshatra kosovare dhe maqedonas. Dhe eshte fiks siç thua ti. Por ama edhe Sarajevo (po aq ne ballkan) eshte ekzemplar perfekt i arkitetktures otomane, dhe s'eshte veçse nje ore e gjys nga Viena dhe Roma !
smiley

une e kuptoj qe arkitektura eshte pjese e rendesishme e kultures por rrefuzoj ta ul veten ne nivele qe te filloj dhe te shpjegoj se ceshte kultura. Dmth ate arkitekturen osmane te sarajeves ta hedh ne toke fakti qe ne shumice tokat ne sundim te perandorise osmane shekulli i 19-20 i gjeti kryesisht analfabete. 

tashti eshte rradha jote te tregosh per kompleksitetin dhe mrekulline e ndertimeve te arkitekt Sinanit si sinonim i madheshtise kulturore osmane.

 

shko meso frengjishten ti robo, pastaj ec e na mbaj leksione.

ene ti , nuk do boje  keq, te hidheshe  nje vrap, gjer ne Spanje! Jo per  te mesu spanjishten, por per te pa se si kali arab u bo " kali andaluz " .Po dhe ndonje gje per ate ...Avicenen  me dy emna ! 

rrugt e mutit i thashe une, jo Roni smiley

shembujt qe dhe nuk vlejne asnje grosh per ca po flasim.

te dera kishe zoterime/qytete venetike. me gjuhe zyrtare jo shqipen, qe me gjase ka qene gjuha e plebes (barinjte e joqytetaret ne thellesi). OK?

Ta zeme se eshte keshtu. E ca pastaj? Njesoj eshte te kesh garnizone turq me dy hamame te qelbet e nji medrese vs. qytete te fuqive te europes si berthama zhvillimi? Se eshte polisi ai qe percakto ate vektorin e asaj rruges.

Ore, turqenia nuk se na kishte naj inot ne, nuk se u bo e semura e Bosforit qe te na bente keq ne. Ajo thjesht na mori me vete te Lemja se te Lemja shkoi.

Te ishte ta zejm turqenia si franca apo ingliterra, ne kishe nigju i gjymes llafi prej meje, po mos me thoncin ne emer. Se ankohen naj her edhe kto indiont e raxh kapurit ktu nga anglia (se nacjonalista te mdhej, mer jahu, na vlon nder deje gjak indiani, si me thon), por iu them gjithnji: rrini mer muter, se s'ju shtiu ne dore sullton pekmezi edhe ta shifshit ju sot se sa do e majshit IT-ne e USA e sa do ishit minoriteti me i mirepagum ne te.

Njesoj eshte te kesh garnizone turq me dy hamame te qelbet e nji medrese vs. qytete te fuqive te europes si berthama zhvillimi?

Ky eshte i gjithe thelbi mer Stalker. 

qytetet bizantine shqiptare e kane pesuar renien e tyre shuuuume perpara shek XV. Dhe kurrsesi si pasoje e ardhjes se Otomaneve.

Stalker ti me duket po e ben si ata femijet ne plazh qe vet e ndertojne kalan prej rere dhe po vete e prishin. smiley

Kush i zuri me goje qytetet Bizantine?

Po flasim per qyetet Venedikase. 

C'fokusoju prej qyteteve Bizantine dhe fokusoju te qyetet venedikase. 

Bizanti i lau duret me tokat shqiptare qe ne 1204. 

Pra ti je i bindur se sot, kultures urbane (qytetase) te nje Dubrovniku 30 mije banoresh as qe i avitet kultures urbane (qytetase) te nje Zagrebi (sllav) 1 miljonesh ose te nje Sarajevoje (muslimane) 500 mijeshe ??

*kot per lloqe: te gjithe ne ish-Jugosllavine e Totos e kane ditur se qyteti më urban (më qytetës) i asaj kohe ka qene pikerisht Sarajevo.

** Grupet me te mira rock kane qene... sarajevase ! Pse ? Sepse dhe mê mikse !! (kulturalisht)
 

kur Dubrovniku ish qytet Zagrebi dhe Sarajeva ishin fshatra. 

Dmth ish Dubrovniku po qe Zagrebi dhe Sarajeva. 

normal qe Sarajeva ishte fshat, sepse kur venedikasit benin Dubrovnikun, selxhukidet ishin ende te zene (se po benin Isfahanin ) smiley

Cette époque, sous l’impulsion de Nizam al-Mulk (le célèbre vizir de Malik Chah), est une période de grande prospérité pour la ville. Les revenus de l’immense empire seldjoukide sont utilisés pour faire de la ville un centre artistique et scientifique important. Des écoles comme la Nizamiyyah ou la Ibni-Sina sont alors fondées et rayonnent dans la civilisation islamique ; Omar Khayyam dirige l’observatoire d’Ispahan à partir de 1074 et créé le calendrier persan qui est encore utilisé aujourd’hui

* ne nje fraze te vetme: Omar Kajam; observator; kalendar pers (ne funskion edhe sot).
 

 

 

 

tjeter kush e ndertoi Isfahanin o Stalker...jo selxhuket.

E ndertuan ata qe u treguan grekerve se ceshte lluksi. 

 

Ta them dhe i gjo se nuk e mbaj dot (e kam sinqerisht e seriozisht) : kur i shikon qytetet e bukura orientale (per mua Orienti fillon ne Marok e mbaron ne Kine, ok?), eshte flagrant fakti se jane ndertuar "à l'image du paradis"  (per ti ngjare parajses; "si parajsa").
Ndersa qytetet e bukura oksidentale kane nje tjeter veçori te perbashket: jane te ftohta si gur varri.

Pjesa tjeter pastaj eshte histori preferencash...

Ja naten nje here !  tring zylja neser !  smiley
 

per mua Orienti fillon ne Marok e mbaron ne Kine,

how about Japan? smiley

harron  te percaktoje se ç'fare ishin ato qytete. Shqiptare ?? E pamundur, sepse asokohe (ne vitet 1300, me nje fjale), nuk kish kombe, dmth as shqiptari.

po ishin qytete arber, more stalker.

dhe banoret thirreshin arbereshe atekohe, kemi mesuar...

...kishte nbreteri me emrin Iliri ! Nje mbreteri qe luftoi 254  vjet me Romaket ...

te ishte siç pretendojne ata, qytetet e kohes do t'i kishin NDRYSHUAR gjuhen te gjithe territorit, siç beri Roma ne krahun tjeter te detit, qe u ndryshoi gjuhen plot e plot popujve tek te cilet shpuri QYTETRIMIN.

qytetrimi te ndryshon koplet, te riben, te asimilon, ndryshe KY NUK ESHTE QYTETRIM. eshte kulture me e dobet se ajo e vendit, me pa vlere, me e vonshme. 

pse s'behet çifuti gjerman, francez, anglez, amerikan, etj. ka kulture me te vjeter. pse s'u bene greket romake, se kishin kulture me te vjeter. pse nuk u beme neve romake, greke, turke, italiane, etj, se kishim kulture me te vjeter.

 

Te gjitha kulturat, ne origjine mbten lindore.Perendimi, pasi  i njohu, i perpunoi.Romaket nuk cuan por moren qyteterim nga lindja, Profil! 

uo grava, po nuk merret ashtu kallup gjeja o burr i dheut. greket nga fenikasit, romaket nga greket e ku di me se c'tjeter. ajo eshte vetem fjalia e pare e kapitullit te gjate perkates qe vjen me pas. se per ashtu, ajo teoria qe ketu u implantuam nga UFOt na nxjerr brashnjar te gjitheve.

origjina! nuk ka avdallek me te madh se sa kur teprohet me ate koncept. madje as gjenetistet nuk duhet ta teprojne me te.

le ta vazhdonin greket e vjeter, pse e lane? 

emo, kur fiset gjermanike hanin mish gjys  te gjall te kafsheve te egra, dhe visheshin me lekura, ne Potom shiteshin ene carapet edhe tirqet gjith ngjyra ndersa  djathi shitej me monedha te prodhuara  ne vend !

fola per ketu se po te ecim dhe pake manej na len dielli, princi i atij qytetrimit karshi gjinakastralinjve, merrte per gru bijen e faraonit ....te ..misirit 

po leri o keto, se fiset gjermanike bene ate qe roma dekadente s'do ta bente kurre. bene europe!

me vjen keq te them, por teorite e shenimeve per lindjen e mesme, qe medemek kur kordova vezullonte ne mermer e flori, parisi e roma shkelnin mbi bajga, jane te mberdhihura. ato ja leme xhaxhit, se atij edhe i shkonin.

grave tregoi pak emigrantit kush e ka shpik zeron! 

nuk ja deftej se kam frik mos me pysi: po mullin e kafes ". 

vuni re , kam thene ..." e perpunuan  kulturen lindore " .Por historia nuk fshin piknisjet ! Se Romes Perandori shqiptar i Bizantit,  Kostandini i Madh ja vuni ne ligj ate fajin qe boni me ate kryqin prej druni ! 

po mire, me thuaj kete: pse s'e beri ne vend te tij Kostandini.

Atij ...i ka thene Perendimi i Madh,  sepse e dau ne trish gjith Perandorine dhe e boni zap sa ishte gjalle 

e beri sa i luajti fene (literalisht) smiley

naten e mire, Grava!

naten e bofshi Ju se ke ne ...harakalisi ! 

Ishe shumë mirë me shpjegimin "shkurt po saktë "për Qytetarinë - Qytetse . Kjo këtu më sipër është një mishmash që nuk ka libër që e shtjellon pa nja dhjetë Volume e Kundërvolume .

Respekte për Stalker pa u shndrruar në shembullin e përroit psikik !

per mu, qofsha gabim por kultura qe u eshte " dhuru "grekeve  nuk eshte e tyre , eshte e shqipes dhe eshte shqipja e jo greqishtja baza e gjuhes vjeter dhe njekohesisht  e kultures. Un e kam lexu dy here Homerin dhe jam habit me gjuhtaret tane, qe nuk e paskan lexu! Ore e gjitha eshte  ...shqip puro ! 

ja mor njerez , me thoni me cilen gjuhe te botes merr kuptim emni i Delfinit ? Shifeni si leviz ne det Del dhe fundoset Del-fin , del - fun, del -fund ...! Kush mor ja vuni kete emen ? Nga cila gjuhe e botes ? Greqishtja ? Fjala " fin" eshte me rrenje shqipen ! Fun, fund...

Po... se mos vec ky emen ...Lexojeni Homerin dhe bojm nje tem me vete, mase bi dhe ne vesh te gjuhtareve tane , qe jan vertit vec ne 13 fjalet e Cabeut ..,

"Rruge mooti," in a way, jo se fillojti pushtimi Osman, pasi perandoria Osmane ne ate kohe qe e zhvilluar (mbase dhe vendi me i zhvilluar) dhe kjo qe arsyeja pse shtrihej nga Afrika e Veriut deri ne Vienne, por sepse me vone perandoria Osmane u kthye ne te semurin e Evropes, kurse vendet Evropiane u zhvilluan. Kjo mbase shpjegon dhe paradoxet qe ke sjelle Stalker, ka ndryshim midis vendin e tradites muslimane ne shekullin 17, dhe Pakistanin sonte.
 

 sepse s'ka patur "kush" ta merrte

Ka pasur qe cke me te!

te gjitha principatat shqiptare (Shqiperi e mesme e siper) te shek te 13 kishin filluar ta kthenin pllaken prej bizantit dhe te orientoheshin drejt oksidentit. Dukagjinasit qe te afroheshin me frengjt shpiken idene se ishin me origjine frenge (Dukagjin=Duc de Jean). Por nuk ishin vetem Dukagjinasit qe shpiken legjenden e prejardhjes frenge por dhe Topiajt dhe Muzakajt. Pra tendencen per te mare kthesen drejt oksidentit e vren shume qarte nga qasja qe kish paria e principatave shqiptare per tu njesuar gjenetikisht me principatat frenge. Por ky proces u nderpre me ardhjen e turqeve! 

çi ke keto pallavra mor njeri kozmopolitan ?

Now this is just utter BS... ore ne kohen e Dukagjinit Franca nuk qe Paris, por dominonte semundja (black death) e lufta.

Welcome back.

smiley

nc nc nc smiley

 

 

E pamundur, sepse asokohe (ne vitet 1300, me nje fjale), nuk kish kombe, dmth as shqiptari.

si s'ka pas kombesi???  me gjithe mend i besoni keto budallalleqet e lubonjes!

mos e ngaterron gje me shtetesine,se kombesine ta jep pike se pari gjuha e nenes, dhe gjuha e nenes per shumicen e gadishullit ilirik ka qene shqipja-arberishtja.  bizanti ishte perandoria e kohes,perandoria romake lindore sic quhej zyrtarisht dhe pas saj ajo osmane. por populli fliste shqip me njeri-tjetrin.

shqiptaret qe te gjejne rrugen e humbur duhet ti kthehen asaj qe kane besuar ne shekuj,ti kthehen paganizmit.

keta kryqtaret e papermbajtur te kohes se sotme,nuk kane asnje ndryshim me hamza kastriotet e dikurshem.  eshte kategoria e puthadoreve qe i lepihen bajlozit te radhes

hamzai u be tradhtar prej hallit, ndersa keta jane prej qejfit. 

hamzai ishte shqiptari me i forte dhe trim pas skenderbeut. dhe shpresonte qe t'i merrte pushtetin. kur skenderbeu lindi djale, ai e tradhtroi dhe shkoi me turqit, ngaqe pushteti do i takonte me pas djalit te skenderbeut dhe jo atij si me trimi nder shqiptare. 

ky eveniment i vockel tregon edhe pse shqiptaret (po ashtu dhe greket e vjeter) nuk i donin dhe as kane pasur, mbreter héréditaire (siç kishte e gjithe bota). mbreterit kane qene vetem te rastesishem tek shqiptaret. 

shqiptaret qe te gjejne rrugen e humbur duhet ti kthehen asaj qe kane besuar ne shekuj,ti kthehen paganizmit.

Shpetimi i shqipove compadre i vjeter eshte, te lene pordhet mbi origjinen e fisme e ti futen punes.shiqo korenaet e juges psh.para 60 vjeteve punetore orizoresh ata cobene ne.sot ata jane kombi qe prodhon samsungun e sende te tjera te teknologjise se larte ne jemi ende ngrehu njeri e bjeri tjetrit.

Si jane statistikat so far? Sa letra u mbushen - ka pagu, ska pagu? Sa dolen Kane pagu?!  Kam besim se 0 do jete numri I teachers qe skane pagu. Deri tani dmth qe I kane pagu qe para 1 muaji. 

Na vdiqet me keto statistikat! Jeni mesu keq me INSTAT-in e qemotit, tejkalim pas tejkalimi.

nuk rref çekani te statistikat, por tek pastrimi i ushtrise qeveritare qe po ben rama. te gjithe paguesit ai se shpejti do t'i veje ne front kundra mos paguesve. mos paguesit prandaj dhe po i heq nga radhet e armates se funksionarve, qe te mos i kete si kollone te peste. 

misioni i rames (qehajau shqiptar i merkelit) eshte nepermjet nje qeverie me moral te paster ta veje popllin shqiptar ne pune, se mjaft livadhiti keto 25 vite. turku kishte te njejtin qellim. 

 

Duhet ti fusin si problems  per math. Teacher kishte nje vit qe skish pagu energjine. Ne muaj duhet te paguante 50 mije leke. Sa borxh I kish shtetit per 1 vit?! Lol

 

ja ku dallohet nxenesi I dallum ne mesime dhe pagesa . Ulu 10! smiley

Ma lejoni ni pytje prej budalli;po kodi i punes e lejon qe ta pushosh tjetrin se s'ka pagu dritta,apo si tha aj frangu "ligji jam vete".

Te gjithe jane te barabarte perpara ligjit - thote Edi Rama. 

 

nuk eshte e vertete, se ai ka me shume funksione se te tjeret. fiton dhe me shume leke, po prej atij ligjit se te tjeret.

Nuk eshte mire te numerohen te mirat qe perfiton Ai! smiley Ai eshte mbreti edhe nje grusht kripe e pranon! 

Ja te te bej edhe une nje pyetje prej budallai. Sa lek paguan nje mesues ne muaj per te mbajtur sindikaten e mesuesve te gjalle dhe aktive?

E shef pra qe krisma nuk ka patur, sepse ne nuk kishim as revolver.

ore, me dasht, edhe pa qene ne sindikate e hedh ne gjyq. Tek e fundit, shteti nuk e ka punsu mesus per t'pagu dritat po per t'dhene mesim. Mbase do zgjasi gjyqi me vite po shqiptari shquhet per durim derri
Qeveria e berishes pati nji pervoje shume te pasur me kto demshperblimet per rrogat e papagume qe ua njifte gjykata te demtuarve. Po n'fund t'fundit ca jane ca pare per rroga e deshmperblime nga arka e bollshme e shtetit shqiptar?! hicmosgje!

Ne krahasim me arketimet qe do te bejne mesuesit e tjere, vertet qe demshperblimet s'jane asgje, sepse mesuesit qe s'do te paguajne do te jene shume pak (qdmth te preferojne te humbin 400-500 mije leke ne muaj se sa te lidhin nje kontrate me OSHE per t'i paguar borxhet me keste nga 25 mije leke te vjetra ne muaj).

ja sa mire e kupton plebeu shqiptar i rrit n'mes t'qytetit se paligjshmeria e shtetit eshte OK por paligjshmeria e individit nuk eshte.
Ky ka brume per kryeminister. Kryeminister shqiptar dmth

Kjo qe thua ti bie ne kundershtim me veten sepse s'ka asgje te paligjshme ne vendimet qe rikthejne pikerisht ligjshmerine, duke zbatuar urdhrat e ligjshme e nje qeverie te ligjshme te votuar nga populli, e qe merr persiper t'i pergjigjet cdo detyrimi ligjor gjate ketij procesi te ligjshem.

kush ka kundershtim me veten mer tutkall? ket qe thu ti as nji ne klase V nuk guxon me e pranu
ke nigju najher per pushtetin gjyqsor qe eshte i pavarur nga ekzekutivi?
Qe dmth se drejtsine nuk e vendos kryeministri, qofte ky dhe Rama se po me t'njejten llogjike, do na e kish rras ne burg sot dhe Sali Berishen dhe Lul Bashen

Kush tha qe do te nderhyje kryeministri ne drejtesi, mor njeri? Si genjen keshtu pa piken e turpit? Le qe, me ty eshte luks qe s'ke filluar sharjet ordinere nga motra qe tani. E paske ves te keq kalamajsh. Kam thene qe dhe sikur drejtesia t'i jape te drejte mesuesit, kryeministri do te shlyeje cdo detyrim, qofte me demshperblim apo rikthim ne pune. 

Kam thene qe dhe sikur drejtesia t'i jape te drejte mesuesit, kryeministri do te shlyeje cdo detyrim.

Vete KM, nga xhepi i tij?

po, nga ato qe kurseu tek materjalet e ndertimit qe i perdori skarco.
 

I lumte KM qe mendon per mesuesit/et!

tani ti ke thon shume gjona, ke thon edhe qe m'je lut te t'lej rehat se ti nuk me begenis me gjithe perpjekjet e mia per te t'rene ne sy po ktu prape po mvaresh prej boleve. Ke thon edhe se do shifeshim ktu dy muj mas prillit te 2013, ke thon mer ke thon po prap i cop zari qe m'kujton se nuk e kam sha mjafushem ke ngel.
ik e lexo dhe iher ato qe ke shkrujt. Po s'kuptove gjo, nisi nji email vetes
 (kryeministri eshte kreu i ekzekutivit o shoku zar!)

Kodi i punes eshte mendesi e mykur.

Eshte organizata baze e Partise ajo qe orjenton.

Kur jepnin nga nje zarf per tu futur ne pune nuk ukujtuan te pyesnin a e lejonte kodi i punes apo jo.   Po keshtu edhe kur prinderit u jepnin nga nje "kafe".

I doli dhe nji zarf i paparashikum ket jave smiley . Se diqysh duhet me levize nga nohti mnajs list smiley

It’s called business opportunity.

Une sjam mcus or ti. Sot masdite isha me nje dtejtor te nje shkolle tetvjecare dhe kishte ne xhep nje liste me emra mcusish te shkolles se vet qe ja kishte cu d.arsimore si depitore.

Mcus- Sa bukur e thu kete mcus. smiley Po mire pse si kane pagu ato njehere?!! Me rroge Kane qene! Te pushohen!! 

E thashe kastile si kaptrri i mretit,qashtu! smiley

le t'kapet mas kontrates qe ka firmos.
Ne burg mund ta fusesh (me rregullat e reja) po nuk e perdor dot si arsye me e pushu prej pune

Nashi ligji eshte vetem sa per sugjerim e jo per tu zbatuar, po meqe ra fjala kodi i punes thote:

Neni 33 - Detyrimi

Punëdhënësi, gjatë marrëdhënieve të punës, nuk duhet të mbledhë informata lidhur me punëmarrësit, përveç rasteve, kur këto informata lidhen me aftësitë profesionale të punëmarrësve ose janë të nevojshme për zbatimin e kontratës.

Dmth si pas ligjes gjendja financiare e punonjesit persa kohe qe nuk ka kryer veper penale nuk eshte biznesi i punedhenesit

 Shkeljet në shërbimin civil ndahen në: a) shkelje shumë të rënda; b) shkelje të rënda; c) shkelje të lehta. 2. Janë shkelje shumë të rënda: a) mospërmbushja e rëndë e detyrave; b) mosrespektimi i përsëritur i afateve të caktuara në përmbushjen e detyrave, të cilat kanë sjellë pasoja shumë të rënda; c) moszbatimi haptazi i dispozitave ligjore për përmbushjen e detyrave funksionale; ç) braktisja e punës ose mungesa e pajustifikuar dhe e vijueshme për 7 ditë pune ose më shumë, kur mungesa ka sjellë pasoja shumë të rënda në përmbushjen e detyrave të institucionit; d) përfitimi në mënyrë të drejtpërdrejtë ose të tërthortë i dhuratave, favoreve, premtimeve ose trajtimeve preferenciale, të cilat jepen për shkak të detyrës. 3. Janë shkelje të rënda: a) mospërmbushja e detyrave; b) braktisja e punës ose mungesa e pajustifikuar dhe e vijueshme për 3 ditë pune apo më shumë, kur mungesa ka sjellë pasoja të rënda; c) shkelje  e përsëritur e rregullave të etikës në shërbimin civil; ç) sjellja e parregullt, në mënyrë të përsëritur, gjatë kohës së punës me eprorët, kolegët, vartësit dhe me publikun; d) dëmtimi i pronës shtetërore, përdorimi i saj jashtë përcaktimit zyrtar apo keqpërdorimi i pronës shtetërore; dh) kryerja e përsëritur, brenda ose jashtë orarit zyrtar, e veprimeve që cenojnë figurën e nëpunësit civil, institucionin apo shërbimin civil në tërësi; e) shkelja e rregullave për ruajtjen e informacionit të klasifikuar apo të mirëbesimit për të dhënat e klasifikuara si të tilla; ë) shkelja e detyrimeve të përcaktuara në këtë ligj. 4.  Janë shkelje të lehta: a) mungesa e pajustifikuar në punë deri në 3 ditë pune; b) shkelja e rregullave të etikës; c) sjellja e parregullt, gjatë kohës së punës, me eprorët, kolegët, vartësit dhe me publikun; ç) kryerja, brenda ose jashtë orarit zyrtar, të veprimeve që cenojnë figurën e nëpunësit civil, institucionin apo shërbimin civil në tërësi.

"Te gjithe mesuesit dhe mesueset qe hiqen nga puna sepse nuk kane paguar energjine elektrike , kur te vijme ne ne pushtet do behen drejtore"

Prof.Doc.Sali Berisha

.

Ore eshte e vertete ata qe ka hequr Sala nga puna dikur sot marrin rroge? Cfare lloj rroge eshte kjo? smiley

Jo, nuk eshte e vertete. lol, ca s'degjon.

E shumta, ata qe jane hequr nga sala pa te drejte jane demshperblyer sipas kontrates e demshperblimi paguhet me keste. po jo rroge. smiley

Respekt për shqiptarët . Sidomos pas viteve '44 .Të gjithë kombet pas '44 u " qytetarizuan " po askush nuk erdhi nga Shpellat dhe zbriti nga malet si tanët .

Bashkohem me Stalker që nuk ka pas "shqiptarë " dhe për rrjedhojë nuk mund të bësh krahasime të tilla  me Turq Osmanë etj . Ka pas Njerëz të rrezikuar apo jo që kanë bërë aleanca me Popujt që sundonin dhe kanë ruajtur apo trasmetuar kultura jetese. Me Osmanët u trashëgua Kultura Bajraktare .

EH me shokë bëri maksimumin për Qytetarëzimin e Shqiptarit . Quajeni si të doni Urbanizuar , Kala-rizuar , Malë-zuar apo Fushëzuar  .Dhe la pas një tregues esencial për ata që dëshërojnë të merren me këtë Fushë.

Një populli mund ti "injektosh" kulturë qytetse kur ndryshon kushtet e tij ekonomike në "Bllok". Pordhët me Elita kanë vdekë me Mesjetën !

Por mos harroni që një individi nuk mund ti shndrrosh strukturën " e nënshtresave " që ringjallen po në kushte të caktuara ose " kujt do me i tregu Frojdin tie " smiley 

Fakti që Klani sali Qenef berisha solli Shkatërrim , Djegje , Dhunë ,Krim , Vrasje , Grabitje , Kurvëri në strukturën shoqërore të Shqiptarëve tregon  që edhe Mësuesit e Dritës nuk paguajnë Faturën e  energjisë Elektrike

Asnjë POPULL i Sotëm që pretendon per "i Kulturuar " nuk e ka harritë atë pa Dhunën e Diktatorëve ! Po aq shpejt mund ta Humbasin nga Udheheqës Kriminelë, Hajdutë, Mashtrues e Llafazanë Podiumesh si sali Qenef berisha .

Dhe DËMI është me dekada !

Me Osmanët u trashëgua Kultura Bajraktare 

Ne rregull mer, ket desha me thone dhe une. ktyre muhabeteve me kombesi u hyri Stalker kot fare.  

shefit i bindesh he ?

Rëndësi ka që të krijohet një Mirkuptim edhe në kundërti .Veçse jo me përrej psikikë pa fillim e pambarim që malli ,  vijnë vetëm në Profil .Bën hesap sikur të vijnë Ballorë smiley

Për qejf tat i nderuar Roni , një nga mediavelët më në zë këtu thekson.

Bojarët ( çifligarët etj ) Rusë ishin Autokratë dhe nuk kishte leverdi tu "tjetërsoje " Aganë .U vendos që të mospushtoheshin , "mjafton që të paguanin Taksat " dhe të mos sillnin shqetësime.

Pra tepër e arsyeshme pa Popuj e Kombësi , qytete Kala etj . Dikur dhe në studiuesit tanë u fut fjala e Mrekullueshme ..Zotërime = më e gjetura për shpjegime shkencore . InteliDjenca e sotme me Kolec Topallin akademik dhe ndonjë Profil nëpër bLoqe kanë mejtim "nrysh " pa ditur se çfarë mejtim kanë  smiley

 Në se do Kulturën organizative të qëndrave të banuara nga Osmanët është e Përkryer që nuk e kanë Oksidenti efendëm por Huazuar ( të parët Austriakët ) sepse në themel të " tolerancës " ka pagimin e taksave ( xhelepeve ) a si i quajnë .

Në se do tiparet osmane të mishëruara si Bajraktarë , shko në Veri dhe vendet Turqishtfolëse për të vërejtur ! Dhe më karakteristiken ne vetë Turqi !

A do ndryshojnë që dhe mësuesit të paguajnë Faturat ? Po qëlloi Bajraktari jo Hajdut , Llafazan e Mashtrues si sali Qenef berisha JOOOOO por ....po qëlloi me Bole edhe mundet !

po faktin qe turqia e sotme po i ka punet me mire se greqia e sotme, bile duke mos qene ne EU, si e shpjegon ti idriz efendi ?

Lexo Nolin se thotë "Lipset të kesh shumë mend të vlerësosh disa pëjetje nga ..." që po e plotësoj për Kohën që shpenzojmë ,nga Përrej Psikikë smiley

Se Greqia zotrie ..smiley

po ben si shoket, bisht. kjo u ka shpetuar gjate lufterave me ballistet ?

Jo mo xhan jo .Ballistët i kemi vëllezër na. Tjetër punë se na i mashtruan përrejt psikikë të Kohës me Llogje Mukjesh .Po kush dëgjoi edhe TYE pas Mukjes smiley e hëngri dhe ndonjë koqe plumbi pa dredha fare megjithse ishin me autoblinda Gjermane

Dhe mos bëj pyetje aq të rënda se aq e kemi  na .Ke këta të PD-hit ose pëjet njëherë Gjëmbin .Çoç flet dhe ajo për këtë Politikën Ndërkombëtaren të  Modhe mer jahu ..

se ballisto -partizanët zotrie smiley

Po ku kemi ven dore ne amerikanet dhe ka dal keq o profil? Turqia, qe i kthehet edhe njehere ideve te vjetra, po e poziciono veten edhe per nje tjeter rreshqitje te madhe.

Kini parasysh, sepse mediat harrojne shpesh ta permendin, qe mesuesit qe s'kane paguar kane mundesine ta shlyejne borxhin me nje pagese mujore prej jo me pak se 25 mije lekesh te vjetra. Dmth, do te pushohen ata qe marrin 400-500 mije leke rroge nga buxheti i shtetit e s'pranojne te paguajne 25 mije leke te vjetra per borxhet.

Bar-restorant Kuksi eshte ne Udenisht ne Pogradec.

Dmth 100% qe justifikimi se "jam ne tok time" nuk pine uje ne ket rast. 

"po na grabisin pronat ne menyre te dhunshme" thone ata qe kane grabitur ne menyre te dhunshme pronat gjithandej neper shqiperi, edhe pse u kane ofruar 100 mije euro per nje deng me gure, por s'u pelqen aq, duan me shume. lol 

Neve me cdo mjet oborrin tim dhe themelin tim do ta mbroj deri ne vdekje 

Thote Azem Brahja nga Kuksi per hotelin e tij ne Pogradec! smiley

po te kishe koqe dhe te ishe ne vend te tij, besoj se do veproje njesoj. gjitha ajo karabina ndertese e bere me gure dhe nje fare stili, dhe me shume lek, nuk behet me perseri nga ata. 

ka pas qene nje film ne itali, ku robt ndihmonin njerin ta ngrinte shtepine gjate nates. po ta kish vendosur çatine, italiani nuk ja u shembte me. pra ata e fitonin shtepine edhe pse pa leje. 

quhet bon sens diçka e tille.

sikur token time te kish zene, do t'ja beje hallal me gjithe ate shtepi qe kane ngritur.

hiqmu...o koqe!

+ Gjëmb ..

Po çfarë do torollisësh o Roni smiley . Nuk thu shyqyr që vjen ..Y none sa komente ..

argumento mor vlleh, se ma mban veten te civilizum. 

Profilo mbaj veten, se mirë larozagarburrin, po ti po çudit dhe north amerikan ët, ja bejne: ouu shit?!

 me para hap nje grope, bej shurren, dhe mbys veten se sa te argumentoj me ty.

argumento thote...koqja! 

 

po pse per mua shkruan ketu ? 

per mu diskutimi eshte LOJE, momentalisht, dhe siç do loje duke ju permbajt rregullave te caktuar (nje subjekti te dhene, artikulli apo nje koment, qe behet nxites) se nuk vij te bej muhabet me ty. si person, as te njoh as me njeh. 

imagjino nje ndeshje ne stadium. njesoj eshte ketu. aq me mire ne ka koqe skuadra perballe, se ndeshjen e fiton me lehte. 

Une karshi teje kam kapitulluar. Dmth me ke mundur!

Fitore te mbare ne betejat e ardheshme. 

E djathta gjithmone ka triumfuar kundrejt te majtes! Qy m'kohe te lartmadhnise se tij, Zogut te pare!!!

s'jam as i djathte as i majte une. qendroj me siper.

Kte e thote dhe kanuni: nqs e ngre shpine per24 ore deri te ngreha ne token e tjetrit,i zoti i tokes ska te drejte me ta shem dhe detyrohet me t'lan rrugen me hy dhe me dal. (e thashe si anologji,po jo se jam dakort me argumentin)

po c argument, o pjeter. i thone kanun, Barbari !

Kanuni mund te konsiderohet tani "barbari", por per kohen e vet ka qene dhe ka sherbyer si kushtetute e rregullt!
pra ne fakt nuk mund te quhet barbari Kanuni, por ligje qe nuk i perkasin me kesaj kohe.... p.sh, edhe evropianet nuk i quajne "barbari" ligjet e mbreterive te tyre para: 300-400 -500 ..... etj vjeteve, kohe kjo kur priteshin duart apo veshet hajduteve ne mes te sheshit, apo heretiketsmiley, i hidhnin nga toret (kullat) me te larta te qytetit etj si keto..

Kur e shkrujta pata parasysh kete nga komenti i profilit,pamvarsisht se doli me poshte:

ka pas qene nje film ne itali, ku robt ndihmonin njerin ta ngrinte shtepine gjate nates. po ta kish vendosur çatine, italiani nuk ja u shembte me. pra ata e fitonin shtepine edhe pse pa leje. 

Shife pak,eshte identik gje qe tregon qe kanuni s'ka qene barbari, po pash e kunderta,nje ligjsi e pashoqe civiliziuese ne vend,ku vendoseshin rregullat e bashkejeteses ne komunitet.

E din ti se Kanuni parasheh, se sa larg kufinit me pronen e tjetrit ke te drejte te mbjellesh pemen tane, ne menyre qe deget e pemes te mos kalojne te hapsira e shoqit perkufij?

nuk desha me hap argument ne kete menyre por me nervozoi  cilesimi "argument" i shembullit te ndertimit qe solle. Dhe i cili ka brenda nje mendesi te pabese, sllave ndoshta. Ne mos barbari, eshte bajraktarizem. dhe e mbyll ketu. shendet smiley

Po c'kulture rurale mor zotri, kur ai e kish lidh shallin e mendafshit alla Rugova???!!!!!

Mor po ju jeni kundra te bukres, te qendrueshmes, prones private dhe mbi te gjitha tabanit popullor te PD-se!!!

Mos u zgjat me shumë shpjegime me Mullahët e buzëshpërvjelurit Berishës . Në Kodin e Punës bëhet fjalë për " prishje të figurës ETIKE " që specifikohet në çdo Institucion.

Një mësues Abuzues për Berishën mund të pushohej .Por në se ishte dhe vjedhës mund të jetë Kandidat i KQ të PD-hit ose këshilltar pranë vetë sali Qnef berishës .

Kujtojua që berisha edhe Kushtetutën e quante një copë letër , NY-Times  letër higjenike , dhe Fjalimet e Jozefpërckës Fanar për Llampatitës që mobilizonin të gjithë surrogatot e stanit për të qenë të aftë për Mësues !

Kush i mësoi këta për përmbajtjen e Kodit të Punës ?

Plus që smileysmileysmiley ..do me shëru nga Sindromi " Roshi " Median smiley

shoku Rama prandaj kurseu te materjalet e ndertimit, qe te paguaje rrogat dyfishe te mesueseve pas vendimit te gjykates.

"sikur token time te kish zene"

Po kush po pjerdh per token tate; ata kane zene timen! Toka shtetit o dhe e imja o profil! Une per te timen ste fal, gjak ne vetull!!!!

jam dakort me llogjiken tende (e me te fortit) ne kete rast duhet marre pushka. per t'i nxjerre ata nga shtepia.

Llogjika e me te fortit iku me qeverisjen e kaluar. Sot eshte ajo e shtetit, ose te pakten po hasim perpjekjet e para te instalimit te saj. Ajo cka ti duhet te jesh dakort me, eshte fakti qe e perbashketa, e shtetit, eshte e paprekshme dhe e shenjte!

Fshataret zakonisht te paprekshme dhe te shenjte kan pragun e deres se vet. 

Por profili me habiti kur tha se nuk do tja kishte shembur hotelin edhe sikur ta kish ndertuar ne toke te tije. Qenka fshatare i nje tjeter lloji Profili. 

Fshatare i para-reformes thu ti? He se toka beut eshte? Ci qi temen? Po ik o derbardh, ti KAPITULLOVE!!!

Po ik o derbardh, ti KAPITULLOVE!!!

Komunistet Nuk Dorezohen!!!

Ore kete lokalin ne Hundenisht jo Udenisht e kam pare dhe une dhe jo vetem kete. Masakra urbanistike qe i eshte bere nga keta maloket jo vetem bukurise se Liqenit te Poradecit po cdo zone tjeter me sadopak vlera ne ate vend eshte e paimagjinueshme. Vje robi dhe nderto kulle guri 4 kate mu ne Liqen sikur me qene cuni i Kucedres se ujit dhe nuk pjerdh per njeri. Per mendimin tim cdo ndertim ne krahun e liqenit te rruges automobilistike, me apo pa leje duhet prish urgjentisht. Uroj qe mas Poradecit ti vije rradhe edhe ndertimeve pa leje ne Ksamil, Borsh e ku ju mban pragu i deres. Ndryshe ai vend do behet si Rrypi i Gazes qe thote Xhibi.

Se na bone me pà google map : ketu e ka ndertu ky kullen ?????

smileysmileysmiley

nga keta maloket

PF te sygjeroj t'u referohesh si "rurale" dhe jo "maloke". 

Te qendrojme brenda kornizave te qyteterimit perendimore.

Dmth le te tregohemi politikisht korrekt! 

E di si po e bo ti Rono?

Shko jevga tek mjeku gjinekolog dhe pa prit ne rradhe shty deren futet mrena dhe i thote doktorit

- O doktorr, o do me vizitosh pak se me djeg pidhi...marova.

- Dil mi jevge perjashta- i thote doktori dhe rri ne rradhe si te tjeret. Dhe asaj gjose nuk i thone pidhi por vagina se le nam. 

Nuk e zgjat jevga se e pa qe nuk ia dilte dot, myll deren dhe iken perjashta. Kur pa kalu as dy minuta hap prap deren, fut koken dhe pyt prap doktorin

- O doktorro me qafsh!. Ma thuj dhe ihere si e kishte emrin ky pidhi im re, se nuk i besohet ktij gaxhiut tem.

P.S. Pardon my French.

 

Te qendrojme brenda kornizave te qyteterimit perendimore.

It s so nice to herar that , ur living in the land of free , be whatever u wanna be ! you truly have that chance .

shteti nuk eshte fjale magjike, as diçka e shenjte. thjesht eshte aparat administratif qe te mundesoje nje jete sa me te begate e te gjate, popullsise se tija. 

neqoftese se ajo toke, nuk eshte prone e kurkujt, eshte budallallek qe vetem per Ligjin, nje Shtet te Forte, et tjera te llojit, te prishet nje investim, dhe e ardhja e disa njezve kushdo qofte keta. 

per "Kala te patundur buze adriatikut", "shqiponjat qe futurojne larte" e te tjera epitete, shkuam ne varferi ekstreme para nja 20 vjetesh. po perserisim te njejten muzike dhe sot.

"neqoftese se ajo toke, nuk eshte prone e kurkujt" 

Po ku ka prone te kurkujt mer malukat? Ka pron private, dhe prone te perbashket, te SHTETIT. 

Ed Rama duhet tu jape njerzve mundesine ta mbrojne token dhe pasurine e perbashket ashtu sic mbrojne te veten. Une po te zuna n'toke teme, te jap opsionin per me se do ta hash bytheve, sacme derri, .45 ACP etj etj. Po qe do ta hash, do ta hash!!!

shpresoj mos t'i kesh vetem shkrime ato qe thua. 

kujdes Bame se dhe une keshtu mendova ne fillim se e vura perposhte me argumentat e mia. Por eshte si ngjala qe nuk e kap dot kurre. 

ta vej i gur ketu, se nuk i dihet si vete muhabeti. 

dmth ti stalker po na thu "se sarajeva zotnie". ja ket psh, s'e kisha prit.

Asnjehere si kom kuptu fansat shqiptare se cfare i pelqejne muzikes sllave apo tallavase turke ,greke  te cilat kane infektuar edhe  kabate tona qaramane.

keshtu eshte kur kunderturpat kulturor nuk veprojne, ose nuk ekzistojne.  me muziken sllave apo tallavane turke e greke perbashkon niveli vulgar, qe fatkeqesisht merr forcen e numrave te medhenj, forcen e verber te mases sidomos ne demokracine ne dukje, te shumes se te vegjelve por jo zero. asgje tjeter.

shiko sa turqizem ke psh ne superhitin "te ka lali xhan".

Asnjehere si kom kuptu fansat shqiptare se cfare i pelqejne muzikes sllave apo tallavase turke ,greke  te cilat kane infektuar edhe  kabate tona qaramane.

eshte kategoria e atyre qe ne 1500-n e bene emrin nga gjon ne salismiley,d he ne 1990-n nga ilir ne jorgo,xhulio dhe donald! jane kryesisht ''integrmsa'',kunder bashkimit kombetar,i love lubonjapse ca te keqe ka qe flasim shqipish etc etc,,

kategoria qe u ka borxh shqiptareve prapambetjen dhe zezakerine e sotme.

Ca o kjo ere e huj qe na ka pushtu hunet vallë?! 

erdhi, erdhi mer rob shpie!!!

smiley

Tashti do behet OPOZITE!!!

Kongresi i Bronxit osht mledh, tuj prit fjal prej delegateve te ridgewoodit jena. Te erdhi funi o Edvin Kristaq Rama!!!

isha ne ridgewood ket weekend.

mush ridgewoodi me flamura blu te PD. 

Mu dridhen leqet e komve, mu duk si ne 92-shin! 

Si do bëhet Opozitë smiley Ju duket e çuditëshme ?  Po në çdo kohë i jemi drejtuar "O Dejon o Opozitar i përjetshëm " Mungesa e tij , e ka shkaktuar këtë gjëndje as mish as peshk këtu ku livadhisin kamunistë e socialistë !

 

Rono, tashti s'ka mo qofte te daja. me ket perforcim te paprit te opozites them. do na duhet me perballu nji ngrehine te tere kabalistike. 

iken kohet e arta!

Duhet dhe rikthimi i Bradit, Cim!

do thush ti po Bradi ktu eshte. Nuk eshte me zemer Cim. 

Tani e kupton ti pse morri behet sa nje kokerr orizi ?

Dhe nuk e kam fjalen per morrin e kokes por per ate tjetrin. smiley

Bame ne flasim nga fundi i botes! I kemi te gjitha mundesite qe te tallemi me ate popull sepse e meritojme ne fund te fundit. Por realiteti eshte ndryshe! smiley 

Dhimbjen në forcë ...

Të kalosh një fazë "mjerimi " e "dëshpërimi " nuk ka si Humori . Shfaq forcë karkateri për të mos ta lëshuar veten në dorë të çdo Aventurieri që të zë Rrugën siç ndodhi me ne kur erdhën Barbarët e Klanit berisha !  Është Ilaçi i vetëm i provuar në shekuj ndër Popuj !

Edhe mësuesit do ta kalojnë këtë situatë ashtu siç do ta kalojnë edhe infermieret Beti N edhe kushdo që i shërben atij vendi .Shteti Butaforik i sali Qenef berishës nuk është më .

Të qeshim smiley Faturat do Paguhen dhe njerzit kur të kthejnë kokën mbrapa përveç të Qeshurës nuk kanë mënyrë tjetër si ta kujtojnë shtetin karagjoz të karagjozëve të PD-hit !

Jepi shoku Rama se do t'i nxjerresh femijet shqiptare te ditur e te mesuar sic je edhe ti vete!

 

Vazhdo vërvit LefTKope vazhdo / armikun me Pampersa bombardo ..smiley

Ore njerez qe keni shku ne " oksident " me trup dhe me mendje keni met ne ...Vucidol! Po si ore nuk po habiteni qe ka gjashte muaj njerez ne radhe per te pagu energjine e harxhuar ne vite ...dhe nuk po sosen, por prallisni duke bere vrejtje semedemek po rendohen e na dogendisen ata  apo keta ...edukatoret e brezleshit "te ri " ! 

Ore vetem per kete veprim krejt normal te kesaj qeverie ja vlen te mbeshtetetet nga te gjithe ata qe brenda kokes me qoshe ...u kan mbetur dy fara ! 

 Po shofim nje opozite " halimesh " qe perlotet se vari vehten njeri apo nje tjeter sepse e futen ne burg....! Nje opozite me krere teresisht kusare qe bejne se po vine nga nje tjeter planet ....! Turp te kene, qe per tete vite qeverisen duke vjedhur dhe tani perloten se po paguajne ..." ata qe skane ! " 260.000 familje nuk e paguanin ! 

Roni ka nje fare te drejte. Ne fund te fundit, katundarizimi i muhabetit ne kete fare feje, ku Rama sipas Ronit po na del kunder, vini re, vini re, reformes se Tanzimatit, eshte edhe kjo nje lloj mungese e kultures qytetare.

E dini cfare na ben rural neve si komb? Jo turku, jo, por, zelli i madh me te cilin duam ta heqim veten perendimore; i njejti zell qe na shtyu te konvertoheshim ne myslymane kur asnje prej fqinjeve nuk u ndje i detyruar.

Shume presh nesh jane te dashuruar pas veneers, for lack of a better term ne gjuhen shqipe. Pra na pelqen imazhi, ideja se si ngjane franca (ne kundershtim me sic duket turku), por nuk na pelqen puna qe duhet te besh te arrish nivelin e vendeve perendimore. Prandaj dhe gjithe ky fokus midis katundareve dhe qytetareve, eshte nje lloj rationalisation mechanism, i tipit jemi ne (te qyteturuar) por na mbajne te tjeret mbrapa (maloket/turket/katundaret). C'do vend i zhvilluar perfshin te gjitha pjeset e shoqerise, kurse discourse jone eshte me perjashtime: ja maloket, ja katundaret, ja fshataret, ja muslimanet. Imazhi i vendit te zhvilluar na intereson, por jo puna per te arritur nje vend te zhvilluar.

Dhe kjo eshte pikerisht diferenca. A e meno te ndodhin keto ne "lindje"?

C'do vend i zhvilluar perfshin te gjitha pjeset e shoqerise

natyrisht. ndryshimi qendron ne peshen relative qe kane keto pjese ne ato shoqeri. kush ben ligjin. kush ka numrat.

psh, ne shqiperi ka patur gjithnje edhe te lecitur, edhe police. por edhe atituden: me mire 5 gr. pushtet (force) se 5 kv dije.

ps: c'do = cfare do.

- Ketu ne France, per shembull, provincë (province) quhet gjithe pjesa tjeter e Frances, me perjashtim te Parisit, pa me te voglin nentekst. 
- Provincial quhet dikush qe vjen nga provinca pa me te voglin sens pejorativ. Me fjalor po, ekziston kuptimi pejorativ i 'provincial', por ne te foluren e perditshme askush nuk e perdor.
- Fjala 'kryeqyetas' nuk perkthehet (ose kur perkthehet nga halli i origjinalit ne shqip, jep 'parizian'). Po ne anglisht, ekziston? (seriozisht pyetja)
- Mua me duket se, perkundrazi, ne kemi marre te gjitha 'huqet' dhe 'tic'-et e europianeve te fund shek XIX fillim XX dhe kemi mbetur aty.
smiley

 

ps: ai postimi mesiperm ne allemand ishte per ty smiley

i pashe titujt, nuk i kam hap (akoma). po qe te ajo e drejta e qendrimit per te gjithe, e marr vesh sa eshte sahati.

jo, nuk di te kete fjale kryeqytetar ne ang., te pakten jo me ngarkesen qe i japim ne. duhet te kuptosh qe tek ne ngarkesen e ka marre "nga halli". eshte problematika ajo qe ngjiz nje emer/percaktor, jo e anasjellta. une, si gjithnje, mendoj se fjala eshte ne fund, jo ne fillim smiley

dhe e fundit: ti nuk duhet te besh pjese tek bashkesia deshperimisht e madhe qe kulturen e bejne nje indeks demografik. bej me te miren tende qe te dalesh, me ndihmen e lianave (si te tarzani) nga ajo baltovine thithese. smiley

cheers!

Nuk e di a do mund te na sqaroje shkaba si i brendshem qe eshte: po degjojme vec per individe qe po denohen per mospagim faturash elektrike. Po per bizneset c'thuhet?

  1. Ka botuar OSSSSSHEEEE listen e bizneseve qe s'kane paguar faturat?
  2. Sa nga keto biznese jane aktualisht ne marrdhenje kontrate me shtetin per projekte te ndryshme dhe sa prej tyreve i eshte prere kontrata per mospagim te energjise?

Cilet jane individet jo-biznesmene te denuar sepse s'kane paguar, Gjemb?

Po ja njeri e vari veten ne burg me duket?

Dakort i leme menjane te denuarit: te pushuarit nga puna. Apo tani do fillosh prape qe s'eshte pushuar njeri nga puna. Ti vazhdo kapu me nje fjale. Thelbi ishte diku tjeter, e kisha bere dhe me pika qe te ishte me e lexueshme.

 

Ai qe vari veten ne burg kishte dy biznese dhe nuk u arrestua per mospagim, por per vjedhje te energjise per dy dyqanet e tij. Thelbi eshte shume i qarte. Ti genjene  thua qe jane arrestuar individe per mospagim energjie, kur ne fakt jane arrestuar per vjedhje prone. Tani genjeve edhe per te vetevrarin, the qe s'kishte biznese.

Une nuk mund te ndjek sa here redakton ti komentet.

Per ato pyetjet a kishe ndonje pergjigje? Pyete pak shefin po s'e pate bezdi.

Policia: Në 53 ditë, 666  të arrestuar, 540 biznesmenë 

http://shqiptarja.com/news.php?IDNotizia...

Thelbi eshte qe ti genjen, Gjembi. Thua qe jane arrestuar individe jo-biznesmene per mospagim dritash, kur ne fakt jane arrestuar vetem hajdute dhe refuzon te quash biznesmen pronarin e dy dyqaneve.

Faleminderit shkaba dhe grupi i punes per informacionin.

Shkrimi dhe madje citimi qe solle ti vete thote: Në 53 ditë, 666  të arrestuar, 540 biznesmenë. Sipas aritmetikes qe kam mesuar ne ato 4 klase shkolle qe kam bere, 120 cfare jane, aliene? Heret e tjera ke thene s'jane bere fare arrestime. Tani qenkan bere 666 dhe 120 nuk dihet cfare jane. Me thuaj pak kush po genjen tani.

Ku e pe ti refuzimin tim te quaj biznesmen pronarin e 2-3-4-5-6 dyqaneve? Ore pyetjeve te mia a ju pergjigjesh dot? Nuk eshte turp te thuash "jo s'e di". S'e di s'e di, ndoshta dikush tjeter e di e mund te pergjigjet. Ose, perseri, pyet shefin. Po i perseris perseri:

  1. Ka botuar OSSSSSHEEEE listen e bizneseve qe s'kane paguar faturat?
  2. Sa nga keto biznese jane aktualisht ne marrdhenje kontrate me shtetin per projekte te ndryshme dhe sa prej tyreve i eshte prere kontrata per mospagim te energjise?

E them dhe tani, o Gjembi! S'eshte bere asnje arrestim per mospagim energjie duke akumuluar fatura te regjistruara ne shtet te cilat do t'i paguash nje dite ! Jane bere arrestim per venie telash ne shtyllen e tjetrit per te vjedhur energji qe s'dihet se sa ka shkuar fatura. Cfare nuk kupton? Iu pergjigja pyetjeve te tua por ti s'pranon pergjigjen. Listen e ke ne polici e cdo individ ka te drejte te informohet pasi ben kerkese. lol

  1. Ka botuar OSSSSSHEEEE listen e bizneseve qe s'kane paguar faturat?
  2. Sa nga keto biznese jane aktualisht ne marrdhenje kontrate me shtetin per projekte te ndryshme dhe sa prej tyreve i eshte prere kontrata per mospagim te energjise?

1. Listen e bizneseve qe kane vjedhur energji (bizneset paguajne nje shume te vogel qe e konsumojne me sahat normal dhe shumicen e konsumojne me energji te vjedhur, nuk vonojne fatura) e gjen ne polici, sepse OSHE nuk e di kush vjedh, por di kush nuk paguan.

2. Policia e Shtetit në 12 qarqet ka mbështetur në 76.160 raste OSHEE, për të kryer verifikime dhe kontrolle. Ndërkohë janë ndërprerë 39.384 lidhje të paligjshme dhe të abonentëve debitorë.

Megjithese nuk jane pergjigje per pyetjet qe bera, faleminderit per mundimin.

Te dhashe pergjigje per te dyja, Gjembi. Pergjigjja eshte qe per keto detaje duhet te kerkosh informacion ne polici dhe ne te gjitha institucionet qeveritare qe bashkepunojne me firma, sepse OSHE s'ka piken e lidhjes me pyetjen tende. Pyetja jote eshte praktikisht "a e ka deklaruar spitali se cfare sa fara kane mbjelle fermeret sivjet?" Po perpiqem te ta shpjegoj, por s'e kuptuake.

mesa kuptova une, ajo nuk po te kerkon listen e atyre qe vjedhin, pasi u eshte prere energjia nga ndermarrja dritave dhe me te cilet merret me pas policia.

por po te pyet per listen e individeve apo subjekteve qe i detyrohen PARE, ndermarrjes se dritave. ata qe nuk paguajne i di ndermarrja dritave apo nuk i di, se sahatet i kontrollon policia ?

Biznese qe vonojne pagesen nuk para ka, sepse jane detyruar edhe me perpara te paguajne ngaqe nuk u jepen licenca e gjera te tjera. Ka biznese qe vjedhin. Kane nje linje per OSHE me te cilen vene 5 llamba e paguajne 30 mije leke te vjetra ne muaj per te mos pasur telashe, dhe pastaj vene dy tela ne shtylla dhe konsumojne pa hesap. 

ti nuk i kuptoke pyetjet qe te behen. ciao atehere.

I kupton shume mire, profil, por ashtu eshte script i katit te dyte, qe keshtu duhet te pergjigjen.

shkaba, kam nje kurjozitet, pa lidhje me temen: ende tek kati i dyte i selise i keni zyrat apo ju kane levizur?

Nuk e di per cfare e ke fjalen, Gjemb, por pyetja jote ishte nese OSHE ka botuar listen e bizneseve qe s'kane paguar, e une t'u pergjigja duke thene qe bizneset nuk jane lejuar te lene faturat zyrtare pa paguar, por abuzimi eshte kryer me lidhjet e paligjshme, listen per te cilat i ka policia dhe ti si qytetar ke te drejte t'ua kerkosh. Dhe perderisa kete liste e ka policia, nuk e kuptoj pse e kerkon nga OSHE. Dhe c'pune ka OSHE te listoje se cilat kompani kane bashkepunuar me qeverine, kur kete pergjigje mund te ta jape cdo institucion qe ka bashkepunuar me ato kompani, dhe jo OSHE. Pyetja jote eshte e pakta qesharake, gjemb.

bizneset nuk jane lejuar te lene faturat zyrtare pa paguar

Dhe ti e di kete, si? Cdo me thene "nuk jane lejuar te lene faturat pa paguar?" Jo per gje po doli nje liste qe kishte dhe institucione qeverises lokale e vendore qe ishin debitore.

Meqe s'e paske kuptuar thelbin e pyetjes 2: meqe qeveria po heq nga puna njerezit qe jane debitore, a nuk duhet te hiqen nga puna edhe bizneset qe jane debitore? Dhe heqja nga puna nenkupton nderprerjen e kontratave aktuale qe mund te kene me qeverine dhe ndalimin e te drejtes per te marre kontrata ne te ardhmen.

Sepse te vinin tipa si Sait Dollapi e rriheshin me pronaret e dyqaneve, per shembull? lol Ndersa institucionet e babe saliut nuk paguanin per arsye se as CEZ nuk i paguante. S'kane lidhje me biznezet.

Meqe s'e paske kuptuar thelbin e pyetjes 2: meqe qeveria po heq nga puna njerezit qe jane debitore, a nuk duhet te hiqen nga puna edhe bizneset qe jane debitore? Dhe heqja nga puna nenkupton nderprerjen e kontratave aktuale qe mund te kene me qeverine dhe ndalimin e te drejtes per te marre kontrata ne te ardhmen.

Cilet biznese, pra? Nuk di te bashkepunoje qeveria me kompani qe nuk paguajne, se do ta kishte nxjerre PD ne faqe te pare. Sigurisht qe s'duhet te bashkepunoje me ato qe vjedhin energji dhe s'pranojne ta shlyejne borxhin. Ata qe e shlyejne, rrine ne pune. 

Cfare te nxjerre PD ne faqe te pare kur OSSSSSHEEEEE nuk ka nxjerre listen e bizneseve debitore? Si mund te akuzosh qeverine per dicka kur nuk e di per ke behet fjale?

P.S. 12:30 e nates ora atje. Vazhdon turni deri kaq vone?
 

Te thashe pra qe s'ka pune OSHE, sepse s'ka biznese debitore, por biznese abuzive. Ajo liste eshte ne polici. Si nuk e ditka PD, qe komandon Sherbimin Sekret, pergjimet e qe di gjithcka qe ndodh neper ministri qe para se ta marre vesh rama, deri tek mesazhet private te tahirit? lol

Dakort. E kishte mire Faik beu ate shprehjen per Shahin bej Kolonjen.

Martir i demokracise besoj, ky qe u var !  Everteton fakti qe eshte permendur shume nga zedhensi i partise demokratike, sa po u mor vesh lajm qe ishte var ne qeli ! Metode e vjeter kjo PD u dhimbset shume njeriu, keshtu ne pergjithsi u therr ne zemer !

Po ne fakt vjedhje  e madhe e energjise ne vitet e demokracise`` kur ishyte ne pushtet PD dhe qeveria e Rilindjes, ne fakt nuk po ben ndonje gje jashte normales, po kjo `diktatura` per te paguar energjine e konsumuar duket sikur eshte jashte normales! Personi qe ka varur veten ne fakt eshte varur se nuk mund te paguaj dot energjine e konsumuar ne vite ! Goxha, shume e madhe  !

Personit qe vrau veten i prene lidhjen tek dyqanet dhe ai shkoi dhe vuri tela. E kapen me tela dhe e arrestuan. 

666 të arrestuar

smiley

666 numri i djallit.

Ed Rama = Satanai

Eshte arrestuar edhe Altin Goxhaj tu mbrojt kullen ne udenisht.

 

mos jep kshu lajmesh ne menyre telegrafike. sugercoat'em a bit man!

Ore qe do binte me ndonje hundelesh ky, do binte. Po pse iu desh te shkonte deri ne Hundenisht per kete?

Ishte në kërkim të lidhjeve korruptive të Sorros

Eh sa ka shti ne dhè si puna e ketij Altinit ai xha Sorosi!

Janë nga këta të lloit që ka lënë me pasoja "gon..eja "I ka mbledh Lulashi në Bashki ! Nuk vun shumë Sorros me këta se ikin vetë ke veni . Plasin ose u bie Damllaja smiley

Ja pra qe nuk arrestohen veq fukarenjte...por ene Avokatet e krym ne lek te mallkum....Pse nuk shkon ne kukes me mbrojt femijet e ngujuar ky shoku jone por mbron kullen e kuksianit pa leje ne Pogradec????

Po pra. Une e di qe ky shoku mbron te drejtat e konsumatorit, kurse ky kuksiani i pogradecizum ishte biznesmen. Vec neqoftese pastaj ka mbrojt te drejtat e konsumatorit pogradecar per te honger sa here te doja tek restorant "Kukesi" ne Poradec.

Aty ene e ashtuquajtur shoqeri civile eshte ushtare e bindur e biznes-politikes. Pse nuk mbrojti gjithe ndertimet e prishme po vetem aty ku o bote rezistence fizike????? Pse nuk mbrojti te pamundurit a te vetmuarit por u fut aty ku ishin ngujuar 20 burra???? I qa syni per 1997 ketij avokatit.

Pse nuk ja ka "pagjue " birisha këtyre që në 2010 smiley

Në fakt janë skena të vjen keq për njerzit por duhet të ndërgjegjësohen që janë Mashtruar . E rëndë dhimbja por më i rëndë Mashtrimi nga KRYQELBËSIRA Berisha me berihajt e Dhjerokracisë " se miraklliu i Fridomiut zotrie " ... Një mashtrues e Hajdut Kalibri Politikisht e Familjarisht , që mbolli idenë se unë jam shpëtimtari tuej me klithmat e pasthirmat ..

Bini burra .Kamunizma rae

Ta kenë kuptuar edhe këta që nuk pagujnë Faturat e Energjisë , ca më keq se bixnesmenët  tanë  zotrie ..që ajo lloj shoqërie e ai lloj shteti nuk ekziston në asnjë vend të Botës  !!

Përjashtuar currubabeve të PD-hit dhe oh -ah , ofshamistëve të baraztundur që kanë plasë gjithandej me " argumente e Ide ".... edhe Fatura të mos paguhet edhe Drita të mos ndërpritet por edhe shoqëria të ecë përpara smiley

si tha nona, pse me la shteti mu ta ndertoj.

Po shteti ty mi non nuk te ndalo te hudhesh as prej ure...po ti nuk hudhesh.  

kshu kshu. kur e menoj, at ven pellumash per rezidenc as ne onderr s'e shifshim dot.

le m'tiron bytha jon, gja.

"kopshtin e mbetur jetim" tha gazetarja smiley

kush ja kish pjelle kopshtin atyne nuk denjoji tna e thoshte gazetarja. Nga theksi si dibrone mu duken. 

Te rrofte shpia ne Ali Dem ty. Tjetri prej Dibre i kish bo vetes alamet veni te rruga Elbasonit. 

Eeee. Erdhen ato dibront e pare fare, po me sira e terezi, o vlla. 

kto si voji m'lakra.

ps. shume i bute me duket Edi per ta von ne vije sic duhet ket pune, Ron!

ju skraparllit jeni zhurmemedhenj. e keni te pamundur ta perceptoni se punet e medha mund te behen ne qetesi. 

i pe cunat e INUK-ut? Pa debat, pa fjale...vuuuu fadromen.

 

i pashe. ate skeletin e catis e kishin bo per s'mari ne fakt.

po t'kishte teknologji, kto shpit me mire t'i shkulshe, sic bojne me fidanet, e t'i millshe ne tjeter vend. knej i transportojn ato shpit prej druni.

dibronet historikisht kan qene ndertues te mire shtepish.

Arrestohet pse mbron qytetaret Avokati Goxhaj ,lihet i lire kryekrimineli  Shullazi smiley

 

Dy korcare kane raportuar ne polici nje gardist i ministrise se arsimit sepse u kishte premtuar t'i punesonte dhe s'ia kishte dale dot. Gardisti kishte kujtuar se po punonte ende per sistemin e Berishes, por sot ka perfunduar ne gjykate dhe eshte pushuar. Berisha i mbronte gardistet dhe kur vrisnin njerez te pafajshem.

http://top-channel.tv/lajme/artikull.php...

Kujdes me Shullazin, Kapo, mos harroni si e leshonte komandanti pra zgjedhjeve prej qelie....Populli nuk harron...krimet Shqupiste e prandaj sju beson.

Shullazi është njeriu i besuar i Tahirit, i cili nuk kursehet  per te mbrojtur  Ministrin e Brendshëm kur ky kritikohet nga kundershtaret. Një nga kërcënimet që është bërë publike nga deputeti Doshi ka qenë shantazhi i Shullazi duke e  kërcënuar se në rast se merrej prape me Tahirin atëherë jeta e tij do të ishte e rrezikuar.  

Ene bo vaki, po ti ke kujtese selektive, Shullazi punonte per Cunin e Sheqeres ne fushata, e ju vite tritol te dera kundershtareve politike te PeDit per zgjedhje. Po ene me tahirin mund te bashkepunoje se skan bese keta burra jo. Megjithate kundershtaret ky i ka Kuksian e konfliktin e ka te hap qe me vrasjen e Vajdinit 10 e kusur vjet perpara.

o kapo, si mund te mbrohet nji qe shkel haptaz ligjin? pse nuk nderton ti nji hotel fjala vjen buze liqenit te Torontos ose nji liqeni tjeter se vec liqene nuk ke pak knej...
Une ne vendin tuj mund t'kerkoja hetim se kush ja ka aprovu lejen atij trimit se 100% qe ka per te dale kryetari i bashkise qe vec apartamente ne Tr duhet te kete nja 5, pa llogarit paret qe ka mor kompanive qe kane ndertu ne Pg.

po ata qe ngriten vendbanimet e para ne shqiperi kujt i moren leje sipas teje ?

kur thu ti, para 2 mije e ca vitesh?
M'fal po atehere pse nuk i hyp kalit ose mushkes ti sa here do me leviz?

ç'rendesi kane vitet ? 

lol Edhe per shpellat duhej te kishin nxjerre tapi! 

lollol

po t'mos kishin rendsi vitet, sot do ishim duke fol per t'i bo sakrifice zotave qe t'na ndiznin zjarr ose qe te bente prodhim ajo pema e molles

drejtesia eshte koncept ose force, po ti nuk ja paske haberin.

jo, s'kam studiu juridik nqse e kishe ktu fjalen.

ne juridik nuk studiohet drejtesi po denesa.  

ministri e drejtesise quhet me rrejt katnaret. ne fakt eshte ministria e DENIMIT. se drejtesine normalisht ta jep zoti apo natyra sipas pikepamjes universale (drejtesine e ke par default). dhe me duket edhe sipas konventes se te drejtave te njeriut.

ma boj hallall, nuk ishte qellimi im te t'zhgenjej.

_____________________________
drejtesia eshte koncept ose force

Hahahaha. Po Alexandri i mori leje njeriu qe ndertoi Alexandrine?

 

jo vetem aleksadri po gjithe bota keshtu shtyhet kur fillon dhe shtohet. ku ka vend dhe nuk gjejne rezistence  ngulen. pse si u krijuan ato shtetet ku jetoni juve sot ? pse duhet me shku deri te aleksandri ?

ti hypesh polit ti, dhe te ndertosh nje barake, tek gjithe ato tokat qe s'ti kp syri, ta ndalon qeveriu i kanadase ? vjen dhe ta prish kacollen ?

....ne se eshte shkelur apo jo ligji kete e vendos gjykata.Avokati pikerisht kerkon zbatimin e kushtetutes qe cdo qytetare mund te mbrohet kundrejt brutalitetit te shtetit te vete ,dhe ne vecanerish kunder ketij shteti banditesh.Kurse arestimi i avokatin eshte thyerje flagrante edhe e lirise juaj personale.

Kapo te keqen! Ky Al-vokati qe mbron ligjin eshte njesoj si Meroja qe mbron gazetarine.

Po ndoshta ja bllokoji Lulthimit, 17 katshin tek Diga e liqenit te Tirones, prandaj po shkon te korre fitoren tjeter ne Poradec...Apo ka lene Sazanin te luftoje i vetem tek Diga Bishen Dy kokshe...Bashkimndertuesi-LulthimKryebashkiaku....

jo, un du qe te bindesh vete, PF smiley

nisem nga ajo anekdota per Curcillin, qe ka qene njeriu me i dashur per shqiptaret pas Stalinit. Curcilli u thoshte (sic) te veteve: ruani njerzit tane nga propaganda e kuqe, mos u beni propagande atyre qe jetojne ne kampin socialist; binden vete ata smiley

 

kush po pjerdh per te miren e te gjitheve e per liri personale a ca thu ti, pranej e ke Tironen te bunkerizume me beton aq sa duhet te ikesh me vrap te jetosh ne Surrel.

Na doli dhe Tahiri me PD-hin kështu smiley

Grande , HALLALL me shpirt . Pa le çfarë Kapoi ke zgjedh për vit të Ri .smiley Paske pas miq pe vërteti .

Nuk po të mburr shumë se po pres çfarë do nxjerrësh edhe për 11 janarin festën e Krijimit të të Parës Republikë Demokratike të Shqipërisë pas përshëndetjes që do i bëj Nishani pa Musteqe dhe kuptohet smiley Ai një i vetmi e i pashoq nga SHQU-popullore , Komandanti !

Po keshtu eshte, dhe keshtu do ndodhi, kur nje qeveri nuk ben me shume se detyren ! Njerzeve u duket se Qeveria po shterngon vidat, dhe njerzeve nuk u pelqejne darat, shterngimi, vecanrisht `shtreses se mesme` ata qe kane prona dhe biznese.

Keta `shtresa e mesme ` kane pat (dhe kane )  lidhje me shtresen e larte,  "Nomeklatura" politike ne pushtet, ose ne kerkim te pushtetit  kur prishet kjo lidhje,       ( fije Merimange )

 Merimanga merr sinjalin dhe aktivizohet per te mbrojtur te gjithe rrejtin e bizneseve qe vjedhin , ose ,kane vjedhur deri tani, politikisht-

"Qeveria , po godet biznesmenet, qeveria po fut ne burg njerez te pafajshem"  prandaj o burra at rrezojme kete Qeveri !

Keshtu po ben opozita, Mbron liberalizmin e shfrenuar dhe kaosin, qe te vjewdhi me shume per vete, Nomeklatura.Ne fakt Rilindja nuk po ben ndonje gje radikale, qe te Rilindj Shqiperia ! Vetem detyren po ben ! Po con Trenin ne Stacion, fiks, ne orar-do t thoshte Fadil Hasa.

 

 

 

a po u ben mire apo u ben keq njerzve, do t'ja tregojne zgjedhjet e ardhshme qeverise.

Shqitaret nuk e pelqejne rregullin ne pergjithsi. po edhe qeverive kjo, u intereson ! Roli i qeverise eshte edukimi i njerzeve me ligjin, qeveria ,qeverite deri tani nuk kane luajtur asnje rol per edukimin e njerzeve me ligjin, sepse anateret e saj jane te paret qe shkelin ligjet ose abuzojne me ligjet. i vetmi `edukim` i dukeshem eshte koorupsioni, rryshfeti, vjedhja, mashtrimi, dhe krimi shume i perhapur!

prit zgjedhjet njeri, leri moralitetet se nuk i njeh me mire nga une.

 po ca te pres, zgjedhjet perseri do te vidhen ose do te manipulohen,

do t fitoj ai qe do te paguaj me mire, popull qe kenaqet me nje thes me miell. Deri ketu arrit edhe komunizmi, me nje fjale avazi si ai i Mukes ! E ka lone trashgim Saliu si behen zgjedhjet

80 % e popullsise rurale, 3/4 e vendit malor kodrinor, me ngastra toke, ne fshat, dhe me ngastra dyqanesh ne qytet !  Ujin e blen tek Hyseni, Mishin tek Landi i Mynyres, domaten specin,kastravecin e blen tek Kadria, Peshkun e ble tek Faiku, Djathin tek Ristemi ...furiqe furiqe dyonet ne qytet, si tokat me ngastra

1 pyetje.
Si do ta paguajne tani qe do jene pa pune kur nuk kishin mundesi ta paguanin as kur punonin?

Cone, frika ruan vreshtin. Per cdo 10 qe pushohen nga puna se spaguajne faturen jane 5000 qe paguajne nga fryka. Keta te 10 njesoj nuk kishin per te pagu. Le t ihapin vendin e punes atyre qe jane korrekt me detyrimet ndaj shtetit. Palloshi po u kerko jevgjve me pagu, e mire bo se kush do i mbushi rradhet e Shqupit ne Proteste e jo te fali administraten...

Ne Shqiperi nuk ka regjistrime te sakta per papunesine,  se po te kishte do te kishte rregull dhe do te vinte era shtet. Ka 25 vjet qe ne Shqiperi qeverite, politikanet deputetet punojne vetem per interesat e veta.

Frika ruan vreshti 

Ok,persa kohё do tё jetё nё krye i rrepti Ed,smiley rrushin nuk do guxojё t’ia prekё njeri, por kur ti vij radha Lulit tё butё si do ti vejё halli vreshtёs sё Ramёs smiley apo do ti bojne shooren baces smiley 

Kapo, inshallah qisni ndonje te forte edhe ju....se po nuk u mblodhen faturat do perfundojne pa drita te gjithe nje dite.

Ndoshta i edukon Palloshi njerezit Kapo, te sillen si qytetare...

Ose ne fund te fundit edhe Lulthimi...me ne fund e kupton qe sdrejtohet me te qeshme....dhe ose rrit Lushin ose ja merr borxh Lushin Grides se ajo duket qe e ka te modh...

E vetmja kujtesë që i duhet bërë Stafit Rama përjashtuar vetndërgjegjes që do të " hyjë në Histori " i bindur që dikur Shteti do Bëhet , pavarësisht se punën do ja pshurrë berishizmi me petër tër tër tërët po erdhi në Fuqi me këtë Lulzim të deritanishëm.

Rezultantja e Historisë është "Ç'don njëri - prish tjetri , atë që ndërton nje Klasë ( Grupim )  e shkatron tjetra ...dhe kështu pambarimisht në këtë përplasje na çfaqet Rezultantja e Historisë  "

As mos ki pikën e dyshimit i nderuar Rama që pas teje  presin të tjerë .Njësoj si në  diçiturën e Hostenit . Pranë njerëzve që bënin asfaltin e rrugësprisnin  ata me KAZMA ose LefTKopetë Historike të shqipërisë

Mirë këta kuptohen që janë Shqiptarë .Po ju përse Jeni këtu ?

"Ne jemi të Berishës presim të mbarojë asfaltimi të hapim kanalin për të kulluar ujrat "

Zotit Rama i duhet terhequr vemendja per nje fare butesie dhe stepjeje perpara apeleve emocionale te shkelesve te rregullave.

lufta per vendosjen e shtetit ligjor, ashtu si krasitja e rrushit, nuk pranon asnji kompromis!

ironia e fatit eshte qe vjen dhe ben ligjin nje çoban, qe zuri vend ne ate vend fale bujarise shqiptare. se ishte popull qe bridhte neper ballkan pas dhenve.

si dhe e rendesishme eshte MIREQENIA (ne kuptim te plote te fjales) dhe jo shteti ligjor. nuk do beje rama shtet me ligjor nga Enver Hoxha, sado te perpiqet. 

coban me baben skulptor klasi ai. s'ke c'i bo hic. 

pys me ter mend tani: llacifac tirone eshte edi? sikur doli qe ishte nga vunoi thane nje here. apo llafe mileti thuj.

E ka nje pjes llacifac Durrsi me duket, por vendosmerine per zbatimin e ligjit e ka mor prej Vunoit. Ato jan zona qe si ne malsi e kan da token sipas tapive. Prandaj nuk i durojne pushtuesit qe morrin nje prone ne katun me ligjin 7501 dhe shkojne e pushtojne ne te somes toka private a publike...I ktheu ne Lekurkuq Amerike, Cuni i Sheqeres, Shqiptaret e ndershem qe spushtojne tokat e tjeterkujt.

ca lesh e? shif imamin. Ciao, ciao, ciao, tha.

pthu!

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).